Ach, tyto ženské věci: proč mají ženy svědění bradavek?

Podívali jste se na naši stránku? Jsme rádi k návštěvě. Dnes chceme hovořit o svědění v oblasti SAZ (bradavková oblast). Pravděpodobně jste obeznámeni s příznaky: papila na levé straně svědí - zlatíčko touží a pravá svědí - buďte opatrní, váš milovaný zírá na druhou. Ale víry jsou víry a svědění v oblasti SAZ nelze vždy připsat signálům těla spojeným s osobními vztahy.

Ano, ano, je třeba si položit otázku, proč bradavky u žen svědí, ale proč svědění SAZ trápí dívky a ženy od dospívání? Od 11 let jsou dívky v procesu tvorby prsou, roste žlázová tkáň, kůže je napnutá.

Problémy s dospívajícími

Pokud ve věku 11-13 let svěží oblast CAZ a "bílá" kůže prsu nedává odpočinek, je to pravděpodobně kvůli hormonálním změnám a pubertě.

Pokud nejsou žádné další nepříjemné příznaky:

 • bolestivost;
 • otok;
 • zarudnutí;
 • vyrážky a škrábání;
 • výtok z bradavek.

Nejpravděpodobnější příčina svědění je fyziologická. Pro vaše vlastní ujištění můžete navštívit gynekologa a dermatologa a ujistit se, že je vše v pořádku s vaším zdravím..

Svědění u žen v plodném věku

Jakmile dívka začne s měsíčním krvácením, seznámí se se všemi atributy dospívání, každý měsíc:

 • změny nálady;
 • zvýšená nervozita;
 • touha jíst tuny čokolády;
 • vzlykal kamarádovi do ramene;
 • bolest, svědění a citlivost bradavek;
 • otok hrudníku a břicha.

To jsou příznaky PMS. Syndrom předmenstruačního napětí není normou, ale bohužel až 80% ženské populace ho zná ve více či méně výrazné formě. Pokud bradavky začnou být citlivé a budete chtít poškrábat je jednou za měsíc před, během nebo bezprostředně po menstruaci, nic špatného se nestane..

Ve věku 15-35 let, s aktivní sexuální aktivitou, může být první známkou koncepce svědění zóny bradavky-areola. Během těhotenství je svědění, bolestivost a zvětšení prsou spojeno s přípravou těla na kojení..

Po narození dítěte se nezbavíte nepohodlí v SAZ. A nejen proto, že si dítě s touto zónou aktivně hraje téměř nepřetržitě. Obzvláště první dny, zatímco máte pouze kolostrum. U HV pocítíte svědění, které se při každém toku mléka změní na bolestivost.

Problémy starších dam

S nástupem premenopauzálního období a poté menopauzy, problémy s pohlavními hormony a se všemi atributy ženskosti, neopouštějte starší ženy. Pouze tentokrát jsou spojeny s nedostatkem estrogenu způsobeným přirozenou involucí genitálií..

Hormonální nedostatek způsobuje suchost sliznic ženských pohlavních orgánů a jemnou pokožku prsou, zejména v oblasti bradavek.

Kromě popsaných důvodů může být odpověď na otázku, proč hrudník svědí, méně optimistická. Svědění často doprovází různé druhy nemocí..

Patologické příčiny svědění v zóně CAZ

Pokud jsou vaše bradavky bolestivé, svědící, zarudlé nebo popraskané, pravděpodobně máte drozd. Pokud se kolem bradavky objeví formace připomínající psoriázu, musíte spěchat do nemocnice, existuje možnost vzniku Pagetovy nemoci.

Bolest bradavek, zarudnutí tkáně a silné svědění mohou být známkou laktostázy. To způsobí, že prsní tkáň nabobtná a zčervená. Krvavý hnědý výtok z bradavek, svědění SAZ a mírný otok mohou být příznaky růstu papilárního intraduktálního nádoru. S tímto onemocněním, pokud stisknete bradavku a vytlačíte exsudát, otok se sníží.

Růst rakovinového nádoru je doprovázen velmi podobnými příznaky, ale po uvolnění sekretů z bradavky se deformace mléčné žlázy nesnižuje. V takovém případě nemusí prsa ani bradavka bolet. Samotná bradavka však změní tvar, zatáhne se.

Existují také méně „strašidelné“ důvody pro svědění bradavek. SAZ může poškrábat, když:

 • u alergií se může vyvinout kontaktní dermatitida (na ošetřující kosmetiku, sprchové gely, deodoranty ve spreji, prášek);
 • kojení v případě nesprávné nebo nedostatečné péče o prsa, podráždění může začít na vašem vlastním mléce, nebo spíše na odpadních produktech mikroorganismů, které se množí ve svých zbytcích na bradavkách;
 • použití krajky a syntetického spodního prádla v důsledku mechanického traumatu jemné tkáně bradavky;
 • mačkání prsou malou podprsenkou.

Téměř každá bakteriální a plísňová infekce může způsobit závažné svědění..

Oběti krásy

Chtěli byste nový krásný prsa? Pokračujte, ale jděte na endoprotetiku nebo mastopexii, připravte se na to, že v období zotavení zažijete strašlivou touhu poškrábat SAZ. Zvláště pokud chirurg plánuje periareolární nebo transareolární přístup (v případě implantace).

V tomto případě vás bradavky svědí kvůli hojení tkání rozřezaných na dvorci. Buď svědění je způsobeno natažením kůže pod velkým implantátem.

Diskutovali jsme tedy o hlavních příčinách svědění v oblasti bradavek. Na tomto místě se loučíme s novými články. Pojďte k nám znovu, ale ne sami, ale společně se svými přáteli. Sociální sítě vám s tím pomohou..

Proč má žena svědění bradavek

Proč bradavky svědí

Důvody nepohodlí mohou být následující:

 1. Těhotenství. Jakmile se oplodněné vajíčko zavede do stěny dělohy, začne se dramaticky měnit hormonální pozadí ženy. Zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu ovlivňují prsa. Již v rané fázi se zvětšuje, uvnitř roste žlázová tkáň. Tyto změny vedou ke skutečnosti, že mléčné žlázy jsou hustší a bolestivější a v oblasti bradavek se často objevují pocity svědění..
 2. Kojení. Kojení u kojící matky je stanoveno na několik týdnů, během této doby si mléčné žlázy zvyknou na své nové funkce, než tok mléka může žena, kromě svědění, cítit horečku, prasknout v prsou.
 3. Blíží se menstruace. Několik dní před očekávaným obdobím se prsa mění, mírně se zvětšují, bradavky svědí a jsou příliš citlivé.
 4. Nevhodné spodní prádlo. Pokud je podprsenka vyrobena z nekvalitní syntetické tkaniny, mohou nastat alergie. Kůže zčervená a svědí a objeví se vyrážka.
 5. Nervózní svědění. Při neustálém chronickém stresu, emočním přetížení, nedostatku spánku může člověk vyvinout onemocnění psychosomatické povahy. V tomto případě silně svědí nejen bradavky, ale také jejich areoly..

V samostatné kategorii stojí za zdůraznění pravděpodobných kožních onemocnění:

 1. Dermatitida je zánětlivá léze kůže. Onemocnění může být vyvoláno kontaktem s dráždivými látkami nebo může mít autoimunitní povahu.
 2. Ekzém je chronický zánět kůže, který se vyznačuje výskytem plačících puchýřů. Onemocnění může být komplikováno přidruženou infekcí, například stafylokokem.

