Je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství: rizika

Komplikace jako mimoděložní těhotenství nejsou neobvyklé. Tento stav je charakterizován skutečností, že vajíčko je z nějakého důvodu připojeno ve vejcovodu nebo v břišní dutině. V každém případě tato situace vyžaduje chirurgický zákrok. A s předčasně diagnostikovaným mimoděložním těhotenstvím jsou prognózy extrémně žalostné. Až do odstranění jedné z trubek vedoucí k přívěskům.

I když je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství, šance na úspěšné nosení dítěte nejsou vysoké. Tento proces vyžaduje důkladnou předběžnou přípravu, dodržování všech doporučení lékaře, stejně jako velkou touhu ženy podstoupit všechny potíže spojené s léčbou. Je důležité si uvědomit, že pravděpodobnost relapsu i výskyt zmeškaného těhotenství je extrémně vysoká.

Taktiky po mimoděložním těhotenství

Prvním krokem po odstranění následků neúspěšného pokusu o otěhotnění by měla být návštěva lékaře a krevní test na všechny druhy infekcí. Přítomnost zánětlivého procesu po dlouhou dobu často vede ke vzniku adhezí. To je jeden z faktorů relapsu. Léčba adhezí probíhá pomocí laserové terapie.

Před otěhotněním je nezbytným opatřením ultrazvukové vyšetření. Je důležité vyloučit pravděpodobnost novotvarů, cyst a dalších patologických jevů. K tvorbě nádorů může docházet téměř v jakémkoli věku, a proto se neoplatí zahodit tuto možnost bez kontroly.

Vyšetření endokrinologem a kontrola hormonální nerovnováhy nebo nerovnováhy. V případě použití gynekologické spirály jako metody antikoncepce by měla být okamžitě odstraněna. Čím déle je v ženě, tím je pravděpodobnější, že se oplodněné vajíčko připojí mimo dělohu, na jiném místě.

Předchozí potraty mohou také způsobit podobný patologický stav. Může se stát, že si před tímto krokem dvakrát rozmyslíte, zda budou v budoucnu plánovány děti, protože to může při pokusu o otěhotnění způsobit vážné komplikace..

Odpočinek, správná výživa a mírná fyzická aktivita budou obrovským plusem na cestě k zotavení. Čím více pozornosti věnuje žena správnému životnímu stylu, tím je pravděpodobnější, že bude mít v budoucnu dítě..

Léčba po mimoděložním těhotenství trvá poměrně dlouho. Proto je vhodné užívat antikoncepci alespoň rok po tragédii. Možnost početí může potvrdit pouze lékař po příslušném vyšetření.

Nástup početí je považován za optimální během jednoho až dvou let po neúspěšném případu. I při nejúspěšnější kombinaci okolností však nelze vyloučit hrozbu potratu..

Jaká je pravděpodobnost těhotenství

V závislosti na tom, s jakými komplikacemi byl spojen problém připevnění oplodněného vajíčka mimo děložní dutinu, pravděpodobnost opakovaného úspěšného početí a změny těhotenství. Samozřejmě, po jakémkoli zásahu do reprodukčního systému je snížena schopnost úspěšně se pokusit otěhotnět.

Možnost otěhotnění však závisí na typu provedených manipulací. V nejúspěšnějším případě, kdy byl patologický průběh porodu dítěte zjištěn v rané fázi, je možné použít laparoskopii nebo speciální injekce. To vám nejčastěji umožňuje zachovat integritu vejcovodu a tedy plodnost..

Když je vejcovod poškozen prasknutím nebo odstraněním, pravděpodobnost početí dítěte se sníží na polovinu. To je nejlepší, když druhá trubka funguje správně..

Proto je důležité si uvědomit, že příprava na těhotenství by měla být mnohem hlubší a odpovědnější než za normálních podmínek..

Jak dlouho můžete otěhotnět

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, kdy přesně si můžete naplánovat druhou koncepci. Protože vše závisí na závažnosti stavu ženy, způsobu ukončení neúspěšného těhotenství a pooperačních důsledcích. Za průměrné období se považuje rok, během kterého je nutné se bezchybně chránit.

Existuje skupina lékařů, kteří se domnívají, že užívání perorálních kontraceptiv je v tomto případě oprávněné. Po nuceném odpočinku vaječníků během jejich příjmu začnou po jejich zrušení ještě aktivněji produkovat zárodečné buňky. Způsob ochrany, jako je spirála, se rozhodně neoplatí používat..

Těhotenství po laparoskopii nastává co nejdříve. V případě vážných komplikací se může doba zotavení prodloužit na delší dobu, od jednoho a půl do dvou let..

Přístup plánování dítěte

Pokud posloucháte doporučení předních gynekologů, měla by koncepce a následné těhotenství vždy probíhat přesně podle plánu. A pokud je při nekomplikované anamnéze ženy možný náhodný výskyt početí, pak je po mimoděložním kategoricky kontraindikováno.

U ženy s partnerem je nutné podstoupit hloubkové vyšetření na všechny druhy infekcí. Faktem je, že zdlouhavý zánětlivý proces často vede k výskytu adhezí ve vejcovodu, což může vést k relapsu.

V době nového pokusu o otěhotnění by žena měla obnovit své zdraví a sílu, aby se co nejvíce soustředila na úspěšné narození dítěte. Je důležité si uvědomit, že těhotenství po mimoděložním těhotenství s odstraněním tuby je možné, ale pouze s odpovědným plánováním.

Je možné otěhotnět po bilaterální tubektomii

Ve velmi závažných případech, často s několika případy připojení embrya mimo dělohu, je nutné chirurgicky odstranit oba vejcovody. A pokud je těhotenství s jednou trubicí po ektopické trubici skutečné o 50%, pak je při bilaterální tubektomii nemožné počat dítě zcela přirozeně bez pomoci medicíny..

Zoufalství stále nestojí za to. Při zachování funkce vaječníků je možné embryo implantovat během postupu IVF. V tomto případě je pod kontrolou odborníka na reprodukci stimulován vaječník a sbírá se vajíčka. Následně jsou oplodněny pomocí spermií partnera..

Oplodněné vajíčko se implantuje přímo do dělohy ženy, a proto i v nejtěžších případech mimoděložního těhotenství může být úspěšný následný pokus o otěhotnění. Úspěch závisí na úsilí a samozřejmě na množství štěstí.

