Postinor: menstruace poté, co Postinor odešla o týden později, pokud začala menstruace, znamená to, že není těhotná, je možné pít drogu během menstruace a jak dlouho to trvá, jak droga ovlivňuje výtok, proč jsou sporé nebo hojné? | INews

15. 2. 2018 7 472 zhlédnutí

Poměr sil chemie a těla: kdy a jak po Postinoru přichází menstruace a co to znamená, pokud šly před plánovaným časem?

Postinor je lék vytvořený pro antikoncepci v nouzových situacích po pohlavním styku..

Nasycovací dávka hormonů často způsobuje narušení menstruačního cyklu, které může přetrvávat po celý život..

Je důležité vědět, jaké změny s ovulací po Postinoru a menstruaci může žena očekávat, jaký je jejich důvod a jak se s nimi vyrovnat.

Akce Postinora: menstruace po Postinoru

V těle ženy jsou vždy dva hlavní „ženské“ hormony: estrogen a progesteron.

U zdravé dívky jsou navzájem v harmonii po celý cyklus..

Postinor obsahuje levonorgestrel, který působí jako přirozený hormon u žen - progesteron.

Účinek levonorgestrelu je navíc 150 (! )Krát silnější než účinek progesteronu. Proto je velmi obtížné zabránit narušení menstruačního cyklu po užití přípravku Postinor..

Postinor drží zralé vejce a nedovolí mu opustit vaječník. Pokud však již odešla, Postinor způsobí, že hlen v děložním čípku bude velmi silný a spermie nebude moci vstoupit do dělohy.

Pokud tato fáze ochrany před otěhotněním proběhne a dojde k oplodnění, pak levonorgestrel ovlivní stěnu dělohy: způsobí, že bude nevhodná pro život a oplodněná buňka se nebude moci připojit ke stěně.

Mnoho lidí věří, že Postinor způsobuje potrat - to je zcela špatné. Pokud se oplodněné vajíčko již připojilo ke stěně dělohy a začalo se vyvíjet, nelze těhotenství zabránit a Postinor zde nic neudělá. Zabraňuje pouze těhotenství.

Jak Postinor ovlivňuje menstruaci? Pokud lék fungoval včas, musí žena počkat na další menstruaci. Pokud po Postinorově menstruaci šlo, pak není těhotná.

Kolik by mělo jít?

Vezmeme-li Postinor, žena očekává, že těhotenství nepřijde, ale menstruace přijde.

Levonorgestrel ovlivňuje receptory dělohy a způsobuje její kontrakci a odmítnutí vnitřní vrstvy.

Tento přirozený proces způsobuje krvácení, protože ve stěně dělohy je mnoho cév a přichází menstruace.

V závislosti na stupni krvácení může menstruace trvat různý počet dní, a to jak 3 dny, tak do týdne..

Postinor kromě ovlivnění dělohy působí také na samotnou krev. Může zvýšit srážlivost, takže krev sráží rychleji.

Krevní sraženiny neumožňují pokračovat v krvácení po dlouhou dobu a po užití přípravku Postinor vaše menstruace končí velmi rychle. Pokud má žena obvykle menstruaci do 4 dnů, pak po užití Postinorových pilulek její menstruace skončí za pár dní.

Pokud je příliš dlouhý - co dělat?

Jak dlouho trvá vaše menstruace po Postinoru? Existují ženy, jejichž krev nereaguje na příjem Postinora tvorbou krevních sraženin - poté po něm menstruace trvá déle a bude trvat 5-7 dní.

Pokud vaše menstruace trvá 10 dní, měli byste navštívit lékaře. Za prvé, v takové situaci můžeme hovořit o hormonální dysfunkci způsobené Postinorem.

Zadruhé, taková dlouhodobá ztráta krve je zdraví škodlivá - může dojít k anémii. Gynekolog po vyšetření ženy rozhodne, zda ukončit menstruaci a další léčbu.

Přišel brzy - co to znamená?

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za všechny procesy v děloze..

Progesteron je navíc hlavním ve druhé fázi cyklu, který bezprostředně předchází měsíci.

Po Postinoru, o týden později, menstruace zmizela (dorazila před plánovaným termínem) - co to znamená?

Levonorgestrel, který působí jako ženský progesteron - začíná aktivně působit na dělohu a urychluje druhou fázi.

Druhá fáze cyklu se zkracuje, než tomu bylo dříve, a po užití přípravku Postinor, o týden později, začala menstruace, tj. Dříve.

Ženy věří, že je možné obnovit menstruaci pomocí Postinoru. Jelikož hormon obsažený v této nouzové antikoncepci urychluje vývoj menstruačního cyklu v děloze, bude působit na příchod menstruace. Po Postinoru se tedy menstruace obvykle obnoví, pokud nedošlo k těhotenství.

Těhotenství je kontraindikací pro užívání přípravku Postinor! Pokud během zpoždění došlo k pohlavnímu styku, nejprve se ujistěte, že nedošlo k těhotenství.

Povaha mestruation

Změny v povaze menstruace jsou spojeny s účinkem na hormonální rovnováhu ženy. Někdy tyto změny přetrvávají po více než jeden cyklus. Pak může žena potřebovat léčbu, protože Postinor není vůbec snadná droga..

Proč velmi vzácné?

Dívky si často stěžují, že po Postinoru mají málo období. Někdy to může být jen hnědá mazanice a žena se bojí možných problémů..

Takové skromné ​​období by se nemělo bát - to je po nouzové antikoncepci normální..

Levonorgestrel, z něhož se skládá Postinor, zvyšuje srážlivost krve.

Proto může být droga opilá ženami, které nemají predispozici k trombóze, a je kontraindikována u těch, kteří trombózu měli (u její matky a sester)..

Pod vlivem pilulek pro nouzovou antikoncepci je nejtenčí vnitřní vrstva dělohy odmítnuta a odchází ve formě menstruace spolu s krví. Krev se srážela a oxidovala ve vzduchu a vypadá jako hnědá mazanice.

Velmi bohatý

Ale ne všechny ženy mají zvýšenou srážlivost, někdy se krvácení nezastaví okamžitě. Postinor může zvýšit kontrakci dělohy během menstruace a vyvolat silnější krvácení.

Možná na pozadí hormonálního narušení po podání přípravku Postinor došlo k děložnímu krvácení.

