Odstranění nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení. Odstranění nitroděložního tělíska nelze provést samostatně - může to vést ke snížení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a mdlobám. Proceduru by proto měl provádět pouze lékař..

Můžete se domluvit na rychlém, bezpečném a bezbolestném odstranění spirály u gynekologa naší kliniky. Pomůžeme vám s plánovanou i časnou extrakcí nitroděložního tělíska.

Indikace pro odstranění spirály

Hlavní indikací pro odstranění nitroděložního tělíska je vypršení jeho životnosti. Doba používání nitroděložního tělíska závisí na výrobci a materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno. Při instalaci spirály dá lékař pacientovi poznámku s uvedením času jejího odstranění nebo výměny. Průměrná životnost tohoto zařízení je 3–7 let. Není možné překročit dobu stanovenou lékařem, protože to může vést k zarůstání spirály do endometria, neplodnosti a rozvoji zánětlivých procesů.

Odkaz! S plánovanou extrakcí spirály ji můžete okamžitě vyměnit.

V některých případech však musí být nitroděložní tělísko odstraněno před plánovaným časem. To je nutné provést v následujících případech:

 • V menopauze (jeden rok po poslední menstruaci).
 • Bolest a krvácení mimo období menstruace.
 • Akutní infekční gynekologická onemocnění - endometritida (zánět vnitřní sliznice dělohy) a adnexitida (zánět přídavků).
 • Plánování těhotenství - po odstranění cívky se obnoví schopnost oplodnění během jednoho menstruačního cyklu.
 • Posunutí nebo ztráta spirály - pokud se nitroděložní tělísko pohnulo, nelze jej vrátit do správné polohy, protože když je vodič odstraněn, narovná se, a pokud jím pohybujete, pravděpodobně to způsobí bolest, proto je nutné jej vyjmout ven.
 • Zarostlá spirála do stěny dělohy.

Odkaz! IUD může způsobit vzestupnou infekci vnitřních pohlavních orgánů. Cervix je obvykle uzavřen, takže patogeny patologií nemohou vstoupit do dělohy z pochvy. Protože však antény spirály zůstávají vně děložního čípku, usnadňuje to mikroorganismům práci. Pokud je nitroděložní tělísko nainstalováno v souladu se všemi pravidly, nedojde k infekci. Pokud však lékař před zavedením spirály dezinfikoval vagínu nebo neprovedl postup bezprostředně po zánětlivém procesu pacienta, může to způsobit rozvoj patologií.

IUD je také odstraněno před plánovaným časem s rozvojem vedlejších účinků a komplikací. Tělo si na spirálu obvykle zvykne do jednoho roku. Během tohoto období může dojít k bolesti během menstruace, prodloužení trvání menstruace nebo množství výtoku. Pokud se po roce obraz nezmění, je nutné vyšetřit lékařem. Bez ohledu na dobu omezení instalace spirály je také nutné konzultovat gynekologa s příliš silným krvácením během menstruace nebo rostoucí bolesti. Mohou způsobit předčasné odstranění nitroděložního tělíska.

Odkaz! Přítomnost nitroděložního tělíska nevylučuje těhotenství. Pokud to žena chce uložit, měl by v tomto případě lékař rozhodnout o odstranění nitroděložního tělíska. Spirála nezpůsobí poškození vývoje plodu, ale pokud je odstraněna, existuje riziko vzniku silných kontrakcí dělohy a spontánního potratu.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zákrokem musíte podstoupit následující testy:

 • Bakteriologické vyšetření nátěru - je nutné identifikovat zánět, u kterého lze zákrok provést, lékař však bude obzvláště opatrný.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Když spirála vyroste do stěny dělohy, je také nutné:

 • Obecný / biochemický krevní test.
 • Krevní testy na hepatitidu, syfilis, HIV.

Odstranění nitroděložního tělíska lze provést v kterýkoli den cyklu. Nejlepší je to však udělat v posledních dnech (3–5) menstruace, kdy se cervikální kanál přirozeně rozšiřuje. To usnadňuje postup.

Odkaz! Pokud je spirála příčinou vývoje infekčních onemocnění ve vnitřních pohlavních orgánech, odstranění se provádí v kterýkoli den cyklu bez čekání na menstruaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Postup odstranění cívky je bezbolestný. Pokud jsou antény nitroděložního tělíska na místě, anestézie se neprovádí. Lékař spirálu odstraní zatažením.

Postup se provádí následovně:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Lékař zkoumá vagínu pomocí zrcadel.
 3. Pod kontrolou zrcadel uchopí gynekolog spirálové antény pinzetou nebo pinzetou a zatáhne za ně.
 4. Po odstranění spirály lékař dezinfikuje vagínu.

Odkaz! Spirálu lze bez problémů odstranit. Spolu s ním vytéká malé množství krve (tekuté nebo sraženiny).

Pokud antény spirály nejsou zachovány nebo rostly do endometria nebo myometria (svalová stěna dělohy), provádí se odstranění pomocí endoskopického zařízení, hysteroskopu v lokální anestézii. Tento postup se také provádí s komplikovaným odstraněním nitroděložního tělíska se zachovanými anténami. Extrakce je považována za komplikovanou, pokud spirála nevytahuje při natahování nití nebo pacient pociťuje výrazné bolesti při tažení.

