Výtok po hysteroskopii

Hysteroskopie je endoskopický postup, který může vést k různým fyziologickým projevům. Takovou manipulaci lze provádět pro diagnostické účely (detekce benigních nádorů, nadměrné množení sliznic dělohy, polypů) nebo během ní lze provádět drobné chirurgické zákroky.

Tento druh postupu je považován za poměrně jednoduchý a provádí se v lokální anestezii. Pokud byla provedena diagnostická hysteroskopie, pacient následně pociťuje menší nepohodlí, než když má manipulace terapeutickou povahu. V obou případech však může dojít k hysteroskopii. Mnoho pacientů se zajímá o to, které výtoky lze připsat normálu a kolik dní mohou trvat.

Krvavé problémy

Pokud pacientka podstoupila diagnostickou hysteroskopii, není narušen menstruační cyklus. Pokud postup proběhl seškrábáním, je ve stejný den povoleno špinění. Stejně jako u laparoskopie bude den terapeutické hysteroskopie považován za první den cyklu. Pokud hojné krvácení trvá déle než 2 dny po manipulaci, je to vážný důvod k vyhledání pomoci od odborníka..

Krvácení po hysteroskopii může jít z následujících důvodů:

 • Ruptura stěny dělohy. K tomu obvykle dochází v důsledku silného tlaku na dilatátor nebo sondu, zejména na pozadí silné dilatace děložního čípku. Nebo pokud se tento pohlavní orgán uvolnil. Ve většině případů má tato patologie iatrogenní povahu (způsobenou zdravotnickým personálem)..
 • Nadměrné čištění endometria. Při příliš opatrném škrábání sliznice trpí a je narušena a dokonce hrozí úplné poškození růstové vrstvy.
 • Zánět dělohy. Tato patologie už mohla být přítomna, ale po manipulaci, kterou dala najevo. Navíc může dojít k sekundární infekci v důsledku vady bezohledného zdravotnického personálu, který nedodržuje základní pravidla asepsy. Nebo pacient nedodržoval pooperační doporučení a neužíval antibakteriální léky.

Oproti krvácení může nastat další komplikace - hematometr. Jedná se o akumulaci krve v děložní dutině způsobenou porušením jejího odtoku. K tomu dochází v důsledku nedostatečné kontrakce dělohy, ucpání cervikálního kanálu polypem, krevními sraženinami nebo prvky rozpadajícího se nádoru.

Po odstranění polypu

Přítomnost polypů v děloze přináší ženám mnoho problémů a je charakterizována výskytem krvavého výtoku mezi menstruací, bolestmi v podbřišku v klidném stavu a při pohlavním styku. K diagnostice a léčbě tohoto onemocnění se používají endoskopické metody. Po odstranění polypu během hysteroskopie lze pozorovat následující výtok.

Fyziologický výtok v normálních mezích. Pokud bylo odstranění polypu méně traumatické, pak může být výtok zcela nepřítomný nebo může být krátkodobý ne déle než 2 dny. Pokud byla děloha vyčištěna, pak může vyniknout hojné tajemství nebo se může rozmazat až dva týdny.

Výtok krve z dělohy. Krev jde na pozadí poškození cév děložní stěny. Je normální, když toho není moc a je to šarlatové. Pokud je krevní hmota tmavá nebo sražená, nemusí to nutně znamenat krvácení. Ve formě tmavých sraženin může být po určitou dobu uvolněna krev, která se během chirurgických zákroků nahromadila v děložní dutině.

Hnisavý výtok - mohou naznačovat přidání sekundární bakteriální infekce. Příčinnými látkami jsou obvykle stafylokoky nebo streptokoky. Vaginální sekrece se časem nestane průhlednější, ale naopak se objeví zakalený žlutý výtok se zelenkavým odstínem.

Hnilobný výtok - objevují se na pozadí klostridií, zvláštního typu mikroorganismů žijících v bezvzduchovém prostředí, vstupujících do děložní dutiny. Vypouštějte viskózní, slizký se silným nepříjemným zápachem.

Pokud je výtok po hysteroskopii tmavý, hnědý s černými pruhy, pak je to vážný důvod k obavám. Tělo tedy může reagovat na nevhodnou hormonální terapii nebo může být výsledkem škrábání - zbytky endometria vyjdou. Ale v každém případě je to důvod jít na konzultaci s vaším gynekologem.

Jasný, načervenalý, lepkavý (ichor) výtok je po hysteroskopii považován za normální. Jejich objem by neměl přesáhnout 50 ml denně. Jakmile se rána zahojí, měl by se jejich objem zmenšit. A 3-5 dní po manipulaci by výběr měl úplně zmizet.

V normálních mezích

Malý krvavý výtok nebo hlen smíchaný s krví první den a rozmazání, které trvá další týden, jsou normální a neměly by pacienta příliš znepokojovat.

Pokud byla hysteroskopie provedena pro terapeutické účely, pak krvavá masa výtoku připomíná objem menstruace a může trvat až 2 týdny. Intenzita a povaha tajemství se navíc mohou den za dnem měnit. Pacient si může všimnout hnědých skvrn. Poplach by měl být poražen, pouze pokud je rozmazaný s atypickou konzistencí s tmavě hnědou barvou a štiplavým zápachem.

Kromě toho se také stává, že výtok po hysteroskopii zcela chybí. Může to být způsobeno vysokou kvalifikací lékaře, který dokázal manipulaci provádět velmi opatrně a významně nepoškodil cévy stěny dělohy. Jiné důvody spojené s určitými patologiemi však nejsou vyloučeny..

Období zotavení

Obnova po hysteroskopii zpravidla nezabere mnoho času a je relativně snadná, bez velkého úsilí ze strany ženy. Přesto se u pacienta může během 2-4 týdnů po zákroku objevit vodnatý nebo krvavý výtok z genitálního traktu, měli byste dodržovat následující doporučení:

 • Každý den by žena měla provádět důkladnou hygienu vnějších pohlavních orgánů a používat hygienické vložky.
 • Během tohoto období nelze do vagíny nic vložit. To zahrnuje nejen hygienické potřeby, ale také léky nebo lékařské postupy (tampony, čípky, sprchování).
 • Dokud se vaginální výtok nezastaví, měla by se žena zdržet intimity se svým sexuálním partnerem..
 • Je třeba se vyhnout tepelným procedurám (koupel, sauna, solárium), koupání ve volné vodě (řeka, rybník, jezero) a koupelím. Z vodních procedur je povoleno pouze mytí ve sprše.

Pouze lékař může s jistotou říci, jak závažnou odchylkou od normy je jakýkoli výtok. Samozřejmě byste neměli paniku z čista jasna. Pokud by však všechny pacientky šly navštívit gynekologa včas, bylo možné se vyhnout mnoha závažným komplikacím.

