Bazální teplota před menstruací a po menstruaci. Pravidla měření bazální teploty

Každý, kdo plánuje dítě v blízké budoucnosti nebo jen sleduje jeho zdraví, se zajímá o zvláštnosti práce těla. Mnoho žen měří bazální teplotu, protože pomáhá pochopit, zda reprodukční systém funguje normálně. Chcete-li zjistit, zda je vše v pořádku, musíte vědět, jaké ukazatele by žena měla mít v různých obdobích cyklu..

Pravidla měření

Než začnete mluvit o konkrétních hodnotách, je důležité přesně zjistit, jak by měla být měřena bazální teplota před menstruací. Nejpřesnější hodnoty budou pouze při splnění několika podmínek. Doporučuje se tedy provádět měření současně, ráno, až do okamžiku, kdy žena vstane z postele. Lékaři doporučují sledovat bazální teplotu a neprovádět měření v ústech nebo v podpaží. Předpokládá se, že v konečníku je nejspolehlivější.

Vykreslování

Je třeba poznamenat, že existují obecné průměrné ukazatele toho, jaká by měla být bazální teplota před a po menstruaci, během ovulace a také v jiných obdobích cyklu. Ale každý organismus je individuální, proto, abychom pochopili, zda existují problémy s reprodukčním systémem, je nutné pravidelně zaznamenávat získané hodnoty a vytvářet grafy. Možná onemocnění se posuzují podle teplotních výkyvů, podle rozdílu v ukazatelích v první a druhé fázi, podle povahy jejich změn. Graf je sestaven následovně: vodorovná osa označuje dny cyklu a svislá osa označuje hodnoty měření. Za normálních okolností by na něm měly být jasně vysledovány dvě fáze. V první z nich je teplota nižší a je na úrovni 36,5 stupňů a ve druhé, ke které dochází po uvolnění vajíčka, stoupne na 37 nebo více. Abychom pochopili, zda existují nějaké problémy, lékaři doporučují odečíst průměry v každé z fází. Rozdíl mezi nimi musí být nejméně 0,4 stupně.

Cyklické změny

Pokud je to jasné z indikátorů v první a druhé fázi, pak mnoho žen znepokojuje otázka, jaká by měla být bazální teplota před menstruací. V ideálním případě by během druhé fáze, která začíná po ovulaci, měly být hodnoty nad 37 stupňů. Na začátku menstruace se mohou mírně snížit. První dny menstruace se vyznačují skutečností, že teplota každý den klesá a na konci dosáhne úrovně 36,5-36,8 stupňů.

Před ovulací může bezprostředně po uvolnění vajíčka ještě více poklesnout a prudce stoupat. To naznačuje, že druhá fáze začala. Pokud jsou ukazatele měřeny pravidelně, lze odchylkou hodnot předpokládat různé problémy. Navzdory skutečnosti, že mnozí hovoří o nesmyslnosti měření v kritických dnech, teplota v tomto období může říci, kterým aspektům zdraví žen je třeba věnovat pozornost. Bazální teplota během menstruace by měla klesnout, pokud se tak nestane, měli byste myslet na absolvování vyšetření.

Možné nemoci

V průměru by se ukazatele měly začít snižovat několik dní před začátkem vypouštění. Během kritických dnů by mělo dojít také k postupnému snižování teploty. Pokud namísto poklesu během menstruace dojde k prudkému nárůstu ukazatelů asi 37,6 stupňů, může to znamenat vývoj endometritidy nebo endomyometritidy. Zvýšená bazální teplota během menstruace by samozřejmě měla upozorňovat, ale je nepřijatelné diagnostikovat pouze jedno měření.

Ale v případě, že ve druhé fázi teplota sotva dosáhne 37 stupňů, ale s nástupem kritických dnů stoupne nad tuto úroveň, lze podezření na zánět přídavků. Kromě toho měření umožňují identifikovat problémy s trubkami nebo děložním čípkem. Stojí za to hovořit o pravděpodobném zánětu těchto orgánů v těch případech, kdy se teplotní ukazatele zvýší o 4-5 den menstruace. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm případům, kdy je bazální teplota před menstruací 37,2. Pokud současně s nástupem kritických dnů významně neklesne, je lepší provést test. Možná se jedná o těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud se ale teplota zvýšila o jeden den, neměli byste se bát, nic to neznamená. Nezapomeňte také, že samotná měření nestačí k provedení diagnózy; to bude vyžadovat řadu vyšetření.

První fáze

Po zvládnutí teploty během kritických dnů můžete zjistit, jak by se tělo mělo chovat po jejich skončení. Obyčejně by hodnoty teploměru měly být asi 36,6, ale budou záviset na osobních vlastnostech každé dívky nebo ženy. U některých zůstanou na úrovni 36,4 během celé první fáze, u jiných mohou vystoupit na 36,8 stupňů. Oba popsané případy jsou ale docela přijatelné..

Výraznější nárůst teploty však naznačuje, že je lepší, aby se žena poradila s gynekologem. Pokud se ukazatele v první fázi blíží 37 stupňům, může to znamenat nedostatek estrogenu. To však lze potvrdit pouze krevním testem na hormony. Měli byste být také opatrní, pokud během menstruace stoupne bazální teplota během menstruace a její periodické zvyšování o 1-2 dny během první fáze až na 37 stupňů a více. To může naznačovat zánět..

Indikátory během ovulace

Neobvyklá bazální teplota před menstruací nebo během jejího průchodu může naznačovat řadu problémů. Ale měření v jiné dny nejsou o nic méně orientační. Za normálních okolností žena ráno po uvolnění vajíčka pozoruje zvýšení teploty. Může to být ostré nebo postupné. U některých se první den zvýší o 0,4 stupně, u jiných se tento rozdíl získá za 2–3 dny. Obě tyto situace jsou naprosto přijatelné. V případě, že vzestup hodnot trvá déle než 3 dny, lze mít podezření na podřadnost vajíčka uvolněného z vaječníku nebo nedostatek estrogenu. Je zpravidla téměř nemožné otěhotnět v takovém cyklu..

Začátek druhé fáze

Pokud ukazatele po uvolnění vajíčka nedosahují 37 stupňů, může to znamenat podřadnost žlutého tělíska. Ale nestojí za to mluvit o nedostatečnosti druhé fáze pouze hodnotou teploty. Je důležité podívat se nikoli na samotné ukazatele, ale na rozdíl v hodnotách, které byly v první a druhé části cyklu. Pokud jsou měření prováděna ve stupních Celsia, pak to bude během normálního fungování těla 0,4 nebo dokonce vyšší. Ačkoli se neoplatí dělat žádné diagnózy bez vyšetření. Nedostatek druhé fáze a jmenování progesteronových léků je možný pouze po příslušné analýze.

Konec druhé fáze

Bez ohledu na to, jaké hodnoty měla žena po ovulaci a před ní, měla by se bazální teplota před menstruací začít snižovat. Navíc by jeho hodnota do prvního dne cyklu normálně neměla překročit 37 stupňů. Pokud podle plánu došlo k ovulaci před více než 14 dny a teplota neklesla, můžete provést test, který pomůže diagnostikovat početí dítěte v raných fázích. Bazální teplota před měsíčními 37 stupni je považována za zcela normální. Je však důležité, aby to s nástupem výtoku klesalo. Pokud začala menstruace a horečka trvala několik dalších dní a klesla až ke konci kritických dnů, může to znamenat přerušené těhotenství.

Fáze trvání

Kromě toho, co víme, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, je důležité vědět, jak dlouho může každá část cyklu trvat. Délka pouze jeho druhé části je tedy relativně konstantní, v závislosti na vlastnostech organismu každé konkrétní ženy to může být 12-16 dní. Je však zvažována ideální volba, která trvá 14 dní. Ale zdlouhavá první část cyklu se může pohybovat od 10-12 dnů do několika týdnů. Samozřejmě, s 28denním cyklem trvá asi 14 dní, během nichž má folikul čas zrát a dojde k ovulaci. U některých žen to však může být mnohem delší. Současně v jejich těle procházejí všechny nezbytné fáze: růst a zrání folikulu, uvolňování vajíčka, tvorba a fungování žlutého tělíska..

