Výsledky po odstranění polypu v děloze

Polypy dělohy jsou lokální výrůstky sliznice různých velikostí. Nejčastěji se vyskytují při lékařských prohlídkách, protože jen zřídka způsobují nepříjemné příznaky, i když mohou být doprovázeny příznaky, jako jsou menstruační nepravidelnosti, bolest břicha, výtok, krvácení atd..

Polypy jsou benigní novotvary a neohrožují život ženy, ale zároveň existuje určité riziko malignity polypů, takže byste neměli odmítnout jejich léčbu. Kromě toho se v průběhu času mohou zvětšovat, což způsobuje určité obtíže během početí a těhotenství. Samotné onemocnění nevylučuje pravděpodobnost dítěte, ale při diagnostice neplodnosti a detekci polypů je nutné eliminovat všechny negativní faktory, proto je jejich odstranění důležitou fází léčby.

Přesné důvody pro vznik polypů nejsou známy; jejich vzhled mohou vyvolat hormonální poruchy, zánětlivé procesy, traumatické zásahy atd. Polypy často doprovázejí další gynekologická onemocnění, zejména endometriózu, děložní myomy.

Diagnóza polypů není obtížná. Velké útvary v krční oblasti lze detekovat během vyšetření pánve. Nejčastěji jsou však polypy detekovány během ultrazvukového skenování, pokud je nutná podrobnější studie děložní dutiny nebo k objasnění výsledků vyšetření je předepsána hysteroskopie, která vám umožní pečlivě vyšetřit endometrium (vnitřní výstelku dělohy) a vejcovody.

Pokud jsou nalezeny polypy, lékař předepíše vhodnou léčbu. Konzervativní terapie je neúčinná pro polypy dělohy, protože léky mohou pouze zpomalit jejich růst a vývoj, proto se jako hlavní metoda léčby používají chirurgické techniky: polypektomie, hysteroresektoskopie, kyretáž a kombinace těchto manipulací.

Tyto chirurgické zákroky se také provádějí při léčbě dalších gynekologických onemocnění, včetně odstraňování malých myomatózních uzlin. Ačkoli nejúčinnější léčbou fibroidů je embolizace děložní tepny, která může zabránit opakování onemocnění a dosáhnout vynikajících výsledků.

O EMA existuje mnoho nepodložených mýtů založených pouze na nepochopitelných argumentech a pověstech. Jedná se o dobře prostudovanou a účinnou léčbu, která nejen podporuje zotavení pacientky, ale také plně zachovává funkčnost dělohy. Po ukončení procedury žena pokračuje v aktivním plném životě, může otěhotnět a porodit zdravé děti. O vlastnostech a výsledcích SAE se můžete dozvědět na klinikách pro léčbu myomů.

Vzhledem k asymptomatickému průběhu většiny gynekologických onemocnění se doporučuje pečlivě sledovat vaše zdraví a podstoupit gynekologická vyšetření a ultrazvuk. Všechny potřebné informace získáte po domluvení schůzky nebo konzultaci e-mailem.

Hysteroresektoskopie: vlastnosti a podstata postupu

Hysteroresektoskopie je moderní nízko traumatická endoskopická metoda používaná k léčbě mnoha gynekologických onemocnění. Jedná se o minimálně invazivní postupy, které zabraňují operacím břicha a různým nepříjemným následkům. Manipulace je předepsána přísně podle indikací a při absenci kontraindikací je proto před jejím provedením nutné projít řadou testů.

Ve většině případů se hysteroresektoskopie provádí rutinně 10. den cyklu (2-3 dny po skončení menstruace). V tomto okamžiku je endometrium tenké, což vám umožní podrobně prozkoumat všechny detekované formace a snížit riziko krvácení po zákroku. Je-li nutný nouzový postup, není lhůta pro jeho dokončení rozhodující..

Je možné odstranit polyp dělohy pomocí hysteroresektoskopie v lokální nebo celkové anestezii. Obecně platí, že postup trvá asi 20 až 30 minut. Vzhledem k tomu, že děložní dutina je obvykle uzavřená mezera, je pro úplnou realizaci intervence provedena její předběžná expanze pomocí speciálního média. Poté se do děložní dutiny zavede hysteroresektoskop, který má různé nástavce pro odstranění novotvarů, zatímco celý postup se provádí pod pečlivým dohledem, protože na obrazovku monitoru se přenáší potřebné informace. Po odstranění polypu je oblast jeho připojení kauterizována dusíkem nebo laserem, aby se zabránilo opakování, a není vyloučena následná kyretáž..

Škrábání: popis a podstata postupu

Název "škrábání" děsí mnoho žen, i když ve skutečnosti připomíná běžnou menstruaci, protože během manipulace je odstraněna pouze funkční vrstva endometria, a ne celá membrána, a je obvykle odmítána v každém cyklu. Konvenční škrábání se provádí naslepo a neumožňuje vyhodnotit výsledky postupu, ale pokud je po něm provedena hysteroskopie, lékař může plně zkontrolovat jeho práci.

Ve většině případů se kyretáž provádí rutinně několik dní před nástupem menstruace, aby se procedura co nejvíce přiblížila normálnímu cyklu, ale pokud je plánováno kombinovat intervenci s hysteroskopií při odstraňování děložního polypu, je nejlepší ji provést po menstruaci, aby bylo vidět umístění polypu co nejpřesněji.

Manipulace uprostřed cyklu může vést k prodlouženému krvavému výtoku v pooperačním období, během menstruace také není vhodné zákrok provádět, protože sliznice prošla nekrotickými změnami a její další histologické vyšetření bude neinformativní.

Před kyretáží je třeba provést řadu testů, aby se vyloučily komplikace. Zákrok se provádí v nitrožilní anestézii a trvá přibližně 15-30 minut. Po nástupu anestezie lékař vloží gynekologické zrcátko, zafixuje a rozšíří děložní čípek, poté se zavede kyreta a vyškrábne se funkční vrstva endometria. Výsledné škrábání je odesláno k dalšímu výzkumu.

Co můžete očekávat po odstranění polypu dělohy

Hysteroskopie a kyretáž jsou málo traumatické zákroky a po odstranění děložních polypů a jiných útvarů prakticky nezpůsobují nepříjemné příznaky. Několik hodin po manipulaci může být pacientka již poslána domů, ale není vyloučena hospitalizace na jeden den v nemocnici za účelem sledování jejího dalšího stavu. Aby se zabránilo pooperačním komplikacím, lékař předepisuje různé léky. Po odstranění polypů dělohy vznikají bolestivé pocity v dolní části břicha, s výraznou bolestivou reakcí jsou předepsány léky (léky proti bolesti a antispasmodika). Krvavý výtok je možný několik dní, zatímco silné krvácení je možné jen několik hodin, jinak se anémie vyvine s určitými následky.

Pravidelný menstruační cyklus se neobnovuje okamžitě, někteří pacienti zaznamenávají rychlý návrat k normálu (po 30-40 dnech). I když se ve většině případů vrátí do normálu po 3-4 měsících, změny mohou ovlivnit nejen frekvenci cyklu, ale také objem sekrecí a jejich trvání..

