Nebezpečné dny pro těhotenství

Kalendář umožňuje vypočítat online dny nebezpečné pro těhotenství:

Nebezpečné dny pro těhotenství

Jaké jsou nejnebezpečnější dny pro těhotenství, kdy může dojít k početí? Každá vzdělaná žena ví, že nemusí každý den otěhotnět. Je možné otěhotnět pouze ve dnech ovulace, kdy se ve vaječníku „narodí“ vajíčko. Před a po této události není vaječná buňka, což znamená, že nemůže existovat dítě. V tomto případě jsou však možné různé nuance. Pojďme si promluvit o nebezpečných dnech těhotenství, přesnosti jejich výpočtu a o tom, proč ženy, i ty, které dobře znají jejich fyziologii, stále neplánovaně otěhotní.

Takže ženský menstruační cyklus je rozdělen do tří fází. První začíná následujícími kritickými dny. V prvních dnech cyklu, 5-7 dní, je obvykle pozorováno krvácení. Stanoví se dominantní folikul ve vaječníku a nastanou hormonální změny, díky nimž praskne, a do vnitřních pohlavních orgánů vyjde zralá vaječná buňka připravená k oplodnění. Tento proces se nazývá ovulace. Toto je druhá ovulační fáze cyklu, která spadá přibližně do poloviny cyklu..

Ihned po ovulaci se ve vaječníku objeví žluté tělísko, které začíná produkovat hormon progesteron. Endometrium se transformuje, stává se příznivým pro implantaci vajíčka. A pokud dojde k oplodnění vajíčka a existuje pouze maximálně 48 hodin a častěji 24 hodin, pak hladina progesteronu zůstává vysoká. To je zpravidla vyjádřeno bolestivostí mléčných žláz. Pokud nedošlo k početí, krátce před nástupem menstruace se hladina progesteronu snižuje. A tyto hormonální změny vyvolávají odloučení endometria a začátek nového menstruačního cyklu..

Je možné otěhotnět bezprostředně po menstruaci, řekněme sedmý den cyklu? Ovulace nemůže nastat tak brzy. Spermatické buňky však nemají tendenci umírat v ženských pohlavních orgánech po dobu až tří dnů. Proto existuje malá pravděpodobnost těhotenství, pokud má žena zkrácený menstruační cyklus, jeho trvání je menší než průměr. Jen něco málo přes 20 dní.

Podle většiny žen začínají po menstruaci nebezpečné dny těhotenství zhruba od desáté. A končí 2 dny po ovulaci. Abyste se tedy vyhnuli nechtěnému početí bez použití antikoncepčních přípravků doporučených medicínou, musíte se jen naučit, jak vypočítat nebo určit ovulaci. Ovulace má některé docela znatelné příznaky..

1. Hustý, slizniční vaginální výtok, který se „táhne“. Podobně jako vaječný bílek. Často se nacházejí na toaletním papíru..

2. Malý krvavý výtok, šití bolesti v oblasti vaječníků. Injekce do vaječníku začíná okamžitě „narozením“ vajíčka. Krvavý výtok je malé oddělení endometria, ke kterému dochází v reakci na dočasný pokles hormonů. Stává se to daleko od každého. Často zůstávají bez povšimnutí kvůli malému množství.

3. Zvýšené libido. Sexuální touha je na nejvyšší úrovni. To lze vysvětlit nějakým přirozeným zákonem. Tím je zajištěna nejlepší plodnost..

4. Zvýšení bazální teploty. Nejlépe se měří v konečníku. Nezbytně ráno, bez vstávání z postele a bez zbytečných pohybů. Obecně platí, že pro sestavení kalendáře početí, tj. Pro výpočet online dnů, které jsou pro těhotenství nebezpečné a bezpečné, stačí zadat datum začátku poslední menstruace a uvést dobu trvání cyklu. Ale vypracováním grafu změn vaší bazální teploty můžete získat ještě přesnější údaje..

Těsně před ovulací, několik hodin před ní, teplota mírně klesá a bezprostředně poté, co stoupne na 37 stupňů a více. Zároveň zůstává zvýšený téměř až do začátku příští menstruace. A v případě těhotenství se vůbec nesnižuje.

Žádný výpočet nebezpečných dnů pro těhotenství nebo jinak bezpečných dnů cyklu však neposkytuje 100% záruky přesnosti. Výpočty a subjektivní pocity se často ukáží jako chybné a dochází k nechtěnému těhotenství. Bude správnější a efektivnější používat antikoncepci schválenou lékaři.

Bezpečné dny po menstruaci

Poslední aktualizace: 28.02.2019

Ženy, které si uvědomují zdraví, upřednostňují k řízení těhotenství přirozené metody plánování rodiny. Pozorováním fyziologických znaků mohou velmi přesně určit plodnou a neplodnou fázi menstruačního cyklu. A na rozdíl od tvrzení vědců o absenci období v ženském cyklu, které nevedou k oplodnění, jsme si jisti, že existují bezpečné dny po menstruaci, které snižují riziko početí. Hlavní věcí je pečlivě sledovat pravidelnost měsíčních procesů..

 1. Které dny jsou považovány za bezpečné pro početí
 2. Jak vypočítat bezpečné dny
 3. Metody výpočtu bezpečných dnů
  1. Metoda kalendáře
  2. Metoda cervikálního hlenu
  3. Měření bazální teploty
  4. Symptotermální metoda
  5. Ovulační test

Které dny jsou považovány za bezpečné pro početí

Jeho začátkem jsou podmíněně krevní oddíly trvající 3 až 7 dnů. Období ženské menstruace je v průměru 28 dní (s výkyvy od 21 do 35) a liší se v závislosti na individuálních fyziologických vlastnostech ženského těla.

Ze tří fází menstruace - folikulární, ovulační, sekreční - je nejkratší proliferativní (ovulační), doprovázená uvolněním zralého vajíčka. Klesá uprostřed cyklu (u 28denního cyklu - 14 dní). Koncepce závisí na její přítomnosti / nepřítomnosti a také na rozdělení nebezpečných a bezpečných dnů.

Vzhledem k tomu, že ženské tělo je nepředvídatelné, je nemožnost početí v daném časovém období velmi podmíněná. Odborníci v oboru gynekologie a reprodukční medicíny věří, že k oplodnění vajíčka může dojít v kterékoli části cyklu, protože většina žen má nepravidelnou menstruaci, její trvání se může lišit. Kromě toho může hormonální nerovnováha vyvolaná vnějšími faktory vést k početí i v nejbezpečnějším období. Lékaři však potvrzují, že existuje časový interval, který snižuje riziko těhotenství..