Menstruace je velmi bohatá - co dělat?

Silná menstruace není tak neškodná, jak by se mohlo zdát. Vznikají na pozadí hormonálních změn způsobených přípravkem Postinor a mohou ženě způsobit velké nepříjemnosti a ovlivnit její zdraví. Velká ztráta krve rychle vede k anémii, jejíž příznaky jsou:

 • těžká slabost;
 • závrať;
 • blikající černé mouchy před očima;
 • ztráta vědomí;
 • rychlý srdeční tep.

S těmito příznaky v kombinaci se silným krvácením byste měli co nejdříve navštívit lékaře..

Jak zastavit menstruaci? S těžkými obdobími můžete použít tradiční medicínu: odvar z kopřivy hodně pomáhá. Za tímto účelem nalijte lžíci suché kopřivy vroucí vodou a po ochlazení vypijte 3-4 takové sklenice denně..

Kromě kopřivy mají podobný účinek:

Existují léky, které mohou zastavit těžké období, pokud bylinky nefungují, jako je etamsylát sodný.

Pokud krvácení trvá déle než 7 dní, je etamsilát předepsán 1 tabletu 3-4krát denně. Ethamsylát však lze užívat pouze na doporučení lékaře, protože tento lék má závažné kontraindikace..

Jak dlouho začíná období?

Ženy, které užívají nouzovou antikoncepci, se vždy obávají jedné otázky - jak dlouho po užívání přípravku Postinor začíná období? Je to velmi individuální a závisí to na hormonálním pozadí ženy, na tom, jak brzy po pohlavním styku byly tablety užité a v jakém okamžiku došlo k nouzové antikoncepci (týden před menstruací, během nebo po).

Proto není možné s jistotou říci, po Postinoru, kolik dní bude menstruace. Možná by to mohlo být: Pil jsem Postinor - o týden později mi menstruace zmizela. Měla by vaše menstruace trvat po užití přípravku Postinor a kdy? Možných je několik případů, viz níže.

 • Po Postinoru nejčastěji začíná menstruace dříve než v předchozím cyklu. To přímo souvisí s účinkem levonorgestrelu na druhou fázi cyklu a je to zcela normální.
 • Menstruace může začít a včas, jak proběhly: 21-35 dní po poslední menstruaci. To je také považováno za zcela normální, pokud není doprovázeno příliš velkou ztrátou krve..
 • Nelze však vyloučit možnost zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor..

  V druhém případě se žena bojí údajného těhotenství. Absence menstruace může ve skutečnosti naznačovat, že došlo k těhotenství..

  Důvodem může být příliš pozdě na užívání tablet nebo jejich nesprávné užívání. Například nemůžete použít Postinor současně s alkoholem, odvarem z třezalky nebo barbituráty - tyto látky urychlují destrukci léku v játrech a nemají čas jednat.

  V této situaci je nutné provést domácí expresní těhotenský test, nebo ještě lépe - krevní test na hCG na klinice..

  Tato studie s vysokou pravděpodobností vylučuje nebo potvrzuje těhotenství..

  Není však vůbec nutné, aby zpoždění menstruace bylo spojeno s těhotenstvím..

  Může to být porušení hormonálního pozadí ženy, která potřebuje léčbu gynekologem. Droga obsahuje fantasticky obrovskou dávku silného hormonu, který může snadno zhoršit zdraví ženy.

  Přípravek Postinor se užívá do 72 hodin po ukončení pohlavního styku. Čím dříve, tím pravděpodobnější je těhotenství..

  Postinor během menstruace

  Mohu pít Postinor během menstruace? Vaše menstruace je velmi nepravděpodobná doba na otěhotnění. Tuto možnost však nelze zcela vyloučit. Pokud tedy došlo k pohlavnímu styku v době menstruačního krvácení, užívání přípravku Postinor s menstruací není kontraindikováno.

  V takovém případě může vaše období skončit dříve než obvykle. U některých žen se ale může krvácení prodloužit..

  Vzestupy a pády osobního života jsou vzácné, ale někdy vedou k velmi neočekávaným situacím, které musíte litovat. Aby toho nebylo příliš líto, byly vytvořeny nouzové antikoncepční léky.

  Nejedná se vůbec o bezpečné léky, které snadno způsobují hormonální poruchy a mění povahu menstruace. Menstruace může být příliš řídká a krátká nebo extrémně těžká a dlouhá..

  Ne všechny tyto změny jsou nebezpečné, ale některé mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu. Příliš časté používání přípravku Postinor je nežádoucí, protože existují další typy ochrany: orální antikoncepce, bariérové ​​metody, nitroděložní tělíska.

  Navzdory všemu nebezpečí drog pro nouzovou antikoncepci byste si měli vždy pamatovat, že jakýkoli, i ten nejmenší potrat, je nebezpečnější než jakýkoli druh antikoncepce.

  Jaké jsou vaše období po Postinoru

  Postinor se týká prostředků nouzové antikoncepce. Tablety se užívají po nechráněném pohlavním styku, aby se zabránilo nežádoucímu těhotenství až tři dny po něm, jinak nedojde k žádnému výsledku.

  Účinek antikoncepce je založen na prudkém zvýšení po požití koncentrace estrogenů a progestogenu v krvi v důsledku hormonu levonorgestrelu, který je součástí přípravku. Pokud po léku nastanou kritické dny, pak těhotenství nenastalo.

  V 60% případů si ženy všimnou zpoždění až 1 týden a samotné vypouštění trvá o 2-3 dny méně než obvykle. Menstruace se může změnit: získat hnědý odstín, snížit množství vylučované krve nebo se objevit mazlavost. Někdy je výtok možný uprostřed cyklu s bolestí v podbřišku. Při opakovaném použití může lék vyvolat narušení cyklu a silné krvácení během menstruace..

  Obvykle začíná menstruace několik dní po užití druhé pilulky opilé ve druhé fázi cyklu, ale přesná doba jejich výskytu závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Mohou trvat tři dny až týden. Ženy, které porodily po užívání přípravku Postinor, mohou mít menstruaci delší než ženy, které ještě neměly těhotenství..

  Možné důvody zpoždění: nedodržování pokynů pro přijetí, těhotenství, zvýšení viskozity krve, užívání alkoholických nápojů spolu s drogou, současný příjem jiného léku, který neutralizuje Postinor, hormonální selhání, poruchy štítné žlázy a gynekologická onemocnění, mimoděložní těhotenství.

