Kdy začíná první období po porodu?

Porod je vážnou zkouškou pro každou ženu. Radikálně mění práci těla a všech orgánů obecně, včetně obvyklého menstruačního cyklu, takže každá žena, která porodila, je znepokojena přirozenou otázkou, kdy začíná menstruace po porodu, co je považováno za normální a co může naznačovat gynekologická onemocnění a komplikace.

Poporodní období

Po narození dítěte děloha postupně ztrácí tón a pomalu se vrací do své normální velikosti a stavu. První dny po porodu začne rána krvácet, v místě, kde se nacházela placenta.

Tato událost se v žádném případě nevztahuje na menstruaci: lékaři tomu říkají poporodní krvácení, které trvá několik dní a rychle prochází. Zpočátku je výtok silný, s kousky plodového vajíčka a placenty, ale pak postupně zeslabují a projdou. Je třeba si uvědomit, že poporodní krvácení není možné určit, kdy se menstruace objeví.

Nástup první menstruace závisí na následujících faktorech:

 1. Průběh těhotenství a přítomnost různých komplikací. Těhotenství narušuje hormonální pozadí ženy, proto, pokud je to obtížné, nemusí menstruace brzy přijít.
 2. Chronická onemocnění, poporodní komplikace, deprese, porodní horečka výrazně prodlouží nástup menstruace.
 3. Kojení. Existuje vzor: pokud je dítě zcela kojeno, ale ne podle režimu, může menstruace začít v okamžiku, kdy je dítě odstaveno od prsu. Pokud matka začala kojit dítě podle plánu, spolu s prvními doplňkovými potravinami, pak se zcela zdravým tělem po dobu 3-4 měsíců, můžete začít čekat na menstruaci. Přibližně ve stejnou dobu začíná menstruace, pokud žena začne předčasně krmit. To je způsobeno skutečností, že během krmení se v těle mladé matky uvolňuje speciální hormon, který blokuje progesteron a estrogen, které jsou potřebné pro menstruační cyklus..
 4. Když menstruace začíná po porodu, záleží přímo na individuálních genetických vlastnostech ženy. Pokud matka neměla menstruaci měsíc po ukončení krmení, nebude ji mít v tuto chvíli ani její dcera. Pokud po ukončení kojení nedojde k menstruaci, může to být patologie. V takovém případě byste se měli určitě poradit s lékařem a provést vyšetření..

Odborníci poznamenávají, že obnovení menstruace není ovlivněno tím, zda žena byla schopna porodit dítě sama, nebo zda měla císařský řez..

Norma nebo patologie

Jak dlouho po narození začíná menstruace, nikdo nemůže s jistotou říci. V období po porodu se děloha obnoví: mohou zmizet různé nádory, cysty a další abnormality. Menstruace se může objevit po ukončení kojení nebo o něco dříve. Mohou být nepravidelné, přerušované, předčasné nebo mírně pozdě.

Celý menstruační cyklus se obnoví až po jednom a půl až dvou měsících od začátku menstruace, to však neznamená, že je žena opět připravena na těhotenství. Doporučuje se plánovat dítě nejdříve 2 roky po začátku menstruace po porodu..

Několik příznaků patologie, o kterých by každá žena měla vědět:

 1. Bolestivá menstruace. Některé ženy zjistí, že bolestivá menstruace odezní a jejich měsíční krvácení je snazší. Je to proto, že v poporodním období se ohyb dělohy narovnává, což vyvolalo bolest. Bolestivé kritické dny jsou prvním příznakem patologie, která vyžaduje řádný odborný zásah.
 2. Pokud dojde ke zhoršení zdraví: menstruace by měla jít, ale nepřijdou. Zvláště stojí za to věnovat pozornost, pokud od ukončení krmení uplynulo více než šest měsíců. Důvodem absence menstruace může být skrytá patologie, trauma nebo hormonální nerovnováha..
 3. Silné krvácení s ostrými bolestmi. Pokud první den začala menstruace probíhat velmi hojně, takže museli vyměnit těsnění za méně než 2–3 hodiny, mluvíme o krvácení. V tomto případě je lepší neztrácet čas a jít k specialistovi nebo zavolat sanitku. Po porodu přichází období bezbolestné nebo téměř bezbolestné, stejně jako dříve.
 4. Pokud je nástup menstruace neustále přerušován, výtok je řídký, štiplavý nebo neobvyklý.
 5. Pokud menstruace začíná před ukončením kojení. Odborník, který vede těhotenství, může obvykle určit, jak dlouho po porodu začne menstruace, pokud laktace skončila. Pokud menstruace začne před koncem krmení, jedná se o vážnou hormonální nerovnováhu..

Čerstvé matky by měly vědět, že tělo ženy, která nedávno porodila, je příliš mnoho prolaktinu a nedostatek estrogenu. V této situaci může žena začít přibírat na váze, takže může být nutná hormonální terapie..

