Proč po přenosu embryí táhne žaludek a bolí vás dolní část zad, stejně jako před menstruací, je to dobré nebo špatné?

Oplodnění in vitro (IVF) je složitý postup. Ženy, které to podstoupily, zažívají různé nepříjemné pocity. Některé z nich jsou normální a nejsou nebezpečné. Bolest po IVF v dolní části břicha je považována za běžnou, je však důležité věnovat pozornost doprovodným příznakům. Často signalizují vážnou poruchu, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co se stane v těle ženy po přenosu embryí?

9. - 10. den je implantační proces dokončen, vytvoří se vajíčko. Zahajuje se intenzivní produkce lidského choriového gonadotropinu (hCG). Po 4-6 dnech bude jeho hladina dostatečná k určení přítomnosti hormonu v moči - můžete provést těhotenský test.

Selhání v jakékoli fázi může vést k tomu, že se embryo neusadí. Z tohoto důvodu byste měli vědět, které vjemy jsou normou a které odchylky. Ve většině případů je zhoršení blahobytu spojeno s úzkostí ženy, protože se obává o další výsledek. Po IVF není třeba se zastrašit mírnou bolestí břicha. To je často způsobeno užíváním léků, které byly použity ke stimulaci superovulace před IVF a během punkce..

Tón dělohy je po transplantaci považován za běžný a do týdne zmizí. Pacienta také doprovází slabost, nevolnost, nespavost nebo ospalost, citlivost bradavek. O něco déle (až 14 dní) může trpět častým nutkáním na močení. Může se objevit pocit nafouknutí a nahnědlé skvrny. Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud se poslední dva příznaky vyskytly okamžitě po přenosu nebo pokud je hlen šarlatový.

Příčiny bolesti a nadýmání v prvních dnech po opětovné výsadbě

Jak již bylo zmíněno, ženy, které se obávají výsledku postupu, věnujte pozornost jakýmkoli změnám v těle. Silné přetížení a stres negativně ovlivňují zdraví, způsobují bolesti hlavy, nevolnost, pocity tahu v děloze, vaječnících nebo dolní části zad. Existují další důvody, proč může žaludek bolet bezprostředně po přenosu embryí:

 • poškození folikulů během punkce (v tomto případě vaječníky po IVF bolí);
 • ovariální hyperstimulační syndrom;
 • změny v hormonálních hladinách;
 • zácpa nebo průjem v důsledku stresu nebo nevhodné stravy.

Povaha bolesti je odlišná, ale častěji bolesti břicha. Ostré a křečové pocity jsou alarmujícím znamením, které vyžaduje naléhavou konzultaci. Mnoho žen se podle nepříjemných tahových pocitů rozhodlo, že implantace proběhla špatně. Není možné určit úspěšnost postupu až do ultrazvuku, testu, krevního testu nebo nástupu menstruace. Doporučuje se podstoupit vyšetření po 14 dnech, poté po dalších 3, aby se zajistil pozitivní nebo neúspěšný výsledek.

Proč žaludek táhne a dolní část zad bolí 10-14 dní po převodu??

Zvýšená plynatost a bolestivá bolest v oblasti vaječníků po zákroku, která přetrvává dva týdny, naznačují různé věci. Nelze vyvodit závěry pouze z několika příznaků, lze s jistotou říci, zda dlouho očekávané těhotenství přišlo nebo ne, odborník je schopen po provedení studie. Proč táhne dolní část břicha nebo dolní část zad:

 • Velká velikost dělohy. Břicho nabobtná, pokud bylo vysazeno několik embryí najednou a všechna se zakořenila. Děloha se začíná zvětšovat, vazy, které ji podporují, pociťují napětí a způsobují ženě nepohodlí.
 • Snížená nebo zvýšená aktivita. Většina pacientů se po přenosu embryí vyhne namáhavému cvičení a v důsledku toho začne tahat břicho nebo záda. Nadměrná fyzická aktivita způsobuje stejné příznaky.
 • Implantace. Není možné pojmenovat přesný den, kdy se embryo zakoření. Často se to děje 8-10. Den, takže dochází k mírné bolesti, jako před menstruací, nadýmáním nebo nevolností.

Nebojte se a v panice, když se objeví nepříjemné příznaky. Více než 80% pacientů si všimlo, že se jim po přenosu embryí stahuje žaludek a dolní část zad. Úspěšné připevnění a vývoj plodu je téměř vždy doprovázeno mírným nepohodlí..

Jak se chovat po zákroku?

Po přenosu embryí je žena přemístěna na oddělení, kde potřebuje tiše ležet po dobu 2 hodin, poté se vrátí do normálního života. Měli byste mírně upravit svůj denní režim a řídit se jednoduchými pravidly. Nemůžete zvedat závaží a vést příliš aktivní životní styl. Je zakázáno navštívit lázeňský dům nebo saunu. Doporučuje se chodit více venku ráno nebo večer. Někdy, kvůli přenosu embryí, se ženský žaludek táhne při chůzi, v takovém případě je lepší si trochu odpočinout..

Stresující situace by měly být minimalizovány. Lékaři doporučují užívat bylinné čaje nebo čaje z máty, heřmánku, lípy, citrónového balzámu. Léčivé byliny dobře zmírňují nevolnost a tíhu v žaludku. Musíte dávat pozor na výživu, vzdát se potravin, které mohou nabobtnat. Je lepší nahradit kávu a čaj zeleným nebo bylinkovým čajem, kompotem, čistou vodou. Budete se muset vzdát alkoholu.

Jak snížit bolestivost?

Pokud jsou vaječníky nebo děloha velmi bolestivé po IVF, je nejlepší jít do nemocnice bez experimentů s analgetiky. Lékař obvykle po zákroku řekne, co lze pro úlevu od bolesti použít..

Při nadýmání a bolestech břicha po přenosu embryí je třeba věnovat pozornost stravě, s výjimkou potravin, které z ní způsobují kvašení. Nepohodlí v dolní části zad ulehčí lehká masáž a pohodlné držení těla během spánku. Na chvíli se budete muset vzdát podpatků a intenzivní fyzické aktivity.

