Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Krvavý výtok po porodu

Po narození dítěte, bez ohledu na to, jak k porodu došlo (přirozenou cestou nebo císařským řezem), má porodící žena z pohlavního ústrojí krvavý výtok, který se v lékařské terminologii nazývá lochia.

Co je špinění po porodu??

Lochia je poporodní výtok z děložní dutiny, ke kterému dochází v důsledku jeho reverzní involuce.

Procesy obnovy sliznice dělohy po porodu jsou velmi podobné procesům hojení povrchu rány, doprovázeným oddělením sekretů rány. V závislosti na době, která uplynula po porodu, má výtok jinou barvu a charakter. První 2-3 dny jsou krvavé, protože obsahují velké množství červených krvinek (erytrocytů), které unikly z místa dítěte a cév padající membrány.

4. den je obsah červených krvinek v sekrecích významně snížen a jsou nahrazeny leukocyty (bílými krvinkami) a také buňkami odmítnutého epitelu.

Týden po porodu se v lochii (dostat se z děložního čípku) objeví hlen, téměř úplně zmizí erytrocyty a zůstanou pouze leukocyty a buňky exfoliovaného epitelu. Během tohoto období má výtok po porodu podobu šedobílé neprůhledné kapaliny. Asi po 2-2,5 týdnech se vnitřní slizniční vrstva dělohy zcela obnoví a výtok se zastaví..

Za normálních okolností vylučuje zdravá žena v prvním týdnu po porodu asi 1-1,5 litru lochie. Tato kapalina může mít neutrální nebo zásaditou reakci a její vůně závisí na přítomnosti jedné nebo jiné mikroflóry.

Je třeba zdůraznit, že děložní dutina je obvykle naprosto sterilní, ale podle odborníků tam po porodu (v prvních 3–4 dnech) mohou přes mírně otevřený děložní čípek pronikat určité druhy bakterií. Jsou však zpravidla neagresivní a nejsou schopny způsobit vývoj bolestivého procesu..

Varovné značky

Navzdory skutečnosti, že špinění po porodu je normou, vyžadují zvláštní pozornost lékařů, protože někdy je možné určit vývoj patologického stavu pomocí lochie.

 1. Velmi nebezpečným příznakem je poměrně dlouhá přítomnost výtoku krve po porodu.
 2. Velmi bohatá lochie (za hodinu je třeba vyměnit více než jedno těsnění).
 3. Velké krevní sraženiny ve výtoku.
 4. 4. až 5. den se objeví jasně červený výtok, který se nezastaví ani při ležení.
 5. Nepříjemný zápach.
 6. Vysoká tělesná teplota a zimnice.
 7. Úplné ukončení poporodního výtoku v prvním týdnu (tento stav může signalizovat zablokování děložního čípku s krevní sraženinou nebo zlomení dělohy).

Patologický výtok po porodu

V případě, že v poporodním období dojde z nějakého důvodu k poruše v procesu obnovy sliznice děložní dutiny, výtok také změní svůj charakter.

Při zadržení zbytků placentární tkáně, nedostatečné kontrakci dělohy nebo přítomnosti jakéhokoli poškození je krev v poporodním výtoku přítomna mnohem déle než stanovenou dobu.

Pokud je v lochii hnis, existuje podezření na vývoj zánětlivého procesu v děložní dutině.

Při pomalé regeneraci (zotavení) sliznice může špinění trvat déle než jeden a půl měsíce. Tento stav může vést k rozvoji zánětlivého procesu v endometriu..

Normálně si v poporodním období děložní dutina zachovává svoji sterilitu pouze po dobu tří dnů, po které začnou z pochvy pronikat různé mikroorganismy, které mohou vyvolat rozvoj zánětu. V případě, že se ve vnitřním genitálním traktu ženy vyvine bakteriální infekce, výtok se stane nažloutlým nebo nazelenalým. Stávají se hojnějšími a mají nepříjemný hnilobný zápach. Zároveň si rodící ženy často stěžují na bolesti v podbřišku, zimnici a horečku. Abyste se tomuto stavu vyhnuli, neměli byste zanedbávat základní hygienická pravidla a také měnit podložky tak často, jak je to možné..

