Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Každý měsíc mají ženy kritické dny - období doprovázené krvácením. Toto je odmítnutá endometriální vrstva.

Lochia se skládá z 80% čisté krve, zbytek tvoří fragmenty umírajícího epitelu a hlenu. Mezi lochií a menstruací jsou významné rozdíly..

Kdy a kolik období po porodu uplyne?

Trvání sekrece lochie

Přidělením lochie se tak děloha očistí a získá svou původní velikost. Během prvních šesti dnů po porodu se přísavky vylučují velmi hojně, někdy obsahují krevní sraženiny.

Pokud je v prvním týdnu tento výtok jasně červený, pak ve druhém týdnu přísavky zhnědnou. S každým týdnem se jejich počet snižuje, rozjasňují se na světle žlutou. Přísavky vynikají až 40 dní.

V tuto chvíli je velmi důležité dodržovat hygienu, vyměňovat vložky co nejčastěji, protože mikroorganismy v sekrecích, které se dostávají do pohodlných podmínek (teplo, vlhkost), se začínají rychle množit, což je plné různých onemocnění urogenitálního systému.

Po císařském řezu trvá výtok o něco déle - děloha se čistí a stahuje pomaleji. Je zraněna, odtok sekrecí je pomalý, takže výhonky mohou trvat mnoho dní. V děloze se tvoří stagnace. Odtok sekrecí se může zlepšit v případě, že dojde k kojení - v tomto procesu se děloha lépe stahuje.

Když je naléhavá pomoc lékaře?

Každá žena má jiný proces obnovy těla. V této době se mohou objevit příznaky, při nichž je naléhavě nutné vyhledat pomoc odborníků. Toto jsou znamení:

 • lochie trvající déle než týden, mají jasně červenou barvu a jsou hojné;
 • výtok se v krátké době zvyšuje;
 • lochie obsahuje mnoho sraženin;
 • výtok má nepříjemný zápach;
 • lochia se náhle zastaví;
 • bolí v dolní části břicha;
 • ve výtoku jsou pozorovány hlen a hnis;
 • žena se třese;
 • zvýšená teplota.

Tyto příznaky naznačují zánětlivý proces nebo možná pozůstatky místa dítěte. Pokud máte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože je to velmi nebezpečné..

Hygienická pravidla v období po porodu

Žena je po porodu velmi slabá. Mikroorganismy se mohou snadno usadit v krvácejících genitáliích. Aby k tomu nedocházelo, musí pečlivě sledovat hygienu, zatímco je pozorována lochie. Nezapomeňte:

 1. umýt genitálie pokaždé po stolici;
 2. používat dětské mýdlo pro intimní hygienu;
 3. používat těsnění;
 4. v žádném případě nepoužívejte tampony;
 5. vyměňujte těsnění alespoň každé čtyři hodiny;
 6. nemyjte v horké vodě.

Kdy je skutečné období po porodu??

Tělo po porodu se velmi dlouho zotaví. Každá žena má své první období individuálně. Závisí to na jejích hormonálních hladinách..

Při kojení je v ženském těle přítomen hormon prolaktin. Dokud je v těle dostatečné množství, menstruace nenastane. Pokud laktace klesá, prolaktin se postupně přestává produkovat. V blízké budoucnosti pak stojí za to počkat na menstruaci. Prvních několik měsíců to může být nepravidelné, ale cyklus se dříve či později obnoví. Pokud dojde k menstruaci před koncem lochie, může to být odchylka. Poraďte se s odborníkem, abyste zabránili krvácení.

První menstruace po porodu se může cítit velmi odlišně od předchozího. U mnoha lidí zmizí silné bolesti břicha před kritickými dny. Je to proto, že děloha mohla být ohnutá. Délka menstruace se může prodloužit nebo zkrátit.

Pokud na konci kojení o dva měsíce později nenastala menstruace, měli byste navštívit lékaře. Dokáže u vás detekovat nádory, různé nemoci a dokonce i nové těhotenství..

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu?

