Proč se žaludek nafoukne před a po menstruaci

V různých fázích menstruačního cyklu mohou ženy pociťovat otoky. Je velmi důležité včas pochopit příčiny nadýmání po menstruaci a během ovulace, aby se zabránilo vzniku komplikací. Kromě toho je nutné se dozvědět vše o doprovodných příznacích a vlastnostech léčby..

 1. Příčiny nadýmání před menstruací
 2. Příčiny během menstruace
 3. Příčiny po menstruaci a ovulaci
 4. Co dělat s tvorbou plynů před menstruací?

Příčiny nadýmání před menstruací

Ve druhé fázi vývoje menstruačního cyklu u ženy je identifikována relaxace svalových vláken a zadržování tekutin vstupujících do těla. To je spojeno s vytvořením strategického zásobování vodou, které je nezbytné pro udržení fyziologické rovnováhy během budoucích vylučování. Věnujte pozornost skutečnosti, že:

 • zástupkyně žen po 14-15 dnech cyklu zaznamenají zvýšení váhové kategorie,
 • dva až tři dny před nástupem menstruace jsou diagnostikovány otoky, překrvení mléčných žláz a změny objemu pobřišnice,
 • v normálním stavu se nahromaděná tekutina odstraní jeden den před menstruací, ale může přetrvávat déle - až 72 hodin.

Dalším důvodem tvorby plynu před menstruací by mělo být oslabení obecného svalového tonusu. Díky tomu jsou tkáňové struktury mnohem měkčí a volnější, což vede k nadýmání v břiše. Dalším faktorem vyvolávajícím takový stav je porušení střevní motility. Možná je to nejčastější příčina tvorby plynů, a to jak před menstruací, tak během ní, ale o tom bude pojednáno později..

Příčiny během menstruace

Existuje mnohem více odpovědí na otázku, proč se břicho během menstruace zvětšuje. Fyziologické faktory, jmenovitě zvýšení množství progesteronu, ovlivňují zesílení endometria, což vizuálně zvětšuje břicho a způsobuje tvorbu plynů. Další provokující faktor, odborníci nazývají přítomnost novotvarů, z nichž některé jsou závislé na hormonech. Proto by ženy neměly zapomínat na pravděpodobnost nesprávné funkce endokrinní žlázy..

Nejběžnějším benigním nádorem jsou fibroidy, které zvětšují dělohu, a proto provokují plyn. Jak již bylo uvedeno dříve, problematická střevní peristaltika může být dalším faktorem. To může být způsobeno následujícími faktory:

 1. Střevo je pomalé, pracuje pomaleji. To způsobuje poruchy enzymatické rovnováhy, fermentace a koncentrace plynů. Dalším důsledkem může být zácpa..
 2. V určitých situacích se vyskytuje průjem.
 3. Nadýmání pobřišnice je v tomto případě výrazné, často spojené s duněním. Mohou se objevit křečové bolesti, nadýmání a nevolnost a konkrétnější příznaky střevních poruch.

Příčiny nadýmání během menstruace nelze ignorovat, protože to může být důkazem vážných poruch ve fungování těla. Správným rozhodnutím by bylo kontaktovat gynekologa, který provede příslušnou diagnostiku.

Příčiny po menstruaci a ovulaci

Těhotenství může být také faktorem nadýmání po menstruaci. Současně má žena nejčastěji méně menstruace a v pobřišnici jsou identifikovány bolestivé pocity. Pro potvrzení verze těhotenství se doporučuje kontaktovat gynekologa.

Příčiny nadýmání po menstruaci nebo během ovulace však mohou být mnohem nepříjemnější. Na to může mít vliv řada zánětlivých gynekologických patologií, jejichž seznam je:

 1. Adnexitis, což je adhezní vzor ve vejcovodech. Tato patologie je doprovázena výskytem teploty, zhoršením pohody a dokonce i bolestí, proto se důrazně doporučuje odvolání ke gynekologovi.
 2. Endometrióza, při které se slizniční povrch dělohy objevuje v jiných orgánech a tkáních. Symptomatologie patologie předpokládá výskyt tmavých mas se sraženinami, bolestivé pocity při močení, defekaci a při pohlavním styku.
 3. Vulvitida je zánětlivý proces spojený se sliznicí pohlavních orgánů. Může vyvolat kvasinky a jiné rychle postupující infekce, jejichž příznaky je třeba považovat za pálení a svědění, vzhled hnisavého výtoku.

Při nadýmání během ovulace může žena mít podezření na potrat nebo následky potratu. To je však možné pouze s doprovodnými příznaky, jako je krvavý výtok a silné bolesti při tažení. Bez ohledu na konkrétní příčinu stavu se doporučuje co nejdříve kontaktovat odborníka, který vám předepíše vhodnou léčbu.

Co dělat s tvorbou plynů před menstruací?

Pokud trpíte nadýmáním, doporučujeme upravit stravu, protože hlavní příčinou těchto problémů je strava. Odborníci navíc trvají na snížení množství spotřebované soli. Jak víte, akumulace sodíku v těle vede k tomu, že tato složka zpomaluje vylučování přebytečné tekutiny, což může dobře vyvolat nadýmání..

Sladkosti v ženské stravě také spadají pod omezení, protože spotřeba cukru zvyšuje hladinu glukózy v krvi, což nevyhnutelně vede ke koncentraci sodíku.

Když mluvíme o tom, jak vyloučit nebo se zbavit nadýmání před menstruací, gynekologové věnují pozornost skutečnosti, že:

 • je důležité konzumovat až dva litry vyčištěné vody denně, což urychluje proces obnovy tekutiny, která se hromadí v těle, a také odstraní toxiny,
 • zavedení čerstvé zeleniny a ovoce do stravy bude mít pozitivní vliv na trávicí systém, zdraví žen a štítnou žlázu,
 • káva, černý čaj a další kofeinové nápoje se doporučuje konzumovat v minimálním množství,
 • za účelem zlepšení trávicí funkce jsou do stravy zavedeny potraviny s obsahem vlákniny - může to být bílé zelí, otruby, stejně jako houby, čerstvé bobule.

