Je těhotenství možné po menstruaci nebo ne??

Menstruace u ženy je složitý fyziologický proces, který zajišťuje plné fungování orgánů reprodukčního systému a přispívá k vytváření podmínek pro možné početí.

 1. Vývoj vajec
 2. Ovulace
 3. Struktura a vitalita spermií
 4. Kalkulačka k určení data početí
 5. Oplodnění
 6. Faktory ovlivňující početí
 7. Ženské faktory
 8. Mužský faktor
 9. Těhotenství a menstruace
 10. Jak snížit riziko vzniku neplánovaného těhotenství?
 11. Je možné otěhotnět po menstruaci?
 12. Známky těhotenství po menstruaci
 13. Je možné otěhotnět po menstruaci po dobu 2-9 dnů?
 14. Těhotenství bez menstruace
 15. Kdy můžete otěhotnět - před nebo po menstruaci?
 16. Recenze

Vývoj vajec

Na rozdíl od procesu zrání mužských zárodečných buněk se ženské začnou vyvíjet ještě před narozením dítěte..

Takže u žen ve vaječnících jsou základy vajec, které se nazývají ovogonie. V podobném stavu obsahují velké množství, ale v době puberty většina z nich zemře, zůstávají pouze ty nejschopnější.

Tato buňka má dvojitou sadu chromozomálních aparátů, ale v době oplodnění bude obsahovat pouze polovinu původního množství. V době narození budou obsaženy ve vaječnících ne více než 500.

Jsou to oni, kteří se od okamžiku puberty začínají postupně rozvíjet:

 • Pro každý sexuální cyklus se vytváří několik primárních folikulů. Postupně jsou naplněny tekutým obsahem. Postupně začnou akumulovat živiny, které následně zajistí oplozený vývoj buněk po oplodnění. Poté se z nich stanou oocyty druhého řádu..
 • Oocyt druhého řádu bude mít pouze poloviční obsah chromozomů. V době ovulace obvykle nejsou více než dvě takové buňky, maximálně tři. Ve srovnání s jinými folikuly mají značnou velikost. V průměru jsou rozměry 15-20 mm. Právě oni obsahují ve svém složení velké množství žloutku, který je nezbytnou součástí pro autonomní existenci. Postupně se začnou pohybovat na vnější povrch vaječníku a následně prasknou.
 • Plnohodnotné vejce připravené k oplodnění tedy vychází do břišní dutiny do fimbrií vejcovodů. V tomto stavu může existovat od dnů do tří.

Ovulace

Jedná se o jeden z nejdůležitějších procesů v reprodukční funkci ženy v reprodukčním věku, zejména u ženy, která plánuje těhotenství nebo je před ním naopak chráněna..

V této době prochází zralý folikul na povrch vaječníku a z dutiny folikulu se vynoří vaječná buňka - reprodukční buňka, která ve svém složení nese chromozomální aparát zděděný od ženského těla.

Příroda zajišťuje vytvoření určitých podmínek, které zajistí zachování její vitality. To je do značné míry způsobeno skutečností, že v břišní dutině existuje mnoho faktorů, které rychle vedou k její smrti..

Během prvních sekund po opuštění vaječníkové dutiny se aktivují fimbrie vejcovodů. Vytvářejí podtlak, čímž usnadňují rychlý průchod vajíčka do dutiny vejcovodů..

Struktura a vitalita spermií

Na rozdíl od vajíčka se spermie produkují nepřetržitě. Jejich formace začne od okamžiku puberty mladého muže. K tvorbě těchto zárodečných buněk dochází v oblasti varlat a jejich příloh. Po vytvoření jsou zcela připraveni k oplodnění ženských zárodečných buněk..

Vývoj spermií také probíhá v několika fázích, jako v oocytu. V počátečních stádiích jsou to embryonální buňky, které jsou nepohyblivé a nejsou přizpůsobeny k oplodnění. Postupně se zvětšují, mění tvar a ve svém složení obsahují chromozomální aparát nezbytný pro oplodnění..

Struktura je složitější na rozdíl od vaječných buněk, které představují následující strukturní prvky:

 • ocas
 • tělo
 • krk
 • metochondrie
 • hlava.

Mají výraznou mobilitu, díky které jsou schopni se pohybovat na velké vzdálenosti vzhledem k jejich velikosti. Díky rotačnímu pohybu v ocasu je zajištěn pohyb.

Ve svém složení spermie obsahují sadu chromozomů, které jsou nezbytné pro oplodnění, což se rovná polovině toho, co je v těle.

Dodávka živin je dostatečně malá, aby si udržela vitalitu po dlouhou dobu.

Kalkulačka k určení data početí

Oplodnění

Jedná se o proces kombinování vajíčka se spermatem, v důsledku čehož se vytváří jednobuněčný organismus.

Od tohoto okamžiku začíná tvorba embrya postupným dělení buněk.

Vyskytuje se poté, co sperma vstoupí do vaginální dutiny během pohlavního styku, odkud postupně přechází do děložní dutiny a vejcovodů, kde se setkávají s vejcem.

Ve své podstatě se u ženy objevuje pouze v určitých obdobích menstruačního cyklu.

Tento proces je poměrně komplikovaný, je zpočátku spojen s průchodem několika granátů. Poté, co prošel všemi granáty, proběhne proces sloučení.

Po spojení spermií s vejci se tvoří speciální látky, které vytvářejí překážku pro další buňky.

Ve vzácných případech je přípustná penetrace několika buněk najednou. Tento stav vede k narušení vývoje buněk a možnému ukončení těhotenství v raných fázích..

Oplodněné vajíčko se přesune do děložní dutiny a současně v ní začne docházet k postupnému dělení buněk. Zygota se začíná zvětšovat a následně se implantuje do děložní dutiny.

Faktory ovlivňující početí

Existuje mnoho faktorů, které ovlivní oplodnění. Lze je rozdělit do několika kategorií. Mezi nimi jsou dvě hlavní skupiny divize pro muže a ženy.

