Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Hlenovitý výtok s krevními pruhy v gynekologii

Nejdůležitějším ukazatelem zdravotního stavu ženy je sexuální sekrece. Spravedlivé pohlaví často vidí slizniční výtok pruhovaný krví. Mám se toho jevu bát? Kdy je to přijatelné a kdy to vyžaduje urgentní léčbu? Odpovědi na tyto otázky najdeme v tomto článku..

Výtok s krevními pruhy

Rok před nástupem první menstruace a před menopauzou sledují dívky a ženy slizniční sekreci z pochvy. Kvalita vaginálního hlenu se mění s průběhem menstruačního cyklu.

Chcete-li zjistit příčinu slizničního výtoku s pruhy krve, musíte věnovat pozornost hojnosti sekrece, trvání a souvislosti s menstruačním cyklem. V mnoha případech je příznak důsledkem přirozených procesů a odkazuje na normu, ale někdy může naznačovat patologii..

Příjem v pořádku a vyvrcholení

Hlenovitý výtok s krví může být reakcí těla na užívání hormonální antikoncepce. Nerovnováha progesteronu a estrogenu vede k poruše ženského cyklu, ke zvýšení citlivosti vaginální sliznice, což se projevuje vylučováním načervenalé barvy.

Hormonální nerovnováha také vzniká v důsledku stresu, špatného životního stylu a menopauzy. Uvolňování hlenu smíchaného s krví během menopauzy často naznačuje gynekologické patologie.

Trauma

Podobný příznak je pozorován v důsledku drsného nebo intenzivního sexuálního kontaktu. Výtok jako vaječný bílek s krevními pruhy nebo podobnou leucorrhoea naznačuje poškození malých krevních cév vaginálních stěn během zvýšeného mechanického namáhání při pohlavním styku. Někdy takový jev po intimitě může naznačovat přítomnost eroze děložního čípku a také být příznakem řady nemocí.

Docela zřídka se podobný příznak projevuje jako výtok po vyšetření gynekologem, pokud manipulace provedené lékařem poškodily stěny pochvy. Tento jev nevyžaduje léčbu, protože problém po dni nebo dvou přirozeně zmizí.

Alergie

Alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu, syntetické spodní prádlo, antikoncepci a mazadla je často indikována světle růžovým nebo průhledným výtokem s krví.

Infekce a bakterie

Žlutý nebo bílý výtok rozptýlený krví, krvavý sýr, doprovázený bolestí, pálením, svěděním a jinými nepohodlími, naznačuje zánět nebo infekci genitálií.

Pokud vaginální výtok s červenými pruhy trvá déle než 2–3 dny, je doprovázen bolestivými pocity, zvyšuje se jejich intenzita a transformují se do hojného krvácení pomocí sraženin, pak mluvíme o onemocněních dělohy nebo vaječníků (eroze děložního čípku, endometrióza, polypy a neoplazmy) různé etymologie, až po rakovinu).

Krvavý hlen a menstruační cyklus

Obvykle je hnědý pruhovaný výtok spojen s průběhem menstruačního cyklu. Tento proces je ovlivněn hormonálními výkyvy v různých fázích. Tento jev lze nalézt u dívky během prvních tří let s nástupem menarché, který je spojen se stanovením hormonálních hladin.

Před menstruací

Vzhled nahnědlého, nažloutlého nebo průhledného výtoku s pruhy krve před menstruací je přípustný po dobu 1–2 dnů, pokud se z nich vyvine včasné menstruační krvácení. Situace je jiná, pokud se takové příznaky objeví 3 nebo více dní před menstruací. Podobným způsobem se tyto nemoci projevují:

 1. Endometrióza je patologická proliferace buněk endometria, slizniční vrstvy dělohy. Toto onemocnění je doprovázeno bolestí v dolní části břicha, vyzařujícími do dolní části zad. Příznaky se zesilují s nástupem kritických dnů, jejichž trvání a hojnost lze zvýšit.
 2. Polyp endometria je novotvar v tkáních endometria, který se kromě popsaného příznaku projevuje posunem menstruačního cyklu a může táhnout dolní část břicha. Patologie má tendenci se zvětšovat a degenerovat do maligních nádorů.
 3. Tímto způsobem se často cítí ektopie děložního čípku. Je to před nástupem menstruace, že erozní procesy získávají na síle díky změkčení děložních tkání.
 4. Vaginální bílý výtok s krví před menstruací je někdy důkazem infekčních onemocnění pohlavních orgánů a porušení mikroflóry pochvy. Jejich příznaky jsou nejčastěji indikovány během tohoto období. Cítí se nepohodlí v podobě pálení, svědění. Růžové tajemství může mít tvarohovou konzistenci a nepříjemný zápach. Postižené stěny pochvy se stávají zvláště citlivými pod vlivem zánětlivého procesu, může z nich vytékat krev, která se vylučuje spolu s patologickým hlenem venku.

Po menstruaci

Sliznatý výtok s pruhy krve po menstruaci je vysvětlen postupnou koagulací krve. K tomuto jevu dochází 1–2 dny po skončení menstruace. Hlen je v tomto případě tekutý a homogenní..

Pokud se příznak objeví několik dní po ukončení regulace nebo trvá déle než 8–9 dní, pak můžeme předpokládat přítomnost jedné z výše uvedených patologií: eroze, endometrióza, polyp, praskliny v pochvě a další.

Uprostřed cyklu

Popsaná sekrece je častým jevem před a po menstruaci, avšak acyklické krvácení v ostatní dny cyklu má fyziologický základ pouze v případě, že jde o prasknutí folikulu. Krev a hnědý výtok uprostřed cyklu bez bolesti a zápachu indikují uvolnění vajíčka během ovulace. Jeho prasknutí může být indikováno úplným zabarvením nebo přítomností krevních pruhů. Toto znamení doprovázející ovulaci trvá jen jeden den..

