Po ukončení užívání antikoncepce neexistují žádná období: jak být

Užívání hormonálních pilulek je jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod antikoncepce. Ženy se často potýkají s problémem, když po zrušení antikoncepčních léků není žádné období. To vyvolává obavy a řadu otázek ohledně možnosti otěhotnění a nutnosti léčby..

Vliv antikoncepčních přípravků na menstruaci

Nejprve stojí za to pochopit mechanismus působení hormonálních pilulek. Perorální antikoncepce (OC) nejčastěji kombinuje mužské hormony (progestiny) a ženské (estrogeny) a je primárně zaměřena na snížení nebo úplné potlačení ovulace. Koneckonců, uvolnění zralého vajíčka uprostřed menstruačního cyklu (ovulace) je nejdůležitějším faktorem pro nástup těhotenství.

Současně účinkem léku na ženské tělo je zvýšení viskozity tekutiny v cervikálním kanálu a kyselost pochvy. To má nepříznivý účinek na spermie, které vstupují do pochvy během pohlavního styku. Stále hormonální látky pomáhají snižovat funkční vrstvu endometria. Pokud tedy dojde k oplodnění, pak se vajíčko nebude moci připojit v děloze..

Během užívání OC dochází ke změně hormonálních hladin, kterou gynekologové někdy nazývají umělé těhotenství. Během tohoto období reprodukční systém „odpočívá“.

Výtok, který se objeví po každém cyklu antikoncepce, je krvácení z vysazení. Koneckonců, skutečná menstruace nastane, pokud dojde k ovulaci v cyklu..

Po ukončení antikoncepce tělo potřebuje čas, aby znovu začalo produkovat hormony ve správném množství. V tomto ohledu poprvé neexistuje žádný měsíc po zrušení antikoncepčních pilulek. Mnoho žen čelí této standardní situaci..

Storno podmínky

Důvody, proč žena přestane užívat pilulky, se mohou lišit:

 • zhoršení po začátku užívání OK - tachykardie, nevolnost, závratě. Tyto příznaky znamenají, že vybrané pilulky nejsou vhodné;
 • plánování těhotenství;
 • přepnutí na jiné antikoncepční prostředky nebo jiné v pořádku;
 • dokončení léčby (pokud byl lék předepsán pouze pro tento účel).

Bez ohledu na důvod odmítnutí hormonálních pilulek byste měli dodržovat základní pravidla pro zrušení antikoncepce:

 1. Zrušení OK by mělo být provedeno pod dohledem specialisty.
 2. Uprostřed cyklu se drogy nemůžete vzdát. Pokud žena přestane pít v pořádku bez použití celého balení, může to ohrozit děložní krvácení nebo prudké zhoršení blahobytu a vést k hormonálnímu narušení.
 3. Pokud z důvodu nevhodných pilulek a ohrožení zdraví nebo normálního životního stylu musíte léčbu přestat užívat uprostřed cyklu, měli byste navštívit předporodní kliniku. Je žádoucí, aby se jednalo o stejného specialistu, který jmenoval OK.

Zpoždění menstruace po zrušení OK lze pozorovat u každého zdravého zástupce slabšího pohlaví, i když se cyklus předtím neztratil. A bude to delší, tím déle bude lék přijat..

Pokud tedy žena přestala pít antikoncepci a není tam žádná doba, musíte trochu počkat..

Pokud se po nástupu menstruace ukáže, že je cyklus po zrušení OK nefunkční, nebojte se, tělo potřebuje čas na zotavení.

Možné důvody zpoždění

Častým důvodem, proč po zrušení antikoncepce není menstruace, je těhotenství. K oplodnění dochází z mnoha důvodů:

 • nedodržování režimu užívání pilulek (zmeškaný den nebo různé doby užívání);
 • hormonální nerovnováha;
 • užívání antibiotik;
 • špatné návyky (alkohol, kouření).

Pokud je test negativní, mohou se důvody, proč po antikoncepčních pilulkách nedochází k menstruaci, lišit. Nejčastěji je to kvůli práci reprodukčního systému. Se zrušením antikoncepce je porušení cyklu přijatelnou rychlostí. Tělo potřebuje čas na obnovení funkcí hypofýzy, aby se všechny hormony produkovaly ve správném množství a včas, a proto dochází ke zpoždění.

Pokud se však antikoncepce brala na krátkou dobu, dojde k obnově dělohy a vaječníků (pravidelné menstruační období s ovulací, tvorbou žlutého tělíska a množením endometria) během 1-3 měsíců.

Při dlouhodobém užívání OK (více než 3 roky) trvá zotavení šest měsíců, někdy i déle. Po ukončení kontroly porodnosti obvykle dochází k dlouhému zpoždění.

Pokud menstruace nezačne během několika měsíců, jedná se o alarmující signál o dalších poruchách vyskytujících se v těle. To bude vyžadovat úplné vyšetření, nejen reprodukčního systému, ale také štítné žlázy, která je zodpovědná za produkci hormonů..

Další informace o povaze menstruace po zrušení antikoncepce získáte v samostatném článku na našem webu.

Jak brzy se menstruační cyklus zotaví

Po zrušení antikoncepční pilulky může být zpoždění menstruace několik dní až několik týdnů. Během tohoto období je obnoven přirozený cyklus. Jeho doba trvání závisí na době přijetí finančních prostředků. Po zrušení hormonálních pilulek skutečně trvá, než vaječníky začnou znovu fungovat..

Nástup menstruačního krvácení po ukončení užívání perorálních kontraceptiv neznamená, že se cyklus obnoví. První měsíce menstruace jsou nepravidelné, příliš těžké nebo příliš malé. Pokud je však žena zdravá a byla správně vybrána, cyklus se do tří měsíců vrátí k normálu. Po tomto období gynekologové doporučují zahájit aktivní plánování dítěte..

Absence menstruace po dlouhou dobu (2 měsíce nebo déle) naznačuje, že došlo k hormonálnímu selhání a tělo nemůže upravit produkci ženských hormonů. Totéž dokazuje nepravidelný menstruační cyklus 6 měsíců po ukončení konzumace OK.

V takové situaci gynekolog předepíše vyšetření, aby zjistil, proč po antikoncepčních pilulkách nemůže začít menstruace. Léčba, kterou vám lékař předepíše, bude s největší pravděpodobností hormonální. Předepište použití OK po dobu jednoho měsíce nebo déle, stejně jako individuální terapii, vybranou na základě výsledků testů.

