Jaké vypouštění po kauterizaci cervikální eroze je považováno za normu?

Při diagnostice eroze děložního čípku přirozeně vyvstává otázka výběru účinné metody léčby.

Nejčastěji se lékaři rozhodnou pro moxibuci - po samotném zákroku se ženy obávají výtoku a o tom bude pojednáno dále.

 1. Co je to eroze děložního čípku?
 2. Příčiny výskytu
 3. Léčba
 4. Druhy oxidace
 5. Klady a zápory moxovací eroze
 6. Po moxování
 7. Poranění při kauterizaci
 8. Normální výboj
 9. Komplikace
 10. Žlutý výboj
 11. Hnědý vaginální výtok
 12. Co je po proceduře moxování zakázáno?
 13. Jak urychlit hojení - tipy
 14. Recenze
 15. Prevence krční eroze

Co je to eroze děložního čípku?

Diagnostikují erozi děložního čípku téměř u každé druhé ženy - to je obecně nejčastější patologie v gynekologii.

Tento termín znamená defekt ve formě ulcerativního novotvaru, který narušuje integritu slizniční vrstvy pochvy dělohy - patogenní mikroflóra může pronikat do těla a vyvolat vývoj zánětlivého procesu až po ženský typ neplodnosti.

Příčiny výskytu

Lékaři identifikují značný seznam důvodů, které mohou vyvolat výskyt eroze, ačkoli hlavní důvody jsou následující:

 1. Hormonální nerovnováha a oslabení imunitního systému, narušení normálního průběhu menstruačního cyklu ženy.
 2. Příliš brzké zahájení aktivního sexuálního života ženou, stejně jako těhotenství a následný porod.
 3. Při nedodržování pravidel osobní hygieny je změna sexuálního partnera ženy příliš častá.
 4. Mechanická povaha původu poranění - porod a potrat, nesprávné umístění spirály atd..
 5. Nemoci ovlivňující urogenitální systém ženy, zánětlivé nebo infekční povahy původu, jakož i důsledky jejich nesprávného zacházení.
 6. Dědičná predispozice.

Léčba

Diagnostika eroze je již v polovině léčby, v závislosti na základní příčině. Pokud se jedná o hormonální nerovnováhu - předepisují se hormonální léky, příčinou je infekce nebo zánět - antibiotika.

Po odstranění hlavní příčiny přejdou k samotné léčbě eroze, která může být jak léková, tak chirurgická.

Při výběru léčby léky používají lékaři 2 léky:

 • první - ovlivňuje příčinu eroze, jak bylo uvedeno výše,
 • druhá - pomůže zmírnit zánět.

Pro úplnou obnovu poškozených tkání, čípků a mastí jsou předepsány sprchové roztoky.

Neléková léčba zahrnuje moxování proudem nebo chemikáliemi, kapalným dusíkem a ultrazvukem. Tyto metody jsou účinné a mají své vlastní charakteristiky a indikace..

Druhy oxidace

Samotný termín moxování eroze nemusí vždy odrážet celou její podstatu - byla vytvořena historicky, protože první léčba eroze umožňovala právě takovou metodu nelékové léčby.

Dnes lékaři praktikují následující typy moxování:

 1. Diathermocoagulation - vliv na erozi a její kauterizaci elektrickým proudem.
 2. Zničení eroze laserem - v tomto případě je spáleno paprskem speciálně vyladěného toku laserového paprsku.
 3. Kryodestrukce - účinek chladu na samotnou vadu a následnou destrukci novotvaru, stimulující přirozenou regeneraci poškozených tkání.
 4. Koagulace rádiových vln je metoda postavená na principu odpařování kapaliny z postižených buněk v místě novotvaru pomocí určitého spektra rádiových vln.
 5. Cauterizace chemickými látkami - léčba eroze léky.
 6. Cauterizace pomocí ultrazvuku a ablace argonu plazmou - vliv na postiženou oblast ionizovaným argonem.

Klady a zápory moxovací eroze

V takovém případě, že jde o a proti použití kauterizace eroze - je důležité zvolit metodu.

Pokud se použije metoda diatermokoagulace, dojde k nejzávažnějšímu poškození tkání děložní dutiny, a proto se nepoužívá pro ženy, které nemají plod, aby se zabránilo možným komplikacím.

Ve vztahu k ženám, které nerodily, se nepoužívá kauterizace eroze elektrickým proudem - vyvolává tvorbu jizev a v budoucnu se to může stát vážnou překážkou pro početí a plod.

Ve všech ostatních případech jsou všechny metody docela jemné, umožňují vám úspěšně překonat erozi, aniž byste na sobě zanechali stopu, aniž by to ovlivnilo reprodukční funkci ženy..

Ale v každém případě, když se rozhodnete pro otázku - kauterizovat nebo ne, je důležité vzít v úvahu vedlejší účinky kauterizace:

 1. Exacerbace zánětlivých procesů v urogenitálním systému těla.
 2. Kůra vytvořená v místě kauterizace, dlouhé oddělení strupů, hojení může také krvácet.
 3. Selhání menstruačního cyklu a bolest 3-4 týdny po moxování.

Po moxování

Po intervenci a kauterizaci novotvaru po dobu jednoho až jednoho a půl měsíce bude mít pacient špinění.

Nejprve budou vodnaté, postupně získají narůžovělý odstín a budou mít nečistoty krevních sraženin a po 3-4 týdnech zhnědnou.

Měsíc po postupu kauterizace eroze děložního hrdla se strup oddělí.

Poranění při kauterizaci

Poté, co je eroze sliznice děložního čípku odstraněna spálením, se v místě přímé léčby vytvoří kůra, nebo jak to lékaři nazývají, strup. Pokrývá ránu v místě ošetření a v průběhu času spadne a oddělí se od místa kauterizace eroze..

Jak dlouho to může trvat - lékaři neposkytují přesné předpovědi, protože mnoho závisí na stupni poškození a velikosti samotné rány, jakož i na celkovém stavu imunitního systému a těla.

