Proč je po menstruaci hnědý výtok

Hnědý výtok po menstruaci (jednoduše - namazat) není patologie, pokud byly jen pár dní. Tmavý hlen je zbytky sražené krve, která pomalu opouští tělo na konci menstruace.

Další kritické dny by měly začít přibližně za 4 týdny. Pokud však mazanina zbarví prádlo 7 dní po hlavním krvácení, situace signalizuje fyziologické problémy v těle.

Přirozené příčiny hnědého výboje

Ženy si mohou všimnout řídkého hnědého výtoku bez zápachu první a poslední den menstruace. Obvykle by jejich trvání nemělo přesáhnout 3 dny. Dospívající dívky pociťují podobný příznak po celou dobu formování cyklu..

Bláznovství může naznačovat nástup ovulace a výkyvy hormonálních hladin. Z pohlavního ústrojí vychází viskózní hlen s částicemi srážené krve. K ovulaci dochází o 13 až 15 dní dříve, než jste očekávali. Příznak hovoří o zralosti vajíčka.

Další příčiny hnědého výtoku po menstruaci, které se objevily po týdnu:

 • Začátek sexuální aktivity. První pohlavní styk může přispět k zabarvení výtoku neobvyklou barvou..
 • Mikrotrauma stěn pochvy. Intenzivní styk, slabé vzrušení ženy a nedostatečné mazání poškozují vagínu. Následně se na kalhotkách objeví tmavé kapičky krve..
 • Používání antikoncepce. Hormonální náplasti, prsteny a pilulky mohou způsobit hnědý výtok ve vašem menstruačním období. To je však přípustné pouze v prvních měsících užívání jakékoli antikoncepce..
 • Užívání léků. Estrogenové léky a nouzová antikoncepce interferují s cyklem.
 • Provoz nitroděložního tělíska. Pokud je v děložní dutině antikoncepční prostředek, může se kdykoli během cyklu uvolnit temný sekret.

U dospělých žen v menopauze způsobují hormonální změny dlouhá menstruace. Výtok má rozmazaný charakter, vypadá tmavě hnědý nebo černý. Jejich vzhled je vysvětlen zánikem kapacity vaječníků..

Zralé dámy si takové změny mohou všimnout několik let před nástupem menopauzy. Pokud se však celá období náhle zastaví po celý rok, hnědý vaginální výtok bude signalizovat vývoj onemocnění, možná onkologického.

Menstruační nepravidelnosti s hnědými skvrnami trápí ženy kvůli přepracování, stresu, změně klimatu, fyzickému a emočnímu přetížení. Menstruace začíná opožděně, 1 až 2 týdny po předchozím krvácení.

Hnědý výtok po menstruaci jako známka patologie

Pokud hnědý výtok u konkrétní ženy není spojen s výše uvedenými důvody, měla by kontaktovat gynekologa a sdělit jí, co se stane po menstruaci.

Zápach páchnoucí výtok naznačuje aktivitu patogenní flóry, která je lokalizována v děloze nebo pochvě. Infekční proces uvolňuje epitel, ředí krevní cévy a mění strukturu tkání. Hnědý výtok s nepříjemným zápachem a vnitřním svěděním je známkou infekčního onemocnění reprodukčního systému..

Vnímat tmavý odstín vaginální sekrece jako známku patologie je také nutné, pokud:

 1. Špinavý trik vždy vynikne po sexu.
 2. Bolest břicha po pohlavním styku.
 3. Žádná menstruace kvůli menopauze.
 4. Dolní břicho bolí, pochva cítí pálení, svědění, sucho.

Pokud žena sama neví, že se jedná o hnědý výtok, tj. O příznak jaké choroby jsou, když se objeví po menstruaci, musí být vyšetřena na polypy, mimoděložní těhotenství, pohlavní choroby, děložní myomy, endometritidu a endometriózu.

Polypy

Novotvary se tvoří na základě růstu endometria. Velké polypy mohou stoupat nad sliznici dělohy. Polypóza je způsobena hormonální nerovnováhou nebo problémy s oběhem.

Mimoděložní těhotenství

Pokud oplodněné vajíčko nedosáhne do děložní dutiny a je fixováno ve vejcovodu, vaječníku nebo pobřišnici, mírný, zpočátku světle hnědý výtok 1 až 2 týdny po menstruaci je rychle nahrazen skutečným krvácením. Žena cítí ostrou bolest v břiše.

Bez lékařského zásahu může být mimoděložní těhotenství smrtelné.

Pohlavní choroby

Po menstruaci se po infekci pohlavně přenosnými chorobami uvolňuje hnědý slizovitý výtok s velmi nepříjemným zápachem z ženských pohlavních orgánů. Problém nastává v důsledku aktivity patogenů herpes, mykoplazmózy, chlamydií a ureaplasmózy.

Myom dělohy

Patologie ovlivňuje svalovou vrstvu dělohy - myometrium. Děložní myomy jsou běžným gynekologickým onemocněním. Pokud nevíte, proč hnědý výtok přichází po menstruaci, zeptejte se na to svého lékaře. Specialista odpoví, že tmavý maz ve středu cyklu je charakteristický pro děložní myomy..

Endometritida

Stejně časté onemocnění se vyvíjí v endometriu - sliznici dělohy (uvnitř). Endometritida je způsobena stafylokoky, gonokoky, streptokoky, Escherichia coli a dalšími mikroby. Známky akutní endometritidy se projevují mírným zvýšením tělesné teploty, celkovou slabostí a bolestí v podbřišku.

V chronické formě je onemocnění prakticky asymptomatické. Je to hnědý výtok, který umožňuje lékaři podezření na vývoj endometritidy. Pokud se onemocnění neléčí, může vést k polypům..

Endometrióza

V tomto případě endometriální buňky rostou tak, že přesahují dělohu. Endometrióza se vyskytuje u žen ve věku 25-40 let. Pokud se neléčí, vede k neplodnosti. Jasný znak vývoje endometriózy u žen v plodném věku - hnědý výtok po menstruaci za týden.

Když se po menstruaci objeví hnědý výtok v genitálním traktu, může to znamenat hormonální poruchu. Podvod je spojen s nedostatkem progesteronu nebo s hyperprolaktinemií.

Co dělat, když hnědý výtok přijde po menstruaci

Žena nebude schopna samostatně zjistit příčiny hnědého výtoku. Pokud se po menstruaci objevují pravidelně, musíte navštívit lékaře, nechat se otestovat a podstoupit komplexní vyšetření.

Etiologie patologického procesu pomůže specialistovi vyvinout správnou taktiku léčby. Před návštěvou kliniky je zakázáno mít sex.

 • Vyšetření na gynekologickém křesle pomocí zrcadla.
 • Krevní a močové testy. U správně vyvinutých orgánů pomohou indikátory sledovat hormonální poruchy a infekční procesy.
 • Kolposkopie děložního čípku (metoda pomáhá najít místo krvácení a vyloučit zánětlivé onemocnění sliznice).
 • Ultrazvuk břicha (indikováno, pokud jsou pochva a děložní čípek zdravé). Pomocí ultrazvuku se vyšetřuje sliznice dělohy, detekuje se hyperplazie a onkologické změny a je vyloučeno mimoděložní těhotenství.
 • Kyretáž děložní dutiny následovaná histologickým vyšetřením endometria.
 • Biopsie - vyšetření odříznutého kousku dělohy pod mikroskopem.

Pokud se na pozadí zánětlivého onemocnění objeví neobvyklý výtok, pacientovi jsou předepsána antibiotika, imunomodulátory a vitamíny. Léčebnou terapii lze doplnit fyzioterapií. Hormonální poruchy jsou korigovány gestageny nebo estrogeny. V závislosti na fázi cyklu se tyto léky užívají společně nebo samostatně..

Pamatujte, že existuje mnoho důvodů pro hnědé výtoky po skončení menstruace. Někdy jsou vnímáni jako normální, ale častěji mazání naznačuje přítomnost vážné nemoci. Pokud jedna epizoda mazání není nepříjemná nebo dráždivá pro pokožku, není důvod k obavám..

Pokud je však tmavě hnědý výtok po menstruaci doprovázen bolestí v dolní části břicha, nepříjemným zápachem a zhoršením celkové pohody, měli byste kontaktovat kliniku a být vyšetřeni. Na základě diagnostických údajů lékař předepíše racionální léčbu.

Proč se po menstruaci může objevit hnědý výtok

Menstruace je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému. Cyklická povaha, barva, objem a konzistence výtoku mohou gynekologovi hodně říci o problémech, které dívku trápí. Na základě statistických údajů můžeme dojít k závěru, že alespoň jednou každý zástupce krásné poloviny lidstva diagnostikoval hnědý výtok po menstruaci..

