Ovulace: jak si nenechat ujít?

Co spojuje rodinu a dělá vám radost? Samozřejmě, dlouho očekávané a milované dítě. Ale pouze pokud některé páry snadno plánují těhotenství, jiné nemohou otěhotnět po mnoho let..

A po mnoha cestách do nemocnice vám najednou řekli, že chybou je nedostatečná hladina LH během ovulace. Co to je a jak to stabilizujete? Jakými postupy byste měli postupovat, abyste to vyvážili? Je možné určit odchylku doma? Proč je vůbec potřeba?

Tyto a další otázky často kladou svým gynekologům pacientky, které se potýkají s podobným problémem. Abychom situaci porozuměli, je třeba ji pečlivě zvážit..

 1. Role LH v těle
 2. Míra lutropinu u žen
 3. Co by měl být luteotropin během a po menstruaci
 4. LH během ovulace
 5. Lutropin po ovulaci
 6. Vysoký nebo nízký luteotropin: co dělat?
 7. Jak zvýšit lutropin?
 8. Selhání luteální fáze
 9. Výstup

Role LH v těle

LH (také známý jako luteinizační hormon) je produkován hypofýzou pro normální fungování pohlavních žláz.

Je to nutné pro obě pohlaví. Pokud s ním má jeden z páru problémy, početí bude téměř nemožné..

Partneři plně nezralé buňky odpovědné za oplodnění.

Pokud je u mužů postava vždy stejná, pak u žen platí opak. Množství luteinizačního hormonu není konstantní. Záleží na dni, kdy bude zákrok proveden, a na tom, kolik vám je let. To je způsobeno skutečností, že luteotropin působí na žluté tělo a na buňky ovariální membrány.

Dále je aktivována syntéza estrogenů a progesteronů. Pak začne v těle ženy ovulace. Tento den je nejúspěšnější pro početí dítěte. Folikul praskne a uvolní se vajíčko, které je připravené k početí. Je důležité využít tento den na maximum, protože životnost takové buňky je pouze den.

Nejběžnější problémy způsobené nerovnováhou luteotropinu jsou:

 • Neplodnost;
 • Poruchy cyklu;
 • Potraty;
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému;

Pokud v krvi není luteotropin, pak vajíčko nebude schopné zrát. Proto nedojde k oplodnění..

Míra lutropinu u žen

V souvislosti s těmito informacemi vyvstává otázka, jaké údaje jsou přijatelné pro ženský reprodukční systém.?

Neexistují žádná přesná čísla, protože každý člověk je svým způsobem jedinečný. Vědci ale tvrdí, že zhruba všechno vypadá takto:

Kapacita v určité fázi (mU / L):

 • Folikulární - 2-14;
 • Ovulace - 24-150;
 • Luteal - 2-17;

Nezapomeňte na věkový faktor. Po menopauze budou výsledky radikálně odlišné - 14,2 - 52,3 mU / l.

Gynekolog pošle na výzkum, pokud máte hirsutismus, děložní krvácení, endometriózu a také oplodnění in vitro.

Pamatujte však, že vysoce kvalifikovaný specialista musí tento obrázek rozluštit. Proto, i když jsou vaše výsledky příliš vysoké, nespěchejte na paniku, surfujte po internetu, kupujte hory drog a léčte se.

Užívání drog bez lékařského předpisu je plné nebezpečných následků. Můžete si tak ublížit jen sami sobě. Raději nejdříve navštivte lékaře. Možná je vše v pořádku, ale důvod je skryt v individuálních reakcích probíhajících v těle..

Pro správný obraz provádějte ploty po dobu 3–8 nebo 19–21 dnů menstruačního cyklu.

Před plotem musíte:

 • nejezte alespoň 2 hodiny.
 • zákaz kouření nebo konzumace alkoholu před check-inem 3 hodiny.
 • přestat užívat steroidy a léky na štítnou žlázu do 48 hodin.
 • alespoň den před porodem přestaňte podlehnout vlivu stresových situací.

Doporučujeme vám sledovat užitečné video k tomuto tématu:

Co by měl být luteotropin během a po menstruaci

Jak se zárodečná buňka pohybuje, endometriální membrána začíná hustnout. To je nezbytné pro připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

V děloze se hromadí různé látky a také se posilují krevní cévy.

Pokud nedošlo k implantaci a žena neotěhotněla, začnou změny.

O dva týdny později jsou horní vrstvy endometria odmítnuty. V tomto případě je pozorováno špinění - menstruace. Tělo se tímto způsobem zbaví přerostlé sliznice.