Normální možnosti

Nestojí za to mluvit o jakýchkoli onemocněních pouze úrovní teplot. Tato informace je však nutná k podezření na určité problémy a k provedení nezbytného výzkumu k potvrzení nebo popření diagnózy. Současně je nemožné posoudit pouze jeden cyklus; je nutné provádět měření po dobu nejméně tří měsíců. Pokud se obraz opakuje každý měsíc, můžete společně s gynekologem vyvodit jakékoli závěry analýzou změn bazální teploty před menstruací. Sazbu za to nelze nastavit v absolutních hodnotách. Závisí to jak na hodnotách ve druhé, tak v první fázi. Pokud jsou ukazatele ženy před ovulací kolem 36,4 stupňů, pak po ní nesmí překročit 36,9. Současně zvýšení denní teploty až na 37 nebude hovořit o blížících se kritických dnech, ale o nástupu těhotenství.

Anovulační cykly

V ideálním případě by žena měla mít dvoufázový graf bazální teploty. Před menstruací mírně klesá, ale zároveň rozdíl mezi průměrnými ukazateli první a druhé poloviny cyklu zapadá do normy. Je však docela přijatelné, pokud ovulace chybí jednou nebo dvakrát ročně. V tomto případě se indikátory mohou měnit každý den, teplota může stoupat a klesat. To nenaznačuje žádné problémy, pouze to, že tento měsíc nedojde k ovulaci..

Důležité nuance

Pokud by v některý ze dnů před měřením došlo k porušení běžného denního režimu, teplota nebude orientační. Pokud jste vypili alkohol večer, vstali jste pár hodin před měřením na toaletě nebo jste byli ráno blízko, mohou se získané hodnoty významně lišit. Dokonce i banální podráždění žaludku nebo stres předchozího dne může způsobit kolísání teplotní křivky. To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nemožné posoudit zdravotní stav ženy pouze na základě jednoho grafu. Zároveň je však třeba poznamenat, že ani ideální graf, ve kterém jsou načrtnuty dvě jasné fáze s dobrým rozdílem v ukazatelích a bazální teplota před menstruací je 36,9 stupňů, neznamená, že si žena vede se svým zdravím dobře. Například měření neposkytnou žádné informace o velikosti endometria v děloze nebo adhezích v tubách. Proto ani při normálních ukazatelích byste neměli zanedbávat návštěvy gynekologa.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Sestavení grafu bazální teploty jako způsobu, jak zjistit příznivý čas pro oplodnění, je známé každé ženě. V našem článku se budeme zabývat tím, jaké hodnoty bazální teploty po menstruaci jsou normální a co mohou znamenat její odchylky, protože plán umožňuje kromě identifikace ovulace sledovat vaše zdraví.

Hodnoty fázové teploty

Pomocí této metody se zaznamenává tělesná teplota v klidu, měřená rektálně. Znalost hlavních indikátorů, metod měření a pravidel pro konstrukci teplotní křivky má velký význam pro získání aktuálního grafu.

První fáze: bazální teplota po menstruaci

 • V první polovině cyklu se bazální teplota po menstruaci udržuje na 36,2-36,5 °, v některých případech na 36,7 °. Doba trvání: přibližně 1 až 11 dní (s 28denním cyklem). V této době určité množství estrogenu v krvi vytváří nejpříznivější podmínky pro růst a vývoj dominantního folikulu.
 • Od 12 do 16 dnů dojde nejprve k poklesu o 0,1 - 0,2 °, což znamená rychlý odchod z článku, a poté ke zvýšení o 0,4-0,6 °, což potvrzuje skutečnost prasknutí kapalné bubliny s článkem. Kvůli takovému okamžiku se měří teplota, protože je to jediný segment cyklu, jen den nebo o něco více, kdy je nejpravděpodobnější koncepce.

Druhá fáze: vysoká bazální teplota pro početí

 • Druhá fáze je charakterizována teplotou 37,0-37,3 °, ale ne vyšší než 37,5 °. V tomto případě působí progesteron, který je nezbytný pro vytvoření příznivých podmínek pro početí a těhotenství..
Rozdíl v bazální teplotě po menstruaci a před fázemi s normálním cyklickým obdobím je 0,4-0,6 °.

Pokud jsou možné atypické ukazatele po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci může naznačovat nedostatek hormonu první fáze, což způsobuje zvýšení teplotních indikátorů. Ale možná jde pouze o individualitu daného organismu, pokud jsou takové hodnoty zaznamenávány měsíčně. Například u dokonale zdravé ženy jsou po číslech v první části grafu 36,1–36,2 ° ve druhém segmentu zaznamenány hodnoty 36,8–36,9 °.

Bazální teplota po menstruaci 36.8

Bazální teplota po menstruaci je 36,8 a zvýšení jejích hodnot po ovulaci, ale při odchylce 0,4 ° není patologie rozpoznána. Tento stav se nazývá hypertermický a je definován jako normální individuální příznak..

Předpokládá se, že normální průměrné výkyvy teplotních čísel jsou následující:

 • Od prvního do posledního dne menstruace dochází ke snížení z 37 na 36,3-36,5 °;
 • Před ovulací klesání s poklesem o 0,1-0,2 °;
 • Poté, co se buňka objeví do 3 dnů, zvýšení na 37,0-37,3 °;
 • Ve druhé fázi udržuje 37,0-37,4 °;
 • 1-2 dny před menstruací, pokles na 36,8 °;
 • Pokud nedojde k poklesu a dojde ke zpoždění, můžeme hovořit o nástupu těhotenství.
Existují možné výkyvy bazální teploty po menstruaci o 0,1-0,2 ° - to je u zdravé ženy zcela normální.

Diagnostikovat nemoc podle plánu

V případě onemocnění dochází k odchylkám od normálních teplotních hodnot. Nejběžnější jsou zánětlivé procesy.

Bazální teplota po menstruaci 37 °

Bazální teplota po menstruaci 37 ° je identifikačním znakem endometritidy, zánětu děložní sliznice. S mírným poklesem v předvečer kritických dnů dochází k nárůstu v první den menstruace a může trvat až do jejich konce a později. Pokud takový obrázek na grafu najdete, měli byste kontaktovat svého gynekologa, abyste se problému včas zbavili.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 °

Při zánětu přívěsků je bazální teplota po menstruaci také charakteristická pro 37,1-37,0 °. K těmto číslům prudce stoupá, trvá několik dní a stejně prudce klesá. V takových případech můžete nesprávně vypočítat den ovulace, přičemž tento skok použijete, pokud se to stalo 9. nebo 11. den. U tohoto onemocnění bude ve druhé fázi cyklu teplota ukazovat hodnoty nad normální hodnotu, což bude opět vyžadovat lékařský zásah, aby se předešlo komplikacím.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 ° může znamenat začátek procesu zánětu přívěsků.

Možné příčiny odchylek a chyb

Vysoká bazální teplota po menstruaci, která trvá pouze jeden den, nepředstavuje zvláštní hrozbu, protože je zřejmé, že za den nezmizí ani jeden zánět. Proto je třeba hledat jiné důvody.

Pokud pravidla nejsou dodržována

Mohlo dojít k chybám měření. Pamatujeme si, že měření jsou prováděna s přihlédnutím k jasným pravidlům:

 • Po 6 hodinách klidného spánku;
 • Ve stejnou dobu;
 • Bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů;
 • Jeden teploměr připravený večer;
 • Při použití elektroniky namočte na 5-7 minut nebo dokud nezazní pípnutí.

Další faktory

Výsledek mohou ovlivnit také vnější faktory:

 • Stresující situace den předem;
 • Nespavost nebo přerušovaný spánek;
 • Fyzický stres, přepracování;
 • Studený;
 • Sexuální styk méně než 8 hodin před měřením;
 • Let, změna klimatických podmínek.
Někteří skeptici se domnívají, že graf bazální teploty není dostatečně přesný, protože teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, což analytikovi ztěžuje.