  Menstruace může také začít o několik dní dříve před očekávaným datem, je to způsobeno působením hormonů obsažených v léku. Místo normálního krvácení se objevuje řídký nahnědlý nebo krvavý výtok, který může trvat mnohem déle než obvykle.

  Musíte navštívit lékaře, pokud:

  • Místo normálních období se objeví štíhlé výboje.
  • Menstruace trvá až 10 dní a intenzita se nesnižuje.
  • Při výtoku jsou pozorovány slabosti, závratě a bolesti v dolní části břicha, zvláště pokud je třeba měnit hygienickou vložku každé 2-3 hodiny.
  • Výtok se zvyšuje v noci, existuje velké množství sraženin.

  Nadměrné krvácení může být známkou vývoje novotvarů různé etiologie v orgánech reprodukčního systému, mimoděložního těhotenství, závažných hormonálních poruch nebo ukončení těhotenství.

  Přečtěte si více v našem článku o tom, jak po užívání přípravku Postinor probíhají vaše menstruace, o jejich vlastnostech a také o důvodech návštěvy lékaře.

  Postinorova akce

  Účinek této antikoncepce je založen na prudkém zvýšení po požití koncentrace estrogenu a progestogenu v krvi. Hlavní účinná látka přípravku Postinor, syntetický hormon levonorgestrel, se nachází v minimální dávce v mnoha dalších perorálních hormonálních kontraceptivech..

  Působení léku má trojí zaměření, v závislosti na tom, která fáze menstruačního cyklu se užívá:

  • v období před ovulací může Postinor oddálit zahájení procesu uvolňování vajíčka z folikulu nebo jej zastavit;
  • po ovulaci za působení hormonů je hlen zhutněn v cervikálním kanálu, díky čemuž spermie nemůže proniknout do děložní dutiny;
  • děložní endometrium mění svou strukturu, v důsledku čehož se vajíčko nemůže uchytit na stěně dělohy, což je ve skutečnosti potrat.

  Pro plnou antikoncepci se užívají dvě tablety Postinoru. První by měl být opilý co nejdříve po pohlavním styku a druhý po 12 hodinách. Pokud je lék užíván později než tři dny po nechráněném sexuálním kontaktu, nebude mít žádný antikoncepční účinek.

  Jaké jsou vaše menstruace po užití přípravku Postinor

  Vzhledem k tomu, že tento lék způsobuje hormonální nárůst v těle, nemůže to jinak než ovlivnit povahu menstruace. Více než 60% žen, které užívaly Postinor jako nouzovou antikoncepci, uvádí zpoždění kritických dnů až o jeden týden.

  Selhání menstruačního cyklu je nevýznamné, s výjimkou případů, kdy existují gynekologická onemocnění.

  Po užívání přípravku Postinor a jiných léků s podobným účinkem se může změnit intenzita a barva výtoku během menstruace, což se projevuje následovně:

  • výtok může zhnědnout v důsledku oxidačního procesu krve;
  • množství ztracené krve se může snížit a samotný výtok může získat rozmazaný charakter;
  • opakované užívání léku může způsobit ovariální dysfunkci, v důsledku čehož je možné v pravidelných dnech narušit pravidelnost menstruačního cyklu a silné krvácení.

  V některých případech může na pozadí užívání přípravku Postinor dojít k mírnému krvácení u žen uprostřed menstruačního cyklu, doprovázenému bolestivými pocity v dolní části břicha.

  Jak dlouho to trvá

  Obvykle menstruace začíná několik dní po užití druhé pilulky, ale přesný čas jejich výskytu závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Pokud menstruace nezačala, měli byste kontaktovat svého gynekologa, protože to může být známkou toho, že antikoncepce nefungovala a došlo k těhotenství..

  Hormon, který je základem Postinoru, aktivně působí na receptory dělohy, v důsledku čehož začíná jeho kontrakce a odmítnutí endometriální vrstvy. Tento proces způsobuje menstruační krvácení, které může trvat tři dny až týden. Kromě toho lék mění vlastnosti krve a zvyšuje její viskozitu..

  Zvýšená srážlivost krve přispívá k tvorbě krevních sraženin, které zkracují trvání kritických dnů, proto pokud například bez užívání nouzové antikoncepce trvá menstruace pět dní, pak s jejich použitím může krvácení přestat po třech dnech.

  Možné důvody zpoždění

  Ve většině případů si ženy všimnou, že po užití přípravku Postinor začínají kritické dny s určitým zpožděním. K tomu může dojít z různých důvodů:

  • nedodržování pokynů k užívání drogy;
  • oplodnění vajíčka a fixace vajíčka na endometrium;
  • zvýšení viskozity krve v důsledku zvýšené srážlivosti;
  • užívání alkoholických nápojů při užívání drogy;
  • současné užívání jiných léků, díky nimž je antikoncepční účinek přípravku Postinor neutralizován;
  • hormonální nerovnováha vyplývající z opakovaného podávání léku;
  • používání produktu, pokud existují kontraindikace;
  • některé dysfunkce endokrinního systému a stávající gynekologická onemocnění.

  V některých případech dochází k významnému zpoždění menstruace a dokonce k jejich úplnému ukončení v důsledku významného porušení hormonální rovnováhy. Nejběžnější příčiny tohoto jevu jsou:

  • dysfunkce vaječníků, které se po vysazení léku mohou zotavit během tří menstruačních cyklů;
  • ve vážnějších případech může ovariální dysfunkce vést k neplodnosti;
  • anovulační menstruační cyklus, ve kterém vajíčko nedozrává pod vlivem prudce zvýšené koncentrace určitých hormonů.

  Pravidla používání nouzové antikoncepce najdete v tomto videu:

  Pokud jste dorazili předem

  Někdy na pozadí užívání přípravku Postinor začínají kritické dny několik dní před časem, který je způsoben působením hormonů obsažených v léku.

  Ve druhé fázi menstruačního cyklu se v ženském těle aktivně produkuje progesteron, který reguluje nástup menstruace. Vzhledem k tomu, že tento hormon je jednou z hlavních složek léčiva, účinek progesteronu se významně zvyšuje a druhá fáze cyklu se zkracuje, v důsledku čehož začínají kritické dny mnohem dříve..