Léčba gynekologických onemocnění se často provádí k odstranění příčin neplodnosti. Polypy v děloze, stejně jako myomatózní uzliny, samy o sobě nevylučují nástup těhotenství, ale mohou způsobit určité obtíže, zejména zabránit setkávání zárodečných buněk, uvolnění oplodněného vajíčka, jeho připevnění a porodu dítěte. Po odstranění formací je možné naplánovat těhotenství po 6 měsících, kdy má tělo ženy čas na úplné zotavení a přípravu na nadcházející pozici.

Pooperační období

Metody odstranění polypů dělohy jsou méně traumatické, ale po postupech by žena měla pečlivě sledovat své zdraví a okamžitě varovat lékaře před neobvyklými příznaky. Dojde-li k prodlouženému krvácení a neobvyklému výtoku, tělesná teplota stoupne, je třeba předpokládat vznik negativní reakce po operaci.

Pooperační komplikace jsou extrémně vzácné, měli byste si však být vědomi možnosti jejich vzniku. Nejčastěji dochází k děložnímu krvácení, což mnoho pacientů považuje za normální variantu. Po odstranění polypů dělohy by špinění nemělo trvat déle než 7-10 dní, přičemž jejich intenzita by měla postupně mizet. Pokud se tak nestane, musíte navštívit lékaře..

Zánětlivé reakce způsobené infekcí nejsou vyloučeny. To je vyjádřeno zvýšením tělesné teploty, silnými bolestmi v podbřišku, výtokem s příměsí hnisu a nepříjemným zápachem. Aby se zabránilo možnosti zánětu, po odstranění děložních polypů jsou předepsány protizánětlivé a antibakteriální léky..

V důsledku křeče děložního čípku se může objevit hematometr (hromadění krve v děložní dutině), který vyvolává silnou bolest a zánět. Aby se zabránilo této reakci, jsou předepsána antispazmodika. Je extrémně vzácné, že postupy způsobují perforaci dělohy, hyperextenzi její dutiny a další důsledky spojené s porušením bezpečnostních opatření a metod manipulace.

Všechny tyto reakce ovlivňují výsledky léčby a zdravotní stav, proto by měl být ošetřující lékař upozorněn na výskyt podezřelých příznaků. Bude schopen upravit taktiku léčby, zvolit nejúčinnější opatření k odstranění následků a rychlé zotavení po manipulaci..

 1. Lubnin D. M., Tikhomirov A. L. Selektivní embolizace děložních tepen v algoritmu orgánově konzervativní léčby děložních myomů: dis. - Moskva: [Mosk. Stát lékařská stomatologie. un-t MH RF], 2005.
 2. Hysteroskopie // Velká lékařská encyklopedie / vyd. B.V. Petrovsky. - 3. vyd. - M.: Sovětská encyklopedie, 1974-1989.
 3. „Operativní gynekologie“ vyd. Kulakova V.I., M. - Medicine, 1990, 390 s..
 4. V.V.Persianinov "Operativní gynekologie". - M. - Medicine, 1985, 100 s..
 5. Zaporozhan V.V., "Léčba chorob ženských pohlavních orgánů", Oděsa, "Folio", 2001, 456 s..

Vlastnosti operace k odstranění polypu v děloze

Evgrafova Olga Nikolaevna

Polyp dělohy se tvoří jako důsledek fokální hyperplazie endometria, díky níž se na sliznici dělohy na stopce nebo široké základně objeví více nebo jednotlivé neoplazmy. Tato patologie je charakterizována krvácením, nepohodlí, bolestí a polypy - jednou z příčin neplodnosti. K jejich identifikaci pomáhá gynekologické vyšetření, ultrazvuk, hysteroskopie, histologické studie. Terapie spočívá v chirurgickém odstranění novotvarů a zajišťuje kyretáž, polypektomii, někdy - extrapaci (odstranění) dělohy, supravaginální amputaci.

Polypy jsou v přírodě benigní, vyvíjejí se z bazální vrstvy endometriálních buněk. Jejich velikost může být několik milimetrů nebo centimetrů. Novotvary jsou obvykle lokalizovány v děložní dutině, ale někdy dorůstají do pochvy. Věková skupina pacientů je odlišná, takže jsou často detekovány iu mladých dívek.

Struktura novotvarů zahrnuje endometriální žlázy, stroma a centrální vaskulární kanál. Mohou podstoupit infekci, metaplazii, vředy, nekrózu. Existují 4 typy novotvarů:

 • tvořené žlázovým endometriem, obvykle se objevují u dívek;
 • žlázové vláknité - kromě žlázové vrstvy zahrnují pojivovou tkáň, častěji se vyvíjejí u pacientů středního věku;
 • vláknité, tvořené pojivovou tkání, ženy po 40 letech jsou na ně náchylné;
 • jsou tvořeny žlázovým epitelem, mají známky proliferace, mohou předcházet rakovině dělohy.

Rozlišují se také placentární polypy, které vznikly v důsledku komplikací po porodu, potratu, potratu, zmrazeného těhotenství.

Musím odstranit polypy v děloze

Názor odborníků je jednoznačný - odstranit, protože jsou často příčinou neplodnosti a mohou vést k různým komplikacím. V některých případech činí konečné rozhodnutí pacient, který je informován o možných důsledcích odmítnutí operace. V případě následujících indikací je chirurgický zákrok povinný:

 • věk po 40 letech, premenopauzální období, kdy dochází k hormonálním změnám v těle, které vyvolávají aktivní růst novotvarů;
 • pokud je velikost polypů větší než 10 mm, narušují koncepci, způsobují krvácení, mohou se změnit na onkologii;
 • při léčbě neplodnosti - přerostlé útvary zhoršují pohyb spermií trubkami a dokonce v případě oplodnění vedou k ukončení těhotenství v raných stádiích;
 • nedostatek účinku hormonální terapie, která zmírňuje příznaky onemocnění - krvácení, menstruační nepravidelnosti, bolest, výtok smíchaný s hnisem;
 • přítomnost adenomatózních forem.

Rozhodnutí stanoví lékař po stanovení diagnózy. Pokud jsou novotvary jediné, jejich velikost nedosahuje 10 mm, je možná konzervativní léčba pomocí hormonálních léků.

Chirurgický zákrok k odstranění polypu endometria

Polypy se odstraňují několika způsoby, z nichž se nejčastěji používá hysteroskopie a kyretáž. Bez ohledu na technologii chirurgické manipulace musí být vzorek tkáně odeslán k histologickému vyšetření na onkologii. Používají se také další techniky:

 • škrábání;
 • kryodestrukce (provádí se kapalným dusíkem);
 • polypektomie;
 • laserová koagulace;
 • diathermocoagulation.

Před stanovením optimální techniky provede lékař důkladnou diagnostiku - vyšetření, ultrazvuk, testy. Zohledňuje se také věk pacienta, individuální charakteristiky organismu, oblasti lokalizace novotvarů. Pořadí postupu, načasování, závisí na metodě zásahu.