Proč táhne spodní břicho po IVF?

Po oplodnění in vitro se může objevit bolest v břiše. Klinické příznaky vznikají v důsledku různých fyziologických a patologických stavů. V článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč může žaludek táhnout po IVF, a také způsoby řešení tohoto nepříjemného stavu..

Důvody, proč se žaludek táhne po IVF

Bolestivý syndrom po oplodnění in vitro se vyskytuje v 80% případů. Hlavní příčiny tohoto příznaku jsou:

 • hormonální stimulace;
 • zvýšení velikosti dělohy;
 • mechanické poškození;
 • zvýšená bazální teplota;
 • stav, při kterém je pozorována hypertonicita dělohy;
 • spontánní potrat;
 • užívání určitých léků;
 • vývoj ovariálního hyperstimulačního syndromu;
 • mimoděložní těhotenství;
 • proces implantace embrya;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • problémy s gastrointestinálním traktem;

Zvětšená děloha

Aby se zvýšila šance na úspěšné připojení embrya, je během protokolu IVF transplantováno několik embryí. Ve výsledku se zvyšuje možnost rozvoje březosti. V tomto případě se děloha zvětšuje.

Kreslení bolesti v dolní části břicha po IVF se objevuje v důsledku natažení vazivového aparátu podporujícího orgán.

Mechanické poškození

 • Protokol oplodnění in vitro se skládá z několika fází. Patří mezi ně provádění folikulární punkce.
 • Výsledkem tohoto postupu je propíchnutí folikulů a následný odběr zralých vajíček..
 • Zničení kapsle folikulu může vyvolat výskyt bolesti v dolní části břicha. Příznak zmizí sám během několika dní.

Zvýšená bazální teplota

Úspěšná implantace embrya je pro ženské tělo stresem. Vývoj těhotenství je doprovázen hormonálními změnami.

Vývoj embrya po penetraci do tloušťky endometria je doprovázen zvýšením bazální teploty. Zvýšené hodnoty jsou normální. V normálním průběhu těhotenství se bazální teplota nijak necítí. V případě silné bolesti v podbřišku a zvýšení hodnot nad 38 stupňů se však doporučuje poradit se s lékařem..

Hypertonicita dělohy

Hypertonicita je stav, při kterém se svaly dělohy předčasně stahují. Tento jev se často vyskytuje po přenosu embryí. Klinickým příznakem hypertonicity dělohy je bolest v podbřišku. V některých případech může být stav asymptomatický. Odborníci rozlišují několik typů hypertonicity dělohy:

 • Bolestivý.
 • Bez příznaků.

Druhá forma hypertonicity dělohy je diagnostikována pouze během ultrazvukového vyšetření.

Proto je důležité pravidelně podstupovat rutinní lékařskou prohlídku..

Pokud se bolestivý syndrom zvýrazní, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili důvody.

Počáteční potrat

Známky začínajícího potratu jsou:

 • bolest v břiše;
 • silné krvácení z genitálií;
 • bledost kůže.

Tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci. O zachování těhotenství rozhoduje ošetřující lékař v závislosti na závažnosti stavu.

Nežádoucí účinky léků

Ovulace je stimulována hormonálními léky. Vybírají se individuálně v závislosti na vlastnostech těla každé ženy..

V některých případech mohou být léky důvodem, proč po IVF bolí žaludek.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Hyperstimulační syndrom je jedním z důvodů vzniku bolesti v podbřišku po oplodnění in vitro. Tato podmínka se považuje za komplikaci. Ovariální hyperstimulační syndrom se vyskytuje v důsledku příjmu vysokých dávek hormonálních léků. Léky se používají ke stimulaci ovulace.

Syndrom bolesti se vyskytuje v důsledku zvětšení velikosti vaječníků. Výsledkem je, že břišní orgány jsou stlačeny. Kromě bolesti v dolní části břicha se objevují následující příznaky:

 • edematózní syndrom;
 • zvýšení objemu břicha;
 • nestabilita stolice;
 • snížená chuť k jídlu.

Mírný až středně těžký ovariální hyperstimulační syndrom nevyžaduje léčbu léky. Stačí dodržet režim odpočinku a spánku i dietní výživu. Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu a její závažnost se zvyšuje, doporučuje se kontaktovat svého lékaře.

Mimoděložní těhotenství

Výskyt mimoděložního těhotenství po oplodnění in vitro je vzácný. K této komplikaci dochází ve 2% případů. Nebezpečí mimoděložního těhotenství spočívá v tom, že v raných stádiích může být asymptomatická. Jak plod roste, jeho nádoba je napnutá. To je doprovázeno bolestivým syndromem.

 • Zpočátku je lokalizován v dolní části břicha.
 • Poté se bolest šíří po celém povrchu břicha, do dolní části zad nebo stehen.

Tyto příznaky nutí ženu navštívit lékaře kvůli rutinnímu ultrazvuku. Pomocí studie je určeno mimoděložní těhotenství.

Patologické umístění vajíčka je indikací pro urgentní hospitalizaci.

Příloha embrya

Zavedení embrya do tloušťky endometria se projevuje tažením bolesti v dolní části břicha.

Jak roste do vnitřní vrstvy dělohy, embryo poškozuje cévy. Výsledkem je, že rozmazaný výtok z genitálií se může připojit k syndromu bolesti. Příznaky vymizí během několika dnů během normálního těhotenství..

Fyzické přepětí

 • Nadměrná fyzická aktivita negativně ovlivňuje stav ženského těla po IVF. V důsledku přetížení dochází ke svalové křeči. To vede k bolesti břicha..
 • Aby se zabránilo vzniku bolesti, odborníci doporučují dodržovat rady týkající se postimplantačního období..

Zácpa a plynatost

Snížená fyzická aktivita a špatný příjem stravy mohou způsobit žaludeční a střevní potíže..

Mezi hlavní příznaky patří:

 • Kreslení bolestivých bolestí v podbřišku.
 • Zácpa.
 • Zvýšená produkce plynu.
 • Nadýmání.