Ve vzácných případech svědění v oblasti bradavek naznačuje přítomnost závažných patologických stavů, jako je rakovina.

Maligní nádory mléčných žláz jsou léčitelné, hlavní věcí je včas rozpoznat rakovinu.

Měly by vás upozornit následující příznaky:

 • změna tvaru bradavky se zatáhne;
 • vzhled hnisavého nebo krvavého výtoku;
 • zvýšení axilárních lymfatických uzlin;
 • bolest na hrudi.

Zvláště by měli být upozorněni na objevená těsnění v mléčné žláze, která lze cítit. To znamená, že nádor již dosáhl významné velikosti. V takovém případě byste se měli urgentně poradit s onkologem. Je nutné co nejdříve zjistit povahu novotvaru.

Kojení, těhotenství a menstruace lze připsat fyziologickým příčinám svědění a neměly by být alarmující..

Diagnostika

Pro přesnou diagnózu musíte navštívit lékaře. Pokud máte podezření na kožní onemocnění, bude nutný dermatolog.

Diagnózu „ekzému“ lze stanovit na základě fyzikálního vyšetření a klinických projevů. K potvrzení dermatitidy budete muset podstoupit obecný krevní test, určit koncentraci imunoglobulinů a provést kožní alergické testy.

Pokud je svědění způsobeno potravinovými alergiemi, může být nutná konzultace s gastroenterologem a alergikem. Také o svědění bradavek se můžete poradit s terapeutem, praktickým lékařem. Zjistí, jak vážná je situace a zda existují důvody pro kontaktování úzkoprofilových specialistů.

Léčba

Pokud byly nepohodlí způsobeny menstruací, není nutná žádná speciální terapie. Prsa se za pár dní vrátí do normálu. Na konci menstruace také zmizí další příznaky spojené s kolísáním hladin hormonů během cyklu: otok, citlivost a bolestivost.

Povaha svědění prsu u těhotných žen je obvykle proměnlivá. Bradavky si nemusí připomínat několik týdnů nebo svědí několikrát denně. Prsní žlázy se aktivně připravují na kojení. Mnoho léků je během těhotenství zakázáno, proto se doporučuje mazat prsa zvlhčovačem nebo olejem.

Pokud bradavky svědí kvůli alergické reakci, postupujte následovně:

 1. Musíte najít správné antihistaminikum. Takové léky blokují biologicky aktivní látky, které způsobují nepříjemné příznaky: svědění, zarudnutí kůže, otok sliznic. Prodávají se jako tablety a topické masti. Lékař by měl předepsat konkrétní lék a určit režim jeho podávání..
 2. Zkontrolujte svou stravu a vyloučte z ní nej alergičtější potraviny: citrusové plody, čokoládu, med, kuřecí maso, vejce.
 3. Najděte ty správné výrobky pro péči o tělo. Pokud jsou alergie způsobeny drsnými sprchovými gely, nahraďte je měkčími. Dobrou alternativou by byl dětský koupelový gel s neutrálním ph.

Léčba kožních onemocnění by měla být komplexní. Chcete-li se zbavit ekzému, měli byste navštívit dermatologa. Nejprve je třeba jej odlišit od ostatních kožních onemocnění. Lékař poznamenává, že oblasti zánětu jsou umístěny symetricky, jsou na nich malé vezikuly, které se otevírají a tvoří plačící povrch. Onemocnění je charakterizováno přetrvávajícím svěděním..

Předepsány jsou následující prostředky:

 1. V akutním průběhu onemocnění jsou nutné glukokortikosteroidy. Jde o hormonální léky, protože příznaky ustupují, jejich dávka se postupně snižuje.
 2. Zasažený povrch kůže by měl být namazán protizánětlivými antiseptickými masti s retinolem. Zrychlují proces hojení epidermis, vysychají vezikuly. V žádném případě nesmí být pokožka ošetřena rostlinným olejem nebo agresivními dezinfekčními roztoky..
 3. K posílení obecné imunity těla se používají komplexy vitamínů. Vitamíny C a B jsou obzvláště důležité, lze je předepisovat intramuskulárně. Budete muset podstoupit 10 injekcí.

V případě infekce budou nutná antibiotika. Antibakteriální léky mohou potlačit vývoj patogenních bakterií.

Je také důležité snížit úroveň psycho-emocionálního stresu. Musíte se vyhnout stresu, zkuste spát alespoň 7 hodin denně.

Fyzioterapie má dobrý účinek na kožní patologie. Laserová terapie je obzvláště účinná, pomáhá zmírnit svědění a otoky kůže, zbavit se zarudnutí. Alternativní možnosti jsou ozonoterapie, magnetoterapie. Po ukončení akutní fáze budou užitečné terapeutické bahenní koupele. U diagnostikované dermatitidy vám lékař doporučí kombinovat příjem antihistaminik a mírných sedativ. Jídlo by mělo být lehké, bez mastných a těžkých jídel.

U rakoviny doporučují lékaři chemoterapii, radiační terapii nebo excizi rakoviny. Je nutná konzultace s několika onkology. Boj proti rakovině prsu je pro tělo výzvou. Někdy se lékaři uchylují k mastektomii - odstranění mléčné žlázy, prsního svalu a přilehlých lymfatických uzlin.

Prevence svědění kůže

Abyste zabránili svědění, měli byste dodržovat následující doporučení:

 1. Používejte pouze podprsenky vyrobené z přírodních tkanin. Spodní prádlo musíte umýt hypoalergenními čisticími prostředky, například dětským práškem.
 2. Dodržujte osobní hygienu, osprchujte se alespoň jednou denně.
 3. Kojící matky se musí pečlivě starat o prsa a mazat bradavky regeneračním krémem.
 4. Pokud jste alergičtí na jakékoli jídlo, nejezte ho.

Prsní žlázy jsou citlivým orgánem a je třeba sledovat jejich zdraví. Ženy starší 40 let by měly mít každý rok mamograf. Toto je rentgenový snímek prsu, který detekuje benigní nebo maligní nádory v rané fázi.

Samovyšetření prsu lze provést doma. Nejlepší je to udělat ihned po skončení menstruace..

Musíte provést několik jednoduchých manipulací:

 1. Postavte se před zrcadlo, položte ruce podél trupu a prohlédněte si hruď. Posuďte, jak symetrické jsou mléčné žlázy, zda jsou na stejné úrovni, zda zůstávají pohyblivé při zvedání a natahování paží nahoru a do stran.
 2. Zvedněte levou ruku nahoru a za hlavu. Cítíte levý prsa ve směru hodinových ručiček. Musíte začít od podpaží a pohybovat se spirálovitě směrem k bradavce.
 3. Prohlédněte bradavku, zatlačte na ni a jemně ji stiskněte. Je nutné zkontrolovat, zda se z něj neobjeví nějaký výboj. Stejným způsobem dále prozkoumejte pravý prsa.
 4. Je také nutné sondovat axilární oblasti..

Pravý prsa se vyšetřuje levou rukou. Je třeba upozornit na jakékoli zjištěné otoky, uzliny, ostrou asymetrii prsu a výtok z bradavky.

Pravidelné samovyšetření vám umožňuje včas zaznamenat změny v mléčných žlázách a poradit se s lékařem.