Příčiny krvácení po porodu

 1. Atonie nebo hypotenze dělohy spojená s jejím nadměrným roztahováním, oslabením nebo ochabnutím (se slabou kontraktilní aktivitou tohoto orgánu vytéká krev z pochvy buď kontinuálním proudem, nebo v samostatných částech). Tento stav vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc, protože zpoždění může stát život ženy.
 2. Přítomnost zbytků placenty a membrán v děložní dutině významně zpomaluje proces hojení a může také vyvolat vznik silného náhlého krvácení, jehož charakteristickým rysem je absence bolesti.
 3. Špatná srážlivost krve (v tomto případě postpartální špinění nemá sraženiny a je vylučováno ve velkých objemech).
 4. Nadměrné cvičení a časný sex po porodu.
 5. V samostatné skupině existují případy, kdy se u porodních žen 21-28 dní po porodu znovu objeví krvavý výtok. Nejde o nic jiného než o „malou menstruaci“, tj. Návrat ženského reprodukčního systému k menstruační funkci.

Co dělat, aby se zabránilo krvácení?

Ihned po narození dítěte se na těhotnou ženu při porodu umístí topná podložka s ledem, pod jejímž vlivem se sníží krevní cévy a zabrání se rozvoji krvácení.

Pokud se po nějaké době po porodu prudce zvýší množství krvavého výtoku, je naléhavě nutné zavolat lékaře. Zároveň odborníci za účelem profylaxe doporučují, aby se porodnice pravidelně obracely na břiše nebo ležely více na břiše (v této poloze se děloha aktivněji vyprazdňuje ze svého „obsahu“ rány). Měli byste také co nejčastěji vyprazdňovat močový měchýř, protože tlačí na dělohu a brání mu ve stahování a vyprazdňování.

Je přísně kontraindikováno zvedat závaží, protože fyzická aktivita může vyvolat zvýšení výboje.

Kojící ženy by tak měly učinit na jeho první žádost. Během období krmení se v mateřském těle uvolňuje oxytocin, pod jehož vlivem se zvyšuje kontrakce děložních svalů a rychleji dochází k involuci dělohy..

Obvykle je doba výtoku po porodu 1-1,5 měsíce. Během tohoto období je vnitřní slizniční vrstva dělohy zcela obnovena. Pokud se tento proces zrychlil nebo naopak zpomalil, žena potřebuje konzultaci s gynekologem.

Jaký výtok může být po porodu?

Mít dítě je v životě ženy velmi obtížné období. Po stresu spojeném s porodem se tělo začne přizpůsobovat dalšímu období s odpovídajícími hormonálními změnami. Samotný porod je mimořádně traumatizující událostí. Během tohoto procesu se placenta odděluje od těla dělohy tvorbou otevřené rány, která způsobuje poporodní výtok, což jsou zbytky placenty, odmítnuté endometrium a obsah plodového vaku plodu. Co může říci výtok po porodu?

Důvody vzniku lochie

Po narození dítěte by žena měla být obzvláště opatrná, aby nedošlo k masivnímu krvácení a infekci orgánů reprodukčního systému. K tomu je nutné omezit fyzickou aktivitu, nezvedat závaží a pečlivě přistupovat k výběru hygienických potřeb a osobní péče. Je třeba se vyhnout čisticím prostředkům obsahujícím pěnící látky, jako je lauryl a laurethsulfáty sodné. Lauryl sulfát aktivně proniká kůží a hromadí se v játrech, ledvinách, mozku a dalších orgánech, navíc může způsobit opožděný vývoj dítěte.

Laureth sulfát způsobuje silné podráždění sliznic, je vodičem toxických látek a přenáší je po celém těle. Obě pěnidla aktivně odplavují ochrannou vrstvu z kůže a sliznic, čímž přispívají ke kolonizaci povrchových struktur těla mikroflórou, která je pro ně neobvyklá. Při výběru produktů péče byste tedy měli upřednostňovat gely a šampony s přírodním složením..

Po narození dítěte je u lochie pozorován výtok u žen: jedná se o takzvaný výtok po porodu. Zpočátku jsou to čerstvá krev, která trvá 2-3 dny. Téměř vždy po porodu, špinění šarlatové barvy. Potom krvavý výtok po porodu zhnědne a přichází se sraženinami a hlenem: slizniční výtok po porodu je v podstatě zbytkem nitroděložní činnosti plodu a neměl by být alarmující. Tato vaginální sekrece se objevuje v důsledku očištění dělohy od zbytků placenty, nekroticky odmítnutých oblastí a stop amnionu.

Patologie a norma

Všechny tyto jevy by neměly ženu děsit: proto by měla být dobře informována o tom, co je normální výtok po porodu. Týden po narození dítěte se povaha výtoku mění, stávají se tekutými. Ve dnech 10–12 bílý výtok tekuté konzistence bez zápachu.