Důsledky odstranění polypů endometria: výtok, bolest, teplota

Články lékařských odborníků

V některých případech může být odstranění polypu endometria doprovázeno endometritidou - zánětem endometria, který se může vyvinout z různých důvodů, včetně: infekce, intenzivního zotavení. U více polypů se často vyskytuje aseptický (nemikrobiální zánět).

Těhotenství po hysteroskopii polypu endometria

Těhotenství může nastat již v aktuálním cyklu.

Výtok po odstranění polypu endometria

V závislosti na barvě, konzistenci, typu výtoku mohou být fyziologické a také patologické. Normálně by výtok po odstranění polypu měl trvat maximálně 2-3 dny. S vysoce traumatizující metodou - 2-5 dní, po které přestanou sami. Pokud je výtok opožděný, musíte navštívit lékaře. Možná je to známka toho, že v těle něco není v pořádku. Je třeba mít na paměti, že při vážném poškození tkáně, například po škrábání, může výtok trvat až několik měsíců.

Je důležité věnovat pozornost barvě výtoku, protože mohou hodně říci o klinickém obrazu možné patologie. V rámci fyziologické normy se uvažuje o lepkavém červeném výboji, jehož objem nepřesahuje 50 ml denně. Neměli by být zaměňováni s krvácením, které je doprovázeno velkým výtokem šarlatové krve. V takovém případě musíte co nejdříve zavolat sanitku a zkusit se nepohnout..

Někdy se mohou uvolňovat krevní sraženiny (tmavé, viskózní a silné). Obvykle tímto způsobem je krev nahromaděná po operaci v děložní dutině odstraněna. Za normálních okolností mohou sraženiny vydržet až 5 dní. Pokud doba výtoku přesáhne 5 dní a ještě více se objeví šarlatová, tekutá krev, musíte neprodleně konzultovat s lékařem.

Nebezpečí je hnisavý výtok, který naznačuje vývoj hnisavého zánětlivého procesu, přidání infekce. V tomto případě je výtok zakalený, někdy může získat zelený nebo žlutý odstín. Závisí to na počtu mikroorganismů a jejich typech. Pokud se neléčí, mohou se vyvinout závažné komplikace: intoxikace, horečka, sepse. V tomto případě se provádí antibiotická terapie, ale lék by měl zvolit výhradně lékař. Nejnebezpečnější jsou klostridie, které při vstupu do genitálního traktu způsobují sekreci s hnilobným zápachem, který se stává viskózním, pěnivým a nepříjemným zápachem. Mohou mít tmavě žlutý až hnědý odstín. V takovém případě musíte neprodleně konzultovat lékaře, který přijme veškerá nezbytná opatření, aby zabránil riziku vzniku sepse.

Jak dlouho trvá výtok po hysteroskopii polypu endometria?

Během období zotavení jsou pozorovány různé sekrece. Doba trvání bude záviset na tom, jaká metoda byla použita k odstranění, a také na stupni poškození okolních tkání. Je také určena povahou vypouštění. Fyziologický výtok se může zastavit rychleji, zatímco patologický výtok může trvat dostatečně dlouho.

U minimálně invazivních metod (hysteroskopie, laparoskopie) trvá výtok asi 2–3 dny. Krevní sraženiny lze vylučovat až 5 dní. Pokud krvácení trvá déle, musíte navštívit lékaře, protože to může být známkou krvácení..

Pokud však bylo odstranění provedeno pomocí traumatičtějších metod, může výtok trvat až několik týdnů. Při odstraňování polypů nejnebezpečnější metodou - škrábáním - může výtok trvat až několik měsíců. V tomto případě musíte konzultovat lékaře, ujistěte se, že nezískali patologický charakter, protože na pozadí oslabené sliznice, snížení imunitních mechanismů a kolonizační rezistence se vyvíjí infekční a zánětlivý proces.

Bohatá menstruace po odstranění polypu endometria

Povaha menstruace se může změnit v závislosti na typu polypu a způsobu jeho odstranění. Vaše menstruace mohou být nepravidelná, vzácná nebo naopak bohatá. V každém případě je to všechno patologie a cyklus vyžaduje obnovení. To obvykle trvá 2-3 měsíce. Lékař předepíše potřebné léky, které musí být užívány přísně podle schématu. Regulují menstruační cyklus. Někdy je předepsána antikoncepce.

Bolest po odstranění polypu endometria

Po odstranění polypu může bolest přetrvávat. Obvykle se jedná o bolesti přirozené povahy, protože i tak dochází k poškození tkáně. Mohou se zapálit. Bolest také téměř vždy doprovází intenzivní proces obnovy. Bolest je obvykle tupá, bolestivá. Je to buď docela snesitelné, nebo ho lze odstranit pomocí léků proti bolesti. Bolest nemusí být nesnesitelná. V tomto případě je lepší poradit se s lékařem, může to být známka vážné komplikace..

Krvácení po odstranění polypu endometria

Vyskytuje se do 2-3 dnů po odstranění. Drobné netěsnosti a krevní sraženiny během této doby by neměly být důvodem k obavám. Nadměrné vylučování krve a výskyt šarlatové krve by měl být důvodem k obavám. V takovém případě musíte co nejdříve navštívit lékaře nebo zavolat sanitku..

Ke krvácení dochází v důsledku poškození sliznice okolní tkáně. Může to být také důsledkem nedostatečného hojení cév. Často to pálí. Riziko krvácení je vysoké u kyretáže a operace břicha a téměř zcela vyloučeno při hysteroskopii a laparoskopii.

Po odstranění polypu endometria táhne dolní část břicha

Bolest může přetrvávat několik dní po operaci. To je zcela přirozené, protože i při nejbezpečnějších minimálně invazivních metodách provádění operace dochází k poškození sliznice okolních tkání. K úlevě od bolesti lze užívat léky proti bolesti. Dobře eliminuje bolest ne-spa, ibuprofen, keton. Pokud je bolest silná nebo léky proti bolesti nemají žádný účinek, vyhledejte svého lékaře.

Teplota po odstranění polypu endometria

Po jakémkoli chirurgickém zákroku zůstává po určitou dobu zvýšená teplota. To je způsobeno skutečností, že tělo prochází intenzivními procesy obnovy. Teplota by však neměla překročit 37,2-37,3. Pokud teplota stoupne nad tyto ukazatele, může to znamenat vývoj komplikací. Často se tak projevuje infekce, jejíž přidání se objevilo na pozadí oslabené imunity. Kromě infekce může stále existovat mnoho důvodů, takže je třeba se poradit s lékařem o diagnostice.

