Proč táhne dolní část břicha po menstruaci: hlavní příčiny bolesti

Pokud kritické dny již uplynuly a tažné pocity v dolní části břicha stále trápí, je to alarmující. Menší opakující se bolest může naznačovat chronický zánětlivý proces, infekční onemocnění nebo hormonální změny. Pokud se žena obává nejen nepohodlí v dolní části břicha, ale také bolestivé bolesti v dolní části zad a nohou, slabost, nepřiměřené výkyvy nálady, nepravidelnosti v menstruačním cyklu, patologické špinění během menstruace a mezi ní, to vše je důvodem pro kontaktování odborníka.

 • 1 Fyziologické příčiny bolesti po menstruaci
  • 1.1 Ovulace
  • Těhotenství
 • 2 Patologické příčiny
  • 2.1 Patologické procesy pánevních orgánů
  • 2.2 Primární algomenorea
  • 2.3 Poruchy trávicího systému
  • 2.4 Endokrinní patologie
  • 2.5 Sexuálně přenosné nemoci
  • 2.6 Problémy s močovým systémem

Existuje mnoho důvodů pro vznik bolestivého syndromu po skončení menstruace. Mohou být fyziologicky stanoveny nebo naznačovat vývoj patologie.

Přirozené (fyziologické) příčiny:

 1. 1. Ovulace.
 2. 2. Těhotenství.

Pokud dívka po menstruaci táhne dolní část břicha, hlavně vlevo nebo vpravo, 7-12 dní po ukončení menstruace, může to znamenat začátek ovulace. Chcete-li to potvrdit, stačí si zakoupit vhodný test v lékárně..

Tento stav je normální, pouze pokud bolest není příliš výrazná..

Pokud po ukončení menstruace - uprostřed nebo na konci menstruačního cyklu - dojde k pocitu tahání v dolní části břicha - je to často fyziologický znak těhotenství. Tento stav je také doprovázen příznaky, jako jsou:

 1. 1. Závratě.
 2. 2. Periodická nevolnost.
 3. 3. Bolavá prsa a bradavky.

Pro těhotenství je zvláště typické, pokud je dívka ráno bez zjevného důvodu nemocná, což je spojeno s bolestmi v podbřišku. Chcete-li potvrdit koncepci, musíte podstoupit těhotenský test nebo pro přesnější diagnózu provést ultrazvuk.

Během období porodu je bolest v dolní části břicha spojena se zvýšeným krevním oběhem v reprodukčních orgánech a roztahováním děložních vazů, které se táhnou po rostoucí děloze.

Během těhotenství rostoucí děloha stlačuje okolní orgány, což vede k bolesti

V normálním průběhu těhotenství se nepohodlí neobjevuje neustále a ke snížení bolestivého syndromu musí žena zaujmout vodorovnou polohu a relaxovat.

Ale zvýšená bolest na jedné nebo obou stranách, přítomnost hojného nebo rozmazaného růžového nebo hnědého krvavého výtoku, zhoršení celkové pohody jsou alarmujícími příznaky. Jsou způsobeny zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím, hrozbou potratu. Přítomnost těchto příznaků vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Ženská dolní část břicha bolí po menstruaci - jaký je důvod?

Většina dívek pociťuje během kritických dnů bolesti v podbřišku, což je normální. Nepříjemné pocity v pánevní oblasti lze snížit pomocí spazmolytik, což výrazně šetří situaci. Ale co dělat, když po menstruaci bolí dolní část břicha? Uvažujme o možných příčinách a způsobech jejich řešení. Je obzvláště důležité rozpoznat problém v počáteční fázi u každé dívky..

Co se stane po menstruaci

Když kritické dny skončí a přestane z pochvy vyčnívat krvavý výtok, začíná období zrání vajíček a příprava na početí. Přibližně 12. až 15. den opouští folikul a očekává setkání se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, začne znovu menstruace. Průměrně cyklus trvá 24 až 35 dní.

Většina žen obvykle pocítí úlevu po skončení menstruace, ale není tomu tak vždy. Někdy po několik dní bolest v dolní části břicha pokračuje a navíc se přidává nepohodlí na hrudi a dolní části zad.

Proč bolí břicho po menstruaci a výtok nezmizí? Takové příznaky mohou být normální a skrývat vážný problém pro ženské tělo spojené s onemocněním a patologickým procesem. Důvody mohou být způsobeny různými faktory: od běžného nachlazení po infekční nebo zánětlivý proces.

Snažte se vždy dodržovat plán kritických dnů a všímejte si příznaků, které se vyskytují v konkrétní den cyklu. V takovém případě budete moci včas sledovat odchylky od normy a okamžitě se poradit s lékařem..

Alokace po skončení kritických dnů

Obvykle, pokud je žena zdravá, pak ji problém spojený s tím, proč bolí dolní část břicha a přítomný výtok, neobtěžuje. A menstruace prochází bez patologií. Výtok, který nemá nepříjemný zápach, se považuje za normu..

Známky patologických změn ve vaginální mikroflóře mohou být:

 1. Zvýraznění se žlutým nebo zeleným odstínem. Často jsou doprovázeny chorobami (bronchitida, tonzilitida atd.).
 2. Přítomnost velkých krevních sraženin s hlenem, které mohou být doprovázeny svěděním a pálením. Tento jev naznačuje vážné problémy v pánevních orgánech. Spuštění takového problému je plné zdraví.
 3. Krvavý výtok s černým nádechem signalizuje možný zánět pánevních orgánů, křečové žíly v této oblasti a také vyvíjející se onkologický proces.

Pokud si všimnete podivného výtoku po kritických dnech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Po menstruaci táhne žaludek

Skutečnost, že během menstruace dochází k bolesti, se považuje za normu. Ale co ty nepříjemné pocity, které se vyskytnou po skončení kritických dnů??

Zvažme nejčastější důvody:

 1. Silná plynatost ve střevech, která vyvíjí tlak na dělohu a zesiluje ji.
 2. Zánětlivá onemocnění, jako je pyelonefritida a cystitida, také často vyvolávají bolest nejen v dolní části břicha, ale také v močové trubici..
 3. Chirurgická nebo gynekologická patologie. Může to být prasklá cysta, potrat během těhotenství, apendicitida atd..

Tyto problémy by neměly být ponechány náhodě. Vždy je nejlepší navštívit lékaře včas, protože následky mohou být velmi smutné.

