Krvavý výtok po kyretáži: norma nebo patologie?

Tento typ chirurgického zákroku, jako je kyretáž děložní dutiny, se používá v gynekologii pro terapeutické a diagnostické účely. Tento postup se nazývá kyretáž. Spočívá v odstranění funkční (povrchové) vrstvy sliznice v děloze. Navíc je cervikální kanál vyškrábán, nachází se v děložním čípku a spojuje vagínu s dutinou pohlavního orgánu.

Operace se používá k děložnímu krvácení, hyperplazii endometria, polypům děložní sliznice, endometritidě, komplikacím po potratu, k odstranění fragmentů vajíčka a placenty zbývajících po porodu. Pro účely diagnostiky se kyretáž provádí při změnách na děložním čípku nebo sliznici dělohy, hojném a dlouhodobém období sraženin, krvavém výtoku z pochvy mezi menstruací, zmrazeném těhotenství, neplodnosti, při přípravě na gynekologické operace. Po vyčištění je výsledný materiál odeslán k výzkumu. Škrábání se používá nejen k diagnostickým a terapeutickým účelům, ale také k potratům.

Důsledky škrábání

Všechny manipulace se provádějí naslepo pomocí speciálních nástrojů, takže je možné jejich porušení. Je důležité rozlišovat mezi přirozeným výtokem a patologickým krvácením po kyretáži..

Stejně jako u jiných operací může mít kyretáž komplikace. Závisí to na zkušenostech lékaře, délce manipulací, důvodech kyretáže, onemocněních pohlavních orgánů, dodržování pravidel asepsy (zpracování materiálů, nástrojů, rukou lékaře), kvalitě operace. Kromě toho se u žen se špatnou srážlivostí krve může objevit krvácení po kyretáži. Prodloužené krvácení může být spojeno s hormonální nerovnováhou.

Normální výboj

U téměř všech žen je po kyretáži pozorováno špinění. Faktem je, že během operace je odstraněna celá povrchová vrstva endometria a děložní dutina se změní na souvislou ránu, která bude po určitou dobu krvácet. Ve skutečnosti se krvácení po diagnostice nebo jiné kyretáži neliší od menstruačního krvácení, při kterém je funkční vrstva sliznice dělohy odmítnuta.

Postupně jejich intenzita klesá, stírají se a postupně ustávají. Kromě výtoku může po škrábání bolet dolní část břicha a dolní část zad. Tahání bolesti spojené s kontrakcí dělohy.

Patologické krvácení

Komplikace po škrábání se vyskytují z různých důvodů. Jedná se jak o časově náročnou operaci, tak o porušení norem pro zpracování nástrojů, materiálů, rukou chirurga a nekvalitní škrábání, to znamená, že zůstaly fragmenty placenty a patologické sliznice. Při použití hysteroskopu během operace se komplikace vyskytují mnohem méně často. Díky optickému zařízení může lékař vidět dělohu zevnitř a posoudit, jak dobře byla operace provedena. Hysteroskop navíc snižuje riziko poranění pomocí speciálního kyretážního nástroje (kyrety) svalové vrstvy dělohy.

Patologické krvácení lze odlišit od normálního výtoku mnoha způsoby. Komplikace po kyretáži zahrnují následující patologie:

 • Prodloužené krvácení. Vypouštění krve trvající déle než 10 dní se považuje za patologii. Zpravidla jsou spojeny s hormonální nerovnováhou, kyretáží uprostřed cyklu, zbytky patologických tkání v děloze.
 • Endometritida. Zánětlivý proces v endometriální vrstvě se vyvíjí, když v případě nesprávně zpracovaných nástrojů vstoupí do děložní dutiny streptokoky, stafylokoky, gonokoky a další infekční agens. Příčinou zánětu může být přítomnost fragmentů vajíčka a jiného patologického substrátu, který po něm zůstal. V tomto případě má výtok obvykle nepříjemný zápach, podobá se masové barvě, může být buď intenzivní a krvavý, nebo ve formě ichoru. Současně se zvyšuje teplota, jsou pozorovány bolesti v dolní části břicha.
 • Akumulace krve v děloze. Toto onemocnění se nazývá „hematometr“. Krevní sraženiny nelze odstranit z děložní dutiny kvůli uzavření cervikálního kanálu. Hematometr je charakterizován zvýšením teploty, křečovými silnými bolestmi v podbřišku, prudkým zastavením krvavého výtoku 2 dny po operaci.

Po škrábání

Léčba děložního krvácení po kyretáži spočívá ve snížení ztráty krve, jinak by se mohla vyvinout anémie. K tomu jsou předepsány hemostatické látky a léky, které snižují dělohu. U infekčních onemocnění je předepsán průběh antibiotické léčby. V některých případech může být nutná opakovaná kyretáž, transfuze krve. V případě hormonální nerovnováhy je nutná pomoc endokrinologa.

Kromě farmakoterapie je po kyretáži vyžadována dobrá výživa. Doporučuje se jíst více potravin, které mají pozitivní vliv na tvorbu krve. Patří sem granátové jablko, červené maso, hovězí játra, pohanka..

Video o metodách zastavení děložního krvácení:

Konečně

Ženy potřebují vědět, že výtok krve po diagnostické kyretáži je normální, pokud jeho trvání nepřesahuje 10 dní a podobá se normální menstruaci. Patologii můžete podezřívat pomocí následujících znaků:

 1. Vypouštění se nezastaví, i když od operace uplynulo více než deset dní.
 2. Krvácení je silné a pokračuje několik hodin, polštářky se rychle zaplní (za 1-2 hodiny).
 3. Výtok se náhle zastavil jeden nebo dva dny po kyretáži a objevily se silné bolesti břicha. To může naznačovat tvorbu krevních sraženin v děloze..
 4. Výtok má nepříjemný zápach a barvu, podobnou masovým vločkám, což naznačuje přítomnost infekce.
 5. Zvýšená tělesná teplota.
 6. Silná bolest v podbřišku nezmizí při zmírnění bolesti.
 7. Žena pociťuje slabost, závratě, dokonce ztrátu vědomí.

V těchto případech musíte rychle vyhledat pomoc u lékaře..

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace. Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok. Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou naznačovat jak vývoj patologického procesu, tak říkat, že zásah nezpůsobil žádné poruchy. V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítnuta a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci. Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť. K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu. První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta. V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení opravných procesů těla. U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem. Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Doba trvání

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní po RFE děložní dutiny krvavý výtok pokračuje. Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení. Za normálních okolností bude vylučování trvat 10 dní: 7. až 8. den je jich velmi málo a desátý úplně zmizí. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po kyretáži se objeví pouze v případě bakteriální infekce. Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy. Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku. Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků. Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Kolik krve jde po kyretáži - norma a patologie

Procedura, jako je kyretáž dělohy, je pro ženu vždy vážným stresem a zkouškou jejího těla..

Proto je po tomto postupu absolutní normou krvácení. Ale neměli byste být také bráni na lehkou váhu. Koneckonců, ženské tělo po něm vyžaduje vážné a dlouhodobé zotavení.

Proto by žena měla vědět, jaká je po kyretáži norma a kdy je nutný urgentní lékařský zásah.

Jak se tělo zotavuje po kyretáži? Kolik dní může krvácet? Preventivní opatření a příznaky komplikací. Číst dál...

