Po menstruaci bolí dolní část zad a dolní část břicha

Téměř každá dívka cítí, jak táhne dolní část zad nebo dolní část břicha před nástupem menstruace, jak brnění v bederní oblasti nebo dělo brnění ve dnech 10–14 menstruačního cyklu - během ovulace.

Pokud však záda po menstruaci bolí o nic méně a křeče v dolní části břicha se nikdy nezastaví, nemůže existovat logické vysvětlení. Je nepravděpodobné, že důvodem je špatné držení těla, chronická zranění, fyzická námaha nebo šokový trénink. Tato bolest přichází kdykoli a nemá nic společného s menstruačním cyklem..

Bolest dolní části zad po skončení menstruace je budíkem z vašeho těla. Spíše zvedněte telefon a pozorně poslouchejte, co vám říká..

Příčiny bolesti po menstruaci

Pokud vaše záda a břicho po skončení menstruace nepřestanou tahat, musíte být připraveni na nepříjemné zprávy.

„Máte oophoritidu,“ říká lékař

Snad nejběžnější nemoc. Jedná se o onemocnění vaječníků způsobené přepracováním, dlouhodobým stresem, podchlazením, různými infekčními nebo zánětlivými procesy..

Dnes mnoho mladých dívek bere své zdraví na lehkou váhu a v chladném počasí nosí krátké sukně, nylonové punčocháče a boty s tenkou kožešinou. Proto - zánět vaječníků, bolest, křeče, výtok a v důsledku toho dlouhá léčba. Stará nebo neúplně léčená ooforitida snadno přechází do chronické formy a je vyjádřena právě postmenstruační bolestí.

"Přítel" oophoritis adnexitis

Zánět vejcovodů - adnexitida - jde často „ruku v ruce“ s ooforitidou. Obě nemoci jsou zpočátku podobné běžnému nachlazení a jsou doprovázeny horečkou a zimnicí..

Jen málo žen jde k lékaři (zejména ke gynekologovi) s takovými maličkými příznaky a vystačí si s nejjednoduššími léky ze soupravy první pomoci. Pokud vás však po menstruaci bolí dolní část zad, už to není nachlazení..

Cysta nebo nádor

Když cysta nebo nádor teprve začínají růst, tělo tyto novotvary „nevydává“. Pouze s jejich růstem se stlačí sousední orgány a nervová zakončení.

Bolesti jsou v páteři, břiše a dolní části zad. Ignorování těchto bolestí může vést k nekróze tkání nebo zánětu pobřišnice. Poté bude nutný chirurgický zákrok a případně odstranění vaječníku.

Endometrióza

V procesu rozšiřování žlázové tkáně endometria, vnitřní vrstvy dělohy, její buňky pronikají do břišní dutiny a jsou umístěny na orgánech. Postupně rostou, naplněné krví, která se hromadí uvnitř a nemá vývod ven. Proto začínají bolet záda a dolní část břicha..

Ovariální hyperstimulační syndrom

Někdy je ženě pro plné fungování těla a nastolení reprodukční funkce injekčně podáno léky na stimulaci ovulace. Druhý až čtvrtý den po požití léku dochází k tomuto syndromu. Neužívejte léky často a ve velkém množství: to může vést k tomu, že se vaječníky zvětší, objeví se cysty a každá menstruace přinese silnou bolest.

Děloha je mimo provoz

Děloha není vždy v poloze, kterou jí příroda přiřadila. Pokud je v blízkosti nervových zakončení a nervový systém je velmi vzrušivý, je možné, že se během menstruace a po ní mohou objevit křečovité bolesti v dolní části zad a břicha..

Některé další důvody

Pokud jsou po menstruaci nesnesitelně taženy spodní břicho a dolní část zad, musíte zvážit další důvody: ty, které souvisejí s vaším duševním stavem, a ty, které jsou způsobeny vnějšími podněty.

Důvod je v emocích

Neuvěřitelné, ale pravdivé: emoční stav může způsobit přesně stejné bolestivé pocity jako výše uvedené důvody. Hysterie, dlouhodobý stres nebo deprese (nazývají se také „hraniční emoční stavy“) jsou velmi vzácné a naštěstí jsou snadno léčitelné. Ale nejdůležitějším lékařem v tomto případě jste vy. Vyrovnejte se se svými emocemi, uvolněte se, najděte svůj odbyt a nebudete mučeni „menstruační noční můrou“.

Trochu všeho

Nejjednodušší hypotermie (například během výše zmíněných procházek v chladu v lehkém oblečení), virus lidské imunodeficience (HIV), sexuálně přenosné nemoci (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza a mnoho dalších), použití nitroděložního tělíska a velký počet sexuálních partnerů, - všechny tyto faktory jsou příznivé pro výskyt bakterií.

Kromě křečí v břiše, bolestivých bolestech dolní části zad se tedy tělesná teplota prudce zvyšuje a celkový stav ženského těla se zhoršuje. Pokud však těmto změnám nebudete věnovat pozornost včas, pak se bolest po menstruaci stane obvyklou. V takovém případě je nepravděpodobné, že se vyhneme vážným následkům..

Kde zahájit léčbu

Abychom zjistili příčinu bolesti dolní části zad a břicha po menstruaci, je nutné podstoupit řadu testů.

 • Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost zánětu pánevních orgánů (včetně dělohy, vejcovodů, děložního čípku, vaječníků)
 • Výsledek krevního testu na hormony vám řekne o poruchách, které způsobují růst tkání přívěsků a dělohy
 • Vaginální výtěr ukáže houby a bakterie přítomné v genitáliích
 • Dalším povinným postupem je krevní test na genitální infekce.

Když vám vaše tělo vysílá signály bolesti, s největší pravděpodobností vás varuje před zánětem vejcovodů, vaječníků nebo přítomností nádorů, cyst nebo jiných výrůstků v těle. Poslouchej ho. Požádá vás o pomoc.

Na závěr bych rád řekl několik důležitějších a laskavějších slov: neléčte se samy, může to skončit špatně a vést k neplodnosti. Bez ohledu na to, jaké bylinné přípravky a spiknutí s vámi babička zacházela, bez ohledu na to, co vaše sousedka říká o slabosti moderní medicíny, bez ohledu na to, jaké léky doporučuje váš nejlepší přítel, žádný z nich nebude schopen určit skutečnou příčinu bolesti zad a břicha. Pouze kvalifikovaný lékař provede vyšetření, pojmenuje příčinu nepohodlí a předepíše léčbu. Milujte se a buďte zdraví.

Autor: Petr Vladimirovič Nikolajev

Chiropraktik, ortopedický traumatolog, ozonový terapeut. Metody léčby: osteopatie, post-izometrická relaxace, intraartikulární injekce, měkké manuální techniky, hluboká tkáňová masáž, techniky úlevy od bolesti, kranioterapie, akupunktura, intraartikulární podání léku.

Proč bolí dolní část zad

Dolní část zad bolí během těhotenství v prvním trimestru

Proč bolí břicho po menstruaci?

Příčiny bolesti

Menstruace a související ztráta krve přispívají ke snížení obranyschopnosti ženského těla. Z tohoto důvodu se po ukončení ovulace mohou zhoršit chronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, močového a trávicího systému..