Ovulace

Bolesti v podbřišku během ovulace neobtěžují všechny ženy. Někteří se s tímto jevem možná vůbec nesetkali. Příznaky se obvykle projevují uprostřed cyklu, přibližně 12-16 dní.

Co se může stát během ovulace:

 1. Bolesti dolní části břicha. Tento jev není vždy normální a může být způsoben nemocí. Tento problém vyřeší pravidelné sledování u gynekologa. A pokud nejsou nalezeny žádné patologie, nemůžete se obávat, ale přijměte tuto skutečnost jako rys vašeho reprodukčního systému..
 2. Někdy se mohou objevit bolestivé pocity buď na pravé, nebo na levé straně. Toto je alternativní práce vaječníků.
 3. Během ovulace může dojít k mírnému krvácení z vaječníku, které je doprovázeno bolestí. Povaha a intenzita tohoto jevu závisí na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu..

Možné těhotenství

Pokud dívka po ukončení kritických dnů pociťuje bolesti v podbřišku, které se opakují následující den, je třeba vyloučit možnost početí. Podobné příznaky jsou bohužel způsobeny mimoděložním těhotenstvím, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V tomto případě je menstruace nejčastěji bezbolestná a krátká, a má také malé skvrny..

Nevylučujte těhotenství s tažením bolesti v dolní části břicha. Stává se také, že začínají kritické dny bez ohledu na početí. Abyste se uklidnili, měli byste se nechat otestovat na hCG. Tento hormon je velmi citlivý a ukáže správný výsledek dlouho před testovacím proužkem..

Pokud má žena spirálu, dochází v kritických dnech k jejímu přirozenému vysídlení. Je to tato akce, která způsobuje bolest. Tento jev nastává v důsledku skutečnosti, že během menstruace má děložní čípek tendenci se otevírat a nitroděložní tělísko se zase může posouvat a dokonce vypadávat. Bolest v tomto případě se může zvýšit, ale při užívání spazmolytik brzy zmizí.

Hormonální nerovnováha

Z jakých dalších důvodů bolí dolní část břicha ženy po menstruaci? Činnost pánevních orgánů, zejména dělohy, je vysoce závislá na hormonu estrogenu. Jeho aktivní nárůst lze pozorovat u žen, které dosáhly věku 30 let a více. Taková změna v těle vyvolává prodloužení menstruačního cyklu a intenzivnější bolestivý syndrom..

Pokud děloha začne aktivně produkovat prostaglandiny nebo naopak hladina některých hormonů v krvi klesá, pak nepříjemné pocity v dolní části břicha přetrvávají několik dní po skončení menstruace. Pokud bolest neustupuje, ale přetrvává, měli byste kontaktovat gynekologa, protože tento jev může negativně ovlivnit vaše zdraví..

Jiné důvody

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, měli byste okamžitě hledat příčinu nepohodlí. Mezi nejčastější onemocnění patří: endometrióza, adnexitida a vulvitida.

Endometrióza může být doprovázena bolestivými bolestmi v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity křečí, které vyzařují do konečníku.

Ženská dolní část břicha často bolí po menstruaci v přítomnosti infekčních onemocnění v pánevních orgánech. Hormonální nerovnováha a problémy s gastrointestinálním traktem mohou také přispět k bolesti v podbřišku. U žen starších 35 let se takové problémy vyskytují mnohem častěji. Pamatujte, že bolest po skončení kritických dnů není normou.!

Hrudník bolí po menstruaci

Podle statistik je bohužel asi 70% žen náchylných na takový jev, jako je mastalgie.

Na recepci gynekologové často slyší od spravedlivého sexu, že hrudník bolí po menstruaci. Stojí za zmínku, že s tímto problémem se nejčastěji potýkají dospívající dívky. Mléčné žlázy aktivně rostou. Jakmile tvorba prsou skončí, bolest ustoupí..

Proč bolí hrudník po menstruaci u dívek po 20 letech? Takový jev, jako je mastalgie, se vyskytuje u dospělých žen a kdykoli v průběhu cyklu.

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci:

 1. Hormonální nerovnováha. Často spojená s těhotenstvím.
 2. Anatomické rysy.
 3. Zatížení svalů a kloubů v oblasti hrudníku.
 4. Užívání antidepresiv a antikoncepce.
 5. Možný je také onkologický proces, ale v praxi je vzácný.

Dolní část zad bolí po menstruaci

Existuje mnoho příčin spojených s bolestmi dolní části zad. Nejběžnější jsou:

 1. Nemoc ledvin.
 2. Nemoci močového měchýře.
 3. Zánět v pánevních orgánech.
 4. Osteochondróza a osteoporóza.

Většina žen, které čelí takovým problémům, věří, že je způsobena hormonální nerovnováhou. Pokud se však obrátí na endokrinologa, nedostanou potvrzení svých odhadů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti dolní části zad po menstruaci, musíte podstoupit úplné vyšetření..

Co dělat jako první

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, je nutné vyloučit přítomnost gynekologických onemocnění a patologií. Vyhodnoťte příznaky a poraďte se s lékařem. Gynekolog předepíše řadu povinných vyšetření a testů, po kterých vydá verdikt.

Nejčastěji jsou jmenováni zdravotničtí pracovníci:

 1. Biochemie a kompletní krevní obraz.
 2. Dodávka vaginálního nátěru pro flóru a onkocytologii.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 4. Obecné vyšetření gynekologem.

Jak se léčí

Proč bolí žaludek po menstruaci? Jaké léky a léčba jsou předepsány pacientovi? Dávkovací režim závisí na výsledcích vyšetření. Léčba je často dostačující, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Je třeba si uvědomit, že žena během bolestivých pocitů může užívat antispazmodikum. Musí však ovládat povahu bolesti! Pokud se zesílí, doprovázené nevolností, závratěmi, horečkou a krvavým výtokem, prognóza je špatná. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Téměř každý léčebný režim tohoto typu problému je založen na příjmu antibakteriálních, protizánětlivých léků a léků proti bolesti. Váš ošetřující gynekolog může navíc předepsat hormonální, enzymové a jiné prostředky.

Neobávejte se znovu, pokud po konci menstruace pocítíte bolestivé pocity v dolní části břicha, možná je to vaše individuální vlastnost. Je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, protože zdraví žen je velmi důležitou součástí života každé ženy..

