Povaha výtoku během potratu: jak je odlišit od menstruace

Potrat je spontánní ukončení těhotenství. Stává se to v rané a pozdní fázi. Je doprovázeno krvácením a bolestmi břicha. Dívky někdy nevědí, že jsou těhotné, a pletou si krev s pravidelnou menstruací. Jak rozlišit patologii? Zvažte, jaký je výtok po potratu a doprovodných známkách spontánního potratu.

Příčiny potratu

Rozlišujte potrat v raných fázích - až 12-14 týdnů a později - v 15-28 týdnech. V pozdějších fázích je pravděpodobnost ztráty dítěte velmi nízká. Porod od 28. týdne se nazývá předčasný. Dítě se může narodit abnormálně nebo zemřít na komplikace způsobené předčasným porodem.

V raných fázích

Ovoce není odmítnuto bezdůvodně. Přispívá k tomu několik faktorů:

 1. Nezdravý životní styl.
 2. Stres.
 3. Drsný sex.
 4. Fyzická přepracování.
 5. Žena je příliš malá nebo příliš těžká.
 6. Konflikt Rh - nesoulad faktoru Rh dítěte a matky.
 7. Nehoda: nehoda, pád, rána. Tělo bojuje za zdraví matky, ne dítěte.
 8. Věk nad 35 let. Nejlepší je nosit dítě ve věku od 20 do 35 let.
 9. Infekce a nemoci.
 10. Vrozené anomálie struktury dělohy.
 11. Užívání bylinných tinktur, které způsobují potrat: petržel, tymián, tansy.

DŮLEŽITÉ! Pokud jste již potratili, je pravděpodobnost spontánního ukončení těhotenství velmi vysoká..

Častou příčinou odmítnutí plodu je selhání jeho vývoje. Přirozený výběr brání narození nemocného dítěte.

V pozdější době

 1. Hlavním důvodem pro pozdní ztrátu dítěte je předčasné oddělení placenty. Krev proudí do placenty a odtrhává se od dělohy. K oddělení obvykle dochází ve třetím trimestru.
 2. Placenta previa. Orgán sousedí se spodní částí dělohy a blokuje cestu k děložnímu čípku.
 3. Věk nad 35 let.
 4. Emoční stres, stres.
 5. Zvedání závaží.
 6. Placenta přestala produkovat látky nezbytné k udržení těhotenství.
 7. Infekce.
 8. Chirurgické zákroky.

V pozdním těhotenství byste měli pečlivě sledovat své zdraví a pravidelně navštěvovat svého gynekologa, aby nedošlo ke ztrátě dítěte.

Pozdní potrat je velmi těžké snést, protože tělo již bylo přestavěno a matka je připravena dítě přijmout.

Známky potratu

Spontánní potrat je doprovázen příznaky, které nelze zaměnit s ničím:

 1. Náhlá ztráta hmotnosti, i když se dobře stravujete.
 2. Hrudník přestane bolet, nevolnost zmizí.
 3. Metabolismus je narušen.
 4. Kontrakce probíhají pravidelně.
 5. Křeče.

Výtok během předčasného potratu je nahnědlý krví a je doprovázen bolestí v podbřišku. Jakmile na sobě tyto příznaky zaznamenáte - navštivte svého lékaře! Ovoce lze stále uložit.

Stává se, že proces nelze zastavit. Nejprve bude málo krve a další den se objem několikrát zvýší. Výtok se změní na šarlatový nebo hnědý a vložka se okamžitě nasytí. Sraženiny o velikosti fazole vyjdou. Poté se může bolest zastavit, krvácení se sníží..

DŮLEŽITÉ! Někdy dojde k potratu téměř okamžitě po početí. Dívka nemá podezření, že je těhotná, proto si všimne krvavého výtoku a nepřikládá jim žádný význam.

Potrat nebo menstruace: jak určit

Jak zjistit, zda se jedná o potrat nebo menstruaci? Při časném spontánním potratu se objevují sraženiny spolu se sekrecemi. Je snadné pochopit, o co jde: pod proudem vody si dejte hrudku. Pokud je sraženina rozmazaná - jedná se o menstruaci, nerozmazává se - potrat.

V pozdějším období žena vylučuje jen malé množství krve smíchané s hlenem. Existuje malý výtok a netrvají dlouho..

Pokud je hodně krve, závratě, bolesti břicha, zimnice, slabost, bušení srdce, zavolejte sanitku!

Menstruace po potratu

Po potratu se menstruace mění:

 1. Cyklus se může posunout o několik dní.
 2. Vaše menstruace bude bez zápachu a bez sraženin.
 3. Objem výboje se sníží.

Cyklus se zotaví za tři měsíce. Pokud neexistují žádné patologie, pak první menstruace zmizí za 25–35 dní.

Jak dlouho trvá výboj

Výtok bude po spontánním potratu nějaký čas pozorován. Mohou být růžové, šarlatové, jasně červené, dokonce trochu hnědé. Pojďme zjistit, kolik výboje jde po potratu.

Žádné čištění

Vypouštění bude pokračovat dalších 7-10 dní po potratu, pokud jste to udělali bez čištění. Budou postupně snižovat objem. Menstruace začne za 21 až 35 dní. Ihned po spontánním potratu bude bolet žaludek, tělo zeslábne.

Krev po potratu může vytékat déle než jeden den. Když se tělo očistí, bolest se zastaví, bude mnohem jednodušší. Pokud se výtok zvyšuje v množství a trvá déle než deset dní, po potratu čelíte komplikacím.

DŮLEŽITÉ! Pokud po potratu teplota vzrostla a trvá několik dní, nemůžete to udělat bez čištění. Teplota hovoří o zánětu v děloze, který je způsoben zbývajícími částmi vajíčka. Zánět ohrožuje život.

S čištěním

Po potratu s čištěním jsou konzistence krvavé, jsou jako voda. Proces čištění bude trvat 3-4 týdny.

Okamžitě po škrábání začněte užívat perorální antikoncepci, abyste předešli problémům s vaječníky a endometrií.

Někdy po potratu se po krvavém výboji může objevit hnědý výtok. Pokud není teplota a nepříjemný zápach, je vše v pořádku. Některé dívky nemají výtok po dobu dalších dvou měsíců..