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha, musíte navštívit gynekologa

Kromě těchto patologií může být bolest, pocity tahání v břiše způsobeny hormonálními poruchami, chorobami dělohy, vaječníků a dalšími stavy. Pro výběr nejúčinnější terapie je nutné určit příčinu symptomu.

Zánětlivá onemocnění, která způsobují bolest

Nejnebezpečnější jsou patologie zánětlivé povahy, protože nejčastěji vedou k rozvoji závažných komplikací. Pocit tahání v dolní části břicha může být doprovázen následujícími chorobami:

 • vulvitida - zánět vnější genitální oblasti;
 • cervicitida - poškození děložního čípku a jeho kanálu;
 • endometritida - zánětlivé onemocnění, při kterém je ovlivněna vnitřní výstelka dělohy;
 • salpingitida - poškození vejcovodů;
 • ooforitida - patologický proces ve vaječnících.

Může se objevit zánět v několika částech reprodukčního systému ženy najednou. Například diagnóza „salpingo-ooforitida“ je stanovena při současném poškození vejcovodu a vaječníku.

Původce onemocnění nejčastěji vstupuje do vnitřních pohlavních orgánů pochvou, což usnadňuje narušená mikroflóra sliznice. Riziko vzniku těchto patologií se také zvyšuje během gynekologických intervencí, infekce pohlavně přenosnými infekcemi a nedodržování pravidel osobní hygieny..

Kromě bolesti jsou tato onemocnění často doprovázena výskytem nažloutlého výtoku s nepříjemným zápachem, nepohodlí, svědění v pochvě. Při silném zánětu stoupá tělesná teplota, objevují se příznaky celkové intoxikace těla a dochází k celkové nevolnosti.

Hormonální příčiny bolesti

Nerovnováha pohlavních hormonů, ke které dochází během menstruace, může vést k nadměrnému zvýšení tonusu dělohy. To je usnadněno následujícími podmínkami:

 • Nízká hladina progesteronu - hormonu, který má relaxační účinek na hladké svaly, zvyšuje jeho pružnost.
 • Vysoké hladiny estrogenu: Prodloužený hyperestrogenismus narušuje proces zrání endometria. Nedostatek korekce tohoto stavu způsobuje rozvoj endometriózy. Příznaky patologie - bolestivé pocity, hnědý výtok z genitálního traktu, prodloužení trvání a intenzity menstruace atd..
 • Zvýšení koncentrace androgenů v krvi - mužské pohlavní hormony. To vede k narušení cyklu, snížení objemu krve uvolněné během menstruace. Během menstruace se u pacientů s hyperandrogenismem objevuje také bolest v podbřišku..
 • Vysoká hladina prolaktinu - vede k hyperprolaktinemii. To je usnadněno vysokým psycho-emocionálním stresem. V tomto případě se bolesti břicha obvykle vyskytují během laktace..

Příznak je často důsledkem jiných endokrinologických poruch a onemocnění vnitřních orgánů. Důvod je často spojován s patologií štítné žlázy, jater, s příjmem léků obsahujících hormony.

Nezapomeňte také na stav metabolismu: bolest se může objevit po prudkém zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti..

Ovariální hyperstimulace

Pacienti, kteří podstupují léčbu neplodnosti, užívají léky, které stimulují proces ovulace. Takové léky aktivují produkci pohlavních hormonů vaječníky, zvyšují průtok krve v nich, zvyšují jejich objem.

To vede k ztenčení stěn těchto orgánů, díky čemuž malé množství tekutiny z nich může uniknout do břišní dutiny. Výsledkem je, že po skončení menstruačního krvácení se může zvýšit tón dělohy, objeví se bolest.

Nemoci dělohy

Jednou z nejčastějších příčin bolesti břicha po menstruaci je děložní patologie:

 • Trauma endometria během invazivních gynekologických výkonů, jako je diagnostická kyretáž.
 • Adheze: po porodu se v děloze objeví mikrodámy, na jejichž místě se mohou po zhojení vytvořit adheze.
 • Reakce na nitroděložní tělísko: u některých pacientů tato antikoncepční látka dráždí nervy v děloze, což vede ke zvýšení jejího tónu.
 • Endometrióza: stav je spojen s množením endometria, šířením jeho buněk do okolních tkání. Vede k dysfunkci postižených orgánů, vzniku periodické bolesti a krvavému výtoku z genitálního traktu.

Uvedené patologie mohou způsobit rozvoj závažných komplikací. Proto je důležité provést vyšetření a zahájit léčbu co nejdříve..

Onemocnění vaječníků

Příznaky se mohou objevit, jsou-li přítomny novotvary vaječníků. Nádory a cysty, které se zvětšují, napínají stěny orgánu a způsobují silnou bolest. Může to být také způsobeno kompresí blízkých vnitřních orgánů..

Největší nebezpečí představují komplikace nádorů a ovariálních cyst. Akutní bolest se objeví, když jsou nohy cysty zkroucené, stěny prasknou a obsah vstupuje do břišní dutiny.

Patologie jiných orgánů

Bolest břicha, kromě gynekologických patologií, může být způsobena chorobami jiných vnitřních orgánů:

 • apendicitida;
 • urolitiáza;
 • kolitida;
 • neurologické poruchy.

Příčinou bolesti v pravé dolní části může být apendicitida.

Obvykle se v těchto případech příznaky neomezují pouze na dolní část břicha. Nepříjemné pocity mohou být poskytnuty jiným oddělením - například dolní části zad s poškozením ledvin.

Kdy byste měli navštívit lékaře

Pokud žaludek silně bolí do jednoho až dvou dnů po ukončení krvácení, je nutná konzultace s lékařem. Nedostatek zlepšení naznačuje přítomnost patologie.

Za těchto podmínek se také doporučuje vyhledat lékařskou pomoc:

 • Přítomnost krvavého výtoku s nepříjemným zápachem.
 • Bolestivost při dotyku na břicho, prudký nárůst příznaků tlakem. V tomto případě je podezření na apendicitidu, komplikované ovariální novotvary.
 • Horečka. Veškerý zánět je doprovázen tímto příznakem..
 • Obecná nevolnost, slabost, nevolnost - mohou naznačovat anémii způsobenou vnitřním krvácením.
 • Změny v mléčných žlázách, výskyt výtoku z bradavek. Tento příznak se objevuje, když jsou narušeny hormonální hladiny..

Neměli byste se snažit na to přijít sami, proto po menstruaci začal bolet žaludek a dolní část zad: pouze kvalifikovaný odborník bude schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat požadovanou léčbu.

Proč po menstruaci táhne dolní část zad

Bolestivé bolesti různé závažnosti spojené s menstruačním cyklem pociťuje každá druhá žena v plodném (plodném) věku. Bolestivý syndrom se může objevit před, během a po menstruaci. Obvykle je lokalizován v dolní části břicha - uprostřed, v suprapubické zóně, vlevo nebo vpravo, ale někdy vyzařuje do dolní části zad a křížové kosti.

