Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Každý měsíc mají ženy kritické dny - období doprovázené krvácením. Toto je odmítnutá endometriální vrstva.

Lochia se skládá z 80% čisté krve, zbytek tvoří fragmenty umírajícího epitelu a hlenu. Mezi lochií a menstruací jsou významné rozdíly..

Kdy a kolik období po porodu uplyne?

Trvání sekrece lochie

Přidělením lochie se tak děloha očistí a získá svou původní velikost. Během prvních šesti dnů po porodu se přísavky vylučují velmi hojně, někdy obsahují krevní sraženiny.

Pokud je v prvním týdnu tento výtok jasně červený, pak ve druhém týdnu přísavky zhnědnou. S každým týdnem se jejich počet snižuje, rozjasňují se na světle žlutou. Přísavky vynikají až 40 dní.

V tuto chvíli je velmi důležité dodržovat hygienu, vyměňovat vložky co nejčastěji, protože mikroorganismy v sekrecích, které se dostávají do pohodlných podmínek (teplo, vlhkost), se začínají rychle množit, což je plné různých onemocnění urogenitálního systému.

Po císařském řezu trvá výtok o něco déle - děloha se čistí a stahuje pomaleji. Je zraněna, odtok sekrecí je pomalý, takže výhonky mohou trvat mnoho dní. V děloze se tvoří stagnace. Odtok sekrecí se může zlepšit v případě, že dojde k kojení - v tomto procesu se děloha lépe stahuje.

Když je naléhavá pomoc lékaře?

Každá žena má jiný proces obnovy těla. V této době se mohou objevit příznaky, při nichž je naléhavě nutné vyhledat pomoc odborníků. Toto jsou znamení:

 • lochie trvající déle než týden, mají jasně červenou barvu a jsou hojné;
 • výtok se v krátké době zvyšuje;
 • lochie obsahuje mnoho sraženin;
 • výtok má nepříjemný zápach;
 • lochia se náhle zastaví;
 • bolí v dolní části břicha;
 • ve výtoku jsou pozorovány hlen a hnis;
 • žena se třese;
 • zvýšená teplota.

Tyto příznaky naznačují zánětlivý proces nebo možná pozůstatky místa dítěte. Pokud máte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože je to velmi nebezpečné..

Hygienická pravidla v období po porodu

Žena je po porodu velmi slabá. Mikroorganismy se mohou snadno usadit v krvácejících genitáliích. Aby k tomu nedocházelo, musí pečlivě sledovat hygienu, zatímco je pozorována lochie. Nezapomeňte:

 1. umýt genitálie pokaždé po stolici;
 2. používat dětské mýdlo pro intimní hygienu;
 3. používat těsnění;
 4. v žádném případě nepoužívejte tampony;
 5. vyměňujte těsnění alespoň každé čtyři hodiny;
 6. nemyjte v horké vodě.

Kdy je skutečné období po porodu??

Tělo po porodu se velmi dlouho zotaví. Každá žena má své první období individuálně. Závisí to na jejích hormonálních hladinách..

Při kojení je v ženském těle přítomen hormon prolaktin. Dokud je v těle dostatečné množství, menstruace nenastane. Pokud laktace klesá, prolaktin se postupně přestává produkovat. V blízké budoucnosti pak stojí za to počkat na menstruaci. Prvních několik měsíců to může být nepravidelné, ale cyklus se dříve či později obnoví. Pokud dojde k menstruaci před koncem lochie, může to být odchylka. Poraďte se s odborníkem, abyste zabránili krvácení.

První menstruace po porodu se může cítit velmi odlišně od předchozího. U mnoha lidí zmizí silné bolesti břicha před kritickými dny. Je to proto, že děloha mohla být ohnutá. Délka menstruace se může prodloužit nebo zkrátit.

Pokud na konci kojení o dva měsíce později nenastala menstruace, měli byste navštívit lékaře. Dokáže u vás detekovat nádory, různé nemoci a dokonce i nové těhotenství..

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Po narození dítěte je nutné pečlivě sledovat povahu výtoku. Děje se tak, aby nevynechaly nebezpečné příznaky a podstoupily léčbu včas. Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, jaká by měla být? Co se stane v prvních dnech po porodu, jak provádět hygienickou péči, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví?

První menstruace po porodu

Menstruace chybí bezprostředně po porodu. Je to způsobeno zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu v těle - je zodpovědný za kojení a potlačuje funkci vaječníků. Ve většině případů nedochází k ovulaci, takže neexistuje ani období..

Během kojení se menstruace může objevit až na konci GV. Pokud však dítě dosáhlo jednoho roku, mohou během kojení začít fungovat vaječníky..

Pokud matka krmí dítě umělými směsmi, měl by se příjezd menstruace očekávat asi 3 měsíce po narození. První menstruace trvá přibližně 5-7 dní, objem výtoku se ve srovnání s prenatálním obdobím ve většině případů nemění. Existují však výjimky - mění se doba cyklu (zkracuje se nebo zkracuje).

Některé ženy zjistí, že po porodu je menstruace méně bolestivá. V prvních několika cyklech může dojít k narušení harmonogramu, někdy období chybí včas. Nebojte se, protože takto se tělo po silném stresu v důsledku těhotenství a následného porodu postupně vrací do normálu..

Příznaky, které by měly upozornit novou matku:

 • Nástup menstruace bezprostředně po ukončení lochie, ostrý nepříjemný zápach výtoku. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v děloze způsobeného neúplným odstraněním placenty během porodu..
 • Menses příliš bohatý, jako krvácení. Je nutné se poradit s lékařem, aby se vyloučila endometrióza nebo jiné endometriální patologie.
 • Úplná absence menstruace nebo její malé množství i na konci kojení. Takové příznaky nejčastěji naznačují hormonální narušení ženského těla..

Je důležité pamatovat na užívání antikoncepce před první menstruací po narození. Obecná mylná představa, že kojící matka nemůže otěhotnět, není vědecky podporována. Ovulace může nastat i během tohoto období..

První dny po porodu

Menstruace by neměla být zaměňována s lochií - poporodní výtok krve, hlenu a tkáně z dělohy, který může trvat déle než měsíc. Během 1-2 týdnů se postupně stávají světle růžovými..