Ženské faktory

Mezi ženskými faktory je třeba zdůraznit následující důvody:

 • Den menstruačního cyklu. Na rozdíl od mužů se v ženském těle tvoří pohlavní buňky pouze během určitých období menstruačního cyklu. Proto je plánované početí plánováno na dny možné ovulace..
 • Přítomnost nemocí, jak reprodukční sféry, tak somatických patologií. Početí je především ovlivněno zánětlivými procesy v děložní dutině a vaječnících. Odložený zánět vaječníků vede ke snížení pravděpodobnosti zrání vajíček téměř o polovinu. Zánět děložní výstelky vede k porušení následné implantace vajíčka.
 • Těžká somatická onemocnění mohou způsobit porušení obranyschopnosti těla a rozvoj intoxikace. Snižuje se přísun živin a snižuje se užitečnost zrání vajíčka.
 • Infekce, nejčastěji sexuálně přenosné infekce. Nejběžnější z nich jsou chlamydie, trichomoniáza a kapavka. Právě oni vedou k rozvoji adhezí v pánevních orgánech, čímž zabraňují nástupu těhotenství. Kromě toho významně zvyšují riziko vzniku mimoděložního těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů..
 • Věk ženy. Je to tento faktor, který může hrát vedoucí roli při koncepci. To je způsobeno skutečností, že ženská vajíčka se tvoří ještě před okamžikem narození, proto všechny negativní faktory ovlivňující tělo mohou přispět ke zhoršení genetického materiálu. Optimální věk pro nástup početí je období 20-025 let. Po 40 letech se šance na otěhotnění výrazně sníží kvůli snížení životaschopnosti vajíčka. Také se v daném časovém období hromadí určitý počet nemocí, včetně reprodukčního systému..
 • Reprodukční funkce. Stav reprodukčního systému, historie potratů a potratů má významný dopad. Potrat a potrat nebo chirurgický zákrok snižují riziko těhotenství, z velké části kvůli snížené šanci na implantaci. Může to být způsobeno poškozením endometria v důsledku kyretáže dutiny nebo porušením integrity dělohy sešitím defektu. Proto je optimální období pro plánování těhotenství po potratu nebo potratu období 6-9 měsíců; po císařském řezu se nedoporučuje plánovat těhotenství do dvou let.
 • Používání antikoncepce Zvolené metody antikoncepce mají pro těhotenství velký význam:
  • Užívání perorálních kontraceptiv nenarušuje následnou plodnost, zatímco v případě hormonálních poruch podporuje průběh kombinovaných perorálních kontraceptiv těhotenství.
  • Bariérové ​​metody antikoncepce, jako jsou kondomy, také nehrají roli v následném těhotenství..
  • Zavedení spirály a její dlouhodobé užívání může významně zhoršit následný vývoj těhotenství v důsledku porušení implantace vajíčka do děložní dutiny. To je způsobeno vývojem aseptického zánětlivého procesu v důsledku přítomnosti cizího předmětu. Endometrium je charakterizováno změnou jeho struktury a narušenou diferenciací, která má podobu zaníceného prvku.
 • Struktura pohlavních orgánů, anomálie jejich vývoje. Existuje velké množství malformací pohlavních orgánů, které mohou výrazně ovlivnit nástup těhotenství, možnost nošení atd. Některé z patologií mohou nejen bránit rozvoji těhotenství, ale také možnému pohlavnímu styku. Mezi nejnebezpečnější a možná absolutně neperspektivní patří aplazie orgánů, jako je děloha a vaječníky. Při absenci těchto orgánů nebude žena schopná sama porodit dítě a otěhotnět.
 • Menstruační nepravidelnosti. To je jedna z nejčastějších příčin primární neplodnosti. Existuje mnoho důvodů pro vznik takového stavu. Mezi nimi se často projevují dyshormonální poruchy a ovariální patologie. Mnoho z těchto patologií je charakterizováno tvorbou cyst v oblasti vaječníků. Neschopnost vyvinout těhotenství se objeví při absenci nebo porušení ovulace, stejně jako nedostatečnost progesteronové fáze.

Mužský faktor

To je jeden z hlavních faktorů nástupu těhotenství. Existuje mnoho důvodů, ze strany mužského těla, ve kterých je koncepce nemožná.

Důvody mohou zahrnovat následující podmínky:

 • Přítomnost infekce, která může vést ke strukturálním a funkčním poruchám v orgánech reprodukčního systému. Infekční faktor přispívá k rozvoji procesu adheze, který brání vývoji a zrání plnohodnotných spermií, navíc patogenní patogeny snižují délku života a mobilitu zárodečných buněk. Nejběžnějšími infekcemi jsou chlamydie, gonokoky, Trichomonas, treponema atd..
 • Velký význam má také přítomnost obecných zánětlivých procesů, a to jak v celém organismu, tak přímo v genitální oblasti. To může vést ke zhoršení spermatogeneze i ke změně v kvalitě a kvantitativním poměru spermií. Spermatogenezi ovlivňují nejen současné zánětlivé procesy, ale také ty, které jsou v anamnéze, zejména v dětství. Patří mezi ně například příušnice..
 • Užívání léků. Silné léky patřící do třídy cytostatik nebo chemoterapeutických léků mohou vést k narušení spermatogeneze, v některých případech k vytvoření úplné azoospermie, která způsobí mužskou neplodnost.
 • Dopad vnějších faktorů, životní styl. To je zvláště důležité pro muže, protože pohlavní buňky se tvoří pravidelně. Zvýšení tělesné teploty ve slabinách a varlatech může snížit pohyblivost a vitalitu. Podobný účinek mají také negativní návyky, stresové situace atd..

Těhotenství a menstruace

S nástupem těhotenství se ženská období zpravidla zastaví..

To je způsobeno skutečností, že se začínají produkovat hormony, které přispívají k růstu endometria a zavedení vajíčka do něj.

Tímto hormonem je progesteron, je také nutné udržovat nástup těhotenství..

