Povaha a doba výtoku po císařském řezu

Porod je obtížným obdobím v životě každé ženy, bez ohledu na to, zda má přirozený nebo chirurgický průchod. Je třeba obnovit sliznici děložní dutiny, což může trvat až 9-10 týdnů a poté bez jakýchkoli komplikací.

Gynekologové věnují zvláštní pozornost lochii složené z plazmy slizničního epitelu, které musí ženy v porodu věnovat pozornost, pokud ještě musí projít císařským řezem. Důležité je složení, objem, barva a vůně výtoku..

Odchylky od normy mohou signalizovat komplikace. Důležitou roli hraje počet a doba trvání vypouštění lochie. Neměly by být zaměňovány s menstruačním krvácením. V případě podezření musíte urgentně vyhledat radu od gynekologa.

 1. Charakteristické rysy císařského řezu
 2. Jaký by měl být výtok po císařském řezu?
 3. Jak dlouho vybíjení trvá?
 4. Norma
 5. Odchylky
 6. Patologická povaha výtoku po císařském řezu
 7. Malý výboj
 8. Hojné vypouštění
 9. Srážení
 10. Výtok s hnisem
 11. Vodnatá lochie
 12. Zvýrazněte odstín
 13. Žluť
 14. Nazelenalý výtok
 15. Bílá lochia
 16. Tmavě hnědá
 17. Kdy navštívit lékaře?
 18. Osobní hygiena po císařském řezu
 19. Recenze žen

Charakteristické rysy císařského řezu

Názor je mylný, že odchozí lochie se v případě přirozeného porodu příliš neliší od odchozího kvůli císařskému řezu. To v žádném případě neplatí. Existují určité rozdíly. Císařský řez je stále operace.

Pravděpodobnost vzniku zánětu se několikrát zvyšuje. Je nesmírně důležité, aby ženy nezanedbávaly hygienická opatření provedeného císařského řezu jako poměrně hrubý chirurgický zákrok, navíc proces hojení děložní dutiny trvá mnohem déle.

Hlavní rozdíly mezi císařským řezem a přirozeným porodem:

 • přítomnost velkého množství hlenu (sraženin) v kompozici během prvních 2-4 dnů;
 • hojnost vylučovaných lochií v prvních 5-7 dnech jasně červeného tónu s postupným přechodem do hnědé;
 • prodloužená povaha výtoku v důsledku špatného kontrakce dělohy a hojení zraněného povrchu;
 • výtok šťavnatého, bohatého červeného tónu výboje, který je také zcela normální.

Normálně, když výtok po císařském řezu netrvá déle než 2 týdny. Vleklá povaha může naznačovat vývoj zánětlivého procesu, ale svou roli hraje také rozsah rány a srážení krve..

Mladé matky by neměly být zastrašovány takovými změnami v těle, pokud byl porod normální a nic neznamenalo komplikace. Sliznice dělohy se musí císařským řezem zcela zotavit, což trvá určitou dobu. Hlavní věcí je včas si všimnout možných patologických projevů, v počáteční fázi konzultovat s gynekologem.

Jaký by měl být výtok po císařském řezu?

S ohledem na fyziologii ženského těla se výtok po císařském řezu příliš neliší od obvyklé menstruace u žen. Světle červená barva s obsahem epiteliálních sraženin v kompozici.

Vzhledem k tomu, že se lochie hojí po císařském řezu z krvácející rány, připomíná úlomky, což je normální, když se děloha přirozeně začne zbavovat epiteliálních částic a regenerovat se:

 1. Sraženiny hlenu s krví od 3 do 7 dnů v objemu mohou dosáhnout 500 ml.
 2. Od 10. dne je možné ztmavnutí, nahnědlý odstín a zmenšení objemu.
 3. Blíže k 21. dni začnou zbytkové jevy světlého odstínu nebo masti ustupovat.
 4. Do 8. týdne by mělo dojít ke konci období zotavení, výtok by měl být lehčí a transparentnější, podobně jako ty, které přicházejí s nástupem těhotenství.

Na poznámku! Fyzické aktivity, zvedání závaží, kojení mohou vést ke zvýšení objemu vylučovaného lochie. Zvyšuje kontraktilní aktivitu a stimulaci dělohy. S ohledem na fyziologii by tento orgán měl nezávisle vytlačit zbytky lochie ven, i když nadměrné poškození dutiny po císařském řezu může vést k vylučování sekrecí částicemi ve formě svalových vláken. Důležitou roli hraje kvalita chirurgického zákroku (císařský řez), míra odpovědnosti lékařů.

Jak dlouho vybíjení trvá?

 1. Doba výtoku po císařském řezu je v průměru 5-6 týdnů.
 2. Nebude to považováno za patologii zdlouhavé povahy - za 7-9 týdnů, protože tělo každé ženy je čistě identické.
 3. 10-12 týdnů u žen v plodném věku je dost na úplné očištění dělohy od nahromaděného hlenu a epiteliálních částic. Dále by masti způsobené císařským řezem měly získat světlý odstín a nakonec úplně přestat.

Norma

Obvykle je trvání lochie 7-9 týdnů. Je ale třeba si uvědomit, že císařský řez vede ke zbytečnému poškození tkání a cév..

Indikátory jsou normální, pokud je výtok po císařském řezu:

 • obsahují krevní částice, sraženiny;
 • zanechat červený šarlatový odstín s částicemi placenty;
 • blíže k 8 týdnu se stávají tekutějšími a podobnými světle hnědým mastím;
 • jak krev koaguluje po 6-7 týdnech, začnou se měnit na hnědý odstín.

Vůně a neobvyklá barva lochie v důsledku císařského řezu mohou naznačovat serózní akumulaci v děložní dutině, vývoj zánětlivého procesu. Vzhled mírné žloutnutí blížící se 3 týdnům po porodu je přijatelný, ale výtok by neměl mít cizí zápach a nečistoty hnisu.

Obvykle v 1. týdnu lochie - jasně červený odstín. Krev může hojně procházet, sraženiny a dokonce i hrudky. Ve 2. týdnu získává červenohnědý odstín a může být také přítomna mírná žloutnutí.

