Výtok po vakuovém ukončení těhotenství: norma a patologie

Vakuová aspirace je procedura potratu. Ve srovnání se škrábáním je to šetrnější postup. Mini-potrat pomocí vakua je považován za relativně bezpečnou a méně traumatizující metodu, ale tato operace zahrnuje chirurgický zákrok a vyžaduje pooperační rehabilitaci.

Alokace po vakuu vždy jde, ale všechny ženy mají různé způsoby. Podle barvy, povahy a intenzity posuzují, jak dobře byl proveden vakuový potrat a jak je tělo obnoveno.

Vlastnosti vakuového potratu

Při absenci kontraindikací se takové čištění provádí v raných fázích těhotenství. Tato metoda má několik výhod oproti tradiční kyretáži a lékařským potratům..

Kyretáž zahrnuje celkovou anestezii, což je pro tělo velmi velkou zátěží. Samotná operace je doprovázena velkou ztrátou krve a pravděpodobností infekce. Lékařský potrat negativně ovlivňuje hormonální hladiny. Poruchy vedou k negativním důsledkům.

Vakuový potrat je bezbolestný. Žena nepotřebuje anestezii, procedura se provádí v lokální anestezii. Hormonální pozadí vážně netrpí.

Operace se provádí pomocí speciálního zařízení, které pracuje na principu vysavače. Tělo plodu je „nasáváno“ z dělohy. Samotný orgán není v tomto případě zraněn, ale může dojít k poškození tkání.

I při mírném narušení integrity endometria je po vakuové aspiraci pozorován mírný výtok. Přítomnost krvácení naznačuje, že úroveň srážení krve je normální a sliznice se úspěšně hojí. Pokud po potratu nedojde k výtoku, navštivte svého lékaře. Existuje možnost vzniku pooperačních komplikací.

Normální výboj po vakuu

Přítomnost výtoku po vakuovém čištění je známkou samočištění dělohy. Jsou krátce pozorováni a začínají bezprostředně po zákroku. V průměru se tělo zotaví za 1-3 dny, ale hodně záleží na zdravotním stavu a individuálních vlastnostech.

Pokud bylo těhotenství přerušeno poté, co mělo začít období, výtok netrvá déle než 2-4 dny. Po týdnu se krvácení může vrátit. To je normální a závislé na hormonech. Po mini-potratu se produkce progesteronu náhle zastaví.

U některých žen lze pozorovat slabý výtok po aspiraci po vakuu po dobu 6–10 dnů. Toto trvání je způsobeno skutečností, že potrat byl proveden, když byla menstruace zpožděna v předvečer kritických dnů..

Hlavní

1. den dochází k hojnému vypouštění. Během tohoto období se poškozené děložní sliznice aktivně obnovuje v děložní dutině. Po potratu je primární krvácení šarlatové a střední intenzity, netrvá déle než 3-4 dny a může obsahovat sraženiny. Jedná se o pozůstatky epitelu a vajíčka. Časem se objem a množství sekrecí snižují. Zblednou a stanou se uniformní.

Hnědý

Hnědý výboj je jedním ze znaků úspěšného vakuového potratu. Pokud jsou bez zápachu a žena necítí bolest a nepohodlí, je tento stav považován za normální pro tělo. Při interakci s kyslíkem krev koaguluje a ztmavne, proto se objeví hnědý odstín.

Obvykle takové vypouštění trvá 2-4 dny. V případech, kdy se nezastaví a objem se zvýší, musíte navštívit lékaře.

Po nějaké době začíná menstruace po vakuové aspiraci. Není vždy možné určit přesný čas jeho vzniku, proto doporučujeme přečíst si další informace o tomto tématu..

Patologický výtok

Hojný výtok po ukončení vakua je označován jako patologický. Pokud musíte vyměňovat podložku každou půl hodinu, zavolejte sanitku. Špatné čištění může být důvodem této hojnosti. Někdy membrány vajíčka zůstávají v děloze. To vede k zánětu a vyžaduje reoperaci..

Nástup zánětu lze rozpoznat podle následujících příznaků:

 • nepohodlí, svědění, pocit pálení v genitáliích;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • slabost, zimnice, horečka;
 • bolesti zad, bolesti břicha a pánve;
 • závratě, nevolnost, zvracení.

Menstruace po vakuovém čištění se vrátí k normálu asi za měsíc, ale mohou nastat odchylky v načasování, kdy je místo menstruace pozorováno atypické krvácení. Mezi nebezpečné podmínky patří nepříjemný zápach sekrecí a heterogenní struktura vylučovaných látek.

Dalším důvodem k obavám je prodloužená povaha krvácení, kdy výtok po vakuové aspiraci trvá déle než 4 dny a má pro tento stav atypickou barvu a konzistenci..

Po mini-potratu je třeba věnovat pozornost těmto vlastnostem vaginálních sekretů. Jakékoli změny mohou naznačovat nástup komplikací a rozvoj nemocí.

Slizniční leucorrhoea

Po vakuové aspiraci cítí žena v perineu konstantní vlhkost. Tento účinek je vytvářen slizniční leucorrhoea. Podporují zdravou mikroflóru a urychlují rehabilitaci.

To je považováno za normu pouze v případech, kdy je transparentní bělavý hlen řídký, není doprovázen bolestí, svěděním a štiplavým zápachem. Po několika měsících by se vypouštění mělo zastavit. Pokud se tak nestane a pocit vlhkosti nezmizí, je možný vývoj krevních onemocnění, drozdů, tuberkulózy, diabetes mellitus, onkologických patologií.

Žlutá

Můžete také klidně souviset se žlutým výbojem po vakuovém potratu. Jsou pozorovány v důsledku cévního poranění během operace.

Normou pro tyto sekrece je žlutá barva, absence sraženin a zápachu. Dokončení jim trvá několik měsíců. Během tohoto období je důležité sledovat doprovodné znaky. Změny v konzistenci vaginálních sekretů, výskyt štiplavého zápachu a zvýšení teploty mohou naznačovat aktivní bakteriální reprodukci..

Pokud nedojde k výboji během odsávání vakua

Absence nebo náhlé zastavení výtoku po aspiraci vakua považují lékaři za nebezpečné příznaky. Po mini-potratu se děloha obnoví. Poškozené oblasti endometria, zraněné cévy se hojí, veškerý přebytek je odstraněn venku.