Během tohoto období dochází k velkým změnám nejen na fyziologické, ale také na hormonální úrovni. Proto náhlé výkyvy nálady - od dobrých po rozzlobené. Když je prázdný folikul stlačen, estrogen a progesteron také poklesnou. Normální limity během tohoto období jsou 2-17 mU / L.

Po menstruaci je tělo již připraveno na další cyklus zrání a postava mírně klesá - 4–10 mU / L.

LH během ovulace

Než vajíčko dospívá, je kapacita luteinizačního hormonu v těle minimální. V konečné fázi zrání jeho ukazatele aktivně rostou.

Dva dny před zahájením ovulace jejich počet vyskočil až desetkrát.

16 hodin před začátkem tohoto dne začínají změny ve folikulární granulózní vrstvě, stejně jako v oblasti pojivových tkání vaječníku.

Takový skok nezůstane bez povšimnutí: hrudník bobtná, v břiše je cítit brnění, neustále se měnící nálada, slzavost, zvýšená sexuální touha po partnerovi. Normální hladina LH během ovulace je 24 - 150 mU / l. Taková čísla platí maximálně jeden den..

Lutropin po ovulaci

Jeho kapacita se před ovulací začíná rychle zvyšovat..

Pak začne rychle klesat. V průměru je hladina LH po ovulaci 2–17 mU / l. Data budou kolísat až do dalšího cyklu.

Pokud teplota zůstane nízká a neexistují žádná období, s největší pravděpodobností můžete brzy očekávat doplnění v rodině.

Proč? Pokud již došlo k početí a jste v zajímavé pozici, téměř žádný luteotropin se nevyrábí.

Proto jsou podhodnocená data dobrým znamením. Ale přesto nespěchejte, abyste se radovali, ale raději jděte do nemocnice ke svému gynekologovi. Provede zkoušku a předepíše nezbytné postupy. Takže přesně potvrdíte odhady a vyloučíte pravděpodobnost patologií a nemocí.

Vysoký nebo nízký luteotropin: co dělat?

Ovulace již prošla, nebo to nebude brzy a ukazatele neklesají? Naléhavě vyhledejte lékaře, protože existuje možnost onemocnění:

 • selhání ledvin;
 • nádory hypofýzy;
 • endometrióza;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • syndrom plýtvání vaječníky;

Také velmi často mohou být vysoké dávky známkou neplodnosti nebo předčasné menopauzy. Proto s IVF a před plánováním těhotenství nezapomeňte provést takovou studii..

Když odborník obdrží výsledky, vypracuje další plán pozorování a možná předepíše léčbu. Obzvláště populární jsou Duphaston, Proginova a Diane-35. Pokud je příčinou nemoc, vyléčte ji. Není třeba spěchat k radosti, pokud LH po ovulaci výrazně poklesne. Možná nevíte o:

 • hypogonadotropní hypogonadismus;
 • hyperprolaktinemie;
 • Morfanův syndrom;
 • hypotalamické syndromy spojené s traumatem a mozkovými nádory.

Jak zvýšit lutropin?

Často je předepsáno podávání léků obsahujících hormony. Předepisuje se tedy Luveris Pergonal a choriový gonadotropin. Používají se pro IVF a pro problémy polycystických a reprodukčních systémů..

Pokud máte nadváhu, musíte ji ztratit. Najděte si dietu pro sebe, vždy s vyváženým harmonogramem výživy a přítomností vitamínů a minerálů. A vyloučte ze stravy nezdravé jídlo a začněte také sportovat. Možná, když dosáhnete výsledku, pak se vše postupně vytvoří samo.

Selhání luteální fáze

Tuto diagnózu stanoví gynekologové, pokud vaječníky nejsou schopny normálně fungovat. U NLF je funkce žlutého tělíska oslabena, progesteron je špatně produkován. Kvůli nedostatečnému příjmu se děloha nedokáže připravit na těhotenství.

O NLF se můžete dozvědět doma pomocí individuálního plánu měření BT. Je vzdálenost mezi počtem, kdy začala menstruace, a ovulací méně než deset dní? To by vás mělo vzrušovat. Přejděte na kliniku a vyhledejte lékaře. Za účelem zjištění pozitivního nebo negativního předpokladu darujte krev k analýze.

Po potvrzení NLF se zapojte do léčby, protože existuje možnost nedobrovolných potratů po dobu 2-4 měsíců, stejně jako nemožnost plodu.

