Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

První menstruace po porodu

Když menstruace nastane po porodu

První menstruace po porodu u žen nastává v různých dobách. Někdo mluví o krvácení již 1,5 měsíce po narození dítěte a někdo se obává absence menstruace šest měsíců po této události. Když menstruace po porodu nastane normálně, co určuje načasování jejich nástupu a co se zpožděním?

Kdy očekávat menstruaci

Nástup menstruace je zpožděn v důsledku působení hormonu prolaktinu, díky kterému se provádí laktace. V některých případech je však produkce tohoto hormonu snížena. K tomu dochází u žen, které kojí podle plánu, nikoli podle potřeby. Pokud je mezi krmením interval (více než 3 hodiny) (včetně noci). Pokud dítě začne krmit vzorcem. A také při zavádění doplňkových potravin.
Když menstruace nastane po porodu v prvních 2 měsících - mohou za to tyto okolnosti..

Pokud však žena nakrmí dítě na požádání, je zde dostatek mléka, pak se menstruace nemusí objevit až do samého konce laktace, snížení množství mléka spotřebovaného dítětem a (nebo) frekvence příjmu potravy. Stojí za to podniknout jakékoli kroky k co nejrychlejšímu zahájení krvácení? Nedává to smysl.

A nemusíte během menstruace přestat kojit své dítě. Není to škodlivé. Ačkoli některé děti mohou mít negativní reakci. Nesouvisí to však se změnou kvality mateřského mléka, ale se změnou vůně matky. Existuje tak málo možností.

Pravděpodobnost těhotenství a doporučená antikoncepce

Mnoho žen věří, že k novému těhotenství může dojít pouze tehdy, když první menstruace nastane po porodu, tedy po této skutečnosti. Ale není tomu tak. Ano, existuje metoda laktační amenorey, kdy v prvních měsících po narození dítěte se matka nemusí často chránit před těhotenstvím - koneckonců vysoká hladina prolaktinu blokuje nástup ovulace.
Věci se však mohou změnit. A žena ovuluje poprvé po porodu, ještě před nástupem menstruace. To znamená, že žena může otěhotnět, i když po narození dítěte nikdy neměla menstruaci. Mimochodem, pokud první menstruace po porodu byla skrovná a současně došlo k pohlavnímu styku, a ještě více bez použití antikoncepce, musíte zkontrolovat těhotenství.

Žena, která nedávno porodila, může jako antikoncepci používat kondomy, nitroděložní tělísko, spermicidy a orální antikoncepci. Vše s nástupem sexuální aktivity, asi 1,5-2 měsíce po porodu, nejlépe po konzultaci s gynekologem (vyšetření).

Nebezpečná situace

Někdy se stává, že první menstruace po porodu je velmi bohatá. Je to způsobeno hormonálními změnami, užíváním léků a různými chorobami (například hyperplazie endometria).
Každá žena by měla vědět, kdy naléhavě navštívit lékaře, kolik krve se ztrácí, je považováno za normální a jak dlouho trvají první měsíce po porodu.

Normálně je měsíční ztráta krve u ženy rovna nebo menší než 50 gramů (po všechny dny). Cokoliv navíc je silná menstruace. Více než 80 gramů ztracené krve ohrožuje anémii (pokud se situace opakuje z měsíce na měsíc). Pokud začne silné krvácení z dělohy, musíte se urgentně poradit s lékařem. Konkrétně 1 hygienická vložka (ne denně) vydrží maximálně 2 hodiny. Nebo se táhlo více či méně hojné vypouštění. Patologická doba menstruace - více než 7 dní.

Je důležité nezaměňovat menstruaci s poporodním výtokem. Někdy poporodní výtok zcela končí ve velmi krátké době - ​​doslova během prvních 10 dnů po porodu. A pak po několika dnech začne krvácení znovu a silné. Často je doprovázen nepříjemným zápachem z pochvy, bolestmi břicha a samotný výtok má tmavou barvu a sraženiny. To není menstruace, ale lochie, jejíž odtok z dělohy byl z nějakého důvodu přerušen. V takové situaci bude užitečné jít na vyšetření ke gynekologovi a udělat ultrazvuk pánevních orgánů. Pamatujte, že menstruace nemůže začít dříve než měsíc po porodu, i když žena nikdy nekojila..

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.