 1. Nedostatečné škrábání. Někdy se čištění neprovádí úplně a částice vajíčka zůstávají v děloze. Hnijí a umírají uvnitř ženského těla. Vysoká horečka, zimnice, závratě, ztráta vědomí, bolest v podbřišku vám řeknou o zbývajících sraženinách.
 2. Infekce, zánět. Žlutý, zelený, bílý výtok s nepříjemným zápachem shnilé po potratu s očištěním je signálem infekcí. Po vyčištění zůstává v děloze otevřená rána. Mikroby tam snadno pronikají, protože tělo je slabé, imunita se snížila. Na pozadí normálního zánětu se snadno vyvine drozd nebo bakteriální vaginóza.

Co dělat v případě potratu

Pokud máte podezření na potrat, zavolejte sanitku. Budete převezeni do nemocnice a dostanete antibiotika. Několik dní odpočinku a odpočinku v posteli vás vrátí zpět do normálu.

Hygiena

Hlavní věcí je dodržovat normy intimní hygieny. Tělo je oslabené a nemůže se bránit proti pronikání infekcí.

 1. Vezměte si teplou sprchu dvakrát denně, ráno a večer. Neumývejte hluboce. Neberte si horkou koupel, protože cévy se rozšíří a bude téct krev. Nemůžete plavat na otevřené vodě.
 2. Prvních pět dní používejte pouze polštářky. Měňte je 5krát denně, i když nejsou příliš plné sekretů. Šestý den můžete začít používat tampony.
 3. Umyjte genitálie přírodními čisticími prostředky bez obsahu síranů.
 4. Noste spodní prádlo z přírodní bavlny, aby neomezovalo pokožku a nedovolilo jí dýchat.
 5. Nekvalitní materiály přispívají k zavlečení infekce do pochvy.

DŮLEŽITÉ! Používejte pouze čistý ručník. Musíte mít přizpůsobené mýdlo a sprchový gel, abyste zabránili nákazě nebo infekci od jiné osoby..

Výživa

Jezte následující jídla:

 • libové drůbeží maso;
 • Ryba;
 • ovoce, zelenina, bylinky;
 • těstoviny z tvrdé pšenice.

Postupujte podle těchto pravidel:

 1. Pijte pouze čištěnou vodu, přírodní džusy, ovocné nápoje.
 2. Neměj sex
 3. Po potratu nemůžete mít měsíc sexuální kontakt s partnerem. Během této doby se stěny dělohy zotaví.
 4. Klid na lůžku
 5. Ležte týden v posteli. Uvolněte se a zotavte se. Pokud chcete, můžete jít do nemocnice.
 6. Vzdejte se špatných návyků
 7. Rychlé občerstvení, alkohol a cigarety jsou vašimi nepřáteli až do úplného zotavení dělohy.

Jak se morálně zotavit

Nejlepší je navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. Pokud se žena i muž velmi obávají potratu, měli byste společně navštívit odborníka. Existují cvičení, která vám pomohou rychle zlepšit psycho-emocionální stav..

Nejlepší lék je čas. Nemějte dítě dalších 6 měsíců. Uvolněte se, plně se zotavte fyzicky i psychicky.

Ženy sdílejí své zkušenosti na fórech. Přečtěte si komentáře a podívejte se, jak řeší ztrátu dítěte. Tyto informace používejte pouze pro informaci, nespoléhejte se na ně úplně. Nikdy se nedoléčujte. Jděte k lékaři, abyste předešli problémům.

Druhy výtoku během potratu, jejich vlastnosti a důsledky

Potrat se nazývá spontánní potrat, který se dělí na 2 typy - dříve (až 14 týdnů) a později (až 24 týdnů). V prvním případě je doprovázen nástupem normální menstruace, ve druhém jde o typ porodu, protože v této době je plod již poměrně velký a po jeho smrti ho děloha začíná odmítat, což způsobí výskyt silných pocitů bolesti, což připomíná povahu kontrakcí během porodu. Bez ohledu na to, jak dlouho došlo k spontánnímu potratu, je krvácení po potratu vždy pozorováno. Ale v každém případě má své vlastní vlastnosti, o kterých by každá žena měla vědět. Dokonce i po spontánním potratu mohou nastat různé komplikace, které vyžadují okamžitou léčbu..

Předtím, než budeme hovořit o tom, jaký druh výtoku se vyskytuje během časného potratu a jak dlouho by měl být sledován, je třeba říci několik slov o důvodech, které mohou vyvolat spontánní potrat. Tyto zahrnují:

 • Poruchy centrálního nervového systému (stres, deprese, nedostatek spánku atd. - to vše negativně ovlivňuje práci nervového systému, od kterého závisí práce všech vnitřních orgánů, včetně reprodukčních).
 • Zvedání závaží (vyvíjí silný tlak na dělohu, zvyšuje její tonus a vyvolává v ní křeče).
 • Klimatická změna.
 • Přítomnost infekčních a zánětlivých onemocnění postihujících orgány reprodukčního systému.
 • Autoimunitní onemocnění.
 • Genetické poruchy ve vývoji plodu.
 • Pití alkoholických nápojů a kouření.
 • Užívání určitých léků, zejména perorálních kontraceptiv (některé ženy, které nevědí, že jsou již těhotné, pokračují v užívání, což snižuje hladinu progesteronu v těle, což také vede k spontánnímu potratu).

Důležité! Pamatujte, že perorální antikoncepce není 100% ochranná. Jak ukazují statistiky, při užívání 1 ze 100 žen otěhotní po nechráněném pohlavním styku. A protože dobře řídí menstruační cyklus, mohou způsobit malé mazlení, které lze pozorovat v den očekávaného období, po kterém žena pokračuje v užívání drogy. A to negativně ovlivňuje další tvorbu plodu a často vede k jeho smrti..