Obnova po čištění děložní dutiny

Obecně řečeno, kyretáž dělohy globálně neovlivňuje práci ženského těla, je to spíše psychologický problém. Ano, samozřejmě existují komplikace a obtíže při zotavení, ale všechny tyto problémy lze vyřešit a při správné kvalitě postupu se ženské tělo rychle obnoví.

Mělo by se však pamatovat na to, že po kyretáži je děloha otevřená, velmi zranitelná a představuje krvácející ránu poměrně velké velikosti, protože z ní byla odstraněna celá vrstva funkčního endometria:

 • Tento stav je podobný tomu, co se děje na konci menstruačního cyklu, tj. Odlupování endometria a jeho výstupu z děložní dutiny..
 • Proto byste se tímto postupem neměli nechat zastrašit, protože každá žena zažívá každý měsíc podobný stav..

Pokud vše proběhlo v pořádku, pak může být žena po operaci následující den propuštěna nebo jí může být nabídnuto, aby zůstala další 2-3 dny..

Současně jí jsou předepsány protizánětlivé, analgetické a hormonální léky. To všechno si může vzít doma sama. Jako další léčba se často používají hormonální masti a čípky..

Pozornost! První den po operaci se doporučuje ležet v posteli, aby nedošlo k ještě většímu krvácení. V místnosti by měla bolest přestat po 2–3 dnech a předtím je třeba si vzít anestetikum.

Měsíc po operaci je zakázáno mít sex. A na konci této doby byste se měli přísně chránit. Těhotenství v této situaci může stav ženy jen zhoršit..

Co je kyretáž dělohy a jaké jsou vlastnosti postupu, je popsáno ve videu:

Kolik dní je špinění?

Proces kyretáže je malá operace prováděná v celkové anestezii v nemocničním prostředí.

Tím se odstraní vrstva sliznice, která lemuje dělohu zevnitř (endometrium). Proto po této operaci často dochází k silnému a dlouhodobému krvácení, bolesti v podbřišku a dalším nepříjemným příznakům..

Téměř všechny ženy, které tento postup zažily, se s tím potýkají, a proto je velmi důležité vědět, jaké trvání a intenzita krvácení je normou a kdy navštívit lékaře.

Zde hraje roli mimo jiné důvod škrábání, například:

 1. Po potratu se považuje za normální mírný krvavý výtok trvající 3 až dny, zatímco rozmazaný výtok může trvat 7 až 10 dnů. Pokud se krvácení nezastaví ani po 2 týdnech, musíte navštívit lékaře.
 2. Pokud se škrábání provádí pro zmrazené těhotenství, pak se nomy budou poněkud lišit. Předpokládá se, že po takovém postupu by měl být výtok nevýznamný a neměl by trvat déle než 3-4 dny. Ztráta krve by měla být výrazně menší než po lékařském potratu.
 3. Pokud byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, považuje se za normální hojný výtok trvající přibližně 6-7 dní, po kterém by se měl snížit a úplně zastavit do 14 dnů.

Dva týdny po škrábání by měl být výtok obvyklým způsobem, tj. Lehký a průhledný.

Odkaz! Pokud má výtok v prvních dnech po kyretáži hnědý odstín, znamená to, že se krev začala srážet a proces hojení začal.

Z videa zjistíte, kolik dní po čištění dělohy je krev:

Jaké mohou být komplikace??

Curettage je operace s nízkým rizikem, která jen zřídka způsobuje komplikace a je ve většině případů úspěšná. Přesto kyretáž s sebou nese díl rizika a někdy jsou možné komplikace.

To:

 1. K perforaci (proražení) dělohy dochází, když lékař nechtěně prorazí nebo prorazí dělohu nástrojem. V tomto případě je nutné šití.
 2. Křeč děložního čípku nastane, když se v něm nahromadí velké množství krve.
 3. Zvýšení teploty po zákroku naznačuje přítomnost zánětlivého procesu. Teplota se často objeví, když dojde k přenosu infekce do dutiny.
 4. Porušení růstové vrstvy endometria je vždy chybou lékařů. Komplikace je považována za velmi závažnou, protože endometrium se nemusí vůbec zotavit.
 5. Neúplné odstranění plodu, placenty nebo jiné formace, pro kterou byla operace sdílena. Tato komplikace vyžaduje opakovanou kyretáž a delší zotavení..
 6. Roztržení děložního čípku je výsledkem nedbalosti chirurga. Malé slzy mají tendenci se hojit samy, zatímco vážné slzy vyžadují stehy.

Než projdete tak náročným zákrokem, jako je kyretáž, zkuste vyhledat opravdu dobrého lékaře, abyste předešli negativním následkům a opakované kyretáži..

Lékařská doporučení pro zotavení

Obecná doporučení:

 • Abstinence od sexuální aktivity po dobu nejméně 30 dnů, aby se zabránilo infekčním chorobám a komplikacím s nimi spojenými. Navíc během tohoto období není žádoucí, aby mužské prostaglandiny vstupovaly do dělohy, což by způsobilo její kontrakci..
 • Dalších 6 měsíců se doporučuje používat k vyloučení těhotenství kondom.
 • Po dva měsíce se nekoupejte, nechodte do bazénu nebo plavat ve vodě.
 • Během menstruace byste neměli používat tampony, aby se infekce nedostala do děložní dutiny a nezačal zánětlivý proces.
 • Do šesti měsíců byste měli co nejvíce omezit fyzickou aktivitu.

Pozornost! Po dobu 6 měsíců po škrábání se nedoporučuje používat žádnou jinou antikoncepci kromě kondomů.

Doporučení pro užívání léků:

 1. Pokud máte předepsaná antibiotika, užívejte je přísně v souladu s režimem doporučeným lékařem. To platí pro dobu podání, dávkování a název antibiotika..
 2. Pití alkoholu během období zotavení je velmi nežádoucí. A při užívání antibiotik je to zcela nepřijatelné..
 3. Kromě antibiotik jsou předepsány léky proti bolesti a enzymy, které se používají k prevenci adhezí.

Během období zotavení je nutné podstoupit několik kurzů fyzioterapeutických postupů.

Doporučené fyzioterapeutické procedury:

 • EHF terapie (ozařování elektromagnetickými vlnami). Tento postup pomáhá zvyšovat odolnost těla a je prevencí endometritidy..
 • UST - ultrazvuková terapie se používá k prevenci tvorby adhezí.
 • Infračervené paprsky se používají ke snížení a prevenci zánětu.

Aby se obnovila menstruace, gynekologové někdy doporučují užívání perorálních kontraceptiv, ale pouze těch, které lékař předepisuje. Recepce je rovněž přísně sjednávána.

Někteří odborníci po kyretáži doporučují podstoupit takzvanou sorpční terapii.

Jeho podstata je následující. V nemocnici je do děložní dutiny zavedena speciální kompozice, která má absorpční a antiseptické vlastnosti. Kompozice se injektuje pomocí speciálního katétru.

Odkaz! Procedura kyretáže (škrábání) je pro ženské tělo značným stresem, protože endometrium je uměle odstraněno. A to vede k poruše hypofýzy, hypotalamu a vaječníků, což vážně ovlivňuje činnost endokrinního systému, zejména menstruačního cyklu.