Kontaktování specialisty

Nejnebezpečnější jsou silná menstruace se spoustou krve nebo nečistot, neobvyklou konzistencí nebo zápachem. Pozornost odborníka si zaslouží stav, kdy menstruace trvá méně než 2 dny, když je bolestivá nebo pokud dochází k pravidelnému krvácení, které není spojeno s obnovením cyklu. Bolest se může vrátit a může být doprovázena dalšími příznaky.

Je špatné, pokud po ukončení kojení po dlouhou dobu nedojde k menstruaci. Specialista určí, proč se to děje, a předepíše léčbu.

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Menstruace po porodu

Po tak náročné zkoušce pro ženské tělo, jako je narození dítěte, je zapotřebí určité časové období, aby se obnovilo normální fungování všech orgánů a systémů, které prošly během těhotenství změnami. Ve většině případů tato restrukturalizace trvá přibližně 6 až 8 týdnů. Obnovení fungování hormonálního systému ženy však trvá déle. Menstruační cyklus po porodu se obnoví přesně s obnovením hormonální rovnováhy v těle mladé matky.

Co se stane během těhotenství a kojení?

Po narození dítěte dochází k prudkému poklesu hladiny bílkovin, které placenta dříve produkovala v těle ženy, která porodila. Tyto proteiny zajišťovaly regulaci řady metabolických procesů v těle ženy. Po porodu dochází ke změně v práci endokrinního systému ženského těla. Hypofýza tedy produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka. Další funkcí tohoto hormonu je však produkce hormonů ve vaječníku. S ohledem na tento proces je pozastaveno zrání vajíčka a také ovulace. Proto je u většiny žen nepřítomnost menstruace pozorována po celou dobu kojení dítěte. Pokud žena po porodu krmí své dítě výhradně mateřským mlékem, pak se v tomto případě první menstruace po porodu objeví až po skončení období laktace. U smíšeného krmení (střídavé kojení a umělé krmení) dochází u mladé matky k obnovení menstruace ve většině případů asi 3-4 měsíce po porodu.

V tomto případě to však není bez výjimek, proto se dokonce i u matek, které kojí výhradně rok nebo déle, může menstruace objevit také 3-4 měsíce po porodu..

Tato informace by měla být jakousi výstrahou pro ženu: i absence menstruace po určitou dobu po porodu nemůže zaručit, že nedojde k otěhotnění. Protože během tohoto období může dojít k ovulaci, je pravděpodobné i početí..

Pokud žena z nějakého důvodu kojení vůbec nepraktikuje, dojde k ovulaci poprvé po porodu již kolem 10. týdne. Proto menstruace po porodu nastává poprvé v 12. týdnu..

V některých případech je však výskyt první menstruace možný již 7-9 týdnů po narození dítěte. Současně je však první měsíční cyklus zpravidla anovulační, protože vejce neopouští vaječník.

Pokud jde o otázku, kdy začíná menstruace po porodu, měla by si žena, která podstoupila císařský řez, pamatovat, že všechny změny v jejím těle se vyskytují stejně jako po přirozeném porodu. Obnova menstruace proto závisí na vlastnostech krmení..

Vlastnosti poporodního výtoku

Ihned po porodu má žena výtok z genitálií. Tento proces může pokračovat až přibližně 6-8 týdnů po dodání. Toto vylučování by se však nemělo zaměňovat s menstruací. Poporodní výtok se nazývá lochia. Jejich původ se liší od menstruačního. Po oddělení placenty během porodu se na jejím místě objeví velká rána. Zpočátku, hned po porodu, má žena špinění několik dní. Později se rána postupně hojí a přibližně po 4 dnech se takový výtok stává serózně-sakrálním. Později již získávají bílo-žlutý odstín a objevují se v menším množství..

Stanovení menstruačního cyklu po porodu

Je velmi běžné, že žena má během prvních několika měsíčních cyklů po porodu méně pravidelné menstruace než v období před těhotenstvím. Takže menstruace po porodu může být opožděna o několik dní nebo může začít dříve. Je také možné zvýšit nebo snížit počet dnů v trvání menstruace. Navzdory skutečnosti, že tyto jevy jsou obvykle považovány za normální, měla by se žena přesto poradit s lékařem, protože tyto příznaky mohou také naznačovat nástup zánětu vnitřních orgánů u ženy..

Normální menstruační cyklus se může pohybovat od 21 do 35 dnů, ale v průměru trvá 28 dní. Doba menstruace je 4 až 6 dní. Největší ztráta krve nastává první a druhý den menstruace. Během menstruačního cyklu ztrácí žena asi 35 ml krve. Pokud dojde ke ztrátě více než 80 ml krve, pak už mluvíme o přítomnosti určité patologie.

Každá mladá matka by měla pochopit, že v období po porodu jsou možné změny jak v délce intervalu mezi menstruací, tak v délce samotné menstruace. Je důležité zajistit, aby všechny tyto ukazatele nepřekračovaly limity výše uvedené normy..

Po narození se často podstatně mění povaha a vlastnosti menstruace ženy. V některých případech jsou nepravidelná období po narození dítěte pravidelná. Pokud dříve měla žena během menstruace znatelnou bolestivost, pak po porodu může zmizet. Tyto změny se vysvětlují změnou umístění orgánů v břišní dutině během těhotenství a porodu, což přispívá k fyziologičtějšímu umístění dělohy..