Ale mnoho žen s jeho pomocí dokázalo naplánovat těhotenství a vypočítat optimální čas pro účinný čin. Nechť to není dostatečně informativní, pokud jde o stanovení časného těhotenství, ale podle bodů v grafu označujících, jaká je bazální teplota po menstruaci, v době ovulace a před nimi, můžete posoudit hormonální rovnováhu, která podporuje plodnost ženy, zaznamenat odchylky v čase a přijmout vhodná opatření.

Výstup

Jaká by měla být bazální teplota po menstruaci, tedy v každém případě závisí na vlastnostech ženského těla. Můžete se zaměřit na průměrné standardy, s nimiž jsme vás seznámili. Současně je důležité dodržovat pravidla měření a vykreslování..

Za normální je považována dvoufázová křivka s viditelným předovulačním zatažením, nárůstem ve druhém období cyklického procesu a poklesem před menstruací. Jeho nepřítomnost naznačuje přítomnost těhotenství, pokud nárůst přetrvává déle než 18 dní po ovulaci.

Jaká by měla být bazální teplota během menstruace

Mnoho dívek, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě, používá několik metod pro výpočet nejpříznivějších dnů pro oplodnění současně, včetně měření bazální teploty (BT). Pomocí této metody je možné skutečně sledovat konec jedné fáze cyklu a začátek další, určit dny ovulace a zvýšit šance na početí. Bazální teplota během menstruace nemá malý význam, pokud dojde ke zpoždění, protože její ukazatele mohou naznačovat nástup oplodnění. Mimo těhotenství BT během menstruace odhaluje skryté gynekologické nemoci a hormonální poruchy.

Koncept bazální teploty

Přeloženo z řečtiny, bazální je „základní“, takže základní tělesná teplota se bere jako indikátory získané během měření na povrchu sliznic v přirozených otvorech lidského těla (konečník, ústní dutina, pochva). Získaná data se proto nazývají bazální, protože jsou nejblíže fyziologickým. Teplota, která je v normálních mezích, znamená, že zdraví ženy a co je nejdůležitější, její reprodukční systém je v dobrém stavu..

Měření BT po skončení menstruace, během nich a na konci cyklu po dlouhou dobu téměř nikdo nevodí v pochvě nebo v ústech, protože získané ukazatele mohou být zkresleny. Bazální teplota se nejpřesněji projevuje měřením v konečníku.

Pro jaké účely se BT měření provádějí

Chcete-li získat plnohodnotný graf bazální teploty pro konkrétní ženu, musí být změna indikátorů teploměru sledována nejméně čtyři měsíce po sobě. Výsledky získané během jednoho menstruačního cyklu neumožní správně posoudit stav reprodukčních orgánů a hormonální rovnováhu..

Graf BT může poskytnout gynekologovi spoustu důležitých údajů:

 1. Hodnoty BT během období očekávaných kritických dnů, pokud má dáma zpoždění, pomohou identifikovat těhotenství co nejdříve.
 2. Můžete sledovat, kdy začíná ovulační fáze cyklu a zda je vajíčko připraveno k oplodnění.
 3. Umožňuje odhalit skryté gynekologické patologie a zánětlivé procesy.
 4. Určete, jak dobře funguje endokrinní systém.
 5. Vyhodnoťte, zda vaječník produkuje hormony převládající v určité cyklické fázi ve správném množství.

U žen, které nemohou dlouho počat dítě, pomohou bazální měření identifikovat možné příčiny neplodnosti - nedostatek ovulace, hormonální nedostatek, ovlivňující implantaci embrya do dělohy.

Mnoho dívek používá metodu BT k početí dítěte určitého pohlaví, v závislosti na dni cyklu..

Pravidla měření

Aby bylo možné správně měřit bazální teplotu po menstruaci a v dalších fázích, je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel, protože tělo ženy je velmi náchylné ke změnám ve vnějším prostředí:

 1. Měření provádějte se stejným teploměrem, nejlépe rtutí - je přesnější a poskytuje menší chyby.
 2. Měření ihned po probuzení, bez náhlých pohybů a bez vstávání z postele - nejlepší čas pro zafixování BT je od 05.00 do 07.00 ráno.
 3. Je lepší měřit teplotu v konečníku, udržovat teploměr po dobu nejméně pěti minut, v hloubce 2-3 cm, poté výsledek okamžitě zapsat.
 4. Teplota se měří až po 5-6 hodinách nepřerušovaného spánku.
 5. Opravte značky v kalendáři, pokud bylo měření provedeno po sexu, konzumaci mastných, uzených, slaných jídel, stresu a nedostatku spánku.

Bazální ukazatele by neměly být měřeny, pokud je ženě diagnostikována akutní virová nebo bakteriální infekce probíhající na pozadí vysoké tělesné teploty. Výsledky BT v takové situaci budou nesprávné..

Změny teplotních indikátorů v průběhu měsíčního cyklu

Je nutné zahájit vypracování harmonogramu BT první den menstruace - fyzické ukazatele teploměru jsou v tuto chvíli mírně zvýšeny, takže tento indikátor je zřídka zohledněn. Mělo by být zřejmé, že data získaná během měření nepředstavují žádnou diagnózu, pokud existují odchylky od normy. Pouze odborník může mít podezření na onemocnění, o čemž svědčí významné změny normálních parametrů BT.

Během menstruace

Normou BT pro menstruaci jsou hodnoty teploměru 36,8–37 ° C. Dominance hormonu progesteronu v ženském těle právě skončila, což je nezbytné k vytvoření hustého a svěžího endometria, které zajišťuje zavedení embrya do stěny dělohy. V této době se žena může cítit slabá, má bolesti břicha vyzařující do dolní části zad. Některé dívky si stěžují na mírný pocit nevolnosti a závratě. Tyto příznaky nejsou nebezpečné - tělo je zbaveno toxinů.

Třetí den menstruace klesá bazální teplota z 36,8 ° C na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý den menstruace se ukazatele ještě snižují a zůstávají na 36,2–36,3 ° C. Pátý až šestý den bude teploměr ukazovat 36,3-36,4 ° C.

Po menstruaci

Během folikulární fáze je pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu spuštěn proces zrání folikulů v přílohách, z nichž jeden nakonec vytlačí zbytek, stane se největším a bude mít vajíčko.

Bazální teplota prvního dne nástupu menstruace se udržuje na úrovni 36,7-37 ° C a poté začíná klesat na 36,5-36,9 ° C. V předvečer ovulace bude teploměr ukazovat známky o několik desetin stupně méně - 36,4-36,5 ° C. Tato fáze před uvolněním vajíčka do děložní dutiny se nazývá nízkoteplotní fáze..

Ovulační fáze trvá 1–2 dny, což znamená, že teploměr bude v této době kolem 36,3–36,5 ° C. Poté, co vejce opustí dominantní folikul a vstoupí do dutiny vejcovodu, a poté do dělohy, bazální indexy pod vlivem uvolňování progesteronu prudce vzrostou - až na 37–37,3 ° C. Tento skok v BT je pro koncepci nejpříznivější..

Před nástupem menstruace

V případě úspěšného oplodnění zůstanou BT indikátory až do nástupu očekávané menstruace zvýšené a budou 37,1–37,5 ° C. Pokud žena otěhotní, ve třetí fázi cyklu (luteální) budou na teploměr zaznamenány následující údaje:

 1. Den hnojení je 36,5–36,7 ° C. Výkyvy v BT jsou stále neviditelné, pouze po týdnu nebo 10 dnech, kdy embryo dosáhne dutiny dělohy a pronikne do stěny pohlavního orgánu, bude teploměr ukazovat hodnoty 37-37,3 ° C.
 2. Implantace vajíčka do stěny dělohy - bazální teplota klesá o 0,2-0,4 ° C (implantace zatažením).
 3. 3-5 dní po zavedení embrya do dělohy - teplota stoupne na 37 ° C.
 4. Dalších 7-14 dní - bazální stopy jsou 37,2-37,5 ° C, normálně by neměly klesnout pod.

