Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Když po porodu začíná menstruace kojením a umělým krmením, kolik dní uplyne a jak vypadají?

Jednou z velkých výhod těhotenství a kojení, které ocení každá žena, je to, že si můžete dočasně odpočinout od menstruace. Trvání absence menstruace po porodu samozřejmě závisí na vlastnostech fyziologie. U některých se menstruační cyklus obnoví za rok nebo déle, u jiných se vrátí do normálu po několika měsících. Co to ovlivňuje a jak se mění samotná menstruace?

Trochu o menstruaci a menstruačním cyklu

Abychom pochopili, jak a kdy se cyklus obnoví po porodu, je nutné se ponořit do podstaty samotné menstruace - fyziologického procesu v těle ženy v reprodukčním věku. První menstruace znamená začátek puberty a restrukturalizaci všech systémů..

Existují 3 fáze menstruačního cyklu:

 1. Ovulační. Proces zrání vajíčka, které po ovulaci vstupuje do vejcovodu a pohybuje se do dělohy. Je připravena k oplodnění tři dny. Po této době, aniž by byla oplodněna, zemře.
 2. Luteální neboli fáze žlutého tělíska. Trvá 13-14 dní. Existuje aktivní produkce sekrece, která zajišťuje fixaci oplodněného vajíčka na vnitřní stěně dělohy.
 3. Folikulární. Toto je samotné období menstruace, kdy pokles produkce progesteronu a odmítnutí endometria vede ke krvácení. Tato fáze trvá 3-7 dní a žena ztrácí 30-50 (ale ne více než 80) ml krve.

Proč neexistují období během těhotenství?

Během luteální fáze menstruačního cyklu, v důsledku úspěšného početí, corpus luteum začíná produkovat progesteron, dokud se nevytvoří placenta, která je následně zodpovědná za produkci hormonů. K zachování plodu jsou nutné hormonální změny. Ve stejném období má žena fyziologickou amenoreu, jinými slovy nepřítomnost menstruace.

Důvodem, proč během těhotenství nejsou období, je fyziologie ženského těla. Díky těmto sekrecím se ve skutečnosti odstraní vaječná buňka, která nebyla oplodněna, a endometrium, ke kterému by mělo být připojeno v případě úspěšného početí. Když žena otěhotní, není třeba se jich zbavovat..

Poporodní výtok (lochia): jak to vypadá, jak dlouho to trvá?

Nezaměňujte poporodní krvácení, také se jim říká lochie, s obnovou cyklu. Tímto způsobem se v poporodním období vytvořil zraněný povrch v místě, kde se oddělily plodové membrány a placenta. Tento proces pokračuje, zatímco se obnovuje vnitřní povrch dělohy. Obvykle to trvá 30-45 dní po přirozeném porodu a o něco déle, pokud došlo k císařskému řezu.

Lochia postupně mění svůj charakter. Jsou maximálně hojné během prvních tří dnů po porodu. Pak je pozorován jejich postupný pokles. 5. až 7. den získají světlejší odstín a po 2 týdnech ztuhnou. Přítomnost krve ve výtoku je někdy možná, ale je nevýznamná. Minimální doba mezi ukončením lochie a okamžikem, kdy dojde k první menstruaci po porodu, by měla být dva týdny..

Když vaše menstruace poprvé nastane po porodu?

Nejčastěji kladenou otázkou u žen, které nedávno porodily, je, jak dlouho po porodu začíná menstruace. Obnova cyklu je velmi individuální a to, jak dlouho může trvat, nezávisí na jednom faktoru. Když menstruace začíná po porodu, je to také určeno typem krmení.

Pokud žena kojí dítě

Kojení má velký vliv na to, jak rychle může menstruace přijít po narození dítěte. Čím déle žena krmí dítě mateřským mlékem na požádání a bez doplňkové stravy, tím později se objeví menstruace. Menstruace může trvat po 4–6 měsících. Je v pořádku, pokud začnou až po roce..

Důvodem tohoto dlouhého zpoždění je produkce hormonu prolaktinu. Je odpovědný za laktaci u ženy. Hormon také plní druhou funkci, konkrétně potlačuje vývoj vajíčka, a proto chybí menstruace, protože není co opustit.

Přesto kojení není 100% zárukou, že žena znovu neotěhotní. Podle statistik se u 15% těch, kteří porodili s pravidelným kojením, obnoví menstruační cyklus o 3-4 měsíce.

Pokud laktace chybí nebo je zastavena velmi brzy

V moderním světě se umělé krmení často praktikuje. Některé matky z vlastní vůle, jiné kvůli určitým zdravotním problémům přestanou kojit dítě mateřským mlékem. Bez ohledu na to, co vedlo k přechodu na umělé mléko, se produkce mléka zastaví a laktace končí.

Výsledkem je, že hormon prolaktin také postupně přestává být produkován, nic nebrání vývoji nového vajíčka a menstruace může začít již 8 týdnů po ukončení laktace. Jsou však možné i jiné možnosti, a to jak dřívější, tak pozdější nástup menstruace..

Pokud je dítě na smíšeném krmení

Další možnou možností krmení dítěte je smíšené krmení. Skládá se ze střídání mateřského mléka a kojenecké výživy. Často se volí, když žena nemá dostatek mléka, aby plně uspokojila potřeby dítěte. Kojení nekončí tak náhle jako u výhradně umělého krmení, takže žena může očekávat, že menstruace bude do devíti až šestnácti týdnů po porodu. Toto období je také způsobeno snížením produkce prolaktinu a ukončením jeho působení na vaječníky..

Ovlivňuje typ porodu příchod menstruace?

Kromě otázky, kolik menstruace se po porodu obnoví, mnoho lidí se zajímá o to, zda je tento proces ovlivněn způsobem, jakým samotný porod proběhl. Bez ohledu na to, zda žena porodila přirozeně nebo měla císařský řez, se menstruační cyklus po porodu vrátí do normálu stejným způsobem. S kojením menstruace nepřijde nejméně dalších šest měsíců, s umělou - první menstruace po porodu může začít za 3 měsíce a ještě dříve.

Mění se menstruační cyklus ženy??

Po porodu se menstruační cyklus často mění. To platí nejen pro načasování, kdy dochází k obvyklé menstruaci, ale také pro další aspekty procesu. Nepravidelná menstruace před porodem pak může začít chodit jako hodiny a naopak pravidelná menstruace může zabloudit. Obnova může vytvořit nové pocity, včetně bolestivých. Mohou se také změnit alokace, jejich barva a množství. Důvody, proč se to stane, spočívají v těle a jeho práci..

Trvání menstruace a samotný cyklus

Po vstupu do doplňkových potravin nebo přechodu na recepturu není začátek měsíční menstruace daleko. V tomto procesu nedochází k žádným významným změnám. Pokud jde o délku cyklu a délku samotného výtoku, zůstávají stejné jako před těhotenstvím..

Odchylky od obvyklých norem se mohou vyskytnout v prvních 2–3 cyklech, zatímco probíhá zotavení. Interval mezi krvácením během tohoto období se může snížit i prodloužit, ale jen mírně. Samotná menstruace může také trvat jen pár dní nebo se naopak natáhnout na týden, což také nepřekračuje normální hodnoty. V průběhu času by se měl cyklus a průběh menstruace vrátit k normálu. Pouze pokud po třech cyklech zůstane nepravidelný, měli byste jít ke gynekologovi, abyste zjistili příčinu a odstranili problém.

Povaha vypouštění

Ve fázi zotavení může změnit nejen časový rámec, ale také samotnou povahu vaginálního výtoku. Mohou se stát vzácnými nebo hojnými. Ten by neměl vyděsit ženu, pokud takové vypouštění trvá asi týden a výměna těsnění se vyskytuje ne častěji než jednou za 2-3krát denně (ale ne více než 5). Známky krvácení vyžadující okamžitou lékařskou pomoc jsou:

 • doba trvání je více než 10 dní;
 • šarlatový nebo hnědý výtok;
 • zvýšení teploty;
 • bolest v břiše;
 • tachykardie;
 • slabost.

Kromě změny objemu sekrecí se v nich mohou objevit krevní sraženiny. To je také normální a naznačuje to, že proces obnovy endometria v děloze ještě neskončil..