Při provádění moxování je třeba zvážit metodu, kterou byla provedena chirurgická léčba erozivního novotvaru:

 • Při léčbě eroze pomocí elektrického proudu bude tento ovlivňovat jak samotnou postiženou tkáň, tak sousední zdravé buňky a tkáně. V místě léčby eroze elektrickým proudem se vytvoří jizevnatý typ novotvaru, který zužuje samotný cervikální kanál a snižuje jeho pružnost. Tato metoda se nepoužívá v souvislosti s průběhem léčby žen, které ještě nerodily..
 • Pokud se praktikuje kryodestrukce, stejně jako v průběhu chemického ošetření novotvaru, lékaři říkají, že jsou méně bezpečné, protože nevyvolávají příliš hluboké poškození tkání samotného novotvaru a zdravých tkání.
 • Při provádění laserového ošetření erozivního novotvaru se může hloubka ovlivnění postižených tkání lišit a může být stanovena samotným lékařem pomocí speciálního kolposkopu. V tomto případě jsou poranění u této metody minimální a lze ji aplikovat i na ženy, které ještě nerodily..
 • Ale jak dokážou lékaři, nejkratší a krátké období rehabilitace a zotavení u typu rádiových vln ničí cervikální erozi. Pomocí radioelektrod se provádí prakticky bezbolestná destrukce novotvaru, samotná eroze je utěsněna. Zdravé tkáně nejsou ovlivněny, zjizvení se netvoří, proto je indikováno k provádění iu pacientů, kteří ještě nerodili.

Normální výboj

Lékaři považují za normální, pokud se objeví vaginální výtok následujícího typu:

 1. Bezbarvý a průhledný vaginální výtok, jehož intenzita je zanedbatelná, pravidelně v nich mohou být krevní sraženiny. Takový vaginální výtok může ženu obtěžovat deset let..
 2. Růžový výtok - krémový i červený. Intenzita těchto látek se postupně zvyšuje, zesilují a trvají přibližně 2 týdny.
 3. Špinavý připomínající menstruační tok - sporý, krvavý výtok, dostatečně silný, může trvat týden, postupně mizí.

Po celé období zotavení se v nich mohou vyskytovat vaginální výtoky - krevní sraženiny a kousky odlupující se strupy. Pokud je kůra velká, spadne ne dříve než 3-4 týdny, což bude doprovázeno krvácením, které skončí po několika hodinách.

Pokud se krvácení nezastaví a pokračuje, stojí za to navštívit lékaře, protože kvůli velké ztrátě krve je možný smrtící výsledek. Většinou je takový výtok doprovázen bolestivým typem bolesti, neměl by mít nepříjemný zápach - pokud se takový příznak projevil, měli byste okamžitě podstoupit vyšetření lékařem.

Po dokončení období rehabilitace a zotavení žena vykazuje normální bělavý výtok, menstruační cyklus se normalizuje. Lékaři varují před takovými důsledky - je třeba je brát jako normální a přirozený důsledek používání metody moxování..

Komplikace

Samotný postup je vždy operace s určitým rizikem. Po operaci je důležité, aby žena sledovala své zdraví, vaginální výtok a při sebemenších nežádoucích příznacích byla vyšetřena lékařem.

Komplikace po zákroku:

 • Vnitřní krvácení je považováno za velmi nebezpečnou komplikaci po kauterizaci - pokud je prodloužené a nezastaví ztrátu krve včas, je pravděpodobnost smrti vysoká.
 • Mezi negativní důsledky patří také selhání menstruačního cyklu v prvních 1,5-2 měsících..
 • Pro pozdější následky lékaři zahrnují zjizvení sliznice dělohy nebo úplné nebo částečné překrytí průběhu cervikálního kanálu s hrubou jizvou. Pokud jizva pokrývá hlubší vrstvy tkání, pravděpodobnost ztráty elasticity stěn dělohy se významně zvyšuje, stejně jako pravděpodobnost vzniku opakovaného ohniska eroze..
 • Docela často po kauterizaci lékaři diagnostikují endometriózu u pacienta - taková patologie se vyvíjí, pokud menstruace začne jít dříve, než se rána po operaci zahojí. Taková komplikace se projevuje zvýšením celkové tělesné teploty a bolesti lokalizované v dolní části pobřišnice, poruchou menstruačního cyklu a změnou povahy a konzistence samotného výtoku..

Žlutý výboj

Pokud se žena diagnostikuje s bohatou, žlutou, rozptýlenou hnisem nebo krví, vybije barvu - takový příznak může signalizovat následující poruchy vyskytující se v těle:

 1. Opakovaný vývoj erozivní léze děložního čípku ve stejné oblasti je relapsem. Důvodem tohoto vzhledu je nedostatečně přesná kauterizační procedura nebo poranění povrchu sliznice během operace..
 2. Poškození děložního čípku po kauterizaci patogenní mikroflórou. Takový hojný nažloutlý výtok je nejčastěji charakteristický pro pohlavně přenosné choroby..
 3. Zánětlivým procesem v pochvě je vaginitida, zánětem vaječníků je ooforitida nebo poškození vejcovodů. Tyto patologické procesy jsou charakterizovány žlutou barvou se zelenými skvrnami hnisu a krevních sraženin, vaginálním výtokem doprovázeným nepříjemným hnisavým zápachem.

Hnědý vaginální výtok

Pokud je hnědá, s příměsí krve a jejích sraženin, barvy výtoku jsou doprovázeny záchvaty zvlněné povahy bolesti, lokalizované v dolní části břicha, vyvíjejí se několik dní před menstruací - lékaři nazývají příčinou takových projevů endometrióza.

Postupné množení endometria je doprovázeno poškozením mnoha cév, a proto je výtok nahnědlý až černý.

Co je po proceduře moxování zakázáno?

Doporučení lékařů přímo závisí na způsobu kauterizace eroze a charakteristikách terapie, obecném stavu těla ženy.

Existují však taková základní pravidla a doporučení:

 1. Měsíc nemůžete mít sex.
 2. Můžete se vykoupat nebo umýt pod horkou vodou - optimální je omezit se na teplou sprchu.
 3. Zvedejte těžká břemena a aktivně cvičte.
 4. Vyvarujte se podchlazení a navštivte bazén, saunu, koupání ve volné vodě nebo se opalovejte na pláži nebo v soláriu.
 5. Během menstruace používejte tampony - přepněte na vložky. Výjimkou v tomto případě je praxe léčby tampony namočenými v medicíně a zavedenými do pochvy..
 6. Rovněž stojí za to odložit nebo vyměnit diagnostickou metodu - ultrazvuk pomocí vaginálního typu senzorů, když jsou do vagíny ženy zavedeny určité lékařské nástroje.

