Ráno během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Utrozhestan během těhotenství se používá jako analog progesteronu.

Indikace pro těhotenství během těhotenství

Utrozhestan může pomoci při léčbě neplodnosti nebo při umělém oplodnění. Těhotenství je předepisováno také těm, kteří mají nízkou hladinu progesteronu v krvi, a na tomto základě došlo dříve k potratům nebo předčasným porodům. Utrozhestan může být předepsán těhotné ženě, pokud má děložní myomy, aby se zabránilo jejímu růstu. Tobolky a čípky Utrozhestanu se skládají z rostlinných složek, což je přírodní analog progesteronu z rostlinných materiálů. Uvolňovací forma léčiva - kapsle 100 mg a 200 mg.

Lék normalizuje produkci endometria, snižuje nežádoucí aktivitu děložních svalů.

Některé z vás, drahé matky, se zcela zbytečně bojí jmenování Utrozhestanu, obávají se slov „hormonální droga“. Složky léku nemohou ublížit dítěti.

Ráno při plánování těhotenství

Ráno během těhotenství je předepsáno s nedostatkem progesteronu. Progesteron podporuje těhotenství a je normálně produkován v dostatečném množství nadledvinami a placentou.

S těžkými křečovými žilami a onemocněním jater není lék předepsán. Připravuje tělo na početí, aniž by mu ublížilo. K dispozici ve formě čípků a tobolek. Tobolky se užívají večer v dávce 200-300 mg, kterou je třeba rozdělit na polovinu.

Jak těhotenství ovlivňuje těhotenství?

Během těhotenství těhotenství pomáhá vajíčku normálně implantovat do stěny dělohy a dále podporuje jeho normální vývoj do embrya. Utrozhestan je syntetický analog progesteronu. Na dítě to nemá vliv. Je předepsán s opatrností na křečové žíly, diabetes mellitus a onemocnění centrálního nervového systému. Lék je postupně zrušen během jednoho měsíce, což snižuje dávku. Nedostatek progesteronu často končí neplodností, ale máme pro vás dobré zprávy - nyní lze tento problém zcela vyřešit! Jen se nedoléčte, drahé ženy, protože těhotenství je velmi choulostivý proces, sebemenší posun v hormonálním pozadí může způsobit potrat. Než začnete užívat, darujte krev pro progesteron.

Ráno v časném těhotenství

Ráno během raného těhotenství, v prvním trimestru, je předepsáno hlavně ve formě svíček, které se zavádějí každý večer ve stejnou dobu. Tato forma léku je výhodnější než tablety, protože způsobuje méně nežádoucích účinků nežádoucích pro těhotnou ženu a dítě, zejména z jater.

Mnoho problémů s těhotenstvím lze vyřešit pomocí medicíny tím, že se ženám podá adekvátní dávka progesteronu. Lék snižuje tonus dělohy a upravuje nervový systém. Nežádoucí účinky utrozhestanu během časného těhotenství: závratě a rozptýlení, proto buďte velmi opatrní při řízení auta a v práci. Tromboflebitida, křečové žíly a problémy s játry mohou také způsobit, že vám lékař odmítne léčbu přípravkem Utrozhestan. Ve většině případů má Utrozhestan dobrou toleranci. Zvláštní pozornost je třeba věnovat užívání léku těhotným ženám s cukrovkou a potížemi s kardiovaskulárním systémem. Neexistují jednotná doporučení pro všechny těhotné ženy - možná denní dávka je 300-600 mg. Vzhledem k tomu, že lék je rostlinný, nebudete moci při jeho užívání přibrat. Nezúčastňuje se metabolismu sacharidů a lipidů. Utrozhestan nezpůsobuje otoky a nepoškozuje dítě, nevede k hormonálním poruchám u dítěte po narození. Svědčí o tom skutečnost, že se po celém světě narodily stovky tisíc dětí, protože lékař doporučil Utrozhestan v případě hrozby ukončení těhotenství. Droga nemá žádné analogy.

Ráno v 5. týdnu těhotenství

Těhotenství je zvláštní stav těla, je důvodem k radosti a novým nadějím. Ale často během těhotenství, již v krátkém čase, je nutné předepisovat léky, které ho pomáhají zachovat. Pokud dojde k mírnému krvácení nebo je děloha v dobré kondici, může vám být předepsáno těhotenství po 5 týdnech. Utrozhestan je určen k dlouhodobému užívání. Vyrábí se na bázi rostlinných materiálů. Pokles hormonálních hladin by tedy neměl způsobit paniku, lze jej zcela vyloučit bez následků na vaše zdraví během těhotenství. Samoléčba by se však v žádném případě neměla provádět - vše je pod kontrolou gynekologa!

Droga má minimum vedlejších účinků, při užívání nebudete trpět otoky nebo přibývat na váze. Normalizuje strukturu endometria v časném těhotenství, takže dítě je v břiše dobré..

Lék nemůžete náhle zrušit. Lékař vám při schůzce řekne, jak nejlépe snížit dávkování. Obvykle klesá o 50 mg týdně.

Ráno ve 13. týdnu těhotenství

Ráno ve 13. týdnu těhotenství je předepsáno, pokud hrozí ukončení těhotenství z důvodu nedostatku progesteronu. Tento problém je dnes velmi běžný. Antispazmodika jsou také často předepsána. Jsou plně kompatibilní s Utrozhestanem. Ve většině případů je těhotenství předepsáno v dávce 200 mg. Utrozhestan nepotlačuje produkci těhotenských hormonů ve vašem těle, ale doplňuje je, a proto nemůže být škodlivý. Jediné, co je třeba vzít v úvahu, je, že dělohu nelze předepsat ženám s jaterními problémy, trombózou a křečovými žilami..

Ráno v pozdním těhotenství

Těhotenství v pozdním těhotenství lze použít v případě nedostatečného rozvoje placenty. Pokud dojde k chronickému opakujícímu se potratu, může lékař hrát na jistotu a předepsat vám jej po 20 týdnech a téměř až do samotného narození. Utrozhestan se později ukáže také matkám, které podstoupily IVF. Je lepší použít čípky - neovlivňují játra. Nebojte se - lék nepoškozuje plod.

Ráno po 20 týdnech těhotenství

Ráno během těhotenství po 20 týdnech je předepsáno zřídka, protože hormonální podpora po tomto období ve skutečnosti ztrácí svůj význam. Stává se však, že podle výsledků testů stále není v krvi dostatek progesteronu, i když vezmeme v úvahu to, co placenta začíná produkovat ve 20. týdnu. V tomto případě může být nutné vypít Utrozhestan před porodem. Problém může být také relevantní, pokud došlo k těhotenství v důsledku umělého oplodnění a u žen s isthmicko-cervikální nedostatečností.

Ráno ve 22. týdnu těhotenství

Ráno během těhotenství ve 22 týdnech je předepsáno ke zkrácení děložního čípku, protože to může způsobit předčasný porod kvůli hrozbě jeho včasného odhalení. Pokud jste v minulosti potratili, zmeškali jste těhotenství nebo předčasně porodili, může lékař předepsat přípravek Utrozhestan jako bezpečný. Na tom není nic špatného. Striktně dodržujte jeho doporučení a až přijde čas, drogu zrušte podle předepsaného schématu. Určitě vám pomůže porodit zdravé dítě včas, aniž by mu ublížilo, protože obsahuje rostlinný analog progesteronu..

Ráno v 30. týdnu těhotenství

Ráno po 30 týdnech těhotenství je předepsáno s krátkým měkkým děložním čípkem a pokud je dítě umístěno nízko v děložní dutině. Pokud vám lékař předepíše Utrozhestan na takové období, má pro to důvod, takže byste neměli odmítat - pro dítě to může být nebezpečné. Lék se samozřejmě používá hlavně v raných stádiích, ale každý klinický případ je zcela individuální. Důvěřujte odborníkům.

Duphaston nebo těhotenství během těhotenství: což je lepší?

Progesteron je těhotenský hormon produkovaný placentou a nadledvinkami. Oba léky jsou navrženy tak, aby kompenzovaly nedostatek progesteronu v těle ženy. Placentární nedostatečnost je jednou z nejčastějších příčin potratů.

Rozdíl je v tom, že Utrozhestan je přirozený analog progesteronu a Duphaston je syntetický progesteron. Zkušenosti s používáním přípravku Duphaston jsou však delší, což lze připsat výhodám.

Jak Duphaston, tak Utrozhestan uvolňují během těhotenství zvýšený tonus dělohy.

Utrozhestan má mírný sedativní účinek.

Duphaston je mnohem silnější droga. Zpravidla se předepisuje v dávce 1-4 tablet až 18 týdnů. Kontraindikace: astma, diabetes mellitus.