Pocity před a během menstruace

Pocity, které žena zažila před a během menstruace před těhotenstvím, se mohou změnit. Stejně jako dříve jsou prekurzory krvácení po porodu:

 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • zhoršení nebo změny nálady;
 • bolest hlavy.

Pokud jde o samotný průběh menstruace, může být doprovázen:

 • bolest;
 • otok;
 • záchvaty nevolnosti;
 • závrať;
 • emoční nestabilita.

Pokud je bolest tak silná, že je zapotřebí zmírnit bolest, je lepší neodkládat konzultaci s gynekologem. Možná příčina je algodismenorea způsobená hormonálními poruchami.

Kdy je nutné se poradit s lékařem?

Stává se, že menstruace, která začíná po porodu, získává patologický charakter. To vyžaduje povinnou návštěvu gynekologa, protože bez jeho pomoci nelze po porodu obnovit menstruační cyklus..

Mezi projevy, které slouží jako důvod k návštěvě lékaře, se rozlišují:

 • Výtok v období po porodu se náhle zastavil. To může signalizovat ohyb dělohy nebo lochiometr, když se lochie hromadí v děloze.
 • Tři nebo více cyklů za sebou po porodu je výtok velmi vzácný. Jsou způsobeny hormonálními poruchami.
 • Nepravidelná období, která přicházejí s dlouhými přestávkami (až 3 měsíce) šest měsíců po porodu. Vysvětleno problémy s vaječníky.
 • Bohatá období po dobu delší než 2 cykly. Jejich příčinou jsou tkáně membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Menstruace, která trvá déle než týden. Současně ji doprovází slabost a závratě..
 • Pokud po porodu začne bolestivé období doprovázené horečkou, nepříjemným zápachem a změnou barvy výtoku, pak to signalizuje přítomnost nádoru nebo infekce.
 • Vzhled rozmazaných značek před a po menstruaci. Příznaky endometriózy nebo zánětu.
 • Menstruace jeden měsíc po porodu. Kvůli lochii, která trvá 20–40 dní, je tak časná menstruace nemožná. Zvýšené krvácení naznačuje přítomnost krevní sraženiny v děloze, která není schopna odejít, v důsledku čehož začíná zánět. Problém je obvykle vyřešen škrábáním.
 • Svědění a sýrový výtok. Zjevné příznaky drozdů.
 • Krvácení dvakrát měsíčně, opakované po dobu 3 nebo více cyklů.

Když menstruace nastane po porodu

Během těhotenství se objem krve zvyšuje: tělo se hromadí v případě bezprostřední ztráty krve. Když je placenta oddělena od stěny dělohy, kontrakce děložních svalů způsobují stlačení krevních cév. Během této doby se uvolní určité množství krve - obvykle asi 200 ml. Ihned po porodu led na spodní části břicha po dobu 20 minut: chlad způsobuje, že se malé cévy stahují intenzivněji.
První práce
V počátcích lochie je poporodní výtok z dělohy jasně červený, velmi podobný silné menstruaci. V těchto dnech ztrácí žena dalších 300 ml krve. Na konci prvního týdne je výtok stále hojný, ale hnědne a poté je skromnější, vodnatější a bělavější. Objem krve se postupně snižuje a krvácení se úplně zastaví po 4–6 týdnech. Na konci 6. týdne se konečně obnoví děložní sliznice a po dalších dvou týdnech se také „utáhne“ místo, kde byla jednou připojena placenta. Pokud jde o další oděrky, slzy a řezné rány, které by mohly doprovázet porod, uzdravily se asi za týden..
Lochia se může zhoršit v důsledku fyzické aktivity. Proto se ženě, která právě porodila, doporučuje, aby si lehla prvních 6–8 hodin po porodu, a to i poté, co ve skutečnosti „netancuje“ - to může způsobit opakované krvácení.
Lochia může být prodloužena u oslabených žen, u velkých žen, prvorodiček, starších 30 let, po dlouhém nebo problematickém porodu. Kojení aktivuje kontrakce dělohy a urychluje proces obnovy těla a nesprávný režim krmení ji naopak zpomaluje.
Krevní sraženiny v prvních dnech jsou normální. Pokud však lochie nejprve zbledla a poté znovu jasně zářila, nebo pokud špinění trvá déle než 2 týdny, je to alarmující signál a je nutný zásah lékaře. Pomoc je také nutná, pokud je v prvních dnech po porodu krvácení tak silné, že jsou speciální polštářky po porodu nasáklé krví po dobu jedné hodiny. Měli byste upozornit na nepříjemný zápach výtoku a horečku nebo zimnici.
Co dělat?
Po celou dobu se musíte po každé návštěvě toalety umýt. To platí ještě více, pokud máte stehy. Na chvíli zapomeňte na intimní gely, používejte dětské mýdlo bez přísad. Někteří lékaři tvrdí, že ještě lepší než obvyklá dětská domácnost, která zahrnuje dehtové sušení pokožky. Z polštářků jsou optimální speciální polštářky po porodu, které by se měly měnit alespoň jednou za 4 hodiny, nejlépe častěji.
Když výtok zbělá, můžete přejít na běžné vložky s hladkým povrchem (absorpční síť dráždí poškozenou sliznici).
Během prvních 6 týdnů není přísně povoleno použití tamponů: narušují volný tok krve a mohou vyvolat komplikace. Dokud výtok neskončí, lékaři zakazují sex, zvláště nechráněný, bez kondomu: je velmi snadné infikovat otevřenou dělohu. A po uzdravení je při prvním pohlavním styku lepší použít kondom s baktericidním lubrikantem, který chrání sliznice nedávno narozené ženy před patogenními bakteriemi.

Zapomenuté staré
Po obnovení menstruačního cyklu se můžete vrátit ke svým předchozím postupům osobní hygieny - vložkám nebo tamponům. Nedávno je v módě dobře zapomenutý starý - silikonová menstruační čepice, která sbírá sekrece a může být znovu použita..
Když se vrátí?
Pokud žena nedojčí, může se menstruace vrátit do měsíce po porodu nebo o 6-12 týdnů později, když se tělo zotaví..
U žen, které kojí každou hodinu, se cyklus může obnovit po 3–5 měsících. Totéž platí pro matky, které od samého začátku krmí dítě smíšeným způsobem a pro doplňkové krmení používají mléčnou recepturu..
Mnoho mladých matek je přesvědčeno, že k menstruaci nedojde, když žena kojí. A mýlí se - pro některé tyto chyby končí novým těhotenstvím. Načasování návratu „kritických dnů“ závisí na mnoha důvodech: stavu hormonálního pozadí ženy, povaze kojení, stresu, dědičných faktorech atd..
"Mléčný hormon" prolaktin, který je hojně produkován endokrinním systémem ošetřující ženy, blokuje produkci hormonů ve vaječnících - nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází, nové těhotenství nenastane až do konce období laktace.
K tomu však dochází, pouze pokud žena kojí své dítě na požádání, kdykoli během dne nebo v noci a ve velkém množství..
Zavedením doplňkových potravin končí klidný život: dítě potřebuje méně mléka, objem „jídla“ se snižuje, krmení se stává méně častým: nechte matku pokračovat v kojení - tělo již nepotřebuje velké množství prolaktinu, jeho produkce klesá, v důsledku toho dochází k menstruaci a mladá matka může znovu otěhotnět.
Každá žena má své období individuálně a existuje mnoho možností pro normu - jako přítel, s největší pravděpodobností nebudete mít. Musíte poslouchat své vlastní pocity a pokud máte sebemenší pochybnosti, obraťte se na lékaře.
Možné problémy
Změny v trvání cyklu po porodu, jeho nepravidelnosti, hojnosti a bolestivosti výtoku mohou být předzvěstí poměrně závažných onemocnění (zánět dělohy nebo vaječníků, hormonální poruchy).
Je přijatelné, pokud je pravidelný cyklus zaveden do 2-3 měsíců, ale ne déle. Musíte jít k lékaři, i když se po ukončení podávání rudy menstruace neobnoví do 2 měsíců: může to být buď nové těhotenství nebo poporodní patologie.

Poporodní období: aktuální informace pro ženy

Těhotenství je nejdůležitějším obdobím v životě ženy. V současné době se budoucí matky zajímají o mnoho otázek: jak správně jíst, jaká fyzická aktivita je přijatelná, je možné mít sex atd..

