Když menstruace nastane po dokončení GV

Po narození dítěte musí ženské tělo udělat hodně práce, aby obnovilo vnitřní orgány a systémy. Mimo jiné se v průběhu času obnovuje menstruační cyklus. První menstruace po HS naznačuje, že ženské tělo je připraveno na nové těhotenství. Cyklus se však může zotavit dříve a později. Hlavní věc je vědět, co je normální a kdy zazní alarm.

Laktační amenorea

První měsíc po porodu, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a není schopná otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je obrovská krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke kontrakci dělohy. Kromě toho potlačuje produkci hormonů, které jsou odpovědné za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „deaktivovány“ - folikuly nedozrávají, nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází.

Pokud po porodu žena nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnoví, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po porodu. Pokud dítě kojí ekologicky, pak žena zažívá tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopná otěhotnět kvůli krmení..

Krmení na vyžádání, bez doplňování, doplňkových potravin a použití bradavek, s povinnou konzervací nočního krmení, se nazývá ekologické.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejedná se o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo každého se zotavuje jinak..

Nicméně, zatímco žena kojí své dítě, krmí se na požádání, a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zpomaluje obnovení cyklu. Pokud jsou dodržována všechna pravidla Eco-GV, menstruace přichází po ukončení kojení.

Když menstruace nastane po kojení

Po kojení se menstruace může obnovit různými způsoby. Někdy přicházejí okamžitě poté, co žena kojí, někdy až po 1–2 měsících. To je způsobeno skutečností, že po určitou dobu může být hormon prolaktin produkován v dostatečně velkém množství, řekněme setrvačností.

Pokud se dítě prsu vzdalo samo, menstruace začne dříve, jak se to obvykle děje postupně - dítě jí stále méně a méně a nakonec si nepožaduje více prsou. Tělo je na to citlivé a množství prolaktinu a mléka se také postupně snižuje, což znamená, že obnovení cyklu není zpožděno..

Pokud by dítě muselo být odstaveno z vnějších důvodů, může se v tomto případě po zrušení hepatitidy B doba oddálit. Trvá nějakou dobu, než tělo pochopí, že mléko již není potřeba. Obvykle toto zpoždění trvá měsíc nebo dva..

Stává se to také naopak - kojení pokračuje a cyklus se již zotavil. To je obvykle spojeno se zavedením doplňkových potravin a odmítáním nočního krmení. Dítě sní během dne méně mléka a v noci nestimuluje prolaktin, takže se cyklus obnoví dříve. Přečtěte si podrobný článek o menstruaci během kojení..

Mnoho žen věří, že nejsou schopny otěhotnět před první menstruací. Je však třeba si uvědomit, že před menstruací zpravidla dochází k ovulaci - a pokud se „hvězdy sbíhají“, pak stačí otěhotnět a nečekat na menstruaci. A stát se matkou okouzlujícího počasí.

Tím však proces obnovy nekončí. Po laktaci se období po určitou dobu mohou výrazně lišit od obvyklého obrazu..

Bude menstruace hned pravidelná?

První období po kojení je často nepravidelné a nestabilní. U některých žen jsou hojné, u jiných naopak naopak vzácné. Mezi nimi mohou být poměrně dlouhé intervaly. To je typické zejména pro ty případy, kdy se dítě, které se téměř vzdalo prsu, najednou začne znovu častěji přichycovat..

Hormonální pozadí po krmení se obvykle obnoví během 2-4 cyklů. V této době se menstruační cyklus postupně obnovuje. Tento proces lze přirovnat k pokusu o nastartování automobilu - nastartuje motor a zastaví, znovu a znovu se zastaví, atd., Dokud se úplně nespustí. Takže ženské tělo se v procesu krmení a po dokončení hepatitidy B opakovaně pokouší obnovit cyklus, dokud nebude úspěšný - dokud estrogen a další hormony nepřeváží prolaktin.

Po ukončení laktace musíte pečlivě sledovat své tělo, všímat si, kdy vaše menstruace přichází, jak pravidelná je, jak hojná atd., Abyste nezmeškali výstražný zvon o možných „problémech“ v těle.

Kdy navštívit lékaře

Pokud krmení proběhlo na požádání a skončilo na žádost dítěte, pak menstruace po ukončení laktace přijde brzy a okamžitě se stane docela pravidelnou. Současně se po porodu často mění povaha menstruace - mohou být hojnější než dříve nebo kratší / delší. Často jsou méně bolestivé než před porodem..

V případě, že po kojení trvá menstruace příliš dlouho, měli byste se poradit s lékařem. Důvodem pro vyhledání pomoci může být:

 • příliš dlouhé přestávky mezi obdobími (při absenci důvodů v podobě pokračujícího nebo intenzivního krmení);
 • příliš hojný výtok;
 • pokud dva měsíce po ukončení hepatitidy B není žádná doba.

