Cystitida a menstruace

Cystitida je onemocnění močového systému, při kterém močový měchýř trpí nejvíce. Tato patologie může být diagnostikována u pacientů obou pohlaví a v jakékoli věkové kategorii, ale nejčastěji postihuje zástupce žen. Tato nespravedlnost je způsobena anatomickými a fyziologickými rysy struktury ženského těla. U žen jsou močovody mnohem kratší než u mužů a jsou také mnohem širší, což vytváří příznivé podmínky pro penetraci patogenní mikroflóry do těla. Ženy navíc během menstruace často čelí problému, jako je cystitida. Abychom pochopili, jak tyto procesy navzájem souvisejí, je nutné si tuto problematiku prostudovat hlouběji..

Co je cystitida a proč k ní dochází?

Zánětlivý proces v oblasti močového měchýře může nastat z různých důvodů. Následující faktory ovlivňují frekvenci projevů cystitidy:

 • zdravotní stav pacienta;
 • imunitní stav;
 • hormonální pozadí těla;
 • přítomnost ložisek chronické infekce;
 • intimní hygiena;
 • dlouhodobé užívání léků.

Zánětlivý proces sliznice močového měchýře je nejčastěji způsoben patogenními mikroorganismy, které se mohou dostat do lidského těla různými způsoby. Nejčastěji je cystitida v ženském těle způsobena Escherichia coli, která patří k podmíněně patogenní mikroflóře, protože je neustále přítomna v lidském střevě, aniž by způsobovala onemocnění. Teprve když pacientův imunitní systém oslabí, začne se patogenní mikroflóra aktivně množit a infikovat sousední orgány.

Urologové varují! Že pro zdraví ženy je velmi důležité nosit spodní prádlo vyrobené z přírodních bavlněných tkanin, klasické krejčovství. Opravdu, tanga, milovaná mnoha ženami, jsou přímým a zrychleným způsobem, jak dostat střevní infekci do močových cest. Při chůzi je zadní část kalhotek, která je v kontaktu s konečníkem, neustále v kontaktu s pochvou a otevřením močového kanálu při šíření infekce.

Zanedbání pravidel osobní hygieny, nedostatek sexuální kultury, častá výměna sexuálních partnerů - to jsou faktory, které přispívají k výskytu cystitidy a pohlavně přenosných nemocí.

Dlouhodobé a časté podchlazení podporuje nástup zánětlivého procesu na sliznici močového měchýře. Ženy vědí, že stačí jednou zmrazit nohy, protože cystitida se okamžitě projeví.

První příznaky onemocnění, které se objevily, jsou: bolest a bolest v podbřišku, časté nutkání na močení se slabým odtokem moči, celková slabost, malátnost, bolesti celého těla. S pokročilým stadiem onemocnění ženy také zaznamenávají zvýšení tělesné teploty na subfebrilní indikátory.

Cystitida a menstruace: kde je vztah?

V lidském těle jsou všechny orgány navzájem úzce propojeny. Toto spojení je zvláště patrné v ženském těle, protože lékaři často diagnostikují cystitidu před menstruací nebo bezprostředně po nich..

Každý ví, že při absenci těhotenství v ženském těle dochází každý měsíc k fyziologickému procesu nazývanému menstruace. Během tohoto období se sliznice dělohy vyčistí a krvácení vyjde. Tento proces je zcela regulován hormony. Během menstruace prochází ženské tělo kolosálními změnami, které ovlivňují práci všech vnitřních orgánů a systémů. Před ovulací (v první polovině cyklu) vládnou progesterony, po ovulaci existuje řada estrogenů. Všechny tyto hormonální výkyvy přímo souvisejí se stavem a fungováním imunitního systému a dalších vnitřních orgánů..

Cystitida během menstruace se může objevit v důsledku velkého uvolňování biologické hmoty (krve), což je příznivé prostředí pro vývoj a reprodukci patogenních mikroorganismů.

Navíc v ženském těle může velmi často dojít k chronickému zánětlivému procesu vnitřních pohlavních orgánů (děloha, vejcovody, vaječníky) způsobenému patogenní mikroflórou. Spolu s krevními sekrety se významně zvyšuje migrace těchto mikrobů, což přispívá k jejich pronikání do orgánů močových cest. Vzhledem k tomu, že menstruační cyklus úzce souvisí s fungováním imunitního systému, je zřejmé, proč jsou cystitida a menstruace tak propojené.

Příčiny cystitidy před menstruací

Cystitida před menstruací je poměrně častým jevem a je ve většině případů spojena se změnou hormonálních hladin v ženském těle. Kromě toho však existují faktory jako:

 • změny mikroflóry pochvy, které ovlivňují náchylnost těla k infekci;
 • oslabení imunitní obrany během PMS;
 • přecitlivělost na výrobky osobní péče (vložky, tampony, gely, mýdla, intimní kosmetika).

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost intimní hygieně vždy, ale před a během menstruace, obzvláště opatrně. Faktem je, že pod vlivem pohlavních hormonů se mění množství a konzistence vaginálního výtoku v těle ženy. Jejich zvýšený počet je předzvěstí menstruace. Pokud zanedbáme intimní hygienu, pak se zpožděná vaginální sekrece stane vynikajícím prostředím pro patogenní mikroorganismy, které proniknou nejen do genitálií, ale také do močové trubice.

Vlastnosti průběhu cystitidy během menstruace

Zvláště živý klinický obraz je charakteristický pro cystitidu během menstruace. Ženské tělo je již vyčerpáno hormonálními poruchami, bolestmi v podbřišku, spojenými s odmítnutím sliznice dělohy, ale stále je spojuje bolest a bolest v podbřišku. Mnoho žen říká, že bolest během menstruace a cystitidy poněkud připomíná porod, toto období je tak bolestivé.

Během menstruace ženské tělo oslabuje a je náchylnější k různým druhům infekcí. Pokud je tělo nesanitizované (chronická adnexitida, pyelonefritida, endometritida, vulvovaginitida), pak je období menstruace nejvhodnějším obdobím pro exacerbaci chronických onemocnění v pánevních orgánech..

Klinické projevy této patologie mohou zahrnovat následující příznaky:

 • řezání bolesti v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad;
 • pocit neustále plné močoviny;
 • vyčerpanost;
 • časté nutkání močit;
 • přítomnost nečistot v moči;
 • zvýšená tělesná teplota.

Zánět močoviny po menstruaci

V klinické praxi existují případy, kdy žena, která počkala na konec menstruačního toku, zjistí, že bolest nezmizí v podbřišku a výtok má matně bílou barvu. V tomto případě musíte spěchat na konzultaci se zkušeným urologem, protože to může zhoršit cystitidu po menstruaci.

Důvodem tohoto procesu mohou být následující faktory:

 • zánět stěn močového měchýře v důsledku menstruačního toku do močové trubice;
 • alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu používané v MC (vložky, tampony, misky);
 • genitální kandidóza nebo pohlavní choroby zhoršené menstruací.

V každém případě je nutné naléhavě vyhledat radu od zkušeného lékaře, aby bylo možné chorobu včas identifikovat a vyléčit. Koneckonců, včasná diagnóza je klíčem k úspěšnému a rychlému uzdravení..

Ovlivňuje cystitida menstruační cyklus??

Je zřejmé, že cystitida a menstruace jsou sousedícími články stejného řetězce, ale může cystitida ovlivnit povahu a pravidelnost menstruačního cyklu? Faktem je, že ve výjimečných případech se stane, že zánět orgánu je omezen pouze na své hranice. Nejčastěji jsou do patologického procesu zapojeny také sousední orgány. Při cystitidě se mohou vnitřní reprodukční orgány zapálit, ale v méně výrazné míře. A je velmi dobré, pokud lékař provedl komplexní vyšetření a ošetřil oba systémy. Protože jinak se může změnit nejen pravidelnost menstruačního cyklu, ale také jejich povaha:

 • množství vylučované krve se může významně zvýšit nebo může mít rozmazanou povahu;
 • mohou se uvolňovat velké krevní sraženiny;
 • doba vybíjení se může také měnit jak nahoru, tak dolů.

Při adekvátně provedené antibiotické terapii cystitida zmizí beze stopy a již se nepřipomíná a od příštího měsíce se obnoví menstruační cyklus. Aby to byla pravda, je nutné podstoupit léčbu pod dohledem zkušeného zdravotnického personálu..

Tradiční metody léčby

Abyste se rychle a účinně zbavili příznaků cystitidy, je nutné provést antibiotickou terapii. Léčivo pro léčbu by mělo být vybráno s přihlédnutím k typu patogenu a jeho citlivosti na léčivo.

Pro tradiční léčbu cystitidy se používají širokospektrální antibiotika:

 • Nolitsin;
 • Amoxil;
 • Tsiprolet;
 • Amoxiclav;
 • Doxycyklin.

Z moderních antibakteriálních látek se lék Monural osvědčil dobře. Pro úplné vyléčení stačí jedna dávka léku.

Kromě antibiotika zahrnuje komplexní léčba cystitidy spazmolytika (No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon) a uroseptika. Nejúčinnějšími léky v této skupině jsou Urolesan, Cyston, Kanefron.

Ale volba léku, jmenování dávky a délka terapeutického kurzu jsou věcí lékaře. Samotná žena může urychlit proces hojení pomocí jednoduchých pravidel:

 • vyhnout se podchlazení;
 • jíst zdravé jídlo, s výjimkou sladkostí, uzenin, alkoholu;
 • umýt 3-4krát denně s použitím pouze dětského nebo prádelního 72% mýdla;
 • jako prostředek intimní hygieny používejte pouze vložky, nikoli tampony a ještě méně menstruační kalíšky.

V případě potřeby lze průběh léčby doplnit fyzioterapeutickými postupy, které se provádějí v lékařském zařízení ve speciálně vybavené kanceláři..

Mezi lidmi panuje názor, že vyhřívací podložka na podbřišku nebo teplá koupel mohou ženu vyléčit z cystitidy. Tato rada je nejen neúčinná, může také poškodit celkové zdraví pacienta. Pod vlivem tepla se patogenní mikroflóra aktivněji přenáší po celém těle krevním oběhem a ovlivňuje další orgány. Během menstruace jsou navíc zakázány termální procedury, protože mohou vyvolat vývoj děložního krvácení..

Vlastnosti alternativní terapie

Z lidových receptů na cystitidu je vhodné použít speciální poplatky, které mají výrazný diuretický, protizánětlivý, tonizující účinek. Mezi takové sbírky patří Urofyt, Ledvinový čaj, sbírka z cystitidy.

Čaj si můžete také připravit doma z medvědice, kukuřičných stigmat, šípků, poloviny podlahy, heřmánku.

Předpověď a prevence

Prognóza pro pacienta je obecně příznivá, ale je podřízena adekvátní terapii pod dohledem zkušeného lékaře. Samoléčba může nejen pomoci při léčbě cystitidy, ale také vyvolat přechod tohoto onemocnění do chronické formy, což je extrémně nežádoucí.

Aby se zabránilo cystitidě, měla by každá žena:

 • pečlivě sledujte čistotu intimní oblasti;
 • používat hypoalergenní a dermatologicky schválené výrobky pro intimní hygienu;
 • mít zdravý sexuální život s pravidelným partnerem;
 • vyhnout se stresu a podchlazení;
 • když se objeví první alarmující příznaky, jděte na konzultaci do zdravotnického zařízení a neléčte se.

Příčiny cystitidy během menstruace

Ženské tělo je do značné míry závislé na hormonálních hladinách, které se mění v závislosti na stadiu menstruačního cyklu a nástupu těhotenství. Na tom také závisí výskyt onemocnění a cystitida není výjimkou..

