Jak dlouho po kauterizaci cervikální eroze můžete otěhotnět: po jaké době je žádoucí otěhotnět a kdy je nemožné?

Eroze je gynekologické onemocnění, které lékař diagnostikuje u každé druhé ženy v plodném věku. Nemoc je asymptomatická. Běžnou metodou léčby je moxování..

Je možné otěhotnět po kauterizaci cervikální eroze

Je důležité diagnostikovat a vyléčit tuto patologii včas. Nedodržení pokynů specialistů po zákroku zvyšuje riziko komplikací.

Podstata postupu

Postup kauterizace eroze děložního čípku je skupina terapeutických technik, jejichž účelem je eliminovat onemocnění ničením patologických buněk. Existuje několik způsobů:

 • diathermocoagulation;
 • kryodestrukce;
 • laserová vaporizace;
 • koagulace rádiových vln;
 • metoda argonové plazmové ablace;
 • elektrokonizace;
 • ultrazvuk;
 • chemické nebo drogové moxování.

Diathermocoagulation zahrnuje elektrický proud. Metoda je považována za zastaralou a nejtraumatičtější.

Kryodestrukce je metoda, jak se zbavit eroze pomocí spalování dusíku. Specialista zmrazí abnormální buňky, čímž zastaví jejich destrukci.

Laserová vaporizace zahrnuje odstranění laserové eroze. Metoda je jemná, ale účinná.

K provádění koagulace rádiových vln se používají rádiové vlny. Způsob, jak se zbavit této nemoci, je slibný a méně traumatický.

Eroze je také ošetřena argonem, metoda se nazývá argonová plazmová ablace.

Pro implementaci se používá zařízení, ve kterém je argon ionizován vysokofrekvenčními proudy a plazmovým paprskem, zatímco k akci dochází výhradně bodově.

Elektrokonizace - odstranění eroze částečným odstraněním děložního čípku.

Ultrazvuk - metoda, jak se zbavit eroze působením ultrazvuku.

Chemické nebo drogové moxování zahrnuje použití speciálního léku, pomocí něhož odborník způsobí nekrózu tkáně, vytvoří strup, který je následně nahrazen novou vrstvou epitelu.

Stojí za zmínku, že gynekolog vylučuje kontraindikace postupu, nasměruje ženu na úplné vyšetření a připravuje se na manipulaci.

Procedura moxování se provádí ve druhé polovině cyklu. Nejprve lékař zónu zpracuje a definuje její hranice, poté zničí erozní buňky. Dále se na ošetřované ploše vytvoří strup nebo film. Po nějaké době tkáň poškozená během procedury odejde, vytvoří se zdravá a na místě postižené oblasti se často objeví jizva.

Těhotenství po erozi moxováním

Hlavní věcí, které se ženy obávají, když slyší, že eroze by měla být kauterizována, jsou důsledky postupu na reprodukční funkci. Žádná z výše uvedených metod přímo neovlivňuje funkci vaječníků a produkci buněk. Po kauterizaci eroze vznikají problémy s koncepcí z následujících důvodů:

 • hormonální poruchy;
 • přítomnost zánětlivých procesů;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • stres;
 • přítomnost velkého počtu jizev.

Kdy to může přijít

Po dokončení postupu jistě dojde k těhotenství, pokud neexistují jiné důvody pro potíže s počátkem.

To se však nestane okamžitě. Provedená manipulace zahrnuje pravidelné sledování ženy gynekologem během prvních tří měsíců. Dále, v závislosti na zdravotním stavu a těle ženy, lékař předepíše předpis, teprve poté může dojít k pokusu o početí.

Jak dlouho můžeš

Samotná procedura moxování není pro tělo a pro těhotenství nebezpečná, ale hojení sliznice trvá nějakou dobu. Eroze je patologie, která se může znovu vrátit, dívka je pod pravidelným dohledem odborníka.

Rána, která zůstává po proceduře, se hojí poměrně dlouho, je často doprovázena bolestí a výtokem, v tomto ohledu dochází ke změnám v sexuálním životě ženy - doporučuje se vstoupit do intimního vztahu po moxování nejdříve o jeden a půl měsíce později. Sexuální styk před touto dobou pravděpodobně způsobí nepříjemné bolestivé pocity. Hodně však záleží na těle ženy..

Když je eroze malá a odstranilo se bodové odstranění sliznice, proces zotavení je poměrně krátký: po několika dnech se žena vrátí domů, její doba zotavení je asi 3-4 měsíce. Po tomto období a lékařském vyšetření můžete naplánovat těhotenství..

Pokud byla umístěna poblíž otvoru krku, odstranění takové patologie vede k porušení uzávěru a to má špatný vliv na ložisko dítěte. V tomto případě je doba zotavení nejméně šest měsíců..

A nakonec, pokud to bylo rozsáhlé nebo vícenásobné a během procedury byly odstraněny velké plochy tkáně, bude trvat asi rok, než se tělo připraví na těhotenství..

Možné komplikace

Aby kauterizace eroze nezpůsobila komplikace, musí žena dodržovat řadu doporučení.

 • Odmítněte pohlavní styk po dobu nejméně jednoho měsíce po zákroku. V opačném případě bude cervix trvat mnohem déle, než se zotaví. Nedostatek sexuální aktivity zabrání virové infekci, která je provokátorem různých nemocí;
 • Nemůžete sprchovat manganistanem draselným, alkoholem nebo jodem, jinak existuje vysoká pravděpodobnost kauterizace tkáně, což zpozdí proces hojení.

Těhotenství po kauterizaci cervikální eroze elektrickým proudem: rozdíly

Těhotenství, které je plánováno po postupu kauterizace eroze děložního čípku proudem, není nic pozoruhodného. Jediné, co je třeba poznamenat, je, že počet inspekcí je o něco vyšší..

To je nezbytné, aby lékař mohl pozorovat nepřítomnost patologického epitelu..

Jak dlouho můžete porodit

Je docela těžké jednoznačně odpovědět na otázku: jak dlouho po operaci můžete porodit. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Metoda moxování je velmi traumatizující, a proto je nutné získat povolení od gynekologa k početí, zpravidla je tělo obnoveno v průměru od tří měsíců do jednoho a půl roku.

Mohou nastat komplikace

Jizvy, které se tvoří v důsledku kauterizace, přímo ovlivňují porod nebo, přesněji řečeno, se mohou stát překážkou přirozeného řešení situace..

Speciální případy

V případě, že by bylo onemocnění zjištěno již během těhotenství, měla by být jeho léčba odložena až po porodu..