Jak vypočítat bezpečné dny

Období, ve kterém není možné otěhotnět, je doba před a po ovulační fázi, která se vyskytuje v těle ženy každý měsíc, s výjimkou vzácných případů, kdy tento proces začíná 2-3krát za cyklus nebo zcela chybí. Proto musíte znát data, kdy můžete používat fyziologické metody antikoncepce..
Každý měsíc žena pociťuje menstruaci, obnovuje sliznici pohlavního orgánu a čistí zbytky endometria.

Jak vypočítat dny, které jsou bezpečné pro oplodnění?

Pro jejich výpočet je nutné vzít v úvahu řadu podmínek. Tyto zahrnují:

 1. pravidelná nepřerušovaná menstruace;
 2. disciplína, vyváženost a odpovědnost partnerů;
 3. použití spermicidů.

Kromě toho by neměly být zanedbávány následující faktory:

 • v důsledku stresu, hormonálního selhání je možné, aby několik vajíček dospělo v cyklu;
 • různé doby uvolňování ženské reprodukční buňky (před a po polovině menstruace);
 • průměrná životnost oocytů je 12–48 hodin;
 • spermie zůstávají aktivní až týden;
 • jsou možné cyklické poruchy.

S ohledem na tyto faktory je možné určit, které dny jsou považovány za bezpečné, nevyžadují ochranu při pohlavním styku..

Metody výpočtu bezpečných dnů

Existují snadné a cenově dostupné fyziologické způsoby výpočtu bezpečných dnů před a po menstruaci, které nevedou k těhotenství:

 1. vedení kalendáře;
 2. ovulační test;
 3. cervikální metoda;
 4. regulace teploty v konečníku;
 5. symptomotermální způsob.

Statistiky ukazují, že žádná z metod nezaručuje 100% spolehlivost. Podívejme se na ty hlavní podrobněji.

Metoda kalendáře

Metoda kalendáře je nejpohodlnější a nejdostupnější, založená na výpočtu nejbezpečnějších dnů pro nechráněný styk, regulovaná délkou ženského cyklu.

Myšlenkou metody je určit plodné období, které omezuje pohlavní styk, s výjimkou oplodnění vajíčka. Metoda kalendáře je vysoce přesná pouze při pravidelné menstruaci, vyžaduje, aby žena pečlivě vedla záznamy o jejím trvání po celý rok.

Výpočty nebezpečných a bezpečných dnů přímo závisí na délce menstruačního cyklu.
Začátek nebezpečného období je určen odečtením 18 od trvání nejkratšího cyklu za rok. Řekněme, že je to 27 dní. Podle toho nástup ovulační fáze spadá na 9. den menstruačního období..

Konec plodného segmentu se vypočítá odečtením 11 od nejdelšího ženského období roku. Je to tedy 35 dní, takže konec ovulace připadá na 24. den. To znamená, že období možného těhotenství začíná 9. den, končí 24. den a je 15 dní.

Mezi výhody této metody antikoncepce pro ženy patří absence vedlejších účinků, dostupnost a bezplatnost; k nevýhodám - nepřesné pozorování (zejména u nepravidelných období), nutnost vedení záznamů, nejistota před pohlavně přenosnými chorobami.

Online kalendáře však přišly na pomoc moderním ženám, které jsou vždy k dispozici a umožňují automaticky vypočítat nebezpečné a bezpečné období. Musíte pouze zadat datum začátku a konce špinění.

Pokud online kalendář nemáte k dispozici, můžete s velkou přesností vypočítat, ve které dny po menstruaci nemůžete otěhotnět:

 • s třítýdenním cyklem je segment od 10 do 21 dnů bezpečný;
 • s 28denním ženským obdobím je bezpečné mít sex od 1 do 7 a od 18 do 28 dnů;
 • s dlouhým pětitýdenním cyklem se první dva týdny a interval od 25 do 35 dnů považují za bezpečné měsíce měsíčně.

Metoda cervikálního hlenu

Tato fyziologická metoda antikoncepce je spojena s uvolňováním cervikálního (cervikálního) hlenu z různého množství a struktury z pochvy. Pod vlivem ženských pohlavních hormonů může být silná a lepkavá (bezprostředně po menstruaci), což neumožňuje průchod spermatu; nebo průhledný a tekutý, který pomáhá gametám dosáhnout vajíčka. Den před ovulací se zvyšuje množství plodného hlenu. Poslední den uvolnění průhledné a tekuté hmoty hovoří o dokončené ovulaci. Hlen opět zesiluje a po 3 dnech začíná absolutně sterilní fáze, která trvá až do další menstruace.


Nevýhodou této metody je nepřesnost vizuálního stanovení konzistence a barvy hlenu, jakož i možná přítomnost dalších sekrecí, které závisí na zdraví ženy..

Měření bazální teploty

Teplotní metoda fyziologické antikoncepce vyžaduje vedení kalendáře. Jeho podstata se scvrkává na řízení teploty análního průchodu během tří ženských cyklů, za následujících podmínek:

 1. měření teploty každý den ve stejnou dobu (nejlépe ráno), aniž by se měnil teploměr;
 2. postup by měl být prováděn ležící na posteli (je důležité nevstávat před tím);
 3. po 5 minutách se data zaznamenají do zvláštního deníku.

Na konci sběru dat se výpočty provádějí vykreslením grafu. Graf dvoufázové křivky bude vykazovat mírné zvýšení (0,3-0,6) bazální teploty.

Během folikulární fáze menstruace je bazální teplota nižší než 36 ° C. Před ovulací prudce klesá a poté stoupá na 37 ° C a více a pokračuje až do konce ovulační fáze. Graficky je to vyjádřeno rozšířeným úhlem dolů.
Na základě grafu je určen nejvyšší bod za posledních 4-6 měsíců. Řekněme, že toto je 12. den cyklu.

Tato metoda je přesná, stačí měřit velmi opatrně a být naprosto zdraví. Jinak mohou mít data velké chyby. Existují online verze zadávání dat, které úkol značně usnadní a ušetří čas.

Symptotermální metoda

Komplexní metoda pro stanovení dnů ženského cyklu, které nevedou k těhotenství, je spolehlivá a účinná, protože zahrnuje výše uvedené metody a vyžaduje stanovení:

 1. teplota v análním průchodu;
 2. hlen cervikálního kanálu;
 3. ukazatele ovulační fáze;
 4. změny v děložním čípku;

Spočívá ve změně teploty a sliznice v různých cyklických segmentech.

