Menstruace po císařském řezu

Ženské tělo každý měsíc prochází kolosálními změnami zaměřenými na přípravu na pravděpodobné těhotenství. Reprodukční, endokrinní, nervový, kardiovaskulární a další systém se hodí k mnoha cyklickým metamorfózám, které označují nástup další menstruace, a to vše kvůli budoucím potomkům. Pokud dojde k početí v jednom z příštích cyklů a dojde k těhotenství, pak budou všechny tyto procesy pokračovat a zajišťují bezpečnost plodu a jeho vývoj. Tělo nastávající matky bude zcela přestavěno a začne pracovat v jiném režimu..

Po narození dítěte je mnoho změn, které se vyskytly v ženském těle za 9 měsíců, obráceno - dochází k involuci, zpětnému vývoji. A když se plodnost obnoví, menstruace se obnoví. To ale vůbec neznamená, že žena již může otěhotnět a znovu porodit, zvláště pokud měla císařský řez. Přesněji, může, ale takový výsledek je extrémně nežádoucí a dokonce nebezpečný. Lékaři doporučují plánovat další těhotenství nejdříve o 3 roky později. Proto byste měli na antikoncepci myslet ihned po císařském řezu, aniž byste čekali na první menstruaci. Jedná se však o úplně jiné téma - vraťme se k našemu.

Ženy se zajímají o otázku, kdy začíná menstruace po císařském řezu. Zde by však měly být objasněny dva body najednou:

 1. tato otázka je velmi individuální: pro různé ženy v rámci normy je možné použít různé výrazy;
 2. Císařský řez prakticky neovlivňuje načasování nástupu první menstruace po porodu, vyskytuje se jako při přirozeném porodu.

Obnova ženského těla a reverzní změny začínají od okamžiku, kdy placenta odejde. Děloha se neustále stahuje a poměrně rychle se začíná zmenšovat. Každý den klesá přibližně o 1 cm. Děloha se vrátí do své předchozí velikosti, hmotnosti a umístění za 6-8 týdnů po porodu nebo císařském řezu a v některých případech (například při velmi aktivním kojení) se dokonce o něco zmenší než dříve porod. Současně se vaječníky začínají „probouzet“, jejich hormonální funkce se postupně plně obnovují.

Na povrchu dělohy se tvoří rána, která se hojí a krvácí, což způsobuje specifický poporodní výtok - lochii. Přestanou 6-8 týdnů po porodu (nezaměňujte lochii s menstruací) a během celého tohoto období se může změnit jejich charakter (barva, vůně, intenzita). Přečtěte si více o tomto tématu na našich webových stránkách v článcích Výtok po porodu a Menstruace po porodu..

Když lochie zmizí, mělo by se předpokládat, že se ženské tělo vrátilo co nejblíže stavu před těhotenstvím. Nově vytvořená matka nyní může zahájit obvyklou menstruaci, nicméně první cyklus po porodu je často anovulační (tj. Nedochází k ovulaci, což znamená, že těhotenství je nemožné).

Menstruace po císařském řezu u všech žen začíná v různých dobách, což závisí na řadě faktorů:

 • průběh těhotenství;
 • věk ženy;
 • životní styl;
 • kvalita jídla a odpočinku;
 • celkový stav porodní ženy (psycho-emocionální, přítomnost chronických onemocnění);
 • fyziologické vlastnosti těla;
 • laktace.

Kdy začíná menstruace po císařském řezu umělým a kojením

Článek pojednává o menstruaci po císařském řezu. Řekneme vám, kdy to začíná kojením a krmením z láhve, proč je výtok hojný nebo vzácný. Zjistíte, v jakých případech dochází ke zpoždění, recenze žen na menstruaci v poporodním období a proč někdy dochází k bolesti během výtoku.

Jaký je rozdíl mezi menstruací a poporodním výtokem

Lochia - poporodní výtok, který se vyskytuje u každé porodní ženy, bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo císařským řezem. Tento stav těla nastává v důsledku obnovy stěn dělohy..

Trvání poporodního výtoku (lochie) je 45-60 dnů

Trvání takového vypouštění je zpravidla 45–60 dní. Během celého tohoto období mohou měnit svůj zápach a barvu: od tmavě červené po světle červenou. Po dokončení lochie se předpokládá, že se ženské tělo začne zotavovat do prenatálního stavu. Ihned po porodu je lochie hojně přidělena, ale postupně se zmenšuje objem, dokud se úplně nezastaví..

Hlavní rozdíl mezi lochií a běžnou menstruací je doba a povaha výtoku. Během menstruace je pozorováno špinění s malými sraženinami, průměrná doba trvání je 5-7 dní. Jejich měsíční recidiva se nazývá menstruační cyklus..

Trvání lochie je delší než normální menstruace, zatímco povaha výtoku se časem mění. V tomto případě je důležité nezaměňovat poporodní výtok s krvácením, které je doprovázeno zvýšením teploty a bohatým výtokem šarlatového odstínu..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu

Po dokončení lochie a úplném zotavení těla žen přichází první menstruace. Neexistuje přesné datum jejich vzniku, každý případ je individuální.

Následující faktory ovlivňují dobu nástupu menstruace po císařském řezu:

 • individuální vlastnosti organismu;
 • jak těhotenství pokračovalo;
 • stáří;
 • životní styl po porodu (výživa, spánek, odpočinek, fyzická aktivita);
 • laktace;
 • přítomnost zánětlivých nebo infekčních procesů;
 • nervové napětí, stres.

Menstruace po císařském řezu obvykle nastává po ukončení kojení. V některých případech však může menstruace přijít již příští měsíc po skončení lochie.

Během kojení produkuje ženské tělo prolaktin, který blokuje ženské pohlavní hormony. Z tohoto důvodu vajíčka nedozrávají a nedochází k menstruaci..

Jak počet krmení klesá, obvykle 5 měsíců po porodu, kdy se zavádí doplňková strava, zvyšuje se produkce pohlavních hormonů, což zvyšuje pravděpodobnost menstruace. Nejčastěji se po skončení HV menstruační cyklus obnoví do 6 měsíců. Je třeba mít na paměti, že časté kojení se odkládá, první menstruace přichází po císařském řezu.

Někdy si některé matky stěžují na silnou bolest během výtoku po císařském řezu. Je to způsobeno kontrakcemi dělohy, postupem času toto nepohodlí zmizí.

Trvání menstruace po porodu závisí na vlastnostech těla.

Doba trvání

Kolik dní bude menstruace po porodu záviset na individuálních charakteristikách organismu. Podle některých žen se délka a počet dní v cyklu po narození dítěte změnila..

Měsíc po porodu s kojením a umělým krmením

Jak jsme psali výše, první menstruace obvykle přichází 4-6 měsíců po porodu, po zavedení prvních doplňkových potravin pro dítě. Pokud matka matky kojí pouze, pak v tomto případě může menstruace chybět rok nebo i déle, a to navzdory skutečnosti, že porod byl přirozený nebo pomocí císařského řezu.

Pokud je dítě uměle krmeno, může se menstruace objevit měsíc po porodu, nejpozději však 2-3 měsíce po porodu..

Při nepravidelném cyklu a často se měnící povaze menstruace byste se měli určitě poradit s gynekologem, protože takový stav může být vyvolán přítomností patologických procesů v těle.

Předpokládá se, že s nepravidelným cyklem před narozením se změní na normální po narození dítěte. Menstruační tok se stává méně bohatým a méně bolestivým. Neexistují pro to žádné vědecké důkazy, i když některé ženy samy zaznamenaly podobné změny..

Odborníci radí ženám, které podstoupily císařský řez, aby se po dobu 3 let zdržely nového těhotenství. To je způsobeno procesy obnovy v děloze. Pokud dojde k těhotenství dříve, než je povolené období, pak se v tomto případě zvyšuje riziko prasknutí vnitřních švů.

Absence menstruace v poporodním období není zárukou, že nedojde k novému těhotenství. To je způsobeno nestabilním hormonálním pozadím porodní ženy, při kterém může dojít k zrání a oplodnění vajíčka v ženském těle. Kojící ženy by to měly vzít v úvahu a starat se o antikoncepci..

Kdy navštívit lékaře

Důvodem návštěvy lékaře jsou následující odchylky:

 • absence menstruace u nelaktující ženy po dobu delší než 4 měsíce;
 • velmi malý nebo příliš velký výtok;
 • doba menstruace je delší než 6 dnů;
 • oligomenorea (doba menstruace není delší než 2 dny);
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • prudké zastavení výtoku, po kterém následuje jejich obnovení po 2-3 dnech.