Růžový slabý výtok Krvavý hlen

Přítomnost slizničního výtoku s pruhy krve uprostřed cyklu je indikována pouze u 33% žen. To je přípustné, pokud současně nejsou žádné bolesti v dolní části pobřišnice, v boku a dolní části zad, není pociťována celková malátnost, nepříjemný zápach hlenu a tělesná teplota výrazně nezvyšuje.
Pokud se krvavé tajemství cítí několik dní nebo je doplněno výše uvedenými příznaky, znamená to gynekologické onemocnění.

Někdy se tento příznak objeví s nástupem menopauzy, kdy se cyklus posune a výtok se může objevit kdykoli. Vzhled krve na spodním prádle se však považuje za normální průběh hormonálních změn před nástupem menopauzy (v období před menopauzou), po - důkazu nemoci.

Během těhotenství a po porodu

Přítomnost slizničního výtoku u žen, jako je hlen s krví, je možná v prvních dnech početí. Krev se objevuje v důsledku implantace oplodněného vajíčka do dělohy a silné protahovací tajemství je důsledkem prudkého skoku estrogenu v důsledku nástupu těhotenství. Pokud došlo ke zpoždění menstruace a místo nich se objevil tento druh hlenu, pak mluví o koncepci, která se uskutečnila. V dnešní době musíte být obzvláště opatrní na své zdraví, protože hrozba potratu je velká.

V pozdějších fázích období těhotenství (až 37 týdnů) je popsaná povaha hlenu alarmujícím znamením. Ve druhém a třetím trimestru to může znamenat nástup předčasného porodu nebo potratu. Proto, když se objeví příznak, je nutné vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa.

V devátém měsíci těhotenství (38–41 týdnů) podobný příznak naznačuje uvolnění hlenové zátky a bezprostřední nástup porodu.

Vypouštění sliznice Vypouštění hlenu růžové

Po císařském řezu lze dlouhodobě pozorovat přítomnost krevních pruhů ve výtoku až do úplného zjizvení stehu stěny dělohy.

Nástup příznaků během laktace naznačuje obnovení menstruace.

Stručně o hlavní

Hlenovitý výtok s krví se u žen objevuje poměrně často. Jedná se hlavně o fyziologický proces spojený s průběhem menstruačního cyklu. Podobný jev je přípustný, pokud nejsou narušeny doprovodné příznaky ve formě nepříjemného zápachu, podivné konzistence tajemství a nepohodlí..

Při sebemenších podezřelých známkách musíte kontaktovat odborníka, abyste stanovili diagnózu, včas předcházeli nebo zastavili gynekologická onemocnění. Krevní pruhy ve výtoku - hlavní známka eroze děložního čípku, endometrióza, přítomnost polypů a novotvarů.

Nebezpečné příčiny krvácení sliznic

Ženy, které pozorují výtok sliznice potažené krví a nespěchají se poradit s lékařem, jsou vystaveny velkému riziku pro své zdraví. Důvody takového vypouštění spočívají nejen ve fyziologických, ale také v patologických faktorech..

Fyziologické faktory

Výtok z genitálního traktu je přirozený a normální. Hlen je nezbytný k očištění genitálního traktu od zbytků menstruační krve, patogenních bakterií. Normálně by leucorrhoea měla mít světlé odstíny nebo být zcela průhledná bez nepříjemného zápachu.

Množství sekrece závisí na fázi cyklu. Během ovulace (od 10 do 22 dnů cyklu) se uvolňuje více leucorrhoea. Doba hojného vypouštění je 3-4 dny. Pokud stav trvá déle, pak může být spojen s chorobami reprodukční sféry..

Mnoho žen věří, že vzhled čirého výtoku s krvavými pruhy je přípustný pouze před nebo po menstruaci. Tento názor je nesprávný, protože podobnou sekreci dívek lze pozorovat uprostřed cyklu. Hlavním důvodem pro zbarvení výtoku v načervenalých nebo růžových odstínech je nástup ovulace. Když vejce opustí folikul, skořápka se rozbije a vyvolá slabé krvácení. Leucorrhoea díky tomu je namalovaná ve světle červených odstínech..

Ženy v plodném věku by měly vědět, že hormonální poruchy v jejím těle mohou také ovlivnit hojnost a povahu sekrece..

Může se objevit fyziologická krvavá látka v pochvě:

 • 3-4 dny před nástupem menstruace;
 • po skončení menstruace;
 • během ovulace;
 • kvůli početí.

V těchto případech dochází u žen ke změně hormonálních hladin. Několik dní před nástupem menstruace tělo produkuje nadměrné množství hormonu estrogenu. Pod vlivem tohoto hormonu dochází k oddělení endometria dělohy a jeho odmítnutí. Krvácení je nezbytné k očištění genitálního traktu od krevních sraženin a endometriálních částic.

Na konci menstruace ustupuje estrogen hormonu progesteronu. Pod jeho vlivem se vaginální hlen stává světlejším a transparentnějším, získává tekutější konzistenci. Sekrece s krví po menstruaci je neškodná, pokud netrvá déle než 3 dny. Proces u žen by neměl být doprovázen zhoršením blahobytu.
K početí se 70% pravděpodobností dojde u žen, které praktikují nechráněný pohlavní styk a nemají problémy s reprodukčním systémem. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, bude progesteron produkován po dlouhou dobu, protože bez tohoto hormonu je normální těhotenství nemožné.

Hojný výtok s pruhy krve, ke kterému dochází při absenci menstruace, je hlavním znakem nástupu početí. Šplouchání krve v tomto případě naznačuje úspěšnou transplantaci vajíčka do děložní dutiny. Během připevňování embryí jsou krevní cévy mírně poškozeny. Z tohoto důvodu sekrece získává narůžovělý výtok. Podobný příznak lze považovat za normální pouze v prvním trimestru těhotenství..

Červené žíly by normálně neměly být pozorovány déle než 1–2 dny.