  Některé ženy používají tuto vlastnost drogy k vyvolání menstruace, pokud existuje podezření na těhotenství, ale lékaři nedoporučují používat Postinor pro tento účel, protože to může vést k vážným komplikacím.

  Povaha vypouštění

  Ke změně intenzity a barvy menstruační krve po užití nouzové antikoncepce dochází v důsledku skutečnosti, že pod vlivem hormonů nedochází k úplnému oddělení endometria. Současně se mění povaha menstruace a místo obvyklého krvácení se objevuje slabý nahnědlý nebo krvavý výtok, který může trvat mnohem déle než obvykle.

  Pro následující příznaky může být nutná návštěva lékaře:

  • Nízký hnědý výtok je charakteristický pro menstruační cyklus, ve kterém byl Postinor používán k antikoncepci, to je norma a neměla by vyvolávat poplach. Pokud se však takový výtok objeví místo normální menstruace, měli byste se poradit se svým lékařem, protože to může být známkou různých patologií.
  • Doba menstruace je až 10 dní, taková situace může vyžadovat jmenování hemostatických léků.
  • Intenzivní výtok krve, ve kterém je slabost, závratě a bolest v dolní části břicha. Nebezpečí představuje takové krvácení, při kterém je třeba hygienickou vložku měnit každé 2-3 hodiny..

  Nadměrné krvácení může být známkou vývoje novotvarů různé etiologie v orgánech reprodukčního systému, mimoděložního těhotenství, závažných hormonálních poruch nebo ukončení těhotenství.

  K normalizaci hormonálních hladin po užití přípravku Postinor může lékař předepsat dlouhodobou perorální antikoncepci.

  Kolik je normálních

  Je nemožné předpovědět přesnou dobu trvání kritických dnů, protože to ovlivňuje mnoho faktorů..

  Ve většině případů trvá menstruace v menstruačním cyklu, ve kterém byl přípravek Postinor používán, o 2–3 dny méně než obvykle. V budoucnu se obnoví povaha a trvání krvácení.

  Pokud dlouho po Postinoru

  Délka menstruačního krvácení během užívání léku se může lišit, záleží na individuálních vlastnostech ženského těla. Pokud je však ve většině případů normální výtok a zkrácené období menstruace a nevyžadují lékařskou intervenci, může být výrazné prodloužení trvání kritických dnů a intenzita výtoku příznakem závažné patologie.

  Pro stanovení normy pro množství výtoku a jejich trvání je důležitá váha a výška ženy, stejně jako počet předchozích porodů. Ženy, které porodily po užívání přípravku Postinor, mohou mít menstruaci delší než ženy, které ještě neměly těhotenství..

  Důvodem návštěvy lékaře je situace, kdy kritické dny po užití nouzové antikoncepce trvají déle než deset dní a intenzita krvácení se nesnižuje.

  Konzultace s gynekologem je také nezbytná pro následující stížnosti:

  • na pozadí prodlouženého krvácení po užití přípravku Postinor má žena záchvaty závratí, dušnosti, slabosti;
  • výtok v noci zesiluje a během noci je třeba vyměnit několik hygienických vložek;
  • přítomnost krevních sraženin ve výtoku.

  Musím brát drogu během menstruace

  Neexistuje žádný zákaz používání přípravku Postinor na začátku menstruačního cyklu, ale povaha následujících kritických dnů přímo závisí na fázi, ve které byla antikoncepce užívána.

  Nouzové antikoncepční metody mohou zastavit menstruaci a vést k následnému narušení cyklu.

  K početí může dojít až po zrání vajíčka, ke kterému dojde uprostřed menstruačního cyklu, takže nemá smysl užívat nouzové antikoncepční pilulky během kritických dnů.

  Je třeba mít na paměti, že žádná antikoncepční metoda neposkytuje 100% záruku proti nechtěnému těhotenství. Přípravek Postinor by měl být používán pouze ve výjimečných případech a po povinné konzultaci s gynekologem, protože tento lék má mnoho kontraindikací a vedlejších účinků.

  A zde je více o příčinách krvácení při užívání antikoncepce.

  Lékaři jsou nejednoznační ohledně používání Postinoru jako metody antikoncepce. Droga má mnoho vedlejších účinků, především jde o prudkou změnu hormonálních hladin, která může mít nepříjemné následky pro ženské tělo.

  Moderní farmakologie nabízí širokou škálu antikoncepčních prostředků, včetně hormonálních, které obsahují minimální dávky účinných látek a nezpůsobují újmu. Pokud žena z nějakého důvodu nemůže tyto prostředky použít, je lepší použít kondom k ochraně před nechtěným těhotenstvím..

  Užitečné video

  O společnosti Postinor, viz toto video:

  Někdy může dojít k menstruaci bez ovulace. Lékaři tomu říkají anovulační menstruační cyklus. Pokud k tomu dojde jednou nebo dvakrát ročně, neměli byste paniku. Pokud však při plánování těhotenství dojde k menstruaci bez ovulace, pak je to důvod k návštěvě lékaře.

  Dochází ke zvýšení teploty před menstruací, a to z řady přirozených důvodů (koncepce, PMS a další), jakož i v souvislosti s výskytem určitých nemocí.

  Vaše období s antikoncepcí často přichází s menší bolestí a menším výtokem. Může se však lišit v závislosti na tom, zda byla použita nouzová nebo trvalá antikoncepce.

  Mnoho lidí při užívání antikoncepce krvácí, zejména v prvním měsíci. Pokud se od druhého zastaví a výtok jako celek není hojný, neměli byste se bát. V ostatních případech budete muset buď změnit OK, nebo vyhledat patologii.

  Kdy by po Postinoru měla jít menstruace

  Existuje mnoho spolehlivých způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Někdy je použitá antikoncepční metoda neúčinná. V těchto případech se doporučuje příjem Postinora. Vzhledem k tomu, že lék ovlivňuje hormonální pozadí, menstruace po přípravku Postinor může přijít se zpožděním..

  Mechanismus účinku Postinoru na tělo ženy

  Postinor je syntetické gestagenní léčivo s antikoncepčním účinkem. Účinek je způsoben antiestrogenními a gestagenními vlastnostmi. Při užívání léku v první fázi cyklu potlačuje účinná látka ovulaci a zabraňuje oplodnění. Existují také charakteristické změny v endometriu, které neumožňují oplodněné vajíčko připojit se ke stěně dělohy..

