Jak funguje nitroděložní tělísko

IUD nebo nitroděložní tělísko je spolehlivá moderní forma antikoncepce, která vám umožní po mnoho let zapomenout na nechtěné těhotenství. IUD používají ženy po celém světě. Ale před výběrem této antikoncepce je nutné prostudovat všechny výhody a nevýhody nitroděložního tělíska.

Intrauterinní zařízení: výhody a nevýhody používání

K čemu je spirála??

IUD je sterilní lékařský přístroj vyrobený z plastu a kovu. Injektuje se do dělohy, aby se zabránilo těhotenství.

Povrch spirál je obvykle potažen mědí, stříbrem nebo zlatem. Tyto kovy pomáhají chránit endometrium před patogenní mikroflórou a významně zvyšují antikoncepční účinek nitroděložního tělíska..

Spirály mohou mít různé tvary - ve formě prstenu, podkovy, smyčky, spirály, ve tvaru písmene T. Ten je nejoblíbenější mezi moderními ženami..

Vložené nitroděložní tělísko má několik účinků. Všechny v kombinaci mají silný antikoncepční účinek:

 1. Účinek aseptického zánětu v děložní dutině. V důsledku toho je narušen pohyb spermií partnera. IUD v děložní dutině dráždí endometrium, vyvolává zvýšenou produkci prostaglandinů - zánětlivých hormonů. Cervikální hlen se v důsledku zvýšení prostaglandinů stává viskóznějším a brání pronikání spermií.
 2. Ovariální funkce je potlačena, ovulace se zpomaluje.
 3. Dochází k narušení implantace oplodněného vajíčka do endometria. Sliznice částečně dozrává a neumožňuje vajíčku uchytit se. Zvýšení hladiny levonorgestrelu vyvolává abortivní účinek - endometrium dospívá brzy a je odmítnuto před časem, kdy vajíčko má čas bezpečně zakotvit.
 4. Povaha pohybu vajec vejcovodem se mění. Zrychlení peristaltiky vejcovodů vede k tomu, že se neoplodněné vajíčko uvolní do děložní dutiny před setkáním se spermatem.

Komplex takových antikoncepčních opatření poskytuje 98-99% antikoncepčního účinku. A díky moderním lékařským technologiím je proces zavedení IUD rychlý a bezbolestný..

Intrauterinní zařízení: klady

Tato metoda antikoncepce má více než 70 milionů ženských fanoušků po celém světě..

Jaké jsou výhody, díky nimž je nitroděložní tělísko tak populární:

 1. Stupeň ochrany je 98%. Pouze sterilizace a abstinence od pohlavního styku jsou bezpečnější.
 2. Doba ochrany. Spirály jsou instalovány po dobu 3 let. Maximální možné nošení nitroděložního tělíska je 10 let.
 3. Pohodlí použití. Není třeba monitorovat proces ochrany denně. Žena staví spirálu a po mnoho let na tento proces zapomíná.
 4. Možnost kontroly doby trvání ochrany. Můžete kdykoli jít ke gynekologovi a odstranit spirálu. Plodnost se obnoví po 1-2 menstruačních cyklech.
 5. U nitroděložního tělíska není nutné používat další metody antikoncepce.
 6. Můžete nezávisle ovládat a plánovat požadovaný počet dětí.
 7. Žena ani její sexuální partner nepociťují přítomnost produktu.
 8. IUD neinteraguje s léčivými látkami. Proto není kontraindikován při léčbě somatických patologií..
 9. Během laktace lze zavést antikoncepční prostředek.
 10. Chirurgické zákroky nejsou kontraindikovány.

Farmaceutické společnosti nabízejí široký výběr nitroděložních tělísek. V lékárnách si můžete vybrat typy produktů pro jakoukoli peněženku. Jak měděná spirála za 2 000 rublů, tak zlatá spirála za 7 000 rublů stejně dobře ochrání ženu před nechtěným těhotenstvím.

Intrauterinní zařízení: nevýhody

IUD není vždy nejlepší volbou. Tato metoda antikoncepce má své nevýhody:

• výrobek nechrání před genitálními infekcemi;

• během menstruace může dojít k vypuzení spirály;

• Ženy si ne vždy všimnou, že spirála vypadla. V tomto případě existuje vysoká šance na otěhotnění;

• cervikální kanál bude neustále pootevřený, což zvyšuje riziko vzniku endometritidy, adnexitidy a dalších zánětlivých onemocnění;

• pokud má děloha vysokou citlivost, pak první měsíce po zavedení nitroděložního tělíska může žena pociťovat bolestivé tahání bolesti nad ohanbí;

• někdy je nitroděložní tělísko plné výskytu mimoděložního těhotenství. Implantace vajíčka ve zkumavce může vyvolat jeho prasknutí a smrt ženy;

• neustálý mechanický dopad na endometrium vyvolává prodloužení menstruačního období a zvýšený výtok. U některých pacientů tento stav způsobuje anémii;

• V závažných případech může zdravotnický prostředek vyrůst do stěn dělohy. Tento problém je vyřešen chirurgicky..

IUD není vhodný pro každého pacienta. Tato metoda antikoncepce způsobuje vedlejší účinky a má určité kontraindikace.

Kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Pro instalaci spirál existuje řada kontraindikací. Nelze je zanedbávat, protože mohou mít pro tělo nebezpečné následky..

Antikoncepci nemůžete nasadit, když:

• nemoci endokrinního systému;

• anamnéza mimoděložních těhotenství;

• s děložním krvácením nevysvětlitelné etiologie;

• porušení srážení krve;

• abnormální struktury těla nebo fundu dělohy;

• benigní a maligní novotvary v děložní dutině.

Také nemůžete instalovat nitroděložní tělísko při akutních a chronických onemocněních reprodukčního systému. Před nastavením spirály je nutné vyléčit všechny infekční procesy a vstoupit do zánětlivých patologií do fáze remise.

Aby se zabránilo možným komplikacím a identifikovaly se kontraindikace, provádí se podrobné vyšetření ženy. Zahrnuje sběr anamnézy a gynekologické vyšetření, klinické rozbory moči a krve, ultrazvuk pánevních orgánů. Výzkum hepatitidy, syfilisu je povinný. HIV. Musíte také předat nátěry na cytologii a mikroflóru.

Konzultace s gynekologem a zvážení výhod a nevýhod postupu pomůže ženě rozhodnout se pro výběr nitroděložního tělíska. S kladným rozhodnutím je nutné komplexně prozkoumat a připravit orgán na postup. Takový kompetentní přístup vám umožní dosáhnout pozitivního a dlouhodobého výsledku antikoncepčního postupu..

Intrauterinní zařízení. Jak používat, kontraindikace, nemoci

Mechanismus účinku nitroděložního tělíska je založen na skutečnosti, že kapacita a pohyb spermií jsou omezené. Tento lék není neúspěšný. Existují cívky Mirena, které platí 5 let, a TCu380A, které platí 10 let. Hormonální antikoncepce snižuje menstruační bolesti a menstruaci.

Co to je

Intrauterinní zařízení jsou pro většinu žen skvělou metodou antikoncepce. Jsou velmi efektivní. Jejich účinnost je téměř stejná jako účinnost chirurgické sterilizace. Pokud žena nerodila, není to kontraindikace tohoto léku. Pokud žena nemá stálého partnera, měli byste také používat kondomy, abyste se nenakazili pohlavně přenosnou chorobou. Spirála Mirena chrání před infekcí v horní části gastrointestinálního traktu.