Menstruace po porodu

Po tak náročné zkoušce pro ženské tělo, jako je narození dítěte, je zapotřebí určité časové období, aby se obnovilo normální fungování všech orgánů a systémů, které prošly během těhotenství změnami. Ve většině případů tato restrukturalizace trvá přibližně 6 až 8 týdnů. Obnovení fungování hormonálního systému ženy však trvá déle. Menstruační cyklus po porodu se obnoví přesně s obnovením hormonální rovnováhy v těle mladé matky.

Co se stane během těhotenství a kojení?

Po narození dítěte dochází k prudkému poklesu hladiny bílkovin, které placenta dříve produkovala v těle ženy, která porodila. Tyto proteiny zajišťovaly regulaci řady metabolických procesů v těle ženy. Po porodu dochází ke změně v práci endokrinního systému ženského těla. Hypofýza tedy produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka. Další funkcí tohoto hormonu je však produkce hormonů ve vaječníku. S ohledem na tento proces je pozastaveno zrání vajíčka a také ovulace. Proto je u většiny žen nepřítomnost menstruace pozorována po celou dobu kojení dítěte. Pokud žena po porodu krmí své dítě výhradně mateřským mlékem, pak se v tomto případě první menstruace po porodu objeví až po skončení období laktace. U smíšeného krmení (střídavé kojení a umělé krmení) dochází u mladé matky k obnovení menstruace ve většině případů asi 3-4 měsíce po porodu.

V tomto případě to však není bez výjimek, proto se dokonce i u matek, které kojí výhradně rok nebo déle, může menstruace objevit také 3-4 měsíce po porodu..

Tato informace by měla být jakousi výstrahou pro ženu: i absence menstruace po určitou dobu po porodu nemůže zaručit, že nedojde k otěhotnění. Protože během tohoto období může dojít k ovulaci, je pravděpodobné i početí..

Pokud žena z nějakého důvodu kojení vůbec nepraktikuje, dojde k ovulaci poprvé po porodu již kolem 10. týdne. Proto menstruace po porodu nastává poprvé v 12. týdnu..

V některých případech je však výskyt první menstruace možný již 7-9 týdnů po narození dítěte. Současně je však první měsíční cyklus zpravidla anovulační, protože vejce neopouští vaječník.

Pokud jde o otázku, kdy začíná menstruace po porodu, měla by si žena, která podstoupila císařský řez, pamatovat, že všechny změny v jejím těle se vyskytují stejně jako po přirozeném porodu. Obnova menstruace proto závisí na vlastnostech krmení..

Vlastnosti poporodního výtoku

Ihned po porodu má žena výtok z genitálií. Tento proces může pokračovat až přibližně 6-8 týdnů po dodání. Toto vylučování by se však nemělo zaměňovat s menstruací. Poporodní výtok se nazývá lochia. Jejich původ se liší od menstruačního. Po oddělení placenty během porodu se na jejím místě objeví velká rána. Zpočátku, hned po porodu, má žena špinění několik dní. Později se rána postupně hojí a přibližně po 4 dnech se takový výtok stává serózně-sakrálním. Později již získávají bílo-žlutý odstín a objevují se v menším množství..

Stanovení menstruačního cyklu po porodu

Je velmi běžné, že žena má během prvních několika měsíčních cyklů po porodu méně pravidelné menstruace než v období před těhotenstvím. Takže menstruace po porodu může být opožděna o několik dní nebo může začít dříve. Je také možné zvýšit nebo snížit počet dnů v trvání menstruace. Navzdory skutečnosti, že tyto jevy jsou obvykle považovány za normální, měla by se žena přesto poradit s lékařem, protože tyto příznaky mohou také naznačovat nástup zánětu vnitřních orgánů u ženy..

Normální menstruační cyklus se může pohybovat od 21 do 35 dnů, ale v průměru trvá 28 dní. Doba menstruace je 4 až 6 dní. Největší ztráta krve nastává první a druhý den menstruace. Během menstruačního cyklu ztrácí žena asi 35 ml krve. Pokud dojde ke ztrátě více než 80 ml krve, pak už mluvíme o přítomnosti určité patologie.

Každá mladá matka by měla pochopit, že v období po porodu jsou možné změny jak v délce intervalu mezi menstruací, tak v délce samotné menstruace. Je důležité zajistit, aby všechny tyto ukazatele nepřekračovaly limity výše uvedené normy..

