Výtok po laparoskopii

Dnes má lékařský průmysl zásadně nové technologie pro chirurgické zákroky. Jedním z takových úspěchů moderní vědy je laparoskopie - bezpečná, málo traumatizující a krátkodobá operace, která nevyžaduje dlouhé období zotavení. Laparoskopické zákroky se provádějí pomocí sond, které jsou vybaveny kamerou a speciálním osvětlením, které umožňuje vidět všechny podrobnosti operovaného prostoru. Zavádějí se malými (ne více než dvěma centimetry) řezy na kůži.

Tato chirurgická technika je v gynekologii široce používána - po této operaci nezůstávají na pokožce břicha patrné žádné kosmetické vady, navíc rehabilitace probíhá rychle a bez vážnějších komplikací. V některých případech si ženy po laparoskopii všimnou výtoku - může to být jak přirozený jev, tak známka patologického procesu.

V našem článku chceme hovořit o specifikách laparoskopické chirurgie, pravidlech pro přípravu na postup, vlastnostech rehabilitačního období ženského těla a vysvětlit, zda je hnědý výtok po laparoskopii patologií.

Při použití laparoskopie v gynekologické praxi?

Praktičtí gynekologové používají etumalinvazivní diagnostické a chirurgické techniky mnohem častěji než ostatní lékaři. Indikace pro laparoskopii a hysteroskopii (metoda vyšetření děložního čípku a děložní dutiny) jsou:

 • endometrióza - proliferace endometria (vnitřní vrstva stěn dělohy);
 • fibroidy - benigní novotvar, který se tvoří v myometriu (svalová vrstva dělohy);
 • torze benigního nádoru vaječníků (cysta) nebo jeho prasknutí;
 • ovariální mrtvice - náhlé narušení integrity jejích tkání;
 • anomálie anatomické struktury pohlavních orgánů a jejich malformace;
 • neplodnost;
 • mimoděložní těhotenství - kdy může dojít k uchycení oplodněného vajíčka v pobřišnici, vejcovodu, děložním čípku nebo vaječníku;
 • počáteční fáze maligního procesu.

Díky možnostem laparoskopie se léčba mnoha patologií orgánů ženského reprodukčního systému stala mnohem úspěšnější..

Pravidla pro přípravu a předcházení komplikacím

Před plánovanou operací je pacient předběžně vyšetřen. Po rozhovoru s lékařským specialistou a fyzickém vyšetření gynekologem žena prochází:

 • obecné klinické analýzy moči a krve;
 • biochemický krevní test;
 • koagulogram - posouzení faktorů koagulačního systému;
 • stanovení skupiny a příslušnosti k krvi Rh;
 • fluorografie;
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvuk;
 • sérologické testy na protilátky proti virům HIV, syfilisu, hepatitidě.

Vlastnosti pooperačního období

Doba zotavení ženského těla závisí na množství provedeného chirurgického zákroku (například odstranění ovariální cysty vyžaduje rehabilitaci po dobu asi 5 dnů). Po laparoskopii si pacient všimne přítomnosti nepohodlí v břiše. Tento jev je spojen s technikou manipulace - pro zvětšení prostoru pro zásah se do břišní dutiny vstřikuje oxid uhličitý.

Při laparoskopii s nízkým traumatem se ženské tělo zotavuje mnohem rychleji než po explorativní laparotomii - chirurgickém zákroku, při kterém je břišní stěna proříznuta, aby měla přístup k vnitřním orgánům. Omezení fyzické aktivity a dodržování doporučení lékaře urychluje zotavení.

Jaký druh výboje se může objevit po laparoskopii?

Do tří týdnů po operaci došlo k výtoku slabé, průhledné leucorrhoea z pochvy s mírnou skvrnou krve. Tento jev je normální a neměl by u ženy vyvolávat žádné obavy - je spojen s hojením poškozených tkání..

V tomto okamžiku musí pacient pečlivě dodržovat všechny požadavky na osobní hygienu a zdržet se důvěrného kontaktu. Intenzivní krvácení (zejména s krevními sraženinami) je považováno za patologické - je to signál vnitřního krvácení.

Leucorrhoea hnědého nebo žlutozeleného odstínu s nepříjemným zápachem naznačuje bakteriální infekci. Bílý výtok doprovázený svěděním a pálením může naznačovat kandidózu (nebo drozd) - přítomnost kvasinkových hub Candida albicans v genitálním traktu.

V pooperačním období žena užívá antibakteriální léky, které oslabují imunitní systém - to vyvolává aktivní reprodukci patogenních bakterií. Také velmi často si ženy všimnou změny v menstruačním cyklu. Ve všech výše uvedených případech by měl pacient kontaktovat ošetřujícího lékaře, který přijme naléhavá opatření.

Když výboj zmizí a cyklus se obnoví?

Po laparoskopii se mohou vyvinout následující komplikace:

 • adheze;
 • krvácející;
 • zánětlivý proces;
 • patologický výtok.

Laparoskopie je považována za bezpečnou a málo traumatizující metodu chirurgické léčby, proto k úplnému uzdravení ženského těla dochází nejdéle za dva týdny. U mnoha se menstruační funkce nemění, operace je vždy předepsána osmý den měsíčního cyklu a na začátku další menstruace má tělo ženy čas na úplné obnovení fyzické aktivity. Výtok z pochvy exfoliovaného endometria s krví naznačuje rychlou rehabilitaci nebo narušení hormonálního pozadí. Malé množství vypouštění by zpravidla nemělo vzbuzovat obavy..

První menstruace po operaci je zpravidla velmi bohatá a výrazná - tento jev je vysvětlen pomalým hojením vnitřních orgánů.

Existují další menstruační dysfunkce, které jsou považovány za normální:

 • „Posun“ měsíčního cyklu. Den laparoskopie je považován za začátek nového období, v tomto případě je po určité době zaznamenáno špinění.
 • Výtok sliznice-krvavé leucorrhoea je zaznamenán bezprostředně po chirurgické manipulaci a trvá přibližně 21 dní. Jejich vzhled by neměl být považován za alarmující signál. Pokud mají nepříjemný zápach, musíte kontaktovat laboratorní centrum a provést rozbor stěr z genitálního traktu.
 • Dlouhé zpoždění - může to být způsobeno psycho-emocionálním stresem nebo účinkem anestézie. Absence výtoku může být důsledkem narušení integrity tkání ženských reprodukčních žláz (vaječníků). Pokud žena se zpožděním menstruace pocítí bolesti břicha a zaznamená uvolnění krevních sraženin, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, provést ultrazvukové vyšetření a nechat se otestovat.

Kromě toho je třeba si uvědomit, že měsíční krvácení je řízeno složitými biochemickými procesy probíhajícími v těle ženy, s přihlédnutím k fyziologickému a nervovému systému - funkční činnosti hypotalamu a hypofýzy. Selhání menstruačního cyklu může být spojeno nejen s lékařskými manipulacemi, ale také s jakýmkoli porušením v ženském těle. Pouze kvalifikovaný lékař může najít a odstranit příčinu absence menstruace..

Obnovení fyzické aktivity a pohlavního styku

První měsíc po laparoskopii musí pacient omezit sportovní aktivity a jakoukoli fyzickou aktivitu - k návratu k obvyklému rytmu by mělo docházet postupně. Intimní život lze obnovit 2 týdny po operaci.

Chirurgický zákrok laparoskopicky je předepsán pro diagnostické i terapeutické účely pro patologické procesy doprovázející neplodnost - adheze vejcovodů, endometrióza, cysty, fibroidy, polycystické vaječníky atd. Úspěšný konec období zotavení naznačuje, že je již možné plánovat porod dítě.

Při léčbě neplodnosti se používá nejen chirurgická, ale také konzervativní léčba - užívání léků, které ovlivňují funkční aktivitu ženského reprodukčního systému. Proto je nutné plánovat narození dítěte po konzultaci s praktickým porodníkem-gynekologem, který důkladně prozkoumal anamnézu pacienta. S úspěšnou laparoskopií může plánování těhotenství začít za několik měsíců.