Jak obnovit cyklus po škrábání a jak obnovit tělo je popsáno ve videu:

Co když není krev?

Jedná se o velmi závažný příznak, při kterém byste měli urgentně navštívit lékaře. Co naznačuje absence krve po škrábání??

S největší pravděpodobností mluvíme o hematometru, zvláště pokud je absence výtoku doprovázena ostrou spasmodickou bolestí v podbřišku.

Odkaz! Co je to hematometr? Toto je sbírka krve uvnitř dělohy. Hlavním důvodem je akumulace krevních sraženin v děložní dutině a úplné zablokování cervikálního kanálu.

Mohou však existovat i jiné důvody, například:

 1. Vrozené anomálie dělohy cervikálního kanálu.
 2. Atrézie (uzávěr) cervikálního kanálu nebo pochvy.
 3. Patologické formace v děloze nebo cervikálním kanálu.
 4. Rakovina děložního čípku nebo endometria.
 5. Fragment plodu a placenty zanechaný v děloze po lékařském potratu.
 6. Křeč cervikálního kanálu.
 7. Špatně provedený potrat nebo neúplná extrakce zmrzlého plodu.

Co hrozí hematometru?

Jedná se o velmi nebezpečný jev nejen pro zdraví, ale i pro život ženy..

Pokud nešla včas k lékaři a nebyla přijata nezbytná opatření, hrozí:

 • Hnisavý zánět vnitřních pohlavních orgánů.
 • Odstranění dělohy a další neplodnost.
 • Sepsa (granulace krve)
 • Smrtící výsledek.

Pozornost! Pokud v oblasti kyretáže dělohy nedochází ke krvácení, okamžitě vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností budete muset podstoupit postup evakuace krevní sraženiny nebo druhou kyretáž.

Léčba

Naštěstí není léčba hematometru obtížná:

 1. Za tímto účelem je pacientovi předepsáno léky, které způsobují kontrakci dělohy a evakuaci krve a krevních sraženin..
 2. Léky proti bolesti jsou také předepsány.
 3. Pokud léková terapie nepřinesla výsledky, děloha se vyčistí sondou a současně se předepisuje antibiotikum.

Je třeba říci, že hematometr v počátečních fázích je bezbolestný nebo doprovázený drobnými křečovitými bolestmi, které většina žen ignoruje. A zcela zbytečně.

Důležité! Bez ohledu na to, zda máte bolesti nebo ne, absence výtoku je důvodem k okamžité konzultaci s lékařem.

Co je to hematometr, jak nebezpečné je toto onemocnění a jak s ním zacházet, je popsáno ve videu:

Kdy je nutné urgentně vyhledat lékaře?

Před provedením kyretáže je velmi důležité konzultovat s lékařem, ale také zjistit informace o všech možných komplikacích patologických stavů po zákroku a jejich příznacích.

Seznam příznaků vyžadujících okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Nadměrné vypouštění po proceduře (vložka se naplní do 30 minut nebo méně). To může naznačovat, že fragmenty plodu nebo placenty zůstaly v děloze a zabraňují jejich kontrakci..
 2. Výstup velkých sraženin ve velkém množství, které opouštějí dělohu spolu s krví. To naznačuje nekvalitní provoz..
 3. Pokud výtok nepříjemně páchne, je to také důvod k návštěvě lékaře. S největší pravděpodobností existuje zánětlivý proces..
 4. Pokud má výtok tmavou, neobvyklou barvu, může to být také známka zánětlivého procesu..
 5. Náhlé zastavení výtoku nebo naopak zvýšení jejich intenzity.
 6. Pokud se výboj nezastaví do jednoho měsíce.
 7. Pokud se výboj zastaví, došlo k prudkému obnovení.
 8. Zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů.
 9. Slabost, třes, závratě, ztráta vědomí.

Další nuance škrábání

Výcvik

Protože procedura kyretáže je operace, bude její příprava vhodná..

Analýzy:

 • Obecná analýza krve a moči.
 • Fluorografie.
 • Smear.
 • Biochemický krevní test (HIV, syfilis, krevní skupina).
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) pánevních orgánů.
 • Kardiogram.

Bezprostředně před operací je možné jíst a pít, postup by měl být okouzlujícím způsobem proveden na prázdný žaludek.

Ráno před zákrokem se osprchujte, odstraňte vlasy v oblasti rozkroku a oblékněte si čisté spodní prádlo.

Měli byste být také připraveni na to, že budete muset strávit několik dní v nemocnici. Vezměte si proto s sebou župan, pantofle, výměnu spodního prádla, pyžama a další potřebné doplňky..

Odkaz! Zeptejte se svého lékaře předem, jaké léky potřebujete, a kupte si je, zejména pro léky proti bolesti, a také se zeptejte na příznaky možných komplikací. Pamatujte, že musíte být připraveni na cokoli.

Postup

Samotný postup probíhá v několika fázích a trvá od 15 do 30 minut.

Fáze:

 1. Anestézie. Před tím se anesteziolog zeptá pacienta na zdravotní stav, minulé nemoci, přítomnost alergických reakcí.
 2. Poté, co pacientka usnula, vloží gynekolog do pochvy zrcátko a odhalí děložní čípek.
 3. Děloha je zajištěna speciálními kleštěmi, aby byla zajištěna nehybnost během procedury.
 4. Lékař poté změří délku dělohy speciální sondou..
 5. Další fází je expanze děložního čípku, pro kterou gynekolog používá speciální dilatační tyčinky, které se střídavě zavádějí do děložního hltanu a rozšiřují jej.
 6. Škrábání samo. K tomu se používá nástroj připomínající lžíci s ostrým okrajem (kyretou). V této fázi lékař pomocí kyrety odstraní horní funkční vrstvu endometria (horní vrstvu sliznice děložní dutiny).
 7. Pokud má pacient jakékoli novotvary, jsou okamžitě odstraněny.
 8. Na konci procedury lékař odstraní fixační kleště, ošetří dělohu antiseptickými roztoky a na žaludek pacienta se umístí led.
 9. Operace skončila, žena jde na oddělení.

Jak se provádí škrábání, je popsáno ve videu:

Pokud chcete dítě, budete si s tím muset trochu počkat, protože si můžete naplánovat těhotenství nejdříve 3–6 měsíců po zákroku. To je, jak dlouho trvá obnovení endometria.

V případě narušení endokrinního systému bude trvat 2-3 roky, než se zotaví. Pokud trpíte autoimunitními chorobami, buďte připraveni na komplikace během těhotenství.

Možná budete muset dítě nosit pod přísným dohledem lékařů..

Krvácení po čištění dělohy: jak dlouho by to mělo normálně trvat

Mnoho žen podstoupilo potratový postup. Ale oni a ti, kteří se s takovým postupem dosud nesetkali, si plně neuvědomují, jaký je proces úplné rehabilitace po neúspěšném čištění. Zdraví reprodukčního systému ženy však závisí na tom, jak proběhne obnova reprodukčního orgánu. Krvácení je fyziologický důsledek kyretáže, který může u ženy způsobit určité vzrušení. Kolik krve jde po očištění dělohy a kdy je důvod k obavám?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/Chistka_matki_pri_endometrioze.jpg "alt =" žena na oddělení "width =" 660 " height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/Chistka_matki_pri_endometrioze.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/03/Chistka_matki_pri_endometrioze-300x200.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Jaký je postup?