Menstruační nepravidelnosti po porodu

Po narození dítěte si žena může všimnout projevu určitých porušení měsíčního cyklu. Jednou z těchto poruch může být hyperprolaktinémie. Někdy se vylučování hormonu prolaktinu, které se výrazně zvyšuje během těhotenství a kojení, u ženy nesnižuje ani po ukončení kojení. V tomto případě mluvíme o stavu zvaném patologická hyperprolaktinémie. Vzhledem k tomu, že hojné uvolňování prolaktinu může potlačit menstruaci, vyvolává hyperprolaktinemie po ukončení kojení u mladé matky nepřítomnost menstruace..

Tento jev je obvykle spojen s příliš vysokou funkcí buněk hypofýzy, které produkují prolaktin. Příčinou tohoto jevu může být navíc prolaktinom - adenom hypofýzy, který také produkuje hormon prolaktin. Prolaktinom hypofýzy je benigní nádor, který se u ženy vyvíjí po ukončení kojení v důsledku nedostatečné funkce štítné žlázy. Tento stav lze snadno napravit léčbou léky na bázi hormonů štítné žlázy..

Porušení menstruace se může stát jedním z příznaků prolaktinomu hypofýzy - žena může výrazně snížit množství menstruační krve nebo zkrátit dobu krvácení. Je také možná amenorea - úplné zastavení menstruace. Ženy trpící podobnými jevy po porodu se také obávají častých bolestí hlavy. I po úplném ukončení kojení z mléka nadále vyteče mléko. U žen s takovým onemocněním se může později vyvinout mastopatie a mít nadváhu..

Léčba prolaktinomu hypofýzy se provádí pomocí perorálních látek, které předepisuje lékař. Nejčastěji se v procesu léčby používají léky bromokriptin, lisenil, metergolin, abergin a další léky, které normalizují množství vylučovaného prolaktinu. Proto se menstruační cyklus postupně obnovuje..

Další komplikací, která vede k určitému porušení měsíčního cyklu v poporodním období, je poporodní hypopituitarismus (tzv. Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyskytuje u ženy v důsledku nekrotických změn v hypofýze. Pokud se u mladé matky po příliš obtížném procesu porodu objeví silné krvácení, může být takový stav jejich důsledkem..

Sheehanův syndrom se také projevuje po sepse a peritonitidě, gestóze ve druhé polovině těhotenství. Lze podezření na Sheehanův syndrom také v případě, že žena nemá po porodu menstruaci. Absence menstruace nebo snížení množství krve vylučované do malého rozmazaného výtoku je jedním z projevů Sheehanova syndromu. Ještě předtím, než začne první menstruace po porodu, zaznamenala žena s rozvojem Sheehanova syndromu zvýšenou únavu, slabost, časté bolesti hlavy a nízký krevní tlak. Její tělesná hmotnost může být výrazně snížena, někdy se může objevit suchá kůže a otoky končetin. K léčbě tohoto onemocnění se používá hormonální substituční terapie..

Silná menstruace po porodu

Poměrně častým problémem u žen je těžké období po porodu. Bohatá menstruace vede k tomu, že ženské tělo je velmi rychle vyčerpáno ze zásob železa. Proto je s takovou patologií nutné pravidelně užívat léky, které obsahují železo..

V prvních měsících podléhá ženské tělo změnám, které souvisejí s obnovením funkce a normální struktury dělohy. Souběžně se normalizuje hormonální pozadí. Během tohoto období je obzvláště častá silná menstruace. Je však důležité vzít v úvahu skutečnost, že jak období zotavení měsíčního cyklu, tak jeho povaha mají individuální vlastnosti..

Doba, po které máte těžké období po porodu, závisí na několika faktorech. Obzvláště často dochází k silné menstruaci u mladých matek, jejichž porod byl dlouhý a obtížný. Menstruační cyklus se rychle vrátí k normálu u žen, které se během těhotenství dobře stravovaly, nedovolily zhoršení různých chronických onemocnění, vyhradily si dostatečný čas na odpočinek a neměly fyzické přepětí. Stejně důležitý je normální psychologický stav ženy během těhotenství a po porodu..

Chcete-li zjistit, zda je stav ženy během menstruace normální, můžete postupovat podle následujících pravidel. Menstruace je považována za normální v prvních měsících po narození dítěte, pokud jejich trvání nepřesahuje sedm dní, a v těch dnech, kdy je výtok nejintenzivnější, potřebuje žena jednu vložku po dobu 4-5 hodin. Je také důležité sledovat, zda se výtok liší od výtoků pozorovaných před porodem. Je nutné vyhodnotit jejich konzistenci, barvu a další vlastnosti. Proto někdy může lékař ženu požádat, aby podložku ukázala. U těžkých období je možné prodloužení doby menstruace. Kromě toho může dojít k narušení menstruačního cyklu..