Pokud po léčbě menstruace nezačala, provede se druhé vyšetření. Proces může být dlouhý a obtížný, ale nejčastěji je možné obnovit reprodukční funkci. Aby se snížilo riziko ztráty plodnosti po ukončení užívání antikoncepčních pilulek, doporučují lékaři pauzu každé tři roky po dobu 2–3 měsíců. V tuto chvíli by se měly používat kondomy, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství..

Správně zvolená antikoncepce a ukončení jejího užívání pod dohledem lékaře je zárukou toho, že menstruace přijde včas a pravidelný cyklus se rychle zotaví. Neměli byste začít užívat OK, která jsou vhodná pro přítele, matku nebo sestru, a pak je bezmyšlenkovitě zrušit. V této věci byste se měli obrátit na odborníka.

Obnovení cyklu po zrušení OK

Perorální antikoncepce (OC) jsou oblíbeným a účinným způsobem prevence nechtěného těhotenství. U správně vybraných perorálních kontraceptiv a dodržování pokynů k použití jsou vedlejší účinky užívání hormonální antikoncepce minimální.

S pomocí OK se můžete nejen chránit, ale také léčit některá gynekologická onemocnění. Hlavní věcí je nejen správně předepisovat hormony, ale také je správně dokončit. Když menstruace nastane po ukončení užívání hormonální antikoncepce a jak dlouho se tělo zotaví - otázky, které zajímají každou ženu, která užívala OK. Obnovení menstruace po zrušení OK je individuální proces a závisí na různých faktorech..

Jak správně zrušit OK

Aby nedošlo k hormonálnímu narušení těla, je nutné přestat správně užívat perorální antikoncepci. Existují dva způsoby, jak ukončit příjem OK:

1. Zrušit OK po ukončení užívání pilulek z posledního balení.

2. Zrušení léku před koncem balení.

Nejlepší možností je samozřejmě první způsob, jak přestat užívat orální antikoncepci, a pak se v příštím cyklu začnou vaječníky snažit pracovat samy. Ale někdy je nutné zrušit OK před ukončením balení s pilulkami, to je v zásadě přijatelná možnost, ale tělo může reagovat na prudký pokles hladiny hormonů různými způsoby.

Nenápadný krvavý nebo hnědý výtok může začít několik dní po užití poslední pilulky a může trvat 1 až 2 týdny. Toto je takzvaný „abstinenční syndrom“. V případě výskytu hojného výtoku, doprovázeného silnou bolestí, slabostí, bude nutné vyhledat radu od gynekologa.

Když je po zrušení OK cyklus obnoven

Působení hormonální antikoncepce je založeno na příjmu syntetických pohlavních hormonů zvenčí do těla, v důsledku čehož je inhibována jejich produkce vaječníky a jinými orgány. Obnova těla po zrušení perorálních kontraceptiv závisí na věku ženy užívající hormony, její historii a délce užívání drogy.

Obvykle se menstruační cyklus vrátí k normálu během několika měsíců, maximálně šesti měsíců. K dlouhodobému zotavení po menstruaci dochází hlavně u těch, kteří dlouhodobě pijí antikoncepci, aniž by nechali tělo fungovat samo. Obzvláště takové situace se často stávají u velmi mladých dívek a naopak u těch, které mají více než 30 let.

V průměru se po 3–6 měsících užívání OK pravděpodobnost těhotenství nesníží, ale pokud budete po dobu 3–5 let pít antikoncepci, produkce hormonů může být k ničemu a obnovení reprodukční funkce bude trvat dlouho a bude třeba značné finanční prostředky. Příslušný lékař by proto měl doporučit, aby si jeho pacienti každý rok užívali tříměsíční pauzu od užívání perorálních kontraceptiv..

Je pravda, že mnoho žen toto doporučení ignoruje kvůli nepříjemnostem a potřebě chránit se při zrušení. Po 30-35 letech může trvat více než rok, než se vaječníky zotaví po užití perorálních kontraceptiv v důsledku přirozeného snížení počtu vajíček.

Proces normalizace hormonálního pozadí je také ovlivněn přítomností nebo nepřítomností jakýchkoli dysfunkcí v práci vaječníků nebo porušení cyklu u pacienta v minulosti. Pokud byl cyklus před přijetím OK nepravidelný, neměli byste očekávat, že se to zlepší. S největší pravděpodobností menstruace přijde znovu se zpožděním..

Mimochodem, lékaři často předepisují krátký cyklus antikoncepce pro takzvanou stimulaci vlastní ovulace. Po 2-3 měsících užívání OK a prudkém odběru hormonů ve vaječníku dozrává několik folikulů najednou, v důsledku čehož se zvyšuje šance na početí dítěte. Pro diagnostiku a při zjištění jakýchkoli problémů s tělem doporučujeme spolupracovat s Lékařským centrem lékařské prevence https://doctoryar.ru/

Žádné období po zrušení OK

Nedostatek menstruace po ukončení OC je pro ženy matoucí. Pojďme analyzovat důvody, proč po zrušení OK může menstruace chybět:

U syndromu abstinenčního syndromu u zdravých žen se šance na početí prudce zvyšují a poté se těhotenství stane důvodem pro zpoždění menstruace po zrušení přípravku Yarina, Logest, Regulon a dalších populárních COC. Ve skutečnosti, po zrušení pilulek, nastává jakýsi restart reprodukčního systému ženy, který jí umožňuje otěhotnět již v prvním cyklu..

Během užívání OK může dojít k těhotenství, protože i když se užívá perorální antikoncepce a spolehlivá metoda antikoncepce, někdy také selže, pokud došlo k vynechání pilulky, rozrušení stolice, zvracení nebo užívání léků, které zpomalují vstřebávání léku. Pravděpodobnost otěhotnění, když se užíváte v pořádku, proto není neobvyklá nehoda..

2. Prolomení cyklu

S prudkým ukončením užívání OK je možné mírné selhání cyklu a výskyt špinění, které žena nemusí užívat kvůli menstruaci. Při výpočtu cyklu se tedy ukazuje, že jeho trvání se zvyšuje na téměř 50 dní. Správným řešením je považovat první den špinění za první den nového cyklu..

Jak již bylo zmíněno výše, pokud před přijetím léčby měla žena často zpoždění menstruace, nejpravděpodobněji po zrušení antikoncepce, situace se obnoví.