Odstranění polypů endometria - hysteroskopie

Hysteroskopické odstranění je považováno za nejšetrnější, protože se provádí bez narušení integrity tkání. Do pochvy jsou zavedeny dilatátory, které chirurgovi umožňují přístup k postiženým oblastem. Poté se pomocí hysteroskopu vybaveného světelným zdrojem a videokamerou zobrazí na monitoru zvětšený obraz polypu. Podle videa lékař odstraní novotvary a vypálí oblasti, kde se nacházely.

Trvání procedury je 20-40 minut, provádí se v lokální nebo celkové anestezii, v závislosti na počtu polypů.

Před týdenní hysteroskopií by pacient neměl dělat sprchování, používat čípky, užívat léky (kromě těch, které předepisuje gynekolog), poslední 3 dny by měly být vyloučeny ze sexuálního styku. Operace je naplánována na 10-15. Den menstruačního cyklu. Období zotavení trvá 1–2 měsíce. Těhotenství můžete naplánovat za šest měsíců.

Odstranění polypu endometria laserem

Laserová terapie je účinná technika, která zahrnuje použití laserových paprsků různé intenzity. U malých novotvarů se tedy používají slabší paprsky. U velkých, nad 10 mm, se používají paprsky zvýšené intenzity. Během zákroku je do pochvy zaveden hysteroskop s LED a mini kamerou. Poté chirurg, vedený obrazem na monitoru, nasměruje laser na postiženou oblast a spálí polyp. Paprsek odstraňuje novotvar vrstvu po vrstvě bez poškození dalších tkání, s výjimkou infekce a úplného odstranění nohy. Po zákroku nezůstávají žádné jizvy.

Škrábání polypů endometria

Škrábání nebo kyretáž je populární technika, která zahrnuje odstranění horní vrstvy endometriálních buněk. K tomu se do dělohy pumpuje inertní plyn nebo speciální kapalina, aby se zlepšil výhled na operovanou oblast. Poté se do dutiny vaginálně vloží hysteroskop vybavený kamerou a osvětlením, kterým se na obrazovce monitoru zobrazí zvětšený obraz oblasti postižené polypózou. Po obdržení jasného obrazu chirurg škrábe sliznici endometria kyretou. Procedura trvá 20-40 minut a provádí se v celkové anestezii. Pokud nenastanou žádné komplikace, je pacient propuštěn další den. Kontraindikace kyretáže - zánětlivé procesy v děloze.

Zotavení

Po použití minimálně invazivních technik polypektomie je doba zotavení 2-3 měsíce, což závisí na věku pacienta, stavu těla, povaze novotvarů, jejich velikosti a počtu. K upevnění účinku a prevenci relapsu se praktikují následující typy terapie:

 1. Léky. První tři dny je předepsán No-Shpa (Drotaverin) k odstranění bolesti a prevenci hromadění krevních sraženin v děloze. V případě potřeby protizánětlivé, antiseptické a / nebo antibiotika, pokud existuje patogenní mikroflóra.
 2. Bylinná medicína, užívání vitamínů, doplňků stravy, strava, přispívající k brzkému uzdravení.
 3. Hormonální terapie. Je indikováno, pokud je výskyt polypů způsoben hormonálním narušením. Výběr léků se provádí individuálně.

Lze použít jednu ze způsobů léčby nebo všechny. Po operaci také nemůžete mít sex, zvedat závaží (ne více než 3 kg), sportovat, jít do lázní, koupat se.

Těhotenství po odstranění polypu endometria

Obvykle si můžete naplánovat těhotenství po šesti měsících. Závisí to na individuálních charakteristikách těla a závažnosti onemocnění, ale neměli byste se zdržovat, protože jsou možné relapsy. Po odstranění chirurgického zákroku se pravděpodobnost otěhotnění několikrát zvyšuje.

V lékařské praxi existují případy, kdy se během těhotenství objeví novotvar. Nemusíte paniku, pokud se po porodu se změnou hormonálních hladin polyp nerozpustí, bude odstraněn. Během těhotenství se takové postupy neprovádějí..

Důsledky odstranění polypu

Protože polypektomie je považována za minimálně invazivní a šetrnou operaci, jsou komplikace vzácné. Obvykle po něm je pozorováno krvácení, které trvá až 10 dní, hnědý výtok, leucorrhoea smíchaná s krví. Pokud má výtok nepříjemný zápach nebo obsahuje hnis, je nutné se neprodleně poradit se svým lékařem. Po odstranění může prvních několik dní teplota stoupnout na 38 stupňů, bolest v podbřišku. Zaznamenává se také změna menstruačního cyklu. Prvních pár měsíců není cyklus pravidelný. Poté se obnoví. Pokud se menstruace neobnoví, začne být bolestivá a bude trvat déle než 7–8 dní, je třeba se poradit s lékařem.

Polypektomie je obvykle dobře snášena a bez komplikací v 90% případů.

Odpovědi na populární otázky

Je možné těhotenství po odstranění žlázového polypu endometria??
Možný.

Odstranění polypu v děloze - hysteroskopie a její důsledky

Růst polypu z epitelu v děložní dutině je běžným jevem u žen bez ohledu na věk.

Obvykle je to benigní, ale jak roste sliznice dělohy a hyperplazie, může se dobře proměnit v maligní formu. To zvyšuje riziko vzniku onkologie, rakoviny endometria nebo neplodnosti..

Hysteroskopie je nový moderní postup, který umožňuje úplné skenování děložní dutiny, včasné identifikace oblastí polypózních tkání, jejich odstranění v počáteční fázi, aby se zabránilo rozvoji nádoru a zcela nepříjemným následkům v budoucnu.

 1. Co jsou to polypy v děloze?
 2. Příčiny polypů
 3. Typy polypů v děloze
 4. Příznaky polypů
 5. Musím odstranit polypy v děloze?
 6. Metody léčby
 7. Škrábání
 8. Hysteroskopie
 9. Výhody postupu
 10. Technika odstranění
 11. Příprava na operaci
 12. Doporučení po terapii
 13. Odstranění polypů laserem
 14. Důsledky odstranění polypů
 15. Období po operaci
 16. Pozorování
 17. Hormonální léčba
 18. Antibakteriální léčba
 19. Možné komplikace po operaci
 20. Je možné otěhotnět po odstranění polypů?
 21. Co se po operaci nedoporučuje?
 22. Recenze
 23. speciální instrukce

Co jsou to polypy v děloze?

Polyp je malý proces podobný bradavici až do délky 3 cm. Pod vlivem řady provokujících faktorů začíná růst ze sliznice endometria v děložní dutině a zpočátku má benigní průběh. Postupné vytváření příznivých podmínek nezabrání degeneraci rakoviny.

Lokalizace polypu je možná jak uvnitř, tak na povrchu cervikální dutiny.

Novotvar se odstraní provedením operace, i když v počáteční fázi a podle indikací diagnostických výsledků je možné polyp vymýt léky a lidovými metodami.