  Postinor patří mezi takzvané nouzové antikoncepční léky. To znamená, že se používá po pohlavním styku při absenci antikoncepce jako takové, nebo pokud je antikoncepce neúčinná. V případě narušení integrity kondomu může nastat potřeba přijetí.

  Nezbytný antikoncepční účinek je způsoben vysokými dávkami hormonů. Hlavní účinná látka v léčivu se nazývá levonorgestrel. Mezi pomocné komponenty patří:

  • bramborový a kukuřičný škrob;
  • monohydrát laktózy;
  • mastek;
  • stearan hořečnatý;
  • koloidní oxid křemičitý.

  Každé balení obsahuje 2 tablety drogy.

  Levonorgestrel způsobuje určité změny ve fungování orgánů reprodukčního systému:

  • inhibice ovulace v důsledku nedostatečného zrání vajíčka a jeho sestupu do vejcovodu;
  • snížení rychlosti spermií a jejich schopnosti oplodnit se při vstupu do genitálního traktu;
  • stimulace vývoje endometria a její následné odmítnutí.

  Antikoncepční účinek je způsoben vlastnostmi syntetického hormonu obsaženého v přípravku. Několik dní po užití drogy je zaznamenán krvavý výtok. Jejich průměrná doba trvání je až 5 dní..

  K prevenci těhotenství dochází asi v 85% případů. Účinnost antikoncepce závisí na časovém intervalu mezi pohlavním stykem a užitím tablet:

  • 95% - do prvního dne;
  • 85% - během druhého dne;
  • 58% - třetí den.

  Proto je třeba pilulky užívat co nejdříve. Čím více času uplynulo od pohlavního styku, tím nižší je antikoncepční účinnost.

  Indikace a kontraindikace pro použití

  Tento lék se užívá za účelem nouzové antikoncepce, pokud je antikoncepce nespolehlivá nebo po nechráněném pohlavním styku. Mezi kontraindikace užívání pilulek patří:

  • reakce přecitlivělosti;
  • selhání ledvin (závažné);
  • těhotenství;
  • laktózová intolerance;
  • malabsorpce glukózy a galaktózy.

  Jak Postinor ovlivňuje menstruaci

  Hormonální lék ovlivňuje reprodukční systém. V některých případech může cyklus selhat, což se projevuje zpožděním menstruace..

  Jak Postinor funguje ve druhé fázi cyklu

  Antikoncepční účinek je doprovázen výskytem silného krvácení, ke kterému dochází jako menstruace. Krvavý výtok je zaznamenán 7 dní po užití léku.

  Mechanismus účinku Postinoru závisí na fázi, během které byl lék užíván. Po užití první pilulky z obalu se uvolní značné množství hormonu. Ve druhé fázi menstruačního cyklu již došlo k ovulaci. Působení drogy má určité rysy..

  Druhá pilulka vede k opakované změně hladin hormonů. Po skončení expozice léku je pozorován prudký pokles koncentrace hormonů. Způsobuje silné předčasné krvácení..

  Pokud užíváte Postinor během druhé fáze cyklu, působí jako lék, který lékařsky ukončí těhotenství. Struktura endometria se mění a oplodněné vajíčko nelze implantovat do vnitřní vrstvy dělohy. Je odmítnut do lumen děložní dutiny a vystupuje s další menstruací.

  Může po Postinoru dojít ke zpoždění menstruace?

  Gynekologové zdůrazňují, že zpoždění menstruace po Postinoru je běžné. Složky antikoncepce mají výrazný účinek na funkci orgánů reprodukčního systému. Proto může být droga použita nejvýše dvakrát ročně, pokud je cyklus pravidelný.

  Proč po Postinoru nejsou žádné období?

  Existuje několik důvodů, proč po Postinoru menstruace neproběhla:

  • Zvýšená srážlivost krve. Důvod je typický pro ženy s původně vysokou mírou srážení krve. V tomto případě jsou možné jak zpoždění, tak malé období..
  • Nesprávné používání antikoncepce. Pokud dojde k porušení načasování užívání pilulek, může dojít ke zpoždění. Výrazně snižuje antikoncepční účinek pití alkoholu, což je také třeba vzít v úvahu.
  • Paralelní příjem jiných léků. Některé léky mohou snižovat nebo zefektivňovat léčbu přípravkem Postinor. Zpoždění je způsobeno užíváním niverapinu, lansoprazolu, barbiturátů, oxkarbazepinu, silných antibiotik.
  • Hormonální nerovnováha. Užívání léku obsahujícího působivou dávku hormonu může vyvolat selhání iu gynekologicky zdravých žen. Porušení je považováno za neškodné, pokud zpoždění není delší než 7 dní. V některých případech dochází k předčasnému nástupu menstruace, což platí také pro normu. Časný nástup menstruace se obvykle pozoruje, pokud užíváte Postinor před menstruací. Užívání léku ve druhé fázi cyklu zrychluje všechny procesy v těle..
  • Ignorování kontraindikací. Antikoncepci nelze použít v případě onemocnění jater, žlučníku. Tablety se nedoporučují u pacientů s anamnézou hepatitidy. Užívání léků může také zhoršit vaše zdraví..
  • Aplikace dospívajícími dívkami. V dospívání nedochází k dostatečné tvorbě menstruačních funkcí. Užívání hormonálních léků často způsobuje absenci menstruace a zhoršení stavu..
  • Těhotenství. Antikoncepční účinnost nedosahuje 100% ani při plném dodržení všech doporučení. Pokud období po Postinoru nepřišlo do jednoho měsíce, je nutné vyloučit těhotenství.
  • Nežádoucí účinky. Vysoká dávka hormonů způsobuje bolesti hlavy, ospalost a kožní vyrážky. Někdy dochází k reakcím trávicího systému, jako je průjem. Výskyt nežádoucích účinků může snížit absorpci účinné látky a snížit antikoncepční účinnost.

  Může cyklus po Postinoru zabloudit

  Některé ženy naznačují, že po Postinoru došlo ke ztrátě menstruačního cyklu. O tomto jevu se mluví se zpožděním menstruace, které je více než 7 dní. Cyklus je narušen v důsledku účinků vysokých koncentrací syntetického hormonu. Důsledek lze pozorovat jak se stabilním, tak s nestabilním cyklem..