Kdy ihned navštívit lékaře

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha a výtok se nadále obtěžuje, každá dívka zpanikaří. Pokud je bolest v kritických dnech normou, pak po skončení menstruace nejčastěji naznačuje patologii. Zvažte hlavní příznaky, když potřebujete navštívit lékaře:

 1. Oteklé prsa a výtok bílé tekutiny z bradavek.
 2. Zvýšená bolest v břiše.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Hustý, páchnoucí výtok.
 5. Po skončení kritických dnů červené skvrny pokračují.

Chcete-li snížit bolest, můžete použít antispazmodika, například „No-Shpa“, „Spazmalgon“ a další. A poté okamžitě vyhledejte lékaře, který vás sleduje u gynekologa.

Pamatujte, že žena by měla pravidelně sledovat své zdraví a navštívit lékaře, i když se s ničím nebojí.!

Proč bolí břicho po menstruaci, možné příčiny

Pravidelný menstruační cyklus je považován za hlavní ukazatel zdraví žen. Kdykoli dojde ke změnám, měli byste zvážit, zda je vše v pořádku. Samozřejmě existuje mnoho faktorů, které mohou tělo ovlivnit. Nejčastěji se jedná o vnější vliv, například stres. Ale stane se to, když je práce reprodukčního systému poražena gynekologickými chorobami. Proto v případě onemocnění musíte konzultovat lékaře, abyste zjistili, proč po menstruaci bolí dolní část břicha..

Možné příčiny bolesti

Složitý mechanismus reprodukčního systému může být narušen mnoha faktory. Nechte tělo zkusit obnovit rovnováhu, ale někdy je narušena přirozená rovnováha a bolestivé pocity se objevují jak na konci cyklu, tak bezprostředně po menstruaci.

Menstruace nastává v důsledku odstranění vrstvy stěny dělohy. Tento proces je často doprovázen břišním diskomfortem..

Jakmile se krvavý výtok zastaví, začne proces opravy endometria. Během tohoto období by nepohodlí mělo zmizet. Samozřejmě existují výjimky. Nepříjemné pocity mohou přetrvávat nebo dokonce změnit na bolest. Tyto příznaky vyžadují naléhavou lékařskou pomoc..

Důvody, proč žaludek bolí po menstruaci:

 1. Abnormální vývoj dělohy.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Zánětlivý proces.
 4. Polycystická.
 5. Myom dělohy.
 6. Endometrióza.

Je třeba si uvědomit, že bolest v dolní části břicha může mít charakter, který není spojen s ženskými orgány. Tento příznak se často objevuje u střevních potíží, cystitidy a apendicitidy. Proto je poměrně obtížné samostatně pochopit, co je příčinou onemocnění po kritických dnech. Nemůžete to udělat bez pomoci odborníka, pouze on bude schopen stanovit přesnou diagnózu.

Patologické příznaky

Každá žena má individuální tělo, takže podstata bolesti může být odlišná. Lékař musí podrobně informovat o problémech a nepohodlí. Poté přistoupí ke zkoušce a jmenování testů..

Bolest dolní části břicha po menstruaci může mít následující vlastnosti:

 1. Různé intenzity.
 2. Křečovitý, tažný nebo bolavý.
 3. Tupé nebo naopak ostré.
 4. Vyskytuje se přerušovaně nebo trvale.
 5. Objevuje se od nuly nebo po sexu nebo psychickém stresu.

Když se objeví bolest, nemůžete váhat jít k lékaři, zvláště pokud je doprovázena dalšími příznaky.

Hormonální nerovnováha

Reprodukční systém je závislý na hormonech progesteronu a estrogenu. Jsou odpovědní za správné fungování reprodukční funkce. Existují i ​​jiné látky - prostaglandiny. Jsou to oni, kdo způsobí kontrakci dělohy a zúžení cév. Pokud je látka ve vysoké koncentraci v krvi, bolest se zhoršuje, může se objevit nevolnost, průjem a zvracení.

Ve vzácných případech může dojít k hormonální nerovnováze pod vlivem stresu a někdy v důsledku prudkých změn teploty. Obvykle je to provokováno vaječníky, jejichž práce byla narušena, nebo problémy endokrinního systému.

Hormonální pozadí hraje hlavní roli v stálosti menstruačního cyklu. Proto i ty nejmenší změny v něm mohou vést k bolesti břicha v kterýkoli den cyklu..

Přerůstání endometria

Při pravidelných bolestech v dolní části břicha byste měli přemýšlet o tom, zda se objevila endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací sliznice stěny dělohy. Může to jít dále. Ovlivněná tkáň může být umístěna v různých částech reprodukčního systému. Bolest je cítit, když se objeví patologie v děloze, vaječnících nebo břišní dutině. Nepříjemné příznaky se mohou během menstruace zhoršit nebo být trvalé.

Další příznaky endometriózy jsou:

 1. Silný a prodloužený menstruační tok.
 2. Nepohodlí a inkontinence během sexu.
 3. Neschopnost mít děti.

Ovlivněná ohniska způsobují zánětlivé procesy, ke kterým dochází pod vlivem buněčné proliferace. Toto onemocnění vede k adhezím v genitální oblasti.

Polycystický vaječník

Polycystická choroba je považována za endokrinní poruchu, která postihuje více než jen reprodukční systém. Změny lze tedy zaznamenat v hypofýze, slinivce břišní a nadledvinách..

Kromě syndromu pravidelné bolesti v dolní části břicha lze pozorovat:

 1. Občasná nebo chybějící menstruace.
 2. Neschopnost otěhotnět.
 3. Těžká ztráta vlasů.
 4. Vzhled strií na těle.
 5. Změny nálady a deprese.

Při vyšetření gynekolog zjistí, že vaječníky jsou výrazně zvětšeny. To je způsobeno velkou tvorbou cyst. Lékař také může detekovat zesílení stěn dělohy. Ženy trpící polycystickými chorobami jsou vystaveny riziku vzniku rakoviny dělohy a prsu. Navíc mají často následující zdravotní problémy:

 1. Vysoký krevní tlak.
 2. Trombóza.
 3. Cukrovka.
 4. Infarkt.

Polycystická choroba vaječníků je považována za nebezpečný stav. Má silný účinek na všechny systémy těla.

Fibroidy dělohy

Toto onemocnění je běžné u mladých žen v reprodukčním věku. Fibroid je považován za benigní novotvar, který se objevuje na stěnách dělohy. Pokud je umístěn pod sliznicí nebo má střední umístění, dochází k nepravidelnostem menstruace..