Pokyny pro použití těhotenství během těhotenství

Během těhotenství se těhotenství užívá orálně nebo intravaginálně. Obvyklá dávka tablet je 200 mg. Lék se užívá ve dvou krocích.

200 mg léčiva se vstřikuje do pochvy ve dvou dávkách, nejlépe v noci, protože má tendenci vytékat.

Utrozhestan se pečlivě používá při cukrovce, epilepsii, depresích, křečových žilách, trombóze, při problémech s játry, která nejsou ve stadiu kompenzace, při maligních novotvarech v oblasti ženských pohlavních orgánů a mléčných žláz v době přijetí nebo při anamnéze.

Při užívání drogy je možná ospalost a roztržitost. Při řízení buďte opatrní.

Ráno během těhotenství dnes předepisují gynekologové poměrně často. Při užívání progesteronu během těhotenství je však třeba postupovat opatrně, samoléčba je nepřijatelná. V některých evropských zemích se Utrozhestan nepoužívá. To je způsobeno skutečností, že jeho vliv na plod je stále špatně pochopen. Droga je nová. V jakých případech je užívání drogy oprávněné:

 1. Pokud laboratorní krevní test během těhotenství odhalí nedostatek progesteronu.
 2. Pokud opakovaně potratujete kvůli nedostatku progesteronu.
 3. Pokud nemůžete otěhotnět kvůli nedostatku progesteronu.

Nezapomeňte, že dávkování a délku léčby přípravkem Utrozhestan stanoví pouze lékař! Obvykle se podává dávka 200-300 mg dvakrát. Lék je vysazován postupně. Schéma zrušení je předepsáno lékařem. Obvykle se každý týden vstřikuje o 100 mg méně než předchozí, dokud není zcela zrušeno. Náhlé zrušení může vyvolat potrat!

Kolik užívat během těhotenství?

Během těhotenství poskytuje těhotenství nastávající matce účinnou hormonální podporu. Předepisuje se, pokud hrozí potrat před 24. týdnem těhotenství. U žen s problémy s játry je lepší použít čípky Utrozhestan.

Zrušení těhotenství během těhotenství

Těhotenství se během těhotenství ruší snížením dávky o 100 mg týdně nebo o 50 mg každé tři dny. Zároveň se ujistěte, že nedochází ke krvácení z genitálního traktu. V každém případě je Utrozhestan zrušen postupně, aby nedošlo k poškození dítěte..

Výtok po těhotenství během těhotenství

Výtok po zavedení čípků Utrozhestanu během těhotenství by vás neměl obtěžovat, protože se tají do pochvy a vytékají. Normální je v tomto případě bílý výboj.

Krvavý výtok vyžaduje úpravu dávky. Pokud najdete na spodním prádle šmouhy, vyhledejte mimořádnou schůzku s porodníkem-gynekologem!

Těhotenství po užívání ráno

K požadovanému těhotenství někdy nedojde kvůli nedostatku progesteronu. Ráno během těhotenství a ve fázi plánování ve formě tobolek a čípků se s tímto problémem vyrovnává. Pomohl tisícům žen otěhotnět a porodit zdravé dítě. Aby to bylo bezpečné, může lékař ve fázi plánování předepsat Utrozhestan pro ženy s akné nebo vlasy mužského typu. Nemůžete předepsat drogu sami. Užívání utrozhestanu u některých žen způsobuje závratě a ospalost..

Příjem rána se zmrazeným těhotenstvím

Těhotenství těhotenství lze předepsat po zmrazeném těhotenství, zvláště pokud existují alarmující příznaky, jako je hnědý výtok. Progesteron v léku vám pomůže nést těhotenství. Tableta nebo svíčky utrozhestanu se pijí nebo podávají ráno a večer. Obvykle je dávka 200-300 mg denně, ale pokud je hrozba velmi silná a podle analýz je vyjádřena dysfunkce hormonální sféry, lze dávku zvýšit na 600 mg denně.

Těhotenská dávka během těhotenství

Ráno během těhotenství, pokud je nedostatek progesteronu, předepište 200-300 mg ráno a večer ústy nebo intravaginálně. Způsob aplikace zvolí lékař s přihlédnutím k vašim individuálním vlastnostem.

Při IVF a opakovaném potratu může gynekolog zvýšit dávku na 800 mg (také ve dvou rozdělených dávkách). V tomto případě léčba pokračuje až do 24-26 týdnů těhotenství..

Ráno 100 během těhotenství

Ráno během těhotenství se používá ve formě tobolek po 100 a 200 mg. Různé dávky umožňují individuální přístup ke jmenování léku pro každého pacienta. Bylo prokázáno, že intravaginální podání tobolky s hrozbou ukončení těhotenství je účinnější a bezpečnější než užívání tablet uvnitř. Minimalizuje vedlejší účinky a nepoškozuje játra..

Utrozhestan se pečlivě používá při problémech s ledvinami a játry, křečových žilách, cukrovce a epilepsii.

Ráno 200 během těhotenství

Progesteron, a to i během menstruačního cyklu, když není těhotenství, připravuje tělo na možné připojení oplodněného vajíčka. Je produkován žlutým tělem. Žluté tělo se vyskytuje v místě prasklého folikulu s vejcem a je dočasnou žlázou s vnitřní sekrecí..

Lék Utrozhestan 200, který obsahuje rostlinný analog progesteronu, je v zásadě předepsán během prvních 24 týdnů těhotenství a poté je příjem zastaven, protože se začíná hromadit v játrech a negativně ovlivňovat jeho funkci.

Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan během těhotenství: diabetes mellitus, epilepsie, deprese, křečové žíly, těžká dysfunkce jater, nádory ženských pohlavních orgánů a mléčné žlázy.

Během užívání léku se mohou objevit některé nežádoucí vedlejší účinky, jako je ospalost a rozptýlení. Individuální citlivost, možná alergie.

Svíčky pro těhotenství

Progesteron pomáhá oplodněnému vajíčku plně se rozvíjet. Někdy se ale stane, že to ženě v těle chybí. A pak těhotenství buď nemůže nastat vůbec, nebo nastane, ale je přerušeno a končí potratem. V tomto případě lékař během dalšího těhotenství trvá na užívání progesteronu. Vzhledem k tomu, že těhotenství a léky nejsou příliš kompatibilní, že musíte minimalizovat všechny vedlejší účinky a co nejvíce ušetřit játra, při práci pro dva vám může gynekolog předepsat ne pilulky, ale vaginální čípky, například Utrozhestan.

Průmysl vyrábí čípky 100 mg a 200 mg. Lék ve formě vaginálních čípků se velmi rychle vstřebává do krevního oběhu a obchází játra. Utrozhestan jde dobře s komplexy vitamínů pro těhotné ženy a sedativa. Zrušení léku se provádí v II. Trimestru s postupným snižováním dávky. Náhlé vysazení léku Utrozhestan během těhotenství je nepřijatelné.

Těhotenské pilulky

V naší době je problém potratů velmi aktuální. Pouze 80% těhotenství končí porodem. Zdraví žen je nejvíce ovlivněno stresem a pohlavně přenosnými chorobami. Gynekolog může těhotné ženě předepsat pilulky utrozhestanu, pokud tyto negativní faktory ovlivnily její hormonální hladinu a její hladina progesteronu poklesla. Ráno během těhotenství se také používá ve formě čípků, ale lékař může v některých případech rozhodnout, že forma tablet je vhodnější pro konkrétní těhotnou ženu. Tento lék snižuje kontrakci dělohy a vejcovodů. Lék doplňuje hormony, které produkuje ženské tělo. Přebytek progesteronu při jeho použití je nemožný. Přesto existuje řada kontraindikací: trombóza, maligní nádory ženských pohlavních orgánů, těžká onemocnění jater, vedoucí k silnému porušení jeho funkce.

Vše o ránu. Možná někdo pomůže)))

Léčivou látkou urozhestanu je ženský pohlavní progesteron, který určuje změny v ženském těle během druhé poloviny menstruačního cyklu. Nedostatek tohoto hormonu vede k neplodnosti. A pokud během těhotenství není dostatek progesteronu, může to způsobit spontánní potrat..

Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus má dvě fáze, estrogen a progesteron, ale někteří lékaři přinášejí ovulaci do samostatné fáze a pak existují tři fáze.

Http://militte.my1.ru/menstruation/2412.html začíná prvním dnem další menstruace - od tohoto okamžiku začíná dozrávat další vaječná buňka ve vaječníku. Zraje pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly hypofýzy (FSH). Vejce zraje ve speciálním váčku - folikulu, jehož buňky, jak vajíčko zraje, vylučují stále více a více ženských pohlavních hormonů estrogen. Pod vlivem estrogenů dochází v ženském těle k různým změnám, takže sliznice (endometrium) roste v děložní dutině. Když vajíčko dospívá, dosahuje množství estrogenu svého vrcholu, což přispívá ke změně hormonálních hladin: množství FSH produkovaného hypofýzou klesá, ale začíná se produkovat další hormon, luteinizační (LH), pod jehož vlivem folikul praskne a vajíčko opustí vaječník. Tento proces se nazývá ovulace. V budoucnu vstoupí vejce do vejcovodu, kde ho lze oplodnit spermatem.