V raných fázích těhotenství neexistuje spolehlivý způsob, jak to určit, pokud zpoždění ještě nezačalo. Testy odhalují oplodnění až po nepřítomnosti pravidelné menstruace, kdy hladina hCG v moči dosáhne 25-30 mIU / ml.

Zvýšení bazální teploty ve dnech před příchodem očekávané menstruace a dalších na pozadí zpoždění je jistým znamením, že došlo k početí.

Důvody pro změny v BT

Pokud po několik měsíců zůstaly ukazatele BT na stejné úrovni a za poslední se dramaticky změnily, měli byste o tom informovat lékaře - příznak může naznačovat následující patologické procesy v těle:

 1. Zánět v malé pánvi - ve dnech, kdy by teplota měla běžně klesat (před a během menstruace), naopak stoupá.
 2. Nedostatečná produkce progesteronu - pokud je produkováno malé množství hormonu, hladina BT klesá v porovnání s normálními během luteální fáze (méně než 37 ° C).
 3. Spontánní ovulace - zvýšení BT, které by mělo být obvykle pozorováno 1–2 dny po ovulaci, je zaznamenáno mnohem dříve nebo později. Předčasné uvolnění vajíčka do dělohy může být vyvoláno hormonálními poruchami nebo exacerbací somatických onemocnění.
 4. Reovulace je vzácný případ, kdy během jednoho cyklu dozrávají dvě vajíčka najednou. BT růstové vrcholy budou pozorovány dvakrát, v okamžiku, kdy každá z gamet vstoupí do děložní dutiny (mohou opustit folikuly současně nebo v intervalu až sedmi dnů).

Pokud bazální teplota po menstruaci dosáhne 37 ° C a neklesne nebo teploměr dosáhne 38 ° C, lze předpokládat akutní zánětlivý proces v malé pánvi. Adnexitis - zánět vaječníků, projevující se tažením bolesti v podbřišku, vyzařujícím do zad, možným zvýšením tělesné teploty, celkovou malátností.

Endometritida je onemocnění infekční povahy, při kterém dochází k zánětu vnitřní vrstvy dělohy v důsledku potratu, diagnostické kyretáže a chirurgických zákroků v děložní dutině. Obecná tělesná teplota může vzrůst na 38-38,5 ° C, bazální dávky jsou také vysoké. Endometritidu lze rozpoznat podle krvavého výtoku z genitálního traktu rozptýleného hlenem a hnisem, bolesti břicha, prudkého zhoršení pohody.

Každá z cyklických fází je charakterizována vlastními změnami bazální teploty, podle nichž lze posoudit, zda reprodukční systém ženy plně funguje. Pokud jsou zjištěny odchylky, zejména ty, které se vyskytují na pozadí podezřelých příznaků v kterékoli fázi cyklu, je nutné konzultovat gynekologa, podstoupit vyšetření a identifikovat faktory, které způsobily porušení.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Doba čtení: min.

Bazální teplota po menstruaci

Ženy by měly vědět, jaká by měla být bazální teplota po menstruaci. Sled změn vypadá takto:

 • před příchodem nového měsíčního cyklu indikátor BT mírně klesá;
 • ve dnech menstruace by neměla prudce stoupat;
 • den před koncem menstruace BT klesá - na přibližně 36,3 - 36,4;
 • bazální teplota bezprostředně po menstruaci zůstává na úrovni 36,5 - 36,8.

Bazální teplota po menstruaci 9. dne může prudce poklesnout a poté opět stoupat. Den, kdy prudce klesá, je přesně den, kdy se objevil oocyt. V tuto chvíli existuje nejvyšší pravděpodobnost početí..

Ženy by si měly pamatovat, že pokud BT mírně vzroste před očekávaným novým menstruačním cyklem a zůstane tak dále, lze předpokládat těhotenství.

Jsou chvíle, kdy se teplota může po menstruaci změnit:

 • s nedostatečností žlutého tělíska;
 • pokud byly v měření nepřesnosti - například žena vstala před měřením BT, měla koitus (mělo by to být alespoň 8 hodin před měřením);
 • kdyby tam byl stres;
 • pokud měření probíhají v různých časech (přípustná odchylka v čase měření je půl hodiny).

Pokud má žena krátký menstruační cyklus, bude velmi často bazální teplota nestabilní. To je způsobeno zvláštnostmi fungování ženského těla. Nedoporučuje se si s tím dělat starosti..

Bazální teplota po menstruaci 37: co to je?

Pokud je po menstruaci stabilní vysoká teplota, může to znamenat vývoj patologického procesu v těle. Pokud lékař diagnostikoval zánětlivý proces, je nutné zahájit léčbu co nejdříve: to bude zárukou absence komplikací.

Po menstruaci, jaká bude bazální teplota

Ženy by měly vědět, jaká by měla být bazální teplota po menstruaci. Sled změn vypadá takto:

 • před příchodem nového měsíčního cyklu indikátor BT mírně klesá;
 • ve dnech menstruace by neměla prudce stoupat;
 • den před koncem menstruace BT klesá - na přibližně 36,3 - 36,4;
 • bazální teplota bezprostředně po menstruaci zůstává na úrovni 36,5 - 36,8.

Bazální teplota po menstruaci 9. dne může prudce poklesnout a poté opět stoupat. Den, kdy prudce klesá, je přesně den, kdy se objevil oocyt. V tuto chvíli existuje nejvyšší pravděpodobnost početí..

Ženy by si měly pamatovat, že pokud BT mírně vzroste před očekávaným novým menstruačním cyklem a zůstane tak dále, lze předpokládat těhotenství.

Jsou chvíle, kdy se teplota může po menstruaci změnit:

 • s nedostatečností žlutého tělíska;
 • pokud byly v měření nepřesnosti - například žena vstala před měřením BT, měla koitus (mělo by to být alespoň 8 hodin před měřením);
 • kdyby tam byl stres;
 • pokud měření probíhají v různých časech (přípustná odchylka v čase měření je půl hodiny).

Pokud má žena krátký menstruační cyklus, bude velmi často bazální teplota nestabilní. To je způsobeno zvláštnostmi fungování ženského těla. Nedoporučuje se si s tím dělat starosti..

Pokud je po menstruaci stabilní vysoká teplota, může to znamenat vývoj patologického procesu v těle. Pokud lékař diagnostikoval zánětlivý proces, je nutné zahájit léčbu co nejdříve: to bude zárukou absence komplikací.

Sestavení grafu bazální teploty jako způsobu, jak zjistit příznivý čas pro oplodnění, je známé každé ženě. V našem článku se budeme zabývat tím, jaké hodnoty bazální teploty po menstruaci jsou normální a co mohou znamenat její odchylky, protože plán umožňuje kromě identifikace ovulace sledovat vaše zdraví.

Pomocí této metody se zaznamenává tělesná teplota v klidu, měřená rektálně. Znalost hlavních indikátorů, metod měření a pravidel pro konstrukci teplotní křivky má velký význam pro získání aktuálního grafu.

 • V první polovině cyklu se bazální teplota po menstruaci udržuje na 36,2-36,5 °, v některých případech na 36,7 °. Doba trvání: přibližně 1 až 11 dní (s 28denním cyklem). V této době určité množství estrogenu v krvi vytváří nejpříznivější podmínky pro růst a vývoj dominantního folikulu.
 • Od 12 do 16 dnů dojde nejprve k poklesu o 0,1 - 0,2 °, což znamená rychlý odchod z článku, a poté ke zvýšení o 0,4-0,6 °, což potvrzuje skutečnost prasknutí kapalné bubliny s článkem. Kvůli takovému okamžiku se měří teplota, protože je to jediný segment cyklu, jen den nebo o něco více, kdy je nejpravděpodobnější koncepce.
 • Druhá fáze je charakterizována teplotou 37,0-37,3 °, ale ne vyšší než 37,5 °. V tomto případě působí progesteron, který je nezbytný pro vytvoření příznivých podmínek pro početí a těhotenství..