Tyto zahrnují:

 1. Častý výskyt kritických dnů, během nichž je výtok silný a dlouhý.
 2. Špinění během cyklu.
 3. Bolest v podbřišku táhnoucí a naléhavé postavy.
 4. Neplodnost.

S růstem fibroidů se objevují příznaky, které vznikají pod tlakem. Například časté močení a zácpa.

Zánětlivé procesy

Žaludek může kňučet v důsledku zánětu: endometritidy, kolpitidy a adnexitidy. Může to začít v důsledku proniknutí infekce krví nebo genitálním traktem. Mezi příznaky zánětu patří:

 1. Bolestivý syndrom v genitální oblasti.
 2. Pálení a svědění z vaginálního výtoku.
 3. Sekrece má hlenovitý charakter s nečistotami krve nebo hnisu. Přidělování může být sporé nebo naopak hojné.
 4. Menstruační nepravidelnosti.

Patologie může vést k obecným onemocněním a sníženému výkonu. Objevuje se horečka, nevolnost a bolest hlavy. Při vyšetření dochází ke zvýšení přívěsků nebo dělohy, zánětu vaginální sliznice. Zanedbaný zánětlivý proces vede k chronické formě, která vede k peritonitidě a neplodnosti.

Abnormální vývoj

S pravidelnou bolestí zad a břicha můžete mít podezření na abnormalitu dělohy. Tvar ženského orgánu může být sedlový, dvoudělový nebo hypoplastický. V tomto případě jsou pozorovány menstruační nepravidelnosti nebo jejich absence, stejně jako:

 1. Potraty.
 2. Neplodnost.
 3. Dodání předem.
 4. Komplikace během těhotenství.

Není obtížné určit abnormální vývoj. Stačí provést gynekologické vyšetření. Ukáže, že děloha má nestandardní tvar a parametry. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše další vyšetření a ultrazvuk. Podle výsledků je stanovena přesná diagnóza a předepsána léčba.

Za normálních okolností lze nepohodlí pociťovat první 2-3 dny po menstruaci. Pokud syndrom bolesti trvá déle, měli byste myslet na přítomnost onemocnění.

Pak musíte okamžitě jít ke gynekologovi. Někdy dojde k závěru, že žena je naprosto zdravá. V takových případech dochází k bolesti v důsledku nervového a fyzického přepětí nebo hypotermie. Pak odpočinek, procházky a aktivní životní styl pomohou zmírnit bolest..

Proč po menstruaci táhne podbřišek

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Příčiny bolesti po menstruaci

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Hormonální posuny

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Ovulace

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Těhotenství

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

Ovariální hyperstimulační syndrom

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Potrat nebo potrat

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Gynekologické patologie

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Nemoci jiných orgánů

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Důvod návštěvy lékaře

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Způsoby, jak zmírnit a léčit bolest

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Proč dochází k bolesti břicha po menstruaci

S nástupem menstruace čelí žena mnoha negativním příznakům. Nejčastěji je to způsobeno fyziologickými procesy. Pokud však bolest v břiše po menstruaci nezmizí, je nutné se domluvit s odborníkem, protože žena může mít vážné onemocnění.

Menstruující ženy si často stěžují na bolesti břicha

Jaké jsou příčiny bolesti

S menstruací ženské tělo oslabuje kvůli ztrátě krve a pravděpodobnosti infekce. Často po cyklu dochází k exacerbaci onemocnění nebo k zánětlivému procesu v urogenitálním nebo trávicím systému. Bolest lze pociťovat nejen před menstruací, ale i po ní. Nepohodlí se objevuje v důsledku:

 • hormonální poruchy;
 • onemocnění vaječníků;
 • zánět;
 • nemoci dělohy;
 • jiné důvody.

Toto onemocnění může být indikováno bolestí v dolní části břicha na konci menstruace spolu s nepohodlí na hrudi.

Hormonální poruchy

Důvodem vzniku bolestivých pocitů v dolní části břicha na konci menstruace je zvýšený tón dělohy a svalové napětí. K tomu může dojít v důsledku hormonálních poruch:

 • Nedostatek dostatku progesteronu.
Problémy mohou být s nerovnováhou ženských a mužských pohlavních hormonů
 • Přebytek estrogenu. Zvyšuje pravděpodobnost novotvarů a endometriózy.
 • Nadměrné množství mužských pohlavních hormonů. Cyklus se stává nepravidelným a objem výboje klesá.
 • Nadměrný obsah prolaktinu.

Hormonální narušení nastává, když jsou narušeny orgány urogenitálního systému v důsledku užívání perorálních kontraceptiv. Přispívá také k rozvoji odchylek od metabolických poruch, drastické hubnutí nebo přibývání na váze, špatné výživy.

Onemocnění vaječníků

Když je žena léčena na neplodnost, jsou předepsány léky na stimulaci procesu ovulace. Negativně působí zvětšení vaječníků a vazodilatace. Stěny se stávají tenčími a prosakuje nimi tekutina z peritoneální dutiny. Proto po menstruaci žena cítí nepohodlí..

Bolest se vyskytuje v přítomnosti ovariální patologie

Zánětlivé procesy

Bolest břicha po menstruaci se může objevit v důsledku různých zánětlivých procesů. Nejoblíbenější jsou uvedeny v tabulce.

názevPopis
AdnexitidaJe všeobecně známo jako onemocnění vaječníků. Objevuje se to kvůli zanedbávání intimní hygieny. Do těla vstupují patologické látky, které jsou původci zánětlivého procesu.
Rozlišují se příznaky:
• silná bolest a dlouhodobá bolest, která může vyzařovat do bederní oblasti;
• nárůst teploty až na 38С;
• Deprese;
• tvorba plynu;
• bílé zvýraznění;
• potíže s oplodněním.
Pokud není akutní forma onemocnění vyléčena včas, dojde k chronickému stadiu, kdy bolest břicha nezávisí na menstruaci a možná i na jejich posledním dni.
CervicitidaToto onemocnění je charakterizováno zánětem děložního čípku. Bez gynekologického vyšetření není možné přesně určit patologii. S tímto onemocněním dochází po menstruaci k bolesti v dolní části břicha. Mezi příznaky patří:
• pocit svědění a pálení ve vaginální oblasti;
• nepohodlí při močení;
• výtok, který má nepříjemný zápach;
• krvácení;
• nepohodlí při pohlavním styku;
• pocit nevolnosti;
• vysoká teplota.
Pokud se nemoc nevyléčí včas, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku cysty, neplodnosti.
VulvitidaJedná se o zánět sliznic pohlavních orgánů. Nemoc lze rozpoznat podle jejích příznaků:
• akutní bolest na konci menstruace;
• pálení a svědění;
• přítomnost hnisu na sliznicích pochvy;
• bolest při vyprazdňování močového měchýře.
Onemocnění se objevuje v důsledku E. coli, hub, stafylokoků, streptokoků.
EndometritidaToto onemocnění je charakterizováno zánětem vnitřního endometria sliznice dělohy. Nejčastěji se objevují kvůli:
• zranění při porodu:
• poškození;
• časté ukončení těhotenství.
Akutní formu lze zjistit podle následujících příznaků:
• silná bolest na konci menstruace;
• vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
• zvýšená srdeční frekvence;
• teplo;
• slabost těla.
Onemocnění může přejít do chronické fáze a vést k mnoha komplikacím (potraty, potraty, prodloužená menstruace).