Po narození dítěte je nutné pečlivě sledovat povahu výtoku. Děje se tak, aby nevynechaly nebezpečné příznaky a podstoupily léčbu včas. Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, jaká by měla být? Co se stane v prvních dnech po porodu, jak provádět hygienickou péči, aby nedošlo k poškození vašeho zdraví?

První menstruace po porodu

Menstruace chybí bezprostředně po porodu. Je to způsobeno zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu v těle - je zodpovědný za kojení a potlačuje funkci vaječníků. Ve většině případů nedochází k ovulaci, takže neexistuje ani období..

Během kojení se menstruace může objevit až na konci GV. Pokud však dítě dosáhlo jednoho roku, mohou během kojení začít fungovat vaječníky..

Pokud matka krmí dítě umělými směsmi, měl by se příjezd menstruace očekávat asi 3 měsíce po narození. První menstruace trvá přibližně 5-7 dní, objem výtoku se ve srovnání s prenatálním obdobím ve většině případů nemění. Existují však výjimky - mění se doba cyklu (zkracuje se nebo zkracuje).

Některé ženy zjistí, že po porodu je menstruace méně bolestivá. V prvních několika cyklech může dojít k narušení harmonogramu, někdy období chybí včas. Nebojte se, protože takto se tělo po silném stresu v důsledku těhotenství a následného porodu postupně vrací do normálu..

Příznaky, které by měly upozornit novou matku:

 • Nástup menstruace bezprostředně po ukončení lochie, ostrý nepříjemný zápach výtoku. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v děloze způsobeného neúplným odstraněním placenty během porodu..
 • Menses příliš bohatý, jako krvácení. Je nutné se poradit s lékařem, aby se vyloučila endometrióza nebo jiné endometriální patologie.
 • Úplná absence menstruace nebo její malé množství i na konci kojení. Takové příznaky nejčastěji naznačují hormonální narušení ženského těla..

Je důležité pamatovat na užívání antikoncepce před první menstruací po narození. Obecná mylná představa, že kojící matka nemůže otěhotnět, není vědecky podporována. Ovulace může nastat i během tohoto období..

První dny po porodu

Menstruace by neměla být zaměňována s lochií - poporodní výtok krve, hlenu a tkáně z dělohy, který může trvat déle než měsíc. Během 1-2 týdnů se postupně stávají světle růžovými..

Čerstvou matku mohou také rušit následující jevy:

 • Krvácení do očí. K tomu dochází, když žena při porodu tlačí nesprávně nebo má rysy cévní stěny. Při tlačení se v cévách hlavy vytváří tlak, takže mohou prasknout. Abychom se problému zbavili, doporučuje se dělat obklady s čajem. Stačí si na oči vatové tampony namočené v čajových lístcích dávat několikrát denně po dobu asi 10 minut. Bude trvat asi týden, než nepříjemný příznak zmizí..
 • Křečovitá bolest v břiše. Jsou spojeny s přirozenými kontrakcemi dělohy. Děloha by se měla v průběhu času vrátit na velikost před těhotenstvím. Ve většině případů je tento proces bezbolestný. Nepříjemné pocity se zpravidla vyskytují u vícečetných žen a po vícečetných těhotenstvích. Bolest se zvyšuje během kojení, protože uvolněný hormon oxytocin stimuluje kontrakce pohlavního orgánu.
 • Bolest v různých svalových skupinách. Jsou spojeny s fyzickou aktivitou během porodu.
 • Bolest a jiné nepohodlí v perineu. I když během porodu nedošlo k žádným slzám a epiziotomii, tato oblast stále zažívala obrovský stres..
 • Bolest na hrudi a hrudky. Je nutné aplikovat dítě na prsa častěji. Aby se zabránilo vzniku trhlin v bradavkách, stojí za to je ošetřit Bepantenem nebo jiným krémem s podobným účinkem a složením..
 • Obtížné močení. Močový měchýř musí být vyprázdněn 6-8 hodin po porodu. Pokud se tak nestane, zavede se do ženy katétr..
 • Problémy s stolicí. Chcete-li vyprázdnit střeva, musíte do denní stravy zahrnout potraviny obsahující hodně vlákniny (sušené ovoce, řepa, ovoce) a fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko).
 • Duševní nestabilita. Porod vyčerpává ženské tělo nejen fyzicky, ale i psychicky. Zvýšená nálada je nahrazena úplnou apatií, do těchto procesů se aktivně zapojují hormony, jejichž koncentrace se mění po narození dítěte.