Výstup

Přítomnost luteinizačního hormonu během ovulace je důležitá pro úspěšné početí. Pokud chybí nebo je mimo provoz, šance na otěhotnění jsou nízké nebo nulové. Dívky, které se v budoucnu stanou matkami, musí být proto testovány na obsah lutropinu v krvi..

Nezapomeňte však, že během menstruace se mění její složení, takže nemá smysl provádět výzkum během tohoto období. Následující den po ukončení menstruace však neběhejte hned, počkejte ještě několik dní na úplné obnovení složení krve. Odchylky v hladinách LH během ovulace jsou nebezpečné pro neplodnost a potrat. Proto, aby se zabránilo žalostným situacím, je důležité podstoupit léčbu včas..

Jak dlouho trvá zvýšení LH před ovulací. Užitečné informace.

I nadále sdílím užitečné (alespoň podle mého názoru) informace. Dovolte mi ještě jednou připomenout, že nepředstírám autorství a profesionalitu překladu. Pro koho se překlad zdá být neohrabaný, přečtěte si odkaz v originále (v němčině, francouzštině, italštině nebo angličtině)

Pro mě osobně se článek ukázal jako užitečný, tk. Stalo se, že testy na o vykazovaly pozitivní výsledek po dobu 6 dnů a já jsem běžel po hlavě k lékaři a hledal odpovědi na celý internet. Bohužel mi nikdo nedokázal srozumitelně odpovědět, proč se to děje. Od té doby se na babyblogu neustále setkávám s podobnými otázkami od dívek, proto jsem se rozhodl tento článek pro vás přeložit. Možná v něm někdo, jako já, najde odpovědi na vzrušující otázky..

Proč bychom měli zjistit, jak dlouho trvá zvýšení luteinizačního hormonu (LH)?

Pokud jste v aktivní fázi plánování pro dítě, pravděpodobně již máte zájem o hodnoty LH. LH signalizuje vaječníkům, že je čas uvolnit vajíčko. Proto hladiny LH stoupají těsně před nástupem ovulace. Role hraje také to, jak dlouho uvolňování LH trvá jak dlouho bude trvat vaše nejplodnější období, záleží na tom. Pokud během této doby dojde k PA, bude vaše šance na otěhotnění nejvyšší..

Jak detekovat zvýšení hladin LH?

Zvýšení hladin LH můžete určit pomocí ovulačního testu. Tyto testy ukazují pozitivní výsledek, když hladina hormonu dosáhne určité úrovně. Pozitivní výsledek znamená, že v tuto chvíli dochází k nárůstu LH a ovulace s největší pravděpodobností nastane během 12-24 hodin. Pokud začnete dělat testy několik dní před očekávaným datem ovulace, pak vám určitě nebude chybět zvýšení hladiny hormonu. Proto se doporučuje věnovat se sexu přímo a v těch dnech, kdy je šance na početí obzvláště vysoká..

V každém případě je to teorie. Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Ovulační testy často detekují pouze nárůst hladin LH. Ale ve které fázi cyklu jste konkrétně, není možné určit 100% pomocí testů. Často se stává, že testy na o vykazují pozitivní výsledek během několika dní. Znamená to však, že zvýšení LH trvá déle než obvykle? Stává se také, že test se nikdy nestane jasně pozitivním - znamená to, že vůbec nemáte nárůst LH??

Nárůst LH může u každé ženy trvat jinak.

Představte si hladiny LH ve vašem těle jako křivku, která se mění během vašeho cyklu. Úrovně LH jsou obvykle nejnižší na začátku cyklu. Postupně stoupá a dosahuje svého vrcholu 1-2 dny před uvolněním vajíčka z folikulu. Ihned po ovulaci hladina LH opět klesá. Přesto ne každá žena má 28denní cyklus, takže křivka úrovně LH také vypadá u každého jinak..

Časopis Fertility and Infertility Magazine se rozhodl provést studii, aby pochopil otázku, jak dlouho trvá uvolňování LH u žen s plnou ovulací. Níže uvedené grafy ukazují, jak se hodnoty LH mění u různých účastníků studie, kteří prováděli testy na o od 11 do 21 DC:

Soudě podle grafů můžeme konstatovat, že uvolňování LH u některých žen trvá déle než u jiných, ale to nic neovlivňuje. (Tuto část jsem trochu zkrátil, protože tam bylo hodně bla bla bla, což není žádný nápad :))

Co je ovulace

Každá žena ovuluje jednou za měsíc (z latinského ovula - vajíčko, ovulatio - líhnutí) - Během ovulace opouští zralé vajíčko prasklý folikul do vejcovodu, ve kterém dochází k dlouho očekávanému (nebo nečekanému) oplodnění. Nyní podrobnosti.
Proč musíte zjistit ovulaci?

