Po menstruaci to rozmazává - norma nebo důvod navštívit lékaře?

Menstruace je komplexní hormonálně závislý proces, který se vyskytuje u žen. Podobný klinický obraz se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, počínaje průměrem 14-15 let a pokračováním až 50-55 let.

Taková čísla jsou individuální a závisí na mnoha faktorech, které ovlivní reprodukční systém ženy. Genetická predispozice k jejich fungování u různých žen má velký význam..

Je charakterizován výskytem špinění krvácení z genitálního traktu, které se obvykle vyskytuje každý měsíc. Délka takového období menstruace je přísně individuální, nicméně u většiny žen je to interval 3 až 5 dní nebo týden.

Objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu krvácení, menší množství může charakterizovat osobní vlastnosti ženy, strukturu jejího reprodukčního systému, velikost orgánu atd..

Je však obvyklé charakterizovat větší počet sekrecí jako patologii, a pokud má žena stížnosti na hojný výtok z genitálního traktu, je třeba hledat příčinu.

Vzhled těchto znaků charakterizuje celý vzájemně propojený složitý proces, který se v těle ženy vyskytuje každý měsíc, a konečným výsledkem jeho vývoje je vzhled krve. Hlavní funkce v tomto případě plní progesteron a estrogeny..

Estrogenní typ podporuje sekreci a růst vnitřní sliznice děložní dutiny a již progesteronový typ její transformace a zrání. Na konci expozice progesteronu, bez těhotenství, se tato vrstva odlupuje, což je charakterizováno krvácením.

 1. Špinění po menstruaci
 2. Příčiny špinění po menstruaci
 3. Když je namazání po menstruaci známkou patologie?
 4. Hnědý výboj
 5. Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu
 6. Černý výtok po menstruaci
 7. Špinavý výtok během těhotenství
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Léčba
 10. Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení
 11. Recenze žen

Špinění po menstruaci

Jedná se o poměrně častý problém, kterému mohou ženy čelit v jakémkoli věku, a to bez ohledu na to, zda mají sex. Kromě toho by neměly být vždy připisovány patologii, je to zřídka varianta normy..

Příčiny špinění po menstruaci

Existuje mnoho důvodů pro vznik rozmazaného výtoku po menstruaci..

Mezi nimi jsou hlavní:

 • Chronické zánětlivé procesy v děložní dutině,
 • Menstruační nepravidelnosti spojené s hormonálními změnami,
 • Sexuálně přenosné infekce,
 • Tak časté onemocnění, jako je endometrióza, které se také projevuje rozmazáním po menstruaci
 • Užívání hormonální antikoncepce,
 • Nejnebezpečnějším faktorem vedoucím k výskytu mazu po menstruaci je považována hyperplazie endometria a maligní proces.

Když je namazání po menstruaci známkou patologie?

Pokud se po menstruaci zpozdí a jejich trvání trvá déle než 5 dní, doporučuje se poradit se s odborníkem. Kromě toho lze podezření na patologickou příčinu s výskytem sraženin, přítomností nepříjemného zápachu a zhoršením celkového blahobytu..

Hnědý výboj

 1. Z morfologického hlediska je rozmazání hnědého výtoku po menstruaci koagulovanou krví, která nadále opouští děložní dutinu. Proto je v některých případech tento obrázek normou..
 2. Pokud se u ženy objeví krvavý výtok na začátku několik dní po menstruaci, ale ne déle než 2 dny, za předpokladu, že předtím došlo k silnému krvácení. Kromě toho je třeba mít na paměti, že by za normálních okolností neměly být hojné, jejich objem začíná postupně klesat. Také nemají žádný nepříjemný zápach, zvláště hnilobný. V některých případech nahrazují pravidelnou menstruaci, zejména u žen v premenopauzálním období.

S patologickou povahou takového výboje je třeba hledat příčinu následujících patologií:

 • To je chronická endometritida. Zánětlivý proces, který narušuje normální oddělení sliznice a následné zotavení.
 • Endometrióza těla dělohy nebo děložního čípku je charakterizována vyplněním děložních dutin endometriem, vrstvou dělohy, která by normálně neměla být umístěna v jiných oblastech. Protože je také hormonálně závislá, během menstruace je také vylučována z dutin. Ale kvůli zvláštnostem jeho umístění může být proces oddělení zpožděn a žena po dlouhou dobu po menstruaci zažívá podobné nepříjemnosti..
 • Hyperplazie endometria. Jedná se o proces nadměrné proliferace děložní sliznice a během menstruace může být proces jejího oddělení zpožděn. V některých případech se tedy může doba oddělování normálních prodloužit. V případě částečného přemnožení může hnědý výtok pokračovat až do dalšího období.
 • Polyp endometria. To je další častý důvod pro výskyt hnědých skvrn, velmi často se kombinuje s hyperplazií. Polyp zpravidla sám nekrvácí, ale brání úplnému kontrakci endometria, což vede k narušení procesu buněčného výboje a eliminaci krve.
 • Pohlavně přenosné nemoci a další infekční nespecifické faktory. Jsou schopni napadnout buňky endometria a narušit proces jeho normální deskvamace, navíc, stejně jako zánětlivý proces, ztěžují průchod endometria a ztěžují hojení.
 • Projevy mimoděložního těhotenství. Hnědý výtok může často napodobovat normální menstruaci, když dojde k mimoděložnímu těhotenství. Hormonální pozadí začíná špatně odpovídat těhotenství, ale příprava endometria ještě neprobíhá.
  Žena to může užívat pro normální menstruaci, což ztěžuje pozdější diagnostiku.
 • Traumatické účinky sliznice. Obvykle vznikají po nitroděložních zákrocích, jako je potrat a kyretáž. Kombinace traumatu a zánětu je obzvláště nebezpečná. Hnědý výtok v tomto případě může trvat dostatečně dlouho a účinek terapie se nedostaví.

Velmi často je takový hnědý výtok po menstruaci kombinován s dalšími příznaky:

 1. Mezi nimi se bolest vyskytuje hlavně v dolní části břicha nebo dolní části zad, bolestivé povahy.
 2. Porušení obecné pohody, slabost, malátnost, mírné zvýšení tělesné teploty. Podobné příznaky mohou nastat v důsledku zánětlivého procesu vyskytujícího se v pánevních orgánech nebo spojeného se ztrátou krve, což bude vyjádřeno anémií.
 3. Endometrióza a výtok hnědého výtoku po menstruaci jsou často kombinovány se syndromem silné bolesti, který obvykle začíná ve druhé polovině menstruačního cyklu. K jejich posílení může dojít také během sexu. Podobný příznak se často kombinuje s neplodností u ženy..
 4. V případě mimoděložního těhotenství se také objevuje bolestivý syndrom, který je doprovázen bolestivou trakcí krku a lokalizací fokusu na obou stranách..

Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu

Jsou to buňky čerstvé krve po menstruaci, v některých případech ještě ne srážené, které jsou smíchány s krémovou leucorrhoea. Díky tomu se vytváří světlejší odstín..

V případě, že se objeví špinavý růžový výtok tohoto typu bez nepříjemného zápachu, je obvyklé jej považovat za normu.

Podobný obrázek může nastat, když:

 • Menstruace, které jsou periodické. Neexistuje úplné zotavení cyklu. V průměru může toto období trvat rok..
 • Po užívání perorální antikoncepce, zejména během návyku.
 • Traumatické účinky z vaginální sliznice, drsný styk nebo používání cizích těles.
 • Ovulační období. Jedná se o druh reakce na proces zrání a uvolnění vajíčka..
 • Vaginální manipulace, jako je zavedení nitroděložní antikoncepce nebo jiný zásah.

V takovém případě bude výtok považován za normu, pokud nebude trvat déle než dva dny.

Pokud je proces zpožděn, měly by být tyto procesy vyloučeny:

 • Zánětlivé procesy v cervikální oblasti, stejně jako poškození sliznice. Nejčastěji se jedná o erozi, která nemůže vždy přesně charakterizovat namazání po menstruaci..
 • Nádorové formace v cervikální oblasti, jak maligní, tak benigní.
 • Známky mírného zánětlivého procesu v endometriu, infekčních a endokrinních patologií.
 • Časné projevy mimoděložního těhotenství nebo časného potratu.

Černý výtok po menstruaci

Tato barva výtoku z genitálního traktu není normou, a proto, pokud se objeví příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

 1. Tento znak je důkazem srážení krve před jeho uvolněním a možné prodloužené přítomnosti v genitálním traktu, stejně jako destrukce erytrocytů uvolněním železa.
 2. Velmi často je hojný výtok po menstruaci s tímto znakem projevem přítomnosti abnormálních forem dělohy spojených se zdvojnásobením orgánu. V důsledku toho se vytvoří dutina, ve které dochází ke zpoždění a předčasnému vylučování krve..
 3. Je to také taková patologie jako endometrióza, někdy může být lokalizována v těle dělohy a v některých případech se tvoří cysty v krční oblasti, které lze vyprázdnit.

Špinavý výtok během těhotenství

Toto je vždy patologický stav, který je doprovázen malým krvavým výtokem po menstruaci..

Mezi důvody vedoucími k této situaci je třeba zdůraznit:

 • Hrozba nebo spontánní potrat, který začal. V tomto případě to může být způsobeno oddělením membrán. Vyskytuje se hlavně na počátku těhotenství a vždy vyžaduje léčbu změnami životního stylu. Obvykle se jedná o hormonální a hemostatické léky..
 • V pozdějších fázích budou tyto příznaky indikovat buď abrupci placenty, nebo pokud je přítomna. V prvním případě jsou vždy tmavé, doprovázené bolestí a nepohodlí. A ve druhém je to asymptomatické oddělení krvavého výboje světlé barvy. V tomto případě lze provést i léčbu drogami nebo urgentní porod císařským řezem..

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že výtok není normou, měli byste se obrátit na odborníka. Kromě toho nemůžete zahájit léčbu samostatně, zejména u žen v reprodukčním věku, pokud je plánováno těhotenství. Teprve po důkladné diagnostice začíná léčba drogami.

Léčba

Metody léčby:

 • V přítomnosti zánětlivého procesu je maz po menstruaci léčen komplexem obecných protizánětlivých a imunostimulačních látek a také antibiotiky, širokým i úzkým spektrem účinku. Kromě toho provádějí opatření proti relapsu..
 • U endometriózy je léčba obvykle hormonální. Mohou to být systémová léčiva, která potlačují produkci estrogenu. Stejně jako nitroděložní tělíska ze skupiny levonorgestrelu.
 • Pokud je cyklus narušen, bude výběr metody záviset na typu poruchy.
 • V případě mimoděložního těhotenství je nutné urgentní ukončení chirurgickým zákrokem.
 • Bláznovství na pozadí těhotenství v počátečních fázích vyžaduje jmenování progesteronu, mezi něž patří Dufaston nebo Utrozhestan.

Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení

Obvykle je to bylinné přípravky ve formě odvarů nebo nálevů..

Mezi užitečné bylinky, které pomáhají při mazání po menstruaci, patří:

 • Odvar z heřmánku. Má mírný protizánětlivý účinek. Chcete-li získat potřebný vývar, měli byste napařit květiny heřmánku lékárny v horké vodě a nechat nějakou dobu. Po vychladnutí směs přeceďte a pijte po malých doušcích. Léčba obvykle probíhá a může být profylaktická.
 • Odvar z kopřivy, účinný lék na rychlé zastavení krvavých šmouh po menstruaci. Chcete-li získat vývar, nalijte čerstvé listy nebo sušené ve vroucí vodě. Poté směs vyžaduje trvat hodinu, protože se ochladí, pije se v malém množství. Kurz je obvykle krátkodobý, neměl by přesáhnout 10 dní.

Normální výtok u ženy po menstruaci

Neustále se měnící hladina hormonů ovlivňuje nejen náladu a pohodu ženy obecně, ale také přímo formuje vlastnosti a povahu vaginálního výtoku. Normálně je hlen, který se skládá z částic epitelu a leukocytů, bezbarvý a bez zápachu. V malých množstvích je výtok po menstruaci nažloutlý. Husté a silné tajemství čistí a chrání pohlavní ústrojí před různými infekcemi.

Výtok není patologie

Příznivé bakterie obývající oblast ženských pohlavních orgánů udržují mírně kyselé prostředí, v důsledku čehož vaginální sekrece získává mírně kyselý zápach. Před ovulací vypadá hlen jako vaječný bílek.

Po ovulaci se vaginální sekrece stává tekutou a bohatou, prostředí se mění - je mírně zásadité a připravuje tělo na možné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, sekrece se zhoršuje a objevuje se menstruace..

