V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Před nástupem antikoncepce ženy používaly kalendářní metodu ochrany před těhotenstvím, pokud nebylo plánováno potomstvo. Gynekologové považují tuto metodu za nespolehlivou a nedoporučují v prvních 5 dnech po menstruaci riskovat sexem bez antikoncepce.

Podle lékařů je při plném sexuálním životě pravděpodobnost těhotenství vždy. A abychom pochopili, zda je možné otěhotnět ihned po menstruaci, je nutné studovat mechanismus ovulace a menstruace..

Vlastnosti měsíčních procesů v ženském těle

Ovulace je proces uvolňování vajíčka připraveného k oplodnění z vaječníku. Zralá buňka se volně pohybuje vejcovody do dělohy za předpokladu, že nedojde k žádné patologii, jako je obstrukce. Během pohybu vajíčka je oplodněno spermie, pokud nebyla chráněna intimita.

Pro nástup těhotenství se musí shodovat dvě podmínky - přítomnost zralé ženské buňky ve vejcovodech a přítomnost vysoce kvalitního mužského spermatu s dostatečným počtem aktivních spermií v ženských pohlavních cestách. Ale není tomu tak vždy. Pokud dívka nezná den ovulace, je nemožné provést pohlavní styk včas..

Menstruace je měsíční krvácení spojené s těhotenstvím. Ženská reprodukční funkce se neustále připravuje na početí. Vnitřek dělohy prochází změnami, které zesilují její výstelku. Za takových podmínek se embryo bude moci připojit..

Pokud nedošlo k oplodnění, úsilí těla bylo zbytečné. Začne odmítat změněné endometrium a připravuje se na novou ovulaci. Odmítnutí sliznice je vždy spojeno s krvácením. Jedná se o menstruaci a od jejího prvního dne začíná nový cyklus..

Krvavý výtok může proudit z genitálního traktu po dobu 3 až 7 dnů nebo déle. Je teoreticky nemožné otěhotnět během menstruace. Ale ve skutečnosti se to někdy děje jinak. Normálně MC trvá 28-30 dní, ale jeho trvání je individuální záležitostí. Existují velmi krátké a příliš dlouhé cykly.

V klasické verzi dochází k ovulaci uprostřed cyklu, tj. 14. - 15. den od prvního dne menstruace.

Vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost po dobu 1 - 2 dnů. Ve výjimečných případech žije několik dní. Když víte, kdy můžete po menstruaci otěhotnět, je snadné upravit styk ve správný čas. Toto je 13-16 dní čtyřtýdenního cyklu. Pravděpodobnost početí je možné přesně vypočítat pouze se stabilním cyklem bez odchylek. A je také důležité, aby ovulace vždy probíhala uprostřed MC a neposunula se..

Měli byste také zvážit mužský faktor. Spermie mají své vlastní charakteristiky, pokud jde o životaschopnost. Mnoho lékařských zdrojů uvádí, že mužské sperma má reprodukční hodnotu po dobu 3 až 8 dnů. Někteří odborníci však tvrdí, že životaschopnost pulců může dosáhnout až dvou týdnů.

Gynekologové mají svůj vlastní názor. Lékařky naznačují, že mužské buňky mohou obývat nechráněný pohlavní trakt ženského partnera po dobu jednoho týdne. Kolik však dokážou oplodnit a být mobilní do konce své životnosti a jaká je pravděpodobnost otěhotnění ženy po skončení menstruace, lékaři jistě nevědí.

Podle teorie se spermie stanou neschopnými během jednoho nebo dvou dnů po vstupu do pochvy. Praxe však ukazuje jiné výsledky. Několik dní po nechráněném pohlavním styku mohou „zipy“ ještě zajistit početí. Období příznivé pro reprodukci se tedy zvyšuje o 4–7 dní..

Faktory určující úspěšné těhotenství

Ženy, které jsou sexuálně aktivní, často kladou gynekologům otázku - je možné otěhotnět hned po menstruaci? Přátelé říkají, že tělo není schopné tak rychlého zotavení a několik dní po ukončení krvácení zůstávají v bezpečí z hlediska početí.

Pravděpodobnost úspěšného oplodnění nicméně existuje a je 10 - 20%. Ukazuje se, že každá pátá nebo desátá dívka, která v prvních dnech po menstruaci odmítla antikoncepci, se může brzy dozvědět o budoucím mateřství..

Zvažte možné příčiny těhotenství bezprostředně po menstruaci:

 1. Nepravidelný MC. Pokud žena neví přesně, kdy se její menstruace znovu objeví, může pouze přibližně ovládat svůj kalendář a posuzovat ovulaci podle konkrétních příznaků nebo neustále dělat testy. Pokud stále neexistuje touha po získání potomků, je nutné studovat vlastnosti vlastního těla a pečlivě se chránit. Prognózy s nepravidelnými cykly jsou zbytečné.
 2. Časná ovulace. Doba uvolnění zralého vajíčka je v tomto případě nepředvídatelná. Za normálních podmínek je ve vejcovodu po 14 až 15 dnech od začátku menstruace. Ve zvláštních případech se ovulační fáze projeví rychle. Pokud se 5. - 6. den MC srazí s aktivním spermatem, bude pravděpodobnost početí dítěte vysoká.
 3. Prodloužená období. Pokud vaše menstruace trvá přibližně 10 dní nebo déle, může se konec krvácení shodovat s polovinou vašeho cyklu. Pokud je cyklus kritických dnů krátký nebo normální a krvavá látka je vylučována po dlouhou dobu, jaká je šance na otěhotnění po menstruaci? Procento úspěšné březosti je přirozeně vysoké..
 4. Spontánní ovulace. V gynekologické praxi se někdy objevuje neprozkoumaný jev. Během jednoho MC reprodukční systém umožňuje zrání dvou vajíček najednou. Žena má zvýšené riziko početí v jakékoli fázi.
 5. Vnější faktory. Problémy, stres, úzkost, přehřátí a podchlazení těla, změna klimatických podmínek mohou posunout datum ovulace. Na metodu kalendáře se nemůžete úplně spolehnout.
 6. Nemoci děložního čípku. V některých případech gynekologická onemocnění nesnižují pravděpodobnost oplodnění. A pokud po pohlavním styku vyprovokují krvácení, žena si může mýlit výtok s menstruací a přepočítat svůj plán..

Bezpečné dny pro těhotenství

Na otázku, kolik dní po menstruaci je možné otěhotnět, lékaři také přesně neodpoví. Vše závisí na délce a stabilitě menstruačního cyklu, úrovni kyselosti ženské vagíny a kvalitě mužského ejakulátu.

Díky vysoké kyselosti tajemství a krátké životaschopnosti spermií je šance na početí dítěte vždy minimální. A bezprostředně po menstruaci prakticky chybí pravděpodobnost úspěšného oplodnění vajíčka..