Jak podpořit těhotenství

Otázka, jak otěhotnět po mimoděložním těhotenství, je obtížná, ale zároveň docela jednoduchá. V případě zachování plodné funkce stojí za to se zaměřit především na udržení vlastního zdraví. Nezbytné je úplné prošetření a eliminace možných problémů i dodržování zdravého životního stylu.

Kromě toho je nutné pečlivě sledovat ovulaci, aby se zvýšily šance na úspěšné početí a následné těhotenství..

Jak sledovat ovulaci

 • Můžete provést ovulační testy doma. To vám umožní zvolit optimální čas pro nástup početí. A podle toho zvyšuje šance na otěhotnění.
 • Udržování grafu změn bazální teploty v menstruačním cyklu.
 • Periodu ovulace můžete určit pomocí ultrazvuku. Ale stojí za zmínku vysoká cena této metody..
 • Velká pozornost by měla být věnována subjektivním pocitům během celého menstruačního cyklu, zejména období ovulace. Mnoho žen zaznamenává výskyt více výtoků nebo bolesti v pánevní oblasti.

Problémy, kterým čelí ženy

Mimoděložní těhotenství a jeho následky po operaci mohou ženě přinést značné zdravotní problémy. Podle statistik vykazuje u většiny žen dominantní rysy jeden z vaječníků..

To znamená, že jeden z vaječníků ve většině případů produkuje vajíčko. Pokud tedy byla odstraněna sonda, která vede přesně k dominantnímu vaječníku, šance na druhou příležitost otěhotnět se významně snižují.

Ovulační testy mohou pomoci určit, který vaječník produkuje vajíčko častěji. Opakování zavedení oplodněného vajíčka do vejcovodu není tak vzácné. Každá pátá žena má podobný problém..

Pokud byla vejcovod zachován v předchozím případě a v případě relapsu - opět připevnění na stejném místě, bude jistě odstraněn. Opakovaný výskyt problému naznačuje potíže s průchodem potrubí, a proto je zbytečné jej udržovat.

Jak zabránit přehrání

Každá žena, která zažila stav, kdy vajíčko není připojeno k děložní dutině, očekává, že po mimoděložním těhotenství uvidí známky opakovaného těhotenství. A možnost úspěšného ložiska je velmi vysoká, pokud budete dodržovat preventivní pravidla.

Asi u 20% žen dochází k relapsu nesprávného připojení vajíčka, takže byste měli jasně vědět, jak včas diagnostikovat nástup patologického stavu.

Nejprve stojí za to sledovat změny v hladině hCG během těhotenství. V prvních týdnech po nástupu úspěšného pokusu o otěhotnění by se jeho množství mělo zdvojnásobit. S nárůstem méně než 1,6krát je nutné urgentní ultrazvukové vyšetření.

Jak určit patologické těhotenství ultrazvukem:

 • v děloze není žádné embryo;
 • tekutina je jasně pozorována za děložní dutinou;
 • přítomnost novotvaru v oblasti vaječníků.

Po absolvování všech vyšetření a dokončení fáze přípravy na početí lze jen doufat. Pozitivní přístup je nezbytný, když se snažíte mít dítě. Protože ne všechny páry mají požadované početí rychle, okamžitě na první pokus. Relaps nelze 100% vyloučit. Jeho pravděpodobnost však může být minimalizována pomocí společného úsilí lékaře a nastávající matky..

Video o následcích mimoděložního těhotenství

Ve videu zkušený gynekolog hovoří o pravděpodobných důsledcích tohoto stavu, možnosti relapsu a možnosti druhého těhotenství. Informace jsou prezentovány bez zbytečných emocí z pohledu zdravotnického pracovníka.

Je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství: šance a doporučení

Mimoděložní těhotenství, stejně jako výsledek operace provedené k odstranění postižené trubice, je obvykle velmi obtížné snášet. Medicína se však neustále vyvíjí a žena, i po dříve zkušené patologii, může po chvíli přemýšlet o tom, že bude mít zdravé dítě..

V tomto případě vyvstává velmi specifická otázka, jak efektivně a správně naplánovat další koncepci, aby se v budoucnu neopakovalo mimoděložní těhotenství a aby žena sama neztratila úplně druhou vejcovod, čímž zcela ztratila šanci na následné narození dětí.

Vlastnosti plánování těhotenství

Jak dlouho po mimoděložní můžete otěhotnět? Po 6 měsících je to žádoucí. To doporučují lékaři. Pokud žena nedávno měla mimoděložní těhotenství a pokud byla nedávno provedena operace, k dalšímu početí pravděpodobně dojde po určité době a někdy to trvá déle než jeden rok. Alespoň musíte počkat 6 měsíců.

Šance na zdravé těhotenství se významně zvyšují se stabilní ovulací u ženy, protože po mimoděložní operaci mohou ovulovat oba vaječníky, avšak možnost oplodnění opět odpadne pouze 4–6krát ročně.

Existují však také zcela opačné situace, kdy žena může otěhotnět šest měsíců nebo rok po operaci - vše zde bude záviset na zdraví a imunitě pacientky, průchodnosti trubice, která operaci přežila, a také na úrovni připravenosti jejího těla na budoucí plod..

Ale i kdyby k těhotenství nedošlo, není třeba nad tím truchlit - mladý pár musí pečlivěji a seriózněji přistupovat k otázce plánování následné koncepce.

Perorální léky

Hlavním doporučením pro ženu, která ještě nedávno nezažila mimoděložní těhotenství a chirurgický zákrok, je ochrana po dobu šesti měsíců před možným těhotenstvím. Nejčastěji gynekologové předepisují pacientkám antikoncepční pilulky - většinou kombinované orální antikoncepce. Stojí za to vědět, zda je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství, pokud si vezmete takové prostředky? Odpověď je rozhodně ano..

Kromě toho je vyrovnáno hormonální pozadí, které bylo dříve narušeno nástupem těhotenství mimo děložní dutinu, v důsledku čehož bude dítě klidnější a úspěšnější. Nízkodávková antikoncepce nezpůsobí ženskému tělu žádnou újmu; při jejím používání není nutné splňovat žádné zvláštní podmínky ani přestávky.