Přirozené čištění je normální, když zbytky plodu s krví vycházejí samy. Pokud je tento proces narušen po potratu, nedochází k žádnému výboji. To je špatné, protože se mohou tvořit krevní sraženiny a křeče, které zabraňují průtoku krve..

Hromadí se v děloze a způsobuje přetížení, zánět a infekci. Takové stavy jsou doprovázeny silnou řeznou bolestí v břiše, vysokou horečkou, slabostí.

Lékaři obvykle vysvětlují, kolik dní po potratu dochází k výtoku, proč je jejich nepřítomnost nebezpečná a co je v takových případech třeba udělat. Ženy by si měla pamatovat doporučení, být pozornější k jejich stavu a neignorovat výskyt atypických příznaků.

Možné komplikace

Po každém potratu je ženské tělo oslabeno. Bez ohledu na to, který týden těhotenství a jak bylo čištění provedeno, je proces spojen s poškozením epitelu dělohy. To vede k řadě komplikací. Nejnebezpečnější jsou vysoká horečka a silné krvácení. To jsou jasné příznaky probíhající infekce..

V prvních dnech po mini-potratu může teplota dosáhnout 37,5 ° C. Pro vyšší ceny volejte sanitku. Nedoporučuje se snižovat teplotu obvyklými metodami a prostředky. Infekce a záněty jsou často doprovázeny slabostí, nevolností a bolestivými stavy..

Mezi časné komplikace mini-potratů patří menstruační nepravidelnosti. To se často stává po operaci a nevyhnutelných hormonálních změnách. Menstruace může začít později nebo dříve, než se očekávalo. Úplné uzdravení trvá několik měsíců.

Mezi pozdní komplikace po vakuovém potratu patří potraty, mimoděložní těhotenství, neplodnost. Takové důsledky jsou velmi vzácné, ale jsou možné..

Rehabilitační období

Rehabilitace po vakuovém čištění trvá v průměru 2 týdny, ale toto období je jiné. Jeho trvání závisí na věku ženy, jejím životním stylu, přítomnosti chronických onemocnění, kvalitě provedené operace. Někteří z nežného pohlaví potřebují pár dní na zotavení, u jiných se stav po mnoho měsíců vrací k normálu.

Aby se zabránilo vážným následkům, je ženám předepsán odpočinek v posteli. Během tohoto období jsou kontraindikovány horké sprchy, alkohol, sex, koupele a sauny a zvedání závaží. Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Doporučuje se používat jemné výrobky pro každodenní praní, nosit přírodní prádlo, pravidelně měnit hygienické výrobky.

Tělo se regeneruje déle a obtížněji v případech, kdy dochází ke krvácení s pachem, ve vaginálním sekretu se objevují prodloužené hnědé výboje, sraženiny a hrudky. Rehabilitace s takovými komplikacemi vyžaduje léčbu a neustálý lékařský dohled..

Barbyho blog

Vakuum. kdo měl podíl.

Autor: Ekaterina_86, 15. února 2013

38 071 zobrazení

Dívky, kterým z vás jste udělali vakuum? jak probíhala vaše rehabilitace? Co byl výtok, bolest?

Byl jsem hotový v 7 týdnech, protože jsem byl anembryonický.. Jsem 31 mm a prázdný.

A jak to bylo po vysávání. Možná jsem v pořádku a ne v páře. Zavolal jsem doktorovi, řekl, aby užíval noshpu dvakrát denně.

18 komentářů

Doporučené komentáře

Připojte se k našim diskusím!

Chcete-li přidat komentář, musíte být uživatelem.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

Vejít do

Již zaregistrované? Přihlaste se zde.

To nejlepší na webu

Plánování pohlaví dítěte

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Kdy si mohu udělat těhotenský test?

Populární témata

Autor: Tarakashka
Vytvořeno před 9 hodinami

Autor: diana2020
Vytvořeno před 11 hodinami

Autor: Odarka1
Vytvořeno před 6 hodinami

Autor: Bublik30
Vytvořeno před 11 hodinami

Autor: Nyusya913
Vytvořeno před 4 hodinami

Autor: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 14 hodinami

Autor: Shunihka
Vytvořeno před 13 hodinami

Autor: * wika *
Vytvořeno před 9 hodinami

Recenze klinik

O webu

Rychlé odkazy

 • O webu
 • Naši autoři
 • Nápověda k webu
 • Reklamní

Oblíbené sekce

 • Fórum pro plánování těhotenství
 • Grafy bazální teploty
 • Knihovna reprodukčního zdraví
 • Recenze klinik o lékařech
 • Komunikace v klubech pro PDR

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je prosím jako lékařskou pomoc. Stanovení diagnózy a volba léčebné metody zůstává výhradní výsadou vašeho ošetřujícího lékaře!

Pokud po vakuu nedojde k vybití. Vakuové ukončení těhotenství: podmínky a recenze

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) se minimální potrat nebo vakuový potrat (to je totéž) provádí až do 12 týdnů těhotenství a kvalifikovanější odborníci - do 15 týdnů s nástrojem požadované velikosti.

Jak postup funguje

Proces mini-potratu spočívá v odstranění embrya z dělohy vakuovým odsáváním - aspirátorem.

 1. Gynekolog určuje gestační věk na základě výsledků ultrazvukového vyšetření (vaginálního vyšetření). Lékař musí zajistit, aby těhotenství nebylo mimoděložní..
 2. Testy se provádějí k detekci infekce: přítomnost infekce a zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů mohou komplikovat stav ženy po potratu. Proto jsou kontraindikací k potratům..
 3. Pacientka je seznámena s informačním listem a musí také podepsat příslušné dokumenty.
 4. Pacientovi je podána lokální anestézie. Pokud je to žádoucí, postup se provádí v celkové anestezii.
 5. Kanálem se do dělohy zavádí speciální katétr, v některých případech s použitím cervikálních dilatátorů. Pomocí katétru se v děložní dutině vytváří podtlak. Plodové vajíčko se podtlakem oddělí od stěny a vyvede se.

Mini-potrat se provádí pod dohledem ultrazvukového přístroje, aby lékař viděl, kde se vajíčko nachází. Procedura trvá 5-7 minut.

Co se stane potom?

 • Po zákroku by žena měla ležet asi půl hodiny a pokud byl postup prováděn v celkové anestezii - několik hodin;
 • Po 2 týdnech musíte udělat kontrolní ultrazvuk;
 • Po operaci se musíte zdržet pohlavního styku po dobu 3 týdnů;
 • Menstruační cyklus po mini-potratu se obnoví v průměru po 1,5 měsíci;
 • A samozřejmě nezapomínejme, že psychologický stav ženy se obnovuje individuálně (někdo potřebuje několik měsíců a někdo - několik let).