Lékař bude schopen určit příčinu porušení a řekne vám, jak jej odstranit za účelem vytvoření cyklu. To bude s největší pravděpodobností vyžadovat ultrazvuk dělohy a vaječníků, stejně jako krevní test na hormony. Přebytek prolaktinu po ukončení hepatitidy B může být známkou vzniku benigního nádoru - prolaktinomu.

Těžká období po ukončení krmení mohou být známkou děložních myomů nebo endometriózy. Během laktace se prakticky neobjevují, ale po jejím skončení se mohou prohlásit.

Obnova cyklu a celého organismu jako celku je choulostivý a zdlouhavý proces. Je nutné, abyste tuto práci svému tělu usnadnili podle svých nejlepších schopností, pečlivě sledujte svou stravu, nechte si odpočinout a udržujte dobrou náladu.

Období po kojení

Kdy začíná menstruace po skončení kojení?

Obnova menstruačního cyklu po porodu nějakou dobu trvá. Příroda koncipována tak, aby poskytla tělu přestávku, aby chránila před nástupem nového těhotenství. A touto ochranou je období laktace. Často se ale stává, že se menstruace s návratem nijak nespěchá, a to ani po úplném zhroucení GV. Když menstruace začne po kojení, jak dlouho můžete počkat?

Záleží na různých faktorech. Například některé ženy během laktace se začínají chránit hormonálními pilulkami. A někdy vyvolávají oslabení funkce vaječníků. Ovulace zmizí a nespěchá s návratem. Dochází k takzvané ovariální hyperinhibici. Viděli jste někdy menstruaci po porodu a zároveň jste se takto chránili před nechtěným těhotenstvím? Poté počkejte na sebeobnovení cyklu během příštích tří měsíců. Bohužel neexistuje způsob, jak urychlit „vypuštění“ vaječníků. Můžete vyzkoušet lidové léky ke stimulaci ovulace, jako je brutnák lékařský nebo šalvěj, ale ne příliš v naději na účinek. Neměli byste se příliš kojit na téma obnovení cyklu menstruace po kojení. Pokud neplánujete nové těhotenství. Pak potřebujete ovulaci.

Někdy žena po laktaci okamžitě neobnoví hormonální hladinu. A menstruace po ukončení kojení není v žádném spěchu. V takovém případě můžete trochu počkat a poté se poradit s lékařem. S největší pravděpodobností pošle dělohu a vaječníky na ultrazvukové vyšetření, aby se objasnila příčina patologie. Možná budete muset podstoupit krevní testy na určité hormony.

Nepravidelná období po HS jsou často příčinou zvýšených hladin hormonu prolaktinu. To je typické pro období kojení a po ukončení laktace je považováno za patologii a může to být známka přítomnosti benigního nádoru v mozku ženy - prolaktinomu. Tato diagnóza je založena na datech MRI.
Měsíce po porodu s kojením také chybí kvůli vysoké hladině prolaktinu. Ale to je absolutní norma. Kdyby nebylo vysokého prolaktinu, žena by nevytvořila mateřské mléko.
Pokud skutečně existuje nádor, je ženě předepsáno užívat lék, který snižuje hladinu prolaktinu. Například „Bromokriptin“ nebo „Dostinex“. A stejná léčba pomůže snížit velikost nádoru v mozku. Menstruační cyklus bude pravidelný a objeví se ovulace.

Po ukončení kojení menstruace nemusí vždy přijít tak, jako před porodem. Doba cyklu u mnoha žen se mění, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Ale bolest během menstruace se zmenšuje. Pokud jde o objem ztracené krve, neexistují žádné zákonitosti. K velké ztrátě krve obvykle dochází u žen s myomy dělohy a endometriózou. Obě tyto nemoci během laktace ustupují a po ní se opět cítí. Těžká období po kojení jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře. Menstruaci je třeba přičíst hojnému výtoku, při kterém se ztrácí více než 70 gramů krve. Po použití můžete zkusit zvážit hygienické vložky, abyste vypočítali svůj výtok..

I nepravidelná a nepravidelná období kojení by měla být považována za vysokou pravděpodobnost těhotenství. I když po porodu uplynulo jen 4–5 měsíců a dítě dostává jako potravu pouze mateřské mléko. Zpoždění menstruace po ukončení kojení a ještě před jeho ukončením je důvodem k provedení testu k diagnostice možného těhotenství. Abyste předešli nepříjemným situacím, používejte antikoncepci od prvních měsíců po porodu, bez ohledu na způsob výživy dítěte..

Když menstruace začne po ukončení kojení?