Jaké výtoky se u žen považují za normu:

 • Krémově bílá barva s kyselým zápachem nebo bez něj.
 • Množství by nemělo překročit 4 ml / den.
 • Konzistence připomíná husté želé.
 • Nedostatek bolestivých pocitů, nepohodlí a svědění, podráždění.

Normální výtok během menstruace je jasně šarlatový, bohatý a bez zápachu.

Na konci menstruace se mohou objevit rozmazané hnědé stopy - to je přirozená reakce na příjem hormonálních látek, instalace nitroděložního tělíska. Pokud nezmizí do 2 nebo 3 cyklů, je nutná konzultace s lékařem..

A také výskyt krevních nečistot v malém množství je povolen 1-2 týdny po menstruaci. Jedná se o takzvané ovulační krvácení, které nepředstavuje žádné nebezpečí..

Juvenilní krvácení se může objevit u dospívajících dívek bezprostředně po menstruaci. Důvodem jsou změny v hormonálním pozadí a postupná tvorba cyklu (1–2 roky).

Důležité! Pokud se řídké krvavé úseky promění v silné krvácení, je nutný lékařský zásah.

Hojný výtok po menstruaci podobného plánu může také obtěžovat ženy ve zralejším věku kvůli hormonálním změnám v těle, což se vysvětluje dysfunkcí vaječníků. Tato skutečnost by neměla být ignorována, protože hormonální problémy mohou vést k vážným onemocněním dělohy a jejích příloh..

Výtok po porodu by měl být s narůžovělou krví.

Po nechráněném sexu je normou hustý hlen ve velkém množství, což naznačuje proces čištění pochvy spermatu.

Odchylky od normy

Známky patologického výtoku jsou:

 • neobvyklá konzistence výtoku - tekutá pěna nebo tvaroh;
 • zvýšení objemu vypouštění;
 • štiplavý a nepříjemný zápach;
 • neobvyklá barva (hnědá, šedavě bílá, zelená);
 • bolestivé pocity, podráždění a svědění v genitální oblasti.

Příčinou nepřirozeného krvácení může být trauma po sexu, chirurgické nebo diagnostické postupy, stres, hormonální poruchy, různá infekční a zánětlivá onemocnění. Hormonální nerovnováha se často projevuje poruchami endokrinního systému, poruchami cyklu.

Typická onemocnění, když se odchylují od normy

Jedním z důvodů vzniku leucorrhoea může být vaginální kandidóza (nebo jiný název - drozd). Výtok v tomto případě bude podobný srážené hmotě se zakysanou vůní kvůli rychlému množení kvasinkové infekce. Zpravidla jsou doprovázeny silným pocitem svědění a pálení v pochvě. Onemocnění se může objevit bez ohledu na menstruační cyklus. Obvykle po léčbě metrogilem zmizí nepříjemné příznaky.

Pěnivý obsah na kalhotkách se šedivým nádechem a charakteristickým zápachem shnilých ryb způsobují nepohodlí a úzkost. Důvodem jeho vzhledu je nesprávné sprchování, užívání antibiotik, nedostatečná péče a v důsledku toho smrt prospěšných bakterií a množení patogenních bakterií, což vede k porušení vaginální mikroflóry.

Lepkavý bílý výtok doprovázený podrážděním vnějších pohlavních orgánů může naznačovat porušení štítné žlázy. Zvýšený obsah leukocytů v nátěrech, zakalená leucorrhoea se špatným zápachem naznačuje ohyb v děložním čípku, tvorbu adhezí.

Patologické tajemství s příměsí krve po skončení menstruace může naznačovat hrozbu potratu na začátku těhotenství.

Bolest v podbřišku a načervenalý výtok uprostřed cyklu mohou naznačovat zmrazené nebo mimoděložní těhotenství. Charakteristickým rysem je nepříjemný zápach.

Před menstruací, leucorrhoea s krevními sraženinami, špinění krvácení může naznačovat onemocnění reprodukčního systému: endometrióza, eroze, rakovina dělohy.

Krvavý výtok týden po menstruaci může naznačovat mimoděložní těhotenství.

Také není normální, že se po menstruaci objevují bílé sraženiny, které mohou být předzvěstí zánětu nebo eroze děložního čípku..

Přítomnost zánětlivého procesu v pánevních orgánech je doložena hnisavým výtokem po menstruaci s páchnoucím zápachem, pěnivou žlutozelenou barvou, doprovázenou zvýšením teploty a bolestivou bolestí.

Jaký by měl být výtok po menstruaci: norma a patologie

Výtok po menstruaci je u každého zástupce nežného pohlaví. Díky tomu je ženský pohlavní trakt vyčištěn, což brání vstupu infekce. Někdy však barva, vůně a další příznaky doprovázející hlen svědčí o nemoci. Proto je důležité pochopit, které tajemství je charakteristické pro zdravý reprodukční systém a které naznačuje odchylku od normy..

Výtok po menstruaci

Po skončení menstruace se vylučuje děložní čípek. Za normálních okolností by to mělo být silné, řídké, bílé (řekněme žlutý odstín) se sotva znatelnou kyselou vůní. Takové sekrece plní ochrannou funkci a brání cizím mikroorganismům dostat se do dělohy. Oddělená látka získává barvu díky epitelu a leukocytům a vůně kvůli laktobacilům.

Během ovulace normální sekrece připomíná surový vaječný bílek.

Hlavní příčiny výboje

Viskózní výtok po menstruaci chrání dělohu před infekcí blokováním růstu a šíření škodlivých mikroorganismů. Zvlhčují také vaginální sliznici a zabraňují jejímu vysychání. Hlen působí jako lubrikant a chrání ženské pohlavní orgány před poškozením, například při sexu.

A více vodnatého a hojného výtoku během ovulace pomáhá spermiím dostat se do vajíčka a zajistit prostředí nezbytné pro oplodnění..

Podle neobvyklého výtoku se specifickou barvou nebo zápachem lze rozpoznat počínající onemocnění. Absence vaginálních sekrecí je však známkou vážné patologie, která musí být léčena..

Známky normálního vybití

Normální výtok po menstruaci je sporý, průhledný nebo bělavý, připomínající želé. V předvečer ovulace, uprostřed menstruačního cyklu, je výtok průhledný, tekutější a táhnoucí se.

Ve druhé části cyklu se sliznice opouštějící reprodukční orgány podobá hustému krému, zvyšuje se každý den. Ráno po nechráněné intimitě se z pochvy hojně uvolňuje bílá tekutina..