Navíc doplnění nedostatku vitamínů pomůže vyrovnat se s problémem otoků před menstruací. Mluvíme o určitých vitamínech a minerálech, vitamínech a minerálech, například E, A, všech složkách kategorie B. Seznam základních stopových prvků obsahuje draslík, vápník a také hořčík a zinek. Všichni zmírňují příznaky premenstruačního syndromu a normalizují práci ženského těla..

Otok břicha po menstruaci

Související a doporučené otázky

3 odpovědi

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,77% otázek.

Proč žaludek bobtná a bobtná před, během a po menstruaci

Pouze jedna žena z pěti si nevšimne nadýmání před menstruací jako nepříjemného příznaku PMS. Netřeba dodávat, že pokleslý pas kazí náladu. Zejména na pozadí zvýšené podrážděnosti spojené se stejným premenstruačním syndromem. Některé dámy schovávají nafouknutou „kouli“ pod korzet nebo tvarované oblečení. Je však lepší pochopit a změnit svůj životní styl, aby v jakékoli fázi cyklu nezpůsobilo oteklé břicho a otoky nepříjemnosti..

Co způsobuje nadýmání

Nadýmání je obecně spojeno s nadprodukcí střevních plynů při špatném trávení. Tento proces je často způsoben zneužíváním tučných a těžkých potravin, které jsou méně zpracovány gastrointestinálním traktem. Ženy však mohou mít i jiné důvody, proč jim nafoukne břicho, zvláště pokud k tomu dojde několik dní před menstruací. Příznak je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin. V různých fázích cyklu se mění poměr estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Každá z látek hraje roli při zajišťování ženské reprodukční funkce..

Stejné hormonální látky způsobují hromadění a ukládání tekutin v těle před krvácením. To vysvětluje, proč se před menstruací a během ní objeví otok a bobtnání břicha. Souběžně probíhá fyziologický proces přípravy na početí. Děloha se zvyšuje a také roste objem břišního tisku. Krev proudí do pánevní oblasti. To vše se děje po skončení menstruace v důsledku reverzního mechanismu na pozadí těhotenství, ke kterému nedošlo..

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří věnují pozornost následujícímu, trpí méně předmenstruačním syndromem:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které slábnou s věkem a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha, ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle mizí 2-3 dny menstruace nebo po nich.

Příčiny nadýmání před menstruací

V boji proti nepříjemným příznakům PMS je nutné přesně stanovit mechanismus jejich výskytu. Může být nadýmání před menstruací spojeno s patologiemi? Ano, a tuto možnost byste určitě měli zkontrolovat. Existují však i další faktory..

Hormonální příčiny

Velké břicho v předvečer menstruace je spojeno se zvýšenou koncentrací progesteronu, je to tento hormon, který je zodpovědný za přípravu pohlavních orgánů pro početí. Po ovulaci v takzvané luteální fázi roste endometrium (výstelka uvnitř dělohy). Slouží k výživě embrya všemi potřebnými látkami. Děloha nabobtná a stlačí sousední orgány. Když si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a během menstruace vychází s krví. Velikost břicha se vrátí k normálu.

Peristaltika střev

Těžká děloha tlačí na střeva. Samotný progesteron má další účinek. Snižuje tonus dolního jícnového svěrače, vyprazdňování žaludku trvá déle, jídlo se pohybuje pomaleji. Pod vlivem hormonu se projeví nepříjemné střevní příznaky před menstruací, mohou se objevit bolesti břicha, dunění, nechutenství, zácpa nebo průjem.

Těhotenství

Pokud není vyloučeno těhotenství a existuje zpoždění, to znamená, že menstruační období uplynulo, ale nejsou všechny, je třeba nejprve provést test. Na speciálním indikátoru se po kontaktu s močí objeví dva proužky, pokud je detekován specifický hormon - lidský choriový gonadotropin (hCG).

Je však třeba si uvědomit, že výsledek může být zkreslen v patologických procesech, například v případě mimoděložního těhotenství. Pro úplnou důvěru je lepší kontaktovat prenatální kliniku. Účinnou diagnostickou metodou je ultrazvuk pánevního orgánu.

Patologické procesy

Rostoucí břicho může skrývat gynekologická onemocnění - fibrózu, endometriózu, nádory dělohy a vaječníků. V takových případech se kromě nadýmání před menstruací a otoky často vyskytují:

 • selhání v pravidelnosti cyklu;
 • časté nutkání močit;
 • neustálý pocit trávení.

Pokud je žaludek oteklý a bolí, zatímco je zvýšena tělesná teplota, je hojný krvavý výtok nebo neobvyklá barva, objevují se další příznaky a zdravotní stav se zhoršuje, měli byste se poradit s gynekologem.

Stává se, že jsou přítomna onemocnění podobná PMS a menstruace nezačne. Kontrola u lékaře pomůže vyloučit zánět a novotvary v genitáliích.

Přejídání

Kvůli hormonálním změnám pociťuje mnoho žen hlad na konci cyklu. Jsou neustále přitahováni k jídlu, situace se zhoršuje stavem stresu. Ale pokusit se rozveselit vydatným a chutným jídlem není možné. Jak již bylo zmíněno výše, před menstruací a související nadýmáním se jídlo pohybuje pomaleji po zažívacím traktu, proto se často po nadýmání objeví v žaludku tíha, což je v předvečer menstruace velmi nevhodné. Doporučuje se zajistit, aby pokrmy byly jednoduché a nezatěžovaly tělo.

Nadýmání během menstruace a bezprostředně po ní

Během a na konci menstruace dochází k tak silné nadýmání, že se střeva nevrátí do normálu a žaludek se nezmenšuje. V případě potřeby použijte léky, které podporují eliminaci plynů (aktivní uhlí, Meteospazmil, Espumisan). Můžete vyzkoušet lidové léky na nadýmání před menstruací - heřmánkový odvar, koprovou vodu.

Je důležité nevynechat žádnou patologii. Konzultace s lékařem je nutná, pokud je břicho po ukončení menstruace stále oteklé. Návštěvu nemocnice nelze odložit s následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý výtok;
 • bolení břicha.