První den po porodu je důležité více odpočívat a splnit všechna ustanovení pozorujícího porodníka-gynekologa. Neměli byste neustále nosit dítě v náručí (v porodnici jsou k dispozici speciální dětské postýlky), zvedat závaží. Během tohoto období by měla být upřednostňována snadno stravitelná strava, která má pozitivní vliv na trávení. Aerobní fyzická aktivita a intimní život jsou nepřijatelné. Pokud žena podstoupila císařský řez, doba zotavení se zvyšuje na několik měsíců. Nedoporučuje se však neustále ležet - fyzická aktivita přispívá k výskytu kontrakcí dělohy, což vám umožní rychle uvést tělo zpět do předchozího stavu.

Co použít během první menstruace po porodu?

Během uvolňování lochie je důležité se po každé návštěvě toalety umýt. To platí zejména v případě, že má žena během porodu v perineu stehy. Nemůžete používat sprchové gely, a to ani na intimní hygienu - musíte se rozhodnout pro dětské mýdlo bez barviv, vůní a dalších přísad. Polštářky by měly být speciální po porodu (lze použít urologické), měly by se měnit každé 3-4 hodiny, ale je lepší to dělat častěji. Pokud je výběr světlejší a méně hojný, můžete přejít na běžné vložky (bez sítě). Tampony jsou kategoricky kontraindikovány, protože brání volnému průtoku krve a mohou způsobit komplikace.

Po první menstruaci po porodu se žena může vrátit k obvyklým hygienickým přípravkům, které používala před těhotenstvím. Mohou to být tampony, vložky, menstruační kalíšky a další příslušenství. Současně je důležité nejprve konzultovat s lékařem vyšetření a další diagnostické metody, aby se vyloučily možné patologické procesy.

První menstruace po přirozeném porodu nebo císařském řezu začíná, když se pohlavní orgán vrátí do stavu před těhotenstvím. Mnoho žen si pletou menstruaci s lochií - přirozeným výtokem v období hojení dělohy, které trvá až několik měsíců a nemá s menstruací nic společného. Pravidelný cyklus není zaveden okamžitě, mohou nastat poruchy, které by se měly časem zastavit.

autor-expert: Faina Eduardovna Lvova,
dezinfekční pracovník, ředitel Centra rodinné kultury

Nyní všichni víte o svém období po porodu. Doufáme, že se vám náš článek líbil. Sdílejte s přáteli, zanechávejte komentáře - rádi vám odpovíme!

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Jaké jsou první období po porodu?

Když první menstruace nastane po porodu - v období od 45 do 94 dnů od data narození. Menstruační tok by měl být odlišen od lochie a normálního zotavení cyklu z patologie.

Jak rozlišovat mezi lochií a menstruací

Lochia je krvavý vaginální výtok po porodu. Lochia je obvykle tmavě červené barvy se spoustou sraženin. Jejich důvodem je pokles objemu dělohy a odmítnutí sliznice poškozené při narození. Výtok je doprovázen mírnými křečemi, ale bezpečnými pro zdraví - tímto způsobem se tělo zbaví „extra“ endometria. Lochia trvá 3–5 týdnů, postupně zesvětluje do růžova a poté úplně zmizí. Z lochie se první menstruace po těhotenství liší délkou a barvou, která na konci výtoku ztmavne na hnědou.

Kdy bude první menstruace po porodu?

Menstruace obvykle začíná 2-3 měsíce po narození dítěte. U některých žen se však cyklus obnoví po 2 měsících, u jiných po roce a obě možnosti se považují za normu..