Spirály

V takové situaci se nedoporučuje používat spirály, spolehlivost proto mohou poskytnout pouze tablety. Je třeba poznamenat, že při užívání hormonální antikoncepce začínají vaječníky fungovat aktivněji, v důsledku čehož může těhotenství po odstranění děložní trubice nastat mnohem rychleji.

Ethinylestradiol

Po patologickém těhotenství gynekolog předepisuje různé léky pro ženu, ale mnoho lidí se mylně domnívá, že by měly být vybrány s ohledem na hormonální pozadí. Zpočátku tedy lékař doporučuje kombinovanou perorální antikoncepci obsahující malou dávku ethinylestradiolu - léky Novinet, Lindinet, Logest, Janine nebo Yarina. Léčba je zahájena po nástupu menstruace, která následuje po operaci, protože pohlavní styk se dříve nedoporučuje.

Další akce

Ženy, které plánují mít dítě po těhotenství vyvíjejícím se mimo dělohu, musí podstoupit řadu gynekologických vyšetření. Po operaci zůstává jedna trubice v děloze, aby se situace v budoucnu neopakovala, je třeba jí co nejvíce zabránit..

Měli byste vědět

Pokud chce žena brzy otěhotnět, musí absolvovat řadu procesů:

 • léčit stávající infekce;
 • pokud jsou přítomny adheze, musí být odstraněny laserem;
 • provést ultrazvuk trubek dělohy a určit jejich stav;
 • normalizovat hormony, pokud je to nutné;
 • podstoupit sanatorium nebo lázeňskou léčbu.

Oba rodiče by měli podstoupit úplné vyšetření najednou, aby pochopili pravděpodobnost těhotenství po mimoděložním těhotenství a včas identifikovali všechny druhy latentních infekcí, protože mohou být přenášeny pohlavním stykem. A nezáleží na tom, že jeden z páru se cítí přesvědčen, že se to už nestane.

Je známo, že některé latentní infekce se až do určité míry nemusí v žádném případě vylučovat a vyvíjet se v těle roky, což může způsobit chronický zánět děložních trubiček a také tvorbu adhezí. Pokud žena nemusí mít problémy s nástupem následného těhotenství.

Jsou to vytvořené adheze, které mohou bránit pohybu vajíčka s plodem trubičkou - udrží vajíčko v trubici, což povede k následnému patologickému mimoděložnímu těhotenství.

Pokud se vyskytnou problémy ve zdravé trubici, může se těhotenství mimo dělohu znovu opakovat, což může vyžadovat odstranění zbývající trubice a znemožnit přirozenější otěhotnění..

Povinná vyšetření

Aby žena věděla, zda je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství, musí podstoupit studii její průchodnosti - hysterosalpingografii. Během zákroku chirurgové zavedou do děložního čípku katétr s kanylou a prochází jím speciální vodný roztok, který vyplňuje děložní dutinu a její trubičky. Dále musíte pořídit několik rentgenových snímků.

Při normální průchodnosti bude roztok proudit do peritoneální dutiny a zaplní zbývající hadičku. Pokud dojde k ucpání potrubí, zastaví se vodný roztok v blízkosti vytvořené adheze. Se zdravou trubicí se žena může pokusit otěhotnět, ale pokud je nalezena patologie, je třeba provést laparoskopii - chirurgická disekce tubálních adhezí.

Ne vždy se ale bude kontrolovat průchodnost trubiček dělohy, protože stav zdravé trubice dělohy je chirurgem posuzován přímo během operace. Pokud je to neuspokojivé, stojí za to okamžitě provést laparoskopii, jejímž účelem je úplné obnovení průchodnosti přežívající trubice..

Sledování ovulace

Je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství je otázka, která znepokojuje pacientky, které tento problém zažily. Podle lékařů může žena dobře nosit dítě po těhotenství, které se vyvine mimo dělohu. Předpokládá se, že u žen, které netrpí chorobami reprodukčního systému, dochází k ovulaci střídavě v různých vaječnících. Vždy však vede pouze jeden z nich..

Je dobré, když vedoucím je vaječník umístěný na straně přežívající dýmky. V takové situaci dochází k oplodnění mnohem rychleji. Žena by měla být schopna určit vlastní ovulaci, protože to výrazně zvýší možnost zdravého těhotenství po mimoděložní.

Ke sledování ovulace a zjištění, zda je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství, se používají následující metody:

 1. Použití speciálních systémů ovulace. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o poměrně nákladnou metodu, protože takové systémy nejsou levné a během cyklu bude třeba použít asi 6 testů..
 2. Nejrozpočtovější možností by byl proces stanovení bazální teploty, protože nevyžaduje finanční náklady. Toto není příliš spolehlivá metoda sledování ovulace, kterou mnoho žen vyzkoušelo..
 3. Folikulometrie je velmi informativní ultrazvukové monitorování vývoje folikulů, které určuje tloušťku endometria dělohy ve specifické fázi menstruace a také sleduje přechod folikulu do žlutého tělíska. Je třeba poznamenat, že se jedná o nejpřesnější metodu pro stanovení nástupu ovulace, která umožňuje sledovat dynamické změny ve vaječnících a ve skutečnosti v děloze.
 4. Vlastní pocity: během ovulace v dolní části břicha nebo na straně dozrávajícího vajíčka se mohou objevit bolestivé bolestivé pocity. U ženy se také může vyskytnout výtok bez zápachu, který svou strukturou připomíná vaječný bílek.

Pokud je ovulace správně stanovena, může být žena oplodněna, i když předtím měla mimoděložní těhotenství. Během tohoto období musí mladý pár po pohlavním styku udržovat aktivní sexuální život s elevací pánve, aby sperma lépe pronikla do pochvy..

Dopad stresu

Neúspěšné těhotenství je nepochybně docela stresující pro ženské tělo i pro její duševní stav: usazuje se v ní úzkost, že už se nebude moci stát matkou. Ve výsledku se u pacienta může vyvinout psychologická neplodnost..

Je obtížné překonat tuto bariéru sama, proto je důležité, aby žena vyhledala pomoc u psychologa, který klienta ujistí, že je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství i s jedním přežívajícím vejcovodem..

A pokud to nefunguje?

Neměli byste přemýšlet o tom, zda je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství? Koneckonců, všechno je skutečné, měli byste mít trpělivost a sílu.

Pokud má trubice dostatečnou propustnost a pokud k ovulaci dochází zcela normálně a ovulační vajíčko se uvolňuje pravidelně, ale k početí nedojde ani po 1–3 letech, lékaři doporučují odpočinout si, nikoli se zaměřit na problém.