Ovulace se stanoví ve 2 případech:

 • Pokud potřebujete maximalizovat pravděpodobnost početí. V tomto případě znalost času nástupu ovulace (skutečná a nepočítaná pro průměrnou ženu). Pokud se chystáte otěhotnět a neměli a neměli jste žádné problémy. Ideální volbou pro vás je test ovulace moči (viz níže).
 • Pokud jste se pokusili otěhotnět, ale nic nefungovalo. Spolu s vyšetřením manželových spermií a průchodnosti vejcovodů je test ovulace zahrnut do standardního protokolu pro vyšetřování neplodných manželských párů po celém světě, podle standardů WHO. V tomto případě je lepší začít s krevním testem na progesteron a / nebo ultrazvukovým monitorováním.

Jak zjistit, zda máte ovulaci?
Jediným 100% spolehlivým faktem těhotenství, ke kterému došlo, je těhotenství. Všechny ostatní diagnostické metody jsou méně spolehlivé.

Jak určit nejlepší čas na otěhotnění?
Vajíčková buňka nežije déle než den. K oplodnění potřebuje čas - 18-20 hodin. Celkem: pokud se vajíčko do 10 hodin nestretlo se spermatem a neoplodnilo se, zemře. Spermie žijí v ženském genitálním traktu až 5 dní (u mladých manželských párů s ideálním zdravím). Závěr: ideální doba pro sexuální aktivitu je během a před ovulací, ne po ní.

Má smysl určit bazální (rektální) teplotu?
Studium bazální teploty je nejlevnější a nejdostupnější metodou pro studium ovulace. Tyto pozitivní vlastnosti jsou omezené: metoda je nespolehlivá, nestabilní a předpojatá. Výskyt nesprávné interpretace (i u lékaře) dosahuje 50%. Příliš mnoho na diagnostický test, na kterém je postavena dlouhodobá strategie. Mechanismus změn bazální teploty je následující: corpus luteum po ovulaci produkuje progesteron, který ovlivňuje některé mechanismy skryté před očima v hypotalamu, což zase zvyšuje celkovou tělesnou teplotu přibližně o ½ stupně (minimálně 0,4). Nejotravnější věc: registrované zvýšení teploty znamená, že ovulace byla alespoň včera a před 2 dny jste měli být sexuálně aktivní. Tak pro plánování koncepce je tato metoda horší než všechny ostatní.
Pokud jde o kvalitu žlutého tělíska, je měření krevního progesteronu objektivní a spolehlivé ve srovnání s měřením délky a amplitudy nárůstu teploty.

Má smysl zkoumat ovulaci pomocí ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk)? Ve které dny cyklu je lepší to udělat?
Pokud máte pravidelný menstruační cyklus (průměrně 25-35 dní od prvního dne jednoho období do prvního dne následujícího), pak bude ovulace potvrzena v 9 případech z 10. Je ekonomicky výhodné být vyšetřen v nepřítomnosti (krevní test na progesteron nebo test ovulace moči ). Pokud máte pochybnosti o svém hormonálním zdraví, je nejlepší začít ihned sledovat ultrazvukem. Dominantní folikul začíná růst 7. dne cyklu. Zpravidla dosahuje dospělosti (průměr 16–20 mm) 14. – 15. Den. Dříve bylo zvykem určovat rychlost růstu folikulu, existovaly odpovídající rychlosti růstu. Dnes to ve většině případů není nutné..

Hlavním účelem monitorování ovulace pomocí ultrazvuku (UZMO) je „upnutí folikulu vidličkou“ mezi dvěma pozorováními: při prvním vyšetření - zralý folikul, při druhém - corpus luteum a tekutina za dělohou (vylévá se z folikulu a stéká dolů, tj. Za dělohu ). Někdy je nutné vyšetření žlutého tělíska ve vaječníku, které lze pozorovat 2-4 dny po ovulaci, nejlépe po 5-10 dnech. Normální vzhled žlutého tělíska (ideálně sledovaný barevným Dopplerem k objasnění průtoku krve) naznačuje normální ovulaci. UZMO sleduje nejen folikul, ale také endometrium, jeho tloušťku a strukturu. Endometrium (z řečtiny Endo-inside a, metro - děloha) je sliznice lemující děložní dutinu, což je nesmírně důležitý prvek. Endometrium se musí „připravit“ na odběr embryí. Tento přípravek trvá 3/4 menstruačního cyklu