Jak urychlit hojení - tipy

Abychom zakořenili samotný proces rehabilitace a zotavení po kauterizaci a zabránili vnitřnímu krvácení, je třeba vyvinout negativní důsledky komplikované infekcí - především:

 • V následujících dnech vylučujte jakoukoli fyzickou aktivitu, chodte a běhejte méně, necvičte.
 • Rovněž stojí za to minimalizovat riziko infekce patogenní mikroflórou - nikdy neplávejte v bazénu nebo na otevřeném vodním útvaru, kde se riziko infekce zvyšuje. Je důležité, aby žena během procesu péče pečlivě dodržovala všechny osobní hygienické postupy a používala pouze tekoucí a už vůbec ne stojatou vodu.
 • Vyměňte hygienické vložky včas a přepněte ze syntetických na přírodní textilie. Jde o to, že syntetické tkaniny vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj patogenní mikroflóry, dráždí pokožku a zhoršují celkovou situaci ženy. Odstraňte škodlivé návyky v každodenním životě - kouření a silný alkohol.
 • Žena by také neměla otěhotnět bezprostředně po moxibusci - po moxibusci se musí její tělo a reprodukční systém zotavit a pouze tak bude zajištěno úspěšné oplodnění a normální průběh těhotenství.
 • Mnoho tepelných postupů může zvýšit intenzitu výtoku a vyvolat děložní krvácení. Proto je tak důležité po celou dobu léčby a zotavení vyloučit koupele a návštěvu sauny a dočasně vyloučit odplavování, s výjimkou sprchování léčivými roztoky.Takové postupy mohou poškodit místo kauterizace a vnést dovnitř infekci..
 • A vyloučit jakékoli diagnostické metody, které zahrnují zavedení jakýchkoli lékařských předmětů, senzorů a miniaturních kamer do pochvy.

Recenze

Recenze žen o kauterizaci eroze děložního čípku:

Prevence krční eroze

Pokud jde o preventivní opatření, je snazší zabránit patologii než léčit, a proto v této věci stojí za to konzultovat s gynekologem.

V tomto případě Vám lékař doporučí následující:

 1. Povinné dodržování všech pravidel osobní hygieny bez výjimky - toto pravidlo platí jak pro samotnou ženu, tak pro její sexuálního partnera.
 2. Pokud dojde k pohlavnímu styku s novým partnerem, stojí za to používat antikoncepci, kondom, minimalizuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami.
 3. Snažte se mít jednoho stálého sexuálního partnera a neprovádějte jeho časté výměny - zvyšuje se tak riziko opětovné infekce a rozvoje relapsu.
 4. Pravidelně, v intervalech každých 3–6 měsíců, navštěvujte gynekologa a podrobte se vyšetření, a pokud se objeví nepohodlí v genitální oblasti, svědění a neobvyklý výtok, navštivte lékaře a podrobte se vyšetření.

Eroze postihující děložní čípek se snáze léčí v počáteční fázi vývoje a prognózy lékařů jsou v tomto ohledu příznivé. To vše naznačuje, že erozi lze léčit jak u žen, které porodily, tak iu těch, které ještě nerodily, což dává v budoucnu velkou šanci stát se matkou, aniž by to negativně ovlivnilo její reprodukční funkce a práci celého urogenitálního systému..

Cauterizace cervikální eroze rádiovými vlnami

Eroze děložního čípku je jednou z nejčastějších patologií mezi spravedlivým pohlavím v reprodukčním věku, ke které může dojít v důsledku přítomnosti mnoha faktorů (porod, chirurgický zákrok, intenzivní pohlavní styk) nebo s progresí různých onemocnění v těle. Toto onemocnění je charakterizováno výskytem vředové rány malého nebo velkého průměru na sliznicích děložního krku. Symptomatologie během progrese takové nemoci zpravidla chybí nebo se projevuje tak, že jí mnoho žen prostě nevěnuje pozornost. K detekci takového patologického procesu se nejčastěji ukáže pouze rutinní vyšetření gynekologem. Vědět o takových vlastnostech gynekologických onemocnění, každá dívka by měla věnovat pozornost jakýmkoli nepravidelnostem v těle (bolest v podbřišku, nepříjemný zápach sekretů, menstruační selhání), a pokud se vyskytnou i malé odchylky, měla by okamžitě kontaktovat kvalifikovaného lékaře.

Pokud gynekolog v době vyšetření zjistí erozi, nasměruje ženu na podrobné výzkumné postupy, díky nimž bude zřejmá příčina vředové rány, její povaha, velikost a stupeň zanedbání. Na základě získaných výsledků lékař předepisuje nejvhodnější (konzervativní nebo operativní) terapeutickou metodu.

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak se účinně vypořádat s eliminací vzniklé patologie, je léčba eroze rádiovými vlnami na děložním čípku. Tato metoda má malý počet kontraindikací, má minimální riziko komplikací, je zcela bezbolestná a vysoce účinná a také nezanechává různé léze na sliznici děložního čípku..

Tento článek neposkytne informace o samotné nemoci, proto vám poskytneme odkaz na podrobný článek o erozi: https://matkamed.ru/eroziya/chto-eto-takoe

Metoda esence

Radiochirurgická koagulace je nová a vysoce účinná metoda terapie používaná k rychlému a bezpečnému odstranění oblasti rány. Během tohoto postupu je výsledná rána kauterizována pomocí přístroje Surigton, který vydává rádiové vlny. Kvalifikovaný lékař nasměruje aktivní paprsek nástroje do oblastí zasažených erozí a tato oblast se zahřeje na vysoké teploty, které brzy provokují pájení poškozených kapilár a výrazně urychlí proces opravy poškozené tkáně. Použití takové terapeutické taktiky k odstranění patologického procesu není doprovázeno bolestí, krvácením z vaginální dutiny a tvorbou jizev a jizev..

Výhody léčby rádiovými vlnami:

 • je zcela bezbolestný;
 • nevyvolává pooperační krvácení;
 • známý absencí krvácení v době operace;
 • po použití radioterapie nezůstávají na sliznici žádné léze (jizvy, jizvy);
 • poměrně krátké období zotavení po odstranění eroze.

Kontraindikace

I přes bezpečnost a účinnost této techniky má radiochirurgická léčba následující kontraindikace:

 • periodické děložní krvácení;
 • podezření na přítomnost maligního novotvaru;
 • přítomnost chronických onemocnění, která jsou v exacerbovaném stadiu;
 • období nosení dítěte;
 • přítomnost implantovaných kovových výrobků;
 • progrese všech druhů zánětlivých onemocnění, která ovlivňují urogenitální systém.