Syntetizuje se hlavně ve žlutém těle, které se nachází ve vaječníku. V děložní dutině se postupně tvoří choriové a placentární klky, což vede k absenci rejekce endometria.

Přesto existují ženy, které si mohou všimnout přítomnosti menstruace během těhotenství. Takový výtok lze stěží nazvat menstruačním, protože ve větší míře souvisí s porušením progrese růstu vajíčka..

Toto propuštění znamená hrozící těhotenství. Jejich charakter bude hubený, barva je mírně hnědá, krvavě špinavá. Pokud se jejich objem zvýší a bude roven objemu normální menstruace nebo více, může to znamenat, že došlo k potratu..

Za jeden z nejvzácnějších případů lze považovat nástup plné objemu menstruace s postupujícím těhotenstvím. To je způsobeno skutečností, že k oplodnění mohlo dojít o něco později než v den porodu, nebo vajíčko ještě nemělo čas se připojit k děložní dutině a endometrium se začalo oddělovat. Takové případy jsou možné, pokud žena ovuluje pozdě, zkracuje se menstruační cyklus a zkracuje se doba progesteronové fáze..

Nejnebezpečnějším příznakem nástupu menstruace během těhotenství je vývoj mimoděložního těhotenství. Jeho lokalizace může být odlišná, ale není umístěna v děložní dutině..

Hormonální pozadí nebude odpovídat tomu, co se děje během těhotenství. Proto se v den údajné menstruace objeví výtok z pohlavního ústrojí, který si žena bere na své období.

Jejich povaha není bohatá, ve srovnání s běžnou menstruací skromnější, ale doba trvání může odpovídat obvyklé. Při diagnostice těhotenského testu lze pozorovat slabé zabarvení druhého proužku nebo test hCG neodpovídá gestačnímu věku.

Jak snížit riziko vzniku neplánovaného těhotenství?

Existuje mnoho různých způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství..

Mezi nimi:

 • Užívání léků. Patří sem perorální antikoncepce, která obsahuje hormony. Výhoda se dává orálním antikoncepcím kombinovaného původu, které mají malou dávku hormonu. To snižuje riziko nežádoucích účinků..
 • Podávání spermicidů s toxickými účinky na spermie. Krém se zavádí do pochvy těsně před pohlavním stykem. Existuje vysoká pravděpodobnost, že část spermií může proniknout do děložní dutiny a vést k těhotenství.
 • Bariérové ​​metody, jako jsou kondomy. Vytvářejí mechanickou překážku pokroku spermií během sexu. V současné době je to jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany nejen před těhotenstvím, ale také před sexuálně přenosnými infekcemi..
 • Zavedení nitroděložních tělísek. Použití spirály přispívá ke změně děložní dutiny a rozvoji aseptického zánětu. Jeho použití je dlouhodobé, ale zavádění má řadu omezení i vedlejších účinků.
 • Použití funkčních diagnostických testů založených na účincích hormonů reprodukčního systému ve vztahu ke dnům menstruačního cyklu. Takto se měří bazální teplota, při které dochází k jejímu poklesu, s následným zvýšením. V okamžiku nejnižší teploty dochází k ovulaci. Proto je po tuto dobu důležité používat ochranné prostředky.
 • Jedna z variant zahrnuje laboratorní test ke stanovení hladiny lidského choriového gonadotropinu se zpožděním menstruace.
 • Měří se také délka cervikálního hlenu a příznak zornice. Takové testy funkční diagnostiky je obtížné provést..

Je možné otěhotnět po menstruaci?

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci, je to jedna z nejčastějších otázek mnoha žen.

Hlavním predispozičním faktorem je v tomto případě doba trvání cyklu, pokud je krátká, pak je šance na otěhotnění mnohem vyšší.

Známky těhotenství po menstruaci

Znamení se nebudou lišit od těch, která se tvoří u všech žen. Mohou se projevit jako nevolnost, zvracení, malátnost, slabost, ospalost atd..

Je možné otěhotnět po menstruaci po dobu 2-9 dnů?

Podobná možnost pro vývoj těhotenství po menstruaci je možná. Zároveň se šance zvyšují každý den, záleží na tom, kdy byl styk. Pokud to bylo spácháno v den 9, pak šance mohou být docela vysoké.

Těhotenství bez menstruace

Tento stav se vyskytuje poměrně zřídka..

Protože v zásadě je důvodem absence menstruace nedostatek plnohodnotné práce vaječníků, v důsledku čehož vajíčko nezraje, což znamená, že oplodnění je nemožné.

Někdy je absence menstruace zaměňována s prodloužením doby trvání cyklu..

V takovém případě je možný vývoj těhotenství, protože zrání vajíčka je opožděno.

Kdy můžete otěhotnět - před nebo po menstruaci?

V tomto případě je rozhodující den menstruačního cyklu. Nejlepší možností pro nástup těhotenství je stav po menstruaci, kdy je staré endometrium odmítnuto a nové roste. V tomto období roste a vyvíjí se nová vaječná buňka..

Před menstruací, těsně před krvácením, je šance na otěhotnění minimální. To je způsobeno skutečností, že vajíčko již opustilo vaječník a mohlo zemřít a k následné tvorbě endometria nedošlo.

Proto je důležité sledovat stav cyklu a plánovat nástup těhotenství, stejně jako předcházet nechtěným těhotenstvím..

Recenze

Recenze žen o těhotenství po menstruaci:

Kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět

Menstruační cyklus je jedním z hlavních ukazatelů zdraví žen. Závisí to na jejím trvání, v který den po menstruaci můžete otěhotnět. Se správnými výpočty může všechny spravedlivé pohlaví přesně určit tyto pojmy.

Normální menstruační cyklus

Chcete-li vypočítat období, během něhož můžete otěhotnět, musíte mít úplné informace o procesech, které v těle probíhají..

Během ženského cyklu dochází v reprodukčním systému k řadě změn, které se opakují každý měsíc. Jeho první den se považuje za datum zahájení regulace. Cyklus končí nástupem dalších kritických dnů. V tomto okamžiku začíná odpočítávání dalšího období..