Možné komplikace

Vedlejší účinky tohoto bezpečného postupu jsou minimalizovány. Kromě výskytu patologického výtoku však žena může zaznamenat další příznaky:

 • Zvýšení teploty;
 • celková slabost a rychlá únava;
 • ztráta vědomí;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nadýmání;
 • časté nutkání vyprázdnit močový měchýř;
 • nevolnost, až zvracení;
 • zvýšená bolest břicha;
 • otok a hyperemie zón šití;
 • krvácení z ran;
 • zápal plic;
 • mrtvice.

K úlevě od bolesti jsou předepsány léky proti bolesti, léky, které obsahují Simethicone, mohou eliminovat plynatost. Na konci všech výše uvedených informací bych chtěl dodat, že aby se zabránilo všem nepříjemným projevům pooperačního období, musí pacient dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře. Kromě toho přistupovat se vší odpovědností k výběru zdravotnického zařízení a specialisty, který bude provádět laparoskopii. A pokud jsou dodržena všechna pravidla rehabilitačního období, žena se rychle vrátí do své předchozí formy a do aktivního života bez následků pro její zdraví..

Výtok po laparoskopii

Tato chirurgická technika je v gynekologii široce používána - po této operaci nezůstávají na pokožce břicha patrné žádné kosmetické vady, navíc rehabilitace probíhá rychle a bez vážnějších komplikací. V některých případech si ženy po laparoskopii všimnou výtoku - může to být jak přirozený jev, tak známka patologického procesu.

KTERÉ OTÁZKY JSOU NORMÁLNÍ?

Laparoskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který je pacientem snadno snášen, ale přesto vyžaduje obrovské úsilí a znalosti ze strany operujícího lékaře. Nemá příležitost proříznout břišní stěnu a vidět orgán naživo - může se soustředit pouze na obraz, který je přenášen na obrazovku pomocí miniaturní videokamery umístěné na konci laparoskopu. Lékař nebere skalpel do rukou a provede potřebné manipulace pomocí miniaturních laparoskopických nástrojů, které zavede do břišní dutiny řezem ne větším než 2 cm.

Ale pro pacienta má použití takové techniky mnoho výhod:

 • na jejím těle nezůstaly žádné stehy a jizvy;
 • během operace nejsou tkáně téměř zraněny, a proto se rychle hojí;
 • po 2–3 týdnech se výtok konečně zastaví a bude schopna vést normální život.

Varianta normy je malé množství krvavého výtoku po takovém zásahu. Jsou způsobeny hojením operovaných tkání a ženě nezpůsobují žádné nepříjemnosti. Je od ní vyžadováno pouze sledování osobní hygieny a zdržení se sexuální aktivity, aby nedošlo ke zhoršení situace připojením infekce.

Výtok po laparoskopii ovariální cysty nebo odstranění jakéhokoli jiného gynekologického problému by neměl být příliš hojný. Normálně se jedná o obyčejný transparentní vaginální výtok s drobnými krvavými pruhy. Nejintenzivněji jdou bezprostředně po operaci, postupně se snižují a úplně se zastaví po 3 týdnech. Ale prvních pár dní to může být čistá krev. Pokud je částka mírná, není důvod k obavám. Drobné krvácení lze vysvětlit skutečností, že během procedury nástroj narušil integritu tkání vaječníku, dělohy nebo vejcovodu.

Příprava na operaci

Jakýkoli chirurgický zákrok se provádí až po předběžném vyšetření. Samozřejmě v případě nouzové operace není nutné žádné vyšetření, protože na to nebude čas, protože na výsledky bude ještě dlouho čekat..
Před plánovanou laparoskopií je nutné kompletní vyšetření s dodáním všech testů
Jaké testy a studie je třeba provést:

 • Vyšetření a rozhovor s gynekologem.
 • Obecné testy krve a moči.
 • Chemie krve.
 • Koagulogram: hodnocení srážení krve.
 • Zjištění krevní skupiny a Rh faktoru.
 • HIV, syfilis a hepatitida.
 • Fluorografie.
 • EKG.
 • Ultrazvuk pánve.

Je třeba si uvědomit, že operace by měla být provedena v první polovině cyklu po ukončení menstruace. Příprava zahrnuje také speciální dietu, čisticí klystýr. Před provedením laparoskopického zákroku musí anesteziolog a ošetřující lékař provést s pacientem vysvětlující rozhovor.

Vlastnosti pooperačního období

Doba zotavení ženského těla závisí na množství provedeného chirurgického zákroku (například odstranění ovariální cysty vyžaduje rehabilitaci po dobu asi 5 dnů). Po laparoskopii si pacient všimne přítomnosti nepohodlí v břiše. Tento jev je spojen s technikou manipulace - pro zvětšení prostoru pro zásah se do břišní dutiny vstřikuje oxid uhličitý.

Pooperační stehy nevyžadují zvláštní pozornost - neexistuje žádná šance na jejich divergenci, uzdravené jizvy jsou prakticky neviditelné

Při laparoskopii s nízkým traumatem se ženské tělo zotavuje mnohem rychleji než po explorativní laparotomii - chirurgickém zákroku, při kterém je břišní stěna proříznuta, aby měla přístup k vnitřním orgánům. Omezení fyzické aktivity a dodržování doporučení lékaře urychluje zotavení.

Jaký druh výboje se může objevit po laparoskopii?

Do tří týdnů po operaci došlo k výtoku slabé, průhledné leucorrhoea z pochvy s mírnou skvrnou krve. Tento jev je normální a neměl by u ženy vyvolávat žádné obavy - je spojen s hojením poškozených tkání..

V tomto okamžiku musí pacient pečlivě dodržovat všechny požadavky na osobní hygienu a zdržet se důvěrného kontaktu. Intenzivní krvácení (zejména s krevními sraženinami) je považováno za patologické - je to signál vnitřního krvácení.

Leucorrhoea hnědého nebo žlutozeleného odstínu s nepříjemným zápachem naznačuje bakteriální infekci. Bílý výtok doprovázený svěděním a pálením může naznačovat kandidózu (nebo drozd) - přítomnost kvasinkových hub Candida albicans v genitálním traktu.

V pooperačním období žena užívá antibakteriální léky, které oslabují imunitní systém - to vyvolává aktivní reprodukci patogenních bakterií. Také velmi často si ženy všimnou změny v menstruačním cyklu. Ve všech výše uvedených případech by měl pacient kontaktovat ošetřujícího lékaře, který přijme naléhavá opatření.

3 DŮVODY OKAMŽITĚ VIDĚT SVÉHO LEKÁRA

 1. Pokud krev trvá déle než tři dny nebo je výtok velmi intenzivní, může to znamenat otevřené krvácení.
 2. Hnědý výtok nastane, když infekce vstoupí do těla. Zelené a žluté nátěry také naznačují přítomnost zánětlivého procesu, který vyžaduje odpovídající léčbu. V tomto případě není výtok jedinou věcí, která ženu znepokojuje. Může pociťovat celkovou malátnost, slabost a bolest v bederní oblasti. Horečka a bolavé bolesti hlavy jsou možné.
 3. Bílý výboj. Mohou být s krvavými skvrnami nebo bez nich - v každém případě je to důvod pro poplach. Nejčastěji se jedná o běžnou drozd, ke které dochází v důsledku užívání antibiotik nebo stresu spojeného s operací. Samoléčba však stále nestojí za to - leucorrhoea může být příznakem nejen kandidózy, ale také mnoha pohlavně přenosných chorob.

OBNOVA MĚSÍČNÍHO CYKLU PO LAPAROSKOPII

Plánovaná laparoskopie je zpravidla předepsána 7. až 8. den cyklu, to znamená téměř okamžitě po skončení další menstruace. S úspěšným výsledkem operace zotavení netrvá déle než dva týdny, což znamená, že další menstruace by měla začít podle plánu..