Nedostatek menstruace po porodu je důvodem k návštěvě lékaře

Proč po císařském řezu není období

Mnoho žen zpanikaří, pokud po císařském řezu po delší dobu neexistuje období. Mezi hlavní důvody zpoždění patří kojení a vlastnosti těla matky. Absenci menstruace může ovlivnit také:

 • stres;
 • špatný životní styl;
 • hormonální nerovnováha;
 • špatná a nevyvážená strava;
 • poporodní komplikace.

Při dlouhodobé nepřítomnosti menstruace nezapomeňte navštívit lékaře, abyste vyloučili přítomnost vážných onemocnění.

Recenze

Níže jsou uvedeny recenze žen, které se rozhodly sdílet své vlastní případy nástupu menstruace po císařském řezu.

Elizaveta, 28 let

Moje druhé narození bylo císařským řezem. Nekojila jsem, menstruace mi přišla 2 měsíce po skončení lochie. Před těhotenstvím jsem měla silné bolesti během menstruace, po porodu toto nepohodlí zmizelo.

Camilla, 32 let

Nedávno jsem porodila své první dítě, kvůli nesprávné prezentaci jsem měla císařský řez. Kojila pouze první 2 měsíce, poté to vzdala. Stabilní menstruační cyklus nastal pouze 6 měsíců po porodu. Výtok byl s malými sraženinami, ale na jednom z fór jsem četl, že je to docela běžné.

Těhotenství a porod jsou pro tělo vážným stresem. U některých žen stačí poporodní rehabilitace měsíc, u jiných to trvá rok. U některých matek se menstruační cyklus obnoví měsíc po císařském řezu, pokud nekojí, zatímco jiné nemají měsíční výtok během celého období laktace.

Abyste se rychle zotavili z porodu, potřebujete:

 • jíst správně;
 • vést aktivní a zdravý životní styl;
 • stačí odpočívat a spát alespoň 8 hodin denně;
 • méně nervózní;
 • věnuj si dost času pro sebe.

Z tohoto důvodu je vhodné uchýlit se k pomoci příbuzných po císařském řezu. Koneckonců, jedná se o břišní operaci, která brání pohybu a neumožňuje normální péči o dítě..

V případě, že se menstruační cyklus neobnoví po ukončení kojení nebo po zavedení doplňkové stravy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Podobný znak může naznačovat vážná onemocnění, která je lepší léčit včas, než se později vypořádat s komplikacemi..

Obnova menstruace po císařském řezu

Císařský řez je porodně-gynekologická operace zaměřená na umělý porod. Umělý porod pomáhá řešit problémy, které během těhotenství nastaly v těle matky nebo dítěte, a předcházet vzniku komplikací. Tento proces často děsí ženy nejen přítomností faktoru chirurgického zákroku, ale také obtížností obnovení menstruační funkce. Po porodu neexistují žádné významné rozdíly po přirozeném nebo umělém porodu. Po operaci tělo vynakládá více energie a životně důležitých zdrojů na uzdravení povrchu rány, což přímo ovlivňuje pohodu porodní ženy a ovlivňuje zpoždění první menstruace. Z lékařského hlediska je proces obnovy individuální a závisí na hormonálním pozadí, povaze krmení dítěte.

 • 1 Vlastnosti menstruace po císařském řezu
  • 1.1 Patologické projevy poporodního období
  • 1.2 Obnova zdraví žen po operaci
 • 2 Dopad kojení a kojenecké výživy na zotavení menstruace

V těle ženy během těhotenství dochází k masivní restrukturalizaci urogenitálního, nervového, endokrinního, kardiovaskulárního, trávicího a dalšího systému zaměřeného na zachování a porod příznivého dítěte. Po porodu dochází k involuci - opačný vývoj.

Nejprve se mohou změnit ženské pohlavní orgány. V důsledku obnovení svalového tonusu se děloha zmenšuje co do velikosti a hmotnosti, její dno klesá denně o 1,5 cm a do konce druhého týdne je na úrovni pupku. Pro období po porodu je charakteristická lochie - červený výtok z dělohy z pochvy, který se skládá z krve a buněk mrtvého endometria.

Zbarvení výboje po dodání

Doba výtoku během císařského řezu a přirozeného porodu je jiná. Po operaci je kontraktilita dělohy snížena v důsledku jejího hojení a zjizvení. To pomáhá prodloužit dobu výtoku o 1–2 týdny. Uvolňování lochie po císařském řezu obvykle trvá 7 až 9 týdnů.

V průběhu času dochází k charakteristickým změnám ve výboji. V prvních 5-7 dnech mají bohatou jasnou šarlatovou barvu s krevními sraženinami, což naznačuje výtok mrtvých buněk endometria a placenty, poškození krevních cév a tkání. V budoucnu počet lochií klesá, stávají se červenohnědými. Na konci 4–5 týdnů výtok zbledne a zčervená, což naznačuje vylučování zbytkových produktů nitroděložního života plodu..

Na konci výboje lze předpokládat, že se tělo vrátilo do původního stavu. Pak přichází menstruace. První cyklus je často anovulační - dochází k výtoku, ale nedochází k ovulaci a těhotenství je nemožné.

Nástup menstruace po císařském řezu závisí na mnoha faktorech:

 • stáří;
 • průběh těhotenství a porodu;
 • laktace;
 • fyziologické vlastnosti;
 • fungování endokrinního systému;
 • přítomnost zánětlivých a infekčních procesů;
 • jídlo;
 • úroveň fyzické aktivity;
 • emoční pohodu.

Povaha krmení - kojení nebo umělé krmení má větší vliv na obnovení menstruace..

Po mnoho let císařský řez praktikují porodníci-gynekologové jako ideál umělého porodu. Je ale třeba připomenout, že jakýkoli chirurgický zákrok má své výhody i nevýhody..

Po operaci by mladé matky měly být ve střehu, pokud mají následující příznaky:

 • Absence nástupu menstruace více než 3 měsíce po ukončení laktace. Pozorováno v případě hormonálních poruch, komplikovaného těhotenství a porodu u žen po 35 letech.
 • Nadměrně těžké období (trvající více než 7 dní a používání více než 1 podložky za 30 minut). Může být příčinou slabé kontraktilní aktivity dělohy v důsledku hojení nebo dehiscence stehů. V této situaci musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..
 • Nadměrně slabá menstruace (trvající 2-3 dny). Může způsobit ucpání děložní dutiny.
 • Horečka, silná bolest v podbřišku, neobvyklý výtok s nepříjemným zápachem. Jsou prvním signálem o přidání infekce s rozvojem zánětlivých procesů v děložní dutině, vaječnících, vejcovodech.
 • Výtok z kýčovité konzistence s nepříjemným zápachem, svěděním. Toto jsou charakteristické projevy drozdů v důsledku antibiotické terapie..
 • Špinění před a na konci každého období. Tento jev naznačuje nestabilitu menstruačního cyklu..

Ženské tělo je od přírody uspořádáno tak, aby bylo schopné porodit dítě, překonat porod a obnovit se pro následné plodení. Procesy obnovení hormonálních hladin, fyziologického a psychologického stavu po porodu trvají dlouho. Mladá matka by měla dodržovat seznam pravidel pro úspěšnou a rychlou rehabilitaci:

 1. 1. Racionální a zdravá strava.
 2. 2. Dodržování pravidel osobní hygieny.
 3. 3. Sexuální abstinence do 2 měsíců po císařském řezu.
 4. 4. Normalizovaná fyzická aktivita.
 5. 5. Dodržování antikoncepčních opatření po porodu.
 6. 6. Plánování dalšího těhotenství nejdříve za 2-3 roky.

Pokud nedochází k zahájení nebo normalizaci pravidelného cyklu, musíte vyhledat radu od gynekologa.

Když žena kojí, produkuje se velké množství prolaktinu, hlavního hormonu odpovědného za produkci mateřského mléka. Když dítě cucá prsa, je vyslán signál do centrálního nervového systému matky, který ovlivňuje produkci prolaktinu a tok mléka do mléčných žláz. Důležitou funkcí prolaktinu je ovlivňovat ovulační cyklus..

Zasahuje do zrání vajíčka a menstruace nezačne. Během laktace se lze vyhnout menstruaci. Proces kojení pomáhá zvýšit produkci hormonu oxytocinu, který je zodpovědný za kontraktilní aktivitu dělohy a urychluje hojení děložní rány po operaci.