Příběhy, které na tematických fórech oplývají, jsou plné otázek, zda jsou takové rozmazané sraženiny s různou barevnou pigmentací fyziologickou normou. Odkazuje tato symptomatologie na známku patologie v práci orgánů reprodukčního systému? Pojďme na to přijít společně.

Proč je po menstruaci hnědý výtok? Lékaři-gynekologové identifikují několik faktorů, které vyvolávají výskyt takového výtoku. Obvykle lze symptom přičíst jak projevu fyziologické normy, tak důkazům o patologii, která vznikla v práci reprodukčních orgánů. Na základě komentářů odborníků je problematické samostatně identifikovat příčinu výskytu špinění. Podívejme se na nejčastější příčiny hnědého výtoku na konci menstruace..

Když je symptom odkazován na fyziologickou normu

Menstruace

Cyklický výtok trvající tři až deset dní je normální a naznačuje „správnou“ práci reprodukčních orgánů. Hlen s příměsí krve, která je v daném časovém období odmítnuta, se nazývá menstruace. První dva až tři dny jsou charakterizovány nejintenzivnějšími a nejhojnějšími sekrety; ke konci je uvolňovaná látka vzácná a vizuálně připomíná červenou mazaninu.

Ženy si často všimnou přítomnosti odmítnuté látky na konci „oficiálních“ kritických dnů. Tento jev podle lékařů není příznakem onemocnění. Důvodem hnědého výtoku po menstruaci bez nepříjemného zápachu a bolesti je v tomto případě očištění děložní dutiny od sražené menstruační krve. Látka na podložce během této doby může být tmavě hnědá nebo černá..

Hnědé zvýraznění Zvýrazněte skvrnu

Odborníci tvrdí, že takové mazání by mělo skončit do jednoho až tří dnů po menstruaci. Na základě obdržených informací lze vyvodit závěr, že tento případ by neměl vyvolávat vážné obavy a nevyžaduje lékařský zásah s následnou léčbou. Koneckonců to, co se děje, je způsobeno pouze odmítnutím krevních sraženin, které se podařilo srážet před opuštěním děložní dutiny.

Užívání hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce provádí vlastní, přípustné úpravy práce reprodukčního systému ženy. Odborníci tvrdí, že přítomnost hojného hnědého výtoku po menstruaci během jednoho až tří měsíců po zavedení nového léku je fyziologickou normou, která může naznačovat pouze účinnost antikoncepce.

Vezměte prosím na vědomí, že prodloužené vylučování na konci menstruace spojené s příjmem těchto léků znamená odmítnutí léku tělem..

V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který vám zvolí jinou hormonální antikoncepci, nebo ji přestat používat sami.

Ovulace

V době zrání vajíčka, zcela připraveného k oplodnění, se mohou uprostřed cyklu objevit tmavé sekrece. Tento proces není porušením reprodukčních orgánů, naopak naznačuje jejich úplné zdraví..

Vezměte prosím na vědomí, že pokud žena nebo několik dní před ovulací měla pohlavní styk bez užívání antikoncepce, může být prvním důkazem těhotenství tmavě hnědá sekrece, která není spojena s menstruací..

Ale přítomnost slizničních sraženin takové pigmentace po dlouhou dobu může hovořit o nemoci, která ovlivnila pohlavní orgány. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka.

Příznak jako známka patologie

Existuje řada příznaků, které nás nutí uvažovat o tmavém špinění po menstruaci v souvislosti s příznaky patologických procesů vyskytujících se v reprodukčních orgánech ženy. Podle gynekologů je třeba mít na pozoru, pokud je odmítnutí hnědých sliznic doprovázeno:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • nepříjemný zatuchlý zápach.

Za těchto podmínek byste také měli věnovat zvýšenou pozornost příznaku:

 1. Sexuální styk je doprovázen nepříjemnými, bolestivými pocity.
 2. Pacientka neužívá hormonální antikoncepci, ale po menstruaci tmavě hnědý výtok pokračuje.
 3. Od nástupu menopauzy před objevením sraženin s krevním pigmentem uplynul více než rok.
 4. Popsaný příznak je doprovázen ostrou bolestí v dolní části břicha nebo v oblasti rozkroku.
 5. V menstruačním cyklu dochází k náhlým poruchám.

Hnědý výtok po menstruaci může naznačovat možnou přítomnost zánětlivých procesů v děloze, mimoděložního těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob.

Diagnostiku skutečné příčiny toho, co se děje, provádí odborník po vyšetření na gynekologickém křesle a dešifrování výsledků testů získaných v důsledku studia fyziologických tekutin v laboratoři. Níže jsou uvedeny nemoci, které nejčastěji vyvolávají popsaný příznak.

Endometrióza

Vynecháním lékařské terminologie je endometrióza prudkým nárůstem buněk endometria mimo děložní dutinu. Statistiky ukazují, že toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy mladší 30 let. Endometrióza může začít nejen bohatým hnědým výtokem, který pokračuje po skončení menstruace, ale také náhlou bolestí v oblasti třísla. Menstruy s endometriózou procházejí změnami: nebo se stávají hojnými; nebo vzácné; nebo vůbec žádný. Gynekologové tvrdí, že tato patologie nemůže sama zmizet, ale nedostatek včasné léčby může vést k neplodnosti.

Endometritida

Druhé nejčastější onemocnění, které týden po menstruaci vyvolává hnědé výtoky. Toto onemocnění je akutní zánětlivý proces na sliznici dělohy. Endometritida, v rané fázi, může také odhalit chronickou únavu spojenou s bolestivou, „tupou“ bolestí v podbřišku. Akutní forma onemocnění však může projít, aniž by se objevily příznaky, které ji charakterizují. Příčinou výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci je chronický průběh onemocnění..

Pohlavně přenosné nemoci

Připojené patogenní mikroorganismy: chlamydie, herpes virus, ureaplasma a mykoplazma, mění složení normálního hlenu a post-menstruačního toku. Proto po vaší menstruaci přichází hnědý výtok s nepříjemným zápachem. Další informace o vylučování chlamydií se dozvíte v článku na odkazu.

Kromě odmítnutých slizničních sraženin, které mají tmavý odstín a hustou konzistenci, se pohlavně přenosné choroby projevují silným svěděním a pálením v perineu během močení. Mnoho pacientů, kteří čelili tomuto problému, si všimlo, že odmítnutý výtok voní jako shnilá ryba.

Po zjištění tohoto příznaku v sobě byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka a nečekat, až se nemoc změní na chronickou, někdy nevyléčitelnou fázi.

Mimoděložní těhotenství

Nefyziologické umístění plodu je plné vzhledu rozmazaných hnědých sraženin. Gynekologové poznamenávají, že pozdní diagnóza umístění embrya ve vejcovodu nebo břišní dutině je pro ženu extrémně nebezpečná. Tato patologie je plná hojného krvácení, které může začít kdykoli. Pokud máte podezření, že dochází k mimoděložnímu těhotenství, musíte neprodleně vyhledat lékaře.

Hypotyreóza

Tato anomálie je charakterizována nesprávnou funkcí štítné žlázy, což vede k nerovnováze v produkci hormonů. Jedním z hlavních příznaků hypotyreózy je hnědý výtok, který ženu obtěžuje 7 dní po skončení kritických dnů..

Myoma

Děložní myomy jsou benigní výrůstky. Symptomaticky se nádor projevuje krvácením nebo tmavě hnědým výtokem po menstruaci nebo po celou dobu mezi menstruací. Někdy myom vyvolává anamnézu pacienta způsobenou významnou ztrátou krve. Není nutné říkat, že při prvních známkách naznačujících přítomnost nádoru byste měli okamžitě kontaktovat odborníka.

Anovulace

Patologický stav opačný k procesu ovulace. Je to spíše důsledek jiných nemocí, které vyvolávají nepřítomnost menstruace. Anovulace je charakterizována neschopností těla vytvářet příznivé podmínky pro tvorbu vajíčka. Symptomy tohoto onemocnění jsou hnědé rozmazané sraženiny, které byly vyloučeny jeden týden po očekávaných kritických dnech. Taková patologie může projít pouze dlouhou a komplexní léčbou zaměřenou na obnovení všech příslušných funkcí reprodukčního systému..

Cystické útvary

Cysty ovlivňující povrch vaječníků se cítí sekretem, který má jasný „černý“ pigment a projevuje se dva až tři dny po menstruaci. Taková symptomatologie se nemůže objevit „náhodou“ a vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem s následnou léčbou..

