Proč hnědý výtok jde po menstruaci: s vůní a bez zápachu, pokud se nezastaví po dlouhou dobu, normu a patologii

V intermenstruačním období - krátce před začátkem regulace nebo několik dní po menstruaci - by u žen neměl být žádný hnědý nebo jinak výrazný barevný výtok.

Jakýkoli vaginální výtok, který má nepřirozenou barvu, vůni a konzistenci, to znamená, že není transparentní, páchnoucí a rozmazávající viskózní, by měl být vnímán jako signál problémů ženského reprodukčního systému..

Je pravda, že krvavý hnědý výtok po menstruaci v některých případech hovoří o fyziologických procesech v těle. Uvažujme, jaké jsou tyto procesy a kdy by mělo být takové vypouštění považováno za patologické.

Hnědý výboj - co to je?

Pokud se hnědý vaginální výtok objevil 1-2 dny před nástupem menstruace nebo pokračuje 2-3 dny po jejich ukončení, můžeme říci, že je to normální. Proces oddělení endometria (ve skutečnosti menstruace) může probíhat podle tohoto schématu a je považován za normální, pokud je výtok bez zápachu, nedráždí vulvu a není doprovázen svěděním.

Pokud se hnědé skvrny objeví mnohem dříve než menstruace, lze předpokládat infekční onemocnění genitálního traktu, endometriózu a další patologické stavy.

Porušení normy je také považováno za výtok po menstruaci krvavě červené nebo hnědé barvy, pokud mají nepříjemný zápach - to je jistá známka zánětlivého procesu v reprodukčním systému ženy. Pokud budou pokračovat i po 10 dnech nebo déle, je pravděpodobné riziko vzniku mimoděložního těhotenství nebo hrozba spontánního potratu.

Oddělení endometria během menstruace

Světlo

Světle hnědý výtok lze připsat variantě normy, pokud nemá patologické příznaky (vůně, hrudky, vločky, pěna a jiné nečistoty) a nepřekračuje více než 3 dny po menstruaci. Pokud existují příznaky, které naznačují odchylku od normy, může být světle hnědá barva výtoku způsobena hnisavým zánětlivým procesem nebo bakteriální infekcí.

Temný

Ve většině případů je tmavě hnědý výtok po menstruaci fyziologicky vysvětlitelný a neměl by být důvodem k obavám, pokud nemá dříve uvedené příznaky. Pokud jsou vylučovány v ovulační fázi (obvykle 7. den cyklu), po skončení menstruace a jsou příliš hojné, může to znamenat nedostatek progesteronu, polycystické onemocnění vaječníků a další patologické abnormality.

Proč začali chodit o týden později?

Při určování důvodů, proč se hnědý výtok objeví po skončení menstruace, byste měli věnovat zvláštní pozornost době jejich výskytu. Je užitečné si uvědomit, že výtok, který se objeví 1-2 dny před začátkem a pokračuje 2-3 dny po skončení měsíčního výtoku, lze připsat normálnímu.

Hnědý výtok, který se objeví týden po skončení menstruace, lze považovat za normální pouze v jednom případě - pokud došlo k těhotenství. Pak budou "masti" krátkodobé (ne více než 2 dny), nebudou bohaté a bez zápachu. Kolem této doby se vajíčko implantuje do stěny dělohy a u některých žen je doprovázeno mírným krvácením nebo špinavým hnědým výtokem.

Důvody, pokud přetrvávají po dlouhou dobu

Dlouhodobé krvácení nebo výtok hnědého výtoku po menstruaci mohou mít patologické příčiny:

 • nedostatek vitaminu K, trombocytopenie, další faktory, které snižují srážlivost krve;
 • různá onemocnění vnitřních orgánů, včetně štítné žlázy, srdce, ledvin;
 • dysfunkce a polypy vaječníků, myomy, adenomyóza dělohy, endometritida a další nemoci v oblasti ženských pohlavních orgánů;
 • hormonální nestabilita během období „hormonálních bouří“ - puberty, těhotenství, po porodu, před menopauzou;
 • anémie z nedostatku železa - tato patologie je charakterizována sporými obdobími, spíše jako hnědý výtok, který není včas, tj. přichází několik dní po očekávaném nástupu menstruace a trvá déle než 5 dní.

Instalace nitroděložního tělíska může vyvolat prodloužené krvácení nebo hnědý výtok po ukončení menstruace. Tento faktor je kontraindikací pro další pobyt nitroděložního tělíska v těle dělohy, spirála bude muset být odstraněna.

Co říká slizniční výtok??

Přítomnost hlenu ve vaginálním výtoku je zcela normální, protože je to původně hlen.

 • hlen v reprodukčním systému ženy působí jako lubrikant, chrání zranitelnou vaginální sliznici před poškozením - prasknutí kapiláry, mikroskopické praskliny a další.
 • slouží také jako čisticí prostředek, který neustále odstraňuje odumřelé buňky vaginálního epitelu, drobná cizí tělesa a částice z genitálního traktu.
 • nakonec jí byla přidělena role ochranné bariéry proti patogenní flóře, která může infikovat pohlavní ústrojí.

Samozřejmě, při masivním napadení bakteriemi nebo houbami je infekce nevyhnutelná, ale při absenci hlenu se riziko infekce zvyšuje stokrát. Proto po celý život - od narození do stáří - vylučují reprodukční orgány ženy šetřící hlen..

Uvolnění nahnědlého hlenu po pohlavním styku je také fyziologicky vysvětlitelné - krev z prasklých kapilár pochvy se dostane do výtoku, to se stane. Je špatné, pokud hlen má výrazný nepříjemný zápach - pak je to signál zánětlivého procesu.

Šíření konzistence

Jak jsme již zjistili, rozmazání výtoku po menstruaci hnědé barvy, které nemá patologické příznaky, není nebezpečné. Pokud se 7-10. Den po ukončení menstruace (14-20. Den cyklu) objeví nahnědlý výtok rozmazané konzistence - můžeme předpokládat nástup těhotenství a implantaci vajíčka (s krátkým menstruačním cyklem).

Implantace oplodněného vajíčka

Hnědý výtok 3 dny po menstruaci a později může být příznakem hormonálních poruch.

Co to znamená, pokud má výtok kyselý nebo nepříjemný zápach?

Pokud je hnědý výtok po menstruaci bez zápachu a není doprovázen bolestí břicha nebo svěděním, lze je připsat normě, ale vzhled vůně v nich by měl být léčen opatrně. Obecně je kyselé prostředí pro vagínu považováno za normální, které zajišťují prospěšné laktobacily. Jsou to laktobacily, které poskytují ochrannou bariéru urogenitálního traktu ženy.

Při normálních úrovních pH je vaginální výtok bez zápachu nebo velmi jemný. Hnědý výtok po menstruaci, který má výrazný kyselý zápach, naznačuje narušení rovnováhy kyselin a převahu oportunní nebo patogenní flóry ve vaginálním prostředí.

Není možné určit, co takové výtoky znamenají pouze podle vzhledu a vůně, proto je nutné vyšetření gynekologa a test stěrem pro analýzu mikroflóry.

Mohlo by to být po Dufastonovi?