Mnoho žen si povšimlo, že po laparoskopii tekla menstruační krev intenzivněji a déle než obvykle. Těžká období však zpravidla nejsou důvodem k obavám. To je způsobeno pouze skutečností, že tkáně vnitřních orgánů se hojí déle než vnější kůže..

Je možná i opačná situace - zpoždění menstruace. Pokud tímto způsobem tělo reaguje na stres nebo anestezii, neměli byste zasahovat - v průběhu času se cyklus vrátí k normálu. Bez ohledu na to, kolik dní období trvá, se pacient musí určitě poradit s lékařem - záležitosti mohou být mnohem vážnější.

Dlouhodobá absence menstruace po laparoskopii je nejčastěji spojena s neúspěšným výkonem. Pokud se během manipulace poškodil vaječník, nelze nikdy očekávat další menstruaci. V tomto případě žena cítí silnou bolest v dolní části břicha, někdy si všimne krevních sraženin. V takovém případě se neobejdete bez kvalifikované lékařské péče. Abyste pochopili, o co jde, budete muset projít řadou objasňujících testů a podstoupit ultrazvuk.

Ať je to jakkoli, zpoždění menstruace není důvodem k obviňování lékaře. Menstruační cyklus závisí na dobře koordinované práci fyziologického a nervového systému, který může selhat z důvodu, který nemá nic společného s chirurgickým zákrokem. Lékařská praxe zná případy, kdy obnova měsíčního cyklu po laparoskopii trvala déle než 6 měsíců.

Laparoskopie byla a zůstává jedním z nejbezpečnějších a nejméně traumatizujících způsobů řešení gynekologických problémů. V mnoha ohledech závisí doba zotavení na pacientce samotné. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte přísně dodržovat doporučení lékaře: alespoň na měsíc se vzdejte horkých koupelí, tamponů, intenzivního fyzického a duševního stresu. Místo toho pečlivě sledujte své zdraví, změřte si tělesnou teplotu dvakrát denně, pravidelně se umývejte a dávejte přednost lehkému jídlu, s výjimkou všech smažených, mastných a nakládaných ze stravy..

Pooperační období

Doba trvání této fáze rehabilitace závisí na objemu operace. Například po laparoskopii ovariální cysty pooperační období trvá až 5 dní. Po operaci se může objevit nepohodlí. To přímo souvisí s technikou intervence. Faktem je, že během operace se do břišní dutiny pumpuje vzduch, aby se zvětšil prostor pro manipulaci..

Kvůli nízkému traumatu chirurgického zákroku se ženy zotavují rychleji a cítí se mnohem lépe než po laparotomii.

Švy nebudou vyžadovat zvláštní pozornost. Jsou neviditelné a nevyžadují zvláštní péči. Rovněž neexistuje šance na divergenci švů. V případě léčby endometriózy po operaci bude nutná další hormonální léčba.

Zotavení je rychlé po operaci. Dodržování některých pravidel, jako je omezení fyzické aktivity a pečlivé dodržování doporučení gynekologa, pomůže urychlit proces hojení..

Vlastnosti zotavení po některých typech laparoskopie

Po operaci mimoděložního těhotenství se mohou objevit komplikace:

 • Adheze.
 • Zánětlivý proces.
 • Krvácející.
 • Přidělení.

Po léčbě mimoděložního těhotenství se někdy pozoruje špinění, které trvá několik dní. Obvykle netrvají déle než 7 dní..

Včasné zotavení menstruačního cyklu může naznačovat buď rychlé zotavení těla nebo hormonální nerovnováhu. Výtok, jehož množství je zpravidla malé, nevyvolává obavy.

Pokud se menstruační funkce neobnoví do 2–3 měsíců, lze usoudit, že operace silně ovlivnila ženské tělo. Po podobném výsledku mimoděložního těhotenství bude pacientovi předepsáno hormonální léky.

Po laparoskopii vaječníků se také pozoruje výtok, někdy s příměsí krve, což může trvat 2-3 dny, což je normou. Je také možné, že takové příznaky nebudou a první menstruace začne za 1-2 měsíce. Žena si všimne, že cyklus pokračuje jako obvykle..

Druhy výtoku po laparoskopii a jak dlouho trvají

Laparoskopie je minimálně invazivní chirurgická technika, která se používá v různých lékařských oborech, včetně gynekologie. V druhém případě se taková operace používá k odstranění novotvarů v děloze a vaječnících, přerušení mimoděložního těhotenství, léčbě endometriózy atd. Navzdory skutečnosti, že tento postup je považován za minimálně invazivní, stále poškozuje sliznice orgánů reprodukčního systému, a proto krvavý výtok po laparoskopii je zcela přirozený.

Nezapomeňte však, že laparoskopie je operace, po které mohou také nastat různé komplikace. A tady je velmi důležité vědět, ve kterých případech vaginální výtok mluví o normálním průběhu procesů obnovy a kdy o komplikovaném.

Laparoskopická metoda chirurgického zákroku v gynekologii se používá pro:

 • Vývoj mimoděložního těhotenství (když se vajíčko váže spíše na vejcovod než na dělohu).
 • Otočte cysty epididymis.
 • Roztržené cysty.
 • Polycystická.
 • Ovariální mrtvice.
 • Myom dělohy.
 • Fibromatózní uzel dělohy a její torze.
 • Endometrióza.
 • Neplodnost na pozadí tubální obstrukce.
 • Vzhled polypu a dalších novotvarů, které mohou degenerovat do rakoviny, v děloze.

Je třeba poznamenat, že laparoskopie se používá nejen jako terapeutická léčba určitých onemocnění, ale také k jejich diagnostice. Tato operace se provádí v případě potřeby k odebrání tkáně k biopsii nebo histologickému vyšetření..

V některých případech se laparoskopie používá jako terapeutická i diagnostická metoda. Například, když se objeví akutní břišní syndrom, doprovázený silnou bolestí v břišní dutině, vznikající na pozadí různých patologií vnitřních orgánů, poranění a výpotku v malé pánvi.

Laparoskopie se provádí v nemocnici v celkové anestezii. Pokud je operace menší a probíhá na orgánech reprodukčního systému, jsou všechny manipulace prováděny vagínou. Pokud jsou nutná závažnější opatření, například odstranění cysty nebo otevření lumenu vejcovodů, pak se přístup k postiženým orgánům získá propíchnutím břišní stěny na několika místech, do kterých se poté zavedou všechny potřebné nástroje.

Chirurgický zákrok se provádí pomocí speciálního optického zařízení, které zobrazuje obraz na monitoru počítače, aby lékaři mohli sledovat postup operace. Jakmile jsou dokončena všechna nezbytná opatření, na místa vpichu se aplikují malé stehy.

Samotná operace je minimálně invazivní, a proto k zotavení dochází ve velmi krátké době. I přes to však rizika komplikací přetrvávají, a proto, aby se jim zabránilo, je před chirurgickým zákrokem nutné vyšetření, které zahrnuje:

 • Gynekologické vyšetření.
 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů.
 • Biochemická analýza moči a krve.
 • Koagulogram.
 • Analýza pro identifikaci krevní skupiny a Rh faktoru.
 • STD testy.
 • Fluorografie.

Pokud je stav ženy uspokojivý a neexistují žádné kontraindikace pro laparoskopii, je určen den operace. Zpravidla se provádí v první polovině menstruačního cyklu, několik dní po skončení menstruace. V tomto případě je ženě přidělena přísná strava a očistné klystýry. Povinná je také předběžná konzultace s anesteziologem..

Po laparoskopii na orgánech reprodukčního systému mají některé ženy krvavý výtok, který trvá několik dní. Je to způsobeno traumatem cév a malých kapilár, které úplně a úplně pronikají sliznicemi dělohy, vaječníků a děložního hrdla.

Pokud byla operace jednoduchá, například bylo odstraněno nitroděložní tělísko (IUD) nebo byla děložní dutina odstraněna z krevních sraženin, není výtok hojný a lze jej pozorovat pouze 1–2 dny. Pokud byly provedeny závažnější zákroky (odstraněny novotvary, provedena úplná nebo částečná resekce adnexálních orgánů atd.), Existuje vysoká pravděpodobnost krvácení po laparoskopii, která je také pozorována několik dní, a poté se náhle zastaví.