 1. Cystitida před menstruací
 2. Cystitida během a po menstruaci
 3. Zpožděná menstruace s cystitidou
 4. Klinika cystitidy
 5. Diagnostika
 6. Léčba
 7. Prevence
 8. Video

Cystitida před menstruací

Menstruační cyklus je důležitý pro ženy v reprodukčním věku. Ve fázích cyklu převažují hormony estrogen nebo progesteron, které mají vliv na tělo.

Cystitida před menstruací se objevuje kvůli tomu, že se ženské tělo připravuje na oplodnění vajíčka.

To znamená, že síly jsou zaměřeny na zajištění pohodlných podmínek pro ženské reprodukční buňky a pro rozvoj spermií. Ve výsledku jsou zaznamenány následující změny:

 • Zvětšená děloha. V důsledku otoku funkční vrstvy endometria se děloha zvětšuje, což vede ke kompresi okolních orgánů a krevních cév. To vede k narušení přívodu krve do močového měchýře. Tyto změny vytvářejí pohodlné podmínky pro reprodukci a vitální aktivitu bakterií, pokud se dostanou do dutiny močového měchýře..
 • Lokální pokles tělesné teploty. Aby si spermie mohly udržet motorickou aktivitu, je nutné se vyvarovat vysokých teplot. Ženské tělo se přizpůsobuje této vlastnosti a zužuje lumen cév, což také vede ke změnám v zásobování krví, které také ovlivňují stav močového měchýře. To je způsobeno skutečností, že pánevní orgány mají společné velké cévy.

Cystitida před menstruací je způsobena funkčními změnami, zatímco cystitida a menstruace mají současně odlišnou patogenezi.

Cystitida během a po menstruaci

Normálně menstruační cyklus trvá 28 dní, ale jeho délka se liší. Některé ženy mají 24 dní, jiné mají měsíc.

Konec menstruačního cyklu je doprovázen výskytem krvavého výtoku z genitálií, ke kterému dochází v důsledku oddělení funkční vrstvy endometria.

Cystitida během menstruace se často vyvíjí z důvodu porušení hygienických pravidel. Krev vylučovaná tělem je živnou půdou pro bakterie, které žijí na kůži zevních pohlavních orgánů a perinea.

Za přítomnosti živného média se začnou množit, což zvyšuje riziko infekce močového systému.

Stejný mechanismus výskytu má cystitidu po menstruaci. Rozdíl je v tom, že imunitní systém je v tomto případě aktivní a udržuje bakteriální agresi déle..

Riziko, že se cystitida objeví během menstruace, se zvyšuje pod vlivem těchto negativních faktorů:

 • Snížená imunita.
 • Nedodržování pravidel hygieny během menstruace.
 • Přítomnost bakteriálních onemocnění zevních pohlavních orgánů.

Příčiny cystitidy jsou téměř vždy spojeny s bakteriemi..

Zpožděná menstruace s cystitidou

Většina klinických případů cystitidy, které jsou doprovázeny zpožděním menstruace, pokračuje šířením zánětlivého procesu do okolních orgánů, zejména do vaječníků a dělohy.

To nemusí způsobovat žádné příznaky, projevující se menstruačními nepravidelnostmi. Bolestivé pocity s adnexitidou a endometritidou vznikají při intenzivním zánětlivém procesu. To znamená, že aby se mohla objevit bolest, je třeba nemoc zanedbávat..

Vzhledem ke zaměření lokalizace genitálních lézí jsou důvody zpoždění následující:

 • Hormonální nerovnováha. Ženské pohlavní orgány jsou ústřední pro regulaci menstruačního cyklu. Se zánětem děložních přívěsků je sekrece těchto hormonů narušena. Kvůli těmto změnám dochází ke zpoždění menstruace s cystitidou..
 • Léze endometria. Zánět bazální vrstvy endometria, který je zodpovědný za vytvoření funkční vrstvy, způsobuje narušení vylučování hlenu. To vede ke skutečnosti, že funkční vrstva endometria nedosahuje tloušťky potřebné k oddělení. Některé případy mají opačný obrázek. V takových situacích budou pozorována těžká období, nikoli zpoždění..
 • Generalizovaný zánět reprodukčního systému. Při dlouhodobé absenci lékařské péče a odpovídající léčbě patologický proces pokrývá několik orgánů najednou. V takové situaci bude mít zpoždění způsobené cystitidou několik důvodů najednou..

Klinika cystitidy

Klinický obraz cystitidy sestává z kombinace následujících příznaků:

 • Pálení a křeče při používání toalety. Zánět sliznice močového měchýře je doprovázen poškozením močové trubice. Průchod moči močovou trubicí způsobuje tyto nepříjemné příznaky.
 • Časté močení. Ženy, které trpí cystitidou, pravděpodobněji navštíví lékaře, jakmile se tento příznak objeví. Bez ohledu na příčinu a formu zánětu se dysurické poruchy objevují již v prvních hodinách onemocnění..
 • Vzhled nečistot v moči. Nečistoty při cystitidě krvavé nebo hnisavé povahy. Krev se objevuje v případech poškození krevních cév sliznice a hnisu - s výrazným infekčním procesem.
 • Bolesti dolní části břicha. Rysem bolesti se zánětem močového měchýře je to, že intenzita klesá ve vodorovné poloze.

V závislosti na aktivitě imunitního systému a fyziologických vlastnostech periferního nervového systému se příznaky onemocnění projevují různou silou..

Diagnostika

Menstruační období s cystitidou způsobují potíže s diagnostikou, protože menstruační výtok ovlivňuje výsledek obecného testu moči. Ženám se nedoporučuje darovat moč k analýze současně s menstruací.

Diagnóza je stanovena na základě anamnézy a ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů.

Pokud se cystitida objeví před menstruací, je plán vyšetření doplněn obecným testem moči a bakteriologickou kultivací.

Léčba

Jak léčit zánět močového měchýře závisí na typu patogenu a závažnosti příznaků. Léčebný plán zahrnuje následující skupiny drog:

 • Antibiotika. Existuje skupina antibakteriálních látek nazývaných uroseptika - "Ceftriaxon", "Biseptol", "Ofloxacin", "Furagin". Léky, které patří do této skupiny, se širokým spektrem účinku a ničí bakterie, které způsobily výskyt patologie.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Použití NSAID je založeno na skutečnosti, že tyto léky pomáhají bojovat proti nepříjemným příznakům, které jsou výsledkem zánětlivého procesu - "Indomethacin", "Ibuprofen", "Diclofenac", "Dicloberl". Odstranění ohniska zánětu zlepšuje místní zásobení krví, což zajišťuje rychlé zotavení.
 • Diuretika - "Furosemid", "Mannitol", "Bumetanid", "Hypothiazid". Ke zvýšení produkce moči se používají chemoterapeutická činidla nebo přírodní analogy. To má zabránit šíření infekce do ledvin. Stojí za připomenutí, že užívání diuretik vyžaduje velké množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci..

Nedoporučuje se léčit cystitidu samostatně doma. Jediné, co dělají, je provádění pomocné terapie, ale musí být také dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku onemocnění před nebo během menstruace, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Dodržování hygienických norem.
 • Udržování imunitního systému v zimě, kdy je ve stravě nedostatek vitamínů.
 • Včasná léčba bakteriálních onemocnění jiných orgánů a systémů.

Pokud se patologie objevila týden před menstruací nebo během, pak se poraďte s lékařem. V některých případech se jedná o známku funkčních onemocnění vaječníků, která jsou doprovázena porušením hladiny produkovaných hormonů..

Cystitida před, během a po menstruaci

Články lékařských odborníků

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Dodatečná léčba
 • Léky
 • Prevence
 • Předpověď

Bolestivost v dolní části břicha, zvýšené nutkání na močení, změna barvy močové tekutiny - takové příznaky se mohou objevit jak s nástupem menstruace, tak se zánětem močového měchýře. Někdy se však menstruace a nemoc spojí. Jaký je rozdíl mezi cystitidou před, během a po menstruaci od obvyklého zánětlivého procesu? Existuje vztah mezi těmito dvěma státy?

Může dojít k akutní a chronické cystitidě způsobené menstruací??

Samotný měsíční cyklus neovlivňuje vývoj cystitidy. Je však známo několik faktorů, které přispívají k nástupu onemocnění, a tyto faktory více či méně souvisejí s menstruací:

 • výrazné hormonální změny během období měsíčního krvácení, před nebo po něm;
 • nedodržování individuálních hygienických pravidel během období měsíčního krvácení;
 • sex během menstruace;
 • předčasná výměna vložek nebo tamponů;
 • prudká změna výživy v předvečer menstruace (tzv. "hormonální zhor", použití velkého množství sladkostí);
 • akutní nebo chronické patologie reprodukčního systému.

Kterákoli z těchto nuancí může způsobit, že se cystitida aktivuje přesně na začátku nového měsíčního cyklu, ačkoli samotné menstruační krvácení s tím samozřejmě nemá nic společného..

Kód ICD-10

Příčiny cystitidy během menstruace

Cystitida spojená s menstruací se může vyvinout z několika důvodů:

 • aktivace patogenních mikrobů;
 • drift infekce od sexuálního partnera;
 • nekontrolovaný příjem léků, samoléčba;
 • mechanické poškození slizničních tkání močové trubice nebo močového měchýře.

Reprodukční orgány ženy těsně sousedí s močovým aparátem, proto se navzájem nepřímo ovlivňují. Patogenní mikroby, které zpočátku vyvolávají cystitidu, snadno „migrují“ do genitálií. Proto je možné, že cystitida ovlivňuje menstruaci a naopak..

Menstruace, její nástup a průběh zcela závisí na hormonálním pozadí ženy. Často s narušenou rovnováhou progesteronu po menstruaci začíná cystitida kvůli jejímu relaxačnímu účinku na hladké svaly močové trubice. Výsledkem je, že infekce mnohem snáze proniká do močových cest a močového měchýře..

Existují však i další okolnosti, které mohou vést k objevení se problému.

Například proč před menstruací cystitida? Možná je to důsledek narušené vaginální mikroflóry, změn ve výživě. Nelze vyloučit další důvody:

 • stagnace krevních sraženin v pochvě a na vnějších genitáliích, která je obvykle spojena s předčasnou výměnou vložek a tamponů;
 • zánět v genitální oblasti (například ve vaječnících);
 • drozd;
 • alergické reakce na polštářky nebo tampony, na čisticí prostředky.

Cystitida se zpožděním menstruace nemusí vždy znamenat začátek těhotenství. Pravidelnost cyklu samozřejmě závisí jak na hormonálním pozadí, tak na normálním fungování vaječníků a zánětlivé procesy mohou způsobit narušení - jak hormonální, tak funkční. Odborníci poukazují na to, že ke zpoždění někdy dochází během zánětlivého procesu a dokonce i tehdy, když příznaky cystitidy již ustoupily. Ten je způsoben vlivem určitých léků na fungování reprodukčních orgánů..

Může tedy být cystitida příčinou zpoždění menstruace? Nejčastěji se odehrává několik faktorů najednou. Například hormonální poruchy nebo zánětlivá onemocnění genitální oblasti vyvolávají rozvoj cystitidy a v důsledku toho se ztrácí měsíční cyklus. Samotný zánětlivý proces v močovém měchýři se při absenci dalších faktorů extrémně zřídka stává přímou příčinou zpoždění.

Pokud cystitida začala během menstruace, důvody jsou zcela zřejmé:

 • je možné, že částice sekrece se dostaly do močové trubice a poté do močového měchýře, což způsobilo zánětlivou reakci;
 • někdy dochází k podráždění sliznic na pozadí použití nevhodných hygienických vložek - zejména vonných;
 • můžeme hovořit o sexuálně přenosných nemocech (v raných stadiích se někdy projeví právě rozvojem cystitidy);
 • možná jste měli neléčenou kandidózu - plísňovou infekci, která se aktivuje s nástupem měsíčního krvácení.