Načasování začátku menstruace po kojení závisí na mnoha faktorech. Je třeba si uvědomit, že obnovení menstruace je možné při zachování laktace. Důležitým faktorem, který určuje, jak dlouho čekat na obnovení kritických dnů, je období, které uplynulo po přirozeném porodu nebo císařském řezu (CS). Nejčastěji první menstruace po hepatitidě B nebo na pozadí pokračující laktace přichází v následujících obdobích po narození dítěte:

 • po 3–6 měsících - méně než 10% žen;
 • po 7-12 měsících - u 30-40% žen;
 • po 1–1,5 letech - u 50% žen;
 • po 1,5–2 letech - méně než 10% žen.

Co ovlivňuje načasování obnovy menstruačního cyklu

Frekvence krmení. Čím méně si žena přiloží dítě k prsu, tím nižší je koncentrace prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Když kojení skončí, jeho hladina rychle klesá a menstruace často začíná během několika týdnů. Tyto pojmy se však mohou u různých žen zcela lišit. Nejedná se o patologii, když menstruace po kojení přichází 30-60 dní od ukončení GV.

Individuální vlastnosti organismu. Jak dlouho trvá, než se menstruace na konci kojení zotaví, závisí na hormonálních hladinách. U každé ženy je to individuální, takže načasování, kdy by měla menstruace začít po odstranění hepatitidy B, nelze přesně předpovědět.

Nové těhotenství. Pokud se obáváte o vynechání menstruace, poraďte se se svým lékařem a nechte si udělat těhotenský test. Pokud nepoužíváte antikoncepci, může k ní dojít, i když budete i nadále kojit. A po jeho dokončení se riziko zvyšuje.

Přítomnost gynekologických onemocnění. Infekční a zánětlivé patologie reprodukčních orgánů, přítomnost komplikací během přirozeného porodu nebo CS také ovlivňují načasování zotavení cyklu po ukončení laktace. Pokud menstruace po kojení po dlouhou dobu chybí, může to být způsobeno latentním průběhem různých onemocnění. Pokud menstruace žádným způsobem nezačne, musíte navštívit gynekologa.

Obnova menstruace po kojení

Těhotenství a porod nejsou pro ženské tělo snadnou zkouškou. Dochází k radikální restrukturalizaci hormonálního pozadí. Po narození dítěte začnou změny znovu. Menstruace po kojení je často zpožděna a existuje několik vysvětlení.

Poporodní období

Ihned po porodu dochází k hojnému výtoku zvanému lochia. Nepatří k menstruaci a vznikají v důsledku tvorby rozsáhlého povrchu rány vnitřní oblasti dělohy. Během těhotenství se objevuje mnoho nových krevních cév a po oddělení placenty trvá dlouhou dobu, než se obnoví normální endometrium. Průměrná doba trvání lochie je přibližně 1 měsíc. U některých vydrží déle, v závislosti na průběhu těhotenství a porodu..

Jak kojíte, děloha se postupně stahuje. Téměř všechny ženy v poporodním období pociťují silné křečové bolesti po přichycení dítěte k prsu. V této době se uvolňuje obzvláště velké množství hormonu oxytocinu. Pod jeho vlivem začnou svaly napnuté dělohy pociťovat silné napětí, jako při porodu. Proces redukce trvá až dva měsíce. Silná bolest obvykle obtěžuje pouze první týden po porodu, poté se jejich intenzita postupně snižuje.

Kojení

Samotná příroda je koncipována tak, aby dala ženě, která porodila, čas na zotavení. Absence menstruace brání nástupu nového těhotenství. Menstruace se obvykle vrátí po ukončení kojení.

Během kojení je prolaktin hlavním hormonem, který reguluje kojení. Účinně potlačuje ovulaci, která je nezbytná pro početí dítěte. Uvolňuje se v reakci na kojení dítěte během kojení. Vylučování požadovaného objemu mléka přímo závisí na jeho množství..

Při plném kojení je ovulace vzácná a kojící matka se nemusí obávat antikoncepce. Několik měsíců po porodu se však šance na otěhotnění zvyšují. Je čas najít správný způsob, jak zabránit nechtěnému těhotenství.

Mnoho matek si vybírá hormonální pilulky schválené pro kojení. Tato metoda spolehlivě potlačuje ovulaci. V důsledku toho může dojít k hyperinhibici vaječníků a menstruace po ukončení laktace a vysazení léku může být vážně zpožděna..

Některé ženy s problémy s neplodností mají nadbytek hormonu prolaktinu. V tomto případě pomůže pouze léčba. Často po ukončení laktace zůstává množství prolaktinu po dlouhou dobu na vysoké úrovni, proto se menstruace odkládá na dobu neurčitou..

Nenechte se zavěsit na obnovení menstruačního cyklu. Problém může nastat u žen, které plánují nové těhotenství. Pak vám pomůže pouze kontakt s gynekologem. Vyberou léky potřebné k potlačení sekrece přebytečných hormonů a odešlou na ultrazvukový postup.