Pokud první menstruace začíná po porodu, neexistuje přísná norma. Závisí to na mnoha faktorech:

 • hormonální pozadí ženy. Nerovnováha hormonů vyvolává příliš brzy nebo naopak pozdní menstruaci;
 • způsob krmení dítěte. U kojících žen se ovulace nejčastěji odkládá až do ukončení laktace;
 • výživa, protože s nedostatkem jídla se menstruace zpožďuje kvůli vyčerpání těla;
 • některé nemoci. Nemoci urogenitálního systému mohou vyvolat časnou menstruaci a prodloužit její trvání;
 • úrovně stresu. Stresové hormony silně ovlivňují tělo a jsou schopny porazit obvyklý cyklus bez jakéhokoli jiného důvodu;
 • věk porodní ženy. Překročení optimálního plodného věku v jednom nebo druhém směru zvyšuje zátěž těla;
 • komplikace během narození dítěte. Patologický porod poškozuje dělohu a pánevní svaly, což způsobuje přetrvávající poruchu cyklu.

Pokud shrnete informace o tom, co by měla být první menstruace po porodu, získáte naprosto přirozený proces, který nezatěžuje tělo: ne příliš hojný, relativně nebo zcela bezbolestný, trvající nejméně tři dny a ne déle než týden, bez horečky, zimnice a nevolnosti.

Nezáleží na tom, zda se dítě narodilo císařským řezem nebo přirozeně, ale důležitou roli hraje způsob krmení dítěte..

S kojením

Během kojení produkuje ženské tělo hormon prolaktin a potlačuje ovulaci. V tomto případě přicházejí kritické dny na konci laktace. Po zavedení doplňkových potravin hladina prolaktinu v krvi klesá a menstruační cyklus se postupně obnovuje. Pauzy od narození dítěte do začátku menstruace dosahují až 1 roku, a pokud je dítě v tuto dobu kojeno, není třeba se obávat. Často existují případy, kdy stále dochází k ovulaci, poté začíná menstruace 6 měsíců po porodu.

S umělým krmením

Pokud matka z různých důvodů své dítě vůbec nekojí, prolaktin se v jejím těle nevytváří. Pak přijdou kritické dny „standardně“ - ve třetím měsíci po narození dítěte.

Vlastnosti první menstruace po porodu

Neexistuje univerzální odpověď pro všechny ženy na otázku, jak dlouho trvá první menstruace po porodu, ale neměly by trvat déle než obvykle, tj. Od 3 do 7 dnů.

Drobná narušení jsou možná, takže pokud jste čekali na „tyto dny“ do konce měsíce a vzali to a přišli na začátku - je to v pořádku, časem se vše vrátí do svého obvyklého tempa.

U zdravé ženy celý cyklus trvá 21-35 dní. Zaměřte se na tato čísla.

Některé matky si povšimly, že po narození dítěte začaly kritické dny ubíhat snadněji, podrážděnost a bolesti v podbřišku zmizely, což první den zvlášť zhoršovalo zdravotní stav. Ke změnám dochází v důsledku hormonálních změn v těle a protože během narození dítěte se děložní řasa narovná - hlavní příčina bolestivé menstruace.

Pokud se první menstruace „pokazí“, nečekejte, až sama odezní, vyhledejte lékařskou pomoc. Žádné výtoky po první menstruaci po porodu by neměly být přítomny.

Kdy navštívit lékaře.

I při normálním průběhu těhotenství a snadném porodu pomůže v některých situacích pouze gynekolog. Známky problémů v urogenitálním systému, poškození dělohy a svalů nebo hormonální poruchy jsou:

 • velké vypouštění, když musíte vyměňovat podložku každou hodinu. Může se ukázat jako děložní krvácení, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc;
 • bolestivá menstruace se silnými křečemi: signál o možných adhezích;
 • pozdní menstruace: ani při kojení není zpoždění cyklu o více než 1 rok normou;
 • časná menstruace - během prvního měsíce po narození dítěte;
 • příliš skromná první menstruace po porodu (je nutné konzultovat lékaře, pokud k tomu dojde po dobu tří po sobě jdoucích cyklů) - známka nesprávné funkce hypofýzy nebo endometritidy (ohnutí dělohy);
 • pocit nevolnosti během kritických dnů: slabost, horečka, nevolnost a křeče, nepříjemný zápach výtoku - známky možného nádoru nebo infekce;
 • svědění v pochvě a bílý výtok jsou známkou kandidózy;
 • krvácení 2 nebo vícekrát za měsíc;
 • náhlé ukončení menstruace je známkou děložního záhybu;
 • je nutné se poradit s gynekologem, pokud první menstruace po porodu trvá dlouho, možná během porodu došlo k úrazu nebo se do těla dostala infekce.