Indikace

Metoda moxování pomocí rádiových vln je předepsána, pokud má zástupce:

 • pseudoeroze;
 • endocervikóza děložního čípku;
 • eroze děložního čípku;
 • narušení integrity tkání v kombinaci s chorobami zánětlivého charakteru způsobenými chlamydií, stafylokokem, kandidózou atd.;
 • dysplázie děložního čípku.

Jmenování takové techniky je možné výhradně ošetřujícím lékařem, který provede nezbytné diagnostické vyšetření a vezme v úvahu všechny stávající individuální vlastnosti ženského těla.

Výcvik

Aby bylo možné zahájit radioterapii postižené oblasti v děložním čípku, je třeba dodržovat následující pravidla přípravy:

 • podstoupit úplné gynekologické vyšetření;
 • odebrat nátěr z vaginální dutiny pro analýzu mikroflóry;
 • podstoupit diagnostický postup - koloskopii;
 • složit obecný a biochemický krevní test;
 • nechte se otestovat na přítomnost onemocnění, jako je HIV, syfilis, HPV nebo hepatitida;
 • podstoupit bakteriologické a cytologické vyšetření;
 • provést studii pro nádorové markery;
 • analýza polymerázové řetězové reakce.

Příprava na terapeutický postup někdy spočívá v užívání antibakteriálních látek den před expozicí rádiovými vlnami, což pomůže předcházet vzniku zánětlivých procesů po dokončení operace..

Jak probíhá léčba

Před zahájením terapeutické události je vaginální dutina anestetizována anestetikem, což pomůže chránit dívku před nepohodlí a bolestí při odstraňování léze.

Cauterizace eroze děložního čípku rádiovými vlnami se provádí pod přísným dohledem lékaře pomocí speciálního přístroje - kolposkopu. Díky němu má kvalifikovaný lékař úplný přehled o postižené dutině a může kontrolovat postup bez ovlivnění zdravých měkkých tkání radioaktivním zářením..

Radioterapie je bezkontaktní terapeutická metoda, spočívá pouze v účinku paprsků emitovaných přístrojem (frekvence - 3,8-4,0 MHz) na postižené tkáně, které v důsledku toho zahřívají a vyvolávají odpařování patogenních buněk a hojení poškozených kapilár.

Pooperační období

Po léčbě cervikální eroze rádiovými vlnami může dojít k výboji (další podrobnosti viz článek o výboji po kauterizaci eroze děložního čípku), který bude obsahovat nažloutlé nebo nahnědlé sakrální prvky. Tento jev je považován za zcela přirozený. Po uplynutí 14 dnů od operace musí poctivé pohlaví navštívit svého lékaře a podstoupit nezbytné diagnostické testy, aby se ujistila, že operace přinesla pozitivní výsledky a nevyvolávala nejrůznější následky..

Během rehabilitačního období, které trvá měsíc, je zakázáno:

 • vstupovat do intimních vztahů;
 • vyrábět vaginální sprchování;
 • vykonávat intenzivní fyzickou aktivitu;
 • navštívit lázeňský dům, saunu, bazény a pláže;
 • používejte tampony.

Obnova sliznice děložního čípku by měla probíhat pod přísným dohledem kvalifikovaného lékaře. V případě, že se u nemocné objeví bolest nebo jiné příznaky, které zhoršují kvalitu jejího života, měl by jí zkušený odborník okamžitě předepsat předpis farmakologických látek, které eliminují přítomné nepříznivé příznaky..

Doba trvání

Čas koagulace rádiovými vlnami je zcela zanedbatelný, postup provádí kvalifikovaný lékař po dobu 5-7 minut.

Doba hojení eroze po kauterizaci rádiovými vlnami

Zástupkyně žen, které zvažují možnost provedení radioterapie pro cervikální léze, se často zajímají o otázku: „Jak dlouho se hojí patogenní rána?“ Radiochirurgická léčba eroze má mnoho výhod, díky nimž je mezi svými protějšky nejoblíbenější. Výjimkou není celé období hojení zraněného povrchu. Hojení zraněných nastává během několika týdnů, kdy je proces regenerace postižených tkání zcela dokončen. Odhadovaná doba rehabilitace je obvykle 4 týdny..

Příznaky po zákroku

Normálními pooperačními příznaky jsou zpravidla intenzivní výtok po kauterizaci eroze na děložním čípku pomocí rádiových vln, který je někdy doprovázen mírným zápachem, změnou jeho konzistence a barvy (na žlutohnědou barvu). Někdy se však po provedení tohoto terapeutického postupu objeví následující příznaky, které naznačují potřebu okamžité návštěvy nejbližšího zdravotnického zařízení:

 • silné a prudké zvýšení tělesné teploty (více než 38 stupňů);
 • výskyt intenzivního krvácení z vaginální dutiny;
 • výskyt silné bolesti v dolní části břicha.

Pokud po provedení koagulace rádiovými vlnami zjistíte výše uvedené příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, který v případě vážného porušení poskytne užitečná doporučení a předepíše účinné léky ke stabilizaci vašeho zdraví.

Účinky

Cauterizace eroze může vést k následujícím důsledkům:

 • výskyt intenzivních děložních a mimoděložních krvácení;
 • vstup do urogenitálních orgánů patogenních bakterií a infekcí;
 • výskyt zánětlivých procesů v děložním čípku nebo děložní dutině;
 • těžké a opakující se bolestivé syndromy lokalizované v dolní části břicha, které nelze zmírnit léky proti bolesti.

Takové komplikace jsou možné při špatné kvalifikaci nebo nezkušenosti lékaře, stejně jako v případě, že nedodržuje pravidla sterility oddělení a použitého nástroje. Pokud se takové příznaky vyskytnou, měli byste okamžitě kontaktovat lékařskou instituci, kde zkušení odborníci udělají vše pro to, aby pomohli eliminovat nepříznivé následky.