Proč musíte testovat krev na progesteron?
Progesteron (latinsky pro gestatio - pro těhotenství) je hormon nezbytný k udržení těhotenství. Progesteron je hlavní hormon produkovaný ve žlutém těle vaječníku. Buňky lemující folikul rychle (do 1 dne) se znovu narodí do buněk žlutého tělíska. Žluté tělo začne produkovat hormon okamžitě po ovulaci, progesteron dosáhne svého vrcholu za 7 dní. Pokud žena neotěhotní, progesteron klesá. Kvůli poklesu koncentrace progesteronu přichází menstruace. Studie maxima progesteronu uprostřed luteální fáze (rozdělíme 14 dní na polovinu, dostaneme ji 7 dní po ovulaci nebo 7 dní před mentruací) nám říká o normálně fungujícím žlutém těle. Normální corpus luteum znamená normální ovulaci. Normální ovulace 2 menstruačních cyklů za sebou naznačuje normální fungování celého endokrinního systému ženy a je základem pro odmítnutí dalšího studia hormonů.

Má smysl studovat ovulaci pomocí močového testu LH?
LH je luteinizační hormon produkovaný hypofýzou. Jeho hlavní funkcí je zahájit ovulaci, která vede ke změně folikulárních buněk s tvorbou žlutého těla (Corpusluteum - corpus luteum, lat), žlutá je známkou velkého počtu steroidních hormonů, pamatujte na vaječný žloutek - mechanismus je stejný. Test ovulace moči, aka test LH (komerční léky Eviplan, Frautest) - z nějakého důvodu nejsou mezi ruskými pacienty příliš populární. Ale marně. Je to nárůst koncentrace LH, který umožňuje předvídat ovulaci předem a nebýt svědkem aktuálního (došlo) procesu.
Mechanismus ovulace je velmi složitý. Jedná se o celou kaskádu zánětlivých změn ve folikulu, což vyžaduje čas. Něco kolem 40-42 hodin. Ovulace je spuštěna nástupem vrcholu LH.
Znát čas nástupu vrcholu je tedy možné předpovědět přibližný čas nástupu ovulace. Chcete-li maximalizovat pravděpodobnost početí, je to jednoduché: musíte „žít“ mezi vrcholem LH a ovulací, které lze pozorovat na ultrazvuku. Opak - ochrana před nechtěným těhotenstvím u této metody není spolehlivá a nedoporučuje se.
Ovulační testy jsou však často považovány za nespolehlivé a často dávají falešně negativní (tj. Chybný) výsledek. Důvody jsou následující a je třeba se jim vyhnout:

 • test špatné kvality. Výrobce zpravidla provádí vysoce kvalitní test, který lze snadno pokazit umístěním na teplé místo (vlhké, slunečné atd.). Buďte ostražití, dodržujte všechna pravidla skladování, ve zdánlivě jednoduchém pásu dochází ke složité chemické reakci. Nezapomeňte na ovládání: v každém případě by měl být jeden kontrolní proužek, pokud tam není - místo „diagnostika“ v koši.
 • špatná denní doba k prozkoumání. Všichni jsme zklamáni zvykem: ráno musí být vyšetřena moč (krev). Je to tak přijato. Nárůst LH skutečně začíná nejčastěji ve 4–5 ráno. Pokud testujete krev na LH (je to drahé a je škoda každý den si podávat žílu), pak potřebujete ráno. Ano, jen LH vstupuje do moči o několik hodin později. Doporučujeme ovulační test vyšetřit mezi 16-21 hodinami.
 • špatná doba cyklu. Buď ovulace musí čekat mnoho dní, nebo jsme ji „spali“. Ovulace obvykle nastává 14 dní PŘED menstruací. Vypočítává se takto:

Krok 1 Vypočítejte průměrnou délku menstruačního cyklu za poslední 3 měsíce.
Krok 2. Vypočítáme den v kalendáři, kdy by měla přijít další menstruace.
Krok 3. Počítáme zpět 14 dní. 14 dnů je doba trvání luteální fáze u lidí. Dostaneme odhadovaný čas ovulace.
Krok 4. Počítáme zpět ještě 3 dny (s rezervou je to možné a 4). Dostali jsme datum, od kterého bychom měli zaručeně detekovat ovulaci vrcholem LH.
VŠE o LG.

Jaká je nejspolehlivější metoda testování ovulace??