Po narození se často podstatně mění povaha a vlastnosti menstruace ženy. V některých případech jsou nepravidelná období po narození dítěte pravidelná. Pokud dříve měla žena během menstruace znatelnou bolestivost, pak po porodu může zmizet. Tyto změny se vysvětlují změnou umístění orgánů v břišní dutině během těhotenství a porodu, což přispívá k fyziologičtějšímu umístění dělohy..

Menstruační nepravidelnosti po porodu

Po narození dítěte si žena může všimnout projevu určitých porušení měsíčního cyklu. Jednou z těchto poruch může být hyperprolaktinémie. Někdy se vylučování hormonu prolaktinu, které se výrazně zvyšuje během těhotenství a kojení, u ženy nesnižuje ani po ukončení kojení. V tomto případě mluvíme o stavu zvaném patologická hyperprolaktinémie. Vzhledem k tomu, že hojné uvolňování prolaktinu může potlačit menstruaci, vyvolává hyperprolaktinemie po ukončení kojení u mladé matky nepřítomnost menstruace..

Tento jev je obvykle spojen s příliš vysokou funkcí buněk hypofýzy, které produkují prolaktin. Příčinou tohoto jevu může být navíc prolaktinom - adenom hypofýzy, který také produkuje hormon prolaktin. Prolaktinom hypofýzy je benigní nádor, který se u ženy vyvíjí po ukončení kojení v důsledku nedostatečné funkce štítné žlázy. Tento stav lze snadno napravit léčbou léky na bázi hormonů štítné žlázy..

Porušení menstruace se může stát jedním z příznaků prolaktinomu hypofýzy - žena může výrazně snížit množství menstruační krve nebo zkrátit dobu krvácení. Je také možná amenorea - úplné zastavení menstruace. Ženy trpící podobnými jevy po porodu se také obávají častých bolestí hlavy. I po úplném ukončení kojení z mléka nadále vyteče mléko. U žen s takovým onemocněním se může později vyvinout mastopatie a mít nadváhu..

Léčba prolaktinomu hypofýzy se provádí pomocí perorálních látek, které předepisuje lékař. Nejčastěji se v procesu léčby používají léky bromokriptin, lisenil, metergolin, abergin a další léky, které normalizují množství vylučovaného prolaktinu. Proto se menstruační cyklus postupně obnovuje..

Další komplikací, která vede k určitému porušení měsíčního cyklu v poporodním období, je poporodní hypopituitarismus (tzv. Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyskytuje u ženy v důsledku nekrotických změn v hypofýze. Pokud se u mladé matky po příliš obtížném procesu porodu objeví silné krvácení, může být takový stav jejich důsledkem..

Sheehanův syndrom se také projevuje po sepse a peritonitidě, gestóze ve druhé polovině těhotenství. Lze podezření na Sheehanův syndrom také v případě, že žena nemá po porodu menstruaci. Absence menstruace nebo snížení množství krve vylučované do malého rozmazaného výtoku je jedním z projevů Sheehanova syndromu. Ještě předtím, než začne první menstruace po porodu, zaznamenala žena s rozvojem Sheehanova syndromu zvýšenou únavu, slabost, časté bolesti hlavy a nízký krevní tlak. Její tělesná hmotnost může být výrazně snížena, někdy se může objevit suchá kůže a otoky končetin. K léčbě tohoto onemocnění se používá hormonální substituční terapie..

Silná menstruace po porodu

Poměrně častým problémem u žen je těžké období po porodu. Bohatá menstruace vede k tomu, že ženské tělo je velmi rychle vyčerpáno ze zásob železa. Proto je s takovou patologií nutné pravidelně užívat léky, které obsahují železo..

V prvních měsících podléhá ženské tělo změnám, které souvisejí s obnovením funkce a normální struktury dělohy. Souběžně se normalizuje hormonální pozadí. Během tohoto období je obzvláště častá silná menstruace. Je však důležité vzít v úvahu skutečnost, že jak období zotavení měsíčního cyklu, tak jeho povaha mají individuální vlastnosti..