Pokud si dívka všimne na spodním prádle červeného mazu, který není spojen s menstruací, měla by se okamžitě poradit s lékařem. Podobný příznak se objevuje u zmrazeného a mimoděložního těhotenství, s vnitřním krvácením a jinými nebezpečnými stavy.

Patologické příčiny krvavého výtoku

Sekrece s příměsí krve se objevuje u mnoha onemocnění genitální oblasti. Seznam takových anomálií zahrnuje: selhání menstruačního cyklu, přítomnost novotvarů v děloze a vaječnících, poškození endometriální tkáně. Kvůli nemoci se slizniční výtok u žen, jako je hlen, zbarví do hnědé a nažloutlé barvy s mírným průnikem krevních kapek. Při silném krvácení získá sekrece jasně červené nebo šarlatové odstíny. Příznak u nemocných dívek se může objevit sporadicky nebo je lze pravidelně sledovat.

Reprodukční patologie jsou kromě abnormální sekrece doprovázeny také:

 • bolest v dolní části břicha;
 • příliš brzký nebo pozdní příchod menstruace;
 • nedostatek ovulace.

Infekční choroby

Neošetřená infekce vede k výskytu vaginálního výtoku patologických odstínů. Počáteční stadia onemocnění jsou doprovázena nažloutlým nebo nazelenalým hlenem. Jak se vyvíjí bakteriální flóra, infikuje hluboké vrstvy sliznic a způsobuje poškození cév. Barva sekrece se změní na oranžovou nebo načervenalou.

U těchto onemocnění se objevuje leucorrhoea s hnědými a červenými pruhy:

 1. Chlamydie.
 2. Genitální opar.
 3. Bakteriální vaginóza.

Kromě patologického hlenu mají ženy další příznaky poruchy:

 • slabost;
 • bolest při močení;
 • časté nutkání používat toaletu;
 • tupá bolest v bederní oblasti;
 • nepohodlí během sexu;
 • pálení stydkých pysků.

V důsledku infekce mohou nastat menstruační nepravidelnosti. Menstruace se může objevit nepravidelně nebo může trvat déle než předepsané období (více než 6-7 dní).

Cervikální eroze

Jedná se o ulceraci sliznic. Příznaky patologie budou záviset na hloubce poškození tkáně. Při hlubokých vředech je pozorováno krvácení postižených oblastí. Výsledkem je, že sekrece zbarví krev. Existuje několik důvodů, proč dochází k erozi:

 1. Porod.
 2. Mechanické poškození krku.
 3. Infekce.
 4. Polypy cervikálního kanálu.

Benigní nádory

Benigní novotvary vedou k porušení pravidelnosti cyklu a ke změně množství a barvy sekrece. Nebezpečí patologie spočívá ve skutečnosti, že když je dosaženo velké velikosti, nádor vymačká sousední úseky a vyvolá dysfunkci vnitřních orgánů.

Při tvorbě žlázového polypu je zaznamenáno zvýšení objemu sekrece s přítomností krvavých žil. Jak ztvrdne, jak roste, dráždí stěny cervikálního kanálu, což také vede ke zvýšení množství výtoku.

Buňky jakéhokoli nádoru jsou ideální živnou půdou pro bakteriální flóru. Z tohoto důvodu nádorová membrána bobtná a její cévy jsou křehčí a křehčí. S problémem je před a po menstruaci pozorována leucorrhoea s krevními pruhy. Dívčí menstruační cyklus se prodlužuje o několik dní.

Spontánní potrat

S patologií ve spodním prádle si ženy všimnou nahnědlých skvrn. Spontánní potrat se ve většině případů vyskytuje 2-3 týdny po oplodnění vajíčka. Potrat není doprovázen dalšími příznaky a krvácení, které se u něj objeví, pokud jde o příznaky, připomíná nástup menstruace.

Příznaky, podle kterých lze rozpoznat spontánní potrat:

 • tahání bolesti v oblasti kostrče;
 • vzhled plné menstruace několik dní po nástupu hnědé mazlavosti;
 • Zvýšení teploty;
 • vzhled slabosti a únavy;
 • slizniční menstruace, jako hlen.

Při absenci včasné lékařské péče může být stav komplikován zánětem genitálního traktu a otravou krve.

Mimoděložní umístění vajíčka

Mimoděložní těhotenství vyžaduje okamžitý zásah. Rostoucí oplodněné vajíčko může v budoucnu vyvolat prasknutí vejcovodu a vážné komplikace. Rostoucí oplodněné vajíčko vyvolává trauma na stěnách vejcovodů a výskyt drobného krvácení z genitálií.

Když praskne vejcovod, bolest v podbřišku se zintenzivní a výtok bude intenzivnější. Další příznaky nebezpečné patologie: opožděná menstruace, pozitivní výsledek testu na hCG.

Placentární komplikace

Sliznice s krví během odloučení jsou běžným jevem. Tento stav se obvykle projevuje v prvním trimestru. Je doprovázena nejen změnou odstínu sekrece, ale také ostrými bolestmi břicha. Dalším důvodem vaginálního krvácení v patologii je překrytí exfoliované placenty cervikálního kanálu.

Další příčiny krevních pruhů v hlenu

Mezi další fyziologické a patologické důvody, které vyvolávají krvavé sliznice, patří:

 1. Tvorba menstruačního cyklu u dívek a nástup menopauzy u dospělých žen. V prvním případě lze špinění pozorovat do 1 roku po nástupu menarche. U starších žen je menstruace skromná a nepravidelná kvůli vyhynutí reprodukčních funkcí vaječníků. V takových případech není nutná nouzová návštěva lékaře..
 2. Chirurgické zákroky. Po čištění, škrábání a chirurgickém zákroku na vaječnících se mohou objevit krvavé sliznice s hrudkami až 2 měsíce. Pokud příznak trvá déle, musíte navštívit specialistu. Prodloužené krvácení naznačuje možné infekční komplikace.
 3. Užívání nevhodných hormonálních a antikoncepčních léků. Žena by si měla zvolit antikoncepci pouze po konzultaci s lékařem. Gynekolog zvolí vhodný lék s přihlédnutím k individuálním charakteristikám každé pacientky.