Ovulace nastává uprostřed menstruačního cyklu, ve dnech 14-16 s 28denním cyklem. Po ovulaci začíná druhá polovina menstruačního cyklu, kdy „vládne“ progesteron. Progesteron je produkován dočasnou endokrinní žlázou žlutým tělem, které se tvoří v místě prasklého folikulu. Množství progesteronu se zpočátku zvyšuje, pod jeho vlivem se zastavuje zvětšování objemu endometria a začíná produkovat tajemství, které je nezbytné pro vývoj embrya v případě těhotenství. Pokud však nedojde k těhotenství, pak se produkuje méně progesteronu, klesá hormonální podpora a sliznice děložní dutiny je odmítnuta, což je doprovázeno menstruačním krvácením. Ve stejný den začíná zrání nového vajíčka, to znamená, že začíná nový menstruační cyklus.

K čemu jsou menstruační nepravidelnosti přiřazeny http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/702.html

Utrozhestan je předepsán pro nemoci a stavy způsobené nedostatkem progesteronu ve druhé fázi menstruačního cyklu. Mezi tato onemocnění patří menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny neplodností a potratem. Potrat na pozadí nedostatku progesteronu se projevuje obvyklými potraty, protože progesteron v normálním průběhu těhotenství potlačuje kontraktilní aktivitu svalů dělohy a předchází možným potratům. V takových případech se tobolky utrozhestanu injikují hluboko do pochvy dvakrát denně v denní dávce 200-400 mg, která se dělí na dvě dávky. Takové kurzy se provádějí po ovulaci. V tomto případě lékař pomůže vypočítat den ovulace, vypočítá také dávku a dobu užívání ráno.

Utrozhestan je také předepsán, pokud se v těle produkuje příliš mnoho estrogenu - progesteron potlačuje produkci estrogenu. Taková onemocnění jsou mastopatie, děložní myomy, premenstruační syndrom a některé další stavy.

Neplodnost může být způsobena nedostatkem hormonálních hladin, a to jak ve druhé, tak v první fázi menstruačního cyklu, v takovém případě hovoří o celkovém snížení funkce vaječníků. Nedostatek funkce vaječníků se může projevit předčasnou menopauzou. Substituční léčba je také předepsána v nepřítomnosti vaječníků (například když jsou odstraněny) nebo pokud vůbec nefungují. V takových případech jsou předepsány jak progesteron, tak estrogeny..

Substituční terapie u žen s nefunkčními nebo vzdálenými vaječníky se provádí na pozadí estrogenové terapie. Současně se do vagíny podle určitého schématu vkládají tobolky progesteronu. Při intravaginálním podání vstupuje děloha ve velkém množství přímo do stěny dělohy, což je velmi důležité pro nefunkční vaječníky.

Standardní schůzka ráno od 16-17 do 25-26 dnů menstruačního cyklu normalizuje menstruační cyklus, pokud je narušen.

Těhotenství je navíc předepsáno v rámci přípravy na oplodnění in vitro, kdy je potlačena vlastní hormonální aktivita ženy a je vytvořeno umělé kontrolované hormonální pozadí..

Utrozhestan je lék, který ženě pomůže zbavit se http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/50.html, nosit a porodit dítě.

Podobné články:

Utrozhestan je hormonální přípravek, který obsahuje ženský pohlavní hormon progesteron. Takové léky mohou být předepsány pouze lékařem po předběžném vyšetření a v individuálně zvolené dávce. Trvání léčby a způsob podání léku do těla určuje také lékař..

O droze

Léčivou látkou utrozhestanu je progesteron - hormon druhé poloviny http://militte.my1.ru/menstruation/2412.html žen. Progesteron inhibuje růst endometria (výstelky děložní dutiny) a způsobuje vylučování endometria - vylučuje tajemství bohaté na látky nezbytné pro vývoj embrya po těhotenství.

Současně s nástupem těhotenství progesteron potlačuje „všechny pokusy“ svalové vrstvy dělohy stahovat se a odstraňovat plod z dělohy, to znamená, že progesteron předchází spontánním potratům v prvních dvaceti týdnech těhotenství. Po uplynutí této doby se již nepoužívá kvůli riziku toxických účinků na játra..

K dispozici na adrese http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/702.html ve speciálních měkkých želatinových tobolkách obsahujících homogenní suspenzi bílého oleje. Tobolky lze užívat ústy nebo vkládat do pochvy, podle toho, jak vám lékař předepíše. Někdy je předepsán současný příjem tobolek uvnitř s jejich zavedením intravaginálně.

Jak si vzít ranní jídlo dovnitř

Při jmenování ranních úst je nutné provést úplné vyšetření ženy, protože ranní nevolnost má řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Nejzávažnějšími kontraindikacemi pro předepisování dělohy uvnitř jsou zvýšená srážlivost krve (tendence k trombóze, kterou může způsobit samotný progesteron), závažné onemocnění jater se zhoršenou funkcí jater (děloha může mít toxický účinek na játra) a maligní onemocnění mléčných žláz a pohlavních orgánů ženy ( jejich růst je stimulován). Existuje také řada kontraindikací pro jmenování rána uvnitř.

Utrozhestan je předepsán pro nemoci a stavy způsobené nedostatkem progesteronu. Tobolky se polykají bez žvýkání a zapíjejí se vodou.

V případě nedostatečnosti druhé fáze menstruačního cyklu se mohou vyvinout onemocnění, jako je premenstruační syndrom, dysmenorea (bolestivá období), mastopatie. Utrozhestan je v tomto případě předepsán perorálně 100 mg dvakrát denně nebo 100 mg ráno a 200 mg večer. Léčba se provádí ve druhé polovině menstruačního cyklu od 16-17 do 25-26 dnů.

Pokud se urozhestan podává jako součást substituční léčby žen v klimakterickém období a během menopauzy, je předepsán společně s estrogeny. Utrozhestan je v tomto případě předepsán 100 mg dvakrát denně po dobu dvou týdnů během menopauzy a 100 mg denně nepřetržitě během menopauzy.

S hrozbou spontánního potratu nebo pro prevenci obvyklých potratů jsou ranní nevolnosti předepsány dvě tobolky po 200 mg dvakrát denně (400 mg denně). Nebo v jiné dávce, individuálně vybrané lékařem.

Jak správně injikovat urozhestan intravaginálně

Pokud je urozhestan předepsán intravaginálně, pak se tobolky vkládají do pochvy co nejhlouběji jednou nebo dvakrát denně. Pokud je ráno předepsáno jednou denně, podává se večer, před spaním. Lékař často předepisuje současný příjem tobolek ústy a intravaginálně. Při intravaginálním podání se velké množství progesteronu koncentruje ve stěnách dělohy, což je účinné například v případě hrozby potratu.

Indikace pro použití intravaginálního urozhestanu jsou menstruační nepravidelnosti s částečným nedostatkem progesteronu. V tomto případě je utrozhestan předepsán intravaginálně v tobolce 100 mg dvakrát denně po dobu deseti dnů, stejně jako uvnitř, od 16-17 do 25-26 dnů cyklu.

Někdy se urozhestan používá na pozadí zavedení ženských pohlavních hormonů estrogenů - taková léčba se provádí, pokud vaječníky ženy vůbec nefungují. Utrozhestan se podává podle následujícího schématu: jedna tobolka 100 mg se podává v noci 13. a 14. den menstruačního cyklu, poté se podává 100 mg dvakrát denně (ráno a večer) od 15 do 25 dnů cyklu. Od 26. dne cyklu a pokud začne těhotenství, dávka léku se zvyšuje o 100 mg denně každý týden a dosahuje 600-800 mg denně, rozdělených do tří dávek. Délka kurzu - minimálně dva měsíce.

S hrozbou spontánního potratu nebo obvyklých potratů je urozhestan předepisován intravaginálně po dobu nejpozději do dvacátého týdne těhotenství, 100-200 mg dvakrát denně, jednou denně.

Správný ranní příjem, který této konkrétní ženě pomůže, může ženě předepsat pouze lékař.

Utrozhestan je léčivo, jehož aktivní složkou je ženský pohlavní hormon progesteron. Rysem této drogy je, že je dostupná v kapslích, zatímco progesteron se tradičně vyrábí pouze ve formě olejového injekčního roztoku.

Mechanismus účinku ráno

Utrozhestan (účinná látka - progesteron) vyrábí skupina farmaceutických společností Bezen Helska v kapslích 100 a 200 mg. Tobolky mohou být užívány orálně nebo vloženy do pochvy místo čípků.