Pokud žena nemůže zplodit dítě s jednou zdravou trubicí dělohy, může být pacientce diagnostikována neplodnost. V takové situaci by měl být pár plně vyšetřen, zejména pokud jde o normální fungování jejich reprodukčních orgánů..

Pokud mužské spermie obsahují malé množství živých spermií, které mohou oplodnit vajíčko, což není v naší době neobvyklé, doporučuje se provést postup ICSI. Jedná se o koncentraci spermií, které jsou uměle implantovány do dělohy během aktivní ovulace. To samozřejmě výrazně zvýší šance ženy na rychlejší otěhotnění..

Pokud dojde ke ztrátě průchodnosti zdravé trubice v důsledku určitého patologického procesu a zánětu, nebo pokud již dříve došlo k více než jedné ektopické trubici, kvůli které se obě trubice ztratí u ženy, optimálním řešením by bylo umělé oplodnění, které se v naší době provádí v reprodukčních centrech.

Je pozoruhodné, že tento postup je pro páry v nouzi prováděn zcela zdarma, byl zahrnut do povinného zdravotního pojištění a je prováděn po pečlivé přípravě a kvalitním vyšetření..

V takové situaci není přítomnost a ukazatele propustnosti trubiček nijak zvlášť důležité, protože vajíčka jsou po růstu ve vaječnících uměle oplodněna živými spermiemi. Poté jsou embrya implantována (implantována) do dělohy, aby mohla dát život dítěti. Pravděpodobnost těhotenství po mimoděložním těhotenství je poměrně vysoká.

Za starých časů byla obstrukce, stejně jako úplná absence trubiček dělohy, vyplývající z mimoděložního početí, považována za trest pro každou ženu. Ale v naší době, díky vývoji medicíny, existuje skutečná šance otěhotnět po mimoděložním těhotenství, více než jednou, bez problémů!

Je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství

Pokud má žena odstraněn pouze jeden vejcovod, šance na otěhotnění zůstávají. Samozřejmě, ne nutně na první nebo druhý pokus - vše je individuální. Co na to říkají odborníci? Jak urychlit nástup požadované koncepce?

Příprava na těhotenství po mimoděložní

Hlavním a povinným doporučením všech gynekologů je používat antikoncepci do šesti měsíců po mimoděložním těhotenství (ECP). Perorální antikoncepce zaručuje téměř 100% výsledky. Navíc po takovém „odpočinku“ vaječníky pracují s pomstou, což znamená, že takové léky zvyšují šance na otěhotnění. Nejčastěji po WB jsou ženám předepisovány kombinované perorální antikoncepce obsahující 20-30 μg ethinylestradiolu. Jedná se o Novinet, Logest, Lindinet 20, Janine, Yarina. Po operaci musíte začít užívat pilulky od příštího menstruačního cyklu..

Před plánováním dalšího těhotenství je důležité, aby oba partneři podstoupili důkladné vyšetření. Koneckonců existují skryté infekce, které nelze vždy detekovat poprvé. A patogenní bakterie vždy vyvolávají ve vejcovodech zánětlivé procesy, které přispívají k tvorbě adhezí. Rovněž zabraňují pohybu oplodněného vajíčka do dělohy. Proto je nucen implantovat do trubice, do břišní dutiny nebo vaječníku - a poté znovu dojde k mimoděložnímu těhotenství.

Jednou z fází vyšetření je kontrola průchodnosti vejcovodů nebo zbývající trubice.

Urychlení početí jedním vejcovodem

Nejprve by žena měla dobře jíst, být v klidu a věřit, že těhotenství přijde. Zdravý životní styl a absence špatných návyků jsou předpoklady pro plánování koncepce. Mnoho žen brzdí strach z opakování neúspěšného předchozího těhotenství. Musíte však myslet jen na dobro a udělat vše pro to, abyste mohli realizovat své plány. Například je užitečné jít v teplém období k moři, vzít si dovolenou, relaxovat na svém oblíbeném místě - jedním slovem posílit tělo. Někdy gynekologové předepisují po dobu tří měsíců pití multivitaminů.

Jak se rozhodnout o těhotenství znovu po mimoděložním těhotenství?

Těhotná žena může čelit různým komplikacím nebo dokonce ohrožení svého stavu, ale většinou proti tomu lze bojovat a včasná lékařská péče vám pomůže udržet dítě.

Skutečnou ranou je ale mimoděložní těhotenství, což znamená nejen ztrátu plodu, ale někdy i traumatický zásah do těla a někdy dokonce ohrožení života..

Mnoho lidí se psychologicky bojí otěhotnět podruhé, protože k mimoděložnímu těhotenství může dojít znovu. Navíc někdy významně zasahuje do další koncepce nebo slouží jako vážná příčina možné neplodnosti..

Lékaři však tvrdí, že je možné otěhotnět po mimoděložním těhotenství, a to i s jednou trubicí. Stačí správná příprava..

Jak se připravit na těhotenství po mimoděložní?

Lékaři nedoporučují plánovat nové těhotenství bezprostředně po mimoděložním těhotenství..

Koneckonců, zaprvé musíte dát tělu nějaký čas na odpočinek a zotavení, a zadruhé budete potřebovat speciální přípravu, abyste mohli bezpečně otěhotnět, nést a porodit zdravé dítě..

Neměli byste však zoufat. V každém případě je každý organismus individuální a péče o sebe a své zdraví by se nyní pro vás měla stát hlavním pravidlem..

Je možné otěhotnět po mimoděložní: plánovací funkce

 • V prvním měsíci po operaci se zdržte pohlavního styku, aby se vaše tělo zotavilo.
 • Dále se musíte nějakou dobu chránit, abyste náhle neotěhotněli. Ze zdravotních důvodů je lepší počkat asi šest měsíců, ale ne méně. Obvykle jsou pro takové případy předepsány orální antikoncepce..

Kromě toho se předpokládá, že po ukončení jejich užívání může k opakovanému těhotenství dojít rychleji (díky dobré práci vaječníků).

 • Je možné plánovat těhotenství po mimoděložním těhotenství, i když byla trubice odstraněna.