Opakování polypu endometria po hysteroskopii

Polyp má tendenci se znovu tvořit na stejném místě, pokud nebyl zcela odstraněn. Kvůli nedokonalé technologii nebo anatomickým vlastnostem struktury ženských pohlavních orgánů je často nemožné ji úplně odstranit. Zůstane malá noha nebo kousek cévy. Po chvíli z toho vyroste polyp.

Riziko recidivujícího polypu je minimální při hysteroresektoskopii a maximální při kyretáži, otevřených operacích. Relapsu se lze vyhnout, pokud podstoupíte vysoce kvalitní pooperační léčbu.

Co říká výtok po odstranění polypu a kolik krvácení obvykle

Výtok po odstranění polypů z děložní dutiny nebo z cervikálního kanálu je normální součástí období zotavení. Povaha těchto leucorrhoea, množství a doba trvání mohou naznačovat jak stabilní proces hojení, tak pooperační komplikace. V tomto článku zjistíme, jaký bude výtok po operaci a co by mělo pacienta upozornit.

Děložní dutina je lemována sliznicí. Toto je povrchová vrstva žláz a pojivové tkáně. V důsledku různých poruch se buňky v jedné oblasti začínají rychle dělit, vzniká boule. Jak roste, na podlouhlém tenkém stonku se vytváří zaoblené tělo vzdělávání. Toto je polyp. Někdy dosahuje takové velikosti, že se jednoduše nevejde do dělohy, pak může špička vyčnívat z otvoru cervikálního kanálu. Ačkoli se zde také formují formace.

Důvody vzhledu nejsou zcela jasné, existuje však řada faktorů, které mohou vyvolat patologii:

 • Potrat;
 • Gynekologické operace;
 • Porod s přestávkami;
 • Zánětlivá onemocnění dělohy;
 • Sexuální infekce.

Ve většině případů polypy vznikají na pozadí nerovnováhy endokrinního systému, když je nedostatek progesteronu a přebytek estrogenu. Tato situace je typická pro pacienty s nadváhou a diabetes mellitus..

Pozornost! Vědci identifikovali speciální gen, který je zodpovědný za výskyt polypů, takže predispozice je zděděna.

Typy formací dělohy:

 • Adenomatózní jsou charakterizovány poruchami ve struktuře buněk a jejich vnitřních prvků. Po nějaké době se takový růst může stát zhoubným nádorem;
 • Vláknité útvary jsou velmi husté, protože se skládají z pojivové tkáně. Vyskytují se u žen po 40 letech na pozadí hormonálních změn před menopauzou;
 • Žlázové polypy jsou měkké, mobilní a připomínají želé. Zřídka dosahují velkých velikostí nad 10 mm. Diagnostikováno u žen mladších 30 let. Někdy přístup k léčbě drogami;
 • Žlázové vláknité útvary obsahují stejně pojivovou tkáň a žlázy endometria. Často zanícené, rychle rostoucí, náchylné ke krvácení. Takové polypy se vyskytují u pacientek v nejlepší reprodukci - přibližně od 25 do 35 let;
 • Placentární formace jsou poporodní komplikací, když části místa dítěte zůstávají v děloze. Z těchto fragmentů se vytvoří polyp pokrytý pojivovou tkání. Podobné choriové formace jsou postaveny ze zbytků chorionu - předchůdce placenty po potratu nebo předčasném potratu;
 • Desiduální polypy se vyskytují během porodu. Jedná se o hyperplazii vrstvy obklopující plodový močový měchýř. Není nutná žádná léčba. Problém je řešen samostatně během porodu.

Pozornost! Pouze histologické vyšetření může klasifikovat vzdělávání se spolehlivou přesností..

Známky patologie vznikají, když polyp dosáhne velikosti větší než 1-1,5 cm. Tvorba je zraněna, což vede ke kontaktnímu krvácení, zejména u výrůstků vyčnívajících z cervikálního kanálu. Během pohlavního styku nebo gynekologických manipulací je polyp poškozen a objeví se nějaká krev. Cvičení může vyvolat výboj, například zvedání závaží. Navíc je narušen ženský menstruační cyklus. Menstruace mají větší objem i čas. Vzdělání vede během tohoto období k bolestivosti..

Jedním ze znaků patologie je neplodnost. Polypy se často vyskytují náhodně a zjišťují příčinu problémů s koncepcí. To neznamená, že růst v děloze je příčinou neplodnosti. Vajíčka dozrávají a mohou být oplodněna, ale polyp interferuje s tímto procesem a také vyvolává kontrakce myometria, což vede k odmítnutí embrya. Proto dochází k časným potratům..

Vzdělávání tohoto typu je doprovázeno zvýšenou produkcí slizničních sekrecí, takže žena může zaznamenat bílý nebo průhledný výtok bez zápachu. Kombinace s krví vede k růžové nebo hnědé leucorrhoea.

Pokud se objeví nepříjemný zápach, žlutozelená barva, pěnivá struktura a zvýšení objemu, pak je to známka infekce. To lze naznačit velmi tekutým šedozeleným výbojem se zatuchlým zápachem..

Pozor! Černé sraženiny u ženy během menopauzy mohou naznačovat onkologický nádor..

Ve většině případů je hmota odstraněna, někdy bez varování během diagnostického postupu. Dělají to kvůli riziku rakoviny. Kromě toho placentární, adenomatózní, žlázovité vláknité, vláknité polypy podléhají povinné eliminaci a není vždy možné určit typ pomocí ultrazvuku nebo vizuálního posouzení pomocí hysteroskopie. Jedinou metodou k přesnému rozpoznání druhu je histologie fragmentu nebo celé odstraněné formace..

Léky jsou zřídka účinné. Ale dříve, než polyp dosáhne velikosti 1 cm, lékaři se snaží odstranit provokující faktory pomocí léků:

 • Antibiotika pro kontrolu zánětu a zabíjení infekcí. Lék a dávkování jsou pečlivě vybrány. To může vyžadovat bakteriální kulturu nebo PCR analýzu;
 • Hormony ve formě gestagenů, perorálních kontraceptiv nebo agonistů uvolňujících hormony mohou polypy zmenšit nebo dokonce nechat rozpustit. Používají se na základě výsledků krevního vzorku na hladinu estrogenu a progesteronu, stejně jako na základě závěru endokrinologa.

Zajímavý fakt! Malé žlázové formace jsou náchylnější k léčbě léky, ale následně může růst pokračovat.

Operace se provádí různými způsoby, některé jsou modernější a efektivnější, jiné jsou dostupné nebo zcela zdarma.