Studie prokázaly, že sperma je zásadité. Nepřijímá zvýšenou kyselost pochvy. Pokud je partner nemocný s vaginální kandidózou, mužské spermie se dostanou do příliš kyselého prostředí. Tam oslabuje své vlastnosti a zhroutí se.

S krátkým menstruačním cyklem, jak již bylo zmíněno dříve, je pravděpodobnost těhotenství po menstruaci poměrně vysoká. Pokud plný MC trvá déle než 30 dní, je první týden po menstruaci nejbezpečnější z hlediska nechtěného těhotenství. Toto pravidlo však platí pouze v případě, že nedojde k spontánní ovulaci a správnému určení všech fází.

Jak můžete přesně vypočítat bezpečné dny? Žádný způsob neposkytuje 100% záruku, protože lidské tělo je nepředvídatelné. Ovulační test je považován za informativní možnost. Pokud reprodukční systém neprochází fází ovulace, riziko početí je sníženo. Použití testu k výpočtu bezpečných dnů je nákladné. Tuto metodu ocení ty ženy, které sní o dítěti..

Pro stanovení fáze ovulace je snazší měřit bazální teplotu. Teploměr se zavádí rektálně brzy ráno od prvního dne cyklu. Všechny odečty musí být zaznamenány. Hodnoty od 36 do 36,6 stupňů naznačují nepřítomnost ovulace. Pokud teplota dosáhla 37 stupňů, proces začal. Jakmile vejce opustí folikul, teploměr ukazuje nižší hodnotu.

Časné příznaky těhotenství

Pokud víte, jaká je pravděpodobnost otěhotnění v prvních dnech po menstruaci, musíte se naučit, jak zjistit skutečnost o těhotenství. Koneckonců, pokud se žena rozhodne dítě opustit, ale udělá něco špatně, poškodí to vyvíjející se embryo. Lze použít těhotenský test a jeho indikace budou účinné.

Existují však časné příznaky těhotenství, které mohou ženu udělat šťastnou nebo smutnou..

Příznaky „pozice zájmu“:

 • Objevují se zimnice.
 • Prsa bolí, bobtnají a zvětšují se.
 • Několik dní po sobě se tělesná teplota udržuje na 37 ° C.
 • Spodní prádlo je obarveno narůžovělým vaginálním výtokem.
 • Objevují se příznaky intoxikace potravinami - nevolnost, slabost, zvracení.

Žena by také měla vzít v úvahu možnost otěhotnění během menstruace. Pokud je početí nežádoucí, je nutné používat účinné metody antikoncepce a nespoléhat se na náhodu.

Důvěřovat metodě kalendáře nebo ne

Ochrana před těhotenstvím je pro sexuální partnery relevantní, dokud se necítí připraveni stát se rodiči.

Je možné vypočítat příznivé nebo bezpečné dny pro početí dodržováním kalendářní metody antikoncepce, ale je to považováno za nejspolehlivější možnost. Pravděpodobnost početí je zde 35 - 40%. Bylo zjištěno, že ženy, které pravidelně praktikují kalendářní metodu, během 1 - 3 let, stále otěhotní v nejneočekávanější den.

Účinnou kalendářní metodou ochrany proti neplánovanému těhotenství bude pouze včasná ovulace a stabilní cykly, které nejsou ovlivněny různými faktory..

Pokud žena ještě není zralá na mateřství nebo je její sexuální partner proti potomkům, měl by takový pár po dohodě používat osvědčené antikoncepční prostředky:

 • Kondomy.
 • Hormonální pilulky.
 • Místní prostředky - sprej, pilulky, čípky, antikoncepční kroužek pro ženy.

Pokud z jakéhokoli důvodu nejsou farmaceutické antikoncepční prostředky vhodné pro ženu, může použít kalendářní metodu a pochopit všechna rizika náhodného těhotenství. Například během kojení mají matky zakázáno mnoho léků, včetně hormonálních. Někdy nemohou používat bariérovou a lokální antikoncepci kvůli své vlastní alergii nebo podráždění intimní oblasti partnera.

Rovněž je třeba považovat za mylný názor, že je nemožné otěhotnět během laktace kvůli absenci menstruace. Některé ženy si myslí, že časté přichycení k prsu a dlouhodobé krmení jim brání v početí. Ale to vše jsou spekulace, protože ani antikoncepční pilulky pro kojence neposkytují stoprocentní ochranu. Souběžně s užíváním léku se kojícím ženám doporučuje, aby se v nebezpečných dnech vyhýbaly nechráněnému sexu..

Pokud se žena zajímá o otázku, jak zvýšit pravděpodobnost početí, může být vyšetřena gynekologem a endokrinologem a zjistit, v jakém stavu je její hormonální stav. Přes pravidelné období nemusí být těhotenství způsobeno hormonálními problémy.

Doporučuje se také vyšetřit na infekční onemocnění urogenitální sféry a ucpání vejcovodů. Adheze brání pohybu vajíčka.

Při plánování rodiny je důležité, aby se oba partneři vzdali špatných návyků a zavedli výživu. Diéty a špatná denní strava zlepšují postavu, ale podkopávají reprodukční funkce těla.

Nepravidelné období u vychrtlých a anemických žen brání lékařům ve stanovení optimálního času pro oplodnění. Hladovějící organismus pracuje na přežití a nestará se o plození.

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci 1., 2., 3. den?

Menstruační cyklus je komplex určitých změn, ke kterým dochází každý měsíc a je způsoben přípravou ženského těla na početí. Uvedené změny ovlivňují hormonální pozadí, vaječníky, dělohu a také vyšší nervová centra. Obecně menstruace zahrnuje dvě fáze, ve kterých probíhá zrání folikulu, jeho výstup do břišní dutiny, vzhled žlutého tělíska, odpovídající hormonální změny a odmítnutí endometria. Na první pohled to zní obtížně, takže mnoho dívek má otázky, kolik jich může po menstruaci otěhotnět. Pojďme na to přijít podrobně.

Obsah tohoto článku:

 • Důležité aspekty
 • První, druhý a třetí den po menstruaci
 • Co se děje?
 • Ovulace
 • Druhá fáze cyklu
 • První dny po menstruaci
 • Riziko otěhotnění v prvních dnech po menstruaci
 • Vysoké riziko
 • Nízké riziko
 • Cyklujte první dny po menstruaci
 • Důležitá vlastnost
 • Antikoncepce
 • Doporučení
 • VIDEO: Rada lékaře

Důležité aspekty

Při zvažování takové otázky musíte pochopit, o co přesně jde. Proto zavádíme následující notaci:

 • Menstruace nebo menstruace je krvácení, které se objevuje u každé dívky bez těhotenství každý měsíc. V podstatě jsou součástí cyklu. Obecně je to 5 dní, v některých případech od 3 do 7 dnů.
 • A menstruační cyklus je opakující se cyklická změna, ke které dochází v průběhu jednoho kalendářního měsíce. Celkově to trvá 21 dní. V některých případech je doba trvání zkrácena nebo prodloužena.