Moderní gynekologové často předepisují svým pacientům lék z farmakologické skupiny progestogenů - Duphaston. Používá se k léčbě nedostatku progesteronu a souvisejících:

 • endometrióza;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • sekundární amenorea;
 • PMS;
 • neplodnost způsobená luteální nedostatečností a jinými patologickými stavy.

Podle pokynů k použití drogy jsou ve vzácných případech během užívání přípravku Duphaston možné vedlejší účinky, jako je průlomové děložní krvácení a někdy hnědé výtoky po menstruaci nebo místo ní. Druhý, soudě podle recenzí žen, se stane téměř vždy po užití Duphastonu a po jeho zrušení zmizí hnědý výtok, podobný menstruaci.

Co dělat, pokud se vypouštění nezastaví?

Krátkodobé uvolnění hnědého hlenu po menstruaci po několik dalších dní obvykle není patologické, ale je zbytkovým jevem po menstruaci. Pokud se hnědý výtok nezastaví po týdnu nebo 2 týdnech po skončení menstruace, je to nebezpečný signál. Může to znamenat vývoj závažných onemocnění ženského reprodukčního systému, včetně mimoděložního těhotenství nebo nádoru, takže je nutné neprodleně podstoupit vyšetření.

Krvavé problémy

Pokud se 10. den po menstruaci objeví hnědé nebo krvavé výtoky, můžete mít podezření na těhotenství. Přibližně v této době dochází k implantaci vajíčka do endometria, což se u mnoha žen projevuje „mazanicemi“.

Hnědý výtok 5 dní po menstruaci s nečistotami krve lze považovat za zbytkový projev menstruace a nebojte se, pokud jsou bezbolestné, bez zápachu a nedráždí stydké pysky.

Jiné barvy výtoku po menstruaci

Kromě hnědého výtoku bezprostředně po menstruaci žena pravidelně mění barvu vaginálního sekretu v závislosti na stavu její imunity, vaginální mikroflóře a přítomnosti chronických onemocnění. Barvy a odstíny hlenu se mohou pohybovat od transparentní bělavé po růžovou s krvavými pruhy a od krémové po žlutozelenou. Normálně by výtok neměl mít výraznou barvu, proto by změna barvy a vůně výtoku měla být důvodem k návštěvě gynekologa.

Hnědý výtok po menstruaci, týden po menstruaci, proč jsou hnědé výtoky

Absolutorium - norma nebo ne?

Výtok jako vaginální sekrece u ženy je normou. Tuto funkci poskytuje příroda a hraje důležitou roli v ženském těle. Současně je třeba věnovat pozornost a nevynechat okamžik, kdy tyto sekrety z nějakého důvodu získají neobvyklý charakter, jejich vůně, konzistence nebo změny barev, protože jsou obvykle bez zápachu a spíše bezbarvé nebo bělavé. Nejčastěji se vzhled tmavě hnědého výtoku s nepříjemným zápachem může projevit v důsledku porušení hygienických pravidel péče a následkem změny acidobazické rovnováhy v pochvě. Toto porušení lze snadno odstranit tím, že se začnete pečlivěji starat o genitálie a vyhnete se fanatismu, v důsledku čehož se tyto projevy po několika dnech zastaví.

Tmavě hnědý výtok se také může objevit v předvečer příští menstruace v důsledku hormonálního narušení, ke kterému došlo. Kvůli změnám, ke kterým dochází v důsledku zpoždění, místo menstruace začne jít hnědý výtok s mírou a který se rychle zastaví. K tomu může dojít v důsledku užívání hormonální antikoncepce, při jejímž užívání může cyklus selhat s výskytem výtoku tohoto typu během pauzy.

Během prvních 3 měsíců užívání hormonální antikoncepce se může objevit krvácení uprostřed měsíce. Toto porušení je rychle odstraněno a normální menstruační cyklus se po krátké době úplně vrátí do normálu. Takový projev je možný i při nepravidelném užívání antikoncepčních prostředků. Pokud je tato situace náchylná k recidivě během dvou až tří cyklů, je nutná konzultace s gynekologem, protože se jedná o příznak onemocnění nebo je způsoben nutností změnit nevhodnou antikoncepci.

Po menstruaci je povolen výskyt hnědého výtoku bez zápachu, protože je to způsobeno zbytkovým vypouštěním sražené krve. Chcete-li omezit nepříjemné příznaky, které způsobují určité nepohodlí, můžete používat vložky do kalhot a prát častěji.

Diagnostické metody

Jakmile zjistíte, že jste začali mít tmavě hnědé sraženiny a současně jsou doprovázeny dalšími příznaky nástupu menstruace nebo jsou trvalé, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Lékaři obvykle postupují podle dvoustupňového schématu. V první fázi gynekolog pečlivě zkoumá pacientův cyklus, historii a analyzuje příznaky a další známky výskytu hnědých sraženin.

Ve druhé fázi se diagnostika obvykle provádí pomocí ultrazvukového přístroje. Tato metoda poskytuje ucelenější obrázek a umožňuje přesně identifikovat přítomnost odchylek. Poté budete muset složit obecný klinický krevní test. Obvykle to stačí k určení přítomnosti onemocnění, ale lékař může na základě výsledků vyšetření předepsat jiné, konkrétnější metody..

Výtok - známky poruchy v těle

Vzhled ženy s tmavě hnědým výtokem s atypickým zápachem a silnými bolestivými bolestmi je známkou možného těhotenství, které se vyvíjí mimoděložně. V takovém případě musíte urgentně konzultovat gynekologa a provést podrobné vyšetření pomocí ultrazvuku. Nemůžete oddálit návštěvu lékaře, je nutné rozpoznat mimoděložní těhotenství v raných fázích, protože zpoždění může vést k nepříjemným následkům a dokonce k ohrožení života.

Nemoci, jako je endometrióza nebo endometritida, vyskytující se v děložní dutině a postihující její sliznici, mohou také způsobit sekreci hlenu smíchaného s hnisem. Podobné zánětlivé procesy u ženy ovlivňují výstelku dělohy, způsobují její změny a zabraňují dalšímu plánovanému těhotenství. Pokud jsou tyto patologie identifikovány, je třeba vyvinout veškeré úsilí k jejich vyléčení léky..

Závažnějším stavem, ve kterém se může objevit hnědý výtok, je hyperplazie endometria. V tomto případě se v ženském těle vytváří přebytek estrogenu, což vede ke zvýšení endometria. Kvůli nedostatku progesteronů ve druhé polovině cyklu není endometrium plně zralé a začíná být z dělohy v malých částech odmítáno. To způsobuje mírné, rozmazané, prodloužené krvácení. Tvorba polypů, stejně jako začátek procesu oddělení vajíčka v děloze během těhotenství, může také narušit barvu normálních sekrecí..

Je možné pochopit, zda je nutné léčit onemocnění se změněným vaginálním výtokem až po důkladném vyšetření gynekologem, testech na přítomnost genitálních infekcí a dalších nezbytných studiích.

Když výtok mluví o patologii

Existuje mnoho patologických faktorů, které způsobují tento výtok. Některé z nich jsou asymptomatické a bezbolestné, jen občas se cítí skrovně nahnědlou skvrnou, jiné se projevují hojnou tvorbou hlenu tmavé nebo dokonce černé barvy. V zásadě jsou tato onemocnění spojena s dělohou a zhoršují se před nebo po menstruaci. Často se ale aktivují v kterémkoli okamžiku cyklu..

