Patologické a normální výtoky po odstranění dělohy

Hysterektomie je operace, při které se odstraní hlavní ženský orgán. Výsledkem je krvácení. Výtok po odstranění dělohy je v každém případě přítomen, ale je důležité vědět, které z nich jsou normální a které jsou známkou patologie. V každém případě je žádoucí konzultace s ošetřujícím lékařem.

 • Může dojít k výtoku po odstranění dělohy?
 • Příčiny výboje
 • Druhy a povaha výboje
 • Kolik výboje může jít?
 • Co dělat, když začne výboj?
 • Závěr a závěr

Může dojít k výtoku po odstranění dělohy?

Amputace dělohy je vážný zásah, po kterém bude určitě přítomno krvácení. Normou je také hnědý výboj.

Obzvláště obtížné období je prvních 24 hodin po amputaci. V břiše je bolest, pařez, silné léky proti bolesti pomáhají uklidnit. Krev také aktivně jde. Toto jsou běžné projevy po operaci. V malé pánvi je mnoho cév a kapilár, které v každém případě narušují jejich integritu po odstranění orgánu, mělo by dojít ke krvácení. Pokud tam není, je to špatné. Aby se zabránilo významné ztrátě krve, švy se aplikují na velké žíly. Pokud je krvácení silné, může to znamenat prasknutí takového švu. Pozdní přijetí do nemocnice povede k masivní ztrátě krve, slabosti, impotenci, ztrátě vědomí, anémii.

Krvácení se nezastaví okamžitě, protože první dny jsou pacientovi předepsány léky, které ředí krev, neumožňují rychlé hojení rány. To je nezbytné, aby nedocházelo k tvorbě trombů. Po vysazení antikoagulancií se hojení zrychlí.

Příčiny výboje

Výtok po operaci nastává v důsledku tvorby nových tkání. Pokud je najednou krev přítomna déle, než řekl lékař, musíte přijít na konzultaci, abyste vyloučili patologii.

Produkce určitých hormonů může způsobit hnědý výtok. To je v přirozeném fyziologickém procesu normální. Krev také naznačuje normální fungování těla..

Další vaginální výtok je způsoben:

 • související infekce;
 • zánětlivý proces děložního čípku, oblast stehu;
 • hnisání rány;
 • zánět pobřišnice;
 • sepse.

K výše uvedeným projevům obvykle dochází k nepříjemnému zápachu vycházejícímu z genitálií, zvýšení tělesné teploty, slabosti a bolestivosti břicha a děložního čípku, pálení a svědění zevních pohlavních orgánů. To vše naznačuje vážné odchylky, pokud nevyhledáte lékařskou pomoc, stav se zhorší. V důsledku toho nastanou vážné komplikace, v extrémních případech je možný smrtící výsledek..

Druhy a povaha výboje

Výboj po vyhubení může mít jinou povahu. Jak bylo uvedeno výše, je normální, že se objeví krev nebo hnědý výtok z genitálního traktu. Také se může lišit jejich barva. Mohou být tmavě hnědé, načervenalé, světle hnědé nebo růžové..

Někdy se patologické výboje obávají:

 • jasně červený odstín;
 • hnisavý;
 • krevní sraženiny.

To vše není po operaci příliš dobrým znamením. Velmi silné krvácení také není odchylkou k lepšímu. Pokud je hlen tmavý a špatně voní, je přítomna infekce. Někdy je to známkou toho, že stehy jsou zapálené. Hrozí sepsí. Pokud má výtok jen specifický zápach a nezpůsobuje znechucení, pak možná není všechno tak špatné, ale v každém případě je nutná konzultace.

Zvyšování krvácení každý den není normou. V tomto případě musíte okamžitě podstoupit diagnostiku, abyste pochopili, co je podstatou patologických změn..

Pokud žena mění vložku každé 2 hodiny nebo více, neváhejte a jděte do nemocnice.

Pokud se krvácení postupem času zvyšuje, je to také důvod k obavám. Mírné "mazání", které nemá nepříjemný zápach, ještě nenaznačuje komplikace.

Kolik výboje může jít?

Po odstranění dělohy a vaječníků se může vyskytnout nepříliš hojné špinění až 20–30 dní, postupně získávají krvavý charakter. Pokud došlo pouze k exstirpaci dělohy, pak každý měsíc dojde k výtoku od 3 do 6 dnů (měsíčně). Jejich trvání závisí na cyklu ženy. Pokud jsou odstraněny přídavky, menstruace se zastaví..

První týden a půl má žena výraznější výtok. Pamatujte však, že jejich počet je u každé ženy individuální. Intenzita také závisí na tom, jak moc se dáma pohybuje, zda zvedá činky atd. Pokud se o sebe staráte, dodržujte všechna pravidla, pak se rána zahojí rychleji. Po 2–3 týdnech výtok změní barvu, zhnědne, což naznačuje, že proces hojení končí.

Během krvácení je nutné používat vložky, které se mění co nejčastěji, aby se zabránilo infekci. Tampony jsou přísně zakázány.

Povaha vypouštění a jejich množství se časem mění:

DobačísloOdstín
První 1-2 dnyHojnéČervené
3,4,5 dneMéně hojnéburgundské
6, 7, 8, 9, 10 dníNepohyblivýTmavě hnědá
11, 12, 13, 14, 15 dníOpírat seHnědý
16, 17, 18, 19, 20 dníOpírat seSvětle hnědá
20 nebo více dní, nejdéle však 40 dníOpírat seV průhledných sekretech je jejichor

Po 30-40 dnech se objeví obvyklý jasný cervikální hlen.

Co dělat, když začne výboj?

S nově zahájeným výtokem, zvýšeným krvácením obvykle stojí za to myslet na komplikace. Aby se výtok snížil, stav ženy je normalizován, je velmi důležité včas zastavit patologický proces. Při sebemenší změně k horšímu byste měli okamžitě navštívit svého lékaře.

Po vizuálním vyšetření a po vyšetření na gynekologickém křesle odborník předá doporučení na testy a ultrazvuk.