Brown daub je přijatelný několik dní po menstruaci nebo první měsíce na začátku užívání antikoncepčních pilulek.

Malé množství krve přidané do hlenu po 1–2 týdnech po menstruaci se nepovažuje za odchylku. Dostane se do tajemství kvůli prasknutí folikulu. Jedná se o fyziologický proces, který nepředstavuje žádnou hrozbu.

Nepříjemný zápach, svědění nebo pálení nejsou při běžném výboji běžné.

Příznaky patologií

Špinavý hnědý hlen uprostřed cyklu je příznakem hormonální nerovnováhy, odtržení placenty nebo plodu v rané fázi vývoje u těhotných žen a jiných nebezpečných onemocnění, která rozhodně vyžadují léčbu.

 1. Krvácení po menstruaci nebo trvání menstruace je více než týden - příznaky mimoděložního těhotenství.
 2. Zelenavý nebo žlutý výtok po menstruaci naznačuje infekci, erozi nebo zánět pohlavních orgánů.
 3. Vzhled bílého sraženého tajemství s pronikavým kyselým zápachem naznačuje drozd nebo kandidózu.
 4. Pěnová zelená nebo žlutozelená barva - projev infekce reprodukčních orgánů.
 5. Zelenavý nebo šedý výtok po menstruaci, který má rybí vůni, naznačuje vaginální dysbiózu.
 6. Silný zelený hnisavý hlen je známkou hnisavé cervicitidy.

Tekutý růžový výtok z reprodukčního systému s nechutným zápachem je nejčastěji známkou chronické endometritidy nebo endocervicitidy..

Cervikální eroze

Výboj během eroze může být bílý nebo bezbarvý s bělavými skvrnami před kritickými dny. Krvavý výtok v předvečer menstruace také naznačuje erozi děložního čípku..

Toto onemocnění je také signalizováno nepříjemnými pocity během období intimity. Někdy po fyzické námaze se malé množství krve smísí s leucorrhoea.

Eroze, která vznikla na pozadí zánětu genitálií, se projevuje znatelněji:

 1. Tekutý hlen po menstruaci hojně proudí z genitálního traktu a má žlutou nebo zelenou barvu a štiplavý nepříjemný zápach.
 2. V dolní části zad a dolní části břicha je tupá bolestivá bolest.

Pokud jde o povahu menstruace, eroze se zpravidla neodráží.

Cervicitida

Povaha sekrece u cervicitidy závisí na tom, která infekce vyvolala zánětlivý proces:

 1. Bakterie rodu Candida způsobuje bílé nebo nazelenalé sýrové sekrece.
 2. Kapavka je indikována přítomností slabého hnisavého výtoku žlutého odstínu..
 3. U chlamydií je vylučovaná látka průhledná.
 4. S trichomoniázou - pěnivý výboj.

Pro akutní formu onemocnění je charakteristický hnisavý hlen, stejně jako přítomnost krvavého výtoku po sexu uprostřed cyklu. Kromě toho je onemocnění doprovázeno svěděním, pálením, taháním bolesti v dolní části břicha, horečkou.

Pokud je menstruace u konce a výtok pokračuje a silný a hojný výtok je zelený, pak můžeme hovořit o hnisavé cervicitidě. V chronické formě se projevuje vypouštěním malé, zakalené tekutiny z pochvy..

Bez ohledu na to, co způsobilo tuto patologii a v jaké fázi je, musí se s ní zacházet. Proto je důležité věnovat pozornost jakýmkoli změnám v povaze látky oddělené od genitálního traktu. Pokud tajemství získalo jinou konzistenci, barvu nebo vůni, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, abyste měli čas na vyléčení nástupu nemoci v počáteční fázi.

Endometritida

S tímto onemocněním se zanícuje výstelka dělohy..

Akutní endometritida postupuje během několika dní od okamžiku infekce a je doprovázena:

 • zakalený výtok nazelenalého nádechu nebo krvavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest v podbřišku.

Kritické dny, které začaly během tohoto období, jsou nejbolestivější. Bohatý výtok během menstruace doprovázený krevními sraženinami.

Pokud se první příznaky endometritidy objeví v akutní formě, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se tato nemoc nevyléčí včas, stane se chronickou..

Chronické stádium zánětlivého procesu je charakterizováno:

 • hnědý výtok nebo děložní krvácení;
 • bohatá nebo příliš sporá období;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku.

Pokud ignorujete tyto projevy nemoci, pak v budoucnu mohou nastat potíže během těhotenství a porodu..

Ženy čelí podobným příznakům v případě endometriózy, onemocnění, při kterém se vnitřní výstelka dělohy rozšiřuje za své hranice..

Endometrióza je také indikována přítomností:

 • bolest v genitální oblasti;
 • výtok krve;
 • narušení menstruačního cyklu.

Pokud se toto onemocnění neléčí, povede k tvorbě cyst ve vaječnících a dokonce k neplodnosti. Proto s výskytem sekrece krve, bolesti v dolní části břicha a dalších nebezpečných příznaků je třeba okamžitě jít na schůzku s gynekologem, aby se nemoc neměla čas vyvinout v něco ještě nebezpečnějšího pro zdraví.

Vaginóza

Bakteriální vaginóza je onemocnění, při kterém normální vaginální mikroflóra nahrazuje vaginální infekce. Projevuje se jako výsledek:

 • snížená imunita;
 • zánětlivé procesy reprodukčního systému;
 • dlouhodobé užívání nitroděložního tělíska;
 • užívání antibiotik nebo hormonálních léků.

Onemocnění je doprovázeno hnisavým výtokem z genitálií. V tomto případě může být nepříjemný zápach hlenu, který připomíná shnilé ryby. Rozmazaný sekret je někdy nahrazen bohatou bělavou nebo šedivou tekutinou. V mnoha ohledech projevy nemoci závisí na pohodě, emočním stavu, sexuální aktivitě a dalších souběžných onemocněních. Někdy si ženy trpící vaginózou stěžují na svědění, pálení, potíže s močením, nepohodlí během sexu.

Lékař předepisuje léčbu na základě individuálních charakteristik organismu a stupně zanedbávání nemoci.