Délka cyklu je podle průměrných statistických údajů 28 dní, ale odchylky jsou povoleny v rozmezí od 21 do 35 dnů. Během tohoto období prochází tělo následujícími hlavními fázemi: menstruační, proliferativní, ovulace a luteální.

Během první fáze je pozorována menstruace. Jejich doba by měla být obvykle od tří do sedmi dnů. V tomto případě je gameta odmítnuta. S vaší menstruací vyjde neoplodněné vajíčko.

Po menstruaci začíná proliferativní fáze. Tělo se začíná připravovat na ovulaci. V průměru toto období trvá do dvou týdnů. Ve dnech ovulace s největší pravděpodobností otěhotníte. Je to způsobeno produkcí luteinizačního hormonu, který má přímý účinek na folikuly a připravuje děložní čípek na úspěšný kontakt se spermatem..

Folikuly jsou během tohoto období zničeny a zralé vajíčko je odesláno do děložní dutiny. Tam dochází k dalšímu samooplodnění..

Životnost gamety je maximálně tři dny. Po jeho smrti začíná luteální fáze, jejíž trvání se pohybuje v rozmezí 10–16 dnů. Aktivní produkce progesteronu žlutým tělem začíná. Je to hormon, který připravuje dělohu na ukotvení vajíčka. V tomto okamžiku je pohlavní orgán plně připraven na příznivý vývoj těhotenství..

Pokud nedošlo k početí a konsolidaci v pohlavním orgánu vajíčka, pak žluté tělo zemře, produkce progesteronu se zastaví. To vede k oddělení endometria a v důsledku toho k nástupu menstruace..

Počítáme příznivé dny pro početí

Chcete-li vypočítat, kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět, musíte analyzovat všechny charakteristické rysy cyklu s přihlédnutím k údajům nejméně za posledních šest měsíců. Ukázalo se, že kalendářní metoda výpočtu je účinná, pouze pokud je tento požadavek splněn.

Aby nedocházelo k uchovávání všech dat v paměti a nedošlo k záměně, doporučuje se dívce spustit kalendář, ve kterém si může označit, v který den začíná a končí její menstruace. Pokud je cyklus pravidelný, bude možné v budoucnu provádět nejpřesnější výpočty. Metodu pro stanovení dnů, ve které se zvyšuje šance na úspěšné početí, lze použít pouze tehdy, pokud se menstruace objeví po dlouhou dobu.

Výpočet se provádí podle následujícího principu:

 1. Stanoví se nejdelší a nejkratší období za posledních šest měsíců.
 2. Od počtu dnů krátké doby se odečte 18. Díky tomu je možné zjistit první den, kdy je nejpravděpodobnější těhotenství. Například pokud je cyklus dlouhý 25 dní, bude prvním dnem příznivého období sedmý den..
 3. Od počtu dnů nejdelšího období musíte odečíst 11. Výsledek, který bude nakonec získán, lze považovat za poslední příznivé datum pro početí. S trváním cyklu 29 dnů budou posledními dny, kdy je možné oplodnění, 18. den.

Další informace o tom, jak vypočítat menstruační cyklus, naleznete v samostatném článku na našem webu..

Je tedy možné vypočítat, kdy se zvyšuje pravděpodobnost početí. V tomto případě se jedná o období od 7. do 18. dne ženského cyklu..

K ovulaci dochází uprostřed období. Výpočet v těchto dnech je dost snadný. Cyklus trvá například 28 dní. Den ovulace proto připadne na 14. až 15. den. V dnešní době jsou nejvyšší šance na oplodnění..

Jaké dny mít sex otěhotnět

Výpočet toho, kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět, není v praxi vůbec obtížný. Ovulace je ideální doba pro početí. Pozoruje se zpravidla dva týdny před nástupem menstruace. Současně je třeba poznamenat, že vajíčka připravená k oplodnění z folikulů vycházejí a jdou do dělohy.

Nejsilnější ze spermií zůstávají životaschopné i po vstupu do ženského těla po dobu pěti dnů. Současně zůstává vaječná buňka připravena k oplodnění asi dva dny..

Proto je pravděpodobnější, že dívka otěhotní, pokud byl pohlavní styk před zahájením ovulačního procesu, a ne po něm. Šance na úspěšné početí po ovulaci se každou hodinu snižují.

Abyste pochopili, kdy můžete otěhotnět, musíte vzít v úvahu subjektivní pocity. Ženy jsou často tak citlivé, že mohou snadno vypočítat dny příznivé pro početí na základě změn v těle. To je způsobeno skutečností, že během všech cyklů se určité pocity objevují ve stejném období. Zaznamenáním charakteristických příznaků lze pochopit nástup ovulačního procesu. V tuto chvíli jsou pozorovány následující změny:

 • bolest v dolní části břicha nebo v oblasti jednoho z vaječníků;
 • zvýšená sexuální touha;
 • výskyt nevolnosti;
 • hustý, čirý výtok bez zápachu.

Žena také může po ovulaci pozorovat bolest ve vaječníku. Tento příznak by neměl být ignorován, proto doporučujeme přečíst si další informace o tomto tématu..

Výskyt těchto pocitů naznačuje, že začalo období příznivé pro oplodnění vajíčka. Nejlepší je otěhotnět během těchto několika dní. Neměli byste se vzdát intimity bezprostředně po skončení kritických dnů a blíže k jejich začátku. Často u žen jsou v jednom cyklu zaznamenány dvě ovulace najednou, přičemž interval mezi nimi dosahuje deseti dnů - vajíčka v krátké době mají čas dozrát ve dvou vaječnících najednou. Proto se zvyšuje šance na početí..

Nezapomeňte na vliv různých vnějších faktorů, které mohou posunout ovulační fázi o několik dní. Je nemožné tyto změny předvídat. Lékaři proto doporučují sex nejen během ovulace, ale i v jiné dny (s výjimkou menstruace).