Nepatologický výtok po císařském řezu by měl zmizet asi za 7-10 dní. Nebezpečí není jen jejich vleklá povaha, ale také jejich úplná absence. To znamená, že se sraženiny hromadí v děloze a nemohou z nějakého důvodu vyjít. Může vyvolat křeče, ohnutí děložního čípku.

Odchylky

Za odchylku způsobenou císařským řezem se považuje krátké období výtoku - méně než 6 týdnů nebo vleklé období - více než 10 týdnů. Je přípustné prodloužit období o 1 týden, s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla Nejdůležitější je vzít v úvahu barvu, vůni a složení lochie, abyste problém včas podezřeli a vyřešili společně s lékaři..

Chirurgický zákrok samozřejmě vede k vážnému poškození děložní dutiny, vytékání obsahu z poraněných oblastí může být poměrně dlouhé.

V případě rozvoje zánětu mluvíme o proniknutí infekce, kdy může být nutné znovu vyčistit dělohu. Lochia, která se dlouho nezastaví, je výstražným zvonem, zejména při vypouštění páchnoucí jejichor.

Je důležité, aby ženy poznaly sekvenci výtoku lochie, aby si všimly odchylek v čase, nikoli na pozadí císařského řezu:

 • výtok jasně červeného odstínu s hrudkami a krevními sraženinami;
 • změna červeného výboje na tmavší barvu;
 • postupná změna na hnědý, tmavě hnědý odstín;
 • ve výsledku se změní na nažloutlou barvu - na bezbarvou.

Mnoho mladých matek věří, že lochie po císařském řezu odchází v menším množství. Je to mýtus. Objem nemůže ovlivnit typ dodávky. Výtok je hojný a prodloužený, často po operaci.

Patologická povaha výtoku po císařském řezu

Lochia získává patologický charakter, pokud:

 • trvá dlouho (více než 10-11 týdnů);
 • rychle projít, před 4-5 týdny);
 • náhle zastavte a poté se znovu objevte kvůli nesprávnému procesu hojení v děložní dutině.

Doba výtoku po císařském řezu je plná vývoje endometritidy nebo infekce v genitáliích, peritoneální dutině.

Měly by vás upozornit následující značky:

 • zvýšení vysoké teploty;
 • výtok ichoru a hnisu z operačních švů;
 • otok;
 • hyperemie vaginální sliznice;
 • bolestivost, podrážděnost při palpaci.

Malý výboj

Špatný výboj se nepovažuje za normu.

Příčiny:

 • akumulace lochie v děloze, neschopnost jít ven sama;
 • ohýbání dělohy - výsledek císařského řezu;
 • křeč krku;
 • ucpané potrubí;
 • tvorba trombu.

Hojné vypouštění

Hojný výtok po císařském řezu po dobu 3-4 dnů je normou. Pokud jste poprvé šli, pak se náhle zastavili, měli byste navštívit lékaře. Pokud to začalo hustou tmavě hnědou nebo žlutou mazaninou, pak je pravděpodobně narušen odtok krve v děloze.

Obvykle se teplota dodatečně zvyšuje, bolí dolní část břicha. Když se z pochvy objeví hnilobný zápach, jasně se vyvíjí zánětlivý proces a je nutné opakované čištění..

Hojnost vypouštění může naznačovat:

 • vývoj stenózy;
 • atony dělohy;
 • divergence vnitřních švů;
 • hormonální poruchy;
 • tvorba polypů v cervikálním kanálu, když již není možné bez chirurgického zákroku.

Srážení

Výtok krevních sraženin v prvních 5-7 dnech je normou. Dochází k výtoku kusů mrtvého endometriálního epitelu.

Pokud srážení nepřestane déle než 1 týden, musí ženy navštívit gynekologa. To je podobné stagnaci v děloze, zbývajících částech placenty, které se neoddělily a nemohly samy odejít. Pokud je doba trvání příliš dlouhá, musíte věnovat pozornost barvě výboje..

V případě patologie v důsledku císařského řezu:

 • zelenožluté sraženiny odcházejí;
 • zvýšení srdeční frekvence;
 • zvýšená teplota.

Příznaky mohou být vyvolány divergencí stehů nebo rozvojem endometritidy, když je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření.

Výtok s hnisem

 1. Důvodem vzniku hnisu v důsledku císařského řezu je rozvoj zánětlivého procesu nebo endometritidy.
 2. Navíc vagínu opouští nepříjemný zápach. Ženy musí co nejdříve navštívit specialisty.
 3. Během prvních 3-4 dnů po operaci se může objevit kořeněná vůně. Nejedná se o patologii, protože císařský řez je stále složitým chirurgickým zákrokem a přináší negativní výsledky.
 4. Při zánětu však počatá dolní část břicha bolí, teplota stoupá, opadá páchnoucí, štiplavý zápach, když už není možné váhat navštívit lékaře.

Vodnatá lochie

Tekutý, téměř průhledný odpadní výpotek není normou. Příčinou může být špatná cirkulace v postižené oblasti. S patologií listy lochie s nepříjemným zápachem, vysoká teplota stoupá, zimnice, bolí dolní část břicha.

Navíc je cítit shnilá ryba, což naznačuje vývoj patologie v pochvě:

 • gardnerelosis;
 • dysbióza.

Je nutné provést krevní test na hladinu hemoglobinu, podstoupit vyšetření gynekologem, navíc - ultrazvukové vyšetření na možnou přítomnost reziduálních placentárních jevů v děložní dutině u porodních žen.

Zvýrazněte odstín

Stín výtoku po císařském řezu může také naznačovat vývoj konkrétní patologie..

Žluť

Žloutnutí je známkou akumulace leukocytů v děložní dutině. To se nepovažuje za zvláštní odchylku od normy, protože tak chrání tělo před náporem infekce zvenčí..

Pokud je výtok tmavě žlutý, bohatý a nezastaví se déle než 2 týdny, pak můžeme mluvit o:

 • zanedbaná endometritida;
 • drozd;
 • vývoj zánětu v děložní dutině.

Další nepříjemné příznaky: svědění, pocit pálení v genitáliích, horečka, výtok sražené hmoty.

To je důvod k návštěvě lékaře. Vyžaduje antibiotickou léčbu.

Nazelenalý výtok

Zelení po císařském řezu naznačují hnisání v pochvě, rozvoj zánětlivého procesu.