S bohatou menstruací gynekolog nasměruje mladou matku na ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, aby se vyloučil vývoj zánětu, přítomnost novotvarů a dalších patologií. Specialista také předepisuje příjem léků s hemostatickými účinky a léků obsahujících železo. Je obzvláště důležité okamžitě konzultovat s lékařem ženy, které mají během menstruace velmi hojný výtok, který má šarlatovou barvu..

Podle normy vyžaduje menstruace, která trvá více než deset dní a je současně bohatá, konzultaci s lékařem. Toto období se považuje za krvácení a může naznačovat určité problémy v těle. Proto je velmi důležité najít a odstranit příčinu tohoto selhání. Někdy je ženě předepsána kyretáž děložní dutiny, protože v některých případech dochází k silnému krvácení kvůli přítomnosti zbytků placenty v děloze.

Pro ženské tělo jsou těžké období nebezpečné z hlediska nedostatku železa, protože krvácení významně snižuje hladinu železa. Podobný jev je plný zhoršení fyzického stavu ženy: může být narušena ospalostí a slabostí, tachykardií a periodickou dušností. Navíc při anémii z nedostatku železa se žena stává podrážděnější. Trpí také vzhled: kůže zbledne, stav nehtů a vlasů se zhorší.

Obnova nedostatku železa zahrnuje stanovení kurzu přípravků obsahujících železo a zavedení do denní stravy těch produktů, které obsahují velké množství tohoto stopového prvku. Vzhledem k tomu, že se železo vstřebává v zažívacím traktu, léky se nejlépe užívají ve formě tablet. Ošetřující lékař doporučí takový, který obsahuje i další minerály, které přispívají k tvorbě hemoglobinu.

Každá mladá matka by proto měla jasně sledovat rysy obnovení měsíčního cyklu, a pokud existují pochybnosti o normálnosti procesu, nezapomeňte se poradit s lékařem..

Kromě toho by žena neměla zapomínat, že absence menstruace po dlouhou dobu po porodu může být známkou nového těhotenství. Proto je důležité poradit se s gynekologem o adekvátní metodě prevence početí..

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Moje menstruace začala hned. A když GW skončila bolestivá ocel. Myslím, že mě vyšetření nezraní.

A poprvé jsem měl minulý měsíc problém s menstruací, přímo v práci. Břicho strašně bolelo. Dokonce jsem si myslel, že je to hříšná věc, že ​​to byl potrat ((((

Po porodu bolest menstruace nezmizela, zatímco kojila, snášela bolesti. Nyní lékař doporučil Unispaz, rychle zmírňuje bolest a po dlouhou dobu. Chtěl bych vědět, jak dlouho lze tento lék užívat, zda na něm existuje závislost, tj. vždy bude jednat tak efektivně?

Anastasia, stále musíš navštívit lékaře. Bolí mě také žaludek, ale jen v prvních dnech menstruace. Gynekolog doporučil užívat léky proti bolesti. Snažím se tu bolest vydržet, ale pokud se opravdu zmáčkne, vezmu si pilulku. A proti těžkým obdobím existují bylinné přípravky, také prodávané v lékárnách.

Poporodní období: aktuální informace pro ženy

Těhotenství je nejdůležitějším obdobím v životě ženy. V současné době se budoucí matky zajímají o mnoho otázek: jak správně jíst, jaká fyzická aktivita je přijatelná, je možné mít sex atd..

Po porodu se situace mírně mění. Žena se začíná obávat problémů souvisejících s novorozencem i svým vlastním zdravím. Například jedním z nich je okamžik, kdy po porodu začíná menstruace.

Odpověď na tuto otázku by měly znát všechny nastávající matky. To usnadní stanovení, které změny v ženském těle jsou normální a které naznačují odchylky a vyžadují návštěvu lékaře..

Zotavení po menstruaci

Po početí je menstruační funkce „vypnuta“. Po dobu 9 měsíců se žena neobává kritických dnů. Jejich absence je spojena se změnou hormonálních hladin. Teprve po porodu se tělo začne zotavovat: hormonální pozadí se vrátí do normálu a menstruace začne znovu.
Neexistuje žádný konkrétní časový limit, po kterém může začít menstruace po porodu. Čas jejího výskytu je u každé ženy individuální. Ve většině případů začíná vaše menstruace poté, co vaše dítě dojčí. Je to proto, že kojení produkuje v hypofýze hormon zvaný prolaktin..

Řídí nejen produkci mléka, ale také potlačuje funkci vaječníků. To je důvod pro nedostatek normálního menstruačního cyklu. Pokud kojení trvá dlouhou dobu a doplňkové potraviny se zavádějí pozdě, pak k nástupu menstruace po porodu dochází po jednom roce věku dítěte.

Některé ženy zavádějí doplňková jídla dříve. V hypofýze se prolaktin začíná produkovat v menším množství a přestává potlačovat práci vaječníků. Nejčastěji menstruace v podobné situaci začíná šest měsíců po porodu..

