Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Je všechno stále? Menstruace po porodu

Narození dítěte a první měsíce mateřství zůstávají pozadu a mnoho mladých matek má otázku: kdy začne první menstruace po porodu??

Victoria Gudebskaya
Porodník-gynekolog, Moskva

U některých žen se cyklus po porodu obnoví rychle, zatímco jiné čekají na kritické dny po mnoho měsíců. Co určuje tento proces a zda bude období po porodu stejné jako dříve?

Jedním ze znaků reprodukčního zdraví ženy je pravidelný menstruační cyklus. Těhotenství je stav fyziologické amenorey. Jinými slovy, absence menstruace je pro nastávající matku normální. Po porodu se vše postupně vrací do normálu..

Menstruační cyklus je výsledkem dobře koordinované práce vaječníků, dělohy a žláz s vnitřní sekrecí. Proto je normální obnovení funkce těchto orgánů po porodu klíčem ke vzniku pravidelné menstruace u ženy..

Během těhotenství prochází děloha změnami. Zvyšuje se v důsledku růstu jeho složek - svalových vláken. Po celou dobu nosení dítěte se tedy váha dělohy zvyšuje ze 40–50 g na 5 kg. Ihned po porodu začíná opačný proces - involuce, tj. návrat dělohy do prenatálního stavu, zmenšení její velikosti a změny její struktury. Děloha se stahuje a její váha se blíží 1 kg a na konci 8. týdne po narození váží již 50-70 g.

Menstruace po přirozeném porodu

Ihned po oddělení placenty v konečné fázi porodu zůstává v děložní dutině malé množství krevních sraženin, které nadále vynikají až 7-10 dní. Během 2-3 dnů po porodu prochází povrchová vrstva - endometrium (výstelka dělohy) pod vlivem těhotenského hormonu progesteronu strukturálními změnami. V poporodním období je tato membrána odmítnuta a uvolněna ven ve formě lochie (poporodní výtok).

Během prvních 3-4 dnů jsou lochie světlé, tmavě červené barvy, mohou být sražené, poté přibližně do 10 dnů získají krvavý charakter, poté až 3 týdny mohou mít nažloutlou barvu a slizovitou konzistenci.

V děložní dutině začínají regenerační procesy. Vnitřní vrstva dělohy, s výjimkou placentárního místa (místo připojení placenty ke stěně dělohy), je obnovena během prvních 7-10 dnů. Sliznice dělohy dosahuje normální tloušťky 3-4 týdny po porodu. Místo placenty se uzdraví do konce 6. týdne poporodního období.

Cervix se vytvoří do 3 dnů, ale vnitřní hltan (vnitřní otvor děložního čípku, kterým komunikuje cervikální kanál s dutinou dělohy) je stále otevřený o 2-3 cm. A až do konce 1. týdne po porodu se děložní čípek vytvoří Konečně.

Funkce vaječníků při absenci kojení se obnoví v průměru po 6-8 týdnech, tj. Již 2-2,5 měsíce po porodu, může začít první menstruace.

Délka menstruačního cyklu po porodu a doba krvácení se mohou lišit a mohou se lišit od menstruačního období, které měla žena před porodem. Je však důležité, aby odpovídaly fyziologickým parametrům. Je možné, že se doba trvání cyklu změní - menstruace po porodu se prodlouží nebo naopak zkrátí. Během období obnovení menstruační funkce je možné zvýšit objem ztracené krve, ale nepřekračovat povolené limity - 150 ml (ne více než 10 "maxi" vložek). Během 4-6 měsíců bude menstruační cyklus zaveden, jsou možné výkyvy v jeho trvání od 21 do 40 dnů. Toto není patologie, pokud jsou tyto změny ve fyziologické normě..

Kojící matky nemusí mít období kojení nebo do zavedení doplňkových potravin. Nedostatek menstruace během kojení se nazývá laktační amenorea. Když žena kojí, její hypofýza (endokrinní žláza nalezená v mozku) produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který stimuluje produkci mléka. Blokuje ovulaci. Na pozadí laktace ve vaječníku tedy nedochází k hlavním cyklickým procesům - zrání folikulu, ovulace, fungování "žlutého těla". Proto nejsou syntetizovány hormony, které způsobují změny v endometriu, které jsou charakteristické pro normální menstruační cyklus. Proto kojící žena nemá menstruaci..