Implantace

Zavedení vajíčka do endometria je častou příčinou bolesti v dolní části břicha. Mnoho lidí si mýlí nepohodlí z implantace po IVF s bolestmi břicha, jako s menstruací. Kromě syndromu bolesti se mohou objevit:

 • kovová chuť v ústech;
 • nevolnost;
 • závrať;
 • slabost;
 • mírné zvýšení teploty;
 • rozmazání špinění z genitálií;
 • emoční labilita.

Poté, co je embryo konečně implantováno, příznaky samy odezní. V případě zvýšení závažnosti příznaků se však doporučuje poradit se s lékařem..

Co dělat, když vás po transplantaci bolí žaludek?

Mírné bolesti břicha jsou přijatelné. Pokud se však symptom stane stálým a akutním, měli byste vyhledat lékařskou pomoc..

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Výskyt následujících příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Vzhled červené krve z genitálií. Příznak naznačuje patologický průběh těhotenství.
 2. Zvýšená tělesná teplota.
 3. Edematózní syndrom.
 4. Těžká bolest hlavy.
 5. Zrakové postižení, blikající „mouchy“ před očima.
 6. Bolestivé nadýmání.

Je možné vzít léky proti bolesti

Léky proti bolesti se nedoporučují. To je způsobeno zvláštnostmi průběhu těhotenství po oplodnění in vitro. Analgetika mohou pomoci uvolnit svaly. V tomto ohledu se zvyšuje riziko odmítnutí embrya.

Jakékoli použití léků musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Pouze odborník bude schopen posoudit závažnost stavu, načasování těhotenství a vybrat potřebnou drogu. Rovněž je zakázáno používat lidové léky proti bolesti..

Jak se cítit lépe a zmírnit bolest

Abychom pomohli ženě vyrovnat se s jejími příznaky, byly vyvinuty následující pokyny:

 1. Omezení fyzické aktivity. Je třeba dodržovat odpočinek a spánek. Všechny pohyby musí být plynulé.
 2. Pravidelně se procházejte na čerstvém vzduchu. Chůze by zároveň neměla přinášet únavu ani nepohodlí. Večerní procházky jsou považovány za nejužitečnější..
 3. Pokuste se eliminovat psycho-emocionální přepětí. Aby byl zachován klid, je povoleno užívat sedativní odvar z kozlíku lékařského, matky, máty, heřmánku, meduňky, lipových květů. Příjem bylin musí být dohodnut s ošetřujícím lékařem.
 4. Jezte vyváženou a vyváženou stravu. Denní menu by mělo obsahovat dostatečné množství vitamínů, minerálů, mikro- a makroelementů.
 5. Dodržujte pitný režim. Množství vypité vody je individuální. V průměru můžete spotřebovat 2-2,5 litru.
 6. Vyhněte se přeplněným místům. Toto opatření je nezbytné pro prevenci virových onemocnění..
 7. Eliminujte přehřátí a podchlazení.
 8. Sledujte stav výkalů, moči a hmotnosti.
 9. První 2 týdny po implantaci odmítněte pohlavní styk.

Co nedělat pro bolesti břicha po IVF?

Pokud se objeví bolest v břiše, nedoporučuje se:

 • užívejte léky proti bolesti sami;
 • vystavte tělo nadměrné fyzické námaze;
 • jíst tučné, kořeněné, smažené jídlo;
 • mít sex;
 • navštívit lázně, sauny;
 • horké koupele nebo sprchy;
 • pít alkoholické nápoje;
 • navštívit přeplněná místa;
 • kouření;
 • zažít psycho-emoční stres.

Výše uvedená doporučení nedovolí zhoršení stavu. V případě syndromu zvýšené bolesti se doporučuje poradit se s lékařem.

Další pocity po přenosu embryí

Po přenosu embryí se mohou objevit následující příznaky:

 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • nevolnost a zvracení;
 • edematózní syndrom;
 • rozmazání špinění z genitálií;
 • nestabilní stolice;
 • citlivost a zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšené močení;
 • nadýmání bolestí.

Proč bolí žaludek po neúspěšném IVF

Bolestivý syndrom na pozadí negativního výsledku oplodnění in vitro nastává v důsledku odmítnutí embrya. Kromě toho se bolest objevuje v souvislosti s patologickým připojením embrya.

Mimoděložní těhotenství je charakterizováno připojením embrya mimo děložní dutinu. Jak vajíčko roste, jeho nádoba je napnutá. Pokud patologie není diagnostikována včas, dojde k prasknutí místa lokalizace embrya. Nejčastěji dochází k mimoděložnímu těhotenství v oblasti vejcovodů.

Proč může po IVF bolet dolní část zad??

Lokalizace bolesti v bederní oblasti nastává v souvislosti s následujícími stavy:

 • mimoděložní těhotenství;
 • hypertonicita dělohy;
 • počínající potrat;
 • ovariální hyperstimulační syndrom.

Jak se chovat po zákroku k úspěšné implantaci?

 1. Omezte fyzickou aktivitu.
 2. Pravidelně se procházejte na čerstvém vzduchu.
 3. Chraňte se před psycho-emocionálním přepětím.
 4. Eliminujte přehřátí a podchlazení.
 5. Jíst zdravě a vyváženě.
 6. Dodržujte pitný režim.
 7. Vyhněte se přeplněným místům.
 8. První 2 týdny po implantaci odmítněte pohlavní styk.

Výše uvedená doporučení vám pomohou vyhnout se bolestem břicha. V případě zhoršení doporučujeme kontaktovat IVF v centru léčby neplodnosti Petrovka. Naši odborníci určí příčinu bolesti a poskytnou vhodnou terapii.

Proč po přenosu embryí žaludek táhne jako před menstruací

Jaký je postup

Postup IVF ne vždy končí těhotenstvím. Pokud se však manželský pár rozhodne jít na osvědčenou kliniku a podrobit se důkladnému vyšetření, šance na zdravé dítě se zvyšují. Je důležité předem vyloučit možné kontraindikace IVF. Skupina a faktor Rh krve jsou stanoveny z manželského páru, jsou testovány na HIV a jiné infekce. Muž si musí vzít spermogram, navštívit androloga.
Žena musí navštívit terapeuta, mammologa, udělat ultrazvuk štítné žlázy a pánevních orgánů. Pokud neexistují žádné kontraindikace, provede se stimulace superovulace. Kvůli účinku léku dozrává v těle ženy až 5 vajec najednou. Tím se výrazně zvyšuje šance na otěhotnění..