Jsou chvíle, kdy mladé matky bezprostředně po porodu kombinují umělou výživu dítěte s kojením. To vede k tomu, že se menstruační funkce obnoví 3-4 měsíce po narození dítěte..

V určitých situacích ženy nemohou kojit své děti vůbec. V tomto případě může menstruace začít po porodu za 6-10 týdnů..

Obnovení menstruační funkce je ovlivněno nejen okamžikem ukončení kojení, ale také mnoha dalšími faktory, vnitřními i vnějšími. Mezi nimi jsou následující:

 • režim dne a odpočinku;
 • výživa;
 • přítomnost chronických onemocnění, komplikací;
 • psychologický stav.

Začátek menstruace po porodu: rysy

Ve většině případů se po porodu menstruační cyklus stává poměrně rychlým. Pouze prvních pár měsíců, kritické dny mohou přijít před plánovaným termínem nebo se trochu zpozdit..

Existuje spousta pověstí o menstruačním cyklu a rychlosti jeho zotavení. Často můžete slyšet, že obnovení menstruace po porodu přímo závisí na tom, jak se dítě narodilo. Ve skutečnosti tomu tak není. Nástup menstruace nemá nic společného s tím, zda byl porod přirozený nebo zda byl proveden císařský řez.

Po nástupu menstruace mnoho žen poznamenává, že menstruace je méně bolestivá, nepohodlí již není pociťováno. Tento jev je fyziologicky vysvětlitelný. Bolest během menstruace obvykle nastává v důsledku ohybu dělohy, který znemožňuje normální tok krve. Po porodu se umístění orgánů v břišní dutině mírně mění, ohyb se narovná. V tomto ohledu bolest v kritických dnech v budoucnu zmizí..

Velmi často je menstruace zaměňována s výtokem zvaným lochia. Jsou směsí krevních sraženin a hlenu. Příčina lochie spočívá v poškození sliznice dělohy. Prvních pár dní po narození jsou bohaté a jasně červené barvy. Po týdnu získají lochie nahnědlý odstín a jejich počet výrazně klesá. Postupně jsou stále vzácnější. To je způsobeno skutečností, že se sliznice dělohy hojí. Lochia může být vylučována po dobu 6-8 týdnů. Pak přestanou..

Po porodu, během kojení a bez menstruace může dojít k početí. Je známo, že zrání vajíčka a jeho uvolňování z vaječníků začíná asi dva týdny před krvácením. Existuje šance na otěhotnění několik dní před a po ovulaci.

Nástup menstruace po porodu není známkou toho, že ženské tělo je připraveno na další těhotenství. Úplné zotavení trvá několik let. Po tomto období je vhodné plánovat další dítě. Proto se před nástupem menstruace musíte starat o antikoncepci..

Situace, kdy navštívit lékaře

Po narození dítěte a při umělém krmení jste měli menstruaci? Podobný fakt může naznačovat přítomnost onemocnění urogenitálního systému. Po ukončení kojení mohou menstruace také chybět..

Důvodem jsou poporodní patologie, endometrióza, hormonální poruchy, otoky, záněty vaječníků. Pokud chybí kritické dny, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste zabránili vzniku nežádoucích následků..

Měli byste také navštívit zdravotnického pracovníka, pokud je vaše menstruace velmi těžká. Pokud je při silném výboji zapotřebí více než 1 polštářek po dobu 2 hodin, mělo by to být považováno za krvácení. Alarmující by měly být také příznaky, jako je bolestivost, nepříjemný zápach a tmavý odstín krve..

Pokud se během 2-3 měsíců po nástupu kritických dnů menstruační cyklus nezotavil, je to již odchylka. V takové situaci byste měli požádat o radu svého gynekologa. Příčinou mohou být hormonální poruchy.

Někdy se ženy, které se stanou matkami, stěžují na zhoršení PMS. Odpovědi na otázky: proč se to děje a jak můžete problém vyřešit, najdete ve videu na konci článku.

Osobní hygiena při zotavení z menstruace po porodu

Po narození dítěte je třeba věnovat zvláštní pozornost osobní hygieně, protože v tomto období vyžaduje ženské tělo pozornější a pečlivější přístup..

Nedoporučuje se používat vložky s absorpční síťovinou a tampony, dokud se neobnoví menstruační cyklus. Tyto prostředky nejsou pro lochii vhodné. Nejlepší je během nich používat podložky s hladkým povrchem. Je třeba je měnit každé 3-4 hodiny..

Po porodu se doporučuje časté toalety. V tuto chvíli je lepší odmítnout „intimní“ gely. Můžete použít běžné dětské mýdlo.

Sexuální styk je nežádoucí po dobu 6 týdnů po porodu. Nechráněný sex je nepřijatelný, protože infekce se může dostat do dělohy.

Závěrem je třeba zdůraznit, že okamžik, kdy začíná menstruace po porodu, nenastává u různých žen současně. Doba procesu obnovy je čistě individuální. Osobní hygiena hraje po porodu obrovskou roli. V tuto chvíli musíte být velmi opatrní ke svému tělu, abyste zabránili vstupu infekcí do dělohy a výskytu jakýchkoli zánětlivých procesů.