Nemoci dělohy

Příčinou bolesti po menstruaci mohou být nemoci dělohy:

 1. Posunutí nebo poranění orgánu.
 2. Přítomnost spirály uvnitř dělohy. Podráždění nervů způsobuje bolest.
 3. Endometrióza Onemocnění je charakterizováno přerůstáním endometria. Vychází z dělohy, částice padají na jiné orgány. Z tohoto důvodu se po menstruaci a výtoku rozmazaného charakteru může objevit bolest na levé straně břicha.
Někdy je bolest způsobena nitroděložním tělem

Jiné důvody

Existují další důvody, které vedou k bolesti břicha po menstruaci. Tyto zahrnují:

 1. Novotvary. Objevují se v důsledku zranění, vrozených chorob. Mezi příznaky patří:
 • ostrá nebo bolestivá bolest po menstruaci a sexu;
 • pocit nepohodlí;
 • porušení defekace;
 • výtok s hnisem.

Malé novotvary benigní povahy nevyžadují chirurgickou léčbu, ale jejich stav musí být sledován. Pokud se objeví příznaky, měly by být odstraněny malé maligní nádory a benigní cysty.

 1. Genitální tuberkulóza. Onemocnění lze posoudit podle výskytu dlouhých, tažných a bolestivých bolestí v podbřišku po menstruaci. Navíc nemusí při užívání léků projít. Objeví se také následující příznaky:
 • narušený menstruační cyklus;
 • slabý nebo hojný výboj;
Horečka je alarmujícím příznakem
 • teplo;
 • prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • zvýšené pocení v noci.
 1. Nemoci urogenitálních orgánů. Existuje možnost cystitidy, trigonitidy a dalších.
 2. Žaludek a střevní potíže. Bolest nastává, když dojde k narušení trávicího systému, například nadýmání způsobuje bolest. Dysbióza a střevní infekce, zácpa nebo průjem mohou vést k nepohodlí..
 3. Těhotenství.

Může být bolest příznakem těhotenství?

Ano, bolest žaludku po menstruaci může být známkou oplodnění. Těhotenství přináší nejen příjemné pocity, ale také nepohodlí. K tomu dochází z následujících důvodů:

 • kontrakce dělohy v pozdějších fázích;
 • oplodnění, při kterém bude bolest podobná předmenstruačnímu nepohodlí;
 • těhotenství mimo dělohu, kde je na jednom místě prodloužený pocit bolesti.
Bolest může být známkou úspěšného početí

Když potřebujete pomoc lékaře

Když žaludek bolí po dobu 2 - 3 dnů a menstruace skončila, můžeme dojít k závěru, že existuje patologie. Je nutné navštívit gynekologa v následujících případech:

 1. Vaginální výtok je páchnoucí a nezmizí 2 až 3 dny po menstruaci. To naznačuje přítomnost endometriózy nebo novotvaru.
 2. Nepohodlí při palpaci břišní dutiny. Může naznačovat zánět slepého střeva, komplikace novotvaru.
 3. Teplo. Je známkou zánětu.
 4. Na konci menstruace žena pociťuje bolesti břicha a nevolnost. A také strach z zvracení, slabost těla. Příznaky naznačují anémii způsobenou ztrátou krve.
 5. Prsa jsou oteklá a z bradavek pochází bílý výtok - změny v práci hormonů.
 6. Bolest nezmizí jeden týden po skončení menstruace.

Nemůžete se pokusit diagnostikovat sami, je lepší se zaregistrovat na konzultaci.

Jak sami odstranit intenzitu příznaku

Pokud po menstruaci pocítíte silnou bolest břicha, můžete použít antispazmodika nebo NSAID. Například: Ibuprofen, Nurofen, Spazmalgon a další. Tato metoda pouze zmírňuje příznaky, ale neléčí příčinu onemocnění..

Toto video vám řekne, proč vás po menstruaci může bolet žaludek:

V některých případech jsou k odstranění infekce nutné antibakteriální léky. Tyto léky by však měly být předepisovány pouze odborníkem..

Můžete věnovat pozornost dalším metodám léčby:

 • nohy by měly být teplé;
 • uvázat teplý předmět kolem žaludku;
 • připravte čaj s citronem;
 • infuze s přídavkem bylin (heřmánek, tymián) zmírňuje bolest;
 • vyloučit kávové nápoje;
 • můžete připravit infuzi s hořkým pelyňkem rychlostí 1 sklenice horké vody na 1 lžičku. byliny, které musíte vypít dvakrát denně;
 • jíst správně a vyloučit ze stravy smažené, slané, uzené, ale jíst více zeleniny a ovoce.
Je velmi důležité sledovat vaši stravu.

Je třeba zvládnout jakoukoli bolest, která přetrvává po dlouhou dobu po menstruaci. Proto byste měli být opatrní ohledně svého zdraví. Je zakázáno samostatně se účastnit léčby, protože situaci můžete jen zhoršit. Gynekolog provede vyšetření, stanoví přesnou diagnózu a předepíše aktuální léčbu.

Proč může bolet žaludek po skončení menstruace

Když jejich období skončí, procento žen může pociťovat bolesti břicha. Jaké mohou být důvody tohoto jevu? Faktem je, že každý organismus je individuální a důvody pro všechny pocity bolesti jsou různé. Ať je to jakkoli, musíte být pozorní ke svému tělu a hledat příčiny jakékoli bolesti, která se objeví.