Nejen v uvedených případech, ale také v případě, že je obecný stav „špatný“, měli byste navštívit dobrého odborníka. Obnova těla po porodu je dlouhý proces, který vyžaduje pozornost. Ti, kteří přišli včas a neměli déle než splatnost, menstruace ukazují, že reprodukční systém opět funguje a narození dítěte mu neublížilo.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Doba propuštění po porodu

Kolik dní je normální menstruace po porodu, jak dlouho trvá poporodní krvácení? Samozřejmě pod „menstruací“ zde myslí lochii, nemají nic společného s cyklickým krvácením. Krev se začne aktivně vylučovat, když se placenta odlupuje ze stěny dělohy. Časové období, jak dlouho trvá „menstruace“ po císařském řezu a po přirozeném porodu, přibližně stejné. Krvácení také začíná po oddělení placenty, pouze ručně, lékařem. Krvácení obvykle trvá déle s přetíženou dělohou, pokud má žena polyhydramnios nebo velký plod.

Jaký je výtok po porodu? Nejprve je krvácení silné. Žena leží na jednorázových absorpčních plenkách. Pak se při vstávání doporučuje nosit hygienické vložky s maximálním počtem kapek, tzv. Noční, a ještě lépe - urologické. A vezměte v úvahu, že pokud je oxytocin injikován intramuskulárně, pro lepší kontrakci dělohy se krvácení zvýší.

Lochia po porodu vydrží pro každého různými způsoby. U některých žen vydrží 2-3 týdny, u jiných až dva měsíce. Ale již 5-7 dní po porodu se normální výtok stává mnohem horším. A každý den se jejich počet snižuje. Barva výtoku po porodu se také mění. Zpočátku je výtok jasně červený, poté hnědý a nakonec serózní. Jejich dlouhá přítomnost a nutnost používat kalhotkové vložky by neměly být děsivé.

Ve výtoku po porodu mohou být krevní sraženiny, ale ne příliš mnoho a ne příliš velké (ne více než 1 - 2 cm). Některé ženy mluví o tom, jak z nich vypadla „játra“. Sraženiny mohou být tak velké! Samozřejmě v tomto případě musíte co nejdříve navštívit lékaře a ujistit se o ultrazvuku dělohy. I kdyby to bylo provedeno v porodnici.

Kromě sraženin existují i ​​další příznaky, které by vás měly upozornit.

1. Výtok s vůní po porodu - možná to naznačuje zánětlivý proces nebo infekci.

2. První menstruace po narození dítěte, která se objevila na pozadí aktivní laktace v prvních 4-5 týdnech po porodu a která je hojná. Nejpravděpodobněji to není menstruace, ale opět krvácení, jehož povahu je třeba objasnit).

3. Silná bolest břicha - když se děloha stahuje (zmenšuje se, což je doprovázeno uvolňováním lochie), může břicho bolet. Navíc je obzvláště silný u víceplodných žen. Pokud se však bolest objeví týden po porodu nebo později, je to již nepříznivý příznak..

4. Zvýšení tělesné teploty - když je žena v nemocnici, sestry vždy sledují její teplotu, pokud stoupne nad 38 stupňů - je možný zánět dělohy nebo laktostáza.

5. Prudké zvýšení krvácení - výtok po porodu je zpočátku velmi hojný, ale postupně se ztrácí objem ztracené krve. Časem krvácení ustupuje. Pokud to zesílilo a objevily se sraženiny, s největší pravděpodobností lochie z nějakého důvodu přetrvávala v děloze. Možná bude nutné je odtud odstranit, nebo se na místě bývalé placenty vytvořil polyp.

6. Pokud se krvácení náhle zastavilo nebo se ztráta krve prudce snížila. Možná existuje křeč cervikálního kanálu a tekutina jednoduše nemůže najít odtok z dělohy, což vyvolává vývoj zánětlivého procesu - endometritidy. Neošetřená endometritida je jednou z pravděpodobných příčin neplodnosti v budoucnosti..