Amenorea je absence menstruace a je jedním z mála, ale stále se vyskytujících vedlejších účinků antikoncepce. Důvodem ukončení menstruace po užívání OK je porušení hypotalamo-hypofyzárního systému, selhání produkce hormonů tělem.

Složení některých perorálních kontraceptiv je docela schopné způsobit podobné poškození těla, zejména mladým dívkám a ženám po 35 letech, takže je třeba zvolit OK správně a od dobrého odborníka. Při absenci menstruace po zrušení hormonálních pilulek je nutné se poradit s gynekologem a endokrinologem o stanovení hormonálních hladin a obnovení menstruace.

4. Infekční a zánětlivá onemocnění

Užívání antikoncepčních pilulek nechrání před genitálními infekcemi a vyhne se pouze nechtěnému těhotenství. A jak víte, jakékoli infekční a zánětlivé procesy v malé pánvi mohou vést k poruše menstruačního cyklu a v důsledku toho ke zpoždění menstruace..

Proto v případě podezření na onemocnění pánevních orgánů zánětlivé povahy a přítomnost genitálních infekcí (chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza atd.) Okamžitě nechte provést testy na pohlavní choroby, HIV, hepatitidu, syfilis.

5. Dysfunkce vaječníků a problémy se štítnou žlázou

Stává se také, že po užití OK dojde k polycystickému vaječníku nebo cystě. Takové komplikace se mohou objevit v důsledku nesprávně zvoleného léku nebo přítomnosti kontraindikací, aby pacient užíval hormony. Mnoho ovariálních cyst se po menstruaci samo vyčistí, ale některé je nutné rychle odstranit. Polycystické onemocnění vyžaduje vyšetření a léčbu, protože vede k neplodnosti.

Jakýkoli z uvedených důvodů musí být stanoven ošetřujícím lékařem a potvrzen analýzami a laboratorními studiemi. Správně si vybírejte, pijte a rušte perorální antikoncepci, abyste předešli hormonálním poruchám a komplikacím, kterých se není vždy snadné zbavit.

Je normální mít po vysazení antikoncepční tablety zpoždění

Jak fungují orální antikoncepce za cyklus

Antikoncepce jsou umělé analogy progesteronu a estrogenu, ženských pohlavních hormonů. Tyto léky užívané perorálně se nazývají kombinovaná perorální antikoncepce, zkráceně COC nebo OC..

Účelem těchto léků je zabránit zrání a oplodnění vajíčka. Dobře, znemožněte spermie vstoupit do dělohy a připevnit vajíčko ke stěně. Syntetické hormony blokují vlastní produkci, čímž znemožňují těhotenství. Menstruační krvácení je náhradou za menstruaci během léčby..

Během období užívání antikoncepčních pilulek na vaječníky se vytváří umělý odpočinek. Snižuje se jejich aktivita a mění se také stav endometria v děloze - nedokáže přijmout oplodněné vajíčko a umožňuje mu uchytit se.

Co se stane v těle po zrušení OK

Správným zrušením je konec užívání léku po vypití všech tablet z balení, tj. Po dokončení celého cyklu. Návrat těla do přirozeného cyklu je doprovázen:

 • změna chemického složení prostředí v pochvě;
 • snížení viskozity cervikální tekutiny;
 • návrat počátečního stavu endometria;
 • obnovení sekreční fáze měsíčního cyklu - fáze, která začíná po ovulaci a končí nástupem menstruace.

Před konečným návratem k přirozenému menstruačnímu cyklu je pozorována jeho nestabilita. Zpoždění může být navíc krátkodobé a menstruace se může zkrátit nebo prodloužit..

Zpoždění po vysazení antikoncepce

Absence pravidelné menstruace po ukončení užívání OK je docela očekávaným jevem. Jedinou otázkou je, jak dlouho to vydrží. Obvykle by zpoždění nemělo přesáhnout 3 měsíce. I toto období nestability cyklu však může být spojeno se sekundárními faktory..

Možné důvody zpoždění po zrušení COC:

 • Těhotenství. Musí být nejprve vyloučeno nebo potvrzeno, protože existují faktory, které snižují účinnost antikoncepce. Mezi nimi je konzumace alkoholu, zvracení, průjem, extrémní stres, dálkové lety, chybějící pilulka.
 • Mladý a premenopauzální věk. V prvním případě je nestabilita cyklu a zpoždění způsobeno nezralostí genitální oblasti a ve druhém - věkovými změnami v těle.
 • Zánětlivá onemocnění vaječníků, dělohy, přívěsků - salpingo-ooforitida, cervicitida, adnexitida, myometritida a další.
 • Porušení pravidel zrušení - neoprávněné ukončení užívání drogy před koncem balení.

Může dojít ke zpoždění, pokud se žena uchýlila k užívání nouzových antikoncepčních léků. Takové produkty obsahují vysokou dávku hormonů, které jsou pro vaječníky skutečným stresem. Jejich příjem, zejména nekontrolovaný, může vyvolat vážné narušení menstruačního cyklu..

Když se ovulace vrátí

Doba normalizace cyklu je určena následujícími faktory:

 • věk a zdravotní stav ženy, zejména absence nebo přítomnost gynekologických problémů;
 • druh perorální antikoncepce;
 • doba užívání léku.

Pokud je žena mladá, tělo se obnovuje rychleji. S věkem trvá více času, než se přizpůsobíme hormonálním změnám. Pomalu po zrušení OK se cyklus obnovuje u žen po 40-45 letech.

Pokud jsou dodržena všechna pravidla pro zrušení OK, krvácení začíná 3-4 dny po poslední pilulce. To není skutečná menstruace, ale stále náhrada. Také se tomu říká krvácení z vysazení. Poté doba úplného obnovení přirozeného cyklu, během níž se vaječníky probudí, trvá 2 až 12 týdnů..

Delší zpoždění je pozorováno u zánětlivých a jiných patologických stavů pánevních orgánů a při obecném oslabení těla. V takových případech se cyklus po ukončení užívání pilulek může vrátit k normálu po dobu přibližně šesti měsíců, v průměru do 12-16 týdnů.

Co dělat, pokud po zrušení antikoncepce nebude žádná doba

Zpoždění po ukončení léčby může být spojeno s těhotenstvím, pokud došlo k vynechání během jeho podávání a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku. V tomto případě je prvním krokem nákup a testování. Pak si určitě domluvte schůzku s gynekologem, který těhotenství potvrdí nebo popře. Test může být falešně pozitivní..