Sběr vajec je další důležitou fází IVF. Procedura se provádí v celkové anestezii a trvá jen 5-7 minut. Ve stejný den se v laboratorních podmínkách provádí oplodnění vajíčka pomocí biologického materiálu člověka (manžela nebo dárce). Díky tomu se získávají embrya, která jsou po určitou dobu ve speciálním živném médiu. Během 3-5 dnů se vyvinou v inkubátoru.

Co se stane v těle ženy po přenosu embryí?

9. - 10. den je implantační proces dokončen, vytvoří se vajíčko. Zahajuje se intenzivní produkce lidského choriového gonadotropinu (hCG). Po 4-6 dnech bude jeho hladina dostatečná k určení přítomnosti hormonu v moči - můžete provést těhotenský test.

Selhání v jakékoli fázi může vést k tomu, že se embryo neusadí. Z tohoto důvodu byste měli vědět, které vjemy jsou normou a které odchylky. Ve většině případů je zhoršení blahobytu spojeno s úzkostí ženy, protože se obává o další výsledek. Po IVF není třeba se zastrašit mírnou bolestí břicha. To je často způsobeno užíváním léků, které byly použity ke stimulaci superovulace před IVF a během punkce..

Tón dělohy je po transplantaci považován za běžný a do týdne zmizí. Pacienta také doprovází slabost, nevolnost, nespavost nebo ospalost, citlivost bradavek. O něco déle (až 14 dní) může trpět častým nutkáním na močení. Může se objevit pocit nafouknutí a nahnědlé skvrny. Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud se poslední dva příznaky vyskytly okamžitě po přenosu nebo pokud je hlen šarlatový.

Pocity po kryo-přenosu embryí

Pocity po přenosu embryí v úspěšném přenosu kryo závisí na lécích, které byly použity před implantací.

 • Pokud se kryopřenos provádí na pozadí předchozího podávání estrogenů nebo agonistů gonadoliberinu, mohou být příznaky po implantaci embrya vyjádřeny ve formě bolestí hlavy, návalů horka, slabosti.
 • Pokud byl přenos kryokonzervovaných embryí proveden při užívání progestogenů, estrogenů, budou klinické příznaky vyjádřeny v ospalosti, ztrátě síly, slabosti..

Jak snížit bolestivost?

Pokud jsou vaječníky nebo děloha velmi bolestivé po IVF, je nejlepší jít do nemocnice bez experimentů s analgetiky. Lékař obvykle po zákroku řekne, co lze pro úlevu od bolesti použít..

Při nadýmání a bolestech břicha po přenosu embryí je třeba věnovat pozornost stravě, s výjimkou potravin, které z ní způsobují kvašení. Nepohodlí v dolní části zad ulehčí lehká masáž a pohodlné držení těla během spánku. Na chvíli se budete muset vzdát podpatků a intenzivní fyzické aktivity.

Bez ohledu na to, kolik embryí bylo vysazeno, potřebují čas na přizpůsobení se novému prostředí. Během tohoto období může nastávající matka pociťovat mírné bolesti v podbřišku, jako před menstruací. Tyto příznaky jsou zcela normální. Pokud vše proběhne hladce, po dvou týdnech lze ženě blahopřát k těhotenství..

Téměř okamžitě po implantaci embrya do endometria se mění hormonální pozadí nastávající matky. Kromě bolesti v podbřišku mohou být přítomny i další nepříjemné příznaky:

 • závrať;
 • nevolnost;
 • mírné zvýšení tělesné teploty (až 37,5 ° C);
 • náhlé změny nálady.

Tyto příznaky naznačují, že se vyvíjí toxikóza. Zpravidla je možné zlepšit stav díky správné výživě a kvalitnímu odpočinku. Pokud se necítíte dobře po delší dobu, měli byste se znovu poradit s lékařem.

Není třeba se bát bolesti v podbřišku. Je třeba si uvědomit, že samotný postup IVF znamená zavedení do reprodukčního systému ženy. Jedná se o chirurgický zákrok, i když není obtížný. Pokud tedy po přenosu embryí táhne spodní část břicha, stejně jako před menstruací, neměl by být důvod k panice.

Práh bolesti konkrétní ženy má také velký význam. Po zákroku může stydká kost mravenčit. Někdy se proces implantace embrya vůbec necítí. Žena se cítí skvěle a po 10–15 dnech zjistí, že oplodnění bylo úspěšné a rozvíjí se zdravé těhotenství.

Jak se cítit lépe

Pokud má žena pocit, že ji bolí celé dno, následující doporučení pomohou zlepšit celkovou pohodu.

 1. Musíte odpočívat přesně tolik, kolik tělo vyžaduje. Žena by měla mít dostatek spánku a vyhnout se nadměrné únavě během dne. S rozvojem malátnosti se doporučuje odpočinek v posteli..
 2. Chůze. Je nutné být na čerstvém vzduchu každý den po dobu nejméně jedné hodiny. Boty by měly být ploché, mírné. Nejlepším místem by byl městský park nebo náměstí.
 3. Je nutné se vzdát jakékoli fyzické aktivity. Je nutné zcela vyloučit běh, sportování, ohýbání a dřepy. Pokud žaludek příliš bolí, pak je zakázáno i lehké čištění domu..
 4. Nedělejte si starosti a vyhýbejte se stresovým situacím. Pokud se nemůžete zbavit vzrušení sami, je povoleno užívat bylinné sedativa, zejména valerián. Užívání syntetických léků je přísně zakázáno..
 5. Dodržování zásad zdravého stravování. Strava těhotných žen by měla zahrnovat co nejvíce zdravých potravin, zejména čerstvou zeleninu a ovoce. Je vhodné úplně opustit smažené / uzené / kořeněné jídlo.