Progesteron, který je součástí utrozhestanu, je přírodní mikronizovaný lék, který se dobře vstřebává v gastrointestinálním traktu a ve vagině. Pokud se kapsle užívají orálně, po jedné až třech hodinách se dosáhne dostatečné terapeutické koncentrace progesteronu v krvi, účinek léčiva trvá nejméně osm hodin. Když jsou tobolky vloženy do pochvy, absorpce do krevního řečiště s dosažením maximální koncentrace nastane během dvou až šesti hodin, při podávání dvakrát denně působí po dobu 24 hodin.

Progesteron se produkuje ve žlutém těle vaječníku (v místě prasklého folikulu, ze kterého vychází vajíčko) ve druhé polovině menstruačního cyklu po ovulaci. V první polovině menstruačního cyklu byly hlavními hormony estrogeny; pod jejich vlivem rostla sliznice děložní dutiny a připravovala se na oplodněné vajíčko. Ve druhé polovině cyklu se produkuje hormon progesteron, pod jehož vlivem přestává zvětšovat objem sliznice děložní dutiny a začne vylučovat tajemství nezbytné pro vývoj těhotenství.

Pokud dojde k těhotenství, progesteron podporuje přechod dělohy do stavu nezbytného pro vývoj oplodněného vajíčka. Současně aktivně potlačuje motorickou aktivitu svalů dělohy, čímž zajišťuje prodloužené těhotenství. Současně progesteron připravuje mléčné žlázy na fungování, stimuluje množení koncových prvků prsních kanálků a laktaci.

Pod vlivem progesteronu, http://militte.my1.ru/weight-loss/2565.html změn, tělo hromadí užitečné látky, které bude potřebovat k dalšímu těhotenství. Jedná se o tukové zásoby, které se ukládají do stehen a břicha a chrání plod před zraněním, glykogen (látka, ze které lze snadno získat glukózu, je-li to nutné, nezbytný energetický materiál), inzulin (podporuje vstřebávání glukózy buňkami). Progesteron také pomáhá snižovat obsah toxických dusíkatých metabolických produktů v krvi, zvyšuje vylučování dusíku močí.

Indikace pro jmenování

Indikace pro jmenování urozhestanu jsou nemoci a stavy způsobené nedostatkem progesteronu v těle ženy. Užívání tobolek ráno je předepsáno:

Zavádění tobolek do pochvy (intravaginálně) je předepsáno:

Kontraindikace

Příjem ranní nemoci je kontraindikován v případě zvýšené srážlivosti krve (podporuje tvorbu krevních sraženin), krvácení neznámého původu z genitálního traktu, neúplného potratu (kdy již nelze zachránit plod), porfyrie (metabolické poruchy, které se projevují fotofobií), hormonálně závislých nádorů mléčných žláz a ženských pohlavních orgánů, těžká onemocnění jater se zhoršenou funkcí jater, individuální nesnášenlivost složek léčiva.

S opatrností je přípravek http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/702.html předepsán pro kardiovaskulární onemocnění, závažné onemocnění ledvin se zhoršenou funkcí, diabetes mellitus, bronchiální astma, epilepsie, migréna, deprese, poruchy metabolismu tuků, během kojení.

Vedlejší účinek ranní nevolnosti se objevuje při orálním podání v podobě letargie, ospalosti, závratí (to brání potenciálně nebezpečným činnostem), zkrácení doby menstruačního cyklu, intermenstruačního krvácení, žloutenky na pozadí stagnace žluči, svědění, alergických reakcí.

Ženský menstruační cyklus je nástroj, který jí umožňuje otěhotnět, nosit a porodit dítě. První menstruace začíná ve věku 11-16 let, poslední končí ve věku 50 let. Toto období v životě ženy se nazývá plodné nebo plodné..

Menstruační cyklus ženy jako fyziologický proces

Ženský menstruační cyklus je cyklická změna, ke které dochází každý měsíc v ženském centrálním nervovém systému, vaječnících, genitáliích a mléčných žlázách. Všechny tyto procesy spolu úzce souvisí a mají významný dopad na práci všech ostatních orgánů a systémů těla. Nejmenší menstruační nepravidelnosti vždy ovlivňují stav nervového a kardiovaskulárního systému a skrze ně i na všech ostatních orgánech..

První menstruace dívky se nazývá menarche. U žen jižních národů dochází k menarché dříve než u žen severních. Trvání menstruačního cyklu se stanoví od prvního dne nástupu menstruace do prvního dne následující menstruace. Průměrná doba trvání menstruačního cyklu je 28 dní, ale jeho trvání se považuje za normu od 21 do 35 dnů.

Normální http://militte.my1.ru/menstruation/2412.html se skládá ze dvou fází s převahou aktivity ženských pohlavních hormonů estrogenu nebo progesteronu. K uvolňování ženských pohlavních hormonů dochází pod vlivem mozkové kůry a subkortikálních útvarů odpovědných za činnost endokrinních žláz - hypotalamu a hypofýzy.

První fáze menstruačního cyklu je estrogenní

Během této fáze vajíčko dozrává ve vaječníku po dobu 13-14 dnů. Ve vaječnících novorozené dívky je několik stovek tisíc takzvaných primordiálních folikulů, které se skládají z vajíčka obklopeného jednou vrstvou folikulárního epitelu. Pod vlivem hormonů s nástupem menarché začíná zrání prvotního folikulu. Během menstruačního cyklu dosáhne plné zralosti pouze jeden folikul. Zralé vejce rozbije folikul a opustí vaječník, nejprve vstoupí do břišní dutiny a poté do vejcovodů. V okamžiku, kdy se vajíčko opouští z vaječníku, se nazývá ovulace, obvykle k tomu dojde 14. den (s 28denním cyklem).

Proces zrání folikulů probíhá pod vlivem ovariálních hormonů estrogenu (hlavně estradiolu) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH) hypofýzy (hlavní endokrinní žláza umístěná v mozku).

Mezi hormony hypofýzy a vaječníky existuje inverzní vztah: pokud se uvolní hodně estrogenu, pak množství FSH klesá a naopak. Množství hormonů hypofýzy je ve stejné závislosti na hormonech vylučovaných hypotalamem - částí mozku odpovědnou za veškerou endokrinní aktivitu lidského těla.

Současně se zráním vajíčka dochází k cyklickým změnám na sliznici dělohy - v jejích žlázách, krevních cévách a v samotné sliznici - stromatu. Nejprve je odmítnuta sliznice děložní dutiny a nastává menstruace, poté se sliznice obnovuje a roste.

Existují také změny v mléčných žlázách. Pod vlivem estrogenů se kanály mléčných žláz zvětšují, mléčné žlázy bobtnají.

Postinor je hormonální antikoncepce určená k urgentní prevenci těhotenství. Každá pilulka postinoru obsahuje hormon - syntetický analog progesteronu v dávce desetkrát vyšší, než je dávka podobného léčiva obsaženého v antikoncepčních přípravcích pro neustálé užívání.

Měsíční cyklus je normální

Ženský menstruační cyklus má dvě fáze. Během první fáze jsou estrogeny hlavními pohlavními hormony. Kromě toho má hormon stimulující folikuly hypofýzy (FSH) velký vliv na stránku http://militte.my1.ru/menstruation/2412.html. Pod vlivem těchto hormonů dozrává vaječná buňka ve vaječníku a vnitřní sliznice děložní dutiny dorůstá do požadovaného objemu.

Jakmile vaječná buňka dospívá, informace o ní vstupují do centrálního nervového systému, pod jehož vlivem se mění hormonální pozadí. Hypofýza začíná vylučovat další hormon - luteinizaci (LH). Pod vlivem tohoto hormonu praskne folikul (bublina), ve kterém vajíčko dozrávalo, a opouští vaječník.

Místo prasklého folikulu se vytvoří dočasná endokrinní žláza - žluté tělísko, které produkuje ženský pohlavní hormon progesteron - hormon druhé poloviny menstruačního cyklu. Pod vlivem progesteronu přestává sliznice děložní dutiny zvětšovat svůj objem a začne vylučovat tajemství nezbytné pro těhotenství.

Pokud nedojde k otěhotnění, pak signál opět přejde do centrálního nervového systému, který „vydá povel“ pro postupné vyhynutí žlutého tělíska. Ukončení hormonální podpory způsobuje odmítnutí děložní sliznice a menstruační krvácení.

Jak http://militte.my1.ru/contraception/606.html funguje

Působení postinoru je založeno na mechanismu působení jednoho z ženských pohlavních hormonů - progesteronu, protože obsahuje syntetický analog progesteronu, levonorgestrel. Současně, pokud je v hormonální antikoncepci doporučované pro neustálé užívání, levonorgestrel je obsažen hlavně v dávce 30 mcg (například v mikrolutii), pak v postinoru v jeho 750 mcg.