Kdy navštívit lékaře

Při erozi, benigních novotvarech ve vaječnících a děloze je nepravidelně pozorováno krvácení. Mohou se mazat 2-3 dny a pak přestat. Po traumatu na stěnách pochvy se objeví krvavé pruhy po nepřesném pohlavním styku. S tímto problémem se setkávají dámy, jejichž přirozené mazání se vytváří v nedostatečném množství. K jejich zabarvení sekrece dochází také po použití tamponů, vaginálních čípků.

Eroze dělohy je nebezpečná v tom, že se neprojevuje charakteristickými příznaky a děvčata se o své nemoci dozvědí až při vyšetření u gynekologa.

Poškozený povrch sliznic je velmi citlivý na různé vnější podněty. Velká ložiska ulcerace v budoucnu vyvolávají tvorbu maligních nádorů. Eroze, které se rozšířily do hlubokých vrstev sliznic, budou doprovázeny:

 • slabé krvácení, které nezávisí na fázi menstruačního cyklu;
 • tahání bolesti v dolní části zad a břicha;
 • období s jasným hlenem.

Dalším reprodukčním onemocněním, které vyžaduje návštěvu lékaře, je bakteriální infekce. Charakteristickým příznakem porušení je výskyt sraženin hnisu v sekreci a jejich získání nepříjemným zápachem.

Endometrióza je běžnou příčinou zčervenání leucorrhoea. Příznak porušení - prodloužení menstruačního cyklu, výskyt menstruace s krevními sraženinami a hlenem.

Metody detekce patologie

Léčba jakéhokoli onemocnění, které vyvolalo špinění u žen, je předepsáno až po zjištění příčiny jeho vzhledu. K tomu gynekologové používají laboratorní a instrumentální diagnostické metody. Mezi hlavní patří:

 • OAM, UAC;
 • biochemický krevní test na hladinu hormonu, cukru;
 • Ultrazvuk;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • hysteroskopie.

Návrh průzkumu se může v každém případě lišit. Dívkám, které mají podezření na těhotenství, může být předepsán krevní test na hCG. Analýza je schopna poskytnout přesné výsledky od 10 dnů po početí. V současné době není ultrazvuk schopen poskytnout informativní výsledky. Pokud existují podezření na rakovinu, je diagnostické schéma doplněno biopsií, po které následuje studium biologického materiálu v laboratoři..

Co říká symptom, jako je vaginální hlen u žen??

Po celý život, od dospívání, vylučuje žena z pochvy hlen. Jeho intenzita, barva a struktura se mění v závislosti na období menstruačního cyklu. A pokud žena věnuje pozornost tomuto jevu ve svém těle, nebude pro ni obtížné zaznamenat žádné změny.

Hlenovitý vaginální výtok může říci o patologických procesech probíhajících v těle nebo může být známkou úplného zdraví v genitální oblasti.

 1. Vlastnosti produkce hlenu z pochvy
 2. Když je výboj normální?
 3. Příčiny vylučování hlenu
 4. Transparentní výběry
 5. Bílý výboj
 6. Nažloutlý
 7. Hnědý
 8. S krví
 9. Proč se vylučuje hlen?
 10. Po porodu
 11. Během těhotenství
 12. Po menstruaci
 13. Diagnostika patologického výboje
 14. Analýzy
 15. Léčba výtoku u ženy
 16. Prevence
 17. Recenze žen

Vlastnosti produkce hlenu z pochvy

Bartholinovy ​​žlázy umístěné u vchodu do pochvy a žlázy cervikálního kanálu produkují hlen.

To zahrnuje:

 • lymfy;
 • plazma;
 • mrtvé kožní buňky;
 • leukocyty;
 • laktobacily;
 • kyselina mléčná;
 • glykogen.

Všechny tyto složky zajišťují normální mikroflóru pochvy. Sekrece chrání pohlavní ústrojí před pronikáním patogenních mikroorganismů a bakterií.

Poprvé se dívka během puberty setkala s hlenem z pochvy. Asi rok před začátkem první menstruace vám z pochvy vyteče bělavá tekutina.

Když se menstruační cyklus stane cyklickým, mění se vaginální výtok v závislosti na jeho fázi:

 1. V první fázi cyklu převažují v ženském těle estrogeny. Tyto hormony snižují sekreci. Pak přichází menstruace a z pochvy vychází rozmazané růžové tajemství. Po 1-2 dnech se hlavní objem krve odstraní.
 2. Během zrání nového vajíčka (dny po menstruaci) je objem hlenu pouze 2 ml. Výtok je vodnatý, někdy vychází s hrudkami biologických částic.
 3. Když dojde k ovulaci (uprostřed cyklu), objem hlenu se několikrát zvýší, až na 4 až 5 ml denně. Stává se viskóznější a lepkavější.
 4. Ve druhé fázi cyklu se výtok zmenšuje, jejich konzistence připomíná tekutý krém.

Progesteron a estrogen jsou zodpovědné za proces změny povahy sliznic z pochvy. Ale endometrium dělohy může také ovlivnit objem sekrecí sliznic. Takže před menstruací se v orgánu hromadí tekutina a proudí velké množství krve - zvyšuje se produkce hlenu.

Když je výboj normální?

Některé ženy najdou mokré spodní prádlo na konci dne pomocí různých metod k dosažení suché vagíny..

Pokud však v těle nedochází k žádným poruchám, je uvolňování nadměrného hlenu přirozeným procesem. A žena vyprovokuje pouze porušení mikroflóry pochvy.