Odkaz! Po odstranění vrozené spirály se také provádí škrábání endometria.

Rehabilitační období

V průměru rehabilitační období trvá asi 2 týdny. Pokud je cívka ze zdravotních důvodů odstraněna před plánovaným časem, může se zvětšit. Několik dní po zákroku dojde k vaginálnímu výtoku, který by se během tohoto období měl rozjasnit a získat serózně slizniční charakter.

Během období zotavení nemůžete:

 • Mějte sex týden.
 • Zvedejte závaží po dobu 1–2 týdnů.

Po dobu 2-3 měsíců po odstranění nitroděložního tělíska je třeba se zdržet horkých koupelí a koupelí.

Po odstranění spirály, zvláště brzy, může dojít ke zpoždění menstruace. Zpoždění by však nemělo překročit 2 týdny. Delší zpoždění může být způsobeno:

 • Věk pacienta.
 • Dlouhá doba používání spirály.

Odkaz! Během prvního období ode dne procedury byste neměli používat tampony.

Obvykle je menstruační krvácení po odstranění nitroděložního tělíska spíše vzácné, protože tělo se přizpůsobuje „životu bez spirály“. Cyklus „před spirály“ je obnoven do 3 měsíců. Pokud po odstranění nitroděložního tělíska zaznamenáte silné menstruační krvácení, navštivte svého lékaře. Mohou být způsobeny nepatologickými hormonálními změnami: spirála ovlivňuje práci vaječníků a zrání vajíček, po jejím odstranění je tělo obnoveno. Silné menstruační krvácení však může také naznačovat:

 • o poškození endometria,
 • vývoj zánětlivých procesů,
 • ztenčení endometria,
 • somatické nemoci,
 • stres.

Při zpoždění delším než 2 týdny musíte konzultovat lékaře. V případě normálního zotavení po extrakci nitroděložního tělíska by měl být gynekolog navštíven jeden měsíc po zákroku.

Možné komplikace

Ve většině případů po odstranění spirály nedochází k žádným komplikacím. Pokud by však byl odstraněn kvůli abnormalitám, může dojít ke krvácení nebo bolesti..

Po odstranění spirály Mirena, která obsahuje hormony, lze po několika měsících pozorovat nadměrný růst endometria. IUD inhibuje aktivitu těchto procesů, proto, pokud jsou přítomny, nevyvíjejí se. Pokud však dojde k porušení, mohou se objevit po extrakci. Proto během tohoto období musí být pacienti, kteří užívali Mirenu, sledováni lékařem..

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Odstranění nitroděložního tělíska: jak dlouho trvá zákrok a možné komplikace

Nitroděložní tělísko je dnes jednou z nejspolehlivějších metod antikoncepce. Bez ohledu na to, jak pohodlná je spirála, nemůžete ji nosit příliš dlouho. Dříve nebo později přijde čas, kdy to budete muset vyjmout. Hlavním důvodem pro odstranění cívky je vypršení doby nošení. IUD v průměru „funguje“ 3–5 let, ale existují odrůdy, které mohou svou funkci plnit až 10 let.

Obecné informace o nitroděložním těle

Pokud jde o instalaci nebo odstranění nitroděložního tělíska, každá žena má okamžitě milion otázek - bolí to, jak pohodlné je žít s takovou věcí uvnitř, jaké jsou důsledky, když můžete mít sex po instalaci.

Proto je bezpodmínečně nutné vyjasnit skutečnost, že pokud nitroděložní tělísko nainstaloval kvalifikovaný gynekolog a pacientka po celou dobu používání pečlivě sledovala její zdraví, bude odstranění spirály absolutně bezbolestné.

Hlavní věcí je nenavléknout se a neočekávat od tohoto elementárního postupu něco hrozného..

Abyste se ujistili, že instalace a odstranění nitroděložního tělíska skutečně nebolí, musíte mít alespoň malou představu o tom, co to je a jaký je princip jeho fungování..

Po zavedení nitroděložní antikoncepce po dobu několika týdnů se doporučuje věnovat větší pozornost svému tělu - děloha si na cizí těleso nějakou dobu „zvykne“, může dojít k bolestem v podbřišku a špinění. Všechny tyto pocity zpravidla během cyklu zmizí. Pokud je bolest a nepohodlí silné, pak vám tento typ spirály možná nevyhovuje a pak ji budete muset odstranit a nahradit jiným typem.

