Jaký by měl být výtok po menstruaci

Výtok před nebo po menstruaci ženy často mate. Ne každý ví, který výtok po menstruaci je normální a který naznačuje poruchu v těle..

Vaginální sekrece mohou být různých barev - od červené a hnědé až po bezbarvé, bílé a dokonce žlutozelené. Kromě toho se může lišit konzistence. Měli byste také věnovat pozornost možnému zápachu a přítomnosti doprovodných příznaků ve formě podráždění, zarudnutí vnějších pohlavních orgánů, svědění nebo bolesti..

 1. Norma
 2. Výtok po menstruaci
 3. Když je patologie
 4. Po pohlavním styku
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Preventivní opatření

Norma

Normálně vaginální sekrece nezpůsobují u ženy žádné nepohodlí. Nemělo by to cítit, hořet nebo svědit..

Nepříjemný zápach téměř vždy naznačuje přítomnost infekce, protože v těle se množí patogenní bakterie.

Je třeba vzít v úvahu období ženského cyklu, které přímo ovlivňuje povahu vaginálního výtoku..

Normální vaginální výtok, při kterém se žena nemusí bát, je možný v následujících situacích:

 • během ovulace (přibližně 14. den cyklu) - bezbarvá, slizká a vejčitá bílá, možné malé krevní pruhy;
 • ve druhé polovině cyklu a před menstruací - hustá, krémová, s bílým odstínem;
 • po sexu - transparentní, s bílým nebo žlutým odstínem, s malými sraženinami (pokud se dostane sperma);
 • s menstruací - krvavá, se zvyšující se intenzitou;
 • při nošení dítěte - lehká, tekutá konzistence, bez zápachu a nezpůsobuje podráždění;
 • při ochraně hormonálními pilulkami - hnědý odstín během prvních měsíců po požití.

Výtok po menstruaci

Na konci menstruace se zvyšuje srážlivost krve, výtok je řídký a tmavě hnědý. To vše je při nepřítomnosti zápachu normální..

Když se objeví zápach, měli byste neprodleně navštívit lékaře a nechat si otestovat přítomnost latentních genitálních infekcí - chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza, stejně jako cytomegalovirus, herpes virus nebo přítomnost gardnerelly..

Pokud žena pozoruje špinění nějakou dobu po menstruaci nebo menstruace trvá déle než týden, má smysl zkontrolovat těhotenství. Příznaky, jako jsou tyto, mohou naznačovat ektopii.

Když je patologie

S určitými problémy jsou možné následující typy vaginálních sekretů:

 • Krvavý se šarlatovým odstínem - možné vaginální mikrotrhliny, eroze děložního čípku, cervicitida a těhotenství (s hrozbou ukončení).
 • Bílý výtok po menstruaci se sraženou konzistencí se zakysanou vůní - pravděpodobně kandidóza nebo, jak se také říká, drozd.
 • Bílý výtok po menstruaci, bez zápachu, hlenovitý nebo průhledný s bílými pruhy - příčina je v děložním čípku. Podobný příznak je možný u takových onemocnění ženského reprodukčního systému, jako je cervicitida, eroze.
 • Zelená, žlutozelená, bublinková konzistence - známka infekcí postihujících pohlavní ústrojí.
 • Bílé se šedým nebo zeleným odstínem, s rybím zápachem - s největší pravděpodobností vývoj vaginální dysbiózy.
 • Hojné nebo skrovné, zelené nebo žluté - příznak akutního nebo chronického průběhu adnexitidy, přítomnost bakteriální infekce, zánět vejcovodů.
 • Hnisavý se zeleným nádechem, hustý, obsahující hlen - často naznačuje přítomnost hnisavé cervicitidy.
 • Ichor, vodnatý výtok po menstruaci růžový, nepříjemný zápach - často projev chronické endocervicitidy nebo chronické endometritidy.
 • Hnědé špinění během těhotenství je známkou oddělení placenty nebo vajíčka.
 • Tmavé skvrny nějakou dobu po skončení menstruace - naznačují patologii v děloze.
 • S velkými krevními sraženinami během menstruace - v přítomnosti nitroděložního tělíska, porušení procesů srážení krve nebo s patologií dělohy, jako je ohýbání.

Po pohlavním styku

Během sexuálního kontaktu s mužem žena v důsledku vzrušení vylučuje průhledné slizniční tajemství. Jedná se o přírodní mazivo, které je normou..

Během plnohodnotného pohlavního styku, kdy se spermie dostane do pochvy, je hojný bílý hustý výtok s nepříjemným zápachem. Takto je pochva zbavena mužské tekutiny. Pokud současně dojde k špinění, stojí za to vyšetřit na přítomnost eroze krčku nebo mikrotrhlin.

Pokud se několik dní po pohlavním styku objeví žluté, bílé, šedé nebo nazelenalé výtoky, které páchnou po zápachu, můžete mít podezření na genitální infekci. Přidružené příznaky - bolest během sexu, svědění a pálení v pochvě, stejně jako močová trubice.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se žena obává výtoku, který se jí zdá abnormální, doprovázený patologickými příznaky, je lepší okamžitě se poradit s gynekologem.

V takových situacích je předepsáno vyšetření ve formě krevních testů, testů moči a rozmazání, ultrazvuku, tomografie a dalších. Při výskytu samotného výtoku žádný lékař neurčí správnou diagnózu.

Pokud je během vyšetření zjištěno onemocnění nebo infekce, lékař předepíše léčbu. Může to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky, různé fyzioterapie.

Co je příčinou bolestivých období? Přečtěte si článek o bolesti během menstruace a doprovodných symptomech, příčinách algomenorey u žen, dospívajících a nulipárních dívek a také o způsobech léčby bolestivých období.

Proč máte menstruaci dvakrát za měsíc? Důvody podle odkazu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo problémům s prací ženského reprodukčního systému a vzniku patologických výtoků, stojí za to dodržovat preventivní opatření:

 • dodržovat hygienu - denní praní, směr při praní pouze zepředu dozadu;
 • mít sex s jedním partnerem - riziko genitálních infekcí je sníženo;
 • pokud jsou přítomny příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže udržet zdraví žen a zbavit se nepříjemných problémů..