Pokud se po 2-3 měsících objevily skvrny po porodu, ale byly skrovné a rychle skončily, možná to není menstruace a ne lochie, ale. přerušené těhotenství nebo příznak hrozby ukončení. Faktem je, že ovulace často předchází první menstruaci po porodu. A ve skutečnosti se ukázalo, že žena neměla menstruaci, ale je již znovu těhotná. V takové situaci, pokud existuje sebemenší pravděpodobnost těhotenství (došlo k nechráněnému pohlavnímu styku), musíte provést těhotenský test.

Obnovení cyklu menstruace po porodu

První kritické dny se mohou objevit mezi 6 týdny po porodu a několika měsíci. Obnova reprodukční funkce je velmi individuální. A dokonce i pro jednu ženu se tyto pojmy mohou po narození dětí značně lišit..

Menstruace po porodu u kojících žen obvykle přichází dříve. To znamená u těch žen, které nedojčí a vůbec nečerpají (nijak nepodněcují tvorbu mateřského mléka). Dokud dítě není ve věku 6-8 měsíců, cyklus se obnoví. Častěji se první menstruace objeví během 6-8 týdnů po porodu, pokud žena vůbec nekojí.

Menstruace po porodu, pokud kojíte, obvykle začíná po několika měsících nebo dokonce po 1–2 letech. Závisí na individuálních vlastnostech těla a na tom, jak často dítě saje. Faktem je, že když jsou bradavky stimulovány, produkuje se hormon prolaktin. A právě jeho vysoké hodnoty zabraňují vzniku menstruačního cyklu. Tímto zvláštním způsobem chrání příroda ženské tělo před novým těhotenstvím..

Často menstruace u kojících žen začíná zavedením doplňkových potravin k dítěti, kdy se intervaly mezi krmením výrazně zvětší a dítě již dostává další nápoje.

Musíte být připraveni na to, že menstruace po porodu během kojení může být nepravidelná. Pokud gynekolog nevidí abnormality, považuje se to za variantu normy. Chcete-li se však chránit před těhotenstvím, pokud to ještě není žádoucí, je to nezbytně nutné.

Kdy začíná první menstruace po porodu a jaké jsou: jak dlouho jdou, pravidelnost, povaha výtoku

První menstruace po porodu je zaznamenána v různých časech. Délka tohoto období je dána délkou kojení, charakteristikami a průběhem práce a stavem poporodní ženy jako celku..

Ani jeden zkušený porodník-gynekolog neodpoví přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. Každá žena v poporodním období mění trvání a další rysy periodického krvácení a celý ženský cyklus.

Kdy začíná menstruace kojením?

Když menstruace začíná po porodu kojením, nikdo nedá jednoznačnou odpověď. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy, a proto je ženské tělo velmi individuální, existují výrazné rozdíly u jedné ženy po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace je ovlivněno různými faktory. Mezi nejvýznamnější patří:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • emoční stav ženy po porodu.

V poporodním období se v hypofýze ženy intenzivně syntetizuje hormon prolaktin. Pokud je jeho množství dostatečné, pak se produkuje množství mléka potřebného pro dítě a hlavní hormony regulující ženský cyklus (gonadotropní) jsou syntetizovány v nedostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud si žena po porodu přiloží dítě k prsu ještě na porodním sále, snaží se všemi způsoby zlepšit produkci mléka, krmí novorozence pouze na požádání, pak to vše brání obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

U většiny se menstruace po porodu s kojením, nedostatečná nebo nepravidelná, neobjeví dříve než za 4–6 kalendářních měsíců po narození dítěte. Dokončuje se obnovení hormonální rovnováhy, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud žena po porodu nedokázala vytvořit kolostrum a mléko pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů, je možné pojmenovat přibližný časový rámec po tom, kolik menstruace začíná po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se dostaví v průměru 3-4 měsíce po narození dítěte, pokud je ukončena plnohodnotná trvalá laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický ženský cyklus s ovulací

Není jisté, kolik období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka nezvyšuje s růstem dítěte. To se může stát 4–6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá, že k ovulaci nedochází, a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud byl porod pacienta obtížný nebo patologický, zhoršila se somatická patologie (například endokrinní sféra), žena po porodu je podvyživená a je ve stavu stálého stresu, pak je také těžké říci, jak dlouho trvá zahájení menstruace po porodu. Delší doba zotavení způsobí, že se menstruační krvácení objeví později. Ovulace se obnoví po 2–3 cyklech.