Příčiny bolesti zad po menstruaci

Pokud ženy v kritických dnech zacházejí se středně těžkými bolestmi břicha jako obvykle, pak u mnoha vzbuzuje úzkost po menstruaci úzkost. Někdy má patologický zdroj, ale může to být způsobeno přirozenými fyziologickými příčinami.

Patologie

Mezi patologické důvody, které po menstruaci bolí dolní část zad, patří především onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému. Nejběžnější patologie tohoto druhu jsou:

 • Oophoritis je zánět vaječníků. Nejčastěji se vyskytuje na základě sexuální infekce nebo silného podchlazení, ale může to být důsledek dlouhodobých stresových stavů, protože to také snižuje ochrannou funkci imunitního systému. Akutní záchvat ooforitidy je doprovázen zimnicí, horečkou, specifickými "mazy" z pochvy - hnědým výtokem s nepříjemným zápachem. S přechodem na chronickou formu tyto příznaky zmizí a zůstane pouze tupá bolest v břiše a dolní části zad.
 • Adnexitis je zánět přívěsků (vejcovodů). Toto onemocnění se často vyskytuje současně s ooforitidou a má podobné příčiny a příznaky.
 • Endometrióza je přemnožení endometria - uvolněná sliznice lemující dělohu zevnitř, mimo děložní dutinu. Tkáně endometria mají zvýšenou reaktivitu na hormony, a proto se tmavé sekrece z pochvy začnou rozmazávat tmavými sekrety, a to nejen v kritických dnech.

Nádory, mrtvice a mimoděložní těhotenství jsou plné vývoje extrémně závažných komplikací, které mohou dokonce vést k smrti. Proto výskyt těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Fyziologie

Jedním z možných fyziologických důvodů, proč má žena po menstruaci bolesti zad, je hormonální nerovnováha, ke které dochází během menstruace. Aby se děloha zbavila endometria, které nadměrně roste na svých stěnách v očekávání přijetí oplodněné buňky, tělo začíná produkovat zvýšené množství prostaglandinů - hormonů, které zvyšují kontraktilní funkce děložních svalů.

Prostaglandiny také zhoršují citlivost nervových receptorů na bolest a způsobují zvýšení tónu svalů obklopujících dělohu, zatímco syndrom bolesti způsobený přetížením svalů lze podávat nejen břichu, ale také lumbosakrální páteři.

Postmenstruační bolest v bederní oblasti je někdy doprovázena bolestí na hrudi - prsa bobtnají a jsou napjatá. Některé ženy mají bolesti hlavy. To vše je způsobeno silným uvolňováním hormonů..

Pokud je hormonální nárůst příliš velký, jeho účinek na tělo trvá několik dní po skončení menstruace. Pak se však obnoví rovnováha hormonů a bolest se zastaví..

Tahání dolní části zad po menstruaci může být také způsobeno těmito faktory:

 • Přetížení nadledvin - tyto orgány jsou odpovědné za regulaci hormonálních hladin a nesou zvýšené zatížení během aktivního období menstruačního cyklu.
 • Vlastnosti struktury ženského těla - někdy je děloha přemístěna do lumbosakrální části páteře, procesy, které se v ní vyskytují, způsobují vyzařování příznaků bolesti do této zóny: bolesti zad, tahy, bolesti a bolest mohou být docela silné. V děloze mohou být záhyby a záhyby, které také zhoršují bolest v aktivní části menstruačního cyklu - bezprostředně před, během a po menstruaci.
 • Individuální přecitlivělost na bolest.

Nejčastěji bolí dolní část zad po menstruaci u nulipárních žen. Pokud se jim podaří otěhotnět a porodit, intenzita nepohodlí spojeného s menstruací se znatelně sníží nebo úplně zmizí. Těhotenství a porod mají příznivý vliv na stav ženských reprodukčních orgánů: poloha dělohy v břišní dutině je vyrovnána, záhyby a záhyby jsou korigovány.

Je docela snadné rozlišit fyziologickou bolest spojenou s menstruačním cyklem, která nevyžaduje vyhledání lékařské pomoci. Vyznačují se rychlým poklesem intenzity a krátkým trváním..

Pro zvládnutí syndromu bolesti, jehož zdrojem jsou fyziologické procesy, stačí jediné použití nenarkotického analgetika - Analgin, Pentalgin, Baralgin. Pokud je bolest přetrvávající, a ještě více vzrůstajícího charakteru, je to jasný znak jejího patologického původu. V takovém případě musíte co nejdříve navštívit lékaře..

Diagnostické postupy

Gynekologie se zabývá diagnostikou a léčbou patologických stavů spojených s dysfunkcí v oblasti ženských pohlavních orgánů. V první fázi provede gynekolog průzkum a vyšetření pacienta, aby zjistil povahu příznaků bolesti, pravidelnost jejich projevů, možnou souvislost s různými stavy - pohlavní styk, fyzické nebo nervové přepětí atd..

Poté je žena poslána na vyšetření..

 • Krevní a močové testy, které umožňují odlišit gynekologické onemocnění od patologií jiných vnitřních orgánů s podobnými příznaky.
 • Odebírání vaginálního výtěru, nezbytného pro bakteriální kultivaci, aby se zjistila přítomnost patologických mikroorganismů v této oblasti, což může také způsobit zánět a bolest.
 • Ultrazvuková diagnostika, magnetická rezonance a počítačová tomografie - pomáhají zjistit přítomnost, lokalizaci a velikost novotvarů v reprodukčních orgánech.

Použitá terapie závisí na povaze identifikovaných patologií. Může to být antibiotikum, protizánětlivé nebo hormonální. Pokud jsou nalezeny cysty a jiné novotvary, může lékař doporučit nouzovou operaci. V žádném případě byste operaci neměli odmítnout - další vývoj situace představuje skutečnou hrozbu pro život.

Po menstruaci táhne dolní část břicha: těhotenství nebo patologie

Ženské tělo je harmonický systém ovlivňovaný hormony a jejich kombinacemi. Všechny změny, které s ní probíhají, jsou zaměřeny na naplnění nejdůležitějšího poslání - zrození nového života. Tělo vám při nejmenším „rozpadu“ dá vědět bolestí nebo nepohodlí. Proto, pokud se po menstruaci táhne dolní část břicha, musíte tomu věnovat pozornost.

Změny cyklu

Nejprve si připomeňme, co se děje v ženském reprodukčním systému během menstruačního cyklu..

Začátek menstruace je první den cyklu. Krvavý výtok naznačuje obnovení vnitřní vrstvy dělohy - endometria, v reakci na smrt neoplodněného vajíčka. Kvůli absenci těhotenství koncentrace progesteronu a estrogenu prudce klesá, což způsobuje křeče endometriálních cév a uvolňování prostaglandinů, které vyvolávají kontrakce dělohy. To vše způsobuje během menstruace krvavé výtoky a bolesti v podbřišku..

Současně s menstruací začíná folikulární fáze, během níž jsou všechny změny zaměřeny na zrání folikulu novým vajíčkem. V této době se koncentrace folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů postupně zvyšuje. Do 12. - 14. dne cyklu dojde k ovulaci: zralý folikul praskne a vajíčko připravené k oplodnění opustí vaječník a přes vejcovody se dostane do orgánové dutiny.