V kombinaci s nepříjemným zápachem to může znamenat:

 • endometritida se zánětlivým průběhem;
 • infekce děložní sliznice;
 • infekce chlamydií, kapavka;
 • kolpitida;
 • bakteriální vaginóza;
 • trichomoniáza.

Při bakteriální vaginóze výtok zanechává ošklivý zápach šedivého odstínu, zarudnutí a svědění v genitáliích.

Dále se mohou objevit silné zelené vločky, když již není možné se obejít bez léčby antibiotiky, multivitamíny. V pokročilých případech - provádění sekundární kyretáže děložní dutiny.

Endometritida je doprovázena:

 • prudký nárůst teploty;
 • bolesti dolní části břicha.

Když se na pozadí císařského řezu s nepříjemným zápachem a hnisem objeví zelený výtok, přibližně 7 dní po operaci, je nutný nátěr na výsevní nádrži.

Bílá lochia

Bílá konzistence po operaci není nebezpečný a přijatelný jev. Lékaři nepovažují bezbarvé lochie za odchylku..

Musíte však věnovat pozornost výskytu nepříjemných příznaků:

 • otok zarudnutí pochvy;
 • výtok sražené hmoty s kyselým zápachem;
 • svědění, pálení.

Důvodem je infekce dutiny, vývoj bakteriózy, zánětlivý proces. Musíte předat nátěr na bakteriální kulturu z pochvy a podstoupit léčbu.

Tmavě hnědá

Lékaři nemluví o patologii s vypouštěním černého výtoku, pokud samozřejmě nejsou pozorovány další vedlejší účinky: bolestivost, svědění, pálení, nepříjemný zápach.

Důvodem může být narušení hormonálního pozadí v postnatálním období a děloha potřebuje čas na zotavení.

Obvykle tmavě hnědá lochie zmizí během prvních 7 dnů, a to je norma.

Hlavní věcí je dále udržet situaci pod kontrolou a sledovat barvu. Postupně by se měl změnit na červenější, šarlatový odstín..

Hnědý výtok s trváním až 12 týdnů by se měl postupně měnit na průhledný. Vzhled zákalu, žloutnutí a zeleně však není přípustný. Takové barevné schéma jasně naznačuje odchylky, vývoj bakteriální infekce.

Kdy navštívit lékaře?

Okamžitá návštěva lékaře by měla být naléhavá, pokud se objeví následující příznaky:

 • prudké zastavení vylučované lochie;
 • dlouhé trvání výtoku, doprovázené bolestí v dolní části zad, bolest v děloze;
 • Zvýšení teploty;
 • bolest břicha;
 • nepřirozený odstín výtoku;
 • vzhled hnilobného zápachu, hnisu, zeleně, sražené hmoty v kombinaci se svěděním, pocitem pálení v genitáliích;
 • výtok hojného žlutého výtoku s nepříjemným zápachem shnilých ryb v případě podezření na dysbiózu do pochvy.

Velkou roli samozřejmě hrají specifické vlastnosti organismu..

Odvolání by však mělo být, když:

 • nadměrně krátká lochie s trváním kratším než 5 týdnů;
 • dlouhé, více než 8 týdnů nebo déle.

Když se objeví cizí pach, často se vyvíjí endometrióza plná komplikací a nepříjemných následků.

Známky nelze ignorovat:

 • hyperemie sliznice;
 • výtok hnisavého ichoru;
 • vzhled neobvyklé barvy výtoku s vůní lepidla

Je důležité si uvědomit, že švy se mohou hojit dlouho a nesprávná péče nebo dokonce nedostatečná hygiena děložní dutiny může vést k hnisání, infekci a rozvoji zánětu. Nelze ignorovat výskyt otoku, svědění v pochvě, výtok hnisavého serózního výtoku s páchnoucím zápachem..

Osobní hygiena po císařském řezu

Období zotavení po operaci trvá déle, proto je třeba pečlivěji zohledňovat osobní hygienu:

 • vyměňte vložky denně a v případě hojného lochie používejte jednorázové prádlo a vložky podle potřeby - každé 2-3 hodiny;
 • odmítnout používat tampony, protože riziko infekce se významně zvyšuje;
 • po každé návštěvě toalety umyjte genitálie, nejlépe teplou vodou;
 • odmítnout horké koupele a sprchování až do konce období zotavení. Dejme si lehkou kontrastní sprchu, ale nejlépe bez použití mýdla nebo jiné kosmetiky.

Hygienická pravidla jsou základní, ale nesmírně důležitá. Je také nutné sledovat celkový stav vnějších pohlavních orgánů, udržovat je čisté a provádět každodenní sanitaci..

Pro urychlení procesu obnovy a kontraktility dělohy může být ženám na doporučení ošetřujícího lékaře předepsán lék - oxytocin nebo jiné analogy..

Císařský řez je složitá operace, protože kromě odstranění dítěte musí lékaři odstranit částice placenty, kyretáž děložní dutiny a odstranit endometrium. Po zásahu chirurgů není třeba hovořit o absenci jejích zranění.

Tělo si však musí poradit samo a odrazit se. V prvních 2 týdnech lochie odcházejí červené sraženiny s aktivními kontrakcemi dělohy. Malá bolest a zvýšené krvácení jsou přijatelné. Příznaky by dále měly ustupovat a výtok by měl zmenšovat objem a stát se podobným mazanicím..

Výsledkem by měla být běžná leucorrhoea, ale přetrvávající povaha výtoku s vůní, hnilobou a zvýšením teploty po císařském řezu může naznačovat patologii.

Nemůžete ignorovat vzhled neobvyklé bledosti na pokožce žen. Je nesmírně důležité sledovat výboj podle barvy, vůně. Umělý porod je plný komplikací.

Důvodem může být:

 • špatné hojení stehů;
 • nízká srážlivost krve;
 • nedostatečné ošetření ran během rehabilitačního období.

Období zotavení u každé ženy je samozřejmě individuální. Drobné odchylky v barvě a vůni emitovaného lochie jsou přípustné. I když obvykle by neměly trvat déle než 1 měsíc.

Výtok po císařském řezu by neměl mít patologický průběh, odchýlit se od podezřelého stínu a způsobit zvláštní nepříjemnosti. Hlavní věcí je včas odhalit patologii, vyřešit problém v rané fázi..