Na videu o výtoku po menstruaci

Bílý výtok po menstruaci: norma a patologie

Příčinou vaginálního výtoku jsou biochemické reakce v reprodukčních orgánech. Jejich povaha se mění v závislosti na fázi cyklu na pozadí hormonálních charakteristik těla. Různé odchylky od normy způsobují úzkost, protože to může naznačovat přítomnost patologie. Obvykle po kritických dnech je výtok nažloutlý a v malém množství však hnědý, zelený nebo bílý výtok po menstruaci vypadá neobvykle, v takovém případě byste se měli poradit s odborníkem.

Míra vybíjení

Výtok u žen po menstruaci je spojen se změnou množství progesteronu a estrogenu. Hlen se tvoří v děloze - je hlavní složkou sekrecí. Ihned po menstruaci mají hlenovité sekrety hustou konzistenci, kvůli jejich hustotě nemohou spermie proniknout dovnitř do vajíček a oplodnit je. A také tyto hleny chrání dělohu před bakteriemi a mikroorganismy.

Za normálních okolností nejsou hojné, bělavě žluté barvy, vůně je mírně kyselá kvůli vysokému obsahu laktobacilů v pochvě. Jak se blíží ovulace, hlen se ztenčuje a příliš se neroztahuje, podobně jako vaječný bílek.

Na konci ovulace se obsah vagíny zvyšuje a konzistence se stává vzácnější. To je nezbytné pro proces hnojení.

Známky rychlosti výtoku po menstruaci:

 • jejich objem se pohybuje od 1 ml do 4 ml denně;
 • barva by měla být od průhledné po bílou se sotva nažloutlým odstínem;
 • vůně by prakticky neměla být cítit, může být kyselá;
 • by měl vypadat jako želé.

Leucorrhoea po menstruaci nezpůsobuje svědění a nepohodlí v genitáliích. Každý organismus je však individuální, takže barva a objem vaginálního hlenu se mohou mírně lišit..

Tolerance

Mezi přípustnými odchylkami je možné rozmazání hnědého hlenu po dobu dvou až čtyř dnů. Mohou být výsledkem užívání antikoncepce nebo instalace spirály. Projeví se během tří cyklů. Se správným výběrem léků bude mazanice vyhovět. Pokud ne, musíte kontaktovat gynekologa a změnit lék na něco jiného.

Malé příměsi krve po dobu 10-14 dnů po kritických dnech se také nepovažují za odchylku. Ovulační nečistoty nejsou nebezpečné, vstupují do pochvy z folikulu, který během cyklu praskl.

U dospívajících je juvenilní krvácení považováno za normu. Protože až po několika letech bude cyklus obnoven a bude pokračovat podle plánu.

Příčiny patologií

V případě, že se ze špatného krvácení vyvinulo krvácení, je nutná pomoc lékaře. Jinak se proces vyvine do anémie..

Známky přítomnosti patologie jsou:

 • Pokud se po skončení kritických dnů objeví pěna, tvaroh nebo tekutá leukorea.
 • Množství běžného objemu se významně zvýšilo.
 • Přítomný mimořádně nepříjemný zápach.
 • Barva Daub zelená, hnědá, šarlatová nebo šedá.
 • Výskyt silného svědění, podráždění nebo pálení v perineu.

Taková znamení narušují celý cyklus. Důvodem mohou být poruchy spojené s hormonálními hladinami, onemocnění reprodukčních a endokrinních orgánů. Stejně jako stres, úzkost a trauma. Hormonální poruchy se objevují na pozadí léčby neplodnosti, komplikací způsobených silnou menopauzou, stejně jako menstruačních potíží, nemocné štítné žlázy a hypofýzy..

Zánětlivá onemocnění mohou vyvolat trauma genitálií a infekci během potratu nebo porodu. Ohniska zánětu jsou možná také u sexuálně přenosných nemocí..

Leucorrhoea a jejich příznaky

Leucorrhoea se vyskytuje u takových patologií:

 • Kandidóza. Během drozdů mění houba normální výtok. Stávají se tekutou konzistencí a připomínají tvarohovou hmotu. Současně se obává silné svědění a kyselý zápach..
 • V důsledku dysbiózy dochází k poruše složení mikroflóry v důsledku nekvalitní sprchy, špatné hygieny a používání antibiotik. Leucorrhoea získává shnilý zápach, šedý vzhled, pěny.
 • Cukrovka, problémy s pankreasem a štítnou žlázou. Při narušení metabolických procesů se objeví lepkavý bílý výtok, který dráždí reprodukční orgány.
 • Pokud dojde k adhezi v děloze nebo je diagnostikována ohyb krku, pak se začne shromažďovat hlen, mezitím se v nich množí bakterie a zvyšuje se hladina leukocytů. Z tohoto důvodu se po menstruaci objeví silný výtok zakalené a bílé barvy s velmi nepříjemným zápachem..
 • Příčinou hnisavého výtoku po menstruaci může být zánět vaječníků, endometritida a vulvitida..

Při jakémkoli nestandardním výboji byste měli konzultovat lékaře a zjistit příčinu jejich vzhledu. Je obzvláště důležité věnovat pozornost vzhledu pěny, sraženin nebo hnisu. Protože se jedná o příznaky patologie. A čím dříve zahájíte léčbu, tím větší máte šance na rychlé uzdravení..

Jaký by měl být výtok po menstruaci: norma a patologie

Výtok po menstruaci je u každého zástupce nežného pohlaví. Díky tomu je ženský pohlavní trakt vyčištěn, což brání vstupu infekce. Někdy však barva, vůně a další příznaky doprovázející hlen svědčí o nemoci. Proto je důležité pochopit, které tajemství je charakteristické pro zdravý reprodukční systém a které naznačuje odchylku od normy..