Pokud dítě kojí pouze na požádání, to znamená, že dostává mateřské mléko kdykoli během dne nebo v noci, pak menstruace obvykle chybí několik měsíců nebo po celou dobu kojení. Se zavedením doplňkových potravin dítě přestane aktivně sát mateřské mléko, syntéza hormonu prolaktinu klesá. V tomto případě menstruace obvykle nastává před koncem laktace. Pokud je výživa kojenců původně smíšená (například kvůli nedostatečnému vylučování mléka), obnoví se menstruace v průměru do 4. měsíce po narození.

Menstruace po císařském řezu

Obnova menstruačního cyklu je proces závislý na hormonech. A o všem rozhoduje obnovení funkce endokrinních žláz (vaječníky, hypofýza). Způsob porodu - přirozený porod nebo porod císařským řezem - prakticky nehraje roli. Nejčastěji se po operaci obnovuje menstruační cyklus stejným způsobem jako po normálním porodu..

Pokud matka kojí dítě, potom ke vzniku menstruačního cyklu u žen po chirurgickém porodu dochází stejným způsobem jako po přirozeném porodu..

Při umělém krmení hypofýza neuvolňuje hormon oxytocin, který stahuje dělohu, takže její zotavení je pomalejší, navíc jizva na děloze po císařském řezu tento proces komplikuje. Výsledkem je, že se menstruace při krmení dítěte pomocí umělé výživy obnoví v průměru o 2-3 týdny později než při umělém krmení po přirozeném porodu..

V normálních mezích
Normální menstruační cyklus je 21–35 dní, doba krvácení je 3–7 dní, nejhojnější výtok je pozorován v prvních dnech cyklu.

Možné problémy

Nedostatek menstruace po porodu

Za možnou patologii je považována absence menstruace (amenorea) po dobu šesti měsíců bez laktace nebo po dobu jednoho roku kojení. Může to být způsobeno hyperprolaktinemií.

Normálně se syntéza prolaktinu hypofýzou zvyšuje během těhotenství a kojení. Na konci laktace by měl prolaktin klesnout na normální hladinu. Pokud se tak nestane, pak prolaktin potlačuje syntézu hypofyzárních hormonů (folikuly stimulující hormon - FSH, luteinizační hormon - LH), které způsobují cyklické změny ve vaječnících, jmenovitě růst folikulu (bublina s vejcem, ve kterém se syntetizují estrogeny), ovulace (prasknutí tohoto folikulu a uvolnění vajíčka) a syntéza progesteronu žlutým tělem (dočasná endokrinní žláza v ženském těle, vytvořená po ovulaci v místě prasknutí folikulu). Žena s hyperprolaktinemií tedy nemá ovulaci a vaječníky nesyntetizují hormony (estrogeny, progesteron), které regulují menstruační cyklus. Proto má máma amenoreu..

Absence menstruace po porodu by měla ženu upozornit na nástup dalšího, ne vždy žádoucího těhotenství, protože k ovulaci dochází před nástupem první poporodní menstruace. Krevní test na ß-hCG (lidský choriový gonadotropin) to pomůže vyloučit, nebo méně spolehlivým způsobem je stanovení tohoto hormonu v moči pomocí domácího těhotenského testu.

Problémový cyklus po porodu

Kromě absence menstruace mohou být problémy s pravidelností menstruačního cyklu, jeho délkou, délkou, objemem krvácení, mazovými sekrety před a po menstruaci..

Pokud menstruační cyklus nebyl stanoven do 6 měsíců, je nepravidelný - to je důvod k návštěvě lékaře. Pokud se po porodu změnila doba cyklu a je to méně než 21 dní nebo více než 35 dnů, je také nutná konzultace s gynekologem. Příliš krátká (1-2 dny) nebo příliš dlouhá menstruace (více než 7 dní) může být známkou přítomnosti jakékoli patologie, například endometriózy (onemocnění, při kterém se výstelka dělohy - endometrium - objevuje na atypických místech, v tomto případě roste do svalové membrány dělohy) a děložní fibroidy (benigní nádor dělohy, sestávající ze svalové tkáně dělohy).