Nuance, které je třeba vzít v úvahu při odstraňování spirály

 1. Jedním z hlavních bodů při odstraňování nitroděložního tělíska: těhotenství může nastat okamžitě po zákroku. Vzhledem k tomu, že spermie mohou žít v pochvě ženy až 7 dní, měla by se o další antikoncepci starat měsíc před plánovanou extrakcí.
 2. V žádném případě byste se neměli snažit spirálu vytáhnout sami - hrozí nejen infekce, ale také poškození vnitřních stěn dělohy a krvácení. Pouze lékař může odstranit spirálu sterilními nástroji..
 3. Spirálu můžete odstranit sami, pouze pokud vypadla sama, ale stále ji nemůžete vytáhnout nebo vytáhnout za antény. Nejlepší je dřepnout si dolů a napnout svaly pochvy, dokud nevyjde sama. Po ukončení procedury musíte určitě navštívit lékaře, protože jedním z důvodů ztráty může být nástup těhotenství.
 4. Nejlepší je spirálu odstranit v den nejsilnější menstruace. Během tohoto období se děložní čípek měkčí a dobře se táhne, což usnadňuje odstraňování antikoncepce.
 5. Menstruace po odstranění spirály může nastat se zpožděním, ale to není důvod k obavám. To může být způsobeno dysfunkcí vaječníků nebo hormonální nerovnováhou. Zpoždění až 2 měsíce je považováno za normální, ale pokud nevyloučíte možnost početí, je lepší poradit se s lékařem.
 6. Pokud dojde k krvácení po odstranění cívky, znamená to poškození sliznice endometria během extrakce. Pokud je krvácení silné a dlouhodobé, vyhledejte lékaře.
 7. Pokud je důvodem pro odstranění cívky těhotenství, je třeba vzít v úvahu, že při používání hormonálních nitroděložních tělísek se endometriální vrstva ztenčí a nebude fungovat, aby otěhotněla ihned po odstranění cívky. Budeme muset počkat, až bude endometrium dostatečně silné, aby zajistilo a vyživovalo embryo.

Zavádění a nošení jakéhokoli typu nitroděložního tělíska je nejdelší, nejjednodušší a nejlevnější metoda antikoncepce. Již několik let nemusíte kupovat drahé pilulky měsíčně a sledovat jejich pravidelný příjem a spolehlivost této metody je 98%.

Použití nitroděložního tělíska vyžaduje, aby se jeho majitel podrobil pravidelným gynekologickým vyšetřením a ultrazvuku za účelem kontroly polohy spirály v děloze a vyloučení možnosti zánětlivých procesů.

Odborníci důrazně nedoporučují nosit spirálu déle než předepsanou dobu, protože v důsledku toho mohou prvky nitroděložního tělíska vyrůst do stěn dělohy a její odstranění bude možné pouze chirurgickým zákrokem.

Kromě zarůstání se často vyskytují případy oxidace kovových částí spirály s „prošlou“.

Postup vyjmutí nitroděložního tělíska spočívá v předběžném vyšetření pacienta, aby se zajistilo, že se přístroj nepohyboval a jeho antény jsou dostatečně dlouhé, aby bylo možné je táhnout pinzetou.

 • Po externím vyšetření se do pochvy umístí speciální dilatátor, který vám umožní vidět děložní čípek a antény spirály, načež se děložní čípek a pochva ošetří antiseptikem.
 • Pokud jsou antény dostatečně dlouhé, pak gynekolog jednoduše uchopí nit a zatáhne za ni a samotná spirála se úhledně sklopí uvnitř dělohy a vystupuje přes cervikální kanál. V tomto případě se pacient musí úplně uvolnit, aby napnuté svaly nezasahovaly do spirálového výstupu.
 • Pokud se vlákna během postupu zlomí, pak se další extrakce provádí pomocí speciálního háku pod kontrolou ultrazvuku.
 • Navzdory zdánlivé jednoduchosti tohoto postupu může být spirála někdy o něco obtížnější. V podstatě všechny potíže vznikají v důsledku míchání nitroděložního tělíska, a proto jsou konce antén příliš krátké a je nemožné je získat pinzetou. V tomto případě se uchýlí k hysteroskopické proceduře - extrakci spirály pomocí speciální dlouhé trubice s kamerou a nástroji na konci. Provádí se v lokální anestezii, takže nevznikají žádné bolestivé pocity..

Spirála obvykle trvá 3–5 let, ale existují případy, kdy k odstranění nitroděložního tělíska dojde dříve, než je termín splatnosti.

Příčiny předčasného odstranění spirály

 • Nejběžnějším důvodem předčasného odstranění spirály je touha ženy otěhotnět. Před několika lety se věřilo, že po odstranění nitroděložního tělíska je nutné umožnit tělu obnovit vrstvu endometria, ale moderní nitroděložní ochranné prostředky umožňují, aby k těhotenství došlo ihned po jejich odstranění, a pokud k tomu dojde před ovulací, zvyšuje se pravděpodobnost těhotenství.
 • Zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému a tyto záněty se mohou vytvořit po instalaci spirály jako reakce těla na zavedení cizího předmětu. Pravděpodobnost zánětlivých onemocnění se zvyšuje v důsledku častých změn sexuálních partnerů, protože nechrání ženu před sexuálně přenosnými infekcemi.
 • Myom dělohy, i když je malý a nezpůsobuje deformaci dělohy, spirála nemusí být odstraněna, ale pokud po instalaci dojde k růstu nebo vzniku nových formací, je odstranění povinné.
 • Mimoděložní těhotenství - i když spirála chrání před neplánovaným počátkem, riziko mimoděložního těhotenství stále přetrvává. Takže pokud dojde ke zpoždění menstruace a existuje podezření na těhotenství, je lepší navštívit gynekologa, aby se vyloučila taková možnost a možné důsledky.
 • Podezření na těhotenství (mluvíme o normálním těhotenství dělohy), i když je spirála považována za nejspolehlivější metodu antikoncepce, stále existují případy početí se spirálou uvnitř. V takovém případě včas odstraněný předmět antikoncepce dítě uloží..
 • Perforace stěny dělohy je velmi vzácným důvodem pro odstranění cívky, ale zároveň nejobtížnějším. Je to zpravidla způsobeno nesprávným umístěním zařízení, zatímco odstranění nitroděložního tělíska se provádí pouze chirurgicky.