Hodnocení návštěvníků

Recenze nuliparů a porodu spravedlivého sexu o terapeutické technice pro odstranění eroze na děložním čípku pomocí postupu radiochirurgické koagulace:

Maria, 25 let:

V 18 letech mi při rutinním gynekologickém vyšetření bylo zjištěno, že mám malou ulcerózní ránu, která byla doporučena k okamžitému ošetření, aby se zabránilo vzniku nežádoucích následků. Po absolvování všech nezbytných testů a instrumentální diagnostiky můj lékař doporučil lékovou metodu. Po uplynutí celého průběhu užívání vaginálních čípků jsem se vrátil k vyšetření a řekli mi, že léky nepřinesly žádné výsledky, což mě velmi znepokojovalo a rozrušilo. Ale po druhé konzultaci mi bylo nabídnuto vyzkoušet léčbu erozí rádiovými vlnami, což je, jak mi bylo řečeno, vysoce účinný způsob, jak ji eliminovat. Přečetl jsem spoustu odpovědí na internetu a trochu jsem se bál, že dívky píší o následné neschopnosti otěhotnět. Přišla do nemocnice a ohlásila své obavy ošetřujícímu lékaři, který uvedl, že tato metoda terapie nemá žádný vliv na reprodukční funkci. Souhlasil jsem, byl jsem proškolen a podstoupil jsem takovou operaci. Postup byl bezbolestný a rychlý a o dva měsíce později, když jsem podstoupil diagnostické vyšetření, byl gynekolog rád, že eroze úplně zmizela. Naštěstí nebyly žádné vedlejší účinky a nepříjemné komplikace a po 2 letech jsem mohla otěhotnět. Nyní je mé dítě již 4 roky staré, porodila jsem ho přirozeně a nebyly žádné problémy s nosením. Na základě osobních zkušeností mohu tento typ léčby důrazně doporučit všem ženám s tímto onemocněním a zajistit, aby byl pro nulipární dívky naprosto bezpečný..

Anastasia, 32 let:

Před šesti měsíci mi byla diagnostikována eroze a okamžitě jsem předepsal terapii rádiovými vlnami, protože její průměr již dosáhl značné velikosti. Po všech předoperačních manipulacích jsem podstoupil tento postup a po dvou měsících jsem byl naplánován na druhé vyšetření. Při plánovaném gynekologickém vyšetření se ukázalo, že postižená oblast byla zcela uzdravena bez zanechání jediné stopy nebo jakýchkoli následků. Tato metoda je opravdu velmi, rychlá, bezbolestná a efektivní. Mimochodem, teď jsem těhotná a můj lékař říká, že těhotenství probíhá normálně a pro dítě nehrozí žádné nebezpečí..

Kateřina, 23:

Nedávno mi bylo zjištěno, že mám erozi umístěnou na stěnách děložního čípku a nabídl jsem ji k odstranění pomocí radiochirurgické koagulace, která stála 5 000 rublů. Poté, co se dozvěděli, že jsem nerezidentní student, mi byla kvůli mé finanční neschopnosti nabídnuta elektrokoagulační terapie s varováním, že to negativně ovlivňuje reprodukční funkci dívky a existuje vysoká pravděpodobnost, že v budoucnu nebudu moci mít dítě. Toto prohlášení mě moc nepotěšilo a rozhodl jsem se jakkoli vydělat peníze na radiochirurgické léčbě eroze. Po nějaké době jsem shromáždil požadované množství a šel k lékaři, který mi dal doporučení a naplánoval operaci na další den. Poté, co byl proveden postup k odstranění ulcerózní léze, začal jsem mít nepřirozený vaginální výtok a ztratil jsem menstruační cyklus, ale brzy tyto nepříjemné příznaky samy o sobě zmizely. Po druhé návštěvě gynekologa uvedl, že eroze se úplně uzdravila a nebyly nalezeny žádné komplikace. Jsem velmi rád, že jsem zvolil toto terapeutické opatření, i když tvrdě zasáhlo moji peněženku. Ale teď jsem si naprosto jistý, že v blízké budoucnosti budu mít dítě a bez problémů ho snesu..

Cena zákroku se liší v závislosti na zkušenostech a kvalifikaci lékaře, zdravotnického zařízení, města, regionu a oblasti, ve které žijete. Průměrná cena léčby cervikální eroze rádiovými vlnami je 3000-7000 rublů.

Bolí to kauterizovat erozi rádiovými vlnami

Při vypalování eroze pomocí koagulace rádiovými vlnami zcela chybí nepohodlí a bolest. Proto se v lékařské praxi používá tato metoda k léčbě takovéto patologie mnohem častěji než stávající analogy..

Těhotenství a porod

Je zakázáno provádět radiochirurgickou koagulační proceduru v době těhotenství, protože může dojít k poškození dosud neformovaného embrya a negativně ovlivnit jeho budoucí zdraví a vývoj..

A pokud se zástupce ženy ještě nestala matkou, neměli byste se bát, že po moxování není možné otěhotnět. Toto je velmi častý mýtus, který nemá nic společného s terapií erozí rádiovými vlnami. Lékaři z různých kontinentů provedli mnoho studií, které potvrdily, že po kauterizaci je docela možné nést dítě a normální porod..

Menstruace po

První menstruace po kauterizaci eroze děložního čípku se může významně změnit, s největší pravděpodobností se stane hojnější a jejich konzistence bude obsahovat krevní sraženiny nebo krev. Takové projevy jsou považovány za zcela přirozené a nevyžadují lékařskou pomoc. Také po provedení radiochirurgické koagulace je možné mírné narušení menstruačního cyklu nebo prodloužení doby krvavého výtoku. Takové změny v ženském těle nejsou nebezpečné, ale pouze naznačují, že se v těle nedávno objevily některé patologie nebo patogenní poruchy..

Výše uvedené změny zpravidla samy o sobě zmizí po 4–6 měsících (období je u každé dívky individuální). Pokud odchylky ve zdraví žen nezmizí do šesti měsíců, měli byste se poradit s kvalifikovaným gynekologem, který provede důkladné vyšetření a určí, zda je toto porušení nebezpečné, a pokud ano, vysvětlete, co je v tomto případě třeba udělat.