Pokud bylo OK přijato bez poruch, pak je zpoždění spojeno s obnovou těla. Pokud nejsou žádné zdravotní problémy, měl by se cyklus vrátit k normálu příští měsíc, maximálně po 8–12 týdnech.

Delší zpoždění je důvodem k důkladnému vyšetření u gynekologa. V takových případech je pravděpodobné, že existuje endokrinní porucha nebo nějaký druh onemocnění genitální oblasti - zánětlivý proces, ovariální cysta, nádor nebo jiné.

Aby zjistil skutečnou příčinu zpoždění, lékař předepisuje testy na testosteron, folikuly stimulující hormon (FSH), prolaktin, luteinizační hormon (LH). Rovněž provádějí studii pánevních orgánů pomocí ultrazvuku. Pokud je nutné podrobné vyšetření tkání a cév, například při podezření na nádor, uchýlí se k MRI.

Storno podmínky jsou v pořádku

Rozhodnutí ženy náhle přestat užívat antikoncepci nebo zrušit užívání drogy bez konzultace s gynekologem je plné negativních důsledků:

 • děložní krvácení;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • nástup nechtěného těhotenství.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, je důležité dodržovat pravidla pro zrušení perorálních kontraceptiv:

 • Nemůžete přestat užívat žádnou antikoncepci náhle. Zrušení se provádí postupně.
 • Lék byste měli přestat užívat až po skončení dalšího cyklu..
 • Je zakázáno provádět nezávislý přechod z jednoho OK do druhého, protože reakce těla může být nepředvídatelná.
 • Zrušení musí být dohodnuto s lékařem, který předepsal lék, po předběžných testech a vyšetření.

Před přepnutím na jiné OK musíte dokončit všechny pilulky z balení, přísně dodržovat dávkovací režim a počkat, až začne vaše menstruace. Nový lék můžete začít užívat až týden po skončení menstruace..

Po zrušení perorálních kontraceptiv se může hormonální pozadí vrátit k normálu od několika týdnů do několika měsíců, v závislosti na léku, délce jeho podávání a zdravotním stavu ženy. Pokud je zpoždění doprovázeno vaginálním výtokem, bolestmi břicha nebo pravděpodobností těhotenství, neměli byste hledat radu od přítele. Nepomůže ani ženské fórum. První věcí, kterou musíte udělat, je neprodleně navštívit gynekologa.

Proč po zrušení antikoncepčních pilulek neexistuje žádné období

Perorální antikoncepce má specifický účinek v důsledku hormonálních změn v těle. I když regulují naše cykly a kontrolují hormonální příznaky, potlačují přirozenou ovulaci, menstruaci a hormonální výkyvy. Placebo pilulky na konci cyklu vedou spíše ke krvácení než ke skutečnému menstruačnímu období.

Jak působí OC na tělo po dlouhodobém užívání s malými přestávkami (26-28 aktivních tablet za sebou)? Někdy se kritické dny vyskytují každých 3–12 měsíců, v závislosti na typu užívaných léků, ale jedná se také pouze o krvácení, nikoli o skutečná období.

Jak dobře fungují na těle

Většina věří, že perorální antikoncepce slouží jednomu účelu: zabránit těhotenství. Ačkoli jsou účinnější než jiné antikoncepční prostředky, neomezují se pouze na prevenci těhotenství. Ve skutečnosti se dokonce používá k léčbě dalších zdravotních problémů, jako je menstruační úleva, kožní změny.

Vaječníky přirozeně produkují ženské hormony estrogen a progestin. Kterýkoli z těchto hormonů nebo oba najednou, jako v kombinovaných přípravcích (COC), se vyrábí synteticky a používá se v antikoncepčních pilulkách.

Po užití hormonálních pilulek u žen se zvyšuje přirozené hormonální pozadí, což zabraňuje vaječníku uvolňovat vajíčko. Spermie tedy nebude mít co oplodnit..

Progestin také mění cervikální hlen, takže je hustý a lepkavý, což ztěžuje průnik spermií do dělohy. Častěji je hormonální antikoncepce zřídka bez vedlejších účinků. Stejně jako ostatní léky má OC pozitivní aspekty i rizika..

Co se stane po zrušení

Ženy si myslí, že po ukončení užívání antikoncepce bude trvat dlouho, než otěhotní. Výzkum však ukazuje, že míra těhotenství je stejná jako u žen, které používaly bariérové ​​metody (například kondomy). Během prvního roku se 96% bývalých uživatelů pilulek zpozdilo po vysazení OC z důvodu početí. A v jiné studii polovina otěhotněla během šesti měsíců..

Video: Co se stane po zrušení, jaké problémy s tím mohou nastat?

Je narušen menstruační cyklus. I když to dříve vypadalo jako hodinky, po nástupu „abstinenčního syndromu“ může trvat až několik měsíců, než se před začátkem užívání OC vrátí na předchozí kanál..

Pokud jste předtím měli nepravidelnou menstruaci, pak je velmi pravděpodobné selhání cyklu po zrušení antikoncepce. Stabilní cyklus, který jste si užili (nebo přestávky mezi CD), nakonec vycházel ze syntetizovaných hormonů v pilulkách.

Antikoncepce potlačuje jak množství prostaglandinů (chemikálie produkované tělem, které přispívají k menstruačním křečím), tak i množství krvácení. Vzhledem k tomu, že hormony potlačují ovulaci, nezažijete při jejich užívání ovulační bolest.

Menstruační bolest může začít znovu, pokud jste ji již měli. A PMS a podrážděnost se mohou vrátit s pomstou..

Tablety (zejména některé recepty) pomáhají tělu. Vyrovnávají hormonální chaos, který způsobuje deprese, úzkost, úzkost a podrážděnost. Bez tohoto vyvážení máte tendenci být mrzutí, unavení. Pokud jste však s terapií začali v dospívání a nyní je vám více než 30 nebo 40 let, je nepravděpodobné, že se vrátíte do předchozího bolestivého stavu..

Proč je přerušený měsíční cyklus

Když přestanete užívat kombinované nebo mono-léky, které obsahují hormony estrogen (uložené ve výstelce dělohy) a progesteron, uvolní se některé tkáně v děloze a vaječnících. To způsobí mírné krvácení. Chcete-li to provést, vezměte placebo po dobu jednoho týdne..