Čerstvou matku mohou také rušit následující jevy:

 • Krvácení do očí. K tomu dochází, když žena při porodu tlačí nesprávně nebo má rysy cévní stěny. Při tlačení se v cévách hlavy vytváří tlak, takže mohou prasknout. Abychom se problému zbavili, doporučuje se dělat obklady s čajem. Stačí si na oči vatové tampony namočené v čajových lístcích dávat několikrát denně po dobu asi 10 minut. Bude trvat asi týden, než nepříjemný příznak zmizí..
 • Křečovitá bolest v břiše. Jsou spojeny s přirozenými kontrakcemi dělohy. Děloha by se měla v průběhu času vrátit na velikost před těhotenstvím. Ve většině případů je tento proces bezbolestný. Nepříjemné pocity se zpravidla vyskytují u vícečetných žen a po vícečetných těhotenstvích. Bolest se zvyšuje během kojení, protože uvolněný hormon oxytocin stimuluje kontrakce pohlavního orgánu.
 • Bolest v různých svalových skupinách. Jsou spojeny s fyzickou aktivitou během porodu.
 • Bolest a jiné nepohodlí v perineu. I když během porodu nedošlo k žádným slzám a epiziotomii, tato oblast stále zažívala obrovský stres..
 • Bolest na hrudi a hrudky. Je nutné aplikovat dítě na prsa častěji. Aby se zabránilo vzniku trhlin v bradavkách, stojí za to je ošetřit Bepantenem nebo jiným krémem s podobným účinkem a složením..
 • Obtížné močení. Močový měchýř musí být vyprázdněn 6-8 hodin po porodu. Pokud se tak nestane, zavede se do ženy katétr..
 • Problémy s stolicí. Chcete-li vyprázdnit střeva, musíte do denní stravy zahrnout potraviny obsahující hodně vlákniny (sušené ovoce, řepa, ovoce) a fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko).
 • Duševní nestabilita. Porod vyčerpává ženské tělo nejen fyzicky, ale i psychicky. Zvýšená nálada je nahrazena úplnou apatií, do těchto procesů se aktivně zapojují hormony, jejichž koncentrace se mění po narození dítěte.

První den po porodu je důležité více odpočívat a splnit všechna ustanovení pozorujícího porodníka-gynekologa. Neměli byste neustále nosit dítě v náručí (v porodnici jsou k dispozici speciální dětské postýlky), zvedat závaží. Během tohoto období by měla být upřednostňována snadno stravitelná strava, která má pozitivní vliv na trávení. Aerobní fyzická aktivita a intimní život jsou nepřijatelné. Pokud žena podstoupila císařský řez, doba zotavení se zvyšuje na několik měsíců. Nedoporučuje se však neustále ležet - fyzická aktivita přispívá k výskytu kontrakcí dělohy, což vám umožní rychle uvést tělo zpět do předchozího stavu.

Co použít během první menstruace po porodu?

Během uvolňování lochie je důležité se po každé návštěvě toalety umýt. To platí zejména v případě, že má žena během porodu v perineu stehy. Nemůžete používat sprchové gely, a to ani na intimní hygienu - musíte se rozhodnout pro dětské mýdlo bez barviv, vůní a dalších přísad. Polštářky by měly být speciální po porodu (lze použít urologické), měly by se měnit každé 3-4 hodiny, ale je lepší to dělat častěji. Pokud je výběr světlejší a méně hojný, můžete přejít na běžné vložky (bez sítě). Tampony jsou kategoricky kontraindikovány, protože brání volnému průtoku krve a mohou způsobit komplikace.

Po první menstruaci po porodu se žena může vrátit k obvyklým hygienickým přípravkům, které používala před těhotenstvím. Mohou to být tampony, vložky, menstruační kalíšky a další příslušenství. Současně je důležité nejprve konzultovat s lékařem vyšetření a další diagnostické metody, aby se vyloučily možné patologické procesy.

První menstruace po přirozeném porodu nebo císařském řezu začíná, když se pohlavní orgán vrátí do stavu před těhotenstvím. Mnoho žen si pletou menstruaci s lochií - přirozeným výtokem v období hojení dělohy, které trvá až několik měsíců a nemá s menstruací nic společného. Pravidelný cyklus není zaveden okamžitě, mohou nastat poruchy, které by se měly časem zastavit.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvova,
dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Nyní všichni víte o svém období po porodu. Doufáme, že se vám náš článek líbil. Sdílejte s přáteli, zanechávejte komentáře - rádi vám odpovíme!

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Doba propuštění po porodu

Kolik dní je normální menstruace po porodu, jak dlouho trvá poporodní krvácení? Samozřejmě pod „menstruací“ zde myslí lochii, nemají nic společného s cyklickým krvácením. Krev se začne aktivně vylučovat, když se placenta odlupuje ze stěny dělohy. Časové období, jak dlouho trvá „menstruace“ po císařském řezu a po přirozeném porodu, přibližně stejné. Krvácení také začíná po oddělení placenty, pouze ručně, lékařem. Krvácení obvykle trvá déle s přetíženou dělohou, pokud má žena polyhydramnios nebo velký plod.

Jaký je výtok po porodu? Nejprve je krvácení silné. Žena leží na jednorázových absorpčních plenkách. Pak se při vstávání doporučuje nosit hygienické vložky s maximálním počtem kapek, tzv. Noční, a ještě lépe - urologické. A vezměte v úvahu, že pokud je oxytocin injikován intramuskulárně, pro lepší kontrakci dělohy se krvácení zvýší.

Lochia po porodu vydrží pro každého různými způsoby. U některých žen vydrží 2-3 týdny, u jiných až dva měsíce. Ale již 5-7 dní po porodu se normální výtok stává mnohem horším. A každý den se jejich počet snižuje. Barva výtoku po porodu se také mění. Zpočátku je výtok jasně červený, poté hnědý a nakonec serózní. Jejich dlouhá přítomnost a nutnost používat kalhotkové vložky by neměly být děsivé.

Ve výtoku po porodu mohou být krevní sraženiny, ale ne příliš mnoho a ne příliš velké (ne více než 1 - 2 cm). Některé ženy mluví o tom, jak z nich vypadla „játra“. Sraženiny mohou být tak velké! Samozřejmě v tomto případě musíte co nejdříve navštívit lékaře a ujistit se o ultrazvuku dělohy. I kdyby to bylo provedeno v porodnici.

Kromě sraženin existují i ​​další příznaky, které by vás měly upozornit.

1. Výtok s vůní po porodu - možná to naznačuje zánětlivý proces nebo infekci.

2. První menstruace po narození dítěte, která se objevila na pozadí aktivní laktace v prvních 4-5 týdnech po porodu a která je hojná. Nejpravděpodobněji to není menstruace, ale opět krvácení, jehož povahu je třeba objasnit).