Pod vlivem postinoru mění sliznice děložní dutiny své vlastnosti a oplodněné vajíčko do ní nemůže pronikat. Nějaký čas po užití postinoru (a doporučuje se užívat dvakrát s dvanáctihodinovou přestávkou) se hladina progesteronu v krvi prudce sníží, což způsobí odmítnutí sliznice a krvácení.

Takový „hormonální šok“ může zcela narušit práci vaječníků a hypofýzy (uvolňování gonadotropních hormonů hypofýzy závisí na množství ženských pohlavních hormonů: čím více jich je, tím méně gonadotropních hormonů se uvolňuje).

Porušení menstruace ve formě různých druhů krvácení při použití postinoru

Při správném jednorázovém příjmu postinoru ne více než jednou za šest měsíců, ve většině případů nedochází k žádným komplikacím. Někdy se však menstruační nepravidelnosti vyskytnou při jednorázovém příjmu postinoru. Nejčastěji se to stane, když žena zpočátku měla nějakou menstruační nepravidelnost nebo u mladých dívek, jejichž menstruační cyklus se ještě plně nevytvořil.

Nejčastějším porušením je intermenstruační krvácení a krvácení. S jednou dávkou obvykle odezní, ale pokud užíváte postinor často, není neobvyklé takzvané „průlomové“ krvácení. Může se také zvýšit doba a intenzita menstruačního krvácení. Pokud nepřijmete opatření včas (to znamená, že se neporadíte s lékařem), může takové krvácení vést k anémii z nedostatku železa (spolu s červenými krvinkami ztrácí žena železo, které je součástí hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách). To způsobí celkové oslabení těla..

Krvácení může být velmi závažné a v takovém případě může žena potřebovat okamžitou lékařskou pomoc..

Porušení menstruace ve formě přetrvávající dysfunkce vaječníků

Někdy se místo krvácení objeví další menstruační nepravidelnosti. Mohou to být bolestivá období, malá období nebo dokonce jejich úplná absence. Tyto příznaky naznačují, že v práci vaječníků došlo k významným změnám. Kromě toho mohou v hypofýze dojít ke změnám, v důsledku čehož utrpí zrání vajíčka ve vaječníku, jeho odchod z vaječníku (ovulace) a zavedení ze stěny dělohy, to znamená přetrvávající http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/ 50.html.

Jak dlouho bude tento stav trvat a zda bude reagovat na léčbu, závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Pokud se tedy během užívání přípravku Postinor stále vyskytnou menstruační nepravidelnosti, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Postinor je vysoce účinná hormonální antikoncepce, která by se měla používat pouze pod lékařským dohledem..

Utrozhestan je léčivo, jehož aktivní složkou je ženský pohlavní hormon progesteron. Je předepsán v případě, že tělo produkuje nedostatečné množství progesteronu, což vede k různým poruchám v těle ženy.

Proč je přiřazena stránka http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/702.html

Utrozhestan je předepsán v případě, že dojde k porušení druhé fáze http://militte.my1.ru/menstruation/2412.html kvůli nedostatečné sekreci progesteronu. Porušení druhé fáze menstruačního cyklu může vést k http://militte.my1.ru/gynaecological-disorders/50.html.

Utrozhestan je indikován k hormonálním poruchám, jako je premenstruační syndrom (poruchy centrálního nervového systému před menstruací), dysmenorea (velmi bolestivá menstruace), menstruační nepravidelnosti v důsledku nepravidelností nebo absence ovulace (vzácná a špatná menstruace nebo jejich úplná absence), mezimenstruační krvácení.

Je předepsán pro mastopatii - proliferaci pojivové tkáně a cysty v mléčných žlázách, které se vyvíjejí na pozadí nadměrné tvorby ženských pohlavních hormonů estrogenů v těle (urozhestan potlačuje nadměrnou syntézu estrogenů).

Během menopauzy, po nástupu menopauzy nebo s nefunkčními vaječníky je jako náhradní léčba předepsána děloha spolu s estrogeny. Během přípravy na oplodnění in vitro jsou ženám předepsány místo vlastního progesteronu (jeho syntéza je potlačena), aby se vytvořil kontrolovaný menstruační cyklus.

A konečně, děloha se používá k prevenci rozvoje hormonálně závislých onemocnění - děložních myomů a endometriózy, jakož i k podpoře těhotenství a prevenci potratů.

Všechny tyto stavy jsou pro ženu obvykle velmi znepokojující, protože vedou buď k neplodnosti, nebo k onemocněním oblasti ženských pohlavních orgánů, která mají nepříjemné následky..

Je možné kombinovat příjem ráno a alkoholu

Aby bylo možné vyléčit nebo předcházet všem výše uvedeným stavům, musí žena přísně dodržovat všechny předpisy lékaře. Je však možné pít alkohol současně?

Pokyny vyvinuté skupinou farmaceutických společností Bezen Helska, která vyrábí utrozhestan, neříkají nic o tom, zda je možné kombinovat příjem tohoto léku s alkoholem, proto s touto kombinací pravděpodobně nedojde k žádné závažné nouzové situaci. Taková kombinace farmaceutické společnosti obvykle podrobněji nezkoumají, takže nikdo nemůže s jistotou říci, jak přesně ovlivní současný příjem rána a alkoholu jednu nebo druhou ženu..

Účinek alkoholu na tělo je však dobře známý. Je to látka, která má toxický účinek na centrální nervový systém. Jak alkohol ovlivní komplexní neurohumorální spojení, která existují mezi mozkem a reprodukčním systémem konkrétní ženy, lze jen hádat: v této souvislosti existuje příliš mnoho samostatných řetězců, z nichž každý může být narušen alkoholem.

Je nepravděpodobné, že to bude nějaké silné porušení, s největší pravděpodobností si toho žena nevšimne, ale je to tak malé porušení, které může vést k dalšímu hormonálnímu narušení a ke skutečnosti, že veškerá léčba půjde dolů mozkem.

Alkohol navíc stimuluje nadledviny, zvyšuje sekreci jejich hormonů - adrenalin, kortizon, aldosteron. Díky tomu ženské tělo pracuje ve stresu, což může změnit jeho postoj (reaktivitu) k různým lékům, včetně dělohy. Dávky léků, které jsou účinné za normálních podmínek, mohou být současně neúčinné nebo naopak způsobit předávkování.

Žena by si měla být vědoma, že kombinace alkoholu a drog vede k různým, obvykle negativním a obtížně předvídatelným následkům. Pokud tedy bylo rozhodnutí zahájit léčbu bráno vážně a od ranní nevolnosti se očekává pozitivní účinek, nemá smysl tento účinek riskovat a srovnávat s alkoholem.

Mohou nastat nouzové situace při užívání alkoholu během léčby ranní nevolností??

Zřídka, ale mohou. Jsou alespoň dva. Užívání utrozhestanu tedy zesiluje účinek antihypertenziv (snižujících krevní tlak) a alkohol na začátku jeho užívání může dramaticky rozšířit krevní cévy a také snížit krevní tlak. Kombinace těchto látek může vést ke ztrátě vědomí nebo dokonce ke kolapsu. To se ale stává jen zřídka a obvykle s predispozicí k nízkému krevnímu tlaku nebo k jeho náhlé změně (například během menopauzy).

Jiná situace souvisí s játry: ranní nevolnost má na játra nepříznivý vliv a alkohol jej může významně potencovat (posilovat), což povede k vážnému poškození jater, pokud již má nějaký druh nepozorovaného onemocnění.

Je lepší nekombinovat příjem rána s alkoholem.

Utrozhestan

Složení

Jedna tobolka obsahuje 100 nebo 200 mg progesteronu extrahovaného z příze (v mikronizované formě), arašídové máslo (Arachis hypogaea), sójový lecitin (lecitin), glycerin (glycerol), želatina (želatina), přísada E171 (oxid titaničitý).

Formulář vydání

 • Tobolky Utrozhestan 100 mg, balení č. 30;
 • tobolky Utrozhestan 200 mg, balení č. 14.

farmaceutický účinek

Progestogenní.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika

Účinky utrozhestanu jsou způsobeny vlastnostmi progesteronu, který obsahuje, který je analogický s přirozeným biologickým progesteronem produkovaným ve žlutém těle vaječníků po ovulaci a také u těhotných žen placentou.

Pod vlivem progesteronu se sliznice lemující děložní dutinu zahušťuje a stává se sekreční, což přispívá ke konsolidaci oplodněného vajíčka a normálnímu vývoji těhotenství v budoucnu.

U těhotných žen progesteron snižuje kontraktilitu a vzrušivost svalů dělohy a vejcovodů..