Po porodu se situace mírně mění. Žena se začíná obávat problémů souvisejících s novorozencem i svým vlastním zdravím. Například jedním z nich je okamžik, kdy po porodu začíná menstruace.

Odpověď na tuto otázku by měly znát všechny nastávající matky. To usnadní stanovení, které změny v ženském těle jsou normální a které naznačují odchylky a vyžadují návštěvu lékaře..

Zotavení po menstruaci

Po početí je menstruační funkce „vypnuta“. Po dobu 9 měsíců se žena neobává kritických dnů. Jejich absence je spojena se změnou hormonálních hladin. Teprve po porodu se tělo začne zotavovat: hormonální pozadí se vrátí do normálu a menstruace začne znovu.
Neexistuje žádný konkrétní časový limit, po kterém může začít menstruace po porodu. Čas jejího výskytu je u každé ženy individuální. Ve většině případů začíná vaše menstruace poté, co vaše dítě dojčí. Je to proto, že kojení produkuje v hypofýze hormon zvaný prolaktin..

Řídí nejen produkci mléka, ale také potlačuje funkci vaječníků. To je důvod pro nedostatek normálního menstruačního cyklu. Pokud kojení trvá dlouhou dobu a doplňkové potraviny se zavádějí pozdě, pak k nástupu menstruace po porodu dochází po jednom roce věku dítěte.

Některé ženy zavádějí doplňková jídla dříve. V hypofýze se prolaktin začíná produkovat v menším množství a přestává potlačovat práci vaječníků. Nejčastěji menstruace v podobné situaci začíná šest měsíců po porodu..

Jsou chvíle, kdy mladé matky bezprostředně po porodu kombinují umělou výživu dítěte s kojením. To vede k tomu, že se menstruační funkce obnoví 3-4 měsíce po narození dítěte..

V určitých situacích ženy nemohou kojit své děti vůbec. V tomto případě může menstruace začít po porodu za 6-10 týdnů..

Obnovení menstruační funkce je ovlivněno nejen okamžikem ukončení kojení, ale také mnoha dalšími faktory, vnitřními i vnějšími. Mezi nimi jsou následující:

 • režim dne a odpočinku;
 • výživa;
 • přítomnost chronických onemocnění, komplikací;
 • psychologický stav.

Začátek menstruace po porodu: rysy

Ve většině případů se po porodu menstruační cyklus stává poměrně rychlým. Pouze prvních pár měsíců, kritické dny mohou přijít před plánovaným termínem nebo se trochu zpozdit..

Existuje spousta pověstí o menstruačním cyklu a rychlosti jeho zotavení. Často můžete slyšet, že obnovení menstruace po porodu přímo závisí na tom, jak se dítě narodilo. Ve skutečnosti tomu tak není. Nástup menstruace nemá nic společného s tím, zda byl porod přirozený nebo zda byl proveden císařský řez.

Po nástupu menstruace mnoho žen poznamenává, že menstruace je méně bolestivá, nepohodlí již není pociťováno. Tento jev je fyziologicky vysvětlitelný. Bolest během menstruace obvykle nastává v důsledku ohybu dělohy, který znemožňuje normální tok krve. Po porodu se umístění orgánů v břišní dutině mírně mění, ohyb se narovná. V tomto ohledu bolest v kritických dnech v budoucnu zmizí..

Velmi často je menstruace zaměňována s výtokem zvaným lochia. Jsou směsí krevních sraženin a hlenu. Příčina lochie spočívá v poškození sliznice dělohy. Prvních pár dní po narození jsou bohaté a jasně červené barvy. Po týdnu získají lochie nahnědlý odstín a jejich počet výrazně klesá. Postupně jsou stále vzácnější. To je způsobeno skutečností, že se sliznice dělohy hojí. Lochia může být vylučována po dobu 6-8 týdnů. Pak přestanou..

Po porodu, během kojení a bez menstruace může dojít k početí. Je známo, že zrání vajíčka a jeho uvolňování z vaječníků začíná asi dva týdny před krvácením. Existuje šance na otěhotnění několik dní před a po ovulaci.

Nástup menstruace po porodu není známkou toho, že ženské tělo je připraveno na další těhotenství. Úplné zotavení trvá několik let. Po tomto období je vhodné plánovat další dítě. Proto se před nástupem menstruace musíte starat o antikoncepci..

Situace, kdy navštívit lékaře

Po narození dítěte a při umělém krmení jste měli menstruaci? Podobný fakt může naznačovat přítomnost onemocnění urogenitálního systému. Po ukončení kojení mohou menstruace také chybět..

Důvodem jsou poporodní patologie, endometrióza, hormonální poruchy, otoky, záněty vaječníků. Pokud chybí kritické dny, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste zabránili vzniku nežádoucích následků..

Měli byste také navštívit zdravotnického pracovníka, pokud je vaše menstruace velmi těžká. Pokud je při silném výboji zapotřebí více než 1 polštářek po dobu 2 hodin, mělo by to být považováno za krvácení. Alarmující by měly být také příznaky, jako je bolestivost, nepříjemný zápach a tmavý odstín krve..

Pokud se během 2-3 měsíců po nástupu kritických dnů menstruační cyklus nezotavil, je to již odchylka. V takové situaci byste měli požádat o radu svého gynekologa. Příčinou mohou být hormonální poruchy.

Někdy se ženy, které se stanou matkami, stěžují na zhoršení PMS. Odpovědi na otázky: proč se to děje a jak můžete problém vyřešit, najdete ve videu na konci článku.

Osobní hygiena při zotavení z menstruace po porodu

Po narození dítěte je třeba věnovat zvláštní pozornost osobní hygieně, protože v tomto období vyžaduje ženské tělo pozornější a pečlivější přístup..

Nedoporučuje se používat vložky s absorpční síťovinou a tampony, dokud se neobnoví menstruační cyklus. Tyto prostředky nejsou pro lochii vhodné. Nejlepší je během nich používat podložky s hladkým povrchem. Je třeba je měnit každé 3-4 hodiny..

Po porodu se doporučuje časté toalety. V tuto chvíli je lepší odmítnout „intimní“ gely. Můžete použít běžné dětské mýdlo.

Sexuální styk je nežádoucí po dobu 6 týdnů po porodu. Nechráněný sex je nepřijatelný, protože infekce se může dostat do dělohy.

Závěrem je třeba zdůraznit, že okamžik, kdy začíná menstruace po porodu, nenastává u různých žen současně. Doba procesu obnovy je čistě individuální. Osobní hygiena hraje po porodu obrovskou roli. V tuto chvíli musíte být velmi opatrní ke svému tělu, abyste zabránili vstupu infekcí do dělohy a výskytu jakýchkoli zánětlivých procesů.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Proč se menstruace neobnoví ihned po porodu?

Kdy by měla menstruace začít po porodu: přibližná data

 1. Čisté kojení. U hv nedochází k menstruaci. Musí však být splněny určité podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na prsa alespoň jednou za tři hodiny. Nelze zrušit ani noční kanály. Ale během spánku můžete povolit přestávku až šest hodin. Při tomto režimu krmení produkuje tělo dostatek prolaktinu, který spolehlivě chrání ženu před ovulací. V tomto případě se menstruace neobjevuje každý rok..
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá žádný antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace přichází za tři.
 3. Zavedení doplňkových potravin. Pediatři doporučují začít převádět dítě do jídla pro dospělé, a to od šesti měsíců. S příchodem rozmanitosti stravy se dítě obvykle méně zajímá o mateřské mléko. Postupně jeho produkce klesá, hladiny prolaktinu klesají a menstruace se obnovuje.
 4. Komplikace porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Proto se menstruace objeví později než o tři měsíce později..
 5. Stav nervového systému u ženy. Stres může výrazně ovlivnit váš menstruační cyklus. To platí i po porodu. Jak přesně to ovlivní, je však těžké předvídat. Proto nelze říci, kdy čekat na menstruaci..
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžuje se domácími pracemi, pak menstruace přijde včas.
 7. Obecné zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit, že váš cyklus bude pravidelnější a méně bolestivý. To je způsobeno radikální restrukturalizací hormonálního pozadí. Ale se špatným zdravím a zhoršením chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše menstruace přijde včas..