Může dojít k výtoku na pozadí infekce pooperačních stehů. Zároveň se přidává zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost. Chcete-li zastavit ztrátu krve a zlepšit pohodu, lékař předepíše sedmidenní léčbu antibiotiky. Kromě léčby drogami je šev nutně znovu ošetřen antiseptickým lékem. Aby se rána co nejdříve zahojila a výtok se zastavil, na poškozené místo se aplikuje obvaz namočený v roztoku Curiosinu..

Pokud byla operace odstranění dělohy komplikována peritonitidou, došlo také ke zvýšení výtoku. Mají nepříjemný zápach a podivnou konzistenci smíchanou s hnisavým exsudátem. Tělesná teplota je zvýšena na maximální úroveň, existují silné bolesti, slabost. K normalizaci stavu je předepsána relaparotomie. Je nutné pravidelně provádět obvazy, pít antibiotika (7-10 dní). V důsledku toho se zdravotní stav zlepší, krvácení ustoupí a poté úplně zmizí..

Kromě terapeutické léčby pacient potřebuje:

 • neprovádějte fyzickou práci;
 • nezvedejte závaží;
 • nepracujte;
 • odpočinek ve dne v noci;
 • dobře a správně jíst (vzdát se uzených, smažených a sladkých jídel);
 • přestat kouřit a pít alkohol;
 • v žádném případě nenavštěvujte koupel, saunu nebo horkou koupel;
 • Chraňte před přímým slunečním zářením a nepřehřívejte.

Protizánětlivé a hemostatické byliny nepoškodí tradiční medicína: heřmánek, řebříček, kopřiva, pastevecká kabelka atd. Použití jakéhokoli léku je však bez souhlasu lékaře kontraindikováno, zejména proto, že k odstranění nově vzniklého krvácení to nebude fungovat s jednou bylinou, zde je nutné se zastavit důvod.

Závěr a závěr

Po odstranění dělohy s přívěsky je vždy přítomen výtok. Jejich počet a konzistence se liší, čím déle po operaci, tím méně se stávají. Pokud se připojí infekce, dochází k hnisání švu, začíná zánětlivý proces, výtok se mění, zesiluje a má nepříjemný zápach.

Neměli byste ignorovat, co se děje, a také se léčit, protože účinná bude pouze léčba, kterou odborník předepíše po důkladném vyšetření. Poté, co lékař zjistí příčinu vzniklé patologie a začne ji odstraňovat, postupem času zmizí výtok, který ženě způsobí nepříjemnosti..

Příčiny a povaha výtoku po odstranění dělohy

Odstranění dělohy (hysterektomie) je nezbytnou operací u žen s řadou nebezpečných gynekologických onemocnění. Často vám umožní vyhnout se maligní degeneraci endometria nebo výskytu metastáz na jiných orgánech. Důvodem pro jeho provedení může být pouze nemoc, která se již nehodí pro známé způsoby léčby. Výtok po odstranění dělohy je jedním z nejčastějších pooperačních následků. Když se považují za normální reakci těla na operaci a když za komplikaci - přijdeme na to níže.

Výtok po amputaci dělohy

Rehabilitační období po hysterektomii trvá 4-8 týdnů, v závislosti na způsobu odstranění, objemu operace a individuálních charakteristikách organismu. Během zotavení ženy pociťují bolestivé pocity v oblasti švů a uvnitř břicha až do úplného uzdravení. Pooperační období je navíc doprovázeno krvavým výtokem, který je považován za indikátor normálního procesu hojení..

Podobný příznak je způsoben skutečností, že jakýkoli chirurgický zákrok je doprovázen traumatem krevních cév, žil a tepen, které jsou dodávány do pánevních orgánů ve velkém množství. Ve skutečnosti narušení jejich integrity způsobí charakteristické krvácení.

Lékaři samozřejmě během operace uzavírají největší cévy. To je nezbytné, aby žena netrpěla silnou ztrátou krve. Malé cévy a kapiláry se v průběhu času obnovují. Tento proces je navíc ovlivněn léky na ředění krve, které jsou pacientovi předepisovány, aby se zabránilo trombóze. Posledně uvedené interferují s rychlým hojením ran, proto je intenzivní krvácení v první den po odstranění dělohy běžným jevem, který u lékařů neznepokojuje. Postupné vysazování antikoagulancií významně urychluje hojení tkání.

Navzdory přirozenému uvolňování krve někdy nastanou situace, které vyžadují okamžité sledování lékařským personálem. Patří mezi ně častý výskyt sraženin v krvi. To se může stát v případě prasknutí pařezu, cévy instalované v místě dělohy. K tomu dochází nejčastěji kvůli zvýšenému tlaku, nedostatečné kauterizaci velkých cév nebo defektům při šití.

Rehabilitační období

Doslova první den po operaci se snaží pacientku postavit na nohy. Nejrychlejší fyzická aktivita vám umožní zvýšit krevní oběh v pánevních orgánech a zlepšit funkci střev. Asi deset dní zůstává žena v nemocnici pod dohledem lékařů.

Po 2-4 dnech po odstranění dělohy a vaječníků se výtok stává méně hojným a získává červeno-vínový odstín. Vzhledem k tomu, že se pacient začíná pohybovat, sraženiny by za normálních okolností neměly být.

Ve dnech 5-10 by měl být hojný vínový a hnědý výtok. Po dalších 5 dnech se trochu zesvětlí a stanou se štíhlejšími. 20 dní po operaci získají sekrece transparentní slizký charakter s příměsí ichor.

Je nemožné určit normální barvu a tloušťku hlenu u konkrétní ženy do 24 hodin. Obnova je postupná. Výše uvedené bylo pouze hrubým plánem obnovy. Současně by měl vzbuzovat obavy intenzivní, hnisavý nebo jasně červený výtok s velkými sraženinami. Přítomnost komplikací může být také indikována tmavým hlenem s pronikavým zápachem hniloby. Tyto příznaky by měly být okamžitě hlášeny ošetřujícímu lékaři k dalšímu vyšetření..