3. Silná bolest břicha - když se děloha stahuje (zmenšuje se, což je doprovázeno uvolňováním lochie), může břicho bolet. Navíc je obzvláště silný u víceplodných žen. Pokud se však bolest objeví týden po porodu nebo později, je to již nepříznivý příznak..

4. Zvýšení tělesné teploty - když je žena v nemocnici, sestry vždy sledují její teplotu, pokud stoupne nad 38 stupňů - je možný zánět dělohy nebo laktostáza.

5. Prudké zvýšení krvácení - výtok po porodu je zpočátku velmi hojný, ale postupně se ztrácí objem ztracené krve. Časem krvácení ustupuje. Pokud to zesílilo a objevily se sraženiny, s největší pravděpodobností lochie z nějakého důvodu přetrvávala v děloze. Možná bude nutné je odtud odstranit, nebo se na místě bývalé placenty vytvořil polyp.

6. Pokud se krvácení náhle zastavilo nebo se ztráta krve prudce snížila. Možná existuje křeč cervikálního kanálu a tekutina jednoduše nemůže najít odtok z dělohy, což vyvolává vývoj zánětlivého procesu - endometritidy. Neošetřená endometritida je jednou z pravděpodobných příčin neplodnosti v budoucnosti..

Pokud se po 2-3 měsících objevily skvrny po porodu, ale byly skrovné a rychle skončily, možná to není menstruace a ne lochie, ale. přerušené těhotenství nebo příznak hrozby ukončení. Faktem je, že ovulace často předchází první menstruaci po porodu. A ve skutečnosti se ukázalo, že žena neměla menstruaci, ale je již znovu těhotná. V takové situaci, pokud existuje sebemenší pravděpodobnost těhotenství (došlo k nechráněnému pohlavnímu styku), musíte provést těhotenský test.

Obnovení cyklu menstruace po porodu

První kritické dny se mohou objevit mezi 6 týdny po porodu a několika měsíci. Obnova reprodukční funkce je velmi individuální. A dokonce i pro jednu ženu se tyto pojmy mohou po narození dětí značně lišit..

Menstruace po porodu u kojících žen obvykle přichází dříve. To znamená u těch žen, které nedojčí a vůbec nečerpají (nijak nepodněcují tvorbu mateřského mléka). Dokud dítě není ve věku 6-8 měsíců, cyklus se obnoví. Častěji se první menstruace objeví během 6-8 týdnů po porodu, pokud žena vůbec nekojí.

Menstruace po porodu, pokud kojíte, obvykle začíná po několika měsících nebo dokonce po 1–2 letech. Závisí na individuálních vlastnostech těla a na tom, jak často dítě saje. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, produkuje se hormon prolaktin. A právě jeho vysoké hodnoty zabraňují vzniku menstruačního cyklu. Tímto zvláštním způsobem chrání příroda ženské tělo před novým těhotenstvím..

Často menstruace u kojících žen začíná zavedením doplňkových potravin k dítěti, kdy se intervaly mezi krmením výrazně zvětší a dítě již dostává další nápoje.

Musíte být připraveni na to, že menstruace po porodu během kojení může být nepravidelná. Pokud gynekolog nevidí abnormality, považuje se to za variantu normy. Chcete-li se však chránit před těhotenstvím, pokud to ještě není žádoucí, je to nezbytně nutné.

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Všechny mladé ženy, které se připravují na matku nebo které právě porodily, se mimo jiné obávají nejvíc: kdy by měly začít, jak dlouho jsou jejich období po porodu?

V procesu obnovy těla se jejich charakter, trvání, intenzita, bolestivost mohou velmi změnit. Často je to norma, ale přesto je nejčastěji nutné poradit se s gynekologem. Zvláště pokud jsou po porodu těžké období..

Krvácení po porodu

Výtok krve po porodu (vědecky - „lochia“) je čištění povrchu rány. Tvoří se v místě, kde se membrány oddělují od placenty. Trvají po celou dobu obnovy tkáně vnitřního povrchu dělohy..

Poprvé po porodu, kdy dochází k četným zraněním ženských pohlavních orgánů, je riziko infekce obzvláště vysoké. Proto by žena během tohoto období měla velmi pečlivě sledovat hygienu, pravidelně měnit vložky, sledovat povahu výtoku a jejich změny. Lochie mají v prvních třech dnech velmi výrazný charakter, poté postupně slábnou.

Někdy se stane, že se takové vypouštění úplně zastaví za pouhý den nebo dva. To však není normou, naopak - taková situace může představovat potenciální nebezpečí pro zdraví ženy. Zastavení výtoku po tak krátké době naznačuje možné zadržení krve v děložní dutině. Vědecky se tomu říká „hematometr“ - zastavení nebo narušení procesu odchodu krve z dělohy, což vede k její akumulaci. To je plné infekčních onemocnění, proto je nutná urgentní lékařská péče.

Jak odlišit poporodní krvácení od menstruace? Alokace se postupně mění v barvě, složení, intenzitě, frekvenci. Po 7 dnech zesvětlí, po dalších 7 dnech získají slizký charakter. Může krvácet přerušovaně po dobu jednoho měsíce, ale množství krve je zanedbatelné.

Ženy nejčastěji mohou snadno zjistit, co se děje - menstruace nebo krvácení po porodu. Obnova menstruace po porodu obvykle začíná nejdříve o 2 týdny později. Obnova menstruačního cyklu po porodu však do značné míry závisí na typu krmení - prsu nebo umělém.

Jak dlouho se období zotavuje?

Během těhotenství se menstruační cyklus zastaví, protože je aktivován přirozený obranný mechanismus k zachování plodu. To je regulováno hormony. Po porodu začne ženské tělo obnovovat normální hormonální stav.

Délka tohoto období závisí na tom, zda matka kojí nebo musí být krmena uměle. Produkce mléka je regulována hypofyzárním hormonem prolaktinem. Pod jeho vlivem je během laktace potlačen růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto s kojením začíná menstruace v průměru 2 měsíce po porodu.

Každá žena se doporučuje velmi pečlivě sledovat její tělo, aby přesně věděla, kdy po porodu přijde menstruace, jak zjistit krví, zda po porodu krvácí, nebo již menstruace začala. Někdy se stává, že není možné „zachytit okamžik“ a při pravidelném sexuálním životě bezprostředně následuje další těhotenství. V tomto případě se rodí děti s počasím.

V průměru, s normálním průběhem zotavení ženského těla po porodu (po přirozeném porodu), čištění dělohy trvá déle než jeden týden. Nejčastěji začíná menstruace měsíc a půl po narození. Pokud došlo k chirurgickému zákroku, může se toto období prodloužit, protože hojení jizev trvá déle, takže během tohoto období mohou po porodu nastat těžká období, která ve skutečnosti nejsou menstruační.