Mirena spirální struktura

Jak používat

Antikoncepci lze podávat během menstruace nebo po ní, uprostřed cyklu, aby se zabránilo těhotenství, nebo po cyklu, pokud žena neotehotněla. Mnoho lékařů raději počká 6 až 8 týdnů po narození před zavedením cívky. Pokud je ochranný prostředek vložen během laktace, existuje riziko perforace dělohy nebo odmítnutí produktu. Může být použit okamžitě po potratu, pokud nedojde k otravě krve a vložení po měsíci nebude možné. Jinak je lepší počkat čtyři týdny po potratu. Spirála úvod

Kontraindikace a komplikace

Při používání těchto antikoncepčních prostředků musíte dodržovat následující pravidla:

 • Do pěti dnů po jediném nechráněném pohlavním styku uprostřed cyklu můžete vložit cívku obsahující měď jako antikoncepci.
 • Antikoncepci nelze nasadit, pokud žena již otěhotněla.
 • Pokud žena otěhotní s nitroděložní antikoncepcí, existuje vysoké riziko nedobrovolného potratu.
 • Pokud je produkt ponechán, pak je pravděpodobnost potratu 50% a pokud je odstraněn - 25%.
 • Nedobrovolný potrat s touto ochranou může vést k těžké otravě krve, která může mít za následek smrt. Antikoncepční opatření
 • Ženy, které otěhotní se spirálou, by ji měly odstranit, pokud je nit viditelná. Může být odstraněn během potratu podle libosti.
 • Pokud pacientka nechce podstoupit potrat a zbavit se dítěte, měla by být informována o riziku otravy krve a možné smrti během těhotenství a porodu..
 • Žena by si měla být vědoma toho, že se u ní mohou objevit příznaky podobné chřipce: horečka, bolesti hlavy nebo nevolnost.
 • Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože mohlo dojít k otravě krve.

Infekce pánve

Během prvních měsíců po zavedení chrániče se zvyšuje riziko infekce pánve. Riziko infekce je primárně spojeno se sexuálně přenosnými chorobami. Žena s tímto lékem musí být neustále kontrolována na kapavku a chlamydie. Pokud žena již měla pohlavně přenosné choroby, je pro ni lepší nevkládat nitroděložní tělísko.

Typy nitroděložních kontraceptiv

Hypermenorea nebo velmi bolestivá menstruace

Měděné konzervační látky mohou způsobit těžké období, krvácení mezi cykly, takže nejsou vhodné pro ty, kteří jimi již trpí. V těchto případech však můžete tuto ochranu vyzkoušet pomocí hormonů, protože často snižují krvácení během období a výtok mezi obdobími. Nesteroidní protizánětlivé pilulky s tím mohou pomoci tím, že sníží objem výtoku a bolesti během menstruace u těch, kteří používají nitroděložní tělíska..

Úplné nebo částečné odmítnutí

K odmítnutí dochází v 10–20% případů během prvního roku užívání. Pokud k tomu dojde, musí být náprava odstraněna..

Ztratil nitky antikoncepce

Pokud transcervikální špička není viditelná, může to znamenat nepozorované odmítnutí, prasknutí močové trubice pohybem nitroděložního tělíska v břišní dutině nebo prosté natažení nitky do děložního čípku nebo močové trubice v důsledku antikoncepčního pohybu nebo těhotenství. Jakmile zjistíte, zda jste těhotná nebo ne, musíte se pokusit zjistit nápravu pomocí speciálních nástrojů..

Pokud to není viditelné, je nutné provést ultrazvukové vyšetření, abyste zjistili, zda je nebo není v děloze. Alternativně lze k potvrzení přítomnosti šroubovice použít předozadní nebo boční paprsky. Pokud je v břišní dutině, musí se odtud odstranit pomocí laparoskopie nebo laparotomie.

Tato antikoncepce je populární obranou proti nechtěnému těhotenství. Účinnost spirál byla prokázána odborníky a správná instalace a řádný dohled během používání pro zdraví budou mít prospěch pouze pro ženské tělo.

Komplikace a vedlejší účinky po instalaci nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD), navzdory množství jiných různých antikoncepčních prostředků, zůstává spolehlivým antikoncepčním prostředkem, což potvrzuje řada jeho fanoušků žijících v různých částech světa. Mnoho žen se obává, že po zavedení nitroděložního tělíska mohou nastat komplikace a vedlejší účinky. Promluvme si o nich podrobněji..

Co dává instalaci nitroděložního tělíska

Rozmanitost nitroděložních tělísek umožňuje individuální výběr.

IUD jsou vyrobeny z různých materiálů, mají různé tvary, ale podstata jejich použití je stejná: prevence nechtěného těhotenství.

Princip činnosti je založen na prevenci konsolidace oplodněného vajíčka, navíc existuje řada nitroděložních tělísek, která obsahují hormonální lék, který může změnit hormonální pozadí ženy.

Působením hormonu klesá tloušťka a funkční schopnost endometria, zvyšuje se viskozita hlenu děložního hrdla, což je ochranná bariéra proti spermiím.

V některých případech se po vyjmutí cívky z dělohy obnoví plodná funkce poměrně rychle, proto tato metoda antikoncepce neztrácí na popularitě a zůstává nejbezpečnější pro udržení reprodukčního zdraví ženy..

Nitroděložní tělísko je instalováno po dobu 3 až 5 let, poté je nutné udělat přestávku, aby se zabránilo nevratným následkům. Doba trvání služby nitroděložního tělíska závisí na spotřebním materiálu, ze kterého je vyrobena, dodavateli a mnoha dalších bodech. Menstruace bezprostředně po odstranění nitroděložního tělíska pomocí hormonální složky by měla být obnovena do 12 měsíců.

Žena se samozřejmě obává otázky: „Jak efektivní jsou nitroděložní tělíska?“
Účinnost mechanismu působení nitroděložního tělíska se blíží 100% a je třeba poznamenat, že se jedná o poměrně vysoký ukazatel, protože používání kondomů metodou antikoncepce poskytuje účinnost 88% a při užívání perorálních kontraceptiv 97%.

Pro nulipární ženy je vzhledem k pravděpodobnosti vzniku sekundární neplodnosti lepší zvolit jinou metodu antikoncepce.

Typy nitroděložních tělísek

K určení volby, které nitroděložní tělísko je lepší, by se spravedlivé pohlaví mělo seznámit se všemi charakteristikami a parametry této antikoncepce, vyhodnotit nevýhody a výhody.

Nejčastěji instalovanými spirálami jsou Nova T, Juno Bio, Multiload a Mirena.

Nova T. Samotné jméno zdůrazňuje jeho tvar, který se podobá písmenu T. Je to způsobeno anatomickými rysy struktury dělohy. Námořní síly vyrobené z moderního plastu a opletené mědí.

Měď má škodlivý účinek na spermie.

Nevýhody antikoncepce zahrnují:

• možnost projevů jednotlivých reakcí přecitlivělosti,
• riziko rozvoje zánětlivé patologie z urogenitálního systému,
• pravděpodobnost krvácení, krvavého výtoku po zavedení IUD.

Spirály Juno Bio přicházejí v různých tvarech. Juno Bio T je vyroben z moderního lékařského plastu a speciální nitě, která řídí umístění spirály v dutině dělohy a umožňuje vám ji bez větších potíží odstranit.

Juno Bio Super je navíc ošetřen propolisem a antibakteriálním složením, které brání rozvoji infekční patologie.

Spirála Juno Bio se stříbrem může být díky známým baktericidním vlastnostem stříbra v děložní dutině po dlouhou dobu, a to až 7 let. IUD ve formě prstence s tyčí, který obsahuje stříbro a měď, je životnost nitroděložní antikoncepce od 3,5 do 7 let. Hůlka umožňuje v případě potřeby odstranit nitroděložní tělísko z dělohy.

Multiload a Multiload IUD jsou oválné spirály s měkkými výčnělky, které pomáhají fixovat v děložní dutině, což prakticky eliminuje riziko prolapsu. Životnost 5 let.

Mirena je spirála ve tvaru písmene T, kterou lze snadno odstranit díky prstenu speciálně navrženému pro tento účel. Navíc má nádobku s hormonální látkou - levonorgestrel, který se ve stejných dávkách uvolňuje do děložní dutiny. Vysoký antikoncepční účinek cívky lze vysvětlit kombinací hormonálního přípravku a mechanickým působením cívky samotné. Mezi nevýhody Mireny patří její vysoké náklady a vývoj v přibližně 22% případů amenorey (absence menstruace).

Takže není možné odpovědět na otázku, která spirála je lepší, v každém případě se rozhoduje individuálně, po konzultaci s lékařem se hodnotí všechny vlastnosti ženy.