Šance na porod pomocí jedné trubice se sníží v průměru o 60-70%. Početí je koneckonců možné, pouze pokud dojde k ovulaci ve vaječníku vedle zdravé trubice. V tomto případě musí být zbývající trubice skutečně „zdravá“ (s dobrou strukturou, bez adhezí atd.), Jinak existuje vysoké riziko druhého mimomaternicového těhotenství..

 • Po mimoděložním těhotenství vám lékař určitě předepíše určitý lék..

Typicky bude zahrnovat kurz protizánětlivé terapie, která pomůže rehabilitovat tělo..

 • Adheze mohou představovat největší hrozbu pro další početí po VB, takže je třeba vyvinout velké úsilí, aby se zabránilo jejich tvorbě.

Mohou se objevit jak v reprodukčních orgánech, tak v malé pánvi..

 • Žena je také odeslána na řadu fyzioterapeutických procedur..

Mezi ně mohou patřit: masáže, ultratonoterapie, ultrazvuk (nízkofrekvenční), terapie UHF, laserová a elektrická stimulace a další. Možná budete potřebovat pomoc kvalifikovaného psychologa.

 • Opět budete muset složit všechny potřebné testy a podstoupit různá vyšetření.

Zvláště nezanedbávejte výlety k endokrinologovi, genetice a gynekologovi.

 • Nezapomeňte na standardní pravidla: úplná a vyvážená strava, správný denní režim, mírná fyzická aktivita (se souhlasem lékaře), pozitivní nálada bez stresu a přepracování.

Léčba a následné plánování však bude záviset na důvodech mimoděložního těhotenství a na tom, jak bylo vajíčko odstraněno..

Většina IV je klasifikována jako vejcovod, protože oplodněné vajíčko je připojeno k jedné z vejcovodů, ale existují i ​​jiné druhy, které jsou vzácnější..

Pokud bylo mimoděložní těhotenství zjištěno včas, bude žena okamžitě odeslána na operaci (laparoskopii) nebo, pokud neexistují žádné kontraindikace, bude nabídnuta medikamentózní léčba methotrexátem.

Bohužel takové těhotenství nelze nijak udržet. Ale na druhé straně lze zabránit prasknutí stěn vejcovodu a dalším vážným následkům, které často slouží jako důvod pro jeho odstranění..

Ani v tomto případě však neztrácejte srdce: mnoho žen otěhotní s jednou trubkou a pomocí moderních metod medicíny - dokonce se dvěma odstraněnými. Čeká vás ale spousta přípravných prací..

Je nutný další výzkum

Aby se zabránilo možnému opakování situace, bude lékař muset identifikovat hlavní problém, který vás vedl k mimoděložnímu těhotenství..

Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů, ale můžete je zúžit vyloučením hlavních rizikových faktorů:

 • hormonální poruchy.

Další hormonální vyšetření a testy na hormony reprodukčního systému vám pomohou pochopit, kde je hladina požadované látky nad nebo pod normálem, a lékař předepíše vhodné léky k odstranění tohoto problému;

 • zánětlivá onemocnění.

Chronická nebo infekční onemocnění, včetně genitálních infekcí. Chcete-li tento bod vyloučit, budete muset provést celou řadu nezbytných testů (pro pohlavně přenosné choroby).

Chlamydie postihují vejcovody a podporují tvorbu několika adhezí, které narušují normální průběh vajíčka..

 • předchozí potraty, operace nebo operace v břišní dutině;
 • špatná průchodnost vejcovodů (nebo jejich zhoršená transportní funkce);
 • nádory nebo abnormality ve vývoji ženských pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce (včetně nitroděložního tělíska).

Stejně jako u normálního plánování je nejlepší vyřešit všechny zdravotní problémy před počátkem..

Metody diagnostiky průchodnosti vejcovodů

Ve fázi plánování těhotenství po mimoděložní péči vás lékař určitě pošle na další vyšetření, které pomůže zjistit, jak jsou vejcovody (nebo po operaci zbývající) vejcovody. Tento postup se nazývá HSG - hysterosalpingografie.

Lze to však provést pouze na základě svědectví lékaře. Jedná se o rentgenovou studii: speciální roztok (kontrastní látka) se vstřikuje cervikálním kanálem do dělohy a zkumavek a poté lékař prozkoumá, zda nedošlo k nějakému porušení.

Můžete tedy vyloučit přítomnost jizev nebo adhezí, které významně zhoršují průchodnost a narušují pohyb oplodněného vajíčka..

Pokud existují určité indikace, můžete být odesláni k diagnostické laparoskopii.

Během tohoto postupu bude provedeno nezbytné vyšetření, které poskytne přesné hodnocení stavu vejcovodů..

Adheze lze rozdělit nebo odstranit laparoskopickou operací, aby se zlepšila průchodnost.

Pokud byla při prvním odstranění použita stejná technika, pak vám lékař, který vám operaci provedl, může vystavit výpis, kde bude uvedeno, jak byla operace provedena, jak patologicky byla trubka změněna, jaké bylo poškození, v jakém stavu byla druhá, jsou nějaké doprovodné gynekologické nemoci atd..

Jak dlouho můžete otěhotnět po mimoděložním těhotenství?

Je těžké jednoznačně odpovědět na tuto otázku, protože vše závisí na důvodu, který způsobil mimoděložní těhotenství.

Pro některé stačí počkat, až se obnoví menstruační cyklus, podstoupit testy na infekce a podstoupit hysterosalpingografii..

Pokud jsou výsledky testu dobré, můžete začít otěhotnět již 3 měsíce po operaci..

Stává se, že po HSG dojde k disekci stávajících malých adhezí a vejcovody (nebo jedna zkumavka) budou schopné zajistit normální pohyb vajíčka.

Pokud je jedna ze dvou vejcovodů úplně přilepená nebo zdeformovaná a druhá je normální, doporučuje se ženě počkat na ovulaci na straně, kde je normální trubice. Chcete-li to provést, musíte každý měsíc jít na ultrazvukové vyšetření a sledovat růst folikulu..

Musí být dokončeno úplné vyšetření a léčba, jinak bude pravděpodobnost mimoděložního těhotenství po nedávné operaci inklinovat k 100%

Buďte opatrní na své zdraví, věnujte čas a snažte se být nervózní, nechte tělo zotavit se a nabrat sílu a také postupujte podle doporučení lékařů, v tomto případě je pravděpodobnost normálního těhotenství po mimoděložní.