  Důvody porušení cyklu zahrnují:

  • endokrinní nerovnováha;
  • zánětlivý proces;
  • rysy srážení krve;
  • věkové charakteristiky.

  Říkají o drobném selhání, když je v následujících 2–3 měsících zaznamenána nepravidelnost cyklu. Za nepříznivé příznaky je třeba považovat zpoždění o více než 20 dní a těžké období ve spojení s dalšími patologickými příznaky.

  Mohu pít Postinor během menstruace

  Příjem přípravku Postinor během menstruace se doporučuje při absenci antikoncepce na pozadí krátkých cyklů. V takových případech existuje šance na těhotenství. Gynekologové však nedoporučují používat nouzovou antikoncepci. Existují spolehlivější a šetrnější metody antikoncepce.

  Jaké jsou vaše období po Postinoru

  Podle pokynů k léku dochází ke zřídka ke zpoždění menstruace a hormonálním poruchám.

  Kdy začíná menstruace po užití Postinoru

  Nástup kritických dnů závisí na fázi, během které byl lék užíván. Menstruace může přijít o několik dní dříve nebo později, než se očekávalo. Předčasný nástup menstruace je zpravidla spojen s užíváním antikoncepce ve druhé fázi.

  Mírná zpoždění jsou někdy pozorována po použití Postinoru. Neměli byste se bát, pokud zpoždění menstruace není delší než týden.

  Jak dlouho trvá období po Postinoru

  Užívání nouzové antikoncepce obvykle nemá vliv na délku menstruace. V některých případech se doba trvání menstruace mění jak ve směru snižování, tak zvyšování počtu kritických dnů..

  Návštěva lékaře nebude nadbytečná se slabým výtokem doprovázeným bolestí. Tyto příznaky mohou naznačovat mimoděložní těhotenství.

  Štíhlá menstruace po Postinoru

  Po užití přípravku Postinor je pro menstruaci charakteristický hojný hnědý výtok. Levonorgestrel zahušťuje krev. Koaguluje o něco dříve a opouští cévy děložní dutiny pomaleji. Lze předpokládat patologii, pokud jsou v následujících cyklech pozorovány slabé hnědé období.

  Po Postinorovi bohatá období

  Při hojném výtoku jsou doprovodné příznaky zásadní. Někdy Postinor způsobuje bohatá období. V případě prudkého zhoršení zdravotního stavu by měl být konzultován lékař. Pokud je třeba vložku měnit každé 3 hodiny, je nutná odborná pomoc k zastavení krvácení.

  Po Postinoru období nekončí

  Trvání menstruace závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Hormonální lék může pomoci prodloužit kritické dny. Obvykle by doba menstruace neměla přesáhnout 8 dní. Delší výtok je považován za vedlejší účinek po užití léku a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

  Období po Postinoru přišlo dříve

  Menstruace se může objevit dříve po použití antikoncepce. Některé ženy zdůrazňují, že po Postinoru, o týden později, menstruace zmizela. Vzhledem ke složení léčiva a povaze jeho účinku na tělo je tento jev považován za normální..

  Může Postinor způsobit menstruaci

  S velkým zpožděním je nutné užívat léky, které pomáhají vyvolat menstruaci. Například cykly trvající několik měsíců jsou spojeny s PCOS.

  Řešením problému je často užívání hormonálních léků, což se považuje za vážný zásah do ženského těla. Normalizace cyklu by měla probíhat pod dohledem gynekologa.

  Některé ženy používají Postinor k vyvolání menstruace před plánovaným termínem. To je přísně zakázáno v případě podezření na těhotenství, přítomnost nitroděložního tělíska, endokrinní patologie, hormonální terapii.

  Návod k použití přípravku Postinor se zpožděním menstruace

  Lék můžete použít v kterýkoli den cyklu. Pokud je vaše menstruace nepravidelná, měli byste nejprve vyloučit těhotenství.

  Každé balení obsahuje 2 tablety drogy. Druhá tableta musí být užita 12-16 hodin po první.

  Jak obnovit cyklus po Postinoru

  Po použití Postinoru se cyklus často ztratí. Může mít zpoždění, slabý nebo silný menstruační tok.

  Rychlost obnovy cyklu ovlivňují následující faktory:

  • zdravotní stav;
  • frekvence užívání Postinoru;
  • stáří;
  • dodržování režimu práce a odpočinku;
  • vyvážená strava.

  Hormonální narušení je obvykle pozorováno při častém užívání pilulek, stejně jako u pacientů po 40 letech.

  Léčba se neprovádí s mírným zpožděním. Po několika cyklech si tělo samo poradí s následky hormonální nouzové antikoncepce. Léčba je nutná, pokud po dlouhodobém užívání přípravku Postinor není doba. Terapie je nutná, když je cyklus nestabilní, který přetrvává po dobu 6 nebo více měsíců.

  Možné nežádoucí účinky

  Dopad nouzové antikoncepce má negativní dopad nejen na fungování reprodukčního systému. Někdy po Postinoru není období s negativním testem. Mezi systémové nežádoucí účinky patří:

  • vyrážka, otok, svědění a jiné alergické projevy;
  • zvracení, průjem, nevolnost;
  • bolest hlavy nebo závratě;
  • únava.

  Velmi často se vyskytují reakce související s dysfunkcí reprodukčního systému. Pacienta mohou obtěžovat bolesti v podbřišku, krvácení, otoky v mléčných žlázách a opožděná menstruace.

  Závěr

  Menstruace po Postinoru nemusí vždy přijít ve správný čas. To je způsobeno negativním účinkem vysoké dávky hormonu obsaženého v léku. S dlouhým zpožděním a dalšími patologickými příznaky musíte navštívit lékaře.

  Recenze přípravku Postinor se zpožděním menstruace

  V četných recenzích o Postinoru ženy zajímají, kdy by měla jít menstruace. Doba nástupu menstruace je zpravidla individuální..

  Když začíná menstruace po Postinoru a možné odchylky v menstruačním cyklu

  Postinor je lék, který se používá jako antikoncepce v nouzových situacích po ukončení koitů. Účinnost léku je poměrně vysoká, existují však vedlejší účinky. Zahrnuje poměrně velkou část hormonů, které způsobují menstruační selhání. V takové situaci stojí za to zodpovědně zvážit, jak se může po Postinoru chovat menstruace.