Preventivní opatření

Důležitá opatření k prevenci většiny gynekologických onemocnění jsou:

 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • používání bariérové ​​metody antikoncepce, zejména u nového sexuálního partnera;
 • vyšetření u gynekologa nejméně 1–2krát ročně;
 • odmítnutí potratů a jiných chirurgických zákroků v pánevních orgánech, pokud je to možné;
 • naléhavé apelování na odborníka, pokud se ihned po menstruaci objeví neobvyklý výtok, například žlutý, zelený, krvavý, bublající, s odpudivým zápachem, doprovázený bolestí, svěděním nebo pálením;
 • zvýšená imunita v důsledku sportu a vzdání se špatných návyků.

Je mnohem snazší léčit onemocnění v počáteční fázi, než se vypořádat se starými boláky.

Jaký výtok by měl být po menstruaci

Výtok po menstruaci se liší konzistencí, objemem, odstínem - všechny tyto znaky naznačují stav orgánů reprodukčního systému a zdraví obecně. S výskytem sekrece se žena setkává po celý menstruační cyklus. Téměř všechny dívky čelí různým sekrecím a nevědí, jaká je norma.

Jaká je norma?

Jaký by měl být výtok na konci menstruace? Tato otázka trápí většinu dívek. Během celého menstruačního cyklu může mít žena výtok, což je způsobeno přítomností sliznice, která pokrývá povrch orgánů reprodukčního systému. Hlavním účelem vylučování sliznic bez zápachu je ochrana pochvy před infekčními chorobami, zvlhčení.

Struktura a barva sekrece zcela závisí na stadiu vývoje vajíčka. Sekrece by neměla být doprovázena nepříjemným zápachem, bez ohledu na jejich intenzitu, fázi cyklu. Normálně po menstruaci má žena výtok, který se vyznačuje sotva znatelným zápachem, který je pro dívku individuální..

Dívky si na spodním prádle často všimnou nažloutlých slizkých skvrn. Lékaři říkají, že takové tajemství lze považovat za normální. Sekrece při kontaktu se vzduchem je oxidována, a proto se stává nažloutlou.

Pokud na konci menstruace má dívka sekreci červeného odstínu po dobu 2-3 dnů - je to také normální jev, "ozvěna" minulé menstruace. Děloha se samočistí od zbývajících biomateriálů. Když tyto sekrety přijdou do styku se vzduchem, oxidují a zhnědnou. Pokud je tento stav doprovázen delší dobou, má další nepříjemné příznaky, musíte se poradit s gynekologem.

První fáze cyklu

Výboj v první polovině cyklu je téměř neviditelný. Vyznačují se skromným charakterem, tekutou konzistencí. Neexistuje žádná barevná pigmentace. Jsou vždy průhledné bez nepříjemného zápachu.

Střední cyklus (ovulace)

Během tohoto období tajemství opakuje vlastnosti první fáze, s výjimkou konzistence - existuje pečeť, vypadá jako hlen, hlen. Lze to přirovnat k vaječnému bílku. Takový výtok je hojný, což plně odpovídá fyziologickým normám. Během tohoto období musíte věnovat zvláštní pozornost intimní hygieně..

Když toto tajemství vstoupí do vnějších genitálií, vytvoří se na prádle ideální prostředí pro reprodukci mikroorganismů. Nedodržení hygieny způsobuje svědění, pálení. Nedostatečná hygiena je indikována výskytem šedého povlaku na prádle..

Konec ovulace

Toto období signalizuje nástup menstruace - je pozorován výskyt malých sraženin podobné konzistenci jako krém. Objeví se výrazná barevná pigmentace, průhledná kapalina se převede na bílou. Intenzita se zvyšuje s objemem, jak se blíží kritické dny. Tento stav před menstruací je považován za normální, bílé skvrny na kalhotkách jsou známkou dobrého zdraví genitálií..

Hormonální ochrana

Užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje sekreci, která se objevuje po menstruaci. Výtok během prvních dvou měsíců může získat sporý, rozmazaný charakter a hnědý odstín. Tento stav je způsoben reakcí těla na léky. Pokud je podobný stav pozorován po delší dobu - známka nesnášenlivosti individuální antikoncepce.

Teenage výboj

V dospívání se u dívky může objevit krvácení mladistvých mimo období. Lékaři říkají, že tato sekrece může trvat dva roky po prvních kritických dnech. Tento stav naznačuje dokončení procesu formování reprodukčních orgánů a normalizaci menstruačního cyklu. Toto tajemství má bohatý šarlatový odstín, skromnou charakteristiku rozmazání..

Sexuální kontakt

Nechráněný sex ovlivňuje vlastnosti sekrece. Při kontaktu se sliznicí vyvolává spermie uvolňování kruhových sraženin bohatých na barvu. Takového tajemství je vždy málo, může získat nažloutlý nebo bílý odstín..

Znamení patologie

Výtok po menstruaci může být doprovázen vedlejšími příznaky. V závislosti na odchylkách je možné určit přítomnost patologie způsobené infekčním onemocněním nebo zánětlivým procesem. Přesnou diagnózu lze provést analýzou zápachu a barvy výboje..

Bílý

Některá porušení mohou způsobit bílý výtok po menstruaci:

 • pokud se výtok zhoršuje bolestí v dolní části břicha, nepřirozený zápach - známka infekčního onemocnění, které vyvolalo zánět;
 • pokud po menstruaci existuje tekutá leukorea - známka eroze děložního čípku. Tento stav vyvolává porušení menstruačního cyklu, intimita způsobuje bolest. Když se objeví příznaky onemocnění, je naléhavě nutné navštívit gynekologa. Pokud toto onemocnění ignorujete, může se vyvinout neplodnost;
 • kyselá vůně, bílá barva, konzistence tvarohu je známkou drozdů. Tento stav se zhoršuje pocitem svědění, pálení. Rozhodně se nedoporučuje jej provozovat - každá menstruace, použití vložek vytváří příznivé prostředí pro vývoj patogenních bakterií;
 • Bílý výtok na konci menstruace může naznačovat vaginózu. Toto onemocnění může být vyvoláno mnoha faktory, například hormonální nerovnováhou, dysbiózou. Sekrece s takovým onemocněním je charakterizována charakteristickým zápachem, hustou viskózní konzistencí..

hnědá barva

Prodloužený výtok s hnědým odstínem naznačuje tvorbu polypu, hyperplazie, endometriózy. Pokud tento stav trvá déle než sedm dní, je možné mimoděložní těhotenství. Tyto příznaky vyžadují naléhavou diagnózu. Známkou genitální patologie je výtok s pronikavým nepřirozeným zápachem. Jejich přítomnost okamžitě ovlivňuje povahu menstruačního cyklu..