Příčiny polypů

Podnětem pro růst růstu na sliznici endometria v děloze mohou být následující provokující faktory:

 • hormonální nerovnováha, když množství estrogenu začne převažovat nad všemi ostatními hormony, čímž stimuluje růst abnormálních buněk z epiteliální děložní vrstvy;
 • gynekologická onemocnění: hyperplazie, endometritida, adenomyóza, mastopatie, polycystický vaječník;
 • onemocnění způsobená zánětem: adnexitida, kolpitida, vaginitida;
 • časté potraty;
 • instalace nitroděložního tělíska;
 • škrábání na pozadí nadměrného mechanického poškození jemné sliznice endometria.

Riziková skupina zahrnuje zejména ženy trpící:

 • diabetes mellitus;
 • hypertenze;
 • obezita;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • nemoci nervového, endokrinního systému.

Příčinou polypózy může být neustálý stres, hladovění, přísné diety.

Typy polypů v děloze

Polyp na děložním čípku se objevuje jak v jedné instanci, tak v malé skupině. Má porézní strukturu a připomíná tmavě fialový válcový výrůstek.

V závislosti na příčině a povaze růstu existují tři typy polypů:

 • adenomatózní jako nejnebezpečnější výrůstky se schopností postupu a degenerace do maligního nádoru;
 • žláz s růstem ze železné tkáně dělohy, častěji detekována u mladých žen (do 25 let);
 • vláknitý, který může být způsoben proliferací nebo hyperplazií pojivové tkáně dělohy na pozadí lokalizace jiného typu novotvaru.

Příznaky polypů

S výskytem malého jediného polypu neexistují prakticky žádné příznaky. Pouze náhodná plánovaná návštěva gynekologa může problém identifikovat v rané fázi..

Nejčastěji se ženy obracejí na lékaře, zánětlivý průběh v děložní dutině jde příliš daleko, stává se chronickým a zdlouhavým a samozřejmě jsou zjevné všechny příznaky polypózy:

 • tahání bolesti v dolní části břicha se zesílením před nástupem menstruace;
 • nepohodlí během období intimity;
 • výtok bílých sraženin, vloček z pochvy nebo krvavý (hnědý) výtok, který nemá nic společného s menstruací;
 • výskyt skvrnité rozmazané menstruace nebo delší období s periodickým výskytem děložního krvácení.

Příznaky se zesílí pouze při mírném kontaktu nebo mechanickém nárazu:

 • Sliznice dělohy se stává hyperemickou, podrážděnou.
 • Postupně začne polyp růst a blokuje vstup do cervikálního kanálu děložní dutiny. Ženy mají delší období.
 • V průběhu doby začne epiteliální vrstva degenerovat do patologické tkáně. V důsledku toho dojde k malignitě procesu, tvorbě patogenních rakovinných buněk.Tento stav může vyvolat potrat u žen, pokud se jim stále podaří otěhotnět. Nebo těhotenství proběhne s komplikacemi a polyp, jak roste, nakonec povede ke snížení placenty, selhání šíje a děložního čípku.

Riziková skupina zahrnuje staré ženy během menopauzy, kdy se objeví silné krvácení nebo špinění. Takové příznaky již nelze ignorovat a musíte navštívit lékaře.

Musím odstranit polypy v děloze?

Polypy v děloze představují určité nebezpečí pro zdraví žen, protože pravděpodobnost vzniku onkologie je vysoká, proto je samozřejmě nutné růst co nejrychleji odstranit..

Polypóza navíc vede k hojnému děložnímu krvácení, neschopnosti otěhotnět nebo ke komplikacím během těhotenství.

Vyhnout se takovým komplikacím znamená, že lékaři vymýtí polypy ihned po jejich zjištění, bez ohledu na vývojovou fázi..

Je třeba vzít v úvahu hlavní indikace operace:

 • dosažení polypů ve velikostech nad 10 mm;
 • věková kategorie žen po 42 letech, kdy je hormonální pozadí extrémně nestabilní.

Obzvláště nebezpečná je adenomatózní forma polypů, která je kdykoli náchylná k malignitě a degeneraci na maligní rakovinu..

Metody léčby

Komplexní léčba polypů v děloze.

V počáteční fázi, aby se zabránilo operaci, jsou nakonec předepsány léky:

 • antispazmodika pro silné bolesti při tažení (Diclofenac, Ibuprofen, Paracetamol, Analgin);
 • lokální antiseptika pro sprchování (Septoderm, manganistan draselný) k potlačení ložisek nemoci, vyplavení infekce.

Efektivnější metody pro odstranění výrůstků v děložní dutině jsou dnes:

 • škrábání;
 • kryodestrukce;
 • laserová koagulace;
 • polypektomie;
 • kyretáž jako nouzové opatření, když se na pozadí polypózy otevírá silné krvácení, ke kterému se lékaři uchylují, pokud není možné nahromadění odstranit jiným způsobem.

Hormonální terapie však není schopna se zcela zbavit novotvaru, ale může zastavit proces polypózy a růst velikosti novotvaru.

Pokud to má smysl, pak lékaři předepisují hormony v dlouhodobých kurzech, pokud je to nutné k dosažení stabilní remise.

Ani metody chirurgického zákroku nezaručují úplné odstranění ohniskové postižené tkáně..

Někdy musí lékaři ženám po operaci předepisovat chemická léčiva. navrhuje se podstoupit chemo-radioterapii.

Škrábání

Dříve byla kyretáž dělohy k odstranění polypů, aby se zabránilo rozvoji relapsů, prováděna téměř u každé ženy.

Ale dnes je to neúčinná a traumatická metoda. Postup se provádí naslepo, což znamená, že neexistuje žádná záruka odstranění, úplného oddělení nohy polypu.

Existuje vysoká pravděpodobnost zanechání částic postižené tkáně v děloze, což může následně zahájit jejich oživení a vést k relapsům..

Dnes je kyretáž uznávána mnoha lékaři jako naprosto zbytečný zákrok, i když se často provádí ve spojení s novější a účinnější technikou - hysteroskopií..

To umožňuje lepší manipulaci. Díky vloženému hysteroskopu bude lékař schopen vizuálně zkontrolovat a vyhodnotit stav dutiny v plném rozsahu. Dále bude polyp odtržen spolu s nohou a bude provedena kauterizace.

Nebo se jako nástroj zavedený k rozšíření děložního čípku použije kyreta, poté se vytvoří kovová smyčka, polyp se odtrhne od stěny dělohy a vyvede se.

Vzorky odebrané tkáně byly přeneseny do laboratoře k dalšímu studiu..

Hysteroskopie

Hysteroskopie je jednou z moderních technik, která umožňuje úplné odstranění polypu, čímž se zabrání možným komplikacím po operaci.

Podstatou techniky je použití hysteroskopu - tenké, ohýbatelné trubice s miniaturní videokamerou na konci.

Jeho zavedení do děložní dutiny umožňuje lékařům plně vizualizovat výrůstky ze všech stran, posoudit jejich velikost, tvar, stupeň šíření.

Doba trvání procedury netrvá déle než 30 minut.