Výtok po menstruaci

Po skončení menstruace se vylučuje děložní čípek. Za normálních okolností by to mělo být silné, řídké, bílé (řekněme žlutý odstín) se sotva znatelnou kyselou vůní. Takové sekrece plní ochrannou funkci a brání cizím mikroorganismům dostat se do dělohy. Oddělená látka získává barvu díky epitelu a leukocytům a vůně kvůli laktobacilům.

Během ovulace normální sekrece připomíná surový vaječný bílek.

Hlavní příčiny výboje

Viskózní výtok po menstruaci chrání dělohu před infekcí blokováním růstu a šíření škodlivých mikroorganismů. Zvlhčují také vaginální sliznici a zabraňují jejímu vysychání. Hlen působí jako lubrikant a chrání ženské pohlavní orgány před poškozením, například při sexu.

A více vodnatého a hojného výtoku během ovulace pomáhá spermiím dostat se do vajíčka a zajistit prostředí nezbytné pro oplodnění..

Podle neobvyklého výtoku se specifickou barvou nebo zápachem lze rozpoznat počínající onemocnění. Absence vaginálních sekrecí je však známkou vážné patologie, která musí být léčena..

Známky normálního vybití

Normální výtok po menstruaci je sporý, průhledný nebo bělavý, připomínající želé. V předvečer ovulace, uprostřed menstruačního cyklu, je výtok průhledný, tekutější a táhnoucí se.

Ve druhé části cyklu se sliznice opouštějící reprodukční orgány podobá hustému krému, zvyšuje se každý den. Ráno po nechráněné intimitě se z pochvy hojně uvolňuje bílá tekutina..

Brown daub je přijatelný několik dní po menstruaci nebo první měsíce na začátku užívání antikoncepčních pilulek.

Malé množství krve přidané do hlenu po 1–2 týdnech po menstruaci se nepovažuje za odchylku. Dostane se do tajemství kvůli prasknutí folikulu. Jedná se o fyziologický proces, který nepředstavuje žádnou hrozbu.

Nepříjemný zápach, svědění nebo pálení nejsou při běžném výboji běžné.

Příznaky patologií

Špinavý hnědý hlen uprostřed cyklu je příznakem hormonální nerovnováhy, odtržení placenty nebo plodu v rané fázi vývoje u těhotných žen a jiných nebezpečných onemocnění, která rozhodně vyžadují léčbu.

 1. Krvácení po menstruaci nebo trvání menstruace je více než týden - příznaky mimoděložního těhotenství.
 2. Zelenavý nebo žlutý výtok po menstruaci naznačuje infekci, erozi nebo zánět pohlavních orgánů.
 3. Vzhled bílého sraženého tajemství s pronikavým kyselým zápachem naznačuje drozd nebo kandidózu.
 4. Pěnová zelená nebo žlutozelená barva - projev infekce reprodukčních orgánů.
 5. Zelenavý nebo šedý výtok po menstruaci, který má rybí vůni, naznačuje vaginální dysbiózu.
 6. Silný zelený hnisavý hlen je známkou hnisavé cervicitidy.

Tekutý růžový výtok z reprodukčního systému s nechutným zápachem je nejčastěji známkou chronické endometritidy nebo endocervicitidy..

Cervikální eroze

Výboj během eroze může být bílý nebo bezbarvý s bělavými skvrnami před kritickými dny. Krvavý výtok v předvečer menstruace také naznačuje erozi děložního čípku..

Toto onemocnění je také signalizováno nepříjemnými pocity během období intimity. Někdy po fyzické námaze se malé množství krve smísí s leucorrhoea.

Eroze, která vznikla na pozadí zánětu genitálií, se projevuje znatelněji:

 1. Tekutý hlen po menstruaci hojně proudí z genitálního traktu a má žlutou nebo zelenou barvu a štiplavý nepříjemný zápach.
 2. V dolní části zad a dolní části břicha je tupá bolestivá bolest.

Pokud jde o povahu menstruace, eroze se zpravidla neodráží.

Cervicitida

Povaha sekrece u cervicitidy závisí na tom, která infekce vyvolala zánětlivý proces:

 1. Bakterie rodu Candida způsobuje bílé nebo nazelenalé sýrové sekrece.
 2. Kapavka je indikována přítomností slabého hnisavého výtoku žlutého odstínu..
 3. U chlamydií je vylučovaná látka průhledná.
 4. S trichomoniázou - pěnivý výboj.

Pro akutní formu onemocnění je charakteristický hnisavý hlen, stejně jako přítomnost krvavého výtoku po sexu uprostřed cyklu. Kromě toho je onemocnění doprovázeno svěděním, pálením, taháním bolesti v dolní části břicha, horečkou.

Pokud je menstruace u konce a výtok pokračuje a silný a hojný výtok je zelený, pak můžeme hovořit o hnisavé cervicitidě. V chronické formě se projevuje vypouštěním malé, zakalené tekutiny z pochvy..

Bez ohledu na to, co způsobilo tuto patologii a v jaké fázi je, musí se s ní zacházet. Proto je důležité věnovat pozornost jakýmkoli změnám v povaze látky oddělené od genitálního traktu. Pokud tajemství získalo jinou konzistenci, barvu nebo vůni, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, abyste měli čas na vyléčení nástupu nemoci v počáteční fázi.

Endometritida

S tímto onemocněním se zanícuje výstelka dělohy..

Akutní endometritida postupuje během několika dní od okamžiku infekce a je doprovázena:

 • zakalený výtok nazelenalého nádechu nebo krvavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • bolest v podbřišku.

Kritické dny, které začaly během tohoto období, jsou nejbolestivější. Bohatý výtok během menstruace doprovázený krevními sraženinami.

Pokud se první příznaky endometritidy objeví v akutní formě, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se tato nemoc nevyléčí včas, stane se chronickou..

Chronické stádium zánětlivého procesu je charakterizováno:

 • hnědý výtok nebo děložní krvácení;
 • bohatá nebo příliš sporá období;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku.

Pokud ignorujete tyto projevy nemoci, pak v budoucnu mohou nastat potíže během těhotenství a porodu..