Absolvováním nezbytných vyšetření budete moci vyloučit možné příčiny nového mimoděložního těhotenství. Po určité době, po dodržení všech doporučení a doporučení lékaře, budete určitě schopni počat a porodit zdravé dítě.

Těhotenství po vyjmutí ektopické trubice

Vlastnosti plánování těhotenství po mimoděložním těhotenství s odstraněním tuby

Těhotenství po mimoděložním těhotenství (pokud byla provedena operace a byla odstraněna jedna vejcovod) se objevuje nejčastěji, ne od prvního nebo dokonce od druhého pokusu. Přesto jsou šance na to, že se po takové operaci stanete matkou, poloviční, ale u některých žen se statistiky nevztahují. Hodně záleží na zdravotním stavu ženy, přípravě na následné těhotenství a průchodnosti zbývající trubice. Ale nejdřív.

Vlastnosti přípravy na těhotenství po WB

První věc, kterou lékaři doporučují všem ženám, které operaci přežily, je chránit se před těhotenstvím asi šest měsíců. Kromě toho se jako ochrana doporučuje používat antikoncepční pilulky - perorální antikoncepci. Za prvé, to zaručuje téměř 100. výsledek (těhotenství nenastane, dnes jsou to nejspolehlivější prostředky antikoncepce, s výjimkou spirály Mirena, ale neměli byste spirálu používat). Zadruhé existují důkazy, že po „odpočinku“ začnou vaječníky pracovat s pomstou - těhotenství po mimoděložní a odstranění jedné trubice může přijít dříve. A můžete pít moderní nízké dávky perorálních kontraceptiv bez přerušení tak dlouho, jak to trvá, samozřejmě, pokud neexistují žádné kontraindikace pro užívání.

Různým ženám mohou být předepsány různé antikoncepční pilulky. Existuje mýtus, že volba závisí na individuálním hormonálním pozadí ženy. Ale není. Léky první volby jsou kombinované orální antikoncepce s dávkou ethinylestradiolu - 20 - 30 μg. Patří mezi ně Logest, Novinet, Janine, Lindenet 20 (a 30), Yarina atd. Můžete si vybrat v závislosti na vašich finančních možnostech. Cena pilulek se může trochu lišit. Například balíček Lindenet 20 (30) stojí asi 300 rublů a jeho analogický Logest (složení je stejné, ale výrobci se liší) je 2-2,5krát dražší. Doporučuje se začít pít pilulky se začátkem dalšího menstruačního cyklu po operaci (nemůžete se milovat 1 měsíc po operaci).

Ti, kteří plánují těhotenství po mimoděložním těhotenství, musí podstoupit úplné vyšetření. Existuje pouze jedna vejcovod, což znamená, že je třeba udělat vše, aby se situace neopakovala. To znamená, že před aktivním plánováním musí oba partneři projít všemi testy, aby zjistili možné sexuálně přenosné infekce. To musí udělat každý. Dokonce i ti, kteří dříve absolvovali takové testy nebo si jsou jisti, že jsou zdraví. Existuje mnoho takzvaných latentních infekcí, které na první pokus nejsou vždy detekovány. Mezitím patogenní bakterie vyvolávají zánět v tubách, což vede k tvorbě adhezí. A adheze v tubách v mnoha případech zabraňují tomu, aby se oplodněné vajíčko dostalo do dělohy pro implantaci, a je nuceno implantovat přímo tam, do tuby, vaječníku nebo do břišní dutiny. Ektopické těhotenství tedy může nastat znovu po ektopii a odstranění jedné trubice.

Kromě toho je nutné podstoupit další důležité vyšetření - na průchodnost vejcovodů, přesněji na zbývající. Tento postup je znám mnoha ženám a nazývá se hysterosalpingografie (HSG). Procedura není ani příjemná, ani bolestivá, ale některé citlivé nebo prostě neklidné ženy mohou potřebovat úlevu od bolesti. Do děložního čípku se vloží tenká pružná kanyla, kterou prochází speciální vodný roztok. Naplňuje dělohu a vejcovody, poté lékař provede několik rentgenových paprsků. Je tedy jasně viditelné, zda jsou v potrubí adheze nebo ne, je průchodné nebo ne. Pokud ano, pak je těhotenství dělohy po mimoděložním těhotenství docela možné. Pokud tomu tak není, může lékař doporučit laparoskopii, což je jednoduchá operace bez řezů k řezání adhezí. Ale zpět k postupu GHA. Po tomto postupu si mnoho žen všimne výskytu takových nepříjemných věcí, jako je drozd, může se objevit zánět v oblasti vnitřních pohlavních orgánů, proto se GHA neobejde bez zvláštních indikací. Chirurg, který provedl operaci WB, může nejčastěji říci o stavu druhé vejcovody. Pokud řekl, že její stav není důležitý, můžete okamžitě jít na laparoskopii.

Jak urychlit početí pomocí jedné vejcovody

Mnoho lékařů tvrdí, že k ovulaci u zdravých žen dochází střídavě v jednom vaječníku a poté v jiném. Ve skutečnosti to dopadne jinak, jeden vaječník je „v čele“. A žena bude mít velké štěstí, pokud bude tento vaječník na straně, kde má vejcovod. Pak těhotenství po mimoděložním těhotenství může přijít bez problémů a velmi rychle, zvláště pokud je žena ještě mladá - do 30 let. Pokud tomu tak není, musíte se pokusit zjistit den ovulace, abyste se na ni určitě dostali, a tím zvýšit šance na početí. Existuje několik způsobů, jak sledovat ovulaci. Rychle se na ně podíváme.

1. Ovulační testy. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří nejsou příliš zatíženi hmotnými prostředky, protože v jednom zkušebním cyklu bude potřeba minimálně 5 kusů a vůbec není fakt, že vše hned vyjde. Ovulační testovací proužky jsou velmi podobné těhotenským testům. Ovulace (může se vyskytnout pouze jediný den) se obvykle vyskytuje uprostřed cyklu. Nejoptimálnější dny pro test lze určit následovně: od počtu dnů v cyklu je třeba odečíst 17. Například cyklus má 28 dní. Odečteme 17 a dostaneme 11. To znamená, že testy by měly být prováděny v průměru od 11 do 15 dnů MC. Ale pokud se například test ukáže jako pozitivní 12. den, pak nemá smysl další testování, jak víte. Druhý pruh se objevuje v důsledku zvýšení obsahu luteinizačního hormonu. Test zůstává pozitivní po dobu až 36 hodin a během tohoto období bude nejúspěšnější pohlavní styk z hlediska možného početí. Doporučuje se provést test současně, je ještě spolehlivější, pokud 2krát denně.