Pokud se tedy obáváte o drozd, cystitidu, vaše menstruace zmizela, důvody je třeba hledat pomocí diagnostiky. Takový stav je pro tělo vážným stresem a vyžaduje neodkladnou léčbu. Musíte začít s vyšetřením krve a moči, stejně jako s ultrazvukem pánevních orgánů.

Rizikové faktory

Cystitidu před, během nebo po menstruaci mohou vyvolat následující faktory:

 • pohlavní styk během měsíčního krvácení;
 • exacerbace chronických patologií reprodukčního systému;
 • narušená vaginální mikroflóra;
 • častá zácpa spojená s intestinální atonií;
 • ignorování individuálních hygienických pravidel;
 • změny ve stravě v předvečer nebo během menstruace (například konzumace velkého množství sladkostí, uzenin);
 • hypodynamie;
 • časté změny partnerů, praxe nechráněného sexu;
 • přepracování, snížená imunita, chronická onemocnění jiných orgánů;
 • pravidelné změny hormonálních hladin;
 • předčasná výměna vložek, dlouhodobé používání tamponů;
 • plavání ve volné vodě během menstruačního krvácení;
 • speciální anatomická struktura u některých žen (například příliš blízko místa vnějšího otvoru močové trubice k vaginálnímu vestibulu).

Patogeneze

Nejčastěji je cystitida během menstruace způsobena Escherichia coli, Proteus nebo Staphylococcus. Tyto mikroby patří do kategorie podmíněně patogenních a jsou aktivovány pouze pod vlivem určitých faktorů, které přispívají k zánětu. Kromě toho se cystitida může objevit také z důvodů nesouvisejících s měsíčním cyklem - jedná se o chemické, toxické a parazitické účinky.

Skutečnost, že cystitida a menstruace často probíhají „rameno na rameno“, lze vysvětlit speciální anatomií urogenitálního aparátu ženy. Krátký a široký kanál pro močení, parauretrální žlázy, které mohou sloužit jako místo akumulace bakterií - všechny tyto faktory jsou často uvedeny v patogenezi onemocnění.

Dalšími podpůrnými faktory jsou:

 • prolaps pánevních orgánů, který je doprovázen zhoršeným přívodem krve do močoviny a topografickými změnami v močovém měchýři a močových cestách;
 • pohlavní styk během menstruace, protože současně dochází k retrográdní penetraci vaginálního obsahu do otvoru uretry;
 • nedodržování hygieny pohlavních orgánů během menstruace;
 • hormonální výkyvy vedoucí k dočasné atonii močových cest, což přispívá ke vstupu infekce.

Významnou roli v patogenezi nemoci hrají patogeny infekčních patologií - například chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza; penetrace bakterií do močového měchýře je možná ze zapálených tkání blízkých orgánů - podobný mechanismus šíření infekce je například charakteristický pro salpingo-ooforitidu.

Příznaky cystitidy během menstruace

U většiny žen s výskytem cystitidy spojené s menstruací se vyskytují následující první příznaky:

 • zvýšené a bolestivé nutkání na močení;
 • relativně malé množství vylučované močové tekutiny;
 • pocit pálení v močové trubici během vypouštění močové tekutiny;
 • porušení celkového stavu, bolest v dolní části břicha, nad ohanbí;
 • mírné zvýšení teploty, známky intoxikace.

Stín moči se také mění: můžete dokonce vizuálně určit vzhled zákalu, krve (zejména na konci močového procesu).

S šířením zánětlivé reakce na ledviny se objevují závažnější příznaky: bolesti dolní části zad, dyspepsie, vysoké teploty.

Někteří pacienti si stěžují na pocit cystitidy před menstruací, cystitida týden před menstruací se může projevit následujícími příznaky:

 • bolest během vylučování moči;
 • časté a malé vyprazdňování močového měchýře;
 • bolestivost jiné povahy nad pubisem;
 • obecné nepohodlí;
 • zákal moči.

Takové exacerbace jsou všudypřítomné spojené se oslabením imunitní obrany, hormonální nerovnováhou. Abyste si byli jisti z jednoho či druhého důvodu, je nutné absolvovat příslušné testy v laboratoři..

Cystitida a opožděná menstruace jsou relativně neobvyklým vývojem událostí. Pokud k tomu však dojde dvakrát nebo vícekrát, je třeba problém vyřešit komplexním způsobem, protože v takové situaci nutně dochází k porušení nejen močového systému, ale také reprodukčního systému. Poruchy v cyklu by měly být vždy alarmující a takové „příznaky“ z těla nelze ignorovat. Je nutné vyšetřit hormonální stav, zkontrolovat funkčnost celého ženského reprodukčního aparátu.

Cystitida a období současně nejsou jen náhodou. V mnoha případech žena po pečlivém dotazování projeví další „skryté“ příznaky:

 • potíže s počátkem;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • chronické zánětlivé procesy v oblasti ženských genitálií;
 • hormonální poruchy.

U hormonálních problémů se cystitida před každou menstruací může projevit následujícími příznaky:

 • neustálé nutkání močit, časté noční návštěvy toalety;
 • pocity bolesti a brnění nad pubisem;
 • křeče v dolní části břicha, vyzařující do rozkroku;
 • bodnutí vylučováním močí.

Ženy si mohou stěžovat zejména na neustálou únavu, která nemá žádné vysvětlení. Pokud shromažďujete močovou tekutinu ve skleněné nádobě, přitahuje pozornost změna její barvy - objeví se zákal, odstín ztmavne nebo narůžoví.

Pokud se současně obáváte cystitidy a zpoždění menstruace, může negativní test naznačovat zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. Tuto situaci charakterizuje:

 • bolesti v bederní oblasti;
 • zimnice, neustálá horečka nízkého stupně;
 • periodická nevolnost a celková slabost;
 • poruchy spánku, bolest hlavy;
 • bolest při pohlavním styku;
 • časté období podrážděnosti, nervozity.

Pokud máte obavy z podobných příznaků, musíte se určitě poradit s lékařem. Nejprve zjistit přesnou příčinu příznaků. Za druhé, provést léčbu a zbavit se několika problémů najednou: od zánětlivého procesu a porušení měsíčního cyklu.

Cystitida a bolest během menstruace mohou být náhoda, ale někdy stále souvisejí se stejnou příčinou. A tento důvod nejčastěji spočívá v problémech s oblastí ženských pohlavních orgánů. Přemýšlejte: kde je bolest nejčastěji lokalizována? Slabiny, záda, břicho (uprostřed, po stranách, dole)? Jak dlouho jste na recepci v gynekologické ordinaci? Faktem je, že chronické patologie vnitřních pohlavních orgánů zdaleka nejsou vždy doprovázeny jasně vyjádřenými příznaky. Cystitida se proto může stát jedním z projevů problému. Pouze lékař bude schopen rozpoznat skutečnou hlavní příčinu podle diagnostických výsledků.

Cystitida s krví během menstruace je důvodem k návštěvě lékaře co nejdříve. Neočekávejte, že se bolestivý proces rozšíří do stále zdravých orgánů a tkání. Koneckonců, některé změny se již mohou stát nevratnými..

Komplikace a důsledky

Nejnepříznivější komplikací cystitidy spojené s menstruací může být pyelonefritida. Faktem je, že na pozadí zánětlivého procesu je funkce močoviny narušena a vytváří se ureterálně-vezikální reflux - porušení spojené s refluxem močové tekutiny do močovodu a dokonce do ledvin. Oteklá sliznice může navíc vyvíjet tlak na močovod, což bude narušovat tok močové tekutiny z ledvin. Tlak uvnitř pánve stoupá, což přispívá k rozvoji akutního zánětu.

Zmizí cystitida s menstruací? Těžko doufat, že zánětlivý proces sám odezní. Aby se zabránilo nepříjemným komplikacím, je nutné včas navštívit lékaře, provést řadu diagnostických postupů a zahájit léčbu..

Diagnóza cystitidy během menstruace

Diagnóza je stanovena na základě stížností pacienta a informací získaných během vyšetření a palpace. Kromě toho jsou zohledněna data laboratorní a instrumentální diagnostiky.

Tyto analýzy se provádějí v laboratoři:

 • kompletní krevní obraz pomůže napravit příznaky zánětlivé reakce (leukocytóza, zrychlená ESR);
 • obecná analýza moči vám umožní posoudit práci ledvin a močového měchýře, detekovat patologické inkluze;
 • biochemie močových tekutin poskytuje informace o obsahu solí, proteinových látek, dusitanů atd.;
 • kultivace močové tekutiny k identifikaci patogenu a posouzení jeho odolnosti vůči antimikrobiálním lékům;
 • analýza genitálních a plísňových infekcí (kapavka, ureaplasmóza, chlamydie, kandidóza atd.).

Další instrumentální diagnostika:

 • ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře vizualizuje velikost, konfiguraci, stav orgánů a tkání;
 • cystoskopické vyšetření a biopsie (mikroskopické vyšetření sliznice močového měchýře).

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se provádí po konzultaci s urologem a gynekologem. Příznaky podobné cystitidě se mohou objevit u onemocnění ženského reprodukčního systému - například u adnexitidy, parametritidy, perimetritidy. V tomto případě jsou na sliznici močoviny často pozorovány příznaky zánětu, protože infekce se může rozšířit do okolních tkání.

Kromě toho musí být vyloučena přítomnost kamenů nebo nádoru v močovém měchýři..

Na koho se obrátit?

Léčba cystitidy během menstruace

Po provedení nezbytných diagnostických opatření lékař předepíše farmakoterapii. V léčebném režimu se obvykle používají léky v závislosti na etiologii cystitidy. Takže s mikrobiální povahou se používají antibiotika s plísňovou infekcí - fungicidy a alergická reakce vyžaduje jmenování antihistaminik. Mezi další možné recepty patří antispazmodika, léky proti bolesti, hormonální a protizánětlivé léky. Rovněž jsou zobrazeny rostlinné léky - zejména Kanefron.

Dieta se stává nepostradatelnou podmínkou pro úspěšnou léčbu. Použití přípravků, které mohou dráždit sliznici močového aparátu, je omezené nebo vyloučené. Mezi takové výrobky patří ostré koření, sůl, marinády (ocet nebo omáčky), uzeniny, sladkosti. Zobrazen bohatý příjem tekutin.

Je možné spojit fyzioterapeutické metody: elektroforéza, induktotermie, EHF terapie, ultrazvuková terapie, laserová léčba.

Pokud lékař předepíše antibiotickou terapii, měla by být příslušná léčba užívána po celou dobu, a to až do vymizení hlavních příznaků onemocnění. Neléčená akutní cystitida se může rychle transformovat na chronickou formu patologie.

Co dělat s cystitidou s menstruací?

Pokud se cystitida pravidelně začíná obtěžovat nástupem menstruace, první věcí, kterou musíte udělat, je jít na schůzku s odborníkem (urologem nebo gynekologem). Pokusy o zvládnutí nemoci samy o sobě mohou způsobit novou exacerbaci, protože neúplné nebo nesprávné vystavení infekci může způsobit, že se bakterie nebo houby „přizpůsobí“ novému typu léčby. A některé léky mohou být dokonce zbytečné nebo dokonce škodlivé..

Co můžete poradit ženě trpící cystitidou během menstruace?