Objem ztráty krve během menstruace by měl být alespoň 50 ml a nepřesáhnout 150 ml. V prvních měsících po první poporodní menstruaci může menstruace projít s určitými odchylkami, které stále musí odpovídat fyziologické normě: například v nejvíce „hojných dnech“ by měla stačit jedna střední vložka po dobu 4-5 hodin. Štíhlá menstruace může být známkou hormonálních poruch - hyperprolaktinémie, nitroděložní patologie (chronická endometritida, synechie). Příliš mnoho menstruační krve může být známkou děložních myomů, zánětlivých onemocnění pánve. V takových případech je nutná konzultace s gynekologem..

Možná po porodu se objeví špinění krvácení několik dní před menstruací a během 3-7 dnů po jejím ukončení. Tento příznak je známkou endometriózy dělohy nebo přítomnosti zánětlivého procesu v její dutině - endometritidy. Jakékoli špinění uprostřed cyklu, krvácení mimo očekávané období příští menstruace, je patologie a vyžaduje odbornou radu.

Matky, které si stěžují na silnou bolestivou menstruaci před porodem, velmi často po narození dítěte nepociťují podobné problémy. To je způsobeno skutečností, že po narození dítěte děloha mírně mění svou polohu. A nadměrné ohýbání přední nebo zadní, které způsobuje bolest během menstruace, zmizí. Existují také opačné situace, kdy jsou ženy, které během menstruace před porodem a po porodu nepociťují žádné bolesti, nuceny užívat analgetika, aby zmírnily bolest..

Bolestivá menstruace (algodismenorea) po porodu je nepopiratelným důvodem k návštěvě lékaře. Mohou se objevit v důsledku nepříznivého psychologického prostředí, nezralosti těla, závažných infekčních nebo somatických onemocnění (jakékoli nemoci vnitřních orgánů, s výjimkou pohlavních orgánů, některé infekční nemoci a duševní choroby). Bolestivá období jsou také impozantním příznakem zánětlivého onemocnění pánve..

Naléhavě k lékaři!

Zadržené kousky placenty mohou také způsobit pozdní poporodní krvácení ve 2. týdnu po narození dítěte. Častěji k těmto krvácením dochází v důsledku nesprávného a opožděného hojení placentárního místa (místo připojení placenty ke stěně dělohy).

Výskyt hojného krvácení jako typu krvácení je možný za 4-5 týdnů po porodu. V tomto případě je nutná urgentní hospitalizace. Nejedná se o menstruaci; krvácení je pravděpodobně způsobeno placentárním polypem vytvořeným v děložní dutině v poporodní době (kousek placentární tkáně přetrvávající v děložní dutině, zahuštěný v důsledku tvorby pojivové tkáně). V tomto případě bude žena potřebovat urgentní chirurgickou péči..

Většina žen ví, že vývoj menstruačního cyklu po porodu není vždy plynulý. Ne všechny odchylky však lze považovat za variantu normy. Je třeba si uvědomit, že pravidelný menstruační cyklus je indikátorem reprodukčního zdraví a dobře koordinované práce orgánových systémů ženského těla. Jakékoli problémy na cestě k tvorbě pravidelné menstruace se proto nejlépe řeší ve spolupráci s ošetřujícím lékařem porodníkem-gynekologem.

Je to vždy spolehlivé?

Možnost početí přímo souvisí s ovulací, ke které dochází v průměru 2 týdny před první poporodní menstruací. Žena je tedy připravena k oplodnění, aniž by o tom vůbec věděla. V takové situaci je pravděpodobnost nechtěného těhotenství vysoká. Mnoho porodníků a gynekologů doporučuje sexuální odpočinek po dobu až 6 týdnů po porodu. V budoucnu bude při absenci laktace nebo smíšeného krmení nutné zvolit metodu antikoncepce.