Ovulační test

Nejjednodušší způsob použití je koupit a provést dokončený test v době uvedené v pokynech..

Mnoho žen používá metody fyziologické antikoncepce, protože je celkem snadné vypočítat bezpečné dny. Během menstruačního cyklu je přidělen přibližně jeden týden, což zaručuje nástup těhotenství. Zbytek dnů cyklu je teoreticky bezpečný. Statistiky však tvrdí, že 20% spravedlivé poloviny lidstva otěhotní pomocí těchto metod ochrany. Buďte pozorní, sledujte své zdraví, poslouchejte své tělo a nezapomeňte se poradit s odborníky.

Dny bezpečného cyklu - co to je a jak je vypočítat

Charakteristika menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je období, které trvá od prvního dne menstruace do prvního dne následujícího. Během menstruačního cyklu v ženském těle pod vlivem pohlavních a hypofyzárních hormonů dochází k pravidelným změnám, jejichž účelem je připravit jej na nástup a následné těhotenství.

Délka cyklu je u každé ženy jiná a obvykle je 21–35 dní (průměrně 28 dní). Menstruační cyklus má několik fází.

Nejčastěji jsou zmiňovány dvě fáze: folikulární a luteální. Chcete-li vypočítat bezpečné a nebezpečné dny cyklu, měli byste zvážit jeho fáze podrobněji:

 • Folikulární. Je charakterizována zráním dominantního (hlavního) folikulu a začíná na konci menstruace. Působením FSH, který je produkován hypofýzou, začnou vaječníky syntetizovat estrogeny. Estrogeny stimulují zrání folikulů a proliferaci endometria; na vrcholu produkce estrogenu dochází k prasknutí dominantního folikulu a uvolnění zralého vajíčka. Folikulární fáze trvá 7 - 22 dní (průměr 14), což je určeno délkou cyklu.
 • Ovulační. Při určování dominantního folikulu jeho zrání pokračuje a maximální koncentrace syntetizovaných estrogenů způsobuje uvolňování LH hypofýzou, pod vlivem kterého praskne hlavní folikul, který se nazývá ovulace. Ovulace trvá 1 den v menstruačním cyklu, který je považován za nejpříznivější pro početí nebo nejnebezpečnější pro nástup nechtěného těhotenství. Vysoké hladiny estrogenu v předvečer ovulace pomáhají ředit cervikální hlen, což usnadňuje vstup spermií do dělohy a zvyšuje libido. Vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost po dobu 24, maximálně 48 hodin, a spermie od 3 do 7 dnů (proto jsou dny před ovulací považovány za nebezpečné).
 • Luteal nebo sekretářka. Uvolňování LH je zaměřeno na udržení žlutého tělíska, které syntetizuje progesteron. Pod vlivem progesteronu začínají v endometriu proliferativní změny, které ho připravují na implantaci oplodněného vajíčka. Kromě toho progesteron přispívá k zesílení hlenu děložního hrdla a v případě těhotenství se v děložním čípku vytvoří slizniční zátka, která zabraňuje vstupu infekčních agens do dělohy. Luteální fáze je poměrně konstantní a trvá 12-14 dní. Po snížení koncentrace progesteronu (konec luteální fáze), v případě, že nedošlo k oplodnění, začíná odmítnutí zvětšeného endometria nebo menstruace.
 • Fáze deskvamace. Dny krvavého výtoku z dělohy nebo menstruace. Je 3 - 7 dní.

Metoda kalendáře

Tato metoda je pohodlná a jednoduchá. Jeho podstata spočívá v nalezení plodných a neplodných fází v kalendáři menstruačního cyklu..

Bezpečné dny před těhotenstvím jsou určeny délkou cyklu, která má obvykle 28 dní (možné jsou variace - ± 1 týden). Ovulace nastává na konci druhého týdne, tj. 11-14 dnů po začátku cyklu.

Po určení dne, kdy došlo k ovulaci, musíte toto číslo odečíst od trvání celého cyklu a získáte interval charakterizovaný nejvyšší pravděpodobností oplodnění. Bude také užitečné rozšířit jeho hranice přidáním 3-4 dnů na každou stranu - dobu, po kterou spermie zůstanou životaschopné v ženském pohlavním ústrojí. Zbývající dny jsou považovány za bezpečné.

Další informace o tom, jak dlouho ovulace u žen trvá, doporučujeme přečíst si navíc.

Mezi výhody metody kalendáře patří snadné použití, absence nepříjemných vedlejších účinků a nutnost kupovat drahé antikoncepční prostředky, nevýhodou je nízká přesnost s nepravidelnou menstruací, nutnost dlouhodobého vedení záznamů a nedostatečná ochrana proti pohlavně přenosným chorobám. Pravděpodobnost otěhotnění s tímto způsobem ochrany je od 53 do 80%.

Které dny jsou považovány za bezpečné

Gynekologové věří, že k oplodnění může dojít v kterýkoli den cyklu, bez ohledu na jeho fázi. Vzhledem k větší nebo menší pravděpodobnosti těhotenství v menstruačním cyklu se rozlišují následující dny:

 • Dny absolutní sterility. Početí během tohoto období je nemožné. Počítají se 48 hodin po ovulaci až do posledního dne menstruace. Navzdory skutečnosti, že ve dnech menstruace je sliznice dělohy odmítnuta, koncepce je docela možná (předčasná ovulace), pouze oplodněné vajíčko bude implantováno ne do dělohy, ale do tuby nebo jinde. Nechráněný styk během menstruace navíc významně zvyšuje riziko vzniku genitálních infekcí (děloha zevnitř je představována otevřeným povrchem rány).
 • Dny relativní sterility. Koncepce je možná, ale pravděpodobnost je nízká. Počítají se od posledního dne menstruace do uvolnění vajíčka z folikulu. Je důležité si uvědomit, že není vyloučena časná ovulace, kterou lze stimulovat vnitřními nebo vnějšími faktory..
 • Plodné nebo nebezpečné dny. Během tohoto období je pravděpodobnost oplodnění nejvyšší. Zahrnuje den ovulace a 48 hodin po ní. Avšak vzhledem k možné chybě ve výpočtech a době životaschopnosti spermií jsou 3 dny před nástupem ovulace a 3 dny po jejím ukončení vyčleněny na nebezpečné období.