 • zkuste nepřechladit tělo;
 • pravidelně umýt, měnit výrobky pro intimní hygienu (tampony, vložky);
 • vzdát se drsného koření, alkoholu, sody, sladkostí, zavést pitný režim;
 • během léčby odmítnout pohlavní styk.

Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k výskytu zánětlivé reakce během menstruace. Proto lékař předepisuje léčbu kvůli objeveným příčinám onemocnění..

Léky

Volba léku k odstranění cystitidy během menstruace je záležitostí lékaře. Nestojí za to pokusit se problém vyřešit sami, abyste nevytvořili podmínky pro vývoj nového kola nemoci.

Ve většině případů lékař předepisuje některý z následujících léků k odstranění zánětlivé reakce a zničení patogenní flóry:

Antibiotikum úspěšně používané k léčbě akutní a opakující se mikrobiální cystitidy. Lék v množství jednoho balení se zředí ve třetině sklenice vody, vypije se před spaním na prázdný žaludek a předtím uvolnil močový měchýř. Ve většině případů stačí jedna dávka léku, ale někdy lze předepsat druhou dávku - za den. Možné nežádoucí účinky: pálení žáhy, dyspepsie.

Lék furazidin, zástupce antimikrobiálních látek ze série nitrofuranů. Užívejte 100 mg 4krát denně (I den), poté 3krát denně. Průměrná doba léčby je jeden týden. Léčba může být doprovázena ospalostí, alergickými reakcemi, nevolností.

Další přípravek furazidinu, který se užívá 50-100 mg třikrát denně, po dobu jednoho týdne. Obecně platí, že Furamag zřídka způsobuje nežádoucí účinky a jen zřídka jsou alergické reakce, bolesti hlavy, nevolnost.

Kombinované antimikrobiální léčivo, které kombinuje amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Tablety se užívají s jídlem v individuálně definované dávce. Délka léčebného kurzu je od jednoho do 2 týdnů. Vedlejší účinky: nevolnost, nadýmání, stomatitida, alergie.

Antimikrobiální látka na bázi norfloxacinu - chinolonového léčiva. Užívejte 1 tabletu dvakrát denně, mezi jídly. Léčba může podle rozhodnutí lékaře trvat tři až deset dní. Nolicin může způsobit trávicí potíže, které po ukončení léčby ustupují.

Fluorochinolonové antibiotikum na bázi ciprofloxacinu. Užívá se v tabletách 250-500 mg dvakrát denně, bez ohledu na jídlo (ve stejných časových intervalech - tj. Jednou za 12 hodin). Nežádoucí účinky jsou reverzibilní: tachykardie, nechutenství, pocení, svědění, alergie.

K úlevě od bolesti, která se objevuje na pozadí menstruace, se používají léky s antispazmodickým účinkem - například Drotaverin nebo Papaverin.

Antispazmodikum, které eliminuje křeče a spastické bolesti. Užívejte 40-80 mg dvakrát nebo třikrát denně nebo jednorázově. Vedlejší účinky: nízký krevní tlak, bolest hlavy.

Myotropní léčivo, které se používá v individuálně zvolené dávce. Vedlejší účinky: slabost, pocení, zácpa, nevolnost, reakce přecitlivělosti.

Kromě základní terapie je vhodné předepsat bylinné léky, které mají diuretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Mezi tyto fondy patří Canephron a Fitolysin.

Bylinný přípravek s libečkem, centaury, rozmarýnem. Má protizánětlivé a antispazmodické vlastnosti. Doporučuje se užívat dvě tablety léku ráno, odpoledne a večer. Délka léčby se stanoví individuálně. Během léčby jsou někdy zaznamenány alergické projevy, poruchy stolice.

Diuretické, protizánětlivé, bakteriostatické a analgetické léky. Vezměte jednu čajovou lžičku pastovité hmoty na 100 ml teplé vody, a to až 4krát denně, po dlouhou dobu. Nežádoucí účinky - alergie.

Vitamíny pro cystitidu spojenou s menstruací

Lékaři doporučují pravidelně užívat multivitaminové přípravky, které obsahují antioxidanty. Je nutné zahrnout do léčebného režimu:

 • kyselina askorbová, 0,5 - 1 g denně, k posílení imunitního systému;
 • omega-3 mastné kyseliny (například lněný olej nebo rybí olej) jedna polévková lžíce nebo dvě kapsle dvakrát denně, aby se urychlilo zotavení těla;
 • přípravky s probiotiky (od 5 do 10 miliard IU denně) ke zlepšení mikrobiomu;
 • grapefruitový džus nebo zapouzdřený extrakt z grapefruitových semen pro mírný antimikrobiální a protiplísňový účinek.

Jak léčit cystitidu s menstruací doma?

Když se cystitida pravidelně obává na pozadí menstruace, první věcí, kterou musíte udělat, je poradit se s lékařem.

Pokud jde o postupy, které můžete samostatně provádět doma, lze doporučit následující:

 • během dne proveďte několik promytí teplou převařenou vodou s přídavkem jedlé sody (1 lžička na 200 ml vody);
 • pijte hodně čisté vody nebo bylinného čaje, žádná sladidla;
 • dočasně přestat jíst sladkosti, chléb, mléko, ocet, omáčky, sůl a koření;
 • opřít se o rostlinnou stravu (nejlépe zeleninu a bylinky);
 • přestat pít alkohol.

Co dalšího je potřeba? Při silných bolestech a křečích může první pomoc při cystitidě během menstruace spočívat v užívání 1 - 2 tablet No-shpy. Nezapomeňte nosit teplé oblečení, aby nedošlo k podchlazení, pamatujte na častou hygienu pohlavních orgánů, odpočívejte více, neznervózňujte.

Je možné během menstruace ohřát oblast močového měchýře cystitidou? Ne, je lepší to nedělat, protože menstruační krvácení se může výrazně zvýšit. Je rozumnější používat léky a byliny pro protizánětlivé, analgetické a antispazmodické vlastnosti.

Alternativní léčba

Tradiční metody léčby používají lidé po mnoho staletí: osvědčené léky pomohly překonat infekci, zmírnily bolestivé pocity a měly také výrazný antifungální, spazmolytický a analgetický účinek.

K prevenci a léčbě cystitidy spojené s menstruací lze použít různé tinktury, odvary nebo dokonce čerstvé rostliny - užívají se perorálně nebo externě, v závislosti na receptu.

Než se pokusíte vyléčit cystitidu během menstruace pomocí lidových prostředků, měli byste se předem poradit s lékařem.

Pro zlepšení kvality močových tekutin a eliminaci jejich dráždivých účinků se doporučuje vypít 200 ml teplé vody s citronovou šťávou nejméně třikrát denně. Takovou šťávu lze nahradit brusinkami nebo infuzí přesličky.

Lék na petržel má dobrý léčivý účinek. Jedna čajová lžička rozdrcených listů se nalije sklenicí vroucí vody a trvá několik hodin pod víkem. Vezměte třetinu sklenice před jídlem.

Brusinkový vývar se také velmi dobře osvědčil. Pro jeho přípravu je půl sklenice bobulí přerušena v mixéru, šťáva je vytlačena a umístěna do chladu. Výsledný koláč se umístí do hrnce, přidá se 500 ml vody a vaří se 6 až 8 minut. Výsledný produkt se ochladí, přidá se k němu dříve získaná šťáva a 2 lžíce. l. Miláček. Nápoj se pije během dne.

Bylinné ošetření

Aby se odstranila cystitida spojená s menstruací, je nutné užívat bylinné infuze nebo odvary každý den, bez vynechání dávek a bez snížení dávky. Optimálně se používají následující byliny a rostliny:

 • Yarrow - plete, tonizuje močový měchýř, zmírňuje křeče, ničí houby a bakterie.
 • Tymián - dokonale zmírňuje bolest, zmírňuje bolestivý tok moči během exacerbace cystitidy po menstruaci.
 • Listy jitrocele - mají močopudný účinek, zklidňují a zklidňují příznaky zánětu.
 • Listy petrželky - mohou čistit močový systém od toxických produktů, zastavit vývoj zánětlivého procesu.
 • Jalovec - má antiseptické vlastnosti, pomáhá ničit plísňové a mikrobiální infekce. Rostlina se používá k prevenci relapsu v chronickém průběhu cystitidy mimo fázi exacerbace.
 • Přeslička je mírné diuretikum a antimikrobiální látka, která při dlouhodobém užívání dokáže léčit i chronickou formu cystitidy.
 • Kaštan koňský - posiluje nejen cévní stěny, ale také močový měchýř.
 • Břečťan - vhodný pro vnější použití (mytí, koupele na sezení), eliminuje křeče v akutním období zánětu močového měchýře.
 • Ženšen - optimalizuje imunitní obranu, zvyšuje reakci těla na bakteriální infekci.
 • Echinacea - je široce používána pro často se opakující cystitidu, protože rychle eliminuje zánětlivou reakci díky antimikrobiálním a antivirovým schopnostem.
 • Pšeničná tráva - eliminuje bolest a křeče při močení, snižuje frekvenci nutkání, má výrazný protizánětlivý účinek.
 • Barva heřmánku je vhodná pro venkovní i vnitřní použití. Nálev květin se užívá orálně místo čaje, který se používá k mytí a zavlažování. Rostlina má antimikrobiální, antispasmodické, protizánětlivé vlastnosti.
 • Listy pampelišky - urychlují léčbu cystitidy urychlením vylučování toxických látek z močových cest.
 • Lopuch - má antifungální a antimikrobiální vlastnosti.
 • Alfalfa je účinné antiseptikum a diuretikum, které urychlí proces hojení.

Homeopatie

Léčba homeopatickými léky je vynikajícím doplňkem základní terapie. Kvalitativně zvyšuje imunitní obranu těla a přispívá k aktivní odolnosti proti patogenu patologie. Kromě toho mají takové léky řadu výhod:

 • prakticky nezpůsobují alergie;
 • nevedou k závislosti;
 • přístupné a bezpečné;
 • mohou být kombinovány s jakoukoli jinou léčbou (včetně antibiotické terapie);
 • vhodné pro léčbu i prevenci;
 • povoleno pro dospělé i děti.

Průběh homeopatických léků je obvykle dlouhý a trvá několik měsíců (dle uvážení odborníka).

 • Cantaris - používá se při silných bolestech a pocitu pálení, časté močení s tmavě krvavou močí. Nejčastější dávkou je 5 9CH granulí každou hodinu a půl..
 • Žíravý Mercurius - předepsaný pro bolestivý tenesmus, vylučování krve močí. Dávka může být 5 granulí 7 nebo 9CH každou hodinu a půl.
 • Arsenicum Album se užívá k pálení bolestí, které lze zmírnit působením tepla. Dávkování - 5 granulí po 9 CH každé 2,5 hodiny.
 • Terebintin - předepsáno v přítomnosti tmavé moči se sedimentem, 5 granulí po 5CH každých šest hodin.

Po odstranění akutních příznaků cystitidy se frekvence užívání léku sníží. Během celé léčby se doporučuje věnovat dostatečnou pozornost odpočinku, pít dostatek tekutin.

Chirurgická operace

V naprosté většině případů s rozvojem cystitidy během menstruace lékař předepíše farmakoterapii. Pouze v obtížných, zanedbávaných situacích může být nutná pomoc chirurga. Chirurgický zákrok je indikován v přítomnosti nádorového procesu nebo rostoucí cystické formace.

Po menstruaci známky cystitidy

Cystitida po menstruaci, co dělat

Menstruační cyklus pro každou ženu je individuální a proces „čištění“ pomocí menstruace se vyskytuje u každé dívky nebo ženy, s výjimkou období těhotenství a laktace a období před pubertou.