Kyreta, nástroj ve tvaru lžíce s ostrým okrajem, se zavede přes krk, fixuje se dilatátorem a cervikálním kanálem. Je očištěna z dělohy z endometria. Předpokládá se, že se zaměří na ultrazvuková data v místě lokalizace a zpracuje tuto oblast, ale častěji, jen v případě, že je odstraněna celá povrchová vrstva. Jedná se o obrovské trauma orgánu a existuje riziko proříznutí stěny vedoucí k vážnému krvácení..

Speciální zařízení jednoduše nasává přes špičku celé endometrium. Postup je relativně bezpečný, ale u 8 z 10 pacientů polyp roste zpět, jako po kyretáži.

Tento termín skrývá proceduru v děložní dutině pod dohledem videokamery pro diagnostické nebo terapeutické účely. Operace trvá asi půl hodiny, přičemž většina z ní je věnována instalaci dilatátorů, zavedení nástrojů a vyšetření endometria. Poly je za pár okamžiků odstraněn. K eliminaci:

 • Koagulátor ve formě smyčky, která je hozena přes formaci. Účinek na tkáně je tepelný, cévy jsou utěsněny v místě odstranění. Metoda je přístupná a pohodlná, ale v oblasti expozice elektrickému proudu během hojení se někdy tvoří jizvy, které mohou vést k problémům s koncepcí;
 • Laser odpařuje tkáň v postižené oblasti. Obvykle je noha polypu ozářena, takže tělo je odesláno k histologii. Jizvy nezůstávají, rychle se hojí, ale vybavení je drahé a vzácné;
 • Rádiové vlny mají podobné vlastnosti jako laser;
 • Malé polypy jsou zmrazeny kapalným dusíkem;
 • Škrábání se také provádí pod kontrolou hysteroskopické kamery. Pouze v tomto případě jsou akce lokální a neovlivňují zdravé tkáně. Používá se pro oblasti postižené polypózou;
 • Mechanické odstranění s ošetřením rány elektrickým proudem je považováno za klasickou polypektomii. Formace je vyříznuta nebo odšroubována a poté je poškozená tkáň utěsněna.

Pozornost! Pokud pacientka plánuje mít děti později, musí vyhledat kliniku s rádiovými nebo laserovými zařízeními.

Toto je název pro hysteroskopii, která se provádí v obtížných případech - s velkými nebo četnými formacemi komplikovanými jinými patologiemi. Jedná se o plnohodnotný chirurgický zákrok v celkové anestezii trvající jednu a půl hodiny.

Povaha, objem a životnost závisí na různých faktorech, proto je u každého pacienta individuální.

Kolik a jak to bude, sady:

 • Metoda odstranění. V důsledku kyretáže může krev trvat déle, protože je ovlivněna velká plocha endometria. Objem výtoku po hysteroskopii je mnohem menší. Laserové odstranění podporuje velmi rychlou opravu tkání;
 • Polyp velikost. Velké útvary nebo široká základna obsahují větší nádoby, které se nemusí dlouho hojit;
 • Číslo. Oblasti polypózy jsou pečlivě vyčištěny, nelze je ošetřit proudem ani laserem, proto mnoho poškozených cév krvácí;
 • Lokalizace. Odstranění formace z cervikálního kanálu je mnohem snazší než manipulace uvnitř dělohy;
 • Hloubka kořene polypu;
 • Srážení krve. Tento parametr určuje rychlost hojení ran. Pokud je žena normální, pak 3 dny po operaci výtok ztmavne a stane se hnědým a nevýznamným;
 • Souběžná léčba. Hormonální léky, které jsou předepsány před výskytem kůry na ráně, interferují s regenerací buněk, proto mohou vyvolat krvácení;
 • Dodržování doporučení. Ve většině případů dochází k hojnému výboji v důsledku porušení zákazů zvedání závaží, sexu a sportování.

Pozor! Horká koupel, teplé obklady na žaludek mohou způsobit krvácení.

V prvních 1-3 dnech se jedná o znatelný červený výtok, ale jsou horší co do množství než ty menstruační. Dále je zaznamenána mazanice. Výstraha by neměla snižovat hojnost po dobu delší než 3 dny.

Normálně je výtok přítomen od 3 do 10 dnů. Dlouhých by navíc mělo být málo.

V prvních dnech je to čerstvá jasně červená krev, pak růžová slizovitá látka a pak hnědá. V počáteční fázi mohou být přítomny sraženiny tmavého odstínu.

Někdy se mohou stát příznakem komplikací:

 1. Krvácející. Bohatá jasně červená po dobu delší než 3 dny.
 2. Infekce. Žlutozelená s pronikavým zápachem.
 3. Hnilobné procesy. Doprovázeno zpěněným výbojem s vhodnou vůní.

Pozornost! Všechny tyto situace vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Důsledkem může být závažný zánět, sepse, peritonitida, amputace dělohy, smrt pacienta.

Menstruace po odstranění polypu endometria se objeví za 26-30 dní. V důsledku škrábání se období zvýší na 40–50 dní. Cyklus se obvykle stává pravidelným po 4–6 měsících. Od tohoto okamžiku je reprodukční systém považován za zdravý..

Na internetových konzultacích s gynekology můžete vidět mnoho otázek o délce, hojnosti, barvě a vůni pooperačního výtoku. Norma je popsána častěji. Ženy, které podstoupily hysteroskopii, říkají, že se více báli, ale nakonec šlo všechno rychle a nepostřehnutelně a během období zotavení nedošlo k žádnému nepohodlí. Přidělení 2-3 dny v nevýznamném množství, některé mají hnědou mazaninu ještě několik dní.

Po traumatických akcích v důsledku odstranění polypu z dělohy je normální, že se první den objeví krev nebo jejichor. Je lepší klást vzrušující otázky o vašem zdraví gynekologovi. Jasně červený výtok po 3 dnech, nepříjemný zápach, bolest, horečka, objem jako během menstruace naznačují komplikaci.

Povaha a množství výtoku po odstranění polypu v děloze

Výrůstky tvořené žlázovým epitelem dělohy se nazývají polypy. Zpravidla se objevují, když je narušena hormonální rovnováha v ženském těle nebo chronické patologie reprodukčního systému. Tyto formace musí být odstraněny, protože existuje riziko jejich degenerace na rakovinový nádor..

V raných fázích vývoje polypu se můžete pokusit odstranit hormonální terapií. Léčba se provádí:

 • orální antikoncepce, pokud je polyp menší než 10 mm a žena není starší než 35 let;
 • antibiotika, pokud analýza flóry odhalila chronickou infekci, která způsobila vzhled polypu;
 • látky obsahující progesteron (Utrozhestan, Dyufaston), když jsou zaznamenány endokrinní změny;
 • přípravky obsahující železo se silným krvácením;
 • Differelin, pokud je pacientovi více než 35 let.