Cervikální eroze

Mluvíme o defektech v epiteliální vrstvě děložního čípku. Onemocnění často číhá v těle, necítí se, jen občas se označuje hnědým rozmazáním po pohlavním styku, menstruací. Když onemocnění postihuje významnou oblast tkání nebo se vyskytuje v těle po dlouhou dobu, výtok během eroze získá nepříjemný hnisavý zápach.

Endometrióza

Je možný výskyt hnědého výtoku bez zápachu a bolesti po menstruaci s endometriózou. Jedná se o gynekologickou patologii, při které buňky endometria rostou nad její hranice. V tomto případě není krev z dělohy úplně odebrána ven, ale hromadí se v genitálním traktu a následně vychází ve formě krevního nátěru tmavého nebo černého odstínu. Výtok s endometriózou se projeví na konci regulace a objeví se také více než dva dny před menstruací.

Hyperplazie endometria

Hyperplazie endometria je zesílení a proliferace tkání vnitřní slizniční vrstvy dělohy související s benigními procesy. Často bez příznaků, příležitostně vykazující nahnědlý výtok místo menstruace nebo po zpoždění.

Polypy

Přítomnost hojného tmavě hnědého výtoku po menstruaci bez zápachu (týden po nich) často naznačuje polypy. Pokud takové příznaky najdete, musíte se urgentně domluvit s gynekologem. Polypy děložního čípku a těla dělohy jsou výrůstky na tkáních tohoto orgánu. Kromě rozmazání výtoku mezi menstruacemi jsou schopny oddálit kritické dny. V případě, že je polyp velký nebo je jich několik, může být cítit bolest a může být indikován hnisavý hlen.

Hnědý výtok během těhotenství

Během těhotenství se žena velmi často potýká s tak děsivým příznakem, jako je výskyt tmavého výtoku. Je nutné věnovat pozornost těmto projevům, protože nejčastěji naznačují přítomnost zánětlivých onemocnění v reprodukčním systému ženy. K těmto změnám dochází, když existuje riziko ukončení těhotenství a včasná pomoc gynekologa může zvýšit pravděpodobnost udržení těhotenství. Změny barvy hlenu na začátku těhotenství jsou možné kvůli nedostatečnému množství progesteronu, který je určen k potlačení kontraktility hladkého svalstva v děloze. Děloha je tónovaná, což nelze odolat, což vede k bolesti v dolní části břicha, krvácení a potratu. Tato patologická situace začíná výskytem malého množství rozmazaného nahnědlého výtoku.

V průměru kolem 22. týdne nástup krvavého výtoku přímo souvisí s abrupcí placenty a nástupem potratu. V této fázi lze udržet stav těhotenství, aniž by bylo nutné čekat na silné krvácení, a v takových případech je nutné použít nouzové lékařské postupy. Vzhledem k tomu, že placenta je pevně spojena se stěnami dělohy a mají společný oběhový systém, je i malé krvácení během těhotenství velmi nebezpečné a vyžaduje umístění žen v nemocnici. Světle hnědý výtok může být známkou přítomnosti viru papilomu, proto by mělo být neprodleně provedeno vyšetření nátěru.

Endometritida

Hnědý výtok může být známkou chronické endometritidy - zánětu endometria, sliznice děložní dutiny. Hnědý výtok s endometritidou se objevuje před a po menstruaci a často má nepříjemný zápach. Někdy se hnědý hlen objeví uprostřed cyklu a je kombinován s bolestivými bolestmi v podbřišku.

 • ne zcela vyléčená akutní poporodní nebo potratová endometritida;
 • nitroděložní zákroky;
 • nerovnováha mezi hormonálním a imunitním systémem těla;
 • skryté infekce.

Hnědý výtok uprostřed menstruačního cyklu

Během ovulace se může objevit tmavý rozmazaný výtok uprostřed menstruačního cyklu, který netrvá dlouho a končí do 2 dnů. Během ovulace opouští vajíčko prasklý folikul a pohybuje se podél vejcovodu a čeká na oplodnění. Nejčastěji během tohoto procesu nejsou pozorovány žádné příznaky, ale někdy lze pociťovat mírnou bolest a mírné krvácení, ke kterému dochází při prasknutí folikulu. Při pohybu směrem k východu z pochvy krev prochází oxidací a zhnědne. Před ovulací ženy pociťují zvýšenou sekreci bezbarvého hlenu, který po smíchání s krví zhnědne. Takový slizniční výtok, ke kterému dochází uprostřed cyklu, je normální a nevyžaduje léčbu..

Nezbytné testy a léčba

Samoléčba je tabu. Je bezpodmínečně nutné vyhledat pomoc lékaře. Gynekolog zjistí, jaký je důvod vzniku hnědého výtoku, po kterém předepíše správnou léčbu.

V případě, že se výtok objeví na pozadí mírného zpoždění, stárnutí nitroděložních tkání, je nutné změnit stravu. Kromě toho musíte pravidelně cvičit. Pijte během dne dostatek tekutin.

Pokud je příčina výtoku odlišná, lékař předepíše nezbytnou léčbu. Je důležité stanovit správnou diagnózu. Specialista může předepsat léky nebo chemoterapii. Někdy je dokonce nutný chirurgický zákrok. Během vyšetření stehna lékařem, cervikálním tamponem a dalšími nezbytnými testy.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat jednoduchá doporučení:

 1. Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny. Musíte se umýt dvakrát denně a používat ne obyčejné mýdlo, ale speciální prostředky.
 2. V kritických dnech vyměňujte hygienické potřeby každé 3-4 hodiny.
 3. Nepoužívejte kalhotkové vložky pravidelně, ale pouze uprostřed cyklu a blíže k začátku kritických dnů, kdy se zvyšuje objem sekrece.
 4. Jezte zdravě. Minimalizujte používání nezdravých potravin a zvyšte množství zeleniny a ovoce ve stravě. Nabídka by měla být úplná a vyvážená.
 5. Odmítnout špatné návyky. Kouření a zneužívání alkoholu negativně ovlivňují stav reprodukčního systému.
 6. Nepřehánějte. Fyzická aktivita by měla být mírná.
 7. Dodržujte denní rutinu. Mělo by být dost času na spánek a odpočinek.
 8. Včas léčit jakékoli nemoci, bez ohledu na povahu jejich výskytu.
 9. Systematicky podstoupit vyšetření u gynekologa.

Schéma terapie do značné míry závisí na příčině výskytu hnědého výtoku, který není doprovázen nepříjemným zápachem a bolestí. Pokud byly vyprovokovány hormonální poruchou, jsou předepsány hormonální léky. V případě vývoje eroze, endometriózy, výskytu novotvarů nebo polypů se uchylují k chirurgickému zákroku. V pooperačním období se provádí léková terapie zaměřená na úplnou obnovu reprodukčního systému..

Důvody, které vyvolávají vzhled hnědé skvrny, jsou různé. Tyto příznaky se často vyskytují v důsledku přirozených procesů v těle. Někdy signalizují vývoj nemoci. Je nesmírně důležité ji identifikovat v počáteční fázi vývoje, kdy jediným klinickým projevem patologie je necharakteristická sekrece.