Nebezpečné situace po moxování během těhotenství

Je nutné použít nejšetrnější metodu. Je důležité si uvědomit, že se neoplatí léčit onemocnění, když je v poloze. Jinak existuje možnost otevření krvácení nebezpečného pro plod..

Eroze děložního čípku není věta. Je třeba si uvědomit, že ve světě moderních technologií jsou specialisté docela schopni léčit tuto nemoc. Pokud žena plánuje dítě, zatímco bylo zjištěno onemocnění, pak se s výpovědí gynekologa zachází.

Je možné otěhotnět a porodit po kauterizaci cervikální eroze

Předpokládá se, že za přítomnosti gynekologických patologií je nemožné počat dítě. Ale to není úplně pravda. Eroze děložního krku je gynekologický defekt na sliznici ženských pohlavních orgánů ve formě červené oblasti. V lékařské praxi se vyskytuje poměrně často..

Ve skutečnosti po léčbě eroze můžete otěhotnět. Aby gestační období proběhlo bez komplikací, nastávající matka potřebuje znát některé rysy těhotenství po proceduře moxování.

Dopad eroze na budoucí těhotenství

Děloha je ženský reprodukční orgán, který obsahuje oplodněné vajíčko. Mnoho lidí věří, že těhotenství po erozi děložního čípku není možné..

Jakékoli gynekologické onemocnění ovlivňuje plodnost, ale tato patologie není vždy překážkou početí. Operace k odstranění eroze se provádí u dívek různého věku, včetně dospívajících. Cauterizace červené oblasti se provádí různými způsoby:

 • rádiové vlny;
 • proud;
 • Chemikálie;
 • laser.

Moderní medicína vám umožňuje zbavit se této nemoci prakticky bez následků. V důsledku toho mohou ženy s erozí plánovat těhotenství. Období těhotenství v přítomnosti červené skvrny v oblasti dělohy však neprojde bez komplikací..

Faktem je, že po dobu devíti měsíců děložní čípek produkuje ochranný hlen, který chrání dítě před infekcí. Erozivní orgán tuto ochrannou funkci plně nezvládá. Navíc nedostatek včasné léčby této patologie je plný vzniku rakovinového nádoru v pánevní oblasti..

Po kauterizaci eroze můžete počítat s normálním průběhem těhotenství. Nezapomeňte, že eroze během těhotenství může způsobit různé komplikace, proto je lepší ji před plánováním početí léčit..

Nastávající matka, která dříve trpěla tímto onemocněním, by měla být pravidelně sledována lékařem, který také určí načasování početí po proceduře moxování..

Je možné po zákroku otěhotnět

Odstranění poškozené cervikální tkáně není překážkou oplodnění vajíčka. S výhradou všech lékařských předpisů bude vývoj plodu po kauterizaci probíhat bez komplikací. Během tohoto postupu jsou zničeny všechny abnormální buňky. Teoreticky proto můžete po léčbě eroze děložního čípku otěhotnět.

Ne však tak jednoduché. Ano, operace pomůže obnovit ochrannou funkci orgánu, ale aby doba těhotenství normálně proběhla, musí žena splňovat několik podmínek.

Zaprvé je nemožné plánovat koncepci bezprostředně po operaci, protože v místě odstranění patologických buněk se objeví rány. Musíte počkat, až se úplně uzdraví.

Zadruhé, během období zotavení se budete muset zdržet pohlavního styku. Faktem je, že sex po erozi může vést k infekci ženských pohlavních orgánů. Poté se proces hojení ran zastaví..

Otehotnění po kauterizaci cervikální eroze může být někdy obtížné. Léčba onemocnění vede k narušení procesu vylučování hlenu děložního hrdla, což přispívá ke vstupu spermií do zralého vajíčka.

Během procedury moxování může dojít k poranění endometria. Pokud je tato vrstva dělohy poškozena, oplodněné vajíčko se k ní nepřichytí správně. Výsledkem tohoto pojetí bude potrat nebo mimoděložní těhotenství..

Po kauterizaci eroze existují další kontraindikace, proto doporučujeme přečíst si o tomto tématu další informace..

Cauterizace eroze proudem

Tato metoda léčby spočívá v odstranění postižených oblastí děložní tkáně pomocí proudu. Jeho lékařský název je elektrokoagulace.

Tato metoda je považována za nejnebezpečnější. Lékaři nedoporučují nulipárkám, aby kauterizovaly erozi proudem.

Nebezpečí elektrokoagulace spočívá ve skutečnosti, že během odstraňování postižené kůže může dojít také k „dotyku“ zdravého epitelu. Výsledkem je výskyt jizev v děložní zóně, jejichž hojení brání početí a normálnímu průběhu těhotenství..

Stav děložního čípku po elektrokoagulaci je velmi žádoucí. Tkáň orgánu je zanícená a poškozená. Rány, které se na něm vytvořily, se hojily dlouho a bolestivě.

Laser

Nejbezpečnější je vystavení laserovému paprsku k odstranění poškozené části cervikálního kanálu. Laserová koagulace je indikována u žen v reprodukčním věku.

Riziko tvorby jizev po tkáni laserem je minimalizováno. Během této koagulace jsou odstraněny pouze patologické buňky. Poté eroze zmizí.

Doba zotavení po takové operaci je poměrně krátká, takže pacientka může rychle otěhotnět.

Rádiové vlny

Koagulace rádiových vln a kryodestrukce pomáhají zbavit se eroze bez kontaktu. Takové způsoby léčby spočívají v vystavení sliznice děložního čípku vysokofrekvenčním rádiovým vlnám (koagulace rádiových vln) nebo kapalnému dusíku (kryodestrukce).

Pokud jde o zdravé buňky, během těchto operací nejsou ovlivněny. Hlavní výhody koagulace rádiovými vlnami:

 • doba zotavení je 2 měsíce. Po této době můžete naplánovat těhotenství;
 • operace je naprosto bezbolestná;
 • období těhotenství uplyne bez komplikací.

Pomocí chemické koagulace

Taková koagulace se provádí za použití specifických chemikálií, které ovlivňují postižené oblasti epitelu. Zdravé buňky děložního čípku nejsou poškozeny..

Těm, kteří si přejí otěhotnět v prvním měsíci po chirurgickém ošetření eroze, se chemická koagulace nedoporučuje. Důvod spočívá v dlouhém období zotavení - od 4 do 6 měsíců.

Chemická expozice ženským pohlavním orgánům je plná možnosti relapsu. Nosení plodu může být komplikováno opakovanou erozí. Po kauterizaci je také možné nechat vagínu s krvavým výtokem..

Léčba gynekologické patologie tímto způsobem je zobrazena pouze ženám, které nejsou v těhotenství..