Nežádoucí účinky a pravděpodobné komplikace IUD

Každá žena by si měla být vědoma možných nežádoucích účinků a vedlejších účinků nitroděložního tělíska..

Nežádoucí účinky nitroděložního tělíska po instalaci

• Nepravidelný menstruační cyklus.

• Zvýšený vaginální výtok, pravděpodobně s nepříjemným zápachem.

• Vzhled intermenstruačního krvácení. Po zavedení IUD může dojít k výtoku podobnému menstruaci.

• Bolestivé pocity v dolní části břicha.

• Zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství.

• Riziko vzniku neplodnosti, protože po výběru metody antikoncepce IUD je v některých případech obtížné otěhotnět.

Těhotenství po odstranění nitroděložního tělíska nastává zpravidla do jednoho roku, ale některé ženy otěhotní po 1–2 měsíčních cyklech bezprostředně po odstranění spirály, u 30% žen dochází k těhotenství po 3 měsících.

Lékaři obvykle doporučují počkat 3-4 měsíce, než se endometrium zotaví, jinak může být výsledkem „raného“ těhotenství po odstranění spirály potrat

Sex po zavedení nebo odstranění nitroděložního tělíska je možný po 10 dnech, pokud neexistují žádné zánětlivé následky.

S nízkou kvalifikací gynekologa a nesprávně vybraným nitroděložním tělískem je možný vývoj infekčních komplikací pánevních orgánů, perforace (průchozí rána stěny dělohy), spontánní výhřez nitroděložního tělíska.

Co je třeba hledat před instalací

Navzdory skutečnosti, že nitroděložní tělísko je spolehlivým způsobem ochrany před nežádoucím těhotenstvím, spirála neovlivňuje možnost vzniku pohlavně přenosné infekce.

To znamená, že v případě náhodného pohlavního styku je nutné používat kondomy, aby se zabránilo pohlavně přenosným chorobám, protože nitroděložní tělísko samo o sobě sex nezajišťuje.
Jakékoli nezávislé manipulace se spirálou jsou nepřípustné.

Po porodu je lepší instalovat nitroděložní tělísko po obnovení normálního menstruačního cyklu, 2-5 dní po výskytu krvácení.

Samotný postup zavedení nitroděložního tělíska je prakticky bezbolestný, po zavedení nitroděložního tělíska jsou povoleny mírné tahové bolesti v podbřišku a mírný krvavý výtok z pochvy.

Po zavedení nitroděložního tělíska, aby se zabránilo rozvoji infekční patologie, je nutné provést protizánětlivou léčbu. Užívání antibakteriálního léčiva se širokým spektrem účinku, například ze skupiny levofloxacinu, je opodstatněné v krátkém kurzu..

Malé bolesti v dolní části břicha po zavedení nitroděložního tělíska (jako během menstruace) umožní zastavit nesteroidní protizánětlivé léky - čípky Diklovit. Recepční kurz - 5 dní transrektálně.

Instalace nitroděložního tělíska je zásahem do přirozenosti ženy, což znamená, že se může spojit vaginální dysbióza, proto se k preventivní léčbě přidává antifungální lék, například 150 mg přípravku Flucostat jednou.

Jaký je důvod kontaktovat gynekologa

Žena musí dbát na své zdraví a při prvních nepříznivých známkách se poradit s lékařem.

Co by mělo být alarmující:

• Zvýšená teplotní reakce, bolest v podbřišku.

• Krvavé špinění po zavedení nitroděložního tělíska.

• Vaginální výtok se liší od obvyklého.

• Zpoždění nástupu menstruace o více než 2–3 týdny.

Kromě toho je nutné kontrolovat délku nití v pochvě, měly by být vždy přibližně na stejné úrovni, pokud si všimnete jinak - to může znamenat, že antikoncepce migrovala hluboko do děložní dutiny, což je dobrý důvod pro vyšetření u gynekologa.

Pokud po instalaci nitroděložního tělíska bolí žaludek nebo dochází k silnému krvavému výtoku, nevolnosti, rozptýlené bolesti v pánevní oblasti, je nutná konzultace s lékařem.

Kontraindikace výběru nitroděložního tělíska jako antikoncepce

Nitroděložní tělísko není pro vás vhodné, pokud existují, patologické stavy, jako jsou:

• Historie vývojových abnormalit dělohy, vrozených nebo získaných, jako je dvouděložná děloha.

• Nádorová patologie endometria.

• Podezření na těhotenství.

• Chronická zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů.

• Diabetes mellitus ve stadiu dekompenzace.

• Děložní krvácení nevysvětlitelného původu.

Ženy, které si jako antikoncepci zvolily nitroděložní tělísko, mají zvýšené riziko vzniku zánětlivých onemocnění pánve a dalších patologických stavů. Proto je 2krát ročně nutné navštívit gynekologa a vzít moč, krevní testy, nátěr na cytologii, podstoupit ultrazvuk dělohy s přívěsky.

Co by se nemělo dělat po instalaci nitroděložního tělíska? 5 důležitých aspektů

Nitroděložní tělísko je moderní a spolehlivá metoda antikoncepce pro ženy po porodu. Pearl IUD index je pouze 1-3, to znamená, že maximálně tři ženy ze sta dostanou v této situaci nechtěné těhotenství. To není tak malé a nikdo nechce vyplnit statistiky poruch, ale toto číslo je podstatně menší než při používání kondomů nebo spermicidů. Zavedení hormonální cívky snižuje rizika třikrát a index Pearl pro systém Mirena je nižší než 0,5.

Po zavedení spirály chce žena vést normální život, včetně sportu, tance a komplexních jógových ásan. Neměla by trpět ani intimní sféra, protože jinak užívání antikoncepce prostě nedává smysl. Jaká omezení existují po zavedení nitroděložního tělíska a co nelze provést, pokud je v děložní dutině cizí těleso?

Sport, fitness, jóga

Moderní dáma dokáže nejen zastavit cválajícího koně, ale vylézt na něj a udělat několik kruhů kolem arény. Jezdectví a jízda na kole, trénink v tělocvičně a protahování rohoží - to vše se stalo součástí našeho každodenního života. Zdravá žena si může dovolit dělat jakýkoli druh sportu. Ale co se změní, pokud je v děloze spirála?

Gynekologové tvrdí: v životě ženy nenastanou žádné významné změny. Některá omezení jsou zavedena až v prvním měsíci používání nitroděložního tělíska. Spirála by měla pohodlně sedět v dutině pohlavního orgánu, sliznice pohlavního ústrojí, lehce zraněné při zavedení antikoncepce, by se měly hojit. Jeden až dva týdny stačí k tomu, aby systém pohodlně seděl v děloze, ale stojí za to počkat na první menstruaci a následné vyšetření lékařem. Pokud je vše v pořádku a nenastanou žádné komplikace, může se žena věnovat téměř jakémukoli sportu bez výrazných omezení.

Poznámka: pokud mluvíme o vážném silovém tréninku nebo pravidelném zvedání váhy, bude užitečné se navíc poradit s gynekologem.

Spirála se vkládá do děložní dutiny na 3 nebo 5 let a po celou dobu může žena cvičit jógu nebo gymnastiku, chodit do posilovny, jezdit na kole nebo ovládat jiné sporty. Během menstruace se doporučuje pouze si odpočinout a jsou k tomu dobré důvody:

 • S nástupem menstruace se děložní čípek mírně otevírá a právě v tomto okamžiku může spirála vypadnout. Další zátěže během tohoto období zvyšují pravděpodobnost prolapsu nitroděložního tělíska. Pokud cívka částečně nebo úplně opustí dělohu, její antikoncepční účinek přestane, což povede k nechtěnému těhotenství.
 • Měď a jiné nehormonální cívky zvyšují ztrátu krve během menstruace. Fyzická aktivita, zejména vytváření průtoku krve do pánevních orgánů, také přispívá ke ztrátě krve. Je nepravděpodobné, že by došlo k vážnému krvácení, ale jisté nepohodlí a časté výměny vložek jsou zaručeny.
 • V kritických dnech není ženské tělo naladěno na vážný stres a stojí za to si ho odpočinout.