Zhoršení pohody může být způsobeno různými důvody, a proto bude léčba individuální.

Příčiny bolesti a nadýmání v prvních dnech po opětovné výsadbě

Jak již bylo zmíněno, ženy, které se obávají výsledku postupu, věnujte pozornost jakýmkoli změnám v těle. Silné přetížení a stres negativně ovlivňují zdraví, způsobují bolesti hlavy, nevolnost, pocity tahu v děloze, vaječnících nebo dolní části zad. Existují další důvody, proč může žaludek bolet bezprostředně po přenosu embryí:

 • poškození folikulů během punkce (v tomto případě vaječníky po IVF bolí);
 • ovariální hyperstimulační syndrom;
 • změny v hormonálních hladinách;
 • zácpa nebo průjem v důsledku stresu nebo nevhodné stravy.

Povaha bolesti je odlišná, ale častěji bolesti břicha. Ostré a křečové pocity jsou alarmujícím znamením, které vyžaduje naléhavou konzultaci. Mnoho žen se podle nepříjemných tahových pocitů rozhodlo, že implantace proběhla špatně. Není možné určit úspěšnost postupu až do ultrazvuku, testu, krevního testu nebo nástupu menstruace. Doporučuje se podstoupit vyšetření po 14 dnech, poté po dalších 3, aby se zajistil pozitivní nebo neúspěšný výsledek.

Zvýšená plynatost a bolestivá bolest v oblasti vaječníků po zákroku, která přetrvává dva týdny, naznačují různé věci. Nelze vyvodit závěry pouze z několika příznaků, lze s jistotou říci, zda dlouho očekávané těhotenství přišlo nebo ne, odborník je schopen po provedení studie. Proč táhne dolní část břicha nebo dolní část zad:

 • Velká velikost dělohy. Břicho nabobtná, pokud bylo vysazeno několik embryí najednou a všechna se zakořenila. Děloha se začíná zvětšovat, vazy, které ji podporují, pociťují napětí a způsobují ženě nepohodlí.
 • Snížená nebo zvýšená aktivita. Většina pacientů se po přenosu embryí vyhne namáhavému cvičení a v důsledku toho začne tahat břicho nebo záda. Nadměrná fyzická aktivita způsobuje stejné příznaky.
 • Implantace. Není možné pojmenovat přesný den, kdy se embryo zakoření. Často se to děje 8-10. Den, takže dochází k mírné bolesti, jako před menstruací, nadýmáním nebo nevolností.

Nebojte se a v panice, když se objeví nepříjemné příznaky. Více než 80% pacientů si všimlo, že se jim po přenosu embryí stahuje žaludek a dolní část zad. Úspěšné připevnění a vývoj plodu je téměř vždy doprovázeno mírným nepohodlí..

Po chirurgickém zákroku se pacientovi doporučuje zůstat v nemocnici další 2-3 dny. Specialista, který provedl infuzi, ženu sleduje. Pokud existuje možnost komplikací, je možné reagovat včas.

Po proceduře IVF se cítí skvěle jen malá část nežného pohlaví. Mnoho lidí si stěžuje na závratě, zvýšenou únavu. Proto se doporučuje zůstat po proceduře 2-3 dny v posteli..

První den po opětovné výsadbě embryí mají téměř všechny ženy bolesti v podbřišku, stejně jako při menstruaci. Nepříjemné pocity se mohou šířit i do dolní části zad. Varianta normy je mírné zvýšení tělesné teploty.

V důsledku užívání hormonálních léků se u pacienta často vyskytuje plynatost. Může také vést k nepohodlí v břiše. Správná výživa pomůže zlepšit stav..

Ovarie po IVF

Některé ženy po oplodnění in vitro si stěžují, že jim bolí vaječníky, a může za to IVF. Jednou z fází postupu je stimulace ovulace. Mnoho žen, které se rozhodnou pro oplodnění in vitro, se zajímá, jak přesně to jde a co dělat, když vaječník bolí po IVF.

Příprava IVF

Každý měsíc ženský vaječník dozrává jedno vejce. K dosažení zrání několika zárodečných buněk v jednom cyklu se používá stimulace ovulace. Zahrnuje jmenování hormonálních léků.

Před stimulací v rámci IVF podstoupí žena řadu specifických studií..

 • Gynekologické vyšetření.
 • Laboratorní testy na hormony, infekce, srážení krve.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů a mléčných žláz (nebo mamografie).
 • EKG a fluorografie.
 • Tampony na flóru a onkocytologii.
 • Krevní test na protilátky proti pohlavně přenosným infekcím, HIV, hepatitidě B, C a dalším.

Všechna tato vyšetření se provádějí za účelem kontroly vaječníků před IVF a jinými orgány. Pokud je žena v uspokojivém stavu, jsou předepsány hormony ke stimulaci ovulace..

Stimulační postup

K aktivaci funkce vaječníků se používají různé léky. Výběr léků se může u jednotlivých pacientů významně lišit. Výběr stimulačního schématu závisí na počátečním stavu těla, ovariální rezervě, věku ženy, hladině hormonů.

Možné komplikace přenosu embryí

Pokud chirurgický zákrok provádějí odborníci, problémy se vyskytují jen zřídka. Nelze však předvídat vše. I u zdravé ženy, která prošla před vyšetřením všemi vyšetřeními, se mohou objevit komplikace.

Pokud po opětovné výsadbě embrya bolí žaludek, stejně jako při menstruaci, je možné, že během chirurgického zákroku došlo k mechanickému poranění dělohy. Umělé oplodnění je spojeno s folikulární punkcí. Procedura se provádí pomocí jehly pod kontrolou ultrazvukového zařízení.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Běžná komplikace IVF může vést k významnému zhoršení blahobytu ženy. Patologický stav se vyvíjí po použití hormonálních léků zaměřených na rozvoj superovulace. Komplikaci lze pozorovat u 10% všech stimulací. Je docela obtížné předvídat patologii. Syndrom ovariální hyperstimulace lze diagnostikovat u ženy s dobrými testy.