Je lepší svěřit instalaci nitroděložního tělíska a jeho odstranění kvalifikovanému specialistovi, který dokáže nejen přesně a bezbolestně odebrat nainstalovanou antikoncepci, ale také poradit pacientce, kdy je lepší ji vytáhnout, jaké mohou být důsledky po odstranění, provést odbornou prohlídku k vyloučení zánětu infekce.

Instalace nitroděložního tělíska nebo používání jiných antikoncepčních prostředků je osobní záležitostí každého..

Moderní úroveň vývoje medicíny nabízí obrovské množství těchto prostředků a je v silách každého člověka naplánovat si život tak, jak uzná za vhodné..

Pokud tedy narození dítěte není zahrnuto ve vašich okamžitých plánech, neměli byste ignorovat plodnost těla a nezodpovědně přistupovat k otázkám spolehlivé antikoncepce..

6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepční prostředek vyrůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné jej odstranit obvyklým způsobem.

Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodne mít dítě a nemá zdravotní problémy, pak těhotenství nastane téměř okamžitě po odstranění spirály.

Ve vzácných případech, pokud se komplikace (například endometritida) vyvinuly na pozadí stálé antikoncepce, vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen.

Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Odstranění nitroděložního tělíska. Co potřebuješ vědět?

IUD nebo nitroděložní tělísko je vysoce účinným prostředkem ochrany před nechtěným těhotenstvím. Taková zařízení mohou spolehlivě fungovat po dlouhou, ale omezenou dobu. A dokonce i v době, kdy nitroděložní tělísko stále poskytuje antikoncepční účinek, může žena požádat lékaře, aby odstranil spirálu, pokud chce porodit dítě..

Cívky jsou obvykle odstraněny z dělohy ve dvou případech - když již nejsou užitečné nebo když již nejsou potřeba.

IUD je malé zařízení ve tvaru písmene T, které lékař vloží do dělohy pomocí jednoduchého postupu. IUD se někdy také nazývají intrauterinní antikoncepce.

IUD zabraňují těhotenství vylučováním mědi nebo umělých hormonů do ženského reprodukčního traktu.

Jakmile je spirála v děloze, začne ženu chránit před nechtěným těhotenstvím. Spirály poskytují antikoncepci po dobu tří až deseti let, v závislosti na jejich typu. Ukazatel spolehlivosti těchto fondů přesahuje 99%. To znamená, že během roku užívání této metody antikoncepce v průměru otěhotní méně než jedna žena ze sto..

Když cívka končí, musí být vyměněna. Pokud to žena nedělá včas, může mít zvýšené riziko vzniku infekcí a nechtěného těhotenství..

1. Kdy odstranit nitroděložní tělísko?
2. Co lze očekávat od odstranění spirály?
3. Jak je spirála odstraněna?
4. Co se stane dál?
5. Rizika a opatření
6. Kdy můžete mít sex před a po odstranění spirály?
7. Druhy IUD
8. Ostatní produkty pro kontrolu porodnosti

Kdy odstranit nitroděložní tělísko?

IUD je malé zařízení používané k prevenci nechtěného těhotenství

Žena může kdykoli požádat svého lékaře o odstranění nitroděložního tělíska z dělohy. Vzhledem k tomu, že spirála je prostředkem antikoncepce, měla by být odstraněna, pokud existuje touha mít dítě..

Kromě toho mají nitroděložní tělíska omezenou životnost. Moderní měděné cívky mohou zabránit těhotenství až do 12 let. Po této době by měla být spirála z dělohy odstraněna.

Hormonální nitroděložní tělíska mají různou trvanlivost v závislosti na značce cívky. Někteří výrobci naznačují, že jejich zařízení poskytují antikoncepční účinky po dobu až tří let, jiní tvrdí, že mají šestiletou trvanlivost..

 • Když skončí doporučená doba používání cívky, měla by žena kontaktovat lékaře a požádat ho o odstranění nitroděložního tělíska.
 • Lékař může také trvat na odstranění cívky, pokud žena čelí následujícím problémům:
 • Někdy lékař doporučuje odstranit cívku, pokud existují závažné nežádoucí účinky nebo pokud žena při používání cívky pociťuje značné nepohodlí.

Co očekávat od odstranění spirály?

K odstranění nitroděložního tělíska lékař zatáhne za plastové nitě

 1. Lékař je schopen odstranit nitroděložní tělísko ve své kanceláři.
 2. Proceduru extrakce lze provést kdykoli, ale je snazší ji provést během menstruace, kdy je děložní hrdlo měkčí.
 3. Odstranění nitroděložního tělíska je relativně rychlý a jednoduchý proces, který obvykle není spojen s žádnými komplikacemi.

Jak je spirála odstraněna?

Při odstraňování spirály z dělohy jsou učiněny následující kroky:

 • žena leží zády na vyšetřovacím stole, roztáhne nohy nebo je položí na speciální podpěry;
 • lékař zavede do pochvy speciální dilatátor, který odděluje stěny orgánu a lokalizuje nitroděložní tělísko;
 • pomocí kleští lékař jemně přitáhne plastové nitě připojené ke spirále;
 • ramena zařízení ve tvaru T se ohýbají nahoru, když lékař začne pomalu odstraňovat cívku z dělohy;
 • když je cívka zcela odstraněna, lékař odstraní dilatátor z pochvy.