Léková terapie trvá až 6 měsíců. Pokud nedává požadovaný výsledek, provede se chirurgická léčba.

Abyste se vyhnuli komplikacím způsobeným chirurgickým zákrokem, musíte vědět, jaký je výtok po odstranění polypu v děloze a kolik z nich by mělo být normální.

Jaká je operace

Existují dva hlavní způsoby, jak se zbavit neškodných výrůstků:

 1. Polypektomie - odstranění polypu škrábáním nebo kroucením. Tuto operaci by měl provádět pouze zkušený technik..
 2. Hysteroskopie endometriálního polypu je nejoblíbenější metodou. Postup je následující: do děložního čípku se vloží endoskop vybavený mikrokamerou a sada mikrochirurgických nástrojů. Vnitřní tkáně a genitálie nejsou zraněny. Mikrochirurgie vám umožňuje odstranit polyp a správně, bez komplikací, udělat kyretáž dělohy.

Nestačí provést jeden postup pro vyloučení vzdělání. Poté je vyžadována diagnostická kyretáž..

Po operaci následuje regenerační léčba. Je nutné vzít v úvahu věk pacienta a příčinu vzniku polypů. Vyšetření provádí pouze ošetřující lékař. Předepisuje antibiotika.

Po operaci se mnoho žen obává krvavých skvrn. Pokud jsou doprovázeny bolestí v dolní části břicha, musíte naléhavě konzultovat s lékařem. Je nutné vyloučit možné komplikace způsobené silným křečem děložního čípku.

Faktory ovlivňující výboj

Tekutina, která se objeví po vyříznutí polypu, se může lišit. Pouze lékař určuje, který výtok jde: se známkami patologie nebo normální. Přímo souvisejí s rychlostí hojení ran a regenerace tkání..

Povahu vypouštění ovlivňuje několik faktorů:

 • Vzhled a velikost polypu. Čím větší je novotvar, tím více krevních cév je v něm umístěno. Záleží také na objemu a tloušťce nohy..
 • Zánět. Začíná to, když je genitální trakt infikován bakteriální infekcí. V takovém případě se objeví žlutý nebo nazelenalý výtok s nepříjemným zápachem. Obvykle jsou hojné a trvají dlouho..
 • Vaskularizace je stupeň přívodu krve do orgánu nebo následek. To znamená, že čím více cév, tím více krvavého výtoku po odstranění polypu..
 • Metody pro eliminaci následků. Nejmenší poškození nastává během laserové kauterizace nebo kryodestrukce (zmrazení). Odšroubování nohy nebo škrábání děložní dutiny jsou traumatické postupy. Po takovém zásahu je možné hojné vypouštění, které trvá dlouhou dobu..
 • Zvětšení nohy. Pokud se formace prohloubila, bude těžké ji odstranit. Zdravé cévy mohou být během operace poškozeny. Proto je období po operaci charakterizováno dlouhodobým výtokem..

Za normálních okolností by se následky odstranění polypu měly objevit 7-10 dnů. Hnědý výtok naznačuje, že pacient má normální srážení krve. Pokud trvají déle, než je nutné, je nutná konzultace s lékařem.

Ženy často nepřikládají důležitost signálům, které tělo vysílá. Čekají, až výtok sám odezní, nebo si jej mýlí s menstruací. Ve skutečnosti během tohoto období musíte být vyšetřeni odborníkem..

Hlavní typy výboje

Medicína zná 4 varianty výtoku po odstranění polypů:

 1. Fyziologické, v normálních mezích. S hojením rány se stávají čím dál méně. Pokud je operace méně traumatizující, může takový výtok trvat 1 nebo 2 dny. Jejich denní objem je přibližně 50 ml. Kapalina je lepkavá, průhledná nebo růžová (ichor). Když se rána zahojí, výtok se zastaví..
 2. Děložní krvácení. Pokud jsou během excize polypu poškozeny velké cévy umístěné na stěně orgánu, proudí krev. Obvykle je svěží, jasně červená, trochu vynikne. Někdy po operaci vyjdou tmavé sraženiny. Pokud krvácení trvá déle než 3-4 dny, měli byste okamžitě vyhledat pomoc.
 3. Hnisavý výtok po odstranění polypu. Mají žluto-zelený odstín a nerozjasňují se, ale naopak se zakalí. Jsou doprovázeny nepříjemným zápachem. To naznačuje infekci způsobenou stafylokoky, streptokoky nebo sexuálně přenosnými chorobami. Je-li problém přehlížen, je pravděpodobný vývoj sepse, peritonitidy nebo neplodnosti.
 4. Hnilobný výtok. Začínají, když Clostridium vstoupí do dělohy a způsobí hnilobnou infekci. V prostředí bez kyslíku je reprodukce těchto organismů rychlá. Žena má ostrou bolest v podbřišku. Taková tekutá pěna má nepříjemný zápach. V takovém případě je nutně nutná lékařská péče..

Menstruační cyklus po vyříznutí polypu není obnoven okamžitě. Po dobu jednoho měsíce by žena, která si nechala odstranit polyp, neměla mít sex, chodit do lázní a posilovny, zvedat těžké předměty, užívat léky stimulující krvácení, například aspirin. Početí je kontraindikováno do 6 měsíců od data chirurgického zákroku.

Menstruace po odstranění polypu

Pokud byl novotvar umístěn na děložním čípku, operace není pro tělo příliš stresující, takže se menstruační cyklus rychle obnoví. Ale první menstruace bude vzácná. Je to způsobeno předepsanými antibiotiky k prevenci zánětu. Intermenstruační krvácení končí, ale ihned po eliminaci polypu by měl začít malý výtok, který trvá asi 10 dní. Včasné uvolnění tekutiny je nezbytné, aby se zabránilo zánětu.

Pokud mluvíme o odstranění polypu endometria umístěného uvnitř dělohy, menstruace se vrátí k normálu po 30-40 dnech. Zde záleží na věku pacienta a počtu následků. Čím více polypů a čím větší je operační plocha, tím je pravděpodobnější oddálení menstruace. Cyklus se nemusí dlouho zotavovat po kyretáži, protože v tomto případě jsou ovlivněny všechny vrstvy endometria. Je důležité, aby pooperační krvácení netrvalo déle než 10 dní. Jinak část útvaru zůstala v děložní dutině a je nutný opakovaný zásah.