Proto je důležité znát vlastnosti vaginálního výtoku, které odpovídají normě:

 • hlen je čirý / bezbarvý;
 • ve své struktuře jsou bílé žíly;
 • na spodním prádle nebo podložce zůstává nažloutlá značka;
 • není vůně nebo je mírně kyselá;
 • denní objem - 5 ml;
 • protahovací konzistence.

Tyto parametry hlenu se mohou u každé ženy mírně lišit, protože každý organismus má své vlastní vlastnosti a reaguje na environmentální a vnitřní faktory svým vlastním způsobem.

Příčiny vylučování hlenu

V ženském těle se mohou vyvinout různé patologie, které se stávají důvody pro tvorbu hojného hlenu.

U gynekologických onemocnění se mění konzistence a barva výtoku, objevuje se charakteristický nepříjemný zápach. Kromě toho se žena potýká s dalšími příznaky, které jí způsobují nepohodlí v genitáliích..

Transparentní výběry

Hlen průhledné struktury označuje přirozený vaginální výtok.

Mezi hlavní důvody jeho vzhledu patří:

 • fluktuace hormonálních hladin v různých fázích menstruačního cyklu;
 • období těhotenství;
 • zvýšené hladiny estrogenu v těle;
 • nástup vzrušení během pohlavního styku;
 • stresové situace;
 • změna klimatických podmínek;
 • užívání hormonálních léků.

Můžete mluvit o správném fungování vaječníků, pokud hlen z pochvy nepřesahuje povolený objem, nemá specifický zápach a nezpůsobuje svědění a pálení v perineu.

Bílý výboj

Před a po menstruaci, stejně jako během ovulace, může žena nahradit bílý výtok na kalhotkách. Pokud mají homogenní strukturu a malý objem, neměli byste se bát.

Takzvaná leucorrhoea je v těchto obdobích cyklu považována za normu. V jiných případech, kdy se bílý výtok objeví v jiných fázích cyklu a způsobí podezřelé příznaky, může být podezření na různé patologie.

Důvody pro vznik takového hlenu mohou být:

 • zánět sliznic pochvy;
 • zánět vnitřních pohlavních orgánů;
 • používání nevyhovujících hygienických výrobků;
 • plísňová infekce genitálií;
 • dlouhodobé užívání hormonální terapie;
 • nevhodné vyplachování pochvy;
 • nedostatečná hygiena genitálií;
 • udržování sedavého životního stylu.

Pokud je zjištěno velké množství bílého výtoku a objeví se jakékoli příznaky patologie, je třeba provést vyšetření na přítomnost infekčních onemocnění.

Nažloutlý

V kombinaci se svěděním v perineu, bolestivým močením a nepohodlí během pohlavního styku ukazuje žlutý výtok genitální infekce:

 1. Vaginitida je zánětlivý proces, který postihuje celou sliznici pochvy. Vývoj onemocnění je způsoben vitální aktivitou patogenních bakterií. Mechanické poškození stěn pochvy, alergická reakce na kondomy, prudké snížení imunity a další, vnější a vnitřní faktory vedou k zahájení jejich činnosti..
 2. Adnexitis - zánět pokrývá vejcovody a vaječníky. Onemocnění začíná po proniknutí infekce pochvou a děložním čípkem. Mezi dispoziční faktory patří přepracování, dlouhodobé vystavení chladu, používání nedostatečně obohaceného jídla a stres. Adnexitida vede k narušení struktury endometria dělohy. V důsledku toho dochází k bolesti v dolní části břicha a bederní oblasti, dochází k selhání menstruačního cyklu.
 3. Salpingitida je zánět vejcovodů. Patogenní mikroorganismy napadají vejcovody. Jejich životně důležitá aktivita vede ke změně hlenu, zčervenává hnisavými skvrnami. Salpingitida se navíc projevuje silnou bolestí během ovulace a menstruace. Na pozadí onemocnění se často zvyšuje tělesná teplota ženy, objevuje se zvracení a nevolnost.
 4. Kvapavka je pohlavně přenosný zánětlivý proces, který způsobuje poškození sliznic urogenitálních orgánů. Žlutý výtok se objeví během 2-3 dnů po infekci. V tomto případě mohou být ve složení hlenu přítomny žluté a bílé sraženiny. V některých případech se kapavka necítí déle než 1 měsíc.
 5. Chlamydie je infekční onemocnění způsobené chlamydiemi. Žena má žlutý výtok z pochvy s hnisavou složkou.

Všechny tyto patologie mohou vést k neplodnosti, takže žena by neměla odkládat návštěvu gynekologa.

Hnědý

Pokud jsou ve složení hlenu z pochvy krvavé nebo krvavé inkluze, pak žena uvidí hnědou tmavou barvu skvrn na denní podložce.

Těmto sekrecím je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože příznak naznačuje vážné porušení v urogenitálním systému:

 1. Endometritida je zánět sliznic vnitřní děložní dutiny. Při patologii se hnědý výtok vyskytuje před menstruací, po jejím skončení a uprostřed cyklu. Můžete mít podezření na endometritidu, pokud má žena často bolest v dolní části břicha. Nebezpečí nemoci spočívá ve strukturální změně pláště orgánu. Poškozené endometrium není schopno zajistit připojení vajíčka, což ztěžuje početí dítěte.
 2. Endometrióza je charakterizována abnormálním množením endometria dělohy nebo děložního čípku, které přesahuje orgán. S tímto onemocněním vaginální výtok zhnědne s příměsí krve. Po menstruaci se jejich objem zmenšuje a barva získává světlejší odstín..
 3. Hyperplazie endometria je abnormální proliferace a zesílení tkání sliznic dělohy. Hlavním důvodem pro vznik onemocnění je hormonální nerovnováha. Ale s patologiemi, jako je děložní myom, maligní a benigní formace v genitáliích a mléčných žlázách, je také pozorována hyperplazie endometria. Toto onemocnění lze rozpoznat prodlouženým hnědým vaginálním výtokem po menstruaci rozmazané povahy.
 4. Mimoděložní těhotenství. Pokud je oplodněné vajíčko připojeno mimo dělohu, může žena pocítit ostrou bolest v podbřišku rostoucí povahy. V tomto případě se z pochvy uvolní hnědý hlen se skvrnami krve..