O tři dny později pod vlivem luteinizačního hormonu začíná zrání žlutého tělíska v místě prasklého folikulu. Pokud dívka otěhotní, je to tento dočasný orgán, který bude syntetizovat těhotenské hormony, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k setkání vajíčka a spermií, corpus luteum atrofuje a cyklus se opakuje.

Fyziologické příčiny bolesti dolní části břicha na konci menstruace

Bolest v dolní části břicha nejčastěji doprovází první 1-3 dny samotné menstruace. Stává se však, že v důsledku hormonálních změn u dívek s nízkým prahem bolesti bolí žaludek jak na konci menstruace, tak po několika dnech.

Pokud bolest není doprovázena porušením cyklu, nezpůsobuje velké nepohodlí, není spojena s jinými patologickými výtoky, trvá déle než 3 dny po skončení menstruace a přechází sama o sobě, není důvod k obavám.

Snažte se více odpočívat a pravidelně cvičte lehce.

U některých žen ovulace nezapadá do knižních standardů a nedochází k ní 12. – 14. Den, ale dříve, od 6. do 10. dne cyklu. Během tohoto přirozeného procesu v důsledku prasknutí folikulu vstupuje do pánevní dutiny malé množství krve, což dráždí pobřišnici. Časná ovulace je důvodem, proč po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní část zad.

Pokud taková bolest na levé nebo pravé straně netrvá déle než dva až tři dny a není doprovázena patologickými příznaky (krvácení, slabost, letargie, závratě, ztráta chuti k jídlu, snížení krevního tlaku), můžete být klidní.

Začátek těhotenství

Pokud ovulujete brzy a bolesti břicha bolejí 10–14 dní po menstruaci, měli byste myslet na možné těhotenství. Právě v těchto dnech může dojít k okamžiku připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

Žena může pociťovat, kromě bolesti, mírné slabosti a pozorovat krátkodobé špinění malého objemu po dobu 1-3 dnů (implantační krvácení).

Někdy s nestabilním cyklem, na poslední skrovnou menstruaci, dívka vezme jen implantační krvácení, poté bude břicho bolet také kvůli těhotenství.

Pokud se spodní část břicha táhne hned po menstruaci, může to být začátek těhotenství. Musíte použít test (moderní technologie je činí přecitlivělými a dokáže určit počátek gestačního období v nejbližší možné době). Na prenatální klinice můžete darovat krev ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu (hCG).

Přečtěte si o tom, zda můžete být s menstruací těhotná a jak zjistit, zda je menstruace pravdivá..

Intrauterinní zařízení

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby byl umožněn normální průběh procesu. Na tomto pozadí se může umístění IUD změnit, což vyvolává nástup bolesti. To obvykle nevyžaduje lékařskou péči a zmizí samo..

Užívání hormonální antikoncepce

Na samém začátku užívání perorálních kontraceptiv může bolet břicho v důsledku hormonálních změn v těle. Pilulky jsou zahájeny po ukončení předchozího cyklu. Bolest v břiše je obvykle dočasná, málo intenzivní a sama odezní. Je však třeba mít na paměti, že COC mohou v případě těhotenství vyvolat potrat. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy dohodnuto s gynekologem..

To je místo, kde hlavní fyziologické příčiny bolesti skončily. Nyní si promluvme o tom, co bude vyžadovat okamžitou gynekologickou péči a odborný komentář..

Sexuálně přenosné infekce

Zvýšení tělesné teploty, bolest, výtok z genitálního traktu s neobvyklou barvou a vůní - možnou příčinou toho všeho může být přítomnost sexuálně přenosné infekce. Tato skupina také zahrnuje tak zjevná onemocnění, jako je syfilis, kapavka, pohlavní choroba lymfogranulomatóza, opar a latentní infekce: chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza. Všechny vyžadují nejranější možnou terapii, při které neexistuje vysoká pravděpodobnost komplikací, včetně neplodnosti, protože přítomnost většiny těchto příznaků naznačuje závažnost procesu.
Pokud zjistíte uvedené příznaky a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a provést nezbytné testy.

Endometrióza

Někdy jsou z neznámých důvodů buňky vnitřní vrstvy dělohy přenášeny do jiných orgánů a tkání, což tam způsobuje neobvyklý výtok. To vše vede k zánětu a narušení samotného reprodukčního systému a postižených orgánů..

Kromě skutečnosti, že s endometriózou bolí děloha po menstruaci (bolest může být cyklická nebo konstantní, během menstruace nebo před ní), rozlišují se následující příznaky tohoto nebezpečného onemocnění:

 • změna trvání a intenzity krvácení během kritických dnů;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest během stolice a / nebo močení;
 • problémy s koncepcí.

Pokud zjistíte jeden nebo více příznaků endometriózy, které se objevily během posledního měsíce, proveďte co nejdříve ultrazvuk pánevních orgánů a poraďte se s lékařem.

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Nádory

Pokud se objeví otázka, proč dolní část břicha bolí hned po menstruaci, po týdnu nebo dvou, během menstruace, je bolest intenzivní, doprovázená porušením cyklu, krvavým nepravidelným výtokem a porušením celkové pohody, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Všechny tyto příznaky mohou být projevem maligního procesu nebo benigní formace. Oba vyžadují terapii, a co nejdříve.

Kromě genitálií věnujte pozornost mléčným žlázám: změna jejich velikosti a vzhledu, překrvení bradavek a výtok z nich by vás měly upozornit a způsobit schůzku pro ultrazvuk.

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Pokud to po menstruaci bolí doleva nebo doprava, stojí za to přemýšlet o zánětlivých onemocněních reprodukční sféry: adnexitida (zánět vaječníku a trubice), ooforitida (izolovaný zánět vaječníku), salpingitida (zánět vejcovodu).

Zanedbání těchto onemocnění povede k vážným komplikacím, ve většině případů vyžadujících chirurgický zákrok. Proto se zvýšením tělesné teploty, letargií a únavou, porušením menstruačního cyklu, pokud menstruace prošla, a dolní část břicha se stále táhne. Stojí za to vyhledat pomoc od odborníka.

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Po menstruaci táhne dolní část zad: co znamená tento příznak?

Po menstruaci táhne dolní část zad kvůli vývoji značného počtu onemocnění, takže byste neměli ignorovat takový příznak a okamžitě kontaktovat odborníka. Jedinou výjimkou z pravidla je bolestivost vyplývající z kryokonzervace embrya.

Bolestivá menstruace je velmi častým jevem, kterým se zabývá téměř každá třetí dáma. Takový příznak vůbec nenaznačuje přítomnost určité nemoci nebo vývoj jakékoli patologie. Často doprovází hormonální výkyvy. Proto mají tyto vjemy tendenci projevovat se v posledních 10 dnech cyklu. Je to mnohem horší, když skončí menstruace a stále bolejí dolní část břicha a dolní část zad. V tomto případě nelze symptomatologii ignorovat, protože často hovoří o vývoji nějakého druhu onemocnění..