Těhotenství může být také příčinou zvýšeného pasu po menstruaci. Tato situace je pravděpodobná, pokud byl výtok skromnější než v předchozích cyklech. Mělo by to být zkontrolováno gynekologem, pokud krvácení skončilo, ale bolest v břiše a dolní části zad přetrvává.

Nadýmání před a během ovulace

Nepohodlí v břiše se může objevit nejen během menstruace, ale také 10. - 14. den cyklu - před a během ovulace. To není patologické. Proces prasknutí folikulu se vyskytuje u všech žen, které jsou schopné otěhotnět a porodit dítě. Ale ne všechny z nich mají příznaky ovulace. Brnění v zádech, tahání bolesti v dolní části břicha - ženy po porodu se cítí obzvláště akutně uprostřed cyklu.

Abyste se ujistili, že je malátnost spojena s ovulací, můžete si v lékárně koupit speciální test. Je pozoruhodné, že v této situaci je snazší získat odpověď, než hádat, proč je břicho nafouknuté před a během menstruace..

Tvorba plynu jako známka těhotenství

Důvodem zvýšené produkce plynu a nadýmání v předvečer menstruace může být nástup těhotenství. Riziko plynatosti je obzvláště vysoké, pokud existuje predispozice a chronická onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Mohou být přítomny i další poruchy trávení - nevolnost, nechutenství, změna chuti, hořkost v ústech. Měli byste být opatrní a konzultovat gynekologa, pokud vaše menstruace nezačala během řádného období, zatímco jsou pozorovány příznaky:

 • hrudník je oteklý;
 • zvýšená podrážděnost;
 • otoky rukou a nohou;
 • žaludek zvýšil objem.

Jak zmírnit nadýmání

Předem upravená strava je nezbytná. Porce jídla by neměly být nadměrné. Doporučuje se vyloučit potraviny, které vyvolávají zvýšenou tvorbu plynů v žaludku již před menstruací - zelí, luštěniny, čerstvý chléb, ořechy, houby, surová zelenina a ovoce v přebytku. Když se trávení zhorší, můžete krátce připojit enzymy (Mezim, Festal).

Ale co dělat, když je břišní dutina během menstruace stále nafouknutá, objeví se silné nepohodlí a pocit nafouknutí? Jako terapeutické opatření se používají karminativní léky (Espumisan, Colikid, Pepfiz). Zničí plynové bubliny a jsou absorbovány střevními stěnami..

Pokud je rachot v břiše doprovázen po celou dobu, a to nejen během menstruace, možná je důvodem porušení mikroflóry. Bude užitečný kurz probiotik (Linex, Hilak).

Jakékoli léky se doporučují užívat pouze na doporučení lékaře. Souběžně stojí za to pokusit se problému zbavit jinými způsoby..

Vyhýbejte se slaným jídlům

Příliš mnoho soli způsobuje, že váhy vykazují zvýšenou tělesnou hmotnost.

Stává se, že 1 molekula sodíku váže 20 molekul vody. Čím více vstupuje do těla, tím větší je otok a vyšší objem zadržené tekutiny v břiše.

Aby břicho před a během menstruace nerostlo a nebobtnalo, musíte v druhé polovině cyklu omezit konzumaci slaných potravin (masové konzervy, klobásy, nakládaná zelenina, uzeniny, rychlé občerstvení, omáčky a koření). Důvodem není jen riziko otoku, ale také související stres na cévách a srdci.

Jezte potraviny bohaté na draslík

Proč je potřeba draslík? Odstraňuje sůl a podle toho zabraňuje vzniku otoků. Potraviny, které obsahují draslík, zahrnují:

 • dýně;
 • vařené a pečené brambory;
 • rýžový porrige;
 • banány;
 • jablka.

Kromě draslíku jsou zapotřebí hořčík a vitamíny B. Doporučuje se začít užívat speciální vitaminový komplex 1–2 týdny před menstruací, aby tělo nabylo síly na boj proti stresu a nervovému napětí..

Zkuste diuretika

V některých případech se několik dní před menstruací užívají diuretika - diuretika. Pomáhají snižovat otoky, což je hromadění tekutiny v buňkách. Nezávislý a nekontrolovaný příjem těchto léků je však plný narušení rovnováhy draslíku a sodíku, nadměrné ztráty solí.

Existují přírodní léky s mírným močopudným účinkem, které této škodě neublíží: cuketa, petržel, zelený čaj, mrkvová a řepná šťáva..

Pít hodně vody

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek tekutin. Káva, silný čaj a soda jsou nevhodné, protože zvyšují nadýmání.

Upřednostňovaným nápojem je voda, zejména pár dní před a po začátku menstruace. Při pravidelném používání se škodlivé látky odstraňují rychleji, normalizuje se trávení, zmizí zácpa, zlepší se celkový stav těla.

Pokud je to tolerováno, můžete si vzít odvar z ovocných nápojů z heřmánku, brusinek a brusinek. Uvolňují břišní svaly a mají mírný močopudný účinek..

Vyvarujte se rafinovaných sacharidů

Sladkosti také způsobují zadržování solí a zvyšují riziko otoků v předvečer menstruace. Je to proto, že rafinované sacharidy váží vodu. Není zdaleka tak silný jako sodík, ale přesto. 1 g sacharidů pojme až 4 g vody.

Jednoduché cukry špatně nasycují a přispívají k rozpadu potravinových hmot. S tendencí k nadýmání v nabídce proto omezují:

 • cukrovinky;
 • pekařské výrobky;
 • sladká soda;
 • zakoupené džusy;
 • potraviny s cukrem a bílou moukou.

Být aktivní

Fyzická aktivita je v každodenním životě povinná. Chůze na dlouhé vzdálenosti je velmi užitečná. Pozitivně působí na gastrointestinální trakt a zlepšuje proces odstraňování plynů.

Při absenci kontraindikací se doporučuje provádět cvičení pro tisk 2-3krát týdně. Takový trénink nejen posiluje břišní svaly, ale také trup, obohacuje orgány kyslíkem a krví..