Během zákroku nebo bezprostředně po jeho ukončení může žena pociťovat lehké krvácení nebo křeče.

Někdy lékaři nabízejí pacientům léky proti bolesti před procedurou extrakce cívky. Tím se zabrání nepohodlí.

Co se stane dál?

Pokud je potřeba odstranit nitroděložní tělísko kvůli infekci, může lékař předepsat antibiotika nebo jinou léčbu..

Pokud byla cívka odstraněna z důvodu konce její životnosti, může být nahrazena novou hormonální nebo měděnou cívkou. Lékař to obvykle provede okamžitě po odstranění starého nitroděložního tělíska..

Rizika a opatření

V některých případech vznikají komplikace během odstraňování spirály..

Neúplné odstranění

Existuje malá šance, že cívka nebude zcela odstraněna. To se může stát, pokud lékař nebyl schopen najít nitky nitroděložního tělíska kvůli tomu, že ty byly příliš krátké..

Lékař může hledat nitra pomocí ultrasonografie (ultrazvuku). Kromě toho může k odstranění zařízení z dělohy použít další pomocné lékařské nástroje. Mezi takové nástroje patří například cytobrush a extraktor nebo háček k odstranění cívky.

Migrace nitroděložního systému

Ve velmi vzácných případech cívky procházejí stěnou dělohy. Pokud k tomu dojde, může žena potřebovat operaci. Bude to s největší pravděpodobností hysteroskopie, která se obvykle provádí v anestezii..

Další možností je použití ultrazvuku k řízení procesu spirálové extrakce. V roce 2015 američtí vědci provedli studii, která ukázala, že tato metoda je méně invazivní a nákladově efektivnější než chirurgický zákrok..

Neplánované těhotenství

Dalším problémem, který může nastat po odstranění nitroděložního tělíska, je neplánované těhotenství vyplývající ze sexu, který žena měla před zákrokem..

Aby se tomu zabránilo, měly by ženy s lékařem projednat možnost použití alternativní antikoncepce ještě před odstraněním cívky..

Kdy můžete mít sex před a po odstranění spirály?

Lékař může zvolit novou cívku nebo doporučit použití jiné antikoncepce

Několik dní před odstraněním cívky a několik dní po zákroku mohou ženy mít sex. Měli by však mít na paměti následující:

 • schopnost ženy mít děti se obnoví bezprostředně po odstranění spirály;
 • spermie mohou žít v ženském reprodukčním traktu až pět dní po sexuální aktivitě.

To znamená, že může dojít k těhotenství, pokud k pohlavnímu styku došlo několik dní před odstraněním cívky nebo několik dní po zákroku. V takové situaci bude vše záviset na tom, v který den žena ovulovala..

Pokud žena nechce otěhotnět, měla by:

 • neměli sex alespoň týden před odstraněním spirály;
 • používat jinou antikoncepci.

Pokud chce žena po odstranění cívky přejít na užívání antikoncepčních pilulek, měla by po dobu sedmi dnů po extrakci používat bezpečnostní metodu antikoncepce, například kondomy. Tuto dobu je nutné dodržet, aby perorální antikoncepce začala mít antikoncepční účinek..

Typy nitroděložních tělísek

V současné době existují dva hlavní typy nitroděložních tělísek. První typ obsahuje měď, druhý - ženský pohlavní hormon progestin.

Měděná spirála - plastové zařízení s měděnou cívkou navinutou kolem hřídele a ramen cívky. Toto zařízení neustále uvolňuje měď do dělohy, aby vyvolalo zánětlivou reakci, která má toxické účinky na spermie..

Plastové nitroděložní tělíska jsou hormonální zařízení, která uvolňují hormon progestin. Zesiluje cervikální hlen a zabraňuje oplodnění vajíčka spermatem.

Progestin může také ztenčit výstelku dělohy, což zabrání implantaci oplodněného vajíčka do stěny dělohy..

Ostatní produkty pro kontrolu početí

Kromě nitroděložního tělíska lze nežádoucím těhotenstvím zabránit i jinými metodami..

Mechanické nebo bariérové

Bariérová antikoncepce mechanicky brání spermatu v přístupu k vajíčkům. Nejoblíbenější bariérovou drogou současnosti je mužský kondom, který také chrání lidi před některými běžnými pohlavně přenosnými infekcemi..

Bariérové ​​metody antikoncepce lze použít v kombinaci se spermicidy, které spermie chemicky ničí.

Mezi bariérové ​​antikoncepce patří kromě mužských kondomů:

 • ženské kondomy;
 • antikoncepční houby;
 • antikoncepční membrány;
 • krční čepice.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce uvolňuje do ženského těla syntetické hormony estrogen a progestin.

Mezi tyto nástroje patří:

 • vaginální kroužky;
 • implantáty;
 • pilulky;
 • injekce;
 • omítky.

Sterilizace

Sterilizace je nevratná nebo trvalá forma ochrany před nechtěným těhotenstvím.

Chcete-li implementovat tuto metodu u žen, chirurg řeže nebo stlačuje vejcovody.

V případě mužů chirurg rozbije průchodnost kanálů, kterými spermie cestují. Tento postup v lékařské praxi se nazývá vasektomie..