Provokující faktory

Po ukončení laktace může menstruace zmizet z řady dalších důvodů:

 1. Nadváha nebo podváha. Ženy často přibývají na váze a hned po krmení začnou intenzivně hubnout a sportovat. Pro tělo jsou takové drastické změny velkým stresem, který velmi poškozuje menstruační cyklus. U zvláště hubených žen menstruace úplně zmizí a pro jejich obnovení je nutné se trochu vzpamatovat..
 2. Špatné návyky. Kouření a pití alkoholu ještě nikoho nezdravily. Tyto faktory narušují práci všech systémů a mohou také potlačit ovulaci. Po porodu se zvyšuje šance na náhodné početí. Proto stojí za to zacházet se zvláštní pozorností..
 3. Nemoci reprodukčních orgánů. Některé zdravotní problémy před těhotenstvím zmizí během laktace. Ale po skončení kojení se mohou znovu cítit. Patří mezi ně endometrióza, děložní myomy. Pokud vaše menstruace již začala a poté zase zmizela, musíte se určitě poradit s lékařem.
 4. Hormonální nerovnováha. Všechny procesy v těle jsou regulovány speciálními látkami vylučovanými různými částmi mozku. Zrání vajíčka je ovlivněno různými hormony v každé fázi menstruačního cyklu..
 • folikuly stimulující a luteinizační hormony: vylučují se v první fázi cyklu a působí ve dvojicích. Stimuluje růst a vývoj folikulu ve vaječníku;
 • estrogeny: množství se postupně zvyšuje každý den a dosahuje vrcholu uprostřed cyklu. Pod jejich vlivem dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku;
 • Progesteron: Produkce stoupá bezprostředně po ovulaci. Úroveň estrogenu klesá a do konce cyklu je spousta progesteronu. Je produkován žlutým tělem vytvořeným po uvolnění vajíčka. Zmizí na začátku menstruace..

Těhotenství

Velmi často můžete čelit neplánované koncepci. Ovulace, i přes kojení, se může objevit kdykoli. Pro ženu, která nedávno porodila, je stav těhotenství nejpřirozenější. Při dobré funkci vaječníků ani vysoká sekrece prolaktinu nenarušuje znovuzrození vajíčka. Zvláštní pozornost je třeba věnovat antikoncepci smíšeným krmením, kdy produkce hormonů klesá v důsledku snížení počtu krmení.

Nástup těhotenství u kojící matky obvykle nemá vliv na chuť a množství mléka. Pokud máte podezření, měli byste okamžitě udělat test nebo navštívit lékaře.

Individuální charakteristiky

Dříve téměř u všech matek došlo k obnovení menstruačního cyklu přibližně ve stejnou dobu - rok po porodu. Nyní se situace změnila. U některých žen, dokonce i při aktivním kojení, může menstruace přijít již ve třech měsících. Jiné začnou až za pár let.

Důvodem absence je obvykle abnormální hormonální pozadí. Menstruační cyklus je regulován množstvím hormonů produkovaných různými částmi těla. Změna rovnováhy co i jen jednoho z nich může negativně ovlivnit proces zrání a ovulace folikulů..

Pokud si přejete těhotenství, měli byste se poradit s lékařem. Po absolvování testů bude předepsána léčba léky. Tento přístup účinně stimuluje menstruaci a přiblíží dobu početí..

Když menstruace začíná po porodu, jejich trvání a intenzita se mohou měnit nahoru i dolů. Před porodem mnoho lidí trpí menstruačními bolestmi. Po narození dítěte se situace změní a tělo začne fungovat harmoničtěji..

Je na každé ženě, aby se rozhodla, kdy přestat kojit. Neměli byste však snižovat svoji bdělost a zapomenout na antikoncepci. Nástup druhého těhotenství velmi často nastává bezprostředně po prvním. Existuje tedy tolik případů, kdy mladí rodiče vychovávají dvě nebo více počasí.

Když menstruace začíná po kojení

Během těhotenství dochází k vážné restrukturalizaci ženského těla. V důsledku tohoto procesu se mění hormonální pozadí a dochází ke změnám v práci mnoha systémů. Tělo se však z kojení nezotaví tak rychle, jak mladá matka často chce. Kdy a jak začíná menstruace po kojení??

Menstruace po období kojení začíná u každého jinak. To se často stává, když žena dojčí a zcela přepne dítě na normální výživu. Aktivní laktace ovlivňuje fungování vaječníků a obnova menstruačního cyklu se zpomaluje.

V tomto ohledu mají kojící matky mnoho otázek ohledně poporodního návratu menstruace. Kdy začíná menstruace po ukončení kojení? Souvisí to s laktací nebo ne? Jak připravit tělo na menstruační cyklus?