Když po porodu začíná menstruace kojením a umělým krmením, kolik dní uplyne a jak vypadají?

Jednou z velkých výhod těhotenství a kojení, které ocení každá žena, je to, že si můžete dočasně odpočinout od menstruace. Trvání absence menstruace po porodu samozřejmě závisí na vlastnostech fyziologie. U některých se menstruační cyklus obnoví za rok nebo déle, u jiných se vrátí do normálu po několika měsících. Co to ovlivňuje a jak se mění samotná menstruace?

Trochu o menstruaci a menstruačním cyklu

Abychom pochopili, jak a kdy se cyklus obnoví po porodu, je nutné se ponořit do podstaty samotné menstruace - fyziologického procesu v těle ženy v reprodukčním věku. První menstruace znamená začátek puberty a restrukturalizaci všech systémů..

Existují 3 fáze menstruačního cyklu:

 1. Ovulační. Proces zrání vajíčka, které po ovulaci vstupuje do vejcovodu a pohybuje se do dělohy. Je připravena k oplodnění tři dny. Po této době, aniž by byla oplodněna, zemře.
 2. Luteální neboli fáze žlutého tělíska. Trvá 13-14 dní. Existuje aktivní produkce sekrece, která zajišťuje fixaci oplodněného vajíčka na vnitřní stěně dělohy.
 3. Folikulární. Toto je samotné období menstruace, kdy pokles produkce progesteronu a odmítnutí endometria vede ke krvácení. Tato fáze trvá 3-7 dní a žena ztrácí 30-50 (ale ne více než 80) ml krve.

Proč neexistují období během těhotenství?

Během luteální fáze menstruačního cyklu, v důsledku úspěšného početí, corpus luteum začíná produkovat progesteron, dokud se nevytvoří placenta, která je následně zodpovědná za produkci hormonů. K zachování plodu jsou nutné hormonální změny. Ve stejném období má žena fyziologickou amenoreu, jinými slovy nepřítomnost menstruace.

Důvodem, proč během těhotenství nejsou období, je fyziologie ženského těla. Díky těmto sekrecím se ve skutečnosti odstraní vaječná buňka, která nebyla oplodněna, a endometrium, ke kterému by mělo být připojeno v případě úspěšného početí. Když žena otěhotní, není třeba se jich zbavovat..

Poporodní výtok (lochia): jak to vypadá, jak dlouho to trvá?

Nezaměňujte poporodní krvácení, také se jim říká lochie, s obnovou cyklu. Tímto způsobem se v poporodním období vytvořil zraněný povrch v místě, kde se oddělily plodové membrány a placenta. Tento proces pokračuje, zatímco se obnovuje vnitřní povrch dělohy. Obvykle to trvá 30-45 dní po přirozeném porodu a o něco déle, pokud došlo k císařskému řezu.

Lochia postupně mění svůj charakter. Jsou maximálně hojné během prvních tří dnů po porodu. Pak je pozorován jejich postupný pokles. 5. až 7. den získají světlejší odstín a po 2 týdnech ztuhnou. Přítomnost krve ve výtoku je někdy možná, ale je nevýznamná. Minimální doba mezi ukončením lochie a okamžikem, kdy dojde k první menstruaci po porodu, by měla být dva týdny..

Když vaše menstruace poprvé nastane po porodu?

Nejčastěji kladenou otázkou u žen, které nedávno porodily, je, jak dlouho po porodu začíná menstruace. Obnova cyklu je velmi individuální a to, jak dlouho může trvat, nezávisí na jednom faktoru. Když menstruace začíná po porodu, je to také určeno typem krmení.

Pokud žena kojí dítě

Kojení má velký vliv na to, jak rychle může menstruace přijít po narození dítěte. Čím déle žena krmí dítě mateřským mlékem na požádání a bez doplňkové stravy, tím později se objeví menstruace. Menstruace může trvat po 4–6 měsících. Je v pořádku, pokud začnou až po roce..

Důvodem tohoto dlouhého zpoždění je produkce hormonu prolaktinu. Je odpovědný za laktaci u ženy. Hormon také plní druhou funkci, konkrétně potlačuje vývoj vajíčka, a proto chybí menstruace, protože není co opustit.

Přesto kojení není 100% zárukou, že žena znovu neotěhotní. Podle statistik se u 15% těch, kteří porodili s pravidelným kojením, obnoví menstruační cyklus o 3-4 měsíce.

Pokud laktace chybí nebo je zastavena velmi brzy

V moderním světě se umělé krmení často praktikuje. Některé matky z vlastní vůle, jiné kvůli určitým zdravotním problémům přestanou kojit dítě mateřským mlékem. Bez ohledu na to, co vedlo k přechodu na umělé mléko, se produkce mléka zastaví a laktace končí.

Výsledkem je, že hormon prolaktin také postupně přestává být produkován, nic nebrání vývoji nového vajíčka a menstruace může začít již 8 týdnů po ukončení laktace. Jsou však možné i jiné možnosti, a to jak dřívější, tak pozdější nástup menstruace..