Proč dolní část břicha po menstruaci táhne nebo bolí

Někdy po menstruaci jsou pocity, jako by táhly dolní část břicha. Důvody tohoto chování těla jsou různé a nemusí být nutně gynekologické..

Hlavní příčiny bolesti v dolní části břicha po menstruaci:

 1. Poruchy zažívacího traktu. Nadýmání je velmi nepříjemné a bolesti břicha jsou různé. V tomto případě lze pociťovat bolest v děloze. V takovém případě se musíte zbavit zácpy nebo jiné příčiny nadýmání pomocí osvědčených léků nebo vyhledat pomoc od gastroenterologa..
 2. Těhotenství. Žena může mít místo menstruace krvácení, ale nevěnuje tomu pozornost. Po ukončení krvácení přetrvává bolestivá bolest v břiše. Pravděpodobnost těhotenství musíte zkontrolovat, pokud vaše menstruace nebyla stejná jako obvykle, ale byla vzácnější. V případě potřeby se poraďte s gynekologem.
 3. Zánětlivá gynekologická onemocnění:
 • Adnexitida. S tímto onemocněním se zanícují přídavky dělohy, které tvoří adheze ve vejcovodech. Příznaky: horečka, nevolnost, bolest v podbřišku, hnisavé choroby jsou možné ve vaječnících nebo vejcovodech. Musíte navštívit gynekologa.
 • Endometrióza Podšívka dělohy se může objevit v jiných tkáních nebo orgánech. Příznaky: výtok tmavých sraženin, bolest při pohlavním styku, močení, pohyb střev. Onemocnění je asymptomatické, proto byste v případě podezření na onemocnění neměli odkládat návštěvu gynekologa.
 • Vulvitida. Sliznice vnějších pohlavních orgánů se zapálí, mohou se objevit kvasinky nebo jiné nebezpečné infekce. Příznaky: pálení nebo svědění na genitáliích, otok, hnisavý výtok. Způsoby léčby: dodržování pravidel intimní hygieny, mytí heřmánkovým vývarem, užívání antifungálních léků předepsaných gynekologem.
 1. Přítomnost ovulace. Pokud vás 7-10 dní po menstruaci bolí žaludek, může to znamenat ovulaci. Obvykle je doprovázena nepříjemnou bolestí v břiše, mírným brněním v dolní části zad. Žena necítí vždy takové příznaky ovulace. Může to být zcela bez příznaků. Hlavní příčinou bolesti při ovulaci je prasknutí folikulů. Tento proces může produkovat velmi malé množství krve. Abyste nemysleli, ne hádali, musíte si koupit ovulační test. Je třeba si uvědomit, že bolest v podbřišku během ovulace není patologie. Tento stav je vlastní téměř všem ženám..
 2. Pokud jste byli na potratu nebo jste potratili, je docela možné, že se po nějakou dobu objeví bolesti břicha po menstruaci. S takovými vjemy je třeba zacházet opatrně, protože se může objevit zánět. Je nutná odborná konzultace.

Proč jsou bolesti v děloze po menstruaci

Dívky mají často po menstruaci dělohu, může to vypadat, jako by bolel žaludek.

Příčiny bolesti v děloze:

 • hormonální nerovnováha;
 • zvýšené hladiny estrogenu v krvi;
 • pokud existuje nitroděložní antikoncepční prostředek;
 • po nespavosti, nervové zátěži, stresových situacích;
 • nesprávné umístění dělohy.

Abyste se vyhnuli děložní patologii, musíte se poradit s gynekologem.

Fyziologické příčiny bolesti po menstruaci

Existuje mnoho důvodů pro vznik bolestivého syndromu po skončení menstruace. Mohou být fyziologicky stanoveny nebo naznačovat vývoj patologie.

Přirozené (fyziologické) příčiny:

 1. 1. Ovulace.
 2. 2. Těhotenství.

Doporučujeme Proč táhne podbřišek, ale bez menstruace: příčiny a léčba

1.1 Ovulace

Pokud dívka po menstruaci táhne dolní část břicha, hlavně vlevo nebo vpravo, 7-12 dní po ukončení menstruace, může to znamenat začátek ovulace. Chcete-li to potvrdit, stačí si zakoupit vhodný test v lékárně..

Tento stav je normální, pouze pokud bolest není příliš výrazná..

Pokud po ukončení menstruace - uprostřed nebo na konci menstruačního cyklu - dojde k pocitu tahání v dolní části břicha - je to často fyziologický znak těhotenství. Tento stav je také doprovázen příznaky, jako jsou:

2. Periodická nevolnost.

3. Bolavá prsa a bradavky.

Pro těhotenství je zvláště typické, pokud je dívka ráno bez zjevného důvodu nemocná, což je spojeno s bolestmi v podbřišku. Chcete-li potvrdit koncepci, musíte podstoupit těhotenský test nebo pro přesnější diagnózu provést ultrazvuk.

Během období porodu je bolest v dolní části břicha spojena se zvýšeným krevním oběhem v reprodukčních orgánech a roztahováním děložních vazů, které se táhnou po rostoucí děloze.

Během těhotenství rostoucí děloha stlačuje okolní orgány, což vede k bolesti

V normálním průběhu těhotenství se nepohodlí neobjevuje neustále a ke snížení bolestivého syndromu musí žena zaujmout vodorovnou polohu a relaxovat.

Ale zvýšená bolest na jedné nebo obou stranách, přítomnost hojného nebo rozmazaného růžového nebo hnědého krvavého výtoku, zhoršení celkové pohody jsou alarmujícími příznaky. Jsou způsobeny zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím, hrozbou potratu. Přítomnost těchto příznaků vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Patologické příčiny

Pokud je těhotenský a ovulační test negativní a bolesti břicha a dolní části zad se i nadále obtěžují, často to naznačuje vývoj onemocnění nebo zánětlivého procesu v těle.

1. Zánětlivé léze pánevních orgánů.

2. Primární algomenorea.

3. Problémy spojené s gastrointestinálním traktem a trávením.

4. Hormonální poruchy.

5. Sexuálně přenosné infekce.

6. Nemoci močového systému.

2.1 Patologické procesy pánevních orgánů

Patologie zánětlivé povahy v pánevních orgánech zahrnují skupinu onemocnění, která ve větší míře zahrnuje patologii dělohy a její přídavky. Tyto zahrnují:

1. Endometritida - patologie charakterizovaná zánětlivými lézemi vnitřní (slizniční) membrány dělohy.

2. Salpingitida - zánět vejcovodů.

3. Oophoritis - poškození vaječníku.

4. Myometritida - zánětlivé procesy v myometriu (svalová vrstva dělohy).

5. Adnexitida - současné poškození vejcovodů a vaječníků.

Andexitida je zánětlivý proces přívěsků, který se může projevit jako akutní bolest, horečka a celková slabost. S takovým onemocněním se adheze objevují v tubách dělohy a nedostatek léčby vede k chronickému průběhu zánětlivého procesu a vážným následkům.