Přečtěte si další článek: Obrácené bradavky u žen

Svědění bradavek po menstruaci

Každá žena je obeznámena se svěděním ve výstřihu a na hrudi. Existuje mnoho důvodů pro tento příznak. Ale stane se, že si všimnete, že toto místo začne svědit, zejména před menstruací nebo když se zpozdí. Na tom zpravidla není nic špatného. Chcete-li však vyloučit vážné onemocnění, měli byste zjistit příčinu svědění..

Svědění v oblasti hrudníku

Předmenstruační syndrom je často doprovázen změnami v mléčných žlázách. Zástupci spravedlivého sexu poznamenávají, že během menstruace se prsa dokonce trochu zvětšují, jsou citlivější. Jeho dotek někdy způsobí nejen nepohodlí, ale také bolest. Touha poškrábat se na hrudi v předvečer kritických dnů se objevuje poměrně často. Pokud máte zpoždění, může nepochopitelné svědění naznačovat těhotenství. Ale neměli byste se klamat.

Pokud test ukáže negativní výsledek a hrudník svědí před menstruací, může to být příčinou hormonálního narušení nebo jiného nebezpečného onemocnění.

Jak hormony ovlivňují ženská prsa?

Estrogeny (ženské hormony) jsou zodpovědné za fungování ženského těla. Přibližně uprostřed cyklu začíná jejich hladina rychle růst a tělo se připravuje na budoucí oplodnění.

Bolest před menstruací

Prsa se v předvečer menstruace zvětšuje a bolí, protože tělo si začne ukládat tuk pro budoucí změny svého stavu. Zaoblené bříško není vždy spojeno s těhotenstvím. Může to také naznačovat bezprostřední přístup dnů „žen“..

Po skončení menstruace se hormonální pozadí stabilizuje a v důsledku toho se prsa a celé tělo jako celek vrátí do původního stavu..

Co může být nebezpečné prsa svědění?

Pokud vás bolí hrudník a svědí vás před menstruací, může to být také příznak některého z onemocnění prsu. Zvláště pokud je svědění doprovázeno bolestivostí bradavek, jejich nadměrnou citlivostí nebo dokonce odtokem tekutin. Je lepší se ujistit, že je s vaším tělem vše v pořádku, než po dlouhé době léčby mastopatií nebo rakovinou.

Důvody touhy poškrábat mléčné žlázy:

Nedostatek pravidelného sexuálního života.

Výsledkem je, že ženské tělo trpí nadbytkem hormonů, objevuje se svědění.

Infekce i těžký zánět pohlavních orgánů.

Málokdo ví, ale ženská prsa a genitálie spolupracují. Narušení práce jednoho orgánu vede k problémům s druhým. Není zbytečné se gynekologovi zdát.

Výtok z bradavek

Nemoci štítné žlázy negativně ovlivňují tělo ženy a mohou dokonce způsobit svědění.

Stejné hormony negativně ovlivňují stav ženského prsu a často způsobují nepříjemné svědění..

Pokud jste náchylní k alergickým reakcím na různé léky, potraviny nebo jiné dráždivé látky, měli byste je vyloučit z okruhu kontaktu..

Přizpůsobení těla různým změnám a stresovým situacím.

Svědění hrudníku se zpožděním menstruace, po, stejně jako se změnami v životě ženy.

Správně nasazená podprsenka

Hlavní věc, kterou musíte pochopit, je, že nepohodlí, které ženy mají se svěděním spojeným s menstruačním cyklem, není hrozné. Abychom však zcela vyloučili patologii, je lepší být pod dohledem lékaře..

Pokud odborník vyvrátí přítomnost závažných onemocnění během menstruace, se zpožděním můžete svůj stav zmírnit následujícími způsoby:

Bylinkový čaj

užívejte léky proti bolesti nebo antialergické léky;

vybrat oblečení, které je příjemné na tělo;

vyloučit zdroj možných alergií;

osprchovat se;

dát si uklidňující bylinkový čaj.

Pokuste se probudit s pocitem spánku a spokojenosti se životem. V tomto případě zmizí nejen starosti a problémy, ale i nemoci..

Příčina svědění v bradavkách může být běžná nebo hovořit o onemocněních mléčných žláz. S tímto vědomím ženy zpravidla nemohou klidně přijmout takový příznak, zvláště pokud jsou patrné vnější změny na prsou. Je lepší být ostražitý a navštívit lékaře (dermatologa, mammologa). Dermatologický problém se snáze řeší; vážnější nemoci mohou vyžadovat urgentní léčbu. Bez ohledu na neškodnou příčinu svědění je třeba ji odstranit, aby podráždění kůže nevedlo k infekci v mléčných žlázách..

Obsah:

 • Běžné příčiny svědění
 • Podráždění kůže
 • Suchá kůže
 • Svědění bradavek spojené s hormonálními procesy v těle
 • Puberta
 • Před menstruací
 • Během těhotenství
 • Kojení období
 • Menopauza a hormonální poruchy
 • Svědění v bradavkách s různými nemocemi
 • Ekzém
 • Plísňová infekce (afty)
 • Atopická dermatitida (kopřivka)
 • Trauma prsu nebo chirurgický zákrok, onemocnění prsu
 • Pokud potřebujete navštívit lékaře, pokud se u vás objeví bradavky

  Běžné příčiny svědění

  Svědění může být způsobeno suchostí, podrážděním, infekcí kůže a alergickou reakcí těla. Peri-nosní oblast svědí as různými chorobami mléčných žláz. V některých případech je odstranění příčiny poměrně jednoduché a svědění nepředstavuje velké nebezpečí. V každodenním životě se s tímto projevem setkává mnoho žen..

  Podráždění kůže

  Nejprve lze předpokládat, že problém nastal kvůli nesprávnému výběru spodního a svrchního oblečení. Zvýšené pocení vede k vyrážce plenky. Navíc oblast kolem bradavek svědí v důsledku mechanického podráždění drsnými švy nebo povrchem syntetického materiálu, což zhoršuje krevní oběh v mléčných žlázách v důsledku stlačení těsné podprsenky. Aby se zabránilo svědění, v tomto případě stačí převléct oblečení za pohodlnější..

  Pokud je pokožka citlivá, je nutné nosit podprsenku z přírodního materiálu, aby mohla „dýchat“. Obzvláště často v horkém období vadí podráždění pokožky. Svědění v bradavkách často trpí ženy, které nosí sportovní oblečení při sportovním tréninku..

  Podrážděnou pokožku je třeba umýt čistou vodou nebo odvarem z heřmánku, namazat dětským krémem, s výrazným zarudnutím, můžete použít masti Levomekol nebo Bepanten.

  Příčinou podráždění může být kousnutí komárem, při kterém kůže bradavek svědí a nesnesitelně bobtná. Škrábání vede k tvorbě mikrotrhlin, kterými snadno proniká infekce. Může se vytvořit absces a často je nutná pomoc chirurga. Aby se zmírnilo svědění, je třeba po ošetření antiseptickým roztokem namočit bodnutí komárem gelem fenistilu. V tomto případě je obzvláště důležité vyloučit podráždění místa kousnutí plátnem..

  Suchá kůže

  Svrbení může být způsobeno zvýšenou suchostí kůže. Vyskytuje se například po spálení sluncem, častém používání mýdla, ošetření pokožky bradavek tekutinami obsahujícími alkohol. V takovém případě byste se měli vzdát používání dráždivých látek, namazat pokožku bradavek zvlhčujícím dětským krémem (například avanta). Pokud dojde k suché pokožce v důsledku dehydratace těla, musíte spotřebovat více tekutin (až 2 litry denně).