Černá

Tyto sekrece nejsou fyziologicky normální. Bez ohledu na fázi cyklu je tato sekrece známkou zánětlivého procesu. Takové tajemství může vyvolat endocervicitidu, endometriózu, chronickou endometritidu. Výboj je často komplikován následujícími příznaky:

 • bolest během sexu;
 • vysoká teplota;
 • bohatá menstruace se silnou bolestí;
 • kritické dny trvají déle než 7 dní.

Žlutá a zelená

Lékaři říkají, že žlutý nebo zelený výtok se vyskytuje v kterýkoli den menstruačního cyklu. Vyvolávají je infekční nemoci, které se přenášejí pohlavním stykem..

Tajemství je charakterizováno množstvím sekrecí, pěnou na prádle, bohatou hnisavou barvou, páchnoucím zápachem (podobně jako shnilé ryby). Ignorování příznaků této patologie vede k vážným změnám ve fungování genitálií. Pokud žena čelí takovému výtoku, měla by bez ohledu na menstruaci podstoupit ona a její sexuální partner antibiotickou léčbu..

Červená (krvavá)

Stav se považuje za normální, když dojde k červenému výtoku do čtyř dnů po menstruaci. Indikuje proces samočištění dělohy. Pokud dívka sleduje krvavé sekrece déle než po stanovenou dobu, jejich příčinou může být:

 • zvýšené množství nebo zmizení je známkou mimoděložního těhotenství;
 • tajemství červené barvy se objevilo po kritických dnech - rané stádium endometritidy;
 • nesprávná instalace, odmítnutí spirály;
 • krvácející;
 • odložený lékařský, chirurgický zákrok.

Růžový

Obvykle se takové tajemství objevuje bez ohledu na menstruaci - naznačuje chronickou formu endometritidy. Rychle se rozvíjející onemocnění vyvolává mazové sekrece, negativně ovlivňuje povahu menstruace.

Pokud gynekolog vylučuje endometritidu, objeví se tento výtok kvůli individuálním charakteristikám těla, spontánnímu čištění dělohy. Příčinou růžového výtoku může být také zdvojení ovulace v důsledku hormonálního narušení, které by mohlo způsobit antikoncepci, menopauzu. Pokud bylo tajemství vyprovokováno těmito faktory, liší se v husté konzistenci s krvavými pruhy..

Zápach

Důvod ostrého nepříjemného zápachu během menstruace spočívá v porušení mikroflóry pohlavních orgánů. Tento stav je způsoben následujícími faktory:

 • Pohlavně přenosné choroby;
 • těhotenství;
 • dysfunkce nadledvin, štítné žlázy, nástup menopauzy;
 • dysbióza;
 • alergie;
 • užívání antibiotik;
 • anémie;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • narušení centrálního nervového systému.

Existují dva typy zápachu, které naznačují vývoj patologie:

 1. Krutý a kyselý - vývoj plísňových infekcí.
 2. Shnilé - množení patogenních bakterií.

Důvod návštěvy lékaře

Pokud žena čelí sekretům, které se jí zdají nepřirozené, doprovázené patologickými příznaky, měli byste okamžitě navštívit gynekologa. Lékař provede vyšetření, které pomůže zjistit povahu a povahu tajemství, které se objevilo. Pokud je zjištěno jakékoli porušení, lékař předepíše odpovídající metody léčby.

Léčba a prevence

Po vyšetření lékař zvolí nejvhodnější metody léčby. Obvykle je ženě předepsáno:

 • užívání antibiotik s imunomodulátory. Někdy je léčba doplněna bylinnou medicínou;
 • léky zaměřené na obnovení mikroflóry orgánů reprodukčního systému.

Aby se zabránilo rozvoji patologických stavů, musí dívka dodržovat preventivní opatření:

 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • pečlivě vybírat sexuální partnery;
 • v případě nepřirozených příznaků vyhledejte lékaře.

Vaginální výtok může být přirozený fyziologický proces. Pokud sekrece není doprovázena negativními příznaky, není důvod k obavám. V ostatních případech musíte okamžitě konzultovat s gynekologem, ignorování problému vede k vážným následkům.

Všechny typy výtoku po menstruaci: příznaky gynekologických onemocnění

Vypouštění různé konzistence, objemu a odstínu je jedním z hlavních rysů, které charakterizují procesy probíhající v orgánech reprodukčního systému ženy. Jejich přítomnost není omezena výlučně na menstruační období. Mnoho zástupců spravedlivého pohlaví pozoruje po menstruaci různé výtoky. Jak ale zjistit, zda je odmítnutá tekutina fyziologickou normou? Může být takový jev důkazem patologických procesů probíhajících v genitáliích? Pochopíme to společně na základě názorů praktických gynekologů a analýzy zkušeností pacientů.

Fyziologická norma

Odborníci tvrdí, že výtok po menstruaci je zcela fyziologický a souvisí se zvláštností fungování ženských reprodukčních orgánů. Důvodem je sliznice, která pokrývá povrch dělohy a trubiček. Cervix produkuje podobnou látku. Hlavní funkčnost tohoto procesu je zaměřena na ochranu pochvy před vnějšími infekcemi a zvlhčení orgánu během pohlavního styku..

Konzistence a barva vylučované sekrece je přímo ovlivněna stádiem tvorby vajíček. Je třeba poznamenat, že bez ohledu na fázi cyklu a množství odmítnuté látky by neměla mít ostrý, nepříjemný zápach. Výtoky, které „nepřekračují“ hranici normy a objevují se po menstruaci, mají lehkou, mírně vnímatelnou vůni, pro každou ženu individuální.

Mnoho žen si na spodním prádle všimne výskytu světle žlutých sliznic. Co je to? Norma? Gynekologové tvrdí, že v tomto případě nemůže být důvod k obavám. Vylučovaná sekrece má tendenci oxidovat při přímém kontaktu se vzduchem, proto žlutá barva označuje výlučně minulou chemickou reakci s dostupnými „činidly“.

Vzhled červeného výtoku po menstruaci, který trvá dva až tři dny, by také neměl být alarmující. Nejsou to nic jiného než „ozvěny“ kritických dnů, které skončily. Děloha se zbaví zbývajících sraženin a „propláchne“ je pomocí fyziologického hlenu.

Růžový hlen Růžový výtok

Když se takové tajemství dostane na povrch stydkých pysků nebo spodního prádla, oxiduje se a změní se na hnědý výboj.