  Postinorova akce

  Pokud se přesto rozhodnete použít tento lék, měli byste se nejprve seznámit s principem jeho působení. Za prvé existují dva hlavní hormony, které jsou pro spravedlivé pohlaví jedinečné: progesteron a estrogen. U dívky, která nemá žádné zdravotní problémy, jsou navzájem v harmonii po celý menstruační cyklus..

  Tablety obsahují levonorgestrel, jehož princip je podobný progesteronu. Je třeba poznamenat, že jeho účinek je téměř 150krát silnější. V tomto ohledu nelze vyloučit možnost nesprávné funkce během menstruace po užití tohoto léku. Levonorgestrel je schopen způsobit takové reakce reprodukčního systému:

  • Ovulace je zpožděna - proces zrání vajíčka je inhibován, stejně jako jeho uvolňování z vaječníku;
  • Hormonální nárůst často způsobuje odmítnutí endometria;
  • Spermatozoa, které vstupují do reprodukčního systému dívky, jsou zbaveny své činnosti a schopnosti otěhotnět.

  Mnoho lidí si myslí, že užívání tohoto léku může způsobit potrat. Tento názor je mylný. Pokud se oplodněné vajíčko již připojilo ke stěně dělohy a proces vývoje začal, pak je těhotenství nevyhnutelné a Postinor je v tomto případě k ničemu. Může pouze zabránit početí, ale těhotenství nezastaví..

  Jaký je účinek léku na průběh menstruačního cyklu? Pokud Postinor jednal ve správný čas, pak žena může jen počkat na nástup plánované menstruace. Pokud po léčbě šla menstruace, bylo úspěšně zabráněno těhotenství.

  Pravidla přijetí

  Lék je indikován k použití pouze tehdy, pokud máte určité důvody se obávat předčasného těhotenství, nebo přesněji po nechráněném pohlavním styku. Doporučuje se užívat Postinor podle následující metody:

  • Ne více než 24 hodin po pohlavním styku. V tomto případě se úspěšnost blíží 95%..
  • Do dvou dnů po „nebezpečném“ sexu. Funguje asi v 85% případů.
  • Dva až tři dny po souloži. V tomto případě antikoncepční účinek klesne na 58%.

  Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, budete potřebovat 2 tablety léku. Jeden z nich je opilý ve výše uvedených termínech a druhý - po 12 hodinách. Stojí za to pochopit, že pokud došlo ke ztrátě času, může být použití nástroje nesmyslné.

  Než začnete používat Postinor, měli byste si pečlivě prostudovat pokyny, zejména části „Kontraindikace“ a „Nežádoucí účinky“. Po podrobnějším prozkoumání je možné dospět k závěru, že přípravek Postinor lze použít během menstruace, ale není vyloučen projev vedlejších účinků, zejména předčasné ukončení menstruace nebo delší krvácení.

  Indikace a kontraindikace

  Jak bylo uvedeno výše, jedinou indikací pro tento lék je nouzová antikoncepce. Pití Postinoru je kontraindikováno v následujících případech:

  • Alergie nebo přecitlivělost na složky léku;
  • Žádost mladší 16 let;
  • Závažné selhání jater;
  • Během těhotenství;
  • Laktózová intolerance;
  • Malabsorpce glukózy a galaktózy;
  • Nedostatek laktázy.

  Kromě toho byste měli lék užívat opatrně, pokud máte různé druhy onemocnění jater nebo žlučových cest, stejně jako žloutenku, laktaci a Crohnovu chorobu..

  Z hlavních vedlejších účinků stojí za zmínku:

  • Alergické reakce: vyrážka, otok, kopřivka, svědění;
  • Zvracení;
  • Průjem;
  • Závrať;
  • Porušení menstruace;
  • Bolest hlavy;
  • Bolest v oblasti mléčných žláz;
  • Únava;
  • Nevolnost;
  • Krvácení.

  V případě předávkování může dojít ke zvýšení závažnosti nežádoucích účinků.

  Kdy by měla jít menstruace

  Dámy, které užívaly tento lék, si vždy kladou následující otázku: kdy by po Postinoru měla jít menstruace? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to všechno individuální. Nejprve to závisí na osobním hormonálním pozadí dívky a na tom, kdy byly pilulky užívány. Neméně důležitým faktorem je fáze menstruačního cyklu při užívání drogy..

  Může tedy cyklus po použití antikoncepce Postinor zabloudit? Je zřejmé, že ano. Bohužel ani jeden z lékařů vám nebude schopen přesně říct, jak dlouho čekat na začátek menstruačního cyklu, ani to, zda bude období předcházet plánu nebo později. Pokud menstruace začíná dříve než obvykle, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud je zpoždění delší než 5 dní, pak je to také důvod k obavám..

  Ve většině případů po léčbě začíná menstruační cyklus o něco dříve. Je to proto, že levonorgestrel ovlivňuje druhou fázi vašeho cyklu, což je normální. Je také možné, že příjem Postinoru nemusí mít vliv na průběh menstruace. Nelze však vyloučit možnost zpoždění cyklu po použití nouzové antikoncepce..

  Pokud jste přišli dříve

  O čem svědčí skutečnost, že po užití drogy předcházela menstruace před plánovaným termínem? Docela často si ženy všimnou, že týden po Postironu začíná menstruace. To je primárně způsobeno účinkem levonorgestrelu na druhou fázi, která se ve výsledku zkracuje.

  Některé ženy naznačují, že užívání přípravku Postinor podporuje obnovení menstruace. A skutečně je. Pokud nedošlo k těhotenství, pak se v tomto případě nejčastěji obnovuje menstruace.

  Možné důvody zpoždění

  V mnoha případech je pozorováno zpoždění po Postinoru. Protože levonorgestrel je silná látka, mohou mít na tělo ženy nepředvídatelné účinky. Existuje několik hlavních důvodů pro zpoždění menstruace po užití přípravku Postinor:

  • Načasování užívání léku bylo ignorováno. Těhotenství je možné;
  • Zvýšená srážlivost krve. Plavidla nejsou schopna uvolňovat krev ven;
  • Během užívání drogy byl konzumován alkohol;
  • Souběžně s tím byly užívány další léky, což může být důvodem pro neutralizaci antikoncepčního účinku;
  • Hormonální nerovnováha;
  • Nemoci gynekologické povahy, stejně jako endokrinní abnormality;
  • Zpoždění menstruace po přípravku Postinor nastává kvůli zvláštním kontraindikacím.