 1. Běžné příčiny bolesti
 2. Hormonální poruchy
 3. Sexuální infantilismus
 4. Ovariální hyperstimulační syndrom
 5. Nadměrná aktivita endokrinního systému
 6. Endometrióza
 7. Adnexitida
 8. Endometritida
 9. Cervicitida
 10. Vulvitida
 11. Různé formace
 12. Tuberkulóza
 13. Co dělat, pokud se necítíte dobře?

Běžné příčiny bolesti

Většina žen věří, že bolestivé a tažné bolesti v dolní části zad jsou prvním příznakem problémů s páteří. Ale v tomto případě je to chyba, protože onemocnění páteře nikdy nejsou spojena s ženským cyklem a specifičnost bolesti v nich se nemění. V takových případech se často musí vypořádat s „vyzařující“ bolestí, protože bolest není vyvolávána páteří, ale jinými orgány. Jedinou výjimkou je bolestivost v podbřišku, ke které dochází po kryokonverzi během IVF a která se vyskytuje u téměř 80% žen. Často však takové příznaky naznačují jednu z následujících patologií.

Hormonální poruchy

Bolest břicha a dolní části zad (jako u menstruace) je zpravidla pozorována, když je narušena přirozená rovnováha mezi progesteronem a prostaglandinem. Symptomatologie je způsobena skutečností, že prostaglandiny jsou látky, které stimulují dělohu, a tím způsobují její kontrakci. Čím vyšší je koncentrace těchto látek, tím intenzivnější je bolest. Další příznaky vždy naznačují zvýšení tohoto hormonu: bolesti hlavy, nevolnost, letargie a zimnice..

Sexuální infantilismus

Odchylka dělohy od její normální polohy, nebo pokud má krk ohyb, může také vyvolat podobné příznaky jak během menstruace, tak po jejím ukončení. Blízká lokalizace dělohy ve vztahu k zakončení nervů spolu se zvýšenou excitabilitou NS a kontrakcemi dělohy může také způsobit křeče postihující břicho a dolní část zad.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Tento jev je pozorován kvůli ženě, která užívala hormonální látky k boji proti neplodnosti. Zpravidla se u tohoto syndromu zvětšuje pravý i levý vaječník, je pravděpodobná tvorba folikulárních cystických útvarů a jsou pozorovány i další příznaky. Hyperstimulovaný vaječník s těžkým průběhem syndromu způsobuje bolestivost po ukončení menstruace, plynatost a další příznaky v reprodukčním systému..

Nadměrná aktivita endokrinního systému

Poruchy štítné žlázy, zejména během její činnosti, výrazně ovlivňují pohodu ženy po skončení menstruace. S takovou patologií jsou pozorovány změny v ženském cyklu, během prvních týdnů spodní část břicha, dolní část zad táhne a bolí, dochází k poruchám chuti k jídlu, spánku, emoční nestabilitě a v budoucnu je PMS velmi výrazná. Mírná terapie v průběhu času vám umožňuje tyto projevy eliminovat.

Endometrióza

Eliminace endometria menstruačním tokem je v těle zcela normální proces, který může také narušit. Někdy endometriální buňky končí v břišní dutině a usazují se na okolních orgánech. Když tyto buňky rostou, začnou se plnit krví, která však nemá žádné únikové cesty. V důsledku těchto procesů začíná bolet dolní část břicha a dolní část zad.

Mnoho problémů však nastává v důsledku různých zánětlivých procesů v reprodukčním systému. Běžné jsou:

 • endometritida;
 • cervicitida;
 • adnexitida;
 • vulvitida.

Adnexitida

Toto onemocnění, spolu s ooforitidou a salpingitidou, postihuje pánevní orgány (vejcovod nebo vaječník) a má zánětlivou nebo infekční povahu. Příčinným činidlem může být infekce, která pochází z pochvy nebo děložního čípku ve formě kandidy, chlamydií, mikroplazmy a ureplasmy. Bolestivost dolní části břicha a dolní části zad, po skončení menstruace, je hlavním příznakem patologie. Neignorujte to, protože důsledkem tohoto onemocnění je neplodnost..

Endometritida

Toto onemocnění je spojeno se zánětem sliznice dělohy způsobeným jakýmkoli nitroděložním zákrokem: porodem, potratem, císařským řezem nebo kyretáží. Často s endometritidou táhne a bolí dolní část břicha a dolní části zad jak během menstruace, tak i po nich a bolest je doprovázena uvolněním nahnědlého hlenu.

Cervicitida

Patologie vyvolaná zánětem sliznice děložního čípku. Proces je vyvolán infekcí nebo virem, ale je možný i v důsledku onemocnění urogenitálního traktu (kolpitida, eroze) nebo poškození způsobeného porodem nebo potratem. Bolest v břiše a dolní části zad s takovou patologií je často doprovázena sliznicí a hnisavým výtokem..

Vulvitida

Jedná se o zánět vnějších genitálií, který často způsobuje vnitřní bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Provokatér vulvitidy se nazývá kvasinková houba, mikroorganismy a pohlavně přenosné infekce. Nedodržování hygienických pravidel a nošení těsného syntetického spodního prádla přispívá pouze k rozvoji patologie. Kromě popsaných charakteristických znaků se mohou objevit i další příznaky: svědění, pálení, otoky zevních pohlavních orgánů a hnisavý výtok z pochvy.

Různé formace

Tyto patologie jsou často doprovázeny pocity stlačujícími břišní orgány. Nepohodlí se zvyšuje s rostoucí velikostí cysty nebo nádoru, což ovlivňuje sousední orgány a nervová zakončení. Důsledkem nárůstu novotvarů jsou oběhové poruchy v pánevních orgánech, stejně jako nekróza tkání, a proto po menstruaci začíná bolet dolní část břicha a dolní části zad. Aby se zabránilo možným následkům patologie, je třeba věnovat pozornost signálům vlastního těla a pravidelně podstupovat vyšetření, zejména pokud je ženě čtyřicet let.

Tuberkulóza

Toto onemocnění může vést k částečnému nebo úplnému poškození reprodukčního systému. Toto onemocnění obvykle postihuje vejcovody, vaječníky a vrstvu endometria. Rozsáhlost příznaků tuberkulózy je děsivá a zarážející zároveň. Onemocnění je charakterizováno:

 • bolest dolní části zad;
 • bolesti dolní části břicha;
 • poruchy v cyklu;
 • tachykardie;
 • letargie a malátnost;
 • emoční nestabilita;
 • ztráta chuti k jídlu a hubnutí;
 • poruchy spánku a nadměrné pocení v noci.

Co dělat, pokud se necítíte dobře?

Když bolest nezmizí na konci menstruace a navíc je doprovázena dalšími příznaky, musíte naléhavě navštívit lékaře. Měly by se upozornit následující příznaky:

 • otok mléčných žláz a uvolnění z nich průhledného nebo bílého výtoku;
 • po skončení menstruace se systematicky pozoruje špinění;
 • výtok je charakterizován štiplavým, nepříjemným zápachem;
 • po několik dní se udržuje teplota 37-37,5 stupňů;
 • teplotní skok nad 38 stupňů;
 • bolest břicha i venku.