Jak připravit muže na početí

K úspěšnému oplodnění nestačí vypočítat datum, kdy žena může otěhotnět. Úspěch této události přímo závisí na tom, jak připravené je lidské tělo. Existuje několik pokynů, které by partneři měli dodržovat, aby zvýšili své šance stát se rodiči:

 1. Musíte se zbavit všech špatných návyků a správně uspořádat stravu. Tyto faktory ovlivňují kvalitu spermií.
 2. Je nepřijatelné, aby teplota v rozkroku přesahovala 35 stupňů. Po dobu, kdy může dojít k početí, musíte odmítnout jít do sauny nebo do lázně. Během tohoto období byste si neměli dělat horké koupele a nosit nadměrně těsné oblečení..
 3. Doporučuje se vyloučit všechny faktory přispívající ke zhoršení krevního oběhu ve varlatech. Není třeba chodit na kole, nosit těsné spodní prádlo a kouřit. V případě nedostatečného krevního oběhu nedostávají tkáně správnou výživu a jsou špatně zásobovány kyslíkem, a proto jsou spermie slabé.
 4. Nervové napětí a stres jsou zcela eliminovány nebo minimalizovány. Bylo prokázáno, že s chronickým emočním stresem se kvalita spermií zhoršuje.
 5. Je vhodné užívat léky, které zvyšují mužskou plodnost. Účinek těchto léků na tělo je mnoho podceňován. Odborným přípravkem na oplodnění jsou speciální komplexy vitamínů. Zinek a vitamin E podporují produkci spermií, zatímco L-karnitin činí spermie pohyblivé a životaschopné.

Samostatně je třeba poznamenat, že partneři, kteří pravidelně sexují, se s větší pravděpodobností stanou rodiči než ti, kteří se uchylují k intimitě výlučně v příznivé dny..

Každá žena je schopná vypočítat podmínky, které jsou pro početí úspěšné. V normálním cyklu je lze přesně detekovat. K tomu stačí udržovat kalendář po dobu šesti měsíců a označit v něm počáteční a koncové datum každého období. Po shromáždění potřebných údajů zbývá provést jednoduché výpočty, díky nimž se zjistí dny ovulace a čísla příznivá pro oplodnění.

Může dojít k těhotenství okamžitě po menstruaci?

Mnoho párů používá fyziologickou metodu antikoncepce. Často si kladou otázku: jak dlouho můžete otěhotnět po menstruaci a může dojít k početí bezprostředně po skončení menstruace? Chcete-li získat odpověď na tyto otázky, musíte pochopit, jak a kdy je možné těhotenství..

Jak určit fázi menstruačního cyklu, kdy můžete otěhotnět

U zdravé ženy se menstruační cyklus obvykle skládá z následujících fází:

 1. Folikulární. První polovina cyklu, během kterého za působení hormonu stimulujícího folikuly (FSH) v jednom z vaječníků dozrává dominantní folikul, ze kterého se pak vynoří vajíčko, připravené k oplodnění.
 2. Ovulační. Pod vlivem luteinizačního hormonu (LH) vstupuje zralé vajíčko z vaječníku do břišní dutiny.
 3. Luteal. Druhá polovina cyklu, během kterého se tělo ženy připravuje na možné těhotenství: pod vlivem hormonu progesteronu se vytvářejí vhodné podmínky pro implantaci oplodněného vajíčka do stěny dělohy a její následný vývoj.

Fáze cyklu se opakují každý měsíc pod kontrolou příslušných hormonů. Pokud jde o dobu trvání, první a třetí fáze jsou přibližně stejné as typickým 28denním cyklem jsou 13–14 dní. Ovulační fáze nastává uprostřed cyklu a trvá přibližně 2 dny.

Těhotenství je možné pouze během ovulace. V tuto dobu se vejce setkává se spermatem a dochází k oplodnění. S další příznivou kombinací okolností vstoupí vajíčko do děložní dutiny, připojí se ke sliznici a začne těhotenství.

Normálně by zdravá žena v plodném věku měla ovulovat jednou během menstruačního cyklu. Normální cyklus obvykle trvá 20 až 35 dní. Závisí to na jeho trvání, na který den spadají příznivé dny pro početí.

Ale i jasný, dobře koordinovaný rytmus může selhat pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů, jako jsou:

 • hormonální nerovnováha;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • chirurgické zákroky;
 • potrat;
 • obecná infekční a chronická onemocnění;
 • klimatická změna;
 • stres.

Existuje mnoho různých důvodů, které určují, že žena nemá v kalendáři jasně ovulaci..

Jak určit ovulaci

Ovulaci můžete určit pomocí:

 1. Deník bazální teploty. Měří se každé ráno v konečníku a zaznamenává se do deníku paralelně s dalšími subjektivními ukazateli (překrvení mléčných žláz, bolest v podbřišku, změny nálady). V době ovulace teplota stoupá o 0,5 stupně. Deník si můžete vést sami, ale tato metoda je sice pracná, vyžaduje disciplínu, a proto není vhodná pro všechny. Kromě toho může selhat například u onemocnění doprovázených zvýšením tělesné teploty..
 2. Ultrazvukové monitorování. Metoda umožňuje získat nejpřesnější výsledek pro určité ukazatele: stav endometria, tvorba žlutého tělíska, implantace vajíčka. Provádí se, když je nutné potvrdit ovulaci, například za účelem IVF nebo při léčbě hormonální neplodnosti.
 3. Speciální inkoustové testy. Metoda je založena na reakci testovacího proužku s hormony uvolněnými do krve v době ovulace (LH). Koná se každý den ve stejnou dobu.

Jakmile je ovulace potvrzena, nastává období, kdy je možné těhotenství, za předpokladu, že tělo je na to zcela připraveno..

Oocyt je životaschopný jeden den, poté se s každou hodinou snižuje schopnost otěhotnět. Po dvou dnech od okamžiku ovulace je početí nemožné, protože vaječná buňka zemře.

Menstruační cyklus není vždy doprovázen ovulací. Stává se, že vejce nezraje. Toto je takzvaný anovulační cyklus..