Při kojení pamatujte, že laktace je nespolehlivým způsobem, jak zabránit těhotenství. "Funguje" to 6 měsíců pouze při kojení. Účinnost antikoncepčního účinku u laktační amenorey se blíží 95%. Aby tato metoda fungovala, musí být splněny následující podmínky: krmení dítěte na vyžádání, nejméně 6krát denně, povinná přítomnost nočních doplňků, absence smíšeného krmení a doplňkových potravin.

Menstruace po porodu: 8 hlavních otázek, které ženy kladou

Menstruace po porodu: 8 hlavních otázek, které ženy kladou.

Ženy se nejčastěji obávají obnovení menstruačního cyklu, protože s tím souvisí další plánování rodiny, léčba různých nemocí a jen osobní pohodlí..

Shromáždili jsme otázky týkající se obnovy cyklu, které se ženy obvykle ptají na schůzku s gynekologem, abyste našli odpovědi na téma, které vás zajímá..

1) Jaké faktory určují míru zotavení menstruačního cyklu po porodu?

- Obnova menstruačního cyklu po porodu u každé ženy je přísně individuální. Existují však obecné vzorce. To:

-přítomnost komplikací během těhotenství a během porodu;

- hormonální onemocnění a jiné chronické poruchy;

- délka a povaha kojení.

2) Jak obnova cyklu závisí na povaze výživy dítěte?

Během laktace se v ženském těle produkuje hormon prolaktin, který inhibuje ovulaci a nástup menstruace. Lze proto tvrdit, že kojení a jeho povaha jsou určujícím faktorem rychlosti zotavení menstruačního cyklu..

Pokud po porodu žena kvůli různým okolnostem nezačala kojit, hladina prolaktinu se co nejdříve sníží a po přibližně 1,5–2 měsících se menstruační cyklus plně zotaví.

U kojení závisí zotavení cyklu na povaze krmení. Pokud dítě dostane mateřské mléko na požádání, první menstruace začne až rok po porodu. Zde hraje roli faktor - kolik mléka ženské tělo vyprodukuje. Čím více je, tím delší je doba zotavení cyklu..

Při smíšeném kojení se proto menstruační cyklus obnoví dříve. Kvůli doplňkovému krmení potřebuje dítě méně mléka než dítě, které se jím krmí výhradně. Prolaktin se proto vyrábí v menším množství. Ženy, které praktikují smíšené krmení, musí počkat, až se menstruační cyklus zotaví již 3–6 měsíců po porodu..

3) Záleží na obnově menstruačního cyklu podle toho, jak k porodu došlo: přirozenou cestou nebo císařským řezem?

To je mylná představa, protože povaha porodu nehraje žádnou roli v načasování obnovy cyklu. Vše záleží především na povaze krmení dítěte..

4) Proč po první menstruaci byl dlouhý interval před další?

U některých žen jde obnova cyklu jako hodinky. Pro ostatní je mírně pozdě. A pokud mezi prvními a druhým, například dvěma měsíci, došlo k přestávce, neměli byste si dělat starosti. Zvláště pokud kojení pokračuje.

Graf se může „vznášet“ během prvních 2–3 cyklů. Nedělejte si starosti, pokud k nim dojde brzy nebo se zpožděním. Pokud se však stabilita v cyklu neobjevila ani po 3 menstruacích, musíte kontaktovat gynekologa. Nezapomeňte se nechat otestovat, protože důvod nepravidelnosti může být velmi vážný: při zánětlivých procesech vnitřních pohlavních orgánů, endometrióze, nádorech dělohy nebo vaječníků.

5) Může se povaha výboje změnit, mohou se objevit bolestivé pocity, které tam dříve nebyly?

Po porodu se vzor menstruace někdy mění. Jedná se o reakci na změny, které tělo za poslední dobu zažilo. Například pokud byl výtok dříve bolestivý a po porodu již nezpůsobuje stejné nepohodlí, vysvětlení je velmi jednoduché. Příčina bolesti dříve spočívala v záhybu dělohy, což ztěžovalo odtok menstruační krve. Během těhotenství a porodu se interpolace vnitřních orgánů mírně změnila, ohyb dělohy zmizel a v důsledku toho bolestivé pocity během výtoku přestaly obtěžovat.