Ne všechny dámy však vážně hodnotí svůj vlastní stav a často se uchylují k samoléčbě. Horký čaj a teplá vyhřívací podložka mohou a budou křeč eliminovat, ale neodstraní zánět a pouze zvýší krvácení, pokud existuje. Neměli byste tedy nechat problémy reprodukčního systému odejít, důvěřovat případu, ale je lepší navštívit lékaře, který skutečně pomůže problém vyřešit..

Proč často po ukončení menstruace táhne dolní část zad a co dělat v tomto případě?

Normálně by měl být menstruační cyklus u ženy v reprodukčním věku pravidelný a menstruace by neměla být doprovázena bolestí..

Poruchy reprodukčního systému jsou indikátorem narušení normálního hormonálního pozadí a fungování ženských pohlavních orgánů.

 • Bolestivé pocity během menstruace mají různou závažnost a lokalizaci (v dolní části břicha, hrudníku, dělohy, boku, dolní části zad, bolesti hlavy) a původu
 • Pocit nevolnosti v blízkosti dnů menstruace, stejně jako po jejím ukončení, může signalizovat vývoj určitých onemocnění, proto by tento stav měl sledovat gynekolog

Bolest v děloze po menstruaci, příčiny

 • Období menstruace je charakterizováno rytmickou aktivní kontrakcí dělohy, proto může dojít k bolesti, pokud má žena citlivé receptory bolesti, které reagují na každou kontrakci
 • Fyziologická struktura nebo nedostatečný vývoj dělohy - odchylka orgánu od jeho normálního přirozeného umístění (umístění děložní dutiny v blízkosti nervových zakončení) může způsobit tažení nebo křečovitou bolest v podbřišku, a to jak během menstruace, tak i po ní


Kontrakce dělohy způsobují bolest během menstruace a po ní

Zánět děložního čípku a pochvy

Zánět pochvy a děložního čípku může být způsoben oparem, chlamydií, lidským papilomavirem a jinými infekcemi. Chronický zánět v této oblasti přispívá k rozvoji rakoviny. Proto, když se objeví následující příznaky, musíte navštívit gynekologa:

 • táhne v dolní části břicha;
 • objevil se výtok s nepříjemným nebo kyselým zápachem;
 • špinění a bolest po pohlavním styku.

Příčinou bolesti je také zánět pochvy. Postupuje jako kolpitida a může být způsobena houbovou nebo bakteriální infekcí. Je doprovázeno svěděním a bolestmi v pochvě, výskytem sýrového výtoku.

Proč mě bolí žaludek po menstruaci??

Příčinou bolesti v dolní břišní dutině po menstruaci mohou být zánětlivá onemocnění reprodukčního systému:

 • Endometritida je zánět sliznice, ke kterému dochází v důsledku mechanického zásahu do děložní dutiny: císařský řez, diagnostická kyretáž, komplikovaný porod, potrat, chirurgický zákrok. S tímto onemocněním se v dolní části břicha objevují tažné bolesti, uvolňuje se nahnědlý hlen
 • Adnexitida je zánětlivé onemocnění pánevních orgánů infekční povahy. Patogeny, obvykle sexuálně přenosné, - mykoplazma, chlamydie, kandida, ureaplasma z pochvy vstupují do děložní dutiny a poté do vejcovodů a vaječníků. Zánětlivý proces je charakterizován silnou bolestí v břišní dutině
 • Cercivitis je zánět sliznice v cervikální oblasti způsobený infekcí vedoucí k rozvoji urogenitálních onemocnění (cercivitis, eroze děložního čípku, kolpitida) nebo mechanickým traumatem při porodu, potratu, gynekologickém vyšetření, zavedení katétru. U tohoto onemocnění je zaznamenána bolest břicha a dolní části zad, je možný slizniční a hnisavý výtok.
 • Vulvitida - zánět vnějších membrán vnějších pohlavních orgánů, vyvolaný kvasinkami a jinými mikroorganismy, obvykle pohlavně přenosnými
 • Nedodržování pravidel osobní hygieny, používání syntetického spodního prádla, přispívá k progresi onemocnění. Navenek je doprovázen otoky, zarudnutím, svěděním a pálením v oblasti vnějších genitálií a pochvy


Struktura vnitřních ženských pohlavních orgánů

Jak zjistit důvod sami

Pokud menstruace prošla a dolní část břicha se táhne a bolest jde i do bederní oblasti, pak takové příznaky často naznačují vývoj různých patologií, a to nejen v gynekologické sféře. Je docela obtížné a téměř nemožné určit důvody jejich vzhledu sami. Žena by proto měla vyhledat pomoc od lékaře..

Někdy jsou tyto příznaky považovány za normální. Přijatelné klinické projevy jsou v tomto případě následující:

 • syndrom bolesti, který má paroxysmální povahu - dává bederní oblasti, bokům a slabinám;
 • mírný nárůst teploty - až 37 stupňů;
 • nadýmání;
 • podrážděnost, rozptýlení a úzkost;
 • nadměrná chuť k jídlu a chuť na sladké. Zdravotní stav a nálada po jídle se výrazně zlepšují;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • otoky nohou a paží.

Pokud jsou kromě těchto klinických projevů pozorovány i další příznaky, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od lékaře. Pouze on je schopen identifikovat příčiny bolesti a zvolit optimální postup léčby. Důvody pro návštěvu gynekologa jsou:

 • hypertermie;
 • tělesná teplota v rozmezí 37-37,5 stupňů, pozorovaná po dlouhou dobu;
 • zvětšení prsou a vypouštění čiré tekutiny z bradavek;
 • menstruace, která trvá déle než obvykle;
 • nárůst bolesti na nesnesitelnou, je dokonce nemožné dotknout se žaludku;
 • zvracení a nevolnost;
 • bolestivé pocity během stolice a močení;
 • zhoršení celkového stavu.

Takové klinické projevy často signalizují vážné zdravotní problémy. Když se objeví, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od lékaře. Pouze s včasně zahájenou terapií bude možné odstranit nepříjemné příznaky a vyhnout se komplikacím. Samoléčba je v tomto případě považována za nepřijatelné opatření..

Bolest v dolní části břicha po menstruaci, příčiny

 • Endometrióza může způsobit silnou bolest po menstruaci. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k přemnožení endometriálních buněk uvnitř a vně děložní dutiny. Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která pokrývá svalovou vrstvu. Během menstruace jsou částice endometria odstraněny spolu se sekrecemi
 • Patologie růstu endometriální vrstvy se rozšířily do sousedních orgánů, včetně vaječníků, vejcovodů, střev, močového měchýře. Endometriální tkáň je velmi citlivá na hormonální hladiny a prochází stejnými změnami jako výstelka dělohy. V břišní dutině jsou buňky endometria naplněny krví, kterou nelze vyloučit z těla a hromadí se, což způsobuje bolest a pocit tahu v dolní části břicha
 • Adenomyóza je speciální forma endometriózy, kdy se ložiska zánětu tvoří v tloušťce svalové tkáně stěn dělohy


Silné bolesti v podbřišku po menstruaci mohou být příznaky endometriózy

Co dělat, pokud se necítíte dobře?