Existuje mnoho faktorů, které mohou vyvolat potrat, ale v 60% případů je příčinou hormonální nerovnováha, která se vyznačuje nízkou hladinou progesteronu (tento hormon je zodpovědný za normální vývoj embrya a jeho připevnění ke stěnám dělohy). Existuje také mnoho důvodů, proč může dojít k nerovnováze v těle. A nejběžnější jsou:

 • Patologie štítné žlázy.
 • Přerušená funkce nadledvin.
 • Dysfunkce vaječníků (nejčastěji se vyskytuje na pozadí tvorby cystických útvarů na nich).
 • Poruchy v práci centrálního nervového systému, které dávají špatné signály, což negativně ovlivňuje práci hypofýzy (podílí se také na syntéze hormonů).
 • Onkologická onemocnění.
 • Infekce a záněty reprodukčních orgánů.

Dalším častým důvodem pro spontánní potrat je anamnéza chirurgického potratu. Takové postupy uvádějí tělo do stresujícího stavu, který negativně ovlivňuje fungování orgánů reprodukčního systému a způsobuje v nich vývoj chronického zánětu s následnou neplodností..

Pokud je často pozorován spontánní potrat, pak se mluví o obvyklých potratech. V tomto případě musí žena bezpodmínečně podstoupit kompletní vyšetření, aby zjistila přesný důvod, proč nemůže porodit dítě. S každým dalším potratem se šance a šance, že se v budoucnu stanete matkou, budou čím dál tím nižší..

Spontánní ukončení těhotenství se u každého liší. Klinický obraz do značné míry závisí na gestačním věku. Čím nižší je, tím méně výrazné jsou příznaky. V raných fázích (až 14 týdnů) během potratu u žen je třeba poznamenat:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha (jako u menstruace).
 • Nadměrné krvácení.
 • Přítomnost cyanotického odstínu ve výtoku krevní sraženiny (to je vajíčko).
 • Letargie.
 • Závrať.
 • Nižší krevní tlak.

Dojde-li k potratu později (od 14 do 24 týdnů), ženy nejen krvácejí, ale mají také silné křeče v břiše, což naznačuje zahájení porodu. V tomto případě se tělo pokusí samo očistit od plodu. Ale vzhledem k tomu, že je již poměrně velký, celý proces probíhá podle typu porodu.

Je však třeba říci, že ne ve všech případech se tělo dokáže zbavit plodu samo. Někdy nejsou záchvaty bolesti a krvácení vůbec pozorovány a mrtvý plod zůstává uvnitř dělohy. V tomto případě hovoří o zmrazeném těhotenství, které vyžaduje okamžitý postup, jako je kyretáž. Pokud je doba delší než 20 týdnů, mohou se lékaři rozhodnout stimulovat porod.

Jak již bylo zmíněno, výtok během potratu je pozorován u všech žen. Jejich výskyt je způsoben skutečností, že proces oddělení vajíčka od stěn dělohy je doprovázen poškozením cév, které spojovaly orgán s embryem. A dokud se nezotaví, žena bude mít špinění..

První den po spontánním potratu je zaznamenán hojný výtok. Obsahují krvavé sraženiny, které naznačují odmítnutí vajíčka a placenty, pokud se již do té doby vytvořily (k tomu dochází po 10–12 týdnech těhotenství). Pak množství výtoku postupně klesá a po několika dnech od pochvy se začne rozmazávat hnědou.

Hnědý výtok po potratu je známkou toho, že proces čištění dělohy z embrya byl úspěšný a cévy orgánu jsou obnoveny normálně. Pokud se však neobjeví, je to již vážný důvod pro kontaktování lékaře, protože jejich absence naznačuje špatnou srážlivost krve a schopnost těla léčit se. Abyste se vyhnuli velké ztrátě krve, budete muset podstoupit speciální ošetření..

Když už mluvíme o tom, kolik krve proudí po potratu, je třeba poznamenat, že tento proces se vyskytuje u všech žen různými způsoby. Lékaři však vynikají průměrnými sazbami, které naznačují absenci komplikací. Doba hojného vypouštění v tomto případě není delší než jeden den (od 12 do 24 hodin), pak se jejich množství snižuje a již 3-4 dny je namazáno. Může však trvat 5 až 10 dní, v závislosti na jednotlivých vlastnostech organismu..

Je třeba poznamenat, že pokud byla po ukončení těhotenství ženě podle výsledků ultrazvukového vyšetření diagnostikováno neúplné odstranění vajíčka z dělohy a poté byla vyčištěna, doba a množství výtoku po potratu se významně zvyšuje.

To je způsobeno skutečností, že během tohoto postupu dochází k dalšímu mechanickému poškození sliznic dělohy, v důsledku čehož se na nich objevují rány, které začínají silně krvácet. A v tomto případě může špinění trvat dlouho - asi 2–4 dny, ale ne déle. Poté se objeví také hnědý výtok.
Viz také: Jaké je nebezpečí zeleného výtoku v jakékoli fázi těhotenství

Hnědý výtok začal měsíc po potratu

Související a doporučené otázky

4 odpovědi

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,77% otázek.

Co dělat, když se po potratu objeví podivný výtok?

Výtok po potratu je společný pro všechny. Ale jejich charakter a doba trvání jsou individuální. Závisí na délce těhotenství, celkovém stavu ženy a doprovodných onemocněních. Je také důležité, zda bylo provedeno čištění.

Vlastnosti krvácení po potratu

Oddělení vajíčka je doprovázeno poškozením cév. Po ukončení těhotenství také zmizí potřeba endometria. Jedná se o vnitřní epiteliální vrstvu dělohy, která je nezbytná pro připojení embrya. Atrofuje a vychází v sraženinách. Aby se očistila, děloha se začala stahovat a vytlačovala ze sebe krev, kousky endometria a oplodněné vajíčko.

Na výtoku je vidět šedivá sraženina. Toto je skořápka embrya. Často to vyjde po částech. Pak jsou v krvi špinavé bílé kousky.

Krvácení obvykle trvá 5-10 dní. Svou povahou připomíná běžné období. V prvních 2 dnech je pozorována více či méně hojná ztráta krve, poté dochází k špinění.

Čím kratší období, tím skrovnější a kratší krvácení. Po 10-12 týdnech těhotenství se tvoří placenta. A pokud během tohoto období došlo k potratu, dojde k exfoliaci spolu s endometriem. To znamená více krve a sraženin.

Ke konci zotavení se po potratu objeví hnědý výtok. Naznačují, že zbývá málo krve a dobře se sráží. Okamžik úplného uzdravení je blízko.