Zvýšení prostaglandinů v těle s andexitidou způsobuje silné bolesti, žena je nemocná, její srdeční frekvence se zvyšuje a náhle se objeví zvracení.

V akutní fázi adnexitidy stoupá tělesná teplota na 38 ° a více, začíná horečka. Silná bolest je doprovázena výtokem hnisu. Chronické stádium je charakterizováno tupými bolestmi břicha, menstruačními nepravidelnostmi, bolestmi v poslední den menstruace a krátce po jejich ukončení. Vaginální výtok sliznice s nečistotami hnisu

6. Cervicitida - zánětlivý proces na sliznici děložního čípku.

7. Vulvitida - poškození sliznice zevních pohlavních orgánů.

Příčinou vzniku těchto onemocnění jsou viry, houby, prvoky a bakterie, které se dostaly do pohlavního ústrojí..

Nemoci jsou podporovány:

 • promiskuitní sex;
 • používání nitroděložních tělísek;
 • přítomnost latentní infekce;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny.

2.2 Primární algomenorea

Toto onemocnění je nejčastěji pozorováno u dívek a mladých žen. Projevuje se ve formě velmi bolestivé a nepravidelné menstruace. Onemocnění je způsobeno funkčními poruchami autonomního, endokrinního nebo nervového systému.

Mechanismus příznaků bolesti je spojen se zvýšenou produkcí pohlavního hormonu prostaglandinu, který zvyšuje citlivost receptorů bolesti a způsobuje spastické kontrakce v děloze. Primární algomenorea nejčastěji prochází po porodu nebo spontánně po několika letech.

2.3 Pohlavně přenosné choroby

Tato skupina onemocnění, kromě bolestivých pocitů, je charakterizována skutečností, že žena se obává hnisavého, pěnivého, hojného výtoku z genitálií, pálení a svědění během močení nebo pohlavního styku..

Tuto patologii lze potvrdit provedením bakteriologického vyšetření nátěru z genitálií..

2.4 Problémy s močovým systémem

Jsou doprovázeny nejen bolestmi břicha, ale také bolestivým a častým močením, bolestmi zad, krví v moči.

Při diagnostice této skupiny onemocnění hraje důležitou roli obvyklá analýza moči, s jejímž pomocí můžete správně určit onemocnění a předepsat vhodnou terapii.

Každá žena by měla pečlivě sledovat své zdraví ai v případě mírné bolesti, která znepokojuje a narušuje její obvyklý životní styl, by se měla okamžitě poradit s lékařem. Samoléčba pouze zhorší nebo zhorší průběh onemocnění.

2.5 Bolesti břicha a gastrointestinální potíže

Bolest břicha může být způsobena jinými nemocemi, které nesouvisejí s koncem menstruace.

 • apendicitida;
 • zánět slinivky břišní;
 • gastritida nebo vřed;
 • zánět žlučníku;
 • zánět ledvin, přítomnost kamenů v nich;
 • onemocnění dvanáctníku;
 • helminthická invaze.

Po porodu mají ženy obvykle špinění. Často jsou zaměňovány s obdobími. Lochia - to je název tohoto výboje. Někdy jsou doprovázeny bolestmi břicha. Musíte vědět, že po porodu začíná menstruace až poté, co žena přestane kojit. Je také třeba vzít v úvahu skutečnost, že po porodu se ženská období po určitou dobu obnoví, bolesti břicha jsou možné.

První 2-3 dny po porodu bude výtok hojný a bude možná bolest břicha. Pokud se však pocity bolesti každým dnem zvyšují a výtok se zvyšuje, je nutná pomoc odborníka.

Bolest po sexu

Existuje také nepohodlí, ke kterému dochází po pohlavním styku, který byl proveden těsně v první polovině cyklu. Takové bolesti v dolní části břicha u žen po menstruaci nejsou neobvyklé. A to vše proto, že během tohoto období bartholinové žlázy vylučují mnohem méně sekrece, což je při sexu nezbytné pro úplné pohodlí..

Tentokrát netrvá dlouho. Blíže k ovulaci se situace mění, jak se tělo připravuje na početí. A potom se mazivo stává více, takže sperma může bez problémů projít pohlavním traktem a stejné spermie může dosáhnout požadovaného cíle.

Diagnostika

Pokud má žena po menstruaci bolesti v podbřišku, příčiny stavu lze s největší jistotou zjistit až po důkladném vyšetření. Seznam sestavuje lékař, zpočátku je lepší se poradit s gynekologem, ale můžete se také poradit s neurologem nebo terapeutem.

Nejběžnější vyšetřovací metody:

 • obecná a biochemická analýza krve a moči;
 • vyšetření gynekologem, neurologem, v případě potřeby urologem nebo onkologem;
 • pánevní ultrazvuk, někdy MRI nebo CT;
 • vyšetření obsahu pochvy: nátěry na flóru, na onkocytologii, kulturu atd..

Doporučujeme přečíst si článek o provedení ultrazvukového vyšetření během menstruace. Z toho se dozvíte o indikacích k zákroku, vyšetření prsů a břišních orgánů, možnosti diagnostiky během menstruace.

Metody léčby

Léčba bolesti dolní části břicha závisí na povaze identifikované patologie.

Ve většině případů lze konzervativní terapii zvládnout, s výjimkou akutních stavů (například prasknutí cysty) a případů detekce onkologických procesů.

S výskytem bolesti v dolní části břicha může žena sama užívat antispazmodikum nebo jakékoli analgetikum. Pokud jsou však pocity zesíleny nebo doplněny dalšími příznaky (nevolnost, zvracení, závratě, krvácení, horečka), je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Téměř vždy se ve všech případech v léčebném komplexu používá antibakteriální, protizánětlivá, analgetická terapie. V případě potřeby jsou navíc předepsány hemostatické, enzymové, hormonální a jiné léky..