Rozdíl v bazální teplotě po menstruaci a před fázemi s normálním cyklickým obdobím je 0,4-0,6 °.

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci může naznačovat nedostatek hormonu první fáze, což způsobuje zvýšení teplotních indikátorů. Ale možná jde pouze o individualitu daného organismu, pokud jsou takové hodnoty zaznamenávány měsíčně. Například u dokonale zdravé ženy jsou po číslech v první části grafu 36,1–36,2 ° ve druhém segmentu zaznamenány hodnoty 36,8–36,9 °.

Bazální teplota po menstruaci je 36,8 a zvýšení jejích hodnot po ovulaci, ale při odchylce 0,4 ° není patologie rozpoznána. Tento stav se nazývá hypertermický a je definován jako normální individuální příznak..

Předpokládá se, že normální průměrné výkyvy teplotních čísel jsou následující:

 • Od prvního do posledního dne menstruace dochází ke snížení z 37 na 36,3-36,5 °;
 • Před ovulací klesání s poklesem o 0,1-0,2 °;
 • Poté, co se buňka objeví do 3 dnů, zvýšení na 37,0-37,3 °;
 • Ve druhé fázi udržuje 37,0-37,4 °;
 • 1-2 dny před menstruací, pokles na 36,8 °;
 • Pokud nedojde k poklesu a dojde ke zpoždění, můžeme hovořit o nástupu těhotenství.

Existují možné výkyvy bazální teploty po menstruaci o 0,1-0,2 ° - to je u zdravé ženy zcela normální.

V případě onemocnění dochází k odchylkám od normálních teplotních hodnot. Nejběžnější jsou zánětlivé procesy.

Bazální teplota po menstruaci 37 ° je identifikačním znakem endometritidy, zánětu děložní sliznice. S mírným poklesem v předvečer kritických dnů dochází k nárůstu v první den menstruace a může trvat až do jejich konce a později. Pokud takový obrázek na grafu najdete, měli byste kontaktovat svého gynekologa, abyste se problému včas zbavili.

Při zánětu přívěsků je bazální teplota po menstruaci také charakteristická pro 37,1-37,0 °. K těmto číslům prudce stoupá, trvá několik dní a stejně prudce klesá. V takových případech můžete nesprávně vypočítat den ovulace, přičemž tento skok použijete, pokud se to stalo 9. nebo 11. den. U tohoto onemocnění bude ve druhé fázi cyklu teplota ukazovat hodnoty nad normální hodnotu, což bude opět vyžadovat lékařský zásah, aby se předešlo komplikacím.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 ° může znamenat začátek procesu zánětu přívěsků.

Vysoká bazální teplota po menstruaci, která trvá pouze jeden den, nepředstavuje zvláštní hrozbu, protože je zřejmé, že za den nezmizí ani jeden zánět. Proto je třeba hledat jiné důvody.

Mohlo dojít k chybám měření. Pamatujeme si, že měření jsou prováděna s přihlédnutím k jasným pravidlům:

 • Po 6 hodinách klidného spánku;
 • Ve stejnou dobu;
 • Bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů;
 • Jeden teploměr připravený večer;
 • Při použití elektroniky namočte na 5-7 minut nebo dokud nezazní pípnutí.

Výsledek mohou ovlivnit také vnější faktory:

 • Stresující situace den předem;
 • Nespavost nebo přerušovaný spánek;
 • Fyzický stres, přepracování;
 • Studený;
 • Sexuální styk méně než 8 hodin před měřením;
 • Let, změna klimatických podmínek.

Někteří skeptici se domnívají, že graf bazální teploty není dostatečně přesný, protože teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, což analytikovi ztěžuje.

Ale mnoho žen s jeho pomocí dokázalo naplánovat těhotenství a vypočítat optimální čas pro účinný čin. Nechť to není dostatečně informativní, pokud jde o stanovení časného těhotenství, ale podle bodů v grafu označujících, jaká je bazální teplota po menstruaci, v době ovulace a před nimi, můžete posoudit hormonální rovnováhu, která podporuje plodnost ženy, zaznamenat odchylky v čase a přijmout vhodná opatření.

Jaká by měla být bazální teplota po menstruaci, tedy v každém případě závisí na vlastnostech ženského těla. Můžete se zaměřit na průměrné standardy, s nimiž jsme vás seznámili. Současně je důležité dodržovat pravidla měření a vykreslování..

Za normální je považována dvoufázová křivka s viditelným předovulačním zatažením, nárůstem ve druhém období cyklického procesu a poklesem před menstruací. Jeho nepřítomnost naznačuje přítomnost těhotenství, pokud nárůst přetrvává déle než 18 dní po ovulaci.

Bazální teplota (BT) je míra, která se měří lékařským teploměrem v ústech, konečníku nebo vaginálně. Ukazuje skutečnou tělesnou teplotu, kterou zajišťuje práce vnitřních orgánů. To vylučuje účast tepelné energie generované svalovým systémem. Metoda měření BT je dobrý způsob, jak sledovat příznivé dny pro početí. S jeho pomocí můžete posoudit práci vaječníků, podezření na těhotenství a kontrolu jeho průběhu. Udržování teplotního grafu pomůže identifikovat hormonální poruchy nebo zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech.

Menstruační cyklus má 3 fáze: folikulární, ovulační a luteální. Každý z nich se vyznačuje určitými hodnotami teploty. Normálně je rozdíl mezi folikulární a luteální fází nejméně 0,4 stupně.

 1. Folikulární - vyznačuje se zráním a růstem folikulů. Začíná to od 1 dne menstruačního krvácení a pokračuje až do období ovulace. Bazální teplota během tohoto období je 36–36,6 С.
 2. V ovulační fázi je folikul zničen a vajíčko se pohybuje do břišní dutiny. Před ovulací T klesá asi o 0,3 dílku. Ovulace je doprovázena zvýšením produkce hormonu progesteronu, který je zodpovědný za zvýšení BT po něm. Během následujících 2 dnů stoupne o 0,4–0,6 stupně a dosáhne hodnoty více než 37 ° C.
 3. Luteální fáze se vyznačuje zachováním vysokých teplot po celé své délce. Toto je období žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Pokud došlo k početí, pak v době, kdy začne další menstruace, obvykle nedochází k poklesu BT. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, pak se žluté tělísko regresuje, hladina hormonu progesteronu a bazální teplota se snižují. Začíná nový menstruační cyklus.

Chcete-li získat spolehlivé hodnoty teploty, musíte dodržovat důležitá pravidla:

 • Teplota by měla být měřena denně, dokonce i ve dnech menstruačního krvácení..
 • Použijte stejný teploměr (rtuťový nebo elektronický).
 • Je nutné provést výzkum ráno po probuzení, aniž byste vstali z postele. Proto je nejlepší umístit teploměr vedle něj, abyste na něj dosáhli rukou. Před tím dobře protřepejte, aby se hodnoty resetovaly na minimální číslice..
 • Délka nočního spánku je nejméně 7-8 hodin. Pokud jste museli vstávat v noci, pak by měl spánek pokračovat po dobu nejméně 4 hodin. Ale je lepší to nedovolit.
 • Bazální teplota se měří denně ve stejnou dobu. Přípustná nesrovnalost - 30 minut.
 • Místo měření by mělo být jedno po celou dobu studie a doba by měla být 3 minuty, pokud se měření provádí v konečníku nebo pochvě. Při měření v ústní dutině - 5 minut.
 • BT by se mělo měřit v poloze na zádech. Před tím nemůžete dělat zbytečné pohyby. To může ovlivnit výsledek.
 • Pokud existují onemocnění doprovázená hypertermií, považuje se BT za neinformativní. Po dobu nemoci to nemůžete měřit.
 • Užívání perorálních kontraceptiv ovlivňuje hormony. Proto bude BT také neinformativní..
 • Je nežádoucí pít alkoholické nápoje, po kterých teplota často stoupá.
 • Psycho-emoční faktory, změna klimatu, úlety, pohlavní styk ovlivňují BT. Některé léky mohou také změnit teplotu. To musí být uvedeno ve zvláštním sloupci..
 • Pokud je profesionální činnost spojena s prací v noci, pak se bazální teplota měří během dne po dobu nejméně 3-4 hodin spánku.