Doporučení po moxování

Zjistili jsme, že otěhotnění po léčbě erozí je skutečné. Aby se však předešlo možným rizikům, mělo by se koncepce plánovat nejméně o 1 měsíc později, tj. Po skončení období zotavení..

Lékaři důrazně nedoporučují porod, pokud je v oblasti genitálií červená oblast.

Takže ve fázi těhotenství a porodu po obnovení těla nejsou žádné problémy, musíte si poslechnout tyto tipy:

 1. Nepoužívejte tampony v prvních dnech deskvamace. Upřednostňujte těsnění.
 2. Odmítněte jakoukoli fyzickou aktivitu. V prvním měsíci po koagulaci se doporučuje odpočinek v posteli..
 3. Budete se muset zdržet pohlavního styku.
 4. Odmítněte navštívit saunu nebo koupel. Nedoporučuje se ani horká koupel..
 5. Užívání léků obsahujících aspirin je zakázáno..
 6. Dodržujte zdravou stravu.
 7. Chraňte se před stresem a úzkostí.

Nezapomeňte, že těhotenství po léčbě erozí je možné až po dokončení fáze zotavení..

Jak je těhotenství po léčbě erozí

Protože po kauterizaci červené oblasti je zotavení tkáně pomalé, nedoporučuje se plánovat těhotenství v prvním pooperačním měsíci.

Pokud hojení všech ran není úplné, mohou ve fázi porodu dojít ke komplikacím..

Po koagulaci se žena může stát matkou, pokud její děložní čípek začne znovu vylučovat ochranný hlen. Jinak může být dítě nakaženo v děloze..

Je chybou se domnívat, že postup kauterizace eroze je celá léčba. K odstranění patologie je nutné odstranit příčinu jejího výskytu. Bez toho je nevyhnutelné znovuobjevení červené oblasti..

Porod po kauterizaci eroze děložního čípku proběhne bez komplikací, pokud žena dodrží rady svého ošetřujícího lékaře, v pooperačním období nezvedá činky a vyhýbá se stresu. Aby se však v budoucnu zabránilo reprodukčním dysfunkcím, je důležité pravidelně vyšetřovat gynekologa. Před plánováním mateřství by žena, která nedávno prodělala kauterizaci rudé skvrny, měla určitě navštívit tohoto odborníka..

Těhotenství a časná fáze rakoviny děložního čípku

Zjistili jsme, že pokud eroze nebyla včas vypálena, je možný vývoj onkologického procesu. Růst abnormálních buněk často vede ke vzniku rakovinového nádoru.

V počátečním stádiu vývoje nemoci rakovinové buňky ještě neměly čas na invazi, to znamená na prosakování na podkladový povrch tkáně. Nádor se vyvíjí velmi pomalu..

Prognóza léčby rakoviny děložního čípku v počáteční fázi je příznivá pouze při včasné diagnóze.

Podle lékařských statistik lze v 90% případů toto onemocnění eliminovat bez negativních důsledků..

Dívky, které věří, že v počáteční fázi této patologie může být dítě počato bez rizik, se mýlí. V téměř 100% případů onemocnění narušuje normální průběh těhotenství. Žena s RMS pravděpodobně potratí před druhým trimestrem.

Přítomnost gynekologické patologie není věta. Po jeho zastavení žena obnoví reprodukční funkci. S včasnou diagnostikou onemocnění a jeho úspěšnou eliminací můžete počítat s normálním porodem bez komplikací.

Zotavení po erozi: kdy můžete otěhotnět v závislosti na způsobu moxování

Cauterizace eroze trvá asi 15-20 minut, zotavení po manipulaci trvá nejméně 3-4 týdny. Pro úspěšné hojení ran se doporučuje následující:

 • odmítnout pohlavní styk až do okamžiku úplného uzdravení;
 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • nenavštěvujte koupele, sauny, bazény, omezte se pouze na teplou sprchu.

Cervix spojuje vagínu s děložní dutinou a vejcovody. Je to nezbytné pro početí, těhotenství, porod. Hlavní funkce děložního čípku:

 • Během ovulace se cervikální kanál mírně otevírá a je naplněn tekutým hlenem, takže spermatické buňky mohou být transportovány do dutiny bez problémů. Pokud se tak nestane, vytvoří se mechanická překážka v cestě pohybu mužských zárodečných buněk..
 • Po početí a během těhotenství v cervikálním kanálu se povaha hlenu změní na silnější, což poskytuje ochranu proti pronikání patogenů z pochvy do plodu. Toto je takzvaný korek. Odchází pouze v předvečer porodu, kdy se začíná otevírat děložní čípek.
 • Během těhotenství je normální ložisko možné pouze se zavřeným děložním čípkem, který jakoby udržuje plod v dutině. V případě selhání jeho uzavírací funkce se riziko potratu významně zvyšuje.

O tom, zda kauterizovat erozi, či nikoli, rozhodne lékař. Je lepší odložit postup na později, po porodu, pokud žena plánuje těhotenství v příštích 5 letech.

Mnoho způsobů kauterizace děložního čípku však nemá výrazný negativní vliv na možnost početí, těhotenství a porodu..

Diatermokoagulace (DEK) je považována za nejtraumatičtější. Po uzdravení děložního čípku často zůstává výrazná jizva, která může bránit pohybu spermií, omezovat děložní čípek a vyvolat abnormality porodu.

Jiné metody (laser, kryodestrukce, rádiové vlny) fungují jemněji, nevedou k takovým následkům.

Pokud však byla moxování provedena formou konizace rádiovými vlnami, byla hloubka léze významná, bylo nutné odstranit významnou část děložního čípku a později mohou nastat problémy s gestací. Cervix může ztratit funkci obturátoru, což je třeba vzít v úvahu při plánování a řízení těhotenství.

Léčba děložního čípku ve formě kauterizace by obecně neměla ovlivnit reprodukční funkci ženy, pokud je vše provedeno správně a jsou dodržována všechna doporučení..