2. Rozpočtovější možností, jak urychlit nástup těhotenství po mimoděložní a odstranění jedné trubice, je měření bazální teploty. O tom už byly napsány hory literatury. A ačkoli mnoho moderních lékařů považuje tuto metodu již za zastaralou, tedy neinformativní, stále stojí za to ji vyzkoušet. Tuto metodu lze použít nejen jako nezávislou, ale také jako doplněk ke stávajícím. Například je možné velmi přesně určit nástup ovulace na ultrazvuku. Bude to ale muset být provedeno několik dní po sobě, což není finančně schopné každého. Proto pomocí bazální teploty můžete určit správný den a na ultrazvuku můžete potvrdit nebo vyvrátit své pochybnosti. Ale můžete udělat bez ultrazvuku, pokud diagnóza neplodnosti ještě nebyla stanovena a existuje šance, že těhotenství po mimoděložním těhotenství přijde rychle a snadno.

3. Pozorování vlastních pocitů. Během ovulace může žena pociťovat mírné bolestivé bolesti v oblasti vaječníku, kde vajíčko dozrálo. Někdy je bolest cítit v dolní části břicha. Z pochvy je jasný „protahovací“ výtok bez zápachu. Mnoho žen uvádí zvýšený sexuální apetit.

Existuje mnoho populárních způsobů, jak napomáhat zrání vajíčka. Například po pohlavním styku se postavte do polohy „bříza“, aby se spermie rychleji dostalo do dělohy. Po milostném aktu byste neměli okamžitě vstávat, je lepší si lehnout se zvednutou pánví a určitě byste se neměli vykoupat. Některé ženy tvrdí, že některé bylinné infuze také pomáhají rychleji se stát matkou, například infuze šalvěje. Nic z toho však nebylo vědecky prokázáno..

Mnoho lidí není schopno počat dítě kvůli vážné psychologické bariéře. Je to pochopitelné, protože existuje minimálně 5% pravděpodobnost, že těhotenství po mimoděložním těhotenství bude opět patologické, a pokud bude nutné hadičku znovu vyjmout, nebude existovat šance stát se matkou „přirozenou“ cestou bez lékařského zásahu. Zkušený psycholog s lékařským vzděláním může pomoci zbavit se obav. Naděje by měla být dána skutečností, že při zachování vejcovodu je pravděpodobnost nástupu WB vyšší. A pro ty, kteří mají jednu vejcovod, ale rozhodně sjízdnou, jsou šance na opakování situace zanedbatelné. Můžete si přečíst příběhy žen, které již zažily podobnou situaci a poté se úspěšně staly matkami. Nebylo by na škodu jít si odpočinout na dovolenou. Hlavní věc je připravit se na dobro a nemyslet ani na to, že vás selhání může znovu postihnout..

Pokud nemůžete otěhotnět sama

Bez ohledu na to, jak dobré je všechno, určitá část žen, které tuto operaci přežily, nemůže sama otěhotnět. Po roce nechráněné sexuální aktivity musíte začít hledat jiná řešení, pokud nepřišla koncepce. V tomto případě je neplodnost již diagnostikována..

„Chyba“ v nepřítomnosti dětí však není vždy ženské pohlaví. A to je třeba vzít v úvahu. Vyšetřuje se také manžel. A pokud nedojde k početí kvůli „mužské“ patologii, jako je příliš málo živých spermií schopných oplodnění, lze provést postup ICSI. Co to je? Stručně řečeno, jedná se o postup podobný IVF, ale s ICSI lze aktivní spermie izolovat ze spermatu člověka, i když jsou v minimálním množství. IVF i ICSI jsou prakticky jedinými způsoby (kromě náhradního mateřství), jak pokračovat v porodu pro neplodné páry. Přítomnost nebo nepřítomnost vejcovodů zde již nehraje žádnou roli. Vejce jsou odebírána přímo z vaječníku ženy a oplodněna in vitro.

Jak vidíte, není to všechno špatné. A těhotenství po mimoděložní a odstranění jedné trubice je možné. Musíte být jen pečlivě vyšetřeni, dodržovat všechny předpisy lékaře, sledovat své zdraví a pohodu a jednoduše. věřte, že všechno určitě dopadne.

Vlastnosti plánování těhotenství po mimoděložním těhotenství

Co je mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je patologie, při které je embryo implantováno na místo, kde není schopno růst a vyvíjet se. V naprosté většině případů je vajíčko připojeno k vejcovodu. Méně často dochází k implantaci do vaječníku, břicha, děložního čípku a dalších částí malé pánve.

Prvním příznakem mimoděložního těhotenství je bolest

Mimoděložní těhotenství se nemůže vyvinout a vést k narození dítěte. V období 4-8 týdnů je přerušena, což je doprovázeno ohrožení života ženy. Na pozadí růstu vajíčka jsou nataženy stěny orgánu, ke kterému je embryo připojeno. To je doprovázeno výrazným příznakem bolesti, protože jsou ovlivněny těsně umístěné nervové zakončení. Kromě bolesti má žena krvavé výtoky z pochvy a celkový zdravotní stav se zhoršuje. Příznaky toxikózy mohou být přítomny současně a těhotenský test může ukázat pozitivní nebo slabě pozitivní výsledek.

Příčiny mimoděložního těhotenství

K implantaci vajíčka mimo děložní dutinu dochází během procesu adheze v malé pánvi. Příčiny patologického procesu jsou:

 • zánět akutního a chronického průběhu;
 • infekční nemoci získané během pohlavního styku;
 • potraty a jiné instrumentální intervence;
 • břišní chirurgie;
 • vnitřní krvácení.

U pacientů s mimoděložním těhotenstvím mohou být během diagnostiky nalezeny nádory vaječníků, nedostatečný vývoj vejcovodů a hormonální poruchy..