Hnědý výboj Hnědožlutý výboj

Na základě zkušeností žen vyjádřených v zveřejněných komentářích na různých tematických fórech můžeme dojít k závěru, že tato tekutina má nízkou intenzitu a objem. Takový krvavý výtok po menstruaci se považuje za fyziologický, pokud je „rozmazaný“ nejdéle tři dny a není doprovázen pálením, svěděním nebo silným nepříjemným zápachem.

Je třeba poznamenat, že kvůli přítomnosti malých krevních sraženin v látce podobné hlenu se barva může lišit od růžové až po světle hnědou.

Na základě názoru odborníků je možné strukturovat příznaky tajemství odmítnutého po menstruaci, které je fyziologické, tj. Normální:

Zvýraznění první fáze cyklu

Takové tajemství je téměř neviditelné. Jeho objem je extrémně vzácný a jeho konzistence je tekutá. Neexistuje žádná barevná pigmentace. Tento výboj je zcela průhledný a bez zápachu..

Ovulace nebo střední cyklus

Odmítnuté tajemství, stejně jako v období první fáze, je průhledné a bez zápachu, ale konzistence se mění. Stává se trochu hustší a vizuálně připomíná hlen. Mnoho žen spojuje tento typ sliznice s vaječným bílou. Objem tajemství je hojný, ale tento jev nenaznačuje přítomnost patologie.

Transparentní výboj jako protein

Proces je zcela fyziologický. Odborníci doporučují během tohoto období sledovat osobní hygienu se zvláštní opatrností. Hojná sekrece sekretů a jejich pronikání na povrch pohlavních orgánů přispívají k rozvoji patogenních mikroorganismů. Předčasná hygiena může vyvolat silné svědění a pálení v oblasti třísla. Nedostatečná kvalita čisticích postupů může být indikována šedým povlakem, který se objeví na spodním prádle během odmítnutí fyziologických tekutin po menstruaci..

Správná péče o intimní oblast nejen sníží riziko nepohodlí, ale také jej odstraní, pokud.

Druhá fáze cyklu - konec ovulace

Tato fáze je poslední a ohlašuje začátek kritických dnů. Během této doby získává tajemství charakter malých sraženin, spíše jako krém. Barevná pigmentace se stává výraznější a přeměňuje čirou kapalinu na bílý výboj.

Bílý sliz bílý výtok

Stojí za zmínku, že intenzita a objem tajemství se bude s přiblížením regulace zvyšovat. Podobný jev nepřekračuje normu a bílý výtok u žen na šortkách v této fázi naznačuje zdraví reprodukčních orgánů.

Expozice spermií

Nechráněný styk provádí vlastní úpravy vylučované látky. Spermie, které přicházejí do styku s vaginální sliznicí, vyvolávají odmítnutí krémových sraženin bohatých na stín. V závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla mohou být bílé nebo žluté. Ale jejich počet je poměrně vzácný..

Hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce může být doprovázen přítomností specifického tajemství, které se objevuje u ženy po menstruaci. Obvykle má hnědou barvu a je rozmazaný a hubený. Tento jev naznačuje pozitivní reakci těla na lék a netrvá déle než jeden až dva měsíce.

Vezměte prosím na vědomí, že pokud takové sraženiny podobné hlenu trápí déle než po stanovenou dobu, můžeme hovořit o individuální nesnášenlivosti antikoncepce a nutnosti zvolit jiný prostředek ochrany.

Juvenilní krvácení

Jsou fyziologickou normou, ale pouze u dospívajících dívek. Odborníci připouštějí pravidelný výskyt takového tajemství několik let po první menstruaci. Tento jev je spojen s dokončením formování reprodukčních orgánů a stabilizací menstruačního cyklu..

Juvenilní výtok je charakterizován skromným, rozmazaným objemem a jasnou, téměř šarlatovou, nasycenou barvou..

Po zjištění, jaký by měl být výtok, odmítnutý tělem po menstruaci, budeme zvažovat případy naznačující přítomnost patologických procesů v reprodukčních orgánech ženy.

Postmenstruační výtok jako známka patologie

V závislosti na doprovodných příznacích může popsaný jev naznačovat závažné abnormality v činnosti reprodukčních orgánů nebo přítomnost akutního zánětlivého procesu způsobeného infekčními chorobami. Na základě barvy a vůně je možné diagnostikovat odchylky ve vylučovaném sekretu po menstruaci.

Barva sekrece

Stín výtoku, což naznačuje možné patologie:

Hnědý výboj

Tato barva se získává tajemstvím oxidace vyloučených krevních sraženin pod vlivem kyslíku. Vzhled tohoto druhu tekutiny není spojen pouze s fyziologickým „čištěním“ vaginálních dutin po kritických dnech.

Dlouhodobé odmítnutí po měsíčním hnědém výtoku bez zápachu může naznačovat vývoj endometriózy, polypů a hyperplazie. Lékaři tvrdí, že uvolňování krvinek trvající déle než týden naznačuje možný vývoj mimoděložního těhotenství..

Detekce takového příznaku sama o sobě vyžaduje okamžité odvolání ke gynekologovi.

Bude snazší tyto odchylky zjistit, pokud se podrobně podíváte na vlastnosti odmítnuté látky. Hnědé sraženiny po menstruaci, které naznačují patologické procesy v ženských genitáliích, mají štiplavý specifický zápach. Jejich přítomnost je doprovázena ostrými poruchami v rozvrhu kritických dnů.

Tmavý výboj

Ne fyziologické! Gynekologové tvrdí, že přítomnost tekutého, vodnatého, tmavého „odmítnutí“ ženy, bez ohledu na fázi menstruačního cyklu, naznačuje zánětlivý proces v reprodukčních orgánech. Mezi hlavní onemocnění zhoršená tímto příznakem patří endocervicitida, endometrióza a chronické stádium endometritidy. Stojí za zmínku, že tmavý výtok je také zatížen dalšími příznaky, což naznačuje narušení fungování orgánů plodného systému. Tyto zahrnují:

 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bohatá menstruace doprovázená ostrou bolestí;
 • trvání menstruace více než jeden týden.

Jakýkoli z uvedených příznaků může být dobrým důvodem pro kontaktování odborníka..

Bílý výboj

Pokud po menstruaci dojde k bílému výtoku, lze posoudit řadu odchylek v práci reprodukčních orgánů.