Kdy můžete otěhotnět po kauterizaci eroze, v závislosti na metodě:

 • Elektrokoagulace je nejtraumatičtější metodou. Období zotavení trvá asi 5-6 týdnů, ale těhotenství lze plánovat nejdříve o 2 měsíce později. Pokud pár není schopen otěhotnět do 6 měsíců, doporučuje se podstoupit kompletní vyšetření, aby se vyloučila přítomnost jizev a dalších změn po kauterizaci.
 • Laserová koagulace. Používá se pouze na malé léze děložního čípku. Těhotenství lze plánovat po úplném uzdravení, které obvykle trvá přibližně 4 týdny. Zpravidla nevznikají žádné problémy.
 • Chemická koagulace je nejbezpečnější a netraumatická metoda. Používá se pouze pro malé povrchové léze. Pro plnohodnotný postup je obvykle zapotřebí několik fází zpracování cervikálního epitelu, takže proces hojení je opožděn o 3-4 týdny. Po uzdravení můžete začít plánovat těhotenství..
 • Kryodestrukce je bezpečná metoda. Oblasti eroze, malé velikosti a bez hlubokého poškození tkáně, jsou ošetřeny kapalným dusíkem. Úplné uzdravení obvykle trvá asi 3 týdny, poté můžete přemýšlet o těhotenství.
 • Koagulaci rádiových vln (konizaci) lze provést u lézí různých velikostí. Čím více je tkáň vyříznuta, tím déle trvá její uzdravení. V průměru asi 4 týdny. Léčba rádiovými vlnami je považována za jednu z nejúčinnějších, lze ji použít pro velké eroze, stejně jako doprovodnou deformaci jizvy na krku a dokonce i v případě dysplazie. Nejčastěji nejsou problémy s koncepcí, těhotenstvím a porodem..
Konstrukce rádiového vlnění děložního čípku

Vlastnosti těhotenství po těhotenství závisí na tom, jaký druh moxování byl proveden, jaké byly indikace pro jeho provedení. Nejčastěji ženy, které stále plánují těhotenství, podstoupí minimální intervence, které neovlivní její další reprodukční funkci..

A pouze za přítomnosti dysplázie nebo prekancerózních stavů (v tomto případě se provádí konizace rádiových vln) mohou nastat problémy s gestací. Kvůli zkrácení děložního čípku může hrozit potrat a předčasný porod.

Ženy, které prodělaly kauterizaci děložního čípku, budou pod přísnějším dohledem lékaře. Je nutné podstoupit kolposkopii, vzít materiál na onkocytologické vyšetření.

Přečtěte si více v našem článku o tom, kdy otěhotnět po spálení děložního čípku.

Pravidla obnovy po kauterizaci eroze

Spalování samotné eroze trvá trochu času, asi 15-20 minut. A zotavení poté, co trvá nejméně 3-4 týdny. Pro úspěšné hojení ran se doporučuje následující:

 • Odmítněte pohlavní styk až do okamžiku úplného uzdravení.
 • Vyvarujte se fyzické aktivity.
 • Nenavštěvujte koupele, sauny, bazény, omezte se pouze na teplou sprchu.

Cervix spojuje pochvu s děložní dutinou a vejcovody. Je to nezbytné jak pro početí, tak během těhotenství a porodu. Mezi jeho hlavní funkce patří následující:

 • Během ovulace se cervikální kanál mírně otevírá a je naplněn tekutým hlenem, aby bez problémů transportoval spermie do dutiny. Pokud se tak nestane, vytvoří se mechanická překážka v cestě pohybu mužských zárodečných buněk..
 • Po početí a během těhotenství v cervikálním kanálu se povaha hlenu změní na silnější, což poskytuje ochranu proti pronikání patogenů z pochvy do plodu. Toto je takzvaný korek. Odchází pouze v předvečer porodu, kdy se začíná otevírat děložní čípek.
 • Během těhotenství je normální ložisko možné pouze se zavřeným děložním čípkem, který jakoby udržuje plod v dutině. V případě selhání jeho uzavírací funkce se riziko potratu významně zvyšuje.

A zde je více o výhodách a nevýhodách používání čípků během menstruace..

Je koncepce možná po odstranění eroze

Zda kauterizaci eroze nebo ne, rozhodne lékař v každém případě individuálně. Mnozí se domnívají, že je lepší odložit tento proces na později, po porodu, pokud žena plánuje těhotenství v příštích 5 letech..

Mnoho způsobů kauterizace děložního čípku však nemá výrazný negativní vliv na možnost početí, těhotenství a porodu..

Diatermokoagulace (DEK) je považována za nejtraumatičtější. Po uzdravení děložního čípku často v místě kauterizace zůstává výrazná jizva, která může bránit postupu spermií a poté ̶ omezit děložní čípek a vyvolat abnormality porodu.

Jiné metody (laser, kryodestrukce, rádiové vlny) fungují jemněji, nevedou k takovým následkům.

Pokud však bylo moxování provedeno formou konizace rádiovými vlnami, byla hloubka léze významná a musela být odstraněna významná část děložního čípku; později může mít žena problémy s gestací. Cervix může ztratit funkci obturátoru, což je třeba vzít v úvahu při plánování a řízení těhotenství.

Obecně by léčba děložního čípku ve formě kauterizace neměla ovlivnit reprodukční funkci ženy, pokud je vše provedeno správně a jsou dodržována všechna doporučení..

Kdy můžete otěhotnět po kauterizaci eroze, v závislosti na metodě

Každá metoda léčby eroze děložního čípku má své vlastní charakteristiky, respektive sexuální odpočinek a začátek pokusů jsou pro každého poněkud odlišné.

Elektrokoagulace

Odkazuje na nejtraumatičtější metody kauterizace děložního čípku. Období zotavení trvá asi 5-6 týdnů, ale těhotenství lze plánovat nejdříve o 2 měsíce později. Pokud pár není schopen otěhotnět do 6 měsíců, doporučuje se podstoupit kompletní vyšetření, aby se vyloučila přítomnost jizev a dalších změn po kauterizaci.

Laserová koagulace

Používá se pouze pro malé léze děložního čípku, takže doba zotavení a pravděpodobnost komplikací jsou mnohem nižší. Těhotenství lze plánovat po úplném uzdravení, které obvykle trvá přibližně 4 týdny. Ženy zpravidla nemají žádné problémy..

Chemická koagulace

Je to nejbezpečnější a netraumatická metoda léčby děložního čípku. Používá se pouze pro malé povrchové léze. Pro plnohodnotný postup je obvykle zapotřebí několik fází zpracování cervikálního epitelu, takže proces hojení je opožděn o 3-4 týdny. Poté, co gynekolog potvrdí, že se cervix uzdravil, můžete začít plánovat těhotenství.

Kryodestrukce

Platí také pro bezpečné metody. Oblasti eroze, malé velikosti a bez hlubokého poškození tkáně, jsou ošetřeny kapalným dusíkem. Úplné uzdravení obvykle trvá asi 3 týdny, poté můžete přemýšlet o těhotenství.

1 - zóna nekrózy (-20 ° C a méně),
2 - zóna zotavení (od -20 do 0 ° С),
3 - neporušená zóna (> 0 ° С).

Koagulace rádiových vln

Konizaci rádiových vln lze provádět v různých objemech. Čím více je tkáň vyříznuta, tím déle trvá její uzdravení. V průměru asi 4 týdny. Léčba rádiovými vlnami je považována za jednu z nejúčinnějších, lze ji použít pro velké eroze, stejně jako doprovodnou deformaci jizvy na krku a dokonce i v případě dysplazie. Nejčastěji nejsou problémy s koncepcí, těhotenstvím a porodem..