Blokuje sekreci hormonů hypofýzy, které regulují uvolňování FSH a LH, inhibuje ovulaci a produkci gonadotropinů hypofýzou. Androgenní vlastnosti nebyly nalezeny.

Perorální farmakokinetika

Plazmatická koncentrace progesteronu se začíná zvyšovat od první hodiny po užití tobolek a maximálních hodnot dosahuje po 1-3 hodinách. O hodinu později je toto číslo 4, 0,25, po dvou hodinách - 11,75, po čtyřech hodinách - 8,37, po šesti hodinách - 2 a po osmi hodinách - 1,64 ng / ml.

Dvě třetiny přijaté dávky progesteronu se metabolizují v játrech. V moči se převážně nacházejí pregnenolon a pregnandiol (metabolity jsou identické s metabolity vytvořenými během fyziologické sekrece).

Tyto deriváty progesteronu hrají důležitou roli při tvorbě a výměně dalších steroidních hormonů. Od 15 do 60% metabolických produktů se vylučuje ledvinami, o něco méně než třetina - výkaly.

Farmakokinetika pro intravaginální podání

Při parenterálním podání je progesteron absorbován do sliznice. Vstřebávání je rychlé. Koncentrace v plazmě se začíná zvyšovat od první hodiny po podání léku. Jeho úroveň dosáhne nejvyšších hodnot za 1-3 hodiny.

Použití přípravku Utrozhestan 100 mg tobolky v noci umožňuje dosáhnout a udržovat stabilní a fyziologickou koncentraci progesteronu v plazmě, což odpovídá koncentraci ve fázi žlutého tělíska (luteální fáze) cyklu u žen s normální ovulací.

Lék tedy stimuluje adekvátní zrání vnitřní výstelky dělohy a podporuje normální implantaci embrya..

Použití dávky vyšší než 200 mg / den, intravaginální podání Utrozhestanu neumožňuje dosáhnout plazmatické hladiny progesteronu, která by byla stejná jako v prvních 3 měsících těhotenství..

Metabolické produkty v moči a krevní plazmě jsou identické s metabolickými produkty, které se nacházejí ve fyziologických tekutinách během tvorby endogenního progesteronu.

Asi 95% dávky se vylučuje ve formě metabolitů (hlavní je pregnandiol) močí.

Indikace pro použití

Utrozhestan: proč je vzat dovnitř?

A v porodnické praxi se Utrozhestan používá k prevenci hrozby potratu nebo běžného potratu na pozadí nedostatečnosti luteální fáze (LF), jakož i k prevenci hrozby předčasného porodu.

Také orální podávání léčiva je indikováno pro gynekologické poruchy spojené s nedostatkem progesteronu, včetně PMS, menstruačních nepravidelností (dys- nebo anovulace), PCB mléčných žláz, premenopauzálních stavů; neplodnost způsobená luteální nedostatečností; HRT u žen s menopauzálními poruchami (v kombinaci s léky obsahujícími estrogen).

Indikace pro vaginální použití Utrozhestanu

Jako svíčky se používá Utrozhestan:

 • s hormonální substituční terapií pro nefunkční vaječníky jako součást programu dárcovství oocytů;
 • s IVF (k udržení fáze žlutého tělíska ve fázi přípravy na oplodnění vajíčka);
 • udržovat fázi corpus luteum v indukovaném / spontánním cyklu;
 • k prevenci spontánního / obvyklého potratu v důsledku gestagenní nedostatečnosti;
 • s endokrinní neplodností;
 • s endometriózou;
 • s děložními myomy;
 • pokud existují omezení pro orální podávání léku nebo pokud je to nemožné.

Kontraindikace

Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan:

 • těžká dysfunkce jater;
 • vaginální krvácení nejasné povahy;
 • neúplný / neúspěšný potrat;
 • mozkové krvácení;
 • tromboembolické poruchy;
 • tromboflebitida;
 • genitální / mléčná neoplazie (potvrzená nebo podezřelá);
 • porfyrie;
 • přecitlivělost na kteroukoli látku obsaženou v tobolkách.

Nežádoucí účinky utrozhestanu

Nežádoucí účinky utrozhestanu při perorálním podání se nejčastěji projevují ve formě:

 • změny v cyklu menstruačního krvácení;
 • krvácení začínající uprostřed cyklu;
 • amenorea;
 • bolest hlavy.

Ve vzácných případech se může objevit nevolnost.

Do kategorie extrémně vzácných (ne více než 1 z 10 tisíc žen) nežádoucích účinků patří depresivní stavy, chloasma, kopřivka.

Rovněž není vyloučena pravděpodobnost změny libida, výskyt nepohodlí na hrudi a / nebo symptomů charakteristických pro PMS, hypertermii, alopecii, nespavost, hirsutismus, plicní embolii, venózní tromboembolismus, změny tělesné hmotnosti, gastrointestinální poruchy, zadržování tekutin, anafylaktické reakce přecitlivělosti. typ.

Přechodné závratě a / nebo ospalost jsou zvlášť výrazné při současném hypoestrogenismu. K eliminaci těchto jevů (aniž by se snížil terapeutický účinek), obvykle stačí zvýšit dávku estrogenu nebo snížit dávku léčiva.

Pokud je léčba zahájena před 15. dnem cyklu, může být cyklus zkrácen. Může se také objevit příležitostné krvácení.

Pokud se tablety přípravku Utrozhestan injikují do pochvy, projevují se vedlejší účinky ve formě reakcí přecitlivělosti (hyperémie, svědění, pálení) a výskytu mastného výtoku.

Recenze vedlejších účinků utrozhestanu (včetně těhotenství) nám umožňují dospět k závěru, že k největšímu počtu nepříjemných jevů dochází po užití tobolek uvnitř. Aby se snížila jejich závažnost, tobolky by měly být užívány před spaním nebo převedeny na intravaginální způsob podání.

Tobolky Utrozhestan: návod k použití

Způsob aplikace, stejně jako pokyny, jak nejlépe užívat Utrozhestan, jak dlouho pokračovat v léčbě a jak zrušit léčbu, závisí na indikacích pro použití a klinických projevech patologie.

Návod k použití utrozhestanu uvnitř

Uvnitř je lék zpravidla předepsán v dávce 200-300 mg / den. Hlavní (večer, před spaním) užívá 200 mg, ráno (pokud je to nutné) se užívá dalších 100 mg.

S luteální nedostatečností (PMS, PCB, premenopauza, poruchy cyklu) se tablety užívají v desetidenních kurzech, počínaje 17. dnem cyklu.

U HRT v klimakterickém období se vzhledem k tomu, že se nedoporučuje samostatná léčba léky obsahujícími estrogen, používá Utrozhestan jako doplněk k hlavní léčbě.

Lék byste měli začít užívat 7 dní po zahájení každého cyklu HRT. Doba užívání je 2 týdny. Je třeba si uvědomit, že během HRT je možné krvácení z vysazení..

Aby se zabránilo předčasnému porodu (PR), lék se užívá 3-4krát denně v pravidelných intervalech. Jedna dávka - 400 mg. Po vymizení klinických projevů ohrožení PR se dávka postupně snižuje na udržovací - 600 mg / den: tobolky se užívají po jedné 3 r. / Den.

Pokud jde o to, jaký týden užívat drogu, pokyny uvádějí následující doporučení: užívání během těhotenství v dávce 600 mg / den. možné až 36 týdnů.

Nedoporučuje se užívat progesteron déle než 36 týdnů.

Jak správně podávat tobolky utrozhestanu intravaginálně?

Tobolky se vkládají do pochvy co nejhlubší. Průměrná denní dávka léčiva pro intravaginální podání je 200 mg (1 tobolka 200 mg 1 den / den nebo 2 kapsle 100 mg 2 den / den). V případě potřeby lze pro větší pohodlí použít aplikátor.

V závislosti na reakci ženy na předepsanou léčbu může být dávka zvýšena.

U parciálního NLF ("ovulační syndrom", selhání cyklu) se Utrozhestan používá po dobu 10 dnů v dávce 200 mg / den. Léčba začíná 17. den cyklu.

Při úplném NLF u žen s chybějícími (nefunkčními) vaječníky (darování oocytů) je předepsáno 100 mg progesteronu ráno a večer od 15 do 25 dnů menstruačního cyklu.

Pokud je těhotenství potvrzeno 26. den cyklu, od tohoto okamžiku se dávka postupně zvyšuje o 100 mg / den, čímž se zvyšuje na maximum - 600 mg / den. (jedna tobolka 200 mg pro každou dávku).

V této dávce se čípky Utrozhestan nadále používají až 60 dní.

Během cyklu IVF se podává 1 tobolka 200 mg jednou za 8 hodin.