Výtok po císařském řezu je žlutý

Po císařském řezu je normou vaginální výtok u ženy. To je způsobeno skutečností, že je třeba obnovit mikroflóru a poškozenou sliznici. Doba propuštění by měla trvat jeden a půl až dva měsíce. Povaha výtoku se však neustále mění v důsledku procesů obnovy v ženských genitáliích..

Během prvního týdne je výtok červený se shnilým zápachem. Jsou spojeny s kontraktilní aktivitou dělohy, při které se z ní uvolňují zbytky placenty a krve. Množství výtoku za den by nemělo překročit 100 ml. Chůze, fyzická aktivita, kojení přispívají ke zvýšené separaci krve. To je způsobeno zvýšením kontraktility dělohy. Tento výtok připomíná těžké období po císařském řezu..

Po týdnu se povaha výboje změní, ztmavnou, zhnědnou. Jejich počet prudce klesá kvůli skutečnosti, že děloha zaujala původní polohu a nedochází k žádným kontrakcím. Trvají však mnohem déle a končí do čtvrtého týdne po císařském řezu..

Měsíc po císařském řezu má výtok vzhled rozmazání a trvá asi týden. Poté se mikroflóra vnitřních pohlavních orgánů zcela obnoví a žena si může všimnout průhledného výtoku, který se pozoruje ne déle než dva týdny. Po dvou měsících od data císařského řezu by se měl veškerý výtok zastavit.

Množství a doba výtoku u zdravé ženy ovlivňuje řada faktorů:

 1. Fyzický stav ženy. Pokud matka pravidelně sportuje, vaginální výtok se zastaví mnohem rychleji..
 2. Stav ženy po operaci. Zvýšená aktivita, neustálá chůze pomáhá zkrátit dobu výboje.
 3. Kojte své dítě. Tento akt podporuje uvolňování hormonů, které zvyšují kontrakci dělohy.
 4. Frekvence močení. Normální kontrakce dělohy je možná pouze tehdy, když močový měchýř nepřeplňuje. Pokud žena zřídka navštíví toaletu a zadržuje moč, prodlužuje se doba výtoku..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu, záleží pouze na samotné ženě a jejím chování po operaci..

Žlutý výtok po císařském řezu

Řada žen, které podstoupily císařský řez, může mít do dvou měsíců žlutý vaginální výtok. Jsou spojeny se slabou kontraktilní schopností dělohy, ale tento stav není patologický. Také se může objevit žlutý výtok, když se po ukončení císařského řezu objeví červený nebo hnědý výtok. V některých případech žlutý výtok označuje nemoci, které vznikly jako komplikace operace..

Hlavní příčinou je endometritida (zánět vnitřní vrstvy dělohy). Vyskytuje se jako ohnisková léze a šíří se po celé slizniční vrstvě dělohy. Onemocnění se vyskytuje akutně a je doprovázeno endometritidou s charakteristickými příznaky:

 • Bolestivost v podbřišku a perineu;
 • Výtok po císařském řezu s hnilobným zápachem;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Zhoršení celkového stavu.

Během císařského řezu mohla infekce proniknout také do velké žlázy vestibulu pochvy. Žlutý výtok je zaznamenán, pokud lehce zatlačíte na vylučovací kanál žlázy. Výtok se často vyskytuje při chůzi nebo po sprchování. V takových situacích žena nevědomky tlačí na vylučovací potrubí, v důsledku čehož na prádle zůstává žlutá stopa. Charakteristickým rysem onemocnění je mírné zhoršení celkového stavu (slabost, ospalost, únava).

Při vyšetření gynekolog odhalil zvětšení dělohy, měkkou konzistenci a bolestivost při palpaci, otevřený cervikální kanál. Endometritida způsobená infekcí během porodu.

Hnědý výtok po císařském řezu

Hnědý výtok obvykle může doprovázet poporodní období a pokračovat po první měsíc po císařském řezu. S nekomplikovaným průběhem pooperačního období množství výtoku v průběhu času klesá. Pokud do konce měsíce množství vylučované krve neklesne, považuje se tento stav za patologii a žena je podezřelá z nitroděložního krvácení.

Příčinou krvácení po císařském řezu je divergence děložního stehu. Kromě trvání hnědého výtoku může být podezření na krvácení z celkového stavu ženy:

 1. Bledost kůže;
 2. Letargie, únava, ospalost;
 3. Těžkosti při chůzi, zejména na schodech;
 4. Rychlý puls, nízký krevní tlak, zvýšená dechová frekvence.

Pokud si lékař všimne narušeného stavu ženy, předepíše obecný krevní test, který potvrdí přítomnost krvácení (pokles počtu erytrocytů, hemoglobinu). Ultrazvuk také pomáhá diagnostikovat komplikaci, při které se určuje umístění stehu a jeho stav. Rozdíly ve švech jsou z mnoha důvodů:

 • Zvýšená kontraktilní aktivita dělohy, která je způsobena neustálým kojením nebo podáváním léků;
 • Fyzická aktivita ženy v prvních dnech po císařském řezu, zvedání hmotnosti;
 • Nedodržování taktiky provádění chirurgického zákroku nebo používání nekvalitního šicího materiálu chirurgy.

Taktika chování při propuštění po císařském řezu

Po císařském řezu musí žena sledovat její sekreci. Lékaři nedoporučují používat konvenční vložky, protože je obtížné sledovat množství krve vylučované s nimi a nejsou vhodné kvůli zvýšenému průtoku krve. Je zakázáno, aby žena používala tampony v pooperačním období, protože s nimi bude krvácení pokračovat mnohem déle.

Žena musí pravidelně dodržovat pravidla osobní hygieny:

 1. Umyjte se nejméně dvakrát denně;
 2. Četnost návštěv sprchy se může zvýšit v závislosti na počtu návštěv toalety, po defekaci se určitě musíte umýt;
 3. K praní použijte teplou vodu, do které se přidávají odvary z bylin (heřmánek, měsíček);
 4. Koupání ve vaně se nedoporučuje k prevenci zánětlivých onemocnění a ke zkrácení doby a množství krvavého výtoku;
 5. Nepoužívejte sprchové gely nebo mýdla, protože jsou dráždivé a způsobují alergie.