V některých případech se lékařům podaří obnovit plodnost u lidí, kteří podstoupili sterilizaci, ale nikdo nemůže zaručit, že po tomto postupu se schopnost početí někdy vrátí k muži nebo ženě..

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem.

Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření s posouzením polohy nitroděložního tělíska, délky antén a typu nitroděložní antikoncepce.

Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud bude odstranění nitroděložního tělíska provedeno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a také darovat krev na hepatitidu, HIV, RW.

V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii.

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tahem kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu.

Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii.

Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne.

V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením.

Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy.

V takovém případě se odstranění nitroděložní antikoncepce provede seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu.

Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Odstranění nitroděložního tělíska doma je kontraindikováno.

Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci..

Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků).

Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou.

U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu..

Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Zavedení a vyjmutí nitroděložního tělíska

Intrauterinní zařízení (IUD) jsou populární zařízení pro kontrolu porodnosti. Ve Fakultní nemocnici můžete nainstalovat model obsahující stříbro, měď nebo hormony, který má nejen antikoncepční, ale také terapeutický účinek..

Je důležité, aby byl postup proveden správně. Porušení technologie vede k posunutí zařízení, které ohrožuje nástup těhotenství, výskyt zánětlivých procesů a poškození stěny dělohy. Proto musíte důvěřovat zdraví svých žen pouze zkušeným lékařům..

Jak nitroděložní tělísko funguje a jak často je třeba jej měnit

Nitroděložní tělísko brání oplodnění změnou vlastností hlenu v cervikálním kanálu dělohy. Slizniční zátka se stává viskóznější a neumožňuje vniknutí spermií.

Vlastnosti vnitřní vrstvy děložní sliznice (endometria) se mění, což se stává nevhodným pro implantaci embrya. Existují také modely, které obsahují hormony, které inhibují ovulaci působením jako antikoncepční pilulky..

Spolehlivost antikoncepčních prostředků dosahuje 90%. Na rozdíl od hormonálních léků a jiných metod IUD funguje po celou dobu, nezávisí na činu ženy a je kompatibilní s jakýmikoli léky.

Antikoncepční prostředek vydrží v závislosti na modelu 3 až 7 nebo více let, poté musí být odstraněn a případně vyměněn za nový..

Kontraindikace zavedení spirály

 • Patologie děložního čípku. Vložení nitroděložního tělíska na pozadí ektopie (eroze) nebo dysplázie může vést k rozvoji rakoviny. Proto musí být tyto nemoci před zavedením antikoncepce vyléčeny. Toho lze dosáhnout zde, na univerzitní klinice, pomocí laseru a rádiového nože..
 • Zánětlivé procesy v pochvě a děloze. V tomto případě může dojít k exacerbaci patologie a vzniku vzestupné infekce, která se rozšíří do vejcovodů a vaječníků. Zavedení antikoncepčního prostředku je možné pouze po léčbě.
 • Nádory dělohy nebo děložního čípku. Antikoncepci nelze instalovat nejen na maligní novotvary, ale také na řadu benigních.
 • Hypermenorea - dlouhá a silná menstruace. Protože samotné zařízení zvyšuje menstruační krvácení, jeho zavedení na pozadí hypermenorey může vést k těžké ztrátě krve. V tomto případě je vhodný nitroděložní roztok Mirena, který obsahuje hormon levonorgestrel, který pomáhá při těžkých menstruacích.
 • Modely obsahující měď a jiné kovové součásti by neměly být podávány ženám s alergií na kovy. Pro ně se doporučují výrobky se stříbrem, zlatem nebo z čistého plastu.

Příprava na zavedení nitroděložního tělíska

Před zavedením antikoncepce je žena vyšetřena gynekologem, který jí odebere výtěry na flóru z genitálního traktu a cervikálního kanálu.

K vyšetření děložního čípku se používá kolposkopie - vyšetření pomocí kolposkopového zařízení vybaveného optickým systémem a světelným zdrojem. S jeho pomocí lékař zajistí, aby nedošlo k patologii děložního čípku..

K identifikaci zánětlivých procesů, které také odkazují na kontraindikace pro zavedení antikoncepce, se provádí ultrazvuk malé pánve.

Jak probíhá zavedení antikoncepce

Procedura se provádí v posledních dnech menstruace nebo bezprostředně po jejím ukončení. Během tohoto období se zařízení snáze zavádí do mírně otevřeného děložního čípku a žena rozhodně není těhotná. Procedura je bezbolestná, a proto nevyžaduje anestezii.

Nejprve je vybrána nitroděložní antikoncepce, která může mít různé tvary a velikosti. S tendencí k zánětu se používají nitroděložní tělíska obsahující stříbro a měď. U gynekologických patologií je umístěna "Mirena", která má nejen antikoncepční, ale také terapeutický účinek.

Před zákrokem lékař provede bimanuální vyšetření pacientky na gynekologickém křesle, během kterého se určí poloha dělohy. To umožňuje lékaři určit taktiku postupu..

Do genitálního traktu je vloženo gynekologické zrcátko a vagina a děložní čípek jsou ošetřeny antiseptickým lékem. Poté je do cervikálního kanálu vložena sonda spojující dělohu a pohlavní ústrojí, pomocí které lékař měří hloubku dělohy.