6) Proč se výtok po porodu stal hojnějším a bolestivějším??

Během těhotenství se ženské tělo téměř opotřebovává. Celá jeho síla je věnována plnému nošení dítěte. Zatížení, včetně zátěží na endokrinní a nervový systém ženy, se neuvěřitelně zvyšuje. To je zpravidla důvodem měsíčního nepohodlí po obnovení cyklu..

Můžete se jich zbavit, ale musíte dodržovat dvě pravidla: dostatek odpočinku a jíst vyváženě. Docela obtížné s malým dítětem, ale přesto stojí za to to vyzkoušet.

7) Je možné znovu otěhotnět před obnovením menstruačního cyklu a pokud kojíte dítě?

Mnoho mladých matek se mýlí, že absence cyklu je zárukou proti novému těhotenství. O tom je přesvědčeno velké množství dětí s počasím - můžete otěhotnět i po velmi krátké době po porodu. Není to snadné, ale některé uspějí.

Ale co se v této době děje v ženském těle: hormon prolaktin potlačuje reprodukční funkci. Aby však mohl svůj úkol zvládnout až do konce, je nutné dítě krmit častěji. Čím delší jsou přestávky, tím vyšší je riziko nového těhotenství v době, kdy se tělo zdaleka nezotavilo..

Pokud matka krmí dítě často a na vyžádání, šest měsíců po porodu, stále stojí za to použít alternativní způsoby ochrany. Důvodem je skutečnost, že po zavedení doplňkové stravy dítě potřebuje méně mateřského mléka a objem produkovaného prolaktinu se začíná snižovat.

8) Může stres změnit proces obnovy cyklu??

Obnova menstruačního cyklu není jen fyziologickým procesem, ale také psychologickým. Čím více se toho mladá matka obává, tím vyšší je riziko problémů. Je třeba si uvědomit, že každý člověk je jiný. Pokud se váš cyklus ještě nezotavil, zatímco druhá mladá matka se již vrátila na předchozí frekvenci, neměli byste si dělat starosti. Lze tedy vyvolat pouze nervové zhroucení, jehož důsledky se jistě projeví v hormonálním pozadí. Proto nebuďte nervózní, užívejte si mateřství a pokud potřebujete pomoc, kontaktujte svého gynekologa. Rozptýlí pochybnosti o vašem zdraví..

Menstruace po porodu: načasování a povaha

Dříve či později začne každá žena, která se nedávno stala matkou, menstruovat. Povaha a trvání menstruace i samotného menstruačního cyklu závisí na individuálních charakteristikách, průběhu porodu a těhotenství a na komplikacích, které nastaly v období po porodu. Každá žena by však měla být připravena na změny v menstruačním cyklu po porodu, aby nezmeškala těhotenství nebo nemoc..

 • Trochu o menstruačním cyklu
 • Obnovení menstruačního cyklu po porodu
 • Kdy začíná vaše menstruace po porodu?
 • Povaha menstruace po porodu

Trochu o menstruačním cyklu

Normální menstruační cyklus má 2 fáze. V první folikulární fázi se estrogeny aktivně produkují ve vaječnících, pod jejich vlivem dozrává hlavní folikul, ze kterého se později uvolní vajíčko. V endometriu se proliferační procesy vyskytují současně, rostou a „bobtnají“. Po ovulaci (prasknutí dominantního folikulu) se uvolněné vajíčko dostane do vejcovodu, kde je oplodněno spermatem.

Druhá fáze (luteální) je způsobena syntézou progesteronu a produkce estrogenu zmizí. Sekreční změny se vyskytují ve výstelce dělohy a je připravena přijmout oplodněné vajíčko. Pokud nedošlo k početí, pak se na konci druhé fáze tvorba progesteronu téměř zastaví a zarostlá vnitřní membrána (endometrium) začíná být odmítána. Tento proces se nazývá menstruace..