Ženě se také doporučuje, aby neměla sex po dobu dvou měsíců, aby se zabránilo infekci v děloze..

Neměli byste se bát výtoku po císařském řezu, protože je to normální stav. Je však nutné je sledovat, jejich povahu a množství a v případě nepříjemného zápachu nebo zhoršení celkového stavu okamžitě kontaktovat gynekologa. Výtok ženy po císařském řezu, jak dlouho, závisí také na jejím dodržování všech doporučení porodníka.

Důležité! Pokud šev po operaci hnisá, podívejte se na tento materiál!

Menstruace po císařském řezu

Žena si často může po císařském řezu zaměnit menstruaci s patologickým výtokem..

To je způsobeno skutečností, že neexistuje jasný časový rámec pro obnovení menstruačního cyklu po operativním porodu. Tento proces je čistě individuální a závisí na reakci ženského těla na porod a také na vnějších faktorech:

 • Kojení nebo kojenecká výživa. Při kojení dítěte po dobu jednoho roku může menstruace zcela chybět a zotavit se až po ukončení laktace.
 • Výživa ženy během těhotenství a po něm. Dostatečná výživa pomůže urychlit váš menstruační cyklus.
 • Emoční stav, přítomnost stresových situací v poporodním období. Emoční stres podporuje tvorbu hormonů, které stahují krevní cévy a zabraňují nástupu menstruace.
 • Komplikace, které se objevily během těhotenství nebo po císařském řezu. Obnovu cyklu ovlivňují také běžná onemocnění, která byla přítomna před těhotenstvím. Všechny patologie odkládají nástup menstruace.
 • Životní styl, který žena vedla po celý život a po operaci. Špatné návyky vedou k pozdnímu zotavení cyklu, zatímco fyzická aktivita přispívá k brzké normalizaci menstruace.

Je třeba se obávat menstruace, pokud po ukončení kojení nedojde k menstruaci do tří měsíců a také v případě, že se cyklus neobnoví do šesti měsíců po první menstruaci. V případě nepříjemného zápachu výtoku nebo špinění modřin před a po menstruaci se doporučuje ženě poradit se s lékařem.

Žena po císařském řezu se doporučuje udělat vše pro to, aby se menstruační cyklus obnovil co nejdříve a výtok netrval dlouho. Je nutné zabránit vzniku zánětlivých onemocnění reprodukčního systému, které spočívají v dodržování osobní hygieny a zdržení se pohlavního styku.

Všem ženám po císařském řezu se doporučuje kojit své dítě, protože se jedná o přirozený proces, který má pozitivní vliv na hormonální rovnováhu..

Pokud se ve výtoku vyskytnou odchylky od normy, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa a požádat o radu.

 • Charakteristické rysy
 • Načasování
 • Lochy charakter
 • Odstín
 • číslo

Bez ohledu na to, jak k porodu došlo (chirurgicky nebo přirozeně), výstelka (výstelka) dělohy vyžaduje období zotavení. Pokud vše půjde bez komplikací, trvá to asi 5-9 týdnů.

Obzvláště pozoruhodný je výtok po císařském řezu z genitálního traktu. V gynekologii se jim říká lochie. Zahrnují krvinky, plazmu, hlen a mrtvý epitel. Pro mnoho žen jsou ženy vnímány jako druh menstruace. Jejich barevná paleta, vůně, složení, objem se však během poporodního období mění a signalizují, zda je s tělem mladé matky vše v pořádku..

Charakteristické rysy

Jakákoli operace, jako je samotný porod, je pro organismus unavený po těhotenství vážným stresem. Proto ho žena musí citlivě naslouchat, cítit sebemenší odchylky a vědět, jaký by měl být výtok po císařském řezu a co se považuje za normu. To jí umožní včas si všimnout poplachů a v případě potřeby s nimi zacházet. Mnoho zdrojů naznačuje, že lochie po COP se neliší od těch, které jdou po přirozeném porodu. Ve skutečnosti tomu tak není. Rozdíly stále existují.

 1. Povrch rány je po císařském řezu mnohem rozsáhlejší, takže riziko infekce nebo zánětu genitálií je velmi vysoké. Během vypouštění po operaci musíte pečlivě dodržovat všechny předepsané hygienické postupy, ne jednou denně..
 2. Na samém začátku, těsně po císařském řezu, asi 5-7 dní, je výtok nejen krvavý, ale obsahuje také hodně hlenu, který není pozorován po přirozeném porodu.
 3. Normální barva výtoku po císařském řezu po několik dní je jasně červená, intenzivní šarlatová a je mnohem šťavnatější než při přirozeném porodu..
 4. Kontrakce dělohy a její hojení po císařském řezu je delší a zdlouhavější proces, proto je doba výtoku také odlišná a je o 1-2 týdny delší.

Tyto rozdíly by neměly děsit a rušit mladou, možná dosud nezkušenou v takových věcech, mami, protože to je rychlost vylučování po císařském řezu, což naznačuje, že je vše v pořádku. Abyste však včas zjistili, že něco není v pořádku, musíte vědět o odchylkách, se kterými se nejprve musíte spojit se specialisty. Obvykle se od problémové lochie po přirozeném porodu málo liší..

Načasování

Jednou z nejzajímavějších otázek je, jak dlouho trvá výtok po císařském řezu, aby bylo jisté, zda bylo prodlouženo období zotavení nebo zda proces probíhá v povolených mezích. Návrat k běžným datům vám pomůže ovládat váš skutečný menstruační cyklus, který by se měl brzy zlepšit.

Norma

Rychlost vylučování po císařském čase je od 7 do 9 týdnů. Takže výtok 2 měsíce po císařském řezu nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví mladé matky..

Odchylky

Pokud po císařském řezu výtok skončil příliš rychle (do 6 týdnů) nebo byl velmi dlouhý (až 10 týdnů), není to důvod k panice. Ano, rámec normy již není splněn, ale tyto ukazatele lze určit pouze podle jednotlivých charakteristik organismu. Pokud složení, vůně, hustota, barva, počet lochií současně nenaznačují komplikace, neměli byste se obávat. I když ani v této situaci nebude na škodu informovat o tom lékaře.