V některých případech vajíčko nevychází samo a zasekne se v cervikálním kanálu nebo pochvě. V tomto případě je nutné čištění. Může to být lékařské nebo chirurgické. V prvním případě je ženě předepsáno léky, které zvyšují kontrakci stěn dělohy. Mechanické čištění se provádí škrábáním nebo vakuovým odsáváním.

Po vyčištění je výtok delší. Trvají 14-20 dní. Je to způsobeno dalším poškozením tkání a zvýšeným svalovým tonusem pohlavního orgánu. V tomto případě je výtok také nejprve hojný sraženinami a poté rozmazaný.

Pokud nebudete dodržovat doporučení lékaře, krvácení nemusí trvat déle. To je ovlivněno užíváním léků, které ředí krev, jako je aspirin. Obnova trvá déle u žen, které se v prvních týdnech po potratu věnují těžké fyzické aktivitě nebo sexu.

Možné komplikace

Spontánní ukončení těhotenství je pro tělo silným stresem. Ne vždy to projde bez následků. Čím delší je období těhotenství, tím vyšší je riziko vzniku nebezpečných podmínek. Také je může provokovat nesprávné chování během obnovy..

Hematometr

Akumulace krve, endometriálních a placentárních částic v děloze. Odtok může být narušen zablokováním cervikálního kanálu fetálním vajíčkem nebo sraženinou. Důvodem mohou být také jednotlivé rysy struktury reprodukčních orgánů a přítomnost polypů a nádorů v nich. Mezi rizikové faktory patří také mírná kontrakce stěny dělohy a cervikální křeče. Pomocí hematometru lze pozorovat špinění po potratu nebo jeho úplné nepřítomnosti. V dolní části břicha je cítit těžkost. Vyskytují se silné křečové bolesti. V některých případech nedochází k žádnému nepohodlí. Silné vnitřní krvácení vede ke slabosti, nízkému krevnímu tlaku, závratím. Mdloby jsou možné. Stav je léčen očistou. Může to být diagnostické sondování, kyretáž nebo vakuová aspirace. Uterotonika pomáhá posilovat kontrakce dělohy. Antispazmodika vám umožní zbavit se křeče. Antibiotika a protizánětlivé léky jsou předepsány k prevenci infekce. Je také nutné odstranit novotvary, pokud existují..

Endometritida

Rány po oddělení vajíčka a poškození dělohy po čištění často vedou k zánětu endometria. Patogeny se dostaly do poškození. Nejčastěji se jedná o stafylokoky, streptokoky a Escherichia coli. Tyto bakterie jsou součástí normální lidské mikroflóry a mohou vyvolat zánět iu zdravých žen. Riziko infekce se zvyšuje s použitím nesterilních nástrojů během gynekologických výkonů nebo s přítomností ložisek patogenních mikroorganismů v okolních tkáních. Tento stav je charakterizován akutní bolestí břicha. Krvácení je mírné, po potratu se objeví zelený nebo žlutý výtok. To hovoří o hnisavém procesu. Pacienti mají horečku a zimnici. Břicho nabobtná a ztvrdne. Pacienti potřebují čištění dělohy a antiseptické ošetření povrchů rány. Za tímto účelem se obvykle provádí vakuová aspirace a výplach. Je také nutné užívat antibiotika, vitamíny, spazmolytika a léky, které zvyšují tón dělohy. Fyzioterapie má příznivý účinek.

Genitourinární infekce

Po spontánním potratu musíte pečlivě sledovat hygienu genitálií. Měli byste se také zdržet intimity po dobu 2-3 týdnů, nebo lépe po dobu jednoho měsíce. Pokud nebudete postupovat podle doporučení, existuje vysoké riziko exacerbace chronických infekcí nebo sexuálně přenosných nemocí. Patří mezi ně kapavka, ureaplasmóza, mykoplazmóza, trichomoniáza atd. Pokud se po potratu objeví bílý výtok, je to s největší pravděpodobností známkou drozdů. Všechny tyto patologie mohou ovlivnit nejen genitálie, ale také močovou trubici. Pacienti si stěžují na páchnoucí zápach z pochvy, svědění a pálení, zarudnutí a otok sliznice. Možná bolest během močení a hnisavé erupce stydkých pysků. Léčba probíhá pomocí antibiotik a antifungálních léků. Předepsány jsou také čípky a topické tablety. Je nutná externí antiseptická léčba. Je lepší odmítnout sprchování..

Výtok po potratu je normou. Je to mnohem horší, když vůbec žádné nejsou. Hlavní věcí je sledovat povahu krvácení a včas vyhledat lékařskou pomoc..

Co je hnědý výtok po potratu

Žlutý, červený a hnědý výtok po kyretáži nebo potratu

Mnoho žen na vlastní kůži ví, co je kyretáž děložní dutiny. A mnoho z nich se obává červeného, ​​žlutého nebo hnědého výtoku po škrábání. A jaký je tento postup? Je výtok normální nebo byste měli být opatrní, když se objeví? Pojďme si o tom promluvit.

Curettage je běžný lékařský zákrok prováděný speciálními chirurgickými nástroji v celkové anestezii, tj. Chirurgii, po které je nutné pooperační období zotavení. Škrábání se v gynekologii velmi často používá k diagnostice a léčbě gynekologických onemocnění, potratu a odstranění zmrzlého plodu. Podstatou této operace, bez ohledu na to, zda se jedná o potrat nebo kyretáž, je očistit stěny dělohy, během nichž je poškozeno mnoho krevních cév, proto je krvácení považováno za normální. Musíte však vědět, které jsou normou a které jsou důvodem k obavám..

Normálně by měl být výtok po škrábání červený, bez nepříjemného zápachu a neměl by trvat déle než 10 dní. Navíc se jejich objem a intenzita postupně snižují a obnovuje se normální sliznice a bílý výtok. Také kvůli kontrakci dělohy je možná mírná bolest v dolní části břicha a v bederní oblasti. Pokud si všimnete hnědého výtoku po potratu nebo kyretáži, pak byste také neměli paniku. To je způsobeno skutečností, že objem výtoku není velký a krev má čas se srážet, což znamená, že výtok z rozmazání brzy skončí.