Můžete si vybrat jiný sport - plavání, cvičební pomůcky, tanec, aerobik, běh. Vyvarujte se těžkých břemen pouze během menstruačních dnů a když se necítíte dobře. Ale po skončení menstruace se opět vrátí k aktivnímu životnímu stylu..

Závěr

Nadýmání před menstruací jako známka PMS se vyskytuje u většiny žen. Tento jev je spojen se změnami hormonálních hladin v odpovídající fázi menstruačního cyklu. Za normálních okolností je malé zvýšení pasu patrné několik dní před nástupem menstruace. Pokud problém přetrvává delší dobu, neměli byste nekontrolovatelně užívat léky, zvláště pokud se objeví bolest. Správnou možností je navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

Píšu články z různých oborů, které do určité míry ovlivňují takovou nemoc, jako je otok..

Nadýmání po menstruaci

Autor: admin, listopad 17, 2019

V různých fázích menstruačního cyklu mohou ženy pociťovat otoky. Je velmi důležité včas pochopit příčiny nadýmání po menstruaci a během ovulace, aby se zabránilo vzniku komplikací. Kromě toho je nutné se dozvědět vše o doprovodných příznacích a vlastnostech léčby..

Příčiny nadýmání před menstruací

Ve druhé fázi vývoje menstruačního cyklu u ženy je identifikována relaxace svalových vláken a zadržování tekutin vstupujících do těla. To je spojeno s vytvořením strategického zásobování vodou, které je nezbytné pro udržení fyziologické rovnováhy během budoucích vylučování. Věnujte pozornost skutečnosti, že:

 • zástupkyně žen po 14-15 dnech cyklu zaznamenají zvýšení váhové kategorie;
 • dva až tři dny před nástupem menstruace jsou diagnostikovány otoky, překrvení mléčných žláz a změna objemu pobřišnice;
 • v normálním stavu se nahromaděná tekutina odstraní jeden den před menstruací, ale může přetrvávat déle - až 72 hodin.

Dalším důvodem tvorby plynu před menstruací by mělo být oslabení obecného svalového tonusu. Díky tomu jsou tkáňové struktury mnohem měkčí a volnější, což vede k nadýmání v břiše. Dalším faktorem vyvolávajícím takový stav je porušení střevní motility. Možná je to nejčastější příčina tvorby plynů, a to jak před menstruací, tak během ní, ale o tom bude pojednáno později..

Příčiny během menstruace

Existuje mnohem více odpovědí na otázku, proč se břicho během menstruace zvětšuje. Fyziologické faktory, jmenovitě zvýšení množství progesteronu, ovlivňují zesílení endometria, což vizuálně zvětšuje břicho a způsobuje tvorbu plynů. Další provokující faktor, odborníci nazývají přítomnost novotvarů, z nichž některé jsou závislé na hormonech. Proto by ženy neměly zapomínat na pravděpodobnost nesprávné funkce endokrinní žlázy..

Nejběžnějším benigním nádorem jsou fibroidy, které zvětšují dělohu, a proto provokují plyn. Jak již bylo uvedeno dříve, problematická střevní peristaltika může být dalším faktorem. To může být způsobeno následujícími faktory:

 1. Střevo je pomalé, pracuje pomaleji. To způsobuje poruchy enzymatické rovnováhy, fermentace a koncentrace plynů. Dalším důsledkem může být zácpa..
 2. V určitých situacích se vyskytuje průjem.
 3. Nadýmání pobřišnice je v tomto případě výrazné, často spojené s duněním. Mohou se objevit křečové bolesti, nadýmání a nevolnost a konkrétnější příznaky střevních poruch.

Příčiny nadýmání během menstruace nelze ignorovat, protože to může být důkazem vážných poruch ve fungování těla. Správným rozhodnutím by bylo kontaktovat gynekologa, který provede příslušnou diagnostiku.

Příčiny po menstruaci a ovulaci

Těhotenství může být také faktorem nadýmání po menstruaci. Současně má žena nejčastěji méně menstruace a v pobřišnici jsou identifikovány bolestivé pocity. Pro potvrzení verze těhotenství se doporučuje kontaktovat gynekologa.

Příčiny nadýmání po menstruaci nebo během ovulace však mohou být mnohem nepříjemnější. Na to může mít vliv řada zánětlivých gynekologických patologií, jejichž seznam je:

 1. Adnexitis, což je adhezní vzor ve vejcovodech. Tato patologie je doprovázena výskytem teploty, zhoršením pohody a dokonce i bolestí, proto se důrazně doporučuje odvolání ke gynekologovi.
 2. Endometrióza, při které se slizniční povrch dělohy objevuje v jiných orgánech a tkáních. Symptomatologie patologie předpokládá výskyt tmavých mas se sraženinami, bolestivé pocity při močení, defekaci a při pohlavním styku.
 3. Vulvitida je zánětlivý proces spojený se sliznicí pohlavních orgánů. Může vyvolat kvasinky a jiné rychle postupující infekce, jejichž příznaky je třeba považovat za pálení a svědění, vzhled hnisavého výtoku.

Při nadýmání během ovulace může žena mít podezření na potrat nebo následky potratu. To je však možné pouze s doprovodnými příznaky, jako je krvavý výtok a silné bolesti při tažení. Bez ohledu na konkrétní příčinu stavu se doporučuje co nejdříve kontaktovat odborníka, který vám předepíše vhodnou léčbu.

Co dělat s tvorbou plynů před menstruací?

Pokud trpíte nadýmáním, doporučujeme upravit stravu, protože hlavní příčinou těchto problémů je strava. Odborníci navíc trvají na snížení množství spotřebované soli. Jak víte, akumulace sodíku v těle vede k tomu, že tato složka zpomaluje vylučování přebytečné tekutiny, což může dobře vyvolat nadýmání..

Sladkosti v ženské stravě také spadají pod omezení, protože spotřeba cukru zvyšuje hladinu glukózy v krvi, což nevyhnutelně vede ke koncentraci sodíku.