Nedostatek ovulace může být způsoben fyziologickými nebo patologickými důvody. K ovulaci obvykle nedochází, když:

 • těhotenství;
 • laktace;
 • menopauza;
 • užívání hormonální antikoncepce.

Patologické příčiny, které vyvolávají anovulační cykly, jsou stejné jako ty, které ovlivňují ovulaci obecně.

Jaké dny jsou příznivé pro těhotenství s normálním menstruačním cyklem

Předpokládá se, že normální menstruační cyklus trvá 28 dní. Začátek cyklu znamená první den menstruace. V tomto okamžiku je selhané endometrium odmítnuto z děložní dutiny a ve folikulu začíná zrát nový folikul. První fáze cyklu trvá 13-14 dní.

Blíže ke svému konci se zintenzivňuje tvorba luteinizačního hormonu, což vede k uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění ze zralého folikulu - dochází k ovulaci.

Po ovulaci se ve vaječníku vytvoří žluté tělísko v místě prasknutí folikulu. Nejprve přebírá odpovědnost za produkci těhotenského hormonu - progesteronu.

Žluté tělo je aktivní v raných stádiích - v prvních 12 týdnech. Jeho síla udržovat rostoucí dělohu a plod se stává nedostatečnou a celá funkce produkce progesteronu přechází do hypofýzy.

Pokud nedojde k otěhotnění, žluté tělísko postupně mizí a cikatrizuje, endometrium stárne a je odmítnuto - začíná znovu menstruace. Trvání této fáze je také 14 dní. Více o žlutém těle →

Šance na otěhotnění je vysoká během prvních dvou dnů po ovulaci, jedná se o takzvané „plodné“ okno. Příznivé dny pro početí se však počítají v závislosti na životnosti spermií..

Na rozdíl od ženských zárodečných buněk mají mužské zárodečné buňky mnohem delší životnost. Dokážou si udržet schopnost hnojení asi 5 dní a jsou v útrobách ženského těla. To znamená, že pokud sperma vstoupila do pochvy několik dní před ovulací, je pravděpodobnost otěhotnění velmi vysoká..

Předpokládejme teoreticky, že menstruační cyklus trvá 28 dní, doba trvání je 5 dní a začaly 1. den. To znamená, že k ovulaci by mělo dojít 14. – 15. V těchto dnech je vysoce pravděpodobné, že dojde k oplodnění, pokud se vajíčko setká se spermatem.

Abyste tomu zabránili (nebo aby se to stalo naopak), musíte počítat dalších 5 dní před ovulací a 2 dny po ní.

S pomocí jednoduchých výpočtů se ukázalo:

 • dny, kdy může dojít k početí - od 11. do 17.;
 • dny, kdy nedojde k těhotenství - od 6 do 11 a od 17 do 29.

Za normálních podmínek uplyne alespoň týden od nástupu menstruace, než může dojít k těhotenství..

Pokud je menstruační cyklus stabilní a žena pečlivě sleduje jeho pravidelnost, označuje začátek a délku menstruace v kalendáři, může snadno vypočítat přibližné datum ovulace a nástup plodných dnů..

Časový plán těhotenství: pokud je to možné?

Tato otázka je relevantní mezi páry, které nepřijímají bariérové ​​metody antikoncepce, a mladými ženami, které z různých důvodů nechtějí užívat orální antikoncepci. V některých případech je však téměř nemožné přesně určit, kolik dní po menstruaci nemůžete otěhotnět..

Nepravidelný menstruační cyklus

V tomto případě není možné vypočítat „nebezpečné“ a „bezpečné“ dny, protože k ovulaci dochází každý měsíc v jinou dobu.

Zkrácený menstruační cyklus

S trváním cyklu méně než 25 a trváním krvácení více než 7 dnů dochází k zrání vajíčka 7-8 dní od jeho začátku, tj. Téměř okamžitě po skončení menstruace. Pokud byl v této době proveden pohlavní styk, bude to muset být jen po dobu ovulace.

Hormonální poruchy, neustálý stres, potrat, užívání hormonálních léků mohou vést ke zkrácení doby zrání folikulů a ke zkrácení menstruačního cyklu..

Porušení bariérové ​​funkce vaginálního hlenu

Za normálních podmínek je vaginální prostředí kyselé, což má nepříznivý vliv na spermie. V tomto případě přežijí nejschopnější. Pokud však vaginální sekrece z nějakého důvodu neplní svou funkci, spermie mohou zůstat v těle ženy déle - až 7 dní.

Proto se významně zvyšuje riziko otěhotnění bezprostředně po menstruaci..

Dysfunkční děložní krvácení

Jedná se o patologické krvácení z děložní dutiny způsobené porušením neurohumorální regulace menstruačního cyklu, které není spojeno s organickým poškozením genitálií. Současně je velmi obtížné určit čas nástupu ovulace, protože takové krvácení lze zaměnit za menstruaci.

Kontaktní krvácení

U onemocnění děložního čípku, doprovázených porušením integrity sliznice, může pohlavní styk způsobit krvácení, které lze snadno zaměnit za začátek menstruace. Pokud vypočítáte datum ovulace, počínaje takovým krvácením, je nevyhnutelná chyba..

Spontánní ovulace

Fenomén, při kterém může během jednoho menstruačního cyklu dozrát několik vajíček. V tomto případě není možné předpovědět ovulaci, protože k ní může dojít v kterýkoli den cyklu..

Porušování pravidel pro užívání perorálních kontraceptiv je navíc spojeno s nástupem neplánovaného těhotenství..

Chyby v počítání bezpečných dnů

Vedení ženského kalendáře vyžaduje zodpovědnost, protože tím, že si přibližně označíte dny menstruace a ovulace, vám jednoho dne může výrazně uniknout.

Můžete tak otěhotnět nejen bezprostředně po menstruaci, ale také přímo během ní..

Pokud si nepřejete mít dítě, neměli byste se znovu vystavovat riziku. Je lepší chránit se spolehlivými antikoncepčními prostředky, které nezávisí na dni cyklu.