V některých případech však hnědý výtok naznačuje přítomnost onemocnění - polyp v děloze, hyperplazie, endometritida nebo endometrióza. Hlavními příčinami polypu jsou hormonální poruchy a patologie sliznice dělohy v důsledku exacerbace chronických onemocnění. Polyp není nebezpečné onemocnění, ale negativně ovlivňuje zdraví a může způsobit bolesti břicha po kyretáži a během sexu, stejně jako neplodnost. U endometritidy se hnědý výtok po potratu, který má nepříjemný a štiplavý zápach, objeví před a po menstruaci a může být doprovázen bolestí v dolní části břicha. Pokud k tomuto stavu dojde, měla by být podána vhodná léčba, aby se zabránilo budoucímu potratu. Stojí za zmínku, že po potratu se pravděpodobnost opakování významně zvyšuje. Endometrióza je malá cystická nodulární formace. Známky endometriózy jsou nahnědlý výtok s příměsí krve, pravidelně se objevující z jednotlivých ložisek. U hyperplazie endometria je před nebo po menstruaci pozorován hnědý výtok po potratu nebo kyretáži.

Pokud po kyretáži nebo chirurgickém potratu žena nemá hnědou nebo červenou mazu, ale má velké krvácení s velkými sraženinami, je naléhavě nutné jít do nemocnice, protože představují nebezpečí pro její život a zdraví. Nejběžnějším důvodem takového výtoku je špatně provedená operace, to znamená, že zbytky embrya zůstávají v děloze. Jsou to oni, kteří interferují s kontrakcí krevních cév a způsobují krvácení, které může být doprovázeno i bolestí v podbřišku. Pokud však byla provedena lékařská kyretáž, pak je hojné špinění normou, protože embryo a jeho amniotické části vycházejí ze sraženin. Výtok může trvat až 10 dní a jejich množství bude záviset na době zpoždění menstruace.

Pokud po ukončení těhotenství není vůbec žádné špinění, je to důvod k obavám. Krevní sraženiny, které se hromadí v děloze, ji naplňují a jsou vynikající živnou půdou pro vývoj nebezpečných mikroorganismů. Pokud v této situaci dojde ke zvýšení teploty a bolesti v břiše, může to znamenat křeč cervikálního kanálu a tvorbu hematometru, proto byste měli okamžitě kontaktovat svého gynekologa.

Výtok po potratu nebo seškrábnutí žluté barvy je známkou množení bakterií v genitáliích, například streptokoků, stafylokoků, E. coli, Proteus, které narušují mikroflóru a způsobují infekční nemoci. Kromě toho je žlutý výtok charakteristický pro nemoci, jako jsou chlamydie, trichomoniáza, HIV. Když se objeví žlutý výtok, teplota těla často stoupá. Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Povaha výtoku během potratu: jak je odlišit od menstruace

Potrat je spontánní ukončení těhotenství. Stává se to v rané a pozdní fázi. Je doprovázeno krvácením a bolestmi břicha. Dívky někdy nevědí, že jsou těhotné, a pletou si krev s pravidelnou menstruací. Jak rozlišit patologii? Zvažte, jaký je výtok po potratu a doprovodných známkách spontánního potratu.

Příčiny potratu

Rozlišujte potrat v raných fázích - až 12-14 týdnů a později - v 15-28 týdnech. V pozdějších fázích je pravděpodobnost ztráty dítěte velmi nízká. Porod od 28. týdne se nazývá předčasný. Dítě se může narodit abnormálně nebo zemřít na komplikace způsobené předčasným porodem.

V raných fázích

Ovoce není odmítnuto bezdůvodně. Přispívá k tomu několik faktorů:

 1. Nezdravý životní styl.
 2. Stres.
 3. Drsný sex.
 4. Fyzická přepracování.
 5. Žena je příliš malá nebo příliš těžká.
 6. Konflikt Rh - nesoulad faktoru Rh dítěte a matky.
 7. Nehoda: nehoda, pád, rána. Tělo bojuje za zdraví matky, ne dítěte.
 8. Věk nad 35 let. Nejlepší je nosit dítě ve věku od 20 do 35 let.
 9. Infekce a nemoci.
 10. Vrozené anomálie struktury dělohy.
 11. Užívání bylinných tinktur, které způsobují potrat: petržel, tymián, tansy.

DŮLEŽITÉ! Pokud jste již potratili, je pravděpodobnost spontánního ukončení těhotenství velmi vysoká..

Častou příčinou odmítnutí plodu je selhání jeho vývoje. Přirozený výběr brání narození nemocného dítěte.

V pozdější době

 1. Hlavním důvodem pro pozdní ztrátu dítěte je předčasné oddělení placenty. Krev proudí do placenty a odtrhává se od dělohy. K oddělení obvykle dochází ve třetím trimestru.
 2. Placenta previa. Orgán sousedí se spodní částí dělohy a blokuje cestu k děložnímu čípku.
 3. Věk nad 35 let.
 4. Emoční stres, stres.
 5. Zvedání závaží.
 6. Placenta přestala produkovat látky nezbytné k udržení těhotenství.
 7. Infekce.
 8. Chirurgické zákroky.

V pozdním těhotenství byste měli pečlivě sledovat své zdraví a pravidelně navštěvovat svého gynekologa, aby nedošlo ke ztrátě dítěte.

Pozdní potrat je velmi těžké snést, protože tělo již bylo přestavěno a matka je připravena dítě přijmout.

Známky potratu

Spontánní potrat je doprovázen příznaky, které nelze zaměnit s ničím:

 1. Náhlá ztráta hmotnosti, i když se dobře stravujete.
 2. Hrudník přestane bolet, nevolnost zmizí.
 3. Metabolismus je narušen.
 4. Kontrakce probíhají pravidelně.
 5. Křeče.

Výtok během předčasného potratu je nahnědlý krví a je doprovázen bolestí v podbřišku. Jakmile na sobě tyto příznaky zaznamenáte - navštivte svého lékaře! Ovoce lze stále uložit.

Stává se, že proces nelze zastavit. Nejprve bude málo krve a další den se objem několikrát zvýší. Výtok se změní na šarlatový nebo hnědý a vložka se okamžitě nasytí. Sraženiny o velikosti fazole vyjdou. Poté se může bolest zastavit, krvácení se sníží..