Proto, když mluvíme o riziku otěhotnění po menstruaci, pochopíme přesně dny, kdy krvácení ženy skončilo. Taková přesnost porozumění je nezbytná, protože významně ovlivňuje pravděpodobnost vzniku nežádoucího nebo žádoucího těhotenství..

srovnávací tabulka

Den po menstruaciŠance na otěhotnění
První+
Druhý++
Třetí+++

První, druhý a třetí den po menstruaci

Riziko otěhotnění po prvním a následujících dnech zastavení krvácení je poměrně vysoké. Proto se v případě nežádoucího těhotenství doporučuje používat antikoncepci ihned po ukončení menstruace..

Je však třeba si uvědomit, že takové riziko není podmínkou pro všechny ženy. Existuje určitá část dívek, které ji mají minimální. Tento paradox je spojen s následujícími funkcemi:

 • Za prvé, ne všechny dívky mají stejný menstruační cyklus. U některých žen je to 28 dní, u jiných 21. Malá část má kratší a delší cyklus. Z tohoto důvodu se každé dívce doporučuje vést si kalendář s jasnou definicí dnů, kdy začíná její menstruace. Můžete tedy odečíst a určit, jak dlouhý je cyklus v každém případě..
 • Zadruhé, jiný okamžik nástupu ovulace. Tento důležitý bod plyne plynule od prvního. Je třeba jasně chápat, že k ovulaci dochází uprostřed cyklu. Pokud je tedy 28 dní, objeví se na 14 dní. A pokud je cyklus 21 dní, dojde k ovulaci 10. nebo 11. den..

Právě tyto dva body jsou klíčové při odpovědi na otázku, zda je možné otěhotnět první a následující dny po menstruaci. Nyní se podívejme na změny za 1, 2, 3 dny po menstruaci a proč je vysoké riziko otěhotnění.

Fáze menstruačního cyklu

Co se děje?

Chcete-li pochopit, co se děje v těle ženy bezprostředně po zastavení krvácení, zvažte normální menstruační cyklus. Začíná to přesně ode dne, kdy se objevila krev a očekávala se očekávaná menstruace. Během tohoto období, počínaje prvním dnem vzniku krvácení, začíná první fáze cyklu, nazývaná folikulární. Během jejího období se stane toto:

 • Skládá se ze tří procesů. V první fázi cyklu se vytvoří růst, zrání folikulu, který se poté připraví na oplodnění.
 • Během tohoto období se velikost vaječných buněk znatelně zvětšuje..
 • Dělením dochází k řadě změn.

Výsledkem je, že uprostřed cyklu vyčnívá folikul z vaječníku, jehož tkáň začíná postupně ztenčovat. Výsledkem je ovulace, při které zralý folikul vstupuje do břišní dutiny a je připraven k oplodnění..

Ovulace

Ovulace je proces, který určuje načasování hnojení. To znamená, že když dojde k ovulaci, tělo je připraveno na těhotenství. Ukazuje se, že tentokrát je nejpříznivější pro početí dítěte. Během tohoto období dochází k následujícím událostem:

 • Vytvoří se mírné otevření děložního hltanu.
 • Množství vylučovaného hlenu se zvyšuje.
 • Nastávají různé hormonální změny.

Všechny tyto procesy jsou nezbytné pro snadnější přesun spermií do vajíčka. V průměru období ovulace trvá několik dní. V gynekologických učebnicích jsou čísla, která říkají, že doba ovulace je 36 hodin. Po uplynutí této doby je vajíčko naprogramováno tak, aby se zničilo.

Čas nástupu ovulace

Druhá fáze cyklu

Po ovulaci začíná druhá fáze cyklu. Během jejího období dochází k tvorbě žlutého tělíska, což zvyšuje množství progesteronu. Toto období končí výskytem krvavého výtoku. To znamená, že od okamžiku tvorby krve začíná další nový cyklus. Druhá část cyklu trvá v průměru dva týdny, pokud je jeho délka 28 dní.

První dny po menstruaci

Jak bylo uvedeno výše, nový cyklus začíná, když se objeví menstruace. Každé dívce trvá krvácení jinou dobu. U některých žen toto období trvá 5 dní, u druhé poloviny 7 dní. Existují také případy trvání vybíjení až 3 dny..

Riziko otěhotnění v prvních dnech po menstruaci

Již bylo zmíněno výše, že riziko otěhotnění v prvních dnech po menstruaci je poměrně vysoké. Toto tvrzení je docela relevantní, protože většina dívek má místo pro hormonální posuny, které vedou ke změnám v trvání cyklu a načasování nástupu ovulace..

Důvodem těchto posunů může být:

 • Dlouhodobý příjem léků. Každý organismus reaguje na užívání léků odlišně. Změny v načasování cyklu jsou zvláště často pozorovány při užívání antibiotik, antivirotik. U některých dívek je podobná situace pozorována při užívání konvenčních NSAID..
 • Náhlá změna klimatu. Řekněme, že jste přešli z regionu s jedním podnebím do jiného, ​​což je velmi odlišné. V tomto případě existuje riziko posunu v době nástupu menstruace, a proto budou údaje o výskytu ovulace plovoucí.
 • Nemoci pánevních orgánů. Mluvíme o přítomnosti chronického zánětu přívěsků. Bohužel tato patologie ovlivňuje délku cyklu a dobu ovulace. Proto je v tomto případě poměrně obtížné vypočítat, kdy přesně zralý folikul vstoupí do břišní dutiny..
 • Stres. Jakýkoli stres je doprovázen řadou ochranných a adaptivních reakcí v těle. Výjimkou nejsou ani ženy. Mnoho dívek proto má posun v době cyklu a ovulaci k pozdějšímu nebo dřívějšímu datu..

Jak vyšlo najevo, že za přítomnosti výše uvedených faktorů je riziko otěhotnění v prvních dnech po menstruaci vysoké. Nejzajímavější je, že vizuálně a podle pocitu je velmi těžké pochopit, ve kterém měsíci se takové riziko stane minimálním..

Příčiny porušení cyklu

Vysoké riziko

Vzhled krvácení se označuje jako nástup nového cyklu. Od tohoto dne začínají docházet ke všem výše uvedeným změnám..