Co se stane s tělem ženy po porodu

 1. Poporodní výtok - lochie - není měsíční, trvá 5-7 týdnů. Děloha je tak osvobozena od zbytků placenty, stahuje se a vrací se do původního tvaru, který měla před počátkem.
 2. Kojení začíná. To také ovlivňuje proces obnovy těla..
 3. Váha ženy se může měnit, dokud se celý systém jako celek nevrátí do normálu a nezvykne si na nový životní styl.
 4. Poporodní období trvá 6 až 8 týdnů. To je doba, kdy dochází ke kolosální restrukturalizaci celého organismu. Břišní svaly se postupně napínají, ženská postava nabývá forem, které byly k dispozici před těhotenstvím. Cvičení je během této doby nezbytné, protože tělo potřebuje pomoc.

Faktory ovlivňující obnovení ženského menstruačního cyklu

 • Výživa. Pokud mladá matka dodržuje denní rutinu, pokud je její strava pestrá a obsahuje vitamíny a stopové prvky nezbytné pro zotavení, může menstruace v případě, že kojení neprobíhá, začít již 3 měsíce po porodu.
 • Pohoda. Zdraví ženy je velmi důležitým aspektem. Při absenci zánětlivých procesů a virových infekcí během kojení i chronických onemocnění se tělo mladé matky docela aktivně zotavuje.
 • Psychologický stav. Nedostatek stresu, klidné prostředí a zdravý životní styl - to vše přispívá k rychlému návratu ženy k jejímu obvyklému životnímu stylu. Tělo se mnohonásobně rychleji adaptuje, všechny funkce (včetně období) se vrátí do normálu.
 • Mít špatné návyky. Dopad na zdraví mladé matky alkoholu a závislosti na kouření může ovlivnit proces poporodní adaptace těla.

Jak HB ovlivňuje kojící matku

Odborníci se domnívají, že kojení má příznivý vliv na zdraví mladé matky..

 • Díky kojení se děloha stahuje intenzivněji, rychleji se čistí a vrací se do původního tvaru.
 • Kojení a kojení jsou vynikající prevencí různých onemocnění ženských orgánů a mléčných žláz.
 • Pro kojící matku je snazší udržovat si postavu a chránit se před přibíráním na váze.
 • Hormonální pozadí se obnovuje mnohonásobně rychleji, funkce ženských orgánů se zlepšuje s vyšší aktivitou a intenzitou.

Menstruace na konci laktace

Menstruační cyklus je přímo závislý na změnách hormonálních hladin. Když je proces obnovy těla po porodu dokončen, děloha začíná fungovat jako obvykle. Menstruace může začít jak během období kojení, tak po ukončení laktace.

Pokud žena krmí dítě v systému, a to i v noci, měli byste s největší pravděpodobností očekávat obnovení menstruace po skončení kojení. Nebojte se, že se vaše menstruace ještě neoznámila. Při intenzivním kojení po dobu 1,5-2 let často žena nemá menstruaci. Není však vyloučena možnost dřívějšího obnovení cyklu..

Při umělém krmení dítěte bude možnost obnovení cyklu zcela záviset na procesu obnovy ženského těla po porodu..

Když menstruace přijde: video

Vlastnosti menstruačního cyklu po ukončení laktace

 • Po ukončení kojení zpravidla po 1,5 měsíci žena znovu začne menstruovat. Tento proces není vždy snadný nebo bezbolestný. Je třeba poznamenat, že zpočátku může menstruace připomínat řídký krvavý výtok. Pravidelnost také není okamžitě stanovena..
 • Zpoždění v načasování nebo naopak předčasný příchod menstruace v prvních měsících po zavedení cyklu po ukončení kojení je normální. S tím byste se neměli bát, protože hormonální pozadí se okamžitě nevrátí do normálu. Závisí to na působení hormonu prolaktinu, který ovlivňuje laktaci a intenzitu funkce vaječníků..
 • Jeden by neměl věřit v mýtus, že po obnovení menstruace se u žen změní chuť mateřského mléka. To není pravda. Dítě nebude cítit rozdíl, bude se raději krmit mateřským mlékem. Chuť může být obvykle ovlivněna konzumací potravin a léky užívanými ošetřující matkou.

Kdy byste měli kontaktovat odborníka

 • Když se menstruační cyklus po kojení dlouho nezotaví. Menstruace by měla být stanovena po 6 měsících po ukončení kojení.
 • Když je pravidelnost cyklu narušena na dlouhou dobu. Specialista může poradit léky, které pomohou normalizovat menstruační cyklus.
 • Když potřebujete poradit o antikoncepci během kojení. Během poporodní amenorey - zbytku reprodukčních orgánů - žena nepotřebuje antikoncepci. Je však třeba mít na paměti, že hormonální pozadí každé ženy je jiné. Proto se neplánovaná těhotenství tak často dějí velmi rychle po narození dítěte..
 • Když na začátku poporodního nástupu menstruace je po dlouhou dobu nepohodlí, bolest a další nepohodlí.