Početí po menstruaci

Podle gynekologů neexistují žádné naprosto bezpečné dny cyklu. Lékařská praxe opakovaně prokázala, že je nemožné zcela vyloučit možnost početí i po skončení menstruace. Nejste připraveni na doplnění? Nejlepší způsob je pak ochrana. Faktem je, že další ovulace je ještě před námi a ani nejzkušenější odborník nedokáže stanovit její načasování. Schopnost otěhotnět po skončení kritických dnů závisí na vlastnostech těla konkrétní ženy.

Pravděpodobnost oplodnění vajíčka v určitém časovém okamžiku se může pohybovat od nejnižších hodnot až po téměř stoprocentní pravděpodobnost. Pravděpodobnost úspěšného početí je ovlivněna mnoha různými faktory, z nichž hlavní jsou:

 • Životní cyklus vajíčka (maximální délka života ženské reprodukční buňky je jeden den).
 • Životnost spermií u partnera (mužské zárodečné buňky mohou existovat téměř dvakrát tak dlouho - od 48 do 72 hodin).

Příležitost otěhotnět u ženy se objevuje právě v období ovulace, které se podle lékařské literatury vyskytuje uprostřed celého cyklu. Pokud spermie vstoupí do pochvy před ovulací, výrazně se zvýší šance na početí dítěte.

Může dojít k ovulaci bezprostředně po menstruaci? Koneckonců, zrání nového vajíčka ve vaječnících často začíná na konci menstruace. Proto v prvních dnech začátku cyklu může vaječná buňka již vstoupit do břišní dutiny a setkat se se spermatem. Pravděpodobnost takového vývoje událostí s časnou ovulací není vyloučena. To může být spuštěno různými narušeními hormonálního systému těla. Mezi nejčastější příčiny časné ovulace patří:

 • Silné psycho-emocionální šoky.
 • Problémy se spánkem (nepravidelný spánek nebo nespavost).
 • Nemoci spojené s reprodukčním systémem.
 • Sexuálně přenosné infekce.
 • Dědičná predispozice.
 • Špatný antikoncepční režim.

Studie ukazují, že přibližně jedna z pěti žen, které mají po menstruaci nechráněný sex, otěhotněla. Seznam faktorů ovlivňujících pravděpodobnost otěhotnění zahrnuje:

 • Nepravidelný cyklus.
 • Dlouhá doba menstruace (od týdne nebo déle).
 • Konec cyklu dříve (celková doba kratší než tři týdny).
 • Výskyt nemenstruačního krvácení (například při pohlavním styku nebo v důsledku eroze). To vše obvykle vede k nesprávnému výpočtu období ovulace..

Jak vypočítat dny bezpečného cyklu

Definice bezpečných dnů v menstruačním cyklu se provádí několika způsoby:

 • Kalendář. Pearlův index je 25 - 40 (počet těhotných žen používajících tuto metodu ze 100 subjektů). Tato metoda výpočtu bezpečných dnů se nazývá Ogino-Knausova metoda. Aby byl výpočet co nejpřesnější, měli byste mít kalendář, kde jsou označeny všechny menstruační cykly za posledních 6 až 12 měsíců. Plodné dny se počítají podle vzorce:
 • je určen začátek plodného období: 18 je odečteno od nejkratšího cyklu;
 • stanoví se konec plodného období: 11 se odečte od nejdelšího cyklu.

Příklad: Nejkratší cyklus za posledních 12 měsíců byl 24 dní a nejdelší byl 34 dní. Začátek plodné fáze připadá na 6. den cyklu, konec na 23. den. To znamená, že pravděpodobnost početí je vysoká v období od 6. dne cyklu do 23. Zbylé dny menstruačního cyklu jsou obvykle považovány za bezpečné.

 • Teplota. Pearl index je 0,8 - 3. Výpočet bezpečných a nebezpečných dnů je založen na měření bazální teploty (v konečníku) a plánování. Pravidla pro měření rektální teploty:
 • měření se provádějí denně, včetně dnů menstruace;
 • doba měření není kratší než 5 - 6 minut;
 • teplota se měří ráno, po nočním spánku a před vstáváním z postele;
 • doba nepřerušovaného spánku by měla být alespoň 6 hodin;
 • údaje o teplotě získané po pohlavním styku předchozího večera, v noci nebo ráno nejsou informativní;
 • spolehlivost výsledků klesá s užíváním alkoholu a některých drog.

Pro výpočet plodných a bezpečných dnů je nutné zakreslit teplotní křivku do tří (alespoň) cyklů. V první polovině cyklu se rektální teplota pohybuje od 36,1 do 36,9 stupňů. V předvečer ovulace (po dobu 12 - 24 hodin) dochází k mírnému poklesu o několik desetin stupňů. Po uvolnění vajíčka teplota překročí hranici 37 stupňů a zůstane na této úrovni téměř až do začátku menstruace (den nebo dva před menstruací poklesne na 36,9 a níže). Plodné dny se považují za 6 dní před ovulací a 3 dny po ní. Výpočet bezpečných dnů podle teplotního plánu:

 • je stanoven den ovulace (například 14);
 • 6 se odečte od pořadového čísla dne ovulace (celkem 8);
 • přidán k ovulaci 3. den (celkem 17).

Za bezpečné (relativně) dny se považují od prvního do 8. dne cyklu a od 17. do posledního dne cyklu.

 • Hmatová nebo Billingsova metoda. Plodné dny se počítají podle povahy cervikálního hlenu, takže se metoda také nazývá cervikální. V předvečer (24 hodin před) ovulace a v den uvolnění vajíčka z folikulu je výtok z děložního čípku vodnatý, bohatý a průhledný (podobně jako vaječný bílek). Po ovulaci se hlen v děložním čípku zahustí a objem sekrecí se prudce sníží, pocit vlhkosti zmizí, přicházejí „suché“ dny. Plodné dny se považují za 2 dny před nástupem vodnatého výtoku a 4 dny po jejich ukončení. Pearlův index je 5. Metoda je subjektivní, což je způsobeno tím, jak žena vnímá tloušťku a zkapalňování hlenu. Neúčinné v případě kolpitidy a cervicitidy.
 • Symptotermální. Pearlův index je 20. Zahrnuje měření rektální teploty, hodnocení vaginálního výtoku a subjektivní příznaky doprovázející ovulaci. V předvečer uvolnění vajíčka z vaječníku a v den prasknutí dominantního folikulu žena pociťuje mírné tažné bolesti v oblasti kyčelního kloubu vpravo nebo vlevo, zvýšení vaginálního výtoku, výskyt překrvení, bolest v mléčných žlázách, plynatost, zvýšené libido. Nejpříznivějšími dny pro početí jsou dny subjektivních pocitů, řídnutí hlenu a zvýšení rektální teploty plus 3 dny po nich.