Vysoké riziko otěhotnění v prvních dnech po menstruaci je typické pro následující situace:

 • S nepravidelným obdobím. Jde o trvalý nebo pravidelný posun v datu nástupu menstruace. To znamená, že za jeden měsíc se absolutorium objevilo například 25., po dvou měsících se posunulo o 27 nebo 23. Tento trend je třeba považovat za nepravidelný. I malé změny zvyšují riziko těhotenství v prvních dnech po menstruaci..
 • Za přítomnosti výše uvedených faktorů ve formě stresu, užívání pilulek, přítomnosti chronické patologie pánevních orgánů. V tomto případě změny ovlivní také ženský cyklus, zatímco posuny lze zaznamenat přesně během nástupu samotné ovulace. To znamená, že vizuálně se menstruace vyskytuje současně, ale přítomnost rizikových faktorů vyvolává posun v samotném datu ovulace. Dokonce i několikadenní posun zvyšuje riziko těhotenství za 1, 2, 3 dny po menstruaci.

Většina dívek má často změny v datu a čase nástupu menstruace, ovulace atd. V takové situaci je docela obtížné přesně vypočítat dny, kdy je těhotenství nemožné..

Čas nástupu ovulace

Nízké riziko

Existuje nízké riziko otěhotnění po prvním nebo druhém dni menstruace. Stojí za to pochopit, že to neplatí pro všechny ženy. Malá pravděpodobnost těhotenství je možná, pouze pokud je cyklus pravidelný, například hodiny. To znamená, že menstruace vždy nastává ve stejnou dobu po dobu několika let (nejméně tří) nebo více. Současně žena nemá vnější rizikové faktory (pilulky, stres atd.). Je docela obtížné setkat se s takovou situací v realitách moderního světa. Proto se při jakémkoli sexuálním kontaktu doporučuje používat antikoncepci..

Cyklujte první dny po menstruaci

Mnoho lidí se mylně domnívá, že cyklus začíná po skončení krvácení. Ve skutečnosti je okamžik nástupu menstruace datem nového cyklu. Z tohoto důvodu je mylné si myslet, že postmenstruační období je bezpečné a riziko otěhotnění je nulové..

Přibližně po skončení menstruace dojde k následujícímu:

 • Pokud byla doba krvácení 6 dní, pak v době, kdy se zastaví, bude cyklus již uprostřed první fáze.
 • To znamená, že během tohoto období folikul aktivně zraje pro další oplodnění..
 • V ideálním případě příležitost otěhotnět nastane pouze 6 dní po poslední menstruaci. Ale takový úsudek je relevantní pro dívky s přísným pravidelným cyklem a absencí rizikových faktorů, které ho mohou ovlivnit..

Ukazuje se, že v prvních dnech po menstruaci folikul již aktivně dospívá v těle ženy. S posunem načasování nástupu ovulace a nepravidelným cyklem se první dny stávají časem pro uvolnění zralého folikulu. V takovém případě se může období ovulace zvýšit. V tomto případě je riziko otěhotnění 100%.

Normální parametry cyklu

Důležitá vlastnost

Při nechráněném pohlavním styku se sperma posílá směrem k vajíčku. V důsledku toho dochází k oplodnění. Ale jak jsme již zjistili výše, výskyt těhotenství je možný pouze v přítomnosti zralého folikulu, to znamená v okamžiku ovulace. Výše bylo také stanoveno, že vaječná buňka žije několik dní v břišní dutině a poté zemře.

Čistě teoreticky by na pozadí pravidelného cyklu měla být pravděpodobnost vývoje těhotenství bezprostředně po menstruaci minimální. Ale v této věci stojí za to pamatovat na samotné spermie..

 • Životnost spermií je po vstupu do prostředí žen několik dní.
 • Obvykle žijí tři dny. Vše však záleží na zdraví sexuálního partnera. Pokud má dobré zdraví, může se prodloužit životnost spermií..
 • Také, když se dostanou do pochvy, rychle se pohybují podél děložního čípku, poté podél dělohy a trubiček. Ve výsledku se dostanou na požadované místo. Pokud v tuto chvíli existuje zralé vejce, pak začne oplodnění. V případě, že tam není (to znamená, že stále dospívá), sperma jednoduše čeká na udržení své činnosti.

Na základě toho je zřejmé, že pravděpodobnost těhotenství v prvních dnech po menstruaci závisí také na aktivitě spermií. Řekněme, že pokud má žena cyklus 21 dní a doba jejího trvání je 7 dní, a pokud k činu dojde bezprostředně po menstruaci, riziko otěhotnění je vysoké.

Antikoncepce

Antikoncepce chrání před nechtěným těhotenstvím. V současné době trh nabízí širokou škálu různých produktů. Můžete se uchýlit k následujícím možnostem:

 • Bariérová antikoncepce. Je to navíc prostředek k prevenci pohlavně přenosných chorob nebo HIV. Proto je v současné době vynikajícím obráncem. Tato technika však neposkytuje 100% ochranu před těhotenstvím..
 • Pilulky. Jde o užívání hormonální antikoncepce. Závěrem je toto: při jejich použití dochází k přerušení spojení mezi nervovým systémem a ženskými genitáliemi. V důsledku toho nedochází k ovulaci, což snižuje riziko vývoje těhotenství na nulu. Ukazuje se, že při použití tablet zralý folikul nevstupuje do břišní dutiny. Tato metoda však není schopna chránit před PPI..
 • Čípky, pilulky pro nouzovou antikoncepci. Používají se jako prostředek, který lze použít jednou, aby se snížilo riziko vzniku nežádoucího těhotenství. Používají se okamžitě po kontaktu nebo nějakou dobu po něm. Podrobnější informace o těchto lécích poskytuje odborník.

V současné době je výběr antikoncepčních prostředků širší. Ale mnoho žen dává přednost užívání hormonálních pilulek. Mělo by být zřejmé, že takové léky by měly být užívány striktně podle zavedeného schématu v přísně stanoveném čase. Pokud dojde k vynechání jedné schůzky, pravděpodobnost těhotenství se okamžitě zvýší..

Četnost antikoncepčního užívání

Doporučení

Mnoho žen používá kalendářní metodu antikoncepce. Tento přístup dosud neposkytuje 100% záruku proti těhotenství. Protože každý den obklopuje ženu velké množství vnějších faktorů, od ekologie a konče užíváním tablet na běžné nachlazení. To vše ovlivňuje posun menstruace a cyklus jako celek..

Mladým dívkám se ale nedoporučuje vzdát se kalendáře. Je nutné každý měsíc označit čas nástupu menstruace. Také stanovením teploty lze předpokládat, v jakém období dochází k ovulaci. Funkce jsou následující:

 • S ovulací stoupá tělesná teplota ženy na 37. Trvá několik dní..
 • Kromě toho se zvyšuje množství vylučovaného hlenu.

Všechny tyto příznaky naznačují nástup ovulace. Datum lze také označit v kalendáři. Díky tak pečlivému sledování budete přibližně znát čas ovulace a budoucí období. Tato metoda také pomáhá určit, zda existují nějaké abnormality v reprodukčním zdraví, a včas je odstranit..

VIDEO: Rada lékaře

Je možné otěhotnět po menstruaci?

Můžete otěhotnět po menstruaci? Názor odborníka.