Polypy

Přerůstání žlázové části endometria je plné uvolnění hojných černých sraženin jak po skončení kritických dnů, tak během intermenstruačního období. Polypy v děloze jsou často výsledkem akutních zánětlivých procesů, které ovlivnily orgány reprodukčního systému ženy. Eliminovat příčinu výtoku spojeného s růstem části endometria je možné pouze pomocí komplexní terapie.

Lehký postmenstruační výboj

Ponoříme-li se do úvah o kauzálních vztazích v souvislosti s odmítáním hnědých sliznic v pochvě, nelze nezmínit výtok světle hnědé barvy u žen po menstruaci, alarmující pro mnoho žen. Podobné tajemství, zatížené dalšími příznaky, lze přidělit níže uvedeným onemocněním.

Salpingitida

Toto onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem ve vejcovodech. Vzdělávací materiály o gynekologii uvádějí, že kromě aktivního vylučování světelného tajemství je onemocnění charakterizováno štiplavým zápachem. Také v historii pacientů existují odkazy na řezání bolesti v oblasti třísel, slabost a vysokou teplotu..

Vulvovaginitida

Nemoc, která může ve stejné míře způsobit nedostatek a nadměrné množství hygienických postupů. Jedním z nejúčinnějších prostředků k prevenci a léčbě tohoto onemocnění je odmítnutí produktů osobní hygieny obsahujících umělé vonné látky a každodenní mytí intimní oblasti bylinnými infuzí..

Cervikální eroze

Patologický stav charakterizovaný poškozením epiteliální výstelky pochvy. „Vizuální“ eroze se projevuje výskytem tmavě červených útvarů na vnějším povrchu děložního čípku. Je nemožné samostatně určit takovou odchylku, protože diagnóza následovaná potvrzením diagnózy se provádí pomocí speciálních gynekologických zrcadel použitých při vyšetřovacím procesu. Na základě symptomatologie se eroze děložního čípku týká řady onemocnění „latentního“ typu, probíhajících bez rušivých projevů. Mnoho žen se o přítomnosti tohoto onemocnění dozví během rutinního vyšetření odborníkem. Bez ohledu na nepřítomnost výrazného příznaku je třeba si uvědomit, že krvavý výtok, který se obtěžuje po skončení menstruace, může naznačovat výskyt novotvarů charakteristických pro tento patologický proces.

Stručně o hlavní

Odmítnutí sraženin podobných hlenu, které mají jak hnědou, tak bílou pigmentaci, lze stejně připsat fyziologické normě i symptomatologii patologických procesů. Není možné samostatně identifikovat hlavní příčinu. Úplný obraz odrážející procesy probíhající u ženy je možné sestavit pouze na základě výsledků analýz, ultrazvukových dat a gynekologického vyšetření.

Pacient, který si všiml hnědého výtoku po menstruaci, doplněného bolestí nebo ostrým nepříjemným zápachem, by měl okamžitě konzultovat s odborníkem. Je možné, že v této situaci mluvíme o akutním zánětlivém procesu nebo sexuálně přenosné infekci. Přítomnost takových odchylek vyžaduje okamžité zahájení léčby antibiotiky ve spojení s podpůrnou a posilovací terapií.

Důvody vzniku hnědého výtoku po menstruaci - jak odlišit normu od patologie

Každá druhá dívka se obává hnědého výtoku po menstruaci, který se z různých důvodů začne rozmazávat a může mít nepříjemný zápach. Pokud se vyskytnou bezprostředně po menstruaci, neznamená to poruchy zdraví, a pokud se objeví již na konci kritických dnů, je třeba myslet na patologické procesy v reprodukčním systému ženy.

Co je hnědý výtok po menstruaci

Reprodukční systém je plný mnoha záhad, které někdy děsí ženu. Tmavý výtok po menstruaci je problém, s nímž hledají pomoc na gynekologických klinikách, ale často jsou marné obavy, protože výskyt takového příznaku bezprostředně po skončení menstruace je normou, nikoli patologií. Pokud se spojí specifický zápach, bolest břicha, svědění a pálení - to je důvod, proč si domluvit schůzku s lékařem.

 • Na co je užitečný vitamin e v kapslích? Výhody vitaminu e pro ženy a muže
 • Recept na Sinabon Buns
 • Polévka z cuketového pyré - recepty s fotografiemi

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Hnědý výtok na konci menstruace nastává v důsledku skutečnosti, že krev je vylučována a srážena, má tmavé odstíny a doba menstruace se prodlužuje. Pokud k tomuto jevu dojde po dlouhé době po skončení kritických dnů, je to důvod k obavám. Tento příznak doprovází závažná onemocnění děložní dutiny, jako je endometritida nebo endometrióza..

Tmavý výtok po menstruaci o týden později

Hnědý výtok týden po menstruaci naznačuje vývoj infekčního procesu v děložní dutině nebo v pochvě, hormonální nerovnováhu nebo poruchy v těle jako celku. Pokud se objeví dva týdny po menstruaci, znamená to možnou implantaci oplodněného vajíčka do stěny dělohy (na konci je doprovázeno mikrobiologickým krvácením).

Po menstruaci hnědý výtok s nepříjemným zápachem

Hnědý výtok, ke kterému dochází bezprostředně po menstruaci, je bez zápachu a během menstruace se objeví specifický zápach kvůli krvi. Indikuje připojení patogenů. Patogenní flóru lze nalézt v děložní dutině (s hnisavou metroendometritidou), ve vagině (doprovázené svěděním). Infekce může změnit strukturu a funkci tkání, epitel se ztrácí a cévy se stávají křehkými a propustnými, proto výtok zhnědne..

Hnědý výtok před a po menstruaci

Hnědý výtok je způsoben různými faktory, ale téměř ve všech případech je to známka patologie. Důvody vzniku tmavého obsahu před a na konci menstruace:

 • Antikoncepční použití. Výtok se objevuje v počátečním období užívání antikoncepčních hormonálních léků. Je možné, že se tento příznak může objevit při dlouhodobém užívání a při nouzovém ukončení těhotenství..
 • Přítomnost eroze. Často začíná rozmazávat hnědým výtokem v přítomnosti erozivní léze děložního čípku.
 • Zánět endometria (sliznice) dělohy. Přítomnost endometritidy je doprovázena bolestí v břiše a bederní oblasti, přítomností řídkých krevních sraženin. Pokud není zahájena správná protizánětlivá léčba včas, mohou nastat závažné komplikace..
 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v kterékoli z děložních vrstev. Po dlouhou dobu se to nemusí projevit, proto je nutné podstoupit pravidelná vyšetření (jednou ročně) a sledovat své pocity.
 • Přítomnost polypu. Jedná se o útvar (růst) na sliznici, který se objevuje s hormonální nerovnováhou a je doprovázen nepříjemným hnědým výtokem po menstruaci.
 • U genitálních infekcí mohou patologické příznaky vést ke vzniku krevních sraženin.
 • Onkologie. Výtok po menstruaci hnědý se často vyskytuje v přítomnosti maligních novotvarů dělohy, děložního čípku nebo pochvy.
 • Jak se rychle zbavit otoku obličeje a očí
 • Léčba katarakty bez chirurgického zákroku léky
 • Paměťové pilulky

Když lze nahnědlý výtok považovat za normální

Normálně u zdravých žen končí menstruace hnědým výtokem, ale mohou se objevit den před menstruací. Pokud uprostřed cyklu (menstruace trvá 3-5 dní) dojde k bolestivé ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků), je doprovázeno špinavými hnědými skvrnami na spodním prádle (těhotenství lze určit po zpoždění menstruace). Při použití nitroděložního tělíska Mirena může „rozmazávat“ tmavě hnědými sekrety po dobu jednoho nebo dvou dnů - to je norma.

Jaká je diagnóza

Normu nebo patologii může určit pouze gynekolog, který provede řadu diagnostických vyšetření. Před testováním se nedoporučuje mít sex. Diagnostické kroky:

 1. Externí vyšetření genitálií a pochvy.
 2. Kolposkopické vyšetření děložního čípku (k detekci místa, kde proudí krev, k vyloučení zánětu sliznice).
 3. Pokud jsou děložní čípek a pochva normální, je předepsáno ultrazvukové vyšetření dutiny a vejcovodů (k detekci novotvarů nebo hyperplazie, vyšetření sliznice dělohy, vyloučení mimoděložního těhotenství).
 4. U anatomicky normálních orgánů jsou předepsány testy krve a moči (na přítomnost hormonálních poruch a infekčních agens).