Pokud se během operace zachoval děložní čípek a během rehabilitačního období se hlen stane hojnějším (těsnění se musí měnit častěji než jednou za dvě hodiny), je nutné vyloučit rozvoj zánětu nebo infekčního onemocnění. Samozřejmě je třeba věnovat pozornost množství vypouštění. Velké objemy výtoku dva týdny po amputaci dělohy jsou alarmujícím signálem. Je možné, že bude zapotřebí další operace.

Při absenci komplikací a normálním procesu hojení je pacient propuštěn z nemocnice. Další léčba se provádí ambulantně pod dohledem místního gynekologa. V tomto okamžiku je stále pozorován slabý výboj. Jak se tkáně uzdravují, stávají se štíhlejšími. Asi měsíc po operaci je sexuální sekrece opět jasná a transparentní..

Měsíční výtok po hysterektomii

Děloha je orgán přímo odpovědný za menstruační období. Po hysterektomii se menstruace obvykle již neobjevuje: nastává chirurgická menopauza. Pokud se však vaječníky zachovaly během procesu odstraňování, pak se ve dnech předpokládaných kritických může objevit mírné namazání. Kromě toho lze špinění místo menstruace pozorovat každý měsíc až do nástupu menopauzy.

Kdy požádat o pomoc

Po propuštění z nemocnice musí žena samostatně sledovat její stav. Při normálním zotavení těla by se bolest a množství výtoku neměly zvyšovat. Mezi nejvíce alarmující příznaky rehabilitačního období patří:

 • krvácení z pochvy;
 • ostrá nebo bolestivá bolest v podbřišku nebo v oblasti švů;
 • příměs hnisu ve výtoku nebo výskyt nepříjemného zápachu;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest hlavy, nevolnost, závratě a další příznaky obecné nevolnosti.

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků ve svém stavu, musíte neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Takové jevy mohou naznačovat vývoj pooperačních komplikací..

Možné komplikace po operaci k odstranění dělohy

Jakýkoli chirurgický zákrok je plný nebezpečných následků pro tělo. Ihned po odstranění dělohy někteří pacienti pozorují:

 1. Zčervenání nebo otok kůže kolem stehů nebo břišní oblasti.
 2. Hnisavý výtok nebo krvácení z rány.
 3. Bolest a další problémy s močením.
 4. Zánětlivý proces v břišní dutině - tento jev vede k poškození vnitřních orgánů, někdy se vyvine do sepse.
 5. Plicní embolie - nejzávažnější komplikace vedoucí k cévní okluzi, může být dokonce smrtelná.

Pokud se v prvních dnech považuje těžké špinění za normu, pak po dvou týdnech jde o patologii. Nepříjemný páchnoucí zápach sekrece je také důvodem k návštěvě lékaře. Podobné znamení může naznačovat zánět v pochvě. Pokud zahájíte takový jev, jsou časté případy peritonitidy a sepse. Těžké vaginální krvácení vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Zvýšení tělesné teploty a celkové zhoršení blahobytu jsou příznaky infekce pooperačního stehu. K zastavení této reakce je nutné vypít antibiotika a pravidelně ošetřovat ránu speciální sloučeninou..

Vývoj peritonitidy, jako jedné z nejzávažnějších komplikací hysterektomie, také přispívá k celkové malátnosti a horečce až do 40 ° C, přičemž se objevují známky podráždění břišní dutiny a bolestivý syndrom.

V každém případě je léčba určena s přihlédnutím k průběhu primární operace, obnově a hojení tkání, jakož i k historii a individuálním charakteristikám organismu (přítomnost doprovodných onemocnění, alergií atd.).

Doporučení pro včasné zotavení

Odstranění dělohy a přívěsků je pro tělo vážným stresem. Výsledkem takové operace je dlouhé období zotavení, které je doprovázeno řadou omezení pro pacienta:

 • po dobu dvou měsíců nemůžete plavat ve vaně, bazénu nebo rybníku, navštívit saunu a koupel;
 • během období rozmazání můžete použít pouze vložky, tampony jsou zakázány, protože mohou mít extrémně negativní vliv na proces hojení tkání;
 • je povoleno žít sexuálně až po měsíci a půl po odstranění dělohy, v případě komplikací - ještě déle;
 • během rehabilitačního období se doporučuje dodržovat dietu.

Správná výživa po operaci znamená vyloučení nezdravých potravin ze stravy (mastných, smažených, uzených), stejně jako alkoholu, kávy a čaje. Je lepší jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny, tj. Zelenina, ovoce, moučné výrobky z tvrdé pšenice. Vysokokalorické potraviny se nejlépe konzumují před obědem. Obecně je třeba dodržovat standardní výživové pokyny. Případná další omezení by měla vyjádřit ošetřující lékař.

Výtok po hysterektomii má tedy přirozenou povahu, pokud není doprovázen dalšími negativními znaky. Jak dlouho by normálně měly vydržet, na to žádný odborník do jednoho dne neodpoví. Předpokládá se však, že toto období by nemělo přesáhnout měsíc. V tomto případě má samotné vypouštění po dvou týdnech krvavý charakter. Dodržování všech doporučení pro rehabilitační období umožní rychlejšímu uzdravení.

Krvácení po operaci k odstranění dělohy

Odstranění dělohy je závažná chirurgická operace, která předchází závažným komplikacím na pozadí stávajících onemocnění nebo zastavuje maligní degeneraci endometria. Jakékoli onemocnění dělohy a přívěsků, které nereaguje na konzervativní terapii, se může stát důvodem pro chirurgický zákrok na orgánu.

Pooperační období, v závislosti na objemu operace a způsobu její realizace, trvá 4 až 8 týdnů. V této době žena pociťuje bolest různé intenzity a lokalizace, která zmizí po úplném uzdravení ran. Pooperační období je také doprovázeno krvavým výtokem..

Nemocniční krvácení

Během počáteční pooperační fáze rehabilitace je krvácení přirozeným indikátorem uzdravení. Pánevní orgány jsou vybaveny velkým počtem krevních cév. Během operace k odstranění dělohy, a to i nejjemnější, trauma žil a tepen, porušení jejich integrity, nevyhnutelně dochází k disekci. To způsobí krvácení. Velké cévy jsou uzavřeny i během zásahu, aby pacient neztratil velké množství krve. Jakmile se stehy uzdraví, přestanou krvácet malé cévy a kapiláry.