Důležité! Množství výtoku v průběhu času klesá, je jich málo, ale lze je rozmazat, nejsou zde žádné krevní sraženiny.

Pokud výskyt krvavého výtoku měsíc po porodu není doprovázen fetidem, štiplavým zápachem a bolestivými pocity, je to normální situace a důsledek hormonálního narušení ženského těla. Období 4 týdnů po porodu je velmi variabilní a musíte být na to připraveni.

Doba trvání

5-6 týdnů po narození dítěte by měla být lochie podobná obvyklému namazání, které je pozorováno během menstruace, ale sraženou krví. Celková doba propuštění je 6-8 týdnů. Oddělení 5-9 týdnů jsou považována za optimální. Některé ženy se radují, když se jim podaří uniknout s pěti týdny, ale to není nejpříznivější znamení..

Pokud se proces nezastaví 5 týdnů po porodu, je to asi v 98% případů znovu hospitalizováno, důvodem této hospitalizace je to, že děloha není zcela zbavena zbytků porodu a to vedlo k zánětu nebo vzniku výtoku krve po porodu. Pokud je tedy vaginální sekrece málo, jejich nedostatek by měl být důvodem pro vyhledání pomoci u lékaře. Malý objem sekrece může naznačovat ucpání odtokového traktu produkty práce.

Velmi nepříznivým znakem je také prodloužení období vaginálního výtoku po porodu. V tomto případě mohou hrát roli následující důvody:

 • porucha srážení krve;
 • vzpírání a iracionální motorický režim během těhotenství a výskyt výtoku v poporodním období;
 • porodní trauma;
 • velký plod, mnohočetné těhotenství;
 • přítomnost fibroidů nebo fibroidů dělohy;
 • porušení kontraktility svalové vrstvy dělohy.

V tomto případě je zpravidla pozorován hojný výtok po porodu, což vede k významné ztrátě krve a anémii. V těchto případech je vhodné, aby byla žena hospitalizována..

Povaha vypouštění

Při určování, jaký druh výtoku po porodu je normou a odchylkou, musí žena věnovat pozornost délce a množství výtoku. Povinné hodnocení povahy poporodního výtoku by mělo zahrnovat stanovení barvy a zápachu.

Vzhled žlutého nebo nazelenalého nádechu ve výtoku s nepříjemným zápachem po porodu může být známkou zánětu děložní sliznice. Zelená barva označuje hnisavý proces v děloze: když se objeví kapičky hnisu, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Často se přidává bolest břicha a vysoká horečka.

Hlen by měl být také alarmující déle než týden po porodu, vodnatá a průhledná lochie: v druhém případě může být tato povaha výtoku známkou nadměrné tvorby transudátu krve, plazmy a lymfy, který během hojení prosakuje do děložní dutiny, nebo může dojít k bakteriální vaginóze. Vaginóza je charakterizována hojným výtokem s rybím zápachem. Mezi nejčastější příčiny bakteriální vaginózy u žen patří porušení pravidel osobní hygieny, které vedou ke kolonizaci vaginálního epitelu gardnerellou a dalšími oportunními mikroorganismy.

Čich

Pokud má žena sýrový výtok s kyselým zápachem, mohou být tyto příznaky způsobeny přidáním kandidální infekce. Příznaky mohou zahrnovat: svědění v perineu, otok a zarudnutí genitálií. Má houbovou patologii:

 • snížená imunita;
 • užívání antibiotik, hormonů, imunosupresiv;
 • instalace pesaru;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny a dalších faktorů.

Zbaví se drozdů užíváním antimykotik, posílením imunity a zavedením stravy s dostatečným obsahem bílkovin a vitamínů.

Po přirozeném porodu

Černá krev je také považována za normu po přirozeném porodu. Krvavý výtok po porodu, stejně jako během kojení, často děsí ženu a nutí ji navštívit odborníka. Podobný příznak je však způsoben hormonálními změnami v těle a někdy hormonálními poruchami. Je však třeba si uvědomit, že černá krev není vůbec známkou patologie, ale zapadá do seznamu normálních charakteristik výtoku z dělohy po porodu..

Pokud žena ztratila výtok po těhotenství a po porodu, po 2 měsících začaly znovu šarlatové výboje, může se jednat o obnovení menstruace. Nepříznivým scénářem je prasknutí švů během fyzické námahy nebo jiné patologie. Bez ohledu na hlavní příčinu musíte jít na konzultaci s gynekologem.

Důležité! Někdy po 3 měsících se lochie opakuje: k tomu dochází, pokud je děloha špatně odstraněna ze zbytků placenty a mrtvé vrstvy endometria.