Ženy čelí podobným příznakům v případě endometriózy, onemocnění, při kterém se vnitřní výstelka dělohy rozšiřuje za své hranice..

Endometrióza je také indikována přítomností:

 • bolest v genitální oblasti;
 • výtok krve;
 • narušení menstruačního cyklu.

Pokud se toto onemocnění neléčí, povede k tvorbě cyst ve vaječnících a dokonce k neplodnosti. Proto s výskytem sekrece krve, bolesti v dolní části břicha a dalších nebezpečných příznaků je třeba okamžitě jít na schůzku s gynekologem, aby se nemoc neměla čas vyvinout v něco ještě nebezpečnějšího pro zdraví.

Vaginóza

Bakteriální vaginóza je onemocnění, při kterém normální vaginální mikroflóra nahrazuje vaginální infekce. Projevuje se jako výsledek:

 • snížená imunita;
 • zánětlivé procesy reprodukčního systému;
 • dlouhodobé užívání nitroděložního tělíska;
 • užívání antibiotik nebo hormonálních léků.

Onemocnění je doprovázeno hnisavým výtokem z genitálií. V tomto případě může být nepříjemný zápach hlenu, který připomíná shnilé ryby. Rozmazaný sekret je někdy nahrazen bohatou bělavou nebo šedivou tekutinou. V mnoha ohledech projevy nemoci závisí na pohodě, emočním stavu, sexuální aktivitě a dalších souběžných onemocněních. Někdy si ženy trpící vaginózou stěžují na svědění, pálení, potíže s močením, nepohodlí během sexu.

Lékař předepisuje léčbu na základě individuálních charakteristik organismu a stupně zanedbávání nemoci.

Preventivní opatření

Důležitá opatření k prevenci většiny gynekologických onemocnění jsou:

 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • používání bariérové ​​metody antikoncepce, zejména u nového sexuálního partnera;
 • vyšetření u gynekologa nejméně 1–2krát ročně;
 • odmítnutí potratů a jiných chirurgických zákroků v pánevních orgánech, pokud je to možné;
 • naléhavé apelování na odborníka, pokud se ihned po menstruaci objeví neobvyklý výtok, například žlutý, zelený, krvavý, bublající, s odpudivým zápachem, doprovázený bolestí, svěděním nebo pálením;
 • zvýšená imunita v důsledku sportu a vzdání se špatných návyků.

Je mnohem snazší léčit onemocnění v počáteční fázi, než se vypořádat se starými boláky.

Všechny typy výtoku po menstruaci: příznaky gynekologických onemocnění

Vypouštění různé konzistence, objemu a odstínu je jedním z hlavních rysů, které charakterizují procesy probíhající v orgánech reprodukčního systému ženy. Jejich přítomnost není omezena výlučně na menstruační období. Mnoho zástupců spravedlivého pohlaví pozoruje po menstruaci různé výtoky. Jak ale zjistit, zda je odmítnutá tekutina fyziologickou normou? Může být takový jev důkazem patologických procesů probíhajících v genitáliích? Pochopíme to společně na základě názorů praktických gynekologů a analýzy zkušeností pacientů.

Fyziologická norma

Odborníci tvrdí, že výtok po menstruaci je zcela fyziologický a souvisí se zvláštností fungování ženských reprodukčních orgánů. Důvodem je sliznice, která pokrývá povrch dělohy a trubiček. Cervix produkuje podobnou látku. Hlavní funkčnost tohoto procesu je zaměřena na ochranu pochvy před vnějšími infekcemi a zvlhčení orgánu během pohlavního styku..

Konzistence a barva vylučované sekrece je přímo ovlivněna stádiem tvorby vajíček. Je třeba poznamenat, že bez ohledu na fázi cyklu a množství odmítnuté látky by neměla mít ostrý, nepříjemný zápach. Výtoky, které „nepřekračují“ hranici normy a objevují se po menstruaci, mají lehkou, mírně vnímatelnou vůni, pro každou ženu individuální.

Mnoho žen si na spodním prádle všimne výskytu světle žlutých sliznic. Co je to? Norma? Gynekologové tvrdí, že v tomto případě nemůže být důvod k obavám. Vylučovaná sekrece má tendenci oxidovat při přímém kontaktu se vzduchem, proto žlutá barva označuje výlučně minulou chemickou reakci s dostupnými „činidly“.

Vzhled červeného výtoku po menstruaci, který trvá dva až tři dny, by také neměl být alarmující. Nejsou to nic jiného než „ozvěny“ kritických dnů, které skončily. Děloha se zbaví zbývajících sraženin a „propláchne“ je pomocí fyziologického hlenu.

Růžový hlen Růžový výtok

Když se takové tajemství dostane na povrch stydkých pysků nebo spodního prádla, oxiduje se a změní se na hnědý výboj.

Hnědý výboj Hnědožlutý výboj

Na základě zkušeností žen vyjádřených v zveřejněných komentářích na různých tematických fórech můžeme dojít k závěru, že tato tekutina má nízkou intenzitu a objem. Takový krvavý výtok po menstruaci se považuje za fyziologický, pokud je „rozmazaný“ nejdéle tři dny a není doprovázen pálením, svěděním nebo silným nepříjemným zápachem.

Je třeba poznamenat, že kvůli přítomnosti malých krevních sraženin v látce podobné hlenu se barva může lišit od růžové až po světle hnědou.

Na základě názoru odborníků je možné strukturovat příznaky tajemství odmítnutého po menstruaci, které je fyziologické, tj. Normální:

Zvýraznění první fáze cyklu

Takové tajemství je téměř neviditelné. Jeho objem je extrémně vzácný a jeho konzistence je tekutá. Neexistuje žádná barevná pigmentace. Tento výboj je zcela průhledný a bez zápachu..

Ovulace nebo střední cyklus

Odmítnuté tajemství, stejně jako v období první fáze, je průhledné a bez zápachu, ale konzistence se mění. Stává se trochu hustší a vizuálně připomíná hlen. Mnoho žen spojuje tento typ sliznice s vaječným bílou. Objem tajemství je hojný, ale tento jev nenaznačuje přítomnost patologie.