Proces výroby prolaktinu

Načasování nástupu menstruace závisí přímo na délce kojení: čím delší je období laktace, tím později se období objeví. Po ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví po 2-2,5 měsících. Chyby v připevnění dítěte k prsu, přechod na smíšenou nebo umělou výživu mohou ovlivnit zrychlení nástupu menstruace během kojení.

Při smíšeném krmení, při zavádění doplňkových potravin, dítě ztrácí potřebu předchozích objemů konzumace mléka. Hladina prolaktinu klesá, což pomáhá obnovit menstruační cyklus po 5–6 měsících.

Pokud žena zpočátku neměla laktaci a dítě bylo uměle krmeno od prvních dnů života, pak menstruace po císařském řezu půjde mnohem dříve - po 9-13 týdnech.

První období jsou bohatá. K zotavení cyklu dochází 2-4 měsíce po nástupu menstruace.

Kdy počkat na menstruaci po císařském řezu?

Císařský řez je operace, která se provádí ve 25% případů z celkového počtu porodů, když není možné porodit sama. Po zákroku většinu žen zajímá, jak brzy se měsíční cyklus zotaví. A to je pravda, protože menstruace obnovená včas naznačuje normální průběh pooperačního období a nepřítomnost komplikací..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu?

Měsíc po zahájení operace císařským řezem po obnově ženského těla je každý případ individuální a neexistuje jednotná norma, kterou je třeba dodržovat. Aby se cyklus bez problémů obnovil, musí mladá matka sledovat její pohodu a v případě alarmujících příznaků se obrátit na pozorujícího lékaře..

První menstruace může být bohatá, nejedná se o patologii po operaci dělohy. Cyklus není zpočátku pravidelný a jeho normalizace trvá v průměru 6 měsíců. První zahájená menstruace prochází bez zrání vajíčka a trvá 5-7 dní. V průběhu času se hormonální rovnováha v těle ženy obnoví a začne aktivní fungování vaječníků. Období mezi obdobími by mělo být stejné jako před těhotenstvím a mělo by být 21–35 dnů.

Při kojení

Fungování ženského těla závisí na hormonální rovnováze a prolaktin je hlavní látkou v kojení. Hormon je zodpovědný za produkci mléka a množství jeho produkce je konstantní po celou dobu kojení.

Když se prolaktin uvolňuje v dostatečném množství, pohlavní hormony nezbytné pro fungování vaječníků jsou blokovány, vajíčka nedozrávají a neoplodňují se. Z tohoto důvodu se menstruační cyklus obnoví až na konci kojení..

Šance na rychlejší příchod menstruace se zvyšuje, když se shoduje několik faktorů:

Pozornost! Při kombinaci těchto stavů se zvyšuje pravděpodobnost nejen zahájení pravidelného měsíčního cyklu, ale také nástupu těhotenství. Pokud nechcete porodit další dítě, musí se mladá matka chránit kondomy nebo minipilou nebo nainstalovat spirálu.

S umělým krmením

Kdy obvykle začíná menstruace, pokud ze zvláštních důvodů musela žena odmítnout kojit dítě? V takových případech se menstruační cyklus obnoví mnohem dříve než u matek, které podporují laktaci. Pravidelná menstruace přichází po 1-3 měsících, ale ne od okamžiku císařského řezu, ale ode dne, kdy přestane sekrece lochie.

Je důležité věnovat pozornost nejen nástupu menstruace, ale také povaze výtoku. Mnoho žen po císařském řezu vykazuje známky komplikací - zánětlivého nebo adhezivního procesu, zatímco cyklus se obnovuje pomaleji.

Pokud je menstruace s umělým krmením skromná nebo bolestivá, může to znamenat neschopnost dělohy plně se smrštit kvůli pooperační jizvě. Mladá matka musí konzultovat vyšetření s odborníkem, aby nevyprovokovala vývoj stagnujícího procesu. Bohatá období pozorovaná při umělém krmení kojence, trvající déle než 7 dní v řadě, také vyžadují návštěvu lékaře, protože naznačují poškození dělohy.

Důvody absence menstruace

Operace břicha na děloze je vážným důvodem, aby se nová matka chránila před nadměrnou fyzickou námahou, stresem a přepracováním. Příbuzní ženy by měli převzít část odpovědnosti v domácnosti a péči o dítě, aby dali porodní ženě příležitost plně se zotavit. Pokud po císařském řezu uplynulo požadované období a současně nejsou žádné období, nemůžete odložit návštěvu gynekologa.

Provádění drobků a operace dělohy jsou pro tělo velmi stresující. Proces obnovení menstruačního cyklu se u každé ženy liší a závisí na věku, rozsahu existujícího poškození, kojení nebo umělém krmení dítěte. Důvody absence menstruace mohou být skryty v následujících faktorech:

Rada! Neměli byste čekat na nástup menstruace, pokud od doby operace a uvolnění lochie umělým krmením uplynuly více než tři měsíce. Komplexní vyšetření pomůže zjistit, jaký je důvod absence menstruace, ať už na problém má vliv hormonální nerovnováha, únava nebo komplikace po císařském řezu.

Co ovlivňuje zotavení cyklu?

Jak dlouho trvá pravidelný menstruační cyklus po císařském řezu, závisí na mnoha okolnostech. Pokud lochie již skončila a tělo se zotavilo, mají na obnovení menstruace přímý vliv následující faktory:

Pokud mladá matka dobře jí, odpočívá, není nervózní a je pravidelně sledována gynekologem, menstruační cyklus se obvykle obnoví sám, aniž by došlo ke vzniku zdravotních problémů a komplikací.

Na co by měla menstruace upozornit?

V pooperačním období by mladá matka měla pečlivě sledovat, zda menstruace začala včas a zda je děloha plně očištěna. Faktory ovlivňující jejich množství, pravidelnost výtoku již byly diskutovány, ale je důležité vědět, která menstruace by měla u ženy vyvolávat pochybnosti:

Normálně by měla být menstruace obnovena šest měsíců po operaci umělým krmením. Při kojení dítěte může období amenorey trvat až do samého konce laktace. Pokud po stanovené době nedojde k menstruaci nebo jsou nepravidelné, musíte navštívit lékaře.

Důležité! Vývoj endometriózy (zánět vnitřní vrstvy dělohy) nebo tvorba fibroidů (benigní novotvar v děloze) je indikován příliš krátkými nebo dlouhými obdobími. Normální menstruace by měla trvat v průměru 3–5 dní, odchylky také vyžadují lékařský zásah..

Pokud menstruace po císařském řezu prošla 1-2krát a poté náhle zmizela, příznaky mohou být způsobeny nástupem opakovaného těhotenství. Pokud cyklus není stanoven, šance na početí je považována za vysokou, takže mladá matka musí pečlivě sledovat nástup menstruace, v případě potřeby použít ochranu. Předčasný nástup menstruace, bolestivý, páchnoucí, hojný nebo řídký výtok je důvodem k návštěvě lékaře a k vyšetření.

Vlastnosti menstruace po operativním porodu

Menstruace po porodu se objevuje po obnovení dělohy. To zabere nějaký čas. Menstruace po císařském řezu může být zpožděna. Rychlost obnovy cyklu ovlivňují různé faktory. Po porodu prochází ženské tělo involucí. Jedná se o reverzní vývojový proces, ve kterém by po zotavení měl reprodukční systém fungovat jako před porodem. Menstruace nemůže pokračovat až do konce lochie. Pokud byl během porodu použit císařský řez, další těhotenství by normálně nemělo nastat dříve než o 3 roky později. Tentokrát stačí k úplnému obnovení práce těla..

Po císařském krvácení také dochází

Jaké jsou normální výtoky po porodu

Vaše menstruace nemusí začít hned po porodu. Výsledná krev je přirozený výtok, který vychází z čištění dělohy. Prvních pár dní jsou nejhojnější a riziko krvácení se zvyšuje..

Lochia trvá v průměru asi 40 dní. Postupně bude intenzita výboje klesat. Do 30. dne krev vytéká mazanicemi a má bledou barvu.

Poporodní výtok je podobný vaší menstruaci. Lochie se však objevuje bezprostředně po narození dítěte a menstruace se může obnovit nejdříve za 3-4 měsíce.

Jaké faktory ovlivňují vzhled menstruace

Období zotavení po podstoupení císařského řezu přímo závisí na mnoha faktorech. Je nutné vzít v úvahu věk porodní ženy. U mladých dívek se menstruace obnovuje mnohem rychleji. Pokud je „nové“ matce více než 30 let, může menstruace po dlouhou dobu chybět.