Tmavý výtok místo menstruace

Vylučuje se z pochvy, s odchylkami od normálu, může také nastat s malou ztrátou krve, ke které dochází místo menstruace. Protože jejich počet je menší než 50 ml, výtok se rozmazává a stává se tmavě hnědým. V závislosti na důvodech odchylky se objeví následující znaky:

 • bolest v bederní oblasti;
 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • těsnost v retrosternální oblasti;
 • výskyt silné dlouhodobé bolesti v dolní části břicha.

Tyto projevy mohou sloužit jako známky porušení funkcí ženského těla a objevují se v následujících případech:

 1. Hormonální nerovnováha v důsledku dysfunkce hypofýzy nebo vaječníků.
 2. Poranění endometriální vrstvy v důsledku diagnostické kyretáže, potratu a jeho nedostatečné činnosti v důsledku zánětlivých onemocnění.
 3. Nesprávně vybrané antikoncepční prostředky.
 4. Genitální chirurgie nebo zranění.
 5. Nadměrná fyzická práce nebo nadměrný stres ze sportovních aktivit.
 6. Narušení endokrinních funkcí.
 7. Těhotenství.
 8. Hnědá barva po skončení menstruace

Nepochopitelný tmavě hnědý výtok, který se objeví po menstruaci, je nejčastěji zcela normální stav, který trvá nějakou dobu po skončení menstruace. Velmi zřídka je výskyt hlenu s touto barvou známkou onemocnění v genitáliích. To je charakterizováno výskytem svědivého podráždění s nepříjemným zápachem. Pokud je tmavě hnědý výtok pozorován po dlouhou dobu po menstruaci, měli byste se obávat a poradit se s odborníkem. Tyto příznaky se mohou projevit endometriózou, myomem dělohy nebo adenomem.

Odkazuje na normální výkon

Tmavá barva vylučované sliznice je způsobena přítomností zanedbatelného množství krve a může se objevit u absolutně zdravých žen v následujících případech:

 • několik dní zbývá do další menstruace;
 • v případech zbavení se posledních kapek krve po poslední menstruaci;
 • při užívání hormonálních látek jako ochrana před nechtěným těhotenstvím;
 • uprostřed cyklu jako známka nástupu ovulace;
 • v důsledku poranění sliznice během intimity, získané v důsledku nedostatečného mazání lubrikantem;
 • v důsledku prvních sexuálních kontaktů se ztrátou panenství.

Mělo by způsobit bdělost

Neobvyklá barva hlenu vylučovaného u ženy je známkou onemocnění, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • se začnou objevovat po každém pohlavním styku;
 • více než 3 dny a náhlý nástup uprostřed cyklu;
 • příznaky zánětlivého procesu ve formě horečky, bolesti břicha, pocitu pálení, bolesti při pohlavním styku;
 • nástup menopauzy s nepřítomností menstruace déle než rok;
 • v případě opožděné menstruace v důsledku těhotenství.

Hyperplazie endometria

Rozmazané, krvavé, hnědé výtoky na konci cyklu před menstruací nebo po dlouhou dobu po menstruaci mohou naznačovat hyperplazii endometria. Příčiny hyperplazie mohou mít jinou povahu. Nejčastěji se tato patologie vyvíjí v důsledku hormonální nerovnováhy, stejně jako sacharidů, lipidů a jiných typů metabolismu..

Důležitou roli může sehrát dědičná predispozice, přítomnost děložních myomů, rakovina pohlavních orgánů a prsu, hypertenze a další nemoci, projev škodlivých účinků v prenatálním období vývoje, nemoci v pubertě a poruchy menstruační a následně reprodukční funkce jimi způsobené. Výskyt hyperplazie v dospělosti často předcházejí minulá gynekologická onemocnění, potraty, operace na genitáliích.

Fyziologické příčiny černého výboje

Atypická menstruace se může objevit za následujících podmínek:

 1. Vrozená anomálie anatomické struktury reprodukčních orgánů. Častější jsou sedlové, jednorohé a dvourohé formy dělohy. Tvar přispívá ke stagnaci vylučované menstruační krve, vychází mnohem později, než by měl kvůli nepravidelným ohybům.
 2. Užívání hormonálních léků. Perorální antikoncepce se vybírá individuálně. Během období adaptace na ně může žena pociťovat tmavý výtok mimo menstruační cyklus - to je norma. Pokud hnědá mastnota trvá déle než dva měsíce nepřetržitě - poraďte se s lékařem, může být nutné dávku zrušit nebo upravit.
 3. Slabý svalový tonus dělohy po porodu. Během kojení mají některé matky kritické dny. Děloha se ale ještě úplně nezotavila a mléčné hormony brání zrání nových vajíček. Celá období zatím nejsou možná. V okamžiku takového rozporuplného stavu jsou pozorovány černé odlehlé hodnoty..
 4. Nesprávná hygiena pohlavních orgánů. Nedostatek zrudnutí je příznivý pro patogenní mikroorganismy. Aktivně se množí a způsobují zánětlivý proces doprovázený nepříjemnou leucorrhoea..
 5. Násilný nebo drsný styk. Zranění děložního čípku, vaginálního kanálu také vyvolávají špinění, nejsou spojena s cyklem a objevují se několik hodin nebo dní po agresivním sexu.
 6. Prasklá panenská blána. V době deflorace se uvolňuje krev, vychází několik dní a obvykle má jasně červenou barvu. První pohlavní styk podporuje uvolňování velkého množství hormonů do krevního oběhu, které způsobují menstruaci mnohem dříve, než obvykle.
 7. První rok menstruace. V pubertě mají dívky normální menstruační cyklus. Hormonální pozadí během tohoto období je nestabilní, což způsobuje menarche - černý vaginální výtok.

Vnější faktory

Hnědá menstruace se sraženinami se objevuje při silné fyzické námaze, stresových situacích, po operaci, potratu a zavedení nitroděložního tělíska. Tyto příznaky jsou často pozorovány v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Všechny tyto faktory ovlivňují reprodukční systém, v důsledku čehož dochází k podstatným změnám v povaze výtoku..

Navrhujeme, abyste se seznámili s tím, zda berou do armády dermatitidu hlavy

Po operaci a potratových opatřeních se objeví nahnědlý výtok. Často obsahují tmavé sraženiny. Zpočátku se jedná o silné krvácení doprovázené bolestivými pocity, které se postupně mění v mazanost. Zpravidla jsou pozorovány během týdne..

Po zavedení nitroděložního tělíska je zaznamenána hnědá menstruace se sraženinami. Jejich vzhled je způsoben odmítnutím cizího těla tělem a vytvořením překážky normálnímu odtoku krve. Po několika cyklech tyto příznaky zpravidla již nejsou pozorovány..

Pokud výtok nadále obtěžuje ženu po delší dobu a je doprovázen dalšími příznaky, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Pravděpodobně budete muset najít jinou antikoncepci.

Vzhled hnědé koagulační regulace naznačuje nerovnováhu v estrogenu a progesteronu. K těmto změnám dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Během prvních tří měsíců poté, co jste je začali užívat, můžete krvácet mimo menstruaci..