Krevní výboj po ošetření rádiovými vlnami

Krvácení po ošetření rádiovými vlnami je extrémně vzácný jev, protože při takové manipulaci se používají nejšetrnější radiační účinky, které maximálně zahřívají buňky sliznice a doslova je slepují, aniž by to ovlivnilo integritu malých kapilár a okolních tkání. V poměrně vzácných případech je však výskyt skvrn stále možný. Mohou vzniknout z následujících důvodů:

 • v dutině děložního krku byla mechanická léze malých tepen;
 • žena má souběžné onemocnění urogenitálních orgánů (genitální endometrióza, dysplázie nebo endocervicitida);
 • poškození části chrasty, která uzavírá ulcerózní ránu po operaci (zpravidla k tomu dochází po intimitě, použití hygienických tamponů nebo neopatrném gynekologickém vyšetření);
 • s prudkým zvýšením krevního tlaku, ke kterému došlo v důsledku stresující situace, zvýšené tělesné teploty nebo užívání určité skupiny drog;
 • progrese maligních neoplastických formací, které nebyly zjištěny během období přípravy na radioterapii.

Pokud se přesto po radiochirurgii objeví krev, musíte ji kvalitativně vyloučit a zabránit nežádoucím komplikacím navštívit zkušeného odborníka..

Další ošetření

Kauterizace rádiových vln eroze dělohy není jediným způsobem, jak ji eliminovat. Existuje řada dalších metod, které jsou také schopny se vyrovnat se vzniklou nemocí:

 • elektrická koagulace - je nejnebezpečnější metodou, což znamená, že žena nebude moci mít v budoucnu děti;
 • chemicalagulation - expozice chemickým prvkům na výsledném povrchu rány (provádí se s malým průměrem eroze);
 • kryodestrukce je také běžnou a bezpečnou metodou, při které se dopad na ránu provádí pomocí kapalného dusíku.

Kromě toho, pokud je patologie zanedbatelné velikosti, je možné použít specializované farmakologické přípravky, které podporují zrychlené hojení ran. Je třeba si uvědomit, že samoléčba s progresí takového onemocnění je velmi odrazována, protože taková činnost může pouze zhoršit již nepříznivý stav vašeho zdraví..

Výtok po léčbě cervikální eroze rádiovými vlnami

K dnešnímu dni je nejšetrnější metodou kauterizace eroze pomocí rádiových vln. Dělá se to hlavně na placených klinikách, ale stále častěji takový postup nabízejí státní nemocnice..

Co je to za chirurgický zákrok? Jak nebezpečné a bolestivé je to? Jaké jsou výboje po kauterizaci cervikální eroze metodou rádiových vln?

Jaký je tento postup?

Většina žen je opatrná při postupu eroze moxibuscí. Koneckonců, je to děsivé jak kvůli bolesti operace, tak kvůli negativním důsledkům..

Koneckonců, často existují případy, kdy ženy, které před 10–20 lety prováděly směšování eroze elektrickým proudem nebo jinou metodou, nemohly otěhotnět, mít dítě nebo mít problémy s porodem. Léčba eroze rádiovými vlnami však tyto problémy eliminuje. Tato metoda je velmi jemná a netraumatická..

Obvykle je zařízením, které provádí tento postup, tužka. To je to, co žena může vidět.

Všechno je proto jednoduché: lékař pomocí této „tužky“ kauterizuje problémové oblasti. Postiženy jsou tedy pouze poškozené části sliznice, žádné jizvy, popáleniny nebo zranění.

Za nejnepříjemnější v postupu lze považovat:

 • nepříjemný zápach charakteristický pro pálení vlasů;
 • mírné bolestivé pocity (může to být tahání za žaludek nebo pocit bolestivé menstruace);
 • strach z postupu.

Obrovské množství žen obecně s takovým postupem nic necítí. Může se jednat o úzkost nebo spíše psychický stres. Aby se žena uklidnila a operace byla co nejbezpečnější, provádí se někdy malá anestézie lidokainem..

Často se používají spreje, které se aplikují na moxovací zónu. Žádné bolestivé injekce do dělohy nebo celková anestézie nejsou naprosto zbytečné. Kromě toho se ve většině případů provádí ambulantně. Doba léčby rádiovými vlnami je krátká - asi minutu.

Akce před zahájením řízení

Pokud se rozhodnete, že pro kauterizaci eroze potřebujete operaci rádiovými vlnami, měli byste se poradit s dobrým lékařem, který tuto techniku ​​zná. Přidělí vám řadu studií: cytologii a biopsii.

Analýza nátěru ukáže, zda existují záněty a infekce genitálního traktu. Pokud existuje, dostanete léčbu.

A odštěpením kousku tkáně z děložního čípku a provedením biopsie se lékař ujistí, že zde nejsou žádné rakovinné buňky a vaše eroze je benigní.

Pokud je vám vše v pořádku, testy jsou v pořádku a jste absolutně zdraví (bez nachlazení nebo jiných akutních onemocnění), můžete zahájit proceduru.

Někdy se lékař zeptá, zda jste alergičtí na léky proti bolesti, mohou být zapotřebí alergické testy. V zásadě však s tímto postupem nejsou předepsána žádná další vyšetření..

S největší pravděpodobností vám bude doporučeno erozi eradikace odstranit ihned po menstruaci. Obvykle se jedná o první - třetí den začátku cyklu. Poté je krk měkký a po dlouhou dobu až do menstruace, což přispívá k procesu hojení.

Důsledky a pocity po operaci

Po ošetření rádiovými vlnami se často již neprovádějí žádné procedury. Lékař může občas nasadit tampon s mastí hojící a zmírňující bolest. Musí být odstraněn po 3-4 hodinách. Někdy se pro lepší hojení doporučují masti a čípky. Ale vše je na uvážení lékaře.

Po kauterizaci rádiovými vlnami je uvolňování menší než po laserové nebo dusíkové kauterizaci, nemluvě o elektrické. Jsou tam, ale jejich počet je stále choulostivější..

Po spálení rádiovými vlnami neexistují prakticky žádné vážné následky. Pokud samozřejmě budete dodržovat doporučení a starat se o sebe.

Lékař obvykle varuje, že by měl být výtok, první den to může být mírné krvácení nebo výtok se sraženinami. Ale všechny následující výboje jsou hnědé, žluté, bílé. Někdy se v nich může objevit krev nebo malé pruhy. To je považováno za normální.

Velmi často je po takovém postupu výtok bohatý, vodnatý a bez zápachu. Mohou trvat asi měsíc nebo dokonce dva. Bude to záviset na tom, jak dobře se vaše eroze uzdraví..

Ale v podstatě strup, což znamená, že proces léčby je téměř kompletní, zmizí 4 týdny po zákroku. Lékaři varují, že přibližně po 20–30 dnech je spolu s výtokem vidět červená strupovitost. Toho by ses neměl bát. Tak by to mělo být.