Během těhotenství, kdy existuje pravděpodobnost jeho ukončení, a také k prevenci opakovaného potratu spojeného s nedostatkem progesteronu, by měla být ženě do 12 týdnů podáno 100 nebo 200 mg progesteronu každých 12 hodin.

Je velmi důležité správně vložit tobolky do pochvy, zvláště když je lék předepsán pro hormonální podporu při IVF. Než vstoupíte do tobolky, měli byste si lehnout na postel a pod hýždě a dolní část zad položit polštář, roztáhnout nohy doširoka a umístit tabletu co nejhlouběji do pochvy.

Poté, aby měla účinná látka léčiva čas na absorpci do sliznice v požadovaném objemu, doporučuje se zůstat v posteli ve stejné poloze dalších 15 minut až hodinu..

Předávkovat

Příznaky předávkování se mohou projevit příznaky vedlejších účinků léku: ospalost, euforie, závratě, metroragie, zkrácení doby trvání cyklu, dysmenorea.

U některých žen může být standardní dávka příliš vysoká kvůli přítomnosti nebo sekundární endogenní sekreci progesteronu, přecitlivělosti na utrozhestan nebo současnému snížení hladiny estradiolu v krvi..

Pokud se objeví přechodné závratě nebo ospalost, stačí snížit dávku progesteronu nebo předepsat lék večer (před spaním).

Se zkrácením cyklu a metroragií se zahájení léčby odkládá na pozdější den cyklu (například ze 17 na 19 dní).

U pacientů užívajících HRT v premenopauze je nutné kontrolovat hladinu estradiolu.

Interakce

Ženám, kterým je během menopauzy předepsána léčba léky obsahujícími estrogen, se doporučuje zahájit užívání progesteronu nejpozději do 12. dne cyklu.

Pokud je při léčbě hrozby PR léčivo kombinováno s β-adrenomimetiky, lze je použít v nižší dávce.

Současné užívání jiných léků může narušit farmakokinetiku progesteronu, což způsobí zvýšení nebo naopak snížení jeho koncentrace v plazmě, což povede ke změně účinku léčiva.

Léky, které silně indukují jaterní enzymy (antiepileptika, barbituráty, fenylbutazon, griseofulvin, rifampicin, spironolakton), zvyšují metabolismus progesteronu v játrech.

Některá antibiotika (zejména tetracykliny, ampiciliny) mohou narušit rovnováhu střevní mikroflóry, v důsledku čehož se může změnit enterohepatální steroidní cyklus.

Je známo, že tyto lékové interakce jsou individuální a mohou se u různých kategorií pacientů významně lišit. Nelze jednoznačně předpovědět jejich možné klinické projevy..

Všechny gestagenní léky mají tendenci snižovat glukózovou toleranci, což může vést k potřebě zvýšit jednu dávku perorálních hypoglykemických léků a inzulínu u pacientů s diabetem.

Kouření snižuje biologickou dostupnost progesteronu, alkohol ji zvyšuje.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Tobolky by měly být skladovány při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Skladovatelnost

speciální instrukce

Léčba v doporučených dávkách neposkytuje antikoncepční účinek.

Vzhledem k pravděpodobnosti metabolických poruch a tromboembolických komplikací je nutné léčbu přerušit, pokud:

 • zhoršení zraku, včetně ztráty zraku, dvojitého vidění, cévních lézí sítnice, otoku optického disku, proptosy;
 • trombotické nebo tromboembolické žilní komplikace (bez ohledu na to, které místo je ovlivněno);
 • bolesti hlavy s vysokou intenzitou, migrény.

Pacienti s anamnézou tromboflebitidy by měli být pod stálým lékařským dohledem.

Absence menstruace během léčby přípravkem Utrozhestan vyžaduje testy k potvrzení nebo vyloučení těhotenství, což může být příčinou amenorey.

Více než 50% spontánních potratů v časném těhotenství je způsobeno genetickými komplikacemi. Kromě toho mechanické potraty a infekční nemoci mohou způsobit potrat. V takových případech je použití přípravků progesteronu oprávněné pouze v případech, kdy dochází ke zpoždění vylučování vajíčka.

Na základě toho by mělo být stanoveno jmenování Utrozhestanu na doporučení gynekologa pro případy, kdy ženské tělo produkuje nedostatečné množství progesteronu.

Tobolky se nesmí užívat s jídlem. Optimální doba přijetí je před spaním. Současná konzumace potravin zvyšuje biologickou dostupnost utrozhestanu.

Některé ženy se zajímají o to, zda lék ovlivňuje hladinu hCG. Lékaři tvrdí, že Utrozhestan nemění výsledky krevního testu na hCG.

Následuje Utrozhestan - co dělat?

Všichni pacienti si všimnou, že při intravaginálním použití lék vytéká. Výrobce a lékaři tvrdí, že takový jev je normou. Vzhled mastného výtoku je spojen s dávkovou formou utrozhestanu a jeho složením, které obsahuje mastné látky - rostlinný olej a sójový lecitin.

Některé ženy se obávají, že to může snížit účinnost přípravku Utrozhestan. Lékaři však spěchají, aby se uklidnili a ujistili se, že nevyteká účinná látka, ale pouze obal tobolky..

V některých případech, pokud se lék používá několikrát denně, může lékař doporučit intravaginální podání pouze 1 r. / Den - před spaním a jindy - ráno a odpoledne - perorální tobolky.

Ráno a menstruace

Utrozhestan je předepsán k nápravě poruch cyklu způsobených nedostatkem endogenního progesteronu a také k nápravě poruch způsobených nadměrnou produkcí estrogenu.

Zpoždění menstruace při užívání léku může naznačovat těhotenství. V tomto případě musí žena rozhodně darovat krev ke stanovení hladiny hCG nebo k provedení těhotenského testu..

Situace, kdy po užití léku není období, může být také důsledkem „slepé“ podpory 2. fáze cyklu, kdy není zohledněna doba ovulace..

U žen plánujících těhotenství doporučují lékaři užívat Utrozhestan ne od 16. dne, ale jeden den po ovulaci.

K vyvolání menstruace lze použít progesteronové léky. Menstruační krvácení je způsobeno účinkem vysazení Utrozhestanu. K nástupu menstruace obvykle dochází 2–10 dní po ukončení užívání tobolek.

Analogy Utrozhestanu

Analogy s podobným mechanismem účinku: Oxyprogesteron kapronát, Medroxyprogesteron-LENS.

Prajisan a Utrozhestan - rozdíl?

Prajisan patří do skupiny progesteronových léků a je generickým lékem utrozhestanu. Rozdíl mezi těmito fondy je proto malý..

Přípravek Prajisan je na rozdíl od svého strukturního analogu k dispozici nejen ve formě tobolek pro orální a intravaginální podání, ale také ve formě gelu, který se zavádí do pochvy pomocí jednorázového aplikátoru.

Což je lepší - Krainon nebo Utrozhestan?

Lék Krainon je vaginální gel vyráběný výrobcem v jednorázových aplikátorech. Léčivou látkou je progesteron, který je obsažen v léčivu v koncentraci 90 mg / dávka (1 dávka = 1,125 g gelu).

Vlastnosti léčiva spočívají v tom, že gel je umístěn v polymerním dodávacím systému, který zajišťuje vysoký stupeň vazby na vaginální sliznici a nepřetržité uvolňování účinné látky po dobu nejméně tří dnů.

Iprozhin nebo Utrozhestan - což je lepší?

Iprozhin je tobolka obsahující 100 nebo 200 mg progesteronu (mikronizovaného). Hlavní rozdíl mezi léčivem a Utrozhestanem spočívá v tom, že při intravaginálním použití prakticky nevyteče z pochvy, což je podle mnoha žen výhodnější.

Anotace k přípravku Iprozhin naznačuje, že je schopen zvýšit účinek imunosupresiv, diuretik, antikoagulancií a antihypertenziv a snížit laktogenní účinek oxytocinu.

Kompatibilita s alkoholem

Alkohol zvyšuje biologickou dostupnost léku.

Ráno během těhotenství

Pomáhá Utrozhestan otěhotnět?

Při plánování těhotenství je těhotenství nutné, když test odhalí selhání fáze 2 cyklu.

Použití léku stimuluje tvorbu sekrečního typu endometria, podporuje přechod děložní sliznice z proliferativní do sekreční fáze a poté, když dojde k oplodnění, jeho přechod do optimálního stavu pro vývoj oplodněného vajíčka.

Opuch endometria pod vlivem Utrozhestanu se uvolňuje, což usnadňuje fixaci vajíčka na stěnu dělohy.

Wikipedia navíc naznačuje, že progestiny také pomáhají snižovat excitabilitu a kontraktilitu svalů dělohy a vejcovodů, zabraňují zvýšení koncentrace estrogenu ve fázi 2 cyklu a podporují nervovou relaxaci, čímž vytvářejí příznivé podmínky nejen pro početí, ale také pro udržení normální průběh těhotenství.