Zařízení navíc umožňuje okamžitě provést postup pro odstranění polypu, tj. odšroubování nohou, vizualizace všech manipulací na monitoru počítače, pak - neutralizace postižené oblasti, kauterizace antiseptiky.

Výhody postupu

Hysteroskopie si získala uznání od lékařů a v praxi se často používá k odstranění polypů u žen..

Hlavní výhody:

 • možnost provádět bez anestézie;
 • nízké trauma děložního čípku a cervikálního kanálu;
 • důkladná diagnostika děložní dutiny;
 • identifikace téměř jakékoli gynekologické patologie, bez ohledu na stupeň, stupeň léze;
 • eliminace v časném stadiu hyperplazie endometria, parenchymu dělohy;
 • postup trvá 30-40 minut a pacienti nepotřebují lůžkovou léčbu;
 • rychlá rehabilitace po operaci;
 • snížení pravděpodobnosti komplikací, relapsy později.

Jedná se o jemnou a účinnou techniku, která umožňuje studovat vrstvu dělohy po vrstvě, bezbolestně provádět zákrok, minimalizovat možné krvácení a zkrátit dobu zotavení.

Jedná se o hysteroskop zavedením do děložní dutiny, který umožňuje identifikovat růst i těch nejmenších velikostí, když příznaky u žen prakticky chybí.

Také žlázové vláknité polypy, plné vývoje rakoviny, čímž včas potlačují infekční zaměření, opatrně odšroubují nohu polypu pomocí speciálních kleští a vytáhnou ho, aby se snížilo riziko onkologie.

Všechny akce se odrážejí na monitoru, takže manipulace lékaře probíhají hladce a rychle, takže v děložní dutině zůstávají rovnoměrnější stěny.

Technika odstranění

Tato technika se provádí ambulantně a nevyžaduje předběžnou přípravu, použití jiných terapeutických technik.

Podstata postupu:

 • pacient sedí na gynekologickém křesle;
 • zavede se anestézie, která trvá 1,5 hodiny zavedením roztoku intravenózně;
 • rozšiřuje speciální cervikální kanál. nástroje;
 • je zavedena hysteroskopická trubice s videokamerou na konci a osvětlením pro vizualizaci cervikálního kanálu a tubálních otvorů, jmenovitě malého množství plynu k úplnému otevření dutiny a narovnání stěn sliznice;
 • nátěr je odebrán pro následnou studii, rovněž zasažený kousek tkáně pro následnou studii;
 • je zaveden kyretážový vozík, odšroubována polypová noha; chirurgické nůžky;
 • provádí se škrábání;
 • abnormální tekutina je čerpána z děložní dutiny.

Příprava na operaci

Před přípravou na hysteroskopii provede lékař diagnostický rozhovor s pacienty.

Je důležité identifikovat přítomnost kontraindikací, existujících příznaků, individuální nesnášenlivosti vůči injikovanému medu. léky.

Je jmenován zejména:

 • krevní test na syfilis, AIDS, Rh faktor;
 • odebrání nátěru k detekci infekce nebo stanovení stupně čistoty pochvy a odběr materiálu na protilátky, hepatitida pomocí značek;
 • obecná analýza krve a moči k vyvrácení nebo nápravě vývoje zánětlivého průběhu.

Kromě toho musí žena projít:

 • fluorografie;
 • Ultrazvuk;
 • konzultace s terapeutem, který vydá závěr o potřebě hysteroskopie.

Před operací nejsou prováděny žádné přípravné postupy. Dost den předem:

 • nepřejídejte se;
 • omezit použití kapaliny a vody, aby se zabránilo vzniku negativních příznaků po zavedení anestézie;
 • vyhnout se pohlavnímu styku po dobu 4-5 dnů;
 • nedávejte si sprchu po dobu 7 dnů, nedávejte si vaginální čípky a vezměte si tablety den předem.

Doporučení po terapii

Škrábání je tvrdý postup a samozřejmě nezůstane bez povšimnutí. Operace připomíná malý potrat, když je konec konců bolest v podbřišku možná, krvácení z pochvy opouští.

Doporučení by mělo být doporučeno ženám, když se objeví nepříjemné příznaky:

 • vzít analgetické antispazmodikum (no-shpa);
 • sprchování po dobu 3-4 dnů, dokud se krvácení nezastaví a cervix se nevrátí do normálního tónu

Lékaři mají velmi nejednoznačný názor na hormonální terapii v případě nerovnováhy. Hlavní věcí je pochopit, jak efektivní a vhodné je jejich použití. Na druhou stranu je samozřejmě nutné obnovit endometrium..

Proto je nejčastěji předepsána hormonální léčba v případě odstranění žlázové adenomatózní polypózy nebo hyperplazie endometria, tj. v těžkých pokročilých případech.

Některým ženám lékaři doporučují nasadit nitroděložní tělísko přípravkem „Levonorgestrel“, který může obnovit funkce endometria, zlepšit hormonální hladiny a dokonce podpořit početí.

Odstranění polypů laserem

Laserové odstraňování polypózy je již dlouho velmi populární.

Je to laser jako jemná metoda, která nevede ke zjizvení tkáně a zachovává reprodukční funkce, což je důležité pro ženy plánující porod..

Metoda předchází relapsům a umožňuje ženám nepodstupovat nemocniční ošetření. Procedura netrvá déle než 3 hodiny.

Výsledkem je ale rychlá eliminace polypů, utěsnění krevních cév, absence zanechávání jizev v děložní dutině, což samozřejmě výrazně zvyšuje šance na početí v budoucnu..

Důsledky odstranění polypů

Nebyly zjištěny žádné zvláštní důsledky po laserové terapii nebo hysteroskopii. Ale vše závisí na šikovných rukou a manipulaci lékaře během operací..

V některých případech může dojít k:

 • špinění z pochvy;
 • bolesti dolní části břicha;
 • úprava menstruačního cyklu a povaha výtoku;
 • mírné zvýšení teploty v případě infekce endometria;
 • výskyt nepohodlí a bolesti po sexuálním kontaktu;
 • dlouhá absence menstruace až 3-4 měsíce;
 • výskyt perforace dělohy na pozadí slepé kyretáže nebo hysteroskopie;
 • akumulace krevních sraženin v těle dělohy.

Zřídka, ale s neúplným odstraněním růstu, je adenomatózní růst opět možný jako prekancerózní proces.

Ve skutečnosti, pokud se polypózní fokus začal opakovat, objevily se komplikace a nepříjemné příznaky, je pravděpodobnost šíření polypů vysoká..

Při správně zvolené technice a správně provedené operaci jsou vyloučeny negativní důsledky. Proces regenerace poškozených buněk a tkání bude probíhat rychle.

Pokud se objeví nepříjemné příznaky, neměli byste ignorovat například:

 • výtok serózního, hnisavého výtoku z dělohy s nepříjemným zápachem;
 • zvýšení teploty, které neklesá déle než 3 dny;
 • výskyt akutní pálivé bolesti v dolní části břicha;
 • výskyt hojného krvácení, což může naznačovat nekvalitní manipulaci lékařem.