Patologie

Návštěva lékaře je povinná, pokud doba výtoku v poporodním období po císařském řezu překročila normu. Je to buď příliš rychlý konec (méně než 5 týdnů), nebo příliš zdlouhavý proces (více než 10 týdnů). Oba jsou stejně nebezpečné. V prvním případě zbytky mrtvého endometria z nějakého důvodu nemohly vyjít a existuje vysoká pravděpodobnost jejich rozpadu. U příliš dlouhé lochie lze diagnostikovat endometritidu nebo infekční proces v břišní dutině nebo na genitáliích. Je také nebezpečné, pokud výtok po císařském řezu skončil a začal znovu: to také naznačuje určité odchylky v procesu obnovy dělohy.

Žena, která ví, kolik výtoku následuje po císařském řezu s normálním procesem hojení, se nemusí obávat skutečnosti, že tato doba pro ni byla velmi prodloužena nebo naopak uběhla příliš rychle. Ve skutečnosti budete v obou případech muset přijmout příslušná opatření: navštívit lékaře, podrobit se dalším vyšetřením a v případě nemocí nebo komplikací podstoupit, bez ohledu na to, kolik chcete, průběh léčby.

Buď opatrný. Neměli byste být šťastní, pokud se výtok již měsíc po císařském řezu zastavil. Takový rychlý proces velmi často končí zánětem nebo infekcí, která vyžaduje chirurgické čištění dělohy..

Lochy charakter

Po celé období zotavení po operaci se povaha lochie změní. Zpočátku krevní sraženiny zmizí, protože děloha je v tomto okamžiku rozsáhlá, otevřená a krvácející rána. Postupem času se však během procesu hojení změní na hlen, odumřelé buňky epitelu a další zbytky po porodu..

To je také třeba velmi pečlivě sledovat. Pokud například krvavý výtok po císařském řezu nijak neskončí, bude to poplašný signál, že poškozené tkáně z nějakého důvodu nelze regenerovat. Takové případy vyžadují lékařský zásah a léčbu. Proto sledujte povahu svých sráčů a jejich trvání.

 1. Přítomnost krve

Zpočátku by přítomnost krve v lochii neměla u mladých matek vzbuzovat pochybnosti: praskly cévy a poškozené tkáně se uzdravily. Důležitým bodem zde však je právě načasování, kolik dní po císařském řezu dochází ke krvavému výtoku: pokud je více než 7-8, pak je to již neobvyklé a musíte zaznít alarm.

 1. Přítomnost sraženin

V tomto časovém období je to také docela pochopitelné: jsou to buňky již mrtvého endometria a placenty. Po 7-8 dnech odejdou, takže výtok bude tekutější..

 1. Slizniční výtok

Pokud je slizniční výtok v prvních dnech po císařském řezu přidán do krve, je to také norma: tímto způsobem je tělo očištěno od produktů nitroděložního života dítěte.

 1. Růžový výboj

Pokud růžový výtok začne měsíc po císařském řezu, pak proces hojení ještě není dokončen. Možná, že při nějakém mechanickém nárazu došlo k opětovnému poškození zraněných tkání. Velmi často se to stane, pokud je pár netrpělivý a bez čekání na konec období zotavení začne mít sex příliš brzy.

 1. Hnědý odstín

Po 6-7 týdnech bude lochie svou povahou připomínat obyčejné nahnědlé menstruační nátěry: krev se bude srážet a nebude již tak jasná a šarlatová.

 1. Hnisavý výtok

Nebezpečí po císařském řezu je hnisavý výtok, který je prvním příznakem endometria (zánět děložní sliznice). Obvykle mají žlutozelenou barvu, velmi nepříjemně voní a jsou doprovázeny horečkou (kvůli infekci), bolestmi břicha a perinea..

 1. Vodnatá lochie

Mladá matka a vodnatá lochie bez jakéhokoli stínu, téměř průhledná, by měla upozornit. Takto může transudát vyjít - tekutina obsažená v krvi nebo lymfatických cévách. To je špatné, protože to naznačuje poruchu oběhu v této oblasti. Navíc vodnatý výtok po císařském řezu s nepříjemným zápachem, který vydává shnilé ryby, je příznakem charakteristickým pro vaginální dysbiózu (gardnerelóza).

Pokud jste museli rodit císařským řezem, musíte určitě sledovat povahu nástupu výtoku. Právě nečistoty v jejich složení mohou naznačovat konkrétní onemocnění, které bude třeba identifikovat a léčit. To vše často znovu hrozí nemocničními zdmi - a to přesně v okamžiku, kdy je matka tak potřebná pro své dítě. Je mnohem snazší tomuto problému předcházet a užít si nezapomenutelné okamžiky komunikace s dítětem. Kromě charakteru může hodně napovědět i barva výboje..

Odstín

Normálně by barva lochie po císařském řezu měla být nejprve červená, poté jsou hnědé výtoky (ke konci). Zbytek palety barev by měl upozornit mladou matku a přinutit ji jít do nemocnice na další vyšetření, aby zjistila, zda je vše v pořádku s obnovou jejího těla..

Žluť

Pokud po císařském řezu začal žlutý výtok, mohou indikovat následující procesy po porodu:

 • bledě žlutá, sporá lochie do konce 2-3 týdnů je normou;
 • jasně žlutý, téměř oranžový výtok se nazelenalým nádechem, hnilobný zápach po dobu 4-6 dnů - příznak výrazné, ale právě začínající endometritidy;
 • hojný, slizniční, žlutý výtok po 2 týdnech - známka již latentní a s největší pravděpodobností pořadí zanedbané endometritidy.

Endometritidu nelze léčit samostatně: bude zapotřebí antibiotická léčba nebo dokonce chirurgický zákrok.

Zelenina

Je snadné uhodnout, že zelený výtok, který začal po císařském řezu, je způsoben přítomností hnisu v nich. Indikuje průběh infekčního zánětlivého procesu v děloze. Pouze lékařská prohlídka pomůže určit její příčinu a diagnostikovat onemocnění.

Bílá lochia

Samo o sobě, bez doprovodných příznaků, není bílý výtok, který může začít nějakou dobu po císařském řezu, hrozbou. Jakmile se však objeví určité známky, musíte být na pozoru. Tyto zahrnují:

 • svědění perinea;
 • zarudnutí v intimní oblasti;
 • pokud je výtok s kyselým zápachem;
 • tvarohová konzistence.