Při úspěšné operaci má většina žen již druhý den sporý hnědý nebo bílý výtok s malými pruhy krve. Současně jsou pozorovány další příznaky, například:

 • Drobná slabost.
 • Kreslení bolesti žaludku.
 • Nárůst teploty (ne více než 37,5 stupňů).

Tyto příznaky se zpravidla vyskytují pouze první den po operaci. Pokud se zesílí a jsou zaznamenány déle než jeden den, pak to již není považováno za normální a vyžaduje opakované vyšetření pacienta.

K výskytu těžkých období dochází nejčastěji po vyloučení mimoděložního těhotenství. Jak dlouho mohou trvat, je těžké odpovědět, protože vše závisí na tom, jak rychle se tělo dokáže zotavit po operaci a na celkovém hormonálním pozadí. Obvykle však menstruace silně netrvá déle než 7 dní, poté se objeví mazanice, která má tmavě hnědý odstín a je pozorována ještě několik dní.

Jak bylo uvedeno výše, laparoskopie, stejně jako jakýkoli jiný chirurgický zákrok, může být doprovázena komplikacemi. Mezi nimi nejběžnější jsou:

 • Vývoj adhezivních procesů.
 • Nástup zánětu v orgánech reprodukčního systému.
 • Objevení krvácení.
 • Porušení menstruačního cyklu (zvláště často se tato komplikace objevuje během operace vaječníků).
 • Infekce.

Známky vývoje komplikací po laparoskopii jsou následující podmínky:

 • Odtok srážené krve.
 • Nárůst teploty> 38 stupňů.
 • Slabost.
 • Ostré křečové bolesti břicha.
 • Přítomnost specifického zápachu z intimní oblasti.
 • Vypouštění hnisu.

Pokud se alespoň jeden z těchto příznaků objeví druhý nebo třetí den po operaci, je bezpodmínečně nutné provést druhé vyšetření. Pokud se vývoj komplikací potvrdí, žena bude muset podstoupit další léčbu, která zabrání vážným následkům..

První hlavní zvonek indikující výskyt komplikací po laparoskopii je změna povahy vaginálního výtoku. Zvláště nebezpečná je přítomnost nažloutlého výboje, který vyzařuje nepříjemný zápach. Koneckonců naznačují vývoj bakteriální infekce, kterou je třeba naléhavě léčit, protože se často stává příčinou závažných komplikací ve formě abscesu a sepse, které vedou k smrti..

Nejen žlutý výtok však naznačuje vývoj komplikací. Hnědé skvrny trvající déle než týden nebo sraženiny sražené krve na prádle také nejsou normální. Ukazují na vývoj zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému, jejichž předčasná léčba vede k nekróze (smrt tkáně).

Pokud žena začne vypouštět hnis z pochvy, pak je v tomto případě nemožné váhat. Jeho výskyt hovoří o závažných zánětlivých nebo infekčních procesech v těle, které mohou být také smrtelné..

Pamatujte, že normálně po laparoskopii by měl být buď krvavý výtok, který netrvá déle než 2 dny, nebo se objeví mazání, které také netrvá dlouho. V takovém případě by po dobu 2 dnů neměly být žádné cizí příznaky.

Pokud žena zaznamená změnu povahy vaginálních sekretů a zhoršení celkové pohody, měla by o tom rozhodně informovat lékaře. Protože pouze včasné poskytnutí lékařské péče zabrání vzniku vážných zdravotních problémů.

Vzhledem k tomu, že laparoskopie se provádí na orgánech reprodukčního systému, jsou u žen po operaci často pozorovány menstruační nepravidelnosti. Některé mají menstruaci několikrát za měsíc, zatímco jiné mají velké zpoždění..

To vše je normální, ale pouze v případě, že k takovému porušení dojde během prvních 2–3 měsíců. Po tomto období se hormonální pozadí stabilizuje a obnoví se menstruační cyklus. Pokud se tak nestane, znamená to závažné hormonální poruchy, které vyžadují hormonální terapii. Před jeho předepsáním však lékař pošle pacienta na vyšetření, které zahrnuje nejen analýzu ke stanovení hladiny hormonů, ale také ultrazvuk pánevních orgánů, nátěry na bakteriální kulturu, obecné testy moči a krve atd..

Je vyžadováno důkladné vyšetření pacienta vzhledem k tomu, že k hormonálním poruchám v těle může docházet nejen v důsledku provedené laparoskopie, ale také vzhledu fibrotických změn v tkáních orgánů reprodukčního systému. Příčinou menstruačních nepravidelností mohou být také nádory dělohy, které se začaly tvořit na pozadí aktivní regenerace tkání po poškození.

Vzhledem k tomu, že laparoskopie může vést k vážným následkům, neměli byste čekat, až se objeví výrazné příznaky patologických procesů. Po 1–2 týdnech po operaci musí žena bez prodlení navštívit lékaře a složit všechny nezbytné testy, aby se ujistila, že nenastanou žádné komplikace, které by mohly ohrozit její život. A pokud se objeví, musíte okamžitě podstoupit celou léčbu, která zachová zdraví žen po mnoho let..

Povaha normálního výtoku po laparoskopii a patologické sekreci

Nástup laparoskopické metody provádění operací umožnil minimalizovat interference s tělem, čímž se urychlil proces obnovy po zákroku. Předpokládá se, že tento typ operace prakticky nezpůsobuje komplikace a je snáze snášen tělem. Je však zaznamenán výskyt výtoku po laparoskopii, který může být normou nebo patologický..

Proto je vaginální sekrece považována za faktor, který může včas pomoci vyřešit konkrétní zdravotní problém. Abychom však vyloučili zbytečné zkušenosti, které poškodí pouze v pooperačním období, je nutné znát hlavní přípustné charakteristiky výtoku a zjevné známky porušení.

Vlastnosti normální sekrece po operaci

Krvavý výtok je po tomto typu operace považován za normální. Mírné skvrny krve mohou být přítomny v sekreci až 20 dní. Pokud však pacient silně krvácel déle než tři dny, je nutné navštívit lékaře, aby se vyloučilo krvácení.

Vzhled čirého, hojného výtoku s malým množstvím krve je považován za normální. Růžová je také povolena, ale ne jasně šarlatová.

Nejčastěji nejsou systematické a zmizí okamžitě po uzdravení všech škod. Neměl by být nepříjemný zápach a konzistence výtoku by měla být jednotná, s výjimkou drobných krevních sraženin. Pokud jde o bolest, mohou se vyskytnout určité nepohodlí, ale akutní bolest může naznačovat různé poruchy.

Rovněž si všimneme, že schopnost ženského těla zotavit se a dodržovat doporučení lékařů hraje důležitou roli..

Co může situaci ještě zhoršit

Aby se žena rychle vrátila k normálnímu životnímu stylu a nevyvolávala krvácení, musí žena dočasně opustit:

 • sex;
 • velká fyzická námaha;
 • používání tamponů;
 • plavání v otevřených zdrojích;
 • koupání ve vaně (pouze sprcha);
 • intravaginální léky.

Je třeba si uvědomit, že v období po operaci, zejména v prvním měsíci, je tělo velmi zranitelné, proto při nesprávném životním stylu mohou nastat další zdravotní problémy a může se také otevřít krvácení..

Patologická sekrece po laparoskopii

Některé možnosti vaginálního výtoku by měly upozornit ženu a způsobit rychlou návštěvu lékaře:

Žlutá sekrece

Tmavě zelený, žlutozelený výboj naznačuje, že se infekce dostala do těla. To by se mohlo stát během zákroku nebo nechráněného pohlavního styku, který je mimochodem zakázán v prvním měsíci po operaci. Za další příznaky infekce se obecně považuje obecná slabost, malátnost, vysoká tělesná teplota, systematické bolesti hlavy a bolest v bederní oblasti..