V těchto případech je možné předepsat léčbu antibiotiky, spazmolytiky, antiseptiky, protizánětlivými léky.

Období po operaci

Dodržování lékařských doporučení po operaci má velký význam..

Je důležité dodržovat osobní hygienu, udržovat čistotu děložní dutiny a nevystavovat ji poprvé poranění, mechanickému namáhání, tření.

Pozorování

Návštěvy gynekologa po operaci na vyšetření by měly být pravidelné.

Nejprve jednou za 2 týdny, poté jednou za 3-4 měsíce.

Může být nutné upravit postup obnovovací léčby.

Bude nutné pít léky na uvolnění svalů nebo zmírnění křečí v děložním čípku.

Podle potřeby také absolvujte kurz protizánětlivých léků.

Hormonální léčba

Hormonální terapie je předepsána po odstranění žlázovitě-vláknitého polypu, také pro korekci hormonálních hladin, které obvykle selhávají a jsou oslabené po chirurgických zákrocích..

Je důležité obnovit hormonální stav, normalizovat menstruační cyklus.

Použitelné gestagenní, hormonální léky perorálně:

 • Yarina;
 • Regulonu;
 • Janine;
 • Duphaston;
 • Norkolut.

Ženám po 35 letech se nabízí, aby nasadily spirálu Mirena do 5 let, což nevede k vedlejším účinkům a jako zcela účinný hormonální lék.

Intervence nemá nejlepší účinek na děložní dutinu, proto je důležité, aby ženy dodržovaly všechna doporučení a pokyny lékaře.

Při provádění hormonální terapie po dobu až 6 měsíců je důležité dále podstoupit závěrečné vyšetření, provést testy.

Antibakteriální léčba

Antibiotická léčba se provádí častěji pro profylaxi, aby se zabránilo možným infekčním komplikacím po operaci k odstranění polypů.

Antibiotika jsou předepsána v kurzech až 10 dnů. Terapie se však provádí pouze podle indikací v řadě klinických případů, kdy je pozorován vývoj zánětlivého procesu, infekce močových cest.

Stává se, že škrábání a nešikovné manipulace lékaře vedou k zahájení rozvoje zánětlivého zaměření, kdy k úlevě od zánětu musíte vypít léky, abyste zabránili prevenci, a tak v budoucnu relapsy..

Možné komplikace po operaci

Komplikace se často vyskytují po kyretáži, tj. slepé odstranění polypu. Neodstraněné částice postižené tkáně se znovu začínají oživovat z epitelu sliznice dělohy.

Ženy rozvíjejí:

 • leucorrhoea;
 • bolest a tíže v dolní části břicha;
 • vysoká teplota.

Infekce urogenitálního traktu může vést k:

 • děložní perforace;
 • akumulace krevních sraženin v těle dělohy;
 • jizvy tkání;
 • vzhled adhezí po kyretáži

Nejnebezpečnější komplikací může být opakující se průběh polypózy, která může degenerovat do maligní formy a do rakovinového procesu..

To je samozřejmě v lékařské praxi vzácné a hodně záleží na samotných ženách, dodržování všech doporučení po operaci.

Pokud se v cervikálním kanálu dělohy objeví silné bolesti, křeče, musíte znovu navštívit gynekologa. To může znamenat pouze to, že je nutné provádět opakované škrábání a kauterizovat děložní dutinu laserem.

Je možné otěhotnět po odstranění polypů?

Porážka endometria samozřejmě brání implantaci vajíčka. Lékaři však tvrdí, že oplodnění vajíčka je možné.

Po dobu 0,6 měsíce, zatímco je pacientka léčena po operaci k odstranění polypové uzliny, se však doporučuje používat antikoncepční bariérové ​​léky, které umožní úplné zotavení dělohy a návrat do předchozího stavu plodnosti.

Je nutné plánovat těhotenství nejdříve 3-4 měsíce a až po úplném obnovení hormonálního pozadí, hojení všech postižených ložisek v děložní dutině, normalizace tloušťky endometria.

Co se po operaci nedoporučuje?

Je důležité, aby ženy v pooperačním období sledovaly své zdraví a nezanedbávaly doporučení lékaře.

Aby doba zotavení proběhla rychle a nepostřehnutelně, potřebujete:

 • odmítnout navštívit horké koupele, koupele, sauny po dobu 3-4 dnů;
 • nestříkejte a nevkládejte tampony;
 • na chvíli (až 1 týden) eliminovat sexuální kontakty a hrubý zásah do dělohy;
 • neužívejte po dobu 1 týdne léky, které mohou ředit krev a vést ke krvácení;
 • vzdát se fyzického intenzivního tréninku;
 • upravit stravu a spát.

Recenze

Recenze žen po hysteroskopii:

speciální instrukce

Hysteroskopie je minimálně invazivní chirurgická technika, která umožňuje eliminovat hyperplazii endometria v co nejkratším čase a bez bolesti, potlačit postižená ložiska a odstranit polypy v plném rozsahu. Relapsy jsou u žen extrémně vzácné..

Ale neměli byste ignorovat pozorování po operaci, odmítnout včasnou léčbu jiných onemocnění v děložní dutině. První menstruaci je třeba očekávat blíže k 8 týdnům po odstranění polypu.

I když stojí za to pochopit, že chirurgický zákrok může ovlivnit pohodu a hormonální pozadí ženy různými způsoby.

První menstruace může začít se zvýšeným nepohodlí a bolestivostí, jít zvláštním způsobem a ne jako obvykle.

Hlavní věcí je zabránit negativním důsledkům. Pokud se objeví nepříjemné příznaky, měli byste navštívit lékaře a poradit, co dělat dál..

Jaké je pooperační období po hysteroskopii (odstranění polypů v děloze)

Pooperační období po odstranění polypů v děloze se může lišit v závislosti na stadiu onemocnění, komorbiditách, zvolené chirurgické technice a typu použité anestézie. Dnes se pokusíme podrobně probrat toto téma, aby naši čtenáři neměli žádné otázky..