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • lochie se postupem času stává chudší a bledší. Postupně mizí. Poté následuje krátká přestávka. A teprve poté může menstruace odejít,
 • když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První období může být velmi sporé nebo příliš těžké.,
 • když přijde menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. O kolik měsíců později můžete čekat na další propuštění? I dva měsíce jsou normální období,
 • všimněte si, o kolik jde výběr. Za fyziologické se považuje období od 2 do 7 dnů,
 • neočekávejte, že po takové vážné restrukturalizaci začne menstruace okamžitě chodit pravidelně. Tělo potřebuje až šest měsíců, než se cyklus plně obnoví.

Menstruace po porodu: varovné příznaky

 1. Musíte věnovat pozornost tomu, kolik období chybí. Pokud jste dokončili kojení a vaše ženské funkce se neobnovily během dvou až tří měsíců, měli byste navštívit svého lékaře. To není známka žádné nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku..
 2. Zvláště alarmujícím příznakem je nadměrný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Takový obraz mohou vyvolat hormonální poruchy i různé nemoci - endometrióza, adenomyóza, hypoplázie endometria a dokonce i nádory různé etiologie..

Shrnutí

Populární propagační akce na Mamsy

Populární příspěvky

Nejzlobivější děti podle znamení zvěrokruhu! Zábavě dospělých se říká podnikání, dětem se také říká podnikání. Zdá se, že toto trefné Augustinovo pozorování je v souladu s dětskou neposlušností, ale bohužel ne úplně. Shromáždili jsme nejzlobivější děti podle znamení

Trhliny na prstech: příčiny a léčba Aby se zabránilo prasklinám na pokožce rukou, je třeba nejen vyloučit možné příčiny, ale také zvolit účinné metody léčby, pokud vás již takový nepříjemný osud postihl.

Chůze na hubnutí Doporučení lékařů a předních trenérů fitness, která jsou uvedena v článku, vám pomohou zhubnout bez vyčerpání tréninku a vyčerpávající stravy.

Velké milostné příběhy: Meyerhold a Zinaida Reich Legendární režisér vytvořil z mladé dívky skvělou herečku. Z jediného důvodu - miloval. Ale jejich vztah skončil, bohužel, ne tak krásně, jak začal. Ve studiu Meyerhold, budoucí herečka v

Jakého muže si ženy vybírají podle znamení zvěrokruhu? Každá sebeúcta mladá dáma nemá ve své skříni ukrytou kostru, ale něco zajímavějšího. Udržuje se tam standard člověka. S tímto standardem kontroluje své pány a kontroluje, zda odpovídají

Když první menstruace nastane po porodu

Když začíná menstruace po porodu - tato otázka znepokojuje každou ženu, která nedávno porodila. Nejde jen o nepříjemnosti, od nichž se ženy během těhotenství odstavují. Obnovení menstruace je vnějším projevem vnitřních hormonálních procesů.

Když menstruace začíná po porodu, ženě hrozí opětovné otěhotnění. A i když je dítě velmi malé, je to nežádoucí především ze zdravotního hlediska. Všechny mladé matky proto opravdu chtějí vědět, jak dlouho po porodu je možné nemyslet na „nebezpečí“ opětovného otěhotnění a sexu bez užívání antikoncepce..

Období jeden měsíc po porodu?

Existuje rozšířený mýtus, že pokud žena kojí, menstruace se neobnoví..

Na rozdíl od toho může každý gynekolog (a možná i několik dívek z vašich přátel) vyprávět více než jeden příběh, kdy se žena dozví o novém těhotenství pouze tak, že v ní probudí „podezřelé“ míchání. Nebo se vážně obáváte o bříško, které se po porodu nejen nezmenšuje, ale roste.

Ano, menstruace měsíc po porodu se neobjevuje často. Relativně normální (pokud se žena z nějakého důvodu ani nepokusila přichytit dítě k prsu) je obnovení menstruace dva měsíce po porodu.

Pokud máte výtok po porodu dříve, je to hlasitý signál pro naléhavou návštěvu lékaře..

Koneckonců, čím dříve po porodu se výtok objevil, tím vyšší je pravděpodobnost, že to vůbec není menstruace, ale příznak problémů v reprodukčním systému ženy.

První menstruace po porodu - jaká je norma?

Obnovení menstruace po porodu úzce souvisí s kojením. Koneckonců, oba tyto procesy jsou hormonálně závislé a vzájemně se vylučují..

Ve své nejjednodušší formě lze tento proces vysvětlit takto: hormon prolaktin, který se v těle kojící ženy produkuje ve velkém množství a který je nezbytný k zajištění procesu laktace, inhibuje produkci hormonů, které vyvolávají menstruaci.

To znamená, že pokud žena krmí své dítě pouze mateřským mlékem a laktační proces funguje perfektně, je pravděpodobnost brzkého obnovení menstruace velmi malá..

Pokud je proces laktace nedostatečný a dítě je výsledkem smíšeného krmení, znamená to, že tělo ženy nemá dostatek hormonu prolaktinu..

A tento „nedostatek“ vytváří prostor pro hormony, které stimulují obnovení menstruace.

Pokud půjdeme k jazyku jasných čísel, můžete jako odpověď na otázku „Kdy začne menstruace po porodu“ nabídnout několik možností najednou:

 • 1,5-2 měsíce po porodu, pokud žena nekojí;
 • po 3-4 měsících, pokud je dítě na smíšeném krmení;
 • po 6-12 měsících, pokud dítě nedostalo žádné jiné jídlo kromě mateřského mléka po dobu až šesti měsíců. V každém případě musíte pochopit, že tělo každé ženy má individuální vlastnosti. A jasnou odpověď na otázku, zda existuje patologie při předčasném obnovení menstruace po porodu, nebo co dělat, pokud menstruace po porodu nezačne rok nebo déle po narození dítěte, může dát pouze lékař. A až po nezbytných vyšetřeních.

Císařský řez: kdy v tomto případě začíná menstruace

O něco výše jsme řekli, že nástup menstruace po porodu je proces závislý na hormonech a přímo souvisí s hormonem prolaktinem. To znamená, že způsob porodu nemá prakticky žádný vliv na dobu zotavení menstruace po porodu. Důležitá je pouze přítomnost nebo absence kojení.

Navzdory poměrně rozsáhlé terénní práci poradců při kojení a lékařů, kteří kojení aktivně podporují, se bohužel stále věří, že po císařském řezu žena nemůže kojit. To není pravda!

Po přiložení dítěte k prsu na porodním sále, pokud k operaci došlo v epidurální anestezii nebo o něco později, pokud bylo nutné použít celkovou anestezii a poté dítě co nejčastěji aplikovat na prsa, může matka po císařském řezu úspěšně kojit dítě, kolik chce. A tak odložit začátek menstruace po porodu.

Mnoho žen si bohužel na teoretické, dlouho zastaralé úrovni je jisté, že po císařském řezu kojení nebude fungovat. Nevyvíjejí tedy žádné úsilí na zavedení úspěšné laktace. Proto přetrvává přesvědčení, že u žen po císařském řezu začíná menstruace dříve..

Pokud menstruace po císařském řezu nezačne dlouho

Někdy po císařském řezu menstruace nezačne po dlouhou dobu, a to ani na pozadí úplného odmítnutí kojit dítě. K tomu dochází, pokud byla operace císařského řezu komplikovaná. Proces normalizace funkce vaječníků po komplikacích trvá déle.

Kromě toho může přítomnost velkého a dlouhodobého hojivého stehu na děloze zabránit kontrakci dělohy a obnovení její normální velikosti. V takových případech může žena potřebovat vhodnou terapii a pomoc gynekologa. A právě v takových případech po porodu po dlouhou dobu chybí menstruace..

Co jiného ovlivňuje vaše období po porodu

Kromě kojení a individuálních charakteristik ženského těla mohou načasování nástupu menstruace po porodu ovlivnit následující faktory:

 • komplikace během těhotenství a porodu;
 • věk porodní ženy;
 • dobrá výživa;
 • správný spánek a odpočinek;
 • psycho-emocionální stav;
 • chronická a akutní onemocnění.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se po porodu změní doba menstruace, její početnost, může se objevit (nebo naopak - zmizet) bolestivost během menstruace.

Porod je přirozený proces, který v drtivé většině případů prospívá ženskému tělu. Většina mladých matek proto poznamenává, že bolestivost menstruace, pokud vůbec před porodem, se znatelně snížila. Doba a množství výboje se obvykle nemění.