Pokud je dítě na smíšeném krmení

Další možnou možností krmení dítěte je smíšené krmení. Skládá se ze střídání mateřského mléka a kojenecké výživy. Často se volí, když žena nemá dostatek mléka, aby plně uspokojila potřeby dítěte. Kojení nekončí tak náhle jako u výhradně umělého krmení, takže žena může očekávat, že menstruace bude do devíti až šestnácti týdnů po porodu. Toto období je také způsobeno snížením produkce prolaktinu a ukončením jeho působení na vaječníky..

Ovlivňuje typ porodu příchod menstruace?

Kromě otázky, kolik menstruace se po porodu obnoví, mnoho lidí se zajímá o to, zda je tento proces ovlivněn způsobem, jakým samotný porod proběhl. Bez ohledu na to, zda žena porodila přirozeně nebo měla císařský řez, se menstruační cyklus po porodu vrátí do normálu stejným způsobem. S kojením menstruace nepřijde nejméně dalších šest měsíců, s umělou - první menstruace po porodu může začít za 3 měsíce a ještě dříve.

Mění se menstruační cyklus ženy??

Po porodu se menstruační cyklus často mění. To platí nejen pro načasování, kdy dochází k obvyklé menstruaci, ale také pro další aspekty procesu. Nepravidelná menstruace před porodem pak může začít chodit jako hodiny a naopak pravidelná menstruace může zabloudit. Obnova může vytvořit nové pocity, včetně bolestivých. Mohou se také změnit alokace, jejich barva a množství. Důvody, proč se to stane, spočívají v těle a jeho práci..

Trvání menstruace a samotný cyklus

Po vstupu do doplňkových potravin nebo přechodu na recepturu není začátek měsíční menstruace daleko. V tomto procesu nedochází k žádným významným změnám. Pokud jde o délku cyklu a délku samotného výtoku, zůstávají stejné jako před těhotenstvím..

Odchylky od obvyklých norem se mohou vyskytnout v prvních 2–3 cyklech, zatímco probíhá zotavení. Interval mezi krvácením během tohoto období se může snížit i prodloužit, ale jen mírně. Samotná menstruace může také trvat jen pár dní nebo se naopak natáhnout na týden, což také nepřekračuje normální hodnoty. V průběhu času by se měl cyklus a průběh menstruace vrátit k normálu. Pouze pokud po třech cyklech zůstane nepravidelný, měli byste jít ke gynekologovi, abyste zjistili příčinu a odstranili problém.

Povaha vypouštění

Ve fázi zotavení může změnit nejen časový rámec, ale také samotnou povahu vaginálního výtoku. Mohou se stát vzácnými nebo hojnými. Ten by neměl vyděsit ženu, pokud takové vypouštění trvá asi týden a výměna těsnění se vyskytuje ne častěji než jednou za 2-3krát denně (ale ne více než 5). Známky krvácení vyžadující okamžitou lékařskou pomoc jsou:

 • doba trvání je více než 10 dní;
 • šarlatový nebo hnědý výtok;
 • zvýšení teploty;
 • bolest v břiše;
 • tachykardie;
 • slabost.

Kromě změny objemu sekrecí se v nich mohou objevit krevní sraženiny. To je také normální a naznačuje to, že proces obnovy endometria v děloze ještě neskončil..

Pocity před a během menstruace

Pocity, které žena zažila před a během menstruace před těhotenstvím, se mohou změnit. Stejně jako dříve jsou prekurzory krvácení po porodu:

 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • zhoršení nebo změny nálady;
 • bolest hlavy.

Pokud jde o samotný průběh menstruace, může být doprovázen:

 • bolest;
 • otok;
 • záchvaty nevolnosti;
 • závrať;
 • emoční nestabilita.

Pokud je bolest tak silná, že je zapotřebí zmírnit bolest, je lepší neodkládat konzultaci s gynekologem. Možná příčina je algodismenorea způsobená hormonálními poruchami.

Kdy je nutné se poradit s lékařem?

Stává se, že menstruace, která začíná po porodu, získává patologický charakter. To vyžaduje povinnou návštěvu gynekologa, protože bez jeho pomoci nelze po porodu obnovit menstruační cyklus..

Mezi projevy, které slouží jako důvod k návštěvě lékaře, se rozlišují:

 • Výtok v období po porodu se náhle zastavil. To může signalizovat ohyb dělohy nebo lochiometr, když se lochie hromadí v děloze.
 • Tři nebo více cyklů za sebou po porodu je výtok velmi vzácný. Jsou způsobeny hormonálními poruchami.
 • Nepravidelná období, která přicházejí s dlouhými přestávkami (až 3 měsíce) šest měsíců po porodu. Vysvětleno problémy s vaječníky.
 • Bohatá období po dobu delší než 2 cykly. Jejich příčinou jsou tkáně membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Menstruace, která trvá déle než týden. Současně ji doprovází slabost a závratě..
 • Pokud po porodu začne bolestivé období doprovázené horečkou, nepříjemným zápachem a změnou barvy výtoku, pak to signalizuje přítomnost nádoru nebo infekce.
 • Vzhled rozmazaných značek před a po menstruaci. Příznaky endometriózy nebo zánětu.
 • Menstruace jeden měsíc po porodu. Kvůli lochii, která trvá 20–40 dní, je tak časná menstruace nemožná. Zvýšené krvácení naznačuje přítomnost krevní sraženiny v děloze, která není schopna odejít, v důsledku čehož začíná zánět. Problém je obvykle vyřešen škrábáním.
 • Svědění a sýrový výtok. Zjevné příznaky drozdů.
 • Krvácení dvakrát měsíčně, opakované po dobu 3 nebo více cyklů.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Proč se menstruace neobnoví ihned po porodu?