Děloha je reprodukční orgán složený převážně ze svalové tkáně a endometria. Právě v tomto orgánu spermie oplodňuje vajíčko a následný vývoj embrya.

Vnitřní dutina dělohy se skládá ze sliznice - endometria, na které je připojeno vajíčko, což je začátek vývoje a života dítěte. Při absenci oplodnění se mění struktura endometria, která se po ovulaci mění, v rámci přípravy na příjem vajíčka a na konci menstruačního cyklu je odmítnuta. Tento proces není nic jiného než menstruace..

V případě kyretáže je odstraněna horní vrstva endometria. Po nějaké době po vyčištění opět narůstá a nadále plní svoji funkci.

Po seškrábnutí jsou všechny získané biomateriály odeslány k dalšímu výzkumu. Stojí za to říci, že normálně by se během postupu neměla z pochvy uvolňovat krev..

K dispozici je pravidelné čištění a samostatné čištění. Ta zahrnuje čištění děložního čípku a teprve poté je poškrábána samotná děložní dutina.

Dnes gynekologové žádají, aby v praxi používali přesnější a bezpečnější postup než kyretáž - hysteroskopie.

V případě škrábání dochází k „slepému“ čištění, to znamená, že lékař provádí postup podle vzoru určitých pohybů, ale aniž by viděl vše, co se děje uvnitř děložní dutiny. Často ve formě komplikací lze pozorovat některá narušení fungování reprodukčního orgánu, která mohou vést k výskytu krevních sraženin uvnitř..

Hysteroskopie zahrnuje zavedení speciálního zařízení do dělohy pacienta, díky kterému lékař vidí stěny tohoto pohlavního orgánu a samotný proces čištění.

Současné technologie umožňují provádět kyretáž tak, aby pacient prakticky necítil bolestivé pocity.

Indikace pro operaci

Takový gynekologický postup je předepsán v takových případech:

 1. Potřeba získat endometriální analýzu.
 2. Odstranění patologické formace.
 3. Ukončení těhotenství - ze zdravotních důvodů nebo podle vůle pacienta.
 4. Odstranění zmrzlého plodu, čištění po potratu.

Curettage je předepsán po vyšetření dělohy na ultrazvuk a po provedení určitých testů. Mnoho pacientů si stěžuje, že po ukončení kyretáže po nějakou dobu silně krváceli z pochvy, což je často doprovázeno bolestivými pocity..

Přečtěte si, jak dlouho trvá krvácení po čištění dělohy normální?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/devushka-v-belom-bele-derzhit-beluyu-bumazhku-v- kotoruyu-fasuyut-prokladki.jpg "alt =" polstrování "width =" 660 "height =" 418 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/ devushka-v-belom-bele-derzhit-beluyu-bumazhku-v-kotoruyu-fasuyut-prokladki.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/devushka-v-belom-bele -derzhit-beluyu-bumazhku-v-kotoruyu-fasuyut-prokladki-300x190.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Rehabilitační období po kyretáži

Endometrium je zcela obnoveno během jednoho menstruačního cyklu. Tento čas je také dostatečný na to, aby se děloha plně zotavila a začala „pracovat“ ve svém obvyklém režimu.

V drtivé většině případů je výtok na konci kyretáže pozorován několik dní - jako běžná menstruace. Pokud krvácení trvá déle než 7 dní, má smysl poradit se s lékařem. Normálně by se po čištění měly stěny dělohy postupně stahovat, a když k tomuto procesu dochází pomalu, může to být doprovázeno rozmazaným krvácením. Můžeme mluvit o některých komplikacích.

Ale když je krvácení hojné a prodloužené, pak s největší pravděpodobností po čištění došlo k patologickým poruchám v práci dělohy. Je také třeba věnovat pozornost dlouhodobým bolestem v podbřišku: pokud se obtěžují i ​​po ukončení krvavého výtoku. To není normální, proto má smysl navštívit lékaře.

Norma může být považována za bolest, která je pozorována pouze během výtoku, a po celkové pohodě pacienta by se mělo zlepšit.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/medikamentoznoe-lechenie.jpg "alt =" pilulky "width =" 660 " height = "447" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/medikamentoznoe-lechenie.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/03/medikamentoznoe-lechenie-300x203.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pomoc při léčbě

Velmi často po takovém gynekologickém zákroku jsou pacientovi předepsány určité léky. Aby se odstranil bolestivý syndrom, lékař vám může doporučit, abyste převzali břemeno. V závislosti na složitosti postupu lze předepsat antibiotika, která obnoví funkčnost reprodukčního systému..

U děložního krvácení se často předepisují léky, které urychlují kontrakci dělohy a zpomalují uvolňování krve. Tyto zahrnují:

 • Etamsilat;
 • "Chlorid vápenatý";
 • Kyselina epsilon-aminokapronová;
 • „Kontrikal“;
 • „Tugina“;
 • "Vikasol".

Díky speciálnímu léčebnému kurzu je vyloučena možnost infekce uvnitř dělohy a urychluje se proces hojení. Zpravidla po užívání těchto léků zmizí všechny nepříjemné fyziologické důsledky škrábání. Po operaci je možná bolest

Možné komplikace

 1. Perforace děložní dutiny. Zúžení děložního čípku, které je eliminováno buď speciálním perforačním nástrojem, sondou nebo v procesu užívání antibiotik. Vše závisí na složitosti patologie.
 2. Zánět děložní dutiny. Je to možné pouze v těch případech, kdy bylo čištění prováděno také v době zánětu nebo eroze děložního čípku a dělohy. Pokud však bylo v předvečer tohoto zákroku provedeno důkladné vyšetření, lze ve většině případů takové komplikaci zabránit.
 3. Hematometr. Patologická abnormalita charakterizovaná akumulací krve v děložní dutině. Vyskytuje se kvůli charakteristickému křeči po kartáčování.
 4. Poškození endometria. Lze to pozorovat, když byla během škrábání odstraněna velká vrstva slizniční tkáně - spolu s vnější vrstvou byl také „zachycen“ zárodek. S takovým poškozením nová skořápka již neroste.

Porušení menstruačního cyklu v důsledku kyretáže

Pokud je po vyčištění dělohy znatelně narušen menstruační cyklus pacientky, není to důvod k obavám. Ale v případě, že na konci rehabilitačního období došlo k opakovanému období, má smysl konzultovat s lékařem, protože to naznačuje, že proces obnovy se zhoršuje.

Porušení menstruačního cyklu po takovém gynekologickém zákroku je možné. A k vyřešení takového problému stačí vyhledat pomoc lékaře. Specialista posoudí podstatu problému a, jak je tomu nejčastěji, předepíše konkrétní léčbu.

Škrábání je běžný gynekologický zákrok, při kterém je odstraněna vnější vrstva endometria v děloze a děložním čípku. Jedním z fyziologických projevů čištění dělohy je krvácení. Krvavý výtok by neměl trvat déle než 10 dní. Pokud krvácení z pochvy pokračuje i po 10 dnech, je nutné se poradit s lékařem, protože můžeme mluvit o komplikacích.

Co víte o tomto postupu? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, měli škrábání? Podařilo se vám otěhotnět po potratu??

Krvavý výtok po škrábání, co dělat?