Pro zadávání údajů o teplotě musí být vypracován speciální plán. Můžete to nakreslit ručně na kousek papíru nebo použít program na webu. Na osu X je zapsán počet dnů cyklu a na osu Y hodnoty teploty (přibližně od 35,9 do 37,5 ° C). Podle dne menstruačního cyklu je zaznamenána získaná hodnota teploty.

Ve dnech menstruace je nutné uvést povahu výtoku a případné odchylky.

V dalším sloupci je také uveden příjem alkoholu, léků, pohlavní styk, nemoc. To pomůže správněji vyhodnotit plán..

Vyhodnocuje se takto:

 • V první části je vodorovná čára protažena 6 stejnými hodnotami teploty před ovulací. Slouží k jasnosti..
 • Dále je nakreslena svislá čára ovulace. Objeví se v případě, že následná bazální teplota je o 0,4–0,5 stupně vyšší než hodnoty teploty podél vodorovné čáry. Před linií ovulace může teplota klesnout o 0,1-0,2 dílku.
 • Ve druhé fázi se teplota udržuje na vysokých číslech. Pokud nedojde k početí, začne se teplota na konci cyklu snižovat. Pokud přišlo těhotenství, pak zůstane na vysoké úrovni (více než 37,0 ° C).

Pro vyvození závěru o stavu reprodukčního systému je nutné dodržovat 3-4 plány v řadě. Na jednom grafickém výsledku nelze učinit závěr..

Optimální dny pro početí se berou v úvahu několik dní před ovulací a 1 den po ní. Souvisí to s životaschopností spermií a vajíčka.

Bazální teplota během těhotenství má své vlastní grafické rysy:

 • Je vyžadována ovulační linka.
 • Nárůst teploty ve druhé fázi o 0,4 dílku nebo více.
 • Po ovulaci 7. až 10. den dochází ke snížení teploty ke střední linii. Následujícího dne opět stoupá k vysokým číslům. Takové zatažení naznačuje implantaci embrya do děložní výstelky. V takovém případě se mohou objevit drobné skvrny. Některé ženy nemusí mít tyto příznaky..
 • V den očekávaného měsíce se teplota udržuje na 37,0 stupních a začíná třetí období. Zároveň BT po dlouhou dobu stoupá na 37,5. To je způsobeno produkcí progesteronu, který udržuje těhotenství.

Po 12-14 týdnech není graf významný, protože se tvoří placenta a žluté tělo, které produkuje progesteron, ustupuje.

Po potvrzení těhotenství byste plán neměli zrušit. Bazální teplota v počátečních stádiích těhotenství je důležitým ukazatelem, který vám umožní správně a včas podezřívat patologické procesy.

Všimněte si následujících změn:

 • Pokles BT v raných stádiích pod 37,0 C. Může to být způsobeno nedostatečným fungováním žlutého tělíska - nízká produkce progesteronu.
 • Zvýšení BT nad 38,0 C. To je také nepříznivý ukazatel. Může mluvit o zánětu pánevních orgánů..

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste kontaktovat odborníka pro další vyšetření. Před tím se musíte ujistit, že všechna měření byla provedena správně a graficky správně zaznamenána..

Grafické odchylky od normy se často vyskytují u zánětlivých nebo hormonálních poruch:

 • Nedostatek progesteronu. Díky tomu je teplotní rozdíl mezi fázemi 1 a 2 menší než 0,4 stupně. V tomto případě není koncepce vyloučena. Ve druhé fázi však bazální teplota v počátečních stádiích těhotenství není vyšší než 36,6 stupňů. To může naznačovat hrozbu potratu, který vyžaduje urgentní léčbu..
 • Anovulace. Je charakterizována nepřítomností ovulační linie. Ve druhé fázi nedochází k nárůstu teploty. Ukázalo se, že graf je jednofázový.
 • Nedostatek estrogenu. Chaotická křivka je graficky vyznačena (velké teplotní rozsahy).
 • Zánět vaječníků. Je charakterizován zvýšením BT v první fázi menstruačního cyklu na 37,0 stupňů a více. V době ovulace klesá na normální hodnoty..
 • Endometritida. Se začátkem nového cyklu dochází ke zvýšení BT až o 37,0 stupňů. Charakteristické je také snížení teploty před menstruací v předchozím cyklu..
 • Hyperprolaktinémie. Zároveň je BT během celého cyklu podobný teplotnímu plánu během těhotenství..

Pokud správně měříte a dlouhodobě udržujete plán BT, můžete identifikovat odchylky v práci reprodukčního systému. A bazální teplota během těhotenství v prvních týdnech vám umožní kontrolovat tento proces a podezření na porušení včas. Mělo by se však pamatovat na to, že člověk nemůže posoudit zdraví pouze podle jednoho grafu. Pokud se objeví grafické známky porušení, měli byste kontaktovat odborníka pro další vyšetření.

Aby bylo možné správně měřit stupně oblasti ženských pohlavních orgánů a ukazatele byly spolehlivé, stojí za to dodržovat doporučení:

 • Procedura by měla být provedena ráno po probuzení ženy;
 • Abyste dosáhli spolehlivých výsledků, neměli byste vstávat z postele, neházet a otáčet se a dokonce ani mluvit;
 • Předtím večer stojí za to umístit rtuťový teploměr nebo elektronický teploměr blízko postele, aby se vyloučila možnost zbytečných zbytečných akcí;
 • Měření lze provádět v ústní dutině i v anální a vaginální dutině. Umístěte teploměr do jedné z vybraných oblastí a počkejte několik minut;
 • Procedura se provádí denně, dokonce i během menstruace nebo po ní;
 • Pokud naléhavě potřebujete vstát z postele, měli byste nejprve změřit teplotu a poté pokračovat v procesu probuzení a vstávání z postele;
 • Pro měření teploty je bezpodmínečně nutné používat každý den stejný teploměr - tím se eliminuje možnost chyby.

Po dokončení ranního měření indikátorů je nutné je opravit v datové tabulce, kterou musíte udržovat. Pokud jsou v určitý den měření zaznamenány cizí faktory, které mohou ovlivnit bazální ukazatele, například nástup menstruace nebo předběžný pohlavní styk, pak by měly být faktory zaznamenány také do tabulky. To je nezbytné, aby lékař mohl porovnat s tím, co souvisí se změnami ukazatelů bazální teploty u pacienta.

Normální doba cyklu je mezi dvacet jedna a třicet pět dní. Na začátku každého cyklu stojí za to nakreslit samostatný graf, do kterého budou u ženských zástupců zadány všechny ukazatele měření po celou dobu menstruačního cyklu. Všechny tyto ukazatele pomohou určit časný nástup menstruace, patologii v těle ženy a také předpovídají výskyt ovulace nebo těhotenství. Proto je bazální diagram informativní pozorování, které pomůže eliminovat velké množství problémů, které mohou nastat v těle ženy..

Pokud je zdraví ženy normální, měla by být bazální dávka mírně nad třicet sedm stupňů. První fáze před nástupem ovulace je způsobena určitým poklesem stupňů a udržuje se a nedosahuje třiceti sedmi stupňů. Poté, co došlo k ovulaci, je toto období charakterizováno asi dva týdny před nástupem další menstruace, začíná fáze, která se nazývá luteální. Toto období je způsobeno přítomností stupňů až třicet sedm a dva stupně. V normálním stavu období trvá asi šestnáct dní. Před ovulací hodnoty začínají klesat a ihned po jejím nástupu je opět zaznamenán prudký vzestup, přibližně o 0,5 stupně.

Pokud dojde k těhotenství, pak se bazální teplota udržuje neustále nad třiceti sedmi stupni a při změně takového indikátoru, jako je menstruační cyklus, neklesá jako obvykle..