DŮLEŽITÉ! Někdy dojde k potratu téměř okamžitě po početí. Dívka nemá podezření, že je těhotná, proto si všimne krvavého výtoku a nepřikládá jim žádný význam.

Potrat nebo menstruace: jak určit

Jak zjistit, zda se jedná o potrat nebo menstruaci? Při časném spontánním potratu se objevují sraženiny spolu se sekrecemi. Je snadné pochopit, o co jde: pod proudem vody si dejte hrudku. Pokud je sraženina rozmazaná - jedná se o menstruaci, nerozmazává se - potrat.

V pozdějším období žena vylučuje jen malé množství krve smíchané s hlenem. Existuje malý výtok a netrvají dlouho..

Pokud je hodně krve, závratě, bolesti břicha, zimnice, slabost, bušení srdce, zavolejte sanitku!

Menstruace po potratu

Po potratu se menstruace mění:

 1. Cyklus se může posunout o několik dní.
 2. Vaše menstruace bude bez zápachu a bez sraženin.
 3. Objem výboje se sníží.

Cyklus se zotaví za tři měsíce. Pokud neexistují žádné patologie, pak první menstruace zmizí za 25–35 dní.

Jak dlouho trvá výboj

Výtok bude po spontánním potratu nějaký čas pozorován. Mohou být růžové, šarlatové, jasně červené, dokonce trochu hnědé. Pojďme zjistit, kolik výboje jde po potratu.

Žádné čištění

Vypouštění bude pokračovat dalších 7-10 dní po potratu, pokud jste to udělali bez čištění. Budou postupně snižovat objem. Menstruace začne za 21 až 35 dní. Ihned po spontánním potratu bude bolet žaludek, tělo zeslábne.

Krev po potratu může vytékat déle než jeden den. Když se tělo očistí, bolest se zastaví, bude mnohem jednodušší. Pokud se výtok zvyšuje v množství a trvá déle než deset dní, po potratu čelíte komplikacím.

DŮLEŽITÉ! Pokud po potratu teplota vzrostla a trvá několik dní, nemůžete to udělat bez čištění. Teplota hovoří o zánětu v děloze, který je způsoben zbývajícími částmi vajíčka. Zánět ohrožuje život.

Po potratu s čištěním jsou konzistence krvavé, jsou jako voda. Proces čištění bude trvat 3-4 týdny.

Okamžitě po škrábání začněte užívat perorální antikoncepci, abyste předešli problémům s vaječníky a endometrií.

Někdy po potratu se po krvavém výboji může objevit hnědý výtok. Pokud není teplota a nepříjemný zápach, je vše v pořádku. Některé dívky nemají výtok po dobu dalších dvou měsíců..

 1. Nedostatečné škrábání. Někdy se čištění neprovádí úplně a částice vajíčka zůstávají v děloze. Hnijí a umírají uvnitř ženského těla. Vysoká horečka, zimnice, závratě, ztráta vědomí, bolest v podbřišku vám řeknou o zbývajících sraženinách.
 2. Infekce, zánět. Žlutý, zelený, bílý výtok s nepříjemným zápachem shnilé po potratu s očištěním je signálem infekcí. Po vyčištění zůstává v děloze otevřená rána. Mikroby tam snadno pronikají, protože tělo je slabé, imunita se snížila. Na pozadí normálního zánětu se snadno vyvine drozd nebo bakteriální vaginóza.

Co dělat v případě potratu

Pokud máte podezření na potrat, zavolejte sanitku. Budete převezeni do nemocnice a dostanete antibiotika. Několik dní odpočinku a odpočinku v posteli vás vrátí zpět do normálu.

Hlavní věcí je dodržovat normy intimní hygieny. Tělo je oslabené a nemůže se bránit proti pronikání infekcí.

 1. Vezměte si teplou sprchu dvakrát denně, ráno a večer. Neumývejte hluboce. Neberte si horkou koupel, protože cévy se rozšíří a bude téct krev. Nemůžete plavat na otevřené vodě.
 2. Prvních pět dní používejte pouze polštářky. Měňte je 5krát denně, i když nejsou příliš plné sekretů. Šestý den můžete začít používat tampony.
 3. Umyjte genitálie přírodními čisticími prostředky bez obsahu síranů.
 4. Noste spodní prádlo z přírodní bavlny, aby neomezovalo pokožku a nedovolilo jí dýchat.
 5. Nekvalitní materiály přispívají k zavlečení infekce do pochvy.

DŮLEŽITÉ! Používejte pouze čistý ručník. Musíte mít přizpůsobené mýdlo a sprchový gel, abyste zabránili nákazě nebo infekci od jiné osoby..

Jezte následující jídla:

 • libové drůbeží maso;
 • Ryba;
 • ovoce, zelenina, bylinky;
 • těstoviny z tvrdé pšenice.

Postupujte podle těchto pravidel:

 1. Pijte pouze čištěnou vodu, přírodní džusy, ovocné nápoje.
 2. Neměj sex
 3. Po potratu nemůžete mít měsíc sexuální kontakt s partnerem. Během této doby se stěny dělohy zotaví.
 4. Klid na lůžku
 5. Ležte týden v posteli. Uvolněte se a zotavte se. Pokud chcete, můžete jít do nemocnice.
 6. Vzdejte se špatných návyků
 7. Rychlé občerstvení, alkohol a cigarety jsou vašimi nepřáteli až do úplného zotavení dělohy.

Jak se morálně zotavit

Nejlepší je navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. Pokud se žena i muž velmi obávají potratu, měli byste společně navštívit odborníka. Existují cvičení, která vám pomohou rychle zlepšit psycho-emocionální stav..

Nejlepší lék je čas. Nemějte dítě dalších 6 měsíců. Uvolněte se, plně se zotavte fyzicky i psychicky.

Ženy sdílejí své zkušenosti na fórech. Přečtěte si komentáře a podívejte se, jak řeší ztrátu dítěte. Tyto informace používejte pouze pro informaci, nespoléhejte se na ně úplně. Nikdy se nedoléčujte. Jděte k lékaři, abyste předešli problémům.