Čištění dělohy spočívá ve škrábání povrchové vrstvy sliznice cervikálního kanálu a samotného pohlavního orgánu. Tato chirurgická operace se nazývá kyretáž (kyretáž). Odstranění funkčního endometria se provádí s tvorbou polypů na sliznici, s hyperplazií endometria a v případě komplikací po potratu a porodu. Někdy se procedura kyretáže provádí pro diagnostické účely nebo v případě lékařského potratu.

Po operaci začíná období zotavení, kdy se děložní dutina začne stahovat a vylučuje krevní sraženiny. Proto je krvácení po kyretáži přirozeným procesem hojení endometria, ale během tohoto období je důležité nevynechat patologické změny. Proto jsou otázky o tom, kolik dní po čištění lze uvolnit krev a jak dlouho trvá období zotavení, akutní..

Proč dochází ke krvácení po kyretáži děložní dutiny??

Bez ohledu na to, jaký důvod vedl k potřebě škrábání, je v důsledku tohoto postupu uměle odstraněna funkční vrstva endometria. Z tohoto důvodu je děložní dutina po určitou dobu otevřenou krvácející ranou..

Celkový stav ženského těla po takové operaci se obvykle podobá jeho stavu během menstruace nebo bezprostředně po nich, protože menstruace je v zásadě přirozeným procesem odmítnutí funkční vrstvy endometria. Některé dívky a ženy nicméně poznamenávají, že po manipulaci se cítily mnohem horší, protože jakýkoli zásah během těchto procesů, které jsou vlastní přírodě, nepříznivě ovlivňuje stav všech vnitřních orgánů a systémů..

Navzdory skutečnosti, že špinění po škrábání je alarmujícím příznakem pro mnoho žen, je jejich absence považována za mnohem vážnější problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Pokud tedy bezprostředně po chirurgickém zákroku nedojde k uvolnění krve z genitálního traktu ženy, ve většině případů to naznačuje tvorbu hematomu na děložním čípku, který mu brání v odchodu, což může být velmi nebezpečné.

Příčiny výboje

Postupem je oddělení povrchové části sliznice dělohy, někdy společně s obsahem dutiny. To znamená, že při škrábání se děje zhruba to samé jako během menstruace. Pouze v kritických dnech endometrium postupně odumírá a také se pomalu vylučuje, což trvá až 7 dní. A při škrábání se proces vejde do 30 - 40 minut.

Sliznice dělohy není vždy připravena k odmítnutí, i když lékaři volí čas pro manipulaci tak, aby byla co nejvíce fyziologická. A přesto je po něm vnitřní povrch rána. Potřebuje uzdravení, což vyžaduje čas. Regenerace endometria a dochází doprovázena sekrety z genitálního traktu.

Tento proces není vždy zdravý. Škrábání může mít negativní důsledky:

 • přístup infekce;
 • akutní zánět endometria;
 • ponechání tkání oddělených v děložní dutině.

Obsah opouštějící pohlavní ústrojí pak bude mít jiný vzhled a charakter než během normálního procesu hojení. A budou objeveny déle.

Jak dlouho obvykle trvá krvácení po škrábání?

Vzhledem k tomu, že čištění dělohy nebo kyretáž je chirurgický zákrok, krvácení po něm se vyskytuje ve velké většině případů. I přes to, že se hlavní orgán ženy po operaci začne intenzivně stahovat, může intenzivní výtok trvat několik hodin až několik dní.

Trvání krvácení po kyretáži zmrazeného těhotenství je zpravidla asi 5-6 dní, obvykle však může dosáhnout 2 týdnů. Současně může být výtok po dobu 2–5 dnů neobvykle hojný, poté však jejich intenzita výrazně klesá a zůstává načervenalý nebo nahnědlý „mazanec“. Obnova po potratu nebo ukončení těhotenství probíhá podobným způsobem..

Možné komplikace

Pokud po abrazi nastanou komplikace, objeví se téměř okamžitě příznaky vývoje patologických stavů. Jak bylo uvedeno výše, v případě komplikací může dojít k výtoku s nepříjemným zápachem, který může být doprovázen horečkou nebo silnou bolestí. Všechny tyto příznaky jsou přímou indikací pro ultrazvukové vyšetření, které potvrdí / popře přítomnost komplikací po zákroku..

Kromě ultrazvuku je povinné předložit vaginální nátěr na bakteriální kulturu, který vám umožní detekovat bakteriální flóru a rozpoznat původce infekce. V závislosti na symptomech ženy a na výsledcích popsaných výše může lékař předepsat další diagnostická opatření, která vám umožní získat nejúplnější obraz o stavu dělohy a orgánů reprodukčního systému..

Když už mluvíme o tom, jaké komplikace mohou nastat po čištění, je třeba poznamenat, že nejčastěji u žen se otevírá děložní krvácení.

Je velmi důležité ji včas identifikovat, protože pokud nepřijmete žádná opatření, může to mít smutné následky.

Při otevření děložního krvácení se z pochvy uvolní velké množství krve. V takovém případě je nutné měnit hygienické vložky každých 1,5–2 hodiny nebo i častěji. Krvácení může trvat dlouhou dobu a může být doprovázeno slabostí, závratěmi, mdlobami atd. Nebezpečí tohoto stavu spočívá v tom, že při nedostatku kyslíku začnou buňky těla odumírat, a to budou především mozkové buňky, které budou trpět především, což může vést k vážným účinky.

Po vyčištění mají některé ženy hematometr. Jeho hlavním příznakem je křeč cervikálního kanálu, který brání normálnímu odběru krve z dělohy. Výsledkem je, že ženy mají buď světle růžový výtok nebo hnědý výtok, který se uvolňuje ve velmi malém množství (někdy není vůbec žádný).

Nebezpečí hematomů spočívá v tom, že vyvolává vývoj stagnace v děloze, proti níž se několikrát zvyšuje riziko připojení bakteriální infekce. A k nápravě situace je nutné uvolnit cestu pro krev. Děje se to dvěma způsoby - léky nebo chirurgicky. A protože rizika připojení bakteriální infekce zůstávají vysoká, léčba v každém případě zahrnuje léčbu antibakteriálními léky.

Endometritida je považována za stejně nebezpečnou komplikaci. S jeho vývojem dochází v děložní dutině k zánětlivým procesům. Objevují se v důsledku aktivní vitální aktivity patogenních mikroorganismů, které pronikají do dělohy z pochvy nebo při oděru při použití špatně sterilizovaných nástrojů.

Známkou vývoje endometritidy je přítomnost žlutého výtoku. Kromě toho se nemusí objevit ihned po zákroku, ale za měsíc. V tomto případě je klinický obraz doplněn ostrou bolestí břicha a horečkou. Endometritida je snadno léčitelná - užíváním antibakteriálních léků. Pokud je však nezačnete užívat včas, povede to k vážným následkům..

Pamatujte, že malé krvácení po oděru je považováno za přirozené. Obvykle netrvají déle než 10 dní. Pokud mazání po vyčištění pokračuje a je doplněno dalšími příznaky (nepříjemný zápach, bolest, teplota atd.), Je naléhavě nutné navštívit lékaře. Po vyšetření předepíše léčbu, která zabrání vzniku závažných komplikací a udrží zdraví po mnoho let..