Když mluvíme o tom, jak vyloučit nebo se zbavit nadýmání před menstruací, gynekologové věnují pozornost skutečnosti, že:

 • je důležité konzumovat až dva litry vyčištěné vody denně, což urychluje proces aktualizace tekutiny, která se hromadí v těle, a také odstraní toxiny;
 • zavedení čerstvé zeleniny a ovoce do stravy bude mít pozitivní vliv na trávicí systém, zdraví žen a štítnou žlázu;
 • káva, černý čaj a jiné kofeinové nápoje se doporučují konzumovat v minimálním množství;
 • za účelem zlepšení trávicí funkce jsou do stravy zavedeny potraviny s obsahem vlákniny - může to být bílé zelí, otruby, stejně jako houby, čerstvé bobule.

Navíc doplnění nedostatku vitamínů pomůže vyrovnat se s problémem otoků před menstruací. Mluvíme o určitých vitamínech a minerálech, vitamínech a minerálech, například E, A, všech složkách kategorie B. Seznam základních stopových prvků obsahuje draslík, vápník a také hořčík a zinek. Všichni zmírňují příznaky premenstruačního syndromu a normalizují práci ženského těla..

Měsíční menstruační cyklus je běžným procesem v životě ženy, což potvrzuje, že její reprodukční funkce plně funguje. Tento cyklus je však často doprovázen nepohodlí, bolestivými útoky, které způsobují velké nepříjemnosti..

Menstruace se opakuje každý měsíc

Spolu s nepříjemnými příznaky je nadýmání během menstruace. Tento stav je nejvíce fyziologický a objevuje se v důsledku hormonálních změn spojených s procesem ovulace. V některých situacích však během menstruační fáze může oteklé břicho signalizovat přítomnost závažných patologických onemocnění..

Jaké jsou fyziologické příčiny nadýmání

Fyziologické příčiny nafouklého břicha se vyznačují přirozeným rysem těla před menstruačním tokem. V ženském těle v této fázi dochází ke zvýšení množství hormonu progesteronu, což je důležité pro početí. Poskytuje potenciálnímu plodu nezbytné podmínky v děloze matky..

Progesteron uvolňuje dělohu a endometrium - výstelka dělohy - zesiluje. To vede k mírnému nadýmání v dolní části břicha. Pokud nedošlo k oplodnění, progesteron opět klesá a fenomén nafouklého břicha zmizí. Tento příznak zmizí okamžitě po začátku menstruace a zpravidla nevyžaduje lékařský zásah..

Mezi fyziologické příčiny nafouklého břicha patří kromě hormonálních změn také:

 • Puffiness - projevuje se jako ochranné chování lidského těla. Začne hromadit tekutinu, zásobuje se užitečnými živinami a základními mikroelementy a doufá, že během menstruace ztratí tělo velkou zásobu cenné tekutiny. Někteří lidé mají otoky končetin, zatímco jiní mají nadýmání.

Nadýmání může být způsobeno ovulací

 • Ovulace - během této fáze dochází k aktivní produkci ženských hormonů, kvůli nim může nastat nadýmání.
 • Těhotenství - V rané fázi lze nadýmání ve střevech zaměnit s předzvěstí menstruace. Liší se však v tom, že pokud koncepce vedla k nadýmání, pak při vyšetření břicha palpací to bude těžké. Pokud máte všechny příznaky těhotenství, stojí za to provést test hCG. Příčinou nafouklého břicha a nevolnosti u žen může být mimoděložní těhotenství, které není stanoveno bi-testem, pak se musíte poradit s gynekologem a podstoupit ultrazvuk.

Jaké mohou být patologické důvody

Otok břišních stěn by neměl způsobovat výrazné nepohodlí. Pokud má žena kromě nadýmání v dolní části břicha bolesti při řezání, hlasitý var ve střevech a další negativní příznaky, může to znamenat progresi patologického procesu.

Mezi nejčastější patologické příčiny patří:

 • Nemoci urogenitální funkce. Pokud se během menstruačního krvácení kromě nadýmání zaznamená bolest, slabost, otok, pod očima se tvoří vaky - to pravděpodobně naznačuje přítomnost nefritidy.
 • Poruchy zažívacího traktu. S měnícím se hormonálním pozadím začíná exacerbace onemocnění vnitřních orgánů břišní dutiny. Kvůli velkému průtoku krve a zvýšení děložní dutiny se tvoří tvorba plynu, která rozšiřuje břišní dutinu. Mohou se také objevit poruchy stolice, křeče, nevolnost a nejvýraznějším rysem je řezání bolestí v oblasti pupku a mírně nad.

Břicho často bobtná, pokud se vyskytnou problémy s trávicím traktem

 • Patologické změny v orgánech gynekologie. Existují křečové bolesti, které vyzařují do bederní oblasti nebo konečníku, a výtok se může také změnit. Někdy je ve vzácných případech doprovázena poruchou stolice.
 • Jedním z důvodů nadýmání v dolní části břicha s PMS u ženy mohou být novotvary, které tlačí na střeva a narušují jeho funkci..

Kromě těchto důvodů může po punkci folikulu dojít k nadýmání, které je ve vzácných případech doprovázeno krvácením..

Jaké jsou příznaky nadýmání?

Nadýmání během menstruace může být komplikováno některými poruchami, jako jsou:

 • apatická, agresivní nebo proměnlivá nálada;
 • ztráta chuti k jídlu nebo naopak přítomnost neustálého hladu;
 • nepříjemný pocit nadýmání a těžkosti v dolní části břicha, časté bolesti při tažení;
 • nestabilní stolice;
 • snížená funkce motoru;
 • otok a bolest na hrudi;
 • vzhled otoků končetin;
 • zvýšení objemu pasu o několik centimetrů;
 • silné bolesti hlavy, při kterých klesá výkon;
 • časté závratě;
 • bolavé bolesti v dolní části břicha, šířící se do zad, kostrče a stehen;
 • vysoká tělesná teplota, náhlé návaly krve do hlavy a pocit tepla;
 • podráždění pokožky ve formě vyrážek na těle;
 • zvýšená ospalost, neustálá touha ležet;
 • zhoršená paměť a koncentrace obecné pozornosti.

Závrat může být jedním z doprovodných příznaků.