Gynekolog varuje ženu, že dojde k výtoku. Pokud se však jedná o krvácení, které také nezastaví jeden nebo dva dny, pak je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Samozřejmě, pokud jste začali krvácet během období očekávané menstruace, neznepokojujte se, máte pouze plánovaná období, která po léčbě mohou mít mírně odlišné výtoky: hojnější nebo naopak malé.

Akce po zákroku

Pokud jste podstoupili postup kauterizace eroze pomocí rádiových vln, musíte si uvědomit, že nemůžete zvedat závaží, mít sexuální život, koupat se, jít do bazénu, plavat v moři měsíc.

Doporučuje se také umýt dezinfekčními prostředky. Někdy lékaři staré školy doporučují nejběžnější mýdlo na prádlo, aby nedošlo k infekci a zánětu..

Pokud nebudete dodržovat tato doporučení, můžete si vážně ublížit. Zvláště pokud zvednete něco těžkého nebo máte sex. Je plná silného krvácení.

Kauterizující eroze pomocí rádiových vln je vynikající metodou, která osloví každého: ty, kteří nerodili, i ti, kteří mají nízký práh bolesti, a ti, kteří prostě nemají čas na nemocnice a nemocnice.

Je to skvělý způsob, jak zapomenout na erozi a přitom vynaložit minimum úsilí a času. To je váš způsob, jak se stát zdravým.!

Po kauterizaci eroze došlo k výboji: co a jak dlouho

Absolutně všechny pacienty zajímá, co mohou po kauterizaci eroze očekávat a jak probíhá období zotavení. Již v prvních hodinách po ošetření se v těle ženy aktivně vyskytují biologické procesy a reakce. Pacient si je obvykle nevšimne a může pociťovat jen mírné bolesti v dolní části břicha. Během 1-3 měsíců po kauterizaci eroze nastává proces hojení tkání. Během tohoto období se vaginální hlen může značně lišit v konzistenci a barevné paletě. Potřebujete vědět, který výtok by měl být normální, a při kterém byste měli okamžitě vyhledat pomoc u lékaře.

Co by mělo být považováno za normu

Po kauterizaci eroze začíná obnova epiteliální tkáně v místech, kde byla léčba prováděna. Technika kauterizace eroze děložního čípku nemá malý význam, protože načasování buněčné regenerace je u každé metody odlišné. Například po kauterizaci eroze rádiovými vlnami probíhá proces obnovy rychleji než po ošetření elektrickým proudem. Kromě toho u jedné metody dochází ke zjizvení sliznice a tvorbě pojivové tkáně a druhou metodou se buňky vracejí do původního stavu a na nich se netvoří jizvy.

Ihned po kauterizaci eroze je sliznice povrchem rány. Vytvoří se na něm strup, který neumožňuje infekci proniknout hluboko do poraněných tkání. Pokud po kauterizaci během eroze dojde k malému krvácení, jedná se o variantu normy. Pacientka je předem varována, že si při operaci potřebuje vzít hygienickou vložku, což se jí ihned po ošetření krku hodí. Pokud byla kauterizace cervikální eroze provedena metodou zahrnující současnou koagulaci krevních cév (například laserem), nedojde k žádnému krvácení. Pacient si může všimnout růžového výtoku.

Během několika dní změní vaginální hlen konzistenci a barvu. Je to silnější. Pokud byl v prvních hodinách po kauterizaci eroze hlen jako voda, později se stane jako krém. Růžovo-červený odstín se postupně mění na krvavý a poté na průhledný. Až do úplného obnovení epitelu děložního čípku může být hojný výtok. Je důležité, aby neměnily organoleptické vlastnosti k horšímu..

Jaký druh výboje lze očekávat po moxování

Výtok po kauterizaci eroze děložního čípku musí být pečlivě ošetřen. Během období rehabilitace a zotavení můžete očekávat:

 1. Krvavé nebo krvavé výtoky ihned po zákroku.
 2. Nažloutlá béžová 3-7 dní po kauterizaci eroze.
 3. Průhledný nebo poloprůhledný s béžovými žilkami po 10 dnech.
 4. Výboj špinavého světla, charakteristika druhé fáze cyklu po 2 týdnech.
 5. Menstruační krvácení za 2-4 týdny může začít dříve nebo později, než se očekávalo.

X charakteristický výboj, který se objeví po kauterizaci

Pokud je povaha výboje po kauterizaci eroze děložního čípku rádiovými vlnami, laserem nebo jinými metodami přirozená pro hojení tkání, proces obnovy probíhá hladce. U většiny žen, které podstoupily postup v souladu s pravidly asepsy a po předběžné přípravě, se vše děje takhle. Asi 15% pacientů však čelí komplikacím po kauterizaci eroze děložního čípku.

Pokud se objeví podivný výtok a vaše zdraví se zhorší, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa.

K hladký a růžový odstín

Nedostatečné krvácení po kauterizaci eroze na děložním čípku nastává u žen do 2 dnů po aplikaci proudu. Tato technika léčby je považována za traumatizující. Během kauterizace eroze poškozuje kapiláry ve sliznici krku. Jsou to ti, kteří krvácejí po operaci. Při použití rádiových vln nebo laserových zařízení je povaha výboje odlišná. Nedochází k žádnému krvácení, ale produkce hlenu v děložním čípku se zvyšuje.

Separace strupů po kauterizaci eroze může také doprovázet hnědý výboj. Začínají asi 3 týdny po operaci a netrvají déle než 2 hodiny. Cévy na otevřeném povrchu rány by obvykle měly rychle přestat krvácet.

Pokud se krev po kauterizaci eroze nezastaví déle než 10 dní, je to dobrý důvod pro vyhledání lékařské pomoci. Měli byste také navštívit gynekologa, pokud špinění začalo znovu po dokončení a nemá nic společného s menstruačním cyklem. Pokud náhle začne téct krev a objeví se akutní bolesti břicha, je třeba okamžitě přivolat sanitku. Tento stav může být známkou vážných komplikací..

Ženy, které jdou na kauterizaci eroze děložního čípku, by si měly pamatovat, že červená krev po zákroku je normální, ale během několika dní by měl být výtok méně hojný a lehčí. Pokud ne, stojí za to si dělat starosti..