Pokud dříve bylo odstraňování různých útvarů v děložní dutině prováděno slepým mechanickým škrábáním celého endometria nebo odsáváním pomocí vakuové aspirace a složité případy vyžadovaly otevřenou operaci, dnes se většina operací provádí pomocí hysteroskopu. Toto zařízení vstupuje tenkou špičkou do dělohy pochvou a zobrazuje obrázek z vestavěné kamery. Přes lumen trubice může lékař dodat nástroje k odstranění polypu. Tato metoda poskytuje několik významných výhod oproti zastaralým metodám chirurgického zákroku:

 1. Přesnost, nebo spíše zaměření akcí. K odstranění malé hmoty není nutné odstranit celou nitroděložní vrstvu. Lékař vidí polyp ve všech fázích manipulace, může zajistit, aby fragmenty nohy nezůstaly na sliznici orgánu.
 2. Minimální poškození. Řezy břišní stěny a samotné dělohy se neprovádějí, akce se provádějí pouze v jednom bodě, a ne podél celého vnitřního povrchu orgánu.
 3. Předchozí faktory vedly ke snížení období zotavení. Hojí se rychle během několika dnů až 1-2 týdnů po odstranění.
 4. Vhodné pro ženy všech věkových skupin a v budoucnu nebude překážkou při porodu.
 5. Hysteroskop pomáhá vizuálně vyšetřit dělohu zevnitř a detekovat další patologie.
 6. Schopnost biopsie podezřelých oblastí. Co je vysoce přesná prevence rakoviny.
 7. Metoda je rychlá. Celý postup spolu s přípravou netrvá déle než půl hodiny. Odstranění polypu trvá 1-2 minuty.
 8. Riziko recidivy, které během kyretáže dosáhne 80%, je sníženo 2-3krát. Profesionalita lékaře a správné chování pacienta po operaci mohou v souhrnu snížit pravděpodobnost opakování polypů na nulu..
 9. Komplikace, jako je krvácení nebo infekce v důsledku chirurgického zákroku, jsou přítomny pouze teoreticky. V praxi problémy vznikají v ojedinělých případech..
 10. Pohodlí pro pacienta je, že odstranění polypů lze provádět ambulantně. Není nutné zůstat v nemocnici a čerpat dlouhodobě nemocenskou dovolenou.

Tento objemný koncept zahrnuje různé způsoby vedení. Pouhé slovo „hysteroskopie“ proto nemůže popsat, co se bude v konkrétním případě dělat..

 • Standardní postup odstraňování, který se provádí ambulantně bez anestézie, v lokálních anestetikách nebo krátkodobě v celkové anestezii. Vhodný pro několik malých polypů dělohy, nezatížených doprovodnými patologiemi;
 • Obtížné případy, kdy je tvorba poměrně velká, oblast léze s polypózou je rozsáhlá, nebo existují další problémy ve formě fibroidů nebo endometriózy, vyžadují odstranění v celkové anestezii v nemocničním prostředí. To může zahrnovat práci s pacienty, kteří mají všeobecné zdravotní problémy, například špatnou srážlivost krve.
 • Diagnostická hysteroskopie se provádí k vyšetření endometria dělohy a také k odebrání bioptického vzorku pro histologii;
 • Terapeutický postup se provádí za účelem eliminace tvorby;

Pozornost! Někdy diagnostické manipulace končí odstraněním polypu.

Podle typu použitého zařízení:

 1. Mechanická hysteroskopie, kdy je tvorba odstraněna excizí nebo zkroucením pomocí kleští a jiných chirurgických nástrojů.
 2. Elektrokoagulace, pokud se k oddělení těla polypu použije smyčková elektroda. Tkáně jsou roztaveny proudem.
 3. Laserové odstranění umožňuje, aby se formace rychle a bez jizev odpařovala.
 4. Účinnost radiochirurgie je srovnatelná s předchozí metodou; pro odstranění se používá speciální nástroj, který odpařuje tkáň rádiovými vlnami.

Mechanické často končí ošetřením rány elektrokauterem, aby se zabránilo krvácení.

Rehabilitační období v důsledku odstranění polypů dělohy pokračuje až do nástupu menstruace, což naznačuje návrat orgánu k normálnímu fungování.

Na konci operace žena nepociťuje účinky anestézie, i když byla použita krátkodobá celková anestézie. Přestože postup v kombinaci se zkušenostmi a obavami může v prvních hodinách vést k mírné slabosti a závratím. Fyziologické pocity jsou vyjádřeny v krvavém výtoku po dobu 1-3 dnů a kontrakcích dělohy, zvýšení teploty na 37,5 je považováno za normální. Leucorrhoea, červená nebo hnědá a mírná. Po odstranění velkých útvarů může být mazanice přítomna po dobu 1–2 týdnů. Křeče jsou někdy bolestivé, proto jsou povolena analgetika.

Pozornost! Použití masky místo nitrožilní anestézie je nejlepší volbou kvůli absenci slabosti, závratí a nevolnosti po probuzení.

Pokud byla operace obtížná, pacient je zřídka ponechán na klinice po dobu 1–2 týdnů. Například byl odstraněn velký polyp nebo velký počet výrůstků. Toto období je nezbytné pro zotavení a sledování stavu ženy..

V normální situaci, kdy byla provedena standardní hysteroskopie bez jakýchkoli komplikací, jde pacient několik hodin po zákroku domů. Při použití celkové nebo epidurální anestézie musí anesteziolog sledovat stav ženy, dokud se úplně nevyléčí z drog, nebude na klinice. Nemocenská dovolená se poskytuje 3-4 dny, po delší dobu je pacientka propuštěna z práce, pokud je její činnost spojena s těžkou fyzickou námahou, která je do vyléčení zakázána.

Po operaci terapie nekončí, pacient je nejen pravidelně vyšetřován, ale i předepsané léky:

 1. Antibiotika se používají k prevenci infekce. Penetrace nástrojů do dělohy cervikálním kanálem a poškození endometria může vyvolat množení patogenních mikroorganismů.
 2. K obnovení rovnováhy endokrinního systému se používají hormonální léky. Léčba je obvykle zaměřena na zvýšení hladiny progesteronu a inhibici estrogenu. Protože zkreslení směrem k druhému vede k tvorbě polypů. Pokud nepřijmete opatření, dojde k relapsu patologie. Za tímto účelem jsou předepsány orální antikoncepce vhodného složení, gonadotropní léky a gestageny. Pro takovou léčbu může být základem analýza hladiny pohlavních hormonů nebo kombinace polypů s jinými patologiemi - hyperplazie, myomy, adenomyóza a další..

Pozornost! Hormonální léčba je přípustná až na konci hojení ran, protože takové léky tento proces zpomalují.

Po operaci se místo působení zapálí během prvních 2–3 dnů, proto je během tohoto období mírné zvýšení teploty považováno za normální. Dále začínají hojivé procesy, nejprve se na povrchu rány vytvoří kůra, poté odpadne a obnoví se endometrium.

V důsledku mechanického odstranění dochází k hojení za 10-14 dní, v závislosti na profesionalitě chirurga a velikosti formace.

Po elektrokoagulaci lze proces snížit na 7-10 dní. Je však možné vytvořit jizvu v místě vystavení elektrickému proudu, což je nežádoucí pro ženy, které plánují ještě mít děti..

V důsledku chirurgického zákroku laserem nebo rádiovými vlnami se rána hojí za 3–5 dní nebo o něco déle po odstranění velkých polypů. Rysem těchto metod je normální obnova zdravých tkání bez jizev..

Ať už je metoda jakákoli, oficiální rehabilitační období trvá až do nástupu menstruace, která přichází po 4-6 týdnech, někdy o něco později..

Během rehabilitačního období, měsíc od odstranění polypu, žena navštěvuje gynekologa jednou týdně. Lékař se zeptá na výtok, pocity, vyšetření na židli. Takové návštěvy jsou nutné ke kontrole komplikací. Po první menstruaci pacient podstoupí druhou hysteroskopii pro diagnostické účely nebo ultrazvuk pánevních orgánů.