Jak se zbavit nadýmání jídlem

Pokud dojde k nadýmání uprostřed cyklu, je vhodné věnovat pozornost příjmu potravy a upravit stravu. Jedním z nejdůležitějších dietních aspektů je snížení příjmu soli. Při konzumaci slaných jídel se v těle hromadí velké množství sodíku, což zase zabrání včasnému odstranění přebytečné tekutiny a vede k nadýmání..

Je nutné nejen snížit množství soli, ale také se vzdát pokrmů, ve kterých je vysoký obsah této látky..

Kromě toho stojí za to omezit spotřebu sladkostí. Přítomnost vysoké hladiny cukru v krvi zvyšuje hodnotu glukózy a stejně jako sůl vede ke koncentraci sodíku. Pokud snížíte spotřebu slaného a nesnížíte spotřebu sladkostí, účinek nafouklého břicha bude stále.

Doporučuje se pít více vody. Musíte vypít až tři litry denně. Voda pomáhá nejrychlejšímu regeneračnímu procesu v těle. Pomáhá také vylučovat toxiny a toxiny a zlepšovat fungování trávicího systému. Potřebnou tekutinu lze doplnit přidáním více čerstvého ovoce a zeleniny do vaší každodenní stravy..

Můžete se vyrovnat s nadýmáním, váhou na dietě

Nápoje s kofeinem, jako je černý silný čaj a přírodní káva, se nejlépe pijí na minimum. Protože kofein způsobuje nadýmání. Je také lepší nekonzumovat nápoje obsahující alkohol a plyny. Alkohol stimuluje hromadění plynů v těle, zatímco pravidelně může přitahovat spodní část břicha.

Pro zlepšení fungování zažívacího traktu je nutné zahrnout do jídelníčku potraviny, které obsahují vlákninu - to jsou: zelí (ale ne bílé zelí), bobule, fazole, houby, obilné otruby a čerstvé bylinky. Zavádění se provádí ne náhle, ale postupně, konečná denní dávka až 25 gramů na cyklus menstruace.

Ve stravě musíte zvýšit množství potravin obsahujících vitamíny a minerály, které jsou užitečné v cyklu ženské menstruace a oslabují předmenstruační příznaky, jako jsou: vitamíny A, E a skupina B, vápník, zinek, draslík a hořčík.

Jaká jsou další doporučení

Abyste se při menstruačním krvácení cítili dobře, musíte se uchýlit k frakční výživě, tedy k jídlu v malých dávkách. S tímto procesem bude tělo snazší trávit jídlo a hladina glukózy v krvi se výrazně sníží..

Heřmánkový čaj funguje velmi dobře

Dobře také pomáhají recepty tradiční medicíny. Tyto léky, kromě toho, že se zbavíte nafouklého břicha, pomáhají předcházet projevům tohoto příznaku. Během menstruace je užitečné pít odvar a léčivé nálevy z byliny heřmánku, máty a citrónového balzámu, brusinek a brusinek, kmínu, kopru a fenyklu. Mají vynikající diuretický účinek, který pomáhá při odstraňování přebytečné tekutiny..

Byliny můžete použít při absenci alergické reakce a po návštěvě lékaře.

Je možné snížit nafouklé břicho během období děložního krvácení pomocí lehkého cvičení a masáže. Sportovní cvičení pomáhá urychlit vylučování plynů. Kromě toho je můžete doplnit procházkami, protože čerstvý večerní vzduch má příznivý vliv na celkovou pohodu..

Při silné tvorbě plynu se můžete uchýlit k lékům. Měly by být k dispozici léky, které mohou lokalizovat křeče, stejně jako léky, které zrychlují pohyb střev a pomáhají rychle eliminovat plyn. Musíte si však pamatovat, že byste se neměli léčit samoléčbou, je lepší svěřit výběr léků lékaři, který předepíše finanční prostředky na základě individuality ženského těla.

Nadýmání se lze vyhnout dodržováním stravy a všech doporučení týden před menstruací.

Kdy navštívit lékaře

Nemusíte ignorovat tuto symptomatologii a provádět autodiagnostiku, protože běžná plynatost může být předzvěstí nebezpečných nemocí, které vyžadují léčbu nadýmání a bolesti břicha během menstruace co nejdříve..

Proč je břicho nafouknuté před menstruací? Pokud to chcete vědět, podívejte se na toto video:

V některých situacích možná budete potřebovat lékařskou pomoc:

 • během menstruace uvolňování velkých krevních sraženin;
 • krvácející;
 • silná bolest při ležení na břiše;
 • tvrdé břicho a zvýšená plynatost;
 • při jakémkoli pohybu se objeví mrazivá, spastická bolest;
 • pokud je žaludek oteklý a neexistuje doba delší než měsíc;
 • existuje častá nevolnost nebo dokonce zvracení;
 • nedostatek chuti k jídlu, letargie a únava;
 • vysoká tělesná teplota, zimnice;
 • oteklé břicho po skončení menstruace může naznačovat gastrointestinální poruchy nebo novotvary v reprodukčních orgánech, jako jsou fibroidy.

Diagnostické testy jsou předepsány odborníkem pro stanovení diagnózy. Provádějí se následující laboratorní analýzy a instrumentální vyšetření:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • scatologický výzkum;
 • endoskopie;
 • ultrazvuk ženských orgánů;
 • ultrazvuk břicha;
 • laparoskopie a MRI (podle indikací).

Endoskopie pomůže najít příčinu nadýmání

Syndrom nafouklého břicha během menstruace a PMS je velmi častým jevem, který je způsoben hormonálními změnami. Musíte však naslouchat svému blahu, protože obvyklé nadýmání může být předzvěstí vážné nemoci. Je nutné dodržovat všechny pokyny a doporučení odborníka.

V tabulce jsou uvedeny produkty a produkty, které snižují nadýmání během menstruace.

Pouze jedna žena z pěti si nevšimne nadýmání před menstruací jako nepříjemného příznaku PMS. Netřeba dodávat, že pokleslý pas kazí náladu. Zejména na pozadí zvýšené podrážděnosti spojené se stejným premenstruačním syndromem. Některé dámy schovávají nafouknutou „kouli“ pod korzet nebo tvarované oblečení. Je však lepší pochopit a změnit svůj životní styl, aby v jakékoli fázi cyklu nezpůsobilo oteklé břicho a otoky nepříjemnosti..