Kromě toho je pacientovi před operací k odstranění orgánu a po určitou dobu po operaci injekčně podány léky na ředění krve, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Tím se zabrání rychlému hojení ran, proto v raném pooperačním období nezpůsobuje špinění nízké intenzity obavy lékařů. S postupným vysazováním antikoagulancií se hojení povrchů rány zrychluje.

Zdroj nebezpečí

Obavy jsou způsobeny silným krvácením, které často obsahuje sraženiny. Samotné sraženiny však nejsou nebezpečné; jsou pouze indikátorem toho, že krev nevycházela okamžitě (odpočinek v posteli), ale byla nějakou dobu ve vagině. Samotná skutečnost, že po vyjmutí dělohy došlo k krvavému výtoku, prokazuje pravděpodobné prasknutí pahýlu zašité cévy z nějakého důvodu (nejčastěji zvýšený tlak, porucha stehu nebo nedostatečná elektrokoagulace).

Kontrolní opatření pro krvácení

Arteriální nebo venózní krvácení se samo nezastaví. Velká ztráta krve hrozí vážnými komplikacemi až smrtí. Proto je nutná urgentní úprava plavidla. Za tímto účelem se opakovaná penetrace do intraperitoneálního prostoru provádí laparoskopicky nebo řezem v břiše. Během operace je krvácející céva pečlivě sešita.

Ve spravedlnosti je třeba říci, že tyto impozantní komplikace po odstranění dělohy jsou velmi vzácné: během operace je pečlivé ošetření řezaných cév zvláštním zájmem chirurgů.

Rehabilitace v nemocnici, v závislosti na rozsahu intervence a průběhu zotavení, trvá 1 až 4 týdny.

Důležité! Když je děloha odstraněna kvůli rakovině, objem operace je mnohem větší, další postupy se provádějí v pooperační fázi, takže zotavení trvá déle a špinění má jinou povahu..

Ambulantní režim zotavení

S příznivým vývojem událostí je pacientka, která podstoupila odstranění dělohy, propuštěna k dalšímu sledování místním lékařem předporodní kliniky.

V této době je stále zachován mírný krvavý výtok z genitálií. Ale jak se zotavují, jejich intenzita klesá. Postupem času se typ a množství sekrecí mění následovně:

ČasObjemBarvaFunkce:
ihned po operacihojnýčervené barvyněkdy s malými hrudkami
po dobu 2 - 4 dnůméně hojnéčerveno-vínovábez sraženin (kvůli motorické aktivitě pacienta)
5 - 10 dnívzácnývínově hnědá
10 - 15 dníhubenýhnědý
16 - 21 dnísvětle hnědáhubený
od 22 dnůhubenýtransparentní s příměsí ichorprůhledný

Asi měsíc po odstranění dělohy je veškerý výtok jasný.

Příznaky krvácení

Pokud během rehabilitace na lůžku je zdravotní stav pacienta pečlivě sledován zdravotnickým personálem každý den, pak během ambulantní léčby lví podíl odpovědnosti spadá na samotnou pacientku..

Správný průběh zotavení po odstranění dělohy není doprovázen zvýšenou bolestí a výtokem. Úzkost, a proto neplánovaná návštěva gynekologa, může způsobit příznaky:

 • náhlý nebo postupný nárůst špinění;
 • výskyt ostré, tažné nebo bolestivé bolesti v oblasti operace nebo vnějšího švu;
 • výskyt příměsi hnisu v krvavém výtoku;
 • změna a zesílení vůně, která se stává nepříjemnou (hnilobná, zkažená, rybí atd.);
 • zvýšená tělesná teplota;
 • celkové zhoršení blahobytu.

Prevence komplikací

Po jakékoli operaci břicha, kterou je odstranění dělohy, je velmi důležitým bodem rehabilitačního programu prevence krvácení. Za tímto účelem se gynekologickým pacientkám doporučuje dodržovat jednoduchá pravidla sebezáchovy:

 • netrávte dlouho v posteli - časný motorický režim v proveditelném množství stimuluje správný metabolismus a reakce těla zaměřené na hojení ran;
 • nepřetěžujte tělo - fyzická aktivita je měřena, ne vyčerpání, zátěž by měla být zastavena při prvních známkách únavy;
 • nezvedejte závaží - řekněme, že hmotnost zavazadel je bez výjimky od 1 do 3 kg;
 • zrušit nezdravé návyky - kouření způsobuje vazospazmus, alkohol - expanze následovaná křečemi, sladkosti přispívají k ukládání cholesterolu na stěny cév, sedavý životní styl vede ke stagnaci krve a tvorbě krevních sraženin;
 • nechodte do lázní, nekoupejte se - během ambulantního období je možné pouze osprchování;
 • neopalujte se - přehřátí se může změnit na katastrofu;
 • přejít na zdravou výživu - nezatěžovat gastrointestinální trakt uzeninami, okurkami, sladkostmi a konzervací - to výrazně zhoršuje složení krve a cévní sílu, zvyšuje pravděpodobnost krvavého výtoku.

Dlouhodobé zotavení

Na konci lůžkové a ambulantní rehabilitace po odstranění dělohy je žena propuštěna z nemocnice, znovu se stává schopnou pracovat. Během tohoto období nedochází k žádnému krvavému výtoku a bolesti, to je hlavní indikátor zotavení.

Stát je normalizován a možnosti se rozšiřují. Plavání a jízda na kole jsou užitečné při fyzické aktivitě. Hygienické postupy je možné doplnit koupelí. Stále není nutné zneužívat přímé a dlouhodobé vystavení slunečnímu světlu, ale je to užitečné v rozptýleném světle - absorpce vápníku je mnohem intenzivnější a po vynucené změně hormonální rovnováhy je důležitější než kdy jindy.

Zvláštní podmínky

Po odstranění dělohy se ženský menstruační cyklus zastaví. K pravidelnému krvácení nedochází.