Důsledky a komplikace

Při mini potratu nejsou vyloučeny komplikace.

 • Možné komplikace anestezie:

Jakýkoli druh úlevy od bolesti, dokonce i aktuální, je spojen s určitým rizikem. Důsledky anestézie mohou být doprovázeny problémy s dýcháním, funkcí jater nebo kardiovaskulárním systémem. Obzvláště nebezpečnou komplikací po anestezii je alergický (anafylaktický) šok - alergická reakce charakterizovaná rychle se rozvíjejícími projevy: pokles krevního tlaku a tělesné teploty atd. Tento stav není bezpečný a může být smrtelný..

Hormonální poruchy, jejichž důsledky vedou k dysregulaci celého reprodukčního systému, dysfunkci vaječníků, neplodnosti.

 • Poranění svalů děložního čípku:

Provedení mini-potratu během prvního těhotenství, kdy je cervikální kanál velmi úzký, protože se během porodu neroztažil, jsou možná zranění svalů děložního čípku.

Během operace mohou být zasaženy velké cévy, což povede k velké ztrátě krve. A tyto důsledky musí být odstraněny chirurgicky a v některých případech je nutné odstranit dělohu.

 • Neúplný potrat:

Je to velmi nebezpečné, zbytky vajíčka mohou způsobit infekci dělohy až do vzniku sepse a infekčně toxického šoku.

Recenze:

Dnes jsem podstoupil vakuový potrat. Důvodů bylo několik: Pil jsem Postinor, ale tablety zřejmě nefungovaly. Mám dítě v náručí a v poslední době se objevily silné výtoky a hrozba potratu. Obecně jsem se rozhodl nečekat, až se to všechno stane, nemocnice, úklid, a šel jsem na to. V 11.55 jsem vešel do kanceláře, ve 12.05 jsem už matce napsal zprávu, že je vše v pořádku. Bylo to nepříjemné a děsivé, ale snesitelné. Necítil jsem moc bolesti. Jediná věc, kterou jsem těžko snesl, bylo, když dezinfikovali alkoholem - strašně to štípalo. Pravděpodobně to bolí zuby víc. Ležel jsem 10 minut a šel do obchodu, pak jsem si sedl za volant a jel domů. Nic nebolí. Je pravda, že musíte pít hodně antibiotik. Tuto operaci nijak nepropaguji, v životě se může stát cokoli. Každá žena, která si tím prošla, se mnou bude souhlasit.

Ve věku 19 let jsem podstoupil mini potrat po dobu 3,5 týdne.

A operace byla provedena v celkové anestezii, ze které jsem nešel dobře. I když možná každý má svou vlastní reakci. Celková anestezie nikomu nedoporučuje, pokud můžete lokálně anestetizovat, bez ohledu na to, jak bolestivé to může být. Celková anestezie je každopádně horší.

Po ukončení anestézie to bylo velmi bolestivé. Po několika hodinách to začalo být jednodušší, přibližně silná bolest během menstruace. Po 12 hodinách to úplně prošlo. Nebyl jsem anestetizován ničím, tak jsem to vydržel. Trpěl jsem více psychologicky.

Obvykle nezveřejňuji příspěvky na fórech ani v komentářích, ale rozhodl jsem se psát sem. Měl jsem 2 potraty: jeden potrat v 19 letech a druhý v 20 letech. Protože jsem studoval, protože jsem chodil, protože to řekla moje matka... Ve věku 8 let to bylo všechno zapomenuto, a pak... jsem chtěl porodit. Pohřbil jsem dvě děti (nitroděložní smrt po dlouhou dobu) a teď pláču každý den. Nevím co mám dělat Existuje spousta dívek, které potratí a potom porodí zdravé děti. Ale přesto přemýšlejte, než se o tom rozhodnete..

Dívky, udělejte si čas! Můj gynekolog mi řekl, že neviděla ani jednu ženu, která by litovala porodu. A viděl jsem tisíc, kteří litovali potratu.

Pokud potřebujete poradit, volejte na telefonní linku 8-800-200-05-07 (potratová linka pomoci, v jakékoli oblasti zdarma) nebo navštivte http://semya.org.ru/motherhood/helpline/index. html nebo web http://www.noabort.net/node/217.

A také můžete přejít na stránku (http: //www..html) a vyhledat linku pomoci nebo kontaktní údaje nejbližšího centra podpory pro mateřství.

Správa stránek je proti potratům a nepodporuje je. Tento článek je poskytován pouze pro informaci. Jakýkoli zásah do lidského zdraví je možný pouze pod dohledem lékaře.

Žena má často na výběr, což je lepší kyretáž, vakuový potrat nebo lékařské ukončení těhotenství. Proto je důležité pochopit, co se při každé manipulaci stane a jaké důsledky to může mít v budoucnu. Vakuový potrat () je považován za bezpečnější metodu než kyretáž kyretáž.

Vakuová potratová technika

Budeme analyzovat, jak se provádí vakuové potraty a jaké fáze manipulace existují. Přiřaďte manuální a elektrovakuovou aspiraci. V prvním případě se podtlak v děložní dutině vytvoří pomocí plastové aspirátoru, který se aktivuje ručně. A ve druhém - pomocí speciální elektrické vakuové pumpy.

Hlavní fáze manipulace jsou následující:

 1. Přípravná fáze, která spočívá v gynekologickém vyšetření s povinným vyloučením infekční a zánětlivé patologie. Je důležité dodržovat pravidla antiseptik, proto je sliznice pochvy a děložního čípku ošetřena antiseptickými roztoky.
 2. Anestézie. Mnoho lidí se zajímá o to, zda bolí vakuový potrat, jaké pocity vznikají během procedury. Lze s jistotou říci, že postup je nepříjemný, charakterizovaný spastickými kontrakcemi dělohy, které jsou doprovázeny nevolností, slabostí. Syndrom těžké, nesnesitelné bolesti však obvykle není pozorován. Při vakuovém potratu se používá lokální anestézie, kterou lze doplnit sedativy. Lék proti bolesti se obvykle vstřikuje do děložního čípku.
 3. Do cervikálního kanálu je zavedena kanyla. Pokud je doba těhotenství delší než 6-8 týdnů, pak před zavedením kanyly je nutné zvýšit lumen cervikálního kanálu pomocí dilatátorů.
 4. Připojte kanylu pomocí speciální „stříkačky“ pro manuální aspiraci nebo pomocí vakuové pumpy a extrahujte obsah dělohy.