Kdy by měla menstruace začít po porodu: přibližná data

 1. Čisté kojení. U hv nedochází k menstruaci. Musí však být splněny určité podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na prsa alespoň jednou za tři hodiny. Nelze zrušit ani noční kanály. Ale během spánku můžete povolit přestávku až šest hodin. Při tomto režimu krmení produkuje tělo dostatek prolaktinu, který spolehlivě chrání ženu před ovulací. V tomto případě se menstruace neobjevuje každý rok..
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá žádný antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace přichází za tři.
 3. Zavedení doplňkových potravin. Pediatři doporučují začít převádět dítě do jídla pro dospělé, a to od šesti měsíců. S příchodem rozmanitosti stravy se dítě obvykle méně zajímá o mateřské mléko. Postupně jeho produkce klesá, hladiny prolaktinu klesají a menstruace se obnovuje.
 4. Komplikace porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Proto se menstruace objeví později než o tři měsíce později..
 5. Stav nervového systému u ženy. Stres může výrazně ovlivnit váš menstruační cyklus. To platí i po porodu. Jak přesně to ovlivní, je však těžké předvídat. Proto nelze říci, kdy čekat na menstruaci..
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžuje se domácími pracemi, pak menstruace přijde včas.
 7. Obecné zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit, že váš cyklus bude pravidelnější a méně bolestivý. To je způsobeno radikální restrukturalizací hormonálního pozadí. Ale se špatným zdravím a zhoršením chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše menstruace přijde včas..

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • lochie se postupem času stává chudší a bledší. Postupně mizí. Poté následuje krátká přestávka. A teprve poté může menstruace odejít,
 • když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První období může být velmi sporé nebo příliš těžké.,
 • když přijde menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. O kolik měsíců později můžete čekat na další propuštění? I dva měsíce jsou normální období,
 • všimněte si, o kolik jde výběr. Za fyziologické se považuje období od 2 do 7 dnů,
 • neočekávejte, že po takové vážné restrukturalizaci začne menstruace okamžitě chodit pravidelně. Tělo potřebuje až šest měsíců, než se cyklus plně obnoví.

Menstruace po porodu: varovné příznaky

 1. Musíte věnovat pozornost tomu, kolik období chybí. Pokud jste dokončili kojení a vaše ženské funkce se neobnovily během dvou až tří měsíců, měli byste navštívit svého lékaře. To není známka žádné nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku..
 2. Zvláště alarmujícím příznakem je nadměrný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Takový obraz mohou vyvolat hormonální poruchy i různé nemoci - endometrióza, adenomyóza, hypoplázie endometria a dokonce i nádory různé etiologie..

Shrnutí

Populární propagační akce na Mamsy

Populární příspěvky

Nejzlobivější děti podle znamení zvěrokruhu! Zábavě dospělých se říká podnikání, dětem se také říká podnikání. Zdá se, že toto trefné Augustinovo pozorování je v souladu s dětskou neposlušností, ale bohužel ne úplně. Shromáždili jsme nejzlobivější děti podle znamení

Trhliny na prstech: příčiny a léčba Aby se zabránilo prasklinám na pokožce rukou, je třeba nejen vyloučit možné příčiny, ale také zvolit účinné metody léčby, pokud vás již takový nepříjemný osud postihl.

Chůze na hubnutí Doporučení lékařů a předních trenérů fitness, která jsou uvedena v článku, vám pomohou zhubnout bez vyčerpání tréninku a vyčerpávající stravy.

Velké milostné příběhy: Meyerhold a Zinaida Reich Legendární režisér vytvořil z mladé dívky skvělou herečku. Z jediného důvodu - miloval. Ale jejich vztah skončil, bohužel, ne tak krásně, jak začal. Ve studiu Meyerhold, budoucí herečka v

Jakého muže si ženy vybírají podle znamení zvěrokruhu? Každá sebeúcta mladá dáma nemá ve své skříni ukrytou kostru, ale něco zajímavějšího. Udržuje se tam standard člověka. S tímto standardem kontroluje své pány a kontroluje, zda odpovídají

Ženy často věnují pozornost zpoždění menstruace, ale je nebezpečnější, když začnou brzy. Pokud žena není v situaci, kdy jsou nepravidelnosti cyklu normální (laktace, přechod, menopauza), mělo by to být výstrahou.