Jakékoli změny v práci plodných orgánů mladé matky nejsou vůbec důvodem k odmítnutí kojení. Pro dítě je to velmi důležité období. Položí se základ zdraví dítěte. Dokud matka nadále kojí dítě, existuje úzké spojení mezi těmito dvěma, které nelze příliš zdůraznit..

Menstruace a laktace jsou na sobě částečně závislé. Obnovení menstruačního cyklu může ovlivnit činnost mléčných žláz. Množství mléka klesá, ale to není důvod k poplachu. Musíte pouze systematizovat krmení dítěte a laktace se normalizuje.

Poporodní období a doba po ukončení kojení - doba zotavení těla a jeho adaptace na nový režim dne, stravu a životní styl.

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Proč dochází ke zpoždění menstruace u hv

Během období těhotenství si žena zvykne žít bez menstruace. A s narozením dítěte znovu začíná přemýšlet o jejich vzhledu, protože není tolik matek, které chtějí porodit jedno dítě za druhým. Porod a kojení však zcela změní hormonální pozadí a menstruace může začít několik měsíců nebo dokonce rok po narození dítěte. Zvažte, jaký je důvod pro zpoždění menstruace při kojení?

Otázka obnovení menstruace začíná znepokojovat mladou matku bezprostředně po ukončení lochie.

O cyklu menstruace

Normálním indikátorem je období mezi měsíčním vypouštěním, které se rovná 28-30 dnům. Existují však ženy, které se potýkají se zkráceným cyklem 20 dnů nebo naopak příliš dlouhým - od 35 do 40 dnů. Závisí to na individuálních charakteristikách těla každé ženy. Také po porodu začíná menstruace u každé matky najednou. Některé mladé matky nejsou přirozeným krmením dítěte vůbec ovlivněny a cyklus začíná bezprostředně po porodu..

Menstruační cyklus je nerovnoměrný a má v každé fázi své vlastní charakteristiky:

 1. Folikulární fáze. Každý nový cyklus začíná první den následujícího vybití. S výskytem krve se indikátor progesteronu snižuje a obnovuje se odmítnutí endometrických vrstev, které pokrývají povrch dělohy zevnitř. Tato fáze obvykle trvá asi pět dní..
 2. Ovulační fáze. Další fáze přichází se zvýšením estrogenu, který dosáhne maximální koncentrace po 14 dnech od prvního dne menstruace. V této době také dozrává vaječná buňka ve vaječníku, která prochází do vejcovodů..
 3. Sekreční fáze. Během čekání na výskyt spermií vejce zamrzne asi dva dny. Produkce progesteronu dosahuje svých maximálních hodnot. Pokud vajíčko není oplodněno, zemře a progesteron bude klesat. Znovu začíná odmítnutí endometriální vrstvy, která se připravuje na přijetí vajíčka v oplodněném stavu.

O období po porodu

Pokud se žena rozhodne krmit své dítě mateřským mlékem po delší dobu, pak je absence menstruace docela přijatelná. Po porodu se hladiny prolaktinu zvyšují a občas dochází k tvorbě mléka. Čím více miminka saje prsa, tím rychleji dochází k vylučování prolaktinu. První dny po porodu mají velmi silný vliv na úspěšnou a dlouhou laktaci v budoucnu..

V těle těhotné ženy se produkuje další hormon - oxytocin. Je nutné, aby mléko s vysokou hladinou tohoto hormonu samo zůstalo v mléčných žlázách bez dalších manipulací. Některé matky proto musí během kojení používat prsní vložky, protože návaly mléka se často vyskytují nedobrovolně, zejména při vývoji laktace..

Někdy ženy, které nemohou otěhotnět, mají vysoký počet prolaktinu. Vysoká sekrece tohoto hormonu vylučuje období ovulace, takže k početí nedochází. Ale v tuto chvíli nemají laktaci.

Když se po porodu objeví první menstruace

Při prvním výtoku by žena měla být opatrná na své zdraví. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je vhodné zvážit všechny možné způsoby ochrany. Za tímto účelem můžete navštívit gynekologa, který vám řekne, jak nejlépe chránit ženu.

Nástup menstruace po porodu je nepředvídatelný.

První období zpravidla přicházejí docela bolestivě. Dokonce i použití léků proti bolesti je povoleno, ale přijatelné pro použití během kojení. Pokud před porodem byl výtok vzácný, pak po něm může být menstruace naopak příliš hojná, zejména první výtok po porodu.

Období amenorey po první menstruaci

Někdy může žena při kojení čelit zajímavému problému. Vaše menstruace může zmizet i poté, co pravidelně procházíte několika cykly. To nemusí vždy znamenat nové těhotenství. Nejčastěji se jedná o narušení rovnováhy hormonů..