Je důležité vědět, jak dlouho je vakuový potrat možný, protože na něm bude záviset účinnost intervence. Vakuové potraty se provádějí na začátku těhotenství. Během tohoto období je vajíčko stále volně připojeno ke stěně dělohy. Na základě toho se doporučuje provést vakuové ukončení těhotenství nejpozději do 8 týdnů.

Doba zotavení a důsledky

Po ukončení těhotenství vakuovou aspirací by žena měla zůstat pod dohledem ve zdravotnickém zařízení po dobu nejméně dvou hodin. Toto opatření je nezbytné pro včasné odhalení komplikací v časném období po potratu. O týden později je ukázáno opakované vyšetření gynekologem s ultrazvukovou kontrolou. Sex po vakuovém potratu je možný až po třech týdnech. Koneckonců, děloha se po zákroku musí plně zotavit. Opakované těhotenství po vakuovém potratu se však doporučuje nejdříve šest měsíců po potratu. Menstruační cyklus se obvykle vrátí po měsíci.

Mezi hlavní důsledky vakuového potratu patří následující podmínky:

Stojí za zmínku, že výše uvedené komplikace se nevyvíjejí u každé ženy, která podstoupila vakuum a potrat. Pro mnohé postup probíhá bez významných zdravotních následků..

Vakuový potrat je postup k ukončení nežádoucího těhotenství. Od chirurgického potratu se liší bezpečnějším a šetrnějším přístupem k operaci. Hlavní indikace pro vakuový potrat jsou neúspěšné, anomálie ve vývoji embrya, chronická onemocnění neslučitelná s těhotenstvím a touha pacientky ukončit těhotenství..

Pokud se žena rozhodla pro potrat, měla by zvolit nejméně traumatizující metodu ukončení těhotenství. Ale jakýkoli potrat provedený v raných fázích těhotenství je pro ženské tělo nebezpečný a má své důsledky. Před ukončením těhotenství by proto každá žena měla pečlivě zvážit klady a zápory..

Jedná se o předčasné ukončení těhotenství (obvykle až 5 týdnů) pomocí speciálního zařízení - vakuové pumpy. Takový potrat je považován za méně nebezpečný pro ženu, protože kvalitativně snižuje riziko komplikací po potratu: poranění dělohy, infekce a krvácení..

Je třeba mít na paměti, že čím delší je doba těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost komplikací po potratu. Velikost dělohy a vajíčka do 5 týdnů těhotenství je stále příliš malá, a pokud je těhotenství ukončeno vakuovou aspirací, bude cévní síť a stěny pohlavního orgánu ovlivněny minimálně a tělo se rychle zotaví.

Výhody

Procedura netrvá déle než 10 minut. Téhož dne tedy žena odchází domů a nadále vede svůj obvyklý způsob života: chodí do práce nebo studuje, dělá své každodenní činnosti..

Při chirurgickém potratu lékař škrábe stěny dělohy a ručně od nich odděluje vajíčko, což zvyšuje riziko narušení integrity dělohy. Při vakuové aspiraci se vajíčko nezávisle oddělí od stěny, a tím končí procedura potratu. Děložní čípek je také minimálně ovlivněn, protože pro zavedení katétru nemusí být roztažen, což znamená, že může poranit.

Manipulace se provádí v lokální nebo celkové anestezii, takže ji většina žen snáší bez bolesti. Bolestivé pocity mohou být způsobeny pouze postupem rozšiřování děložního čípku. Bolest však nebude mnohem silnější než menstruační bolest a lze ji zmírnit antispazmodiky..

Zdravé ženy tolerují tento postup s malými ztrátami..

Tělo po vakuovém potratu se zotavuje rychleji, protože ukončení se provádí v rané fázi těhotenství, kdy je plod stále příliš malý a volně spojený s tělem matky.

nevýhody

Plánování dalšího těhotenství bude muset být odloženo nejméně o šest měsíců. Právě tuto dobu potřebuje tělo k úplnému zotavení. Doporučuje se užívat po potratu.

Pokud dojde ke koncepci dříve než v tomto období, stane se takové těhotenství vážným testem pro tělo, je často doprovázeno odchylkami od normy..

Riziko neúplného potratu. Někdy se těhotenství nadále vyvíjí nebo zničené vajíčko zůstává v děloze, rozkládá se a infikuje ženské tělo. To je způsobeno neúplným oddělením vajíčka během vakuové aspirace..

Jakýkoli potrat, včetně vakuového potratu, má hlavní důležitou nevýhodu - psychologické nepohodlí, ale nelze se mu vyhnout.

Jak dlouho probíhá vakuový potrat??

Těhotenství je možné ukončit vakuovou aspirací poměrně brzy - od druhého dne zpoždění menstruace. Podle WHO není vakuový potrat omezen na 5 týdnů; nejkvalifikovanější odborníci s potřebným vybavením provádějí tento postup až do 15 týdnů těhotenství.

V každém případě nemá vakuová aspirace prováděná déle než 10 týdnů neméně důsledky než chirurgický potrat. A mnoho specialistů tuto manipulaci po takovou dobu neprovede..

Optimální období je 4-5 týdnů těhotenství. V tomto okamžiku je vajíčko stále slabě připojeno ke stěnám dělohy a lze ho bez komplikací odstranit.

Indikace pro vakuové potraty

Hlavní indikace pro potrat jsou:

Většina indikací k vakuovému potratu není výlučná. V každém případě se problémem bude zabývat několik specialistů a právě oni rozhodnou o tom, zda je ohroženo zdraví a život ženy a nenarozeného dítěte, a také o tom, jaké bude toto riziko..

Většina patologií je nepřímou indikací k potratu a je předmětem diskuse. Je však třeba si uvědomit, že některé malformace nejsou u plodu okamžitě detekovány, a pokud budou zjištěny v pozdější fázi těhotenství, nebude možné je přerušit..

Jak se provádí vakuové potraty??

Operace se provádí pomocí elektrické vakuové pumpy, která extrahuje veškerý jeho obsah z dutiny pohlavního orgánu.