Autor: Svetlana Simovich, lékař,
speciálně pro Mama66.ru

Které dny po menstruaci s největší pravděpodobností otěhotní s cykly různého trvání?

Ženy, které jsou sexuálně aktivní (včetně vdaných žen), čelí dvěma opačným problémům.

Některé se zajímají o to, jak rychle otěhotnět, jiné - jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Navzdory diametrální povaze těchto problémů jsou oba neoddělitelně spojeny s konceptem menstruačního cyklu..

Vlastnosti fyziologického procesu v ženském těle v největší míře ovlivňují šance na početí dítěte. Stojí za to pochopit a zapamatovat si, ve kterých fázích cyklu je oplodnění možné a kdy nemožné.

Fáze menstruačního cyklu

Účelem menstruačního cyklu je připravit ženské tělo na narození dítěte. To se děje asi za 28 dní - to je jeho průměrná doba trvání. Může se měnit pod vlivem různých faktorů a měnit se ve směru snižování nebo zvyšování termínu. 21-35 dní se považuje za hraniční.

V ženském těle během menstruace probíhá mnoho procesů, které jsou rozděleny do fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteinizace.

Menstruační fáze je považována za první. Je doprovázen odtokem krve z pochvy, kvůli kterému je evakuováno mrtvé vajíčko a odmítnuté endometrium. Fáze trvá 3-6 dní, někdy i déle.

Během folikulární fáze sekrece ustávají a začíná zvýšená produkce FSH, folikulostimulačního hormonu. Podšívkový epitel dělohy - endometrium - je obnoven. Fáze může trvat až 14 dní, těhotenství v této fázi je nepravděpodobné.

Fáze podle dne cyklu

Ve fázi ovulace se z důvodu zvýšené sekrece luteinizačního hormonu uvolňuje z folikulu zralé vajíčko. Po kolika dnech tato pohlavní buňka zemře, záleží na tom, zda bude oplodněna. Pokud ne, nemá jeden den po „narození“ do 24 hodin života..

V luteinizační fázi, která netrvá déle než 16 dní, se nad uvolněným folikulem vytváří žlázová formace (corpus luteum), která produkuje progesteron. Tento hormon usnadňuje implantaci zygoty do stěny dělohy..

Pokud nedojde k penetraci do endometria, žláza je zničena, množství progesteronu klesá, což způsobuje odmítnutí a opuštění endometria spolu s mrtvým vejcem.

V jaký den po menstruaci může žena otěhotnět?

Zbývá vypočítat, jaký den po menstruaci můžete otěhotnět, s přihlédnutím k nuancím regulace u různých žen. Funkce začínají od první fáze, protože u některých žen trvá 3 dny, v jiných - až 6 dní, v jiných - ještě více.

Rozdíl v trvání první fáze vysvětluje, proč některé dámy klidně praktikují rytmické metody antikoncepce (nechrání se v „neplodné dny“), zatímco jiné jsou schopné otěhotnět i první den po menstruaci.

Je to možné okamžitě po dobu 1 dne?

Definice „prvního dne po menstruaci“ je také konvencí: pro některé ženy je to 4. den od jejich začátku, pro jiné - 6-9. První den po menstruaci (kdy se špinění zastaví) bude pro různé ženy úplně jiná. Proto se v medicíně k počítání dnů cyklu používají dny od začátku menstruace, nikoli až po nich.

Jaké jsou šance, že otěhotníte hned po menstruaci 1. den? Je zřejmé, že u většiny žen jsou nízké, protože bezprostředně po regulaci přichází fáze zrání vajíčka. Stejná koncepce je možná pouze během ovulace..

S 35denní periodicitou klesá ovulační fáze přibližně na 19-23 dní od začátku menstruace (35-12/16, kde 12/16 dní je doba trvání luteinizační fáze, po které začíná menstruace).

Podle stejných výpočtů může u 21denního cyklu dojít k ovulaci 9 nebo dokonce 5 dní od začátku regulace, u mnoha žen bude tento den 1. po menstruaci. Ukazuje se, že čím kratší je menstruační cyklus, tím více je možné otěhotnět ihned po menstruaci..

Den 2

Výpočty uvedené výše jsou také relevantní pro všechny následující dny po ukončení regulace, až 19-23 dnů od začátku menstruace v 35denním cyklu nebo až 14-16 dnů v 28denním cyklu. Pokud výtok trvá 3-4 dny a doba trvání cyklu je 35, pak 2. den po menstruaci je nemožné otěhotnět, s 28denním cyklem - je nepravděpodobné, as 21denním cyklem - můžete.

Za 3 dny

Totéž platí pro třetí den. Čím dále od menstruace do dvou týdnů, tím vyšší je šance na otěhotnění - a to jak po 3 dnech, tak po 4–5 dnech. Schopnost otěhotnět první den po menstruaci je tím vyšší, čím kratší je jejich cyklus.

O týden později

Pokud po zastavení průtoku krve uplynulo 7 dní, je to pro většinu žen nejpříznivější okamžik pro oplodnění. Zvažujeme:

 • s 35denním cyklem: 7 dní po menstruaci je 10 nebo 15 dní od jejich začátku, před očekávanou ovulací - 4-9 dní, což znamená, že koncepce je nepravděpodobná;
 • 28denní cyklus: ovulace může nastat 14-16. Den od začátku regulace nebo týden po skončení, to znamená, že je možné početí;
 • 21den: těhotenství je velmi pravděpodobné týden po těhotenství.

Ukazuje se, že pohlavní styk týden po menstruaci u žen s délkou cyklu nepřesahující 28 dní může skončit oplodněním.

Jak vypočítat, aby se poprvé rychle otěhotnělo?

Pro úspěšné početí dítěte se musí shodovat dvě důležité podmínky:

 • ovulace;
 • přítomnost spermií pohybujících se směrem k vajíčku v době ovulace.