Bílé sražené

Taková sekrece se může objevit na pozadí užívání antibiotik, které vytvářejí optimální podmínky pro růst hub. Také tento výtok může být krvavý a doprovázen svěděním a pálením..

Hnědý výboj

Okamžitě si všimneme, že mohou být normou (indikují zbytkové krvácení), ale nemělo by jich být mnoho a nepřípustný štiplavý zápach také není povolen. V jiných případech může být sekrece podobné barvy spojena s infekcí nebo komplikacemi po operaci..

Ve všech těchto případech je lepší podstoupit další diagnostiku (ultrazvuk vejcovodů, různé nátěry, rutinní gynekologické vyšetření).

Závisí výtok na povaze onemocnění?

Upozorňujeme, že doba zotavení po laparoskopii bude do značné míry záviset na patologii, která byla během operace odstraněna. Tohle by mohlo být:

 • mimoděložní těhotenství (mimoděložní);
 • prasknutí nebo zkroucení ovariální cysty;
 • obstrukce vejcovodů;
 • prasknutí vaječníků;
 • porušení přívodu krve do fibromatózního uzlu (torze);
 • endometrióza;
 • problémy se strukturou nebo vývojem genitálií;
 • děložní myomy (studujte charakteristiky výtoku u žen po odstranění děložních myomů kliknutím na odkaz);
 • onkologie v rané fázi;
 • neplodnost.

Lékaři poznamenávají, že sekrece bude v každém případě nejčastěji téměř stejná, ale je brán v úvahu typ onemocnění, jeho složitost a vlastnosti těla pacienta..

Přečtěte si o charakteristikách menstruace po odstranění polypu endometria v článku na odkazu.

Krvácení nebo menstruace?

Pokud se špinění objevilo dříve než 28-40 dní po zákroku, pak to nejčastěji není měsíční, ale normální výtok po laparoskopii, ale pouze za podmínky, že v tomto případě nejsou zaznamenány déle než 3-7 dní. Jinak může být podezření na děložní krvácení, což vyžaduje rychlou diagnostiku a eliminaci..

Pokud jde o menstruaci po laparoskopii, mohou jít včas nebo se zpožděním o několik měsíců. Rizikem krvácení jsou ženy, u nichž byla předčasně objevena patologická fixace vajíčka, což komplikovalo samotnou operaci a také prodloužilo období zotavení.

Prasknutí cysty

Sekrece krví (není hojná) je povolena během prvních 3–5 dnů po laparoskopii ovariální cysty. Tak dlouho trvá pooperační období. Není třeba se obávat, pokud nedojde k silným bolestem a hojnému výtoku s krevními sraženinami.

Je nutné okamžitě varovat ošetřujícího lékaře před výskytem krvácení, zejména u endometrioidní ovariální cysty, po které nelze upustit od hormonální léčby.

Laporoskopie pro rupturu vaječníků

Po proceduře lékař doporučuje užívání hormonální antikoncepce pro ženy, které mohou během návyku těla způsobit výtok, který není spojen s následky operace a období zotavení.

Může dojít také k intermenstruální a postmenstruační sekreci, která nastane před stabilizací ženského cyklu..

U jiných onemocnění se povaha a doba trvání výtoku krve podobají výše popsaným případům. Nezapomeňte však na individuální vlastnosti každého organismu, zanedbání patologie a zvláštnosti operace..

Vliv laporoskopie na menstruaci

Lékaři předepisují podobnou operaci téměř na začátku cyklu, tj. Po příštím menstruačním toku. V tomto případě operace bez komplikací nijak neovlivní cyklus a menstruace bude probíhat podle plánu..

Ale po zákroku se může povaha menstruace změnit, a proto si mnoho žen mýlí silnou menstruaci s krvácením. Kromě toho není vyloučeno ani zpoždění menstruace, ale v takové situaci je lepší poradit se s lékařem, protože absence menstruace může naznačovat neúspěšnou operaci nebo porušení hormonální rovnováhy..

Je třeba si uvědomit, že rychlost období zotavení po laparoskopii bude do značné míry záviset na samotné pacientce. Tato metoda samozřejmě zahrnuje minimální zásah do ženského těla, ale i zde mohou nastat komplikace, jejichž přítomnost může být doložena jednou nebo druhou vaginální sekrecí..

Výboj po laparoskopii: kdy zazní alarm?

Výtok po laparoskopii

Dobrý den všem! Operativní gynekologie významně pokročila díky použití laparoskopické metody.

Zároveň mají ženy téměř vždy otázky, jak reagovat na vznikající výtok po laparoskopii..

Pojďme si promluvit o tom, že mohou být jak běžným příznakem hojení vnitřních ran, tak příznakem malého zánětlivého procesu nebo dokonce příznakem impozantní komplikace..

Výhody laparoskopie v operativní gynekologii

Laparoskopická metoda poskytuje vynikající výsledky a rozšiřuje možnosti léčby chirurgických pacientů. To platí zejména pro přítomnost významných výhod oproti břišním operacím:

V gynekologii se laparoskopické intervence provádějí u různých patologických stavů a ​​onemocnění ženského reprodukčního systému. Nejčastěji se jedná o:

 • diagnostické vyšetření;
 • odstranění ovariální cysty;
 • vyloučení vejcovodu;
 • odstranění adhezí z vejcovodů;
 • hysterektomie;
 • odstranění myomů - myomektomie;
 • obnovení průtoku krve během torze přívěsků nebo nohou ovariálních cyst (až po odstranění);
 • s polycystickými;

A mnoho dalších chirurgických zákroků na genitáliích žen. Někdy se laparoskopický zákrok provádí bezprostředně po hysteroskopii (Hysteroskopie je způsob, jakým se provádí a proč je nutný), pokud během zákroku existují závažné důvody pro urgentní operaci.

Jaké je normální prostředí v pochvě

Vagina má kyselé prostředí, její pH se pohybuje od 3,8 do 4,5. Sliznice je obydlena normální mikroflórou, sestávající hlavně z laktobacilů. Složení této flóry však může být ovlivněno fyziologickými faktory:

Negativní účinek na normální mikroflóru pochvy má:

 1. Menstruační krvácení se špatnou osobní hygienou
 2. Promiskuitní sex
 3. Antibiotická terapie, zejména se samoléčbou
 4. Zneužívání hygieny - časté používání germicidních sprch
 5. Zanedbání osobní hygieny v intimní oblasti (samotné ženy a jejího sexuálního partnera)
 6. Špatně uzavřená antikoncepce
 7. Přepracování
 8. Stresující situace
 9. Podchlazení
 10. Infekce
 11. Kouření
 12. Alkoholismus
 13. Potrat
 14. Onemocnění endokrinního systému, hormonální poruchy
 15. Nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) při cukrovce
 16. Metabolické poruchy a nemoci, včetně obezity

Laktobacily hrají důležitou roli při udržování zdraví ženy. To je způsobeno řadou jejich funkcí:

 1. Poskytují ochranu před patogenní mikroflórou, tvořící biologickou bariéru na sliznici, která brání ulpívání mikroorganismů, jejich reprodukci a prevenci vzniku infekčních chorob.
 2. Je to životně důležitá aktivita laktobacilů, která zajišťuje hladinu pH odpovídající kyselému prostředí. V tomto bakteriostatickém prostředí nemohou patogenní mikroorganismy žít.
 3. Laktobacily uvolňují peroxid vodíku, který ničí anaerobní infekční agens.
 4. Jejich přítomnost ve vagině stimuluje místní imunitu.

U dospělých žen jsou v pochvě různé žlázy, které produkují vaginální sekrety, které obsahují malé množství tuku. Jedná se o „lubrikant“, který chrání sliznici před třením během pohlavního styku, pomáhá odstraňovat cizí částice a buňky, včetně odumřelých buněk vašeho těla.

Vaginální výtok je normou, pokud:

 • zanedbatelné množství,
 • průhledný,
 • bez zápachu,
 • konzistencí jako tekutý gel.