  Opatření k zabránění výskytu svědění bradavek v těchto případech jsou:

  1. Správná hygienická péče o pokožku prsou, odmítnutí umýt ve vaně s přídavkem aromatických látek a barviv, časté používání mýdla, které pokožku vysuší.
  2. Použití prádla vyrobeného z přírodních tkanin, rozumný přístup k výběru oblečení pro sport. Oblečení by mělo odpovídat počasí. Přehřátí je pro pokožku škodlivé.
  3. Vyhněte se dlouhodobému vystavení přímému slunečnímu záření.

  Suché a svědící bradavky mohou být také reakcí nervového systému, pokud je žena nervózní, unavená nebo pociťuje jakýkoli jiný stres.

  Video: Proč má žena svědění prsou. Preventivní opatření

  Svědění bradavek spojené s hormonálními procesy v těle

  Změny v hormonálním pozadí v těle nutně ovlivňují stav pokožky. Můžete si všimnout, že svědění bradavek se vyskytuje v určitých obdobích života ženy..

  Puberta

  Během puberty dochází v těle dívky k hormonálnímu nárůstu, v souvislosti s nímž začíná vývoj mléčných žláz. Během jejich zvětšování se pokožka táhne, díky čemuž kůže bradavek svědí.

  Před menstruací

  Mnoho žen se diví, proč bradavky svědí před menstruací. Během tohoto období je hladina estrogenu významně snížena, což stimuluje práci mazových žláz. Proto se zvyšuje suchost pokožky, a to i v oblasti bradavek. Na konci menstruace, kdy hladina tohoto hormonu začne stoupat, svědění přestane. Kromě toho nástup svědění usnadňuje skutečnost, že prsa před menstruací mírně bobtnají..

  Během těhotenství

  Ke změnám dochází v mléčných žlázách souvisejících s přípravou na nadcházející laktaci. Počet mléčných kanálků, které sahají až k povrchu bradavek a okolí, se zvyšuje a síť krevních cév roste. Může se objevit nažloutlý hustý výtok z bradavek (kolostrum). Proto je nejčastějším výskytem svědění bradavek u těhotných žen. Je důležité věnovat zvýšenou pozornost hygieně pokožky prsu.

  Doporučení: Když žena začne kojit své dítě, jemná pokožka bradavek se snadno poškodí a popraská. Krmení v prvních dnech je pro některé bolestivé a praskání může způsobit mastitidu. Proto se doporučuje na tento proces připravit prsa. Například ošetřete bradavky odvarem z dubové kůry (má stahující účinek, napíná pokožku, dezinfikuje ji), lehce otřete prsa ručníkem, aby byla pokožka trochu drsná.

  Kojení období

  Žena cítí mírné brnění a svědění v bradavkách v důsledku otoku prsu přetékajícího mlékem. Během tohoto období mohou svědit z jiného, ​​nebezpečnějšího důvodu. Pokud se vytvoří praskliny, mohou do nich snadno proniknout bakterie. Zánětlivý proces postupuje rychle a vede k mastitidě. Kromě toho, že bradavky svědí, je bolest na hrudi, dochází k tvorbě těsnění. Kůže zčervená, teplota ženy stoupá.

  Zánětlivý proces se může tvořit v jedné nebo obou mléčných žlázách. Je důležité navštívit lékaře včas.

  Menopauza a hormonální poruchy

  Stárnutí těla vede k prudkému poklesu obsahu estrogenu v krvi. Suchá kůže je jedním z nejvýraznějších projevů tohoto období. Nepředstavuje vážný zdravotní problém, ale způsobuje nepohodlí, proto vyžaduje zvýšenou pozornost péče a hygieny..

  Bradavky mohou svědit, i když dochází k poruchám činnosti endokrinního systému (při onemocněních štítné žlázy a slinivky břišní, hypofýzy, nadledvin), stejně jako jater.

  Svědění v bradavkách s různými nemocemi

  Svědění v bradavkách se vyskytuje jak při onemocněních kůže prsu, tak při patologických stavech v mléčné žláze.

  Ekzém

  S tímto onemocněním dochází v oblasti dvorce k ulceraci kůže. Může to být způsobeno jak běžným podrážděním kůže, tak metabolickými poruchami, mechanickým poškozením hrudníku. K léčbě se používají antihistaminika, sedativa (novopassit, matka), protizánětlivé masti (lokakorten, lorinden).

  Plísňová infekce (afty)

  Příčinným činidlem je houba Candida, která často postihuje kůži pod prsy v oblasti bradavek. Kyselina mléčná vylučovaná plísněmi v průběhu jejich životně důležité činnosti způsobuje silné svědění a pálení. Antifungální látky, zejména pimafucinové masti a klotrimazol, se mohou zbavit svědění..

  Poznámka: Bradavky bolestivě svědí, i když jsou postiženy patogeny svrabů, oparů a jiných infekčních onemocnění, které je třeba eliminovat pouze pomocí léků předepsaných lékařem.

  Atopická dermatitida (kopřivka)

  Podráždění pokožky, její zánět, tvorba vyrážky na ní může být způsobena alergií na materiál, z něhož je vyroben prádelní, čisticí nebo kosmetický přípravek, jakýkoli potravinářský výrobek nebo barviva, příchutě, konzervační látky v něm obsažené. Musíte přemýšlet o tom, která z těchto složek je zdrojem alergie. Úly jsou často způsobeny vedlejšími účinky mnoha léků..

  Někdy po vyloučení působení alergenů svědění zmizí samo. Dermatolog, pokud je to nutné, předepisuje příjem antihistaminik (suprastin, zyrtec), stejně jako protizánětlivé masti (elok a další).

  Trauma prsu nebo chirurgický zákrok, onemocnění prsu

  Svědění může být způsobeno hojením jizev, změnami ve struktuře kůže v důsledku regenerace tkání. Po operaci zvětšení prsou často dochází k svědění bradavek.

  Nemoci jsou obvykle spojeny s hormonálními poruchami v těle. Při nezávislém vyšetření mléčných žláz budou nutně detekovány příznaky patologických změn, ke kterým v nich dochází.

  Může se objevit výtok neobvyklé barvy - žlutá nebo zelená s expanzí a zánětem mléčných kanálků (ductctasia), krvavá - s tvorbou cyst, v nich papilomy.

  Když dojde k rakovině bradavky (Pagetova choroba), oblast kolem ní je pokryta ekzémem, brnění, svědění, pálení v bradavce.

  Pokud potřebujete navštívit lékaře, pokud se u vás objeví bradavky

  Pokud ženská bradavky svědí, zatímco vylučuje alergickou povahu tohoto jevu a svědění nezmizí poté, co přestala nosit syntetické spodní prádlo, musíte věnovat zvláštní pozornost přítomnosti následujících příznaků patologie:

  • změna barvy a vzhledu kůže prsu, zvýšení jedné z nich;
  • asymetrické uspořádání bradavek, tvorba těsnění;
  • změna tvaru bradavek, vzhled výtoku z nich;
  • zhoršení celkové pohody.