Když se tělo připravuje na menstruaci, dochází v něm k řadě změn:

 • Změna hormonální aktivity mezi progesteronem a estrogeny;
 • Změní se mikroflóra pochvy, což snižuje odolnost genitálního traktu proti infekci;
 • Celkové oslabení obranyschopnosti těla.

Tyto změny mohou usnadnit snadný průnik bakterií do močových cest a rozvoj cystitidy..

Podle statistické studie je známo, že nejčastěji jsou případy cystitidy zaznamenány u žen v období před a během menstruace. Právě v této době jsou vytvořeny příznivé podmínky pro reprodukci a aktivní život patogenních patogenů..

Příčiny

Příčiny cystitidy před menstruací mohou být:

 • Hormonální poruchy, které vedou ke snížení imunitní obrany. V období mimo menstruaci dochází ke zvýšené produkci estrogenů, které se podílejí na procesu obnovy buněčného krytu močových cest. Ale bezprostředně před samotnou menstruací se v těle vyskytuje nedostatek estrogenu, pak se sliznice močového měchýře ztenčí, může být snadno zraněna a ovlivněna infekčním procesem.
 • Pravidelně se zhoršují bakteriální infekce genitálního traktu.
 • Nedodržování pravidel osobní hygieny, nedodržování techniky hygienické péče o perineum.
 • Alergické reakce na výrobky osobní péče (včetně vložek do kalhotek, tamponů, gelů pro intimní hygienu).
 • Změny mikroflóry genitálního traktu, díky nimž se stávají náchylnými k poškození bakterií.

Pokud žena zaregistruje cystitidu každý měsíc před menstruací, pak je v tomto případě nutné konzultovat s lékařem, protože onemocnění proběhlo chronicky a je mnohem obtížnější léčit tuto formu onemocnění a zřídka, dokonce i nejúčinnější léčba, vede k úplnému vyléčení..

Taková frekvence exacerbací cystitidy může být způsobena imunodeficiencí, dysbiózou genitálního traktu, nedodržováním pravidel osobní hygieny a náchylností genitálního traktu k infekci jejich infekcí během tohoto zvláštního období života ženy..

Příznaky

Klinické projevy cystitidy se objevují krátce (2 až 4 dny) před nástupem menstruačního toku. Jsou to následující:

 • Nepříjemné pocity v dolní části břicha, pocit brnění;
 • Močení je doprovázeno pálením a bolestí;
 • Na konci močení se bolest zvyšuje;
 • Časté močení v malých objemech, zejména v noci;
 • Bolest může být křečová;
 • Vizuálně moč mění barvu - stává se tmavší a zakalená;
 • Žena zažívá únavu a slabost.

Zpoždění menstruace

Mnoho žen se zajímá o otázku, zda může být zpoždění způsobeno cystitidou. To opravdu může být a zde je třeba pochopit, zda se jedná o náhodu a žena měla zpočátku hormonální poruchy při syntéze estrogenů, jejichž nedostatek ve skutečnosti vedl k porušení menstruačního cyklu a ke zpoždění menstruace.

Nebo v důsledku chronického zánětu močových cest (cystitida, uretritida) dochází k bakteriálnímu poškození, včetně orgánů genitální oblasti (vaječníky jako zdroje estrogenu), protože u žen jsou anatomicky velmi blízké vstupy do pochvy a otevření močové trubice.

Vzhledem k tomu, že hlavním zdrojem produkce estrogenu jsou pouze vaječníky, ale pokud jsou ovlivněny zánětlivým procesem, který prošel z močových cest, nemohou plně vykonávat svou funkci, díky čemuž klesá koncentrace etrogenů, a proto je cyklus narušen.

To znamená, že zpoždění menstruace po cystitidě je způsobeno:

 • Zánětlivé změny v močovém měchýři;
 • Snížená syntéza ženských pohlavních steroidů - estrogeny, vaječníky;
 • Specifická infekce, která má pohlavní přenosovou cestu a je schopná ovlivnit močové cesty (pohlavně přenosné choroby);
 • Zánět v reprodukční sféře ženy;
 • Psychologické napětí a stres;

Endokrinní patologie štítné žlázy, hypofýzy, nadledvin. Všechny výše uvedené důvody pro opožděnou menstruaci jsou relevantní až po vyloučení těhotenství u pacienta.

Cystitida po menstruaci

Nástup cystitidy po menstruaci je způsoben skutečností, že v období, kdy je funkční vrstva endometria odmítnuta a tělo se zbavuje odumřelé tkáně, jsou to právě tyto menstruační toky, které se stávají příznivou živnou půdou pro aktivní reprodukci patogenních bakterií. A pokud se navíc sníží imunita, stane se to velmi aktivně.

A právě na konci menstruace je počet bakterií dostatečný, vstupují do močových cest a způsobují cystitidu. A pravděpodobnost takového zavlečení infekce je ještě vyšší, pokud nebudou dodržována opatření hygienické péče.

Je třeba si uvědomit, že výměna produktů osobní hygieny (vložek) by měla být prováděna nejméně 3krát denně (nejlépe každé 4 hodiny), poté by měla být prováděna hygienická péče, a pokud je to možné, můžete to provádět častěji.

Nejnovější doporučení Gynekologické společnosti trvají na tom, aby ženy během menstruace používaly tampony co nejméně, protože ty přispívají ke stagnaci menstruačního toku v genitálním traktu a dále vyvolávají růst bakterií. Tampony je nutné používat pouze v případě, že není vhodné používat běžné vložky, ale ne více než 2–3krát během každé menstruace.

Doporučení

Abyste urychlili proces hojení, musíte:

 • Vyvarujte se účinků chladu na tělo nebo na určité části těla (nesedejte si na studený povrch);
 • Jezte se zahrnutím velkého množství vitamínů ve formě zeleniny a ovoce do stravy a vyloučte uzeniny a mastné a smažené potraviny;
 • Opláchněte pohlavní orgány vodou 3-4krát denně během menstruace a dvakrát denně v běžné dny;
 • Abyste předešli alergiím, používejte pouze osvědčené prostředky osobní hygieny;
 • Aplikujte termické procedury (vyhřívací podložka), ale pouze striktně podle pokynů odborníka a mimo akutní období nemoci.

Jak se vyhnout cystitidě během menstruace?

Předpokládá se, že cystitida je onemocnění, které je přímým důsledkem hypotermie. Toto je nesprávné tvrzení, ve skutečnosti je cystitida symptomatickou infekcí moči, zánětem močového měchýře, jehož možnou příčinou je trauma, hormonální poruchy a střevní bakterie. A cystitida se často děje během menstruace. Co dělat?

Co to je?

Zánět močového měchýře, který se běžně nazývá cystitida, může být různý - primární, sekundární, chronický, infekční atd. U žen se toto onemocnění vyskytuje mnohem častěji než u mužů. A má to svůj důvod: ženská močová trubice je širší než močová trubice muže a je kratší.

Podle statistik trpí cystitidou 20 až 40% žen v různých dobách. Příznaky závisí na tom, jaký druh cystitidy má žena. Pokud se jedná o akutní projev onemocnění, dochází během močení ke křečím, stává se častým.

To může být doprovázeno tažnou bolestí v podbřišku. Žena může detekovat zakalenou moč. Je možné zvýšení tělesné teploty, celková slabost, malátnost.

Nejčastěji se ženy s akutní cystitidou stěžují na:

 • Bolest při močení;
 • Zvýšené nutkání močit (až 10krát za hodinu);
 • Pocit, že močový měchýř není úplně prázdný
 • Bolest v dolní části břicha.

Možný je také krvavý výtok močí. Někdy jsou viditelné pouze na toaletním papíru. Jakýkoli projev cystitidy vyžaduje lékařskou pomoc..

Přečtěte si o typech cystitidy v našem článku.

Příčiny onemocnění před menstruací

Menstruace je přirozený proces spojený s hormonálním pozadím ženského těla. Před nástupem menstruace dochází v ženském těle ke změnám, které jsou vyjádřeny nejen PMS v jeho obvyklém projevu.

Několik dní před nástupem menstruace:

 • Mikroflóra pochvy se mění, což ovlivňuje oslabení ochrany orgánu před mikroby;
 • Oslabení imunitního systému je obecně možné;
 • Tělo je v dnešní době více vystaveno patogenním organismům atd..

Nadměrné používání produktů pro intimní hygienu (případně gelů a mýdel, které nejsou určeny pro tyto účely) může situaci zhoršit..

V dnešní době se bakterie z pochvy nebo střev snadno a rychleji dostávají do močové trubice. Proto je zde hlavní věcí hygiena, zdravé stravování, příjem vitamínů do těla..

Musíte se umýt správně: z pochvy do konečníku, a ne naopak. A samozřejmě v předmenstruační dny o to víc nemusíte experimentovat s produkty pro intimní hygienu, které teoreticky mohou způsobit alergickou reakci..

Cystitida během a po menstruaci - příčiny

Ženská reprodukční sféra je poměrně křehký mechanismus. Žena se může dozvědět o některých zánětlivých procesech pouze v nejzávažnější fázi..

Nebo se objevují ve formě sekretů, které žena odepisuje jako přirozené a nezpůsobuje úzkost. Ve vejcovodech a vaječnících může zánětlivý proces probíhat po dlouhou dobu, je téměř asymptomatický.

A současně mohou bakterie a viry vstoupit do genitálního traktu a odtud - do močové trubice. A během menstruace dochází k migraci těchto patogenních organismů, samozřejmě, rychleji (kvůli odtoku krve), což tedy významně zvyšuje riziko infekce.

Během menstruace navíc imunitní stav těla kolísá, žena se stává obzvláště zranitelnou a během tohoto období může ve skutečnosti zachytit jakoukoli infekci. A samotná menstruační krev je živnou půdou pro velké množství bakterií..

V případě porušení hygienických pravidel je v dnešní době velmi snadné chytit cystitidu. A někdy až po menstruaci žena začne poslouchat své tělo, protože ve dnech menstruace se zdá, že bolesti v podbřišku, slabost, nepohodlí jsou každý měsíc přirozenými společníky „těchto dnů“.

Cystitida a zpoždění - jaké je spojení?

Cystitida je patologie, jejíž sféra vlivu je poměrně široká. Neexistuje žádná záruka, že zánět močového měchýře neovlivní reprodukční orgány. To je zvláště nebezpečné u chronické cystitidy, která může způsobit zánětlivý proces příloh. Pravidelnost menstruačního cyklu konkrétně závisí na přílohách..

Ukázalo se jednoduchý vztah:

 • Při zánětu močového měchýře se vaječníky stávají objekty napadení mikroby;
 • Je zpochybněna normální funkce vaječníků - může dojít k selhání, které způsobí zpoždění;
 • Pokud jste již léčeni, je vám předepsána antibiotická léčba, stejný příjem antibiotik může také způsobit poruchu, kvůli které vaše menstruace nepřijdou včas.

Pokud menstruace vůbec nepřijde nebo je opožděna na delší dobu, navštivte svého lékaře.

Diagnostická opatření pomohou zjistit příčinu takových porušení a identifikovat patologii bez zahájení zánětlivého procesu. Není třeba říkat, že cystitida není překážkou nástupu těhotenství nebo se může objevit na pozadí stávajícího těhotenství (což je důvod pro zpoždění).

Jak zacházet?

Léčba je předepsána pouze lékařem! Ve většině případů vyžaduje užívání antibiotik a antibiotická léčba je příliš závažná invaze do těla, aby se mohla samoléčit. Žena se obvykle obrací na urologa a gynekologa, aby léčba byla co nejpřesnější a nejpřesnější..

Doprovází příjem speciálních léků (včetně Amoxiclav, Furagin, Monural, Lomflox atd.) A dodržování stravy. Jedná se o odmítnutí kořeněných, kořeněných a slaných jídel. To samozřejmě a vyhýbání se podchlazení, které může problém zhoršit..