Co způsobuje nadýmání

Nadýmání je obecně spojeno s nadprodukcí střevních plynů při špatném trávení. Tento proces je často způsoben zneužíváním tučných a těžkých potravin, které jsou méně zpracovány gastrointestinálním traktem. Ženy však mohou mít i jiné důvody, proč jim nafoukne břicho, zvláště pokud k tomu dojde několik dní před menstruací. Příznak je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin. V různých fázích cyklu se mění poměr estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Každá z látek hraje roli při zajišťování ženské reprodukční funkce..

Stejné hormonální látky způsobují hromadění a ukládání tekutin v těle před krvácením. To vysvětluje, proč se před menstruací a během ní objeví otok a bobtnání břicha. Souběžně probíhá fyziologický proces přípravy na početí. Děloha se zvyšuje a také roste objem břišního tisku. Krev proudí do pánevní oblasti. To vše se děje po skončení menstruace v důsledku reverzního mechanismu na pozadí těhotenství, ke kterému nedošlo..

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří věnují pozornost následujícímu, trpí méně předmenstruačním syndromem:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které slábnou s věkem a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha, ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle mizí 2-3 dny menstruace nebo po nich.

Příčiny nadýmání před menstruací

V boji proti nepříjemným příznakům PMS je nutné přesně stanovit mechanismus jejich výskytu. Může být nadýmání před menstruací spojeno s patologiemi? Ano, a tuto možnost byste určitě měli zkontrolovat. Existují však i další faktory..

Hormonální příčiny

Velké břicho v předvečer menstruace je spojeno se zvýšenou koncentrací progesteronu, je to tento hormon, který je zodpovědný za přípravu pohlavních orgánů pro početí. Po ovulaci v takzvané luteální fázi roste endometrium (výstelka uvnitř dělohy). Slouží k výživě embrya všemi potřebnými látkami. Děloha nabobtná a stlačí sousední orgány. Když si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a během menstruace vychází s krví. Velikost břicha se vrátí k normálu.

Peristaltika střev

Těžká děloha tlačí na střeva. Samotný progesteron má další účinek. Snižuje tonus dolního jícnového svěrače, vyprazdňování žaludku trvá déle, jídlo se pohybuje pomaleji. Pod vlivem hormonu se projeví nepříjemné střevní příznaky před menstruací, mohou se objevit bolesti břicha, dunění, nechutenství, zácpa nebo průjem.

Těhotenství

Pokud není vyloučeno těhotenství a existuje zpoždění, to znamená, že menstruační období uplynulo, ale nejsou všechny, je třeba nejprve provést test. Na speciálním indikátoru se po kontaktu s močí objeví dva proužky, pokud je detekován specifický hormon - lidský choriový gonadotropin (hCG).

Je však třeba si uvědomit, že výsledek může být zkreslen v patologických procesech, například v případě mimoděložního těhotenství. Pro úplnou důvěru je lepší kontaktovat prenatální kliniku. Účinnou diagnostickou metodou je ultrazvuk pánevního orgánu.

Patologické procesy

Rostoucí břicho může skrývat gynekologická onemocnění - fibrózu, endometriózu, nádory dělohy a vaječníků. V takových případech se kromě nadýmání před menstruací a otoky často vyskytují:

 • selhání v pravidelnosti cyklu;
 • časté nutkání močit;
 • neustálý pocit trávení.

Pokud je žaludek oteklý a bolí, zatímco je zvýšena tělesná teplota, je hojný krvavý výtok nebo neobvyklá barva, objevují se další příznaky a zdravotní stav se zhoršuje, měli byste se poradit s gynekologem.

Stává se, že jsou přítomna onemocnění podobná PMS a menstruace nezačne. Kontrola u lékaře pomůže vyloučit zánět a novotvary v genitáliích.

Přejídání

Kvůli hormonálním změnám pociťuje mnoho žen hlad na konci cyklu. Jsou neustále přitahováni k jídlu, situace se zhoršuje stavem stresu. Ale pokusit se rozveselit vydatným a chutným jídlem není možné. Jak již bylo zmíněno výše, před menstruací a související nadýmáním se jídlo pohybuje pomaleji po zažívacím traktu, proto se často po nadýmání objeví v žaludku tíha, což je v předvečer menstruace velmi nevhodné. Doporučuje se zajistit, aby pokrmy byly jednoduché a nezatěžovaly tělo.

Nadýmání během menstruace a bezprostředně po ní

Během a na konci menstruace dochází k tak silné nadýmání, že se střeva nevrátí do normálu a žaludek se nezmenšuje. V případě potřeby použijte léky, které podporují eliminaci plynů (aktivní uhlí, Meteospazmil, Espumisan). Můžete vyzkoušet lidové léky na nadýmání před menstruací - heřmánkový odvar, koprovou vodu.

Je důležité nevynechat žádnou patologii. Konzultace s lékařem je nutná, pokud je břicho po ukončení menstruace stále oteklé. Návštěvu nemocnice nelze odložit s následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý výtok;
 • bolení břicha.

Těhotenství může být také příčinou zvýšeného pasu po menstruaci. Tato situace je pravděpodobná, pokud byl výtok skromnější než v předchozích cyklech. Mělo by to být zkontrolováno gynekologem, pokud krvácení skončilo, ale bolest v břiše a dolní části zad přetrvává.

Nadýmání před a během ovulace

Nepohodlí v břiše se může objevit nejen během menstruace, ale také 10. - 14. den cyklu - před a během ovulace. To není patologické. Proces prasknutí folikulu se vyskytuje u všech žen, které jsou schopné otěhotnět a porodit dítě. Ale ne všechny z nich mají příznaky ovulace. Brnění v zádech, tahání bolesti v dolní části břicha - ženy po porodu se cítí obzvláště akutně uprostřed cyklu.

Abyste se ujistili, že je malátnost spojena s ovulací, můžete si v lékárně koupit speciální test. Je pozoruhodné, že v této situaci je snazší získat odpověď, než hádat, proč je břicho nafouknuté před a během menstruace..