Samotný průběh těhotenství také ovlivňuje. Kritické dny se rychle uzdraví, pokud porod a celé období porodu proběhly bez komplikací. Reprodukční systém bude brzy plně funkční.

K obnovení menstruace dochází postupně

Dlouhodobé zotavení z menstruace je typické pro ženy, které se o dítě samostatně starají. Neustálý nedostatek spánku, fyzická aktivita, podvýživa, stres - to vše negativně ovlivňuje. Je důležité, aby se otec podílel na výchově a matka mohla odpočívat. Pouze v tomto případě bude první rok dítěte snadný a menstruace se rychle obnoví..

Obnova reprodukčního systému je ovlivněna životním stylem a stravovacími návyky. Po porodu musí žena dodržovat správnou výživu..

Obnovení menstruace závisí na zvoleném způsobu výživy dítěte. Menstruace se objeví rychleji, pokud dívka odmítne kojit. V této situaci se hormonální pozadí obnoví v krátké době..

Během kojení dochází k aktivní produkci hormonu - prolaktinu. Je to on, kdo ovlivňuje produkci mléka. Látka potlačuje výkonnost vaječníků.

Množství prolaktinu se sníží až poté, co dítě již nebude potřebovat mateřské mléko. K tomu obvykle dochází při zavedení doplňkových potravin..

Jak odlišit menstruaci od lochie

Po císařském řezu i při přirozeném porodu si ženy často pletou menstruaci s lochií. Charakteristiky těchto sekrecí, které pomáhají najít rozdíly, jsou uvedeny v tabulce.

LochiaPočínaje bezprostředně po porodu. První týden je bohatý. Trvá, na rozdíl od menstruace, ne 7-10 dní, ale 30-40 dní. Zaměřeno na očištění dělohy a obnovení její práce.
První den může vyjít asi 100 ml sekretů. Postupně se bude početnost snižovat a barva bude méně intenzivní. Postupně takové tajemství zmizí.
Kritické dnyObdobí obnovení menstruace je individuální, ale kritické dny začínají až po lochii. Mezi výbojem je přestávka.
Obnova menstruace závisí na řadě faktorů. K obnovení obvykle nedochází dříve než za 4 měsíce. Menstruace nemůže jít společně s lochií.
Menstruace obvykle trvá 3–7 dní. Po celou dobu nepřekračuje množství vypouštění 150 ml.

Po celou dobu zotavení je důležité navštívit gynekologa kvůli prevenci. To vám umožní včasně vyloučit jakékoli patologické procesy..

Pravidelné kontroly po porodu jsou velmi důležité

Co je normální menstruace po císařském řezu

Menstruace odráží stav reprodukčního systému. Až vaše menstruace pomine, můžete si být jisti úplným uzdravením dělohy. Ve většině případů bolestivost během menstruace zmizí po porodu. Výtok je červenohnědý. První období může být obvykle vzácnější. Postupně se svazek obnoví.

První období obvykle trvá 3–5 dní. Zdravotní stav by měl být uspokojivý.

První 2-3 cykly jsou nepravidelné. Úplné obnovení normální menstruace bude nějakou dobu trvat. Při kojení se menstruace může objevit za 6-12 měsíců. To se často stává po zavedení doplňkových potravin. Pokud žena vypnula GV, menstruace se brzy obnoví.

Pokud byl proces obnovy úspěšný, objeví se u umělého krmení kritické dny po 4-5 měsících.

Kdy začíná vaše menstruace po císařském řezu? Podívejte se na toto v tomto videu:

Proč menstruace nezačne dlouho

Stává se, že po císařském řezu se menstruace po dlouhou dobu neobnoví ani po odmítnutí kojení. To je pravděpodobné za přítomnosti pooperačních komplikací. V tomto případě je obnovení práce těla delší..

Žena musí navštívit lékaře. Po diagnóze bude dívka vybrána pro účinnou terapii.

Jaké mohou být komplikace

Vytvořené komplikace mohou proces obnovy komplikovat. Po císařském řezu existuje šance na rozvoj:

 • proces lepení;
 • poruchy střevní peristaltiky;
 • endometritida.

S komplikacemi má žena negativní příznaky. Krvácení je pravděpodobné. Navíc se zhoršuje celkové zdraví..

Kdy navštívit lékaře

Někdy musíte navštívit lékaře. Měli byste navštívit gynekologa, pokud:

 • menstruace se neobjevila 2 měsíce po ukončení hepatitidy B;
Pokud je krvácení velmi silné, měli byste okamžitě navštívit lékaře
 • menstruace se prodlužovala nebo naopak zkracovala;
 • vaše menstruace je těžká nebo příliš skrovná;
 • výtok má nepříjemný zápach;
 • cyklus se nezotaví po dobu 3 měsíců nebo déle.

Uvedené projevy naznačují vznik komplikací..

Když menstruace obvykle začíná po císařském řezu?

 • Doba rekonvalescence
 • Výtok po operaci - co to je?
 • Rozdíly od pravidelné menstruace
 • Co ovlivňuje?
 • Kdy navštívit lékaře?
 • O antikoncepci
 • Jak pomoci obnovit cyklus?

Otázka obnovení menstruačního cyklu po porodu je vždy poměrně složitá a kontroverzní. Obzvláště mnoho otázek vyvstává u žen, které porodily císařským řezem. Vypouštění trvá dlouho, není vždy jasné, zda období již začalo nebo ne a kdy jej lze očekávat. V tomto článku budeme hovořit o vlastnostech obnovy menstruačního cyklu po císařském řezu..

Doba rekonvalescence

Během těhotenství ženské tělo produkuje velké množství hormonu progesteronu, který jí pomáhá rodit dítě. Po porodu je progesteron snížen na minimum, do popředí se dostávají další hormony - oxytocin a prolaktin. První pomáhá děloze zapojit se do své předchozí velikosti, zmenšit se, druhá pomáhá rozvíjet laktaci pro výživu dítěte.

Nástup menstruace je 90% hormonální proces a jen v malé míře se zvlňuje obnovou tkání a buněk dělohy, jejího epitelu. Jakmile se hormonální pozadí vrátí do normálu, začnou fungovat vaječníky, které byly během těhotenství potlačeny hormony a nedocházelo k zrání nových vajíček, určitě začne menstruace.

Žádný lékař vám nemůže říci přesný čas nástupu menstruace, protože proces hormonální regulace a individuální vlastnosti jedné ženy po porodu se zcela liší od analogických kritérií pro druhou..

Nejčastěji u žen, které z nějakého důvodu nedojčí a jejich děti jsou uměle krmeny, nemá prolaktin na tělo velký vliv, a proto je jejich menstruace předvídatelnější. Přicházejí, když je děložní dutina zbavena lochie a hormony se začnou uvolňovat podle obvyklého schématu: folikuly stimulující - luteální - progesteron - estrogen. Nejčastěji první menstruace při absenci kojení začíná 2-3 měsíce po operaci.

U kojících matek není vše tak jednoduché a o tom si povíme podrobněji níže..

Výtok po operaci - co to je?

To, co mnoho žen mylně nazývá porodem po porodu, se v jazyce lékařů nazývá „lochia“. Vyčnívají od okamžiku porodu do 6–8 týdnů bez ohledu na typ porodu - přírodní nebo chirurgický. Po císařském řezu však lochie obvykle vyčnívá o něco déle..

Menstruační krev jsou epiteliální buňky, které rostly v očekávání implantace embrya, ale v jeho nepřítomnosti jsou tělem odmítnuty. V měsíční tekutině je mnoho enzymů, speciálních látek, cervikálního hlenu, nitroděložní tekutiny. Lochia je krev, která se vylučuje z placentární rány. Po oddělení placenty, která rostla společně s dělohou krevními cévami, je rána nevyhnutelná a na rozdíl od řezů ji nelze zašít.

Krevní sraženiny v lochii jsou známkou začátku procesu srážení krve na povrchu rány. Po 5-6 dnech se v sekrecích po operaci objeví ichor, po týdnu - hlen. Typicky, dva měsíce po císařském řezu, je výtok normální..

S koncem odběru se lochium uterus zmenšuje na svou obvyklou velikost a váží asi 50-70 gramů. Jeho dutina je vyčištěna. Teoreticky je připravena znovu otěhotnět, ale tato připravenost je oznámena příchodem pravidelné menstruace. Je jasné, že v žádném případě není nutné okamžitě otěhotnět, protože proces opravy jizvy na děloze je delší a velmi důležitý pro nosení dalšího dítěte. Je to jen fakt, který příroda zamýšlela, a nic víc..