Důležitá informace! S neodstraněnými vaječníky a pahýlem dělohy je možné špinění každý měsíc: je pravděpodobné, že na konzervované části dělohy je malé množství endometria. Je odmítnut při absenci oplodnění (jako u zdravé ženy).

To by nemělo vzbuzovat obavy, pokud není výtok hojný a nezvyšuje se. Tento jev přestane s menopauzou.

Správně probíhající období zotavení po operaci je tedy postupné, ale neustálé zlepšování pohody, boj za snížení a zastavení krvavého výtoku, boj proti komplikacím a rozšíření funkčních schopností těla. Organizace životního stylu je v současné době důležitým faktorem na cestě k uzdravení..

Jaký druh výtoku se může objevit po operaci k odstranění dělohy

Po celý život produkují ženské pohlavní orgány výtok: menstruační, přirozené vaginální sekrece, patologické v důsledku infekce nebo zánětu. Podle barvy, vůně, konzistence, mikroskopické analýzy látky lékař posoudí stav gynekologického zdraví ženy. Dnes budeme hovořit o výtoku po odstranění dělohy. Měly by být výsledkem operace? Pokud ano, které jsou považovány za normu a které ne? Pojďme analyzovat nebezpečné situace, jejichž známkou jsou podobné projevy.

Hysterektomie je resekce, amputace hlavního orgánu ženské reprodukce. Tento termín se týká excize dělohy. Někdy situace vyžaduje doprovodnou eliminaci krku, tuby, přívěsků, vaječníků. Operace se provádí, když je ohrožen život ženy, zpravidla jde o onkologii. Diagnóza zahrnuje odstranění toho, co obsahuje rakovinné buňky, jinak existuje riziko nového nádoru. Proto je vyříznutí postižených oblastí zásadní nutností. Lékaři vždy zvažují možnosti uchování orgánů. Ostatní předpoklady pro operaci nejsou vyloučeny.

Patří sem patologie, při kterých je normální fungování dělohy nemožné, a prognózy nejsou uklidňující:

 • Progresivní polypóza. Stěny varhan jsou pokryty polypy, takže je nemožné oddělit formace samostatně. Některé typy polypů jsou prekurzory rakoviny a dnes je nemožné léčit patologii léky;
 • Fibrom je benigní formace ve svalech dělohy. U žen, které plánují těhotenství v budoucnu, se používá laparoskopické odstranění vláknité uzliny. Nebezpečí nádoru je torze nebo nekróza tkáně. Riziko rakoviny je 1%. Komplikace patologie - indikace k odstranění;
 • Děložní fibroid je také benigní nádor. Malignita - 2%. Možná nekróza tkáně a torze uzliny;
 • Prolaps, silný prolaps dělohy;
 • Endometrióza je patologie vnitřní membrány. V závažných případech, které nelze podrobit konzervativní léčbě, se používá chirurgický zákrok. Možnosti jsou možné bez odebrání orgánu;
 • Hnisavý zánět endometria;
 • Zranění, ke kterým dochází při gynekologických manipulacích;
 • Fúze placenty se stěnou dělohy;
 • Roztržení orgánu během porodu. Jasným znamením je modré zbarvení oblasti pupku. Operace je naléhavě nutná, důsledkem je smrt ze ztráty krve;
 • Odstranění vaječníků je předepsáno, pokud je v jeho tkáních cysta..

Operace se provádí laparoskopicky, pomocí vpichů, když má být odstraněna malá oblast. Například s malými fibroidy, prolapsem orgánu, endometriózou. Složité případy vyžadují otevřený řez do břicha. Podle toho, co je odstraněno, postup zahrnuje následující metody:

 1. Supravaginální amputace nebo mezisoučetní hysterektomie. Část děložního čípku, přívěsků a vaječníků a pochvy jsou ponechány. Předepsáno pro endometriózu, časné stádium rakoviny, myom.
 2. Extirpace nebo celková hysterektomie. Spolu s dělohou musí být odstraněn děložní čípek. Používá se na polypózu, endometriální onkologii, poporodní komplikace, rakovinu této oblasti.
 3. Wertheimova metoda. Přídavky, horní třetina pochvy, lymfatické uzliny a podle toho i děloha jsou vyříznuty. Metoda použitá v případech těžké rakoviny.

Dvěma hlavními nebezpečími v tomto období jsou krvácení a zánět pobřišnice. Obě podmínky mohou vést k smrti. Riziko přetrvává týden, 10 dní po odstranění dělohy. Prasklé stehy jsou příčinou krvácení. Výtok, jasně červený, tekutý, hojný. Nebo se spoustou tmavých sraženin. V rámci prevence je naléhavě proveden nápravný postup. Rána je sešitá, zánět odstraněn léky.

Peritonitida je hnisání stehů po operaci dělohy. Projevuje se příznaky těžké intoxikace: nevolnost, zvracení, zblednutí kůže, akutní bolesti břicha, horečka. Výtok ze švu a pochvy je hnisavý. Břišní dutina je naléhavě otevřena, místo operace je umyto antiseptickými léky a je nainstalována drenáž. Pacientovi je předepsán kurz antibiotické terapie.

Další patologické stavy v prvních dnech po odstranění dělohy:

 • Silný otok a zarudnutí kůže;
 • Vzhled hnisavého nebo krvavého výtoku na vnější jizvě;
 • Bolest v močové trubici;
 • Plicní embolie je zablokování odpovídající tepny, které vede k smrti. Vyvíjí se v důsledku postupu krevní sraženiny v této oblasti, vyvolané operací;
 • Sepsa je důsledkem peritonitidy, otravy krve, která je fatální.

Pozornost! Předepisování anestetik je v pooperačním období povinné. Citelná bolest, která je charakteristická pro tyto pacienty, zvyšuje dobu zotavení těla.

Hojné krvácení v první den je považováno za normu. Bez ohledu na to, jak se operace provádí, je poškozeno velké množství cév. Dále se objem postupně snižuje, což naznačuje uzdravení. Přítomnost několika tmavých sraženin je přijatelná. Měsíc a půl špinění.