Je pravda, že v prvních 2-3 měsících může být výtok hojnější, ale brzy to projde: povaha menstruace je normalizována. Pokud se vaše období po porodu zhoršilo (znatelně se prodlužuje, je hojné a bolestivé), musíte navštívit lékaře.

Nepravidelnost menstruace může vyvolat řadu gynekologických onemocnění a hormonálních poruch. Častou příčinou porušení pravidelnosti měsíčního cyklu mohou být endometrióza a polycystické vaječníky, zánětlivé a autoimunitní procesy, oběhové poruchy a neoplastické procesy reprodukčních orgánů, trauma dělohy a toxické účinky..

Příliš hojný nebo řídký výtok může naznačovat gynekologické patologie. Těžká období po porodu nejčastěji naznačují přítomnost endometritidy nebo endometriózy..

S nástupem menstruace po porodu mléko zhorkne a dítě může odmítnout kojit. Nástup menstruace neovlivňuje chuť mléka.

Lidské mateřské mléko má poměrně stabilní chuť, která mimochodem není příliš závislá ani na stravě matky..

Samozřejmě mohou nastat malé změny v chuti, ale ve věku dvou měsíců to dítě už jasně ví a jemné změny v chuti mléka z matčiny prsou pro něj nejsou překvapením, ale spíše příjemnou rozmanitostí stravy..

S nástupem menstruace by mělo být kojení přerušeno. Když se ženský cyklus zotaví, měla by kojit své dítě bez jakýchkoli změn..

Ve vzácných případech se stává, že laktace může klesnout o 1-3 dny, ale je snadno obnovitelná. Stává se, že se sestra v kritických dnech stane podrážděnou - to je stav, který dítě „považuje“, a může také být neklidná a rozmarná.

Ale jakmile se maminka uklidní, totéž se stane s dítětem.

S nástupem menstruace dítě odmítá kojit. Důvody odmítnutí dítěte z prsu jsou nejčastěji úplně jiné důvody, které se shodují s nástupem menstruace po porodu..

Například dítěti je dán dudlík, láhev vody nebo kojenecká výživa. Právě tyto atributy umělého krmení dezorientují dítě a on začne odmítat prsa.

A obnovení cyklu se s tím mohlo shodovat.

Když tedy menstruace začíná po porodu, neviděte to v žádném negativním vztahu s kojením. Kojení i obnovení menstruace po porodu jsou přirozené procesy. A jejich mírové soužití v jednom ženském těle je také zcela přirozené. Užijte si kojení a klidné, harmonické zotavení z porodu!

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Těhotenství je jedním z nejdůležitějších a nejdůležitějších období v životě každé ženy..

Pokud se má stát matkou poprvé, zajímá ji mnoho věcí: kdy začíná menstruace po porodu, jak jíst, otázky týkající se přípustné fyzické aktivity a sexuální intimity.

Tělo se po narození dítěte poněkud změní. Po určitou dobu žena nemá menstruaci, takže by to nemělo být děsivé, pokud to zapadá do přijatelného časového rámce.

Mladé matky by měly znát přibližný čas, kdy začíná menstruace, a jak dlouho jejich období po porodu pokračuje. Bez toho není možné určit odchylky.

Kdy začíná vaše menstruace?

Početí dítěte vypne menstruační funkci v těle ženy. Lékaři často určují datum narození podle data poslední menstruace..

Kritické dny nastávající matky by se dále neměly obtěžovat až do konce laktace. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Po narození dítěte se však tělo začne vracet k normálu, obnoví se hormonální pozadí a vrátí se menstruace..

Není možné přesně pojmenovat období, po kterém začíná menstruace. U každé ženy je tento proces jiný. Nejčastěji se menstruace obnoví poté, co mladá matka přestane kojit své dítě. Hodně záleží na krmení, protože během laktace se produkuje prolaktin, což zpomaluje menstruaci..

Je třeba poznamenat, že tento hormon je schopen potlačit funkci vaječníků. Z tohoto důvodu se předpokládá, že žena nemůže otěhotnět, pokud kojí. To však nefunguje vždy, takže byste neměli zapomenout na antikoncepci.

Pokud jde o menstruaci po porodu, kritické dny se vracejí po okamžiku, kdy se laktace zastaví, to znamená, že matka přestane kojit dítě.

Pokud jsou doplňkové potraviny zavedeny poměrně pozdě a laktace trvá déle než 12 měsíců, měla by nastat období, kdy je dítěti jeden rok..

V této době produkce prolaktinu klesá, takže funkce vaječníků již není potlačena..

V případech, kdy dojde ke kombinaci umělé výživy s kojením bezprostředně po narození dítěte, bude menstruační funkce obnovena mnohem rychleji. Ve většině případů s tímto přístupem ke krmení začíná menstruace již 3 měsíce po narození dítěte..

Pokud žena své dítě vůbec nekojí mateřským mlékem, prolaktin v jejím těle se nebude produkovat. Výsledkem je, že funkce vaječníků není potlačena a kritické dny přicházejí v šestém týdnu po narození dítěte..

Zde však mohou hrát důležitou roli další faktory, mezi něž patří každodenní rutina, stravovací návyky, chronická onemocnění, poporodní komplikace a psychický stav matky..

To, jak se dítě narodilo, přirozeně nebo císařským řezem, nemá na tento proces absolutně žádný vliv.

Vlastnosti menstruace

U většiny matek se po narození dítěte cyklus obnoví v krátké době. Někteří lidé si však všimnou, že první období po porodu často přichází s malými poruchami. Kritické dny mohou být zpožděny nebo mohou být předčasné.

Mnoho mladých matek si uvědomuje skutečnost, že po narození dítěte není menstruace tak bolestivá jako dříve. Jedná se o zcela pochopitelný jev, protože po porodu se mění umístění některých orgánů. Výsledkem je narovnání děložního záhybu, což je hlavně příčinou bolestivých pocitů..

Žena by si měla pamatovat, že skutečnou menstruaci lze zaměnit za lochii, která opouští tělo po porodu. Jsou to části dělohy poškozené při odchodu dítěte, kterých je zpočátku hodně.

Zpočátku jsou lochie jasné a červené jako krev, ale postupem času zhnědnou, poté úplně zmizí. Tento výtok se úplně zastaví po zahojení děložní výstelky..

Lochia může opustit ženské tělo asi sedm týdnů..

Mladá matka by neměla zapomínat, že příchod kritických dnů není zárukou, že tělo je již připraveno na nové těhotenství. K úplnému zotavení těla a návratu do normálu potřebuje žena asi tři roky. Předtím musíte pečovat o vhodnou antikoncepci..

Důvod konzultace s odborníkem

Mladá matka musí pečlivě sledovat své zdraví. Pokud se objeví jakýkoli podezřelý příznak, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. To je důležité, protože oslabené tělo může špatně snášet i nejjednodušší onemocnění, které povede k rozvoji závažných komplikací..

Jedním z důvodů konzultace s lékařem je absence menstruace po delší dobu nebo prodloužené zpoždění menstruace po porodu. Je možné, že v tomto případě mluvíme o vážném onemocnění močového nebo reprodukčního systému..

Pokud po přechodu dítěte z kojení na pravidelné jídlo nedojde k menstruaci, může to znamenat poporodní patologie, endometritidu, endometriózu, poruchy produkce hormonů a také zánět vaječníků..

Závažnější nemoci, včetně maligního nádoru, nejsou vyloučeny. Včasná diagnóza umožňuje rychle vyléčit nemoc.

Z tohoto důvodu je nutné podstoupit včasné vyšetření odborníky..

Pokud menstruace po porodu během kojení začala být nadměrně bohatá, měli byste se neprodleně poradit s gynekologem. Pokud během menstruace žena potřebuje více než jednu vložku po dobu 2 hodin, je to již považováno za krvácení. Tento příznak je považován za známku mnoha vážných onemocnění..

Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud je vaše menstruace příliš bolestivá a výtok je velmi tmavý a má nepříjemný zápach. To vše je známkou vážné nemoci..

Cyklus by se měl vrátit do normálu poměrně rychle, to znamená již 2-3 měsíce po začátku první menstruace. Pokud po porodu nastanou těžké období nebo cyklus není pravidelný, stojí za to kontaktovat odborníka, protože se to považuje za odchylku od normy. To je nejčastěji způsobeno hormonálními poruchami..