Rozdíly od pravidelné menstruace

Je nemožné zaměnit lochii a pravidelnou menstruaci. Mezi nimi je vždy dostatečně dlouhý časový odstup. Pokud je výtok z páteře u konce a po několika dnech začali s obnovenou energií, pak nejde o menstruaci, ale o možnou pooperační komplikaci, infekci, zánět, zhoršenou kontraktilitu dělohy, problémy s hojením jizev.

Menstruace je spontánní. Cyklus již nebude stejný jako před těhotenstvím, den vaší menstruace se změní. Výtok v první menstruaci může být vzácnější než před těhotenstvím. To je způsobeno fyziologickým vyčerpáním vnitřní funkční vrstvy dělohy - endometria. První menstruace může ze stejného důvodu trvat o pár dní méně. Ale již měsíc po něm, s opakovanou menstruací, se cyklus postupně začne vyrovnávat a vrátí se k parametrům délky, frekvence, hojnosti výtoku a přítomnosti nebo nepřítomnosti předmenstruačního syndromu, které jsou pro ženu obvyklé..

Co ovlivňuje?

Kromě hormonálních a rehabilitačních faktorů, které ovlivňují obnovení menstruačního cyklu, ovlivňují načasování nástupu menstruace i další okolnosti..

 • Psychologický stav ženy po porodu. U ženy v depresivním stavu, ve stavu poporodní deprese se cyklus obnovuje mnohem déle.
 • Stáří. U mladých dívek se menstruační cyklus po císařském řezu obnovuje několikrát rychleji než u žen, které porodily po 35 letech.
 • Životní styl. Chronický nedostatek spánku, podvýživa a nedostatek vitamínů v těle, anémie, kouření a příjem alkoholu mohou významně oddálit zotavení ženského cyklu.
 • Užívání léků. Pokud žena z různých důvodů po operaci byla dlouhodobě léčena antibiotiky, hormonálními léky, užívala antikonvulziva, neměli byste počítat s předčasným příchodem menstruace.

U kojících žen začíná menstruace později než u těch, které nedojčí. Jde o hormon prolaktin, který se produkuje během laktace a je součástí mateřského mléka. A v tomto se ženy, které samy porodily, a ty, které podstoupily operaci porodu, nijak neliší. Prolaktin má výrazný inhibiční účinek na produkci progesteronu a bez tohoto hormonu nemohou vaječníky plně fungovat. Nedochází tedy k zrání a uvolnění vajíčka z folikulu, nedochází k menstruaci.

Čím častěji si dítě cucá prsa, tím častěji matka krmí dítě na požádání, tím více se produkuje prolaktin a tím déle lze odložit obnovení menstruačního cyklu..

Asi po šesti měsících začíná matka na radu pediatra přidávat doplňkové potraviny dítěti. Konzumuje se méně mateřského mléka, což vede ke snížení jeho produkce a ke snížení prolaktinu. Progesteron se začíná postupně zotavovat ze svých práv a asi pár měsíců po zahájení doplňkových potravin začíná menstruace (načasování je poněkud libovolné).

U žen, které mají děti od narození na smíšeném krmení (mateřské mléko + upravená mléčná formule), začíná menstruace dříve - až šest měsíců po operaci. Ti, kteří jsou proti doplňkovému krmení a dávají přednost kojení dítěte po dobu až jednoho roku, nemusí vidět menstruaci déle než rok.

Kdy navštívit lékaře?

Důvodem pro kontaktování lékaře a hledání příčin nepravidelností může být absence menstruace po dobu šesti měsíců, pokud žena nedojčí, nebo rok, pokud kojí a používá doplňkovou stravu pro kojeneckou výživu.

První 2-3 cykly po nástupu menstruace mohou být poněkud nepravidelné. Pokud se však cyklus do šesti měsíců od první menstruace nestal pravidelným, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Musíte jít k lékaři, i když je menstruace po císařském řezu velmi bolestivá, obtížná, s horečkou, zhoršením zdravotního stavu, silnými bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Nezvyklý výtok by měl také upozornit - menstruační tok s pěnou, silný nepříjemný zápach, přítomnost velkých krevních sraženin - to vše vyžaduje vyšetření a léčbu.

O antikoncepci

Nedostatek menstruace po císařském řezu během kojení není metodou antikoncepce. Faktem je, že žena nemůže cítit ani si nevšimnout okamžiku, kdy se progesteron opět začne produkovat kvůli mírnému kolísání hladiny prolaktinu. A právě v této chvíli může začít zrání prvního vajíčka po porodu. Nedostatek antikoncepce v tomto okamžiku může vést k neplánovanému těhotenství..

Ženám po císařském řezu se doporučuje zdržet se takových situací po dobu nejméně 2 let. To je důležité pro úplné vytvoření jizvy na děloze, pro obnovení celého těla jako celku. I potraty během těchto dvou let budou mít extrémně negativní dopad na stav vnitřní jizvy, a proto mohou být nekonzistentní, heterogenní..

S takovou jizvou bude potom obtížnější otěhotnět, bude obtížnější dítě porodit, protože se zvyšuje pravděpodobnost potratu, nízké abnormální připevnění placenty, fetoplacentární nedostatečnost a zpomalení růstu plodu. Tenká a nekonzistentní jizva nedovolí ženě, aby po prvním císařském řezu porodila druhé dítě sama, bude muset provést druhou operaci. Při přenášení drobků nemusí vydržet a rozptýlit se, a to je plné smrti pro plod i matku.

Sexuální vztahy v prvních dvou měsících po operaci jsou kontraindikovány, protože představují riziko mechanického poranění jizvy a také zvyšují pravděpodobnost infekce zvenčí do genitálního traktu a děložní dutiny. Poté, co se lochie zastaví, musíte pro důvěrné kontakty použít kondom. Bariérová antikoncepce je nesmírně důležitá, dokud není menstruační cyklus plně obnoven a pravidelný..

Poté by žena měla navštívit gynekologa a prodiskutovat s ním jiné metody antikoncepce, pokud z nějakého důvodu partneři nejsou příliš spokojeni s kondomy. K plánování dalšího těhotenství je třeba přistupovat zodpovědně..

Jak pomoci obnovit cyklus?

V pooperačním období by žena měla dodržovat všechna doporučení lékaře. Nezvedejte závaží, neprovádějte náhlé skoky, pády. Neměli byste používat tampony, pro rehabilitační období je lepší použít hygienické vložky.

Během období zotavení je důležité dobře se stravovat. Žena potřebuje k obnovení cyklu dostatečné množství bílkovinných potravin a vitamínů. Proto diety, návštěvy tělocvičny a další "potěšení", které přinášejí sebe, vaše milované, po porodu ve formě, je lepší odložit až do první menstruace nebo po dobu šesti měsíců po chirurgickém porodu.

Informace o tom, kdy začíná menstruace po císařském řezu, naleznete v dalším videu.

Vlastnosti obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu

Stručně o fyziologii menstruace

Než se budete zabývat nuancemi obnovení cyklu po císařském řezu, musíte jasně pochopit povahu menstruace..

Fyziologický proces, který je způsoben odmítnutím epitelu (slizničního povrchu) dělohy v důsledku cyklických změn v hormonálním pozadí, se nazývá měsíčně (menstruace, regulace). Tyto transformace probíhají ve třech cyklech.


Menstruace je fyziologický proces, který se pravidelně vyskytuje u ženy v reprodukčním věku.

Tabulka: fáze menstruačního cyklu

FázeNačasováníCo se dějeVýsledek
První (folikulární)Dva týdny od prvního dne poslední menstruaceVyvíjejí se folikuly (složky vajíčka).Jsou přiděleny 1–2 dominantní folikuly, které rostou.
Druhý (ovulační)14-16 den cykluStěny folikulu jsou roztrhané, ze kterých vychází zralé vejce.Dochází k ovulaci, to znamená, že žena může otěhotnět.
Třetí (luteální)13-14 dní po ovulaciDěloha se připravuje na implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedojde, pak vnitřní sliznice nabobtná, tkáně začnou odumírat.Vaše období začíná.

To je zajímavé. Každá z fází měsíčního cyklu má svůj vlastní koordinační hormon. Například ve fázi ovulace je to estradiol, ve fázi luteální fáze je to progesteron.