Podívejte se v tomto videu na techniku ​​konizace smyčky děložního čípku:

Vlastnosti těhotenství po těhotenství

Vše záleží na tom, jaký druh moxování byl proveden a jaké indikace vedly k jeho chování. Nejčastěji ženy, které stále plánují těhotenství, podstoupí minimální intervence, které neovlivní její další reprodukční funkci. A pouze za přítomnosti dysplázie nebo prekancerózních stavů (v tomto případě se provádí konizace rádiových vln), mohou nastat problémy s ložiskem.

Kvůli zkrácení děložního čípku může hrozit potrat a předčasný porod.

Ženy, které prodělaly kauterizaci děložního čípku, podléhají pečlivějšímu dohledu lékaře. Je nutné podstoupit kolposkopii, vzít materiál na onkocytologické vyšetření.

A tady je více o tom, jaké nemoci reprodukčního systému mohou způsobit přerušovaná období.

Kauterizace cervikální eroze ve většině případů nemá vliv na schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě. Po porodu se však změny děložního čípku mohou znovu objevit, proto se takové postupy doporučují, pokud žena neplánuje těhotenství v příštích 5 letech. Výjimka - závažné změny na děložním čípku s dysplázií, v tomto případě musí být léčba provedena před koncepcí.

Užitečné video

Podívejte se v tomto videu na to, zda léčit nebo neléčit erozi děložního hrdla:

Po moxibusční erozi, kdy můžete otěhotnět

Ženy v plodném věku, které vyžadují radikální léčbu, se zajímají o to, zda je možné otěhotnět po kauterizaci eroze děložního čípku a jak bude pokračovat těhotenství a porod.

Těhotenství je stav, který zatěžuje ženské tělo, a to nejen v období porodu. Narození dítěte zcela obnovuje rytmus jeho života, zcela se podřizuje zájmům novorozence, vytváří kritické zatížení těla a zhoršuje všechny existující poruchy a patologie.

Gynekologové doporučují pacientům, kteří plánují těhotenství, vyléčit všechny nápravné patologie a teprve poté počat dítě - na tom závisí správný vývoj plodu a úspěšný průběh porodu.

Mezi nejčastější gynekologické poruchy patří eroze děložního čípku, která se vyskytuje u každého druhého pacienta během vyšetření..

Hlavní otázky, které ženy znepokojují:

 • je možné vypálit erozi pro ty, kteří nerodili;
 • je léčba nebezpečná pro budoucí porod;
 • kdy můžete otěhotnět po erozi moxováním.

Moderní metody léčby této patologie umožňují rychle a efektivně ji odstranit, minimálně narušit intimní život pacientky a její plány stát se matkou..

 1. Čípek
 2. Cervix a těhotenství
 3. Eroze jako komplexní stav
 4. Léčba eroze a těhotenství
 5. Diatermická koagulace
 6. Laserová vaporizace
 7. Odstranění eroze rádiových vln
 8. Kryodestrukce
 9. Metody léčby eroze u nuliparů
 10. Těhotenství po léčbě erozí

Čípek

Hlavním reprodukčním orgánem ženského těla je děloha, bezpečně ukrytá v hlubinách pánve. Jeho nedílnou součástí, která provádí spojení mezi vnějšími a vnitřními pohlavními orgány, je pochva, do které vychází děložní čípek, uvnitř kterého je lumen (kanál). Zevně vychází vnější krční hltan do pochvy, dovnitř, do dělohy - vnitřní hltan.

Toto je nejužší část orgánu, shora je pokryta slizovitým plochým epitelem, samotný děložní čípek je tvořen vlákny svalové tkáně uspořádanými v prstenci.

Jejich povinností je mačkat děložní čípek a zabránit tak vstupu škodlivých tekutin do dělohy a zadržení plodu. Zevnitř je cervikální (cervikální) kanál lemován specifickým epitelem, jehož buňky jsou podobné válcům uspořádaným v jedné řadě. Jejich funkcí je produkovat hustý hlen, který navíc utěsňuje krk a obklopuje ho, chrání ho před patogenní flórou.

Spermie může proniknout výhradně děložním hrdlem do jeho dutiny a oplodnit vajíčko, takže jeho fyziologický stav je nesmírně důležitý pro nástup budoucího těhotenství.

K oplodnění nedojde, pokud:

 • hlen vylučovaný cervikálním epitelem je pro spermie příliš viskózní;
 • cervikální kanál se neotevře úplně.

Během těhotenství těsnost děložního čípku přímo ovlivňuje stav procesu - s volně se zavírajícími stěnami může být těhotenství kdykoli přerušeno, pružnost orgánových tkání během porodu a stupeň otevření děložního hrdla ovlivňují průběh procesu.

Cervix a těhotenství

Žena, která plánuje narození dítěte v blízké nebo vzdálené budoucnosti, by si měla dát do pořádku vnitřní reprodukční orgány, včetně léčby eroze.

Těhotenství po kauterizaci eroze děložního hrdla probíhá bez problémů - konzervativní nebo radikální léčba neovlivňuje uvolňování vajíčka. Důležitý je okamžik, kdy dojde k plánovanému těhotenství - tělo ženy se musí vrátit do normálního fyziologického cyklu.

Eroze jako komplexní stav

Přesný mechanismus komplexu není znám, bylo klinicky stanoveno, že narušení stavu cervikálního epitelu je způsobeno mnoha faktory, které destabilizují stav ženského těla. To:

 • snížená imunitní obrana těla;
 • hormonální nerovnováha;
 • dlouhodobě trvající systémová zánětlivá onemocnění;
 • stres a neurózy;
 • genitální infekce;
 • způsob intimního života (častá změna partnerů nebo příliš vzácný sex).

Stejné faktory ovlivňují nástup a průběh těhotenství. Kromě toho eroze téměř vždy probíhá na pozadí zánětu vnitřních pohlavních orgánů způsobeného infekcí, který významně oslabuje tělo a může zabránit nástupu a těhotenství..

Léčba eroze, která probíhá v několika fázích, musí být zvolena ošetřujícím lékařem takovým způsobem, aby byla co nejvíce zachována reprodukční schopnost pacienta v jakémkoli věku. Moderní lékařská zařízení umožňují co nejopatrnější léčbu eroze a vyhýbají se vzniku jizev, které deformují krk nebo krční kanál.

Správné chování během rehabilitačního období, jehož trvání je určeno:

 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • způsob léčby eroze;
 • způsob života.