U mnoha mladých žen se stává, že se tato doba prodlouží na šest měsíců nebo i více. To je nejčastěji případ mladých matek, které krmí své dítě „na požádání“. Někdy se stává, že i při kojení „po hodině“ se menstruace neobnoví celý rok nebo dokonce déle. V takových případech se doporučuje používat antikoncepci, pokud je to nutné, nezapomeňte provést těhotenský test. Určitě se poraďte s lékařem, abyste vyloučili možnost hyperprolaktinémie.

Možné komplikace

Jak dlouho trvá, než se menstruace zotaví, změní se jejich charakter? Po porodu nemusí být vaše menstruace stejná jako před porodem.

Nejběžnější abnormality

 1. Nepravidelnost. Po určitou dobu může menstruace začít dříve nebo později než předchozí čas.
 2. Pokud dojde k menstruaci, liší se také doba trvání cyklu a doba trvání samotné menstruace (v počtu dnů)..
 3. Objem a barva výboje se mohou lišit. Normálně je to od 50 do 150 ml. Běžná standardní podložka by měla trvat 5-6 hodin.
 4. Poporodní výtok se může objevit pravidelně před menstruací, nebo může dojít k silné menstruaci po porodu sraženinami, což je patologie. Může to být příznak endometriózy nebo endometritidy..
 5. Bolest. Pokud je silná, zasahuje do normálního života a práce a nutí užívat léky, pak je to také patologie. A pokud má výtok nepříjemný zápach, může to být příznak exacerbace chronických onemocnění..
 6. Bez bolesti. Pokud před porodem bolest během menstruace byla a poté zmizela, pak to není důvod k radosti. To může naznačovat poporodní změnu polohy dělohy, proto je nutné se poradit s lékařem.
 7. PMC. Znamená to silný emoční stres - hněv, podrážděnost atd..
 8. Dysfunkce vaječníků.
 9. Neplánované těhotenství.

Kdy začíná vaše menstruace?

Po narození dítěte se práce všech orgánů a systémů v těle ženy vrátí do předchozího stavu. Všechny tyto změny trvají 1,5–2 měsíce. Je vhodné, aby žena navštívila lékaře alespoň každé dva týdny. V této době probíhají důležité fyziologické procesy..

První menstruace po porodu - jaké jsou? Jak se obnovuje menstruační cyklus po porodu? Nejčastěji bez odchylek. Proces formování normálního cyklu však může trvat déle než jeden měsíc. Často je to normou, ale i tak musíte navštívit lékaře, abyste vyloučili možnost zánětlivých onemocnění..

Kolik dní trvá vaše menstruace po porodu? Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní. První den menstruačního krvácení se nazývá první den menstruačního cyklu. Doba menstruace je v průměru 4 až 6 dní. K největšímu krvácení dochází během prvních dvou dnů. Objem krve vytékající v jednom cyklu obvykle nepřesahuje 80 ml.

Když menstruace nastane po porodu, může se povaha menstruace změnit..

Například, pokud před porodem byla menstruace nepravidelná, pak po porodu mohou být pravidelné (nebo naopak - nepravidelná menstruace může začít po porodu). Pokud dříve byly objemy tekoucí krve malé, mohly by začít těžké období po porodu. První období po narození je velmi těžké.

První menstruace po porodu může být bolestivá, ale pak může přestat. Ukončení bolesti během menstruace po porodu (pokud byly bolesti před porodem) může být způsobeno skutečností, že před porodem došlo k takzvanému „ohnutí dělohy vpředu“, což znesnadnilo její opuštění. Během těhotenství a v důsledku porodu zaujímá děloha jinou pozici, která je z fyziologického hlediska přirozenější. Ale to je jen jeden z důvodů pro zastavení bolesti, mohou existovat i jiné. Pouze lékař je může určit..

Kojící menstruace (GB)

Kdy začíná menstruace u kojících žen po porodu? Je-li novorozenec kojen, obnova cyklu po porodu nemusí začít po několik měsíců nebo dokonce po celou dobu krmení. U některých žen se menstruační cyklus obnoví již 2 měsíce po porodu s HB (kojením). V tom jako takovém neexistuje žádná norma ani patologie. To se děje u všech žen jinak. Vše závisí na individuálních charakteristikách laktace a množství mléka. Pokud po porodu nastanou bohatá období, je nutné, aby je lékař sledoval..

Umělé krmení (IR)

Při umělém krmení by menstruace měla přijít za 3-4 měsíce. Pokud se rychle a intimně vzpamatovali, musíte se chránit, pokud nechcete okamžitě znovu otěhotnět.

Sex s výtokem po menstruaci

Obnova těla po porodu je dlouhý proces, takže je nežádoucí, aby zdraví ženy mělo pohlavní styk předem. Pokud se však přesto rozhodnete, nezapomeňte na antikoncepci..

Pokud není menstruace, stojí za to panikařit?

Jak obnovit menstruaci po porodu, pokud neexistují? Stojí za to čekat, až se menstruační cyklus po porodu zotaví sám, nebo je třeba něco udělat? Stojí za to si dělat starosti s nepravidelným cyklem??

Na všechny tyto otázky může odpovědět pouze lékař. Proto, pokud nemáte menstruaci po dlouhou dobu, nedoporučuje se samoléčba, pokuste se najít odpovědi na internetu nebo od přítelkyň. Jedná se vždy o individuální záležitost a důvody může pochopit pouze zkušený odborník..

Obnova menstruačního cyklu

Neměli byste čekat na obnovení normálního menstruačního cyklu 2-3 týdny po porodu. Nejčastěji za příznivé situace se menstruace obnoví nejdříve 6 týdnů po porodu..

Jaké jsou první období po porodu?

Když první menstruace nastane po porodu - v období od 45 do 94 dnů od data narození. Menstruační tok by měl být odlišen od lochie a normálního zotavení cyklu z patologie.

Jak rozlišovat mezi lochií a menstruací

Lochia je krvavý vaginální výtok po porodu. Lochia je obvykle tmavě červené barvy se spoustou sraženin. Jejich důvodem je pokles objemu dělohy a odmítnutí sliznice poškozené při narození. Výtok je doprovázen mírnými křečemi, ale bezpečnými pro zdraví - tímto způsobem se tělo zbaví „extra“ endometria. Lochia trvá 3–5 týdnů, postupně zesvětluje do růžova a poté úplně zmizí. Z lochie se první menstruace po těhotenství liší délkou a barvou, která na konci výtoku ztmavne na hnědou.