V článku jsme popsali, zda je možné otěhotnět ihned po menstruaci. Na tuto otázku vám může jednoznačně odpovědět pouze lékař! Pokud nesouhlasíte s hodnocením článku, stačí uvést své známky a argumentovat je v komentářích. Váš názor je pro naše čtenáře velmi důležitý. dík!

Je těhotenství možné po menstruaci nebo ne??

Menstruace u ženy je složitý fyziologický proces, který zajišťuje plné fungování orgánů reprodukčního systému a přispívá k vytváření podmínek pro možné početí.

 1. Vývoj vajec
 2. Ovulace
 3. Struktura a vitalita spermií
 4. Kalkulačka k určení data početí
 5. Oplodnění
 6. Faktory ovlivňující početí
 7. Ženské faktory
 8. Mužský faktor
 9. Těhotenství a menstruace
 10. Jak snížit riziko vzniku neplánovaného těhotenství?
 11. Je možné otěhotnět po menstruaci?
 12. Známky těhotenství po menstruaci
 13. Je možné otěhotnět po menstruaci po dobu 2-9 dnů?
 14. Těhotenství bez menstruace
 15. Kdy můžete otěhotnět - před nebo po menstruaci?
 16. Recenze

Vývoj vajec

Na rozdíl od procesu zrání mužských zárodečných buněk se ženské začnou vyvíjet ještě před narozením dítěte..

Takže u žen ve vaječnících jsou základy vajec, které se nazývají ovogonie. V podobném stavu obsahují velké množství, ale v době puberty většina z nich zemře, zůstávají pouze ty nejschopnější.

Tato buňka má dvojitou sadu chromozomálních aparátů, ale v době oplodnění bude obsahovat pouze polovinu původního množství. V době narození budou obsaženy ve vaječnících ne více než 500.

Jsou to oni, kteří se od okamžiku puberty začínají postupně rozvíjet:

 • Pro každý sexuální cyklus se vytváří několik primárních folikulů. Postupně jsou naplněny tekutým obsahem. Postupně začnou akumulovat živiny, které následně zajistí oplozený vývoj buněk po oplodnění. Poté se z nich stanou oocyty druhého řádu..
 • Oocyt druhého řádu bude mít pouze poloviční obsah chromozomů. V době ovulace obvykle nejsou více než dvě takové buňky, maximálně tři. Ve srovnání s jinými folikuly mají značnou velikost. V průměru jsou rozměry 15-20 mm. Právě oni obsahují ve svém složení velké množství žloutku, který je nezbytnou součástí pro autonomní existenci. Postupně se začnou pohybovat na vnější povrch vaječníku a následně prasknou.
 • Plnohodnotné vejce připravené k oplodnění tedy vychází do břišní dutiny do fimbrií vejcovodů. V tomto stavu může existovat od dnů do tří.

Ovulace

Jedná se o jeden z nejdůležitějších procesů v reprodukční funkci ženy v reprodukčním věku, zejména u ženy, která plánuje těhotenství nebo je před ním naopak chráněna..

V této době prochází zralý folikul na povrch vaječníku a z dutiny folikulu se vynoří vaječná buňka - reprodukční buňka, která ve svém složení nese chromozomální aparát zděděný od ženského těla.

Příroda zajišťuje vytvoření určitých podmínek, které zajistí zachování její vitality. To je do značné míry způsobeno skutečností, že v břišní dutině existuje mnoho faktorů, které rychle vedou k její smrti..

Během prvních sekund po opuštění vaječníkové dutiny se aktivují fimbrie vejcovodů. Vytvářejí podtlak, čímž usnadňují rychlý průchod vajíčka do dutiny vejcovodů..

Struktura a vitalita spermií

Na rozdíl od vajíčka se spermie produkují nepřetržitě. Jejich formace začne od okamžiku puberty mladého muže. K tvorbě těchto zárodečných buněk dochází v oblasti varlat a jejich příloh. Po vytvoření jsou zcela připraveni k oplodnění ženských zárodečných buněk..

Vývoj spermií také probíhá v několika fázích, jako v oocytu. V počátečních stádiích jsou to embryonální buňky, které jsou nepohyblivé a nejsou přizpůsobeny k oplodnění. Postupně se zvětšují, mění tvar a ve svém složení obsahují chromozomální aparát nezbytný pro oplodnění..

Struktura je složitější na rozdíl od vaječných buněk, které představují následující strukturní prvky:

 • ocas
 • tělo
 • krk
 • metochondrie
 • hlava.

Mají výraznou mobilitu, díky které jsou schopni se pohybovat na velké vzdálenosti vzhledem k jejich velikosti. Díky rotačnímu pohybu v ocasu je zajištěn pohyb.

Ve svém složení spermie obsahují sadu chromozomů, které jsou nezbytné pro oplodnění, což se rovná polovině toho, co je v těle.

Dodávka živin je dostatečně malá, aby si udržela vitalitu po dlouhou dobu.

Kalkulačka k určení data početí

Oplodnění

Jedná se o proces kombinování vajíčka se spermatem, v důsledku čehož se vytváří jednobuněčný organismus.

Od tohoto okamžiku začíná tvorba embrya postupným dělení buněk.

Vyskytuje se poté, co sperma vstoupí do vaginální dutiny během pohlavního styku, odkud postupně přechází do děložní dutiny a vejcovodů, kde se setkávají s vejcem.

Ve své podstatě se u ženy objevuje pouze v určitých obdobích menstruačního cyklu.

Tento proces je poměrně komplikovaný, je zpočátku spojen s průchodem několika granátů. Poté, co prošel všemi granáty, proběhne proces sloučení.

Po spojení spermií s vejci se tvoří speciální látky, které vytvářejí překážku pro další buňky.

Ve vzácných případech je přípustná penetrace několika buněk najednou. Tento stav vede k narušení vývoje buněk a možnému ukončení těhotenství v raných fázích..

Oplodněné vajíčko se přesune do děložní dutiny a současně v ní začne docházet k postupnému dělení buněk. Zygota se začíná zvětšovat a následně se implantuje do děložní dutiny.

Faktory ovlivňující početí

Existuje mnoho faktorů, které ovlivní oplodnění. Lze je rozdělit do několika kategorií. Mezi nimi jsou dvě hlavní skupiny divize pro muže a ženy.