Účinky kojení

Kojení nejvíce ovlivňuje období obnovy menstruace po CS nebo EP. Pokud žena krmí dítě sama, produkuje se prolaktin, díky čemuž je zajištěna produkce mléka. Kromě této funkce působí prolaktin na vaječníky, ale ne tím nejlepším způsobem. Čím více prolaktinu tělo produkuje, tím pomalejší jsou vaječníky. Zatímco maminka často krmí dítě, rychlé zotavení z menstruace je nepravděpodobné..

Měsíce po císařském řezu s kojením se zotaví asi za čtyři až šest měsíců. I když v tuto dobu mladá matka pokračuje v kojení dítěte, množství prolaktinu se začíná snižovat. Pokud je mléko zpočátku nízké, začne menstruace po císařském řezu s umělou výživou dva až tři měsíce po CS (dva týdny po poporodní krvácení).

Proč po porodu není menstruace

Bez ohledu na způsob, jakým k porodu došlo, žena po porodu nemá menstruaci. Tento typ amenorey (absence menstruace) se vyskytuje v důsledku involuce, to znamená změn, ke kterým dochází u dělohy:

 • narovnání ohybu;
 • hojení ran na těle pohlavního orgánu způsobené prasknutím cév spojujících placentu s dělohou, stejně jako řez provedený během operace k extrakci plodu;
 • odstranění zbytků membrán, hlenu;
 • obnovení prenatální velikosti.

V tomto případě, první 1,5-2 měsíce po císařském řezu, žena pozoruje lochii - krvavý výtok doprovázející involuci dělohy. Ihned po operaci dochází k intenzivnějšímu oddělení sraženin hlenem a částicemi membrán a na konci období zmizí.


Proces obnovy dělohy je doprovázen lochií

Zotavení po operaci

Poporodní období, bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo zda byl proveden císařský řez, probíhá u všech žen přibližně stejně. Po operaci však trvá o něco více času, než se plně zotaví. To je způsobeno následujícími faktory:

 • Více ztráty krve - během přirozeného porodu je povoleno asi 300-350 ml a během operace asi 600 ml. Je to způsobeno zvýšenou únavou, slabostí, letargií, touhou ležet nebo spát..
 • Existuje vážné zranění. V některých případech se může hojit špatně, je možné, že se může připojit zánětlivý proces. To vyžaduje další léčbu.


Druhy řezů po císařském řezu

 • Bolest v dolní části břicha. Během císařského řezu jsou svaly a pojivová tkáň (aponeuróza) zraněny, všechny tyto struktury jsou bohaté na nervová zakončení. Proto má žena po operaci stále potíže s dlouhodobým vstáváním z polohy na zádech, napětí břišního lisu způsobuje bolest.
 • Dítě někdy není s matkou. Například dítě může být na jednotce intenzivní péče (císařský řez se často provádí podle údajů plodu) nebo na dětské jednotce. Morálně a dokonce i fyzicky je pro takové ženy obtížnější se zotavit..

Obecně je období po porodu 42 dní. Po celou tuto dobu může mít žena výtok (lochia):

 • hojný v prvním týdnu, ale srovnatelný s menstruací;
 • pak se jejich počet postupně snižuje, začíná převládat hlen, jsou tmavě hnědé.

Jakmile lochie skončí, je to první důkaz, že se vnitřní dutina dělohy zotavila. V zásadě od tohoto období může žena zahájit ovulaci, objeví se první menstruace..

Doporučujeme přečíst si, kdy během laktace přijde menstruace. Z článku zjistíte, jaký druh výtoku po porodu je normální, začátek menstruace s hepatitidou B, faktory ovlivňující nástup menstruace. A tady je více o vlastnostech obnovy menstruačního cyklu po porodu..

První ovulace po císařském řezu

Pokud v obvyklém měsíčním cyklu ovulace klesá uprostřed cyklu, pak po porodu je zcela nemožné předpovědět toto datum. V průměru k tomu může dojít 45 dní po narození dítěte. V tomto případě je stanovenou normou interval od 25 do 72 dnů. Tento běh je způsoben individuálními charakteristikami ženského těla:

 • rychlost stabilizace hormonálního pozadí;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • možné komplikace během porodu;
 • věk ženy (čím starší, tím obtížnější je předpovědět načasování zotavení těla);
 • přítomnost chronických onemocnění, včetně těch, která souvisejí s reprodukčním systémem.

Nejvíce indikativním důvodem inhibice ovulace je navíc laktace..


Kojení může zabránit nástupu ovulace

Důvod k obavám

Pokud dojde ke změnám v objemu nebo povaze výtoku, musíte bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • Vůně výtoku se změnila, stala se drsnou, hnisavou
  . To nejčastěji naznačuje výskyt endometritidy - zánětu vnitřního povrchu dělohy. Zvyšuje se tělesná teplota, zvyšuje se bolest břicha a zhoršuje se celkový zdravotní stav. Po císařském řezu se endometritida vyvíjí častěji než po přirozeném porodu.
 • Objem krvavých se dramaticky zvýšil nebo se jejich počet po dlouhou dobu nesnižuje
  - to naznačuje vývoj pozdního hypotonického krvácení. Po císařském řezu se vyskytují častěji, protože v důsledku přítomnosti stehu na děloze se nemůže úplně smrštit. Pro silné krvácení (více než jednu vložku za hodinu) potřebujete
  naléhavě
  zavolat sanitku.
 • Výtok se náhle zastavil
  - byl narušen odtok lochie z děložní dutiny. To může být způsobeno zadním ohybem dělohy. Pokud jejich stagnaci nezabráníte, může se vyvinout endometritida..
 • Sražený výtok a svědění v pochvě
  naznačují přítomnost kandidální kolpitidy (drozd). Riziko jeho vývoje je spojeno s užíváním antibiotik po chirurgickém porodu..

Mechanismus laktační amenorey

Odmítnutí placenty, ke kterému dochází během porodu, vede k aktivní produkci prolaktinu a oxytocinu. A pokud je tento v procesu laktace zodpovědný za uvolňování mléka, pak je prolaktin produkován hypofýzou a je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Zároveň potlačuje progesteron, který je zodpovědný za přípravu těla na nové těhotenství. Ukazuje se tedy, že velké množství prolaktinu inhibuje odmítnutí neoplodněného vajíčka, tj. Nedochází ke krvácení. V tomto případě může teoreticky (a někdy prakticky vzhledem k počtu dětí v počasí v moderních rodinách) dojít k ovulaci založené na mechanismu jejího nástupu. Intenzita produkce prolaktinu hypofýzou má také významný účinek:

 • faktor dědičnosti (obvykle u žen ve stejné rodině dochází k obnovení měsíčního cyklu po porodu přibližně ve stejnou dobu, ale samozřejmě nemusíte čekat na začátek menstruace za 6 měsíců a 3 dny, jako u matky nebo babičky);
 • přítomnost patologií (v případě zánětlivých procesů nebo chronických onemocnění je předvídání obnovy cyklu podobné hraní rulety);
 • hladina hormonů v krvi (tento indikátor je přísně individuální, proto je pro jeho studium nutná seriózní a zdlouhavá analýza);
 • typ a načasování ukončení laktace.

Právě na posledním faktoru jsou založeny průměrné výpočty obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu.


Typ kojení má nejvýznamnější vliv na obnovení měsíčního cyklu.

První menstruace po císařském řezu během laktace

Zatímco dítě přijímá pouze mateřské mléko, prolaktin se produkuje ve velkém množství a žena má laktační amenoreu. Ale od zavedení doplňkových potravin a doplňků do stravy dítěte se dávka prolaktinu snižuje. S ohledem na tendenci zavádět doplňkové potraviny od 4–6 měsíců lze tato období považovat za výchozí bod pro čekání na první menstruaci. Ale i situace, kdy žena opustí i 2-3 krmení denně a nedodrží své období, se nepovažují za odchylku od normy. Zvláště pokud jsou krmení chována v noci a brzy ráno (od 6 do 8 hodin ráno): v této době je produkce prolaktinu nejaktivnější.

To je zajímavé. Podle staroslovanského kalendáře žena krmila dítě čtyřicet čtyřicet, tj. 40 měsíců. V těchto dnech však týden netvořil 7 dní, ale 9, a měsíc se skládal ze 40 nebo 41 dnů, to znamená, že těhotenství trvalo 7 měsíců, což znamená, že na kojení bylo přiděleno 4,5 roku.

Obnova cyklu po císařském řezu umělým krmením

Pokud žena nedojčí, lze první menstruaci očekávat od okamžiku, kdy se lochie zastaví, tj. Po ukončení procesu hojení dělohy. Při absenci patologií k tomu dochází 5-8 týdnů po porodu..