Abstinenční krvácení se redukuje na vysazení progesteronu a výsledný výtok. Není to technicky výsledek ovulace. Proto po zrušení, bez ohledu na to, počkejte na nástup skutečných CD..

Možné důvody pro zpoždění menstruace po zrušení OK:

 • Někteří lidé užívají perorální antikoncepci, aby pomohli regulovat hormony při onemocněních, jako je onemocnění polycystických vaječníků, které způsobuje nepravidelnou ovulaci, nepravidelný cyklus. Proto ukončení používání antikoncepčních prostředků tyto problémy vrátí zpět..
 • Dalším důvodem, proč po zrušení antikoncepčních pilulek není žádné období, je přerušení spojení mezi vaječníky a hypotalamem (část mozku, která pomáhá regulovat procesy v těle).

Proto je měsíční cyklus narušen a nepravidelná nebo zmeškaná CD nejsou neobvyklá..

Když se menstruace vrátí

I při dlouhodobém užívání COC může mnoho žen očekávat rychlý návrat k normálním obdobím. Podle statistik většina žen (80%) obnovuje hormonální rovnováhu do tří měsíců po ukončení užívání OC.

Ale co když po třech pilulkách po návratu poslední menstruace nic není? Nejprve navštivte svého lékaře, aby zkontroloval problémy, jako je stav štítné žlázy nebo hormonální nerovnováha.

Jak správně přestat užívat

Hormonální změny způsobené užíváním antikoncepčních prostředků také znamenají, že může trvat nějakou dobu, než se vaše vlastní přirozené hormonální cykly zotaví po jejich zrušení. Důsledky užívání OK, bez ohledu na to, zda byly léky užívány několik měsíců nebo mnoho let, jsou vyjádřeny v dlouhodobém obnovení předchozí zdravé hormonální rovnováhy, zvláště pokud tam předtím nebylo.

U těch, kteří je užívali déle než deset let, je větší pravděpodobnost vážné nerovnováhy a problémů s menstruací..

Jaký je správný způsob, jak přestat užívat, zejména u žen, které plánují těhotenství? Nedostatek živin může způsobit řadu problémů. Včetně nerovnováhy a problémů s plodností. Nízká hladina vitamínů a stopových prvků u matky může znamenat nedostatek dítěte. OK jsou spojeny s nedostatkem řady živin, včetně vitamínů B, hořčíku.

Štíhlá menstruace po zrušení OK je způsobena nedostatkem železa. Nedávná studie zjistila, že hladiny vitaminu D klesají krátce po jejich zastavení..

Ve skutečnosti byly hladiny vitaminu D o 20% nižší u žen, které právě vysadily léky, než u žen, které je dlouho neužívaly. Dobrá zpráva: živiny, byliny a léky pro zdravý životní styl mohou pomoci vyrovnat hormony ke zmírnění těchto příznaků.

Důsledky přijetí OK

Schopnost OC pokrýt širokou škálu příznaků představuje další nebezpečí pro ženy. Protože se navenek cítíme dobře: nebojujeme s PMS, akné, bolestí ani jinými zjevnými příznaky - nevíme, co se tam opravdu děje.

Stavy, jako je onemocnění polycystických vaječníků, jsou předzvěstí metabolického syndromu a cukrovky typu 2 u některých žen a předcházejí dalším chronickým problémům, jako jsou srdeční choroby nebo nealkoholické tukové onemocnění jater.

Poznámka! Dlouhé zpoždění po užití antikoncepčních pilulek je varovným signálem nutnosti léčby.

Další možné komplikace:

 • Snížení množství testosteronu produkovaného tělem. Testosteron je spojen s akné (dospívající chlapci jsou postiženi více než dívky), a když se hladiny vrátí k normálu, objeví se s ním akné. Akné je běžné u těch, kteří užívali léky ke zmírnění příznaků akné. U některých pacientů, kteří dříve netrpěli problémovou pokožkou, to začíná za 20–30 let.
 • Nadýmání: Progestin v některých tabletách působí jako diuretikum a pacient je znatelně oteklý. Časem se to vyřeší.
 • Změny nálady u těch, kteří dříve trpěli PMS. I když se to děje bez ohledu na minulost. Pamatujte, že během užívání tablet jste se nezměnili jen vy, ale hormony se v dospívání ve věku 20, 30, 40 let velmi liší..

Pokud po OK není žádná doba, pak existuje podezření, že se nic nového s nerovnováhou v těle nestalo. Nebo se to postupem času dokonce zhoršilo, protože hlavní příčiny těchto bolestivých stavů nebyly odstraněny.

Menstruační cyklus a antikoncepce: proč menstruace po zrušení antikoncepce

Když ženy začnou užívat antikoncepční pilulky, není neobvyklé, že ženy pociťují určité změny v těle, jako je opakovaná nevolnost nebo citlivost v prsou. Je logické, že se zdravotní stav může po ukončení užívání perorálních kontraceptiv změnit. Jakýkoli typ hormonální antikoncepce může ovlivnit menstruační cyklus, a to i několik měsíců po vysazení léku.

Jak antikoncepční pilulky ovlivňují menstruační cyklus

Existují desítky typů antikoncepčních pilulek (perorální antikoncepce, OC). Všechny obsahují různé hladiny hormonů, které jsou vylučovány do těla ženy, aby se zabránilo těhotenství. Hormony v antikoncepčních pilulkách zastavují ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu) a mohou ovlivnit průběh menstruace a související vedlejší účinky. Může být ovlivněno mnoho aspektů menstruačního krvácení a účinek se může časem měnit. Vaše menstruace se mohou prodloužit nebo zkrátit, nepravidelně, ztvrdnout nebo ulehčit než dříve. Tyto nežádoucí účinky jsou běžné u jakékoli metody hormonální antikoncepce, zejména v prvních měsících užívání..

Progesteron a estrogen v antikoncepčních pilulkách potlačují uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH), které jsou odpovědné za restart cyklu po menstruaci a ovulaci.

Standardní kombinovaná perorální antikoncepce se skládá z hormonů progesteronu a estrogenu, které se užívají denně po dobu tří týdnů, po nichž následuje týden bez pilulek (nebo placebových pilulek), což způsobuje „průlomové krvácení“ v důsledku snížené hladiny hormonů. Přestože se navenek málo mění (menstruační krvácení v 1. týdnu 28denního cyklu), trvale vysoká hladina progesteronu a estrogenu u ženy užívající pilulku účinně zvrací normální hormonální cyklus, který je základem ovulace..