V jakých případech je krvácení po kyretáži patologické?

Po provedení jakékoli chirurgické operace musíte obzvláště pečlivě sledovat stav svého těla a zaznamenat všechny změny, které se u něj vyskytnou..

Ihned po škrábání vás tedy musí upozornit následující body:

 • jak již bylo uvedeno dříve, doba špinění obvykle nepřesahuje 10–14 dní. V případě, že krvácení po škrábání pokračuje a po měsíci došlo s největší pravděpodobností k závažným hormonálním poruchám v těle ženy nebo k jiným komplikacím;
 • výtok ve většině případů začíná velmi hojně a poté postupně klesá jejich intenzita a přestávají. Pokud se takový výtok zcela neočekávaně a náhle zastavil a také pokud několik dní po kyretáži začalo opakované krvácení, je to příznak tvorby krevních sraženin v děložní dutině nebo přítomnost jiných patologií;
 • konečně, špinění by nemělo mít žádné cizí pachy a rovnoměrnou jednotnou barvu. Pokud mají nepříjemný odpudivý zápach nebo určitou barvu, měli byste okamžitě podstoupit vyšetření na přítomnost infekce a zánětu..

Za výše uvedených okolností není krvácení normální variantou, proto vyžaduje povinné sledování gynekologem.

Jaké příznaky naznačují vývoj patologie

Stejně jako u jiných chirurgických zákroků existuje určité riziko komplikací během kyretáže nebo vakuové kyretáže. Častěji je to způsobeno perforací děložního čípku nebo těla dělohy, vývojem infekčních onemocnění, zánětlivými procesy, tvorbou krevních sraženin a také hormonální nerovnováhou.

Následující příznaky mohou naznačovat vývoj komplikací po proceduře kyretáže:

 • Dlouhodobé silné krvácení, které se nezastaví déle než 10 dní. Přítomnost závažného děložního krvácení může naznačovat hormonální poruchy, neúplné odstranění patologických tkání z těla ženského pohlavního orgánu a také pokud bylo čištění prováděno během ovulace.
 • Zánět endometria (endometritida). Může se objevit v důsledku kontaktu s povrchem rány dělohy patogenních mikroorganismů, které během operace způsobují různá infekční onemocnění. To je možné, pokud během kyretáže nejsou dodržována pravidla asepsy, stejně jako použití nesterilních nástrojů. Vývoj infekčního onemocnění je často doprovázen zvýšením teploty, bolestí. Krvácení se stává hnisavé. Výtok může být rozmazaný nebo hojný.
 • Hematometr je sbírka srážené krve uvnitř děložní dutiny. K tomu dochází, když je cervikální kanál uzavřen, což zabraňuje odstranění krvavého výtoku. V děloze dochází ke stagnaci patologického materiálu. Existuje vysoká teplota, křeče bolesti. A pokud okamžitě po čištění šla krev podle očekávání, pak s vývojem hematometrů se krvácení náhle zastaví již 2. den.

Pro rychlé zotavení těla po škrábání se doporučuje dobře jíst. Během tohoto období by mělo být do stravy zahrnuto více ovoce, je užitečné jíst maso, pohankové pokrmy a játra. Můžete pít komplex vitamínů.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku. Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků. Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Gynekologické škrábání je komplexní procedura, která je pro ženské tělo velmi stresující. Provádí se po potratu, potratu, zmeškaném těhotenství a za přítomnosti dalších lékařských indikací. Žena by měla vědět, kolik krve jde po čištění dělohy. I když je to normální, příliš dlouhé krvácení může naznačovat patologii. Je důležité zjistit problém včas.

Když je možné početí?

Gynekologové doporučují počkat nejméně šest měsíců na početí po neúspěšném ukončení nebo zmrazeném těhotenství. Proč tak dlouho? Tělo potřebuje toto období k rehabilitaci. Je důležité počkat na obnovení menstruačního cyklu, na zavedení reprodukčního systému. Tento čas lze využít k aktivní přípravě na těhotenství, včetně vzdání se špatných návyků, užívání kyseliny listové a udržování zdravého životního stylu. Můžete tak zvýšit šance na předčasné oplodnění a na zdravé dítě..

Míra vybíjení po proceduře

S kyretáží, bez ohledu na indikace operace, je odstraněna povrchová vrstva endometria. Výsledkem takového zásahu je, že se celá děložní dutina změní na ránu, která bude krvácet déle než jeden den. Stav po takové operaci se však téměř neliší od stavu přítomného během menstruace, protože v této době dochází k přirozenému odmítnutí horní vrstvy dělohy.

Mluvíme-li o délce menstruace, pak je to u každého spravedlivého pohlaví individuální a kolik dní může menstruace trvat, přímo souvisí s hormonální funkcí jejích vaječníků a hypofýzy a také vylučované tajemství po kyretáži.

Obvyklý výtok po zákroku nemá štiplavý zápach, jejich množství je velmi mírné a trvají až 6 dní. Dále krvácení postupně ztrácí na intenzitě, výtok se stává spíše rozmazaným typem a v důsledku toho se úplně zastaví..

Nevýznamné bolestivé bolesti v dolní části břicha nebo dolní části zad zapadají do normálního rámce, protože nevyhnutelně doprovázejí kontrakce dělohy. Pokud byla kyretáž provedena (jak by měla být) v předvečer menstruace, pak trvání nepřekročí dobu menstruace.

Nekomplikovaná operace

V lékařském jazyce se škrábání nazývá abrazi. Podstatou tohoto procesu je odstranění jeho obsahu z dělohy spolu s vnitřní slizniční vrstvou. Operace se provádí v nemocnici pomocí speciálního vybavení. Manipulace je předepsána v těchto případech:

 • neočekávané ukončení těhotenství;
 • silné krvácení;
 • odstranění placentárních zbytků po porodu;
 • pro diagnostické účely;
 • s polypy;
 • hyperplazie pohlavního orgánu.

Děloha po kyretáži (kliknutím zobrazíte)

Operace se provádí v celkové anestezii, pokud to není pro pacienta kontraindikováno. Na začátku procedury gynekolog zvětší lumen děložního čípku dilatátorem a poté provede kyretáž. Když těhotenství vybledne, zbytky embrya a placenty jsou odstraněny. V případě zastavení krvácení očistěte dělohu od krevních sraženin.

Diagnostika je předepsána pro dlouhodobé krvácení, narušení menstruačního rytmu, detekci polypu endometria a další poruchy sliznice dělohy. Během takové manipulace je odebráno škrábání a odesláno k analýze do laboratoře. Výsledek zkoušky naznačuje příčinu patologického krvácení. Po diagnostické kyretáži se také objeví vaginální sekrece..

Procedura je naplánována 2 nebo 3 dny před začátkem menstruace. Pokud potřebujete zastavit krvácení, operace se provádí během něj..

Normální povaha výboje po oděru

Po operaci byste měli kontrolovat, kolik výboje jde po kyretáži. To je způsobeno odstraněním živé tkáně z dělohy. Složitost chirurgického zákroku, individuální povaha hormonů a srážení krve navíc ovlivňují vaginální sekreci. Navzdory tomu existuje taková povaha normálního výboje:

 • doba trvání není delší než 10 dní;
 • krvavý výtok se postupně zastaví;
 • neustálá bolest v dolní části břicha.