  I když jsou vyloučeny všechny výše uvedené důvody zpoždění a menstruace stále nezačne, neměli byste odložit cestu k lékaři. Není vyloučena možnost mimoděložního těhotenství, což je velmi obtížné diagnostikovat samostatně..

  Navíc se dospívající dívky k užívání této drogy často uchylují, protože pohrdají antikoncepčními prostředky ve formě kondomů. Zpoždění tedy nastává v důsledku změn v hormonálním pozadí mladých žen. Je také pozorována obecná malátnost..

  Úplná absence menstruace

  Postinor často způsobuje hormonální nerovnováhu, která může vést k vážnému narušení cyklu a také k úplné absenci menstruace. Co když po Postinoru vaše menstruace nezmizela? V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

  Nejčastěji jsou diagnostikovány následující problémy:

  • Porucha správného fungování vaječníků. Obnova obvykle trvá asi tři měsíce;
  • Ovariální dysfunkce, při které se nemohou vyrovnat s občasnými dávkami levonorgestrelu. Důsledky mohou být přímé - neplodnost;
  • Selhání vylučování hormonů, které může vést k neschopnosti otěhotnět.

  To nejsou všechny důvody, proč menstruace nepřichází. Existuje mnoho dalších faktorů a rizik, která přímo závisí na konkrétní situaci. Pokud po užití přípravku Postinor nejsou žádné menstruace - vyhledejte odbornou pomoc.

  Mezi obecná doporučení je třeba poznamenat následující:

  • Užívání určitých skupin vitamínů;
  • Užívání homeostatických léků;
  • Správná výživa.

  Zpočátku je tento lék považován za zcela bezpečný, ale pouze v případě, že žena nemá žádné kontraindikace a zdravotní problémy. Přesto to není vhodné pro každého a je lepší si stokrát rozmyslet, zda stojí za to jej užívat jako antikoncepci nebo se zdržet hlasování.

  Další potíže po užití přípravku Postinor

  Po Postinoru může menstruace změnit svůj charakter a jsou pozorovány také změny objemu. Kromě toho existuje celá řada dalších komplikací spojených s užíváním tohoto léku. U ženy, která má problémy se srážením krve, se mohou objevit krevní sraženiny. V důsledku zablokování cév srdce a mozku není vyloučen vývoj cévní mozkové příhody nebo okamžité smrti..

  Je pravidlem, že pokud dívka nemá problémy s menstruačním cyklem, nežádoucí účinky léku jsou vzácné. Můžete také zaznamenat následující příznaky:

  • Bolestivé pocity v dolní části břicha;
  • Nevolnost;
  • Průjem;
  • Bolest hlavy;
  • Otok.

  Povaha menstruace

  Menstruace po Postinoru může dramaticky změnit svůj charakter. To přímo souvisí s účinkem hlavní aktivní složky léčiva. Změna povahy menstruace se vysvětluje změnou hormonální rovnováhy ženského těla. V některých případech se změny mohou šířit během několika cyklů. V takovém případě musíte vyhledat pomoc od odborníka, protože tento lék je považován za těžký.

  Hojnější výtok než obvykle je důvodem, že v důsledku expozice léku se zvyšuje frekvence kontrakcí stěn dělohy během menstruace. Protože ne u každé dívky může dojít ke zvýšení srážlivosti krve, krvácení se může zastavit až po chvíli. Kromě toho není vyloučeno riziko krvácení z dělohy na pozadí nesprávné funkce hormonálního pozadí..

  Bolestivá období (více zde) jsou odchylkou od normy. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Kvůli větší ztrátě krve během menstruačního cyklu se může vyvinout anémie, která je charakterizována následujícími příznaky:

  • Těžká slabost;
  • „Mouchy“ před očima;
  • Cardiopalmus;
  • Závrať;
  • Ztráta vědomí.

  Chcete-li snížit těžké období, můžete použít tradiční medicínu. Nejúčinnější je odvar z kopřivy. Kromě kopřivy můžete použít máty, jeřabiny a následující bylinky: řebříček, pastýřská kabelka, máta peprná. Pokud lidové léky neposkytují požadovaný účinek, lze použít etamsylát sodný. Tento lék však lze užívat pouze po konzultaci s lékařem..

  Často si také ženy po užívání tablet Postinor stěžují, že jejich menstruace je velmi vzácná. V některých případech to může vypadat jako „hnědá mazanice“. Tato situace se považuje za častý výskyt po užití těchto léků. Samotná barva menstruace a jejich nedostatek je vysvětlen zvýšenou srážlivostí krve..

  Jak obnovit cyklus

  Je možné po použití Postinoru obnovit menstruační cyklus? Odpověď je jednoznačná - ano. Co by se tedy mělo udělat, aby se obnovil průběh menstruačního cyklu? Zde je několik doporučení lékařů:

  • Pokud po použití tohoto léku zaznamenáte jakékoli změny ve fungování těla, poraďte se s odborníkem. Postarejte se o své zdraví a neřešte situaci;
  • Chcete-li obnovit cyklus po použití pilulek, budete muset podstoupit řadu vyšetření, abyste se ujistili, že vaše tělo nic neohrožuje;
  • Nepoužívejte tento typ léčby příliš často. Pokud zpočátku nijak neovlivňovaly vaše tělo, neznamená to vůbec, že ​​to bude pokračovat i v budoucnu..

  Pokud mluvíme o konkrétních metodách normalizace menstruačního cyklu, můžete použít odvar z následujících bylin:

  • Ostropestřec mariánský;
  • Cibulové slupky;
  • Tansy;
  • Pelyněk;
  • Petržel;
  • Vodní pepř;
  • Kořen křenu.

  Velmi se nedoporučuje provádět samoléčbu, protože může poškodit vaše zdraví. Oficiální medicína je předepisována výhradně ošetřujícím lékařem. Nejčastěji se k normalizaci cyklu používá lék zvaný „Duphaston“..

 • S nástupem menstruace by návštěva gynekologa měla být zlatým pravidlem pro každou ženu. Rutinní kontroly by měly být prováděny, i když neexistují žádné zvláštní stížnosti.