Jediným 100% spolehlivým důkazem, že došlo k ovulaci, je nástup klinického těhotenství. Všechno ostatní jsou naše nepřímé představy (lékařů) o ní. Zde je přibližné hodnocení metod diagnostiky ovulace se subjektivními představami našich lékařů o jejich spolehlivosti:


Klinické těhotenství
100%
Monitorování ovulace během operace98%
Ultrazvukové potvrzení95%
Krevní test na progesteron uprostřed luteální fáze95-98%
Močový test LH75%
Studium bazální teploty50-60%
Výzkumné testy tzv. funkční diagnostika30-60%

Jaká je nejvhodnější metoda výzkumu ovulace??
Okamžitě naznačuje další otázka - je to vhodné pro lékaře nebo pro pacienta? Závisí to na vzdálenosti pacienta od kliniky. Pokud je možné testovat krev na progesteron v dobré laboratoři, udělejte to. Pokud poblíž není žádná laboratoř, nejlepší metodou je vyšetření moči na LH. Pokud máte pochybnosti o svém hormonálním zdraví (nepravidelný cyklus), nejlepší volbou je ultrazvukové monitorování ovulace.

Jak často je ovulace normální??
Každý měsíc. 1-2 cykly ročně si mohou vaječníky dovolit „odpočívat“. V dobách stresu (teplo, zima, zkoušky, pohyb) zpravidla příroda zapíná ochranný režim. Hormony nedosahují vrcholu a ovulace je zrušena. 9–10 cyklů ročně u ženy je „ovulačních“. Blíže k 40 let, a zejména ke starší, dochází k ovulaci o něco méně často.

Kdy myslet na problémy s ovulací?
Pokud jste pozorovali ovulaci 2 cykly za sebou, nemáte problémy s hormonálním zdravím. Pokud byl 1 cyklus ovulace, druhý nebyl, sledujeme jeho 3. cyklus, pokud ano, je vše v pořádku. Nepravidelný menstruační cyklus (cyklus menší než 25 nebo více než 35) je spojen s abnormální ovulací.

Kdy stimulovat ovulaci?
V případech, kdy chybí (anovulace) nebo je vzácná (oligo-ovulace). Před stimulací by měl lékař zjistit příčinu. Během těhotenství vás mohou dohnat různé endokrinní poruchy a způsobit potrat. Rovněž se nepřidávají nádory endokrinních orgánů zdraví. Diagnóza endokrinních problémů bude pojednána v samostatných částech..

Co je nedostatečnost žlutého tělíska?
To je nedostatek produkce hormonů žlutého tělíska. Diagnóza tohoto stavu byla tradičně založena na měření bazální teploty. Dnes je spolehlivější diagnostickou metodou krevní test na progesteron. Ultrazvuk může také poskytnout další informace. Nedostatek žlutého tělíska často není samostatným onemocněním. Je to obvykle známka „nekvalitní“ ovulace..

Závěr.
Pro zkušeného lékaře není diagnostika problémů s ovulací a ovulací obtížná. Tento materiál vám pomůže mluvit stejným jazykem se svým lékařem, zefektivní vaši komunikaci a dosáhne minimálních ztrát k požadovanému výsledku - narození požadovaného dítěte. Vždy rádi pomůžeme!

Míra luteinizačního hormonu u žen, o odchylkách; co je analýza lži

V dnešním článku o tom, co je luteinizační hormon, jaká je jeho norma u žen. Co znamenají zjištěné odchylky?.

Luteinizační hormon označuje gonadotropní hormony vylučované předním lalokem hypofýzy. Hlavní účinek LH je realizován stimulací sekrece pohlavních hormonů.

Běžnými synonymy pro luteinizační hormon jsou LH, luteotropin, luteinizin ghormon, hormon stimulující intersticiální buňky. Laboratorní analýza pro hladinu LH je nezbytná k posouzení funkční aktivity reprodukčního systému a ke stanovení příčin neplodnosti.

Jak žena detekuje nerovnováhu v tomto hormonu? Prvním příznakem nerovnováhy je nepravidelná menstruace, nefunkční děložní krvácení a dlouhodobá neplodnost neznámé etiologie. Je třeba poznamenat, že v kombinaci s tímto hormonem se určuje hladina prolaktinu, estradiolu a folikuly stimulujícího hormonu.

Míra luteinizačního hormonu u žen

Při dekódování výsledků laboratorního výzkumu určí lékař rychlost luteinizačního hormonu s přihlédnutím k věku pacientky a jejímu menstruačnímu cyklu. U dívek, které nedosáhly puberty, je hodnota indikátoru minimální. Je to proto, že nepotřebují stimulovat proces ovulace..