V takových případech je pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu nutná bakteriální kultura nebo vaginální nátěr..

Černá

Pokud je po císařském řezu pozorován černý výtok bez zápachu nebo bolesti, měl by se brát jako obvykle. Jsou diktovány hormonálními změnami v krvi po porodu. Odchylka spočívá v tom, že se po operaci objeví nějaký čas.

Abyste se vyhnuli komplikacím období zotavení po císařském řezu, musíte sledovat barvu poporodního výtoku. Může navrhnout problém již v počáteční fázi. To usnadní jeho eliminaci a umožní vám velmi rychle se odrazit po dokončení nezbytného průběhu léčby..

číslo

Mladá matka musí také věnovat pozornost tomu, kolik z ní vyšlo zabijáků, aby mohla posoudit, jak probíhá obnova těla. Pokud po císařském řezu dochází k malému výtoku, zejména v prvních dnech, může to být alarmující signál, že jsou ucpané trubice, děložní kanály, vytvořena krevní sraženina atd..

Neméně nebezpečná je i opačná situace: hojná lochie, která se nezastaví příliš dlouho, je výstražným signálem o nemožnosti úplného zotavení dělohy po operaci. V obou případech musíte podstoupit speciální vyšetření a zjistit, jaký je důvod těchto odchylek..

Každá žena chce, aby poporodní lochie skončila co nejdříve a nic by nezastínilo šťastné mateřství. Neměli byste však být k nim příliš nepřátelští. Mohou sloužit jako alarmující a někdy jediný signál, že ne všechno je v pořádku s obnovou těla a že je třeba přijmout určitá opatření, která mu pomohou. Zvláště by mělo být upozorněno na výtok po císařském řezu s vůní a nerealisticky jasným odstínem. To téměř vždy končí průběhem léčby antibiotiky, což je během kojení velmi nežádoucí, nebo jiným chirurgickým zákrokem..

Dnes ženy stále více používají tento druh manipulace. To je způsobeno skutečností, že většina nastávajících matek dobrovolně zvolí tuto metodu porodu. Podle statistik navíc stále více a více případů s komplikacemi. Lékaři proto stále častěji doporučují použití císařského řezu. Nezáleží na tom, jak přesně se dlouho očekávané dítě narodí. Hlavní věc je, že byl zdravý a operace byla pro ženu úspěšná..

Výtok po císařském řezu je nutností. Poporodní výtok (tzv. Lochie) nezastavuje svou intenzitu během obnovy funkčních schopností dělohy.

Po zkušenosti s porodem je ženská děloha poškozena a aby se mohla vzpamatovat, je zapotřebí určitý čas. Během císařského období se doba rehabilitace několikrát prodlužuje. Po porodu začínají vynikat přísavky, jejichž složení zahrnuje následující látky:

 • Krevní plazma.
 • Hlen z kanálků děložního čípku.
 • Mrtvá tkáň sliznice intimních orgánů.

Po určité době se krvácení zastaví a objem lochie je minimalizován. Jejich složení mění hustotu. Výtok postupně mění svoji barvu, protože se rána po císařském řezu začíná hojit.

Barva se mění postupně:

 • Silně červená barva.
 • Zbarvená červená.
 • Krvavě šedá.
 • Hnědá s červeným odstínem.
 • Hnědý.
 • Světle hnědá.
 • Žlutá.
 • Žlutá s bílým odstínem.
 • Šedokrevný.
 • Průhledný.

Pokud výtok obsahuje hnis, sraženiny zelené barvy nebo po dlouhou dobu nemění barvu a zůstává jasně červený, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka.

Žlutý výtok po císařském řezu

V těchto lochiích je více hlenu, nicméně v některých případech lze pozorovat krvavé pruhy. Žlutý odstín je získán díky vysoké koncentraci leukocytů v lochii. Leukocyty jsou bílé krvinky, které chrání člověka před různými infekčními chorobami. V poporodním období je tělo žen velmi vyčerpané a slabší boje proti patogenním mikrobům, proto je nutné přijmout vhodná opatření k posílení imunity a aktivaci ochranných funkcí.

Poté je výboj minimalizován, mění se jejich intenzita barvy. Žlutá lochie se brzy stane šedavě krvavou a poté průhlednou. To naznačuje, že výtok po císařském řezu se zcela zastavil a pohlavní orgány plně obnovily svou funkčnost..

Ženy po porodu, které podstoupily chirurgické zákroky, se po porodu zotavují déle. Svalová vlákna jsou vážně poškozena, což brání rychlému zotavení dělohy. Nebuďte proto znepokojeni, pokud se po císařském řezu výtok vrátí k normálu déle..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu

Uzávěrka je 56 dní. Před propuštěním ženy po porodu je vyšetřena lékařem na gynekologickém křesle. Během procedury je proveden nátěr a je poskytnuta individuální konzultace.

V některých případech se pár dní poté, co se krvavý výtok přestal obtěžovat, znovu obnoví. To je způsobeno skutečností, že žena může začít menstruovat, jehož trvání je o něco delší než obvykle. Může to také znamenat porušení kontraktilních procesů dělohy..

Pokud se porodnice cítí pozitivní a výtok se nezastaví, měli byste vyhledat radu odborníka. Je také nutné navštívit gynekologa po poporodní době, aby lékař mohl kontrolovat, jak probíhá proces obnovy a zda existují nějaké negativní změny.

Co říká žlutý výtok, který se objeví po císařském řezu, a co to je?

Dnes ženy stále více používají tento druh manipulace. To je způsobeno skutečností, že většina nastávajících matek dobrovolně zvolí tuto metodu porodu. Podle statistik navíc stále více a více případů s komplikacemi. Lékaři proto stále častěji doporučují použití císařského řezu. Nezáleží na tom, jak přesně se dlouho očekávané dítě narodí. Hlavní věc je, že byl zdravý a operace byla pro ženu úspěšná..

Výtok po císařském řezu je nutností. Poporodní výtok (tzv. Lochie) nezastavuje svou intenzitu během obnovy funkčních schopností dělohy.