Transparentní výboj jako protein

Proces je zcela fyziologický. Odborníci doporučují během tohoto období sledovat osobní hygienu se zvláštní opatrností. Hojná sekrece sekretů a jejich pronikání na povrch pohlavních orgánů přispívají k rozvoji patogenních mikroorganismů. Předčasná hygiena může vyvolat silné svědění a pálení v oblasti třísla. Nedostatečná kvalita čisticích postupů může být indikována šedým povlakem, který se objeví na spodním prádle během odmítnutí fyziologických tekutin po menstruaci..

Správná péče o intimní oblast nejen sníží riziko nepohodlí, ale také jej odstraní, pokud.

Druhá fáze cyklu - konec ovulace

Tato fáze je poslední a ohlašuje začátek kritických dnů. Během této doby získává tajemství charakter malých sraženin, spíše jako krém. Barevná pigmentace se stává výraznější a přeměňuje čirou kapalinu na bílý výboj.

Bílý sliz bílý výtok

Stojí za zmínku, že intenzita a objem tajemství se bude s přiblížením regulace zvyšovat. Podobný jev nepřekračuje normu a bílý výtok u žen na šortkách v této fázi naznačuje zdraví reprodukčních orgánů.

Expozice spermií

Nechráněný styk provádí vlastní úpravy vylučované látky. Spermie, které přicházejí do styku s vaginální sliznicí, vyvolávají odmítnutí krémových sraženin bohatých na stín. V závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla mohou být bílé nebo žluté. Ale jejich počet je poměrně vzácný..

Hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce může být doprovázen přítomností specifického tajemství, které se objevuje u ženy po menstruaci. Obvykle má hnědou barvu a je rozmazaný a hubený. Tento jev naznačuje pozitivní reakci těla na lék a netrvá déle než jeden až dva měsíce.

Vezměte prosím na vědomí, že pokud takové sraženiny podobné hlenu trápí déle než po stanovenou dobu, můžeme hovořit o individuální nesnášenlivosti antikoncepce a nutnosti zvolit jiný prostředek ochrany.

Juvenilní krvácení

Jsou fyziologickou normou, ale pouze u dospívajících dívek. Odborníci připouštějí pravidelný výskyt takového tajemství několik let po první menstruaci. Tento jev je spojen s dokončením formování reprodukčních orgánů a stabilizací menstruačního cyklu..

Juvenilní výtok je charakterizován skromným, rozmazaným objemem a jasnou, téměř šarlatovou, nasycenou barvou..

Po zjištění, jaký by měl být výtok, odmítnutý tělem po menstruaci, budeme zvažovat případy naznačující přítomnost patologických procesů v reprodukčních orgánech ženy.

Postmenstruační výtok jako známka patologie

V závislosti na doprovodných příznacích může popsaný jev naznačovat závažné abnormality v činnosti reprodukčních orgánů nebo přítomnost akutního zánětlivého procesu způsobeného infekčními chorobami. Na základě barvy a vůně je možné diagnostikovat odchylky ve vylučovaném sekretu po menstruaci.

Barva sekrece

Stín výtoku, což naznačuje možné patologie:

Hnědý výboj

Tato barva se získává tajemstvím oxidace vyloučených krevních sraženin pod vlivem kyslíku. Vzhled tohoto druhu tekutiny není spojen pouze s fyziologickým „čištěním“ vaginálních dutin po kritických dnech.

Dlouhodobé odmítnutí po měsíčním hnědém výtoku bez zápachu může naznačovat vývoj endometriózy, polypů a hyperplazie. Lékaři tvrdí, že uvolňování krvinek trvající déle než týden naznačuje možný vývoj mimoděložního těhotenství..

Detekce takového příznaku sama o sobě vyžaduje okamžité odvolání ke gynekologovi.

Bude snazší tyto odchylky zjistit, pokud se podrobně podíváte na vlastnosti odmítnuté látky. Hnědé sraženiny po menstruaci, které naznačují patologické procesy v ženských genitáliích, mají štiplavý specifický zápach. Jejich přítomnost je doprovázena ostrými poruchami v rozvrhu kritických dnů.

Tmavý výboj

Ne fyziologické! Gynekologové tvrdí, že přítomnost tekutého, vodnatého, tmavého „odmítnutí“ ženy, bez ohledu na fázi menstruačního cyklu, naznačuje zánětlivý proces v reprodukčních orgánech. Mezi hlavní onemocnění zhoršená tímto příznakem patří endocervicitida, endometrióza a chronické stádium endometritidy. Stojí za zmínku, že tmavý výtok je také zatížen dalšími příznaky, což naznačuje narušení fungování orgánů plodného systému. Tyto zahrnují:

 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bohatá menstruace doprovázená ostrou bolestí;
 • trvání menstruace více než jeden týden.

Jakýkoli z uvedených příznaků může být dobrým důvodem pro kontaktování odborníka..

Bílý výboj

Pokud po menstruaci dojde k bílému výtoku, lze posoudit řadu odchylek v práci reprodukčních orgánů.

 1. Anamnéza, která toto tajemství zhoršuje ostrými bolestmi v podbřišku a neobvyklým nepříjemným zápachem, naznačuje infekci genitálního traktu, která vyvolala zánětlivý proces.
 2. Kapalina, jako je voda, konzistence výtoku, namalovaná bíle, naznačuje přítomnost eroze děložního čípku. Kromě hlenovitého výtoku bohaté barvy je tato patologie charakterizována narušením menstruačního cyklu a bolestí během pohlavního styku. Diagnostika příznaků naznačujících přítomnost eroze děložního čípku je důvodem k okamžité konzultaci s odborníkem. Na základě statistik nedostatek včasné léčby této patologie často vede k získané ženské neplodnosti..
 3. Bílé tajemství sražené konzistence v kombinaci s nepříjemným kyselým zápachem je hlavním znakem kandidózy (drozdů). Společným doprovodným příznakem tohoto onemocnění je svědění nebo silné pálení. Gynekologové varují, že onemocnění nelze zahájit, protože každá menstruace situaci zhoršuje. Krev a „skleníkový“ účinek hygienických vložek podporuje množení patogenních bakterií.
 4. Vaginóza je hlavním důvodem vzniku specifické sekrece, která má bílou barvu. Toto onemocnění může být vyvoláno mnoha faktory. Jedná se o hormonální poruchy způsobené dysfunkcí nadledvin nebo štítné žlázy, dysbiózou, akutními střevními infekcemi. Vaginóza se vyznačuje velmi specifickým zápachem. Mnoho žen, které toto onemocnění zažily, zaznamenalo hustou, viskózní konzistenci tekutin, které nemoc odmítla.