Po celou dobu zotavení je žena sledována lékařem, který provedl moxování. Řídí regeneraci sliznice, stav vnitřních reprodukčních orgánů a pomáhá ženě vybrat nejlepší období pro početí..

Léčba eroze a těhotenství

Moderní metody léčby eroze zahrnují 3 fáze léčby této patologie:

 • lék, jehož účelem je eliminovat infekci pozadí, patogenní flóru, posílit obecnou imunitu, stabilizovat hormonální pozadí;
 • fáze hardwarového ošetření, pomocí které se provádí destrukce „nesprávného“ sloupcového epitelu a vytvoření „bodu restartu“ pro obnovení epitelu;
 • fáze zotavení, během níž se obnoví kožní dlaždicový epitel pod strupem nebo filmem, který se vytvořil po kauterizaci.

Způsob léčby vybírá výhradně lékař, zatímco žena musí pochopit, že klíč k úspěšnému vyléčení a vyhlídka na matku závisí na splnění lékařských předpisů a pozitivním přístupu k uzdravení..

Diatermická koagulace

Moxování je jedním z prvních a nejbolestivějších způsobů léčby. Po dlouhou dobu byla tato technika jediná, zařízení je nedokonalé, neumožňuje regulovat hloubku hoření a jeho plochu.

Metoda zahrnuje vystavení tkání vysokofrekvenčnímu proudu pomocí aktivních a neaktivních elektrod. Destrukce sloupcového epitelu se provádí zahříváním tkání. Vystavení elektrickému proudu vytváří rozsáhlé popáleniny postihující jak sloupovitý epitel, tak zdravé tkáně, což vede k výskytu jedné nebo více jizev (v závislosti na oblasti eroze). Jizvy se utahují, deformují děložní čípek a způsobují jeho nepružnost, která je plná patologického průběhu porodu a ve zvláště závažných případech prasknutí děložního čípku.

Metoda není zastaralá a používá se nyní, ale používá se po anestezii pouze u žen, které v budoucnu neplánují otěhotnět. Výhodou metody jsou její nízké náklady a dostupnost vybavení při každé konzultaci.

Rehabilitační proces po léčbě je dlouhý - tvorba dlaždicového epitelu pod chrastou trvá nejméně 45-60 dní, v některých případech i déle. Postup může způsobit hormonální posun u řady pacientů, což prodlužuje období zotavení.

Během rehabilitačního období lékař ženu sleduje a sleduje hojení popálenin a její celkový stav. Lékař informuje ženu o pravidlech chování (před procedurou nemůžete plavat ve vaně, bazénu, otevřeném rybníku, parní lázni, nezbytném sexuálním odpočinku).

Pokud se žena kvůli okolnostem rozhodne porodit, musí být vyšetřena lékařem, který stanoví stav děložního čípku pomocí hardwarového vyšetření. Jak dlouho po kauterizaci eroze může žena plánovat těhotenství?

To je možné po obnovení cyklu - po ukončení druhé menstruace od okamžiku, kdy lékař potvrdí úplné uzdravení (šest měsíců poté, co žena vypálila erozi).

Lékař, který provedl moxování, by měl sledovat celé období těhotenství; porod může být obtížný kvůli zjizvení a nepružnosti děložního čípku.

Laserová vaporizace

Metoda umožňuje působit na oblast změněného epitelu přesněji než při hoření proudem - to je usnadněno tenkým laserovým paprskem. Metoda je nízko traumatizující a je široce používána v dermatologii, kosmetologii.

Bezkontaktní působení laserového paprsku umožňuje:

 • vyhnout se infekci operačního pole;
 • rychle obnovit epitel pod strupem;
 • zkrátit rehabilitační období.

Laserová vaporizace je široce používána k léčbě žen v plodném věku, které plánují v budoucnu mít děti. Nevýhodou této metody je potřeba několika postupů s rozsáhlou erozí..

Během rehabilitačního období nesmí mít pacient koupání v bazénech a nádržích, procedury v parních místnostech, intimní vztahy, vzpírání. V případě potřeby vydá lékař individuální recepty.

Laser minimálně poškozuje zdravou tkáň, zatímco se netvoří jizvy, nedeformuje se krk a krční kanál. Období zotavení trvá až 45-60 dní. Poté, co svrab prošel, bude žena potřebovat následné vyšetření u ošetřujícího lékaře, po kterém vám řekne, jak dlouho bude trvat plánování těhotenství.

Nejlepší je, když po erozní léčbě nedojde k početí dříve než po druhé menstruaci po kontrolní návštěvě lékaře (4–5 měsíců po kauterizaci).

Odstranění eroze rádiových vln

Tato metoda je považována za jeden z nejoptimálnějších způsobů léčby defektu na sliznicích děložního čípku. Mnoho gynekologů se přiklání k přesvědčení, že tato metoda je téměř ideální pro léčbu eroze - vylučují se pouze válcovité buňky, netvoří se strup, ale tenký film, po uzdravení je dlaždicový epitel téměř úplně obnoven.

Metoda je bezbolestná a nepřináší nepohodlí. Nevýhodou metody jsou poměrně vysoké náklady.

K obnovení sliznice dochází ve většině případů 2 týdny po moxibusci, žena se plně zotaví do 45 dnů po moxibusci eroze. Období, kdy můžete otěhotnět, začíná po nástupu normální menstruace - po 3 měsících.

Kryodestrukce

Zmrazení je metoda opačná k současnému spalování, při které se na postiženou oblast aplikuje dusík a tkáň se okamžitě ochladí na hluboké teploty pod bodem mrazu. Metoda není tak šetrná jako laserová vaporizace nebo metoda rádiových vln - dusík ovlivňuje větší plochu sliznice, než by měl, po kterém je hojný vodnatý výboj.

Doba hojení je až tři týdny, úplné uzdravení je až 45 dní. Těhotenství lze plánovat po úplném zotavení cyklu a po průchodu druhé menstruace (4–5 měsíců).

Metody léčby eroze u nuliparů

Docela často dochází k porušení tvorby sliznic na děložním čípku u mladých, nulipárních žen. Otázka, zda je možné otěhotnět po erozi děložního čípku, je pro ně nejzajímavější.

Mnoho pacientů odmítá radikální léčbu ze strachu ze ztráty schopnosti otěhotnět, což nelze provést - zaměření zánětu v těle oslabuje schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě.

K léčbě použitých nuliparů:

 • farmakologické vyhoření pomocí speciálních formulací účinných pro malé léze;
 • metoda rádiových vln, která má nejmenší trauma a nejkratší dobu zotavení;
 • laserová vaporizace.