Procedura je zcela bezbolestná, pokud se provádí v celkové anestezii. Pokud je zvolena lokální anestézie, může žena pociťovat snesitelné bolesti v břiše. Pumpa vytváří podtlak nebo vakuum v děloze, v důsledku čehož se vajíčko odlupuje a je vypouštěno ven.

Cévní síť dělohy se během vakuové aspirace prakticky nepoškodí. Také se nepoužívají speciální dilatátory pro děložní čípek, což vám umožní zachovat jeho integritu.

To znamená, že minimální potrat významně snižuje riziko vzniku cervikální nedostatečnosti, která v budoucnu brání těhotenství..

Přípravná fáze

Před potratem by se žena měla poradit s gynekologem. Během vyšetření lékař určí délku těhotenství a předepíše nezbytné vyšetření. Obvykle zahrnuje:

 • obecné testy moči a krve;
 • nátěr na mikroflóru;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • krevní testy na HIV, hepatitidu a syfilis.

Uvedené testy jsou povinné a především ukazují, zda má pacient kontraindikace potratu..

Úkon

Po dokončení přípravné fáze je přiřazen den operace. Interrupce by měla být prováděna pouze ve zdech zdravotnického zařízení pod vedením kvalifikovaných odborníků.

Pro provedení aspirace pacient sedí na gynekologickém křesle, nohy jsou upevněny ve třmenech. Vnější genitálie jsou ošetřeny antiseptikem. Pokud žena nikdy neporodila, lékař rozšíří děložní čípek pomocí speciálního nástroje..

U žen po porodu je tato položka přeskočena. Pro lokální anestézii se injekce s léčivem injektuje do děložního čípku. V celkové anestezii dostane žena lék do žíly a na krátkou dobu usne. Po skončení fáze anestezie začíná samotný postup.

Lékař vloží špičku elektrické vakuové pumpy do dělohy, kanyly a zapne zařízení. V dutině pohlavního orgánu se vytváří podtlak. Gynekolog opatrně prochází kanylou podél stěn dělohy a snaží se dosáhnout přesného dotyku se sliznicí.

V tomto okamžiku se vajíčko odlupuje a prochází trubicí do speciální nádoby. Poté, co jsou všechny ovocné tkáně odstraněny z děložní dutiny, začne se aktivně stahovat. Po vyjmutí hrotu pumpy z dělohy již nejsou kontrakce cítit.

Některé ženy si během potratu stěžují na nevolnost, slabost a pocení. Pro takový postup je to varianta normy..

Poslední fáze

Procedura vakuové aspirace obvykle nepřesahuje 5 minut. Po ukončení manipulace je pacient vyzván k hodinovému odpočinku ve stejném zdravotnickém zařízení. Poté jí lékař dá doporučení ohledně užívání antibiotik k prevenci možné infekce, stejně jako analgetik a antispasmodik, když se objeví bolest a křeče..

Následujícího dne se žena může vrátit ke svým obvyklým činnostem. O dva týdny později by měla znovu navštívit předporodní kliniku na ultrazvukové vyšetření a testy, které potvrdí, že ukončení těhotenství bylo úspěšné.

Kontraindikace

Existuje následující seznam kontraindikací pro vakuové potraty:

 • akutní infekce v těle, což zvyšuje pravděpodobnost infekce genitálního traktu as tím spojené komplikace;
 • mimoděložní těhotenství, které nelze ukončit vakuovým potratem;
 • neuspokojivé srážení krve;
 • nepotvrzené těhotenství;
 • pokud od posledního narození neuplynulo 6 měsíců;
 • období delší než 6 týdnů, což značně komplikuje postup pro oddělení plodu a jeho vyjmutí z dělohy.

Sexuální život po potratu

Po vakuovém potratu nemůžete mít intimní vztahy po dobu 3 týdnů. Pak je důležité používat kondomy, které chrání ženu před infekcí a nechtěným těhotenstvím..

Pokud po vakuovém potratu příznaky toxikózy nezmizí a test stále vykazuje pozitivní výsledek, znamená to, že těhotenství se nadále vyvíjí. V takovém případě musíte urgentně konzultovat s lékařem..

Těhotenství po potratu

6 měsíců po potratu může žena plánovat nové těhotenství, pokud chce. Před tím je ale důležité navštívit gynekologa a ujistit se, že provedený vakuový potrat neměl na tělo žádné následky. Mnoho žen díky svému jemnému působení na tělo úspěšně otěhotní a porodí zdravé děti po mini-potratu.

Vakuový potrat je považován za nejméně nebezpečný postup pro ukončení nechtěného těhotenství, ale nezapomeňte, že se jedná o zásah do těla, který ničí fyziologický cyklus ženy. Žádný specialista nemůže 100% zaručit úspěch potratu a zachování zdraví svého pacienta.

Užitečné video o potratu a jeho důsledcích

Historie zná různé pohledy na problém ukončení nechtěného těhotenství. Byly doby kategorických zákazů ukončení, existovalo období širokých indikací k ukončení těhotenství i po zahájení pohybu plodu.

Najít zlatou střední cestu není snadné. Zákazy potratů jsou plné zvýšeného přerušení trestné činnosti a vyšší míry úmrtí žen. Široké rozlišení se opravdu podobá legalizované vraždě novorozenců.

Bohužel reklama a dostupnost různých antikoncepčních prostředků nepomáhá snižovat jejich počet. V Rusku si potraty každé 2 minuty vyžádají 5 lidských životů. Na každých 1 000 narozených pokračuje 1022 potratů.

Slovo „potrat“ označuje jakékoli ukončení těhotenství až do 22 týdnů. V poslední době je v Rusku považováno ukončení těhotenství v období více než 22 týdnů za předčasný porod. Ovoce narozené v těchto podmínkách podléhá ošetřování v podmínkách vybavených perinatálních center.

Jakékoli přerušení znamená operaci nejen na žádost ženy (umělou), ale také spontánní ztrátu plodu, lépe známou jako potraty.

Existuje také skupina potratů - často prováděné osobami bez lékařského vzdělání mimo zdi zdravotnického zařízení. Smrt na krvácení a sepse jsou běžnými důsledky tohoto jednání.

Indukovaný potrat se také dělí na:

 • Léky.
 • Vakuové mini potraty.
 • Chirurgický.

Stručně popíšeme každou z nich a podrobněji pochopíme, co je vakuový potrat..