Během těhotenství corpus luteum, které produkuje progesteron, neumožňuje odmítnutí sliznice dělohy, to znamená, že neexistuje menstruace. Progesteron chrání těhotenství před ukončením a uvolňuje jeho svalový systém. Celé období těhotenství je doprovázeno fyziologickou amenoreou.

Průměrná ztráta menstruační krve je 50 - 150 ml a doba krvavého výtoku je 3 - 7 dní.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Rychlost involuce dělohy ovlivňují různé faktory. Velmi důležitý je věk ženy, její celkový stav, průběh těhotenství a porodu, přítomnost laktace atd. Subinvoluce dělohy (pomalá kontrakce) je pozorována v následujících situacích:

 • parita (mnoho narození v historii);
 • první porod ve věku 30 a více let;
 • vleklá, komplikovaná práce;
 • nedodržení režimu v období po porodu.

Protože po oddělení placenty je děloha zevnitř obrovským povrchem rány, její uzdravení vyžaduje čas. Výtok, který se vyskytuje v poporodním období, se nazývá lochia, ale mnoho žen jej považuje za menstruační. Lochia nemá nic společného s menstruačním cyklem a je spojena s obnovou děložní výstelky. Lochia se zastaví po 30 - 40 dnech.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Obnova menstruace po porodu přímo souvisí s kojením. Pokud žena z jakéhokoli důvodu odmítla kojit, zpravidla se menstruační cyklus obnoví po 6 až 8 týdnech a začíná první menstruace po porodu. Menstruace u kojících žen chybí téměř po celou dobu laktace, nejméně 6 měsíců, dokud nebudou do stravy dítěte zavedeny doplňkové potraviny. Tato skutečnost je způsobena působením hormonu - prolaktinu, který stimuluje produkci mléka a potlačuje hormonotvornou funkci vaječníků. Čím méně často mladá matka kojí, tím méně se syntetizuje prolaktin a tím větší je pravděpodobnost, že vaječníky začnou produkovat hormony..

Menstruace u kojících žen chybí po dobu nejméně 6 měsíců. První menstruace po porodu se často vyskytuje na pozadí anovulačního cyklu. To znamená, že dochází k dozrávání dominantního folikulu, ale nepraskne s následným uvolněním vajíčka, ale prochází opačným vývojem (regresí). K tomu však nedochází ve všech případech a je možné ovulaci, což znamená, že existuje riziko otěhotnění. Trik spočívá v tom, že kojící žena si neuvědomuje, jaké hormonální procesy v jejím těle probíhají, a místo menstruace čelí neplánovanému těhotenství, protože k ovulaci dochází o 2 týdny dříve než menstruace. Proto metoda laktační amenorey nezaručuje 100% ochranu před těhotenstvím (Přečtěte si více o všech metodách poporodní antikoncepce). Účinnost této metody dosahuje za určitých podmínek 98%:

 • přestávky mezi krmením ne více než 4 hodiny během dne a 6 hodin v noci;
 • krmení dítěte pouze mateřským mlékem bez přidávání vody.

Povaha menstruace po porodu

Po porodu se může doba trvání menstruačního cyklu změnit, obvykle ve směru zkrácení, samotné menstruace a její povahy. Zpravidla je menstruace po porodu hojnější a kratší, což souvisí s anatomickými změnami v cervikálním kanálu (trochu se zkracuje a rozšiřuje). Bolest během menstruace může také zmizet, pokud byla způsobena nesprávnou polohou dělohy (nadměrné ohýbání nebo ohýbání dělohy dozadu). Pokud jsou vaše menstruace dlouhé, těžké nebo bolestivé, je to důvod k návštěvě lékaře..

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Menstruace po porodu

To, že se ženské tělo po porodu vrátí do normálu, „hlásí“ pravidelný menstruační cyklus. Většina mladých matek se zároveň obává hlavní otázky: kdy přesně začíná menstruace po porodu??

Když menstruace nastane po porodu?