Pokud jsou bolesti v dolní části břicha nesnesitelné, se souhlasem lékaře můžete symptomaticky užívat léky Papaverin nebo No-shpa.

Výhodné jsou přípravky na bázi rostlinných složek, mezi které patří například Kanefron. Jedná se o protizánětlivé léky, které zmírňují křeče a bolest..

Ujistěte se, že léčíte cystitidu pod dohledem lékaře, provádějte včasné testy, postupujte podle pokynů, aby onemocnění nepřecházelo do chronického stadia..

Jaká je prevence onemocnění u žen?

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je brát osobní hygienu vážně. Musíte se umýt alespoň dvakrát denně a lépe - po každé návštěvě toalety. Během menstruace musíte vyměňovat vložky často, každé 2-4 hodiny, a tampony se mění ještě častěji..

Pokud se chcete vyhnout problémům, je lepší úplně upustit od používání tamponů nebo je používat ve výjimečných zvláštních situacích. Předpokládá se, že tampony ovlivňují stagnaci krve v pochvě, přispívají k výskytu patogenních mikrobů.

 • Vyvarujte se podchlazení;
 • Používejte spolehlivé nealergenní hygienické výrobky;
 • Projděte včasnou lékařskou prohlídkou (alespoň jednou ročně navštivte gynekologa, ultrazvuk pánevních orgánů, dvakrát ročně proveďte nezbytné testy).

Jedním slovem nedávejte příležitost zahájit některé patologické procesy v těle..

A ještě jedna poznámka: stává se, že projevy velmi podobné cystitidě se vyskytují ve stresových situacích. Například žena skončí v nemocnici, ve stresujícím prostředí a hned první noc nemůže kvůli cystitidě spát, jak se jí zdá. Ale po absolvování testů a návštěvě urologa nenalezli žádné důvody pro diagnózu.

Ano, příznaky podobné cystitidě mohou souviset se stresem. Znát tuto zvláštnost, zkuste se vyhnout zbytečným starostem, pijte sedativa, stejný kozlík, nalaďte se na dobrý výsledek ve stresující situaci.

Starejte se o sebe a starejte se o své zdraví!

Prevence cystitidy u žen - podívejte se na video:

Cystitida během, před a po menstruaci

Cystitida je onemocnění močového systému, při kterém močový měchýř trpí nejvíce. Tato patologie může být diagnostikována u pacientů obou pohlaví a v jakékoli věkové kategorii, ale nejčastěji postihuje zástupce žen. Tato nespravedlnost je způsobena anatomickými a fyziologickými rysy struktury ženského těla..

U žen jsou močovody mnohem kratší než u mužů a jsou také mnohem širší, což vytváří příznivé podmínky pro penetraci patogenní mikroflóry do těla. Ženy navíc během menstruace často čelí problému, jako je cystitida..

Abychom pochopili, jak tyto procesy navzájem souvisejí, je nutné si tuto problematiku prostudovat hlouběji..

Co je cystitida a proč k ní dochází?

Zánětlivý proces v oblasti močového měchýře může nastat z různých důvodů. Následující faktory ovlivňují frekvenci projevů cystitidy:

 • zdravotní stav pacienta;
 • imunitní stav;
 • hormonální pozadí těla;
 • přítomnost ložisek chronické infekce;
 • intimní hygiena;
 • dlouhodobé užívání léků.

Zánětlivý proces sliznice močového měchýře je nejčastěji způsoben patogenními mikroorganismy, které se mohou dostat do lidského těla různými způsoby.

Nejčastěji je cystitida v ženském těle způsobena Escherichia coli, která patří k podmíněně patogenní mikroflóře, protože je neustále přítomna v lidském střevě, aniž by způsobovala onemocnění.

Teprve když pacientův imunitní systém oslabí, začne se patogenní mikroflóra aktivně množit a infikovat sousední orgány.

Urologové varují! Že pro zdraví ženy je velmi důležité nosit spodní prádlo vyrobené z přírodních bavlněných tkanin, klasické šití.

Opravdu, tanga, milovaná mnoha ženami, jsou přímým a zrychleným způsobem, jak dostat střevní infekci do močových cest..

Při chůzi je zadní část kalhotek, která je v kontaktu s konečníkem, neustále v kontaktu s pochvou a otevřením močového kanálu při šíření infekce.

Zanedbání pravidel osobní hygieny, nedostatek sexuální kultury, častá výměna sexuálních partnerů - to jsou faktory, které přispívají k výskytu cystitidy a pohlavně přenosných nemocí.

Dlouhodobé a časté podchlazení podporuje nástup zánětlivého procesu na sliznici močového měchýře. Ženy vědí, že stačí jednou zmrazit nohy, protože cystitida se okamžitě projeví.

První příznaky onemocnění, které se objevily, jsou: bolest a bolest v podbřišku, časté nutkání na močení se slabým odtokem moči, celková slabost, malátnost, bolesti celého těla. S pokročilým stadiem onemocnění ženy také zaznamenávají zvýšení tělesné teploty na subfebrilní indikátory.

Cystitida a menstruace: kde je vztah?

V lidském těle jsou všechny orgány navzájem úzce propojeny. Toto spojení je zvláště patrné v ženském těle, protože lékaři často diagnostikují cystitidu před menstruací nebo bezprostředně po nich..

Každý ví, že při absenci těhotenství v ženském těle dochází každý měsíc k fyziologickému procesu nazývanému menstruace. Během tohoto období se sliznice dělohy vyčistí a krvácení vyjde. Tento proces je zcela a úplně regulován hormony..

Během menstruace prochází ženské tělo kolosálními změnami, které ovlivňují práci všech vnitřních orgánů a systémů. Před ovulací (v první polovině cyklu) vládnou progesterony, po ovulaci začíná řada estrogenů.

Všechny tyto hormonální výkyvy přímo souvisejí se stavem a fungováním imunitního systému a dalších vnitřních orgánů..

Cystitida během menstruace se může objevit v důsledku velkého uvolňování biologické hmoty (krve), což je příznivé prostředí pro vývoj a reprodukci patogenních mikroorganismů.

Kromě toho se v ženském těle může velmi často vyskytovat chronický zánětlivý proces vnitřních pohlavních orgánů (děloha, vejcovody, vaječníky) způsobený patogenní mikroflórou.

Spolu s krevními sekrety se významně zvyšuje migrace těchto mikrobů, což přispívá k jejich pronikání do orgánů močových cest.

Vzhledem k tomu, že menstruační cyklus úzce souvisí s fungováním imunitního systému, je zřejmé, proč jsou cystitida a menstruace tak propojené.

Příčiny cystitidy před menstruací

Cystitida před menstruací je poměrně častým jevem a je ve většině případů spojena se změnou hormonálních hladin v ženském těle. Kromě toho však existují faktory jako:

 • změny mikroflóry pochvy, které ovlivňují náchylnost těla k infekci;
 • oslabení imunitní obrany během PMS;
 • přecitlivělost na výrobky osobní péče (vložky, tampony, gely, mýdla, intimní kosmetika).

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost intimní hygieně vždy, ale před a během menstruace, obzvláště opatrně. Faktem je, že pod vlivem pohlavních hormonů se v těle ženy mění množství a konzistence vaginálního výtoku..

Jejich zvýšený počet je předzvěstí menstruace. Pokud zanedbáme intimní hygienu, pak se zpožděná vaginální sekrece stane vynikajícím prostředím pro patogenní mikroorganismy, které proniknou nejen do genitálií, ale také do močové trubice.

Vlastnosti průběhu cystitidy během menstruace

Zvláště živý klinický obraz je charakteristický pro cystitidu během menstruace. Ženské tělo je již vyčerpáno hormonálními poruchami, bolestmi v podbřišku, spojenými s odmítnutím sliznice dělohy, ale stále je spojuje bolest a bolest v podbřišku. Mnoho žen říká, že bolest během menstruace a cystitidy poněkud připomíná porod, toto období je tak bolestivé.

Během menstruace ženské tělo oslabuje a je náchylnější k různým druhům infekcí. Pokud je tělo nesanitizované (chronická adnexitida, pyelonefritida, endometritida, vulvovaginitida), pak je období menstruace nejvhodnějším obdobím pro exacerbaci chronických onemocnění v pánevních orgánech..

Klinické projevy této patologie mohou zahrnovat následující příznaky:

 • řezání bolesti v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad;
 • pocit neustále plné močoviny;
 • vyčerpanost;
 • časté nutkání močit;
 • přítomnost nečistot v moči;
 • zvýšená tělesná teplota.

Zánět močoviny po menstruaci

V klinické praxi existují případy, kdy žena, která počkala na konec menstruačního toku, zjistí, že bolest nezmizí v podbřišku a výtok má matně bílou barvu. V tomto případě musíte spěchat na konzultaci se zkušeným urologem, protože to může zhoršit cystitidu po menstruaci.

Důvodem tohoto procesu mohou být následující faktory:

 • zánět stěn močového měchýře v důsledku menstruačního toku do močové trubice;
 • alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu používané v MC (vložky, tampony, misky);
 • genitální kandidóza nebo pohlavní choroby zhoršené menstruací.

V každém případě je nutné naléhavě vyhledat radu od zkušeného lékaře, aby bylo možné chorobu včas identifikovat a vyléčit. Koneckonců, včasná diagnóza je klíčem k úspěšnému a rychlému uzdravení..

Ovlivňuje cystitida menstruační cyklus??

Je zřejmé, že cystitida a menstruace jsou sousedícími články stejného řetězce, ale může cystitida ovlivnit povahu a pravidelnost menstruačního cyklu? Faktem je, že ve výjimečných případech se stane, že zánět orgánu je omezen pouze na své hranice..

Nejčastěji jsou do patologického procesu zapojeny také sousední orgány. Při cystitidě se mohou vnitřní reprodukční orgány zapálit, ale v méně výrazné míře. A je velmi dobré, pokud lékař provedl komplexní vyšetření a ošetřil oba systémy.

Protože jinak se může změnit nejen pravidelnost menstruačního cyklu, ale také jejich povaha:

 • množství vylučované krve se může významně zvýšit nebo může mít rozmazanou povahu;
 • mohou se uvolňovat velké krevní sraženiny;
 • doba vybíjení se může také měnit jak nahoru, tak dolů.

Při adekvátně provedené antibiotické terapii cystitida zmizí beze stopy a již se nepřipomíná a od příštího měsíce se obnoví menstruační cyklus. Aby to byla pravda, je nutné podstoupit léčbu pod dohledem zkušeného zdravotnického personálu..

Tradiční metody léčby

Abyste se rychle a účinně zbavili příznaků cystitidy, je nutné provést antibiotickou terapii. Léčivo pro léčbu by mělo být vybráno s přihlédnutím k typu patogenu a jeho citlivosti na léčivo.

Pro tradiční léčbu cystitidy se používají širokospektrální antibiotika:

 • Nolitsin;
 • Amoxil;
 • Tsiprolet;
 • Amoxiclav;
 • Doxycyklin.

Z moderních antibakteriálních látek se lék Monural osvědčil dobře. Pro úplné vyléčení stačí jedna dávka léku.

Kromě antibiotika zahrnuje komplexní léčba cystitidy spazmolytika (No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon) a uroseptika. Nejúčinnějšími léky v této skupině jsou Urolesan, Cyston, Kanefron.