V prvních dnech užívání hormonální antikoncepce často dochází ke změně konzistence a barvy hlenu. Ale ve většině případů se situace stabilizuje po 1-2 měsících, kdy si tělo zvykne na nové podmínky..

S krví

Ženy jsou zvyklé vidět krvácení během menstruace..

Příčiny krvavého hlenu jsou:

 1. Drsný sex. V procesu postupného sexuálního vzrušení dochází ke zvýšení produkce vaginálního výtoku. To je nezbytné pro pohodlné zavedení penisu. Pokud se však partner nesnaží přivést ženu do takového stavu, ale hrubě napadne pochvu, jsou zraněny sliznice orgánu. Což vede k uvolnění krve.
 2. Psychologický stres. Poruchy v nervovém systému způsobené častým stresem, emočními výbuchy a přepracováním vyvolávají selhání ve funkci reprodukční funkce.
 3. Použití nitroděložních tělísek. Do 2 týdnů po zavedení nitroděložního tělíska může dojít k hojnému vylučování hlenu s malými potřísněními krve. To je způsobeno poškozením sliznic pochvy..
 4. Menopauza. Krvavý hlen u žen nad 45 let je přirozeným projevem menopauzy. Během tohoto období dochází k zániku reprodukční funkce a selhání menstruačního cyklu. Před úplným ukončením menstruace může být v různých dnech cyklu přítomno špinění..

Kromě toho je krev v hlenu charakteristickým rysem sexuálního vývoje u dospívajících dívek. Může také omráčit dívku po prvním sexuálním setkání..

Proč se vylučuje hlen?

Případy normální a patologické povahy sekrece hlenu již byly popsány výše. V některých bodech však stojí za to se zabývat podrobněji..

Po porodu

Hojné a dlouhodobé špinění po porodu je přirozenou reakcí těla. Koneckonců, děloha a porodní cesty potřebují čas na očištění a obnovení svých funkcí. Průhledný slizniční výtok se objeví až po uvolnění lochie.

Během těhotenství

Ihned po oplodnění vajíčka a jeho připevnění na sliznici dělohy dochází v těle ženy k vážným změnám v hormonálním pozadí. Ovlivňují, včetně povahy vaginálního výtoku..

Jejich struktura se mění v závislosti na období těhotenství:

 1. V 1. trimestru se vaginální hlen neliší od výtoku, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu.
 2. Vzhledem ke zvýšení hladiny estrogenu ve 2. trimestru se výtok stává tekutým a bohatým.
 3. Do konce těhotenství by měl být hlen lehký s průhlednou strukturou..

V posledním měsíci porodu je možné významné zvýšení vylučování hlenu z pochvy velmi tekuté konzistence. V tomto případě se ženě doporučuje navštívit gynekologa, aby zjistil nebezpečí předčasného porodu..

Po menstruaci

Na konci menstruace ženy produkují silný a hustý hlen, jehož účelem je chránit vagínu před patogeny.

Během normálního průběhu cyklu je pozorováno skrovné tajemství žluté nebo bílé. V období po menstruaci a před nástupem ovulace zůstává vaginální mikroflóra mírně kyselá, proto z výtoku cítíte mírný specifický zápach.

Diagnostika patologického výboje

Pokud jsou zjištěny podezřelé příznaky, měla by žena navštívit gynekologa, aby zjistila patologie, které způsobily změnu povahy výtoku.

Analýzy

Po vyšetření gynekologického křesla a rozhovoru s pacientkou může lékař předepsat několik analýz a diagnostických studií najednou:

 • klinický krevní test;
 • bakteriologický krevní test;
 • PCR;
 • sérologická metoda;
 • mikroskopické vyšetření škrábání z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • spojený imunosorbentní test.

Diagnostická opatření se provádějí v závislosti na dříve shromážděné anamnéze.

Léčba výtoku u ženy

Po stanovení diagnózy je předepsána etiotropní léčba. Tato metoda léčby má eliminovat nebo oslabit příčinu, která vedla k abnormálnímu vaginálnímu výtoku u žen..

Metody léčby:

  K léčbě vaginitidy jsou předepsány antibiotické léky skupiny penicilinů - Amoxiclav, Cefazolin, Pimafucin. A je také nutné použít lokální dezinfekční roztoky - vaginální čípky Betadine a Iodoxide.

Prevence

Od dospívání musí dívky pochopit, že je třeba pečlivě chránit zdraví jejich žen. Koneckonců, hlen z pochvy patologické povahy může v této oblasti znamenat vážné problémy..

A abyste na ně nenarazili, musíte dodržovat pravidla:

 1. Navštěvujte gynekologa každý rok.
 2. Pravidelná vyšetření mléčných a štítných žláz.
 3. Vytvořte pravidelný sexuální život s jedním partnerem.
 4. Sexuální kontakt by měl vždy probíhat pomocí kondomu..
 5. Zvládněte cvičení pro vaginální svaly.
 6. Sledujte hygienu genitálií.
 7. Zabraňte nechtěnému těhotenství.
 8. Vyvarujte se ucpání močového měchýře a střev.
 9. Vyvažte svoji stravu.
 10. Zapojte se do proveditelných sportů.
 11. Při léčbě jakýchkoli onemocnění kombinujte antibiotika s probiotiky, abyste obnovili normální střevní a vaginální mikroflóru.
 12. Vyhněte se podchlazení.

Proč by ženy měly rozumět povaze vaginálního hlenu? Tento biologický materiál může hodně říci o zdravotním stavu. U všech přetrvávajících odchylek od normy je třeba provést kompletní vyšetření a účinnou léčbu.