  V těchto případech byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Čím dříve žena podstoupí mamologické vyšetření, tím větší je šance, že se vyhne vážným komplikacím a udrží si prsa ve výborném stavu. V každém případě, pokud bradavky svědí, nemůžete se léčit, nekontrolovatelně pít léky, používat masti bez lékařského předpisu. Léčba závisí na diagnóze, kterou stanoví pouze zkušený odborník.

  Hrudník je jedním z nejvýraznějších znaků ženské přitažlivosti. Pokud zjistíte, že bradavky svědí, pomůže diagnostikovat příčinu odborník. Toto svědění se může objevit v jakémkoli věku, a to jak u dívek, tak u zralých žen..

  Tento příznak by neměl být podceňován, protože může signalizovat vážné onemocnění..
  Při pozorování svého těla se můžete pokusit nezávisle pochopit, proč bradavky na hrudi svědí, ale samoléčba se nedoporučuje.

  Proč ženské bradavky svědí

  Svědění kůže je vždy nepříjemný proces, který způsobuje nepohodlí, nepříjemné pocity, podráždění a nervozitu. Hrudník je také vystaven negativním vnějším a vnitřním vlivům..

  Proto, pokud chcete pochopit, proč bradavky svědí, musíte zvážit nejčastější příčiny tohoto příznaku. V některých případech se tento příznak může objevit v důsledku:

  • nesprávná hygiena;
  • alergické reakce na kosmetiku;
  • nevhodná podprsenka.

  Nemělo by být vyloučeno, že závažné svědění v oblasti bradavek se může projevit zánětlivými procesy v těle a různými chorobami. Kromě vzhledu svědění na bradavkách se může objevit zarudnutí a tvorba heterogenních hrbolů.

  Nejprve by žena měla sledovat, v jakých obdobích je pocit pálení a svědění bradavky, protože to mohou být fyziologické procesy, například během menstruace.

  Pokud sami nemůžete určit příčinu svědění, doporučuje se kontaktovat mammologa, který pomůže odstranit nepříjemný stav a určit zdroj problému.

  Hormonální příčiny

  Jednou z běžných příčin svědění bradavek jsou hormonální změny v těle..

  Během puberty se zvětšuje velikost prsou, což nevyhnutelně vede k tomu, že kůže na prsou je napnutá. To je nejčastější důvod, proč dívky mají svědění bradavek. Tento důvod by však neměl způsobovat silné bolesti a pálení..

  Hormonální změny obvykle způsobují mírné a přerušované svědění, které se pravidelně zastavuje.

  Tento příznak není doprovázen výskytem změn na kůži ve formě stařeckých skvrn nebo červených skvrn..

  Období

  V případě svědění na bradavkách před menstruací by tato situace neměla vyvolávat obavy. Jedná se o neškodný příznak, který je způsoben přirozenými změnami v těle ženy..

  Zvýšení hladiny androgenu způsobuje mírné svědění v oblasti bradavek během menstruace. Aby se tento příznak zmírnil, odborníci doporučují pít dostatek vody po celý den, nejméně 2 litry denně..

  Extra tekutina účinně zlepší pružnost pokožky a svědění bradavek bude menší.

  Pokud bradavky svědí během menstruace, lze nepohodlí snížit použitím zvlhčovače na oblast dekoltu a prsou. Snižuje odlupování pokožky a uklidňuje, když dojde k zarudnutí.

  Pokud se však svědění objevilo před menstruací a na konci období se situace nezměnila, pak stojí za to přemýšlet o skutečnosti, že v těle může být zánětlivý proces.

  Těhotenství

  Během těhotenství dochází v těle ženy k významným změnám a výskyt určitých příznaků je obvykle důvodem k obavám. Mnoho se ptá gynekologů, proč ženské bradavky svědí od prvních měsíců těhotenství.

  Důvod tohoto příznaku spočívá ve změně hormonálních hladin, vzhledu mléka. Na pokožce bradavek se tvoří mikrotrhliny, které způsobují bolestivý pocit. V žádném případě byste si neměli poškrábat kůži, protože můžete infikovat.

  Odborníci doporučují, od raných fází těhotenství, začít používat zvlhčovače, které zabrání vzniku strií a eliminují nepohodlí.

  Laktace

  Pokud bradavky na prsou svědí během laktace, nejčastější příčinou je nesprávné připevnění dítěte. Vzhled mikrotrhlin, loupání, poškození kůže bude nevyhnutelný.

  Žena bude při krmení dítěte pociťovat bolest a poté se dostaví pocit svědění a pálení.

  Správné přichycení k prsu zajistí normální tok mléka a zajištění proti mastitidě. Kromě toho musíte pečlivě sledovat hygienu pokožky v oblasti hrudníku..

  Nemoci mléčných žláz

  Často existují případy, kdy žena sama nedokáže pochopit, proč bradavky svědí a bolí, a každý den se tento příznak jen zhoršuje. V tomto případě je třeba učinit závěr, že svědění je indikátorem přítomnosti jakékoli nemoci..

  Proč bradavice svědí, bude mammolog schopen odpovědět po vizuálním vyšetření a jmenování řady laboratorních testů pacientovi.

  Ekzém dermatitidy

  Na jemné pokožce prsou se mohou objevit otoky a vyrážky v důsledku dysfunkce nervového systému nebo poruch fungování endokrinního systému. Svědění bradavek různé intenzity může pacientům vadit.

  Pokud se neléčí, začne se tvořit ekzém. Pokud bude léčba ignorována, bude toto onemocnění velmi podobné rakovině prsu, takže je nutné okamžitě se poradit s odborníkem, jakmile se objeví příznaky. Prvním a nejdůležitějším ukazatelem tohoto onemocnění bude to, že oba prsy svědí současně..

  Infekce

  Mnoho infekčních onemocnění může být doprovázeno bolestí na hrudi, svěděním a pálením. Specialista může diagnostikovat akné, psoriázu, afty, kopřivku, svrab a další typy infekčních onemocnění.

  U každého typu je nutná určitá terapie, takže pokud bradavky svědí a hydratační krém a hygienické postupy nepomáhají, doporučuje se okamžitě konzultovat s lékařem.

  Moderní léky vám pomohou rychle se zbavit zánětlivých a infekčních onemocnění.

  Rakovina prsu

  Přítomnost některých příznaků by měla ženu vážně upozornit. Pokud je při palpaci pozorováno zhutnění, bolí hrudník, objevuje se krvavý výtok, svědění v bradavkách se nezastaví, pak existuje možnost, že během diagnostiky lze detekovat rakovinu prsu.

  V rané fázi je léčena, takže je důležité včas identifikovat onemocnění.

  Pagetova rakovina

  Příznaky tohoto onemocnění jsou podobné mnoha dalším a u žen obvykle nejprve nezpůsobují obavy. Mezi nejčastější příznaky patří: olupování kůže bradavek, zarudnutí, podráždění, zatímco bradavky neustále svědí.

  Tyto příznaky mohou úplně zmizet a objevit se o něco později, ale ve velmi složité formě..

  Alergie

  Dívčí papila může svědit alergickou reakcí na:

  • hmyzí štípnutí;
  • léky;
  • kosmetika;
  • Jídlo;
  • prací prášky.

  Antialergické léky lze použít jako léčbu a pokusit se eliminovat alergen..

  Pokud tyto metody nepomohou, musíte se poradit s lékařem, který na základě laboratorních testů stanoví přesnou diagnózu..