Nouzová antikoncepce je schopna takové změny způsobit. Tyto léky obsahují velké množství hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci..

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.
Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

Jak probíhá léčba

Léčba je předepsána lékařem po úplném vyšetření pacienta. K určení diagnózy předepíše lékař následující studie:

 • Ultrazvuk genitálií;
 • nátěr bakteriální kultury;
 • biomateriál pro histologii;
 • biopsie;
 • dárcovství krve a moči.

Poté, co lékař určí diagnózu, je pacientovi předepsána vhodná léčba. Existují následující hlavní metody:

 • Vitaminoterapie, lidové léky, doplňky stravy. U mírných onemocnění reprodukčních orgánů je ženě předepsáno jemné ošetření, které zahrnuje komplex vitamínů a účinných látek. Musí „nastartovat“ správné fungování endokrinního systému. Nejčastěji přidělené dospívajícím.


Obvykle jsou indikovány různé léky

 • Užívání speciálních léků. Je spojena s komplexními patologiemi a poruchami v těle ženy. Může to být akutní zánět, porucha funkce vaječníků, parazitární infekce, uzliny, cystický proces atd..
 • Užívání hormonálních léků. Podle samotných odborníků jde o poslední opatření před chirurgickým zákrokem v těle. Pokud to nepomůže, můžete dále pomoci pouze operativním způsobem..
 • Chirurgický zákrok. Používá se v extrémních případech, kdy existuje ohrožení lidského života. Používá se hlavně k odstranění maligních a benigních nádorů, redukci cyst, korekci vrozených a získaných patologií reprodukčního systému.

Menopauza

Během období zániku reprodukční funkce se pohlavní hormony začínají produkovat v nedostatečném množství. V této fázi života je zpoždění menstruace považováno za normální. Blíže k menopauze úplně zmizí menstruační krvácení. Místo toho je často pozorován hnědý výtok, ve kterém jsou přítomny sraženiny..

Změny v povaze menstruace se někdy považují za normální fyziologický proces. V některých situacích výskyt hnědých sraženin naznačuje vývoj onemocnění. Každá žena potřebuje vědět, jak rozpoznat přirozené změny v těle a umět je odlišit od patologického procesu. Z tohoto důvodu bude možné včas identifikovat onemocnění a zabránit vzniku komplikací.

Proč dochází k hnědému výtoku po menstruaci

Žena by neměla být zastrašována nebo odpuzována takovým přirozeným jevem, jako je menstruace. Samozřejmě pro mnohé to nemusí plynout příliš příjemně. Ale hodně záleží na menstruačním cyklu: reprodukční zdraví, krása kůže a vlasů, stav nervového systému. Proto byste měli být opatrní, pokud se po menstruaci objeví hnědý výtok. Někdy je to norma a někdy je to příznak závažných gynekologických onemocnění..

Kdy je to považováno za normální

U zdravých žen končí menstruace vždy hnědým výtokem, ale neměly by být hojné a páchnoucí. Mohou páchnout jako sražená krev, to je norma. Některé dívky mají také velmi bolestivý den ovulace, který velmi zřídka může být doprovázen malými tmavými skvrnami na spodním prádle. Zjistíte-li, že se jedná o těhotenství, proveďte test po zpoždění menstruace..

Hnědá barva výtoku je spojena s koagulačními procesy. Když krev vytéká z cévy, koaguluje poměrně rychle (4 minuty). Poté krev připomíná želé a mění se na tmavě žlutou. Rozdělením na dvě frakce - koagulovanou sraženinu a kapalnou část plazmy - vychází ve formě světle hnědých sekretů. V další fázi opouští průhledná část plazmy část krve, která již koagulovala. Proto je výtok hustý a rozmazaný..

Menstruace trvá 4–7 dní a gynekologové tvrdí, že hnědý výtok může trvat další 2–3 dny. Není tedy třeba se obávat, zvláště pokud k tomu dochází na pozadí pravidelného menstruačního cyklu. Takové sraženiny se tvoří, protože v posledních dnech menstruace vychází krev stále pomaleji a uvnitř koaguluje, protože se jí podařilo získat tmavý odstín. Měli byste být opatrní, když výtok trvá déle než tři dny..

Příčiny hnědého výboje

Po menstruaci může být tmavý výtok u žen způsoben různými patologiemi. Pokud má výtok štiplavý páchnoucí zápach, který není spojen s krví, může to znamenat vyvíjející se infekční proces v pochvě nebo dutině dělohy a o některých onemocněních.

 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který se vytvořil v děložní vrstvě. Po dlouhou dobu se fibroidy nemusí nijak projevovat, proto je nutné jednou ročně podstoupit komplexní vyšetření těla. U myomu se stává, že se po menstruaci dlouho rozmazává.
 • Rakovina, jako jsou maligní nádory dělohy, pochvy nebo děložního čípku.
 • Polypy. Jedná se o růst na sliznici, který se objevil v důsledku hormonálního narušení. To je často doprovázeno hnědým, páchnoucím výtokem po menstruaci..
 • Sexuální infekce. Mohou vést k tvorbě nahnědlých krevních sraženin. Patogenní flóra může způsobit vnitřní svědění pochvy, změnit strukturu tkání. Epitel se může uvolnit a cévy se stávají tenkými a lámou se. Proto se tvoří hnědý výboj. A také se na intimním místě objevuje velmi nepříjemný zápach, který je dokonce patrný sexuálnímu partnerovi. Navíc v důsledku bakteriálních infekcí může výtok zešednout..
 • Endometritida. Je doprovázena nejen řídkými krevními sraženinami, ale také bolestmi v břiše a dolní části zad, zvyšujícími se slabostmi a horečkou. Nemoc může vést k vážným komplikacím, pokud nenavštívíte lékaře včas. Příčinou tohoto onemocnění je penetrace stafylokoků, streptokoků a pneumokoků. Někdy může dojít k infekci během porodu, diagnostické kyretáže a chirurgického potratu.
 • Endometrióza dělohy. Jedná se o patologickou proliferaci epiteliálních buněk dělohy, což vede k jejímu zesílení. Dívky jsou náchylné k této nemoci. Stojí za to věnovat pozornost takovým známkám endometriózy, jako jsou systematické nepravidelnosti cyklu, neustálé bolesti břicha, silná a dlouhá menstruace, tvorba hnědého mazu do 10 dnů po menstruaci.
 • Eroze dělohy. S erozivní lézí dělohy se často rozmazává tmavě.
 • Perorální antikoncepce. V počátečním období užívání antikoncepce se může objevit tmavý výtok. Je to také možné při dlouhodobém užívání pilulek..
 • Hyperplazie endometria. Pokud se neléčí, může se vyvinout v rakovinu dělohy..
 • Mimoděložní těhotenství. Pokud se vajíčko neimplantuje do dělohy, ale do břišní dutiny, vejcovodu nebo vaječníku, musí být odstraněno chirurgicky. Pokud je mimoděložní těhotenství detekováno včas ultrazvukem, pak to vejcovod zachrání.
 • Ovariální cysta. Kromě tmavého krvavého výtoku musíte věnovat pozornost příznakům, jako je zvýšení břicha, opožděná menstruace, nevolnost a zvracení, časté močení, vysoká tělesná teplota, hormonální nerovnováha (snížený tón hlasu, vzhled hrubých vousů). Bolest a nepohodlí se objevují nejen v bederní oblasti, ale také v sakrální oblasti. Bolest se může objevit náhle při pohlavním styku nebo při intenzivní fyzické námaze.
 • Těhotenství. Pokud došlo k výtoku během ovulace a předtím nebylo nic takového pozorováno, může to znamenat těhotenství. Během tohoto období se endometrium může odlupovat z dělohy v důsledku hormonálních změn, ke kterým dochází v těle..