Osobní hygiena během menstruace

Odborníci důrazně doporučují, aby mladé matky po narození dítěte věnovaly dostatečnou pozornost osobní hygieně. V této době je tělo extrémně oslabené a vyžaduje zvýšenou pozornost a mimořádně opatrný přístup..

Než přijde první menstruace, budete potřebovat speciální prostředky, které jsou potřebné k absorpci lochie. Svou volbu byste neměli zastavit u tamponů a vložek se síťovinovým potahem, protože nejsou zcela schopné zvládnout poporodní výtok. Je lepší používat běžné polštářky s pravidelným hladkým povrchem, který je třeba měnit každé 3 hodiny, aby nedošlo k rozvoji bakterií.

Po porodu by žena měla často provádět hygienické procedury s vodou. Lékaři nejdříve doporučují nepoužívat speciální skladovací gely. Pro tyto účely je lepší upřednostnit běžné dětské mýdlo..

Prvních 1,5–2 měsíců se musíte zdržet pohlavního styku. Nechráněný pohlavní styk může být obzvláště nebezpečný, protože v tomto okamžiku může infekce proniknout do ženského těla a nedostatečně kvalitní práce imunitního systému povede ke komplikacím.

Menstruace po potratu

Předčasné ukončení těhotenství je vždy velmi špatné pro stav ženského těla. Někdy to vede k psychickým problémům a často se vyskytují složitá onemocnění močového a reprodukčního systému..

Po potratu by se ženské tělo mělo zotavit asi za měsíc. Hodně však záleží na tom, jak těžké bylo psychologicky to vydržet. Někdy je stres tak silný, že se proces obnovení funkce vaječníků odkládá o 3-4 měsíce. Významnou roli zde hraje také důvod potratu..

Pokud potrat nebyl náhodný, to znamená, že žena potratila, může trvat asi jeden a půl měsíce, než se obnoví funkce vaječníků. Hodně záleží na délce operace a jejích důvodech. Pokud žena zažila umělý porod, mohou po třech měsících přijít kritické dny, jako po normálním porodu bez následného kojení.

Pokud porod proběhl dobře a bez komplikací, měla by se menstruace poměrně rychle zotavit, pokud žena nedojčí dítě. Cyklus se obnovuje zpravidla 4–5 měsíců po narození dítěte.

Měsíce po porodu s kojením přicházejí zpravidla na 6-12 měsíců. Pokud se tak nestane, musíte neprodleně vyhledat lékaře..

Když se po porodu objeví menstruace: norma a patologie

Stav ženského těla se vrátí do normálu, když menstruace po porodu pokračuje jako obvykle. Někdy kritické dny plynou s odchylkami. V takových situacích je nutná konzultace s lékařem..

Menstruační cyklus je složitý fyziologický proces v ženském těle, který hraje důležitou roli v mechanismu početí a porodu. Tento proces probíhá cyklicky a ovlivňuje činnost ženského reprodukčního systému. To má vliv na kardiovaskulární, nervové, endokrinní a další systémy těla..

Pokud vezmeme časové období, norma začíná od 1. dne, kdy nastane menstruace, do 1. dne následujícího. Doba trvání tohoto cyklu se pohybuje od 21 do 35 dnů. Cyklus jedné ženy by měl trvat stejně dlouho. Za těchto podmínek jsou kritické dny po porodu považovány za pravidelné..

Během normální menstruace se rozlišují 2 fáze:

 • první fáze vede k uvolnění hormonu estrogenu, způsobuje otok endometria. Ve vaječníku se vyvíjí zralý folikul. V konečné fázi vývoje praskne a uvolní zralé vajíčko do břišní dutiny;
 • během druhé fáze se produkuje progesteron, který podporuje implantaci oplodněného vajíčka do endometria dělohy. Zároveň se vajíčko pohybuje podél vejcovodů směrem k děloze. Tato fáze trvá 3 dny. Pokud vejce není oplodněno, zemře. V tomto případě je vnitřní vrstva odmítnuta v děloze. To je způsobeno prudkým poklesem produkce progesteronu. Tato vrstva je vylučována ven pohlavním traktem a vypadá jako krvavý výtok. Pokračují asi 3 až 7 dní, ztráta krve je 50 až 150 ml.

Když žena otěhotní, má amenoreu - to je absence menstruace..

První menstruace po porodu se nemusí objevit okamžitě, protože v těle ženy po porodu se nejprve obnoví všechny funkce a tělesné systémy, které byly změněny. Kdy přijde menstruace po porodu? Doba zotavení je 6-8 týdnů po uvolnění placenty. V tomto okamžiku se provádí rozkvět aktivity a přizpůsobení mléčných žláz.

Jak během menstruace, tak během involuce probíhají procesy obnovy činnosti dělohy a vaječníků hladce. Děloha se rychle vrací do své normální velikosti.

To je usnadněno kontrakcemi svalové membrány. Plná velikost dělohy se obnoví po 6–8 týdnech. Hmotnost dělohy se obnovuje stejnou rychlostí, což je neméně důležité.

Během tohoto období se obnoví vnitřní hltan a cervikální kanál..

Existuje mnoho důvodů, které mohou ovlivnit rychlost involuce (zotavení): celkový stav ženského těla, věk, umělé nebo kojení. Involuce zpomaluje v takových případech:

 • u žen, které mnohokrát porodily nebo jsou v oslabeném stavu;
 • u žen, které rodí poprvé po 30. roce věku;
 • po porodu, který nepostupoval dobře;
 • v případě nedodržení režimu.

Když je placenta oddělena, sliznice dělohy se stává souvislou ranou. Ve většině případů trvá zotavení až 6-7 týdnů. V procesu obnovy vnitřního stavu dělohy mohou být uvolňovány biomateriály, které se nazývají lochie. V období po porodu může být lochie odlišná. Objevují se s ohledem na fázi obnovy:

 • nejprve je část lochie trochu krve a částí odmítnuté vnitřní vrstvy dělohy;
 • počínaje 3-4 dny mají lochie vzhled látky serózní krve;
 • do 10. dne se jejich počet snižuje. Stávají se průhlednými;
 • od 3 týdnů jich bude málo;
 • lochia se zastaví na 5-6 týdnech.

Vynikají 500-1400 g. Mají specifický zápach, připomínající shnilé listy. Pokud je involuce zpožděna, uvolnění lochie může trvat déle než obvykle..

Pokud byl průchod děložního čípku blokován krevní sraženinou, hromadí se lochie v děložní dutině. Tato komplikace se nazývá lochiometr..

Vyžaduje okamžitou léčbu, protože jako každá patologie může ovlivnit schopnost porodit v budoucnu..

Kdy by měla vaše menstruace jít po porodu? Doba návratu menstruace pro konkrétní ženské tělo je individuální. Závisí to na průběhu těhotenství a porodu.

Při umělém krmení se menstruace po porodu může vrátit k normálu po 6 týdnech nebo nemusí trvat po celou dobu kojení. Poporodní období s kojením může začít po 8 týdnech.

V tomto procesu neexistuje žádná přijatá norma, protože tělo každé zralé ženy je naprosto individuální.

První menstruace po porodu v zásadě závisí na sekreci mléka. Během kojení žena produkuje prolaktin, který stimuluje normální produkci mléka. Tento hormon inhibuje zrání folikulů, a tedy i výskyt menstruace..

Pokud je dítě krmeno pouze mateřským mlékem, menstruace začne, když jsou do stravy zavedeny doplňkové potraviny. První menstruace po porodu projde bez úniku folikulu.

Vaječná buňka prochází návratem do nezralého stavu. Ale je odmítnut a krvácí z děložního traktu. Vaše další menstruace již probíhá dobře.

Někdy se v prvních měsících po narození dítěte objeví nové těhotenství a ovulace.

Doba po porodu je ovlivněna následujícími faktory:

 • jaké bylo těhotenství a porod;
 • stáří;
 • výživa;
 • zda má žena chronická onemocnění;
 • stav nervového systému.

Období, kdy menstruace přichází po porodu, je ovlivněno komplikacemi, které mohou ženy zažít během porodu. Jaké komplikace jsou častější? Možné porušení pravidelnosti menstruačního cyklu.