  Spodní prádlo

  Nosit podprsenku ze syntetických tkanin, které jsou prodyšné, může být nepříjemné. V tomto případě se ženě doporučuje upřednostňovat spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin..

  Opálení

  Pokud se žena raději opaluje nahoře bez, pak to může způsobit svědění oblasti bradavek. Aby se předešlo nepříjemným pocitům, doporučuje se používat krém na opalování a po sprše používat zvlhčující kosmetiku.

  Odborníci doporučují nezneužívat opalování a chránit oblast hrudníku.

  Nervózní svědění

  Když v životě nastane obtížná fáze spojená se stresem, depresí, může to ovlivnit stav pokožky, včetně oblasti hrudníku..

  Pokud halo svědí v důsledku nervového zhroucení, mohou sedativa snížit nepříjemné příznaky, ale měl by je předepisovat pouze odborník.

  Jiné důvody

  Pokud bradavky špatně svědí a tento příznak nezmizí, měli byste se poradit s lékařem, protože úleva od stavu pacienta závisí na tom, jak rychle je stanovena diagnóza a předepsána léčba. Svědění v oblasti hrudníku se může projevit jako reakce na výskyt onemocnění v těle nebo na vnější dráždivé látky.

  Jak se zbavit problému

  Pokud zjistíte zarudnutí, otok, pálení nebo bolest v oblasti hrudníku, doporučujeme nejprve kontaktovat odborníka. Řekne vám, co dělat, pokud vás bradavka svědí. Rychlá reakce na takový příznak se vyhne vážnějším problémům..

  Specialista jistě objasní, zda jedna bradavka svědí nebo obojí, protože u různých onemocnění v těle se příznaky projevují různými způsoby. Bolestivost oblasti kolem bradavek může být spojena s velmi neškodnými faktory, ale doporučuje se v rané fázi vyloučit závažná onemocnění, jako je ekzém nebo rakovina..

  Tipy pro prevenci

  V zájmu zachování hygieny oblasti prsou je nutné se pravidelně sprchovat a používat kosmetiku, která zjemní pokožku a zlepší její pružnost. Můžete použít zklidňující nebo antialergický krém. Pokud bradavka svědí, můžete použít obklad z odvaru heřmánku, který pomůže zmírnit zarudnutí a svědění.

  Pokud prsa svědí a bradavka je pokryta skvrnami, objeví se otok, nejlepší metodou by bylo navštívit lékaře. Když dojde ke svědění, může to mít mnoho důvodů, proto je léčba v každém případě individuální. Univerzální řešení mohou pacientovi jen ublížit.

  Proč bradavky svědí: příčiny svědění bradavek, léčba

  Možná každý z nás čelí otázce, proč bradavka čas od času svědí. Svědění a nepohodlí v oblasti dvorců mléčných žláz jsou běžným jevem, který není vždy neškodný proces, protože může naznačovat vývoj závažných poruch v lidském těle a může být dokonce jedním z prvních příznaků rakoviny. Proto byste neměli ignorovat pocity svědění v oblasti bradavek, zvláště pokud se vyskytují často nebo se stávají trvalými. Je lepší okamžitě se poradit s mammologem, protože takové nepohodlí může způsobit řada faktorů..

  1. Hlavní důvody, proč může bradavka svědit
  2. Alergie
  3. Syntetické spodní prádlo
  4. Ekzém
  5. Plísňové infekce
  6. Změny hormonálních hladin
  7. Pronikavý
  8. Mastitida
  9. Pagetova nemoc
  10. Jiné důvody
  11. V jakých případech nelze návštěvu lékaře odložit?
  12. Drogová terapie
  13. Vlastnosti tradiční medicíny
  14. Související videa

  Hlavní důvody, proč může bradavka svědit

  Někdy může člověk určit důvody rozvoje pocitů svědění v oblasti areoly bez zvláštních lékařských znalostí. Ale ve většině klinických případů, když se objeví bradavky na hrudníku a další příznaky onemocnění, pacienti nerozumí tomu, co se děje s jejich tělem, proto potřebují lékařské vyšetření. Dnes odborníci identifikují několik desítek etiologických faktorů, které mohou vyvolat svědění bradavek. Proč tedy bradavky svědí u žen?

  Alergie

  Nejběžnější příčinou svědění v oblasti bradavek je alergická reakce na řadu dráždivých látek, kterými mohou být běžné hygienické výrobky, krémy, spodní prádlo a podobně. Patologický stav je často doprovázen vyrážkou, otokem tkáně a zarudnutím v místě léze, stejně jako pálením a odlupováním změněného povrchu kůže..

  Syntetické spodní prádlo

  Velmi často se svědění v bradavkách vyvíjí na pozadí dlouhodobého nošení spodního prádla vyrobeného z nekvalitních tkanin. Syntetika má skutečně extrémně dráždivý účinek na jemnou pokožku mléčných žláz. Při jeho používání proto žena po čase začne pociťovat výrazné nepohodlí v oblasti hrudníku a naléhavou potřebu pravidelně si škrábat bradavky..

  Ekzém

  Poruchy normálního fungování endokrinního a nervového systému těla vedou k rozvoji ekzému. Podobné patologické změny se objevují na kůži ve formě ekzematózních vyrážek, které jsou doprovázeny svěděním, olupováním, popraskáním a spálením postižené kůže. Ekzém bradavek není výjimkou a může se stát základem nepohodlí v oblasti prsou.

  Plísňové infekce

  Častou příčinou svědění bradavek je kandidální dermatitida nebo afty. Toto onemocnění je druh plísňové infekce. Když se vyskytne drozd, bradavky nejen hodně svědí, ale jsou také pokryty malými bublinkami. Pokud máte podezření na kandidózu, návštěva lékaře by neměla být odložena o jeden den..

  Změny hormonálních hladin

  Rozvoj pocitů svědění je do značné míry usnadněn hormonálními změnami v lidském těle. Zejména téma takové nerovnováhy je relevantní ve vztahu k pacientům spravedlivého pohlaví, kteří po celý svůj život neustále čelí hormonálním změnám spojeným s měsíčním cyklem, porodem dítěte, vstupem do období menopauzy a podobně..

  • Těhotenství. Jak víte, během čekání na dítě mají ženy silné bolesti na hrudi a zvětšují se. To vede k výskytu mikrotrhlin, které jsou hlavním důvodem pro vznik svědivých pocitů v oblasti bradavek..
  • Kojení. Pokud bradavky během kojení špatně svědí, musí mladá matka věnovat pozornost správnosti techniky připevnění dítěte k prsu. Pokud je porušena, je možné odlupování epiteliálních tkání, výskyt trhlin a rozvoj mastitidy. Aby se těmto problémům předešlo, měla by se ošetřující žena seznámit se všemi pravidly pro připevnění dítěte k prsu a dodržovat všechna pravidla osobní hygieny..
  • Menstruační cyklus. Ženské bradavky mohou často svědit před začátkem další menstruace. Je to způsobeno produkcí zvýšených koncentrací progesteronu v jejím těle a suché pokožce, které jsou jedním z nejdůležitějších provokátorů takového nepohodlí. Zpravidla na konci menstruace všechny tyto nepříjemné pocity projdou tak rychle, jak se objeví..
  • Menopauza. Menopauza je charakterizována hrubým porušením syntézy estrogenu, což vede ke stárnutí pokožky, ztrátě pružnosti a vlhkosti. Takové změny jsou důvodem pro vývoj mikrotrhlin na areolech, ke kterým se může připojit patogenní mikroflóra, což vyvolává nástup pomalého zánětlivého procesu, pálení a svědění v bradavkách.