Metoda cervikálního hlenu

Podstatou této metody je sledování cervikálního hlenu uvolněného z genitálního traktu ženy v různých fázích menstruačního cyklu. Kvůli účinkům estrogenů a dalších biologicky aktivních látek to může být:

 • tlustý a lepkavý (bezprostředně po menstruaci), neumožňuje průchod mužského spermatu;
 • transparentní a vodnaté, příznivé pro nástup oplodnění vajíčka.

Jak pomocí těchto údajů pochopit, ve které dny bude pohlavní styk bezpečný?

Množství čirého a vodnatého hlenu děložního hrdla dramaticky stoupá jeden den před ovulací, a proto se mu také říká plodný. Výtok podobné struktury a konzistence naznačuje dokončení ovulace..

Dále hlen opět zhoustne, poté čtvrtý den přijdou relativně bezpečné dny..

Výhody popsané metody jsou stejné jako výhody kalendáře. Metoda analýzy cervikálního hlenu má mnohem více nevýhod.

Kromě neestetiky, nedostatečné ochrany proti pohlavně přenosným chorobám a nízké účinnosti tato metoda silně závisí na fyziologických a anatomických vlastnostech ženského těla. Co tedy platilo pro jednu osobu, pro druhou nefunguje. Metoda cervikálního hlenu je navíc účinná pouze ze 78%..

Výhody a nevýhody přírodní antikoncepce

Mezi výhody fyziologické antikoncepce patří:

 • bezpečnost;
 • nejsou vyžadovány žádné finanční náklady;
 • nedostatek kontraindikací a vedlejších účinků;
 • dostupnost.

Nevýhody přirozených metod antikoncepce zahrnují jejich nízkou účinnost, potřebu sexuální abstinence v nebezpečných dnech, pokles spolehlivosti při působení různých faktorů a nepřijatelnost pro příležitostný sex. Aby se zvýšila účinnost fyziologické antikoncepce, žena navíc potřebuje disciplínu (pravidelně měřit bazální teplotu, dodržovat teplotní plán a kalendář menstruace) a neustále hodnotit své vlastní pocity..

Přírodní antikoncepce není vhodná pro všechny ženy. Při nepravidelném menstruačním cyklu, vzácném pohlavním styku, přítomnosti obecných a gynekologických zánětlivých procesů, neustálém užívání určitých léků, příliš krátkém (21 dní nebo méně) nebo dlouhém (35 nebo více) menstruačním cyklu se nedoporučuje používat metody fyziologické antikoncepce kvůli jejich nízké spolehlivosti. Přirozená antikoncepce také není vhodná pro dívky během formování menstruačního cyklu (puberty) a ženy v menopauze (43-55 let).

Ovulační test

Relativně nová metoda. Na základě názvu je zřejmé, že tento test určuje dobu uvolňování ženské gamety z pohlavních žláz. Tato metoda se nejčastěji používá při plánování rodiny k určení období ovulace, abyste věděli, kdy je nejpravděpodobnější početí. Tento princip se však používá také pro antikoncepci..

Testovací proužek v lékárně měří množství luteinizačního hormonu (LH) v moči. Jeho koncentrace během ovulace prudce stoupá. Pozitivní výsledek bude svědčit o maximální připravenosti dívky na těhotenství..

Proto za několik dní přijde relativně bezpečné období, aby nedošlo k otěhotnění..

Elektronické ovulační testy jsou považovány za modernější, které jsou také opakovaně použitelné..

Vzorec pro výpočet nejnebezpečnějších dnů

Pro určení nebezpečných dnů se vypočítá období nástupu ovulace. Pokud je cyklus stabilní, je to jednodušší. Stabilní je, když se doba trvání změní po dobu nejméně 6 měsíců o ne více než 2 dny.

Jak vypočítat bezpečné dny k početí:

 • vypočítat čas cyklu;
 • odečíst 12-15 dní od této hodnoty;
 • ve výsledném intervalu - vysoká pravděpodobnost těhotenství.

Například cyklus trvá 28 dní. Odečteme 15, ukázalo se, že 13 den cyklu. Odečteme 12, ukázalo se to 16 dní. Výsledkem je, že ovulace nastává od 13 do 16 dnů. Menstruace je výchozím bodem (první den krvácení).

Počet bezpečných dnů závisí také na délce cyklu, protože rozsah 21-35 dnů je považován za normu. Pro nejkratší a nejdelší cyklus bude doba bezpečnosti jiná. Pokud cyklus trvá 21 dní, žena může otěhotnět již 7 dní od začátku menstruace. Když menstruace začíná každých 35 dní, první dva týdny jsou pro pohlavní styk bezpečné..

Můžete vypočítat takové období pro jakýkoli cyklus, protože druhá fáze vždy trvá stejně, bez ohledu na jednotlivé charakteristiky ženského těla. Folikulární fáze však trvá jinak a právě toto období je bezpečné pro sexuální kontakt..

Co říkají gynekologové

Podle známých lékařů by měla být použita metoda výpočtu bezpečných dnů pomocí kalendáře, pokud není možné používat antikoncepci. Tato metoda má své klady a zápory. Pozitivní aspekty této metody jsou do značné míry podmíněné:

 • Žádné vedlejší účinky a žádné poškození ženského těla.
 • Schopnost poznat své tělo a mnoho procesů v něm probíhajících.
 • Finanční stránka - není třeba kupovat žádnou antikoncepci.

Pokud použijete tuto antikoncepční metodu, riziko početí bude nízké. Ale to je pouze v případě, že cyklus zůstává pravidelný..

Pokud mluvíme o nevýhodách metody kalendáře, je třeba si uvědomit několik bodů:

 • Neexistuje stoprocentní záruka výsledku.
 • Neexistuje žádná ochrana před potenciální hrozbou penetrace genitálních infekcí.
 • Během pohlavního styku se žena nemůže úplně uvolnit ze strachu z možného těhotenství.