Co dělat, pokud je zjištěna patologie

Pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství, provede se diferenciální diagnostika:

 • Ultrazvuk dělohy a přívěsků. Během vyšetření je vyšetřena dutina pohlavního orgánu. Pokud v děloze není žádné embryo, hledá se. Mimoděložní těhotenství je indikováno plodovým vejcem připojeným k vejcovodu, vaječníku nebo jinému místu..
 • Krevní test se stanovením chorionického gonadotropinu v dynamice. U normálně se rozvíjejícího těhotenství se ukazatele tohoto hormonu zdvojnásobují každých 1,5 dne. Pokud pozorování dynamiky ukazuje slabý růst nebo úplnou nepřítomnost, je těhotenství mimoděložní nebo zmrazené.

Potvrzená patologie vyžaduje okamžitý lékařský zásah, protože riziko komplikací a nepříznivých následků se zvyšuje každou hodinu.

Adhezivní onemocnění se stává příčinou mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství lze léčit pouze chirurgicky. K tomu se nejčastěji používá laparoskopická metoda. V krátkodobém horizontu je možné konzervovat vejcovody, provést plastickou chirurgii. Se spontánním přerušením vejcovod praskne a začne vnitřní krvácení. Tento stav vyžaduje nouzový zásah..

Léčba po mimoděložním těhotenství

Po operaci mimoděložního těhotenství je ženě předepsána terapie. Aby se zabránilo komplikacím, jsou předepsány antibiotika a protizánětlivé léky. V případě potřeby jsou předepsány symptomatické léky.

Před plánováním nové koncepce je nutné určit příčinu mimoděložního těhotenství. K tomu jsou přiřazeny různé instrumentální, hardwarové a laboratorní diagnostické metody. Pokud je zjištěn infekční proces, který způsobil tvorbu adhezí, provede se etiotropní léčba.

Kromě léčby drogami je po mimoděložní léčbě nutná fyzioterapie. Pomocí elektroforézy a magnetoterapie je možné zmírnit staré adheze a zabránit tvorbě nových. Hirudoterapie a radonové koupele mají pozitivní vliv na stav těla. Podle uvážení gynekologa jsou pacientovi předepsány biologické doplňky, vitamíny a homeopatie.

Plánování těhotenství

Ženy, které prodělaly mimoděložní těhotenství, se často zeptají svého lékaře, jaký je nejlepší čas na další početí. Plánování můžete zahájit nejdříve po dokončení léčby. Příprava zahrnuje několik fází:

 1. Ošetření po operaci. Jsou nutná léčebná a profylaktická opatření a postupy, které eliminují příčinu selhání a zabrání opakování.
 2. Komplexní vyšetření těla. K určení hormonálního stavu je nutné darovat krev na infekce, vaginální nátěry. Důležitým bodem po ektopii je stanovení průchodnosti vejcovodů. K tomu je předepsána hysterosalpingografie a v případě potřeby se provádí hydrotubace..
 3. Sledujte své plodné dny. Pro stanovení vhodné doby pro početí lze použít různé metody. Nejdostupnější a nejdostupnější je měření bazální teploty. Folikulometrie a používání ovulačních testů jsou stále přesnější a nákladnější. Kromě stanovení plodného období je nutné vypočítat dobu trvání druhé fáze. Pokud to trvá méně než 12 dní, bude žena potřebovat podpůrnou hormonální terapii..

Gynekologové doporučují používat antikoncepci po mimoděložní minimálně 6 měsíců. Tělu trvá šest měsíců, než se fyzicky a psychicky zotaví. Je důležité, aby se hormonální pozadí normalizovalo a menstruační cyklus se stabilizoval. Pokud během diagnostiky byly zjištěny závažné nemoci, lze koncepci plánovat až po jejich odstranění.

Jak otěhotnět

Mnoho pacientů po přenesené patologii má potíže. Pokud byla během operace odstraněna jedna vejcovod, šance na úspěch se sníží na polovinu. Důležitým ukazatelem je stav druhého vejcovodu. Pokud není narušena průchodnost a vaječníky fungují správně, je možné těhotenství.

Těhotenství po mimoděložním těhotenství lze plánovat do šesti měsíců

Chcete-li zvýšit své šance, musíte sledovat svou ovulaci. K početí může dojít i v případě, že k zrání folikulu dojde v opačném vaječníku od dochované trubice. Při absenci ovulace a menších hormonálních poruch je pacientovi předepsána terapie - stimulace a podpora druhé fáze cyklu.

Pokud během operace nebylo možné vejcovod zachránit a došlo k adhezivnímu procesu ve druhém vejcovodu, je vhodné jej odstranit. Po chirurgickém ošetření je ženě předepsáno IVF. S pomocí technologií asistované reprodukce můžete otěhotnět i po dvou mimoděložních.

Může se problém opakovat

Mimoděložní těhotenství je nebezpečná patologie, která u každé ženy vyvolává strach. Pokud se tento problém vyskytne, bude se pacient bát opakování během dalšího plánování. U adhezivního onemocnění vždy existuje riziko relapsu. Před plánováním je proto nutné pečlivě prozkoumat a v případě potřeby podstoupit léčbu..

Po potvrzení těhotenství v budoucnu je ženě přidělena včasná diagnóza, protože riziko opakování problému je vysoké. Jakmile je těhotenský test pozitivní, provede se krevní test k určení množství chorionického gonadotropinu. Opakované vyšetření je předepsáno po 2 a 4 dnech. S dobrým růstem hormonálních indikátorů se nemusíte obávat. 2 týdny po zmeškaném období bude možné zajistit, aby těhotenství nebylo mimoděložní. Ultrazvukové vyšetření provedené během tohoto období ukáže místo připojení embrya a zaznamená srdeční rytmus.

Žena po mimoděložním těhotenství musí vždy dávat pozor. Existují případy, kdy během dalšího plánování byla získána dvě embrya, z nichž jedno bylo opět připojeno mimo děložní dutinu.

Šance na těhotenství po mimoděložním těhotenství jsou u žen vždy sníženy. Početí však nelze zcela vyloučit. Při absenci dalších problémů a průchodných vejcovodů lze koncepci plánovat přirozeně. Pokud není šance na sebepojetí, přijdou na pomoc technologie asistované reprodukce.

Bolestivé pocity v mléčných žlázách mohou naznačovat jak přítomnost patologických procesů, tak hormonální změny v těle. Většina žen má nepohodlí na hrudi spojené přímo se změnou v další fázi měsíčního cyklu, takže bolest během a po ovulaci může být normální variantou.