  Pronikavý

  Po piercingu na bradavce si často dívka nebo muž stěžují na svědění a nepohodlí v určené části těla. Může to být způsobeno infekcí povrchu rány nebo známkou hojení místa vpichu..

  Mastitida

  Někdy mají ženy svědění dvorce v počátečních fázích tvorby mastitidy nebo zánětu žlázové tkáně prsu. Toto onemocnění postupuje rychle a ke svědění se připojují vážnější příznaky onemocnění, jmenovitě bolest, zvýšení tělesné teploty, výskyt hnisavého výtoku z bradavek, zvětšení prsních žláz s tvorbou infiltrátů v jejich tloušťce (akumulace buněčných prvků v tkáních těla s příměsí krve a lymfy).

  Pagetova nemoc

  Rakovina prsu, zejména její areola (Pagetova choroba), je v raných fázích vývoje prakticky bez příznaků. Někdy se ženy začínají obávat svědění v bradavce a nevyjádřeného pocitu pálení, které jsou spravedlivým sexem často ignorovány. V průběhu času onemocnění postupuje a bradavky se začínají zatahovat, silně svědí, odlupují se a také mění svou barvu. Když stisknete hrudník, uvolní se z nich krev nebo serózní sekrece.

  Jiné důvody

  Pálení a svědění oblasti bradavek jsou někdy projevy chronických a systémových onemocnění těla, včetně:

  • cukrovka,
  • zvýšená syntéza hormonů štítné žlázy a hypotyreóza,
  • onemocnění nadledvin,
  • syndrom intoxikace,
  • chronická otrava chemickými látkami,
  • nervové poruchy.

  V jakých případech nelze návštěvu lékaře odložit?

  Přirozeně byste neměli věnovat pozornost svědění, které trvá déle než několik minut. Pokud však ženské bradavky neustále svědí, bez ohledu na povahu její stravy a psycho-emocionální stav, musíte myslet na nutnost okamžité návštěvy lékaře.

  Důležitým důvodem pro návštěvu odborníka jsou stavy, kdy svědění v oblasti bradavek doprovázejí následující příznaky:

  • výskyt krvavého nebo serózního výtoku z bradavky,
  • vývoj bolesti v oblasti hrudníku, které se v přírodě zvyšují a nezávisí na menstruačním cyklu,
  • zvětšení objemu mléčných žláz, jejich asymetrie a vzhled zatažených zón,
  • vzhled těsnění v tloušťce prsou,
  • vzhled na kůži v blízkosti bradavky vyrážky, loupání, oblasti zarudnutí a podobně.

  Drogová terapie

  Svědění v oblasti bradavek je příznakem mnoha nemocí, proto před zahájením léčby je třeba zjistit skutečné příčiny takového patologického stavu. Někdy k odstranění nepříjemných pocitů stačí vyloučit hlavní faktor jejich vývoje, to znamená změnit spodní prádlo na lepší, opustit předchozí prostředky hygieny těla ve prospěch svých hypoalergenních protějšků a podobně..

  • V některých případech, kdy je příčinou patologického svědění alergie, lékaři předepisují pacientům obecná a lokální antihistaminika. Nejčastěji se doporučuje užívat tablety Suprastin nebo Diazolin třikrát denně po hlavních jídlech. Také nebude nadbytečné používat lokální antialergické masti nebo krémy, které se musí aplikovat na zanícené oblasti pokožky dvakrát denně, dokud projevy nemoci nezmizí. V závažných klinických případech mohou být pacientovi nabídnuty glukokortikoidové masti..
  • K úlevě od svědění a loupání spojené s nerovnováhou ženských hormonů vám pomohou léky, které normalizují hormonální hladiny a usnadňují průběh menopauzy a menstruace. Jejich jmenování by mělo být ošetřeno gynekologem s přihlédnutím k charakteristikám těla každého konkrétního pacienta.
  • Mastitida vyžaduje seriózní diagnózu a léčbu antibiotiky. Výběr potřebného antibakteriálního činidla závisí na povaze patogenu. Tyto léky jsou zpravidla předepisovány v dlouhodobých kurzech trvajících až dva týdny nebo dokonce měsíc..
  • V případě rakoviny by pacienti měli okamžitě provést chirurgické odstranění nádoru, tkání, které ho obklopují, a regionálních lymfatických uzlin, což zabrání šíření metastáz a zachrání život člověka.

  Pokud bradavky svědí v důsledku vývoje jakékoli nemoci, neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Jedná se o kvalifikovaného odborníka, který je schopen adekvátně posoudit aktuální problém a doporučit svým pacientům nejúčinnější metody jeho řešení..

  Vlastnosti tradiční medicíny

  Moderní odborníci nepopírají účinnost některých lidových prostředků v boji proti svědění bradavek. Proto jsou často zahrnuty do svých léčebných režimů jako pomocné metody zaměřené na eliminaci nepříjemných pocitů..

  Odvar z heřmánku má příznivý účinek na stav pokožky na hrudi, což podporuje hojení mikrotrhlin a dokonale bojuje s infekcí. Nástroj lze připravit i doma nalitím lžíce sušených rostlinných květů 0,5 litru vroucí vody a udržováním výsledné kompozice po dobu 30 minut ve vodní lázni. Odvar z heřmánku se aplikuje dvakrát denně ve formě krémů nebo tření. Hmatatelný účinek je pozorován již po prvních takových postupech.

  V žádném případě by se člověk neměl spoléhat na sílu bylin. Pokud se v bradavkách vyskytne silné svědění, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře, který může určit příčiny problému a předepsat jediné správné řešení.

  Proč bradavky svědí u dívek a mužů?

  Existuje mnoho důvodů, proč bradavky svědí. Ne všechny jsou nebezpečné, protože důvodem může být nevhodné oblečení nebo nesprávná péče o pleť. Někdy však může být svědění způsobeno vážnými zdravotními stavy..

  Běžné příčiny svědění

  Pokud vás bradavka svědí, ale nedojde ke zhoršení celkového stavu, příčinou mohou být vnější dráždivé faktory. V tomto případě není nutný zásah lékaře, stačí jen určit konkrétní příčinu a odstranit ji.

  • Podráždění kůže. Svědění bradavek může být často způsobeno příliš těsným, nepohodlným nebo nekvalitním syntetickým prádlem. Také může dojít k podráždění, pokud dívka neustále nosí krajkové spodní prádlo, které tře jemnou pokožku, zejména při sportu..
  • Suchá kůže. Jednoduchý nedostatek vlhkosti může být důvodem, proč bradavky svědí. Věnujte pozornost stavu pokožky. Pokud se bradavky odlupují, musíte je namazat krémem nebo zvlhčujícím olejem..
  • Pronikavý. Pokud vás nedávno propíchnuté bradavky hodně svědí, nemusí se správně zahojit a rána byla infikována. K tomuto svědění dochází v důsledku neprofesionální práce pána nebo nedostatečné péče o propíchnutí.
  • Úžeh. Pokud bradavky svědí poté, co byly nahoře na slunci dlouhou dobu, možná důvod spočívá v popálení. V tomto případě se po nějaké době může dívka na papile olupovat..