Při analýze recenzí, o kterých Utrozhestan pomohl otěhotnět, můžeme dojít k závěru, že lék je účinný v situacích, kdy příčinou neplodnosti je nízká hladina endogenního progesteronu. Pokud neexistují žádné další překážky v početí, těhotenství se při užívání léku dostaví poměrně rychle..

Jak užívat drogu při plánování těhotenství?

Doporučení, jak užívat Utrozhestan k otěhotnění, jsou určena závažností nedostatku endogenního progesteronu..

Při pokusu o otěhotnění se lék obvykle užívá po dobu deseti dnů v každém cyklu, počínaje 16 dny. V den 25-26 by měl být proveden těhotenský test nebo darování krve ke stanovení hladiny hCG.

Pokud těhotenství není potvrzeno, je léčba zastavena a obnovena v novém cyklu při dodržení stejného režimu.

Pokud existuje důvod k podezření na těhotenství, je nemožné přestat užívat Utrozhestan - náhlé zrušení během těhotenství může způsobit jeho spontánní přerušení. Pokud je test pozitivní, léčba pokračuje až do 12-16 týdnů.

Pokud hrozí potrat, doporučuje se intravaginální podání tobolek, protože tento způsob aplikace umožňuje dosáhnout koncentrace progesteronu potřebné k udržení těhotenství na stěnách dělohy.

U žen, jejichž vaječníky vůbec neprodukují progesteron, je Utrozhestan předepsán intravaginálně podle následujícího schématu:

 • 100 mg / den ve dnech 13 a 14 cyklu;
 • 200 mg / den, rozdělených do 2 dávek, od 15 do 25 dnů;
 • od 200 do 800 mg / den. (dávka se zvyšuje denně o 100 mg na maximum) - od 26. dne (za předpokladu, že je potvrzeno těhotenství).

Jak se přípravek Utrozhestan užívá během těhotenství?

Užívání Utrozhestanu během těhotenství nemá nepříznivý vliv na plod. Pokud je nutné jej použít po třetím měsíci těhotenství, je nutné sledovat funkční stav jater..

Existují důkazy, že užívání progestogenů u těhotných žen za účelem prevence opakovaného / spontánního potratu v přítomnosti NFL může vést k rozvoji hypospadií.

V raných stádiích, s hrozbou potratu, se lék doporučuje používat vaginálně, protože u této metody se terapeutický účinek vyvíjí rychleji a zátěž jater je minimální. Čípky se také doporučují předepisovat ženám, které trpí těžkou toxikózou..

Léčebný režim a dávkování pro každého konkrétního pacienta vybírá lékař individuálně.

Pokud jde o udržení těhotenství, počáteční dávka je obvykle 400 až 600 mg. Následně je žena převedena na udržovací léčbu v dávce 200 mg / den. až 600 mg / den. Pokud je terapie neúčinná, lze dávku zvýšit na 0,8 - 1 g / den. Léčba obvykle trvá až 18-20 týdnů.

Ve 2. a 3. trimestru se užívání přípravku Utrozhestan doporučuje, když klinika obnoví hrozbu ukončení těhotenství a také v situaci, kdy se u ženy objeví ICI (isthmicko-cervikální nedostatečnost).

Na způsobu podávání v tuto chvíli nezáleží. Recenze lékařů a jejich pacientů umožňují dospět k závěru, že užívání léku v denní dávce až 300 mg po dobu až 36 týdnů včetně je stejně účinné při užívání tobolek uvnitř i při jejich zavedení do pochvy.

Do 34-36 týdnů, dokud není odstraněn tón dělohy, se tobolky užívají perorálně, 1 každých 8 hodin. Poté je ženě podána udržovací léčba v dávce 200 mg..

Nežádoucí účinky léku

Nejběžnějšími vedlejšími účinky přípravku Utrozhestan jsou ospalost, letargie a závratě. Tyto nepříjemné příznaky se však vyskytují výhradně při vnitřním užívání tobolek..

Vzhledem k tomu, že Utrozhestan je hormonální látka, přirozeně vyvstává otázka - je možné se z toho vzpamatovat? Lékaři říkají, že užívání tobolek nezpůsobuje změny tělesné hmotnosti. To je způsobeno skutečností, že lék neovlivňuje metabolismus sacharidů a lipidů a také nezadržuje tekutinu v těle..

Výtok během těhotenství po podání léku (s intravaginálním způsobem podání) není vedlejším účinkem, pokud v nich nejsou žádné krvavé nečistoty, je to jednoduše roztavená tobolka. Vzhled špinění vyžaduje úpravu dávky.

Kolik užívat Utrozhestan během těhotenství?

Je to jen lékař, který dokáže přesně říci, jak dlouho v konkrétním případě užívat přípravek Utrozhestan během těhotenství. Pokud během léčby progesteronem dojde k těhotenství, užívají se tobolky v průměru po dobu 2 měsíců, počínaje 26. dnem cyklu, ve kterém došlo k početí.

Jak přerušit léčbu během těhotenství?

Během těhotenství je Utrozhestan zrušen postupným snižováním dávky, protože náhlé ukončení léčby je plné spontánního potratu.

Režim vysazení může zahrnovat snížení dávky o 50 mg každé tři dny nebo snížení dávky o 100 mg týdně.

Co je lepší - Duphaston nebo Utrozhestan během těhotenství?

Duphaston, stejně jako jeho analog, se používá k vyrovnání nedostatku endogenního progesteronu.

Hlavní rozdíl mezi léky spočívá v tom, že první je syntetický analog progesteronu a druhý je dosud jediným progesteronem, který se získává z rostlinných materiálů..

Účinnost přípravku Duphaston a Utrozhestanu při plánování těhotenství a u těhotných žen je srovnatelná.

Výhodou přípravku Duphaston je absence sedativního účinku, který se při užívání Utrozhestanu projevuje ospalostí a letargií, stejně jako dlouhou zkušeností s užíváním.

Výhodou utrozhestanu je schopnost ovlivnit výměnu androgenů a potlačit účinky oxytocinu, čímž se zlepší průběh těhotenství.

Žádost o laktaci

Schopnost progesteronu pronikat do mateřského mléka nebyla studována, a proto je třeba se užívání tohoto léku během kojení vyhnout..

Recenze Utrozhestan

Na fórech je většina recenzí o Utrozhestanu pozitivní. Lék je účinný při endometrióze způsobené nedostatkem progesteronu, poruchami cyklu, při plánování těhotenství.

Pomáhá také normalizovat hormonální pozadí ženy během menopauzy a používá se k udržení fáze 2 cyklu, kdy se pro početí používá IVF..

Recenze o Utrozhestanu během těhotenství jsou také velmi pozitivní. Většina žen věří, že pouze díky užívání drogy v prvních týdnech těhotenství se jim podařilo dítě udržet a nést.

Lék má jedinečnou molekulární strukturu, díky které normalizuje výměnu steroidních mužských pohlavních hormonů, které jsou přítomny v těle těhotné ženy, a tím přispívá k normálnímu průběhu těhotenství a zlepšuje stav pokožky.

Díky schopnosti interagovat se stejnými receptory, s nimiž interagují androgeny, je vhodné používat Utrozhestan, a to iu žen trpících hyperandrogenismem.

Recenze lékařů a recenze těhotných žen, které užívaly Utrozhestan v pozdním těhotenství, naznačují, že jednou z nejdůležitějších vlastností progesteronu, který obsahuje, je jeho tokolytická aktivita.

V pozdním těhotenství je tokolytický účinek nezbytný zejména u žen, které netolerují antiprostaglandiny a β-mimetika špatně nebo mají kontraindikace k užívání těchto léků.

Výhodou léčiva jsou různé dávky účinné látky v kapslích (100 mg a 200 mg), stejně jako schopnost používat je uvnitř a jako vaginální čípky.

Jedinou nevýhodou jsou možná vedlejší účinky, které se objevují ve formě závratí, letargie a zvýšené ospalosti. Je však třeba poznamenat, že k podobným jevům dochází výlučně při perorálním podávání Utrozhestanu..

Kolik je Utrozhestan?

Náklady na drogu v různých městech Ukrajiny se prakticky neliší. Například cena Utrozhestanu 200 mg v Charkově, Lugansku, Oděse nebo Dnepropetrovsku za balíček č. 14 se pohybuje od 270 do 285 UAH. V Kyjevě a lékárnách jiných regionálních center si můžete koupit 100 mg tobolky v průměru za 280 UAH.

Cena utrozhestanu 100 mg v Rusku je 370-400 rublů. Čípky (tablety) 200 mg stojí 400-450 rublů.

Cena Utrozhestanu 100 mg v Bělorusku je 150-225 tisíc rublů, Utrozhestan 200 mg - 162-240 tisíc rublů.