Ženské faktory

Mezi ženskými faktory je třeba zdůraznit následující důvody:

 • Den menstruačního cyklu. Na rozdíl od mužů se v ženském těle tvoří pohlavní buňky pouze během určitých období menstruačního cyklu. Proto je plánované početí plánováno na dny možné ovulace..
 • Přítomnost nemocí, jak reprodukční sféry, tak somatických patologií. Početí je především ovlivněno zánětlivými procesy v děložní dutině a vaječnících. Odložený zánět vaječníků vede ke snížení pravděpodobnosti zrání vajíček téměř o polovinu. Zánět děložní výstelky vede k porušení následné implantace vajíčka.
 • Těžká somatická onemocnění mohou způsobit porušení obranyschopnosti těla a rozvoj intoxikace. Snižuje se přísun živin a snižuje se užitečnost zrání vajíčka.
 • Infekce, nejčastěji sexuálně přenosné infekce. Nejběžnější z nich jsou chlamydie, trichomoniáza a kapavka. Právě oni vedou k rozvoji adhezí v pánevních orgánech, čímž zabraňují nástupu těhotenství. Kromě toho významně zvyšují riziko vzniku mimoděložního těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů..
 • Věk ženy. Je to tento faktor, který může hrát vedoucí roli při koncepci. To je způsobeno skutečností, že ženská vajíčka se tvoří ještě před okamžikem narození, proto všechny negativní faktory ovlivňující tělo mohou přispět ke zhoršení genetického materiálu. Optimální věk pro nástup početí je období 20-025 let. Po 40 letech se šance na otěhotnění výrazně sníží kvůli snížení životaschopnosti vajíčka. Také se v daném časovém období hromadí určitý počet nemocí, včetně reprodukčního systému..
 • Reprodukční funkce. Stav reprodukčního systému, historie potratů a potratů má významný dopad. Potrat a potrat nebo chirurgický zákrok snižují riziko těhotenství, z velké části kvůli snížené šanci na implantaci. Může to být způsobeno poškozením endometria v důsledku kyretáže dutiny nebo porušením integrity dělohy sešitím defektu. Proto je optimální období pro plánování těhotenství po potratu nebo potratu období 6-9 měsíců; po císařském řezu se nedoporučuje plánovat těhotenství do dvou let.
 • Používání antikoncepce Zvolené metody antikoncepce mají pro těhotenství velký význam:
  • Užívání perorálních kontraceptiv nenarušuje následnou plodnost, zatímco v případě hormonálních poruch podporuje průběh kombinovaných perorálních kontraceptiv těhotenství.
  • Bariérové ​​metody antikoncepce, jako jsou kondomy, také nehrají roli v následném těhotenství..
  • Zavedení spirály a její dlouhodobé užívání může významně zhoršit následný vývoj těhotenství v důsledku porušení implantace vajíčka do děložní dutiny. To je způsobeno vývojem aseptického zánětlivého procesu v důsledku přítomnosti cizího předmětu. Endometrium je charakterizováno změnou jeho struktury a narušenou diferenciací, která má podobu zaníceného prvku.
 • Struktura pohlavních orgánů, anomálie jejich vývoje. Existuje velké množství malformací pohlavních orgánů, které mohou výrazně ovlivnit nástup těhotenství, možnost nošení atd. Některé z patologií mohou nejen bránit rozvoji těhotenství, ale také možnému pohlavnímu styku. Mezi nejnebezpečnější a možná absolutně neperspektivní patří aplazie orgánů, jako je děloha a vaječníky. Při absenci těchto orgánů nebude žena schopná sama porodit dítě a otěhotnět.
 • Menstruační nepravidelnosti. To je jedna z nejčastějších příčin primární neplodnosti. Existuje mnoho důvodů pro vznik takového stavu. Mezi nimi se často projevují dyshormonální poruchy a ovariální patologie. Mnoho z těchto patologií je charakterizováno tvorbou cyst v oblasti vaječníků. Neschopnost vyvinout těhotenství se objeví při absenci nebo porušení ovulace, stejně jako nedostatečnost progesteronové fáze.

Mužský faktor

To je jeden z hlavních faktorů nástupu těhotenství. Existuje mnoho důvodů, ze strany mužského těla, ve kterých je koncepce nemožná.

Důvody mohou zahrnovat následující podmínky:

 • Přítomnost infekce, která může vést ke strukturálním a funkčním poruchám v orgánech reprodukčního systému. Infekční faktor přispívá k rozvoji procesu adheze, který brání vývoji a zrání plnohodnotných spermií, navíc patogenní patogeny snižují délku života a mobilitu zárodečných buněk. Nejběžnějšími infekcemi jsou chlamydie, gonokoky, Trichomonas, treponema atd..
 • Velký význam má také přítomnost obecných zánětlivých procesů, a to jak v celém organismu, tak přímo v genitální oblasti. To může vést ke zhoršení spermatogeneze i ke změně v kvalitě a kvantitativním poměru spermií. Spermatogenezi ovlivňují nejen současné zánětlivé procesy, ale také ty, které jsou v anamnéze, zejména v dětství. Patří mezi ně například příušnice..
 • Užívání léků. Silné léky patřící do třídy cytostatik nebo chemoterapeutických léků mohou vést k narušení spermatogeneze, v některých případech k vytvoření úplné azoospermie, která způsobí mužskou neplodnost.
 • Dopad vnějších faktorů, životní styl. To je zvláště důležité pro muže, protože pohlavní buňky se tvoří pravidelně. Zvýšení tělesné teploty ve slabinách a varlatech může snížit pohyblivost a vitalitu. Podobný účinek mají také negativní návyky, stresové situace atd..

Těhotenství a menstruace

S nástupem těhotenství se ženská období zpravidla zastaví..

To je způsobeno skutečností, že se začínají produkovat hormony, které přispívají k růstu endometria a zavedení vajíčka do něj.

Tímto hormonem je progesteron, je také nutné udržovat nástup těhotenství..

Syntetizuje se hlavně ve žlutém těle, které se nachází ve vaječníku. V děložní dutině se postupně tvoří choriové a placentární klky, což vede k absenci rejekce endometria.

Přesto existují ženy, které si mohou všimnout přítomnosti menstruace během těhotenství. Takový výtok lze stěží nazvat menstruačním, protože ve větší míře souvisí s porušením progrese růstu vajíčka..

Toto propuštění znamená hrozící těhotenství. Jejich charakter bude hubený, barva je mírně hnědá, krvavě špinavá. Pokud se jejich objem zvýší a bude roven objemu normální menstruace nebo více, může to znamenat, že došlo k potratu..

Za jeden z nejvzácnějších případů lze považovat nástup plné objemu menstruace s postupujícím těhotenstvím. To je způsobeno skutečností, že k oplodnění mohlo dojít o něco později než v den porodu, nebo vajíčko ještě nemělo čas se připojit k děložní dutině a endometrium se začalo oddělovat. Takové případy jsou možné, pokud žena ovuluje pozdě, zkracuje se menstruační cyklus a zkracuje se doba progesteronové fáze..

Nejnebezpečnějším příznakem nástupu menstruace během těhotenství je vývoj mimoděložního těhotenství. Jeho lokalizace může být odlišná, ale není umístěna v děložní dutině..

Hormonální pozadí nebude odpovídat tomu, co se děje během těhotenství. Proto se v den údajné menstruace objeví výtok z pohlavního ústrojí, který si žena bere na své období.