Zelený a žlutý výboj

Odborníci se domnívají, že přítomnost zeleného nebo žlutého výtoku u žen, který se objevuje nejen po menstruaci, ale po celou dobu intermenstruační periody, je jedním z hlavních příznaků sexuálně přenosných infekcí.

Žlutozelený výboj Zelený výboj

Toto tajemství má tendenci vyniknout hojně, s charakteristickou „pěnou“ na povrchu spodního prádla. Kromě bohaté purulentní barvy se pohlavně přenosné choroby vyznačují štiplavým zápachem sekretů spojených se shnilými rybami. Nedostatečná léčba může vést k nevratným negativním změnám ve fungování ženského reprodukčního systému.

Hlavním pravidlem pro eliminaci infekce je současný antibiotický účinek na oba sexuální partnery, bez ohledu na klasifikaci bakterií, které infekci způsobily.

Růžový výboj

Taková symptomatologie, která se vyskytuje systematicky nejen po menstruaci, ale také po celou dobu intermenstruační periody, naznačuje přítomnost chronické endometritidy. Endometrium, které se vyvíjí exponenciálně, může vyvolat nejen produkci rozmazaného pigmentového sekretu, ale také negativně ovlivnit kvantitativní charakteristiky menstruace.

Ale proč se mohou objevit růžové sliznice, pokud lékař vyloučil endometritidu? Odpověď spočívá v individuálních charakteristikách ženského těla, spojených se schopností dělohy spontánně se čistit. A také takové tajemství může naznačovat opakovanou ovulaci. Zdvojení tohoto procesu je spojeno s hormonálními poruchami způsobenými užíváním antikoncepce nebo blížící se menopauzou. Tajemství růžové barvy, vyvolané těmito faktory, má „těžký“ zápach a hustou konzistenci, vizuálně podobnou hlenu, včetně jasných krevních pruhů.

Krvácející

Červený výtok u žen po menstruaci, který trvá déle než čtyři dny po ukončení regulace, je fyziologickou normou, která naznačuje očistu dělohy. Překročení stanovených lhůt může znamenat:

 • mimoděložní těhotenství (výtok se stává hojnějším nebo úplně zmizí);
 • endometritida v rané fázi (krvácení, které se objeví po menstruaci);
 • odmítnutí nebo nesprávná instalace spirály;
 • krvácející;
 • narušení fungování reprodukčního systému v důsledku chirurgického nebo lékařského zásahu (potrat, čištění, škrábání).

Vůně vaginálního výtoku

Hlenovité tajemství různé barevné pigmentace po menstruaci, doprovázené ostrým, nepříjemným zápachem, naznačuje nerovnováhu mikroflóry pohlavních orgánů. Takovou odchylku mohou způsobit tyto faktory:

 1. Vývoj pohlavně přenosných nemocí.
 2. Těhotenství.
 3. Hormonální poruchy vyvolané abnormalitami štítné žlázy, dysfunkcí nadledvin nebo menopauzou.
 4. Dysbakterióza.
 5. Alergické reakce.
 6. Léčba antibiotiky.
 7. Anémie.
 8. Porušení norem osobní hygieny.
 9. Zavedení nových prostředků hormonální antikoncepce.
 10. Poruchy centrálního nervového systému.

Odborníci rozlišují dva typy nepříjemného zápachu, který charakterizuje abnormality v práci orgánů reprodukčního systému ženy:

 1. Ostrá kyselá „mléčná“ vůně. Vyznačuje se odmítnutou sekrecí doprovázenou prudkým nárůstem houbových bakterií (kandidóza).
 2. Shnilý „rybí“ zápach. Typické pro tekutiny podobné hlenu, které trápí ženu po menstruaci, způsobené množením patogenních mikroorganismů (pohlavně přenosné choroby: kapavka, trichomoniáza).

Léčba postmenstruačního výtoku

Výtok po menstruaci slizniční konzistence, indikovaný po delší dobu a doprovázený zhoršujícími se příznaky, by žena měla okamžitě konzultovat s odborníkem. Gynekolog provede vyšetření skládající se z několika fází:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle.
 2. Odstranění skvrn (bakteriální kultura). Tento postup se provádí pomocí škrábání z vnějšího nebo vnitřního povrchu genitálií..
 3. Genitální ultrazvuk.
 4. Statistiky změny tělesné teploty.
 5. Analýza obsahu hormonů v krvi a moči pacienta.

Na základě získaných údajů je vypracován průběh léčby, který ve většině případů sestává ze dvou fází:

 1. Kurz antibiotik, podporovaný léky, které stimulují aktivaci imunitního systému pacienta. V tomto případě lze pomocnou terapii provádět pomocí bylinných čajů, ale pouze po konzultaci s odborníkem před použitím a v dávkách stanovených jím.!
 2. Obnova mikroflóry pohlavních orgánů.

Je přísně zakázáno nezávisle upravovat průběh léčby nebo rušit předepsané léky!

Protahování hlenu transparentní výboj

Obecná informace

V různých obdobích měsíčního cyklu může mít žena výtok, který se liší konzistencí a množstvím. V závislosti na celkovém stavu těla se může také měnit jejich vůně a barva. Pokud se však uprostřed cyklu aktivně vylučuje hlen z pochvy nebo se objeví neobvyklejší výtok, je žena často nervózní. Koneckonců je vždy důležité vědět, zda je takový stav normální a zda jsou tyto projevy známkou vyvíjejícího se onemocnění. Níže budeme hovořit o tom, proč se přetrvávající výtok objevuje ve formě hlenu, a také když bílý protahovací výtok u žen může být důkazem patologie.