Pravidelná menstruace může začít od prvního cyklu. Pravidelnost je někdy stanovena na 4–6 měsíců. Doby cyklu se mohou lišit o 2-3 dny.

Pokud se cyklus během tohoto období nestabilizuje, měli byste navštívit lékaře.

Narození dítěte může být doprovázeno různými komplikacemi (infekce). V tomto případě jsou možné odchylky v době cyklu..

Pokud byla doba cyklu 21 dní, po porodu se může zvýšit na 25 dní. Zřídka dochází k porušení samotné délky menstruace, tj. V době, kdy dojde ke krvácení.

Menstruace je považována za příliš krátkou a trvá 1 až 2 dny..

Normální objem nástupu menstruačního toku je 50-150 ml. Možné jsou ale také patologie, které se zdají být příliš malé nebo velké. Dalším důvodem, proč navštívit lékaře, je krvavé špinění před zahájením normálního cyklu. Ve většině případů jejich přítomnost naznačuje endometriózu..

Silnou bolest může vyvolat psychologický faktor, zánět. Může se objevit algodismenorea - jedná se o patologický stav charakterizovaný nadměrnou bolestí během menstruace. Žena nemůže vydržet takovou bolest bez použití léků..

Stav, kdy je menstruace doprovázena bolestí před těhotenstvím, může být spuštěn nesprávnou polohou dělohy a během těhotenství je situace napravena.

První měsíce po porodu mohou být doprovázeny exacerbací chronických zánětlivých onemocnění. Na pozadí těchto onemocnění se mohou objevit bolestivé pocity nebo objemný výtok, které nepříjemně voní a obsahují zánětlivé produkty.

Za přítomnosti takového stavu je nutné naléhavě konzultovat s lékařem..

Mnoho žen si stěžuje na přítomnost premenstruačního syndromu. Během této patologie se u ženy projevují nejen obvyklé příznaky menstruace (podrážděnost, špatná nálada, sklon k pláči), ale také další příznaky:

 • otok v důsledku hromadění tekutiny v těle;
 • může se objevit migréna;
 • bolest na hrudi a kalení;
 • poruchy spánku;
 • alergie.

Existuje mnoho faktorů, které tento syndrom způsobují. Proto neexistuje žádný konkrétní lék na jeho léčbu. Častěji se provádí symptomatická léčba. Po porodu, který prošel komplikacemi, jsou často pozorovány problémy s uvolňováním hormonů hypofýzou.

Na tomto pozadí jsou pozorovány patologie při zrání vajíček a hormonálním metabolismu v těle. V takovém případě byste se měli poradit se svým lékařem. Ženy potřebují vědět, že je možné otěhotnět bez normální menstruace..

To je způsobeno skutečností, že k ovulaci dochází 2 týdny před menstruací..

Pokud dojde k porodu, může dojít k narušení menstruačního zotavení. To platí zejména pro císařský řez. Jak dlouho po porodu začíná vaše menstruace v případě císařského řezu? V případě chirurgického zákroku v děloze se může doba involuce prodloužit (kvůli přítomnosti stehu). U těchto problémů je předepsána speciální terapie..

Kdy začíná menstruace po porodu, záleží na chování matky. V jejím těle se po porodu zvyšuje zátěž všech systémů, zejména endokrinního a nervového systému. Pokud kojíte, musíte konzumovat všechny potřebné vitamíny a minerály. Normální funkčnost vaječníků a produkce hormonů závisí na jejich obsahu..

Pokud v těle není dostatek vitamínů, může žena během menstruace pociťovat bolestivé pocity a objem se výrazně sníží. Použití léků obsahujících vitamíny je možné.

I po skončení ošetřovatelského období mohou nastat problémy. Často dochází k morálnímu a fyzickému vyčerpání, které ovlivňuje menstruaci. Vyčleňte čas na odpočinek a správný spánek.

Nesmíme zapomenout na možnost vzniku chronických onemocnění. Po porodu je tělo oslabené. Může být postižen nemocí. Je nutné provádět prevenci exacerbací chronických onemocnění.

Po porodu se doporučuje pravidelně konzultovat s lékařem. Okamžitě po první menstruaci je nutné podstoupit vyšetření u gynekologa, i když počáteční cyklus nezpůsobil problémy a úzkost. Pokud se objeví příznaky různých patologií, musíte si domluvit schůzku s gynekologem.

Menstruace po porodu - kdy to začíná?

Během období po porodu se tělo matky postupně vrací do stavu, ve kterém bylo před těhotenstvím. V této době prochází ženská děloha involucí (obráceným vývojem). Tento proces trvá v průměru 3 týdny, během nichž se váha orgánu sníží z 1000 g na 50-70 g a endometrium se zcela obnoví.

Pokud jde o obnovení funkce vaječníků a zrání folikulů, je tento proces delší a trvá průměrně měsíc, pokud žena nedojčí.

Pokud je dítě kojeno, může uplynout značná doba, než folikuly ve vaječnících dozrají, protože hormon prolaktin potlačuje proces ovulace.

Obnovení menstruace se liší v závislosti na řadě faktorů, takže nelze s jistotou říci, jak dlouho po porodu menstruace začíná, kdy přijde a jak dlouho vydrží. Existují však obecné charakteristiky, které ovlivňují obnovení menstruačního cyklu, s nimiž by každá žena měla být obeznámena..

Kdy začíná menstruace po porodu a co ovlivňuje obnovení menstruačního cyklu?

Po porodu se lochie uvolňuje z ženských pohlavních orgánů. Navenek se podobají menstruačnímu toku, ale tyto jevy by neměly být zaměňovány. Lochia jsou zbytky plodové vody a membrán, plazmy a krve, jejichž odmítnutí je způsobeno procesem samočištění dělohy. Než přestanou, je fyzicky nemožné obnovit menstruaci po porodu..

To je způsobeno skutečností, že děloha se ještě nezmenšila na svou prenatální velikost a její vnitřní vrstva, endometrium, se nezotavila. Po ukončení lochie začíná proces zrání doménového folikulu a ovulace znovu ve vaječnících, díky čemuž je pozorována normalizace menstruačního cyklu.

Pokud je dítě kojeno, proces zrání folikulů je vzdálený.

Dalším faktorem ovlivňujícím obnovení měsíčního cyklu je změna hormonálního pozadí matky. Zvýší se zejména syntéza prolaktinu.

Tento hormon je zodpovědný za zrání kolostra a jeho přeměnu na mateřské mléko a také potlačuje proces růstu, zrání a ovulace folikulů..

Kritické dny po porodu s kojením mohou chybět, pokud žena nadále kojí své dítě, aniž by došlo ke snížení objemu krmení a rytmu. Tento jev se nazývá laktační amenorea..

Rychlost obnovení menstruace po porodu závisí mimo jiné na frekvenci kojení. Ležení dítěte na prsou každé 2-3 hodiny udržuje vysokou hladinu prolaktinu. Proto se vzácným připevněním v kombinaci s doplňkovými krmnými směsmi menstruace obnoví dříve.

Porodník-gynekolog nejvyšší kategorie Oksana Anatolyevna Gartleb

Je extrémně vzácné, že menstruace začíná 42 dní po porodu. K tomu obvykle dochází, když je dítě krmeno z lahve od narození..

Pokud je základem výživy dítěte mateřské mléko a doplňkové potraviny se zavádějí nejdříve do šesti měsíců věku, dochází k obnovení měsíčního cyklu přibližně šest měsíců až rok po porodu. Ve vzácných případech může menstruace chybět až 2-3 roky.

To znamená, že žena musí být sledována lékařem, aby se vyloučily další důvody absence menstruace..

Datum nástupu menstruace po porodu závisí také na způsobu porodu. Pokud se dítě narodilo během porodu císařským řezem, pak orgány reprodukčního systému budou potřebovat více času na involuci.

Některé ženy se mylně domnívají, že pokud po porodu nebude žádné období, můžete pokračovat v intimním životě bez užívání antikoncepce..

Neexistuje žádný přísný rámec, který by určoval načasování první ovulace po porodu, není možné přesně předpovědět její nástup a první menstruace bude jen 2–3 týdny po zrání a uvolnění vajíčka. Pokud dojde k oplodnění, nebude vůbec žádná menstruace..

Proto je stále možné početí s nechráněným pohlavním stykem. Nedostatek menstruace po porodu nemůže být stoprocentní ochranou před dalším těhotenstvím.