Shrnutí: Je možné sportovat se spirálou, ale je třeba dodržovat opatření, být opatrní a v kritických dnech si dát pauzu.

Kulečník, aqua aerobik a vodní hry

Nitroděložní tělísko neruší plavání v bazénu, provozování vodních sportů ani plavání ve slaných vodách Jaderského moře. Omezení jsou ukládána pouze v kritických dnech. Během menstruace buďte zvlášť opatrní. Během tohoto období zůstává cervix mírně otevřený a jsou vytvořeny příznivé podmínky pro penetraci infekce. Přítomnost nitroděložního tělíska zvyšuje možná rizika, proto je v kritických dnech lepší zdržet se vodních procedur.

Poznámka: můžete se vykoupat s nitroděložním tělem, ale ne během menstruace.

Sauna, lázeňský dům, parní lázeň

Správně nainstalované nitroděložní tělísko není překážkou návštěvy sauny nebo koupele. Během kritických dnů je samozřejmě nutné dodržovat opatření a nečinit parní lázeň. S nástupem menstruace se riziko vypadnutí spirály mírně zvyšuje a zvyšuje se pravděpodobnost infekce v děloze. Lázeň nebo saunu je lepší navštívit po úplném ukončení krvácení - přibližně 6-9 dní a dále až do konce cyklu.

Dalším nebezpečím, které čeká na ženu v sauně, je zvýšení měsíčního výtoku. Zahřátí pánevních orgánů vede ke zvýšenému průtoku krve v nich, což přispívá ke zvýšení objemu menstruace. Neměli byste riskovat své zdraví a během menstruace si užívat parní lázeň, a ještě více byste měli být opatrní, když je nainstalováno nitroděložní tělísko.

Tampony, čípky a jiné vaginální výrobky

IUD je zařízení ve tvaru T nebo kulatého tvaru vložené do děložní dutiny. Pouze vagíny trčí ve vagině a jsou tak tenké, že je žena prakticky necítí. V genitálním traktu je stále dost místa, aby se do něj vešel tampon nebo čípek s drogou.

Nedoporučuje se používat tampony pouze v prvním měsíci po zavedení spirály. V této době se děloha a pohlavní ústrojí ženy musí přizpůsobit cizím tělesům, musí se uzdravit mikrotrauma sliznice. Po 2-3 týdnech je povoleno používat tampony. Svíčky mohou být zavedeny pro terapeutické účely ihned po instalaci spirály, ale pouze podle pokynů lékaře.

Intimita

Nitroděložní tělísko (za předpokladu, že je správně nainstalováno) nenarušuje intimitu. Se spirálou můžete mít sex v jakékoli poloze. Antikoncepce je bezpečně ukotvena v děloze a prakticky nemůže vypadnout. Pokud k tomu dojde, musíte se poradit s lékařem a zavést novou cívku nebo zvolit jinou metodu antikoncepce..

Doporučuje se mít sex nejdříve 7 dní po zavedení spirály. Tato doba je potřebná pro uzdravení sliznice pohlavního ústrojí, aby se žena přizpůsobila nové antikoncepci. Po odstranění cívky také stojí za to počkat týden, než se zapojíte do intimity. Je důležité si uvědomit, že ani ta nejdražší a nejmodernější spirála není schopna chránit pohlavně přenosné infekce a v tomto ohledu nahradit konvenční kondom..

Autor: porodník-gynekolog Ekaterina Sibileva

Instalace nitroděložního tělíska: nuance postupu

Antikoncepce je jedním z nejzajímavějších problémů v dospělosti každé ženy. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Jednou z nejspolehlivějších možností ochrany doporučených gynekology je nitroděložní tělísko (IUD). Jak bezbolestný je postup instalace samotné spirály, jak dlouho trvá - to nejsou neméně důležité otázky pro ženy, které se rozhodly zvolit tuto metodu antikoncepce..

Jak nasadit nitroděložní tělísko

Než se rozhodnete pro konkrétní antikoncepci, musíte zvážit výhody a nevýhody. Výběr antikoncepce je poměrně velký. Mezi výhody nitroděložního tělíska patří skutečnost, že působí z několika pozic současně, aby se zabránilo těhotenství:

 • zabraňuje pronikání spermií do vajíčka, narušuje oplodnění;
 • znemožňuje, aby se vajíčko připojilo ke stěnám dělohy;
 • některé spirály obsahují malé množství hormonů, je zanedbatelné, že mají silný vliv na hormonální pozadí ženy, jako je tomu při perorální hormonální antikoncepci nebo při použití injekcí a implantátů, ale zároveň významně narušují nástup těhotenství (například zvyšují množství hlenu v děložním čípku, zabránění průniku spermií dovnitř);
 • nastaveno na dlouhou dobu (od 3 do 7 let pro různé druhy), není nutné každý měsíc navštěvovat lékaře nebo si dělat starosti s pilulkou užitou ve špatnou dobu;
 • nevyžaduje další antikoncepci (jako jsou spermicidní čípky, vaginální bránice a některé další typy ochrany proti otěhotnění), spolehlivost cívky je od 98% do 99,9% (u cév s hormony);

Nitroděložní hormonální systém Mirena má vysokou ochranu před nechtěným těhotenstvím, 99,9%

Kde lze postup provést

IUD lze zavést pouze na klinice. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný porodník-gynekolog.

Instalace nitroděložních tělísek na klinikách je zdarma. Pokud půjdete na placenou kliniku, postup vás bude stát od 250 do 3000 rublů.

Indikace a kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Spirála nevyžaduje speciální indikace pro použití. Hlavní věcí je ochrana před nechtěným těhotenstvím, kdy je užívání hormonálních léků z určitých důvodů nemožné nebo nežádoucí. Hormonální cívku lze předepsat pro léčebné účely (například s těžkými obdobími s nevysvětlenou příčinou, s hyperplazií endometria - vnitřní vrstva dělohy).

Může existovat několik kontraindikací:

 • zánětlivé procesy dělohy, vaječníků, pochvy;
 • těhotenství;
 • patologické změny v děložním čípku;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • maligní a benigní změny v reprodukčních orgánech;
 • nemoci oběhového systému;
 • věk (mladým nulipárkám se zpravidla spirála nedává).

Video: rozdíl mezi hormonálními spirálami od jiných typů

Potřebuji předběžnou přípravu

Než lékař zahájí instalaci nitroděložního tělíska, musí žena podstoupit několik důležitých postupů, podstoupit krátkou anamnézu a v případě potřeby podstoupit léčbu. Obvyklé diagnostické postupy, které předepíše gynekolog, zahrnují:

  Ultrazvuk orgánů reprodukčního systému (umožňuje zajistit, aby žena nebyla těhotná, a také identifikovat kontraindikace pro instalaci spirály ve formě novotvarů nebo změn ve struktuře orgánů);

Ultrazvuk pánevních orgánů vám umožňuje zajistit, aby nedošlo k těhotenství a patologii struktury orgánů reprodukčního systému

Pokud má lékař podle výsledků vyšetření pochybnosti o zdraví ženy, postup se odkládá, dokud si lékař není jistý, že je vše v pořádku..

V jakém období cyklu je IUD zavedeno?

Nebudete moci nitroděložní tělísko nasadit každý den. Tento postup je vždy vázán na začátek menstruačního cyklu (obvykle se provádí 4. až 5. den cyklu). Existují pro to dva dobré důvody:

 • nástup menstruace je jedním ze znaků absence těhotenství;
 • od prvního do pátého dne menstruace je děložní čípek co nejotevřenější, což usnadňuje zavedení spirály.

První den menstruačního cyklu se považuje za první den menstruace.

Existují dvě období, kdy si žena může navinout spirálu bez ohledu na začátek cyklu:

 • Ihned po potratu. V tuto chvíli je cervikální kanál co nejvíce otevřený, žena je v anestezii, těhotenství je 100% vyloučeno.
 • Po porodu, kdy se cyklus ještě nezotavil. Po samostatném porodu je spirála umístěna po ukončení lochie (poporodní výtok) blíže ke třetímu měsíci po radostné události. Ale po císařském řezu budete muset počkat šest měsíců: jizva na děloze by se měla dobře zahojit.