Pokud žena nekontaktuje gynekologa včas, mohou tato onemocnění vést k neplodnosti a rakovině. Každá žena by proto měla alespoň jednou ročně (nejlépe 2) přijít na konzultaci s gynekologem, i když ji nic neobtěžuje.

Jiné důvody

Ženy potřebují vědět, proč po menstruaci přichází hnědý nebo černý výtok. Nakonec mohou vzniknout z relativně neškodných důvodů. Mohou prodloužit menstruaci o několik dní, což u dívky způsobí úzkost..

 • silný duševní stres;
 • zasedání;
 • dlouhá strava;
 • intimní život během menstruace, zejména na konci;
 • dlouhá procházka v horku během menstruace;
 • příliš horká koupel;
 • užívání léků, které ovlivňují srážení krve;
 • fyzické přepracování;
 • nachlazení, které se shoduje s obdobím menstruace;
 • nesprávné používání antikoncepce.

V takových případech stačí jen mírně upravit životní styl a sledovat změny. Pokud výtok doprovází ženu po 4, 5 dnech nebo dokonce týdnu po menstruaci, začne nepříjemně páchnout a perineální oblast svědí, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Co dělat s tmavým výbojem

Je lepší nehledat příčiny mazání po menstruaci hnědé na vlastní pěst. To je dostatečný důvod k návštěvě gynekologa. Předepíše nezbytná vyšetření a testy, které určí přítomnost patologického procesu. A po konzultaci určí komplexní řešení problému.

Je lepší se zdržet sexuální aktivity po dobu 2-3 dnů před konzultací. Fáze konzultace zahrnují několik manipulací:

 1. Externí vyšetření genitálií a pochvy na gynekologickém křesle. Nebojte se vyšetření: s největší pravděpodobností vám lékař poradí, abyste se uvolnili, a pak bude vše bezbolestné..
 2. K vyloučení zánětlivých procesů ve sliznici dělohy se provádí kolposkopické vyšetření, které detekuje nebo vylučuje místo, kde proudí krev.
 3. Pokud jsou vagina a děložní čípek normální, může lékař předepsat ultrazvuk vejcovodů a dutiny, který může odhalit hyperplazii, novotvar, mimoděložní těhotenství.
 4. Pokud jsou vnitřní orgány v pořádku, jsou předepsány testy moči a krve k detekci hormonálních poruch a infekcí.
 5. Někdy může gynekolog doporučit provést analýzu nádorových markerů, aby se ujistil, že neexistuje tendence k maligním nádorům.
 6. Nejpřesnější metodou diagnostiky gynekologických patologií je laparoskopie.

Taková lékařská vyšetření jsou mnohem přesnější než jednoduchá vyšetření na židli. Pomáhají identifikovat nemoci v raných fázích, pokud se žena dostaví včas.

Proto je pro zdraví reprodukčního systému, dobrý intimní život, dobrou náladu a vzhled prostě nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

Důvody vzniku hnědého výtoku po menstruaci - jak odlišit normu od patologie

Každá druhá dívka se obává hnědého výtoku po menstruaci, který se z různých důvodů začne rozmazávat a může mít nepříjemný zápach. Pokud se vyskytnou bezprostředně po menstruaci, neznamená to poruchy zdraví, a pokud se objeví již na konci kritických dnů, je třeba myslet na patologické procesy v reprodukčním systému ženy.

Co je hnědý výtok po menstruaci

Reprodukční systém je plný mnoha záhad, které někdy děsí ženu. Tmavý výtok po menstruaci je problém, s nímž hledají pomoc na gynekologických klinikách, ale často jsou marné obavy, protože výskyt takového příznaku bezprostředně po skončení menstruace je normou, nikoli patologií. Pokud se spojí specifický zápach, bolest břicha, svědění a pálení - to je důvod, proč si domluvit schůzku s lékařem.

 • Sinusitida - příznaky a léčba u dospělých. Jaká antibiotika a lidové léky se užívají pro sinusitidu
 • Proč je to svědění
 • Jak vařit brokolici

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Hnědý výtok na konci menstruace nastává v důsledku skutečnosti, že krev je vylučována a srážena, má tmavé odstíny a doba menstruace se prodlužuje. Pokud k tomuto jevu dojde po dlouhé době po skončení kritických dnů, je to důvod k obavám. Tento příznak doprovází závažná onemocnění děložní dutiny, jako je endometritida nebo endometrióza..

Tmavý výtok po menstruaci o týden později

Hnědý výtok týden po menstruaci naznačuje vývoj infekčního procesu v děložní dutině nebo v pochvě, hormonální nerovnováhu nebo poruchy v těle jako celku. Pokud se objeví dva týdny po menstruaci, znamená to možnou implantaci oplodněného vajíčka do stěny dělohy (na konci je doprovázeno mikrobiologickým krvácením).

Po menstruaci hnědý výtok s nepříjemným zápachem

Hnědý výtok, ke kterému dochází bezprostředně po menstruaci, je bez zápachu a během menstruace se objeví specifický zápach kvůli krvi. Indikuje připojení patogenů. Patogenní flóru lze nalézt v děložní dutině (s hnisavou metroendometritidou), ve vagině (doprovázené svěděním). Infekce může změnit strukturu a funkci tkání, epitel se ztrácí a cévy se stávají křehkými a propustnými, proto výtok zhnědne..

Hnědý výtok před a po menstruaci

Hnědý výtok je způsoben různými faktory, ale téměř ve všech případech je to známka patologie. Důvody vzniku tmavého obsahu před a na konci menstruace:

 • Antikoncepční použití. Výtok se objevuje v počátečním období užívání antikoncepčních hormonálních léků. Je možné, že se tento příznak může objevit při dlouhodobém užívání a při nouzovém ukončení těhotenství..
 • Přítomnost eroze. Často začíná rozmazávat hnědým výtokem v přítomnosti erozivní léze děložního čípku.
 • Zánět endometria (sliznice) dělohy. Přítomnost endometritidy je doprovázena bolestí v břiše a bederní oblasti, přítomností řídkých krevních sraženin. Pokud není zahájena správná protizánětlivá léčba včas, mohou nastat závažné komplikace..
 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v kterékoli z děložních vrstev. Po dlouhou dobu se to nemusí projevit, proto je nutné podstoupit pravidelná vyšetření (jednou ročně) a sledovat své pocity.
 • Přítomnost polypu. Jedná se o útvar (růst) na sliznici, který se objevuje s hormonální nerovnováhou a je doprovázen nepříjemným hnědým výtokem po menstruaci.
 • U genitálních infekcí mohou patologické příznaky vést ke vzniku krevních sraženin.
 • Onkologie. Výtok po menstruaci hnědý se často vyskytuje v přítomnosti maligních novotvarů dělohy, děložního čípku nebo pochvy.
 • Brambory v Idahu: recepty
 • Pstruh v troubě: recept s fotografií
 • Pletená manikúra - fotografie. Jak krok za krokem udělat krok za krokem kresbu svetru na nehty s gelovým lakem

Když lze nahnědlý výtok považovat za normální

Normálně u zdravých žen končí menstruace hnědým výtokem, ale mohou se objevit den před menstruací. Pokud uprostřed cyklu (menstruace trvá 3-5 dní) dojde k bolestivé ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků), je doprovázeno špinavými hnědými skvrnami na spodním prádle (těhotenství lze určit po zpoždění menstruace). Při použití nitroděložního tělíska Mirena může „rozmazávat“ tmavě hnědými sekrety po dobu jednoho nebo dvou dnů - to je norma.