Jejich povaha není bohatá, ve srovnání s běžnou menstruací skromnější, ale doba trvání může odpovídat obvyklé. Při diagnostice těhotenského testu lze pozorovat slabé zabarvení druhého proužku nebo test hCG neodpovídá gestačnímu věku.

Jak snížit riziko vzniku neplánovaného těhotenství?

Existuje mnoho různých způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství..

Mezi nimi:

 • Užívání léků. Patří sem perorální antikoncepce, která obsahuje hormony. Výhoda se dává orálním antikoncepcím kombinovaného původu, které mají malou dávku hormonu. To snižuje riziko nežádoucích účinků..
 • Podávání spermicidů s toxickými účinky na spermie. Krém se zavádí do pochvy těsně před pohlavním stykem. Existuje vysoká pravděpodobnost, že část spermií může proniknout do děložní dutiny a vést k těhotenství.
 • Bariérové ​​metody, jako jsou kondomy. Vytvářejí mechanickou překážku pokroku spermií během sexu. V současné době je to jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany nejen před těhotenstvím, ale také před sexuálně přenosnými infekcemi..
 • Zavedení nitroděložních tělísek. Použití spirály přispívá ke změně děložní dutiny a rozvoji aseptického zánětu. Jeho použití je dlouhodobé, ale zavádění má řadu omezení i vedlejších účinků.
 • Použití funkčních diagnostických testů založených na účincích hormonů reprodukčního systému ve vztahu ke dnům menstruačního cyklu. Takto se měří bazální teplota, při které dochází k jejímu poklesu, s následným zvýšením. V okamžiku nejnižší teploty dochází k ovulaci. Proto je po tuto dobu důležité používat ochranné prostředky.
 • Jedna z variant zahrnuje laboratorní test ke stanovení hladiny lidského choriového gonadotropinu se zpožděním menstruace.
 • Měří se také délka cervikálního hlenu a příznak zornice. Takové testy funkční diagnostiky je obtížné provést..

Je možné otěhotnět po menstruaci?

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci, je to jedna z nejčastějších otázek mnoha žen.

Hlavním predispozičním faktorem je v tomto případě doba trvání cyklu, pokud je krátká, pak je šance na otěhotnění mnohem vyšší.

Známky těhotenství po menstruaci

Znamení se nebudou lišit od těch, která se tvoří u všech žen. Mohou se projevit jako nevolnost, zvracení, malátnost, slabost, ospalost atd..

Je možné otěhotnět po menstruaci po dobu 2-9 dnů?

Podobná možnost pro vývoj těhotenství po menstruaci je možná. Zároveň se šance zvyšují každý den, záleží na tom, kdy byl styk. Pokud to bylo spácháno v den 9, pak šance mohou být docela vysoké.

Těhotenství bez menstruace

Tento stav se vyskytuje poměrně zřídka..

Protože v zásadě je důvodem absence menstruace nedostatek plnohodnotné práce vaječníků, v důsledku čehož vajíčko nezraje, což znamená, že oplodnění je nemožné.

Někdy je absence menstruace zaměňována s prodloužením doby trvání cyklu..

V takovém případě je možný vývoj těhotenství, protože zrání vajíčka je opožděno.

Kdy můžete otěhotnět - před nebo po menstruaci?

V tomto případě je rozhodující den menstruačního cyklu. Nejlepší možností pro nástup těhotenství je stav po menstruaci, kdy je staré endometrium odmítnuto a nové roste. V tomto období roste a vyvíjí se nová vaječná buňka..

Před menstruací, těsně před krvácením, je šance na otěhotnění minimální. To je způsobeno skutečností, že vajíčko již opustilo vaječník a mohlo zemřít a k následné tvorbě endometria nedošlo.

Proto je důležité sledovat stav cyklu a plánovat nástup těhotenství, stejně jako předcházet nechtěným těhotenstvím..

Recenze

Recenze žen o těhotenství po menstruaci:

Je realistické otěhotnět ihned po menstruaci

Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Tato otázka je relevantní nejen pro partnery, kteří plánují otěhotnět. Možného těhotenství se obávají páry, které nepoužívají antikoncepci a používají metodu výpočtu bezpečných dnů. PA po menstruaci může vést k početí, ale není tomu tak vždy. Hnojení závisí na třech faktorech:

 • den cyklu, v němž ke kontaktu došlo;
 • stav zdraví žen;
 • míry mužské plodnosti.

Ženský cyklus a početí

Ženský menstruační cyklus je změna stavu reprodukčních orgánů v určitém časovém období, řízená prací endokrinního aparátu. Počítá se od prvního dne krvácení do začátku následujícího. V průměru to trvá 26-28 dní. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu nebo pod vlivem vnějších faktorů lze cyklus zkrátit nebo prodloužit.

Považuje se za normální, pokud je interval nejméně 21 a nejvýše 35 dnů. U zdravé dívky nastává okamžik otevření folikulu současně po začátku krvácení, což naznačuje pravidelnost cyklu. Odborníci identifikují hlavní fáze, které pomáhají porozumět procesu oplodnění a určit bezpečné dny..

 • Menstruační - začíná prvním dnem krvavého výtoku a pokračuje až do jejich dokončení. Různé ženy mají od 3 dnů do týdne.
 • Folikulární - začíná po skončení menstruace a trvá až do dozrání dominantního folikulu. Může se lišit od několika dnů do 2 týdnů.
 • Ovulační - období života vajíčka. Doba nejplodnějšího období u něžného pohlaví je obvykle stejná a nepřesahuje 2 dny.
 • Luteal - činnost endokrinní žlázy. Žluté tělo žije asi 12-14 dní po ovulaci. Tato fáze cyklu by měla být na rozdíl od menstruační a folikulární stabilní u všech zdravých dívek..

Během ovulace a krátce před ní můžete otěhotnět. Aktivita spermií je taková, že jsou schopny přežít v pánevní dutině ženy několik dní. Pokud tedy došlo k PA po menstruaci, dokonce před ovulací, spermatické buňky by mohly dobře „vydržet“, dokud k ní nedojde.

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci

Mnoholetá porodnická praxe dokazuje, že některé páry po menstruaci rychle otěhotní, zatímco jiné nemohou otěhotnět ani v plodné dny. Rozpor situací je vysvětlen individuálními charakteristikami organismu různých partnerů. Pravděpodobnost početí určují následující ukazatele:

 1. pravidelnost menstruace a načasování ovulace;
 2. stabilita hormonálního pozadí ženského těla;
 3. životaschopnost spermatu člověka;
 4. stav pánevních orgánů ženy;
 5. věk obou partnerů;
 6. mužská sexuální aktivita.

Ženy se stabilním krátkým cyklem, u nichž trvání první fáze nepřesahuje jeden týden, s vysokou pravděpodobností otěhotní po menstruaci. U pacientů s dlouhým obdobím mezi krvácením může dojít k početí se spontánní ovulací způsobenou endogenními a exogenními příčinami.