Nežádoucí účinky jsou častější u pilulek s progesteronem (nazývaných mini-pilulky) než u kombinovaných pilulek, které navíc obsahují estrogen. Při užívání "jednofázové" tablety (obsahuje stejnou dávku hormonů denně) je častěji pozorován výskyt "rozmazaného výtoku" než při použití "třífázové" (různé dávky během cyklu).

Proč po zrušení antikoncepčních pilulek neexistuje žádné období

Pokud se rozhodnete přestat užívat pilulky, může trvat nějakou dobu, než se cyklus vrátí k normálu. Toto období je pro každou ženu individuální. Někteří se vrátí do normálního menstruačního cyklu během několika dní, zatímco jiným trvá měsíce, než se jejich menstruace přizpůsobí. Kromě toho každý organismus reaguje odlišně na změny spojené s vnitřními a vnějšími faktory. Hladiny hormonů kolísají z mnoha důvodů. Absence menstruace po zrušení OK může být způsobena přítomností alespoň jednoho z následujících negativních faktorů:

 1. Stres - zvyšuje hladinu kortizolu, který se také nazývá „stresový hormon“. Ovlivňuje hypotalamus, žlázu, která řídí mnoho hormonálních funkcí v těle. V důsledku toho může dojít k hormonální nerovnováze. Stres také vytváří začarovaný kruh: žena se obává zpoždění menstruace, hladina hormonů v jejím těle kolísá, což dále snižuje pravděpodobnost menstruace. Proto mnoho lékařů v takové situaci doporučuje absolvovat těhotenský test - moč nebo krev - pro obnovení duševní rovnováhy. Jakákoli situace, která způsobuje stres, může vyvolat selhání cyklu. Důvody poruchy měsíčního cyklu mohou být maturitní zkoušky, problémy v práci, nemoc milovaného člověka, stěhování.
 2. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Jedním z účinků dlouhodobého užívání hormonů pro kontrolu porodnosti je ztenčení výstelky dělohy - endometria. To může nakonec po určitou dobu vést k nepřítomnosti menstruace..
 3. Sexuální infekce. Hormonální metoda chrání ženu před nechtěným těhotenstvím, ale není schopna ji chránit před sexuální infekcí. Ovariální dysfunkce se může vyvinout i při malém zánětlivém procesu. Po ukončení léčby může ovlivnit menstruační cyklus.
 4. Diety. Přílišné omezování příjmu kalorií může vést k hormonální nerovnováze a negativně ovlivnit menstruační cyklus, protože tělo nebude přijímat živiny potřebné pro správnou tvorbu hormonů.
 5. Dramatické hubnutí. Věděli jste, že k produkci pohlavních hormonů je zapotřebí cholesterol? A je to tak. Abnormálně nízké procento tělesného tuku může hormony poškodit. Ženy s nadváhou nebo podváhou mohou mít různé hormonální problémy, včetně chybějící menstruace.
 6. Nadměrná fyzická aktivita. I u žen, které nepoužívají OK, může nadměrná fyzická aktivita způsobit zpoždění nebo nepřítomnost menstruace. Intenzivní sporty často narušují hormonální hladiny a menstruační cyklus. Profesionální sportovci mají tendenci trpět amenoreou, ale tento účinek mohou zaznamenat i amatérští sportovci..

Všechny organismy se liší a konkrétní účinek po vysazení antikoncepce může záviset na příznacích, které žena zaznamenala před užitím tablet. Některé změny jsou však obecné:

  Hlubší a bolestivější menstruace. Pokud jste měli bolesti a silné krvácení dříve, než jste začali používat antikoncepci, vaše problémy se pravděpodobně vrátí. Antispasmodika (No-shpa, Spazmalgon) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen) pomohou zvládnout bolest a zlepšit pohodu. Pokud to nebylo dříve pozorováno, stojí za to počkat 1-2 cykly, což umožní normalizaci sekrecí po hormonálních výkyvech v důsledku zrušení OK. Hojná menstruace, která ženu trápí delší dobu, vyžaduje další vyšetření u gynekologa.

Většina příznaků, které se projeví po ukončení užívání antikoncepce, je dočasná. Po několika menstruačních cyklech by vaše tělo mělo obnovit normální rytmus a menstruace by se měla vrátit do normálu..

Důvody absence menstruace po zrušení OK - video

Jak dlouho může trvat zpoždění menstruace a co je třeba udělat

I když vaše menstruace před použitím antikoncepce vypadala jako hodinky, může trvat několik měsíců, než se váš cyklus po ukončení užívání OC vyrovná. A pokud byly pro vás v minulosti nepravidelná období normou, je pravděpodobné, že se tento problém znovu objeví. Spolehlivý plán, který se vám líbil, byl pouze výsledkem užívání hormonálních pilulek. Pokud se vaše menstruace úplně zastaví, může trvat několik měsíců, než se obnoví. Gynekologové doporučují, aby se tělo mohlo zotavit samo do 3 měsíců po ukončení užívání antikoncepčních pilulek. Pokud menstruace chybí nebo po této menstruaci zůstává nepravidelná, navštivte svého lékaře, aby zjistil příčinu..

Vyloučení pravděpodobného těhotenství

Mnoho žen si myslí, že po ukončení užívání pilulky trvá dlouho, ale výzkumy ukazují, že je téměř stejně pravděpodobné, že otěhotní téměř okamžitě, jako ženy, které používaly bariérové ​​metody (například kondomy). Až 96% žen, které užívají antikoncepční pilulky, otěhotní během jednoho roku. Pokud zpoždění menstruace způsobuje u ženy úzkost a podezření, doporučuje se:

 • provést krevní test na hCG na klinice (určuje těhotenství již 6-8. den po oplodnění vajíčka);
 • udělat domácí těhotenský test (pomůže zjistit těhotenství pouze za 3-4 týdny).

Jak správně zastavit antikoncepční pilulky

Většina lékařských odborníků a lékařů navrhuje nezastavovat antikoncepci v polovině cyklu. Místo toho se doporučuje dokončit aktuální obal a nespustit nový. To pomáhá tělu snadněji se vrátit do normálního cyklu. Také pokud přestanete užívat antikoncepční pilulky v polovině cyklu, můžete mít křeče a špinění již dva dny po poslední pilulce. Hormony získané z pilulek se vylučují do dvou dnů. Tělo se poté pokusí obnovit přirozený menstruační cyklus..