Jaká je diagnóza

Normu nebo patologii může určit pouze gynekolog, který provede řadu diagnostických vyšetření. Před testováním se nedoporučuje mít sex. Diagnostické kroky:

 1. Externí vyšetření genitálií a pochvy.
 2. Kolposkopické vyšetření děložního čípku (k detekci místa, kde proudí krev, k vyloučení zánětu sliznice).
 3. Pokud jsou děložní čípek a pochva normální, je předepsáno ultrazvukové vyšetření dutiny a vejcovodů (k detekci novotvarů nebo hyperplazie, vyšetření sliznice dělohy, vyloučení mimoděložního těhotenství).
 4. U anatomicky normálních orgánů jsou předepsány testy krve a moči (na přítomnost hormonálních poruch a infekčních agens).

Co lze udělat s výtokem po menstruaci

Nedoporučuje se hledat chronickou příčinu vaginálního výtoku samostatně. Přítomnost tohoto příznaku je důvodem pro radu u gynekologa. Lékař vám předepíše všechny potřebné testy a diagnostické manipulace, protože díky nim můžete určit etiologii patologického procesu. Na základě vyšetření lékař předepíše správnou konzervativní nebo chirurgickou léčbu.

Proč se po menstruaci může objevit hnědý výtok

Menstruace je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému. Cyklická povaha, barva, objem a konzistence výtoku mohou gynekologovi hodně říci o problémech, které dívku trápí. Na základě statistických údajů můžeme dojít k závěru, že alespoň jednou každý zástupce krásné poloviny lidstva diagnostikoval hnědý výtok po menstruaci..

Příběhy, které na tematických fórech oplývají, jsou plné otázek, zda jsou takové rozmazané sraženiny s různou barevnou pigmentací fyziologickou normou. Odkazuje tato symptomatologie na známku patologie v práci orgánů reprodukčního systému? Pojďme na to přijít společně.

Proč je po menstruaci hnědý výtok? Lékaři-gynekologové identifikují několik faktorů, které vyvolávají výskyt takového výtoku. Obvykle lze symptom přičíst jak projevu fyziologické normy, tak důkazům o patologii, která vznikla v práci reprodukčních orgánů. Na základě komentářů odborníků je problematické samostatně identifikovat příčinu výskytu špinění. Podívejme se na nejčastější příčiny hnědého výtoku na konci menstruace..

Když je symptom odkazován na fyziologickou normu

Menstruace

Cyklický výtok trvající tři až deset dní je normální a naznačuje „správnou“ práci reprodukčních orgánů. Hlen s příměsí krve, která je v daném časovém období odmítnuta, se nazývá menstruace. První dva až tři dny jsou charakterizovány nejintenzivnějšími a nejhojnějšími sekrety; ke konci je uvolňovaná látka vzácná a vizuálně připomíná červenou mazaninu.

Ženy si často všimnou přítomnosti odmítnuté látky na konci „oficiálních“ kritických dnů. Tento jev podle lékařů není příznakem onemocnění. Důvodem hnědého výtoku po menstruaci bez nepříjemného zápachu a bolesti je v tomto případě očištění děložní dutiny od sražené menstruační krve. Látka na podložce během této doby může být tmavě hnědá nebo černá..

Hnědé zvýraznění Zvýrazněte skvrnu

Odborníci tvrdí, že takové mazání by mělo skončit do jednoho až tří dnů po menstruaci. Na základě obdržených informací lze vyvodit závěr, že tento případ by neměl vyvolávat vážné obavy a nevyžaduje lékařský zásah s následnou léčbou. Koneckonců to, co se děje, je způsobeno pouze odmítnutím krevních sraženin, které se podařilo srážet před opuštěním děložní dutiny.

Užívání hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce provádí vlastní, přípustné úpravy práce reprodukčního systému ženy. Odborníci tvrdí, že přítomnost hojného hnědého výtoku po menstruaci během jednoho až tří měsíců po zavedení nového léku je fyziologickou normou, která může naznačovat pouze účinnost antikoncepce.

Vezměte prosím na vědomí, že prodloužené vylučování na konci menstruace spojené s příjmem těchto léků znamená odmítnutí léku tělem..

V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který vám zvolí jinou hormonální antikoncepci, nebo ji přestat používat sami.

Ovulace

V době zrání vajíčka, zcela připraveného k oplodnění, se mohou uprostřed cyklu objevit tmavé sekrece. Tento proces není porušením reprodukčních orgánů, naopak naznačuje jejich úplné zdraví..

Vezměte prosím na vědomí, že pokud žena nebo několik dní před ovulací měla pohlavní styk bez užívání antikoncepce, může být prvním důkazem těhotenství tmavě hnědá sekrece, která není spojena s menstruací..

Ale přítomnost slizničních sraženin takové pigmentace po dlouhou dobu může hovořit o nemoci, která ovlivnila pohlavní orgány. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka.

Příznak jako známka patologie

Existuje řada příznaků, které nás nutí uvažovat o tmavém špinění po menstruaci v souvislosti s příznaky patologických procesů vyskytujících se v reprodukčních orgánech ženy. Podle gynekologů je třeba mít na pozoru, pokud je odmítnutí hnědých sliznic doprovázeno:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • nepříjemný zatuchlý zápach.

Za těchto podmínek byste také měli věnovat zvýšenou pozornost příznaku:

 1. Sexuální styk je doprovázen nepříjemnými, bolestivými pocity.
 2. Pacientka neužívá hormonální antikoncepci, ale po menstruaci tmavě hnědý výtok pokračuje.
 3. Od nástupu menopauzy před objevením sraženin s krevním pigmentem uplynul více než rok.
 4. Popsaný příznak je doprovázen ostrou bolestí v dolní části břicha nebo v oblasti rozkroku.
 5. V menstruačním cyklu dochází k náhlým poruchám.

Hnědý výtok po menstruaci může naznačovat možnou přítomnost zánětlivých procesů v děloze, mimoděložního těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob.

Diagnostiku skutečné příčiny toho, co se děje, provádí odborník po vyšetření na gynekologickém křesle a dešifrování výsledků testů získaných v důsledku studia fyziologických tekutin v laboratoři. Níže jsou uvedeny nemoci, které nejčastěji vyvolávají popsaný příznak.