Po léčbě by ženy s erozí děložního hrdla měly podstoupit kontrolní vyšetření alespoň jednou za šest měsíců a bezprostředně před plánováním těhotenství.

Předpokládá se, že nejpravděpodobnější příčinou eroze u nulipálních žen jsou hormonální poruchy, které vyžadují pečlivější sledování stavu ženy gynekologem.

Těhotenství po léčbě erozí

Žena, která otěhotní po léčbě eroze děložního čípku, ponese plod stejným způsobem jako ostatní těhotné ženy. Jediná věc je, že ošetřující lékař to pečlivě prozkoumá. Změny hormonálních hladin během období porodu mohou způsobit opakované narušení fungování sliznic.

Kdy můžete otěhotnět po erozi moxováním?

Zánět děložního čípku je eroze. Taková léze cervikální sliznice není schopna negativně ovlivnit možnost početí, je však nutná léčba. Při absenci včasné terapie se z jednoduché eroze může vyvinout nádor. Eroze děložního čípku je ve většině případů léčena kauterizací. Většina pacientů, kteří podstoupili moxování a plánují otěhotnět, neví, kdy po moxování otěhotnět. Pouze ošetřující lékař dokáže přesně určit načasování vhodné pro početí.

Je také důležité si uvědomit, že koncept eroze děložního čípku již neexistuje. Tento koncept byl nedávno nahrazen termínem ektopie, ale lékaři jsou zvyklí na první možnost a nespěchají s přechodem na nové slovo pro ně..

Cervikální eroze je někdy špatně diagnostikována. Velmi často se za erozi považuje endometrium dělohy, které vyšlo z cervikálního kanálu nebo pseudoeroze. V tomto případě není moxování nutné. Přesnost diagnózy bude záviset na zkušenostech lékaře provádějícího kolposkopii během gynekologického vyšetření.

Je nutné před počátkem léčit erozi?

Aby nedošlo k vystavení těla neodůvodněnému riziku během těhotenství, je třeba před počátím léčit erozi. Žena musí být fyzicky plně připravena na dlouhé a obtížné období porodu dítěte..

Faktem je, že během těhotenství prochází hormonální pozadí ženy vážnými změnami, které mohou ovlivnit exacerbaci různých skrytých a chronických onemocnění. Při neošetřené erozi děložního čípku se mohou objevit nepředvídatelné změny, které ohrožují pokračování těhotenství.

Zde jsou hlavní rizika a možné komplikace při absenci správné léčby eroze děložního čípku:

 • kvůli poškození sliznice je děložní hrdlo méně odolné vůči infekcím;
 • vaginální mikroflóra se může změnit, což může vést k dalším nebezpečným komplikacím;
 • riziko vzniku malignity (nádoru);
 • výskyt krvácení.

Před léčbou je velmi důležité posoudit velikost a hloubku postižené oblasti děložního čípku. Na těhotenství musíte myslet až po ukončení léčby a úplném vyléčení erozní zóny.

Jak nejlépe zacházet s erozí?

Neexistuje žádný zvláštní rozdíl v metodách léčby nulipárních a rodících žen. Chirurgické metody léčby byly používány v minulosti. V dnešní době léčba spočívá v moxování různými metodami.

Takto vypadá eroze děložního čípku při pohledu kolposkopem.

 1. Elektrokoagulace. Tato léčba se používá již mnoho let. Je přístupný a dobře prozkoumaný. Přístroje pro moxování elektrokoagulační metodou jsou poměrně rozšířené, jsou v každé nemocnici. Nevýhodou tohoto postupu při léčbě cervikální eroze je vysoké trauma a bolestivost. Ne každý vydrží bolest z elektrokoagulace děložního čípku bez anestezie. Po tomto postupu také cervix často ztrácí svou pružnost v důsledku výskytu jizvy po kauterizaci. Takové důsledky jsou pro porod špatné..
 2. Laserová moxování. Tato technologie léčby eroze děložního čípku je na rozdíl od předchozí metody prakticky bezbolestná. Přítomnost bolesti během postupu bude záviset na zkušenostech lékaře. Komplikace z takového moxování jsou mnohem menší. Prakticky neexistují. Proto je tato metoda nejvýhodnější pro léčbu eroze děložního čípku, a to iu žen, které nejsou nositelkami..
 3. Cauterizace pomocí rádiových vln. Vhodný pro nulipary, protože nezanechává jizvy. Kromě toho dezinfikuje a není schopen změnit tvar dělohy nebo negativně ovlivnit zdravé oblasti dělohy. Existují dvě nevýhody tohoto postupu: vysoká cena a bolest bez anestézie.
 4. Cauterizace eroze chladem. Takzvaná kryokoagulace je ve většině případů docela bezbolestná. Tohoto účinku je dosaženo zmrazením nervových zakončení. Jizvy po kryokoagulaci také chybí, s výjimkou závažných případů eroze. Během procedury může dojít k poškození zdravých oblastí.
 5. Elektromagnetické moxování. Vědecky se tato metoda nazývá argonová plazmatická koagulace. Jedno z nejmodernějších a nejbezpečnějších způsobů léčby eroze děložního čípku. Tento postup nezanechává jizvy. Prakticky žádná bolest. Cena takového postupu je však poměrně vysoká..
 6. Chemická koagulace. Postup je téměř bezbolestný. Tuto metodu však většina gynekologů nedoporučuje. Faktem je, že účinnost chemické kauterizace je velmi nízká a pravděpodobnost opakované eroze je vysoká. Navíc mohou být poškozeny zdravé oblasti..

Lékař zvolí způsob léčby ženy, která porodila a která nerodila, na základě následujících faktorů:

 • rys eroze;
 • oblast postižené oblasti;
 • dostupnost nezbytného vybavení v nemocnici;
 • zkušenosti s léčbou podobných nemocí.

Je nutné zacházet s erozí nulipárně?

Jedná se o velmi populární otázku, která je často adresována lékařům bezprostředně po zjištění eroze děložního čípku. Na tuto populární otázku vždy odpoví kladně. Eroze sama nezmizí a zanedbaná forma se může vyvinout v něco vážnějšího. Při nošení dítěte ji hormonální změny nevyléčí..

Odpověď jakéhokoli gynekologa je zřejmá. Eroze děložního čípku by měla být léčena a neměla by být odložena s léčbou. To platí pro ženy, které nerodily a porodily, není žádný rozdíl. Tvrzení o povinné léčbě je však pravdivé, pouze pokud jde o erozi, a nikoli o další stav mylně děložního čípku zaměňovaný s erozí..

Nejčastější příčiny krční eroze

Mezi příčiny eroze na děložním čípku existuje několik hlavních:

 1. Snížená imunita.
 2. Důsledky operací na dělohu.
 3. Mít genitální opar.
 4. Přítomnost lidského papilomaviru.
 5. Genetická predispozice.