Když dívka dosáhne reprodukčního věku, obsah LH v krvi se během cyklu mění. Tabulka ukazuje rychlost hormonu LH u žen v závislosti na věku a fázi menstruačního cyklu.

StáříNormální hladina LH (mIU / ml)Normální hladina LH (mIU / ml) s přihlédnutím k fázi cyklu
Až 1 rokMéně než 3,3Není určeno
15 letMéně než 0,25
5 - 9 letMéně než 0,45
9-14 letFolikulární stádium: 1,59 - 14,9
Ovulace: 22 - 55,7
Lutealní fáze: 0,6 - 16,2
14 - 25 letFolikulární stádium: 1,59 - 14,9
Ovulace: 21,2 - 57
Lutealní fáze: 0,55 - 16,4
Po 25 letechFolikulární stádium: 1,63 - 16,2
Ovulace: 20.9 - 56
Lutealní fáze: 0,51 - 16,3
Po menopauze14,2 až 52,3

Dávej pozor:

 • folikulární fáze odpovídá 3-14 dnům cyklu;
 • ovulační fáze se uvažuje od 13 do 15 dnů cyklu;
 • luteální stádium nastává 15. den a trvá až do začátku menstruačního krvácení.

Po nástupu menopauzy se hladina ženských pohlavních hormonů v těle dámy snižuje a menstruace se zastaví.

Odchylky od normy luteotropinu naznačují vývoj řady patologických procesů v těle..

Co to znamená, pokud je u žen zvýšen luteinizační hormon?

Normální obsah hormonu u žen se liší. To určuje, že hodnota referenčních hodnot je prezentována jako interval a nikoli jako přesné hodnoty. Hlavním důvodem zvýšení LH u žen ve folikulární fázi je těsná ovulace. K ovulaci zpravidla dochází během příštích 24 hodin a koncentrace LH se během dvou dnů vrátí k normálním hodnotám..

Pokud se obsah LH odchýlí o méně než 5–10 jednotek, není se čeho bát. Pacientovi je po několika dnech znovu změřen hormon. Zároveň je během tohoto období důležité vyloučit fyzický a emoční stres..

Trvale vysoká koncentrace LH v krvi naznačuje:

 • porušení funkce sekrece hormonů předního laloku hypofýzy, když začne nekontrolovatelně vylučovat hormon v přebytku;
 • primární dysfunkce pohlavních žláz;
 • onemocnění polycystických vaječníků (Stein-Leventhalův syndrom), při kterém dochází k rozsáhlým poruchám ve fungování orgánů endokrinního systému. Změna funkční aktivity je pozorována v práci vaječníků, kůry nadledvin, hypofýzy a hypotalamu. Onemocnění se projevuje oligomenoreou, neplodností, hirzutismem, maskulinizací, obezitou, alopecií, těžkým akné, depresivními poruchami atd.;
 • maligní poškození hypofýzy;
 • předčasný nástup puberty u dívky. Průměrný věk první menarché se považuje za 11–13 let. Syndrom předčasné puberty se provádí, pokud menstruace a tvorba sekundárních sexuálních charakteristik u dívky začaly ve věku 8 let. Je třeba mít na paměti, že za posledních 30 let došlo u ženské populace k tendenci k dřívějšímu období puberty. Co je nezbytné revidovat moderní standardy;
 • vrozené genetické poruchy ovlivňující počet chromozomů. Například u Shereshevského-Turnerova syndromu má dívka pouze jeden ze dvou XX chromozomů. Ve většině případů jsou pacienti neplodní;
 • endometrióza;
 • selhání ledvin atd..

Z nepatologických aspektů je třeba zdůraznit účinek drog. Například clomiphene®, naloxon®, bombesin®, pyronol®, mestranol® a léky na bázi ženských pohlavních hormonů významně narušují spolehlivost laboratorních testů..

Co naznačuje pokles hladin luteinizačního hormonu??

Nízké hladiny LH u žen jsou pozorovány, když:

 • maligní nádorové novotvary, které blokují normální fungování pohlavních žláz;
 • sekundární hypotalamická amenorea;
 • hyperprolaktinemie;
 • hypofyzární nanismus;
 • Sheehanův syndrom;
 • atypické formy syndromu polycystických vaječníků;
 • extrémní forma mentální anorexie, k nástupu menstruace nedochází;
 • silné stresující zážitky;
 • pozdní nástup puberty;
 • nerespektování pravidel přípravy sběru biomateriálu. Falešně negativní výsledky se vyskytují při užívání perorálních kontraceptiv, vysokých dávek ženských pohlavních hormonů a fenothiazinu.