Kdy bude první menstruace po porodu?

Menstruace obvykle začíná 2-3 měsíce po narození dítěte. U některých žen se však cyklus obnoví po 2 měsících, u jiných po roce a obě možnosti se považují za normu..

Pokud první menstruace začíná po porodu, neexistuje přísná norma. Závisí to na mnoha faktorech:

 • hormonální pozadí ženy. Nerovnováha hormonů vyvolává příliš brzy nebo naopak pozdní menstruaci;
 • způsob krmení dítěte. U kojících žen se ovulace nejčastěji odkládá až do ukončení laktace;
 • výživa, protože s nedostatkem jídla se menstruace zpožďuje kvůli vyčerpání těla;
 • některé nemoci. Nemoci urogenitálního systému mohou vyvolat časnou menstruaci a prodloužit její trvání;
 • úrovně stresu. Stresové hormony silně ovlivňují tělo a jsou schopny porazit obvyklý cyklus bez jakéhokoli jiného důvodu;
 • věk porodní ženy. Překročení optimálního plodného věku v jednom nebo druhém směru zvyšuje zátěž těla;
 • komplikace během narození dítěte. Patologický porod poškozuje dělohu a pánevní svaly, což způsobuje přetrvávající poruchu cyklu.

Pokud shrnete informace o tom, co by měla být první menstruace po porodu, získáte naprosto přirozený proces, který nezatěžuje tělo: ne příliš hojný, relativně nebo zcela bezbolestný, trvající nejméně tři dny a ne déle než týden, bez horečky, zimnice a nevolnosti.

Nezáleží na tom, zda se dítě narodilo císařským řezem nebo přirozeně, ale důležitou roli hraje způsob krmení dítěte..

S kojením

Během kojení produkuje ženské tělo hormon prolaktin a potlačuje ovulaci. V tomto případě přicházejí kritické dny na konci laktace. Po zavedení doplňkových potravin hladina prolaktinu v krvi klesá a menstruační cyklus se postupně obnovuje. Pauzy od narození dítěte do začátku menstruace dosahují až 1 roku, a pokud je dítě v tuto dobu kojeno, není třeba se obávat. Často existují případy, kdy stále dochází k ovulaci, poté začíná menstruace 6 měsíců po porodu.

S umělým krmením

Pokud matka z různých důvodů své dítě vůbec nekojí, prolaktin se v jejím těle nevytváří. Pak přijdou kritické dny „standardně“ - ve třetím měsíci po narození dítěte.

Vlastnosti první menstruace po porodu

Neexistuje univerzální odpověď pro všechny ženy na otázku, jak dlouho trvá první menstruace po porodu, ale neměly by trvat déle než obvykle, tj. Od 3 do 7 dnů.

Drobná narušení jsou možná, takže pokud jste čekali na „tyto dny“ do konce měsíce a vzali to a přišli na začátku - je to v pořádku, časem se vše vrátí do svého obvyklého tempa.

U zdravé ženy celý cyklus trvá 21-35 dní. Zaměřte se na tato čísla.

Některé matky si povšimly, že po narození dítěte začaly kritické dny ubíhat snadněji, podrážděnost a bolesti v podbřišku zmizely, což první den zvlášť zhoršovalo zdravotní stav. Ke změnám dochází v důsledku hormonálních změn v těle a protože během narození dítěte se děložní řasa narovná - hlavní příčina bolestivé menstruace.

Pokud se první menstruace „pokazí“, nečekejte, až sama odezní, vyhledejte lékařskou pomoc. Žádné výtoky po první menstruaci po porodu by neměly být přítomny.

Kdy navštívit lékaře.

I při normálním průběhu těhotenství a snadném porodu pomůže v některých situacích pouze gynekolog. Známky problémů v urogenitálním systému, poškození dělohy a svalů nebo hormonální poruchy jsou:

 • velké vypouštění, když musíte vyměňovat podložku každou hodinu. Může se ukázat jako děložní krvácení, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc;
 • bolestivá menstruace se silnými křečemi: signál o možných adhezích;
 • pozdní menstruace: ani při kojení není zpoždění cyklu o více než 1 rok normou;
 • časná menstruace - během prvního měsíce po narození dítěte;
 • příliš skromná první menstruace po porodu (je nutné konzultovat lékaře, pokud k tomu dojde po dobu tří po sobě jdoucích cyklů) - známka nesprávné funkce hypofýzy nebo endometritidy (ohnutí dělohy);
 • pocit nevolnosti během kritických dnů: slabost, horečka, nevolnost a křeče, nepříjemný zápach výtoku - známky možného nádoru nebo infekce;
 • svědění v pochvě a bílý výtok jsou známkou kandidózy;
 • krvácení 2 nebo vícekrát za měsíc;
 • náhlé ukončení menstruace je známkou děložního záhybu;
 • je nutné se poradit s gynekologem, pokud první menstruace po porodu trvá dlouho, možná během porodu došlo k úrazu nebo se do těla dostala infekce.

Nejen v uvedených případech, ale také v případě, že je obecný stav „špatný“, měli byste navštívit dobrého odborníka. Obnova těla po porodu je dlouhý proces, který vyžaduje pozornost. Ti, kteří přišli včas a neměli déle než splatnost, menstruace ukazují, že reprodukční systém opět funguje a narození dítěte mu neublížilo.

Kdy začíná první menstruace po porodu a jaké jsou: jak dlouho jdou, pravidelnost, povaha výtoku

První menstruace po porodu je zaznamenána v různých časech. Délka tohoto období je dána délkou kojení, charakteristikami a průběhem práce a stavem poporodní ženy jako celku..

Ani jeden zkušený porodník-gynekolog neodpoví přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. Každá žena v poporodním období mění trvání a další rysy periodického krvácení a celý ženský cyklus.

Kdy začíná menstruace kojením?

Když menstruace začíná po porodu kojením, nikdo nedá jednoznačnou odpověď. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy, a proto je ženské tělo velmi individuální, existují výrazné rozdíly u jedné ženy po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace je ovlivněno různými faktory. Mezi nejvýznamnější patří:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • emoční stav ženy po porodu.