Hlavním důvodem vzniku léze na děložním čípku u porodících pacientů je důsledek přípravy porodních cest. Obtížný porod má často takové následky. Proto je po porodu nutné pozorování u gynekologa..

Zajímavé video o erozi děložního čípku:

Hlavní příznaky eroze děložního čípku u nulipar

Mezi mnoha příznaky rozvíjející se eroze lze rozlišit několik nejběžnějších:

 • menstruace trvá déle než obvykle (více než 8 dní);
 • výtok má hnilobný zápach;
 • mezi obdobími se mohou objevit skvrny. Někdy je takový výtok hnisavý..

Pokud se takové výtoky objeví, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a provést vyšetření. Velmi se nedoporučuje odkládat vyšetření..

Je důležité si uvědomit, že s erozí děložního hrdla není bolest při močení nebo sexu. Dívka se často dozví o přítomnosti zánětu během rutinního vyšetření gynekologem.

Na internetu existuje názor, že je absolutně nemožné kauterizovat erozi děložního čípku. Tyto rozsudky jsou zásadně špatné. Neexistují žádné studie, které by prokázaly nebezpečí této léčby. Proto při plánování těhotenství musíte bezpečně provést moxování, pokud to lékař vyžaduje po gynekologickém vyšetření. Jinak by se během těhotenství mohla situace s kontrolou těhotenství vymknout kontrole..

Nezapomeňte však na pravděpodobnost chybné diagnózy. Někdy se za účelem eroze vychází z endometria z cervikálního kanálu a další situace, které ne vždy vyžadují léčbu. V tomto případě lze pověsti, že není nutné léčit erozi, považovat za pravdivé, ale pouze částečně, pokud se nejedná o erozi vůbec.

Kdy můžete otěhotnět po moxování?

Teoreticky můžete začít otěhotnět od dalšího cyklu, ale bez nových lézí. To musí být potvrzeno během kolposkopie. Takový gynekologický vyšetřovací postup se provádí pomocí speciálního optického zařízení (kolposkopu).

Pokud je detekován relaps, bude nutné erozi znovu kauterizovat a počkat na další cyklus na kontrolní vyšetření. V případě opakované eroze by měl lékař provést biopsii.

Lékaři doporučují, aby po kauterizaci cervikální eroze nespěchali s koncepcí. Faktem je, že po úspěšné léčbě je po fázi rehabilitace zapotřebí ještě jedno vyšetření. Ideální možností by tedy bylo těhotenství 4 měsíce po úspěšné moxibusci..

Dobrý lékař po moxibusci určitě pomůže s plánováním a následným zvládáním těhotenství.

Tipy pro plánování těhotenství porodník-gynekolog

Při plánování těhotenství musíte zcela přehodnotit svůj životní styl a životní styl svého partnera. Tento stav zahrnuje úplné ukončení kouření a pití alkoholu. Se souhlasem ošetřujícího lékaře je nutné snížit nebo úplně zrušit příjem některých léků, které mohou negativně ovlivnit budoucí koncepci a těhotenství.

Při plánování těhotenství je bezpodmínečně nutné přejít na správnou a zdravou stravu. Ve stravě by se mělo objevit hodně zeleniny a ovoce. To platí také pro fázi zotavení po léčbě erozí a obecně s obvyklou přípravou na početí..

Pokud má žena chronické gynekologické onemocnění, musí být léčena pod dohledem gynekologa. Toto pravidlo platí pro další nemoci, které mohou narušit početí a těhotenství. V případě potřeby musí partner také podstoupit léčbu.

Mýty o erozi

Je důležité si uvědomit, že pokud byla zjištěna eroze děložního čípku, neznamená to, že nedojde k těhotenství. To znamená, že musíte podstoupit léčbu a fázi rehabilitace a teprve poté začít otěhotnět. Pokud trpíte onemocněním v době těhotenství, existuje riziko nepředvídaných komplikací. Při plánování těhotenství je lepší neriskovat, ale správně připravit tělo.

Eroze během těhotenství

Eroze děložního čípku je během těhotenství velmi častá. Taková diagnóza během těhotenství vůbec neznamená, že je třeba těhotenství ukončit nebo urgentně provést operaci. Ve většině případů žena úspěšně nosí a porodí dítě, i když měla erozi.

Léčba eroze během těhotenství se uchyluje pouze v případě dodatečné detekce genitálních infekcí. Takové infekce spojené s erozí během těhotenství mohou vést k infekci plodu, protože děloha nebude schopna chránit dítě. Léčba spočívá v jmenování protizánětlivých a antibakteriálních léků.

Císařský řez s erozí

U mnoha žen existuje stálé prohlášení, že s erozí děložního čípku během těhotenství se vždy provádí císařský řez. To není pravda. Císařský řez je předepsán, pouze pokud má matka další indikace. V zásadě mohou všechny ženy s erozí rodit samy..

Krátké shrnutí

V současné době existuje několik bezpečných způsobů kauterizace eroze děložního čípku, které nemají vliv na budoucí těhotenství a schopnost otěhotnět. Nezapomeňte však, že musíte plánovat těhotenství nejdříve 4 měsíce po léčbě..

Před přijetím moderních metod koagulace eroze děložního čípku (kryokoagulace, rádiová vlna a laserová koagulace) se používala především primitivní elektrokoagulace (kauterizace proudem). Tento přístup při léčbě více než pomohl, což znamenalo komplikace a bolestivost postupu. K dnešnímu dni se tato metoda nepoužívá nikde, pouze za přítomnosti určitých indikací.

Je nutné léčit erozi?

Obzvláště bych chtěl poznamenat, že eroze je prováděna pouze v zemích SNS. Na západě se s touto chorobou zachází odlišně. U nás také existuje tendence snižovat počet moxování a přecházet na jiné metody léčby. Další podrobnosti najdete v tomto videu:

Napište do komentářů, pokud jste museli dělat moxování? Jak se to stalo? Za jakých okolností byla objevena eroze? Sdílejte své zkušenosti s ostatními čtenáři. Máte-li jakékoli dotazy, zeptejte se našich specialistů. Děkujeme za návštěvu. Doufáme, že jste se naučili vše, co jste chtěli. Buďte zdraví a těhotní!

Podle statistik čelilo 80% celkové ženské populace alespoň jednou v životě problému výskytu patologií urogenitálního traktu infekční povahy.To je způsobeno nejen specifickou strukturou ženské močové trubice, ale také skutečností, že u ženy hrozí riziko infekce během pohlavního styku, porodu a dokonce i při vyšetření gynekologem.