Proč se objevuje slizniční výtok?

Proč je u žen hojný slizniční výtok, co to je a je to normální - takové otázky se v určitých obdobích života stávají relevantní téměř pro každou ženu. Za normálních okolností se mírně bílý slizniční výtok u žen objevuje v malém množství. Jsou neprůhledné, protože v pochvě jsou epiteliální buňky, které po celý den postupně získávají na spodním prádle žluto-bílý odstín. Před menstruací mohou být výtoky hlenu hojnější, po několika dnech po menstruaci mají narůžovělý odstín.

Když je slizniční výtok normální?

Během měsíčního cyklu dochází k vylučování hlenu u žen v různých obdobích různými způsoby. Proto je důležité vědět, v jakých případech je výtok spojen s fyziologií a indikuje normální zdravotní stav..

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit v důsledku faktorů, jako jsou:

 • Období měsíčního cyklu. Během celého cyklu dochází ke změnám konzistence a objemu hlenu. V první polovině výtoku, bezbarvý a tekutý, ve druhé, viskóznější, „čmuchající“. Těsně před menstruací jsou krémové a mají kyselou vůni. Po menstruaci se množství hlenu sníží, vůně zmizí.
 • Stáří. U dívek do přibližně deseti let se vaginální výtok vůbec neobjevuje, protože její vajíčka ještě nedozrála a zatím nedochází k žádným cyklickým změnám. Ale pokud má malá dívka výtok ve formě bílých sraženin, s příměsí hnisu nebo krve, musíte urgentně konzultovat lékaře - dětského gynekologa.
 • Menopauza. Při menopauze se ženy často obávají vaginální suchosti, která se projevuje prudkým snížením produkce hlenu v důsledku snížení množství hormonu estrogenu. Proto se při menopauze uvolňuje velmi málo hlenu..
 • Léčba hormony a užívání perorálních kontraceptiv. Při použití těchto látek uvolňují některé ženy hlen v menším množství než obvykle..
 • Silný stres. Při neustálé únavě a napětí nebo po prožití stresu je často zaznamenána vaginální suchost. Proto se objem čirého hlenu snižuje.
 • Pohlavní styk. Před sexuálním kontaktem se množství výtoku dramaticky zvyšuje.
 • Těhotenství. Vodnatý výtok po početí se stává hojnějším. Během těhotenství se povaha výtoku mění..
 • Důsledky porodu. Lochia - poporodní výtok z krve a hlenu je postupně nahrazován průhledným hlenem.
 • Kojení. Během laktace se prolaktin aktivně produkuje. Během tohoto období se vylučuje méně hlenu..

Další podrobnosti o propuštění v různých obdobích života ženy budou diskutovány níže..

Výtok během ovulace

V první fázi měsíčního cyklu se zpravidla neobjevuje velmi hojný transparentní výboj. Ale pak, v ovulační fázi, dochází ke zkapalnění hlenu v cervikálním kanálu. Stává se vláknitým a viskózním, aby se usnadnil vstup spermií do děložní dutiny..

Proto v období, kdy žena ovuluje - asi 12-16 dní cyklu, je lehký transparentní výboj nahrazen viskózním, protahovacím a silnějším. Během ovulace je u žen průhlednější slizniční výtok, například vaječný bílek, někdy želé. Skutečnost, že existuje mnoho takových bílých, žena poznamenává několik dní. Kromě toho někdy během ovulace dochází k bolesti nebo pocitu tahání v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech..

Během ovulace se může objevit růžový výtok. To je způsobeno nevýznamným uvolňováním krve v důsledku prasknutí folikulu. Takové projevy by neměly být děsivé a alarmující, pokud zmizí za den nebo dva..

Po ovulaci se čirý slizniční vaginální výtok stává opět lepkavým a lepkavým. Po ovulaci je fungování ženského reprodukčního systému určeno hormonem progesteron, proto je v této době výtok méně hojný. Ale díky tomu je hlen tlustší. Někdy ve druhé polovině cyklu je vaginální výtok tak vzácný, že si žena může myslet, že nemá žádný výtok.

Pokud se však po ovulaci objevil bílý výtok a současně došlo k nepohodlí v oblasti genitálií, lze podezření na rozvoj drozdů. V tomto případě je lepší se zeptat odborníka, proč mají ženy bílý hlen..

Před sexuálním kontaktem

Příčiny transparentního slizničního výtoku u žen a dívek mohou být spojeny se silným vzrušením. Bezprostředně před sexuálním kontaktem s vzrušením se jejich počet zvyšuje, stejně jako po sexuálním kontaktu. Ve většině případů čirý hlen bez zápachu z pochvy dráždí genitálie, aniž by způsoboval svědění nebo pálení. Takové projevy jsou zcela normální..

Ve druhé polovině cyklu

Během tohoto období, po ukončení ovulace, je výtok obvykle hubenější, mají krémovou konzistenci. Čirý výtok před menstruací se často stává hojnějším - k tomu dochází 2-3 dny před menstruací. Žena si musí dělat starosti, pouze pokud se objeví leucorrhoea, výrazná bílá nebo žlutozelená. To může naznačovat nástup zánětlivého procesu nebo jiných patologických stavů. Proto, pokud se obáváte o leucorrhoea, podivné konzistence a barvy, je lepší okamžitě kontaktovat lékaře.

Vlastnosti výboje během celého cyklu

Během cyklu se tedy mění povaha výboje. Ihned po menstruaci se transparentní hlen z dělohy prakticky neobjeví, tj. Ihned po menstruaci nastává takzvané „suché“ období. Během ovulace se hlen stává bílou. Během druhého období cyklu se sekrece stávají lepkavými a opět lepkavými. A těsně před menstruací se u žen objeví průhledný tekutý výtok, jako je voda.

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, objeví se místo menstruace také slizniční výtok. Ve skutečnosti během těhotenství dochází také k výtoku..