Změny po odstranění dělohy jsou následující:

 1. 24-48 hodin - červená látka hojně.
 2. 3-5 dní - vínový odstín, množství je výrazně sníženo.
 3. 6-10 dní - mírný tmavě hnědý výtok.
 4. 11-15 - tenká hnědá.
 5. 16-20 - lehčí ve stejném množství.
 6. 20–30 dní někdy až 40 - průhledný výtok proložený tmavě zbarvenými krvavými sraženinami.

Pozornost! Pokud po 24 hodinách od okamžiku operace intenzita výtoku neklesne, krev má jasnou barvu, to znamená, že existuje neuzavřená céva. Dochází k vnitřnímu krvácení, které je životu nebezpečné.

Když je děloha odstraněna, jsou všechny řezané cévy sešity nebo koagulovány speciální lékařskou „páječkou“. Operace je obtížná, protože genitálie jsou dobře zásobeny krví. Stává se, že švy jsou roztrhané, otevře se zapečetěná nádoba. Pokud je to velká tepna, pak bude výtok bohatý, jasně červený. Otevřené malé kapiláry nedávají takový objem, krev se hromadí uvnitř, mění se na sraženiny a při vstávání nebo namáhání vychází.

Vnější jizva může krvácet. Je diagnostikována rychleji, není tak nebezpečná a opravitelná.

 • Špatné zpracování otevřených cév a tkání;
 • Ostré pohyby;
 • Zvedání závaží;
 • Snížená srážlivost krve;
 • Sexuální kontakty v pooperačním období.

Pokud existují látky s nepříjemným zápachem, sliznicemi, hnisavé, znamená to patologii v oblasti operace. Mohou se lišit barvou: bílá, žlutá, šedá, hnědá. Nezhojené stehy, poraněné tkáně, narušená mikroflóra jsou úrodnou půdou pro vznik zánětu na pozadí rozvíjející se infekce. Problémy od banální kandidózy po obnovení nádorového procesu. Musíte vyhledat pomoc od lékaře, který diagnostikuje a předepíše léčbu.

Příčiny patologického výtoku po amputaci dělohy:

 • Infekce urogenitálního systému v důsledku nechráněného pohlavního styku. V prvních měsících po operaci doporučují lékaři i u pravidelného partnera používání kondomů;
 • Nerovnováha mikroflóry. To není překvapivé kvůli chirurgickému zákroku a antibiotické terapii. Proto jsou po odstranění dělohy předepsány léky, které obnovují růst užitečné flóry;
 • Adnexitida v důsledku chirurgického zákroku. Jedná se o zánět přívěsků, který se může projevit jako výtok, bolest;
 • Jiná gynekologická onemocnění.

Po odstranění dělohy lékař předepíše sadu léků, aby se vyloučily různé patologie. Jedná se o protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální látky. Proto je riziko infekce v nemocnici bezprostředně po operaci minimální. Relapsu onkologie předchází radiační terapie, která má nepříznivý účinek na zbývající rakovinné buňky..

Prevence komplikací po odstranění dělohy - prevence krvavého výtoku. Toho lze dosáhnout podle doporučení lékaře:

 1. Užívejte předepsané léky.
 2. Nejezděte na dlouhé výlety v prvním měsíci a půl.
 3. Nedělejte náhlé pohyby.
 4. Po dobu 6 týdnů je zakázáno zvedat předměty těžší než 1 kg. K návratu k obvyklým nákladům dochází postupně. Přeprava 3–5 kg bez následků trvá šest měsíců nebo rok. Někdy zůstává větší váha po celý život zakázána..
 5. Během prvních 2 měsíců budete muset bazén odmítnout.
 6. Po operaci dělohy nemůžete dělat sprchování, používat tampony.
 7. Doporučuje se nosit obvaz. Tím se sníží tlak na stehy z operace a přispěje se k rychlému zotavení..
 8. Zákaz těžké fyzické aktivity neznamená odpočinek po celou dobu zotavení. Je nutné se pohybovat, aby krev normálně cirkulovala a hojení probíhalo rychle. Krátké procházky na čerstvém vzduchu jsou příznivé.
 9. Nemůžete se přehřát, takže vana, sauna a pláž jsou zakázány. I dlouhodobé vystavení spalujícímu slunci je zakázáno..
 10. Vzdejte se špatných návyků - alkoholu a cigaret, které provokují tvorbu rakovinných buněk v těle.
 11. Správně jíst. Po operaci jsou užitečné fermentované mléčné výrobky, které obnoví mikroflóru.

Návrat sexuálních funkcí je choulostivá záležitost. Z hlediska této operace vyžaduje individuální přístup. Relevantní jsou následující faktory:

 • Patologie, která vedla k odstranění;
 • Chirurgická metoda;
 • Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací a výtoku;
 • Dynamika;
 • Obecné zdraví ženy.

Pokud se pacient rychle zotaví a nedojde k obavám, sexuální život se obnoví 6 týdnů po operaci. Po odstranění dělohy laparoskopií - za měsíc. V ostatních případech se otázka, jak dlouho čekat, rozhoduje individuálně. Často je to předčasný nástup sexuálních vztahů, který vede k různým sekrecím, včetně krvácení..

Výtok po amputaci dělohy je normální, pokud odpovídá normálnímu období zotavení po operaci. Jakékoli odchylky jsou důvodem k okamžité konzultaci s lékařem. Poškozené ženské pohlavní orgány jsou náchylné k infekcím a zánětu, proto je třeba přísně dodržovat doporučení lékaře. Ke krvácení často dochází z mechanických důvodů - těžké zvedání, fyzická aktivita. Proto je důležité se těmto faktorům vyhnout až do úplného zotavení, které může trvat několik týdnů až rok..

Po odstranění příloh se objevilo propuštění: důsledky, rizika, kontraindikace, rady

Pokud se po odstranění přídavky objeví výtok, může to být příznak onemocnění nebo komplikace po adnexektomii. Můžete pochopit, jaký je důvod pro vznik sekrecí, pokud pečlivě prostudujete barvu, vůni, viskozitu, konzistenci výtoku.