Co lze udělat s výtokem po menstruaci

Nedoporučuje se hledat chronickou příčinu vaginálního výtoku samostatně. Přítomnost tohoto příznaku je důvodem pro radu u gynekologa. Lékař vám předepíše všechny potřebné testy a diagnostické manipulace, protože díky nim můžete určit etiologii patologického procesu. Na základě vyšetření lékař předepíše správnou konzervativní nebo chirurgickou léčbu.

Po menstruaci přichází hnědý výtok - co to je?

Bohužel není možné přesně určit příčinu výtoku hnědého nebo světle hnědého odstínu bez údajů ze zkoušek, vizuálního vyšetření, informací o gynekologické a obecné klinické anamnéze. Důležitými aspekty jsou přítomnost počtu potratů, porod, povaha menstruačního cyklu, jeho trvání a stav během aktivní fáze menstruace. Existuje mnoho důvodů, které by mohly vyvolat výtok po menstruaci.

  • Příčiny hnědého výtoku po menstruaci
  • Výtok - možný příznak onemocnění

Příčiny hnědého výtoku po menstruaci

Lékaři podmíněně rozlišují patologické a fyziologické výtoky. Na pozadí absolutního zdraví ženy není třeba se obávat epizodického výtoku 3-7 dní po menstruaci. Mezi přirozenými příčinami, které nejsou nebezpečné pro zdraví ženy, se rozlišují tyto:

stagnace menstruační krve (je to způsobeno hnědým nebo tmavě hnědým odstínem);

první sexuální kontakt a několik dalších;

užívání perorálních kontraceptiv, spirál, nošení hormonální náplasti;

mikrotrauma pochvy během intenzivního sexuálního styku, zejména na pozadí nedostatku vzrušení;

metody nouzové antikoncepce;

lékařské nebo instrumentální potraty;

těhotenství ve stadiu připojení embrya ke stěnám dělohy.

K výboji u žen v jakémkoli věku může dojít při dlouhých letech, změně časových pásem, aklimatizaci v nové zemi. Stres, přepracování, emoční nestabilita mohou také vyvolat krvácení po menstruaci atypického odstínu. Léčba z těchto důvodů je symptomatická. Například když dojde k bolesti, užívají se léky proti bolesti, je předepsán ochranný režim a odpočinek. Tělo se rychle zotaví a výtok se zastaví.

Patologie je prokázána výskytem častého (asi 2-3 měsíce) výtoku týden po menstruaci, který je doprovázen následujícími podmínkami:

vzhled výtoku po pohlavním styku:

suchost, pálení a nesnesitelné svědění v pochvě;

bolestivost v dolní části břicha různé intenzity;

ukončení menstruace, časná menopauza;

bolest při pohlavním styku s partnerem.

Pokud se po menstruaci objeví týden hnědý výtok, spojí se nepříjemný zápach, změní se struktura hlenu, pak je to signál těla o různých poruchách. Tmavý výtok v kombinaci s výše uvedenými příznaky je důvodem pro kontaktování gynekologa.

Normální vaginální hlen by neměl ztmavnout, zhnědnout nebo zčernat, s výjimkou posledních dnů aktivní fáze menstruačního cyklu. Je to způsobeno oddělením zbytků sražené krve.

Výtok - možný příznak onemocnění

Tak proč jinak existuje výtok? Vzhled tmavého výtoku týden po menstruaci může naznačovat přítomnost problémů v reprodukčním systému ženy, vývoj patologií v pánevních orgánech. Mezi hlavní nemoci s takovými příznaky patří:

Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zánětem slizničních struktur děložní stěny. Exacerbaci může doprovázet vysoká horečka, bolest v podbřišku blíže k ohanbí, pocit neustálé únavy a bezmoci. S chronologií patologického procesu mohou jakékoli známky zcela chybět, kromě hnědého nebo světle hnědého slizničního výtoku.

Endometrióza. Patologie je charakterizována proliferací buněk endometria, která vyvolává tvorbu nádoru v děložní dutině. Benigní nádor je často doprovázen prodlouženou menstruací, prodlouženým špinením po menstruaci, bolestivostí nejasné lokalizace.

Hyperplastické procesy. Při prodloužené progresi endometriózy se benigní nádor často stává maligním. Progresivní dělení buněk endometria je neustále doprovázeno hnědými sekrety. Výtok zahrnuje mrtvé endometrium a krevní sraženiny.

Pohlavní patologie. Mezi nemoci, které vyvolávají hnědý výtok, patří genitální herpes, mykoplazma, ureaplasma, chlamydie. Obvykle je takový výboj bez zápachu, struktura může být srážená, heterogenní.

Mimoděložní těhotenství. Připojení vajíčka na atypické místo narušuje jeho vývoj, vyvolává hnědý výtok, silnou bolest. Běžnými místy připojení jsou vejcovody nebo břicho.

Lékařská antikoncepce. Perorální antikoncepce s nesprávným užíváním narušují hormonální pozadí, vedou k porušení menstruačního cyklu, ke změně jejich četnosti výskytu.

Důsledky těchto nemocí přispívají nejen k rozvoji neplodnosti, ale také k dalším podmínkám:

snížená sexuální touha;

porušení menstruačního cyklu;

přetrvávající hormonální poruchy;

Léčba onemocnění začíná po návštěvě gynekologa, který odebírá biologické vzorky pro diferenciální diagnostiku.

Mezi další nemoci, které mohou ovlivnit barvu výtoku několik dní po menstruaci, patří infekční onemocnění genitálií, ledvin a močových cest, polypy v děložní dutině, cystické léze vaječníků a tvorba onkogenních buněk. Všechna onemocnění mají vážné důsledky pro reprodukční funkci žen. Když procesy probíhají, mnoho z nich přispívá k rozvoji neplodnosti, krvácení, život ohrožujících onkologických nádorů. Někdy barva vaginálního výtoku může mít černý odstín..

Preventivní prohlídky nejméně dvakrát ročně, doporučení specialistům na jakékoli rušivé porušení mohou zabránit rozvoji nebezpečných patologií i ve stadiu jejich vzniku.

Normální a patologické varianty hnědého výtoku po menstruaci a co dělat na základě příznaků

Může dojít k hnědému výtoku po menstruaci?

Vylučovací systém v ženském těle funguje pod vlivem hormonů. Po celý cyklus mění vaginální sekrece svůj odstín a konzistenci. Krvavý výtok je považován za charakteristický znak menstruace. Jsou výsledkem snížené hladiny progesteronu v těle. Normálně by takový výboj měl mít šarlatový, růžový nebo tmavě červený odstín. V posledních dnech menstruace mohou zhnědnout. Je možné určit, zda je nahnědlý výtok po menstruaci patologií až po gynekologickém vyšetření.

Důležité! Denní množství krve vylučované během menstruace je 80 - 150 ml.

Když se není čeho bát

Neexistuje žádný důvod k obavám, pokud se několik dní rozmazává hnědé, objem výtoku je zanedbatelný a nejsou žádné další příznaky špatného zdraví žen.

Hnědý výtok se může objevit doslova v předvečer menstruačního krvácení, to znamená, že jsou jakýmsi předzvěstí samotné menstruace. To je způsobeno určitou nekonzistencí v odmítnutí vnitřního povrchu děložní sliznice v jejích různých částech

. To lze považovat pouze za samostatnou vlastnost, která nevyžaduje léčbu..

Pokud se po menstruaci objeví hnědá mastnota, ale také neexistuje žádná další symptomatologie, lze to vysvětlit zvláštnostmi fungování systému srážení krve. V procesu měsíčního děložního krvácení dělá ženské tělo vše pro minimalizaci ztráty krve

. Ve výsledku se zvyšuje množství a aktivita všech koagulačních faktorů - krevní sraženiny jsou silnější a viskóznější, krev má tmavší barvu. Tuto situaci je třeba považovat za přirozenou obranu, která nevyžaduje léčbu..

Pokud žena pravidelně užívá perorální antikoncepci, jsou pozorovány určité hormonální změny, v důsledku čehož jsou po menstruaci, zejména uprostřed cyklu, zaznamenány špinění. Není třeba rušit antikoncepci, upravovat jejich dávku, pokud nedojde k nepohodlí

. Pouze v případě velkého objemu výtoku nebo jejich prodloužené povahy je nutné drogu zrušit nebo zvolit jiný způsob antikoncepce.

U dívek, ve stádiu tvorby menstruačního cyklu, dochází k nepravidelnému krvácení, stejně jako vzhled rozmazaného výtoku z genitálního traktu v neobvyklém čase. V takovém případě je nutné sledovat a konzultovat lékaře, pokud se objem a doba trvání takového krvácení zvýší.