Pokud byla před operací zjištěna nerovnováha hormonů, jsou předepsány testy. Kromě toho se z vaginální stěny odebere tampon, aby se vyloučila infekce. V budoucnu budou kontrolní studie prováděny po 6 měsících a o rok později. Pokud žena plánuje těhotenství, je stále sledována..

K oplodnění může dojít po skončení rehabilitace a po skončení první menstruace, ale to je velmi nežádoucí. Děloha bude zcela zdravá po 3-4 cyklech. Těhotenství může skončit potratem nebo patologií. Lékaři proto doporučují čekat a načasování je individuální. Zdravá žena v důsledku odstranění jednoho polypu bezpečně počne dítě 3 měsíce po operaci. Oslabený celkový stav, doprovodné problémy mohou prodloužit čekací dobu. Potřeba hormonální terapie zvyšuje období na 1-1,5 roku.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://polips.ru/wp-content/themes/marafon/images/expert.png "alt =" ">

Pozornost! Pokud po operaci nedojde k těhotenství do 6 měsíců od nechráněného sexu, musíte hledat příčinu neplodnosti u jiného a muže a ženu je třeba kompletně vyšetřit.

Aby se předešlo komplikacím, je během rehabilitace pacientovi uložena řada omezujících pravidel každodenního života.

 • Vložte cokoli do pochvy - tampony, čípky, stříkačku;
 • Sex, dokonce i s kondomem, může způsobit krvácení;
 • Zvedněte těžký, nad 3 kg;
 • Cvičte fyzicky, včetně sportu;
 • Ponořte se do vody - koupel, bazén, řeka, moře;
 • Vyhřívejte se v parní lázni nebo sauně.

Kromě zákazů existují indikace pro opatření k uzdravení ženy a prevenci relapsu:

 • V prvních 3 dnech pozorujte režim na lůžku, to znamená lež více než se hýbat;
 • Užívejte vitamíny;
 • Jezte vyváženou stravu, rovnováha hormonů do značné míry závisí na jídle;
 • Zbavte se nadváhy (ze zdravotních důvodů) hmotnosti. Přebytek estrogenu vzniká z viscerálního tuku v břiše ženy;
 • Navštěvujte ordinaci gynekologa každých 6-12 měsíců za účelem preventivních prohlídek;
 • Sledujte svůj měsíční cyklus a celkový stav, jakékoli změny mohou být prvními příznaky patologie.

Chirurgická intervence má řadu teoreticky možných negativních důsledků. Po odstranění polypu z děložní dutiny se může stát:

 1. Krvácení, jehož výskyt je často spojen s nedodržováním pravidel rehabilitačního období ze strany ženy.
 2. Infekce v důsledku operace je téměř nemožná. Během procedury je děloha ošetřena antiseptickými roztoky, celý nástroj je sterilní a po operaci je předepsán průběh antibiotické léčby.
 3. Embolie je vstup vzduchu do cév, který může způsobit smrt pacienta. K tomu dochází v důsledku přípravy dělohy na postup, kdy se do dutiny vstřikuje oxid uhličitý k narovnání stěn. Profesionalita lékaře nebude mít takové důsledky. K odstranění se zpravidla často používají kapaliny..
 4. Akutní alergická reakce na anestetika. Před operací musí anesteziolog provést speciální testy, které mohou určit bezpečný lék na anestezii. Kromě toho se bere v úvahu stav kardiovaskulárního a dýchacího systému pacienta..
 5. Poškození děložního čípku, když je vložen hrot hysteroskopu.
 6. Perforace stěny dělohy, to znamená otevření v důsledku manipulace. Je to velmi nebezpečné pro život ženy. Proto je důležité správné nastavení zařízení, sledování průběhu akce a zkušenosti chirurga..
 7. Neinfekční zánět a adheze mohou vést k neplodnosti. Zabraňuje tomuto preventivnímu pozorování během rehabilitačního období.
 8. Relaps patologie. Jeho pravděpodobnost se zvyšuje s neúplným odstraněním polypu, proto zde hraje důležitou roli profesionalita lékaře..
 9. Onkologie v důsledku neúplného odstranění formace obsahující rakovinné buňky. Proto jsou všechny polypy po operaci odeslány k histologii, aby studovaly jejich strukturu a složení. Pokud je potvrzena nebezpečná diagnóza, může být rozhodnuto o opakované hysteroskopii nebo amputaci dělohy.

Pozornost! Uvedené komplikace po operaci jsou zaznamenány v ojedinělých případech, vzhled mnoha z nich závisí na zkušenostech chirurga, takže je třeba pečlivě zvážit výběr lékaře.

Většina žen uvádí, že se operace velmi obávala. Výsledkem bylo, že samotný postup a zotavení poté, co proběhlo dobře. Moderní léky na anestezii nevedly k vážnému stavu, kterého se pacienti obávají ze všeho nejvíce. A podle toho nedošlo k žádným komplikacím.

V ojedinělých případech si ženy stěžují na neustálé relapsy. To hovoří spíše o nepozorném přístupu lékaře k problému, proto je vhodné kontaktovat jiného odborníka.

Samostatně bych chtěl říci o pacientech, kterým byl polyp odstraněn bez anestézie. Ženy hlásí silnou bolest. Ti, kteří se právě chystají podstoupit operaci, by proto měli o možnosti anestezie diskutovat s lékařem..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://polips.ru/wp-content/themes/marafon/images/expert.png "alt =" ">

Fráze jako „je to v pořádku, vydržíte“ ​​hovoří o nedostatečné profesionalitě. Zákon stanoví, že lékař musí anestetizovat jakoukoli manipulaci všemi dostupnými prostředky, pokud riziko z jejich použití nepředstavuje vážnou hrozbu pro život a zdraví pacienta..

Ačkoli někteří říkají, že když byl polyp odstraněn z dělohy bez anestézie, pociťovali pouze nepohodlí. Všechno je individuální a závisí na prahu bolesti ženy.

Většina z těch, kteří podstoupili operaci, dokázala otěhotnět během 3–5 měsíců.

V ojedinělých případech došlo u pacientů během rehabilitačního období k silné bolesti..

Zotavení po odstranění polypu je individuální, jako u ženy, u které byla nalezena patologie. 90% uzdravení a pohody však závisí na profesionalitě lékařů, od ošetřujícího gynekologa po chirurga, anesteziologa a operační tým zaměstnanců. Proto byste měli zaujmout odpovědný přístup k výběru zdravotnického zařízení a odborníků, kteří budou léčbu provádět..

Synonyma pro „double“Věty s frází „dvakrát“ Velitel čety měl spoustu potíží, a pokud si uvědomíte, že podřízení byli někdy dvakrát starší, je jasné, že práce nebyla snadná. Proto se kniha, kterou držíte v rukou, stala dvojnásobným objemem oproti předchozímu vydání.. Občané, kteří neměli pozemky, museli platit daň z hlasování a daň na ženy byla poloviční než u mužů. (všechny nabídky)