Antikoncepční prostředek je spolu s vodítkem zaveden přes cervikální kanál, dokud se nedotkne děložního fundusu. Procedura se provádí velmi pomalu a opatrně, aby nedošlo k poranění tkáně.

Poté je nitroděložní tělísko vytlačeno z vodiče do děložní dutiny, kde se narovná a získá požadovaný tvar. Průzkumník se extrahuje.

U instalované spirály jsou ořezány „antény“, které by neměly příliš viset z cervikálního kanálu. Pokud si to žena přeje, mohou být následně mírně sníženy. Významné zkrácení vláken však způsobí problémy s následným odstraněním antikoncepce..

Po 7-9 dnech je nutné provést další schůzku, při které lékař zkontroluje, zda se antikoncepční prostředek pohnul. Pro přesnější diagnózu je předepsán ultrazvuk dělohy.

Příjem (vyšetření, konzultace) gynekologa s nejvyšší kvalifikační kategorií.1400 rbl.
Ultrazvukové vyšetření dělohy a přívěsků.1100 rbl.
Užívání gynekologického nátěru.350 rbl.
Vložení nebo vyjmutí nitroděložního tělíska.1500 rbl.

Instalovaná antikoncepce vyžaduje pozornost

Žena, která k ochraně používá nitroděložní tělísko, musí alespoň jednou za šest měsíců navštívit lékaře, který bude polohu přístroje sledovat. Je bezpodmínečně nutné sledovat pravidelnost kritických dnů, protože žádná metoda ochrany, včetně nitroděložního tělíska, neposkytuje 100% záruku proti těhotenství.

Po každé menstruaci musíte prstem zkontrolovat, zda jsou nitky z antikoncepce v genitálním traktu. Pokud chybí, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Důvody pro odebrání nitroděložního tělíska

 • Vypršení životnosti. V takovém případě je jeden antikoncepční prostředek okamžitě nahrazen jiným. Nejsou potřeba žádné přestávky.
 • Touha pacienta, který se rozhodl mít dítě nebo použít jinou metodu antikoncepce.
 • Nástup těhotenství. V takovém případě je produkt odstraněn, aby nenarušil vývoj plodu..
 • Vzhled zánětlivých procesů v děloze, vaječnících, tubách a periookálním prostoru. V takovém případě můžete po léčbě nainstalovat novou antikoncepci.
 • Významné zvýšení objemu krve uvolněné během menstruace. Někdy je menstruace tak intenzivní, že IUD musí být odstraněno.

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí během menstruace, kdy lze antikoncepci odstranit bez bolesti nebo nepohodlí. Před zákrokem se do genitálního traktu vloží gynekologické zrcátko. Lékař jemně táhne tykadla a vyjme spirálu. Pokud je odstranění obtížné, zavede se do děložního čípku dilatátor.

Někdy vlákna, pro která je spirála obvykle vyjmuta, jdou daleko do cervikálního kanálu. V tomto případě jsou zachyceny aligátorovými kleštěmi s úzkým úhlem..

Pokud se vlákna zlomí, zařízení se odstraní pomocí hysteroskopie - postup, při kterém se do dělohy zavede hysteroskop vybavený lampou a optickým systémem.

Někdy pacientka nosí příliš dlouho nitroděložní tělísko, které je zality v tkáni dělohy. V tomto případě se musíte uchýlit k škrábání.

Na univerzitní klinice lze nainstalovat jakýkoli typ spirály. Proceduru provedou zkušení gynekologové, kteří tuto techniku ​​ovládají. V našem lékařském centru se můžete připravit na zavedení antikoncepce - k léčbě patologických stavů děložního čípku, zánětů a dalších nemocí, které interferují s používáním nitroděložního tělíska.

Odstranění nitroděložního tělíska a důsledky pro tělo

 • Konec platnosti IUD. Nejčastěji lze tuto antikoncepci nosit po dobu 3–5 let a některé typy jsou dokonce určeny na deset let používání. Termín normativního použití konkrétního nitroděložního tělíska je obvykle uveden v anotaci, jinak je standardně 5 let. Po uplynutí doby užívání je třeba nitroděložní tělísko odstranit, jinak je možný vývoj zánětlivých procesů.
 • Vyloučení nitroděložního tělíska. Pokud se po instalaci posunula, nemůže plně vykonávat funkci antikoncepce. V tomto případě nejčastěji dochází k nezávislé „ztrátě“ antikoncepce. Poté musí být nitroděložní tělísko nahrazeno jiným. Pokud se vyloučení opakuje, není tato metoda antikoncepce pro ženu vhodná..
 • Nástup těhotenství. Žádná z dnes známých metod antikoncepce není stoprocentně spolehlivá a nitroděložní antikoncepční prostředky nejsou šťastnou výjimkou. Přestože je stupeň ochrany této metody poměrně vysoký - gynekologové odhadují účinnost nitroděložního tělíska na 98%. Vždy však existuje určitá pravděpodobnost těhotenství, včetně mimoděložního. Pokud tedy máte podezření na tento stav, musíte okamžitě navštívit gynekologa.
 • Plánování těhotenství. Až donedávna lékaři trvali na nutnosti určité přestávky mezi dobou odstranění nitroděložního tělíska a plánovaným těhotenstvím, aby se endometrium mohlo zotavit. Dnes je prokázáno, že pokud používání nitroděložní antikoncepce nezpůsobilo žádné zdravotní problémy, může žena plánovat dítě hned po jejím odstranění.
 • Vývoj děložních myomů. Kdy je spirála odstraněna u fibroidů? Pokud nedojde k deformaci dělohy, není přítomnost malého myomu překážkou pro zavedení nitroděložního tělíska. Je žádoucí, aby šlo o hormonální látku - s gestagenem. Pokud se však po zavedení antikoncepce objeví nový myom nebo začne růst existující fibroid, měl by být okamžitě odstraněn z děložní dutiny..
 • Nemoci pánevních orgánů. Kdy je nitroděložní tělísko v tomto případě odstraněno? Pokud se v oblasti pánve vyskytnou nějaké nemoci, doporučuje se je odstranit. Předpokladem je antibiotická terapie..