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Práce vylučovacího systému je vždy spojena s vnitřními procesy. Důvody rozmazání po menstruaci mohou být jak fyziologické, tak patologické. V prvním případě je změna barvy výtoku způsobena oxidací menstruační krve pod vlivem kyslíku. Z tohoto důvodu má výboj hnědý odstín. Pokud je příznak doprovázen nepříjemným zápachem, svěděním a bolestmi v břiše, může být příčina výtoku patologická. Faktory vyvolávající vzhled hnědých mazanic zahrnují:

 • endometrióza;
 • mimoděložní těhotenství;
 • poškození vaginální sliznice;
 • přítomnost polypů v děloze;
 • infekční choroby;
 • hyperplazie dělohy;
 • myom;
 • ohyb děložního čípku.

Hnědý výtok po menstruaci několik dní

Lékaři ne vždy považují hnědý výtok na konci menstruace za odchylku. Pokud trvají jen několik dní a nezpůsobují nepohodlí, není třeba se obávat. Takové vypouštění obvykle označuje konec kritických dnů. Malé množství krve může stagnovat v malé pánvi v důsledku patologie struktury dělohy, například při ohýbání. Krev má čas se srážet. Z tohoto důvodu má tmavý odstín..

Hnědý výtok 5 dní po menstruaci

Vzhled krve 4-5 dní po skončení menstruace je vážným důvodem k návštěvě lékaře. Takový výtok není spojen s menstruací. Odchylka může být doprovázena následujícími příznaky:

 • nepříjemný zápach;
 • bolest břicha;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • přítomnost sraženin;
 • pálení a svědění v pochvě.

Za určitých okolností dochází k hnědému výtoku v důsledku prasknutí folikulu. Pokud se krev objeví 5 dní po menstruaci, mluvíme o časné ovulaci. V důsledku prasknutí stěn folikulu jsou poškozeny krevní cévy. To má za následek uvolnění několika kapek krve. V okamžiku, kdy ovulační tekutina proudí do břišní dutiny, si žena všimne bolesti břicha.

Špinění po menstruaci po dobu jednoho týdne

Postmenstruační skvrna trvající jeden týden je nejčastěji pozorována u endometriózy. Onemocnění je doprovázeno abnormálním růstem endometria mimo dělohu - na konečníku, vejcovodech a močovém měchýři. Mezi důvody jeho vzhledu patří:

 • chirurgický zákrok;
 • porušení produkce hormonů;
 • tvorba ohniska zánětu v pánevních orgánech;
 • dědičná predispozice.

Faul týden po menstruaci

Tvorba patologického procesu může být indikována tmavým výtokem po menstruaci, který se objevil o týden později, což naznačuje vznik patologického procesu. Mohou se objevit v důsledku nedostatku hormonů nebo v důsledku zánětlivého procesu. Takové vypouštění není normou. K identifikaci příčiny jejich vzniku se provádí gynekologické vyšetření. V boji proti zánětu jsou ženě předepsána antibiotika a v případě hormonální nerovnováhy perorální antikoncepce.

Hnědý výtok 10 dní po menstruaci

Výtok po menstruaci je hnědý a objevuje se po 10 dnech. K určení důvodu jejich vzhledu by žena měla věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • objem vypouštění;
 • čich;
 • Barva;
 • doprovodné příznaky.

Hnědé sraženiny po menstruaci jsou známkou zánětu nebo ohýbání dělohy. V tomto případě nemůže menstruační krev během kritických dnů úplně vyjít. Kroutí se a ztmavne a poté vynikne po celý cyklus. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, příčinou je eroze nebo jiné útvary na stěnách pochvy.

Hnědý výtok po menstruaci po 2 týdnech

Pokud je žena zcela zdravá, může to znamenat připojení embrya k děložní dutině. Tento jev se nazývá implantační krvácení. Obvykle se objevuje 7-12 dní po ovulaci. Implantace nepředstavuje žádné nebezpečí pro budoucí těhotenství.

Jak zjistit: výboj je normální nebo ne?

Vzhled sliznice z pochvy je běžným fyziologickým rysem genitálií. Barva hlenu je odlišná: od světlé, téměř průhledné až po mírně nažloutlou, mléčnou. Odstín a konzistence výtoku je u každého organismu individuální, ale odchylka od standardního vzorku naznačuje přítomnost onemocnění v těle. Co by měla být zdravá tekutina z pochvy??

Normální indikátory

Přípustný objem hlenu za den je 50 mg. Současně žena nepociťuje nepohodlí, bolest, svědění. Přidělené prostředky by měly být:

 • průhledná nebo matná bílá;
 • nemají vůni;
 • nezpůsobují podráždění;
 • není doprovázeno svěděním, pálením, bolestí.

V době ovulace (dva týdny po menstruačním cyklu) je přípustné zvýšení objemu sekrecí sliznic. Prevalence vlhkosti v tomto období je přijatelným jevem..

Při provádění testů na mikroflóru musíte věnovat pozornost počtu leukocytů. Za normální výsledek čistého vaginálního nátěru se považuje až 5 leukocytů na jedno zorné pole. Při bakteriologické inokulaci by měly převládat laktobacily.

Důležité! Pokud dojde k porušení v genitální oblasti, pak expirace získají čokoládovou barvu. Taková pigmentace znamená, že v hlenu převládají krvavé nebo krvavé inkluze. Ve většině případů je zdraví škodlivý a vyžaduje léčbu..

Známky patologického výtoku

Vaginální výtok, který je příznakem onemocnění, se v medicíně nazývá leukorea. Porušení expirace je jedním z hlavních důvodů, proč ženy navštěvují gynekologa. Změna barvy hlenu je zdraví škodlivá, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • výtok pokračuje po dlouhou dobu, v jakékoli dny, bez ohledu na menstruaci;
 • vysoká teplota;
 • pálení, bolest v pochvě;
 • brnění v bederní oblasti;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • potíže s močením;
 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • hnis;
 • odtoky jsou velké sraženiny.

Kterýkoli z těchto příznaků naznačuje přítomnost onemocnění v těle. Včasné vyšetření pomůže určit správnou diagnózu, předcházet komplikacím a vyléčit patologii v úsporném režimu.

Hnědý vaginální výtok se vyskytuje z mnoha důvodů. Jsou spojeny s infekčními problémy, možnou přítomností maligních nádorů a řadou dalších poruch. Podle dostupných klinických příznaků, barvy hlenu a laboratorních testů se určuje jedna nebo druhá patologie.

Druhy špinění po menstruaci

Povaha vaginálních sekrecí je považována za odraz práce ženských reprodukčních orgánů. Chcete-li včas odhalit problémy, musíte věnovat pozornost barvě, konzistenci a vůni menstruačního toku. Výsledky pozorování se doporučuje zapsat do samostatného poznámkového bloku. Tyto informace pomohou lékaři stanovit správnou diagnózu..

Existuje několik typů špinění. Podle stínu jsou rozděleny do následujících typů:

 • temný;
 • světle hnědá;
 • žluto-hnědá;
 • Černá;
 • hnědý.

Pozornost se také věnuje konzistenci vaginálních sekretů. Může být vodnatý, slizký, pěnivý nebo sražený. Za normálních okolností by jakékoli inkluze v menstruační krvi neměly úplně chybět..

Tmavý výtok po menstruaci

Hnědý výtok po menstruaci je často způsoben závažným zánětem dělohy. Jeho výskyt je vyvolán stagnujícími procesy nebo infekčními chorobami. Léčba se provádí v nemocničním prostředí. Zahrnuje následující:

 • užívání antibakteriálních látek;
 • návštěva fyzioterapeutických postupů;
 • sanitace genitálního traktu;
 • užívání antispazmodik;
 • užívání imunomodulátorů a vitamínových doplňků.

Pozornost! Chronický zánětlivý proces často způsobuje neplodnost.

Světle hnědý výtok po menstruaci

Light daub je v normálním rozsahu, pokud netrvá déle než 2 dny. Představuje zbytky endometria vytvořeného v předchozím cyklu. U některých žen dochází k výtoku před další menstruací. To se nepovažuje za patologii. Světlá barva kvůli nízké koncentraci krve ve vaginálním mazivu.

Žluto-hnědý výtok po menstruaci

Nažloutlý odstín vaginální sekrece se objevuje s vývojem infekčních onemocnění, která mohou být infikována intimní komunikací. Mezi jejich původce patří:

 • chlamydie;
 • houby candida;
 • trichomonas;
 • gardnerella;
 • papilomavirus;
 • gonokoky.

Za účelem identifikace patogenních mikroorganismů se provádí stěr a krevní test. Současně s patologickým mazáním se může objevit silné svědění, nepohodlí v břiše a nepříjemný zápach. U infekčních onemocnění je léčba zvolena v závislosti na patogenu. Proto je přísně zakázáno užívat léky bez konzultace s gynekologem..