Léky

Nejmírnější, nejšetrnější „sametový“ potrat je u nás znám již více než 40 let. Na začátku se předpokládalo, že užívání prostaglandinů bude zázračným lékem na ukončení neplánovaného těhotenství. Ukázalo se, že antigestageny, které je nahradily, jsou účinnější (Mifepriston, Pencrofton). Ale nejlepšího účinku dosáhla kombinace antigestogenů s léky, které snižují dělohu.

Existují nevýhody - vysoké náklady a omezený časový rámec (lze provést až 7 týdnů).

Chirurgický

Chirurgický potrat byl uznán jako závažné neurohormonální a mechanické poranění. Má také několik typů:

 1. Umělé - na žádost ženy bez udání důvodu, do 12 týdnů. Provádí se předběžným rozšířením cervikálního kanálu a odstraněním vajíčka vakuovou aspirátorem a speciálním kulatým ostrým nožem - kyretou.
 2. Ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Provádí se kdykoli. Seznam indikací k přerušení je uveden v nařízení Ministerstva zdravotnictví Ruské federace a znamená, že žena má nemoci, které ohrožují její zdraví a život během prodloužení těhotenství nebo závažné abnormality u dítěte (malformace, dědičné, chromozomální abnormality).
 3. Umělé potraty ze sociálních důvodů až 22 týdnů. Jsou zpravidla postoupeny, pokud dívka otěhotní v důsledku nuceného pohlavního styku, bylo rozhodnuto soudem o zbavení rodičovských práv. Indikací operace je také uvěznění, zdravotní postižení a dokonce i smrt manžela..

Mnoho dívek předpokládá, že ukončení těhotenství se může zbavit mnoha problémů. Ale někteří z nich pak po dlouhou dobu (a někdy i celý život) nemohou otěhotnět. A psychologické trauma vždy zůstává.

Takové rozhodnutí by mělo být učiněno vědomě, pokud jsou splněny všechny „pozitivní“ a „negativní“ aspekty.

Vakuová aspirace

Vakuové ukončení těhotenství se provádí ve 2 verzích. V prvním případě lze vakuový potrat provést až do 21 dnů opožděné menstruace, tj. Ne déle než 5 týdnů. Druhou možností je vakuový potrat do 12 týdnů s předběžnou dilatací cervikálního kanálu.

Stojí za to hovořit o vakuové aspiraci podrobněji, protože na tuto operaci chodí mnoho dívek.

Mini potrat

Tento typ zbavování se nechtěného těhotenství je považován za šetrnější. Dostal jméno „mini-interupce“, protože velikost embrya je v tuto chvíli minimální.

Žena, která chce tímto způsobem ukončit těhotenství, se obrátí na gynekologa, kde je vyšetřena. Kromě obecných testů krve a moči, bakteroskopie vaginálních nátěrů a nátěrů z děložního čípku se stanoví:

 1. Skupina a Rh-přidružení.
 2. HIV a RV.
 3. Přítomnost viru hepatitidy C..
 4. Ukazatele srážlivosti.

Než dívka podstoupí vakuový mini-potrat, musí jít na ultrazvukové vyšetření. Cílem je zajistit, aby embryo bylo uvnitř dělohy a jeho rozměry odpovídaly průměru speciální vakuové aspirační špičky.

Při absenci kontraindikací ve formě zánětlivých změn v nátěrech nebo v jakýchkoli jiných orgánech je doporučen vakuový mini-potrat..

V mnoha velkých lékařských centrech byla vytvořena speciální centra pro lékařskou a sociální podporu těhotných žen v obtížných životních situacích. Psychologové se pokusí zjistit skutečné důvody pro ukončení těhotenství, pokusí se najít motivy pro záchranu života dítěte.

Když žena potvrdí přání ukončit těhotenství, podepíše dokument potvrzující její dobrou vůli k zákroku. Pokud je plánován malý potrat u nezletilé osoby, musí souhlas podepsat jeden z rodičů nebo zákonných zástupců teenagera..

Jak je?

Ženy se vždy zajímají o to, zda je vakuový potrat před 21 dny zpoždění bolestivý, zda podléhá úlevě od bolesti, jak dlouho trvá. Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte si ujasnit, jak se operace provádí:

 1. Těhotná žena ve stanovenou dobu je v léčebně. Kromě toho musí mít licenci pro tento typ lékařské činnosti.
 2. Žena leží na gynekologickém křesle, jako při běžném vyšetření. Lékař ošetřuje vstup do pochvy antiseptickým přípravkem, odstraňuje děložní čípek speciálními gynekologickými zrcátky.
 3. Po ošetření pochvy a krku antiseptikem jej zafixujte kuličkovými kleštěmi.
 4. Roztok novokainu se podává paracervikálně za účelem anestézie.
 5. Poté se do cervikálního kanálu vloží tenký hrot, který je připojen k aparátu - aspirátoru. Když se v dutině vytvoří podtlak, embryo se oddělí od místa připojení a nasaje se do speciálního přijímače. Operace dokončena.

Doba trvání je asi 5 minut. V dolní části břicha je mírná bolestivost, která připomíná bolest během menstruace. Je zde mírné špinění.

Žena zůstává několik hodin na pozorování, jsou jí vysvětlena pravidla chování a možné komplikace po miniinterrupci a je jí nabídnuto podstoupit kontrolní ultrazvukové vyšetření za 10-15 dní. Účelem vyšetření je tentokrát zajistit, aby byly všechny prvky vajíčka zcela odstraněny.

Až 12 týdnů

Pokud jde o vyšetření, podepsání souhlasu, práci psychologa a dostupnost licence - vše je podobné první možnosti. Výhodnou úlevou od bolesti je intravenózní anestézie. Doba operace do 10 minut.

Jak provést vakuový potrat před 12 týdny:

 1. Hlavní rozdíl oproti předchozí operaci spočívá v tom, že po léčbě pochvy je nutné rozšířit cervikální kanál, protože bude nutné zavést špičku mnohem většího průměru.
 2. Skrz špičku pod podtlakem vstupuje do nádoby voda, skořápky, části plodu a vajíčko.
 3. Poté se do dutiny vloží zaoblená ostrá kyreta, pomocí které lékař „obejde“ všechny stěny dělohy, aby se ujistil, že je zásah kompletní. V ideálním případě by tato operace měla být prováděna pod vedením hysteroskopie..

Pokud byla umělá vakuová potrat do 12 týdnů provedena u ženy bez zatíženého porodnického a gynekologického stavu, pak je doba jejího pobytu v denní nemocnici 4 hodiny.