Jak se postup provádí

Instalace nitroděložního tělíska nevyžaduje hospitalizaci. Manipulace se provádí ambulantně v ošetřovně. Celý postup trvá asi 10 minut:

 1. Žena sedí na gynekologickém křesle, jako při běžném vyšetření..
 2. Lékař nainstaluje vaginální dilatátor se zrcátkem, ošetří děložní hrdlo anestetikem. V případě potřeby je možné podat analgetickou injekci, obvykle lidokain.
 3. Poté lékař změří velikost dělohy pomocí speciálního nástroje a porovná je s velikostí spirály.
 4. Lékař zavede samotnou antikoncepci a za přítomnosti pacientky otevře sterilní obal spirálou.
 5. Všechny spirály jsou vybaveny kontrolními nitěmi. Lékař je usekne a ponechá asi 2 cm vyčnívající z dělohy. Když zmizí potřeba dalšího použití spirály, lékař odstraní nitroděložní tělísko zatažením za tyto antény.
 6. Pro snížení nepohodlí po zavedení může lékař dát pacientovi anestetickou injekci.

Video: technika instalace nitroděložního tělíska

Co žena cítí během instalace nitroděložního tělíska

Během instalace cívky může žena pociťovat mírné nepohodlí. Pocity jsou podobné menstruační bolesti. Mohou trvat několik dní, ale ne déle než týden. To je normální..

První a následující 2–3 menstruace po zavedení mohou být bolestivé a hojnější než obvykle. V tuto chvíli musíte být obzvláště ostražití, protože je možné spontánní uvolnění antikoncepce.

9–12 týdnů po instalaci cívky se doporučuje podstoupit kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že je antikoncepce správně umístěna. V budoucnu musí být takové ultrazvuky prováděny jednou za šest měsíců..

Nežádoucí účinky a komplikace

Jako každý lékařský zákrok, i nález cizího tělesa v dutině orgánu je plný komplikací a může mít vedlejší účinky.

Mezi vedlejší účinky patří:

  alergické reakce na materiál, ze kterého je spirála vyrobena (moderní spirály jsou vyrobeny z hypoalergenního plastu, stejně jako mědi, stříbra, zlata, které nezpůsobují reakce v těle, ale někdy se to stane);

Spirála je vyrobena z inertních kovů (měď, stříbro, zlato), které nezpůsobují negativní reakce ženského těla

Pokud se po instalaci spirály objeví nějaké příznaky obtěžující ženu, bude užitečné poradit se s lékařem, který rozhodně určí, zda stojí za to se obávat.

Jak nastanou komplikace:

 • propíchnutí těla dělohy;
 • bolest a nepohodlí během dne nebo při pohlavním styku - nesprávná velikost spirály nebo její posun;
 • zarůstání spirály do těla dělohy - chyba při výběru velikosti, zánět.

Následující příznaky mohou naznačovat vážnou komplikaci:

 • ostrá bolest v dolní části břicha;
 • bledost kůže doprovázená zvýšeným pocením;
 • zvýšená srdeční frekvence.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým.

Kdy a jak je nitroděložní tělísko odstraněno

Spirálu lze kdykoli odstranit, a to buď na žádost ženy, nebo podle pokynů lékaře. Na žádost ženy se postup odstraňování provádí ve stejném období cyklu jako instalace. Existují indikace pro nouzové odstranění:

 • zánětlivé procesy a infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • posunutí spirály, zmizení antén nebo změna jejich délky;
 • děložní krvácení;
 • nedostatek menstruace.

Odstranění děložní antikoncepce provádí lékař. Před zákrokem žena podstoupí stejné testy jako před instalací spirály.

Začátek procesu odinstalování je naprosto totožný s instalací. A samotné odstranění se provádí pomocí antén, lékař vytáhne spirálu zatažením za kontrolní nitě.

Recenze žen o instalaci a odstranění spirály

Porodila a o dva měsíce později nasadila spirálu bez menstruace, bylo to dobře, velmi nepříjemné a dokonce bolestivé. Výtok se objevil téměř okamžitě, hlen byl viskózní. O měsíc později jsem šel do obytného komplexu, kde mě uklidnili, že se to stalo. Ukázalo se však, že spirála nebyla správně nastavena! Výtok trval šest měsíců, pak se objevila tažná bolest v oblasti pravého vaječníku, za den a v dolní části zad na stejné straně začátek začal bolet. Vrátil jsem se k LCD, ale zaplatil. Pravý vaječník byl zvětšen a odeslán na ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, kolik stojí kontrola spirály a vaječníku. Ultrazvuk mě vyděsil. Spirála vyrostla do zadní stěny dělohy, vyjměte Pouze v anestezii! Byl jsem tehdy velmi ohromený. Poslali mě do nemocnice a tam mi to za minutu odstranili, ani jsem nevěřil, že se to stalo. Verdikt přišel právě včas! Dívky neťahají, pak se to jen zhorší, možná je lepší v této věci nedoufat.

Daria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Natočil jsem spirálu pro Mirenu, jejíž knír ani nebylo vidět. Až dodnes jsem se rok snažil fotit od různých lékařů - nic nefungovalo, bolelo to a tento proces jsem zastavil. Od posledního ultrazvuku byli potrestáni, aby vydrželi, ale odstranili - uzel myomu se výrazně zvýšil. Tři dny jsem se třásl, nemohl jsem v noci spát (pamatoval jsem si natáčení předchozí Mireny). Slzy ráno, lékař má paniku. Výsledkem bylo, že lékař navrhl popshikat s anestetickým sprejem, po 5-8 minutách se začal vytahovat. Říká, zhluboka se nadechněte, nedýchejte 2–3 sekundy (v tuto chvíli zatáhla, bylo to bolestivé, ale tolerantní a rychlé), pak řekla, abych popadla dech, ale klidně, aby se mi z hlavy neotočila hlava, jak obvykle dýcháme). Ještě jeden hluboký nádech, 2 sekundy a vytáhl se. Jsem mistr v natahování, ale věřte mi, tato metoda je prakticky bezbolestná.

Alyona

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Po prvním neúspěšném těhotenství jsem se rozhodl nasadit spirálu. Stála dlouho se mnou, později to vypálilo erozi a zapálili mi tykadla. Když přišel čas střílet, háčkoval. Ne moc bolesti, jen nepříjemné a tahavé bolesti. Spirála mi velmi vyhovuje, stála dlouho, bez následků. Plnilo svoji funkci dobře. Před plánováním jsem odstranil spirálu a vzal si z naší ruské produkce jednoduchý levný se stříbrnými ionty. Po odstranění cívky jsem o 6-8 měsíců později otěhotněla.

Maria Pavlova

http: //flap.rf/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%BD% D1% 83% D1% 82% D1% 80% D0% B8% D0% BC% D0% B0% D1% 82% D0% BE% D1% 87% D0% BD% D0% B0% D1% 8F_% D1% 81% D0% BF% D0% B8% D1% 80% D0% B0% D0% BB% D1% 8C_% 28% D0% 92% D0% 9C% D0% A1% 29

a moje stojí za to. nebolí. dokud jsem to nevyndal. období byla bohatší, ale ne bolestivá. a uběhne týden místo obvyklých 3–4 dní. mezi tím je stále mazanice. u PA to není cítit a manžel necítí knír. obecně spokojen. před tím bylo 10 let v pořádku. gynekolog byl kategorický, řekla, že to stačí! spirála je bezpečnější. obecně zatím neexistují žádné zvláštní stížnosti

kočka

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3889824/

Široká škála antikoncepčních metod umožňuje ženě určit nejvhodnější způsob, jak naplánovat narození dítěte. IUD je nejběžnější, nejlevnější a nejpohodlnější antikoncepční řešení. Je jen nutné si uvědomit, že dodržování všech doporučení odborníka je zárukou zdraví žen..