Když bolest nezmizí na konci menstruace a navíc je doprovázena dalšími příznaky, musíte naléhavě navštívit lékaře. Měly by se upozornit následující příznaky:

 • otok mléčných žláz a uvolnění z nich průhledného nebo bílého výtoku;
 • po skončení menstruace se systematicky pozoruje špinění;
 • výtok je charakterizován štiplavým, nepříjemným zápachem;
 • po několik dní se udržuje teplota 37-37,5 stupňů;
 • teplotní skok nad 38 stupňů;
 • bolest břicha i venku.

Ne všechny dámy však vážně hodnotí svůj vlastní stav a často se uchylují k samoléčbě. Horký čaj a teplá vyhřívací podložka mohou a budou křeč eliminovat, ale neodstraní zánět a pouze zvýší krvácení, pokud existuje. Neměli byste tedy nechat problémy reprodukčního systému odejít, důvěřovat případu, ale je lepší navštívit lékaře, který skutečně pomůže problém vyřešit..

Mnoho žen trpí v kritických dnech nepohodlí. Tyto příznaky zpravidla mizí blíže ke svému konci. V některých případech se po menstruaci táhne spodní část břicha. Existuje pro to mnoho důvodů. Syndrom trvalé bolesti často signalizuje vývoj patologie.

Proč ta strana bolí po menstruaci?

Bolestivé pocity na boku po menstruaci mohou být příznaky následujících onemocnění:

 • Vývoj cyst nebo nádorových útvarů vnitřních pohlavních orgánů. Prvními příznaky takových patologií jsou pocit stlačení v boční a břišní dutině. Jak novotvar roste, dochází k tlaku na nejbližší orgány a nervová zakončení, narušení přívodu krve do pánevních orgánů, což vede k bolesti různé závažnosti
 • Tuberkulóza je infekční onemocnění se širokou škálou známek a příznaků, včetně ovlivnění reprodukčního systému - vejcovody, vaječníky, tkáň endometria

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Bolest ve vaječníku po menstruaci, příčiny

Vaječníky jsou vnitřní orgány reprodukčního systému, vytvořené z pojivových vláken, opletené krevními cévami a mnoha folikuly. Vaječníky se nacházejí v postranních částech malé pánve a jsou spojeny s vejcovody.

Ke změnám ve fungování ženských pohlavních orgánů dochází během puberty, poté jsou cyklické. Bolest v těchto orgánech během menstruace a po ní může být způsobena různými faktory:

 • Změny polohy vnitřních orgánů - obvykle dochází během léčby spojené s příjmem hormonálních léků. Během tohoto období se zvětšují vaječníky, v důsledku čehož dochází k zatížení vazů, protahování a bolesti
 • Cysta - jakýkoli novotvar může existovat, aniž by se jakýmkoli způsobem projevoval. Během menstruace je však možná spazmodická bolest ve vaječníku postiženém cystou.
 • Polycystické vaječníky - několik malých útvarů na povrchu orgánu narušuje jeho fungování a způsobuje bolest
 • Mimoděložní těhotenství - oplodněné vajíčko zakotvené ve vejcovodu může způsobit krvácení podobné menstruačnímu toku, ale vzácnější. Růst embrya způsobí bolest v oblasti vaječníků a přívěsků
 • Peritonitida je zánětlivý proces charakterizovaný zvyšováním příznaků bolesti. Jeho vývoj po menstruaci může být způsoben již existujícími chorobami pohlavních orgánů, zhoršenými během menstruace - prasknutím cysty, krvácením do tkání v důsledku prasknutí cévy


K diagnostice onemocnění vaječníků je nutná konzultace a vyšetření na bolestivá období

Norma nebo patologie?

Menstruace je cyklické krvácení z vaginálního traktu ženy, což je počáteční fáze menstruačního (reprodukčního) cyklu. Bolest různé intenzity během menstruace trápí více než 70% žen, ale jsou lokalizovány hlavně v dolní části břicha a jsou spojeny s intenzivní kontrakcí dělohy.

Děloha je svalový orgán, který má hruškovitý tvar a je z vnitřní strany lemován endometriem - sliznicí (funkční) membránou, která produkuje hormony a je hojně zásobována krevními cévami a kapilárami.

Během menstruace je endometrium odtrženo od těla dělohy a je vylučováno ve formě menstruační tekutiny, která také obsahuje enzymy, soli a sekrece vylučované endokrinními žlázami pochvy a děložního čípku. Aby se endometriální tkáň dostala do vaginálního traktu, děloha se aktivně stahuje, což vyvolává bolest v dolní části břicha, která se obvykle objevuje 1-2 dny před nástupem výtoku.

Bolest zad (hlavně v dolní části zad) lze podmíněně považovat za normu, protože se může objevit také pod vlivem přirozených fyziologických změn v ženském těle.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak léčit bolavé bolesti dolní části zad, zvážit příčiny, diagnostiku a alternativní způsoby léčby, můžete si o tom přečíst článek na našem portálu.

V případech, kdy bolestivé pocity způsobují silné nepohodlí, mají vysokou intenzitu nebo jsou doprovázeny dalšími alarmujícími příznaky (například horečka nebo poruchy močení), měli byste se poradit s místním gynekologem, protože některá chronická onemocnění pohybového aparátu se u žen právě během menstruace zhoršují. s nestabilním hormonálním pozadím.

Normální příčiny menstruačních bolestí zad jsou:

 • zvýšená syntéza prostaglandinů (pohlavní hormony, které regulují reprodukční cyklus žen), které zvyšují náchylnost k hlavním mediátorům bolesti - histaminu a bradykininu;
 • anatomické rysy struktury dělohy (například umístění dělohy blíže k páteři nebo ohnutí směrem k páteři);
 • přetížení bederní oblasti způsobené sedavou prací nebo fyzickou námahou;
 • otok pánevních orgánů způsobený přirozeným zadržováním tekutin v těle během menstruačního toku.

Během menstruace se ženám doporučuje dodržovat emoční klid, protože jakýkoli stres a nervové napětí mohou vyvolat zvýšení bolesti jak v podbřišku, tak v zádech. Při chronickém stresu mohou ženy pociťovat všechny typy menstruačních bolestí, včetně bolestí hlavy..

Bolesti dolní části zad po menstruaci, příčiny

Bolest v bederní oblasti také často doprovází menstruaci a trvá nějakou dobu po jejím ukončení. Bolesti dolní části zad se vyskytují v následujících případech:

 • Zánětlivá onemocnění a infekce urogenitálního systému
 • Hormonální poruchy. Hormonální nerovnováha způsobuje poruchy a charakteristické změny v menstruačním cyklu. Zvýšená produkce estrogenu vede k těžkým, dlouhým a bolestivým obdobím
 • Zvýšení krve progesteronu, hormonu odpovědného za schopnost dělohy stahovat, stimuluje aktivní kontrakci svalů dělohy, což způsobuje silné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad
 • Napětí a tlak v pánevní oblasti. Bolesti dolní části zad mohou být výsledkem nerovnováhy vodní rovnováhy během menstruace. Protože tekutina není z těla odstraněna včas, vyvíjí se otoky vnitřních orgánů a tkání, tlak na nervová zakončení a bolest


Bolesti dolní části zad po menstruaci

Jak zmírnit bolest?