Špinění v časném těhotenství

Změny v těle těhotné ženy vyžadují povinné sledování. To platí také pro výskyt špinění. Koneckonců jsou pozorovány jak v normě, tak v přítomnosti patologií..

K určení příčiny tzv. Mazání je nutné podstoupit vyšetření. Včasná návštěva odborníka vám umožní zahájit léčbu včas a udržet těhotenství.

Těhotenský podvod - co to je

Termín „mazanice“ je pojem pro domácnost a znamená výskyt skvrn. Hlavní charakteristikou tohoto jevu je nedostatek, to znamená malé množství. Vzhled takového tajemství v raných fázích je spojen s různými důvody. Ne všechny patří k patologiím..

Normálně je žena na začátku těhotenství narušena bělavými, béžovými nebo světle hnědými odtoky. Jejich výskyt je způsoben změnami, které jsou spojeny s vývojem plodu. Vzhled stop šarlatové krve nebo hnisavých sekretů vyžaduje povinnou návštěvu lékaře. To je zvláště důležité, pokud existují další příznaky vyvíjejícího se onemocnění nebo poruchy..

Odborníci považují za normální, že se mazlení objevuje během období těhotenství ve dnech před menstruací. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle. Přidělení by mělo být omezené, sotva znatelné.

Ve dnech očekávaného menstruačního krvácení si nastávající matka musí pamatovat pravidla chování, která zahrnují následující body:

 • nedostatek náhlých pohybů;
 • vyloučení fyzické aktivity;
 • poskytnutí emocionálního klidu;
 • vyloučení návštěvy lázní, saun;
 • vyloučení důvěrných vztahů.

Vedení kalendáře menstruačního cyklu pomůže vypočítat nebezpečné dny těhotenství..

O čem může špinění v rané fázi mluvit

Vzhled rozmazaného výtoku ve formě hlenu u ženy v prvním týdnu je považován za normu. Je to způsobeno restrukturalizací celého organismu v souvislosti s plodením. Implantace embrya pomáhá posílit práci sliznic vnitřních orgánů k udržení optimální úrovně vlhkosti. Sekrece ve formě hlenu je neustále vytvářena děložním hrdlem..

V některých případech se žena obává hnědého výtoku. Jsou spojeny s fixací vajíčka v děložní dutině. Během implantace, která trvá přibližně 40 hodin, dochází k poškození sliznice a cév. Výsledkem je, že žena může detekovat přítomnost šmouh na spodním prádle..

Vzhled namazanosti není vždy výsledkem přirozených procesů probíhajících během těhotenství. Existuje několik patologií, které vyžadují povinnou návštěvu lékaře..

Riziko potratu

Existuje mnoho důvodů pro hrozbu potratu - například genetické vady embrya, které jsou neslučitelné se životem, nebo nedostatek progesteronu (nezbytný pro plný vývoj plodu).

Hormon zajišťuje připravenost vnitřní vrstvy děložní dutiny k připojení vajíčka. S nízkou hladinou progesteronu v prvním trimestru (13 týdnů včetně) odmítá ženský orgán oplodněné vajíčko. Výsledkem je růžové rozmazané tajemství. Nalezení takového mazlíčka vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Žena má předepsané hormonální léky a přísný odpočinek v posteli. Monitorování a kontrola v nemocničním prostředí vám umožňuje udržovat těhotenství.

Nadměrná aktivita nastávající matky může vyvolat vypršení platnosti. Proto je v raném období (zejména v 6., 7., 8., 9. týdnu) tak důležité správně rozložit fyzickou aktivitu, věnovat dostatek času odpočinku a kvalitnímu spánku.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy je oplodněné vajíčko implantováno mimo děložní dutinu. Nejprve se abnormální těhotenství vyvíjí jako obvykle. Jak embryo roste, postrádá potřebný prostor. Fixace vajíčka se nejčastěji vyskytuje ve vejcovodu. Zvýšení velikosti embrya vede k roztažení stěn vejcovodu a poté k jejich prasknutí.

Nejprve si žena všimne rozmazaných značek, objeví se bolestivé pocity. Pokud je porušena integrita potrubí, stanou se hojnějšími a bolest je intenzivnější. Tento stav je nebezpečný s velkou ztrátou krve. Stejné jevy jsou pozorovány, když je embryo lokalizováno ve vaječníku, děložním krku nebo břišní dutině..

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství je charakterizováno vývojem nebezpečného stavu v prvním nebo druhém trimestru, ve kterém není možné zachránit nenarozené dítě. Vývoj embrya se zastaví a těhotenství končí.

To je naznačeno následujícími znaky:

 • vymizení toxikózy;
 • neustálá únava;
 • hrudník se již nezvyšuje a nebolí;
 • identifikace chorionického gonadotropinu v krvi;
 • výskyt bolestivých pocitů v dolní části břicha a zad (vyplývající z neustálých kontrakcí dělohy, která se snaží zbavit zmrazeného embrya).

Poruchu ve vývoji těhotenství dokazuje rozmazaný hnědý výtok, který vypadá jako tajemství s pruhy krve. Ultrazvuk pomůže potvrdit patologii.

Pro zachování zdraví ženy a schopnosti mít dítě je embryo chirurgicky odstraněno spolu s plodovou membránou. Včasnost operace je důležitá, protože dlouhé čekání je nebezpečné s odstraněním dělohy, sepse a smrti.

Genitální nemoci

Během těhotenství tělo funguje se zvýšeným stresem. Proto rezistence vůči vzniku různých infekčních onemocnění oslabuje. Vývoj patogenní mikroflóry je doprovázen výtokem s nepříjemným zápachem, svěděním, podrážděním intimní zóny. Možná zvýšení tělesné teploty a nepohodlí v dolní části břicha.

Výtok s příměsí hnisu je jasným znamením pohlavně přenosných chorob nebo zánětu vaječníků. Vývoj infekce je nebezpečný infekcí plodu s jeho následnou smrtí.

Cervikální eroze

Rozmazané projevy jsou spojeny s přítomností erozivních lézí děložního čípku. Při absenci komplikací stačí kontrolovat stav slizničních tkání. K tomu je třeba, aby žena pravidelně brala nátěry a podstoupila kolposkopii..