Doba, po které máte těžké období po porodu, závisí na několika faktorech. Obzvláště často dochází k silné menstruaci u mladých matek, jejichž porod byl dlouhý a obtížný. Menstruační cyklus se rychle vrátí k normálu u žen, které se během těhotenství dobře stravovaly, nedovolily zhoršení různých chronických onemocnění, vyhradily si dostatečný čas na odpočinek a neměly fyzické přepětí. Stejně důležitý je normální psychologický stav ženy během těhotenství a po porodu..

Chcete-li zjistit, zda je stav ženy během menstruace normální, můžete postupovat podle následujících pravidel. Menstruace je považována za normální v prvních měsících po narození dítěte, pokud jejich trvání nepřesahuje sedm dní, a v těch dnech, kdy je výtok nejintenzivnější, potřebuje žena jednu vložku po dobu 4-5 hodin. Je také důležité sledovat, zda se výtok liší od výtoků pozorovaných před porodem. Je nutné vyhodnotit jejich konzistenci, barvu a další vlastnosti. Proto někdy může lékař ženu požádat, aby podložku ukázala. U těžkých období je možné prodloužení doby menstruace. Kromě toho může dojít k narušení menstruačního cyklu..

S bohatou menstruací gynekolog nasměruje mladou matku na ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, aby se vyloučil vývoj zánětu, přítomnost novotvarů a dalších patologií. Specialista také předepisuje příjem léků s hemostatickými účinky a léků obsahujících železo. Je obzvláště důležité okamžitě konzultovat s lékařem ženy, které mají během menstruace velmi hojný výtok, který má šarlatovou barvu..

Podle normy vyžaduje menstruace, která trvá více než deset dní a je současně bohatá, konzultaci s lékařem. Toto období se považuje za krvácení a může naznačovat určité problémy v těle. Proto je velmi důležité najít a odstranit příčinu tohoto selhání. Někdy je ženě předepsána kyretáž děložní dutiny, protože v některých případech dochází k silnému krvácení kvůli přítomnosti zbytků placenty v děloze.

Pro ženské tělo jsou těžké období nebezpečné z hlediska nedostatku železa, protože krvácení významně snižuje hladinu železa. Podobný jev je plný zhoršení fyzického stavu ženy: může být narušena ospalostí a slabostí, tachykardií a periodickou dušností. Navíc při anémii z nedostatku železa se žena stává podrážděnější. Trpí také vzhled: kůže zbledne, stav nehtů a vlasů se zhorší.

Obnova nedostatku železa zahrnuje stanovení kurzu přípravků obsahujících železo a zavedení do denní stravy těch produktů, které obsahují velké množství tohoto stopového prvku. Vzhledem k tomu, že se železo vstřebává v zažívacím traktu, léky se nejlépe užívají ve formě tablet. Ošetřující lékař doporučí takový, který obsahuje i další minerály, které přispívají k tvorbě hemoglobinu.

Každá mladá matka by proto měla jasně sledovat rysy obnovení měsíčního cyklu, a pokud existují pochybnosti o normálnosti procesu, nezapomeňte se poradit s lékařem..

Kromě toho by žena neměla zapomínat, že absence menstruace po dlouhou dobu po porodu může být známkou nového těhotenství. Proto je důležité poradit se s gynekologem o adekvátní metodě prevence početí..

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Moje menstruace začala hned. A když GW skončila bolestivá ocel. Myslím, že mě vyšetření nezraní.

A poprvé jsem měl minulý měsíc problém s menstruací, přímo v práci. Břicho strašně bolelo. Dokonce jsem si myslel, že je to hříšná věc, že ​​to byl potrat ((((

Po porodu bolest menstruace nezmizela, zatímco kojila, snášela bolesti. Nyní lékař doporučil Unispaz, rychle zmírňuje bolest a po dlouhou dobu. Chtěl bych vědět, jak dlouho lze tento lék užívat, zda na něm existuje závislost, tj. vždy bude jednat tak efektivně?

Anastasia, stále musíš navštívit lékaře. Bolí mě také žaludek, ale jen v prvních dnech menstruace. Gynekolog doporučil užívat léky proti bolesti. Snažím se tu bolest vydržet, ale pokud se opravdu zmáčkne, vezmu si pilulku. A proti těžkým obdobím existují bylinné přípravky, také prodávané v lékárnách.

Podrážděnost, výkyvy nálady, bolesti břicha a dolní části zad, zvýšená chuť k jídlu krátce před nástupem „v těchto dnech“ - obrázek smutně známý většině dívek a žen.