Proč po menstruaci jsou krvácení a jejichor

Velmi často mají ženy po menstruaci jejichor. A mnozí neví, zda se jedná o patologii nebo normu. Žena by měla být velmi opatrná, pokud jde o její menstruační cyklus, protože v případě odchylek od normy byste měli kontaktovat odborníka. To musí být provedeno co nejrychleji, aby bylo možné včas identifikovat možná onemocnění reprodukčního systému a odstranit je..

Co znamená výtok po menstruaci?

Většina žen se alespoň jednou setkala s takovou situací, když jejich období uplynulo a špinění stále pokračuje. Každý má na to jinou reakci. Měli byste si uvědomit, že povaha původu těchto sekrecí může být odlišná. Chcete-li zjistit, co to způsobilo, musíte pečlivě prozkoumat vylučovanou sekreci. Důvody mohou být následující:

 1. Chronická endocervicitida nebo endometritida je indikována narůžovělým výtokem, který má shnilý zápach.
 2. Mírná dysfunkce pánevních orgánů je indikována šarlatovým výtokem. Pokud nejsou pravidelné, lze je považovat za normu..
 3. Přítomnost děložní patologie je doložena rozmazaným vylučováním hnědé barvy.

Bez ohledu na to, jakou barvu má postmenstruační nátěr, měli byste se poradit s lékařem, pokud je výtok hojný. To může krvácet..

Hlavní důvody

Existuje mnoho důvodů, proč dochází ke krvácení po menstruaci. Mohou být způsobeny vnějšími nebo vnitřními faktory.

Vnější příčiny ichoru po menstruaci jsou:

 1. Špatné návyky a stresové situace. Příčinou výboje může být časté namáhání a přepracování. Nestabilita produkce hormonů a porucha mohou být velmi často způsobeny dlouhodobým užíváním alkoholických nápojů.
 2. K poranění může dojít při mechanickém nárazu nebo při pohlavním styku jsou cévy přirozeně poškozeny..

Existuje však mnohem více vnějších faktorů pro vznik krvavého výtoku po menstruaci. Tyto zahrnují:

 1. Ovulace. U některých nežných pohlaví lze rys těla považovat za skromný výtok krve během ovulace. Tento faktor je spojen s hormonální nerovnováhou. Když ovulační období skončí, sekrece zmizí.
 2. U myomu se může objevit bolest v dolní břišní dutině, která má křečovitý charakter. Také po menstruaci dochází k mírnému špinění..
 3. Hyperplazie endometria je jednou z ženských patologií, když dojde ke krvácení po menstruaci. Zároveň se objevuje hojný výtok s krevními sraženinami..
 4. Sexuální pohlavní onemocnění mohou být latentní a postupovat současně. Výtok se může objevit pouze 6-12 měsíců po infekci.
 5. Endometrióza je zánětlivá patologie, při které lze pozorovat vylučování krve.
 6. Poyomenorea je krátký cyklus. Další menstruace může začít asi 14-18 dní po předchozích. Důvodem je nedostatek estrogenu..

K výtoku krve může dojít v důsledku užívání hormonálních léků nebo v případě, že uvnitř dělohy je spirála.

Co dělat s krvácením po menstruaci

V případě dlouhodobého krvavého mazání byste se měli vždy poradit s odborníkem. Měli byste být ve střehu, pokud kromě jejichor s nepříjemným zápachem existuje silná bolest. V této situaci je zakázáno provádět samoléčbu, protože to může situaci ještě zhoršit. Měli byste také opustit používání tradiční medicíny. Nejlepší je důkladně prozkoumat a dodržovat všechna doporučení, která odborník říká.

Léčba zcela závisí na příčině tohoto jevu:

 1. Infekční patologie jsou léčeny antibiotiky a protizánětlivými léky.
 2. Kromě odstranění příčiny lékař nutně předepisuje obecnou posilovací terapii a také hemostatické látky.
 3. Chirurgická léčba je povinná u polypů, fibroidů nebo endometriózy.
 4. Abnormality endokrinního systému jsou léčeny hormonálními látkami.

Když se objeví jejichor

Hřeben může jít za den nebo několik, stejně jako za týden nebo za týden po uplynutí kritických dnů. Přidělení lze pozorovat další týden po kritických dnech z několika důvodů. U endometriózy je doprovodným příznakem bolest v podbřišku. Četnost a objem závisí zcela na tom, kde se nachází patologie, a také na závažnosti vývoje. U tohoto onemocnění se může objevit slizniční sekreční struktura. Doba trvání tohoto jevu je asi týden..

Pokud je však doba menstruace pouze 4 dny, může dojít k sekreci po 6 dnech. To je způsobeno následujícími faktory:

 1. Žena používá hormonální antikoncepci. Krvavé mazanice lze pozorovat během prvních 6 měsíců po zahájení používání těchto prostředků.
 2. Dochází k následnému čištění dělohy od měsíční krve. Růžový výtok se zároveň vůbec neliší od sekrece v kritických dnech. Za normálních 12-14 cyklů se mohou objevit 2 až 5krát.

Pokud krvavá sekrece není doprovázena bolestí nebo fyzickým nepohodlí, mohou být důvody následující faktory:

 1. Snížení úrovně srážení krve. To vede k tomu, že děloha z endometria je vyčištěna déle..
 2. Hormonální nerovnováha.

Není třeba se obávat, pokud tento jev zmizí po 3 dnech. Pokud se však sekrece uvolní déle, měli byste okamžitě navštívit odborníka.

Mimoděložní těhotenství je častou příčinou postmenstruačního výtoku. Objem a intenzita menstruace se zmenšují a sekreci krve lze pozorovat 3–7 dní po skončení kritických dnů. Existují situace, kdy se objeví krevní sraženiny. A existují také bolesti v dolní části břicha..