V případech, kdy byla laktace z nějakého důvodu ukončena, se menstruace obnoví po dokončení poporodního výtoku a stabilizaci hladin prolaktinu.

Mladá matka by si měla pamatovat, že pokud při absenci laktace menstruace nezačala po 4-5 měsících, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem.


Při umělém krmení se cyklus okamžitě obnoví, jakmile lochie skončí, a prolaktin se vrátí k normálu

První menstruace po císařském řezu se smíšeným krmením

Krmení dítěte tímto způsobem se doporučuje, pokud matka nemá dostatek mléka nebo dítě odmítá kojit. To znamená, že dítě dostává jak mateřské mléko, tak kojeneckou výživu..

To je zajímavé. Odborníci na kojení důrazně nedoporučují experimentovat s lahví, pokud to není možné. V opačném případě dostupnost jídla přes bradavku dítě natolik osloví, že jednoduše odmítne sát na prsa..

Pokud žena praktizuje smíšený způsob krmení, pak může očekávat menstruaci 3–12 měsíců po začátku takové zkušenosti. Široký časový rámec je vysvětlen zvláštnostmi kojení: čím dříve dítě přestane přijímat mléko ráno a v noci, tím rychleji bude období probíhat.

Video: obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jaké faktory ovlivňují vzhled menstruace

Období zotavení po podstoupení císařského řezu přímo závisí na mnoha faktorech. Je nutné vzít v úvahu věk porodní ženy. U mladých dívek se menstruace obnovuje mnohem rychleji. Pokud je „nové“ matce více než 30 let, může menstruace po dlouhou dobu chybět.

Samotný průběh těhotenství také ovlivňuje. Kritické dny se rychle uzdraví, pokud porod a celé období porodu proběhly bez komplikací. Reprodukční systém bude brzy plně funkční.


K obnovení menstruace dochází postupně

Dlouhodobé zotavení z menstruace je typické pro ženy, které se o dítě samostatně starají. Neustálý nedostatek spánku, fyzická aktivita, podvýživa, stres - to vše negativně ovlivňuje. Je důležité, aby se otec podílel na výchově a matka mohla odpočívat. Pouze v tomto případě bude první rok dítěte snadný a menstruace se rychle obnoví..

Obnova reprodukčního systému je ovlivněna životním stylem a stravovacími návyky. Po porodu musí žena dodržovat správnou výživu..

Obnovení menstruace závisí na zvoleném způsobu výživy dítěte. Menstruace se objeví rychleji, pokud dívka odmítne kojit. V této situaci se hormonální pozadí obnoví v krátké době..

Během kojení dochází k aktivní produkci hormonu - prolaktinu. Je to on, kdo ovlivňuje produkci mléka. Látka potlačuje výkonnost vaječníků.

Množství prolaktinu se sníží až poté, co dítě již nebude potřebovat mateřské mléko. K tomu obvykle dochází při zavedení doplňkových potravin..

Co to je: lochie, menstruace nebo krvácení

Pokud intenzivní ztráta krve začala méně než měsíc po císařském řezu, nejedná se o lochii - měly by se do této doby naopak snížit, a nikoli menstruace, která, jak již bylo zmíněno, může pokračovat za měsíc a půl a poté bez laktace. Příčinou hojného výtoku může být sraženina, kterou tvoří zbytky placentární tkáně a krev z cév roztržených při porodu. V takovém případě by žena měla okamžitě konzultovat lékaře, aby se zabránilo šíření zánětu. Možná, aby problém vyřešila, bude jí přidělena kyretáž: odstranění sraženin spolu s vrstvou endometria lemující děložní dutinu. Při absenci indikací pro mechanické čištění může být léčba konzervativní (léky), stejně jako masáž nebo vakuum.


Menstruace, lochie a krvácení se liší z hlediska intenzity a výtoku

Je to nebezpečné, když není období

V ideálním případě by po třech měsících měla být pravidelnost menstruačního cyklu po narození dítěte již stanovena, ale těhotenství a porod jsou v ženském těle tak individuální a silný proces, že mohou existovat výjimky. Proces uzdravení může být zpožděn a bude to normou, pokud je matce již více než 30 let nebo došlo ke komplikacím během těhotenství a porodu. Pokud neexistují žádné předpoklady a ještě více nedochází k novému těhotenství, měla by se upozornit dlouhá absence menstruace po císařském řezu. Zpoždění menstruace po operativním porodu může být známkou následujících patologií:

 • ohýbání dělohy, kvůli kterému je výtok zadržován v dutině, což způsobuje endometritidu nebo jiné zánětlivé procesy;
 • nedostatečné kontrakce dělohy mohou být doprovázeny slabými mazy, ale mohou způsobit stagnující a zánětlivé procesy v orgánu;
 • nemoci reprodukčního systému, onkologie.

Pouze lékař může určit přesný důvod, proč nedochází k menstruaci, proto byste se při prvním podezření měli okamžitě domluvit na konzultaci.

První menstruace po císařském řezu: co jsou zač

Během dlouhých 9 měsíců nosení dítěte a období laktace si žena dokáže zvyknout na „menstruační“ stav a je pro ni obtížné předvídat začátek cyklu. Mnoho mladých matek je nervózních z toho, že předpisy půjdou nečekaně. Jak ukazuje praxe, první menstruace má ve skutečnosti docela výrazné příznaky, takže nebude těžké uhodnout okamžik, kdy se objeví výtok. Mezi charakteristické příznaky nástupu menstruace patří:

 • vzhled tahání bolesti v dolní části břicha;
 • neobvyklé výkyvy nálady;
 • časté bolesti hlavy.


V prvních několika cyklech po císařském řezu může být bolest silnější než dříve

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že v prvních 1-3 cyklech se povaha výtoku může mírně lišit od těch, na které je žena zvyklá, a:

 • být intenzivnější nebo štíhlejší;
 • doprovázeno výraznějšími pocity bolesti;
 • být s malými sraženinami (obvykle je tato vlastnost pozorována u žen, u kterých menstruace začala brzy po lochii, protože endometrium ještě nemělo čas na zotavení).

To je zajímavé. Sraženiny často způsobují velmi tmavý, téměř černý výtok. První 1-2 cykly o tom se nemusíte bát, ale pokud se situace nezmění, musíte navštívit lékaře.

První období po porodu obvykle trvá 7-8 dní a cyklus trvá od 21 do 30 dnů. V průběhu času se tyto ukazatele stabilizují..

Vlastnosti obnoveného menstruačního cyklu

I když byl porod proveden nepřirozeně, ale uměle, ve většině případů se v budoucnu menstruační cyklus vyrovná, bolesti, které ženu během menstruace dříve doprovázely, zmizí. Stabilizuje se také psycho-emocionální stav v premenstruačním období. Přestávku mezi začátkem jednoho období až do dalšího lze změnit, cyklus však musí nutně trvat do 31 dnů.

Hojné vypouštění

Když je první menstruace po císařském řezu velmi bohatá, nemusíte se bát. To vůbec nenaznačuje patologie nebo jiné negativní důsledky..

Poporodní stav ženy vyžaduje nutnost neustále sledovat její zdraví a vyhýbat se emočním a fyzickým stresům.

Pouze v několika málo případech je hojné období po císařském řezu důvodem k přesvědčení, že v děloze došlo ke krvácení. V takovém případě bude nutná urgentní lékařská péče. Porušením normy je uvolňování tekutiny v množství více než 500 ml denně.

Slabý výtok menstruace

Nedostatek menstruace je signálem, že ženské pohlavní orgány nepracují správně. Problémem může být například to, že řez vytvořený během operace narušuje úplnou kontrakci dělohy. To vyvolává nežádoucí procesy v těle ženy, které jsou doprovázeny stagnací vaječníků..

Jak dlouho potrvá první menstruace po porodu??

Mnoho žen se také zajímá o to, jak dlouho po císařském řezu trvá jejich menstruace. Doba trvání první menstruace je normální, pokud se zastaví sedmý den, během této doby může být výtok docela silný. Později, když se tělo zotaví, bude doba menstruace normální..

Změny v povaze menstruace jako symptomu patologie

Výše uvedené změny v povaze menstruace jsou variantou normy, takže po prvních předpisech nelze učinit závěr o odchylkách. Pokud však nemluvíme o silném krvácení nebo velmi silné bolesti. Pokud jsou však po 2–3 cyklech pozorovány rušivé příznaky, je třeba k otázce přistupovat se vší vážností a co nejdříve se poradit s gynekologem.