Černý výboj

Černá látka je jedním z mnoha příznaků gynekologických onemocnění. Pokud se objeví v poslední den menstruace a netrvá déle než 24 hodin, nemusíte budit. Krev ztmavne v důsledku srážení během průchodu genitálním traktem. V ostatních případech černý výboj naznačuje přítomnost následujících patologií:

 • eroze;
 • mykoplazmóza;
 • zánět;
 • endometritida;
 • polypy;
 • poškození sliznice po operaci.

Hnědý výtok po menstruaci, bez zápachu

Výsledkem rozpadu bakterií je nepříjemný zápach. Indikuje vývoj infekce. Hnědá vaginální sekrece bez zápachu se vyskytuje u hormonálních poruch, zánětů neinfekční povahy, nádorových útvarů a různých poškození reprodukčních orgánů. Příležitostný výskyt hnědého mazanice bez zápachu je přijatelný.

Hnědý výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem

Pokud vaše menstruace končí hnědým výtokem doprovázeným odpudivým zápachem, musíte zaznít poplach. Tyto příznaky jsou charakteristické pro genitální infekce. Vůně může být kyselá, hnilobná nebo rybí. Kyselý zápach naznačuje vývoj kandidózy. V tomto případě je výtok hustý, jako tvaroh. Vůně shnilých ryb se projevuje bakteriální vaginózou nebo trichomoniázou. Pro gardnerelózu je charakteristická hnilobná vůně.

Diagnostické metody

Gynekolog vyšetří pacientku a provede s ní rozhovor. Žena by měla říct, jaký druh výtoku má, jejich barvu, přítomnost zápachu, v jaké fázi cyklu a s jakou frekvencí vznikají, aby odborník mohl zjistit, co to znamená.

Během vyšetření gynekolog pomocí zrcadla vizuálně identifikuje změny na sliznici. Bude také schopen detekovat erozi nebo zánět. K určení mikroflóry a detekci infekce, bakterií a jiných patogenních mikroorganismů je bezpodmínečně odebrán nátěr.

V případě potřeby se používají další diagnostické metody. Ultrazvuk ukazuje jakékoli poruchy ve vývoji dělohy a dalších orgánů: endometritida, polycystika, fibroidy atd. Obecné testy krve a moči pomáhají identifikovat zánět, kontrolovat rovnováhu hormonů.

Probíhají další studie:

 • kolposkopie - vyšetření sliznice speciálním přístrojem, který pomocí zvětšení umožňuje zkoumat její strukturu a změny;
 • biopsie - studie buněk odebraných z podezřelého místa;
 • histologie - analýza endometriální tkáně po kyretáži.

Příčiny hnědého výtoku po menstruaci

Povaha a objem vylučované krve mohou naznačovat příčinu patologického procesu. Může to být fyziologické nebo patologické. Z fyziologických důvodů pro změny v práci vylučovacího systému není léčba nutná. Patologické příčiny identifikuje a eliminuje gynekolog.

Fyziologický

Pokud se rozmazává po dlouhou dobu po menstruaci, není vůbec nutné, aby záležitost byla vážně nemocná. Mezi fyziologické důvody tohoto jevu patří:

 • vedlejší účinek při OK nebo nošení cívky;
 • těhotenství;
 • ovulační syndrom;
 • důsledek chirurgického zákroku;
 • implantační krvácení;
 • vystavení stresovým situacím.

V poporodním období je prodloužené vypouštění krve z genitálií považováno za naprosto normální. Takový výtok se nazývá lochia. Trvají 5-8 týdnů. Pokud krev nepřestane proudit 2 měsíce po porodu, měla by žena navštívit lékaře. V tomto případě existuje vysoké riziko vstupu infekce do dělohy..

Patologické

Atypický výtok je charakteristickým příznakem gynekologických onemocnění. Nejčastěji mazání po menstruaci naznačuje přítomnost endometriózy. Hřeben se objeví nejen po skončení kritických dnů, ale také uprostřed cyklu. Je schopen zintenzivnit se během pohlavního styku. Mezi další patologické příčiny krvavého nátěru patří:

 • myom;
 • polypy;
 • pohlavní choroby;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zánětlivý proces;
 • mechanické poškození;
 • erozivní formace.

Příčiny rozmazání po menstruaci po 40 letech

Hnědá látka uvolněná po menstruaci u žen v dospělém věku naznačuje nástup menopauzy. Tento proces je doprovázen poklesem hladiny estrogenu. Proto se menstruační cyklus stává nepravidelným. Kromě krvavého výtoku jsou pozorovány následující příznaky:

 • návaly horka;
 • zvýšená nervozita;
 • snížená sexuální touha;
 • ztráta výkonu;
 • přibývání na váze;
 • vaginální suchost.

Během menopauzy je předepsán příjem biologických doplňků na bázi přírodních estrogenů. Patří mezi ně léky "Klimadinon", "Estrovel", "Remens" a "Climaxan". Svíčky jsou také předepsány, aby pomohly obnovit strukturu vaginální sliznice - "Vagikal", "Tsikatridina", "Klimaktol-Antican".

Normální vaginální výtok u žen

Sliznice ženských pohlavních orgánů neustále funguje a vylučuje přirozené mazání. Povaha vaginálního výtoku se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Následující jsou považovány za normální sekrece:

 • První polovina cyklu. Bílý, slabý výboj. V prvních několika dnech po skončení menstruace je povoleno zbytkové hnědé „rozmazání“.
 • Ovulační období, uprostřed cyklu. Hlenovitá, průhledná, protahovací hmota. Může to připomínat želé nebo vaječný bílek a během této doby získá takovou konzistenci..
 • Druhá polovina cyklu po ukončení ovulace. Malý krémový výboj.
 • Před menstruací. Konzistence výtoku připomíná želé a může získat růžový nebo hnědý odstín..
 • Nástup menstruace. Šarlatový nebo purpurový výtok, který může být tenký nebo obsahovat malé sraženiny odloučeného endometria.

Pokud se povaha výtoku, jeho množství nebo vůně změní, doporučuje se ženě okamžitě vyhledat lékaře, aby zjistil příčinu. Pacient často potřebuje komplexní vyšetření, protože nemoci různých orgánových systémů mohou ovlivnit práci genitální oblasti.

Jak přestat rozmazávat po menstruaci

Hnědý hlen nebo šmouhy po menstruaci vyžadují okamžitou léčbu. Provádí se předběžná diagnostika. Zahrnuje návštěvu ultrazvukového vyšetření, odebrání nátěru a krevní test na infekce. Podle výsledku je vybrána nejvhodnější terapie.

Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky. U gynekologických onemocnění se nejčastěji předepisuje metronidazol, doxycyklin nebo ofloxacin.

V případě kandidózy je indikováno použití antifungálních léků. Nejoblíbenější svíčky jsou „Terzhinan“, „Clotrimazole“, „Hexicon“ nebo „Polygynax“.

Hormonální nerovnováha se koriguje perorálními kontraceptivy. Pokud má žena pokles progesteronu, je jí předepsán přípravek „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“. S rozvojem menopauzy jsou předepsány doplňky stravy a hormonální látky, které eliminují projevy krizového období.

Ložiska endometriózy jsou diagnostikována a odstraněna během operace. Nejčastěji se provádí laparoskopie, během níž se neprovádějí žádné řezy v břišní dutině. Je obvyklé kauterizovat erozi až po porodu. Mladé dívky nemusí léčit novotvar.

Rada! Odvar z kopřivy pomáhá vyrovnat se s velkým krvácením. Mělo by se však užívat nejdéle 3 dny..

Léčba a prevence

Taktika léčby závisí na diagnóze. Pokud výtok pokračuje po určitou dobu po menstruaci nebo je narušen obvyklý cyklus, provede se hormonální terapie. Pokud jsou změny způsobeny antikoncepčními pilulkami, nahradí je lékař.

K léčbě nemocí jsou předepsány antibiotika, protizánětlivé, antihistaminika, prostředky k potlačení vývoje hub, ke zvýšení imunity. Chcete-li obnovit mikroflóru, někdy stačí změnit stravu, zavést do denního menu jogurty.

Po dobu léčby musíte přestat kouřit a snížit spotřebu alkoholických nápojů. Terapie, mytí antiseptiky je často součástí terapie. Abyste se zbavili benigních a maligních novotvarů, je nutná kyretáž nebo chirurgický zákrok.