Hlavním důvodem pro vznik syndromu je speciální reakce těla dívky na hormonální léky používané ke stimulaci. Na pozadí farmakoterapie začínají vaječníky produkovat nadměrné množství steroidních hormonů - estrogenu a progesteronu. V důsledku toho se zvyšuje propustnost stěn krevních cév..

Existují tři stupně závažnosti syndromu hyperstimulace vaječníků:

 1. Zaprvé: obecný stav ženy zůstává uspokojivý. Krevní tlak a srdeční frekvence jsou v normálních mezích. Pacient si může stěžovat na menší bolesti v podbřišku.
 2. Za druhé: kromě bolesti se objevuje nevolnost a zvracení, je pozorován průjem. Srdeční frekvence stoupá, krevní tlak klesá.
 3. Za třetí: zdravotní stav se výrazně zhoršuje. Zvyšuje se riziko dehydratace. Žena se obává tachykardie, strachu, dušnosti, horečky.

Funkce vaječníků po selhání IVF

V případě těhotenství zůstává funkce vaječníků nadměrně aktivní několik týdnů, někdy i měsíců. A v případě, že nedošlo k těhotenství, absence stimulačního účinku hCG nebo zrušení hormonální podpory ve formě léků vyvolává menstruační reakci v těle s odmítnutím endometria, prudkým poklesem funkce vaječníků produkujících steroidy, regresí cyst luteálních cyst.

Období rehabilitace vaječníků po neúspěšném IVF je zcela individuální a přímo závisí na počtu získaných folikulů a v důsledku toho na theca-luteálních cystách. To znamená, že čím více folikulů bylo propíchnuto, tím více času bude zapotřebí k úplné regresi luteálních cyst ve vaječnících. Hormonální antikoncepce se obvykle předepisuje k řízení rehabilitačního procesu a ke snížení pravděpodobnosti různých komplikací spojených s ovariální hyperstimulací. Užívání této skupiny léků způsobuje dočasnou reverzibilní blokádu hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému a vytváří podmínky pro „zbytek“ reprodukčního systému, který je nezbytný k obnovení jeho funkce..

Jak se chovat po zákroku?

Po přenosu embryí je žena přemístěna na oddělení, kde potřebuje tiše ležet po dobu 2 hodin, poté se vrátí do normálního života. Měli byste mírně upravit svůj denní režim a řídit se jednoduchými pravidly. Nemůžete zvedat závaží a vést příliš aktivní životní styl. Je zakázáno navštívit lázeňský dům nebo saunu.

Stresující situace by měly být minimalizovány. Lékaři doporučují užívat bylinné čaje nebo čaje z máty, heřmánku, lípy, citrónového balzámu. Léčivé byliny dobře zmírňují nevolnost a tíhu v žaludku. Musíte dávat pozor na výživu, vzdát se potravin, které mohou nabobtnat. Je lepší nahradit kávu a čaj zeleným nebo bylinkovým čajem, kompotem, čistou vodou. Budete se muset vzdát alkoholu.

Po úspěšném protokolu

První objektivní příznaky těhotenství během úspěšného protokolu se objeví 2 týdny po přenosu embryí. Tyto zahrnují:

 • nedostatek menstruace;
 • zvýšená bazální teplota;
 • pocit nevolnosti;
 • slabost, únava;
 • ospalost;
 • podrážděnost, úzkost.

Závažnost klinických příznaků je individuální. Neměli byste však určovat nástup těhotenství na základě subjektivních pocitů. Zvýšení hladiny hCG v krvi je spolehlivým znamením úspěšného oplodnění..

Povaha vypouštění

Ihned po opětovném výsadbě pět dní (embrya) si pacient všimne změny v povaze výtoku. V důsledku chirurgického zákroku dochází v těle k hormonálním změnám. Vaginální hlen se stává silnějším, mléčným.

Zvláštní pozornost si zaslouží implantační krvácení. Nenápadný výtok růžové barvy nebo hlenu potřísněného krví může ženu upozornit. Ve skutečnosti není na tomto jevu nic špatného. V době zavedení vajíčka do endometria je pozorován krvavý výtok. Cévy výstelky dělohy jsou poškozené, v důsledku čehož je na prádle vidět malý červený výtok.

Proč po přenosu embryí žaludek táhne jako před menstruací

Oplodnění in vitro nese zátěž pro ženské tělo. A nepříjemné pocity začnou upozorňovat a naladit se na neúspěšný výsledek postupu. Po přenosu embryí u mnoha žen žaludek táhne jako před menstruací, což není patologie. Je však důležité správně posoudit své pocity a další faktory..

Hlavní příčina bolesti

Před hCG testem, ultrazvukovým skenováním a nástupem menstruace není možné přesně potvrdit těhotenství po IVF. Do této doby je většina pacientů nervózní, zvláště pokud bylo embryo v minulosti neúspěšně implantováno.

Je to stres a úzkost, které nejčastěji způsobují tahání podbřišku po opětovné výsadbě embrya. Proto je nutné se uklidnit, normalizovat psycho-emocionální pozadí a plně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Také takové bolestivé pocity nelze spojovat s přístupem menstruace. Podle recenzí je vidět, že pocity tažení těsně nad pubisem se vyskytují nejčastěji 8. až 12. den po obvyklé infuzi nebo kryotransferu. Lékaři doporučují provést krevní test po dvou týdnech a poté ještě několikrát každé 2-3 dny. To se děje pro následující:

 • konečné potvrzení úspěchu;
 • vyloučení falešně pozitivních nebo negativních výsledků;
 • vyloučení biochemického těhotenství.

Nebezpečné důvody

Žena může cítit bolesti připomínající přístup kritických dnů. Ale ne všichni embryologové varují své pacienty, a proto vznikají různé zkušenosti..

Mezi hlavními faktory výskytu takových pocitů stojí za to zdůraznit následující:

Velká děloha

Velikost tohoto orgánu roste, takže menší bolest nebo pocity brnění mohou být důsledkem oplodnění. Jasněji to pociťují ženy, které přenesly několik embryí a více než jedno se zakořenilo. A táhne žaludek kvůli vazům, které podporují dělohu.