Tvorba plynu jako známka těhotenství

Důvodem zvýšené produkce plynu a nadýmání v předvečer menstruace může být nástup těhotenství. Riziko plynatosti je obzvláště vysoké, pokud existuje predispozice a chronická onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Mohou být přítomny i další poruchy trávení - nevolnost, nechutenství, změna chuti, hořkost v ústech. Měli byste být opatrní a konzultovat gynekologa, pokud vaše menstruace nezačala během řádného období, zatímco jsou pozorovány příznaky:

 • hrudník je oteklý;
 • zvýšená podrážděnost;
 • otoky rukou a nohou;
 • žaludek zvýšil objem.

Jak zmírnit nadýmání

Předem upravená strava je nezbytná. Porce jídla by neměly být nadměrné. Doporučuje se vyloučit potraviny, které vyvolávají zvýšenou tvorbu plynů v žaludku již před menstruací - zelí, luštěniny, čerstvý chléb, ořechy, houby, surová zelenina a ovoce v přebytku. Když se trávení zhorší, můžete krátce připojit enzymy (Mezim, Festal).

Ale co dělat, když je břišní dutina během menstruace stále nafouknutá, objeví se silné nepohodlí a pocit nafouknutí? Jako terapeutické opatření se používají karminativní léky (Espumisan, Colikid, Pepfiz). Zničí plynové bubliny a jsou absorbovány střevními stěnami..

Pokud je rachot v břiše doprovázen po celou dobu, a to nejen během menstruace, možná je důvodem porušení mikroflóry. Bude užitečný kurz probiotik (Linex, Hilak).

Jakékoli léky se doporučují užívat pouze na doporučení lékaře. Souběžně stojí za to pokusit se problému zbavit jinými způsoby..

Vyhýbejte se slaným jídlům

Příliš mnoho soli způsobuje, že váhy vykazují zvýšenou tělesnou hmotnost.

Stává se, že 1 molekula sodíku váže 20 molekul vody. Čím více vstupuje do těla, tím větší je otok a vyšší objem zadržené tekutiny v břiše.

Aby břicho před a během menstruace nerostlo a nebobtnalo, musíte v druhé polovině cyklu omezit konzumaci slaných potravin (masové konzervy, klobásy, nakládaná zelenina, uzeniny, rychlé občerstvení, omáčky a koření). Důvodem není jen riziko otoku, ale také související stres na cévách a srdci.

Jezte potraviny bohaté na draslík

Proč je potřeba draslík? Odstraňuje sůl a podle toho zabraňuje vzniku otoků. Potraviny, které obsahují draslík, zahrnují:

 • dýně;
 • vařené a pečené brambory;
 • rýžový porrige;
 • banány;
 • jablka.

Kromě draslíku jsou zapotřebí hořčík a vitamíny B. Doporučuje se začít užívat speciální vitaminový komplex 1–2 týdny před menstruací, aby tělo nabylo síly na boj proti stresu a nervovému napětí..

Zkuste diuretika

V některých případech se několik dní před menstruací užívají diuretika - diuretika. Pomáhají snižovat otoky, což je hromadění tekutiny v buňkách. Nezávislý a nekontrolovaný příjem těchto léků je však plný narušení rovnováhy draslíku a sodíku, nadměrné ztráty solí.

Existují přírodní léky s mírným močopudným účinkem, které této škodě neublíží: cuketa, petržel, zelený čaj, mrkvová a řepná šťáva..

Pít hodně vody

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek tekutin. Káva, silný čaj a soda jsou nevhodné, protože zvyšují nadýmání.

Upřednostňovaným nápojem je voda, zejména pár dní před a po začátku menstruace. Při pravidelném používání se škodlivé látky odstraňují rychleji, normalizuje se trávení, zmizí zácpa, zlepší se celkový stav těla.

Pokud je to tolerováno, můžete si vzít odvar z ovocných nápojů z heřmánku, brusinek a brusinek. Uvolňují břišní svaly a mají mírný močopudný účinek..

Vyvarujte se rafinovaných sacharidů

Sladkosti také způsobují zadržování solí a zvyšují riziko otoků v předvečer menstruace. Je to proto, že rafinované sacharidy váží vodu. Není zdaleka tak silný jako sodík, ale přesto. 1 g sacharidů pojme až 4 g vody.

Jednoduché cukry špatně nasycují a přispívají k rozpadu potravinových hmot. S tendencí k nadýmání v nabídce proto omezují:

 • cukrovinky;
 • pekařské výrobky;
 • sladká soda;
 • zakoupené džusy;
 • potraviny s cukrem a bílou moukou.

Být aktivní

Fyzická aktivita je v každodenním životě povinná. Chůze na dlouhé vzdálenosti je velmi užitečná. Pozitivně působí na gastrointestinální trakt a zlepšuje proces odstraňování plynů.

Při absenci kontraindikací se doporučuje provádět cvičení pro tisk 2-3krát týdně. Takový trénink nejen posiluje břišní svaly, ale také trup, obohacuje orgány kyslíkem a krví..

Můžete si vybrat jiný sport - plavání, cvičební pomůcky, tanec, aerobik, běh. Vyvarujte se těžkých břemen pouze během menstruačních dnů a když se necítíte dobře. Ale po skončení menstruace se opět vrátí k aktivnímu životnímu stylu..

Závěr

Nadýmání před menstruací jako známka PMS se vyskytuje u většiny žen. Tento jev je spojen se změnami hormonálních hladin v odpovídající fázi menstruačního cyklu. Za normálních okolností je malé zvýšení pasu patrné několik dní před nástupem menstruace. Pokud problém přetrvává delší dobu, neměli byste nekontrolovatelně užívat léky, zvláště pokud se objeví bolest. Správnou možností je navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

Píšu články z různých oborů, které do určité míry ovlivňují takovou nemoc, jako je otok..

Obecný popis nemoci

Menopauza je období přechodu z reprodukčního stavu ženy do menopauzy (okamžik, od kterého se zastaví menstruační krvácení ženy), spojené se snížením produkce ženských hormonů vaječníky.