Týden po kritických dnech lze jejichor pozorovat, když vajíčko dospívá (ovulace). V tomto případě prasknou stěny folikulu a vajíčko se uvolní, aby se dostalo do dělohy. V tomto případě můžete pozorovat příznaky, jako je bolestivost a nepohodlí. Zbytky folikulu jsou vylučovány spolu s dalšími slizničními sekrety.

Endocervicitida a eroze mohou přispět k nástupu krvácení 7-10 dní po skončení menstruace. Můžeme mluvit o krvácení, pokud se jejichor objevuje pravidelně a má tmavý odstín. V takovém případě musíte okamžitě navštívit odborníka.

Bolest v podbřišku, doprovázená výskytem krve z pochvy, může naznačovat přítomnost ovulace. Některé ženy pozorují takové příznaky 12-16 dní po skončení menstruace. Je velmi snadné odlišit takový výtok od krvácení. Jsou růžové barvy, protože vycházejí spolu s dalšími průhlednými vaginálními sekrety. Jejich trvání není delší než jeden den..

Oplodnění vajíčka může být indikováno vaginálním výtokem, ke kterému dochází 14-18 dní po skončení menstruace. Tento termín se v medicíně nazývá implantační krvácení. To je způsobeno skutečností, že připojením ke stěně dělohy ovocné vejce poškozuje jeho povrch.

Po pohlavním styku

Existují situace, kdy se po pohlavním styku objeví jejichor krve. Důvodem tohoto jevu může být:

 1. Polypy nebo vaginitida.
 2. Eroze nebo cervicitida.
 3. Příliš násilný a vášnivý styk.
 4. Předchozí zranění.
 5. Cystická ruptura.
 6. Přítomnost ektopie. V tomto případě se krev z pochvy uvolní po každém kontaktu s ní..

Děloha a velká ztráta krve

Děložní krvácení je velmi nebezpečný stav ženského těla. V této situaci vyžaduje spravedlivé pohlaví naléhavou lékařskou pomoc. Je však třeba si uvědomit, že slabé krvácení po 17 dnech od začátku cyklu je příznakem nástupu těhotenství. Během tohoto období je corpus luteum (oplodněné vajíčko) připojeno ke stěně dělohy.

Velmi často v poslední době bylo diagnostikováno děložní dysfunkční krvácení u jedinců ve věku 40-50 let. Jejich průběh je bezbolestný a důvodem jejich výskytu je skok v hladinách estrogenu ve stárnoucím těle. Tento stav může být vyvolán mnoha faktory, z nichž hlavní jsou: fyzická námaha, užívání určitých léků, nervové napětí a stres a další..

Výboj se nazývá hojný, pokud se polštářek zcela naplní do 60 minut. A to se děje v postmenstruačním období..

Doprovodnými příznaky jsou:

 1. Snížení teplotního režimu i lidského tlaku.
 2. Bledá kůže.
 3. Otáčení hlavy a únava.
 4. Obecná slabost.

S bohatým postmenstruačním výtokem můžete neváhat jít k specialistovi. To může být plné narušení normální hemodynamiky a výskytu komplikací..

Nestabilita a kolísání hormonálních hladin mohou způsobit menší krvavý výtok. Velmi často se objevují během ovulace. Obvykle takový jejichor zmizí po maximálně 72 hodinách. Pokud se však jejich doba po této době nezastaví, musíte určitě navštívit odborníka.

Postmenstruační nátěry a sraženiny

Sraženiny v jejichor se mohou objevit v důsledku skutečnosti, že v děložní dutině je septum, které narušuje úplnou eliminaci krve v důsledku zúžení lumen krku. Proto se uvnitř hromadí krev. Pokud sraženiny nejsou zcela odstraněny z těla, může dojít k genitální infekci..

Tyto oddíly velmi často vznikají v důsledku vrozeného znaku nebo potratu. Sraženiny se mohou objevit také kvůli přítomnosti nitroděložního tělíska. Je považována za umělou přepážku.

Sekrece rozmazání v postmenstruačním období se může objevit kvůli hormonální nerovnováze. Můžeme však hovořit o přítomnosti patologie, pokud jsou pozorovány takové doprovodné příznaky, jako je bolest při močení, při pohlavním styku, nepohodlí, pálení a svědění v perineu, zvýšení tělesné teploty a pociťování bolesti nebo bolesti. O jakém druhu patologie mluvíme, může odborník říci pouze po provedení všech testů a důkladném vyšetření.

Plísňový nebo hnědý hlen

Při erozi nebo cystě dochází k hojnějšímu vylučování sliznice. Při exacerbaci nebo zánětu jsou v mazu pozorovány krevní pruhy.

Podobné příznaky jsou přítomny u onemocnění, jako je ektopie a polypy cervikálního kanálu. Vzhled krve v hlenu může být způsoben čípkovou terapií, zavedením tamponů, fyzickou námahou nebo pohlavním stykem, tj. Když dojde k mikrotraumatizaci růstu.

Po menstruaci se zvyšuje srážlivost krve. Proto se objevuje výtok hustší konzistence, který má téměř hnědý odstín. Považují se za fyziologickou normu, pokud nemají nepříjemný zápach a nejsou hojné. Ale s jejich množstvím nebo přítomností nepříjemného zápachu je nutné předložit analýzu nátěru na přítomnost těchto onemocnění:

 1. Mykoplazmóza.
 2. Opar.
 3. Chlamydie.
 4. Cytomegalovirová infekce.

Pokud endometrióza postupuje, může dojít k adenomyóze. V této situaci budou ovlivněny všechny vrstvy dělohy. Proto při detekci prvního hnědého hlenu stojí za to navštívit gynekologa.

Dříve nebo později má každá žena dny, které se nazývají klimakterické období. Otázka, kolik let mladé dívky menstruují, se neobtěžuje, ale starší ženy se zajímají o toto téma.