Ale volba léku, jmenování dávky a délka terapeutického kurzu jsou věcí lékaře. Samotná žena může urychlit proces hojení pomocí jednoduchých pravidel:

 • vyhnout se podchlazení;
 • jíst zdravé jídlo, s výjimkou sladkostí, uzenin, alkoholu;
 • umýt 3-4krát denně s použitím pouze dětského nebo prádelního 72% mýdla;
 • jako prostředek intimní hygieny používejte pouze vložky, nikoli tampony a ještě méně menstruační kalíšky.

V případě potřeby lze průběh léčby doplnit fyzioterapeutickými postupy, které se provádějí v lékařském zařízení ve speciálně vybavené kanceláři..

Mezi lidmi panuje názor, že vyhřívací podložka na podbřišku nebo teplá koupel mohou ženu vyléčit z cystitidy. Tato rada je nejen neúčinná, může také poškodit celkové zdraví pacienta..

Pod vlivem tepla se patogenní mikroflóra aktivněji přenáší tělem krevním oběhem a ovlivňuje další orgány.

Během menstruace jsou navíc zakázány termální procedury, protože mohou vyvolat vývoj děložního krvácení..

Vlastnosti alternativní terapie

Z lidových receptů na cystitidu je vhodné použít speciální poplatky, které mají výrazný diuretický, protizánětlivý, tonizující účinek. Mezi takové sbírky patří Urofyt, Ledvinový čaj, sbírka z cystitidy.

Čaj si můžete také připravit doma z medvědice, kukuřičných stigmat, šípků, poloviny podlahy, heřmánku.

Předpověď a prevence

Prognóza pro pacienta je obecně příznivá, ale je podřízena adekvátní terapii pod dohledem zkušeného lékaře. Samoléčba může nejen pomoci při léčbě cystitidy, ale také vyvolat přechod tohoto onemocnění do chronické formy, což je extrémně nežádoucí.

Aby se zabránilo cystitidě, měla by každá žena:

 • pečlivě sledujte čistotu intimní oblasti;
 • používat hypoalergenní a dermatologicky schválené výrobky pro intimní hygienu;
 • mít zdravý sexuální život s pravidelným partnerem;
 • vyhnout se stresu a podchlazení;
 • když se objeví první alarmující příznaky, jděte na konzultaci do zdravotnického zařízení a neléčte se.

Cystitida s menstruací: vzor nebo patologie

Existuje mnoho patologií, o nichž není zvykem mluvit nahlas. Jejich jemné mlčení však problém nevyřeší, pouze ho prohloubí. Jedním z těchto problémů je cystitida během menstruace (regulace - čištění těla).

U většiny žen je tato situace normální, protože úleva přichází s koncem kritických dnů a málokdy někdo vyhledá lékařskou pomoc..

V praxi urologů a gynekologů existuje mnoho příkladů chroničnosti „cystitidy v kritických dnech“, kdy se její příznaky vracejí znovu a znovu s každým „lunárním cyklem“ ženy.

Jaký je důvod pro souvislost mezi cystitidou a menstruací

Je třeba poznamenat, že zánětlivé procesy v močových cestách přímo souvisejí s menstruačním cyklem. Relapsy neléčeného pomalého chronického zánětu jsou přirozeným projevem akutních záchvatů algomenorey v různých obdobích kritických dnů ve formě:

 • silný bolestivý syndrom během mičení;
 • neuropsychický stres;
 • příznaky deprese a podrážděnosti;
 • zvýšené močení;
 • tíha v dolní části břicha;
 • bederní bolest.

Samoléčba, aniž by byla identifikována příčina relapsů a správně zvolený průběh léčby, zpravidla přináší pouze dočasnou úlevu a neustálá infekční přítomnost v močových tkáních může vést k rozvoji složitějších patologií (strukturální změny v tkáních MP, změny jejího objemu, pyelonefritida atd. atd.), což v budoucnosti zpozdí proces úplného zotavení.

Hlavním příčinným faktorem, ke kterému vedl výzkum více než jedné generace vědců, je hormonální nerovnováha a oslabení imunitní fagocytózy během přípravy ženského těla na kritické dny..

Není žádným tajemstvím, že na pozadí jakékoli změny v hormonálním pozadí se mohou vyvinout patologie v různých orgánech a systémech, včetně relapsů cystitidy..

Hormony řídí všechny procesy v těle, řídí kyselé prostředí sliznic, množství přirozené prospěšné flóry a vaginální mikrobiocenózu. Hormonální kontrola močového systému u žen je prováděna pohlavními hormony. Estrogenové receptory umístěné na povrchové vrstvě pochvy, rezervoáru močového měchýře a močové trubice řídí:

 • funkce močových cest;
 • intenzita krevního oběhu;
 • syntéza fibrilárních proteinů;
 • celkový stav sliznic v urogenitálním systému žen.

Jejich nedostatek zvyšuje riziko recidivy cystitidy, každý měsíc před menstruací, uprostřed cyklu nebo po.

Vliv progesteronu, jehož receptory jsou lokalizovány v dolní zóně močového systému, s jejich nadměrným přebytkem v hormonální rovnováze, může negativně ovlivnit močový kanál a funkce MP, způsobit funkční nestabilitu jeho svalové tkáně.

Proto závěry - fluktuace hormonálního pozadí v určitých obdobích cyklu mohou vést k oslabení fagocytických vlastností slizničních tkání a v důsledku toho k rozvoji zánětlivých reakcí v MP.

Minimální hladina estrogenu v těle je pozorována v počáteční fázi cyklu, která odpovídá předmenstruačnímu období nebo jeho konci.

Estrogenního píku se dosáhne po dvoutýdenním období cyklu nebo 18. den, což odpovídá období ovulace. Poté klesá hladina estrogenu a zvyšuje se hladina aktivity progesteronu..

Právě tento faktor je klíčem k současnému rozvoji recidivy cystitidy a menstruace v různých fázích její cyklickosti..

Příčiny recidivy cystitidy v různých fázích regulace

Mechanismus vývoje infekčních a zánětlivých reakcí ve strukturálních tkáních močového měchýře nebo vedoucí k relapsům onemocnění v určitých fázích menstruačního cyklu se také liší v jeho genezi.

Fakta potvrzená lékařskými studiemi říkají, že k nejčastějšímu rozvoji cystitidy dochází v období před nástupem regulace..

Cystitida před začátkem menstruačního cyklu

Hlavní geneze vývoje patologického procesu je spojena se změnami v ženském těle, ke kterým dochází před zahájením regulace. Jedná se o změny v rovnováze hormonů a snížení imunitních funkcí, které vytvářejí příznivé prostředí pro růst patogenní flóry a její šíření urogenitálním systémem..

Mechanismus exacerbace onemocnění a samotné cystitidy před menstruací je způsoben:

 1. Zvýšená náchylnost slizničních tkání MP ke změnám v mikroflóře reprodukčního systému, odkud se patogeny v této fázi snadno šíří do sousedních orgánů.
 2. Snadný průnik patogenu do rezervoárové dutiny MP je vysvětlen nejen vysokou citlivostí sliznic a oslabením fagocytózy, průnik patogenu je usnadněn v současné době zesílenou exkrecí předcházející regulaci.
 3. Porušení transportu krve do močově-vezikálního rezervoáru, který vytváří ideální podmínky pro růst a reprodukci patogenů. Tyto poruchy v tomto období jsou způsobeny nárůstem těla dělohy v důsledku otoku jeho funkční výstelky, což způsobuje stlačení okolních cév a orgánů.
 4. Při přípravě dělohy na reprodukční funkci tělo snižuje tělesnou teplotu, aby zajistilo vysokou pohyblivost spermií. V tomto případě dochází ke zúžení krevních cév oběhového systému. Vzhledem k tomu, že orgány v malé pánvi mají společnou dálnici, změny v zásobování krví se vztahují také na močový orgán se všemi následnými důsledky.

Pokud se patologické příznaky onemocnění pravidelně objevují před menstruačním cyklem, měli byste o tom přemýšlet. Může to být exacerbace chronické formy patologie, „připomenutí“ si tímto způsobem, nebo obratně maskované příznaky jiných nemocí. V každém případě je nutné kvalifikované diagnostické vyhledávání k identifikaci příčiny takových projevů..

Známky cystitidy během měsíčního cyklu

Cystitida s menstruací je způsobena zcela odlišným mechanismem vývoje. Projevuje se na pozadí zánětlivých procesů v reprodukčních orgánech. V přítomnosti chronických infekcí v reprodukčních orgánech je nejpříznivější možností jejich exacerbace období menstruace.

K reprodukci bakteriální flóry dochází nejen na postižené sliznici pohlavních orgánů, ale také v menstruačním toku, který je ideální živnou půdou pro patogeny.

Neustálý kontakt sekrecí s močovou trubicí usnadňuje zavlečení infekce do rezervoárové dutiny MP. Existuje však verze obráceného vývoje, kdy je infekční proces vyvolán patogenní flórou, která z MP pronikla do pochvy. V tomto případě byste měli věnovat pozornost charakteristickým příznakům:

 • křečové bolesti způsobené kontrakcí dělohy v důsledku odmítnutí endometria;
 • na břišní křeče v oblasti MP projekce;
 • nečistoty v moči;
 • vysoká horečka;
 • pocit neustálého přeplnění močových cest.

Projev cystitidy a menstruace současně může být výsledkem vlivu kvasinkové houbové flóry (Candida) nebo exacerbací pohlavních chorob. K klasické terapii používané při cystitidě se proto přidává gynekologický průběh léčby základních patologických stavů..

Zánět močových cest po menstruaci

Mechanismus vývoje zánětlivých procesů ve slizničních tkáních močového orgánu se ve speciální genezi neliší. Hlavní provokující faktor spočívá v hormonální nerovnováze. Způsobuje cystitidu po menstruaci - prudké zvýšení hormonálních hladin, ke kterému dochází na konci 14. dne "lunárního cyklu".

Zvýšení koncentrace estrogenu vyvolává významné snížení imunitní fagocytózy, která se stává hlavním důvodem zranitelnosti slizničních tkání MP a vynikajícím stavem pro reprodukci patogenní flóry..

V důsledku toho vznik nebo exacerbace cystitidy. V této době žena pociťuje podobné příznaky zánětlivé léze MP - projev bolestivých příznaků v břiše, neustálá ospalost, podrážděnost a další projevy.

Je třeba poznamenat, že kromě hormonálních a imunitních faktorů je příčina projevu cystitidy v jakékoli fázi menstruačního cyklu způsobena řadou provokujících podmínek, které vytvářejí příznivé pozadí pro aktivaci bakteriální flóry..

Zaznamenává se zvýšená kolonizace MP bakteriemi:

 1. S lokálním zraněním perinea (těsné spodní prádlo, vložky nebo tampony, mytí agresivními látkami, které vede ke změně alkalického vaginálního prostředí).
 2. V důsledku předchozí antibiotické terapie, která způsobila nerovnováhu flóry v pochvě.
 3. V důsledku podchlazení a alergické reakce na složky osobní hygieny.
 4. Při ignorování základních hygienických norem při regulaci.
 5. Při stravě, která dráždí slizniční tkáně MP a močové trubice.
 6. V důsledku úzkých intimních vztahů během menstruačního cyklu.

Samoléčba příznaků zánětlivých reakcí v močových cestách během období regulace, zejména s použitím netradiční terapie, je nejen zbytečná, ale také nebezpečná.

Bez identifikace příčiny je možné vyvolat nejen hojný výtok, ale také krvácení (krvácení). Jak zacházet s patologií určí lékař.

Ať už se jedná o klasický protokol pro léčbu cystitidy, nebo s využitím hormonální terapie, vyšetření pacienta a doporučení endokrinologa (pokud je to nutné).

 • Může cystitida způsobit zpoždění menstruace?.