Jak se zavádí nitroděložní tělísko (nitroděložní tělísko)

Instalace nitroděložního tělíska zajišťuje absenci těhotenství kvůli tomu, že vajíčko není oplodněno, protože se rychle pohybuje vejcovody a v nedostatečně vytvořeném stavu proniká do děložní dutiny. Pokud z nějakého důvodu došlo k těhotenství, instalovaná spirála brání implantaci embrya. Koncepce nitroděložního tělíska je nemožná kvůli speciálním materiálům, které se používají k výrobě cívky, nebo přítomnosti hormonálních látek, které snižují aktivitu spermií. Kromě toho nitroděložní tělísko vytváří speciální přechodovou komoru, která ztěžuje průnik semenné tekutiny do děložní dutiny..

Existuje více než 50 typů nitroděložních tělísek. Nejoptimálnější verzi nitroděložního antikoncepčního prostředku zvolí lékař po důkladném gynekologickém vyšetření a pacientka podstoupí příslušné vyšetření. Volba nitroděložního tělíska pro každou ženu se určuje individuálně s přihlédnutím k charakteristikám a stavu jejího těla.

Existují tři nejběžnější formy nitroděložních tělísek:

 • Ve formě prstenu;
 • Ve tvaru T;
 • Ve tvaru písmene S..

Zavedení nitroděložního tělíska (nitroděložního tělíska) je chirurgický zákrok, který zahrnuje zavedení antikoncepce do děložní dutiny, aby se zabránilo těhotenství nejen u žen, které rodily, ale také u žen, které nerodily. Nitroděložní tělísko je jedním z nejúčinnějších antikoncepčních prostředků. Mezi nesporné výhody této antikoncepce patří dlouhá doba platnosti (5–10 let) a vysoká míra účinnosti (80–95%). Nitroděložní tělísko lze kdykoli vyjmout. Nástup těhotenství po jeho odstranění je možný do jednoho roku.

K výrobě nitroděložních tělísek se používá stříbro, měď nebo zlato.

Kontraindikace pro zavedení IUD

Instalace nitroděložního antikoncepčního prostředku se neprovádí za přítomnosti následujících patologických změn a chorob:

 • Zánětlivá a infekční onemocnění pánevních orgánů v akutním stadiu;
 • Pohlavní choroby;
 • Děložní krvácení neznámé etiologie;
 • Exacerbace chronických zánětlivých onemocnění pánevních orgánů;
 • Objemové procesy děložní dutiny (fibroidy), které mohou vést k deformacím dělohy;
 • Těhotenství;
 • Zhoubné novotvary pánevních orgánů;
 • Alergická reakce na materiál, ze kterého je cívka vyrobena;
 • Strukturální anomálie a anatomické a topografické malformace, za nichž není možné zajistit správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině.

Příprava před zavedením nitroděložní antikoncepce

Před zavedením nitroděložního tělíska musí pacient konzultovat gynekologa, podstoupit gynekologické vyšetření a také složit nezbytné laboratorní testy. To určí zdravotní stav pacienta a přítomnost možných kontraindikací pro zavedení nitroděložní antikoncepce. Podrobné vyšetření děložní dutiny umožňuje studovat anatomické vlastnosti orgánu a určit hloubku, do které bude nitroděložní tělísko nainstalováno.

Mezi laboratorní a klinické diagnostické metody, které musí pacient podstoupit, patří:

 • Vaginální výtěr
 • Biochemické a obecné vyšetření krve;
 • Analýza pohlavních patologií;
 • Nátěr z děložního čípku;
 • Krev pro HIV, RV, hepatitidu, syfilis, krevní skupinu;
 • Obecné vyšetření moči;
 • Kolposkopie;
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Pokud neexistují možné kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska, mělo by být před zákrokem provedeno povinné vyloučení těhotenství. Za tímto účelem žena podstoupí speciální test..

Postup pro zavedení antikoncepčního nitroděložního tělíska

V moderní medicíně je zajištěna instalace tří typů nitroděložních kontraceptiv:

 • Lippsová smyčka - jedna z méně účinných antikoncepčních prostředků, se používá jen zřídka;
 • IUD s obsahem mědi - vylepšená a upravená smyčka Lipps. Toto antikoncepční zařízení je účinnější a snáze se zavádí do děložní dutiny;
 • Cívka obsahující hormony je moderní vývoj, který zvyšuje ochranu před nechtěným těhotenstvím a snižuje riziko zánětlivých procesů.

Zavedení jednoho nebo druhého typu nitroděložního tělíska bude záviset nejen na stavu a přání pacienta, ale také na jeho materiálních schopnostech, protože nitroděložní tělíska obsahující hormony jsou dražší než jiná, méně účinná antikoncepce..

Postup pro zavedení nitroděložního tělíska se zpravidla provádí v posledních dnech menstruačního cyklu nebo po jeho ukončení, protože během této doby je cervikální kanál maximálně otevřený. Můžete však zadat nitroděložní antikoncepci v kterýkoli den cyklu. Procedura se provádí na klinice ambulantně a nevyžaduje od pacienta pobyt v nemocnici. IUD se zavádí bez použití anestetik. Cervix je ošetřen anestetickým gelem. To zablokuje bolest a nepohodlí během manipulace..

Žena si lehne na gynekologické křeslo, jako při standardní lékařské prohlídce, a položí nohy na držáky. Poté lékař zavede do pochvy dilatátor a určí polohu dělohy, poté ošetří děložní čípek a pochvu antiseptiky. Pomocí držáku lékař otevře děložní čípek a drží ho v této poloze, vloží speciální nástroj, který vám umožní změřit hloubku orgánu. To se provádí za účelem potvrzení proporcionality velikosti nitroděložního tělíska a dělohy..

Spirála je umístěna ve speciální trubici, která se vloží do děložní dutiny a trochu se stáhne. To umožňuje spirále získat vhodný tvar uvnitř orgánu. Trubka a držák jsou odstraněny a „antény“ nitroděložní antikoncepce zůstávají a měly by mírně vyčnívat z dělohy. Na konci procedury se dilatátor vyjme z děložní dutiny. Aby se snížilo nepohodlí a nepohodlí po zavedení nitroděložního tělíska, lékař podá anestetickou injekci. Postup instalace nitroděložního tělíska netrvá déle než 10 minut.

Důsledky po instalaci nitroděložního tělíska

Často po zavedení nitroděložní antikoncepce může dojít k bolesti, která se podobá bolesti během menstruace. Pokud je v dolní části břicha nepohodlí, měl by pacient odpočívat. To umožní děloze zvyknout si na přítomnost cizího tělesa. Vaginální výtok je po zavedení nitroděložního tělíska považován za normu, pokud netrvá příliš dlouho. Krvavý výtok po zavedení nitroděložního tělíska se může pravidelně objevovat během prvních 4–6 měsíců, aniž by pro pacienta představoval nebezpečí. Pokud je výtok značný, měli byste se poradit se svým lékařem. Po zavedení nitroděložního tělíska může výtok ovlivnit povahu a délku menstruačního cyklu, po 2–3 měsících by se měl cyklus vrátit k normálu.

Vlastnosti péče po zavedení nitroděložního tělíska

Aby se zajistilo normální zotavení po zavedení nitroděložního tělíska a snížilo se riziko nežádoucích komplikací, měl by pacient dodržovat následující doporučení:

 • Dodržujte dlouhý odpočinek;
 • Navštivte gynekologa měsíc po instalaci antikoncepce, abyste vyloučili její vysazení;
 • Vraťte se ke každodenním činnostem až po úplném vymizení bolesti a nepohodlí;
 • Každý měsíc zkontrolujte prsty „antény“ (měly by být v zadní vaginální oblasti);
 • Důsledně dodržujte všechny předpisy ošetřujícího lékaře.

Pokud se objeví jeden z následujících patologických příznaků, měl by se pacient poradit s lékařem pro naléhavou lékařskou pomoc:

 • Změna délky „antén“ nebo jejich absence při palpaci;
 • Bohatá a bolestivá menstruace;
 • Podezření na těhotenství;
 • Sestup spirály z děložní dutiny;
 • Zvýšený menstruační cyklus;
 • Výskyt známek pohlavně přenosné choroby (u partnera nebo pacienta);
 • Zmeškané, krátké nebo pozdní období;
 • Bolest, krvácení během intimity;
 • Bolestivost nebo silné křeče v dolní části břicha;
 • Nevysvětlitelná horečka, zimnice;
 • Patologický vaginální výtok;
 • Přítomnost vředů a různých vyrážek na genitáliích;
 • Nevysvětlitelné vaginální krvácení;
 • Příznaky srdečního infarktu nebo mrtvice;
 • Útoky bolesti hlavy, migréna;
 • Bolest, bolesti, svalová slabost;
 • Nástup příznaků podobných chřipce.

IUD je vysoce účinná metoda antikoncepce, která, s výhradou techniky a pravidel pro instalaci nitroděložního tělíska, nepřináší pacientovi žádné nepříjemné pocity. Naše klinika zaměstnává zkušené a kvalifikované lékaře, kteří na základě výsledků komplexní diagnostiky vyberou nejoptimálnější variantu nitroděložní antikoncepce a provedou vysoce kvalitní a rychlou instalaci nitroděložního tělíska.

Video: Antikoncepce. Část 7. Nitroděložní tělíska (Mirena)

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Spirála: dát nebo ne dát? Co řekne gynekolog?

Otázka instalace nitroděložního tělíska (IUD) obvykle vyvstává při jmenování gynekologa po prvním porodu, kdy odborník nabízí metody antikoncepce s prodlouženým účinkem. Tato metoda prevence nechtěného těhotenství zůstává jednou z nejpopulárnějších, protože účinnost její ochrany dosahuje 99%.

Instalace nitroděložního tělíska v Petrohradě

"data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg?fit= 450% 2C263 & ssl = 1? V = 1572898781 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali -v-spb.jpg? fit = 900% 2C527 & ssl = 1? v = 1572898781 "src =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/ Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg? Resize = 1093% 2C640 "alt =" Instalace nitroděložního tělíska v Petrohradě "width =" 1093 "height =" 640 "srcset =" https://i0.wp.com/ medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg?w=1093&ssl=1 1093w, https://i0.wp.com/medcentr-diana -spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg?w=450&ssl=1 450w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb. ru / wp-content / uploads / 2017/02 / Ustanovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg? w = 768 & ssl = 1 768w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp -content / uploads / 2017/02 / Ust anovka-vnutrimatochnoy-spirali-v-spb.jpg? w = 900 & ssl = 1 900 w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/Ustanovka-vnutrimatochnoy -spirali-v-spb.jpg? w = 150 & ssl = 1 150w "sizes =" (max. šířka: 1093px) 100vw, 1093px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Co je nitroděložní tělísko a jak funguje

Nitroděložní tělísko je miniaturní gynekologické zařízení instalované v děložní dutině, aby se zabránilo jeho uzavření. To vede k nemožnosti úplného zrání vajíčka kvůli jeho rychlému pohybu do děložní dutiny. Existují dva typy nitroděložních tělísek:

 • Obsahující kov.
 • Hormon.

Prvním typem nitroděložní antikoncepce je plastová základna (ve formě spirály, prstenu, písmene F nebo T), na kterou je navinut měděný, stříbrný nebo zlatý drát. Takové cívky mají často hrotovitý základ, který zabraňuje vypadnutí nitroděložního tělíska z dělohy. Kov, který je součástí spirály, funguje nejen jako mechanická bariéra, ale také postupně oxiduje, díky čemuž se spermie stávají méně aktivními v kyselém prostředí. Stříbro a zlato mají také antiseptický účinek a zabraňují různým zánětlivým procesům v dutině orgánů.

Dnes jsou více žádané spirály obsahující hormony, které obsahují progestiny. Tyto nitroděložní tělíska denně uvolňují určité množství hormonu levonorgestrelu do dělohy, což ovlivňuje tloušťku endometria a brání tomu, aby se na něj vajíčko fixovalo..

Antikoncepční účinek komplexních nitroděložních tělísek (těch, které obsahují hormony) je založen na následujících akcích:

 • Nitroděložní tělísko neumožňuje mechanicky uzavřít dělohu, a proto vajíčko rychle vstupuje do své dutiny, tj. Nemá čas na úplné zrání.
 • Endometrium se vlivem hormonů ztenčuje, což brání implantaci již oplodněného vajíčka, takže nedochází k těhotenství.
 • IUD podporuje tvorbu hlenu v děložním čípku, který má spermicidní účinek. Z tohoto důvodu se spermie stávají neaktivními a nemohou plně kontaktovat vajíčko. Pokud dojde k oplodnění, dojde k spontánnímu odmítnutí vajíčka: dochází ke zvýšení peristaltiky vejcovodů, po které se oplodněné vajíčko dostane do dělohy, které ještě není připraveno k plné implantaci.

V samotné děloze se pod vlivem hormonů začnou vytvářet protilátky a enzymy, které vyvolávají aseptický zánět v orgánu: oplodněné vajíčko umírá a je vylučováno přirozeně (objevuje se menstruační krvácení).

Pokud se vajíčko dokázalo uchytit v endometriu, nitroděložní tělísko vede ke zvýšené kontrakci dělohy a v důsledku toho k potratu v rané fázi, který připomíná jinou menstruaci.

Takový komplexní účinek nitroděložních tělísek obsahujících hormony potvrzuje jejich vysokou účinnost. Pokud tedy žena stojí před otázkou, zda dát spirálu nebo ne, odborníci doporučují učinit pozitivní rozhodnutí..

typy nitroděložních tělísek

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg?fit=450%2C258&ssl= 1? V = 1572898781 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg?fit = 900% 2C516 & ssl = 1? V = 1572898781 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg? resize = 934% 2C536 "alt =" typy nitroděložních tělísek "width =" 934 "height =" 536 "srcset =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/ 2017/02 / vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg? W = 934 & ssl = 1 934w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih -spiraley.jpg? w = 450 & ssl = 1 450w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg?w= 768 & ssl = 1 768w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg?w=900&ssl=1 900w, https: // i2. wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/02/vidyi-vnutrimatochnyih-spiraley.jpg?w=150&ssl=1 150w "sizes =" (max. šířka: 934px) 100vw, 934px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Výhody nitroděložního tělíska

Gynekologové odlišují spirálu od mnoha jiných antikoncepčních prostředků díky vysoké účinnosti a bezpečnosti. Pro pacienty jsou rozhodující následující výhody nitroděložních tělísek:

 • Snadné použití: stačí nainstalovat cívku jednou a na antikoncepci můžete na další 3-5 roky zapomenout, v závislosti na typu nitroděložního tělíska. O metodu antikoncepce se nemusíte starat pokaždé před nadcházející intimitou, užívat pilulky denně atd..
 • Postup instalace cívky není bolestivý a trvá jen 10 minut.
 • Spirála se odstraní kdykoli na žádost pacienta. Pokud žena s vloženým nitroděložním tělískem plánuje těhotenství, může dojít k početí bezprostředně po odstranění cívky: neovlivňuje plodnost.
 • U některých žen pomáhá spirála zmírnit průběh menstruace: zkracuje ji a je méně hojná.
 • IUD je předepsáno ženám, které jsou kontraindikovány při užívání estrogenů (jsou součástí perorální antikoncepce).
 • Spirála nezpůsobuje nepohodlí při pohlavním styku pro ženy i muže. Někteří mohou cítit pouze konce nitroděložních nití, ale i v tomto případě se můžete obrátit na gynekologa a zkracovat niti - to nijak neovlivní účinnost spirály.
 • Hormony obsahující nitroděložní tělísko lze použít jako antikoncepci a zároveň jako profylaktické nebo terapeutické činidlo pro některá gynekologická onemocnění.
 • Spirálová vlákna, která jsou v děložním čípku, stimulují její buněčnou imunitu, díky čemuž se předpokládá spolehlivá prevence dysplázie a dalších patologických transformací.

Kdo je spirální sada a jak je vybrána

Gynekolog může rozhodnout o možnosti instalace spirály za účelem nitroděložní antikoncepce, pokud jsou splněny následující podmínky:

 • žena již porodila dříve;
 • pacientka v současné době není těhotná;
 • je fyziologicky zdravá, neexistují žádné absolutní kontraindikace této metody antikoncepce;
 • menstruace přichází pravidelně, mírné krvácení;
 • žena má jednoho sexuálního partnera; v opačném případě budete stále potřebovat bariérový způsob, jak zabránit pohlavně přenosným chorobám - používat kondomy.

Problematika nuliparistek je vždy posuzována opatrněji a individuálně. Těmto pacientkám se doporučuje používat alternativní metody antikoncepce. Pokud je však nechcete používat, neexistují žádné kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska a dobrého fyziologického zdraví, umožňují instalaci speciálních spirál pro ženy, které nemají víru.

Před instalací nitroděložního tělíska žena vždy podstoupí důkladnou diagnostiku: vyšetření gynekologem, ultrazvuk dělohy a pánevních orgánů, roztěry, standardní testy (moč, krev), někdy konzultace úzkoprofilových specialistů. Tato opatření jsou zaměřena na identifikaci skrytých nemocí, které mohou po instalaci spirály způsobit komplikace.

Pouze po potvrzení možnosti použití této metody antikoncepce se provede výběr samotné cívky. To může provést pouze odborník, který je obeznámen s výsledky předchozích vyšetření. Zvláštní pozornost je věnována tvaru a materiálům, ze kterých je nitroděložní tělísko vyrobeno. Například spirála ve tvaru T není vhodná pro všechny pacienty: s atypickým umístěním dělohy nebo abnormálním vývojem orgánu je nutný výběr nejvhodnějšího tvaru: deštník, tvar F, smyčka atd..

Je důležité rozhodnout o kovu, ze kterého bude spirála vyrobena. Stříbrné a zlaté nitroděložní tělíska, která mají protizánětlivý účinek, se tedy osvědčila. Tento faktor je zvláště důležitý pro pacientky s anamnézou zánětlivých gynekologických onemocnění. Takové spirály však nejsou vhodné pro ženy alergické na tyto kovy..

Jaké komplikace mohou být při instalaci spirály

Ve vzácných případech mohou ženy s nitroděložním tělískem zaznamenat určité komplikace:

 • Bohatší a bolestivější období. Pokud je menstruační tok pozorován ve velkém objemu, doporučuje se odstranit spirálu, protože taková menstruace může vyvolat rozvoj anémie.
 • Někdy jsou spirály přemístěny, mohou přinést bolest nebo nepohodlí, zejména při pohlavním styku. V těchto případech musíte co nejdříve konzultovat lékaře, aby upravil polohu nitroděložního tělíska, jinak existuje možnost rozvoje zánětlivého procesu v děloze.
 • Je možné, že se může objevit intermenstruační vaginální výtok a jejich vůně může být neobvyklá.
 • Pokud má žena sex s mužem, který má STI, cívka nebude chránit před infekcí.
 • Existuje malé riziko mimoděložního těhotenství. Tato pravděpodobnost je obzvláště vysoká u žen, které mají v anamnéze abnormální těhotenství..
 • Po zavedení nitroděložního tělíska se endometrium postupně ztenčuje. Z tohoto důvodu existuje riziko potratu v budoucnu, proto je lepší nesnažit se točit ženám, které ještě nemají děti..

Skutečnost, že je nutné pravidelně sledovat přítomnost spirálních nití v pochvě a neměnnost jejich polohy, může ženu upozornit. To je však nezbytné pro včasné zjištění posunutí nitroděložního tělíska, které může způsobit určité komplikace. Pokud se vlákna zkracují nebo naopak prodlužují, musíte navštívit lékaře. Námořnictvo se s největší pravděpodobností přesunulo ze svého místa.

Ve vzácnějších případech, kdy dojde k faktorům, jako je instalace spirály nezkušeným odborníkem, přítomnost nediagnostikovaných onemocnění, individuální charakteristiky těla atd., Mohou se objevit závažnější komplikace:

 • zánětlivý proces v děloze nebo pánevních orgánech;
 • perforace orgánu během instalace nitroděložního tělíska;
 • vývoj endometriózy;
 • zavedení infekce během instalace spirály;
 • neplodnost.
 • Takovým komplikacím se však v drtivé většině případů lze vyhnout, pokud spirálu instaluje kvalifikovaný odborník.

Kontraindikace pro instalaci spirály

Před provedením takové manipulace každý pacient podstoupí komplexní vyšetření, které umožní identifikovat patologie, u kterých je instalace nitroděložního tělíska kontraindikována. Spirála tedy není vložena v následujících případech:

 • pokud existuje podezření na těhotenství;
 • pokud je v anamnéze mimoděložní těhotenství;
 • s deformacemi děložní dutiny: fibroidy, cysty atd.;
 • jestliže má žena těžké menstruační krvácení nebo anamnézu;
 • v přítomnosti jakéhokoli akutního nebo subakutního zánětlivého procesu v těle: revmatoidní artritida, perikarditida, zánět ledvin, přívěsků, pánevních orgánů, endokarditida atd.;
 • pokud má pacient vaginální krvácení nevysvětlitelné povahy;
 • s diagnostikovanou degenerací endometria;
 • jestliže jste alergičtí na kovy;
 • s adenomyózou;
 • pokud je zjištěna maligní léze děložního čípku a pánevních orgánů;
 • s abnormálním vývojem dělohy, zvláště pokud je příliš malá.

Pokud má žena s nitroděložním tělískem příznaky, jako je nepřiměřená horečka, vaginální krvácení, bolest v podbřišku nebo celková nevolnost, je nutné co nejdříve konzultovat porodníka-gynekologa. V tomto případě je nutné spirálu odstranit.

Nitroděložní tělísko je dnes jednou z nejjednodušších, nejspolehlivějších a nejbezpečnějších metod antikoncepce. Navzdory možným komplikacím, které má téměř jakákoli antikoncepce, je nitroděložní tělísko jednou ze tří antikoncepcí doporučených porodníky-gynekology. Proto pokud máte pochybnosti, zda chcete nasadit spirálu nebo ne, je lepší kontaktovat gynekologa a nechat se vyšetřit. Pokud neexistují žádné kontraindikace, bude spirála nejlepším způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství..

Zavádění této antikoncepce se provádí v posledních dnech menstruačního cyklu nebo v prvních po něm. Po potratu nebo porodu bez komplikací se postup provádí bezprostředně po operaci nebo po 5-6 týdnech. Po císařském řezu lze spirálu instalovat až po 10–12 týdnech.

Instalace se zpravidla provádí bez anestézie. Každý typ spirály má samozřejmě své vlastní charakteristiky, úvod, ale základní princip je stejný. Žena sedí na gynekologickém křesle, vnější pohlavní orgány jsou ošetřeny antiseptikem a poté děložní čípek. Poté je krk fixován kuličkovými kleštěmi a narovnán. Vodicí drát s uzavřenou antikoncepcí je zaveden do cervikálního kanálu a pohybuje se do děložní dutiny v požadované vzdálenosti. Poté se pohybem pístu spirála otevře a nachází uvnitř. Vlákna - antény jsou umístěny do pochvy a zkráceny na požadovanou délku. Procedura je prakticky bezbolestná, trvá přibližně 5-7 minut.

Pravidla po zavedení IUD

Ti, kteří používají nitroděložní tělísko, musí dodržovat následující pravidla:

 • Sexuální život může začít po proceduře za 7-10 dní.
 • Po 14 dnech je povoleno navštívit lázeňský dům a saunu.
 • Je vhodné se vyvarovat namáhavé fyzické aktivity.
 • Pravidelně kontrolujte délku spirálových vláken.
 • Navštěvujte gynekologa dvakrát ročně.
 • Je přísně zakázáno odstraňovat spirálu sami.
 • V prvních dnech po podání je možná bolest, je povoleno vypít anestetickou pilulku.
 • Několik měsíců po zavedení se může objevit bolestivé a silné menstruační krvácení.

Nitroděložní tělísko je jednou z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších metod antikoncepce. Pokud je to nutné, můžete jej kdykoli odstranit a okamžitě začít počat dítě.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Duphaston je lék, který obsahuje syntetický progesteron. Je to hormon produkovaný vaječníky. Ale některé ženy toho mají v těle příliš málo. Proto nemohou otěhotnět nebo každé těhotenství končí potratem.