Bolest v podbřišku, která přetrvává, může naznačovat vážné poruchy v těle ženy. Pouze odborník může stanovit důvody a předepsat nejúčinnější léčbu. Ve skutečnosti často bolest v podbřišku týden po menstruaci, bezprostředně po ní nebo v jiný den cyklu, nemusí zcela souviset s gynekologickými chorobami.

Bolest v podbřišku, bolest nebo tahání, lze zmírnit léky. Jedná se o léky proti bolesti a uvolňující křeče, jako například:

 • spazmalgon;
 • no-shpa;
 • ketarol;
 • spazgan;
 • tempalgin.

Tyto prostředky jsou poměrně účinné, rychle se vyrovnávají s problémy a zmírňují bolest..

Při užívání těchto léků je třeba si uvědomit, že samoléčba nemusí být správná. Pokud je menstruační cyklus u konce a přesto po menstruaci bolí dolní část břicha, pak je tento jev neobvyklý, nemůžete to zvládnout. Bolest, která trvá déle než tři dny, vyžaduje konzultaci s odborníkem, který předepíše vyšetření a poté léčbu.

Jak léčit bolest žaludku po menstruaci

Pokud po menstruaci bolí žaludek, je nutná povinná a okamžitá pomoc lékaře za přítomnosti těchto příznaků:

 • horečka trvá několik dní;
 • výtok, který vychází z genitálií, má nepříjemný zápach a podezřelou barvu;
 • z bradavek na hrudi se objeví bílý nebo průhledný výtok;
 • po menstruaci se zvětší prsa;
 • silná bolest břicha po porodu.

V případě, že odborník nezjistil žádnou vážnou příčinu bolesti břicha, můžete použít lidové prostředky.

 1. Pijte hodně vody a bylinného čaje. Můžete uvařit sbírku listů nebo květů heřmánku, meduňky, třezalky tečkované. Přidejte med nebo citron. Tento čaj může uklidnit pocity bolesti, pokud nejsou spojeny se závažnými zdravotními stavy..
 2. Dopřejte si teplou koupel s aromatickými oleji. Tento postup uklidní a zmírní bolesti na hrudi nebo břiše..
 3. Připravte si čaj ze sušených listů lesních jahod.
 4. Uvařte si na břicho teplý šátek, na nohy si obujte ponožky. Ležte více a nezvedejte těžké předměty.
 5. Uvařte jednu čajovou lžičku byliny pelyňku hořkého ve 200 ml vroucí vody. Pijte 100 ml infuze dvakrát denně.

Je také nutné dodržovat denní režim, jíst správně, vyhýbat se stresovým situacím, chodit častěji na čerstvý vzduch, cvičit jógu.

Mnoho žen, které pociťovaly bolest v břiše po menstruaci, jí nevěnují pozornost. Ale to není zdaleka správný postup. Taková bolest může způsobit vážná gynekologická a jiná onemocnění. Stojí za to pamatovat, že zvýšení teploty po menstruaci, ostré bolesti břicha a neobvyklé výtoky jsou důvodem pro kontaktování odborníka o radu..

etnoscience

Pokud při vyšetření gynekolog nezjistí problémy se zdravím žen a zároveň po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní části zad, můžete použít lidové prostředky. Jsou levné a jednoduché a účinek bude dobrý. Mezi nimi jsou následující:

 • Pokud se po menstruaci zatáhne do dolní části břicha, pak lze toto místo zabalit do teplého šálu, na nohy je třeba nasadit vlněné ponožky. Doporučuje se více odpočinku, sport a vzpírání jsou zakázány.
 • Můžete si připravit bylinkový čaj. Za tímto účelem smíchejte následující součásti ve stejných částech: heřmánek, tymián, třezalka tečkovaná, listy citronu. Nalijte vroucí vodu, trvejte na tom, přeceďte, přidejte citron a med. Místo čaje pijte připravený nálev.

Čaj z meduňky

 • Následující infuze pomůže zmírnit bolesti břicha po menstruaci: 1 lžička. Nalijte palinu vroucí vodou (200 ml), trvejte na tom, napněte. Vezměte půl sklenice dvakrát denně po dobu až 5 dnů.
 • U některých žen děloha bolí po menstruaci čistě psychologicky. V tomto případě vám pomůže změna denní rutiny a chůze na čerstvém vzduchu..

Tyto tradiční metody léčby nemoci mohou přinést pozitivní výsledek, ale před takovou léčbou je třeba se poradit s lékařem a ujistit se, že neexistuje nic vážného.

Pomocí speciálních cvičení

Sada speciálních cvičení vám pomůže zbavit se periodické bolesti v podbřišku po menstruaci. Jsou založeny na prvcích jógy a mají účinný účinek na tuto patologii..

Sami si můžete osvojit následující pózy:

 • Cobra Pose - Dobré pro zmírnění bolesti břicha. Chcete-li to provést, musíte ležet na podlaze lícem dolů a rukama ohnutými v loktích. Pomalu zvedněte hlavu a hrudník, poté spojte ruce a zvedněte trup, ohýbejte se vzadu, dokud se v páteři neobjeví pocit brnění. V tomto případě musí být hlava co nejvíce nakloněna dozadu. Cvičení je doprovázeno správným dýcháním. Při zvedání těla se nadechněte, při spouštění vydechněte. Proveďte až 3krát.
 • Luk představují. Lehněte si na břicho, nohy mírně po stranách, ohněte je v kolenou, zvedněte je a rukama si uchopte kotníky. Zhluboka se nadechnout. Pomalu uvolněte nohy, abyste dosáhli maximálního vychýlení. Vydržte, dokud je dech. Při výdechu zaujměte výchozí polohu.

Instruktor jógy vám pomůže vybrat několik dalších cvičení, která vám také pomohou zbavit se břišních diskomfortů po menstruaci.

Bolest břicha může mít různou etiologii. Hlavní věcí je najít příčiny, které je způsobují, a přijmout správnou léčbu, aby se předešlo komplikacím choroby..

Proč bolí břicho po menstruaci?... Proč se po menstruaci objevují bolesti v podbřišku? Za prvé mohou být příčinou všechny druhy gynekologických onemocnění.

Pokud je těhotenský test negativní, zpoždění, bolesti dolní části břicha, mohou existovat vnitřní důvody. Proč může žaludek bolet po menstruaci?

Celkový stav ženského těla do značné míry závisí na pravidelnosti menstruačního cyklu. Výskyt určitých změn může signalizovat vývoj určitých zdravotních problémů.