Obnova lochie je v tomto případě pozitivním příznakem, protože vám umožňuje zbavit se cizích inkluzí, které mohou způsobit zánět, tvorbu hnisu a endometritidu. Vzhled sekrece žlutého nebo zeleného odstínu s nepříjemným zápachem je nepříznivým znamením, které může naznačovat začátek procesu zánětu v děložní dutině a potřebu zahájit léčbu antibiotiky..

Po císařském řezu

Období po umělém porodu má své vlastní charakteristiky:

 • tělo po císařském řezu se obnovuje podle stejného principu jako při normálním porodu: šarlatová krev vychází ve formě ichoru a endometria;
 • povaha výtoku během císařského řezu je mnohem hojnější než při přirozeném porodu: vaginální sekrece obsahuje krev a sraženiny hlenu;
 • proces hojení děložní dutiny po císařském řezu je individuální proces, který vyžaduje pečlivé dodržování pravidel osobní hygieny a péče o intimní oblast;
 • první dny je barva krve šarlatová, ale postupem času se mění na hnědou: období pro uvolnění šarlatové krve by nemělo překročit 2 týdny;
 • doba výtoku během císařského řezu překračuje dobu při přirozeném porodu: je to způsobeno množstvím poškození dělohy, dobou utahování rány a snížením kontraktility dělohy.

Hygiena v období po porodu

Porod je těžký traumatický proces, který zanechává ránu v děložní dutině v místě odmítnutí placenty a mnohočetných cévních ruptur. To může sloužit jako vstupní brána pro různé infekce. Abyste tomu zabránili, musíte pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny..

V poporodním období byste neměli experimentovat s novými čisticími prostředky, protože mohou způsobit alergii na tělo a lokální poškození imunity. Pro hygienické postupy používejte jednoduché dětské mýdlo bez vůní, barviv nebo jiných přísad. Ale v poslední době se na trhu lékáren objevila spousta produktů pro péči po porodu: obsah dráždivých látek v nich je minimální nebo vůbec chybí.

Ihned po porodu dostane žena speciální vložky nebo pleny, které lékaři usnadní vizualizaci a posouzení povahy výtoku. První dny se vložky mění každých 1,5-2 hodiny, aby se zabránilo infekci genitálního traktu. Používají se noční a maxi vložky, protože vaginální sekrece v počátečním období dosáhne 100 ml a v patologických případech dokonce vyšší. V lékárnách si můžete koupit i speciální polštářky po porodu. Během přidělování lochie je třeba těsnění používat neustále.

Při výběru prádla byste měli být obzvláště opatrní. Pacienti se sešitými stehy mají často zakázáno používat spodní prádlo: to zajišťuje suchost perinea a urychluje hojení ran. V ostatních případech je nutné používat spodní prádlo pouze z přírodních tkanin, nemůžete nosit těsné a nepohodlné spodní prádlo, protože to může vést k poporodní komplikacím a infekci.

Jak se vyhnout komplikacím?

V období po porodu jsou ukládány následující zákazy:

 • nemůžete se vykoupat, jít do koupele, plavat v otevřených nádržích, sedět ve vodní nádrži, protože všechny tyto akce mohou vést k infekci děložní dutiny;
 • nepoužívejte tampony;
 • jakékoli změny teploty jsou zakázány, a to jak přehřátí, tak hypotermie;
 • je zakázáno používat hygienické výrobky s vysokým pH;
 • nemůžete zvedat závaží.

Císařský řez přináší poporodní období svou vlastní specifičnost. Prvních 5-7 dní jsou švy ošetřeny antiseptiky a poté je aplikován samolepicí obvaz a švy jsou odstraněny 6. až 7. den a teprve poté je žena propuštěna z nemocnice. Při provádění osobní hygieny doma by žena neměla zranit švy, mačkat je a otřít je žínkou. Stehy po propuštění nepotřebují speciální ošetření.

Pečlivé dodržování všech pravidel osobní hygieny dramaticky sníží pravděpodobnost zánětlivých procesů, přidání plísňové infekce a výskyt dalších komplikací v období po porodu. Je také důležité informovat ženu o koncepcích normy v období po porodu..

Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Tváří v tvář takovým projevům, jako je hnědý výtok u žen, je důležité pochopit všechny nuance procesů probíhajících v těle. Hodně záleží na cyklu vašeho období nebo těhotenství. Pokud se však hnědý výtok objeví bez zjevného důvodu, je to známka jedné z nebezpečných nemocí.