Léčba a metody prevence

Hlavní léčba onemocnění je důsledkem pečlivého individuálního výběru antibakteriálních látek, s přihlédnutím k citlivosti patogenu na tento lék. Léčba nejčastěji zahrnuje léky a analogy Monural, Furagin, Furamag, Nolitsin, Tsiprolet, Amoxiclav, jejichž účinek je zaměřen na zastavení zánětlivých reakcí v MP a ničení patogenní flóry.

Souběžně se provádí léčba gynekologických patologií, které sloužily jako spouštěč patologického zánětlivého procesu. Ke snížení příznaků bolesti se doporučují antispazmodické léky ve formě No-shpa nebo Papaverinu.

Jako pomocné látky zahrnuje léčba rostlinné přípravky, jako je Phytolysin a Kanephron N, které mají analgetické, protizánětlivé a diuretické účinky..

Doporučuje se užívat vitamínové komplexy k obnovení imunitních funkcí a zvýšení pitného režimu, k vynucení diurézy, která přispívá k účinnému mytí bakterií spolu s močí.

 • dočasné vyloučení z používání hygienických tamponů;
 • častá výměna těsnění, aby se zabránilo hromadění patogenní flóry v nich;
 • dodržování správného praní - od pubické oblasti po konečník;
 • ochrana před podchlazením;
 • korekce stravy, s výjimkou dráždivých faktorů na sliznicích;
 • minimalizace kouření a vyloučení alkoholu.

Jen málo lidí má podezření, že vývoj onemocnění není výsledkem patologie menstruačních cyklů, ale důsledkem prodlouženého průběhu onemocnění, který vznikl dlouho předtím, než byly během období regulace vytvořeny předpoklady pro jeho projev. Pouze pozorný přístup k sobě samému a kvalifikovaná léčba v anamnéze mohou zabránit zhoršení onemocnění v různých obdobích „lunárního cyklu“ žen a chránit jej před nepříjemnými příznaky.

Příčiny cystitidy během a před menstruací každý měsíc

Během kritických dnů jsou ochranné vlastnosti těla výrazně sníženy, na tomto pozadí se zvyšuje riziko infekce a vývoj různých zánětlivých procesů. Každá žena se alespoň jednou v životě setkala s cystitidou během menstruace.

Pokud patříte mezi šťastné ženy, které tuto chorobu neznají, je lepší se předem vyzbrojit informacemi o tom, proč dochází k zánětu stěn močového měchýře, co dělat, abyste problém vyřešili a jak zabránit opakování nemoci..

Vztah cystitidy a menstruace

Každý měsíc dochází v těle ženy k hormonálním změnám, pod jejichž vlivem začíná odmítnutí vnitřní slizniční vrstvy dělohy.

Pokud byla v reprodukčním systému před touto dobou patogenní mikroflóra, může se šířit pomocí menstruačního toku do jiných orgánů..

Vzhledem k anatomickým vlastnostem je nejblíže k pochvě močová trubice, kterou infekce z genitálního traktu vstupuje do močového měchýře.

Pokud jsou příčinou zánětu močoviny zánětlivé procesy v reprodukčním systému, pak bez adekvátní léčby bude každou menstruaci doprovázet exacerbace cystitidy.

Nyní se podívejme na to, jak cystitida ovlivňuje menstruaci před jejich nástupem, během regulace a po jejich ukončení..

Před menstruací

Cystitida před menstruací se objevuje nejčastěji kvůli hormonální nerovnováze, protože ve druhé fázi menstruačního cyklu začíná aktivní produkce progesteronu a oslabení ochranných funkcí těla. Hormonální „výkyv“ má také silný účinek na sliznici močoviny, díky čemuž je náchylnější k virům a bakteriálním infekcím.

Cystitida způsobuje zpoždění menstruace, protože onemocnění postihuje všechny pánevní orgány a způsobuje jejich dysfunkci.

Zpoždění menstruace s cystitidou může být také způsobeno užíváním antibiotik předepsaných pro její léčbu. Pokud menstruace nezačne do týdne po termínu, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od lékaře, protože obnovení menstruačního cyklu může vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Během regulace

Cystitida během menstruace se vyskytuje mnohem častěji než po zbytek cyklu, důvodem je snížená imunita, ale existují i ​​další faktory, které způsobují vývoj onemocnění:

 • nedostatečné dodržování pravidel osobní hygieny;
 • porušení rovnováhy mikroflóry v pochvě;
 • aktivace chronických zánětlivých procesů.

Když cystitida a menstruace začínají současně, žena pociťuje kromě příznaků kritických dnů bolest a pálení při močení.

Stres, přepracování, podchlazení, nachlazení a nedodržování denního režimu a stravy mohou vyvolat projev tohoto onemocnění..

Po kritických dnech

Mnoho žen nedokáže pochopit, proč začali po zánětu močového měchýře po menstruaci, protože tělo je zcela očištěno a obnoveno a zlepšily se jeho ochranné vlastnosti. Ukazuje se, že cystitida po menstruaci má několik různých příčin:

 • průnik menstruačního toku do močových cest způsobuje rozvoj zánětlivého procesu;
 • alergická reakce na hygienické vložky nebo tampony;
 • sexuálně přenosné infekce, jejichž patogeny se dostaly do močového systému spolu s menstruačním tokem;
 • kandidóza.

Příznaky cystitidy

Pocit cystitidy je znám mnoha ženám, ve většině případů je toto onemocnění způsobeno podchlazením, hormonálními poruchami, reprodukcí patogenní mikroflóry a chronickým bakteriálním zánětem v děloze a vaječnících. V závislosti na příčinách cystitidy lze pozorovat specifické příznaky onemocnění, ale následující projevy onemocnění jsou charakteristické pro všechny typy patogenů:

 • časté močení, během kterého můžete pociťovat křeče, pálení, brnění a křeče v podbřišku;
 • existují bolesti v dolní části zad a dolní části břicha, které mají bolavý a tažný charakter, jako u menstruace;
 • obecná slabost;
 • akutní průběh onemocnění je doprovázen silně zvýšenou teplotou, u chronického průběhu je teplota na subfebrilní hodnotě;
 • deprese a podrážděnost;
 • bolest hlavy.

Jedním z hlavních příznaků onemocnění je změna barvy moči..

Stává se zakaleným, jasně žlutým, jsou možné skvrny od krve, proteinový film, hlen a ostrý neobvyklý zápach. Z močové trubice může vycházet tekutina s hnisavými nečistotami a ráno a večer je silné nutkání močit bez produktivního močení.

Provokujícím faktorem může být také menstruace s cystitidou, protože v této době se může zvýšit objem pánevních orgánů, zejména dělohy, což zvyšuje tlak na močový měchýř. Příznaky cystitidy se v tomto případě mohou objevit ještě před nástupem kritických dnů..

Léčba

Existuje mnoho metod léčby cystitidy, jejich výběr závisí na příčině, která způsobila zánětlivé procesy ve stěnách močoviny, proto pouze lékař může určit, jak léčit onemocnění po prostudování výsledků krevního testu, moči a v případě potřeby ultrazvuku močového měchýře. Nedoporučuje se léčit cystitidu výhradně bylinnými přípravky, protože původce onemocnění není zcela vyloučen a brzy se onemocnění znovu zhorší.

Léková léčba cystitidy zahrnuje následující léky:

 • pokud je cystitida bakteriálního původu, jsou k její léčbě zapotřebí antibiotika. Nejoblíbenějšími antibakteriálními léky jsou 5-NOK, Furadonin, Pefloxacin, Monurali, Ciprofloxacin. Průběh užívání antibiotik by měl vypočítat ošetřující lékař, protože předčasné vysazení léku hrozí relapsem onemocnění a dlouhodobé užívání může poškodit zdraví pacienta. Měsíc po zotavení musí být antibakteriální léčba opakována, aby se zabránilo relapsu;
 • ke zmírnění zánětu jsou předepsány antimikrobiální léky - fytolysin nebo Kanefron. Mají protikřečové a močopudné účinky;
 • Chcete-li zmírnit bolest, můžete si vzít Spazmol, Papaverin nebo No-shpu.

Lidové léky

Tradiční metody léčby cystitidy obvykle zahrnují širokou škálu bylinných koupelí, ale během kritických dnů je koupání v horké vodě kontraindikováno, protože takový postup může vyvolat průtok krve do pánevních orgánů a v důsledku toho způsobit velkou ztrátu krve.

V této době se také nedoporučuje aplikovat na dolní část břicha vyhřívací podložku nebo hřejivé obklady..

To však neznamená, že cystitidu nelze vyléčit doma, jen během menstruace je nejracionálnější užívat antimikrobiální a protikřečové odvary a infuze. Zde je několik receptů, které vám pomohou zbavit se nemoci během menstruace:

 • petržel infuze. Čerstvá petržel se promyje, naseká a 1 lžička. byliny se nalijí se sklenicí vroucí vody. Musíte trvat asi 2 hodiny v uzavřené nádobě. Pijte třetinu sklenice před jídlem;
 • brusinkový vývar. Rozemlejte půl šálku brusinek v mixéru, vytlačte šťávu a vložte ji na chladné místo. Zbývající koláč se naplní půl litrem vody ve smaltované misce a vaří se 7 minut. Výsledný vývar se ochladí a smíchá s brusinkovým džusem, přidají se 2 lžíce. lži. Miláček. Tento nápoj zmírňuje záněty a zlepšuje ochranné vlastnosti celého těla. Stejnou metodou lze připravit odvar z brusinek;
 • odvar z jitrocelu, lnu, medvědích uší nebo heřmánku;
 • infuze mateřské, imortelle, fenyklu nebo dubové kůry;
 • odvar z kopřivy. Při cystitidě musíte vypít 3-4 sklenice denně. Vypláchne patogenní mikroflóru z moči a zlepšuje celkový stav těla;
 • čaj ze suchých nebo čerstvých třešní a višňových stonků s přídavkem lžičky medu.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji cystitidy během menstruace, je třeba věnovat zvláštní pozornost osobní hygieně a dále je třeba dodržovat řadu jednoduchých, ale velmi důležitých doporučení:

 • je lepší nepoužívat tampony, hygienické vložky musí být vyměňovány každých 4-6 hodin;
 • podchlazení by nemělo být povoleno;
 • vyhněte se těsnému a syntetickému prádlu;
 • sprcha během kritických dnů by měla být užívána nejméně dvakrát denně s použitím antibakteriálních látek;
 • během mytí by měly být všechny pohyby prováděny ve směru zepředu dozadu, aby se zabránilo zavedení mikroflóry z konečníku do močové trubice;
 • je nutné vyloučit ze stravy alkoholické a sycené nápoje, kořeněná, kořeněná a mastná jídla, obecně vše, co se může stát dráždivým pro močový systém. V nabídce by mělo být hodně ovoce;
 • musíte dodržovat vodní režim, pít co nejvíce čisté vody;
 • pohlavní styk, když se na chvíli objeví příznaky cystitidy;
 • jídlo by mělo být vyvážené a dietní, navíc musíte užívat komplexy vitamínů;
 • stagnace moči by neměla být povolena; při prvním nutkání na močení musíte neprodleně jít na toaletu.

Cystitida je onemocnění, které způsobuje těžké nepohodlí v kterýkoli den menstruačního cyklu a během menstruace zvyšuje nepříjemné příznaky tohoto delikátního období. Aby se zabránilo rozvoji této patologie, měli byste systematicky navštěvovat gynekologa a v případě potřeby urologa a užívat léky výhradně podle pokynů lékaře..

U mnoha žen v různých obdobích života vyvstává otázka, jak způsobit menstruaci. Někteří sledují cíl předat je dříve kvůli nadcházející dovolené, zatímco jiní si povšimnou absence menstruace.