Nežádoucí účinky léků

Před a po transplantaci je mnoho pacientů na hormonální podpoře. Velké množství léků může způsobit otoky, bolestivost a dokonce problémy se stolicí. Nemusíte si dělat starosti, pokud je stav zaznamenán během prvních týdnů.

Gastrointestinální problémy

Bolestivost může být spojena se zácpou a zvýšenou produkcí plynu. Tento stav je často způsoben nevhodnou výživou a příliš malou fyzickou aktivitou. Přesto je nutné konzultovat s lékařem.

Fyzické přepětí

Dalším důvodem, který přitahuje dolní část břicha, jako během menstruace, je porušení doporučení lékaře. Tady musíte dodržovat zlatou střední cestu, aniž byste se nechali unést vyčerpávajícími procházkami. Je zakázáno zvedat závaží, je dlouhodobě na slunci nebo na ucpaných místech.

Implantace

Dalším častým důvodem, proč dívky po nové výsadbě embryí, stejně jako před menstruací, bolí žaludek, je připojení vajíčka k děloze..

Vzhledem k individuálním charakteristikám každého organismu není možné přesně určit konkrétní den, kdy k tomu dojde. Bolesti často padají 6. nebo 7. den po ovulaci nebo 2-3 DPP. Ale pozdější implantace není vyloučena.

Během tohoto procesu se u ženy vyskytnou následující příznaky:

 • bolest nebo tahání bolesti v oblasti břicha;
 • mírné brnění v hrudi;
 • kovová chuť v ústech;
 • mírná nevolnost a závratě;
 • zvýšení teploty;
 • slabé krvácení (volitelně).
 • emoční nestabilita.

V případě pochybností byste se měli obrátit na odborníka. Ale na 9 nebo 13 DPP (tři dny) je minimální hladina hCG 29-68 mU / ml a to nestačí k potvrzení úspěšné fixace plodu. Nelze vyloučit biochemické těhotenství, které po několika týdnech může zmizet. Pokud jste zasadili pětidenní období, pak při 12 DPP je hladina hormonu i při minimálních ukazatelích (120 mU / ml) považována za úspěšný výsledek.

Další důvody

U některých pacientů žaludek bolí nebo táhne jako před menstruací kvůli účinkům dřívějších postupů oplodnění. Tyto pocity nejčastěji přetrvávají několik dní, ale někdy může malá bolest v oblasti vaječníků trvat 9 dní až několik týdnů.

 • stimulace ovulace
 • propíchnutí vaječníků;
 • převod.

Proto si nedělejte starosti, pokud vás bolel žaludek 10 dní po přenosu embryí, jako před menstruací. Konzultace s odborníkem však nebude zbytečná.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Právě kvůli tomuto jevu se ženy snaží opustit SA, ale zapomínají, že pravděpodobnost početí s takovou volbou klesá..

Mírná forma hyperstimulace vaječníků prakticky nezpůsobuje nepohodlí a je zdravotně nezávadná. V případě silné bolesti však nelze vyloučit, že k porušení dojde v závažnější fázi..

Určitě byste měli kontaktovat odborníka s následujícími příznaky:

 • po proceduře IVF je zaznamenána hypotenze;
 • pocit tvrdého nebo kamenitého žaludku;
 • zvracení na pozadí průjmu;
 • silná bolest v oblasti vaječníků, vyzařuje do křížové kosti;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • těžká dušnost.

Vzhledem k nepředvídatelné reakci těla lékaři velmi doporučují hospitalizaci a další pozorování pacienta.

Zvýšený tón dělohy

Hypertonicita je kontrakce dělohy dříve, než je očekávaný den porodu. Často se vyskytuje brzy nebo po přenosu embrya. Potřebujeme diagnostiku, protože další takový stav se může stát hrozbou pro normální plod.

Existují dva typy hypertonie:

 • diagnostikována pouze ultrazvukem;
 • cítí žena.

Nepanikařte předem, protože takové příznaky by se mohly objevit na pozadí dočasných faktorů. Buďte si jisti a zásadní je méně sedění.

Mimoděložní těhotenství

Vyskytuje se poměrně zřídka během umělého oplodnění (2% případů). Existují však situace, kdy vajíčko migruje z děložní dutiny na jiná místa, kde dochází k připevnění.

V raných fázích neexistují prakticky žádné pocity. Ale bolest, připomínající přístup menstruačního toku, na 5,8 a dokonce 12 DPP nemůže být spojena s mimoděložním těhotenstvím. Ačkoli některé ženy tvrdí, že během tohoto období se začaly objevovat nepříjemné příznaky.

Podle lékařů se analýza lidského choriového gonadotropinu provádí o dva týdny později. Pokud je výsledek testu pozitivní, je předepsáno ultrazvukové vyšetření po 10 dnech. A teprve v této fázi lékař potvrdí nebo popře implantaci a také diagnostikuje umístění embrya.

Hlavní příznaky mimoděložního těhotenství:

 • pozitivní test;
 • nedostatek menstruace;
 • krvavé problémy;
 • bolest břicha, dolní části zad, boků.

Období embryonálního těhotenství je u IVF velmi snadné vysledovat. Podle počtu uplynulých dní je žena schopna posoudit její blahobyt, ale nemusí se účastnit vlastní diagnostiky. I bolest, kterou lze tolerovat bez léčby, je nejlepší projednat s lékařem. Specialista rozptýlí všechny starosti a pomůže vyřešit vzniklé problémy.

Po přenosu embryí žaludek táhne jako před menstruací

Nastal tedy důležitý den v životě každé ekologické ženy - přenos embryí. Právě teď začíná ta nejzajímavější doba, během níž se nastávající matka o sebe postará jako křišťálová váza a naslouchá jakémukoli pocitu jejího těla. Ženy si často všimnou výskytu příznaku, když po přenosu embryí břicho táhne, jako před nástupem menstruace. Zvažte, co takové příznaky naznačují..