Složení těchto sekretů zahrnuje:

 • tajemství vaginálních žláz,
 • mrtvé buňky epitelu sliznice,
 • laktobacil.

Když vaginální výtok změní barvu, konzistenci, jejich množství se zvýší a objeví se zápach - to naznačuje zdravotní problémy žen, bez ohledu na to, zda byla provedena chirurgická manipulace.

Vaginální výtok po laparoskopii

Chirurgické zákroky, i když minimálně invazivní, jsou pro tělo stresující. Po operaci se navíc používají antibiotika. To vše negativně ovlivňuje laktobacily, které mění prostředí pochvy a snižují ochranné mechanismy její sliznice. Pokud tedy nebudete postupovat podle doporučení lékaře, během tohoto období se zde může snadno vyvinout jakákoli infekce..

Během chirurgických zákroků s odstraněním vaječníků dochází k významné změně ve vaginálním prostředí kvůli úplné nepřítomnosti ženských pohlavních hormonů. Po těchto operacích by žena měla věnovat zvláštní pozornost stavu pochvy. Pokud máte jakékoli potíže, okamžitě vyhledejte radu gynekologa.

Normální

Po laparoskopickém zákroku po dobu téměř dvou až tří týdnů obvykle dochází k výtoku z pochvy:

 • Méně důležitý,
 • průhledný,
 • bělavě růžová,
 • s malými krevními pruhy,
 • bez zápachu,
 • polotekutá konzistence.

To je patrné zejména v prvních dvou až třech dnech po intervenci. Během těchto tří dnů mohou mít některé operované ženy čistou šarlatovou krev. Jak dlouho a jak hojně výtok ve formě šarlatové krve trvá, záleží na tom, jak je ošetřující lékař vyhodnotí. Nejčastěji se zastaví třetí den po laparoskopii. Je normální, pokud je množství krve malé.

Poté se vaginální výtok postupně zmenšuje a během třetího týdne zcela zmizí. Po měsíci by neměl být žádný výtok ani krev (kromě obnoveného menstruačního cyklu). Tento obrázek je spojen s normálním průběhem pooperačního hojení ran..

Pokud je doba trvání delší než tři dny, objem a barva krve jsou stejné jako u menstruace, je důležité se poradit s operujícím gynekologem. Možná je to opravdu menstruační krev, ale pokud po týdnu nepřestane téct, pak je to s největší pravděpodobností projev otevřeného krvácení..

Obvykle se gynekologické zákroky provádějí 7. až 8. den menstruačního cyklu. Proto se nejčastěji u žen po operaci menstruace vyskytuje v obvyklou dobu. Mohou však existovat určité změny v povaze menstruace. Po intervencích pro mimoděložní těhotenství je velmi časté silné, bolestivé menstruační krvácení.

Někdy je menstruace v pooperačním období opožděna. Pokud zpoždění trvá déle než tři měsíce nebo se vyskytnou jiné problémy s frekvencí cyklu, lékař předepíše hormonální korekci. Odstranění dělohy je samozřejmě výjimkou. Zřídka u některých onemocnění zůstává děloha, ale provádí se oboustranné odstranění přívěsků s vaječníky. Nebude také žádný menstruace..

Hlavní podmínka úspěšného zotavení po operaci:

Patologický výtok

Pokud vaginální výtok po operaci není podobný normálu, vyžaduje situace okamžitý zásah odborníka.

Pokud dojde k masivnímu krvácení, někdy obsahujícímu krevní sraženiny, je podezření na vnitřní krvácení. Jedná se o jednu z nejzávažnějších pooperačních komplikací..

Je velmi důležité, kolik takového výboje jde, vyzařuje jejich hojnost, barva, zápach. Musíte však okamžitě konzultovat lékaře, protože je zřejmé, že se uvolňuje velké množství krve.

Týden po operaci krvácení často významně zmenšuje objem a přechází v leucorrhoea. V konzistenci mohou připomínat kávovou sedlinu nebo být husté, slizké - například hlíva. V takovém případě je důležité naléhavě vyhledat pomoc od svého lékaře. Zvláště pokud je tmavý výtok doprovázen páchnoucím zápachem z genitálií..

Je třeba věnovat pozornost tomu, zda na kůži přední břišní stěny nejsou výtoky z ran. Koneckonců, přítomnost infekce nebo vnitřní krvácení může také ovlivnit jejich stav. Pokud se z propíchnutí uvolní zakalený hlen s vůní, hnisem, krví, pak určitě dojde k infekci nebo krvácení.

U infekčních zánětlivých onemocnění, která se vyskytují v pooperačním období, se mohou objevit následující typy vaginálního výtoku:

 1. Žlutá, pěnivá, urážlivá s trichomoniázou (pohlavní infekce). Světlý odstín, bez charakteristického zápachu - v případě bakteriální infekce.
 2. Hnisavý, bohatý na chlamydie a kapavku (pohlavně přenosné choroby). Po chirurgických zákrocích dochází ke smíšené hyperinfekci.
 3. Při bakteriální infekci (bakteriální vaginóza) se vyskytují žlutozelené, někdy šedavé, pěnivé, slizké konzistence s nepříjemným „rybím“ zápachem.
 4. Bílá, doprovázená silným svěděním v pochvě a na kůži genitálií, někdy dokonce přecházejícím do pocitu pálení, otokem tkání kolem vchodu do pochvy, zarudnutím velkých stydkých pysků a malých stydkých pysků, perineální kůží, bolestivým močením. Tento bílý výtok, který má často tvarohovou nebo krémovou konzistenci, naznačuje plísňovou infekci (kandidózu nebo „drozd“) způsobenou kvasinkovou houbou Candida albicans.
 5. Hnědý výtok po operaci, na rozdíl od neoperativního vzhledu, nastává při bakteriální infekci s příměsí krve, oddělené nekrotické tkáně z oblasti chirurgického poranění.

Infekční komplikace v pooperačním období se obvykle projevují nejen charakteristickým vaginálním výtokem, ale všemi příznaky charakteristickými pro zánětlivé procesy:

 • slabost, malátnost,
 • tahání nebo pulzující bolest v podbřišku,
 • zvýšená tělesná teplota, horečka, horečka,
 • bolest dolní části zad,
 • bolesti hlavy.

Dívky, které včas vyhledají kvalifikovanou lékařskou péči, když se objeví tyto příznaky pooperačních komplikací, mohou zachránit nejen zdraví, ale i jejich životy.

Přátelé, žádám vás o zpětnou vazbu - anonymně předejte níže informace o kvalitě informací, abych pochopil, jak dobře je dané téma pokryto.

Dále o propuštění v malém (06:19) videu lékaře Lyubimova N.A., porodníka-gynekologa nejvyšší kategorie

Výtok po laparoskopii

Dnes má lékařský průmysl zásadně nové technologie pro chirurgické zákroky.

Jedním z takových úspěchů moderní vědy je laparoskopie - bezpečná, traumatizující a krátkodobá operace, která nevyžaduje dlouhé období zotavení.

Laparoskopické zákroky se provádějí pomocí sond, které jsou vybaveny kamerou a speciálním osvětlením, které umožňuje vidět všechny podrobnosti operovaného prostoru. Zavádějí se malými (ne více než dvěma centimetry) řezy na kůži.

Tato chirurgická technika je v gynekologii široce používána - po této operaci nezůstávají na pokožce břicha patrné žádné kosmetické vady, navíc rehabilitace probíhá rychle a bez vážnějších komplikací. V některých případech si ženy po laparoskopii všimnou výtoku - může to být jak přirozený jev, tak známka patologického procesu.

V našem článku chceme hovořit o specifikách laparoskopické chirurgie, pravidlech pro přípravu na postup, vlastnostech rehabilitačního období ženského těla a vysvětlit, zda je hnědý výtok po laparoskopii patologií.

Při použití laparoskopie v gynekologické praxi?