Lékaři doporučují, aby při použití metody kalendáře k určení „bezpečného“ období ji doplnili spolehlivějšími metodami, mezi něž patří:

 • Měření bazální teploty.
 • Specializované ovulační testy prodávané v lékárnách.
 • Ovládání barvy a tloušťky cervikálního hlenu.
 • Hormonální antikoncepční metody. Umožní vám potlačit ovulační procesy pomocí umělých analogů ženských pohlavních hormonů.

Co je třeba vzít v úvahu při použití cervikální metody? Vlastnosti cervikálního hlenu jsou ve vztahu ke stavu orgánů reprodukčního systému. Mějte však na paměti obecné znaky:

 • Výtok připomínající vlastnosti proteinu syrového slepičího vejce (viskózní, průhledný) může naznačovat zvýšenou pravděpodobnost těhotenství. Tato konzistence nebrání postupu mužských zárodečných buněk do vajíčka..
 • Hustá a řídká konzistence hlenu je indikátorem konce ovulačního období. To znamená, že nastal čas, kdy nemůžete myslet na antikoncepci..

Odborníci také doporučují, abyste nezanedbávali pokyny svého vlastního těla. Můžete poslouchat tělo, ale slepě se spoléhat na tyto vjemy rozhodně nestojí za to. Například v období nejvyšší pravděpodobnosti oplodnění může dívka pociťovat bolesti v podbřišku. V tomto případě samozřejmě neexistuje touha po sexu a cervikální hlen je bohatý a transparentní.

Mnoho spravedlivých pohlaví se také zajímá o otázku, zda je možné zapomenout na ochranu během menstruace. Teoreticky ano, protože silné krvácení, ke kterému dochází během prvních kritických dnů, brání pohybu mužských zárodečných buněk. Současně se spermie jednoduše nemohou dostat do vajíčka..

Jen před deseti lety, pět až sedm předmenstruačních dnů před a přibližně stejné poté, co to bylo považováno za bezpečné. Lidé věřili, že v těchto obdobích se od partnerů nevyžaduje používání antikoncepce. Dnes je však prokázáno, že v dnešní době je riziko početí velmi vysoké..

Jak bylo zjištěno vědci, zvýšení hladin hormonů způsobené mnoha různými faktory, prodloužené nebo pomíjivé období může způsobit nestabilní ovulaci. To znamená, že použití pouze metody kalendáře k výpočtu bezpečných dnů nestačí. Pokud mluvíme o hormonálních poruchách v ženském těle, je extrémně obtížné je určit podle jejich vlastních pocitů..

Jak rozlišovat menopauzu od těhotenství

Ženy starší 40-45 let často vnímají zpoždění menstruace jako nástup menopauzy. V tomto případě nelze vyloučit možnost těhotenství. Abyste nezaměňovali tyto dvě podmínky, musíte znát příznaky „klimakterického syndromu“. Tyto zahrnují:

 • opakující se nebo přetrvávající bolesti hlavy;
 • zvýšení nebo naopak snížení krevního tlaku;
 • zarudnutí obličeje;
 • návaly horka;
 • silné pocení;
 • změny nálady;
 • pocit strachu, úzkosti, bezdůvodného vzrušení;
 • prudký pokles nebo naopak zvýšení chuti k jídlu;
 • pocity svědění v genitální oblasti;
 • bolesti svalů a kloubů.

Kromě toho existují v těle takové změny, jako je vaginální suchost, bolestivost při pohlavním styku, zhoršení kůže, nehtů, vlasů. Je možné kontrolovat tyto projevy pomocí hormonálních léků. Léky pomáhají snižovat nepohodlí, normalizovat hormonální hladiny.

Které dny cyklu jsou v bezpečí před těhotenstvím a kdy se potřebujete chránit

Jak se plodnost mění během cyklu

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní. Odpočítávání začíná prvním dnem menstruačního krvácení. Pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) se tvoří dominantní folikul, ve kterém vajíčka dozrávají. Po zvýšení koncentrace estrogenu, maximálního uvolnění FSH a luteinizačního hormonu dochází k ovulaci. Při normální době cyklu se určuje 12. – 14. Den.

Vajíčko zůstává životaschopné po dobu 24 hodin. Ale oplodnění je možné nejen po sexu v den ovulace. Je to způsobeno vysokou vitalitou spermií, které zůstávají v děloze 3–5 dní. Proto je nutné identifikovat nebezpečné dny s velkou rezervou..

U žen s krátkým a dlouhým cyklem dochází k ovulaci také 12. – 14. Den.

Změny v trvání souvisejí pouze s počtem dní ve druhé fázi cyklu.

Odrůdy fyziologických metod ochrany

Dny bezpečného cyklu lze určit pomocí fyziologických metod. Tyto zahrnují:

 • metoda kalendáře - musíte vypočítat dny na základě načasování začátku a konce menstruace;
 • termální - předpokládá pravidelné měření bazální teploty;
 • symptomotermální - zahrnuje studium stavu cervikálního hlenu, polohy děložního čípku, teploty konečníku a stanovení fyziologických příznaků ovulace.

Metoda kalendáře je nespolehlivá, ze 100 žen, které ji během roku používají, v průměru otěhotní 24. Vyžaduje přípravu po celý rok. Kalendář by měl být označen každý měsíc v den začátku menstruace. Poté se vypočítá doba trvání každého cyklu, určí se nejkratší a nejdelší..

Pozornost! Pokud jsou v průběhu roku dva nebo více cyklů delší než 32 dní nebo kratší než 21 dní, nelze použít metodu kalendáře..

Od nejkratšího cyklu se odečte 18 dní, výsledným číslem je datum, po kterém začínají nebezpečné dny. Od nejdelšího cyklu odečtěte 11. Toto datum znamená začátek bezpečného období..

Přesnějším způsobem je měření teploty v konečníku. To by mělo být provedeno každý den po probuzení, aniž byste vstali z postele. K sestavení individuálního kalendáře plodnosti jsou měření dostatečná po dobu dvou až tří měsíců, ale po zpracování získaných údajů se pozorování bazální teploty nezastaví.

V první polovině cyklu po menstruaci se udržuje na úrovni 36,6–36,8 ° С. Před ovulací teplota klesá o 0,2-0,3 ° C a poté stoupne o 0,4-0,7 ° C a zůstává na zvýšené úrovni až do dalšího menstruačního krvácení. Před výpočtem dne zrání vajíček musíte porovnat grafy po dobu tří měsíců. Sexuální styk je zastaven 7 dní před zvýšením teploty.