Považuje se za normální projít každý cyklus s určitou frekvencí. Existují však i opačné situace, kdy mladá matka měla po porodu menstruaci a zmizela. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • selhání hormonálních hladin;
 • nové těhotenství;
 • snížení počtu kojení.

Nebo nové těhotenství

Existuje několik žen, které chtějí porodit počasí. Ano, zpočátku to pro mladou matku není snadné, protože je docela obtížné zvládnout dvě děti. Ale po chvíli je pro děti zajímavé hrát si s sebou a pro matku je to znatelně snazší..

Existují však i opačné případy, kdy žena z finančních důvodů nebo z důvodu současné životní situace není připravena porodit druhé dítě tak brzy. Současně se pro mladou matku stává neplánované těhotenství vážným problémem. Někdo dává přednost potratu, ale existují matky, které takovou událost v životě snadno snášejí. A existují ženy, které za nenarozené dítě roní hodně slz..

Pokud s HV nedochází k menstruaci, nemusíte být v uvolněném stavu. Postupně se laktace zlepšuje, prolaktin se začíná snižovat a vajíčko může kdykoli zcela dozrát.

Mezi antikoncepčními prostředky existují přijatelné a spolehlivé možnosti HV - buď léky, nebo spirála.

Pokud by došlo k početí, pak se matka při dotyku mléčných žláz stane nějak neobvykle bolestivou. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle. Pokud je tedy tento příznak přítomen, doporučuje se navštívit ultrazvukové vyšetření a gynekologa.

Menstruace během smíšeného krmení dítěte

Jakmile matka přenese dítě na smíšený způsob krmení, produkce prolaktinu v jejím těle klesá. S poklesem sekrece tohoto hormonu klesá také objem produkovaného mléka. To znamená, že k ovulaci může dojít kdykoli. Proto je důležité používat nějakou formu antikoncepce. Dnešní metody pomáhají spolehlivě chránit zdraví žen. Koneckonců, tělo, které se po těhotenství ještě nezotavilo, je již připraveno nést nový plod. Těhotenství je zcela logickým závěrem této fáze. Pokud tedy nový člen rodiny není zahrnut do plánů mladé rodiny, musíte předem přemýšlet o způsobech ochrany..

Existuje řada léků, které jsou schváleny pro antikoncepci, a to i během období HV. Nemají žádný vliv na hladinu hormonů a zdraví novorozence. Pokud mladá matka nechce pít pilulky, musíte myslet na jiné metody, například bariérovou antikoncepci.

Skutečnost, že se menstruace neobjevuje, se pro mladou matku nestává vždy problémem, protože existují rodiny, kde chtějí porodit mnoho dětí. Ale v situaci, kdy těhotenství není plánováno, musíte myslet na ochranná opatření, protože v období po porodu musí kojící matka pečlivěji sledovat své zdraví, protože má na starosti kojící dítě.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.

Kdy začíná menstruace kojením?

Po porodu ženské tělo aktivuje proces obnovy. Menstruace během laktace chybí po dlouhou dobu. Ihned po porodu se objeví výtok, který je velmi podobný menstruaci. Říká se jim lochies. Období zotavení pro menstruaci je individuální. To přímo závisí na zvolené metodě krmení a stavu těla jako celku. Poprvé po obnovení menstruace budou pozorována výrazná porušení. Stav se postupně normalizuje. Často po porodu bolestivé pocity, které doprovázely menstruaci před těhotenstvím, zmizí.

Po porodu se ženské tělo musí zotavit

Může menstruace jít hned po porodu?

Ihned po porodu nebo v blízké budoucnosti se menstruace neobnoví. Nezáleží na zvoleném způsobu krmení. Obnova těla trvá nejméně 3 měsíce.

Krvavý výtok, ke kterému dochází po porodu a připomíná menstruaci - lochii. Jsou potřebné k očištění dělohy. Trvá až 5-7 týdnů.

Lochia doprovází proces hojení povrchu dělohy. Doba zotavení je individuální a závisí na:

 • průběh těhotenství;
 • způsob doručení;
 • celkový stav těla.

Zpočátku je lochie nadměrně bohatá a má bohatou šarlatovou barvu. Prvních několik dní by žena měla pečlivě sledovat své zdraví. Výtok v tomto okamžiku se může změnit na krvácení. V případě jakéhokoli porušení vyhledejte lékařskou pomoc.

Krvavý výtok po porodu může být velmi hojný

Povaha lochie z hlediska času je popsána v tabulce.

Prvních pár hodinVýtok je hojný a obsahuje nadměrné množství sraženin. V dolní části břicha jsou bolesti. Čím intenzivnější je kontrakce dělohy, tím více lochií.
Dalších 7-10 dníLochia jsou hojné, ale postupně se jejich počet snižuje. Zvýšená během kojení.
Zbytek časuNejdůležitější body se rozmazávají. Pravidelně může zmizet.