S rozvojem těhotenství se zvyšuje citlivost vaginální sliznice. Někdy dokonce i zavedení svíčky vyvolává na skvrně stopy po šmouhách..

Stav těhotenství vede ke změně hormonálních hladin v ženském těle. Současné snížení imunity způsobuje změny v mikroflóře pochvy. V důsledku toho se rozvíjí drozd..

Je charakterizován výskytem sráženého sekrece, nepříjemným zápachem v intimní zóně, svěděním a pálením v perineu. Houba obsahující houby Candida je zdrojem infekce dítěte při průchodu porodními cestami. Proto identifikace drozdů v období těhotenství vyžaduje povinnou léčbu a pozorování v budoucnu..

Barva vybití

Vaginální výtok doprovází ženu po celou dobu těhotenství. Aby pochopili, zda se jedná o normu nebo patologii, nejprve věnujte pozornost jejich barvě. Za normálních okolností je tajemství vždy bílé nebo průhledné. V tomto případě nejsou žádné další příznaky (například svědění nebo pálení v genitální oblasti).

Vzhled krvavého, hnědého, zeleného, ​​žlutého, sýrového výtoku naznačuje problém a vyžaduje návštěvu lékaře. Brzy hnědé skvrny se vyskytují ve dnech údajného menstruačního krvácení. V tuto chvíli byste měli omezit fyzickou aktivitu, odpočívat více. Nedbalý přístup k vašemu zdraví v nebezpečných dnech je plný hrozby ukončení těhotenství.

V některých případech je hnědý výtok indikátorem mimoděložního těhotenství. Velmi důležitá je přítomnost dalších příznaků: bolestivost v dolní části břicha, pocit slabosti, zvýšená mastnota z genitálního traktu. Krvavý výtok je nebezpečný pro potrat. Proto je jejich přítomnost vážným důvodem pro včasnou návštěvu odborníka..

Žluté odtoky jsou známkou rozvíjejícího se zánětu, přítomnosti stafylokokové infekce nebo E. coli. Výskyt horečky, nepohodlí v dolní části břicha, nepříjemný jantar z intimní oblasti vyžaduje včasnou návštěvu lékaře a vyšetření. Zánět vede ke komplikacím, z nichž nejnebezpečnější je potrat.

Přítomnost zeleného výtoku naznačuje vývoj bakteriální vaginózy. Vzhled rybího zápachu potvrzuje patologii. Nepozornost k tomuto stavu je příčinou vzniku zánětu urogenitálních orgánů..

Jak zjistit příčinu nátěru - diagnostická opatření

Identifikace faktoru, který vyvolal nátěr, je bez diagnostických opatření nemožná. Primárními jsou vyšetření na gynekologickém křesle a důkladná anamnéza.

V případě potřeby lékař předepíše:

 • kolposkopie;
 • odebrání nátěru na flóru a přítomnost atypických buněk na děložním krku;
 • ultrazvukový postup;
 • krevní testy (na hCG, hormony, obecně).

Při absenci dostatečných informací pro diagnózu se provádí hysteroskopie, diagnostická endometriální kyretáž nebo laparoskopie.

Co dělat s mazaninou

Pokud se objeví podezřelý výtok, měla by se žena poradit s lékařem, který vede těhotenství. Po vyšetření pacienta odborník předepíše vyšetření, které nutně zahrnuje testy k identifikaci plísňových a vaginálních infekcí. Pokud je zjištěno, je předepsána vhodná léčba, která představuje minimální hrozbu pro ženu a její nenarozené dítě..

Pokud je detekována eroze dělohy, je indikována elektrokoagulace. Nebezpečí hrozby potratu je eliminováno užíváním hormonálních látek. Zmrazené těhotenství vyžaduje chirurgický zákrok. Bez ohledu na to, co škvrnu způsobilo, je vyloučeno nezávislé užívání jakýchkoli drog.

Jaké léky jsou předepsány pro rozmazání vaginální sekrece

Podle svědectví lékaře je ženě předepsána konzervativní léčba, když se objeví rozmazané tajemství. Pokud hrozí potrat nebo přítomnost jiných patologických stavů způsobených nedostatkem progesteronu, je nutná hormonální léčba. V takových případech odborníci doporučují užívat Duphaston a Utrozhestan, jejichž dávkování určuje lékař na základě údajů z vyšetření..

Doplněním hladiny progesteronu se zlepšuje blahobyt nastávající matky, je vyloučena možnost potratu. Užívání hormonálních látek umožňuje plodu normálně se vyvíjet v souladu s přirozenými fyziologickými procesy.

Prevence

Správný životní styl ženy má velký význam pro normální vývoj plodu..

Chcete-li vyloučit výskyt nebezpečného výtoku z genitálního traktu nebo krvácení, musíte si pamatovat preventivní opatření:

 • zkrátit dobu chůze;
 • dostatek času na odpočinek a spánek;
 • vyhnout se stresovým faktorům;
 • omezit nebo vyloučit pohlavní styk.

Pokud během období těhotenství zaznamenáte jakékoli nepohodlí, zejména v raných fázích, měli byste se poradit s lékařem. I při absenci nebezpečných jevů návštěva odborníka umožní včasné vyšetření a vylučuje výskyt komplikací.

Lékaři tvrdí, že nejlepší prevencí problémů během těhotenství je plánování těhotenství. Odborníci doporučují bylinný komplex pro snadné početí a úspěšné oplodnění plodu - „Collecting Seraphim“. Tento nástroj má minimální kontraindikace a obsahuje pouze altajské byliny, které jsou užitečné a bezpečné pro ženy a budoucí dítě..

Lékař říká o alokaci v raných fázích:

Závěr

Špinavý výtok je pozorován během těhotenství. Ať už jsou přirozené nebo naznačují vývoj poruch, může po provedení nezbytného vyšetření s jistotou říci pouze lékař. Chcete-li vyloučit přítomnost patologie a rozhodnout se, co udělat pro nastávající matku, pomůže vám nepřetržité sledování vaší vlastní pohody po celou dobu těhotenství.

Vědci zjistili, že od samého narození má žena svůj vlastní „soubor“ vajec - v průměru je jich v těle milion. Pokaždé během menstruačního cyklu jedno vajíčko dozrává, praskne folikul a opouští vaječník.