Studie ukazují, že ženy mají svůj vlastní měsíční rytmus, který závisí na přirozeném fungování vaječníků. Provedení manipulace bezprostředně před menstruací, doba výtoku po kyretáži nebude delší než 1 týden. Tento přístup zachrání ženu před dlouhodobým nepohodlí..

V závislosti na tom, jaký druh výboje by měl být po seškrábnutí, je určen stupeň zotavení. Dobrým znakem normální povahy ženských sekrecí je hnědý hlen. To naznačuje, že krev se začíná srážet a proces hojení probíhá. V průběhu času se hlen rozmazává a po 7 dnech úplně zmizí. V některých případech je růžový vaginální hlen také považován za normální..

Výtok způsobující úzkost

Někdy po kyretáži ženský výtok získá nepřirozený charakter, a to:

 • mít páchnoucí zápach;
 • příliš tekutý;
 • nadměrně hojný;
 • nažloutlý.

Masový výboj po kyretáži naznačuje, že proces hojení je opožděný. Obvykle mají příliš tekutou konzistenci a jsou v hojných dávkách..

Pokud po kyretáži nedojde k výtoku, znamená to, že se v děloze nahromadily krevní sraženiny. Oni zase často způsobují zánětlivý proces v pohlavním orgánu. Zvýšení teploty a bolest v dolní části břicha jsou prvními příznaky onemocnění. Žena by si měla všimnout, kolik dní měla tento stav. V takovém případě může být nutná druhá operace a lékařské ošetření. Je velmi důležité, aby pacientka sledovala své pocity. Měli byste kontaktovat odborníka, pokud:

 • tělesná teplota nad 38 stupňů;
 • vypouštění se zastavilo;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • hojné množství ženského tajemství;
 • vybíjení trvá dlouho;
 • prudká změna barvy hlenu;
 • nepříjemný zápach;
 • nepřirozená hustota;
 • pocit nevolnosti (bolest hlavy, celková slabost v těle).

Patologický výtok po hysteroskopii může být žlutý, což naznačuje infekci. Takový chirurgický výsledek je velmi nebezpečný. Pouze při používání antibiotik se vaginální žlutý hlen zastaví.

Kromě toho mají ženské sekrece způsobené komplikacemi často nepříjemný zápach. Tato skutečnost ukazuje, že infekce vstoupila do děložní dutiny..

Výsledek léčby závisí na tom, jak dlouho pacient sleduje nestandardní vaginální hlen. Čím dříve požádá o pomoc, tím rychleji proběhne obnova orgánů..

Možné důsledky škrábání

Při provádění kyretáže k diagnostice děložní dutiny jsou možné následující nepříjemné následky:

 • silné krvácení;
 • vnitřní zánět stěn dělohy a vaječníků;
 • mechanické propíchnutí stěny;
 • poranění děložního čípku;
 • alergie po anestezii;
 • neplodnost;
 • mimoděložní těhotenství.

V závislosti na tom, jaký druh výboje se objevil po operaci, budou další akce pacienta. Specialista předepíše další vyšetření pomocí ultrazvukového vyšetření a provede analýzu k identifikaci infekce. Tyto kroky pomáhají gynekologovi stanovit přesnou patologii s cílem předepsat průběh léčby. V některých případech se ke kontrakci dělohy doporučují speciální cvičení. Poslušnost a aplikace doporučení lékaře je klíčem k rychlému zotavení těla po kyretáži.

Nebezpečným následkem po kyretáži je hojné děložní krvácení. Je to způsobeno špatnou srážením krve nebo nízkým hemoglobinem.

Často se po oděru objeví endometritida způsobená zánětem děložní sliznice. Mikrob se tam může dostat různými způsoby, zejména z pochvy. Pak bude mít výtok žlutou barvu a páchnoucí zápach. Kromě toho bude mít pacient horečku a bolesti břicha..

Ačkoli jsou komplikace alarmující u žen, jsou léčeny. Proto neustálé sledování vašich sekrecí po škrábání pomůže předcházet mnoha problémům. A znalost faktů je polovina boje proti nemocem..

Mnoho žen musí čelit poměrně nepříjemným gynekologickým zákrokům. Ale ne každý si je vědom zvláštností takových manipulací a toho, jak by na ně mělo tělo reagovat. Poměrně častým typem gynekologické intervence je tedy kyretáž dělohy, při které je eliminována nejvyšší vrstva sliznice tohoto orgánu. Dnes mluvíme o tom, co se stane poté: kolik krve po vyčištění přejde, po této manipulaci už nemůžete dělat.

Kyretáž dělohy může být diagnostická nebo terapeutická a může být také provedena během potratu. Tento typ gynekologické intervence se provádí výhradně naslepo pomocí řady nástrojů. Pravděpodobnost různých komplikací po jeho zavedení je proto poměrně vysoká. Čtenáři „Populárně o zdraví“ potřebují mít informace o vlastnostech přirozených sekrecí po něm a o pravděpodobných projevech patologie.

Kolik krvácení po kyretáži dělohy

U naprosté většiny pacientů dochází po kyretáži ke špinění. Když se takový postup skutečně provádí, povrchové vrstvy endometria se vylučují, jinými slovy, děložní dutina se stává kontinuální ranou... Po čištění tedy krev není překvapením, protože rána bude nějakou dobu krvácet.

Ve skutečnosti tento jev není považován za nebezpečný, je podobný menstruačnímu krvácení, kdy je funkční vrstva sliznic přirozeně odmítána..

Doba krvácení po výskytu kyretáže se může u jednotlivých pacientů lišit. Výskyt mírného výtoku během pěti až šesti dnů (maximálně deseti), který není doprovázen specifickým nepříjemným zápachem, je považován za naprosto normální.

V průběhu času by se závažnost výtoku měla snižovat, staly se, jako by byly, rozmazáním a pak se úplně zastavily..

Kromě vzhledu vylučovaného je normální výskyt bolesti v dolní části břicha a dolní části zad..

Abnormální výtok krve z dělohy po kyretáži

Patologické krvácení lze odlišit od normálního zaměřením na několik znaků.

Můžeme tedy mluvit o komplikacích, pokud výtok trvá déle než deset dní. Podobné příznaky jsou možné u hormonální nerovnováhy, kyretáže, ke které došlo uprostřed cyklu, stejně jako u zbytků patologické tkáně v děloze..

Pokud po zákroku dojde k výtoku s nepříjemným zápachem a neobvyklou barvou, znamená to vývoj komplikací. S rozvojem zánětlivého procesu tedy výtok vypadá jako specifické maso, ale intenzita výtoku může být odlišná (je možný minimální nebo významný krvavý výtok). Zánět je doprovázen horečkou a bolestmi v podbřišku.

Někdy se naopak krvácení zastaví předem, což může také naznačovat patologii, například akumulaci krve v děložní dutině. K této situaci dochází, když krevní sraženiny nemohou opustit dělohu v důsledku uzavření cervikálního kanálu. Zároveň krvavý výtok náhle zmizí, objeví se bolesti v dolní části břicha, které jsou křečové a poměrně silné, zvyšují se teplotní ukazatele.