Endometrióza

Vynecháním lékařské terminologie je endometrióza prudkým nárůstem buněk endometria mimo děložní dutinu. Statistiky ukazují, že toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy mladší 30 let. Endometrióza může začít nejen bohatým hnědým výtokem, který pokračuje po skončení menstruace, ale také náhlou bolestí v oblasti třísla. Menstruy s endometriózou procházejí změnami: nebo se stávají hojnými; nebo vzácné; nebo vůbec žádný. Gynekologové tvrdí, že tato patologie nemůže sama zmizet, ale nedostatek včasné léčby může vést k neplodnosti.

Endometritida

Druhé nejčastější onemocnění, které týden po menstruaci vyvolává hnědé výtoky. Toto onemocnění je akutní zánětlivý proces na sliznici dělohy. Endometritida, v rané fázi, může také odhalit chronickou únavu spojenou s bolestivou, „tupou“ bolestí v podbřišku. Akutní forma onemocnění však může projít, aniž by se objevily příznaky, které ji charakterizují. Příčinou výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci je chronický průběh onemocnění..

Pohlavně přenosné nemoci

Připojené patogenní mikroorganismy: chlamydie, herpes virus, ureaplasma a mykoplazma, mění složení normálního hlenu a post-menstruačního toku. Proto po vaší menstruaci přichází hnědý výtok s nepříjemným zápachem. Další informace o vylučování chlamydií se dozvíte v článku na odkazu.

Kromě odmítnutých slizničních sraženin, které mají tmavý odstín a hustou konzistenci, se pohlavně přenosné choroby projevují silným svěděním a pálením v perineu během močení. Mnoho pacientů, kteří čelili tomuto problému, si všimlo, že odmítnutý výtok voní jako shnilá ryba.

Po zjištění tohoto příznaku v sobě byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka a nečekat, až se nemoc změní na chronickou, někdy nevyléčitelnou fázi.

Mimoděložní těhotenství

Nefyziologické umístění plodu je plné vzhledu rozmazaných hnědých sraženin. Gynekologové poznamenávají, že pozdní diagnóza umístění embrya ve vejcovodu nebo břišní dutině je pro ženu extrémně nebezpečná. Tato patologie je plná hojného krvácení, které může začít kdykoli. Pokud máte podezření, že dochází k mimoděložnímu těhotenství, musíte neprodleně vyhledat lékaře.

Hypotyreóza

Tato anomálie je charakterizována nesprávnou funkcí štítné žlázy, což vede k nerovnováze v produkci hormonů. Jedním z hlavních příznaků hypotyreózy je hnědý výtok, který ženu obtěžuje 7 dní po skončení kritických dnů..

Myoma

Děložní myomy jsou benigní výrůstky. Symptomaticky se nádor projevuje krvácením nebo tmavě hnědým výtokem po menstruaci nebo po celou dobu mezi menstruací. Někdy myom vyvolává anamnézu pacienta způsobenou významnou ztrátou krve. Není nutné říkat, že při prvních známkách naznačujících přítomnost nádoru byste měli okamžitě kontaktovat odborníka.

Anovulace

Patologický stav opačný k procesu ovulace. Je to spíše důsledek jiných nemocí, které vyvolávají nepřítomnost menstruace. Anovulace je charakterizována neschopností těla vytvářet příznivé podmínky pro tvorbu vajíčka. Symptomy tohoto onemocnění jsou hnědé rozmazané sraženiny, které byly vyloučeny jeden týden po očekávaných kritických dnech. Taková patologie může projít pouze dlouhou a komplexní léčbou zaměřenou na obnovení všech příslušných funkcí reprodukčního systému..

Cystické útvary

Cysty ovlivňující povrch vaječníků se cítí sekretem, který má jasný „černý“ pigment a projevuje se dva až tři dny po menstruaci. Taková symptomatologie se nemůže objevit „náhodou“ a vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem s následnou léčbou..

Polypy

Přerůstání žlázové části endometria je plné uvolnění hojných černých sraženin jak po skončení kritických dnů, tak během intermenstruačního období. Polypy v děloze jsou často výsledkem akutních zánětlivých procesů, které ovlivnily orgány reprodukčního systému ženy. Eliminovat příčinu výtoku spojeného s růstem části endometria je možné pouze pomocí komplexní terapie.

Lehký postmenstruační výboj

Ponoříme-li se do úvah o kauzálních vztazích v souvislosti s odmítáním hnědých sliznic v pochvě, nelze nezmínit výtok světle hnědé barvy u žen po menstruaci, alarmující pro mnoho žen. Podobné tajemství, zatížené dalšími příznaky, lze přidělit níže uvedeným onemocněním.

Salpingitida

Toto onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem ve vejcovodech. Vzdělávací materiály o gynekologii uvádějí, že kromě aktivního vylučování světelného tajemství je onemocnění charakterizováno štiplavým zápachem. Také v historii pacientů existují odkazy na řezání bolesti v oblasti třísel, slabost a vysokou teplotu..

Vulvovaginitida

Nemoc, která může ve stejné míře způsobit nedostatek a nadměrné množství hygienických postupů. Jedním z nejúčinnějších prostředků k prevenci a léčbě tohoto onemocnění je odmítnutí produktů osobní hygieny obsahujících umělé vonné látky a každodenní mytí intimní oblasti bylinnými infuzí..

Cervikální eroze

Patologický stav charakterizovaný poškozením epiteliální výstelky pochvy. „Vizuální“ eroze se projevuje výskytem tmavě červených útvarů na vnějším povrchu děložního čípku. Je nemožné samostatně určit takovou odchylku, protože diagnóza následovaná potvrzením diagnózy se provádí pomocí speciálních gynekologických zrcadel použitých při vyšetřovacím procesu. Na základě symptomatologie se eroze děložního čípku týká řady onemocnění „latentního“ typu, probíhajících bez rušivých projevů. Mnoho žen se o přítomnosti tohoto onemocnění dozví během rutinního vyšetření odborníkem. Bez ohledu na nepřítomnost výrazného příznaku je třeba si uvědomit, že krvavý výtok, který se obtěžuje po skončení menstruace, může naznačovat výskyt novotvarů charakteristických pro tento patologický proces.

Stručně o hlavní

Odmítnutí sraženin podobných hlenu, které mají jak hnědou, tak bílou pigmentaci, lze stejně připsat fyziologické normě i symptomatologii patologických procesů. Není možné samostatně identifikovat hlavní příčinu. Úplný obraz odrážející procesy probíhající u ženy je možné sestavit pouze na základě výsledků analýz, ultrazvukových dat a gynekologického vyšetření.

Pacient, který si všiml hnědého výtoku po menstruaci, doplněného bolestí nebo ostrým nepříjemným zápachem, by měl okamžitě konzultovat s odborníkem. Je možné, že v této situaci mluvíme o akutním zánětlivém procesu nebo sexuálně přenosné infekci. Přítomnost takových odchylek vyžaduje okamžité zahájení léčby antibiotiky ve spojení s podpůrnou a posilovací terapií.

Snížení počtu krevních destiček u žen je patologický proces, v jehož důsledku klesá koncentrace těchto buněk v krvi. Je třeba poznamenat, že nízká hladina krevních destiček v krvi může být dědičná: příčinou této poruchy je hemofilie.