Přenos embryí

Oplodnění in vitro je moderní metoda reprodukční medicíny, která pomáhá tisícům manželských párů stát se rodiči. Podstata metody je jednoduchá: embryo se rodí ve zkumavce a po určité fázi zrání (3–5 dní) se přenese do děložní dutiny a tam pokračuje ve svém vývoji, dokud není zcela zralé. Embryo není vždy úspěšně implantováno, ve 40% případů blastocysta zemře po týdnu a ještě se nepřichytila ​​ke stěně dělohy.

Před přenosem embryí dívka daruje krev z žíly na hladinu hormonů denně. Těsně před zákrokem embryolog zkontroluje analýzy a provede kontrolní ultrazvuk, aby zkontroloval tloušťku endometria. Všechny známky připravenosti organismu budoucí matky by měly být normální.

Nová výsadba je absolutně nekomplikovaný a bezbolestný proces, provádí se pod ultrazvukovou kontrolou pomocí speciálního katétru a trvá přibližně 2-7 minut.

Po převodu žena odpočívá asi hodinu na zvláštním oddělení a poté jde domů. Po dobu 14 dnů se neustále sleduje stav ženy a míra přežití blastocysty.

Stav ženy

Po opětovné výsadbě mají všechny ženy jiný stav, protože všechny organismy jsou individuální. Někteří si nevšimnou žádných změn po 14 dní a analýza hCG ukazuje těhotenství. Někdo má silné bolesti a krvácení a žena pláče v domnění, že jde o selhání, a poté zjistí, že je těhotná.

Musíte vědět jednu věc: pokud se obáváte bolesti, nevolnosti a dalších příznaků, neznamená to, že budete mít stejný obraz protokolu jako některé dívky z fóra. Jediná věc, která spojuje všechny nastávající matky, je, že po proceduře převodu mají mnohé bolavé podbřišek.

Mohou se objevit případy, kdy se bolesti stáhnou

 • Po defektu. Punkce je chirurgický zákrok k odstranění zralých vajíček z vaječníků ženy. V anestezii jsou vaječníky propíchnuty speciální jehlou, proto po operaci často bolí dolní část břicha a někdy jsou vaječníky „zastřeleny“, což je považováno za normální. V běžném jazyce: když si podříznete ruku, bolí to na chvíli, dokud se nezhojí, a tak s vaječníky.
 • Po převodu. Dolní část břicha lze vytáhnout přímo po zákroku, protože samotné embryo je zavedeno přes katétr, který po pečlivém zavedení lékařem získá zakřivený tvar dělohy.

Někteří pacienti po infuzi pozorovali několik kapek krve, což naznačuje, že během pohybu se katétr dotkl prasklé cévy. Ze stříkačky je do katétru vytlačena speciální kapalina, která pomáhá normalizovat prostředí pro včasné připojení embrya, takže pocit prasknutí dole je považován za normu.

Lisování a tupé pocity mohou ženu během dne rušit. Proto můžete bezpečně užít jednu pilulku bez shpy nebo jakýkoli jiný antispazmodický lék..

Jaká opatření je třeba přijmout, pokud se žaludek zatáhne po IVF

Nejprve je třeba po opětovné výsadbě omezit fyzickou aktivitu: minimum aktivních pohybů a maximum odpočinku ve vodorovné poloze ležící na zádech nebo na boku.

Je jasné, že ani jedna ekologická žena, která má správnou mysl, nebude večer běhat nebo chodit do posilovny, ale spodní břicho může onemocnět i po rychlém tempu stoupání po schodech. Všichni lékaři jsou kategoricky proti neustálému ležení ženy v posteli, proto jsou zobrazeny klidné, pomalé procházky po dobu jedné hodiny, nejlépe v zelené zóně. Neměli byste se procházet obchody nebo rušnými ulicemi, protože jakýkoli neopatrný pohyb lidí (rozdrcení, tlačení) nebo slyšení skandálu může vyvolat odmítnutí embrya.

Nejčastěji bolí dolní část břicha a po opětovné výsadbě embrya je zaznamenáno špinění krvácení kvůli nesprávně předepsané hormonální podpoře. Koneckonců, ženě jsou předepsány léky obsahující progesteron k udržení funkce žlutého tělíska (Dyufaston, Utrozhestan, Krainon). Zavádění léků po opětovné výsadbě se provádí podle různých schémat a dávka se vybírá individuálně v závislosti na stavu endometria a úrovni endogenní syntézy hormonů.

S výraznými tažnými bolestmi po opětovné výsadbě, zvláště pokud žaludek nejen táhne, ale "zvraty", měli byste se okamžitě poradit s lékařem a neužívat léky sami. Zpravidla je ženě přidělen nouzový krevní test na hormony, podle výsledků kterého embryolog upravuje podporu.

Pokud se objeví bolesti v břiše, jsou pozorovány otoky prsou, nevolnost, závratě a nervozita, pak to ve většině případů znamená úspěšnou implantaci. Některé ekologické ženy jsou pevně přesvědčeny, že výskyt příznaku naznačuje, že blastocyst je připevněn ke stěnám dělohy. Je tomu tak, neexistují žádné oficiální lékařské potvrzující skutečnosti, ale každý chce doufat v to nejlepší.

Pokud se obáváte bolesti bolavého břicha, můžete vypít No-shpa nebo vložit svíčky z papaverinu (až 6 ks denně).

Chování pro úspěšnou implantaci

Za prvé, během celé přípravy a ihned po opětovné výsadbě musí pacient minimalizovat všechny stresové faktory, které mohou vést k potratu. Užívejte uklidňující tablety v noci (kozlík lékařský), spěte nejméně 8 hodin v noci a nejméně hodinu během dne. Sledujte pozitivní filmy a čtěte dobré knihy, poslouchejte jemnou relaxační hudbu.

S výsledky si nedělejte starosti, protože těhotenské testy ve dnech 5–10 neukáží přesný obraz. Potichu počkejte 14 dní a projděte testem HCG, který poskytne 100% výsledek.

Věřte mi, pokud neotěhotníte na první nebo dokonce druhý pokus, pak byste neměli zoufat. Koneckonců, tisíce a tisíce žen jsou ve stejné pozici, ale bojují dál. Koneckonců, pokud něco opravdu chcete, pak se to určitě splní!

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..