Pouze odborník může odpovědět na všechny otázky týkající se obnovy cyklu

Dlouhá a těžká období

Předpisy trvající déle než 8 dní jsou považovány za dlouhodobé. Obvykle jsou doprovázeny intenzivním výbojem. Je možné vyvodit závěr o objemu ztráty krve pomocí jednoduchého testu: pokud je třeba těsnění vyměnit častěji než jednou za 2,5–3 hodiny, je výtok považován za hojný. Tělo tedy ukazuje, že:

 • částice placenty zůstaly na vnitřním povrchu dělohy;
 • existuje zánětlivý proces;
 • mladá matka prožívá stres;
 • žena měla během těhotenství anémii.

V tomto případě lze předepsat konzervativní léčbu (užívání vitamínů, léků, které zastavují krev, stejně jako doplňování železa v těle) nebo, pokud tato léčba nepřinesla výsledky, škrábání. Tento postup nejen zastaví krvácení, ale také vylučuje možnost vývoje novotvarů v endometriu dělohy..

Štíhlá menstruace

Pokud se výboj po dobu delší než tři cykly v řadě podobá mazanici, pak možná žena má:

 • došlo k nerovnováze v hladině hormonů;
 • endometritida (zánět děložní sliznice) se vyvíjí;
 • Sheehanův syndrom (neuroendokrinní porucha spojená s komplikacemi během porodu).

To je zajímavé. Výsledkem zvolené metody antikoncepce může být bohatá nebo slabá menstruace. Pokud žena užívá hormonální antikoncepci, může být menstruace vzácná a pokud mladá matka upřednostňuje nitroděložní tělísko, pak je naopak hojná.


Nitroděložní tělísko může vyvolat těžké období

Rychlé předpisy

Předpisy trvající méně než dva dny se považují za zrychlená období. Důvody pro tuto odchylku mohou být:

 • náhlá ztráta hmotnosti;
 • velká ztráta krve během porodu;
 • silné zvýšení hladiny hormonu prolaktinu.

Nestabilní období

Pokud 6 měsíců po obnovení menstruace nebyl stanoven cyklus a přestávky jsou více než 3 měsíce, pak žena pravděpodobně má:

 • vyvíjí se ovariální patologie;
 • dochází k vyčerpání těla;
 • jsou pozorovány důsledky komplikací po porodu (mezi ně patří i použití epidurální anestézie);
 • nádor v pánevních orgánech může dozrát;
 • v práci endokrinního systému existují odchylky.

Pokud se menstruace vyskytne dvakrát měsíčně, je důvod hovořit o odchylkách ve fungování hypofýzy, které vyvolávají poruchy vlivem hormonů během folikulární fáze menstruačního cyklu.

V případě, že se menstruace zastaví po 1–2 cyklech, stojí za zvážení možnosti nástupu nového těhotenství nebo velmi vzácné časné menopauzy.


Nestabilní cyklus dělá ženu nervózní a neustále v napjatém očekávání jejího období.

Abnormální zápach, barva a svědění

Existuje řada příznaků, které vyžadují odbornou diagnostiku, protože mohou být vyvolány vážnými zdravotními problémy. Jasná barva výtoku, silná bolest v dolní části břicha, doprovázená zvýšením teploty - tyto projevy mohou být způsobeny různými infekcemi nebo rakovinou.

Sýrový výtok a svědění jsou příznaky exacerbace drozdů..

Kdy je třeba kontaktovat gynekologa

U menstruace po císařském řezu s umělým nebo přirozeným krmením by se žena měla sledovat. Musíte navštívit lékaře maximálně dva až tři kalendářní měsíce po porodu, ale neměli byste odkládat návštěvu odborníka, pokud je výtok příliš rychlý nebo trvá déle, menstruace nepřijde po čtyři měsíce po CS nebo EU, neliší se v pravidelnosti po třech cyklech, jsou velmi hojné nebo vzácné. Možná to naznačuje nějaké závažné porušení. Výsledkem vyšetření je diagnostika hormonální nerovnováhy a gynekologických onemocnění. K obnovení ženského reprodukčního systému je nutné podstoupit odpovídající průběh léčby. Takže žena může následně otěhotnět, porodit a porodit další požadované dítě..

Jak upravit svůj měsíční cyklus

Má smysl předem projednat otázku stabilizace menstruace s gynekologem. Zvláště pokud došlo ke komplikacím při porodu. Obecná doporučení odborníků jsou následující:

 • potřeba obohatit svůj jídelníček o vitamíny, mikroelementy;
 • provádění dávkovaných fyzických cvičení (včetně jógy, plavání);
 • výběr pohodlného spodního prádla, které nenaruší mikrocirkulaci krve v pánevních orgánech;


Nosit pohodlné spodní prádlo je preventivním opatřením ke stabilizaci cyklu

 • eliminace důvodů silných emočních šoků a stresu;
 • použití dostatečného množství tekutiny (ale pouze v případě, že si maminka nezvolila metodu postupného odstavování dítěte od prsu);
 • zajištění pravidelného pohlavního styku (ale ne dříve než 6-8 týdnů po porodu), nezapomenout ani na ochranu.
 • To je zajímavé. Pokud žena trpí poporodní depresí, měla by užívat mírná sedativa, pít bylinné infuze a ve zvláště pokročilých případech navštívit psychologa.

  Proč jsou období kojení

  Nyní je jasné, proč během kojení nedochází k menstruaci. Proč ale některé matky mají menstruaci přesně během kojení??

  Mnoho žen tvrdí, že jejich období začalo bezprostředně po narození jejich dítěte. Lékaři nazývají smíšené krmení dítěte hlavním důvodem této události. V případě, že mateřské mléko pro dítě nestačí, nelze upustit od doplňkových směsí, tj. Doplňkových potravin. Hladiny prolaktinu se mohou výrazně snížit, i když dítěti jen občas dáte vodu. Pokud tedy začnete menstruovat během kojení, důvodem může být vzácné přichycení dítěte k prsu..

  Většina lékařů doporučuje, abyste své dítě nakrmili podle přísného harmonogramu - ve dne i v noci. V tomto případě bude šance na výskyt menstruace prakticky nulová..

  Může se také objevit menstruace během kojení kvůli těmto zdravotním problémům:

  • snížená imunita;
  • užívání léků a hormonálních léků.

  Císařský řez místo porodu

  Moderní medicína umožňuje provádět operaci s minimálním poškozením zdraví žen a kojenců. Provádí se, pokud se předpokládá, že v procesu přirozeného porodu může nastávající matka nebo dítě trpět. Je snadné uhodnout, že proceduře by měl důvěřovat pouze zkušený lékař. Jakýkoli chirurgický zákrok ovlivňuje celkový zdravotní stav, způsobuje nežádoucí účinky, abnormální výtok. V případě lékařské chyby se negativní dopad několikrát zvýší.

  Po císařském řezu pokračují všechny nezbytné procesy v těle. V prsu se objeví mléko. Žena začne krmit dítě. Psychologové zároveň tvrdí, že poprvé jsou ženy po operaci ve stresujícím stavu. Gynekologové-porodníci si všimnou, že proces laktace je jiný. Ačkoli tato skutečnost nemá žádné vědecké potvrzení. Abyste snížili psychické trauma a stres na vlastním těle po porodu, měli byste se na operaci předem připravit. Buďte připraveni na nějaké potíže v prvním měsíci.

  Jak dlouhé jsou první období pro dívky?

  Začátek první menstruace je pro každou dívku důležitou událostí, kterou většina lidí očekává s určitým strachem až hanbou. Neměli byste se stydět za přírodní úkaz, protože se jedná o novou životní etapu, která hovoří o začátku formování dívky jako ženy.


  Maminka musí svou dceru rozhodně připravit na první menstruaci.

  První menstruace zpravidla začíná ve věku 11 až 14 let, ale moderní gynekologie zná případy, kdy kritické dny začaly v mladším věku a v mnohem vyšším věku..

  Délka první menstruace je také individuální - zpravidla je množství výtoku skromné, což je pozorováno po dobu 3-4 dnů. To však neznamená, že první menstruace nemůže trvat déle - výtok, který netrvá déle než 5 dní, je považován za normu..

  Fyzioterapie existuje již dlouhou dobu. Fyzioterapie během těhotenství byla před 20 lety zakázána. V nemocnicích byly přístroje zakoupeny již dávno, což těhotným pacientkám neumožňovalo provádět procedury.