Absence menstruace po zrušení OK by neměla způsobit okamžité znepokojení ženy, protože jde o variantu normy. V některých případech to však může znamenat, že došlo k těhotenství, proto vám pomůže situaci objasnit domácí těhotenský test nebo krevní test na hCG na klinice..

Nedostatek menstruace po zrušení antikoncepce: norma nebo patologie?

Perorální antikoncepce je nejspolehlivější způsob, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Účinek léků je založen na zásahu účinných látek do přirozeného hormonálního pozadí ženy. Jak ale takové narušení ovlivní práci reprodukčního systému dívky? Jak rychle se menstruace vrátí na obvyklý cyklický „kanál“ po zrušení antikoncepce? Pojďme na to přijít společně.

Princip vlivu na tělo ženy

Základem působení jakýchkoli prostředků orální antikoncepce, ať už jde o nouzové léky, jako je Postinor, nebo o prostředky systematické expozice Janine, je účinek aktivních složek na hlavní ženské reprodukční hormony. V tomto případě mluvíme o inhibici hlavních funkcí folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Ve skutečnosti se vytváří účinek "umělé sterility", který zastavuje práci vaječníků pomocí léků.

Účinky na endometrium

V závislosti na typu antikoncepční pilulky lze účinek uplatnit nejen na schopnost ženy ovulovat, ale také na kvalitativní a kvantitativní vlastnosti endometria dělohy. Toto zaměření je způsobeno další „bezpečnostní sítí“. I v případě zrání a oplodnění se vajíčko nebude moci uchytit na stěně dělohy a pokračovat ve svém dalším vývoji.

Vliv na výběr

Účinek účinných látek na schopnost cervikálních kanálků produkovat sliznici je založen na principu další ochrany. Léky neinhibují tuto funkci, ale mění povahu vyráběného „produktu“. Hlenovitá látka se stává hustší, viskózní a viskózní. Když se spermie dostanou do takového prostředí, ztrácejí schopnost rychle se pohybovat děložními kanály..

Adaptační období

Gynekologové tvrdí, že i přes dočasné potlačení jedné z hlavních funkcí orgánů reprodukčního systému se cyklus menstruace nezastaví zahájením užívání antikoncepčních pilulek. Jako důležitá součást systému, který je ovlivněn, procházejí období změnami, ale vůbec nezmizí..

Mnoho žen, které používaly hormonální tobolky jako antikoncepci, uvedlo, že časový interval menstruace se změnil v souladu s příjmem pilulek. Do 3 měsíců po začátku přijetí byly stanoveny kritické dny na základě režimu příjmu léku. Tato cyklicita je založena na užívání 21 tobolek s účinnou látkou a pauze 7-10 dní. Během tohoto období „přišla“ menstruace.

Rovněž se změnila povaha odmítnuté látky. Krvavý hnědý výtok se stal méně objemným, tmavé epiteliální sraženiny v prvních dnech menstruace z konzistence zmizely. Mnoho lidí si všimlo, že předmenstruační příznaky zhoršené akutními bolestivými křečemi se staly méně výraznými nebo vymizely.

Jak se ale „chová“ menstruace po úplném zrušení hormonální antikoncepce? Jak rychle se cyklus obnoví? Může jev charakterizovaný zpožděním menstruace po zrušení OK naznačovat přítomnost patologie??

Přestaňte užívat tobolky a normalizujte menstruační cyklus

Na základě principu působení OK je zřejmé, že působení aktivních složek je založeno na hluboké integraci do hormonálního pozadí ženy. Proto byste neměli očekávat okamžitou normalizaci menstruačního cyklu po zrušení antikoncepčních pilulek..

Gynekologové tvrdí, že čím déle žena tobolky užívala, tím déle bude trvat proces uzdravení. Ve skutečnosti se menstruační cyklus obnoví..

Kdy očekávat menstruaci

Lékaři říkají, že proces konečného zavedení cyklu menstruace může v průměru trvat až 3 měsíce. Tento časový interval zahrnuje obnovení produkce hormonu stimulujícího folikuly a „zahájení“ vaječníků a normalizaci celkového hormonálního pozadí těla, které přežilo „invazi“ levonorgestrelu.

Přečtěte si v článku na odkazu, kdy máte čekat na menstruaci po zrušení Jess.

Co je levonorgestrel

Na základě farmaceutických vlastností je levonorgestrel umělým syntetizovaným analogem estrogenu „ženského hormonu“. Látka je součástí jakéhokoli perorálního kontraceptiva a poskytuje střední a progesteronovou fázi menstruace. Právě tyto „segmenty“ celého menstruačního cyklu jsou „odpovědné“ za schopnost ovulace a úspěšné připojení oplodněného vajíčka ke stěnám dělohy..

Věkové rysy

S maximální opatrností stojí za to zahájit a ukončit příjem u velmi mladých dívek a žen na pokraji menopauzy. Že v prvním případě, že ve druhém případě je hormonální pozadí extrémně nestabilní, a zásah třetí strany může vést k vážným patologiím jak v práci orgánů reprodukčního systému, tak ve fungování nadledvin a štítné žlázy.

Možné následky a nedostatek menstruace

Ale co když po zrušení antikoncepční pilulky nebude žádné období? Odpověď je jasná - jděte k lékaři. Žena, která prohlásí, že nemá menstruaci po dobu překračující časové limity stanovené pro normalizaci hormonálních hladin, by se měla obrátit na odborníka a složit řadu testů nezbytných ke zjištění důvodu. Zvažte nejčastější dysfunkce, které způsobují zpoždění menstruace po užívání antikoncepčních pilulek:

Těhotenství

Tento jev lze stěží nazvat dysfunkcí, ale nejčastěji je to těhotenství, které způsobuje nepřítomnost menstruace po zrušení hormonální antikoncepce. Paradoxně mnoho gynekologů předepisuje perorální antikoncepci jako léčbu neplodnosti, pokud během vyšetření nejsou detekovány žádné funkční poruchy v reprodukčním systému.