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem.

Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud bude odstranění nitroděložního tělíska provedeno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a také darovat krev na hepatitidu, HIV, RW.

V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Může spirála růst?

Mnoho žen se zajímá o otázku - může spirála vyrůst do dělohy? Ano, vývoj takové komplikace je možný, pokud žena užívá nitroděložní antikoncepci déle, než je předepsané období. Pokud je porušena technika zavedení IUD, může dojít také k penetraci látky do svalové stěny. Pokud spirála vyrostla do dělohy, nebude fungovat obvyklým způsobem.

Vrozené spirálové příznaky

 • Někdy žena nedělá žádné stížnosti. A s dalším ultrazvukovým vyšetřením nebo pokusem o odstranění nitroděložního tělíska se ukázalo, že antikoncepční prostředek narostl do stěny dělohy.
 • Tento stav může být doprovázen také závažnými příznaky - bolestmi různé intenzity, které mohou mít nejen lokální povahu (v dolní části břicha), ale mohou se šířit i do bederní oblasti, pánevní oblasti a močového měchýře..
 • Výskyt příznaků, jako je silná slabost, závratě, bušení srdce a bledost, může naznačovat tak hrozivou komplikaci, jako je propíchnutí dělohy a vnitřní krvácení. V tomto případě je nutná urgentní hospitalizace. Je třeba poznamenat, že tento stav je vzácným výskytem, ​​který se vyskytuje u jedné ženy z 5000.

Pokud však trpíte krvácením a bolestivostí v přítomnosti nitroděložního tělíska, neodkládejte návštěvu gynekologa.

Důvody pro odstranění spirály

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Pozornost! Odstranění nitroděložního tělíska je drobná lékařská operace! V případě samovolné extrakce spirály existuje riziko poškození děložní výstelky, infekce v děložní dutině a rozvoj zánětu. Kromě toho se mohou spirály odlepit, uvíznou v cervikálním kanálu a způsobí bolest.

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Někdy může dojít k situaci, kdy nitroděložní antikoncepční prostředek vyroste do stěny dělohy (k tomu obvykle dochází, když dojde k nedodržení podmínek operace) a není možné jej odstranit obvyklým způsobem..

Poté se IUD provádí v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k protažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože v tomto okamžiku jsou vnější osy děložního čípku mírně otevřené a extrakce je jemnější a bezbolestná..

Za nejpříznivější dny pro manipulaci se považují buď první nebo poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný.

Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodne mít dítě a nemá zdravotní problémy, pak těhotenství nastane téměř okamžitě po odstranění spirály.

Ve vzácných případech, pokud se komplikace (například endometritida) vyvinuly na pozadí stálé antikoncepce, vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen.

Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Důležité! Pokud se po odstranění spirály objeví hnisavý nebo hnědý výtok s nepříjemným zápachem, horečkou, zhoršením celkové pohody, je nutné neprodleně konzultovat s lékařem - gynekologem. Pouze lékař může posoudit důsledky a určit léčbu.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Popis

Nitroděložní tělísko (IUD) je jednou z metod antikoncepce pro ženy. Hormonální nitroděložní tělísko lze také použít k jiným účelům. Spirála je zavedena vagínou do děložní dutiny lékařem. Během těhotenství je v děloze plod.

Může být nutné odstranit ženu s vloženým nitroděložním tělískem. IUD je odstraněn lékařem. Nikdy byste neměli IUD odstraňovat sami.

Důvody pro odstranění nitroděložního tělíska

Existují dva typy nitroděložních tělísek:

 • Hormonální nitroděložní tělísko;
 • Měděné nitroděložní tělísko.

IUD obsahující hormony může zůstat v těle až pět let. Měděný nitroděložní tělísko může zůstat po dobu 10 let. Po uplynutí této doby je nutné nitroděložní tělísko vyjmout nebo vyměnit.

Mezi další důvody pro odstranění nitroděložního tělíska patří:

 • Infekce sexuálně přenosnou infekcí;
 • Nežádoucí účinky (např. Krvácení, bolest);
 • Silné a / nebo prodloužené menstruační krvácení
 • Těhotenství, navzdory přítomnosti nitroděložního tělíska;
 • Chcete použít jinou metodu antikoncepce;
 • Chcete otěhotnět;
 • Menstruace skončila;
 • Potřebujete léčbu, která vyžaduje odstranění nitroděložního tělíska.

Mnoho lidí si klade otázku, zda budou menstruace, pokud nedojde k ovulaci. Podle lékařů může menstruace probíhat podle plánu, ale v tomto případě mluvíme o anovulačním cyklu.