Existuje několik dalších důvodů, proč menstruace po odstranění polypu nepřijde včas. Při absenci nebezpečných příznaků, jako je bolest a horečka, je problém pravděpodobně stres nebo antibiotická léčba. Ale užívání hormonů, jako je progesteron, situaci zlepší..

Po eliminaci novotvarů se mění povaha cyklu. Nadměrně těžké období již nezmizí, bolest zmizí, zmizí hnědý a průhledný výtok mezi obdobími.

I při ideálním průběhu pooperačního období musí pacient dodržovat všechna výše uvedená preventivní opatření. Teprve poté se cyklus obnoví a později žena nebude mít žádné potíže s těhotenstvím a porodem dítěte. Polypy jsou často příčinou dočasné neplodnosti, proto je lepší je okamžitě odstranit podle předpisu lékaře..

Výtok po odstranění polypu v děloze

Co ovlivňuje množství krve?

Výtok z genitálního traktu po polypektomii je pozorován téměř u každé ženy. Podle povahy, množství a doby trvání výtoku může gynekolog posoudit, jak rehabilitační období probíhá.

Hojnost výtoku po polypektomii závisí na několika faktorech:

 • Stupeň proliferace vaskulární sítě v polypu nebo takzvaná vaskularizace novotvaru - čím větší je polyp, tím silnější je v ní vyvinutá vaskulární síť, krev bude po odstranění proudit intenzivněji a hojněji. Žlázové a žlázovité vláknité novotvary po odstranění zpravidla způsobují prodloužené a hojné špinění, zatímco vláknité jsou jen mírné.
 • Velikost a tvar novotvaru - velikost polypu přímo ovlivňuje stupeň jeho vaskularizace, který byl zmíněn v prvním odstavci. Polypy vybavené tlustým pedikulem mají navíc ve své struktuře více krevních cév než neoplazmy s tenkým pedikulem..
 • Stupeň zarůstání polypové nohy do stěny dělohy - čím silnější se novotvar „zakoření“ do dělohy, tím intenzivněji bude po operaci proudit krev. To je způsobeno skutečností, že během polypektomie může lékař náhodně poškodit cévy dodávající endometrium..
 • Způsob odstranění novotvaru - pokud jsou novotvary z dělohy odstraněny během hysteroskopie pomocí kyretáže, pak bude krev v pooperačním období proudit intenzivněji než například po kryodestrukci polypu - odstranění kapalným dusíkem nebo laserovým odstraněním.
 • Přístup k bakteriální infekci - pokud je pooperační období komplikováno zavedením infekce do děložní dutiny, bude výtok hojný a prodloužený. Mají příměs hnisu a výrazný nepříjemný zápach..

Povaha výtoku po polypektomii

V pooperačním období je možné několik typů vaginálního výtoku:

 • fyziologický;
 • děložní krvácení;
 • hnijící;
 • hnisavý.

Fyziologický

Pokud byla operace k odstranění polypu úspěšná a bez komplikací, pak žena obvykle nemá vůbec žádný výtok nebo jsou bezvýznamné a trvají až 3 dny. Pokud bylo provedeno další škrábání děložní dutiny, může krvácení přetrvávat až 10 dní a v prvních 2-3 dnech jsou krvavé, v následujících dnech - krvavé s příměsí transparentního hlenu.

Důležité! Žena by neměla mít bolesti v dolní části břicha a celkovou nevolnost - pokud jsou takové příznaky pozorovány, je nutné o tom informovat lékaře.

Krvácení z dělohy

Děložní krvácení je hojné, má šarlatově červenou barvu a může dokonce ohrozit život ženy. K takovému výtoku dochází, pokud lékař během operace poškodil cévy dělohy..

Pokud je krev tmavá a má sraženiny, pak to není vždy známka krvácení z dělohy, je možné, že nahromaděný výtok vychází z pochvy, ale to lze potvrdit pouze ultrazvukem.

S příměsí hnisu

Hnis z pochvy, zbarvený krví, se uvolní, pokud byla do dělohy zavedena infekce v pooperačním období nebo během polypektomie. Povinnými doprovodnými příznaky u ženy budou:

 • bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, křížové kosti;
 • rostoucí slabost, nevolnost, případně zvracení;
 • vysoká tělesná teplota až 39,0 stupňů;
 • tachykardie, sucho v ústech.

Pokud pacient neposkytne potřebnou pomoc včas, rychle se vyvine sepse a smrt..

Hnijící

Vzhled sekrecí z genitálního traktu s výrazným zápachem hniloby je známkou klostridií, mikroorganismů, které se mohou množit a růst i bez kyslíku, do pooperační rány. Kromě nepříjemného zápachu z pochvy se žena obává silných bolestí břicha, ostrých, řezání ozařováním pupku a dolní části zad, výtok může mít pěnivý charakter.

Po odstranění polypů by žena měla pečlivě sledovat povahu a množství výtoku z genitálního traktu a pokud se tyto podmínky objeví, okamžitě se poraďte s lékařem.

Kombinace patologických stavů, jako je polypóza endometria a cysty na vaječnících, nejsou neobvyklé. Současně by léčba měla být komplexní a zaměřená na eliminaci obou onemocnění..

Hysteroskopie se provádí v celkové anestezii s přísným dodržováním pravidel asepsy a antiseptik. Aby se zabránilo vzniku komplikací v pooperačním období, měla by žena vědět, jak se chovat po zákroku..

Nejčastěji se k odstranění polypoidních útvarů používá plánované škrábání děložní dutiny. Přijaté materiály musí být odeslány k histopatologickému vyšetření.

Polypy na děložním čípku jsou novotvary benigní povahy, které se tvoří v důsledku patologické proliferace sliznice dělohy - endometria.

Léčba polypů endometria by měla být založena nejen na jejich chirurgickém odstranění, je také nutné lékařsky eliminovat příčinu jejich počátečního vzhledu v děložní dutině.

Bez ohledu na velikost tvorby polypózy onemocnění ovlivňuje reprodukční funkci ženy. Polypy se často nacházejí v počáteční fázi, kdy je jejich velikost několik milimetrů..

Jaký výtok a jak dlouho trvá po odstranění (hysteroskopii) polypu z děložního čípku

Hysteroskopie je moderní postup, který se používá pro terapeutické a diagnostické účely v gynekologické praxi. Tato endoskopická manipulace se provádí pomocí speciálního optického zařízení - hysteroskopu. Provádí se pomocí sedace v kombinaci s lokální anestezií nebo v celkové anestezii..

Pro diagnostické účely se používá k vyšetření dělohy zevnitř a ke sběru biologického materiálu pro výzkum. A také s ním můžete odstranit novotvary a cizí tělesa. Takový postup lze provést, pokud existuje podezření na onkologický proces, perforaci stěny dělohy po operaci nebo k objasnění polohy spirály uvnitř dělohy..