V poporodním období se v hypofýze ženy intenzivně syntetizuje hormon prolaktin. Pokud je jeho množství dostatečné, pak se produkuje množství mléka potřebného pro dítě a hlavní hormony regulující ženský cyklus (gonadotropní) jsou syntetizovány v nedostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud si žena po porodu přiloží dítě k prsu ještě na porodním sále, snaží se všemi způsoby zlepšit produkci mléka, krmí novorozence pouze na požádání, pak to vše brání obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

U většiny se menstruace po porodu s kojením, nedostatečná nebo nepravidelná, neobjeví dříve než za 4–6 kalendářních měsíců po narození dítěte. Dokončuje se obnovení hormonální rovnováhy, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud žena po porodu nedokázala vytvořit kolostrum a mléko pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů, je možné pojmenovat přibližný časový rámec po tom, kolik menstruace začíná po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se dostaví v průměru 3-4 měsíce po narození dítěte, pokud je ukončena plnohodnotná trvalá laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický ženský cyklus s ovulací

Není jisté, kolik období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka nezvyšuje s růstem dítěte. To se může stát 4–6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá, že k ovulaci nedochází, a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud byl porod pacienta obtížný nebo patologický, zhoršila se somatická patologie (například endokrinní sféra), žena po porodu je podvyživená a je ve stavu stálého stresu, pak je také těžké říci, jak dlouho trvá zahájení menstruace po porodu. Delší doba zotavení způsobí, že se menstruační krvácení objeví později. Ovulace se obnoví po 2–3 cyklech.

Může vaše menstruace začít měsíc po porodu? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nedostatečné nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena rozhodně zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Vzhled menstruace po porodu o měsíc později je důvodem pro mimořádnou konzultaci porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátkém období způsobuje těžkou anémii a zhoršení zdraví ženy.

Jak dlouhé jsou první období

Neexistuje jasný vzor, ​​jak dlouho vaše menstruace trvá po porodu. Vliv mají počáteční charakteristiky ženského cyklu, délka samotného krvácení a celý cyklus před nástupem vyřešeného těhotenství, stejně jako laktační faktor..

Kolik dní je menstruace po porodu - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny rodící ženy se bez výjimky zajímají o to, čím jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje u ovulace - uvolnění zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Pozoruje se reverzní tvorba folikulu a po 10-14 dnech začíná odmítnutí horní vrstvy endometria - menstruace. Žena obvykle nepociťuje žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a bez určitých testů nemůže vědět o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruace po porodu, co by mělo být považováno za normu, jaké příznaky by měly být alarmující - lékař předporodní kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, odpoví na řadu otázek. Jak probíhá menstruace po porodu - je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede porodnici a porodnice v porodnici.

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo vzácné.

Těžká období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výtoku v určitém období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výtoku větší, pak se to považuje za možnou patologii, zvláště pokud je tento vzorec znovu zaznamenán. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné patologie reprodukční sféry je nutná konzultace s lékařem.

Některé ženy uvádějí po porodu sporé období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění je po celou dobu krvácení menší než 20 ml nebo by se za menstruaci neměly považovat stopy po rozmazání na prádle. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Velmi těžké období po porodu je pravděpodobně známkou patologie. Důvody jsou různé: nemoci gynekologické sféry, koagulační systém, žlázy s vnitřní sekrecí. Neměli byste se věnovat samoléčbě, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Léčba dysfunkčního děložního krvácení v časných stádiích onemocnění je vždy snazší než na pozadí těžké anémie a plýtvání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžná a nejsou nijak zvlášť znepokojující. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy natáhne na několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v poporodním období potřebuje vědět, jak by měla běžet její menstruace po porodu, aby mohla včas podezřívat patologii a navštívit svého porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zvláště pokud žena před těhotenstvím zaznamenala během období krvácení nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální sféry.

Pouze v některých případech, pokud jde o nemoc, je nutná konzultace s lékařem. Naléhavá konzultace je nutná, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • bolest je silná, nezmiňuje se běžnými analgetiky;
 • žena zaznamenává silnou slabost, silnou bledost, snížený tlak;
 • horečka, zimnice;
 • výtok bohatý nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše uvedené příznaky se označují jako „akutní břicho“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nejsou žádné 3 měsíce měsíčně, musí žena analyzovat svůj životní styl a její stav. Pokud žena pouze plně kojí, nedojde ke změně jejího celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení stavu vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů.

Pokud po porodu neexistují žádné 6 měsíce nebo déle a žena po porodu neudržuje laktaci nebo upřednostňuje umělé nebo smíšené krmení, pak je to důvodem k obavám. Je nemožné najít příčinu amenorey sami, potřebujete pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, za předpokladu správné výživy a racionálního režimu práce a odpočinku. Doba trvání je ovlivněna věkem ženy, charakteristikami porodu (fyziologickými a patologickými), typem porodnické pomůcky (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Proto je těžké říci, kdy menstruace přichází přesně po porodu.

Jak dlouho po narození začíná menstruace a jak dlouho trvají

Menstruační cyklus je hlavním ukazatelem zdraví ženského těla, proto je velmi důležité, aby se menstruace po porodu obnovila ve správný čas a se správnou pravidelností..

Vědět, kdy začíná první menstruační tok po narození dítěte, kolik dní uplyne a jaké jsou barvy a konzistence, může odborník včas rozpoznat přítomnost poporodních komplikací a skrytých patologií v ženském těle.

Funkce obnovy cyklu

Když dojde k početí, tělo ženy přestane vykonávat menstruační funkci. Je to k datu posledních kritických dnů, kdy porodníci vypočítají očekávané datum porodu. Zatímco žena kojí své dítě, může zapomenout na měsíční výtok, protože během laktace má vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Tento hormon potlačuje ovulaci, což znamená, že nedochází k menstruaci. Pamatujte, že kojení můžete jako metodu antikoncepce používat pouze tehdy, když se dítě na požádání krmí mateřským mlékem, aniž by se doplňovalo, doplňovalo, bradavky a lahvičky. Ale to je velmi nespolehlivý způsob, protože žena ne vždy ví o nástupu ovulace..

Když kojenec konzumuje mateřské mléko méně než jednou za 3 hodiny, hladiny prolaktinu začnou postupně klesat, takže se obnoví ovulace, obnoví se menstruační cyklus po porodu a menstruace se vrátí..

Když menstruace nastane po porodu

Některé ženy nevědí, jak dlouho po porodu menstruace přichází, proto si mýlí poporodní výtok s kritickými dny. To není pravda. Ihned po porodu se děloha aktivně stahuje a vytlačuje sraženiny a krev zbývající v dutině. Tyto sekrece se nazývají lochie, zpočátku jsou hojné, ale poté se snižují a po 40-45 dnech se úplně zastaví. Pokud byl porod proveden chirurgicky, pak může lochie déle vyniknout kvůli tvorbě jizvy na děloze. Po ukončení lochie může menstruace začít nejméně o dva týdny později..