Jak vypočítat, kdy můžete otěhotnět po menstruaci? Za tímto účelem vypočítejte datum ovulace. Vzhledem k tomu, že ovulace nastává přibližně 12-16 dní před začátkem nových období, není těžké spočítat datum, pokud nenastanou problémy s jejich pravidelností. Musíte jen zvážit jeho trvání.

Stůl. Jaké dny po menstruaci můžete otěhotnět

Doba cyklu21 dní28 dní35 dní
Dny ovulace od začátku menstruace21 - 12 = 9
21 - 16 = 5

Celkem: 5-9 dní od začátku cyklu

28 - 12 = 16
28 - 16 = 12

Celkem: 12-16 dní od začátku cyklu

35 - 12 = 23
35 - 16 = 19

Celkem: 19-23 dní od začátku

Dny ovulace po menstruaciPo dobu 3 dnů - 2-6 dní po menstruaci;

S výtokem 5 dní - 1-3 dny po menstruaci

S 3denním výbojem - 9-13 dní;

S 5denním výtokem - 7-9 dní po menstruaci

S 3denní menstruací - 16-20 dní po jejich ukončení;

S 5 dny - 14-18 dní po menstruaci

Podle příkladu těchto výpočtů můžete vypočítat, kolik dní můžete otěhotnět po menstruaci a s jinou délkou cyklu a samotnými předpisy.

K určení doby ovulace se doporučuje použít jiné metody:

 • používání lékárenských testů;
 • pomocí ultrazvukového monitorování;
 • graf bazální teploty.

Všechny tyto metody stojí za to seznámit se s metodou jejich použití..

Kolik dní nemůžete použít ochranu?

Abyste věřili rytmické metodě antikoncepce, musíte:

 • přesně vědět dobu trvání vašeho cyklu;
 • být si jisti jeho pravidelností;
 • být schopen počítat.

Čísla ukazující, kolik dní po menstruaci nemůžete použít ochranu, se u žen s různými dobami cyklu opět budou lišit. Některé ženy mají možnost využít „sterilní“ dny 2krát za cyklus, jiné - pouze jednou, a to také z důvodu jejich trvání.

U 21denního cyklu může dojít k ovulaci 5-9 dní od začátku menstruace. Pokud vezmeme v úvahu, že zvláště životaschopné spermie, které pronikly do dělohy, mají schopnost v ní žít až 2 dny, lze snadno vypočítat, že nechráněný koitus (pohlavní styk) prováděný 2 dny před potenciální ovulací může také vést k těhotenství. Proto by 3–7 dní od začátku vypouštění mělo být považováno za nebezpečné..

Mělo by být chráněno po dobu 24 hodin po ovulaci, v tomto případě - 10. den od začátku výtoku. Od 11. dne s 21denním cyklem začíná období „absolutní sterility“.

U 28denního cyklu začínají „sterilní“ dny po menstruaci 17. den od začátku regulace, relativně bezpečné - prvních 10 dní od začátku.

A konečně, zde jsou dny, kdy nemůžete otěhotnět s 35denní frekvencí - od 18. dne po menstruaci nebo do 15. dne od začátku menstruace.

Žena si musí pamatovat, že dny početí po menstruaci, a to i při pravidelném cyklu, se ne vždy shodují s vypočítanými. Použití rytmické metody antikoncepce je pod vedením gynekologa nebo v období „absolutní sterility“. Ačkoli ani jeden, ani druhý neposkytují absolutní záruku.

Nejpříznivější dny

Správný výpočet doby ovulační fáze umožňuje rychle otěhotnět a poprvé po menstruaci, proto stojí za to zodpovědně přistupovat k tomuto datu.

Matematické výpočty pro tento účel již dlouho ztratily na důležitosti, proto je lepší využít výše zmíněné úspěchy moderní medicíny. Metoda ultrazvukového monitorování (folikulometrie) se vyznačuje nejvyšším informačním obsahem a spolehlivostí, což vám umožňuje určit okamžik ovulace s přesností 12 hodin.

Pravděpodobnost početí dítěte v jiných fázích cyklu

Když víte, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, můžete snadno předpovědět šance na oplodnění ve zbývajících fázích. To pomůže mnoha ženám zbavit se některých mylných představ o těhotenství..

Těsně před menstruací

Časový interval v předvečer začátku regulace se týká luteinizační fáze. Bez ohledu na to, kolik dní po menstruaci je nemožné otěhotnět, v závěrečné fázi cyklu již vaječná buňka, pokud se během ovulace neoplodnila, již zemřela a její smrt způsobila oddělení vrstvy endometria v děloze.

Exfoliované endometrium a mrtvé vajíčko se připravují na opuštění dělohy jako součást krevních sekretů. Pokud je v tuto chvíli spermie v děložní dutině, pak pro něj nic nesvítí, kromě „celosvětové potopy“. Nemá se s kým spojit, takže bude vyhozen spolu s krvavými masami.

Během menstruace

Již jsme si uvědomili, že když žena může otěhotnět po menstruaci, je to spojeno s délkou jejího cyklu. Pokud je její trvání pouze 21 dní, může k ovulaci dojít 5-9 dní od začátku menstruace. U velkého počtu žen výtok v této době (5–6 dní) stále pokračuje.

I když byl koitus proveden 3. den po zahájení regulace a sperma dokázala proklouznout do dělohy az ní do vejcovodu, může se dobře protínat a splynout s novorozeným vejcem pohybujícím se směrem k děloze..

Po ovulaci

Cesta vajíčka vejcovodem do dělohy má pouze 2 možnosti ukončení - oplodnění nebo smrt 48 hodin po uvolnění z folikulu. Pokud sperma nedokáže zachytit ovulační fázi, šance na oplodnění po smrti vajíčka jsou ztraceny. Do další ovulace lze pohlavní styk považovat za sterilní. Proto je tak důležité vědět, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, abyste tuto příležitost nezmeškali..

Menstruační cyklus je komplexní systém, který pro každou ženu funguje čistě individuálně. Zkušenosti přítelkyň by neměly nikoho uvádět v omyl. Existuje mnoho důvodů pro narušení přirozeného fyziologického procesu.