Navzdory skutečnosti, že hysteroskopie je považována za snadnou manipulaci a pacienti ji dobře snášejí, mohou se po ní objevit určité komplikace. Pacienti si často stěžují na bolest po hysteroskopii.

Hysteroresektoskopie endometria - co to je

Hysteroresektoskopie je vyšetření dělohy pomocí optického zařízení. Injektuje se cervikálním kanálem, po kterém lékař provede nezbytné manipulace.

Jelikož je tato manipulace taková mini-operace, pacient bude muset podstoupit poměrně dlouhé vyšetření. Procedura obecně nevyžaduje speciální přípravu, ale v některých případech může být doporučena hormonální terapie. Je to nutné při odstraňování myomů, disekci nitroděložních septa nebo adhezí, kontrole sliznice.

Metodu lze přiřadit v různých časech cyklu. V první fázi se provádí, pokud existuje podezření na myom nebo endometriózu, protože během tohoto období má endometrium tenkou vrstvu a je dobře řezané. Je třeba poznamenat, že během hysteroskopie polypu endometria může dojít k mírnému výtoku, který se považuje za normu..

Ve druhé fázi cyklu bude metoda účinná, pokud potřebujete určit správnost průběhu cyklických procesů v endometriu. Při užívání kombinovaných estrogen-progestinových léků lze postup předepsat kdykoli během cyklu.

V závislosti na stanovených cílech se postup může lišit.

 • Diagnostický. S jeho pomocí určuje gynekolog příčinu onemocnění..
 • Chirurgický. Jedná se o plnohodnotnou operaci, která je nezbytná k odstranění výrůstků a nádorů, řezání akrečních oblastí, další léčba.
 • Řízení. Tato metoda je nezbytná k pochopení, zda léčba měla účinek..

Procedura se provádí na operačním sále pomocí gynekologického křesla. Poskytuje použití léků proti bolesti: místní pro diagnostiku a celková anestézie pro léčbu.

Specialista vloží hysteroskop do dělohy, vyšetří jej a provede diagnózu. Pokud je to nutné, provede se odstranění nádoru, kyretáž nebo odebrání malého kousku tkáně k biopsii. Pokud je nutné škrábání, lze po kyretáži po dlouhou dobu pozorovat výtok po hysteroskopii se škrábáním.

Jak se léčí polypy?

Po diagnostikování onemocnění může lékař předepsat nechirurgickou léčbu polypů nebo konzervativní (chirurgická metoda).

Nechirurgická léčba:

 1. Hormonální léky: COC nebo gestageny. Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) obsahuje estrogen a progesteron. Normalizují rovnováhu těchto hormonů v těle. Gestageny normalizují funkce endokrinního systému. V důsledku práce těchto léků se novotvary přestávají vyvíjet, riziko vzniku rakovinového nádoru se snižuje, ztráta krve a bolest se snižují..
 2. Protizánětlivé léky a antibiotika. Předepsáno pro genitální infekce a zánětlivé procesy v pánevní oblasti.
 3. Vitamíny. Vitamíny a minerály aktivují imunitní systém těla. Lékaři doporučují užívat komplexy obsahující vitamíny B, železo, zinek, hořčík. Pomáhají zlepšit složení krve, stimulují metabolismus buněk, metabolismus a syntézu bílkovin.

Chirurgická metoda léčby polypů se používá v případech, kdy je vysoká pravděpodobnost vzniku rakovinového nádoru, když je novotvar velký, když doporučené léky nejsou vhodné pro konkrétního pacienta. Polypy na děložním čípku jsou odstraněny následujícími způsoby:

 • hysteroskopie;
 • diathermocoagulation;
 • kryodestrukce;
 • metoda rádiových vln;
 • polypektomie;
 • úplné odstranění děložního čípku.

Operace se provádějí v lokální nebo celkové anestezii. Při léčbě pacientů dávají lékaři přednost operacím na uchování orgánů, ale v některých případech je nutná úplná amputace dělohy, zejména s vysokým rizikem rakoviny.

Nejoblíbenější metodou je polypektomie a hysteroskopie:

 • Polypektomie - odstranění polypu škrábáním nebo kroucením.
 • Hysteroskopie - eliminace novotvaru pomocí endoskopu vybaveného mikrokamerou.

Tip: Po operaci je nutná diagnostická kyretáž a poté obnovovací léčba. Během období zotavení se mnoho žen obává krvavých skvrn. Některé jsou normální, jiné známky komplikací v důsledku silného cervikálního křeče.

Povaha výtoku po hysteroskopii

Jaký druh tekutiny se uvolní, závisí na operaci. V některých případech je sekrece velmi malá, ale dochází také k silnému krvácení. Kolik dní tedy trvá výtok po hysteroskopii.

Po diagnóze

Nejprve může být malý růžový výtok nebo ichor. Poté po několik dní dochází k rozmazání krvácení a po určité době vyteče z pochvy hlen. Indikuje obnovení endometria.

 • Co říkají transparentní sekrety?
 • Co říká růžový výboj?
 • Jak dlouho po seškrábnutí vybití
 • Acyklické děložní krvácení

Při odstraňování výrůstků, polypů

Výtok po odstranění polypu endometria pomocí hysteroskopie je krvavý a trvá několik dní. Šarlatovou krev nahradí nahnědlý hlen a poté bezbarvá kapalina.

Po škrábání

Mnoho žen se zajímá o otázku, jak dlouho výtok trvá nebo může trvat a pokračovat po hysteroskopii: většinou šarlatová krev trvá několik hodin a poté následuje nahnědlý výtok. Jejich hojnost trvá 2-3 dny, poté sekrece nažloutne a je méně intenzivní, trvá 10 dní. Poté, co vyjde bezbarvý hlen.

Takže výtok může po hysteroresektoskopii vyčnívat poměrně dlouho, v závislosti na složitosti postupu. Během chirurgického zákroku krev proudí asi dva týdny a objevují se také mírné bolesti.

Stává se také, že pacient nepozoruje uvolňování krve nebo viskózní tekutiny. To znamená pouze to, že velmi zkušený lékař provedl pečlivé diagnostické vyšetření..

Je tento postup bolestivý?

Před provedením neznámého postupu je tato otázka zcela přirozená. Diagnostická hysteroskopie nepřináší ženě výrazné nepohodlí ani bolest. Obvykle se provádí bez použití anestetik..

Léčivá je jiná věc. Chirurgické manipulace tohoto druhu se provádějí pod vlivem celkové anestezie. V tomto procesu žena nepociťuje žádné bolestivé pocity, mohou se však objevit po operaci. Stupeň jejich závažnosti přímo závisí na tom, jak traumatizující byl postup.