Stojí však za to věnovat pozornost skutečnosti, že pokud je skutečnost těhotenství potvrzena nejen měřením bazální teploty, ale zaznamenáte určitý pokles známek, pak je tomu tak, když naléhavě potřebujete poradit se s lékařem. To je způsobeno skutečností, že pokles bazálních známek může být předzvěstí potratu. Tento stav v každém případě vyžaduje lékařský dohled..

Abyste co nejvíce vyloučili výskyt patologických stavů, měli byste určitě navštívit gynekologa v následujících případech:

 • je zaznamenána úplná absence menstruace;
 • druhá fáze menstruačního cyklu je způsobena snížením měření bazální teploty;
 • během menstruace nedochází ke snížení teploty, ale ke zvýšení;
 • na začátku ovulace teplota prudce vzrostla a poté velmi prudce poklesla;
 • zaznamená se určité zvýšení teplotních indikátorů v první fázi menstruačního cyklu.

Pokud menstruace ještě nezačala a teplotní značky překračují značku na teploměru v informativní hodnotě třicet sedm stupňů, bude to znamenat, že se v těle vyvíjí infekce nebo probíhá nějaký obecný zánětlivý proces, který se vyznačuje obecným zvýšením tělesné teploty.

Pokud během období po menstruaci teplota bazálního typu neklesla, může to být známka patologických situací v těle ženy nebo to může být způsobeno vlivem následujících nepříznivých faktorů:

 • pití alkoholických nápojů krátce před spaním;
 • nedostatek spánku v noci;
 • mít pohlavní styk krátce před měřením indikátorů;
 • užívání léků, jako jsou hormony, antibiotika, antikoncepce, sedativa a další léky.

Všechny výše uvedené faktory mohou ovlivnit změnu bazálních vyšetření po menstruaci..

Na základě výše uvedeného můžeme shrnout a vyvodit určitý závěr, že měření teploty je velmi účinná a informativní metoda, která může naznačovat nástup patologických stavů v těle ženy. Pokud provádíte pozorování správně, můžete po několika měsících dodržování harmonogramu vyvodit určité závěry a s pomocí lékaře získat určitou cílenou léčbu zjištěných patologií.

Tělo každé jednotlivé ženy je individuální sféra, jejíž vlastnosti mohou ovlivnit ukazatele bazální teploty u ženy. Proto bude průměrné bazální vyšetření v každém případě individuální..

Pokud je vše v těle ženy dobré, pak budou teplotní indikátory před menstruací nízké, s nástupem menstruace se opět zvýší a po jejím odebrání se sníží. Pokud teplotní graf nemá skoky, může to být způsobeno nedostatečnou ovulací, což může naznačovat neplodnost ženy. Proces by měl být rozhodně sledován pomocí dalšího lékařského výzkumu, protože to není indikátorem normy.

Je nutné provádět nezbytná měření několik měsíců. To je jediný způsob, jak zjistit, zda ovulace skutečně chybí po dobu jednoho měsíce..

Všechna měření by měla být rozhodně zobrazena lékaři, protože pouze odborník může vyvodit správné závěry a předepsat adekvátní terapii.

Pokud je žena zdravá, její cyklus je pravidelný, pak bezprostředně po skončení menstruace (fáze zrání folikulu s vejcem) teplota mírně stoupne (až na 36,5 ° - 36,8 °). Poté uprostřed cyklu (před ovulací) poklesne na 36 ° - 36,2 ° a dosáhne minima v okamžiku prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka z něj.

Poté dochází k prudkému nárůstu (fáze zrání žlutého tělíska a zvýšené produkce progesteronu v něm) na 37 ° - 37,5 ° a před menstruací se bazální teplota opět postupně snižuje až do posledního dne cyklu na přibližně 36,5 °.

Specifické hodnoty bazální teploty pro každou ženu se liší, protože jsou ovlivněny mnoha faktory: individuálními fyziologickými charakteristikami, klimatickými podmínkami, životním stylem a mnohem více. Obecný vzorec však zůstává: pokles teploty v době ovulace, následný prudký nárůst během několika dní a postupný pokles před menstruací.

Jako příklad lze uvést následující graf (doba trvání cyklu je 23 dní, ovulace nastává 9. den, koncepce je možná od 5 do 12 dnů).

Varování: Hnojení je možné až po ovulaci, ale pokud se spermie dostalo do tubusu dělohy již několik dní předtím, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde ke setkání spermatu a vajíčka. Ve všech ostatních „nebezpečných dnech“ cyklu v pochvě se v důsledku působení hormonů vytváří takové prostředí, že sperma zemře před dosažením děložní dutiny.

Výsledky měření se mohou lišit, pokud byla žena den předtím unavená nebo nemocná, a pokud nespala dost, užívala nějaké léky (například paracetamol na bolesti hlavy) nebo pila alkohol. Výsledek bude nepřesný, i když k pohlavnímu styku došlo během posledních 6 hodin před měřením bazální teploty.

Bazální teplota před menstruací by měla normálně poklesnout o 0,5 ° - 0,7 ° ve srovnání s maximální hodnotou na začátku druhé fáze cyklu. Existuje několik možností pro odchylky:

 • teplota před menstruací neklesá;
 • roste před menstruací;
 • teplotní rozpětí během cyklu je velmi malé;
 • změny bazální teploty jsou chaotické, není možné zachytit vzor.

Důvodem těchto odchylek může být nástup těhotenství, stejně jako patologie spojené s hormonální nerovnováhou a fungováním vaječníků..

Po ovulaci hraje ve druhé polovině cyklu progesteron hlavní roli v poměru hormonů. Jeho zvýšená produkce začíná v době tvorby žlutého tělíska v místě vajíčka uvolněného z vaječníku. To je důvod prudkého nárůstu teploty v grafu. Pokud zůstává bazální teplota před menstruací zvýšená, je její hodnota přibližně konstantní (přibližně 37,0 ° - 37,5 °), což může naznačovat těhotenství.

Například na tomto grafu 28denního cyklu vidíte, že teplota klesla 20. den cyklu. Okamžitě však začal růst a během posledních dnů před menstruací zůstal na zvýšené úrovni 37 ° - 37,2 °. V době implantace embrya do dělohy došlo k poklesu teploty o 20–21 dní.

S pomocí grafu můžete vytvořit pouze předpoklad o koncepci, ke které došlo. Potíž je v tom, že mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení bazální teploty před menstruací, například:

 • výskyt gynekologických zánětlivých nebo infekčních onemocnění, zhoršení celkové pohody;
 • příjem velké dávky ultrafialového záření po dlouhém pobytu na pláži;
 • zneužívání alkoholických nápojů nebo silné kávy předešlou noc.

Tuto tendenci ke změně teplotních indikátorů však lze považovat za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Podle harmonogramu můžete předpokládat výskyt patologických stavů, které jsou příčinou neplodnosti nebo potratu.

Existují případy, kdy před nástupem menstruace bazální teplota nejen neklesá, ale také stoupá o 0,1 ° - 0,2 °. Pokud je zároveň vidět, že doba trvání fáze od ovulace do další menstruace je kratší než 10 dnů, lze předpokládat, že v tomto případě je luteální fáze deficitní. To znamená, že není dostatek progesteronu k zajištění normální implantace embrya do dělohy a žena má vysokou pravděpodobnost potratu. V tomto případě potřebuje léčbu léky na bázi progesteronu (například dyufaston).

Je možná situace, kdy v důsledku jakýchkoli endokrinních poruch nebo onemocnění vaječníků tělu chybí ženská sexuální hubbub. Graf ukazuje, že dochází k ovulaci, cyklus je dvoufázový, ale změna indikátorů, počínaje 1 dnem a končící teplotou před menstruací, je pouze 0,2 ° - 0,3 °. S touto patologií se často setkáváme při léčbě neplodnosti..