Kdy by měla menstruace začít po narození dítěte, závisí do značné míry na způsobu krmení, které dítě krmí. Mateřské mléko je produkováno hormonem prolaktinem, který je syntetizován hypofýzou. Je to prolaktin, který potlačuje ovulaci během kojení. Hladina estrogenu se nezvyšuje, takže při kojení nedochází k menstruaci.

Většina kojících matek nemá menstruaci po porodu přibližně šest měsíců nebo déle, zvláště pokud dítě jí „na vyžádání“. Ale pokud je dítě již na doplňkových potravinách déle než šest měsíců, může být absence menstruace po dlouhou dobu známkou nového těhotenství nebo jakýchkoli patologií.

K nástupu menstruace může dojít také během laktace. Důvodem může být včasné zavedení doplňkových potravin, přichycení dítěte k prsu méně než jednou za 3 hodiny a přestávky na spánek trvající déle než 6 hodin. Je snadné to vysvětlit: množství produkovaného mléka klesá, hladina prolaktinu klesá, ovulace není potlačena, což znamená, že neexistují žádné překážky pro nástup menstruace..

Pokud krmíte dítě umělými směsmi od narození, pak lze cyklus obnovit za měsíc a půl, právě v této době může dojít k ovulaci a po určité době, pokud nedojde k novému těhotenství, také přijde menstruace. U tohoto typu krmení je docela možné počkat na první menstruaci měsíc po porodu. Druhá menstruace může přijít se zpožděním nebo naopak jít dříve, protože pravidelnost je upravena asi tři cykly po narození dítěte.

Pokud je dítě na smíšeném krmení, to znamená, že konzumuje jak mateřské mléko, tak doplňkové potraviny, bude toto období trvat 4 měsíce po porodu.

U každé ženy mohou kritické dny po narození dítěte začít různými způsoby a doba, kdy se mohou objevit, kromě jednotlivých charakteristik závisí také na dalších faktorech:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek vnější pomoci;
 • kvalita jídla;
 • nervové poruchy a deprese po porodu;
 • předčasný nebo pozdní porod;
 • přítomnost souběžných onemocnění vyžadujících užívání hormonálních léků;
 • poporodní komplikace.

Jak dlouho trvá menstruace?

Chcete-li zjistit, kolik dní menstruace uplyne po porodu, musí si žena pamatovat jejich trvání před těhotenstvím. Narození dítěte v normálním zdravotním stavu ženy by v žádném případě nemělo ovlivnit dobu jejího trvání. Povaha výtoku se může změnit, může se stát bezbolestným, méně nebo hojnějším a také obsahovat sraženiny, ale vydrží tak dlouho jako před počátkem.

Pokud menstruace trvá déle než deset dní po porodu a je doprovázena silnými bolestmi a silným výtokem, je třeba zaznít poplach a naplnit těsnění za 2 hodiny. Kritické dny by za normálních okolností neměly přesáhnout 7-8 dní.

Menstruace nebo krvácení

Výtok po porodu, "lochia", případně změnit jeho vzhled a konzistenci. Nejprve jsou jasně červené jako krev, pak tmavě hnědé, na konci 1. týdne zesvětlí a na konci 2. týdne - ve formě sliznice. Během měsíce se v nich může objevit malé množství krevních nečistot. Obvykle se snadno odlišují od poporodní menstruace. Po uvolnění lochie a před začátkem prvních kritických dnů obvykle uplynou asi 2 týdny.

Pokud krvavý výtok naplní podložku za méně než 2 hodiny, měli byste naléhavě vyhledat pomoc, protože s největší pravděpodobností začalo krvácení.

Jaká by měla být první menstruace

Mnoho prvorozených žen neví nic o první menstruaci po porodu, o tom, jaké jsou, jak dlouho trvají, kdy začínají a s jakou intenzitou jdou. Nedělejte si starosti, protože stejně jako před těhotenstvím nepřicházejí náhle, stejně jako dříve jim předcházejí nepříjemné pocity v podbřišku, změny nálady a další příznaky premenstruačního syndromu.

Změny mohou ovlivnit pouze povahu samotného výtoku, v prvním menstruačním cyklu, který začal po porodu, budou hubené, spíše jako namazání. Trvání by nemělo být delší než 2-3 dny. Pokud je první menstruace příliš silná a jedna vložka nestačí ani na 2 hodiny, s největší pravděpodobností žena krvácí a je naléhavě nutné navštívit lékaře.

Nejprve se menstruační cyklus bude pohybovat od 21 do 30 dnů. To bude pokračovat, dokud se funkce vaječníků plně neobnoví. Bude to trvat několik měsíců, u každé ženy je toto období individuální.

Známky patologické menstruace

V některých případech je výtok po narození dítěte patologický. Pokud na sobě uvidíte následující příznaky, nečekejte na normalizaci cyklu, ale naléhavě přejděte ke gynekologovi:

 • pokud výtok po porodu "lochia" náhle přestal jít. To může naznačovat ohyb dělohy, endometritidu nebo stagnaci lochie uvnitř dělohy;
 • pokud jsou více než 3 cykly velmi skrovné menstruační krvácení. Může to být známka hormonální nerovnováhy, endometritidy nebo Sheehanova syndromu;
 • nepravidelná menstruace 6 měsíců po zotavení. Přestávky mezi obdobími 3 a více měsíců. Může to být známka ovariální patologie;
 • velmi těžké měsíčně 2 nebo více cyklů za sebou, zejména po operaci nebo ukončení těhotenství. Může to být způsobeno zbytky membrán na vnitřních stěnách dělohy;
 • menstruace, která je zdlouhavá a doprovázená celkovou slabostí a závratěmi;
 • pokud menstruační krvácení změnilo barvu, má nepříjemný štiplavý zápach, zatímco žena má horečku a silné bolesti břicha, může to znamenat přítomnost infekce nebo onkologie;
 • „Daub“ před a po kritických dnech je známkou endometriózy nebo zánětu;
 • pocity sýrového výtoku a svědění v pochvě - příznak "drozdů";
 • špinění nejméně dvakrát za měsíc, ze 3 cyklů za sebou.