Může vaše menstruace začít měsíc po porodu? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nedostatečné nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena rozhodně zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Vzhled menstruace po porodu o měsíc později je důvodem pro mimořádnou konzultaci porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátkém období způsobuje těžkou anémii a zhoršení zdraví ženy.

Jak dlouhé jsou první období

Neexistuje jasný vzor, ​​jak dlouho vaše menstruace trvá po porodu. Vliv mají počáteční charakteristiky ženského cyklu, délka samotného krvácení a celý cyklus před nástupem vyřešeného těhotenství, stejně jako laktační faktor..

Kolik dní je menstruace po porodu - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny rodící ženy se bez výjimky zajímají o to, čím jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje u ovulace - uvolnění zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Pozoruje se reverzní tvorba folikulu a po 10-14 dnech začíná odmítnutí horní vrstvy endometria - menstruace. Žena obvykle nepociťuje žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a bez určitých testů nemůže vědět o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruace po porodu, co by mělo být považováno za normu, jaké příznaky by měly být alarmující - lékař předporodní kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, odpoví na řadu otázek. Jak probíhá menstruace po porodu - je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede porodnici a porodnice v porodnici.

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo vzácné.

Těžká období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výtoku v určitém období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výtoku větší, pak se to považuje za možnou patologii, zvláště pokud je tento vzorec znovu zaznamenán. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné patologie reprodukční sféry je nutná konzultace s lékařem.

Některé ženy uvádějí po porodu sporé období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění je po celou dobu krvácení menší než 20 ml nebo by se za menstruaci neměly považovat stopy po rozmazání na prádle. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Velmi těžké období po porodu je pravděpodobně známkou patologie. Důvody jsou různé: nemoci gynekologické sféry, koagulační systém, žlázy s vnitřní sekrecí. Neměli byste se věnovat samoléčbě, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Léčba dysfunkčního děložního krvácení v časných stádiích onemocnění je vždy snazší než na pozadí těžké anémie a plýtvání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžná a nejsou nijak zvlášť znepokojující. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy natáhne na několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v poporodním období potřebuje vědět, jak by měla běžet její menstruace po porodu, aby mohla včas podezřívat patologii a navštívit svého porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zvláště pokud žena před těhotenstvím zaznamenala během období krvácení nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální sféry.

Pouze v některých případech, pokud jde o nemoc, je nutná konzultace s lékařem. Naléhavá konzultace je nutná, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • bolest je silná, nezmiňuje se běžnými analgetiky;
 • žena zaznamenává silnou slabost, silnou bledost, snížený tlak;
 • horečka, zimnice;
 • výtok bohatý nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše uvedené příznaky se označují jako „akutní břicho“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nejsou žádné 3 měsíce měsíčně, musí žena analyzovat svůj životní styl a její stav. Pokud žena pouze plně kojí, nedojde ke změně jejího celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení stavu vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů.

Pokud po porodu neexistují žádné 6 měsíce nebo déle a žena po porodu neudržuje laktaci nebo upřednostňuje umělé nebo smíšené krmení, pak je to důvodem k obavám. Je nemožné najít příčinu amenorey sami, potřebujete pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, za předpokladu správné výživy a racionálního režimu práce a odpočinku. Doba trvání je ovlivněna věkem ženy, charakteristikami porodu (fyziologickými a patologickými), typem porodnické pomůcky (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Proto je těžké říci, kdy menstruace přichází přesně po porodu.

Analýza moči je jednou z metod běžného laboratorního výzkumu, který je předepisován a prováděn za účelem prevence, po nemoci, před očkováním, během těhotenství atd.