Tento efekt je založen na principu „restartu“ vaječníků. Taková terapie jako léčba neplodnosti je krátkodobá a je předepsána po dobu 1 až 4 měsíců, v závislosti na vlastnostech těla pacienta. Pokud došlo k těhotenství během období účelové antikoncepce pomocí perorálních kontraceptiv, pak ve většině případů mluvíme o nesprávném příjmu drogy.

Je přísně zakázáno házet nebo střídat antikoncepční pilulky podle vašeho uvážení. Přes podobný účinek má každý z nich individuální kumulativní účinek..

Gynekologové doporučují užívat tobolky současně. Pokud žena zapomene užít vytouženou pilulku, je nutné mezeru okamžitě vyplnit, ale v žádném případě se nedoporučuje překračovat stanovenou dávku. Pokud jde o antikoncepci, počet tablet nebude hrát rozhodující roli, ale předávkování může narušit celkový stav těla.

Na základě diskusí zveřejněných na tematických fórech je zřejmé, že mnoho žen je znepokojeno otázkou: „Co dělat, pokud během období neúmyslného přijetí došlo k nechráněnému pohlavnímu styku?“ V tomto případě odborníci doporučují uchýlit se k užívání okamžitých perorálních kontraceptiv, jako jsou „Postinor“ nebo „Escapel“.

S velkým zpožděním je nutné provést těhotenský test nebo darovat krev pro hormon hCG. Výsledek bude pravděpodobně pozitivní..

Amenorea

Dlouhé zpoždění menstruace, které přesahuje šest měsíců po zrušení hormonální perorální antikoncepce na pozadí negativního těhotenského testu, může naznačovat přítomnost patologických jevů spojených s menstruačním cyklem. Tato dysfunkce se nazývá amenorea..

Termín charakterizuje nepřítomnost menstruace po několik cyklů. Amenorea se může objevit z různých důvodů, včetně dědičných. Na základě statistik může ne více než 3% antikoncepčních pilulek způsobit amenoreu jako vedlejší účinek absolvování kurzu. Ve většině případů je projev dysfunkce charakteristický pro „rizikovou skupinu“: dívky ve stádiu formování reprodukčního systému a ženy v premenopauzálním období.

Amenorea není vážným důvodem k obavám, protože není důkazem nevratných patologických procesů, které ovlivnily orgány reprodukčního systému. Pokud však nastane problém, stále stojí za to kontaktovat odborníka. Gynekolog předepíše průběh udržovací terapie, aby se zabránilo opakování tohoto jevu..

Pohlavně přenosné nemoci

Dalším poměrně častým problémem, vyjádřeným v nepřítomnosti kritických dnů po zrušení antikoncepčních pilulek, je přítomnost infekcí přenášených během nechráněného pohlavního styku. Perorální antikoncepce může chránit dívku před nechtěným těhotenstvím, ale tobolky nejsou schopné odolat houbovým a imunitním chorobám přenášeným z partnera na partnera během sexu..

Ve většině případů není zpoždění menstruace po zrušení antikoncepčních pilulek spojeno s těhotenstvím nebo amenorea je příznakem syfilisu, HIV, kapavky, hepatitidy různých etymologií. Taková onemocnění mohou při absenci řádné léčby způsobit vážné komplikace v práci orgánů reprodukčního systému a celého organismu..

Jedním z nejčastějších důsledků pokročilých pohlavních chorob je získaná ženská neplodnost..

Sexuálně přenosné infekce nejsou doprovázeny pouze absencí menstruace. Mezi nejčastější příznaky odborníci rozlišují akutní bolesti v dolní části břicha, hnilobný zápach ve výtoku, svědění v perineu, výskyt puchýřkovitých výrůstků na stydkých pyskech, výskyt jasně žlutých a zelených sraženin ve sliznicích.

Pro včasnou léčbu nebo vyloučení přítomnosti pohlavně přenosných chorob je nutné při diagnostice dlouhodobé nepřítomnosti menstruace po zrušení antikoncepce je nutné poradit se s lékařem a složit řadu testů.

Hormonální nerovnováha

Dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek může způsobit celkové hormonální narušení těla. Umělé změny hladin hormonů mohou negativně ovlivnit fungování štítné žlázy nebo vyvolat adrenální dysfunkci. V tomto případě mezi užíváním antikoncepce neexistují žádné období..

Onkologická onemocnění

Užívání antikoncepce není schopno vyvolat vývoj zhoubných nádorů v těle. Zásah do hormonálního pozadí ženy může pouze urychlit růst novotvarů.

Gynekologové tvrdí, že dlouhá absence menstruace může být důkazem onkologie.

Ovariální patologie

Přítomnost polycystických onemocnění, cysty na vaječnících mohou způsobit nepřítomnost menstruace po zrušení perorální antikoncepce.

Poruchy endometria

Tato patologie není charakterizována úplnou nepřítomností menstruace po zrušení antikoncepčních léků, ale je vyjádřena v netypické „namazané“ konzistenci. Vzhledem k účinku kombinované antikoncepce jak na hormony, tak na tloušťku vrstvy endometria, mohou po ukončení užívání nastat problémy s tvorbou přirozené epiteliální vrstvy.

Věnujte pozornost prvním obdobím po ukončení užívání antikoncepčních léků. Netypické skvrny mohou být vážným důvodem k obavám. Patologické procesy v tkáních endometria mohou způsobit získanou neplodnost, proto pokud jsou v sekrecích necharakteristické sraženiny, okamžitě vyhledejte odborníka!

Aby se zabránilo negativním důsledkům pro tělo nebo nástupu neplánovaného těhotenství, doporučují lékaři odpovědný přístup k procesu dokončení užívání perorálních kontraceptiv. Nedoporučuje se náhle přestat pít drogu uprostřed cyklu 21 tobolek. Dokončete balíček. Bude to hladký odchod z průběhu antikoncepční terapie..

Kdy můžete plánovat otěhotnění??

Mnoho žen, které se rozhodnou ukončit užívání OK, má zájem nejen o to, kdy se po zrušení antikoncepce obnoví cyklická menstruace, ale také o to, jak dlouho po skončení kurzu můžete myslet na doplnění.

Gynekologové tvrdí, že tělo se po takovém hormonálním zásahu plně „zotaví“ nejdříve 3 měsíce po užití poslední tobolky. Na základě názoru odborníků můžeme dojít k závěru, že stojí za to plánovat těhotenství 90–100 dní po ukončení kurzu. Normalizovaný menstruační cyklus se stane jistým znamením připravenosti těla plně vykonávat své reprodukční funkce..