  Svědění bradavek spojené s hormonálními procesy v těle

  Hormonální systém hraje v práci těla jednu z definujících rolí. Pokud tedy bradavky prsu svědí, důvodem může být nesprávná funkce hormonů, ke které může dojít v různých fázích života ženy..

  Puberta

  V tomto případě může být svědění oblasti bradavek doprovázeno bolestí v mléčných žlázách. Hrudník bolí, protože roste, ale bolest by neměla být silná a časem odezní.

  Během puberty může oblast bradavek také bobtnat, tento příznak je také spojen s hormonálními změnami v těle.

  Před menstruací

  Pokud svědí bradavky na hrudi, může to být jeden z příznaků PMS. Svědění se objevuje krátce před menstruací a zmizí bez vnějšího zásahu za několik dní. Tento stav, způsobený hormonálními změnami, je zcela normální a nevyžaduje zvláštní zacházení..

  Během těhotenství

  Když svědí bradavky těhotných žen, příčinou je deformace prsu a jeho příprava na krmení dítěte. Během těhotenství jsou svatozáře zvětšeny hormonem prolaktinem a jejich barva se také může změnit..

  Bradavky během těhotenství svědí, protože nervové buňky nemají čas se zvyšovat požadovanou rychlostí, respektive nervová tkáň je v neustálém napětí, což zase způsobuje podráždění pokožky.

  Menopauza a hormonální poruchy

  Během menopauzy dochází u mnoha žen k prudkému poklesu estrogenu. To vede k suchu a často svědění..

  Také ženy mají svědění bradavek s onemocněním endokrinního systému, který je zodpovědný za správné fungování hormonů (onemocnění štítné žlázy, nadledvin, slinivky břišní atd.).

  Svědění v bradavkách s různými nemocemi

  Svrbení může být způsobeno zdravotními problémy. Pokud jedna bradavka svědí, může to být způsobeno kožními chorobami nebo alergickou reakcí. Obě svatozáře mohou svědit hormonálními změnami a nemocemi.

  • Ekzém. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u kojenecké hepatitidy B. V tomto případě je svědění v oblasti bradavek doprovázeno odlupováním a krustami. Ekzém je obtížné diagnostikovat a je často zaměňován s drozdem nebo rakovinou, což předepisuje špatnou léčbu, což problém jen zhoršuje.
  • Plísňová infekce (afty) během kojení. To je jeden z nejčastějších důvodů, proč bradavka při kojení svědí. Bradavky mohou být velmi svědivé a oteklé. S tímto onemocněním se svatozáře stávají jasně růžovými, vlhkými a mohou být pokryty malými bublinami..
  • Atopická dermatitida (kopřivka). Pokud bradavka svědí a svědění je doprovázeno vyrážkou a zánětem, problémem může být atopická dermatitida způsobená alergiemi. Chcete-li zjistit alergen, navštivte dermatologa nebo alergika.
  • Mastitida Nejčastěji se také vyskytuje během kojení kvůli neúplnému vyprázdnění. Bradavky a prsa svědí kvůli prasklinám, do kterých infekce vstupuje. Kromě toho teplota stoupne na 39 a hrudník může začít bolet a hořet. Tyto příznaky naznačují přechod onemocnění do hnisavého stadia..
  • Pagetova choroba (rakovina). Obvykle postihuje pouze jeden prsa. Pokud například svědí pravá bradavka a objeví se na ní šupiny, musíte tomu věnovat zvláštní pozornost, možná se jedná o projev Pagetovy choroby na pravém prsu. V pozdější fázi se objeví brnění, zvýšená citlivost, pálení, bolest a výtok.
  • Psoriáza. Infekční onemocnění, které je častým důvodem, proč bradavky bolí a svědí. V tomto případě zvlhčovací oleje a krémy nepomáhají a měli byste se obrátit na dermatologa, který předepíše vhodné léky..
  • Nádory. Benigní nebo maligní novotvary mohou způsobit svědění halo. Pokud například svědí jen levá bradavka, dávejte pozor na levý prsa a otestujte hrudky. Počáteční příznaky mohou připomínat ekzémy, ale pokud se objeví bolest na celém hrudníku, nejen na bradavce, měli byste se neprodleně poradit s lékařem.
  • Trauma hrudníku nebo chirurgický zákrok. Bradavky často svědí po zvětšení, zmenšení nebo zvednutí prsu. Důvodem je aktivita tkáně během regenerace a hojení jizev..

  Proč bradavky svědí - svědí u mužů

  Muži mají zpravidla svědění bradavek v důsledku dvou nemocí:

  1. Gynekomastie - projevuje se v dospívání a mnohem méně často u starších mužů. Kromě svědění začne chlapovi růst hrudník a objeví se v něm silná bolest..
  2. Mužská rakovina prsu - svědění tkáně je doprovázeno výskytem vředů a krvavého výtoku. Pokud se neléčí, může infekce proniknout do ran a onemocnění bude komplikováno ekzémem..

  Pokud potřebujete navštívit lékaře, pokud se u vás objeví bradavky?

  Pokud se při svědění neobjeví žádné další příznaky (změna barvy halo, otok, loupání, vředy), je třeba vyloučit možné příčiny jeho výskytu.

  Co dělat:

  • Vyměňte prášek a leštidlo, kterým perete prádlo.
  • Vyvarujte se syntetického spodního prádla, které způsobuje podráždění.
  • Pokud je to možné, přestaňte užívat léky, mohou způsobit alergickou reakci.
  • Vyměňte hygienické výrobky a ošetřující kosmetiku - mohou také způsobit atopickou dermatitidu.

  Pokud výše uvedené tipy nepomohly, neměli byste používat alternativní metody, je lepší okamžitě konzultovat s lékařem.

  Svědění bradavek - léčba

  Léčba svědění závisí zcela na její příčině, kterou musí určit odborně kvalifikovaný odborník..

  Nedoporučujeme samoléčbu s rozvojem pocitů svědění v oblasti halos mléčných žláz, protože pokud se pokusíte diagnostikovat sami a pokud nemáte správnou léčbu, můžete vynechat rakovinu prsu.

  Co může lékař předepsat:

  • Při léčbě drozdů - pimafucin, roztok Candida nebo Bepanten;
  • Atopická dermatitida (alergie) - antihistaminika + odmítnutí kontaktu s alergenem;
  • Ekzém, psoriáza - protizánětlivé, léčivé léky;
  • PMS a těhotenství - nevyžadují léčbu;
  • Suchá kůže - správná výživa + zvlhčovače a oleje;
  • Svědění po porodu - oplachování roztokem heřmánku.

  Svědění bradavek - preventivní opatření

  1. Noste pohodlné bavlněné oblečení, nenechte pokožku hnít.
  2. Hydratujte pokožku krémem z měsíčku nebo rakytníkovým olejem.
  3. Pokud máte piercing, zacházejte s ním opatrně.
  4. Během kojení správně vyprázdněte prsa.
  5. Dodržujte správnou hygienu.
  6. Používejte hypoalergenní kosmetiku.
  7. Jednou ročně navštěvujte mammologa.

  Správný životní styl a pravidelné návštěvy odborníka sníží výskyt takového problému na minimum..

 • Vodní pepř je rostlina, která patří do rodiny pohanky a je klasifikována jako roční, když je v příštím roce nutná transplantace. Tato rostlina má přímý stonek, dosahující výšky 89 centimetrů nebo více, podélný list - v nich je větší počet nezbytných.