K jakému druhu vypouštění dochází po odstranění příloh

Abyste pochopili, proč se po operaci k odstranění přívěsku zjistí výtok, potřebujete znát důvod možného odstranění. Indikace k odstranění nadvarlete (vaječníku nebo vejcovodu) jsou:

 • zánětlivý proces - adnexitida, může způsobit peritonitidu, vytvořit infiltraci;
 • endometrióza přívěsků - objevuje se, pokud buňky endometria vstupují do této oblasti retrográdně, během chirurgických zákroků, kyretáže, potratů, císařského řezu nebo vývojových patologií;
 • mimoděložní těhotenství;
 • prasknutí vaječníku (apoplexie) - pozorované při stimulaci, může nastat spontánně s traumatem nadvarlete;
 • nádory přívěsků nebo nádory závislé na hormonech v mléčné žláze - mezi ně patří adenomy, adenokarcinomy, metastázy z jiných orgánů;
 • duté útvary (cysty) - mohou být jednotlivé, vícečetné, když se spojí infekce urogenitálního traktu, hnisají, tvoří absces, absces.

Obvykle je jedna z příloh odstraněna, ale může být nutné odstranit obě. V takových případech je děloha odstraněna.

Po adnexektomii je možný hnědý výtok, což je normální a v takové situaci není třeba se obávat. Pokud je výtok po odstranění jednoho nebo dvou přídavků hojný nebo se v nich objevují šarlatové pruhy krve, je naléhavě nutné zavolat lékaře. To naznačuje krvácení a bude nutná lékařská péče..

Výtok, který nepříjemně voní, naznačuje, že po odstranění infikovaných přívěsků se vyvíjí zánětlivý proces. V takových případech je nutné kontaktovat ošetřujícího gynekologa, protože to vede k peritonitidě způsobené infekcí.

Jaké nemoci mohou způsobit specifické vypouštění

Vaginální výtok je detekován s urogenitální infekcí, která nebyla vyléčena včas nebo jejíž průběh byl chronický. Tohle by mohlo být:

 • mykoplazmóza;
 • ureaplasma;
 • chlamydie;
 • trichomoniáza;
 • jiné infekce.

Přítomnost bakterií způsobuje svědění a pálení. Jejich výskyt po odstranění neinfikovaných přívěsků však může souviset s oslabením obecné imunity těla. Nejsou vždy konkrétní: například s trichomoniázou - šedou, pěnivou. Pokud voní jako ryba, je to bakteriální kontaminace. Takový výtok je vzácný, protože po odstranění jednoho nebo dvou přídavků jsou předepsána antibiotika, která zabraňují rozvoji bakterií.

Další věc je drozd, kandidóza. Vyskytuje se po odstranění děložních přívěsků, když jsou předepsána antibiotika, a v tomto případě se objeví bílý výtok. Někteří je popisují jako kýčovité..

Pokud se odstraňování přívěsků provádí na obou stranách, žena po operaci by neměla mít výtok, kromě hnědé, rozmazané. To je způsobeno skutečností, že absence hormonů způsobuje menopauzu, která je obvykle doprovázena suchými sliznicemi. Pokud se v této době objevil nepochopitelný výtok, znamená to infekční lézi těla nebo komplikaci.

Barva, vůně, konzistence a další vlastnosti výboje mohou hodně říci o jejich etiologii. Pokud se po odstranění přídavků objeví výtok, musíte kontaktovat ošetřujícího gynekologa, abyste provedli odpovídající léčbu.

Krvavý výtok po odstranění dělohy

Mnoho žen má gynekologická onemocnění, u nichž je indikováno odstranění dělohy.

Takovou operaci lze provést různými způsoby, ale bez ohledu na zvolenou techniku ​​musí pacienti podstoupit dlouhodobou rehabilitaci..

Po chirurgické manipulaci se objeví vaginální výtok, který může být normální nebo by vás měl znepokojovat.

 1. Závěr
 2. Rehabilitační období
 3. V jakých případech po hysterektomii dochází k měsíčnímu výtoku
 4. Když potřebujete pomoc
 5. Včasné uzdravení, doporučení
 6. Příčiny
 7. Hlavní rysy: povaha a typy
 8. Jak dlouho může vybití trvat
 9. Pokud začne výboj, co dělat
 10. Hysterektomie
 11. Indikace k odstranění
 12. Chirurgické techniky
 13. Komplikace
 14. Jaké jsou standardní výtoky po amputaci dělohy
 15. Krvácející
 16. Žádné krvavé výboje
 17. Prevence
 18. Po odstranění dělohy, když začíná sexuální život
 19. Recenze

Závěr

 • odstranění dělohy se provádí za přítomnosti závažných indikací - rakovina, endometrióza, krvácení, myomy, komplikace po porodu,
 • po operaci začnou ženy výtoky, jejichž intenzita by se měla snížit po 30-40 dnech,
 • u této kategorie pacientů se kromě mazu mohou uvolňovat hnisavé a slizniční hmoty, což naznačuje přítomnost patologií,
 • aby se zabránilo pooperačnímu výtoku, měli by pacienti přijmout preventivní opatření a řídit se jmenováním všech lékařů.

Rehabilitační období

Po odstranění dělohy musí pacienti podstoupit rehabilitaci:

 1. Po dobu 7-10 dnů je žena pod dohledem lékařů v nemocnici.
 2. Pacienti se musí pohybovat, aby stabilizovali funkci střev a normalizovali průtok krve v pánevních orgánech.
 3. Pacienti by měli dodržovat dietní stravu, vzdát se fyzické aktivity, dokončit všechny schůzky.

Pozornost! 2-3 dny po amputaci se výtok stane červeno-vínovým odstínem, jejich intenzita se sníží.

Pohyb může pomoci zabránit tvorbě sraženin. Po 5 až 10 dnech získá hojný výtok nahnědlý odstín. 20 dní po odstranění dělohy bude z pochvy vylučován hlen s ichor.