Zelená nebo žlutá

Žlutá vaginální sekrece může znamenat, že děložní čípek nebyl zcela zpracován. Toto znamení také hovoří o zánětlivém procesu v malé pánvi. Nažloutlý výtok po kauterizaci eroze může naznačovat porušení mikroflóry, vaginální kandidózy nebo bakteriální vaginózy.

Výtok s nepříjemným zeleným zápachem nejčastěji naznačuje konkrétní infekci. Tento příznak je typický pro gardnerelózu, trichomoniázu, chlamydie. Zároveň se může zvýšit tělesná teplota ženy a po chvíli se objeví bolestivé pocity v břiše..

Může dojít k infekci genitálního traktu, pokud nejsou dodržována doporučení po operaci nebo kvůli tomu, že během kauterizace děložního čípku nebyla dodržována bezpečnostní pravidla.

hnědá barva

Jak se eroze uzdravuje po kauterizaci, mění se vaginální výtok pacienta. Ženy si mohou všimnout hnědého mazu několik dní po zákroku, kdy již krvácení skončilo, ale organoleptické vlastnosti hlenu se ještě nezotavily..

Pokud se hnědý výtok objeví několik týdnů po kauterizaci děložního čípku a nesouvisí s novou menstruací, může být příčinou onemocnění. Nejčastěji je takový klinický obraz dán adenomyózou - endometriózou děložního těla. Současně se u pacienta objeví bolest v malé pánvi. Podobné příznaky jsou charakteristické pro myomy, polypy cervikálního kanálu a funkční cysty na vaječnících..

Zrnitý a průsvitný

Normálně by měl být výtok již týden po moxování vodnatý nebo průhledný. Mohou být hojnější než dříve, protože sekreční aktivita cervikálního kanálu se zvýší. To není známka patologického procesu. Jakmile se obnoví celistvost sliznice, bude výtok stejný jako před erozí..

Černý hojný výboj

Po kauterizaci krku se na sliznici vytvoří strup. Ve většině případů má tmavě šedý nebo černý odstín. V průběhu času se jeho částice oddělují od cervikální tkáně a vylučují se spolu s vaginálním hlenem. Pokud pacient najde černé kousky, které vypadají jako film, pak lze s velkou pravděpodobností tvrdit, že se jedná o strup.

Když se objeví černý, hojný výboj, stojí za to si dělat starosti. Nejčastěji vznikají v důsledku nitroděložní patologie..

Pokud by po operaci nebyly dodrženy stanovené normy a doporučení, mohlo by dojít k infekci cervikálního kanálu a šíření zánětlivého procesu do poloviny dělohy. Černý výtok signalizuje vnitřní krvácení, přičemž krev má čas na srážení před opuštěním pochvy. Tento klinický obraz může naznačovat apoplexii (prasknutí) ovariální cysty, přerušené mimoděložní těhotenství, perforaci stěny dělohy.

Možnosti řešení problémů

Pokud se po kauterizaci eroze objeví neobvyklý vaginální hlen, doporučuje se poradit se s gynekologem. Před předepsáním jakékoli léčby lékař provede vyšetření a vyhodnotí výsledek dříve provedeného postupu.

Pokud stav děložního čípku nezpůsobuje znepokojení a proces hojení probíhá normálně, je rozumné provést stěr k určení mikroflóry a předepsat ultrazvuk pánve.

 1. Při zánětu a infekci je předepsána antibakteriální léčba. Jako pomůcka se používají protizánětlivé a imunomodulační léky.
 2. Krvácení vyžaduje jmenování hemostatických látek. Často jsou ženám předepsány Tranexam nebo Dicinon.
 3. Pro urychlení obnovení integrity epitelu je předepsána lokální aplikace regeneračních léků.

Pokud se vyskytnou vážnější problémy ve formě endometriózy, polypů, cyst, je léčba předepisována individuálně.

Vylučování po kauterizaci kapalným dusíkem

Vůně po spálení eroze kapalným dusíkem může přetrvávat několik hodin. Tato manipulace zahrnuje zpracování cervikální tkáně při nízkých teplotách. Po zmrazení probíhají chemické procesy, které jsou doprovázeny specifickým zápachem. Lékař obvykle na tento stav upozorní, takže pacienti nemají další otázky..

Lékaři nemluví samostatně o tom, jaké sekrece po kauterizaci eroze děložního čípku kapalným dusíkem charakterizují proces hojení. Hlen neutrálního nebo růžového odstínu se specifickým zápachem se postupně mění na přirozený výtok charakteristický pro konkrétní den menstruačního cyklu.

Žádné vypouštění

Většina pacientů po kauterizaci děložního čípku zaznamená zvýšení sekrece vaginálního hlenu. V některých však vůbec chybí nebo je přítomna v zanedbatelném množství, což ženy děsí. Často v kanceláři gynekologa je kladena otázka, co dělat, pokud nedojde k výtoku? Mluví to o patologii a vyžaduje to další léčbu??

Nedostatek vaginálních sekrecí není velkým problémem..

Odpověď cervikální tkáně na léčbu se může lišit. Nezapomeňte, že každá dívka má jinou hloubku poškození tkáně a oblast eroze. Jeho sekreční aktivita po léčbě závisí na tom, do jaké míry byly do procesu zapojeny buňky cervikálního kanálu..

Shrnutí

Po kauterizaci děložního čípku dává lékař každému pacientovi individuální doporučení. Přísné dodržování zavedených pravidel zajišťuje přirozený proces obnovení integrity epitelu. Porušení doporučení může být důvodem, že vaginální hlen změnil svůj odstín a objem. Aby se zabránilo komplikacím, doporučuje se:

 1. Eliminujte intimitu, dokud není celkově obnovena integrita epitelu.
 2. Nenechte se sprchovat ani nepoužívejte tampony.
 3. Odmítněte koupání na veřejných vodách.
 4. Neopalujte se na slunci ani v soláriu.
 5. Užívejte léky předepsané lékařem a nezrušte je, i když výrazně zlepšujete svoji pohodu.
 6. Pravidelně podstupujte vyšetření u gynekologa, abyste posoudili kvalitu provedené léčby a rychlost období zotavení.

Menopauza je přirozeným obdobím v životě ženy, které se vyznačuje postupným zánikem produkce estrogenu vaječníky. Je nemožné vyhnout se nástupu menopauzy, ale pomocí hormonů, stravy a léčivých rostlin můžete bojovat proti projevům klimakterického syndromu.