Kdy běžet k lékaři

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

Pokud po seškrábnutí výboj pokračuje déle než deset dní;

Pokud krvácení zesílí a přetrvává po dobu několika hodin (vložka se vyplní za hodinu nebo dvě);

Pokud se výtok náhle zastaví po dni nebo dvou po zákroku, objeví se bolest břicha;

Pokud teplota stoupá;

Pokud výtok nepříjemně páchne;

Pokud je v dolní části břicha silná bolest, která není zmírněna analgetiky;

Pokud máte závratě a slabost.

Co nelze udělat po kyretáži dělohy

Do jednoho měsíce po provedení škrábání je nutné odmítnout pohlavní styk. Nepoužívejte také vaginální tampony k absorpci sekretů, je vhodné používat vložky, nebo ještě lépe, domácí gázové vložky. Do měsíce po zákroku je také nutné odmítnout provést sprchování. Je zakázáno navštívit koupel nebo saunu a také se vykoupat.

Také do čtyř týdnů po škrábání byste neměli zvedat závaží a vzdát se všech druhů vážných břemen..

Během tohoto období je lepší se vyvarovat užívání jakýchkoli léků kromě těch, které předepsal lékař. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou je zvláště zakázáno, protože mohou vyvolat krvácení..

Po dobu šesti měsíců po kyretáži se musíte pečlivě chránit antikoncepcí doporučenou lékařem..

Pro úspěšné zotavení po kyretáži děložní dutiny je nutné dodržovat doporučení odborníka a užívat léky předepsané jím. Náhlé zhoršení blahobytu je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc.

Škrábání děložní dutiny se provádí v řadě případů pro diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění. Tento postup je méně traumatický, ale po jeho provedení potřebuje pacient období zotavení. Žena by měla být připravena na to, že po vyčištění dělohy bude krvácet. Jak dlouho to bude trvat, závisí na účelu, za jakým a za jakých okolností byl postup proveden..

Nebezpečné příznaky patologie po vyčištění

Bez ohledu na to, jak dlouho krvácení trvá, by žena měla být upozorněna na určité příznaky. Bude to znamenat zhoršení celkového stavu a potřebu neodkladné lékařské péče..

Mezi tyto příznaky patří:

 • tvorba silných bolestivých pocitů křečové povahy, která se šíří nejen do dolní části břicha, ale také do celé břišní dutiny;
 • tahání bolesti lokalizované v dolní části břicha, vyzařující do bederní oblasti, boků a slabin;
 • prudké zastavení krvácení (jakékoli intenzity) - to může být známkou vývoje hematomů a při absenci kvalifikované lékařské péče hrozí rozvoj závažných komplikací;
 • rychlý vzestup tělesné teploty na vysokou míru naznačuje vývoj infekce;
 • neschopnost eliminovat syndrom silné bolesti i užíváním silných spazmolytik;
 • silné krvácení, které se nezmenšuje ani několik hodin po ukončení procedury - plnění jedné vložky za hodinu;
 • výskyt nepříjemného zápachu při vypouštění genitálního traktu;
 • zhoršení celkové pohody.

S rozvojem podobných příznaků se ženě doporučuje urgentní hospitalizace.

Možné patologie

Projevy anomálií po provedeném postupu lze identifikovat podle následujících příznaků:

 • barva výtoku není krvavá, ale spíše může připomínat maso;
 • krev po kyretáži trvá příliš dlouho (více než 10 dní) a je toho hodně;
 • přítomnost odpudivého zápachu ve výtoku, který signalizuje infekci;
 • zastavení krvácení, což naznačuje tvorbu krevních sraženin v děloze.

Kromě indikativního výtoku doprovázejícího infekce dělohy u spravedlivého pohlaví může dojít ke zvýšení tělesné teploty a je také pravděpodobné bolestivost v podbřišku.

Podobný obraz je pozorován při prudkém zastavení děložního krvácení - hematometru, protože krevní sraženiny vytvořené v orgánu mohou v něm vyvolat zánět. Za takových okolností se doporučuje další léčba antibiotiky a kyretáž se duplikuje.

Nadměrné trvání krvácení naznačuje nerovnováhu v hormonálním pozadí dámy. Tyto ženy potřebují pravidelné sledování endokrinologem a gynekologem. Kromě toho se však může v důsledku dlouhodobého krvácení vyvinout anémie. Proto v takovém období potřebuje dáma nejen užívání léků, ale také vyváženou stravu. Zvláštní důraz by měl být kladen na potraviny, které podporují tvorbu krve:

 • játra;
 • pohanka;
 • granáty;
 • všechny druhy červeného masa.

Normální výtok během menstruace

Zdraví ženy a její schopnost mít děti je do značné míry dána pravidelností jejího menstruačního cyklu. Krvácení během menstruace je vysvětleno skutečností, že při absenci těhotenství se epitel dělohy začíná obnovovat a zbytky staré membrány opouštějí dělohu spolu s menstruační krví.

Normální cyklus má průměr 28 dní, může se pohybovat od 21 do 35 dnů, a pokud tento interval mezi obdobími zůstane konstantní, můžeme také mluvit o normě. Kromě krve obsahuje menstruační tok vaginální sekrece, hlen a zbytky epitelu dělohy, které vypadají jako krevní sraženiny. Barva může být jasná nebo tmavě červená a v různé dny menstruace mohou vypadat jinak..

Trvání menstruačního krvácení je obvykle 3 až 5 dnů, přičemž se denně neuvolní více než 100 ml krve. Odchylka v jakémkoli směru, to znamená, když se uvolní mnohem více krve nebo jen velmi málo, vyžaduje návštěvu gynekologa.

Následující jevy jsou považovány za odchylku od normy:

 • nepříjemný zápach výtoku;
 • mnoho krevních sraženin;
 • barevné změny do růžové nebo hnědé;
 • před nástupem menstruačního krvácení se objeví hnědý výtok;
 • místo krvavého výtoku se objeví hnědá látka;
 • po skončení menstruace se objeví neobvyklý výtok.

Jakékoli odchylky od normy vyžadují konzultaci s odborníkem, protože mohou být příznakem jakéhokoli gynekologického onemocnění.

A tady je více o léčbě endometritidy.

Užitečné video

Informace o tom, jak zastavit krvácení pomocí myomů, najdete v tomto videu:

Kvůli oslabenému imunitnímu systému, stresu a také infekcím dochází k akutní salpingo-ooforitidě, která může být také subakutní a chronická. Fáze progrese závisí na zanedbávání nemoci. Jak léčit nemoc?

V důsledku různých porušení se může vyvinout parametritida, jejíž léčba může být výrazně zpožděna. Má několik forem, které se odrážejí v klasifikaci - zadní, přední, boční a mohou být také akutní, chronické, poporodní. Zvýraznění může být nápovědou v diagnostice.

Pokud je u dívek zjištěna algodismenorea, měla by být léčba zahájena co nejdříve. Může to být primární a sekundární, u adolescentů je často diagnostikován „syndrom SMC podle typu“, ženy - sekundární. Příznaky jsou akutní bolest během menstruace, změny emočního pozadí. Pomohou léky, tablety, cvičební terapie.

Léčba kapavky u žen se provádí v závislosti na formě - počáteční, chronické. Někdy je možné se zbavit pouze jednou pilulkou. V chronické formě je schéma vybráno z různých antibiotik - Ceftriaxon, Azithromycin, Bicilin a další léky.

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon.