Mirena hormonální cívka: indikace, důsledky, recenze žen a lékařů

Nejpopulárnější nitroděložní hormonální antikoncepcí je Mirena coil (IUD). Intrauterinní antikoncepce (IUD) se používají od poloviny minulého století. Rychle se zamilovali do žen kvůli mnoha pozitivním vlastnostem: absence systémového účinku na ženské tělo, vysoký výkon, snadné použití.
Spirála neovlivňuje kvalitu sexuálního kontaktu, je navázána na dlouhou dobu a prakticky nevyžaduje kontrolu. IUD má ale velmi významnou nevýhodu: mnoho pacientů má tendenci k metroragii, v důsledku čehož se musí tohoto typu antikoncepce vzdát.

V 60. letech byly vytvořeny nitroděložní systémy obsahující měď. Jejich antikoncepční účinek byl ještě vyšší, ale problém krvácení z dělohy nebyl vyřešen. A jako výsledek byla v 70. letech vyvinuta 3. generace IUD. Tyto lékařské systémy kombinují nejlepší vlastnosti orální antikoncepce a nitroděložních tělísek.

Antikoncepční prostředky obsahující hormony jsou vysoce účinné a zároveň nezpůsobují rozvoj metroragií.

Popis nitroděložního tělíska Mirena

Mirena má tvar T, který pomáhá bezpečně fixovat v děloze. Jedna z hran je opatřena smyčkou vláken pro odstranění systému. Ve středu spirály je bělavý hormon. Pomalu vstupuje do dělohy speciální membránou.

Hormonální složkou cívky je levonorgestrel (gestagen). Jeden systém obsahuje 52 mg této látky. Další složkou je polydimethylsiloxanový elastomer. Mirena Navy je umístěna uvnitř tuby. Spirála má samostatný vakuový obal z plastu a papíru. Mělo by být skladováno na tmavém místě při teplotě 15-30 C. Doba použitelnosti od data výroby - 3 roky.

Působení Mireny na tělo

Antikoncepční systém Mirena začne „uvolňovat“ levonorgestrel do dělohy ihned po zavedení. Hormon se uvolňuje do dutiny rychlostí 20 μg / den, po 5 letech toto číslo klesne na 10 μg denně. Spirála má místní účinek, téměř veškerý levonorgestrel je koncentrován v endometriu. A již ve svalové vrstvě dělohy není koncentrace větší než 1%. V krvi je hormon obsažen v mikro dávkách.

Po zavedení spirály vstoupí účinná látka do krve asi po hodině. Tam je jeho nejvyšší koncentrace dosažena po 2 týdnech. Tento indikátor se může výrazně lišit v závislosti na tělesné hmotnosti ženy. Při hmotnosti do 54 kg je hladina levonorgestrelu v krvi přibližně 1,5krát vyšší. Účinná látka se téměř úplně rozkládá v játrech a je evakuována ze střev a ledvin.

Princip akce Mireny

Antikoncepční účinek Mireny nezávisí na slabé lokální reakci na cizí těleso, ale je spojen hlavně s účinkem levonorgestrelu. Zavedení oplodněného vajíčka se neprovádí kvůli tlumení aktivity děložního epitelu. Současně je pozastaven přirozený růst endometria a snižuje se funkce jeho žláz..

Spirála Mirena také brání mobilitě spermií v děloze a jejích tubách. Antikoncepční účinek léčiva zvyšuje vysokou viskozitu cervikálního hlenu a zesílení slizniční vrstvy cervikálního kanálu, což komplikuje penetraci spermií do děložní dutiny.

Po instalaci systému několik měsíců dochází k restrukturalizaci endometria, která se projevuje nepravidelným špinením. Ale po dlouhé době proliferace sliznice dělohy vyvolává významné snížení délky a objemu menstruačního krvácení až do jejich úplného zastavení.

Indikace pro použití

Nitroděložní tělísko je instalováno především k zabránění nechtěného těhotenství. Kromě toho se systém z nejasných důvodů používá pro velmi silné menstruační krvácení. Pravděpodobnost maligních novotvarů ženského reprodukčního systému je předběžně vyloučena. Jako lokální progestogenní látka se nitroděložní tělísko používá k prevenci hyperplazie endometria, například při těžké menopauze nebo po bilaterální ooforektomii.

Mirena se někdy používá při léčbě menoragie, pokud nedochází k hyperplastickým procesům v děložní sliznici nebo k extragenitálním patologiím s těžkou hypokoagulací (trombocytopenie, von Willebrandova choroba).

Kontraindikace pro použití

Spirála Mirena odkazuje na vnitřní antikoncepci, proto ji nelze použít pro zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů:

 • endometritida po porodu;
 • zánět v malé pánvi a děložním čípku;
 • septický potrat provedený 3 měsíce před instalací systému;
 • infekce umístěná ve spodní části urogenitálního systému.

Vývoj akutní zánětlivé patologie pánevních orgánů, který prakticky není vhodný pro terapii, je indikací k odstranění cívky. Proto nejsou zavedeny interní antikoncepce s predispozicí k infekčním chorobám (neustálá změna sexuálních partnerů, výrazné snížení imunity, AIDS atd.). Z důvodu ochrany před nechtěným těhotenstvím není Mirena vhodná pro rakovinu, dysplázii, fibroidy těla a děložního čípku, změny jejich anatomické struktury.

Vzhledem k tomu, že se levonorgestrel rozkládá v játrech, spirála není instalována v maligních novotvarech tohoto orgánu, stejně jako v případě cirhózy a akutní hepatitidy.

Přestože je systémový účinek levonorgestrelu na tělo zanedbatelný, je tato gestagenní látka kontraindikována u všech rakovin závislých na gestagenu, například u rakoviny prsu a dalších stavů. Tento hormon je také kontraindikován u mrtvice, migrény, těžkých forem cukrovky, tromboflebitidy, infarktu, arteriální hypertenze. Tato onemocnění jsou relativní kontraindikace. V takové situaci rozhoduje o otázce použití Mireny lékař po laboratorní diagnostice. Spirála by neměla být instalována, pokud existuje podezření na těhotenství a přecitlivělost na složky léčiva.

Vedlejší efekty

Časté nežádoucí účinky

Existuje několik vedlejších účinků přípravku Mirena, které se vyskytují téměř u každé desáté ženy, která si vytvořila spirálu. Tyto zahrnují:

 • porucha centrálního nervového systému: popudlivost, bolest hlavy, nervozita, špatná nálada, snížená sexuální touha;
 • přírůstek hmotnosti a vzhled akné;
 • dysfunkce gastrointestinálního traktu: nevolnost, bolest břicha, zvracení;
 • vulvovaginitida, bolest v malé pánvi, špinění;
 • napětí na hrudi a bolestivost;
 • bolesti zad, jako u osteochondrózy.

Všechny výše uvedené příznaky jsou nejvýraznější v prvních měsících užívání drogy Mirena. Poté jejich intenzita klesá a nepříjemné příznaky zpravidla zmizí beze stopy..

Vzácné nežádoucí účinky

Takové vedlejší účinky jsou zaznamenány u jednoho pacienta z tisíce. Rovněž jsou obvykle vyjádřeny pouze v prvních měsících po instalaci nitroděložního tělíska. Pokud intenzita projevů v průběhu času neklesá, je předepsána nezbytná diagnostika. Mezi vzácné komplikace patří nadýmání, časté výkyvy nálady, svědění, otoky, hirsutismus, ekzém, vypadávání vlasů a vyrážky.

Alergické reakce jsou velmi vzácné nežádoucí účinky. S jejich vývojem je nutné vyloučit další zdroj kopřivky, vyrážky atd..

Návod k použití

Instalace spirály Mirena

Nitroděložní systém je zabalen do sterilního vakuového vaku, který se před instalací spirály otevře. Dříve otevřený systém musí být zlikvidován.

Antikoncepci Mirena může instalovat pouze kvalifikovaný gynekolog. Před tím musí lékař provést vyšetření a předepsat nezbytné vyšetření:

 • gynekologické vyšetření a vyšetření prsu;
 • analýza nátěru z děložního čípku;
 • mamografie;
 • kolposkopie a vyšetření malé pánve.

Musíte se ujistit, že nedochází k těhotenství, maligním novotvarům a pohlavně přenosným chorobám. Pokud jsou detekována zánětlivá onemocnění, jsou léčena před instalací Mireny. Měli byste také určit velikost, umístění a tvar dělohy. Správná poloha cívky zajišťuje antikoncepční účinek a chrání před vyloučením systému.

U pacientů v plodném věku se nitroděložní tělísko injektuje v prvních dnech menstruace. Při absenci kontraindikací lze systém nainstalovat okamžitě po potratu. Při normální kontrakci dělohy po porodu můžete Mirenu používat již 6 týdnů. Cívku lze vyměnit v kterýkoli den, bez ohledu na cyklus. Aby se zabránilo nadměrnému množení endometria, měl by být nitroděložní systém zaveden na konci menstruačního cyklu.

Preventivní opatření

Po instalaci IUD musíte navštívit gynekologa po 9-12 týdnech. Pak můžete navštívit lékaře jednou ročně, pokud se stížnosti objevují častěji. Dosud neexistují žádné klinické údaje prokazující predispozici k rozvoji křečových dilatací a trombózy žil dolních končetin při použití spirály. Když se však objeví příznaky těchto onemocnění, musíte se poradit s lékařem.

Působení levonorgestrelu negativně ovlivňuje glukózovou toleranci, v důsledku čehož musí pacienti s diabetem systematicky sledovat hladinu glukózy v krvi. S hrozbou septické endokarditidy u žen s chlopňovým srdečním onemocněním by mělo být zavedení a odstranění systému provedeno pomocí antibakteriálních látek.

Možné nežádoucí důsledky mireny

Odstranění nitroděložního tělíska

Cívka musí být odstraněna 5 let po instalaci. Pokud dále pacientka neplánuje těhotenství, manipulace se provádí na začátku menstruace. Odstraněním systému uprostřed cyklu existuje možnost početí. Pokud si přejete, můžete jednu nitroděložní antikoncepci okamžitě vyměnit za novou. Na dni cyklu nezáleží. Po vyjmutí produktu musíte systém pečlivě zkontrolovat, protože pokud je obtížné Mirenu odstranit, látka může vklouznout do děložní dutiny. Zavedení i vyjmutí systému může být doprovázeno krvácením a bolestí. U lidí s epilepsií někdy dochází k mdlobám nebo záchvatům.

Těhotenství a Mirena

Spirála má silný antikoncepční účinek, ale ne 100%. Pokud se těhotenství přesto vyvine, pak je nejprve nutné vyloučit jeho mimomaternicovou formu. V normálním těhotenství je cívka opatrně odstraněna nebo je proveden lékařský potrat. Ne ve všech případech se ukázalo, že extrahuje systém Mirena z dělohy, pak se zvyšuje pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství. Musíte také vzít v úvahu pravděpodobné nepříznivé účinky hormonu na tvorbu plodu..

Žádost o laktaci

Levonorgestrel IUD v malé dávce vstupuje do krve a může se vylučovat do mléka při kojení dítěte. V tomto případě je obsah hormonu přibližně 0,1%. Lékaři říkají, že při takové koncentraci je vyloučeno, že taková dávka může ovlivnit celkový stav dítěte..

FAQ

Cena Mireny je poměrně vysoká a užívání antikoncepce může vyvolat mnoho vedlejších účinků. Má agent nějaký pozitivní vliv na ženské tělo?

Mirena se často používá k obnovení stavu endometria po bilaterálním odstranění vaječníků nebo při patologické menopauze. Také nitroděložní tělísko:

 • zvyšuje hladinu hemoglobinu;
 • provádí prevenci rakoviny a hyperplazie endometria;
 • snižuje dobu a objem idiopatického krvácení;
 • obnovuje metabolismus železa v těle;
 • snižuje bolest při algomenorei;
 • provádí prevenci fibroidů a endometriózy dělohy;
 • má tonizující účinek.

Používá se Mirena k léčbě myomů?

Spirála zastaví růst myomatózního uzlu. Potřebujeme ale další diagnostiku a konzultaci s gynekologem. Je třeba vzít v úvahu objem a lokalizaci uzlů, například v případě submukózních fibroidů, které mění tvar dělohy, je instalace systému Mirena kontraindikována.

Používá se pro nitroděložní lék Mirena na endometriózu?

Cívka se používá k prevenci endometriózy, protože zastavuje množení endometria. Nedávno byly představeny výsledky studií, které prokazují účinnost léčby onemocnění. Systém však poskytuje pouze dočasný účinek a každý případ by měl být posuzován samostatně..

Šest měsíců po zavedení Mireny se u mě objevila amenorea. Tak by to mělo být? V budoucnu můžu otěhotnět?

Nedostatek menstruace je přirozenou reakcí na vliv hormonu. Postupně se vyvíjí u každých 5 pacientů. Pro každý případ si proveďte těhotenský test. Pokud je negativní, pak byste se neměli bát, po odstranění systému se obnoví menstruace a můžete naplánovat těhotenství.

Po zavedení antikoncepce Mirena může dojít k výtoku, bolesti nebo krvácení z dělohy?

Tyto příznaky se obvykle objevují v mírné formě, bezprostředně po zavedení Mireny. Silné krvácení a bolest jsou často indikací k odstranění cívky. Příčinou může být mimoděložní těhotenství, nesprávná instalace systému nebo vyloučení. Naléhavě navštivte svého gynekologa.

Může spirála Mirena ovlivnit váhu?

Přírůstek hmotnosti je jedním z vedlejších účinků léku. Je však třeba vzít v úvahu, že se vyskytuje u 1 ženy z 10 a tento účinek je zpravidla krátkodobý, po několika měsících zmizí. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Chránila jsem se před nechtěným těhotenstvím hormonálními pilulkami, ale často jsem je zapomněla vypít. Jak mohu změnit lék na spirálu Mirena?

Nepravidelný orální příjem hormonů nemůže zcela chránit před těhotenstvím, proto je lepší přejít na nitroděložní ochranu. Před tím musíte konzultovat lékaře a provést nezbytné testy. Je lepší instalovat systém 4. až 6. den menstruačního cyklu..

Kdy mohu po užití Mireny otěhotnět?

Podle statistik 80% žen otěhotní, pokud to samozřejmě chtějí, hned v prvním roce po odstranění spirály. Díky hormonálnímu působení dokonce mírně zvyšuje úroveň plodnosti (plodnosti).

Kde si můžete koupit spirálu Mirena? A jaká je jeho cena?

IUD je vydáván pouze na lékařský předpis a prodává se v lékárně. Jeho cena je určena výrobcem a pohybuje se od 9 do 13 tisíc rublů.

Recenze pacientů a lékařů o Mireně

Recenze žen na systém Mirena jsou docela rozporuplné a kombinují potěšení a vděčnost se znechucením a hrůzou. Pozitivní dojem je založen především na následujících bodech: absence silné menstruace a vedlejších účinků (u některých pacientů dochází v prvních měsících), příznivé náklady (na základě 5 let), snadné použití (nastavit a zapomenout), nemá vliv na sexuální kontakt... Spirála navíc pomohla mnoha ženám zastavit růst myomů a omezit projevy endometriózy..

Negativní recenze vycházely hlavně ze stížností na emoční poruchy (podrážděnost, snížený sexuální apetit) a neestetický vzhled (vypadávání vlasů, akné).

Recenze lékařů, stejně jako žen, o nitroděložním těle jsou také nejednoznačné, ale zdrženlivější. Odborníci potvrzují vysoký antikoncepční účinek a terapeutický účinek u některých onemocnění. Vysvětlují však, že před instalací spirály Mirena je nutná důkladná diagnostika..

Mirena

Složení

1 nitroděložní tělísko obsahuje:

 • levonorgestrel - 52 mg;
 • polydimethylsiloxanový elastomer - 52 mg.

Formulář vydání

Nitroděložní terapeutický systém Mirena je bílé nebo téměř bílé hormonálně-elastomerní jádro umístěné na těle ve tvaru písmene T a pokryté neprůhlednou membránou, která slouží jako druh regulátoru produkce aktivní účinné látky. Tělo ve tvaru T je na jednom konci opatřeno poutkem s připojeným závitem pro odstranění cívky a dvou ramen. Systém Mirena je umístěn ve vodičové trubici a je bez viditelných nečistot. Lék je dodáván ve sterilních blistrech vyrobených z polyesteru nebo materiálu TYVEK v množství 1 kus.

farmaceutický účinek

Nitroděložní systém nebo jednoduše nitroděložní tělísko Mirena je farmaceutický přípravek na bázi levonorgestrelu, který má postupné uvolňování do děložní dutiny lokální gestagenní účinek. Díky aktivní složce terapeutického činidla klesá citlivost estrogenových a progesteronových receptorů endometria, což se projevuje silným antiproliferativním účinkem.

Existují morfologické změny na vnitřní výstelce dělohy a slabá lokální reakce na cizí těleso v jeho dutině. Sliznice cervikálního kanálu se do značné míry zahušťuje, což zabraňuje pronikání spermií do dělohy a inhibuje motorické schopnosti jednotlivých spermií. V některých případech je také zaznamenáno potlačení ovulace..

Užívání přípravku Mirena postupně mění povahu menstruačního krvácení. V prvních měsících používání nitroděložního tělíska může v důsledku potlačení proliferace endometria dojít ke zvýšení rozmazání krvavého vaginálního výtoku. Jak se vyvíjí farmakologický účinek terapeutického činidla, když dosáhne maximální potlačení proliferativních procesů maximum, začíná období hubeného krvácení, které se často transformuje na oligo- a amenoreu..

3 měsíce po zahájení užívání přípravku Mirena se ztráta menstruační krve u žen snižuje o 62-94% a po 6 měsících - o 71-95%. Tato farmakologická schopnost změnit povahu děložního krvácení se používá k léčbě idiopatické menoragie při absenci hyperplastických procesů v membránách ženských pohlavních orgánů nebo extragenitálních stavů, jejichž nedílnou součástí patogeneze je výrazná hypokoagulace, protože účinnost léčiva je srovnatelná s chirurgickými metodami léčby.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Po zavedení nitroděložního systému začne farmaceutické léčivo okamžitě působit, což se projevuje postupným uvolňováním levonorgestrelu a jeho aktivní absorpcí, což lze posoudit změnou jeho koncentrace v krevní plazmě. Rychlost uvolňování účinné látky je zpočátku 20 μg denně a postupně klesá a po 5 letech dosahuje 10 μg denně. Hormonální cívka Mirena nastavuje vysokou lokální expozici, která poskytuje koncentrační gradient účinné látky ve směru od endometria k myometriu (koncentrace ve stěnách dělohy se liší více než stokrát).

Jakmile je levonorgestrel v systémové cirkulaci, váže se na sérové ​​proteiny: 40-60% aktivní složky se nespecificky váže na albumin a 42-62% aktivní složky se specificky váže na selektivní nosič pohlavních hormonů SHBG. Asi 1–2% dávky je přítomno v cirkulující krvi jako volný steroid. Během používání terapeutického činidla klesá koncentrace SHBG a zvyšuje se volná frakce, což naznačuje nelinearitu farmakokinetické schopnosti léčiva..

Po zavedení nitroděložního tělíska Mirena do děložní dutiny je levonorgestrel v krevní plazmě detekován do 1 hodiny a maximální koncentrace je dosaženo po 2 týdnech. V průběhu klinických studií bylo prokázáno, že koncentrace aktivní složky závisí na tělesné hmotnosti ženy - při nízké hmotnosti a / nebo při vysoké koncentraci SHBG je množství hlavní složky v plazmě vyšší.

Levonorgestrel je metabolizován za účasti izoenzymu CYP3A4 na konečné produkty metabolismu ve formě konjugovaného a nekonjugovaného 3-alfa a 5-beta-tetrahydrolevonorgestrelu, poté je vylučován střevem a ledvinami s koeficientem vylučování 1,77. V nezměněné formě je aktivní složka eliminována pouze ve stopových množstvích. Celková clearance biologické látky Mirena z krevní plazmy je 1 ml za minutu na kilogram hmotnosti. Poločas rozpadu - asi 1 den.

Indikace pro použití

 • antikoncepce;
 • idiopatická menoragie;
 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • preventivní léčba hyperplazie endometria během hormonální substituční terapie.

Spirála Mirena - kontraindikace

Absolutní kontraindikace pro použití hormonální cívky:

 • těhotenství;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • poporodní endometritida;
 • infekční proces v dolních částech urogenitálního systému;
 • anamnéza septického potratu za poslední tři měsíce;
 • zhoubné novotvary dělohy nebo jejího děložního čípku;
 • cervicitida;
 • tuberkulóza ženského reprodukčního systému;
 • děložní krvácení neznámého původu;
 • dysplázie děložního čípku;
 • hormonálně závislé nádorové novotvary;
 • vrozené nebo získané anomálie anatomické a histologické struktury dělohy;
 • akutní onemocnění jater;
 • přecitlivělost na farmakologické složky nitroděložního tělíska.

Patologické stavy, které mohou komplikovat použití nitroděložního tělíska s levonorgestrelem:

 • poporodní období od 48 hodin do 4 týdnů;
 • hluboká žilní trombóza;
 • benigní trofoblastická nemoc;
 • přítomnost nebo anamnéza rakoviny prsu za posledních 5 let;
 • plicní embolie;
 • syndrom získané immunití nedostatečnisti;
 • vysoká pravděpodobnost pohlavně přenosných infekcí;
 • aktivní jaterní patologie (například akutní virová hepatitida, dekompenzovaná cirhóza atd.).

Mirena nežádoucí účinky

Menstruační změny

Nežádoucí účinky IUD by měly začít změnou povahy a cyklu menstruačního krvácení, protože se objevují mnohem častěji než jiné nepříznivé účinky terapeutických opatření. Trvání krvácení se tedy zvyšuje u 22% žen a nepravidelné děložní krvácení je zaznamenáno u 67%, když se vezme v úvahu prvních 90 dnů po instalaci léku Mirena. Četnost těchto jevů postupně klesá, protože hormonální cívka v průběhu času uvolňuje méně biologicky aktivní látky a do konce prvního roku je 3%, respektive 19%. Počet projevů jiných menstruačních nepravidelností se však zvyšuje - na konci prvního roku se amenorea vyvíjí u 16% a vzácné krvácení u 57% pacientek.

Další nežádoucí účinky

 • Z imunitního systému: kožní vyrážka a svědění, kopřivka, angioedém.
 • Z nervového systému: bolesti hlavy, migrény, depresivní nálada až deprese.
 • Nežádoucí účinky na reprodukční systém a mléčné žlázy: vulvovaginitida, výtok z pohlavních orgánů, infekce pánevních orgánů, dysmenorea, bolest v mléčných žlázách, vyloučení nitroděložního tělíska, cysty na vaječnících, perforace dělohy.
 • Z gastrointestinálního traktu: bolesti břicha, nevolnost.
 • Dermatologické poruchy: akné, hirsutismus, alopecie.
 • Na straně kardiovaskulárního systému: zvýšený krevní tlak.

Intrauterinní zařízení Mirena: návod k použití (metoda a dávkování)

Obecná ustanovení pro užívání drogy

Antikoncepční přípravek Mirena se vstřikuje přímo do děložní dutiny, kde má své farmakologické účinky po dobu 5 let. Rychlost uvolňování aktivní hormonální složky je 20 μg denně na začátku používání nitroděložního tělíska a po 5 letech se postupně snižuje na 10 μg denně. Průměrná rychlost eliminace levonorgestrelu během celého terapeutického cyklu je přibližně 14 μg denně.

Existuje speciální indikátor účinnosti antikoncepce, který odráží počet těhotenství u 100 žen během doby užívání antikoncepce. Při správné instalaci a dodržování všech pravidel pro používání nitroděložního tělíska je index Pearl pro Mirenu přibližně 0,2% do 1 roku a stejný ukazatel po dobu 5 let - 0,7%, což vyjadřuje neuvěřitelně vysokou účinnost používání této metody antikoncepce ( pro srovnání: u kondomů se index Pearl pohybuje od 3,5% do 11% a u chemikálií, jako jsou spermicidy, od 5% do 11%).

Instalaci a odstranění nitroděložního systému může doprovázet bolest v podbřišku, mírné krvácení. Manipulace může také u pacientů s epilepsií způsobit mdloby v důsledku vaskulární-vagální reakce nebo záchvatu, proto může být nutné použití lokální anestézie ženských pohlavních orgánů.

Před instalací drogy

Doporučuje se, aby nitroděložní tělísko instaloval pouze lékař, který má zkušenosti s tímto typem antikoncepce, protože jsou vyžadovány povinné aseptické podmínky a odpovídající lékařské znalosti ženské anatomie a fungování farmaceutického výrobku. Bezprostředně před instalací je nutné provést všeobecné a gynekologické vyšetření, aby se vyloučila rizika dalšího užívání antikoncepce, přítomnosti těhotenství a nemocí, které působí jako kontraindikace.

Lékař musí nutně určit polohu dělohy a velikost její dutiny, protože správné umístění systému Mirena zajišťuje jednotný účinek aktivní složky na endometrium, což vytváří podmínky pro její maximální účinnost.

Pokyny pro Mirenu pro zdravotnický personál

Vizualizujte děložní čípek pomocí gynekologických zrcadel, ošetřete jej a pochvu antiseptickými roztoky. Chyťte horní ret děložního čípku kleštěmi a narovnejte krční kanál opatrným tahem, fixujte tuto polohu lékařských nástrojů až do konce postupu pro instalaci nitroděložního tělíska. Pomalu postupujte děložní sondou skrz orgánovou dutinu ke dnu dělohy a současně určete směr cervikálního kanálu a přesnou hloubku dutiny, s vyloučením možných anatomických septa, synechií, submukózních fibroidů nebo jiných překážek. Pokud je cervikální kanál úzký, doporučuje se k jeho rozšíření použít lokální nebo vodivou anestezii.

Zkontrolujte neporušenost sterilního obalu s lékem, poté jej otevřete a vyjměte nitroděložní tělísko. Posuňte jezdec do nejvzdálenější polohy tak, aby byl systém zatažen dovnitř vodicí trubice a vypadal jako malá tyč. Udržujte jezdec ve stejné poloze a nastavte horní okraj indexového prstence podle dříve naměřené vzdálenosti k fundusu. Opatrně posuňte vodítko přes cervikální kanál, dokud není kroužek ve vzdálenosti asi 1,5-2 cm od děložního čípku.

Po dosažení požadované polohy spirály pomalu posuňte jezdec ke značce úplného odhalení vodorovných ramen a počkejte 5-10 sekund, dokud systém nezíská tvar T. Posuňte vodicí drát k základní pozici, o čemž svědčí plný kontakt indexového prstence s děložním čípkem. Zatímco držíte vodicí drát v této poloze, uvolněte lék pomocí nejnižší možné polohy posuvníku. Opatrně vytáhněte vodič. Odřízněte nitě na délku 2-3 cm, počínaje vnějšími osami dělohy.

Ihned po manipulaci k instalaci přípravku Mirena se doporučuje potvrdit správnou polohu nitroděložního tělíska pomocí ultrazvukového vyšetření. Opakované vyšetření se provádí po 4–12 týdnech a poté jednou ročně. Za přítomnosti klinických indikací by mělo být pravidelně prováděno gynekologické vyšetření a ověřování správné polohy spirály pomocí funkčních laboratorních diagnostických metod.

Odstranění nitroděložního tělíska

Lék Mirena by měl být odstraněn po 5 letech po instalaci, protože účinnost terapeutického činidla po tomto období významně klesá. V lékařské literatuře jsou popsány dokonce i případy nepříznivého účinku včasného neodstraněného nitroděložního tělíska s rozvojem zánětlivých onemocnění pánevních orgánů a některých dalších patologických stavů..

K extrakci léku je nutné přísné dodržování aseptických podmínek. Odstranění Mireny je jemné tahání za nitky, uchopené speciálními gynekologickými kleštěmi. Pokud nitky nejsou viditelné a nitroděložní tělísko je umístěno hluboko v dutině orgánu, lze použít trakční hák. Může také vyžadovat dilataci cervikálního kanálu.

Po odstranění léku Mirena by měl být systém zkontrolován na jeho celistvost, protože v některých situacích se může hormonálně-elastomerní jádro oddělit nebo sklouznout na ramena těla ve tvaru písmene T. Jsou popsány patologické případy, kdy takové komplikace odstranění nitroděložního tělíska vyžadovaly další gynekologický zákrok.

Předávkovat

Při správném používání a dodržování všech pravidel pro nastavení nitroděložního tělíska je předávkování farmaceutickým lékem nemožné.

Interakce

Farmaceutické induktory enzymů, zejména biologické katalyzátory ze systému cytochromu P 450, které se podílejí na metabolické transformaci léčiv, jako jsou antikonvulziva (fenobarbital, fenytoin, karbamazepin) a antibiotika (rifampicin a další), zvyšují biochemickou přeměnu gestagenů. Jejich vliv na účinnost přípravku Mirena je však zanedbatelný, protože hlavním bodem aplikace terapeutických schopností nitroděložního tělíska je lokální účinek na endometrium.

Podmínky prodeje

Vydáno v lékárenských kioskech na lékařský předpis.

Podmínky skladování

IUD by mělo být skladováno ve sterilním obalu mimo dosah malých dětí a chráněno před přímým slunečním zářením. Správná teplota by neměla překročit 30 stupňů Celsia.

Skladovatelnost

speciální instrukce

Mirena hormonální cívka s děložními myomy

Děložní myomy (také známé jako fibroidy nebo leiomyomy) je benigní nádor, který roste ze svalové vrstvy dělohy (myometria) a je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Patologické ohnisko je uzel chaoticky tkaných vláken hladkého svalstva od několika milimetrů do několika centimetrů. Pro léčbu této nozologické jednotky se zpravidla používá chirurgická intervence, nyní však bylo vyvinuto konzervativní terapeutické schéma..

Lékem volby jsou hormonální látky s preferovaným lokálním typem interakce, protože nitroděložní tělísko Mirena je jakýmsi zlatým standardem pro sanitaci děložních myomů.

Antestrogenní účinek je realizován snížením velikosti patologických uzlin, prevencí možných komplikací a snížením objemu chirurgického zákroku, aby byla zachována maximální fyziologická struktura dělohy a umožněno budoucí těhotenství.

Spirála Mirena s endometriózou

Endometrióza je patologický stav, kdy buňky vnitřní vrstvy dělohy rostou za ní. Histologické struktury mají receptory pro ženské pohlavní hormony, což způsobuje stejné změny jako v normálním endometriu, projevující se měsíčním krvácením, v reakci na které se vyvíjí zánětlivá reakce.

Gynekologické onemocnění je vlastní ženám v reprodukčním věku a kromě bolestivých pocitů může vést k neplodnosti - časté komplikaci endometriózy, proto je tak důležité včas diagnostikovat a správně přistupovat k léčbě patologického stavu. Léčba endometriózou může samozřejmě představovat chirurgický zákrok s minimálně invazivním přístupem a několika vedlejšími účinky, ale je mnohem výhodnější zvolit konzervativní metody léčby..

Nitroděložní tělísko Mirena je účinným nástrojem k eliminaci endometriózy z několika důvodů:

 • prokázaný praktickým výzkumem, účinek léku, který se projevuje inhibicí růstu patologických ložisek, snížením jejich velikosti a postupnou resorpcí;
 • méně nežádoucích účinků ve srovnání s jinými léčivy;
 • zmírnění syndromu bolesti spojené s problémem endometriózy;
 • není potřeba každodenních perorálních pilulek nebo injekcí;
 • normalizace menstruačního cyklu;
 • není potřeba antikoncepce.

Intrauterinní zařízení pro hyperplazii endometria

Hyperplazie endometria je patologický stav extrémně podobný endometrióze, protože se jedná o nadměrné množení a zesílení sliznice ženských pohlavních orgánů. Rozdíl spočívá ve správném anatomickém umístění histologických struktur, které pouze mění příznaky a možné komplikace, ale neodstraňuje je.

Nozologickou jednotku lze rozpoznat podle hojného a dlouhodobého špinění během menstruace nebo krvácení z dělohy, které není spojeno s cyklem, nepřítomnosti ovulace a neschopnosti implantovat embryo do změněného endometria, což je projev zvýšené hladiny estrogenu v těle. Etiologická léčba tohoto problému, zaměřená na odstranění bezprostřední příčiny, je hormonální látka s výrazným antiestrogenním účinkem..

Většina gynekologů dává přednost použití nitroděložního systému Mirena kvůli spolehlivosti jeho farmakologického účinku, snadnému každodennímu použití, které nevyžaduje další lékařské znalosti a relativní levnost ve srovnání s jinými terapeutickými látkami, protože použití Mireny neznamená denní výdaje na perorální tablety nebo injekce.

Těhotenství po použití nitroděložního tělíska Mirena

Vzhledem k tomu, že antikoncepce má hlavně lokální farmakologické účinky, úplné zotavení všech fyziologických parametrů po odstranění léčiva nastává poměrně rychle. Během jednoho roku po evakuaci systému dosáhne frekvence plánovaných těhotenství 79,1-96,4%. Histologický stav endometria se obnoví po 1-3 měsících a menstruační cyklus je zcela obnoven a normalizován do 30 dnů.

Analogy

Existuje několik farmaceutických přípravků se stejným kódem ATC a podobným složením aktivních účinných látek: Jaides, Postinor, Evadir, Eskapel, avšak pouze Jaides lze právem nazvat analogem, protože lék je představován nitroděložním systémem založeným na levonorgestrelu s nižší dávkou, a proto se počítá celkem po tři roky neustálého používání.

S alkoholem

Farmaceutický přípravek má výrazný lokální terapeutický účinek a v malém množství vstupuje do systémového oběhu ženského těla, proto neinteraguje se složkami alkoholických nápojů, doporučuje se však jejich dávkování, aby nezpůsobovaly další vedlejší účinky nebo nežádoucí účinky.

Během těhotenství a kojení

Použití nitroděložního tělíska Mirena je kontraindikováno v těhotenství nebo při podezření na něj, protože jakákoli nitroděložní antikoncepce zvyšuje riziko spontánního potratu a předčasného porodu. Odstranění nebo sondování systému může také vést k neplánované evakuaci plodu z děložní dutiny. Pokud není možné opatrné odstranění antikoncepce, měla by se prodiskutovat vhodnost lékařského potratu, jak je uvedeno.

Pokud si žena přeje udržet těhotenství, měla by být pacientka v první řadě plně informována o možných rizicích a nepříznivých důsledcích jak pro její tělo, tak pro dítě. V budoucnu byste měli pečlivě sledovat průběh těhotenství a spolehlivě diagnostickými metodami vyloučit mimoděložní implantaci.

Vzhledem k lokálnímu užívání hormonální antikoncepce existuje možnost virilizujícího účinku na plod, avšak vzhledem k vysoké účinnosti farmaceutického léčivého přípravku Mirena jsou klinické zkušenosti týkající se výsledků těhotenství při současném použití nitroděložního tělíska velmi omezené. O tom by měla být informována také žena, která si přeje otěhotnět..

Kojení není kontraindikací pro použití nitroděložního systému, i když malé množství účinné látky (asi 0,1% dávky) může během kojení proniknout do mléka. Je nepravděpodobné, že by takové nepatrné množství levonorgestrelu mělo nějaké farmakologické účinky na dítě. Lékařská komunita v naprosté většině souhlasí s tím, že užívání drogy 6 týdnů po porodu nemá nepříznivé účinky na růst a vývoj mladého organismu..

Recenze Mireny

Farmaceutický lék je velmi populární u žen v reprodukčním věku, protože intrauterinní zařízení Mirena má následující recenze:

 • antikoncepce je vhodná k použití, protože nemusíte dodržovat pravidelný režim užívání, jako je tomu v případě perorální hormonální antikoncepce, nebo zvláštní pravidla výživy, protože aktivní složka má místní účinek;
 • index Pearl tvoří poměrně velký kredit důvěry ve farmaceutický produkt, což potvrzují recenze a doporučení na internetu;
 • frekvence nejpůsobivějších vedlejších účinků je neuvěřitelně nízká, což umožňuje ani nepřemýšlet o způsobech, jak ji vyloučit, když se rozhodnete používat antikoncepci Mirena.

Doporučení a zpětná vazba od lékařů se zakládají nejen na účinnosti antikoncepčních farmakologických účinků nitroděložního systému, ale také na terapeutických vlastnostech léčiva. Výsledky klinických studií umožňují použití spirály Mirena pro endometriózu, hyperplazii sliznice dělohy a benigní novotvary její svalové vrstvy. Kvalifikovaní gynekologové zvažují konzervativní léčebný režim s touto antikoncepcí - lékem volby pro výše uvedené nozologické jednotky.

Recenze nitroděložního tělíska Mireny od žen, které jej používaly pro terapeutické účely, jsou také plné pozitivních emocí. Takové ošetření se nejen někdy vyhýbá chirurgickému zákroku, který nevyhnutelně zanechává znetvořující jizvy nebo jiné defekty kůže, ale také zcela eliminuje patologická ložiska onemocnění. Téměř každé tematické fórum nebo internetový zdroj doporučuje projednat tento konzervativní léčebný režim s osobním lékařem.

Cena Mireny kde koupit

Hormonální cívka Mirena je finský farmaceutický výrobek, který může významně ovlivnit náklady na antikoncepci. To je zvláště patrné při srovnání cen na území Ruské federace, protože některé lékárny a řetězce používají osobní smlouvy. To znamená, že si můžete koupit spirálu Mirena v Moskvě za 11 750 rublů, v Krasnojarsku za 10 890 rublů a v Ufě stojí hormonální cívka 11 100 rublů. Cena nitroděložního tělíska Mirena v Moskvě a dalších městech země je uvedena na základě obecných výsledků marketingového výzkumu, který se může projevit rozdílem v nákladech v lékárenských kioskech.

Na Ukrajině cena nitroděložního tělíska Mirena kolísá mnohem méně než v Ruské federaci. Například v Dněpropetrovsku lze farmaceutický produkt zakoupit za 1800 hřiven a v Nikolajevě se systém prodává za 1750 hřiven..

Jak se nedostanete do psychiatrické léčebny nebo pozornosti - "MIRENA"!

Porodila jsem dítě ve 30 letech. Na ruské standardy je pravděpodobně trochu pozdě, ale tady je to považováno za normu (žiji v Kalifornii více než 10 let).

Ale nejde o to, kdy je nejlepší čas na porod. Chtěl jsem jen říct, že celé ty roky, dokud se mi nenarodila dcera, jsem nevěděl, co jsou to spirální nebo hormonální pilulky. Všech 14 let našeho manželství jsme s manželem používali výhradně kondomy a cítili jsme se víceméně snesitelní. Nechtěl jsem polknout pilulky a spirála se nedoporučovala těm, kteří nerodili. Nyní, po narození dítěte, jsem se při jedné z prvních schůzek s lékařem zeptal na způsoby ochrany. Doktor mi řekl o pilulkách, o dámských prstenech, které se musely každý měsíc měnit, a o něčem jiném. To vše se mi zdálo příliš komplikované, zvláště s ohledem na skutečnost, že mám špatnou paměť. A zeptal jsem se, jestli existuje něco trvalejšího a spolehlivějšího, aby mě z toho nebolí hlava. Problém byl v tom, že jsem se neobtěžoval zjistit, jak bude „spirála“ v angličtině :), a čekal jsem, až mi ji doktor nabídne, a já to pochopil z popisu. Obecně se to tedy stalo a dohodli jsme se na spirále. Musím říci, že jsem porodila v dobré nemocnici a porodila jsem v úžasných podmínkách. Ale zároveň jsem věděl, že si brzy koupím další pojištění a z té nemocnice odejdu, protože prostí lékaři tam nechávají mnoho na přání. Ano, vědí, jak operovat, v pořádku oživovat a porodit s nimi je úžasné. Ale běžní terapeuti jsou hrozní, prostě neexistují žádní diagnostikáři, nemůžete se obrátit na specialistu, dokud terapeut neurčí diagnózu, a fronty na specialisty jsou dva měsíce předem. Stručně řečeno, věděl jsem, že tamní lékaři nejsou moc dobří, ale doufal jsem, že mi pomohou vybrat jednoduchou spirálu a dát to nějak bez problémů.

Takže jsme se s lékařem dohodli na spirále Mirena. „Mirena“, takže „Mirena“ - toto jméno pro mě nic neznamenalo. Moderní hormonální cívka, spolehlivá. Přečetl jsem si brožuru, kterou mi dali, zdá se, že je všechno v pořádku. A nasadili na mě Mirenu. Stalo se to doslova dva měsíce po porodu. Moje menstruace se nevrátila. Jen zhruba jsem pochopil, že se něco děje. Nic neublížilo, VŽDY (!) Nebyla krev. Takže slabý výboj, jako v poslední den pravidelné menstruace. Šel jsem k lékaři (ve stejné nemocnici), řekli mi, že to je pro „Mirenu“ normální věc, a uklidnil jsem se. Sex se stal mnohem jasnějším, jakmile jsme s manželem přestali myslet na „gumičky“, a byl jsem velmi potěšen. Přesto: těhotenství nenastává, není menstruace, nic nebolí. Krása! Zde jsou jen PMS (premenstruační syndrom). Najednou jsem si všiml, že 10 dní před takzvanou menstruací jsem strašně podrážděný, což se v mém životě nikdy nestalo. Myslím, že všechno se změnilo po porodu, hormonální změny v těle a to všechno. Navíc je PMS pro mnoho žen normální. A znovu jsem se vnitřně uklidnil.

Ale podrážděnost rostla doslova měsíc po měsíci. Začal jsem křičet na svého manžela, na svou tchyni, dokonce i na své dítě. V první polovině měsíčního cyklu jsem se cítil víceméně snesitelný, ale blíž ke svému období jsem se stal nekontrolovatelným. Ukázalo se, že moje dítě bylo úplně nespavé, spalo velmi málo a neklidně, takže jsem se vždy cítil ospalý, unavený a naštvaný. Dítěti byl jeden rok a já jsem prakticky nedostala radost z mateřství. Všechno a všichni mě dráždili. Cítil jsem se strašně unavený a ohromený, i když jsem měl dobrý spánek. V práci jsem byl smrtelně unavený, i když jsem pracoval jen několik hodin denně. Často jsem plakal nad každou maličkostí a svými výkřiky jsem přivedl svého manžela a tchyni. Navíc to už přišlo do takové míry, že jsem už v životě nic nechtěl - žádný odpočinek, žádná zábava, žádné nakupování módních hadrů, žádné dovolené. nic. Deprese mě vtáhla dovnitř. Už to nebyl jednoduchý PMS, cítil jsem se neustále unavený a podrážděný. Skoro jsem nedělal domácí práce. Někdy vařila jen jídlo, umývala nádobí a prala a žehlila oblečení. Nezajímalo mě, že všude byl prach, že kuchyňská podlaha nebyla dlouho vyčištěna, hračky byly rozptýleny po celém domě. Nechtěl jsem v domě ani čistotu, ani pohodlí, ai když jsem našel sílu k čištění, čistota v pokojích se nelíbila. Nezajímalo mě. Dítě jsem samozřejmě miloval, ale jeho neochota večer spát mě vedla k zoufalství. Díky tomu jsme se s dcerou oba začali bát večerního spánku a při pohledu na postýlku začala být hysterická. Mezitím čas plynul, moje dcera vyrůstala, babičky aktivně pomáhaly, můj manžel a já jsme pracovali. Kdysi dávno jsem vyměnil staré zdravotní pojištění za úplně jiné, dražší. A zde případ pomohl. Jak se říká: štěstí by nebylo, ale neštěstí pomohlo.

Loni v létě, jako obvykle v červenci, jsem měl hodně práce. Jsem pianista a ten měsíc jsem musel sedět u klavíru 6-7 hodin denně. Pracoval jsem tvrději než kdy jindy, únava se zvyšovala, byl jsem neustále nervózní, zvláště pokud jsem kvůli dopravní zácpě přišel pozdě do práce. Během řízení jsem měl skutečné záchvaty vzteku, když jsem viděl, jak moc se opozdím. Po několika týdnech takové tvrdé práce se něco stalo s mojí pravou rukou. Když jsem hrál na klavír, cítil jsem bolest v zápěstí, ne tak silnou, ale docela znatelnou. Po dokončení této práce o dva týdny později jsem si myslel, že ruka projde sama, protože teď budu pracovat mnohem méně. Ale ruka neprošla. Uplynuly měsíce, přišla zima a ruka začala téměř neustále bolet při jakémkoli zatížení a dokonce i zápěstí bylo vždy mírně oteklé. Takže můžete přijít o práci! Musel jsem vyhledat lékaře.

Po dlouhém hledání lékaře a experimentech s rukou ve formě masáží, studených a horkých obkladů, pilulek atd. Nakonec jsem našel úžasného doktora, který mi úplně vyléčil ruku jednou injekcí! Už to bylo na jaře, skoro jsem si zoufal a najednou to bylo tak jednoduché - jedna injekce a to je vše! Lékař mi připadal téměř jako kouzelník. A rozhodl jsem se s ním konzultovat PMS, nedostatek menstruace atd. Řekl, že je to všechno neobvyklé, a doporučil mi dobrého gynekologa. Okamžitě jsem zavolal na kliniku, abych si domluvil schůzku. V době, kdy její dceři byly dva roky, měla stále potíže večer spát, ale spala celou noc až do pozdního nebo pozdního rána, aniž by se probudila. Začal jsem dost spát, ale únava stále nezmizela. Nechápal jsem nic. Proč mít dítě najednou tak změnilo mou postavu? Samozřejmě jsem nebyl anděl před porodem, ale nikdy tak hysterický. Byl jsem zděšen, že jsem porodil dítě, a ne proto, že jsem toho litoval, ale jen proto, že mi toho dítěte bylo líto - no, proč dostal tak nechutnou matku? Moje tchyně mě uklidnila, jak nejlépe vedla, že jsem dobrá matka, jen jsem si potřebovala odpočinout. Neustále radila mému manželovi, abychom si vzali dovolenou a jeli spolu někam. Ale nechtěl jsem opustit svou dceru. A můj manžel a já bychom nebyli tak snadno propuštěni z práce. Vzplanutí pokračovalo, můj manžel se komunikaci se mnou vyhýbal, ale po pravdě řečeno, já sám jsem ve skutečnosti komunikovat nechtěl. Nemyslím ani sex, jen jsem nikoho nechtěl vidět. Chytil jsem se, že jsem na něčem neustále hledal chyby, a všechno kolem mě se zdá být špatně a všichni lidé kolem jsou idioti a spikli se, aby otrávili moji existenci. Azyl.

V dubnu jsem byla u gynekologa. Ukázalo se, že to byla skvělá teta, docela mladá a velmi inteligentní. Mimochodem, rusky, takže jsem se nemusel namáhat, abych jí vysvětlil všechny své problémy. Když jsem řekla o „Mireně“, najednou se začala ptát, jak mi předtím prošly menstruace, jak jsem porodila, zda krvácí atd. Odpověděl jsem na otázky, aniž bych skutečně pochopil jejich význam. Menstruace byla vždy vzácná, po dobu 2-3 dnů se porodila sama, nedošlo k žádnému krvácení. Doktor byl strašně překvapen. „Proč jsi dostala Mirenu?" Zeptala se. Ukázalo se, že Mirena není jednoduchá spirála. Ukazuje se to především těm ženám, které měly po porodu příliš silné menstruace nebo krvácení nebo nějaké vážné komplikace. Spirála je hormonální as některými léky. A to vůbec nepotřebuji! Proto je PMS tak silný - hormony fungují. A absence krve během menstruace je také naprosto normální. Doktorka mi dlouho vysvětlovala, jak se to všechno děje. A také řekla: že čím méně času zbývá do konce této spirály (dal jsem to na 5 let), tím slabší bude PMS. A protože pro mě byla hlavním problémem absence menstruace a byl jsem přesvědčen, že je vše v pořádku, rozhodli jsme se s lékařem odejít Všechno je tak, jak to je. A po dvou a půl letech nahradit „Mirenu“ obyčejnou spirálou. O tom a rozhodl se, ale myšlenka, že to byla spirála, díky níž byl můj život tak nesnesitelný, mi pevně uvízla v hlavě. Prostě jsem nemohl úplně věřte, že t Tato drobná spirála má tak silný účinek. Stále jsem si myslel, že si prostě potřebuji odpočinout, a v srpnu, když mám více volna v práci, si mohu trochu odpočinout, možná dokonce někam na pár dní odejít a nechat svoji dceru své babičce. Brzy však bylo jasné, že to stihnu až v srpnu. Nebo nehoda, protože řízení automobilu v takovém nafouknutém stavu je prostě nebezpečné nebo v psychiatrické léčebně. Nebo se opít. Ano, začal jsem pít. Ne zavodňovat vodku s lahvemi, ale večer sklenku nebo dvě vína - to jsem už potřeboval. A až po další hysterii, když jsem pocítil přímou drogovou potřebu alkoholu, jsem si uvědomil, že takto se lidé opíjejí. Musel jsem něco udělat a rozhodl jsem se odstranit spirálu! Najednou je spirála zdrojem všech mých problémů.

Nebyl jsem si jistý, ale nebyly jiné možnosti. Následujícího rána jsem zavolal na kliniku a domluvil se s lékařem. Pak se všechno stalo, jako by kouzlo. Od prvních hodin, kdy byla spirála vytažena, jsem se začal cítit mnohem klidnější. Všechna moje nervozita a napětí, které mě nenechalo jít déle než dva roky, někde zmizelo. A ne postupně, ale najednou najednou. Bál jsem se uvěřit svým pocitům, zdálo se mi, že se to nestalo, vypadalo to jako nádherná transformace! Monstra - do krásy! :) Hned první večer jsem s překvapením zjistil, že můžete dát své dítě spát na 40 minut a nebudete nervózní ani řvát! A nejen zadržování se snahou vůle. A být skutečně klidnou a milující matkou! Zdá se, že moje dcera byla také strašně překvapena změnou, která se mi stala, protože se chovala tiše a klidně usnula. Dny ubíhaly, nepoznal jsem sám sebe. Odvěká únava začala pomalu odcházet, začal jsem se ráno probouzet svěží a odpočíval jsem, přestal jsem křičet a hystericky, znovu jsem objevil radost z mateřství. Proč je tu mateřství, cítil jsem chuť do života! Začal jsem se usmívat! A to si okamžitě všimli všichni příbuzní. A moje malá dcera na mě najednou začala natahovat mnohem silnější, naučila se objímat a líbat. A bylo mi tak líto těch zmeškaných a nenávratně ztracených dní, kdy byly první roky mateřství otráveny vinou nějakého pošetilého lékaře! Zděšeně jsem se podíval na svůj dům. Bože můj, jak jsem to rozběhl! Prach, špína, pavučiny na stěnách, podlaze v kuchyni již nelze vyčistit. Po dokončení další červencové smlouvy a slušném výdělku jsem se rozhodl nahradit špinavé linoleum v kuchyni čistými dlaždicemi. Ale nejprve odpočiňte!

A já a můj manžel jsme nechali naši dceru jeho matce a jeli jsme na tři dny do Las Vegas. Stále 3 roky bez dovolené. A Las Vegas je blízko, jen tři a půl hodiny jízdy autem, sotva utratíte čas a peníze na silnici. A tam, pokud nebudete odpočívat fyzicky, budete odpočívat alespoň morálně. A není vůbec nutné sedět v kasinu. Sotva jsme hráli. V Las Vegas je tolik věcí. Samotná představení, muzea a hotely (které jsou samy o sobě mnohem zajímavější než muzea). A to je každou minutu úžasný pocit dovolené. Úžasné město! Vrátili jsme se velmi šťastní.

A teď děláme kosmetické opravy doma.

Obnovili jsme barvu na stěnách, kde byly skvrny a malebné dětské „obrázky“ fixou a tužkami (na stěnách nemáme tapety, jen barvy). Položili dlaždice do kuchyně, koupili nový sporák a mikrovlnnou troubu, umyli a upravili obrovskou sbírku Gzhel ve sklíčkach novým způsobem. Existují také plány vyhodit špinavé napůl rozbité židle v kuchyni a koupit nové. A lépe se stolem. Duše žádá o změnu, čistotu a pohodlí! Nákupy mě začaly znovu bavit, moje dcera si pro radost koupila spoustu hraček, DVD a oblečení. A cítím se tak šťastná! Začal jsem si znovu užívat života. Rozhodli jsme se mít kotě a už jsme si vybrali jedno strašně roztomilé. Za týden ho vyzvedneme z kočičí nemocnice se všemi očkováním.

Moje menstruace je zpět do normálu! :) A už tři roky jsem začal zapomínat, co to je. A já, jako idiot, jsem byl strašně šťastný, když se mi vrátila moje normální PMS - když zoufale chci sladkosti a trochu táhnu za břicho. A to je vše. Ještě jsem nenainstaloval novou spirálu, něco děsivého, i když doktor řekl, že obyčejná spirála není schopná tak ošklivých věcí. :) Musel jsem si znovu koupit kondomy! Ale na konci září, během příští menstruace, se určitě domluvím s lékařem a dám si pravidelnou spirálu.

To je asi všechno. Možná můj příběh někomu pomůže, nebo možná ne, plně přiznávám, že to byla jen moje individuální reakce na „Mirenu“, zatímco u ostatních žen všechno jde dobře. A můj případ je jen výjimka, která pouze dokazuje pravidlo. Nevím, popsal jsem jen své vlastní zkušenosti. A protože jsem také skeptik, věřím spíše ve špatné než v dobré a vůbec nemám sebehypnózu, je nepravděpodobné, že jsem si jen přesvědčil, že po spirále bude všechno v pořádku. Jsem opravdu dobrý! Co vám všem přeji!

Mnoho žen během menopauzy zná horké záblesky na vlastní kůži. Příčiny návalů horka u žen se mohou lišit. Navíc, pokud se útoky tepla u některého ze spravedlivých pohlaví objeví během několika týdnů, pak trápí ostatní ženy po celá léta.