Jaké změny mohou být v menstruačním cyklu

Nepravidelný měsíční menstruační tok se může u ženy objevit několik cyklů po narození dítěte. Ale to není trvalé. Po 1–2 měsících by nemělo dojít k žádnému porušení cyklu. Menstruace by měla být stejná jako před těhotenstvím, je povolena pouze mírná změna jejího trvání:

 • malé množství výtoku lze pozorovat 2-3 počáteční cykly, zvláště pokud je dítě na smíšeném krmení;
 • první cykly po narození dítěte u některých matek naopak procházejí hojnějším výtokem. Pokud po několika cyklech intenzita menstruace neklesne, ale přidá se také bolestivost, měli byste určitě kontaktovat odborníka;
 • vzhled menstruačního toku může být nepravidelný;
 • bolestivá období se mohou objevit iu těch, kteří si před těhotenstvím nestěžovali na bolest. Bolest během menstruace po porodu může být způsobena intenzivními kontrakcemi stěn dělohy nebo infekcí. Nejčastěji po narození dítěte se dříve bolestivá menstruace stává normální kvůli změně polohy dělohy;
 • Může se objevit předmenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: otok, nevolnost, změny nálady, závratě.

Nepravidelná období

Kritické dny po porodu mohou být nepravidelné z několika důvodů:

 • pokud je nepravidelnost pozorována v prvních měsících po porodu během období zotavení, není důvod k panice. Nejčastěji je to pro ně normální chování, protože k normalizaci cyklu u každé ženy dochází individuálně. Nepravidelná menstruace je typická pro kojící matky;
 • asi 2 měsíce se všechny systémy a orgány v těle porodní ženy dostanou do stavu normy. Normální fungování endokrinního systému však přichází se zpožděním, zejména během laktace. Z tohoto důvodu, a to i při dobrém celkovém stavu těla, může představiteli krásných chybět kritické dny;
 • pokud není pravidelnost naladěna na 3 nebo více cyklů, může to znamenat zánět, endometriózu nebo rakovinu v orgánech urogenitálního systému.

Aby se zabránilo rozvoji nebezpečných patologií a včas předepsala léčba, při prvních pochybných příznacích vyhledejte pomoc od gynekologa.

Zpoždění

Jsou chvíle, kdy po porodu nedojde k menstruaci, přestože již uplynulo více než šest měsíců, období laktace skončilo nebo je dítě krmeno pouze mateřským mlékem. Nejběžnějším důvodem zpoždění je nové těhotenství, ale pokud je test během zpoždění negativní, měli byste vyhledat pomoc od lékaře, protože v tomto případě může být zpoždění předzvěstí hormonálních poruch, například Sheehanova syndromu, při kterém slabost, závratě, nízký krevní tlak a nedostatek laktace. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, které může způsobit nedostatečnost nadledvin a různé infekční nemoci..

U žen starších 40 let může absence menstruace znamenat nástup menopauzy a u mladších žen může dojít k předčasnému vyčerpání vaječníků. Chcete-li zjistit důvod dlouhé absence kritických dnů, měli byste určitě navštívit gynekologa.

Menstruace po patologickém těhotenství nebo porodu

Čas příjezdu první menstruace po porodu závisí jak na samotném procesu porodu, tak na přítomnosti jakýchkoli patologií během těhotenství. Zvažte rysy kritických dnů v závislosti na patologických stavech ženy:

 • zmrazené těhotenství. Menstruace se obnoví po měsíci pouze u malého procenta pacientů, nejčastěji se nepravidelný cyklus stává hormonální nerovnováhou, která způsobila ukončení těhotenství;
 • potrat. První menstruace po potratu přijde za 45 dní, jinak musíte jít k lékaři;
 • zbytek vajíčka v děloze nebo zánětlivý proces. Abyste se vyhnuli takové situaci, musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření po porodu nebo ukončení těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství. První období by mělo nastat 25-40 dní po jeho dokončení. Pokud kritické dny nastaly před touto dobou, jedná se s největší pravděpodobností o děložní krvácení vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Zpoždění delší než stanovené období je také důvodem pro návštěvu gynekologa. Mimoděložní těhotenství je pro ženu velmi stresující, v takových případech může dojít k uzdravení nejméně za 2 měsíce;
 • císařský řez. V tomto případě se cyklus obnoví stejně jako po normálním porodu. Při kojení menstruace nepřichází dříve než o šest měsíců později. Pokud je dítě na umělém krmení, měl by se cyklus vrátit k normálu maximálně po 3 měsících. Velmi zřídka je proces obnovy zpožděn o rok, pokud neexistují žádné patologie, považuje se to za normu.

Po absolvování kteréhokoli z výše uvedených stavů se ženě doporučuje chránit se po dobu nejméně 6 měsíců od začátku nového těhotenství, protože absence menstruace neznamená, že nedojde k ovulaci. To znamená, že bez kritických dnů může otěhotnět, což je pro stále křehké tělo nežádoucí..

Tipy pro normalizaci cyklu

Ženy s dobrým zdravotním stavem nemají problém s obnovením cyklu po narození dítěte. Aby se předešlo jakýmkoli poruchám, je třeba uvést do praxe některé odborné rady:

 • Chcete-li rychle obnovit produkci hormonů, musíte správně sestavit stravu. Mělo by to zahrnovat více ovocných, zeleninových a cereálních pokrmů, mléka a masa. Měli byste dodržovat pitný režim, pravidelně cvičit a užívat multivitamíny pro matky předepsané lékařem;
 • nemusíte užívat perorální antikoncepci. Jsou schopni ovlivňovat hormonální hladiny, což způsobuje nepravidelnosti cyklu. Pro sexuálně aktivní ženy je lepší dočasně upřednostňovat kondomy nebo jinou nehormonální antikoncepci;
 • dodržovat režim. Pokud je vaše batole v noci vzhůru, přes den si spěte. Neodmítejte pomoc blízkých. Dobrý odpočinek urychluje proces obnovy;
 • jakákoli chronická onemocnění mohou ovlivnit délku období zotavení, tedy při cukrovce, anémii, onemocněních štítné žlázy atd. je nutné konzultovat se specializovaným odborníkem a upravit léčbu.

Existují případy, kdy první menstruace po porodu proběhla normálně a následující po nich se zpozdily.

To může naznačovat přítomnost hormonální nerovnováhy. V této situaci může být užitečné složit testy na hormony a další doplňkové studie. Takové činnosti mohou zabránit rozvoji různých nemocí, včetně onkologie..

Pokud tyto tipy nepomohly a cyklus po porodu se nezotavil včas, měli byste určitě vyhledat pomoc od gynekologa.

Jednou z nejzávažnějších patologií v gynekologii je děložní krvácení, které může vést k vážným následkům, zejména u těhotných žen. Vyžadují okamžitá lékařská opatření, jejichž hlavním místem je použití hemostatických látek.