Položíte-li tuto otázku gynekologovi, s největší pravděpodobností dostanete rozumnou odpověď: „Až kojení skončí.“ I když kojíte své dítě dva nebo tři roky (i když jen na vyžádání), pravidelný menstruační cyklus „počká“ tak dlouho, jak to bude nutné. Přesně to se stalo v těch dnech, kdy umělá formule pro novorozence ještě nebyla k dispozici nebo byli nepopulární: kojící ženy jednoduše zapomněly na menstruaci na rok, dva nebo více..

Moderní matky se obvykle o takový výsledek nesnaží, pokračují v kojení, dokud dítě nedosáhne 6–12 měsíců, a od 4–5 měsíců postupně zavádějí doplňková jídla. Navíc nástup nástupu menstruace po porodu může být ovlivněn užíváním hormonální antikoncepce, takže je stěží možné přesně určit, kdy začíná menstruace po porodu, aniž by se brala v úvahu konkrétní situace. U jedné ženy může tento proces začít po 3-4 měsících, u druhé - po 3 letech..

Vrátí se tělo mladé matky rychle do normálu? Záleží na mnoha důvodech:

 • věk ženy;
 • jak je zdravá a zda má doprovodné patologie;
 • zda kojí a jak probíhá laktace;
 • jaké bylo těhotenství a porod.

Menstruační problémy mohou nastat, když:

 • zpomalení procesu involuce dělohy;
 • s oslabeným stavem těla (například kvůli krátké přestávce mezi porodem);
 • první pozdní porod (po 30 letech);
 • zatížená historie porodu.

Jak pochopit, že vaše období po porodu skutečně začalo

Žena, která porodila, by se neměla bát, pokud se v prvních dvou měsících menstruace mírně zpozdí nebo přijde o něco dříve, protože během tohoto období tělo znovu reguluje cyklus.

Také nedůvěřujte mýtům o nástupu první menstruace. Například skutečnost, že normalizace menstruačního cyklu přímo závisí na způsobu, jakým byl porod proveden. Ve skutečnosti neexistuje přímý vztah mezi nástupem menstruace a tím, zda se dítě narodilo císařským řezem nebo během fyziologického porodu..

Skutečnost, že se většina žen po porodu zbaví menstruačních bolestí, však skutečně nastává. V některých případech je to docela snadné vysvětlit: například pokud byla bolest v pánevních orgánech spojena s ohýbáním dělohy, důvodem bylo porušení odtoku krve. Po porodu břišní orgány mírně změnily své umístění a ohyb dělohy se zpravidla narovná. Výsledkem je normalizace odtoku krve a bolest zmizí..

Některé mladé matky neberou menstruaci jako menstruaci, ale po porodu - lochii - vylučování hlenu mírně smíchaného s krví. Lochie však ještě není menstruace, ale důsledky traumatu děložních membrán. Barva je lochia - bohatá červená a zůstává tak po několik dní po porodu. Během týdne se objem lochií sníží a jejich barva ztmavne až do hnědé barvy: tyto příznaky naznačují, že se sliznice dělohy hojí. Přidělení lochie může trvat déle, až dva měsíce po porodu. Pak se tento proces zastaví a tělo se začne připravovat na nástup první menstruace nebo na další těhotenství..

Může kojící matka znovu otěhotnět??

Ano, je to docela možné, a to i bez nástupu první menstruace. Faktem je, že ihned po zrání vajíčko opouští vaječník: tento proces ovulace nastává asi dva týdny před nástupem menstruace. To znamená, že žena může otěhotnět před i po ovulaci. A to znamená, že menstruace prostě nemusí mít čas přijít.

Je docela obtížné rozpoznat příznaky těhotenství, když žena kojí. A v raných fázích je to téměř nemožné. Během krmení může menstruační cyklus skutečně zcela chybět a nemusí být zcela stabilní. Nevolnost nebo zvýšené močení mohou být spojeny s otravou nebo urologickými problémy, ztmavnutí v oblasti bradavek může naznačovat důsledky předchozího těhotenství. Pokud jste tedy neplánovali otěhotnět tak rychle, neměli byste se spoléhat na metodu laktační amenorey, je lepší zkusit používat spolehlivou antikoncepci..

Menstruační cyklus se vrátil k normálu: je to tak?