Během těhotenství

Když těhotná žena uvolní z pochvy hlen ve formě hlenu, často se začne vážně obávat, zda normálně nosí dítě. K tomu je důležité znát rysy těchto projevů v každé fázi těhotenství..

Až 12 týdnů je práce reprodukčního systému určena progesteronem, pod jehož vlivem se objevuje slizniční výtok - jako "hlen" z pochvy. Takový, transparentní výtok z hlenu se považuje za známku těhotenství..

Ale již od 13. týdne se transparentní výtok, jako je hlen, bez zápachu, stává tekutějším a hojnějším, jak začíná fáze aktivity estrogenového hormonu. Normálně sliznice, jako je sliz, výtok u žen nezpůsobuje nepohodlí, nemají zápach. Pokud jsou vejce mírně pružná, bílá, mírně bělavá, ale stejnoměrná, je to normální.

Pokud je hlen příliš vylučován, stojí za to použít kalhotkové vložky. Během těhotenství je tampony lepší nepoužívat..

Příliš silná leucorrhoea, při které jsou určeny hrudky, vločky, sraženiny, stejně jako velmi intenzivní bílý výtok, jako je hlen, s tvarovanými skvrnami a nepříjemným zápachem, a také, pokud bolí dolní část břicha, je důvodem kontaktovat svého gynekologa. Určí, proč se to děje, a předepíše správnou léčbu. Koneckonců, tento stav může způsobit ukončení těhotenství..

Sliznatý výtok místo menstruace

Často má žena před menstruací hojný výtok. Navzdory skutečnosti, že odpověď na otázku, zda může před menstruací dojít k bílému výtoku, je pozitivní, je důležité nevynechat nástup vyvíjejícího se onemocnění. Pokud oddělení získá nepříjemný zápach nebo se u něj objeví příznaky, které ženu upozorní, neměli byste odkládat návštěvu lékaře.

Stává se, že i v těch dnech, kdy má začít menstruace, má žena místo menstruace bílý výtok. Pokud neexistují žádné nepříjemné pocity, je docela možné, že mluvíme o mírném zpoždění a brzy začne menstruace. Ale pokud jsou větve sýrové, bílo-žluté, způsobující svědění a pálení, pak se s největší pravděpodobností vyvíjí kandidóza nebo infekční onemocnění.

Příležitostně jsou hojné bílé větve před menstruací známkami těhotenství. Jedná se o druh ochranné reakce těla - hlen by měl chránit dělohu před infekcemi.

Je také možné s hormonálními a endokrinními poruchami, po silném stresu nebo po příliš intenzivní fyzické námaze. Ale v tomto případě je stále lepší poradit se s lékařem a ujistit se, že je vše v pořádku se zdravím..

Kdy projevit obavy?

Pokud je vůně hlenu ostrá, kyselá a nepříjemná, je třeba předpokládat vývoj patologických procesů. Může také cítit jako shnilé ryby. Takové projevy jsou charakteristické pro bakteriální vaginitidu nebo jiné sexuálně přenosné nemoci. U genitálních infekcí se může také objevit transparentní protahování sliznic u mužů, takže silnější pohlaví bude v tomto případě také potřebovat urgentní konzultaci s lékařem.

Pokud hojný výtok změní barvu a stane se žlutozelenou nebo nasycenou žlutou, někdy bolí dolní část břicha, což také naznačuje vývoj nepříjemných onemocnění. I když se bolest v podbřišku objeví zřídka, ale barva hlenu se dramaticky změnila, je lepší poradit se s lékařem.

Pokud má žena po čtyřiceti letech velmi hojné vodnaté sekrety nebo hlen, například želé, mělo by to také upozornit. Určete, výtok, jako želé, že se jedná o patologii nebo normu, lékař bude schopen po vyšetření a analýze.

Slizniční oddíly postupně mění svůj charakter drozdem - stávají se bílé, sýrové. V tomto případě se objeví nepohodlí, svědění a pravidelné pálení. V tomto případě bude nutné použít antifungální léky. Je možné, že takovou terapii bude muset podstoupit také sexuální partner..

V každém období, s výjimkou menstruace, by žena měla být znepokojena tím, proč dochází k výtoku s nečistotami krve. Může to být důkaz nebezpečných nemocí..

Pokud tedy po dlouhou dobu denní množství hlenu přesahuje objem jedné čajové lžičky, pokud se barva oddílů změní na žlutou, zelenou, hnědou nebo červenou a objeví se nepříjemný zápach, je nutné navštívit lékaře. Příznaky, které by vás měly upozornit, jsou také bolesti břicha, svědění a zarudnutí genitálií a zvýšení tělesné teploty. Pokud alespoň některé z těchto příznaků obtěžují ženu, je důležité být testován. Koneckonců, můžeme mluvit o zánětlivých onemocněních, genitálních infekcích, cystách, erozích atd..

závěry

Hlenovitý výtok z pochvy u ženy je fyziologický a naprosto normální jev. Zároveň je však velmi důležité pečlivě sledovat, zda se jejich charakter mění a zda se objevují příznaky alarmující. Je třeba si uvědomit, že čím dříve se žena obrátí na gynekologa za přítomnosti alarmujících příznaků, tím dříve bude léčba předepsaná lékařem účinná..

Pokud existují určité pochybnosti o tom, zda je s vaginálním výtokem vše normální, nebo čas od času neobvyklé jevy narušují například hlen během menstruace, stojí za to provést test na rozmazání. Pokud počet leukocytů není větší než normální a ve flóře dominují bacily, nemusíte se obávat zánětu.

Každá žena musí dodržovat pravidla intimní hygieny. Maminka to potřebuje naučit dívky včas. Při nesprávném přístupu k hygieně se hlen hromadí na genitáliích a množí se v něm patogenní mikroorganismy.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

IVF nebo oplodnění in vitro bohužel nedává stoprocentní záruku úspěšného těhotenství. Podle statistik má pouze každá třetí žena, která prošla všemi fázemi IVF, šanci stát se matkou dítěte na první pokus.