Tepelná metoda může selhat. Bazální teplota může reagovat na infekční onemocnění, konzumaci alkoholu den předem, sex, nedostatečný spánek.

Nejpřesnější fyziologická metoda výpočtu

Symptomotermická metoda pro stanovení nebezpečných dnů kombinuje několik fází pozorování najednou, které se provádějí denně. Bazální teplota se sleduje od prvního dne menstruace. Nebezpečné období - 7 dní před očekávaným datem ovulace.

Druhou fází je stanovení kvality cervikálního hlenu. Chcete-li si všimnout změn, je třeba provést kontrolu každý den po skončení období. Za tímto účelem jsou ruce důkladně omyty mýdlem. V poloze v podřepu jsou dva prsty vloženy hluboko do pochvy, aby ucítily děložní čípek. Vlastnosti cervikálního hlenu závisí na hladině estrogenu. Po menstruaci je silná a neprotahuje se. V době ovulace se hlen stává vláknitým a tenčím.

Současně se hodnotí poloha krku. Když vejce dozrává, stoupá výše do pochvy a měkne.

Dny jsou považovány za bezpečné, když hlen zůstává silný a netvoří nit, když je roztažen, stejně jako okamžik, kdy přestane být produkován. Výsledky jsou zkreslené, pokud má žena často opakovanou vaginitidu, má chronickou adnexitidu.

Symptomotermická metoda bere v úvahu fyziologické změny, ke kterým dochází v těle ženy před nebo během ovulace. Projevují se následujícími příznaky:

 • tahání bolesti v dolní části břicha, když vejce opouští - spojené s podrážděním pobřišnice folikulární tekutinou;
 • krvavé špinění je vzácný příznak, který se objeví po ovulaci;
 • zvýšená sexuální touha;
 • aktivní chování, výbuch energie;
 • zvýšená citlivost bradavek a mléčných žláz.

Účinnost metodiky se zvyšuje s komplexním hodnocením všech indikátorů. V tomto případě je počet žen, které během roku otěhotní, přibližně 7-9 ze 100.

Kdo není vhodný pro výpočet dnů podle kalendáře

Stanovení ovulace pomocí kalendářních výpočtů lze použít u běžných manželských párů, které jsou kvůli bezpečnosti ochotny obětovat spontánní sex. V průběhu měsíce existuje mezera v rozmezí 7-10 dnů, kdy je nutná abstinence. Při použití kondomu je lze ignorovat.

Bezpečné dny v kalendáři nemůžete hledat v následujících stavech:

 • mladý věk, v prvních dvou až třech letech po menarché;
 • období přiblížení vyvrcholení;
 • poporodní období;
 • stav po potratu;
 • s častými zánětlivými procesy;
 • na menstruační nepravidelnosti.

U dívek trvá tvorba cyklu dva až tři roky, tentokrát je nutná pro normální fungování hypofýzy. Proto se u dospívajících může objevit nefunkční krvácení, zpoždění, není vždy možné vypočítat přesné načasování ovulace..

U žen po 45 letech dochází k poklesu hladiny estrogenu, cykly se stávají anovulačními, nepravidelnými, což také ztěžuje nalezení bezpečných dnů. Poporodní období a několik měsíců po potratu jsou nezbytné k obnovení menstruačního cyklu. Výpočty můžete použít po třech celých obdobích.

U žen s nepravidelnými cykly není možné určit dny ovulace. Měření teploty v konečníku neumožní graf s charakteristickým vzestupem uprostřed cyklu. V případě chronických zánětlivých procesů v malé pánvi, vaginitidě bude teplota také nestabilní a vaginální výtok změní vzhled hlenu.

Ženy, které se rozhodnou opustit hormonální antikoncepci ve prospěch fyziologické antikoncepce, ji mohou začít užívat ihned po ukončení léčby tabletami. Musíte si však pamatovat na efekt odrazu: riziko početí v prvním cyklu se několikrát zvyšuje.

Výhody a nevýhody

Hledání špatných dnů při studiu vlastní fyziologie nevyžaduje lékařský předpis ani speciální zařízení. Metoda kalendáře je jednou z nejekonomičtějších. Nemá žádné kontraindikace týkající se zdravotních charakteristik a použití této techniky nevede k vedlejším účinkům.

Nevýhody této metody ochrany proti těhotenství jsou:

 • intenzita práce - žena musí každý den sledovat svůj stav, což není vždy výhodné při cestování nebo cestování;
 • disciplína - bazální teplota se ukáže být nepřesná, pokud jdete pozdě spát, pijete velké dávky alkoholu nebo máte sex pozdě v noci;
 • nízká účinnost - technika výrazně ztrácí bariérovou metodu, hormonální antikoncepci nebo nitroděložní tělísko;
 • neexistuje žádná ochrana před genitálními infekcemi, takže ji mohou používat pouze běžní sexuální partneři.

Nemůžete se soustředit na menstruační kalendář, pokud existují gynekologická onemocnění, která jsou doprovázena krvácením nebo selháním cyklu. Tuto techniku ​​proto nelze nazvat veřejně dostupnou..

Za 100% bezpečný lze považovat týden před nástupem menstruace. Ale ne každý manželský pár bude souhlasit, že se po část měsíce zdrží sexu. Z důvodu spolehlivosti se proto doporučuje používat v nebezpečných dnech bariérové ​​metody a fyziologické.

Kdy může dojít k těhotenství po menstruaci: metody výpočtu nebezpečných dnů

K početí nemusí dojít kdykoli po nechráněném pohlavním styku. Nebezpečné dny pro těhotenství po menstruaci přicházejí v době, kdy vaječná buňka připravená k oplodnění opouští praskající folikul. Pak je k dispozici pro fúzi se spermatem. Těchto několik dní je považováno za nejpříznivější v menstruačním cyklu pro těhotenství..

Mnoho párů používá metodu výpočtu dnů, kdy je možné oplodnit při plánování dítěte, nebo naopak jako metodu antikoncepce. Ale zde existují určité nuance a musíte o nich vědět.

Menstruační cyklus

Existují tři fáze menstruačního cyklu. Asi 5 dní na začátku cyklu se každý měsíc objevuje špinění. Ve zdravém těle dochází k ovulaci uprostřed období. Pod vlivem hormonu progesteronu, který v této době dominuje, folikul praskne ve vaječníku a zralé vajíčko jej opustí do děložní dutiny. Tento čas je považován za nejvhodnější čas pro početí..