 1. Anamnéza, která toto tajemství zhoršuje ostrými bolestmi v podbřišku a neobvyklým nepříjemným zápachem, naznačuje infekci genitálního traktu, která vyvolala zánětlivý proces.
 2. Kapalina, jako je voda, konzistence výtoku, namalovaná bíle, naznačuje přítomnost eroze děložního čípku. Kromě hlenovitého výtoku bohaté barvy je tato patologie charakterizována narušením menstruačního cyklu a bolestí během pohlavního styku. Diagnostika příznaků naznačujících přítomnost eroze děložního čípku je důvodem k okamžité konzultaci s odborníkem. Na základě statistik nedostatek včasné léčby této patologie často vede k získané ženské neplodnosti..
 3. Bílé tajemství sražené konzistence v kombinaci s nepříjemným kyselým zápachem je hlavním znakem kandidózy (drozdů). Společným doprovodným příznakem tohoto onemocnění je svědění nebo silné pálení. Gynekologové varují, že onemocnění nelze zahájit, protože každá menstruace situaci zhoršuje. Krev a „skleníkový“ účinek hygienických vložek podporuje množení patogenních bakterií.
 4. Vaginóza je hlavním důvodem vzniku specifické sekrece, která má bílou barvu. Toto onemocnění může být vyvoláno mnoha faktory. Jedná se o hormonální poruchy způsobené dysfunkcí nadledvin nebo štítné žlázy, dysbiózou, akutními střevními infekcemi. Vaginóza se vyznačuje velmi specifickým zápachem. Mnoho žen, které toto onemocnění zažily, zaznamenalo hustou, viskózní konzistenci tekutin, které nemoc odmítla.

Zelený a žlutý výboj

Odborníci se domnívají, že přítomnost zeleného nebo žlutého výtoku u žen, který se objevuje nejen po menstruaci, ale po celou dobu intermenstruační periody, je jedním z hlavních příznaků sexuálně přenosných infekcí.

Žlutozelený výboj Zelený výboj

Toto tajemství má tendenci vyniknout hojně, s charakteristickou „pěnou“ na povrchu spodního prádla. Kromě bohaté purulentní barvy se pohlavně přenosné choroby vyznačují štiplavým zápachem sekretů spojených se shnilými rybami. Nedostatečná léčba může vést k nevratným negativním změnám ve fungování ženského reprodukčního systému.

Hlavním pravidlem pro eliminaci infekce je současný antibiotický účinek na oba sexuální partnery, bez ohledu na klasifikaci bakterií, které infekci způsobily.

Růžový výboj

Taková symptomatologie, která se vyskytuje systematicky nejen po menstruaci, ale také po celou dobu intermenstruační periody, naznačuje přítomnost chronické endometritidy. Endometrium, které se vyvíjí exponenciálně, může vyvolat nejen produkci rozmazaného pigmentového sekretu, ale také negativně ovlivnit kvantitativní charakteristiky menstruace.

Ale proč se mohou objevit růžové sliznice, pokud lékař vyloučil endometritidu? Odpověď spočívá v individuálních charakteristikách ženského těla, spojených se schopností dělohy spontánně se čistit. A také takové tajemství může naznačovat opakovanou ovulaci. Zdvojení tohoto procesu je spojeno s hormonálními poruchami způsobenými užíváním antikoncepce nebo blížící se menopauzou. Tajemství růžové barvy, vyvolané těmito faktory, má „těžký“ zápach a hustou konzistenci, vizuálně podobnou hlenu, včetně jasných krevních pruhů.

Krvácející

Červený výtok u žen po menstruaci, který trvá déle než čtyři dny po ukončení regulace, je fyziologickou normou, která naznačuje očistu dělohy. Překročení stanovených lhůt může znamenat:

 • mimoděložní těhotenství (výtok se stává hojnějším nebo úplně zmizí);
 • endometritida v rané fázi (krvácení, které se objeví po menstruaci);
 • odmítnutí nebo nesprávná instalace spirály;
 • krvácející;
 • narušení fungování reprodukčního systému v důsledku chirurgického nebo lékařského zásahu (potrat, čištění, škrábání).

Vůně vaginálního výtoku

Hlenovité tajemství různé barevné pigmentace po menstruaci, doprovázené ostrým, nepříjemným zápachem, naznačuje nerovnováhu mikroflóry pohlavních orgánů. Takovou odchylku mohou způsobit tyto faktory:

 1. Vývoj pohlavně přenosných nemocí.
 2. Těhotenství.
 3. Hormonální poruchy vyvolané abnormalitami štítné žlázy, dysfunkcí nadledvin nebo menopauzou.
 4. Dysbakterióza.
 5. Alergické reakce.
 6. Léčba antibiotiky.
 7. Anémie.
 8. Porušení norem osobní hygieny.
 9. Zavedení nových prostředků hormonální antikoncepce.
 10. Poruchy centrálního nervového systému.

Odborníci rozlišují dva typy nepříjemného zápachu, který charakterizuje abnormality v práci orgánů reprodukčního systému ženy:

 1. Ostrá kyselá „mléčná“ vůně. Vyznačuje se odmítnutou sekrecí doprovázenou prudkým nárůstem houbových bakterií (kandidóza).
 2. Shnilý „rybí“ zápach. Typické pro tekutiny podobné hlenu, které trápí ženu po menstruaci, způsobené množením patogenních mikroorganismů (pohlavně přenosné choroby: kapavka, trichomoniáza).

Léčba postmenstruačního výtoku

Výtok po menstruaci slizniční konzistence, indikovaný po delší dobu a doprovázený zhoršujícími se příznaky, by žena měla okamžitě konzultovat s odborníkem. Gynekolog provede vyšetření skládající se z několika fází:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle.
 2. Odstranění skvrn (bakteriální kultura). Tento postup se provádí pomocí škrábání z vnějšího nebo vnitřního povrchu genitálií..
 3. Genitální ultrazvuk.
 4. Statistiky změny tělesné teploty.
 5. Analýza obsahu hormonů v krvi a moči pacienta.

Na základě získaných údajů je vypracován průběh léčby, který ve většině případů sestává ze dvou fází:

 1. Kurz antibiotik, podporovaný léky, které stimulují aktivaci imunitního systému pacienta. V tomto případě lze pomocnou terapii provádět pomocí bylinných čajů, ale pouze po konzultaci s odborníkem před použitím a v dávkách stanovených jím.!
 2. Obnova mikroflóry pohlavních orgánů.

Je přísně zakázáno nezávisle upravovat průběh léčby nebo rušit předepsané léky!