Menstruační cyklus po porodu se obnovuje přirozeně a postupně a toto období trvá asi dva měsíce. První změny ovlivňující tělo mladé matky nastávají v reprodukčním, endokrinním, kardiovaskulárním a nervovém systému. Současně změny ovlivňují také mléčné žlázy a dělohu, která prochází involucí - reverzním vývojem.

K involuci dělohy dochází v určité sekvenci:

 • dno dělohy klesá (do 12 dnů);
 • velikost dělohy klesá (do 2 měsíců);
 • děloha snižuje svou hmotnost na 50 gramů (před porodem vážila asi 400 gramů);
 • vytvoří se vnitřní hltan dělohy (do jednoho a půl týdne);
 • vnější os dělohy se uzavře ve formě štěrbiny (do tří týdnů);
 • obnoví se vnitřní sliznice těla dělohy - endometrium (do dvou měsíců).

Rychlost involuce dělohy je ovlivněna věkem ženy, jejím zdravotním stavem během těhotenství a po porodu, ať už žena kojí, nebo používá umělou výživu. Proces involuce se může zpomalit, pokud je tělo ženy oslabeno opakovaným porodem s krátkou přestávkou, pokud se mladá matka nestará o rutinu spánku a odpočinku.

Co může ovlivnit nástup menstruace po porodu

Příchod první poporodní menstruace se zpravidla může oddálit, pokud je žena vážně nemocná, její hladiny hormonů se nevrátí k normálu, s často prožívaným stresem. Hlavním důvodem mezi všemi důvody pro příchod menstruace je však doba laktace..

 • Pokud žena po roce po porodu kojí dítě výlučně, aniž by používala doplňkovou stravu, měla by se po ukončení laktace očekávat první menstruace.
 • Pokud je dítěti již jeden rok a matka pokračuje v kojení, může menstruace začít pokračováním laktace.
 • Pokud laktace není zcela úplná a matka krmí dítě kojeneckou výživou a zavádí doplňkové potraviny brzy, může první poporodní menstruace přijít za 3–5 měsíců, přestože kojení ještě nepřestalo. Při nedostatečné laktaci se hormon prolaktin, který svým účinkem na vaječníky reguluje příchod menstruace, produkuje v menším množství. Proto se menstruace může objevit mnohem dříve než při kojení bez doplňkové stravy..
 • Pokud žena nedojčí a dítě jí mléko od narození, měla by se první menstruace očekávat jeden a půl až dva měsíce po porodu..

Kojíme podle režimu a na vyžádání: až přijde období?

Když se menstruační cyklus úplně vrátí do normálu, je to signál, že tělo je připraveno na nové těhotenství..

Jak ale zjistit ochotu otěhotnět, když žena kojí? Koneckonců, pokud neexistují žádné období, neexistují žádné jasné známky toho, že se tělo skutečně zotavilo. Ve skutečnosti hodně záleží na režimu kojení..

Faktem je, že hormon prolaktin se produkuje výhradně během kojení. Jak již bylo zmíněno, tento hormon je nejen „odpovědný“ za laktaci, ale má také schopnost potlačovat funkci vaječníků. Pokud však krmíte dítě ne na vyžádání, ale podle režimu, dojde k přerušení produkce prolaktinu. A v tomto případě může dojít k první menstruaci během několika měsíců po porodu - tedy ve stejnou dobu jako u kojící matky.

Když se krmíte na požádání, obnovení menstruačního cyklu bude trvat asi rok a menstruace se neobjeví dříve. Zároveň je třeba si uvědomit, že množství prolaktinu se poměrně rychle sníží, pokud změníte režim krmení na vyžádání na režimovou metodu. V tomto případě se příchod menstruace zrychlí..

 • Expert
 • Poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MAMA

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše miminka. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články od lékařů a autorů - to vše máme :)

Téměř okamžitě po svých čtyřicátých narozeninách začnou ženy nadšeně přemýšlet o nadcházejícím testu - menopauze. Většina z nich o tomto jevu slyšela spoustu špatných věcí: výkyvy nálady, návaly horka, pocení, závratě, poruchy spánku, únavu a snížený výkon...