Během tohoto období se sliznice dělohy upravuje a je kdykoli připravena k implantaci vajíčka. Nebezpečná doba trvá 2–3 dny. Poté, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, začíná třetí fáze. V těle převládá hormon estrogen a děloha se připravuje na odmítnutí ženské reprodukční buňky spolu s funkční vrstvou endometria. Vaše menstruace začíná několik dní po ovulaci.

Zároveň se nebezpečné dny počítají odlišně u žen s krátkým a dlouhým měsíčním cyklem..

Nebezpečné dny pro početí

Nebezpečné dny po menstruaci lze snadno spočítat, pokud má žena pravidelné menstruace a ona může s jistotou říci, kolik dní trvají. Tato metoda antikoncepce nebude fungovat s častými změnami cyklu..

Chcete-li to provést, musíte si prostudovat kalendář kritických dnů za posledních šest měsíců, nejlépe rok. Za nástup menstruace se považuje první den cyklu. Ze získaných údajů je nutné zjistit nejkratší a nejdelší období. Potom odečtěte 18 od prvního a 11 od druhého.

Předpokládejme, že nejkratší cyklus je podle výpočtů 24 dní a nejdelší 30. Získáváme: 24 - 18 = 6, 30 - 11 = 19. Ukazuje se, že vysoká pravděpodobnost otěhotnění přetrvává od 6. do 19. dne po nástupu menstruace..

Předpokládá se, že s 28denním cyklem dochází k ovulaci po 14 dnech od začátku menstruace. Chyba je 2 dny před a po tomto datu. Fáze trvá jen pár dní a potom neoplodněné vajíčko zemře.

Pomocí různých metod pro stanovení příznivých období pro početí musíte vzít v úvahu, že:

 1. Spermatozoa zůstávají uvnitř ženského těla životaschopná asi tři až čtyři dny po ejakulaci. Proto je po nechráněném sexu v posledních dnech před ovulací žena vystavena riziku otěhotnění..
 2. U tohoto typu antikoncepce není vyloučeno mimoděložní těhotenství..
 3. V důsledku stresu, hormonální nerovnováhy nebo nepravidelného sexuálního života může ve vaječnících v jednom měsíčním cyklu dozrát více než jedno vejce.
 4. Těhotenství závisí nejen na tom, zda během ovulace došlo k nechráněnému pohlavnímu styku. Je důležité dosáhnout určité tloušťky endometria. Pokud vrstva sliznice dělohy vzrostla o méně než 7 mm, pak se oplodněné vajíčko jednoduše nemůže připojit ke stěnám orgánu a opustit tělo s uvolněním krve.
 5. S takovou patologií, jako je uzavřený kanál dělohy, spermie nebudou schopny proniknout do zralé ženské reprodukční buňky.
 6. S častými měsíčními poruchami takové výpočty nedávají smysl..

Všechny metody pro stanovení nebezpečné nebo příznivé doby pro početí budou účinné za předpokladu, že žena je zdravá a nemá patologie reprodukčního systému.

Metody výpočtu bezpečných dnů

K určení ovulace ženy již dlouhou dobu používají různé metody. Někteří je používají k vyloučení pohlavního styku nebo k jednání po nechráněném sexu, zatímco jiní chtějí s jejich pomocí co nejdříve otěhotnět..

Metoda kalendáře

Tato metoda je účinná, pokud dívka přísně sleduje její období a jsou poměrně stabilní..

Níže je tabulka ukazující načasování, kdy je těhotenství s největší pravděpodobností u ženy s 28denním menstruačním cyklem.

Tabulka ukazuje, kdy v měsíci je vajíčko připraveno k oplodnění a kdy spermie nemohou dosáhnout cíle. Tato metoda má své klady a zápory..

 • snadno vypočítatelné;
 • žádné vedlejší účinky;
 • není třeba utrácet peníze za drahou antikoncepci.
 • vhodné pouze pro ty, kteří mají stabilní cyklus;
 • existuje riziko uzavření STD;
 • je nutné pečlivě sledovat a zaznamenávat příchod menstruace a nástup ovulace.

Metoda cervikálního hlenu

Sliznice dělohy, nebo spíše její cervikální kanál, produkuje cervikální sekreci různé konzistence po celý měsíc, která plní určité funkce.

Metoda je založena na vlastnostech sekretů pro změnu jejich konzistence. Po menstruaci jsou silné a lepkavé, zabraňují pohybu spermií po genitálním traktu ženy. A ovulací se tajemství stává tekutým a průhledným, podél něj samčí reprodukční buňky snadno dosáhnou cíle a dojde k oplodnění.

Den před uvolněním vajíčka se zvyšuje množství průhledného hlenu. Vylučovaná látka neustále vytéká a je příznivá pro těhotenství. 3 dny poté, co se výtok stane opět viskózním, a před menstruací je bezpečné období pro nechráněný sex.

Hlavní nevýhodou této metody je, že je obtížné vizuálně posoudit konzistenci vypouštění. Navíc se mohou změnit v důsledku jakékoli nemoci..

Měření bazální teploty

Metodu měření bazální teploty lze použít s pravidelným partnerem, který podléhá pravidelné sexuální aktivitě. Chcete-li naplánovat vlastní ovulaci, musíte každé ráno měřit teplotu v konečníku teploměrem, než vstanete z postele po dobu 3-4 měsíců. Současně použití rtuťového teploměru poskytne přesnější výsledky..

Po nástupu příznivého období pro početí bude teploměr ukazovat ne 36,6 ° C, ale 37 ° C a dokonce o něco vyšší. Tato změna v těle nastává ve dnech ovulace. Po početí zůstává bazální teplota na této úrovni, s nástupem menstruace se vrátí do normálu.

Ovulační test

Nejsnadnějším nástrojem k určení času pro bezpečný sex po menstruaci je ovulační test v lékárně. Doporučuje se provádět tyto studie denně před očekávaným uvolněním vajíčka do dělohy. V předvečer toho hladina hormonu prudce stoupá, což je zaznamenáno testem. Obvykle ji používají dívky, které chtějí otěhotnět, aby si jistě uvědomily příznivé období pro tuto událost..

Nejpřesnější je opakovaně použitelný elektronický ovulační test, proto doporučujeme, abyste si přečetli podrobný návod k jeho použití..

Zprávy o těhotenství někdy ženy děsí. Pokud nechcete mít děti, je možné umělé ukončení těhotenství. Tento postup by měl být svěřen lékařům, ale existují situace, kdy se žena rozhodne podstoupit potrat doma.