Pokud tělu chybí estrogen, bude graf střídáním chaotických špiček a poklesů teploty. Zároveň neexistuje způsob, jak si všimnout, kdy dojde k ovulaci a zda k ní vůbec dojde. Pokud se však získá graf tohoto typu, nemusí to nutně znamenat, že žena má tuto patologii. Teplotní skoky mohou nastat z jiného důvodu: v důsledku stresu spojeného například s přestěhováním do nového bytu, výskytu jakékoli nemoci.

Cykly bez ovulace jsou příčinou neplodnosti. Občas je lze pozorovat u každé ženy. Patologie je jejich výskyt několik měsíců po sobě. V tomto případě bude graf ukazovat téměř plochou přerušovanou čáru, na které se bazální teplota před nejvíce měsíční prakticky neliší od indikátorů v jiných dnech. Existuje, jak se říká, „jednofázový“ (anovulační) cyklus.

Pokud hodnota teploty před menstruací stoupne nad 37,5 °, graf nevykazuje výrazný pokles uprostřed cyklu, po kterém následuje prudký nárůst, teplotní rozpětí po celém měsíci není větší než 0,3 °, ženě se doporučuje navštívit gynekologa. Možná budete muset udělat ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony.

Norma bazální teploty při menstruaci 36,3 ° - 36,8 °.

Zvýšený BT naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v těle, reprodukčním systému.

Bazální je nejnižší tělesná teplota, kterou člověk dosahuje během odpočinku. Je důležitá pro ženu.

Tento indikátor odráží hormonální cyklické změny v těle spravedlivého pohlaví.

Tabulka bazální teploty

Pomocí bazální teploty se stanoví ovulační fáze (doba uvolnění vajíčka z folikulu pro oplodnění), můžete zjistit příznivé dny pro početí. Podle BT se těhotenství určuje po dobu 1 týdne.

Díky každodennímu měření tohoto indikátoru je vytvořeno vaše vlastní antikoncepční schéma, jsou stanoveny hormonální poruchy a příčiny neplodnosti.

Pokud pár nemůže počat dítě déle než šest měsíců, pak gynekolog rozhodně doporučí sledovat změny BT po dobu 2-3 měsíců.

Aby žena získala správné hodnoty BT, změří to po ranním probuzení. Je zakázáno vstávat z postele, dělat fyzická cvičení, která mohou ovlivnit výsledky.

Pro měření je lepší použít rtuťový teploměr. Zařízení je přesnější než elektronické.

BT se měří rektálně. Do konečníku se vloží teploměr, který trvá 3 minuty.

Procedura se provádí denně ve stejnou dobu. Odchylka 30 minut je povolena.

Metody měření bazální teploty

BT můžete zkontrolovat dvěma způsoby:

 1. Perorálně (teploměr se vkládá do úst po dobu 5 minut).
 2. Intravaginálně (zařízení je umístěno do pochvy na 3 minuty).

Vždy používejte pouze jeden způsob.

Lékaři trvají na rektální metodě!

Poté jsou data zadána do zvláštního plánu (můžete si nakreslit nebo koupit hotový). BT je ovlivněna nervovým vypětím, pitím alkoholu, užíváním léků, prášky na spaní, podstupováním hormonální terapie a intimním jednáním. Pokud došlo k jednomu z faktorů, mělo by to být uvedeno v tabulce.

Teplota BT se podle pravidel začíná měnit 1. den menstruačního toku. V závislosti na fázi se indikátory výrazně mění.

Čím vyšší je teplota, tím blíže je nástup ovulační fáze - příznivé období pro početí dítěte.

Zvýšení bazální teploty v důsledku zrání folikulů

S poklesem tohoto ukazatele jsou tedy šance na oplodnění významně sníženy, protože růst BT indikuje zrání folikulu pod vlivem estrogenu (hormonu produkovaného vaječníky).

Pro otěhotnění je optimální teplota 37,0 - 37,5 stupňů.

Indikátor je stabilní 7 dní před menstruací. To se rovná 37,0 °. Ve vzácných případech stoupne na 37,5 °.

Pokud ženský menstruační cyklus sestává z 27 dnů (norma 28), pak týden před začátkem menstruace teplota vyskočí kvůli implantačnímu zatažení (připojení vajíčka k endometriu v děložní dutině).

Stabilita bazální teploty v důsledku připojení plodného vajíčka k děloze

Fúze spermií s vajíčkem nastává 1-3 den ovulace. Poté po dobu 10-14 dnů vajíčko klesá podél vejcovodu, aby se zafixovalo.

Retrakce implantace způsobuje nepohodlí, mírně hmatatelnou bolest na jedné straně reprodukčního systému.

Ve vzácných případech může vaginální výtok smíchaný s krví indikovat připojení embrya. Mnoho žen si to mýlí s nástupem menstruace..

Po zavedení do endometria je mírně poškozeno a krvácí. 3 dny před očekávanou menstruací indikátor klesá z 0,3 ° na 0,5 °. Obvykle se pohybují mezi 36,7 ° - 37,1 °.

První den v měsíci se bazální teplota pohybuje od 36,7 ° do 36,8 °. To je považováno za normu..

V prvních dnech menstruačního cyklu se žena může cítit špatně. Její tělo je zbaveno nahromaděných toxinů.

Neberte bolest v dolní části zad, břicha jako signál nemoci. Kromě toho se u dívek objevuje celková slabost, závratě a bolesti hlavy..

Bolest hlavy během menstruace

Norma bazální teploty během menstruace je nižší než 36,8 °. Třetí den dochází k prudkému poklesu.

Bazální teplota 4. den menstruace by měla klesnout v rozmezí 36,2 ° - 36,3 °. 5. den se mírně zvyšuje. 6. den během menstruace by bazální teplota neměla být vyšší než 36,3 °.

V luteální fázi jsou indikátory po dobu 20 - 21 dnů 37,2 °. Následujícího dne je možné zvýšení na 37,4 °.

25. den prudce poklesne BT:

Změny bazální teploty v důsledku častých letů. Příčinou jsou zánětlivé procesy v těle ženy nebo akutní infekce dýchacích cest.

Indikátory se mění kvůli nedostatku progesteronu v ženském těle. V tomto případě dochází k pomalému nárůstu po dobu 6 - 8 dnů.

Dalším důvodem je endometritida (zánětlivý proces, který postihuje vnitřní slizniční vrstvu děložního orgánu). Toto onemocnění se projevuje zvýšením BT až o 37,0 ° v první den menstruačního cyklu..

Změna bazální teploty v důsledku endometritidy

 1. Hnisavý, krvavý výtok.
 2. Bolest v dolní části břicha.

Nejběžnějším důvodem odchylky indikátorů od normy je nástup těhotenství. Pokud to bude probíhat bez komplikací, pak k dívčině menstruaci nedojde. Bazální teplota během těhotenství během nástupu menstruace přesahuje 37,5 °.

Polycystické onemocnění vaječníků často způsobuje nedostatek ovulace. V takové situaci není bazální teplota během menstruace konzistentní. V grafu se to zobrazuje jako chaotická sada bodů, takže není možné pochopit, kdy došlo k nárůstu a kdy je pokles nemožný..

Existují tři fáze menstruačního cyklu, z nichž každá je charakterizována svými vlastními indikátory. První je folikulární. Během tohoto období folikuly aktivně dozrávají..

Začíná to od 1 dne menstruace, trvá 12 - 14 dní. Rychlost se pohybuje od 36 ° do 36,6 °

Druhá fáze je ovulační. Došlo k prudkému poklesu a poté ke zvýšení ukazatelů.

Třetí fáze je luteální. Má vysokou BT.

Je třeba sledovat bazální teplotu během menstruace, protože údaje mohou „říci“ o hormonálních poruchách, porušování vaječníků, zánětlivých procesech přívěsků a děloze. Pravidelné sledování pomáhá udržovat zdraví žen a vyhledat lékařskou pomoc včas.

Moment, kdy žena během menstruace zjistí krevní sraženiny, je alarmující. Když se vás někdo zeptá na povahu takových formací na internetu, jsou obvykle uvedeny nejklidnější informace.