Analýza LH u žen - co to je?

Peptid luteotropin je produkován přední hypofýzou. Jeho funkcí je stimulovat sekreci pohlavních hormonů. S přímým účinkem na ovariální membránu aktivuje luteotropin syntézu estrogenu a progesteronu. Když obsah LH dosáhne svých maximálních hodnot, je zahájen proces růstu folikulů a diferenciace buněk v zrnité vrstvě vaječníků. Dochází k ovulaci.

LH je řízen faktorem uvolňujícím gonadotropiny podle principu inverzního vztahu. Jinými slovy, jakmile se obsah LH sníží, faktor uvolňující gonadotropin začne stimulovat jeho sekreci a naopak..

Vyšetření pacienta předepisuje gynekolog, endokrinolog nebo reprodukční lékař. Indikace k provedení jsou:

 • dlouhodobá neplodnost neznámé etiologie;
 • časný nástup první menstruace u dívky;
 • potřeba zvolit hormonální léčbu ke stimulaci přirozené ovulace;
 • hirsutismus (zvýšené ochlupení na těle);
 • akné;
 • suchost pochvy;
 • porušení sexuálního vývoje;
 • zpomalení růstu;
 • oslabení sexuální touhy;
 • nedostatek ovulace nebo nepravidelný menstruační cyklus:
 • krvácení neznámé etiologie;
 • obvyklý potrat;
 • klinický obraz vývoje polycystických vaječníků;
 • endometrióza.

Jak se nechat testovat na LH?

Spolehlivost krevního testu na LH ovlivňuje několik faktorů. Porušení technologie odběru venózní krve vyvolává rozpad erytrocytů a uvolňování jejich obsahu do zkumavky. Výsledky získané ze vzorku s hemolýzou tedy nejsou spolehlivé. Je nutný opakovaný odběr biomateriálu.

Podobně je analýza krve pro LH ovlivněna scintigrafií (radioizotopová metoda pro diagnostiku kostí). Minimální interval mezi scintigrafií a návštěvou laboratorního oddělení je 1 týden.

Přesnost výsledků závisí na tom, jak dobře pacient přistupuje k přípravě na laboratorní diagnostiku. Zbývajících 30% je přiděleno personálu laboratoře a použitým činidlům.

Je nutné darovat krev ráno, poslední jídlo by mělo být 8-12 hodin před odchodem do laboratoře. Alkohol je vyloučen 2-3 dny, kouření po dobu 3 hodin před odběrem biomateriálu.

Sportovní trénink by měl být zrušen nejméně na tři dny. Zanedbání pravidla je důvodem k získání nesprávných výsledků. Měli byste se také vyvarovat emočního stresu večer a ráno před testy.

Obzvláště důležitá je fáze menstruačního cyklu. Je na ní, že rychlost obsahu luteinizačního hormonu v krvi se stanoví individuálně pro každého pacienta..

Je lepší, když lékař ve směru určí den, kdy je lepší podstoupit test. Pokud takové pokyny neexistují, standardní doporučený termín splatnosti je od pátého do sedmého dne cyklu.

Shrnutí luteinizačního hormonu

 • pokud je luteinizační hormon zvýšen v první fázi menstruačního cyklu, je to považováno za normální. Jeho fyziologický vzestup je nezbytný ke stimulaci procesu ovulace;
 • stanovení rychlosti LH u žen se optimálně provádí 3. den menstruačního cyklu;
 • referenční hodnoty pro různé věkové kategorie a fáze cyklu se liší;
 • získání nejpřesnějších výsledků laboratorních studií je možné, pokud pacient dodržuje všechna pravidla preanalytického tréninku.
 • o autorovi
 • Nedávné publikace

Vystudovala odbornou školu, v roce 2014 promovala s vyznamenáním na Federální státní rozpočtové vzdělávací instituci vysokoškolského vzdělávání na Orenburgské státní univerzitě v oboru mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia Federální státní rozpočtové vzdělávací instituce vyššího vzdělávání Orenburg GAU.

V roce 2015. v Ústavu buněčné a intracelulární symbiózy Uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilý výcvik v doplňkovém odborném programu "Bakteriologie".

Laureát celoruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci „Biologické vědy“ 2017.

Menstruační cyklus je fyziologický jev, který začíná u každé ženy ve věku od 11 do 13 let. Trvání a pravidelnost tohoto procesu je hlavním indikátorem reprodukčního zdraví, proto je odmítavý přístup k němu nepřijatelný.