U žen s jizvou na děloze, anamnézou mimoděložního těhotenství, děložními myomy nebo endometriózou se v nemocničním prostředí provádí umělý vakuový potrat. Samotná pacientka navíc zůstává na pozorování alespoň jeden den. Stejná opatření jsou nezbytná, pokud existují chronická zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů, anomálie jejich vývoje..

Po ukončení těhotenství jsou profylaktická antibiotika předepsána v krátkém průběhu.

Je třeba zdůraznit, že v Ruské federaci jsou umělé potraty po dobu 12 týdnů na žádost ženy legálně zakázány..

Vyvstává otázka - kdy čekat na další menstruaci po vakuovém potratu? Menstruace obvykle začíná asi za měsíc. Plánování dalšího již požadovaného těhotenství by však nemělo být dříve než po 3, nebo lépe po 6 menstruačních cyklech.

Můžete minimalizovat škodu cyklickým přijímáním vitamínů během fází cyklu. Vitamínový a minerální komplex Cyclovit je nejlepším řešením tohoto problému..

Komplikace

Během vakuového potratu může dojít k poranění stěny dělohy ostrými kovovými nástroji - perforaci dělohy. Děloha může být perforována dilatátorem, vakuovou špičkou nebo kyretou. V případě poškození vnitřních orgánů a cév je nutný okamžitý vstup do břišní dutiny. V závislosti na povaze poškození je určen rozsah chirurgického zákroku.

V případě nekomplikované perforace bez poškození orgánů a cév zůstává žena pod dohledem nemocničního lékaře. Předepisují jí antibiotika, redukční léky, místní podchlazení.

Včasné komplikace po vakuovém mini-potratu:

 1. Hematometr.
 2. Progresivní těhotenství.
 3. Neúplný potrat.

Hematometr se vytváří díky skutečnosti, že se cervikální kanál zavírá brzy. Krev se sraženinami se hromadí v děložní dutině, zvětšuje se a získává sférický tvar. To je doprovázeno silnou bolestí v dolní části břicha. Je zobrazeno rozšíření kanálu a vyprázdnění dutiny.

Progresivní těhotenství lze potvrdit následným ultrazvukem. Nebezpečí této komplikace je častěji pozorováno při minimálním potratu..

Neúplný potrat znamená, že části plodu zůstávají během vakuového potratu v děloze. Zabraňují kontrakci dělohy na normální velikost, způsobují krvácení a křečové bolesti. Infekce se rychle spojí, dojde k endometritidě. Pod rouškou antibiotik a detoxikační terapie musí být odstraněno vše, co zbylo v děloze.

 • Placentární polyp.
 • Zánětlivá onemocnění.

Placentární polyp se tvoří, když prvky vajíčka dorůstají do dělohy, což se projevuje krvácením z genitálního traktu. Léčba - chirurgická (kyretáž děložní dutiny).

Nebezpečí jakéhokoli potratu je možnost dlouhodobých komplikací. Očekávané důsledky minimálního potratu:

 • Menstruační nepravidelnosti.
 • Potrat v důsledku isthmicko-cervikální nedostatečnosti.
 • Dysplázie děložního čípku.
 • Atrézie (uzávěr) cervikálního kanálu.
 • Sekundární neplodnost.
 • Děložní myomy, endometrióza.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Během následujícího těhotenství patologie z placenty (prezentace, odtržení placenty).
 • Konflikt Rh (s Rh negativní krví patřící těhotné ženě).

Mnoho žen po dlouhodobém potratu zůstává psycho-emocionálním traumatem.

Pravoslavná církev považuje potraty za vraždu, a proto za hřích.

Jediným skutečným způsobem, jak snížit počet potratů, je sexuální výchova, která by měla být zahájena ve škole a v rodině od dospívání u obou pohlaví. Znalosti z fyziologie, sexuální hygieny, antikoncepce jsou nezbytné minimálně na základě předmětů školních osnov.

Páry mají každou příležitost plánovat těhotenství.

Ženy se rozhodnou pro potrat ze zdravotních nebo sociálních důvodů. Někdy přijdou chvíle, kdy je to jediná cesta ven. Pokud si vyberete mezi všemi typy potratů, vakuový potrat je považován za bezpečný a netraumatický. Nazývá se také miniinterrupce, protože se provádí v raných fázích, kdy je plod stále nevyvinutý, a jeho odstranění z dělohy nepovede k vážnému poškození..

Co je vakuový potrat

Vakuový potrat (vakuová aspirace) je metoda odstraňování vajíčka z děložní dutiny pomocí speciálního sání bez rozšiřování cervikálního kanálu a škrábání sliznice. Toto ukončení těhotenství, i když je považováno za jemné, patří k chirurgickým zákrokům, protože do děložní dutiny je zaveden nástroj (vakuová aspirátorová trubice).

Když je plánováno těhotenství, je o všem rozhodnuto. V ideálním případě se postup provádí mezi 4. a 6. týdnem těhotenství. Před 4 týdny je vhodnější lékařské ukončení těhotenství a později 6 týdnů - kyretáž. Ne každý gynekolog bude souhlasit s miniinterrupcí po dobu delší než 7 týdnů (i když je to přípustné), protože se zvyšuje riziko neúplného odstranění vajíčka a vzniku komplikací.

Výhody a nevýhody mini-potratu, kontraindikace pro

Vakuové potraty jsou vhodnější než jiné typy kvůli několika výhodám:

 • Během operace se děložní čípek neroztahuje, což snižuje nepohodlí a minimalizuje následky ve formě vývoje cervikální (cervikální) nedostatečnosti;
 • minimálně zraněný a rychle (za 3 týdny) se obnoví výstelka dělohy;
 • cévy stěny dělohy jsou mírně poškozené, což snižuje riziko krvácení;
 • s mini-potratem nejsou téměř žádné vážné komplikace, jako je perforace stěny dělohy během kyretáže;
 • doba trvání procedury je 5-10 minut a pozorování na oddělení po dobu 2-3 hodin (pozorování může být delší, v závislosti na tom, jak dlouho a jak tvrdě pacient vychází z anestézie);
 • je možné provést mini-potrat bez anestézie (pokud má žena alergii nebo nesnášenlivost anestetik, závažná chronická onemocnění), v lokální nebo celkové anestezii;
 • v raných stádiích hormonální změny v těle ještě nebyly dokončeny, takže následky vakuového potratu nebudou výrazné a hormonální pozadí se rychle vrátí do normálu a obnoví se menstruační cyklus;
 • snižuje emoční stres pro ženu, protože plod ještě nebyl vytvořen.