Praktičtí gynekologové používají etumalinvazivní diagnostické a chirurgické techniky mnohem častěji než ostatní lékaři. Indikace pro laparoskopii a hysteroskopii (metoda vyšetření děložního čípku a děložní dutiny) jsou:

 • endometrióza - proliferace endometria (vnitřní vrstva stěn dělohy);
 • fibroidy - benigní novotvar, který se tvoří v myometriu (svalová vrstva dělohy);
 • torze benigního nádoru vaječníků (cysta) nebo jeho prasknutí;
 • ovariální mrtvice - náhlé narušení integrity jejích tkání;
 • anomálie anatomické struktury pohlavních orgánů a jejich malformace;
 • neplodnost;
 • mimoděložní těhotenství - kdy může dojít k uchycení oplodněného vajíčka v pobřišnici, vejcovodu, děložním čípku nebo vaječníku;
 • počáteční fáze maligního procesu.

Díky možnostem laparoskopie se léčba mnoha patologií orgánů ženského reprodukčního systému stala mnohem úspěšnější..

V některých případech se laparoskopická metoda chirurgického zákroku provádí u syndromu akutního břicha, který je způsoben poškozením orgánů umístěných v břišní dutině a malé pánvi

Pravidla pro přípravu a předcházení komplikacím

Před plánovanou operací je pacient předběžně vyšetřen. Po rozhovoru s lékařským specialistou a fyzickém vyšetření gynekologem žena prochází:

 • obecné klinické analýzy moči a krve;
 • biochemický krevní test;
 • koagulogram - posouzení faktorů koagulačního systému;
 • stanovení skupiny a příslušnosti k krvi Rh;
 • fluorografie;
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvuk;
 • sérologické testy na protilátky proti virům HIV, syfilisu, hepatitidě.

Přípravná opatření zahrnují dodržování zvláštního stravovacího režimu, provádění manipulací, které čistí střeva. Operace se provádí v první polovině měsíčního cyklu.

Doba zotavení ženského těla závisí na množství provedeného chirurgického zákroku (například odstranění ovariální cysty vyžaduje rehabilitaci po dobu asi 5 dnů).

Po laparoskopii si pacienti všimnou přítomnosti nepohodlí v břiše.

Tento jev je spojen s technikou manipulace - pro zvětšení prostoru pro zásah se do břišní dutiny vstřikuje oxid uhličitý.

Pooperační stehy nevyžadují zvláštní pozornost - neexistuje žádná šance na jejich divergenci, uzdravené jizvy jsou prakticky neviditelné

Při laparoskopii s nízkým traumatem se ženské tělo zotavuje mnohem rychleji než po explorativní laparotomii - chirurgickém zákroku, při kterém je břišní stěna proříznuta, aby měla přístup k vnitřním orgánům. Omezení fyzické aktivity a dodržování doporučení lékaře urychluje zotavení.

Jaký druh výboje se může objevit po laparoskopii?

Do tří týdnů po operaci došlo k výtoku slabé, průhledné leucorrhoea z pochvy s mírnou skvrnou krve. Tento jev je normální a neměl by u ženy vyvolávat žádné obavy - je spojen s hojením poškozených tkání..

Proč to bolí po laparoskopii?

V tomto okamžiku musí pacient pečlivě dodržovat všechny požadavky na osobní hygienu a zdržet se důvěrného kontaktu. Intenzivní krvácení (zejména s krevními sraženinami) je považováno za patologické - je to signál vnitřního krvácení.

Leucorrhoea hnědého nebo žlutozeleného odstínu s nepříjemným zápachem naznačuje bakteriální infekci. Bílý výtok doprovázený svěděním a pálením může naznačovat kandidózu (nebo drozd) - přítomnost kvasinkových hub Candida albicans v genitálním traktu.

V pooperačním období žena užívá antibakteriální léky, které oslabují imunitní systém - to vyvolává aktivní reprodukci patogenních bakterií. Také velmi často si ženy všimnou změny v menstruačním cyklu. Ve všech výše uvedených případech by měl pacient kontaktovat ošetřujícího lékaře, který přijme naléhavá opatření.

Když výboj zmizí a cyklus se obnoví?

Po laparoskopii se mohou vyvinout následující komplikace:

 • adheze;
 • krvácející;
 • zánětlivý proces;
 • patologický výtok.

Po operaci mimoděložního těhotenství si ženy stěžují na krvácení, které trvá týden.

Laparoskopie je považována za bezpečnou a málo traumatizující metodu chirurgické léčby, proto k úplnému uzdravení ženského těla dochází nejdéle za dva týdny.

U mnoha se menstruační funkce nemění, operace je vždy předepsána osmý den měsíčního cyklu a na začátku další menstruace má tělo ženy čas na úplné obnovení fyzické aktivity.

Výtok z pochvy exfoliovaného endometria s krví naznačuje rychlou rehabilitaci nebo narušení hormonálního pozadí. Malé množství vypouštění by zpravidla nemělo vzbuzovat obavy..

Pokud se frekvence menstruačního cyklu neobnoví do tří měsíců, předpokládají gynekologové hormonální poruchu a nabídnou pacientce použití substituční terapie

První menstruace po operaci je zpravidla velmi bohatá a výrazná - tento jev je vysvětlen pomalým hojením vnitřních orgánů.

Existují další menstruační dysfunkce, které jsou považovány za normální:

 • „Posun“ měsíčního cyklu. Den laparoskopie je považován za začátek nového období, v tomto případě je po určité době zaznamenáno špinění.
 • Výtok sliznice-krvavé leucorrhoea je zaznamenán bezprostředně po chirurgické manipulaci a trvá přibližně 21 dní. Jejich vzhled by neměl být považován za alarmující signál. Pokud mají nepříjemný zápach, musíte kontaktovat laboratorní centrum a provést rozbor stěr z genitálního traktu.
 • Dlouhé zpoždění - může to být způsobeno psycho-emocionálním stresem nebo účinkem anestézie. Absence výtoku může být důsledkem narušení integrity tkání ženských reprodukčních žláz (vaječníků). Pokud žena se zpožděním menstruace pocítí bolesti břicha a zaznamená uvolnění krevních sraženin, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, provést ultrazvukové vyšetření a nechat se otestovat.

Kromě toho je třeba si uvědomit, že měsíční krvácení je řízeno složitými biochemickými procesy probíhajícími v těle ženy, s přihlédnutím k fyziologickému a nervovému systému - funkční činnosti hypotalamu a hypofýzy. Selhání menstruačního cyklu může být spojeno nejen s lékařskými manipulacemi, ale také s jakýmkoli porušením v ženském těle. Pouze kvalifikovaný lékař může najít a odstranit příčinu absence menstruace..

Obnovení fyzické aktivity a pohlavního styku

První měsíc po laparoskopii musí pacient omezit sportovní aktivity a jakoukoli fyzickou aktivitu - k návratu k obvyklému rytmu by mělo docházet postupně. Intimní život lze obnovit 2 týdny po operaci.

Chirurgický zákrok laparoskopicky je předepsán pro diagnostické i terapeutické účely pro patologické procesy doprovázející neplodnost - adheze vejcovodů, endometrióza, cysty, fibroidy, polycystické vaječníky atd. Úspěšný konec období zotavení naznačuje, že je již možné plánovat porod dítě.

Při léčbě neplodnosti se používá nejen chirurgická, ale také konzervativní léčba - užívání léků, které ovlivňují funkční aktivitu ženského reprodukčního systému.

Proto je nutné plánovat narození dítěte po konzultaci s praktickým porodníkem-gynekologem, který podrobně studoval anamnézu pacienta..

S úspěšnou laparoskopií může plánování těhotenství začít během několika měsíců.

Nástup těhotenství je výsledkem účinnosti laparoskopie a průběhu lékařské terapie

Možné komplikace

Vedlejší účinky tohoto bezpečného postupu jsou minimalizovány. Kromě výskytu patologického výtoku však žena může zaznamenat další příznaky:

 • Zvýšení teploty;
 • celková slabost a rychlá únava;
 • ztráta vědomí;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nadýmání;
 • časté nutkání vyprázdnit močový měchýř;
 • nevolnost, až zvracení;
 • zvýšená bolest břicha;
 • otok a hyperemie zón šití;
 • krvácení z ran;
 • zápal plic;
 • mrtvice.