Je nemožné se chránit před všemi nemocemi, ale je nutné snížit pravděpodobnost jejich výskytu. Stačí dodržovat řadu preventivních opatření:

 • Denní praní. V tomto případě je nutné provádět pohyby zepředu dozadu, aby mikroby z konečníku nevnikly do pochvy.
 • Při sexu s příležitostným partnerem používejte kondomy.
 • Mějte pravidelného sexuálního partnera. To významně snižuje riziko infekce a získávání pohlavně přenosných nemocí..
 • Systematicky navštěvujte gynekologa pro rutinní vyšetření. Je prokázáno, že žena s pravidelným sexuálním životem navštěvuje lékaře jednou za šest měsíců (alespoň jednou za rok).
 • Používejte hormonální antikoncepci podle pokynů a pod dohledem gynekologa.
 • Při plánování těhotenství vyhledejte radu odborníka.
 • Pokud je to možné, odmítněte potrat a operaci.
 • Zlepšit imunitu - vést zdravý životní styl, jíst správně, sportovat.

Načítání...
Sdílej se svými přáteli!

Kdy navštívit lékaře

Vzhled hnědého výtoku týden po menstruaci je důvodem pro návštěvu gynekologa. Ale v některých případech je to nepraktické. Další příznaky vám pomohou rozhodnout, zda musíte navštívit lékaře. Bez konzultace s gynekologem se neobejdete v následujících případech:

 • výskyt nepříjemného zápachu z pochvy;
 • silná bolest v dolní části břicha nebo v močové trubici;
 • celkové zhoršení zdraví;
 • přítomnost sraženin, pěny, hnisu nebo vloček ve výtoku;
 • velká ztráta krve.

Známky nemoci s vypouštěním tmavých odstínů

K rozlišení mezi patologií a normou je nutné identifikovat zjevné příznaky odchylek:

 • Hustý hnědý výboj. Když na prádle zůstane skvrna o průměru více než 1,5-2 cm;
 • Shnilý, shnilý, shnilý nebo jakýkoli jiný urážlivý zápach;
 • Svědění;
 • Selhání cyklu, bolestivé a prodloužené období;
 • Bolest při pohlavním styku, stejně jako v dolní části břicha, po stranách;
 • Zvýšení teploty;
 • Kontaktní krvácení.

Jak probíhá léčba

Léčba je předepsána lékařem po úplném vyšetření pacienta. K určení diagnózy předepíše lékař následující studie:

 • Ultrazvuk genitálií;
 • nátěr bakteriální kultury;
 • biomateriál pro histologii;
 • biopsie;
 • dárcovství krve a moči.

Poté, co lékař určí diagnózu, je pacientovi předepsána vhodná léčba. Existují následující hlavní metody:

 • Vitaminoterapie, lidové léky, doplňky stravy. U mírných onemocnění reprodukčních orgánů je ženě předepsáno jemné ošetření, které zahrnuje komplex vitamínů a účinných látek. Musí „nastartovat“ správné fungování endokrinního systému. Nejčastěji přidělené dospívajícím.


Obvykle jsou indikovány různé léky

 • Užívání speciálních léků. Je spojena s komplexními patologiemi a poruchami v těle ženy. Může to být akutní zánět, porucha funkce vaječníků, parazitární infekce, uzliny, cystický proces atd..
 • Užívání hormonálních léků. Podle samotných odborníků jde o poslední opatření před chirurgickým zákrokem v těle. Pokud to nepomůže, můžete dále pomoci pouze operativním způsobem..
 • Chirurgický zákrok. Používá se v extrémních případech, kdy existuje ohrožení lidského života. Používá se hlavně k odstranění maligních a benigních nádorů, redukci cyst, korekci vrozených a získaných patologií reprodukčního systému.

Hyperplazie a malignita

Fenomény, které vznikají v důsledku přítomnosti patologických procesů v genitáliích:

 1. Hyperplazie endometriální vrstvy - nadměrné množení benigních nebo maligních buněk, v důsledku čehož se tvoří nádory.
 2. Malignita - transformace benigní nebo zdravé tkáně na maligní.

Nejčastěji se vyskytují v klimakterickém období a jsou příčinou těžkých období po 40 letech. V této době je fyziologie ženy charakterizována neustálým poklesem sekrece. Navíc se mění jeho odstín - ztmavne. Proto s růžovým, šarlatovým menstruačním tokem, který trvá déle a objevuje se častěji, je nutné podstoupit vyšetření k vyloučení novotvarů.

Když znamení označuje patologii

Příčinou rozmazání po menstruaci mohou být patologické změny ve fungování orgánů reprodukčního systému. Často jsou systematické a zatížené nepříjemnými pocity v oblasti třísel, horečkou, nepříjemným zápachem a bolestivostí v oblasti vaječníků. Závažnost a frekvence alarmujících příznaků přímo závisí na průběhu onemocnění a možnosti přechodu onemocnění do chronického stadia.

Gynekologové identifikují několik onemocnění, která mohou po ukončení menstruace vyvolat výskyt odmítnuté tekutiny, která má rozmazaný charakter. Tyto zahrnují:

 1. Hormonální poruchy.
 2. Endometrióza.
 3. Endometritida.
 4. Polypy (hyperplastické procesy v endometriu).
 5. Maligní novotvary.
 6. Mimoděložní těhotenství.
 7. Cervikální eroze.
 8. Spontánní ukončení těhotenství (potrat).

Podívejme se blíže na nejčastější důvody odmítnutí postmenstruačních sekrecí, které mají rozmazaný charakter..

Endometrióza

Fokální chronické onemocnění charakterizované proliferací endometria v genitáliích. Tato patologie je charakteristická výlučně pro ženy v reprodukčním věku. Špinění, odmítnuté po skončení kritických dnů, není jediným příznakem endometriózy. Odborníci identifikují řadu příznaků, jejichž diagnóza vážně nutí člověka přemýšlet o přítomnosti tohoto onemocnění. Tyto zahrnují:

 1. Zvýšení množství vylučované sekrece z menstruace do menstruace.
 2. Dlouhodobá přítomnost špinavého tajemství po skončení kritických dnů.
 3. Anémie, jak je stanoveno vizuálními výsledky a výsledky testů.
 4. Růžový výtok, který se objeví týden po skončení kritických dnů.

Endometrióza je diagnostikována pánevním vyšetřením a ultrazvukem. Chronické stádium nemoci, zhoršené souběžnými zánětlivými procesy, může vyžadovat hysteroskopické vyšetření. Zbavení zarostlých ložisek endometria se provádí kauterizací. Přečtěte si o důsledcích operace a o tom, kolik výboje po hysteroskopii jde, v článku na odkazu.

Endometritida

Zánětlivý proces doprovázený hnisavými novotvary. Epicentrum léze je podle odborníků lokalizováno na sliznicích děložního čípku. Chronické stádium vývoje onemocnění postihuje hlubší epiteliální vrstvy a může vést k ženské neplodnosti.

Symptomatologie onemocnění je různorodá a neomezuje se výhradně na přítomnost hnědých sekretů, které mají tendenci se rozmazávat několik dní po ukončení menstruace. Příznaky naznačující přítomnost endometritidy zahrnují:

 1. Nepříjemný, těžký, shnilý zápach v odmítnuté sekreci, přítomnost tmavě hnědého výtoku během menstruace a v intermenstruačním období.
 2. Výtok je doprovázen tažnou bolestí způsobenou akutním zánětlivým procesem.
 3. Zvýšení tělesné teploty bez zjevného důvodu.
 4. Pocit slabosti, opakující se závratě.

Nalezení takových příznaků u sebe vyžaduje okamžité odvolání ke specialistovi!

Léčba endometritidy zahrnuje jak antibiotickou terapii, tak imunomodulační léky. Ženy, které čelí podobnému onemocnění, hovoří o potřebě terapie v nemocničním prostředí pro podávání drog intramuskulárně a neustálého sledování pomocí testů. Je přísně zakázáno užívat léky nebo upravovat terapeutický kurz sami! Pro rychlou a účinnou léčbu musíte přísně dodržovat doporučení gynekologa.

Ovulační dysfunkce

Ovariální dysfunkce je onemocnění, které se vyvíjí s hormonální nerovnováhou, která je charakterizována nezralými vaječnými buňkami, a proto během ovulačního období nevstupuje do břišní dutiny.

V takové situaci se žluté tělísko, které vylučuje pohlavní hormony, netvoří. Výsledkem je nerovnováha, při které vrstva endometria nepřestane růst před regulací, stane se příliš. V tomto ohledu je menstruace bez ovulace delší a hojnější, často se objevuje opakovaná menstruace nebo hnědé skvrny..

Nejčastější důvody

Výtok z genitálního traktu hnědé barvy není nejčastěji důvodem k obavám, pokud neexistují žádné jiné známky změny stavu ženského těla. Žena by neměla cítit bolest, svědění v perineu nebo nepříjemný zápach výtoku. V tomto případě je špinění špinění variantou normy..