Praxe ukazuje, že mnoho žen si neuvědomuje možnost opakovaného těhotenství před obnovením menstruačního cyklu. Zároveň se tělo matky po předchozích porodech ještě úplně nezotavilo a opakované se pro něj mohou stát nesnesitelnou zkouškou..

Obnova menstruačního cyklu po porodu: norma a patologie

Kvůli změně v procesu produkce hormonů po těhotenství a porodu se mladá matka může setkat s některými rozdíly, které doprovázejí menstruační cyklus. Jak se mění menstruace po porodu, kdy přicházejí a jak dlouho jdou, které ze sekretů jsou normou a které naznačují přítomnost nemocí? Odpovědi na tyto otázky najdete níže..

Obnovení měsíčního cyklu může být doprovázeno následujícími funkcemi:

 • Velmi bohatá a prodloužená období po narození. Normálně by objem menstruačního toku neměl překročit 50 ml denně. Pokud bude nutné vyměnit vložku častěji než jednou za 1,5–2 hodiny, může to být známka krvácení z dělohy. V takovém případě se musíte poradit s lékařem. Obnova cyklu může také vést k delším obdobím, než tomu bylo před těhotenstvím. U některých žen mohou první 2-3 menstruační cykly po porodu trvat déle než týden. Navzdory skutečnosti, že jejich trvání se obvykle normalizuje samo o sobě, pro vlastní klid je stále vhodné kontaktovat porodníka-gynekologa. Na základě vyšetření zodpoví otázku, kolik menstruace by v tomto konkrétním případě po porodu mělo jít a kolik výtoku je pro vás v normálním rozmezí.
 • „Černá“ a „hnědá“ menstruace po porodu. V prvních třech dnech cyklu je výtok obvykle jasně červený, zatímco ke konci menstruace může ztmavnout, být hustší, krémovější a obsahovat krevní sraženiny. To platí jak pro ženy, které porodily, tak pro ženy, které nerodily. V některých případech však může být tmavá barva výtoku známkou hormonálních poruch, zánětlivých procesů v děložní dutině, vejcovodech a vaječnících..
 • Štíhlá a nepravidelná období po porodu, jejich zpoždění. První 2–3 menstruace po narození dítěte mohou být méně hojné než před těhotenstvím a také se mohou rozvrhnout, tj. V různých intervalech. To je způsobeno skutečností, že tělo ženy se po porodu ještě úplně nezotavilo. V průběhu času se cyklus normalizuje.
 • Bolestivá období po porodu. Ve většině případů je bolest v dolní části břicha v prvních dnech cyklu způsobena přítomností ohybu dělohy - odchylkou od zad. S růstem dělohy během těhotenství se její poloha mění do středu a během období involuce může být ohyb sám eliminován. Mnoho žen, které porodily, si naopak všimne zmizení nepohodlí během menstruace, zejména po druhém porodu. Pokud trpíte menstruačními bolestmi, je vhodné se poradit s gynekologem, protože se mohou objevit potíže v dolní části břicha v důsledku podchlazení, infekčních a zánětlivých onemocnění dělohy, trubiček nebo vaječníků, eroze děložního čípku a dalších onemocnění.

Vzhledem k tomu, že menstruační tok je příznivým prostředím pro reprodukci patogenní mikroflóry, je nutné věnovat zvýšenou pozornost intimní hygieně v období po porodu. Je třeba si uvědomit, že tělo matky je v této době extrémně citlivé na infekce..

Chcete-li sbírat výtok během první menstruace po porodu, musíte používat pouze vložky, nikoli tampony. Doporučuje se pokračovat v používání tamponů poté, co se měsíční cyklus úplně vrátil do normálu a stal se pravidelným - bude to signál, že děloha prošla potřebnou involucí.

Je nutné měnit vložky alespoň jednou za 3-4 hodiny, poté, co si umyjete ruce mýdlem a vodou a toaletou vnější genitálie.

Během první menstruace po porodu je důležité umýt dvakrát denně proud vody z ohanbí do konečníku. Současně je lepší odmítnout používat toaletu nebo dětské mýdlo, protože mají alkalickou reakci a mohou vést k potlačení normální mikroflóry pochvy.

Místo mýdla se doporučuje používat speciální přípravky, které mají bezpečnou hladinu pH, například menstruační mycí gel Ginokomfort. Jeho použití přispívá k jemnému čištění vaginální sliznice, udržuje fyziologickou hladinu kyselosti a zajišťuje boj proti svědění a suchu..

Tento nástroj byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Dobré odpoledne! Taková otázka: po porodu přírodní mazivo zmizelo, můžete ho nějak obnovit bez dalších gelů? Ahoj! K doplňování nedostatku vlhkosti ve sliznicích po porodu dochází postupně.

Závisí na délce laktace, obnovení menstruačního cyklu, poranění sliznice, emočních faktorech, denní rutině ženy a mnohem více. V této fázi je lepší používat maziva, která eliminují další trauma způsobené suchem.

K tomuto účelu můžete použít gel Ginokomfort s extraktem ze slézu. To neovlivní kvalitu laktace..

Když menstruace nastane po porodu

Po narození dítěte se ženské tělo musí zotavit. Zároveň břicho v průběhu času získává stejný tvar jako před porodem a děloha zaujímá stejnou pozici. V tomto článku vám řekneme, kdy by měla menstruace začít..

Gynekologové obvykle neuvádějí konkrétní data, kdy by měla menstruace odejít. Načasování zrání vajíčka závisí na mnoha faktorech. Je třeba si uvědomit, že hormon prolaktin uvolněný během kojení inhibuje růst dominantního folikulu.

Proto se věří, že pokud kojíte své dítě v intervalech nepřesahujících 3 hodiny, pak vaše menstruace začne až po zavedení doplňkové stravy. Aby vajíčko dospělo, je třeba krmení provádět méně často, respektive se sníží množství prolaktinu a zvýší se estrogen.

Mnoho žen si všimne, že s vynikající chutí k dítěti a častým krmením začíná menstruace do jednoho roku po porodu. Proto byste si neměli dělat starosti. Navštivte svého lékaře, pokud jste měli nechráněný pohlavní styk a pociťujete nevolnost a slabost. Možná jste těhotná.

Menstruace po císařském řezu

Gynekologové se stejným způsobem nezavazují ke stanovení jasných termínů, kdy by měla menstruace začít po císařském řezu. Mumie dětí narozených pomocí císařského řezu velmi často nedokáží kojit. To je způsobeno skutečností, že mléko může přijít 3-7 dní po operaci. Proto po porodu tímto způsobem může žena začít menstruovat za 1-3 měsíce..

I když jste po porodu neměli ani jednu menstruaci a kojíte své dítě, užívejte antikoncepci. Při dlouhých přestávkách mezi krmením lze pozorovat pokles hladiny prolaktinu a skok v FSH. Může se objevit spontánní ovulace, která bude mít za následek těhotenství.

Pokud nechcete používat kondomy, použijte cívku, pokud máte stálého partnera. Během kojení nemůžete pít kombinovanou perorální antikoncepci. Jednofázové minipilulky jsou pro vás dobré. Jsou založeny na progestinech.

Takové léky neovlivňují laktaci a zdraví dítěte..

Nepravidelné období po porodu

Po první menstruaci po porodu může menstruační cyklus zůstat nepravidelný. Je zcela normální, pokud kojíte své dítě. Prolaktin může inhibovat ovulaci, takže vaše menstruace může začít později než obvykle. Po 3-4 měsících se obnoví menstruační cyklus.

Jak dlouhé jsou první období po porodu

Věnujte pozornost povaze výboje a jeho době trvání. Pokud menstruace trvá déle než 10 dní, navštivte svého lékaře. Stojí za zmínku, že po porodu se povaha menstruace může změnit..

Pokud jste před těhotenstvím pocítili bolest na hrudi nebo v podbřišku před menstruací, může se po porodu bolest snížit. Po narození dítěte se sliznice dělohy úplně znovu narodí, endometrióza a hyperplazie zmizí.

Proto se období stávají méně hojnými a bezbolestnými..

Pokud od narození dítěte uplynul více než rok a již jste dlouho zavedli doplňková jídla, ale nedochází k žádné menstruaci, poraďte se s lékařem.

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..