Jak bezpečný je vakuový potrat, má tento lékařský zásah nevýhody:

 • musíte mít čas provést mini-potrat v optimální době a jejich rozsah je malý - od 4 do 6 týdnů;
 • dochází k neúplnému potratu, když vajíčko nelze odstranit až do konce, musíte buď postup opakovat, nebo se uchýlit ke škrábání;
 • emoční stres je přítomen u každého potratu, potratové vakuum není výjimkou.

Kromě toho existuje možnost vzniku komplikací:

 • nejčastějšími důsledky jsou neúplné odstranění vajíčka;
 • druhou nejčastější je infekce;
 • někdy je pozorováno krvácení;
 • zřídka, ale může dojít k závažným hormonálním poruchám, zhoršenému zrání folikulů a ovulaci; v závažných případech - následky - neplodnost nebo potrat;
 • perforace dělohy s touto metodou je prakticky vyloučena, ale je také třeba si to pamatovat.

Každý chirurgický zákrok má kontraindikace. Vakuový potrat není indikován při překročení doporučeného gestačního věku (více než 7 týdnů), v přítomnosti infekčních a zánětlivých onemocnění v akutní fázi s exacerbací chronických onemocnění. Porušení srážení krve není absolutní kontraindikací, ale vyžaduje individuální řešení otázky provedení zákroku v nemocnici a delšího sledování po něm.

Procedura potratu

Před mini-potratem je zapotřebí řada testů a provede se ultrazvukové vyšetření, aby se zabránilo negativním zdravotním následkům. Kontroluje se obecný krevní test, koagulační testy, rozbor moči, nátěr na mikroflóru z pochvy, test na obsah lidského choriového gonadotropního hormonu (hCG), testy na genitální infekce, HIV a hepatitidu.

Vakuový potrat se provádí jak bez anestezie (některé ženy, ať už z jakéhokoli důvodu, tak do toho), a s lokální nebo celkovou anestezií.

Ženy, které nerodily, dostávají misoprostol k uvolnění svalů děložního čípku, aby bylo možné snáze zavést sací trubici..

Je lepší, aby se žena předem naučila provádět vakuový potrat. Procedura se provádí na porodnickém křesle a trvá jen několik minut. Sací trubice je vložena přes cervikální kanál do dutiny a vajíčko je vakuově odstraněno. Na konci mini-potratu lékař prozkoumá extrahovaný obsah dělohy, aby se ujistil, že bylo odstraněno celé embryo. Pro kontrolu se provádí ultrazvukové skenování. Během 2-4 hodin (přesně kolik nelze říci, vše závisí na stavu ženy) je pacient sledován lékařem. Pokud nenastanou žádné komplikace a bude se cítit dobře, nechají ji jít domů.

Recenze většiny žen říkají, že postup potratu je nepříjemný, ale přijatelný a důsledky jsou minimální. Někdo to toleroval bez anestézie a po průchodu aspirátoru hrdlem trubice pociťoval pouze křeče v břiše nebo nepohodlí. Pokud se použije anestézie, bolest a nepohodlí se sníží na nulu. Období zotavení není tak obtížné jako po škrábání.

Období zotavení po potratu

Období zotavení je poměrně snadné, účinky intervence jsou patrné pouze první den. Výboj může být normální až dva týdny. Obvykle to není hojné špinění špinění. Pokud však krev teče hojně, se sraženinami, často nebo neustále po celý den, je to důvod, proč byste se měli poradit s lékařem. Ženy někdy pociťují nepohodlí, bolesti v podbřišku, jako při menstruaci.

V tomto případě se doporučuje užívat antispazmodika a léky proti bolesti. Aby se zabránilo infekci po vakuovém potratu, je předepsán kurz širokospektrých antibiotik. Chcete-li sledovat stav pacienta a zajistit úplné ukončení těhotenství, lékař předepíše opakované vyšetření a ultrazvukové vyšetření 2 týdny po zákroku.

Po mini-potratu není nutné delší odpočinek v posteli. Hned následující den se můžete vrátit do svého obvyklého života, stojí za to vyloučit fyzickou aktivitu, zvedání závaží. Doporučuje se také zdržet se sexuální aktivity po dobu 3 týdnů po vakuovém potratu. Nedoporučuje se plánovat těhotenství na příštích šest měsíců, během tohoto období se děloha ještě nezotavila, takže je důležité přijmout antikoncepční opatření.

Kde je potrat a kolik stojí?

Existuje velký výběr placených multidisciplinárních nebo vysoce specializovaných klinik, soukromých lékařských kanceláří, kde tuto službu nabízejí. Vakuové potraty se také provádějí v městských poliklinikách. Na internetu najdete recenze o konkrétní klinice, nemocnici, lékaři a zjistíte, kolik stojí za provedení zákroku v místě zájmu. Volba místa pro malý potrat je omezena finančními možnostmi a osobními preferencemi.

Procedura stojí různými způsoby, v závislosti na místě provedení, požadované anestezii, kvalifikaci a zkušenostech lékaře. Komplexní vyšetření před ukončením těhotenství stojí peníze navíc. Cena se velmi liší.

V obecné nemocniční síti je to 5-7 tisíc rublů plus placené testy a ultrazvuk, pokud se nedělají zdarma.

Je těžké říci, kolik bude částka v soukromých lékařských centrech, dosahuje desítek tisíc rublů, v závislosti na pověsti kliniky, rozsahu doplňkových služeb, objemu vyšetření.

Než se rozhodnete pro potrat, musíte si stokrát rozmyslet, zda je to stoprocentně nutné. Pokud ano, pak je lepší jednat rychle, abyste měli čas na provedení v raných fázích, protože vakuový potrat je nejméně traumatický a jeho důsledky nejsou ve vzdálené budoucnosti tak hrozné. Při výběru místa pro postup a lékaře musíte být velmi opatrní, dodržovat doporučení v období zotavení. Aby nedošlo k ukončení těhotenství, k ohrožení zdraví a budoucího mateřství, je snazší se chránit a předcházet nechtěným těhotenstvím.

Neobvyklý průběh menstruačního cyklu naznačuje změny v těle, a ne vždy k lepšímu. Co může být spojeno s hnědým výtokem během menstruace a čeho se bát, tento článek objasní.