Špinavý hnědý výtok může být známkou porodnické a gynekologické patologie:

 • endometrióza;
 • endometritida;
 • hyperplastické procesy endometria, například polypy;
 • mimoděložní těhotenství;
 • normální těhotenství ve stadiu spontánního ukončení nebo ve stadiu implantace;
 • maligní novotvary.

Pouze odborník může konečně navigovat v situaci, vypracovat individuální plán nezbytné léčby. Žena v jakémkoli věku by měla podstoupit gynekologické vyšetření plánovaným způsobem a za přítomnosti alarmujících příznaků - neplánovaně.

Co dělat

Když je namazání považováno za normu, není třeba podnikat žádné proaktivní kroky k jeho odstranění. Pokud výtok trvá dostatečně dlouho, lze ho snížit pomocí lidových prostředků. Seznam bylin používaných v gynekologii pro menstruaci:

Pokud samoléčba nedává pozitivní výsledek a mazanice je bohatá a nepříjemně voní, bude nutná pomoc kvalifikovaného gynekologa. To je jasný příznak vážné nemoci. V tomto případě je bezpodmínečně nutné podstoupit léčbu, která pomůže předcházet negativním následkům. Pokud je mazanina způsobena zánětem, je nutné vypít antibakteriální léky, vitamíny a další látky. Pokud je příčinou hormonální nerovnováha, jsou předepsány estrogeny nebo gestageny.

Výtok, ke kterému dochází mezi obdobími, může naznačovat možné krvácení. To znamená, že děložní čípek není zcela uzavřen, což je jasná odchylka od normy. Pokud nebudete věnovat pozornost příznaku včas, může se operace v budoucnu stát nevyhnutelnou. Někdy je hnědý výtok způsoben zmeškaným těhotenstvím. Toto však může zkontrolovat pouze lékař. Po potvrzení diagnózy bude ke kontrakci dělohy nutné další čištění nebo léčba.

Zdraví žen vyžaduje neustálou pozornost a pečlivé zacházení a je důležité okamžitě odstranit jakékoli odchylky. Jakékoli narušení ovlivňuje produkci hormonů, což vede k předčasnému stárnutí. Proto, když se objeví tmavě hnědý výtok, nebuďte příliš líní jít na gynekologa. Děloha reaguje na jakékoli změny v těle. Povaha výtoku se může změnit na pozadí nemocí, které nemají nic společného s genitáliemi. A pouze odborník může určit příčinu porušení. Včasná léčba pomůže předcházet komplikacím a normalizovat reprodukční systém.

Na recepci u gynekologa si ženy často stěžují na hnědý výtok po menstruaci. Tento příznak může naznačovat přítomnost patologických procesů v těle. K určení příčiny odchylky je nutné podstoupit řadu diagnostických postupů. Mezi ně patří dodávka testů, ultrazvuk a vyšetření gynekologem.

U dětí a dospívajících

Poprvé se hnědý výtok může objevit u novorozených dívek ve 4-5 dnech života. Jedná se o fyziologický stav zvaný sexuální krize..

Vyskytuje se pod vlivem prudkého poklesu hladiny estrogenu po narození. Sexuální krize je pozorována u 70% novorozenců a indikuje normální adaptaci dítěte. Netrvá déle než 2 dny a nevyžaduje speciální ošetření. Objem uvolněné krve obvykle nepřesahuje 2 ml.

Pokud si matka všimla hnědého výtoku na spodním prádle předškolní dívky, musíte myslet na osobní hygienu dítěte. Zanedbání vodních procedur, nepohodlné spodní prádlo, enterobiáza vedou k rozvoji vulvitidy a vulvovaginitidy.

Vyznačují se zvýšením množství výtoku, výskytem nepříjemného zápachu, zarudnutím vulvy a intenzivním svěděním. Dítě nedobrovolně narovnává své kalhotky, fidgety. Denní a noční spánek je narušen, stává se neklidným, úzkostlivým při častém probuzení.

Při silném svědění dívka bude česat problémové oblasti. To někdy vede ke vzniku malých kapek krve na spodním prádle..

Před pubertou mohou být příčiny krvácení následující:

 • zánětlivá onemocnění (vulvitida a vulvovaginitida);
 • cizí tělesa ve vagině;
 • trauma a násilí;
 • velmi zřídka - nádory.

Ve vzácných případech může dojít ke krvácení v důsledku příjmu velkého množství estrogenu do těla. Mohou to být léky na tablety užívané bez požadavku matky, stejně jako vaginální krémy s estrogenem (například při léčbě synechie).

Během tvorby menstruačního cyklu v prvním roce po menarché může být výskyt špinění výtoku variantou normy.

Ale následně krvavé, postupně se zvyšující výtoky uprostřed cyklu u dívek charakterizují juvenilní děložní krvácení. Jejich důvody mohou být:

 • Porucha folikulogeneze, která vede k nedostatečné ovulaci a prodloužené perzistenci folikulů.
 • Dlouhodobá dysregulace cyklických změn endometria a aktivace fibrinolýzy.

Lehký postmenstruační výboj

Ponoříme-li se do úvah o kauzálních vztazích v souvislosti s odmítáním hnědých sliznic v pochvě, nelze nezmínit výtok světle hnědé barvy u žen po menstruaci, alarmující pro mnoho žen. Podobné tajemství, zatížené dalšími příznaky, lze přidělit níže uvedeným onemocněním.

Salpingitida

Toto onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem ve vejcovodech. Vzdělávací materiály o gynekologii uvádějí, že kromě aktivního vylučování světelného tajemství je onemocnění charakterizováno štiplavým zápachem. Také v historii pacientů existují odkazy na řezání bolesti v oblasti třísel, slabost a vysokou teplotu..

Vulvovaginitida

Nemoc, která může ve stejné míře způsobit nedostatek a nadměrné množství hygienických postupů. Jedním z nejúčinnějších prostředků k prevenci a léčbě tohoto onemocnění je odmítnutí produktů osobní hygieny obsahujících umělé vonné látky a každodenní mytí intimní oblasti bylinnými infuzí..

Cervikální eroze

Patologický stav charakterizovaný poškozením epiteliální výstelky pochvy. „Vizuální“ eroze se projevuje výskytem tmavě červených útvarů na vnějším povrchu děložního čípku. Je nemožné samostatně určit takovou odchylku, protože diagnóza následovaná potvrzením diagnózy se provádí pomocí speciálních gynekologických zrcadel použitých při vyšetřovacím procesu. Na základě symptomatologie se eroze děložního čípku týká řady onemocnění „latentního“ typu, probíhajících bez rušivých projevů. Mnoho žen se o přítomnosti tohoto onemocnění dozví během rutinního vyšetření odborníkem. Bez ohledu na nepřítomnost výrazného příznaku je třeba si uvědomit, že krvavý výtok, který se obtěžuje po skončení menstruace, může naznačovat výskyt novotvarů charakteristických pro tento patologický proces.

Stručně o hlavní

Odmítnutí sraženin podobných hlenu, které mají jak hnědou, tak bílou pigmentaci, lze stejně připsat fyziologické normě i symptomatologii patologických procesů. Není možné samostatně identifikovat hlavní příčinu. Úplný obraz odrážející procesy probíhající u ženy je možné sestavit pouze na základě výsledků analýz, ultrazvukových dat a gynekologického vyšetření.

Pacient, který si všiml hnědého výtoku po menstruaci, doplněného bolestí nebo ostrým nepříjemným zápachem, by měl okamžitě konzultovat s odborníkem. Je možné, že v této situaci mluvíme o akutním zánětlivém procesu nebo sexuálně přenosné infekci. Přítomnost takových odchylek vyžaduje okamžité zahájení léčby antibiotiky ve spojení s podpůrnou a posilovací terapií.

Adenomyóza

Adenomyóza dělohy je zánět v těle dělohy, při kterém slizniční vrstva roste přes ochrannou tkáň do svalu. Onemocnění je podobné endomitrióze (vyznačuje se abnormální proliferací endometria). Proto, abychom pochopili rozdíl mezi endometriózou a adenomyózou, doporučujeme přečíst si o této problematice další informace..

Tato patologie může být po dlouhou dobu asymptomatická, ale její hlavní projev se považuje za mazání po menstruaci hnědé barvy, která může být černá.

MainNeurologyDizziness Jaký je důvod pro závratě během menstruace a jak tento problém vyřešit?Vývoj polo-mdloby související s odtokem krve z mozkových buněk u žen je často spojen s menstruačním cyklem.