Pokud se po menstruaci objeví negativní příznaky, odborníci nedoporučují samoléčbu. Způsob úlevy od bolesti by měl zvolit lékař.

Pokud není možné navštívit gynekologa v den bolesti, můžete použít jednu z následujících metod:

 • Vezměte anestetikum. Léky na chvíli odstraní nepohodlí, ale příčina příznaku není odstraněna. Ke zmírnění příznaků bolesti použijte: „No-Shpu“, „Ibuprofen“, „Spazmalgon“, „Papaverin“. Nelze je však dlouho používat..
 • Používejte lidové prostředky. Tabulka popisuje několik receptů, které pomáhají eliminovat bolest v dolní části zad a dolní části břicha..
SloženíMetoda vařeníaplikace
Suché listy jitroceleNalijte 20 g surovin se sklenicí vroucí vody a nechte 60-90 minut, přeceďte.Pijte 15 ml 3krát denně 30 minut před jídlem
Chmelové hlávkyRozdrcené šišky vařte v 0,5 litru vody. Trvejte na tom, 3 hodiny.Vezměte 100 ml tekutiny na noc. Průběh léčby je 7 dní.
Sušené malinové listyVařte 10-12 g listů ve vodní lázni v litru převařené vody.Pijte několik polévkových lžící 3krát denně před jídlem
 • Masáž zad. Pokud vás bolí dolní část zad, můžete si masírovat záda v místech, kde je nepohodlí nejvíce patrné.

Načítání...
Sdílej se svými přáteli!

Proč po menstruaci bolí mléčné žlázy??

Období menstruace je často doprovázeno bolestivými příznaky a otoky mléčných žláz. Důvody tohoto stavu mohou mít jinou povahu:

 • Zvýšená produkce estrogenu. Cyklické hormonální změny jsou spojeny s normálním fungováním ženského těla a přípravou na očekávané těhotenství
 • Estrogen je lokalizován v tukové tkáni, takže jeho zvýšená tvorba vede ke zvýšení objemu vnitřních orgánů, ve kterých se tuková tkáň tvoří. Prsa jsou zvětšená a oteklá a je omezen průtok krve, což vede k otokům, bolestivosti a pocitu tíhy v mléčných žlázách
 • Mastopatie - důsledkem tohoto onemocnění je zhutnění a bolest mléčných žláz na pozadí hormonální nerovnováhy. Pro diagnostiku a správnou léčbu byste měli vyhledat radu od odborného mammologa
 • Mechanické poškození - modřiny, trauma, těsné spodní prádlo mohou vést ke špatnému prokrvení mléčné žlázy, otokům a bolestem


Bolestivost mléčných žláz po menstruaci může být známkou vývoje onemocnění.

Diagnostické postupy


Diagnóza bolesti dolní části zad začíná ultrazvukovým vyšetřením

Gynekologie se zabývá diagnostikou a léčbou patologických stavů spojených s dysfunkcí v oblasti ženských pohlavních orgánů. V první fázi provede gynekolog průzkum a vyšetření pacienta, aby zjistil povahu příznaků bolesti, pravidelnost jejich projevů, možnou souvislost s různými stavy - pohlavní styk, fyzické nebo nervové přepětí atd..

Poté je žena poslána na vyšetření..

 • Krevní a močové testy, které umožňují odlišit gynekologické onemocnění od patologií jiných vnitřních orgánů s podobnými příznaky.
 • Odebírání vaginálního výtěru, nezbytného pro bakteriální kultivaci, aby se zjistila přítomnost patologických mikroorganismů v této oblasti, což může také způsobit zánět a bolest.
 • Ultrazvuková diagnostika, magnetická rezonance a počítačová tomografie - pomáhají zjistit přítomnost, lokalizaci a velikost novotvarů v reprodukčních orgánech.

Použitá terapie závisí na povaze identifikovaných patologií. Může to být antibiotikum, protizánětlivé nebo hormonální. Pokud jsou nalezeny cysty a jiné novotvary, může lékař doporučit nouzovou operaci. V žádném případě byste operaci neměli odmítnout - další vývoj situace představuje skutečnou hrozbu pro život.

Proč mě bolí hlava po menstruaci?

Některé ženy se po skončení menstruace obávají silné bolesti hlavy - takzvané menstruační migrény. Tento stav nelze zmírnit léky..

Důvodem je nárůst produkce hormonů. Hladina estrogenu ovlivňuje rychlost vylučování tekutiny z těla. Výsledkem je otok končetin, kloubů a mozkových tkání - bolesti hlavy lokalizované v časové a temenní zóně.

Typické rysy menstruačních migrén jsou:

 • pulzující typ
 • závratě, podrážděnost
 • poklesy krevního tlaku
 • pokles výkonu a vnímání informací v důsledku vlivu na oblast očí


Pulzující bolesti hlavy během menstruace

Nemoci charakteristické pro konkrétní vaječník

Někdy, v závislosti na tom, zda bolí pravý vaječník nebo levý, lze předpokládat některé rysy onemocnění.

Pokud vaječník bolí zleva čas od času nebo během menstruace, problém souvisí se střevy. Různé nemoci a stavy, při nichž jsou střeva zanícená, oteklá nebo plná, mohou ovlivnit pocit ve vaječníku a vyvíjet na něj tlak.

Pokud se s menstruací zvyšuje bolest v pravém vaječníku, ukázalo se, že to vůbec není ten, kdo bolí, ale orgány močového systému. Může to být onemocnění ledvin nebo močového měchýře.

Důležité. V tomto případě je návštěva lékaře důležitá pro diagnostiku problému a předepsání adekvátní léčby..

Bolesti po menstruaci

 • S ostrými záchvaty bolesti, zvláště pokud je žena mimo domov, je nutné přijmout opatření k odstranění bolestivých pocitů
 • Doporučuje se užívat nesteroidní protizánětlivé léky s analgetickými účinky: ketorol, paracetamol, nurofen, ibuprofen, indomethacin, ketoprofen, aspirin
 • Jedna dávka těchto léků by neměla překročit 1-2 tablety, denní dávka by neměla překročit 4-6. U těžkých migrén dobře pomáhají následující léky: sumatriptan, zolmitriptan
 • Domácí léky ve formě vyhřívací podložky na spodní části břicha, teplého čaje a relaxační lázně mohou také dočasně zmírnit nepříjemné příznaky.
 • Sledování stavu ženy a dávkování užívání léků by měl provádět ošetřující lékař a v případě potřeby příslušní odborníci.

Video: BOLEST během menstruace. MĚSÍČNÍ. Menstruace. Kritické dny. Co dělat. Mám bolesti břicha. Po. V průběhu

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Stimulace ovulace je metoda ovlivnění reprodukčního systému ženy, která zvyšuje šance na prasknutí folikulu, zrání vysoce kvalitního vajíčka a v důsledku toho těhotenství.