Faktory, které ovlivňují načasování ovulace

Těhotenství tedy může nastat okamžitě po menstruaci. K početí dojde, pokud dojde k časné ovulaci. Interní a externí procesy mohou ovlivnit načasování prasknutí dominantního folikulu a uvolnění vajíčka:

 • infekční nebo zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů;
 • Studený;
 • klimatická změna;
 • strava;
 • psycho-emoční nestabilita;
 • násilné emoce (stres nebo pozitivní zkušenosti);
 • užívání léků;
 • změny související s věkem;
 • špatné návyky;
 • prudká změna tělesné hmotnosti.

Pokud je krvácení příliš dlouhé, otěhotnění po menstruaci bude fungovat. Tento stav se nazývá menoragie a vyžaduje léčbu. Plodnost vrcholí u žen s průměrnou dobou cyklu 14. den. Pokud krvácení trvalo 9 dní, pak sex 10. dne povede k fúzi zárodečných buněk.

Těhotenství po menstruaci je možné s dvojitou ovulací. Emocionální zážitky to mohou vyprovokovat..

Pokud má dívka předčasné uvolnění vajíčka a pak včas, pak pohlavní styk po skončení výtoku s vysokou pravděpodobností skončí oplodněním.

První dny po menstruaci nelze s jistotou považovat za bezpečné. I ženy se stabilním lunárním obdobím a pravidelnou ovulací mohou pociťovat poruchy. Nikdo není imunní vůči posunu v načasování uvolňování vajíčka z vaječníku.

Šance na početí první den po menstruaci

Předpokládá se, že je nemožné otěhotnět první den po ukončení krvavého výboje. Tuto pozici podporuje absolutní jistota, že zárodečná buňka ve vaječníku ještě nedozrála. Ale ne všechno je tak jednoduché.

Je možné otěhotnět 1 den po ukončení menstruačního krvácení. Šance se zvyšují další den a zvyšují se až do samého okamžiku ovulace. Po menstruaci můžete otěhotnět, pokud:

 • muž má dobrou aktivitu spermií;
 • časná nebo spontánní ovulace u ženy;
 • prodloužené krvácení u ženy (7 nebo více dní);
 • krvavý výtok, který není spojen s odmítnutím funkční vrstvy dělohy (když si je žena zaměnila s menstruací);
 • hormonální nerovnováha.

Šance na početí v první den po skončení regulace jsou nízké, ale existují (až 6%). Během tohoto období nelze kategoricky odmítnout možnost oplodnění. Je obzvláště nebezpečné spoléhat se na šťastnou šanci pro partnery, kteří v blízké budoucnosti neplánují mít děti..

Druhého dne

Pravděpodobnost otěhotnění 2 dny po ukončení výtoku je vyšší než v první den. Ženy s průměrnou délkou lunárního období (jak se někdy nazývá měsíční cyklus) se během tohoto období mohou stát matkou po pohlavním styku. Znáte-li přibližnou dobu zachování aktivity spermií a délku menstruačního cyklu, můžete vypočítat pravděpodobnost oplodnění.

Vezmeme-li jako základ práci těla průměrné ženy, bude její ovulace probíhat 13. – 15. Den. Krvácení trvá 5 až 7 dní. Pokud k pohlavnímu styku dojde 7. – 9. Den, pak mužské gamety zůstanou aktivní až do 11–14 dnů. Je snadné uhodnout, že druhý den po menstruaci je možné otěhotnět a pravděpodobnost oplodnění je poměrně vysoká.

Dlouhé období nejméně 34 dnů umožňuje prakticky vyloučit pravděpodobnost početí.

Třetí nebo čtvrtý den

Riziko neplánovaného početí 3 dny po menstruaci je ještě vyšší. Čtvrtý den může dokonce poskytnout koncepční záruku asi 30%. Krvácení obvykle trvá 7 dní a spermie jsou aktivní týden po sexu. To nám umožňuje říci, že u pacientů s jakýmkoli trváním lunárního období existuje vysoká pravděpodobnost oplodnění 3-4 dny po ukončení menstruace:

 • s krátkou ovulací nastane 7. - 9. den;
 • v průměru dominantní folikul praskne po 13-15 dnech;
 • s dlouhým vrcholem plodnosti nastává ve dnech 19-21.

Procento, které určuje možnost otěhotnět po menstruaci po dobu 3-4 dnů, klesá s prodloužením trvání menstruačního cyklu.

Když je šance na početí nejvyšší

Pokus o otěhotnění po menstruaci se doporučuje ženám s krátkým lunárním cyklem. Vysoké šance budou mít ti, kteří mají slušnější pohlaví, jejichž doba od jednoho krvácení k druhému nepřesahuje 21-23 dnů. Je důležité, aby tyto lhůty byly pravidelné..

Čím rychlejší cyklické změny nastanou, tím dřívější plánování by mělo začít. Ženám s dlouhými cykly se doporučuje, aby se pokusily otěhotnět až po týdnu a někdy i později. Vzhledem k tomu, že se mění délka folikulárního období a luteální fáze má vždy přibližně jedno trvání, je snadné vypočítat plodné dny od začátku menstruace..

Těhotenství přijde s pravděpodobnostíKrátký cyklus (21-23 dní)Průměrný cyklus (26-28 dní)Dlouhý cyklus (33-35 dní)
33%7-913-1519-21
31%6-812-1418-20
27%5-711-1317-19
šestnáct%4-610-1216-18
čtrnáct%3-59-1115-17

Je kalendářní metoda antikoncepce účinná?

Jak ukazují výpočty a porodnická praxe, nelze vyloučit možnost otěhotnění po menstruaci. Za určitých životních okolností dochází k ovulaci v těch okamžicích, kdy to žena nejméně čeká. Je dobré, když partneři plánují otěhotnět. Některé páry se naopak zajímají o možnost těhotenství kvůli ochraně.

Partneři často používají kalendářní metodu pro určení bezpečných dnů. Některé ženy s pravidelnými cykly dokážou vypočítat bezpečné období a tuto metodu antikoncepce úspěšně používají po mnoho let. Nelze jej však nazvat vysoce účinným. Odborníci navíc důrazně nedoporučují předcházet početí určením neplodných dnů. Statistiky ukazují, že tato technika dříve či později selže..

Moderní medicína nabízí účinnější, bezpečnější a cenově dostupné metody antikoncepce pro každého: kondomy, orální antikoncepci, nitroděložní systémy, náplasti, vaginální čípky a další. Chcete-li vybrat ten nejvhodnější, měli byste se poradit s gynekologem.

Ženské tělo je poměrně složitý systém. Pro zachování reprodukčního zdraví je důležité pochopit, jak to funguje a jak funguje. Podívejme se, jaký by měl být normální měsíční cyklus.