Možné komplikace a důsledky

Výtok z dělohy po hysteroskopii dělohy jde s krví po dobu nejvýše pěti dnů, pokud byla provedena diagnostika. V případě biopsie, kyretáže nebo potratu vydrží tekutina s krví až sedm dní. Přítomnost hojného krvácení později může naznačovat komplikace.

Patologická povaha sekrece se projevuje ve formě šarlatové krve s velkým počtem sraženin. Krev se stává těžší než menstruace a trvá déle než tři dny a často se také vyskytuje hnis. Tato skutečnost naznačuje nástup zánětu, proto, když se takové komplikace objeví, měla by být hysteroskopie doprovázena dalším vyšetřením a léčbou..

Následující položky jsou považovány za zvlášť alarmující po operaci:

 • vysoká teplota - více než 38 stupňů,
 • bolesti hlavy, možné závratě,
 • opojení,
 • bolest v dolní části břicha s rozšířením do dolní části zad,
 • nechutenství,
 • malátnost a slabost.

Komplikace jsou léčeny pod dohledem lékařů a zahrnují komplexní terapii antibiotiky.

Možné příčiny krvácení

Hysteroskopie je nutná k léčbě různých zdravotních stavů a ​​může být doprovázena silným krvácením. Zejména k tomu dochází po operaci nebo kyretáži. Žena by se neměla bát ani se velmi obávat, ale pokud se množství krve během několika dní nesníží, je stále nutné navštívit lékaře.

Důvod silného krvácení během menstruace po hysteroskopii:

 • lékař se dotýká orgánů reprodukčního systému (v případě excize novotvarů, polypů, odstranění endometriální koule, biopsie),
 • provedení potratu nebo kyretáže dutiny,
 • nepřesné provedení tohoto postupu a v důsledku toho vážné komplikace.

Pokud krvácení nezmizí během pěti až sedmi dnů a je velmi silné, měli byste určitě navštívit lékaře. Předepisuje speciální regenerační terapii, která pomůže zbavit se komplikací..

Cyklujte po škrábání


Podívejte se na toto video na YouTube

Tipy pro obnovení

K zotavení na konci terapeutické hysteroskopie potřebuje žena v průměru 3-5 dní. Lékaři doporučují dodržovat některá doporučení kvůli tomu, co dělat v pooperačním období, aby se předešlo komplikacím:

 1. Odmítněte sex po dobu 3 týdnů po léčbě. Mechanické trauma během pohlavního styku vyvolává zvýšené krvácení.
 2. Změřte tělesnou teplotu prvních 5-7 dní. Toto opatření umožní včas identifikovat a zabránit rozvoji zánětlivého procesu..
 3. Dodržujte hygienické postupy: každý den se osprchujte a vyměňte spodní prádlo.
 4. Užívejte antibiotika a léky proti bolesti předepsané gynekologem.
 5. Sledujte režim práce a odpočinku. Odmítněte nadměrnou fyzickou námahu.

Po diagnostice pomocí hysteroskopu může žena jít domů, kde bude muset dodržovat výše uvedená preventivní doporučení dalších 3-5 dní. Během této doby může mít slabou vodnatou sekreci z pochvy a bolesti břicha nízké intenzity. K odstranění posledního příznaku jsou pacientům předepsána antispazmodika.

Krvavý výtok po HSG, který není spojen s nástupem menstruace, je známkou komplikací, které se objevily po zákroku. Obvykle je spojena s perforací stěn dělohy, která se vyvinula, když není cervikální kanál správně rozšířen. Perforace je doprovázena výtokem tmavého hustého výpotku, který přitahuje bolest v břiše. A také se objevuje opakované krvácení na pozadí narušení integrity střeva po odstranění novotvarů v děložní dutině. Důsledek vyplývá ze špatného obrazu vnitřních orgánů na monitoru, když lékař musí jednat slepě. Tento stav je doprovázen bolestí při vyprazdňování, krvácením z konečníku, křečemi v podbřišku. Pokud se objeví známky perforace a je narušena intestinální integrita, měla by být přivolána sanitka.

Podle recenzí pacientů, kteří podstoupili hysteroskopii, jsou bolesti břicha, dolní části zad a perinea pozorovány poměrně často. Orgány reprodukčního systému jsou plné četných nervových zakončení, jejichž poškození je doprovázeno křečemi a bolestí. Ženy si povšimnou, že nepohodlí po zákroku zmizí 7. den.

Hysteroskopie je moderní způsob diagnostiky onemocnění reprodukčního systému a provádění minimálně invazivních intervencí. Procedura se provádí samostatně i v kombinaci s jinými typy intervencí (laparoskopie, radiokononizace) za účelem identifikace a eliminace řady poruch v pohlavních orgánech. Díky této technice je minimalizována potřeba operace břicha a pravděpodobnost vedlejších účinků..

Názor lékařů

Tento postup se provádí u různých gynekologických onemocnění, v zásadě probíhá bez následků a umožňuje vám zjistit příčinu patologie, vyléčit ženu nebo odstranit nádory a polypy. Jak poznamenali gynekologové, postup by měl být proveden až po absolvování všech testů a určité přípravy. Tím se vyhnete možným negativním důsledkům..

Lékař by měl také předem předvídat důsledky takové operace a předepsat léky, které ženě pomohou co nejrychleji se zotavit. Pokud jsou pozorovány negativní důsledky, je bezpodmínečně nutné provést restorativní terapii. Komplikace zahrnují vzduchovou embolii, infekci nebo neplodnost.

Je třeba si uvědomit, že v případě onemocnění během menstruace je nutná konzultace s lékařem. Pokud se pacientka necítí dobře, měla by si promluvit s gynekologem.

závěry

Tento postup je velmi důležitý, protože vám umožňuje plně prozkoumat dělohu, odstranit výrůstky a provádět další chirurgické operace. Čas hysteroskopie je předepsán lékařem. Operace probíhá na prenatální klinice pod dohledem zkušených odborníků.

Během období zotavení po hysteroskopii lékař pacienta sleduje. Posuzuje menstruaci, její průchod, povahu sekrece a celkový stav ženy. Je třeba poznamenat, že šarlatová krev je normální, ale neměla by trvat příliš dlouho. V každém případě je však stav pacienta řízen samotným lékařem, předepisuje léky a určuje, jak probíhá zotavení.

Mnoho žen v plodném věku důvěřuje kalendářní metodě antikoncepce, podle které je koncepce během menstruace nemožná. Podle odborníků však pravděpodobnost oplodnění existuje v kterýkoli den cyklu.