V jakých případech po hysterektomii dochází k měsíčnímu výtoku

Po amputaci dělohy u pacientů dochází k menopauze (chirurgické). Už nebudou muset řešit období. Pokud však během operace byla alespoň část vaječníku uložena ženě, pak může být mazání pozorováno v očekávaných dnech cyklu.

Důležité! Intenzivní krvácení je schopné pacienta doprovázet až do nástupu přirozené menopauzy.

Když potřebujete pomoc

Pacienti by měli mít podezření na přítomnost problémů po odstranění dělohy, když se objeví následující výtok:

 • hnisavý,
 • intenzivní,
 • obsahující sraženiny,
 • doprovázené silnou bolestí,
 • jasně červená,
 • mít hnilobný zápach.

Včasné uzdravení, doporučení

Aby proces zotavení po amputaci proběhl rychleji a bez komplikací, musí pacienti dodržovat všechny předpisy ošetřujících lékařů:

 • dokud se vnitřní šev nehojí, noste obvaz:
 • zvedání těžkých předmětů je po několik měsíců zakázáno,
 • během rehabilitace byste měli odmítnout pohlavní styk,
 • lékaři doporučují věnovat tělu malou fyzickou aktivitu,
 • po dobu jednoho měsíce a půl je zakázáno se vykoupat, chodit do sauny / vany, plavat v bazénu nebo přírodní nádrži,
 • ženy by měly pečlivě dodržovat intimní hygienu,
 • doporučeno dietní jídlo.

Příčiny

Následující faktory mohou vyvolat výskyt neobvyklého výtoku po amputaci dělohy:

 • infekce pronikla,
 • zánět pobřišnice,
 • hnisání,
 • sepse,
 • zánět.

Hlavní rysy: povaha a typy

Po odstranění dělohy je normální, že se objeví nahnědlý výtok nebo krev z pochvy..

S rozvojem patologie se jejich povaha může změnit. Například výskyt špatně páchnoucího hlenu v tmavě červeném odstínu naznačuje infekci.

Jak dlouho může vybití trvat

Ichor by neměl vystupovat příliš intenzivně po dobu jednoho měsíce (ne více než 40 dní). U pacientek, které si během operace zachovaly vaječníky, se může mazání objevit každý měsíc, v období očekávaného menstruačního cyklu.

Pokud začne výboj, co dělat

S neintenzivním mazáním po odstranění dělohy by se ženy neměly obávat, protože jeho vzhled je považován za přirozený fyziologický proces.

Pokud se však intenzita výtoku zvýší nebo pokud dojde k povaze krvácení, měli byste okamžitě kontaktovat nemocnici a požádat o konzultaci.

Hysterektomie

Během operace je ženám odstraněna děloha. V některých případech mohou lékaři odejít:

 • pochva,
 • vaječníky (nebo jejich část),
 • přílohy,
 • krk.

Indikace k odstranění

Existují následující indikace pro amputaci dělohy:

 • myom,
 • vypadnutí,
 • polypóza,
 • novotvary,
 • děložní krvácení,
 • poporodní komplikace,
 • endometrióza, adenomyóza.

Chirurgické techniky

Lékaři používají různé metody chirurgického odstranění:

 1. Mezisoučetní hysterektomie. Během operace jsou ženám ponechány následující reprodukční orgány: vagina, vaječníky (nebo jejich část), přívěsky, děložní čípek.
 2. Totální hysterektomie. Je odstraněna nejen děloha, ale i děložní čípek.
 3. Metoda „Wartheim“. Během chirurgického zákroku jsou kromě dělohy, lymfatických uzlin, třetiny pochvy (horní), excize.

Komplikace

Po amputaci dělohy se u žen mohou vyvinout následující komplikace:

Symptomy a účinné metody léčby endometriózy děložního čípku Fórum ovariálních cyst - recenze, jak léčit ovariální cysty bez chirurgického zákroku Jaké jsou nejúčinnější masti na kandidózu Nedostatek funkce vaječníků - vlastnosti léčby

 • vývoj sepse,
 • divergence švů,
 • infekce,
 • zánět pobřišnice,
 • břišní krvácení,
 • otok,
 • syndrom bolesti atd..

Jaké jsou standardní výtoky po amputaci dělohy

Po odstranění reprodukčního orgánu by pacienti měli mít mazání po dobu 30-40 dnů, jehož intenzita bude postupně klesat. Je povoleno malé množství krevních sraženin.

Krvácející

Po odstranění dělohy může začít krvácení v důsledku rozbíhajících se stehů. Příčinou patologického stavu se mohou stát následující faktory:

 • zvedání těžkých předmětů,
 • tělesné cvičení,
 • sexuální kontakty,
 • nesprávné pooperační zpracování stehů,
 • ostré pohyby.

Žádné krvavé výboje

Pokud se u pacienta po odstranění dělohy objeví patologie, bude mít hnisavý, slizniční a páchnoucí výtok těchto odstínů:

 • žlutá,
 • bílý,
 • hnědý,
 • šedá.

Prevence

Ženy mohou zabránit výskytu patologických sekrecí, pokud splní všechny lékařské schůzky.

Měli by podstoupit lékovou terapii, včetně antibakteriálních, protiplísňových, protizánětlivých léků.

Také byste neměli několik měsíců zvedat závaží, mít sex, sportovat..

Po odstranění dělohy, když začíná sexuální život

Pokud nenastanou žádné komplikace, žena může začít sexovat 6 týdnů po operaci. Pokud její rehabilitační proces neprobíhá tak hladce, měla by s lékařem prodiskutovat dobu návratu k sexuální aktivitě.

Recenze

V loňském roce jsem podstoupil operaci, odstranil dělohu dělohy, vedl k ní rychle rostoucí myom. Nechali jsme jeden vaječník, protože mám v plánu IVF. Měsíc po operaci došlo ke krvavému špinění, jeho intenzita se časem snižovala a pak vše zmizelo. Každý měsíc, několik dní v době, kdy měla být menstruace, se objeví jejichor.

Čas menstruace u žen je doprovázen mnoha nepříjemnými příznaky, mezi nimiž lze zaznamenat skoky v ukazatelích krevního tlaku a je narušen jak systolický (horní), tak diastolický (dolní) tlak.