Lochia silně připomíná menstruaci. Žena může používat normální vložky. Během tohoto období nelze použít tampony. Jinak se riziko infekce zvýší. Během období zotavení jsou reprodukční orgány náchylné k různým chorobám..

Stav je v průběhu lochie obecně uspokojivý. Pouze zpočátku se objevují bolesti a slabost břicha. Postupně taková znamení úplně zmizí..

Lochia by neměla mít žádný cizí zápach. Pokud máte hnilobný zápach, navštivte svého lékaře. To naznačuje průběh zánětlivého procesu..

Jak se obnovuje menstruační cyklus

Doba zotavení z cyklu je individuální. Přímo závisí na způsobu krmení. U hepatitidy B nemusí období začít, dokud žena nepřestane kojit..

Při kojení se menstruace nezotaví okamžitě

Menstruaci mohou vyvolat určité faktory. Období zotavení bude trvat méně, pokud žena zavede doplňkové potraviny. Při umělém krmení se cyklus obnoví 3-4 měsíce po porodu.

Při absenci laktace začne menstruace za 8-10 týdnů. V některých případech je zpoždění pravděpodobně způsobeno individuálními charakteristikami.

Následující faktory ovlivňují obnovení menstruačního cyklu:

 • průběh porodu;
 • přítomnost hormonální nerovnováhy;
 • stresové situace a nestabilita psycho-emocionálního pozadí.

Pro normální zotavení musí žena plně odpočívat. Musíte sledovat své zdraví a jakékoli odchylky konzultovat s lékařem.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Podle statistik se u 80% žen menstruace obnoví až na konci laktace. První menstruace se často objevuje po 6-8 týdnech. To je možné za předpokladu zavedení doplňkových potravin. To snižuje potřebu produkce mléka..

Po zrušení krmení se cyklus postupně vrací do normálu.

Cyklus se stabilizuje po dobu 2–3 měsíců. Menstruace se neobjeví okamžitě po ukončení krmení nebo zavedení doplňkových potravin. To zabere nějaký čas.

Poprvé po příchodu menstruace jsou pozorována zpoždění a zjevná nestabilita. To je normální. Pokud se menstruace neobnoví po 3 nebo více měsících, je třeba vyhledat lékaře..

Jaké jsou důvody pro příchod menstruace během kojení

Důvody nástupu menstruace během kojení zahrnují:

 • smíšené krmení;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedodržení plánu krmení;
 • nesprávná výroba prolaktinu;
 • užívání určitých léků;
 • nedostatek nočního krmení.
Období přicházejí rychleji po zavedení doplňkových potravin

Období zotavení pro menstruaci je individuální. Není možné přesně říci, kdy začne menstruace..

Je možné kojit během menstruace

Mnoho dívek se obává nástupu menstruace a věří, že kojení by mělo být v tuto chvíli ukončeno. Tento názor je mylný. Vaše menstruace nemá vliv na chuť mléka a jeho kvalitu..

Po nástupu kritických dnů může být laktace potlačena nebo naopak aktivována. Toto je individuální indikátor. V prvních měsících má menstruace pozitivní účinek na prolaktin. To zvyšuje produkci mléka..

Krmení dítěte během kritických dnů je nejen možné, ale také nezbytné. Náhlé ukončení krmení může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Riziko vzniku onemocnění prsu se zvýší.

Po začátku menstruace nemusíte přestat krmit

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte nějaké příznaky, měli byste vyhledat pomoc od lékaře. Menstruační cyklus je indikátorem zdraví žen. Vyhledejte lékaře, pokud:

 • menstruace nezačala do dvou měsíců po ukončení kojení;
 • pravidelnost kritických dnů se neobnoví 3 měsíce po příjezdu kritických dnů;
 • výtok je nadměrně omezený nebo hojný;
 • menstruace je příliš bolestivá;
 • období se zastavila po zotavení.

Všechny tyto faktory mohou naznačovat významná narušení funkce reprodukčních orgánů..

V tomto videu hovoří o tom, kdy začíná menstruace po porodu:

Je možné otěhotnět během laktace

Navzdory mnoha mylným představám je pravděpodobné, že těhotenství bude mít laktaci, i když se menstruace ještě neobnovila. Kojení není formou antikoncepce.

Po porodu by se měly používat kondomy a jiné metody antikoncepce. Jinak může dojít k těhotenství i přes kojení.

Nástup menstruace způsobuje u ženy nepohodlí. To je způsobeno nejen fyziologickými vlastnostmi. Během kritických dnů musí dívka dodržovat zvláštní pravidla osobní hygieny a dodržovat dietu.