K úlevě od bolesti jsou předepsány léky proti bolesti, léky, které zahrnují Simethicone, mohou eliminovat plynatost.

Na konci všech výše uvedených informací bych chtěl dodat, že aby se zabránilo všem nepříjemným projevům pooperačního období, musí pacient dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře.

Kromě toho přistupovat se vší odpovědností k výběru zdravotnického zařízení a specialisty, který bude provádět laparoskopii. A pokud jsou dodržena všechna pravidla rehabilitačního období, žena se rychle vrátí do své předchozí formy a do aktivního života bez následků pro její zdraví..

Výtok po laparoskopii: norma nebo patologie?

V gynekologické praxi laparoskopie není posledním místem.

Díky této metodě provádění operací bylo možné minimalizovat invazivitu zásahů, urychlit zotavení žen..

Obnova po operaci je obecně rychlá a bez komplikací. V některých případech je po laparoskopii výtok, který může být známkou normálního i patologického stavu.

Vlastnosti této techniky

Laparoskopie v gynekologii je častější než v jiných lékařských oborech

Laparoskopie se používá k léčbě různých onemocnění ženských pohlavních orgánů:

 • Mimoděložní těhotenství.
 • Pokud je ovariální cysta zkroucená nebo prasknutá.
 • Ovariální mrtvice.
 • Torze fibromatózního uzlu dělohy.
 • Endometrióza.
 • Děložní myomy.
 • Neplodnost.
 • Malformace a anomálie struktury pohlavních orgánů.
 • Onkologické procesy v počátečních fázích.

Laparoskopie se provádí jako diagnostická nebo terapeutická operace. Díky svým schopnostem se léčba mnoha chorob reprodukčního systému stala úspěšnější..

Někdy se operace provádí pro diagnostiku, zejména v případě tzv. „Akutního břicha“. V této situaci může být patologie způsobena lézemi břišních orgánů, zraněním, výpotkem v malé pánvi..

Příprava na operaci

Jakýkoli chirurgický zákrok se provádí až po předběžném vyšetření. Samozřejmě v případě nouzové operace není nutné žádné vyšetření, protože na to nebude čas, protože na výsledky bude ještě dlouho čekat..

Před plánovanou laparoskopií je nutné kompletní vyšetření s dodáním všech testů

Jaké testy a studie je třeba provést:

 • Vyšetření a rozhovor s gynekologem.
 • Obecné testy krve a moči.
 • Chemie krve.
 • Koagulogram: hodnocení srážení krve.
 • Zjištění krevní skupiny a Rh faktoru.
 • HIV, syfilis a hepatitida.
 • Fluorografie.
 • EKG.
 • Ultrazvuk pánve.

Je třeba si uvědomit, že operace by měla být provedena v první polovině cyklu po ukončení menstruace. Příprava zahrnuje také speciální dietu, čisticí klystýr. Před provedením laparoskopického zákroku musí anesteziolog a ošetřující lékař provést s pacientem vysvětlující rozhovor.

Pooperační období

Doba trvání této fáze rehabilitace závisí na objemu operace. Například po laparoskopii ovariální cysty pooperační období trvá až 5 dní.

Po operaci se může objevit nepohodlí. To přímo souvisí s technikou intervence..

Faktem je, že během operace se do břišní dutiny pumpuje vzduch, aby se zvětšil prostor pro manipulaci..

Kvůli nízkému traumatu chirurgického zákroku se ženy zotavují rychleji a cítí se mnohem lépe než po laparotomii.

Jizvy po operaci jsou téměř neviditelné

Švy nebudou vyžadovat zvláštní pozornost. Jsou neviditelné a nevyžadují zvláštní péči. Rovněž neexistuje šance na divergenci švů. V případě léčby endometriózy po operaci bude nutná další hormonální léčba.

Zotavení je rychlé po operaci. Dodržování některých pravidel, jako je omezení fyzické aktivity a pečlivé dodržování doporučení gynekologa, pomůže urychlit proces hojení..

Vlastnosti zotavení po některých typech laparoskopie

Po operaci mimoděložního těhotenství se mohou objevit komplikace:

 • Adheze.
 • Zánětlivý proces.
 • Krvácející.
 • Přidělení.

Po léčbě mimoděložního těhotenství se někdy pozoruje špinění, které trvá několik dní. Obvykle netrvají déle než 7 dní..

Včasné zotavení menstruačního cyklu může naznačovat buď rychlé zotavení těla nebo hormonální nerovnováhu. Výtok, jehož množství je zpravidla malé, nevyvolává obavy.

Pokud se menstruační funkce neobnoví do 2–3 měsíců, lze usoudit, že operace silně ovlivnila ženské tělo. Po podobném výsledku mimoděložního těhotenství bude pacientovi předepsáno hormonální léky.

Po laparoskopii vaječníků se také pozoruje výtok, někdy s příměsí krve, což může trvat 2-3 dny, což je normou. Je také možné, že takové příznaky nebudou a první menstruace začne za 1-2 měsíce. Žena si všimne, že cyklus pokračuje jako obvykle..

Patologický výtok po laparoskopii

Za nebezpečné by mělo být považováno hojné špinění, zvláště dlouhodobé. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože výše uvedené může naznačovat krvácení.

Jakékoli vypouštění, které se liší od normálu, naznačuje potřebu konzultace a následného řešení stávajících problémů!

Hnědý výtok po laparoskopii je třeba považovat za normální variantu, která indikuje zbytkové krvácení. Pokud se barva změní na žlutozelenou a je zde také nepříjemný a štiplavý zápach, jedná se o příznaky, které naznačují infekci.

Bílá barva výtoku a doprovodný pocit pálení naznačují drozd..

V posledních dvou případech není nutná lékařská pomoc. Musíte však co nejdříve navštívit lékaře. Nedostatek správné léčby může vést ke komplikacím v oslabeném těle.

Krvavé sliznice často trvají několik týdnů. Pokud současně není nečistota hnisu, vůně a konzistence se nezmění, neměli byste se obávat. Jinak by se žena měla poradit s lékařem. Specialista předepíše testy pacienta, aby zjistil příčinu.

Může se také stát, že po operaci menstruace nepřijde..

Kolik času by v tomto případě mělo uplynout před úplným zotavením sexuálních funkcí? V každém případě je to jiné, protože to závisí na individuálních charakteristikách organismu konkrétního pacienta..

Pokud během operace nebyla ovlivněna ovariální tkáň, cyklus se obnoví během 2-3 měsíců. Pacienti v takovém případě poznamenávají, že menstruace trvala déle než obvykle a byla hojnější..

Narušení cyklu po laparoskopii může být spojeno s několika aspekty

Nezapomeňte, že po léčbě mimoděložního těhotenství nemusí po dlouhou dobu dojít k výtoku, jako je menstruace..

Vždy byste si měli pamatovat, že laparoskopie je zásah do normálního fungování těla, který může narušit obvyklé procesy.

Jakékoli selhání menstruačního cyklu je signálem těla, aby vyhledal radu odborníka..

Obecně se uznává, že laparoskopie je prakticky bezpečná operace, po které nebudou následovat závažné komplikace. Ale jako každá jiná chirurgická technika s sebou nese zdravotní rizika. Kromě patologických sekrecí a poruch cyklu je možné snížit chuť k jídlu, močovou inkontinenci i trauma vnitřních orgánů.

Aby se zabránilo těmto nepříjemným příznakům, musí pacient dodržovat všechna nezbytná doporučení odborníků a pečlivě zvážit výběr kliniky a lékaře, který bude operaci provádět. Dodržování pravidel období zotavení umožní ženě rychle získat tvar a vrátit se k aktivnímu životnímu stylu bez vážných zdravotních následků.