Rozmanitost výboje

Po zkušenosti s porodem je ženská děloha poškozena a aby se mohla vzpamatovat, je zapotřebí určitý čas. Během císařského období se doba rehabilitace několikrát prodlužuje. Po porodu začínají vynikat přísavky, jejichž složení zahrnuje následující látky:

 • Krevní plazma.
 • Hlen z kanálků děložního čípku.
 • Mrtvá tkáň sliznice intimních orgánů.

Po určité době se krvácení zastaví a objem lochie je minimalizován. Jejich složení mění hustotu. Výtok postupně mění svoji barvu, protože se rána po císařském řezu začíná hojit.

Barva se mění postupně:

 • Silně červená barva.
 • Zbarvená červená.
 • Krvavě šedá.
 • Hnědá s červeným odstínem.
 • Hnědý.
 • Světle hnědá.
 • Žlutá.
 • Žlutá s bílým odstínem.
 • Šedokrevný.
 • Průhledný.

Pokud výtok obsahuje hnis, sraženiny zelené barvy nebo po dlouhou dobu nemění barvu a zůstává jasně červený, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka.

Žlutý výtok po císařském řezu

V těchto lochiích je více hlenu, nicméně v některých případech lze pozorovat krvavé pruhy. Žlutý odstín je získán díky vysoké koncentraci leukocytů v lochii. Leukocyty jsou bílé krvinky, které chrání člověka před různými infekčními chorobami. V poporodním období je tělo žen velmi vyčerpané a slabší boje proti patogenním mikrobům, proto je nutné přijmout vhodná opatření k posílení imunity a aktivaci ochranných funkcí.

Poté je výboj minimalizován, mění se jejich intenzita barvy. Žlutá lochie se brzy stane šedavě krvavou a poté průhlednou. To naznačuje, že výtok po císařském řezu se zcela zastavil a pohlavní orgány plně obnovily svou funkčnost..

Ženy po porodu, které podstoupily chirurgické zákroky, se po porodu zotavují déle. Svalová vlákna jsou vážně poškozena, což brání rychlému zotavení dělohy. Nebuďte proto znepokojeni, pokud se po císařském řezu výtok vrátí k normálu déle..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu

Uzávěrka je 56 dní. Před propuštěním ženy po porodu je vyšetřena lékařem na gynekologickém křesle. Během procedury je proveden nátěr a je poskytnuta individuální konzultace.

V některých případech se pár dní poté, co se krvavý výtok přestal obtěžovat, znovu obnoví. To je způsobeno skutečností, že žena může začít menstruovat, jehož trvání je o něco delší než obvykle. Může to také znamenat porušení kontraktilních procesů dělohy..

Pokud se porodnice cítí pozitivní a výtok se nezastaví, měli byste vyhledat radu odborníka. Je také nutné navštívit gynekologa po poporodní době, aby lékař mohl kontrolovat, jak probíhá proces obnovy a zda existují nějaké negativní změny.

Žlutý výtok po císařském řezu

 • Charakteristické rysy
 • Načasování
 • Lochy charakter
 • Odstín
 • číslo

Bez ohledu na to, jak k porodu došlo (chirurgicky nebo přirozeně), výstelka (výstelka) dělohy vyžaduje období zotavení. Pokud vše půjde bez komplikací, trvá to asi 5-9 týdnů.

Obzvláště pozoruhodný je výtok po císařském řezu z genitálního traktu. V gynekologii se jim říká lochie. Zahrnují krvinky, plazmu, hlen a mrtvý epitel. Pro mnoho žen jsou ženy vnímány jako druh menstruace. Jejich barevná paleta, vůně, složení, objem se však během poporodního období mění a signalizují, zda je s tělem mladé matky vše v pořádku..

Charakteristické rysy

Jakákoli operace, jako je samotný porod, je pro organismus unavený po těhotenství vážným stresem. Proto ho žena musí citlivě naslouchat, cítit sebemenší odchylky a vědět, jaký by měl být výtok po císařském řezu a co se považuje za normu. To jí umožní včas si všimnout poplachů a v případě potřeby s nimi zacházet. Mnoho zdrojů naznačuje, že lochie po COP se neliší od těch, které jdou po přirozeném porodu. Ve skutečnosti tomu tak není. Rozdíly stále existují.

 1. Povrch rány je po císařském řezu mnohem rozsáhlejší, takže riziko infekce nebo zánětu genitálií je velmi vysoké. Během vypouštění po operaci musíte pečlivě dodržovat všechny předepsané hygienické postupy, ne jednou denně..
 2. Na samém začátku, těsně po císařském řezu, asi 5-7 dní, je výtok nejen krvavý, ale obsahuje také hodně hlenu, který není pozorován po přirozeném porodu.
 3. Normální barva výtoku po císařském řezu po několik dní je jasně červená, intenzivní šarlatová a je mnohem šťavnatější než při přirozeném porodu..
 4. Kontrakce dělohy a její hojení po císařském řezu je delší a zdlouhavější proces, proto je doba výtoku také odlišná a je o 1-2 týdny delší.

Tyto rozdíly by neměly děsit a rušit mladou, možná dosud nezkušenou v takových věcech, mami, protože to je rychlost vylučování po císařském řezu, což naznačuje, že je vše v pořádku. Abyste však včas zjistili, že něco není v pořádku, musíte vědět o odchylkách, se kterými se nejprve musíte spojit se specialisty. Obvykle se od problémové lochie po přirozeném porodu málo liší..

Načasování

Jednou z nejzajímavějších otázek je, jak dlouho trvá výtok po císařském řezu, aby bylo jisté, zda bylo prodlouženo období zotavení nebo zda proces probíhá v povolených mezích. Návrat k běžným datům vám pomůže ovládat váš skutečný menstruační cyklus, který by se měl brzy zlepšit.

Norma

Rychlost vylučování po císařském čase je od 7 do 9 týdnů. Takže výtok 2 měsíce po císařském řezu nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví mladé matky..

Odchylky

Pokud po císařském řezu výtok skončil příliš rychle (do 6 týdnů) nebo byl velmi dlouhý (až 10 týdnů), není to důvod k panice. Ano, rámec normy již není splněn, ale tyto ukazatele lze určit pouze podle jednotlivých charakteristik organismu. Pokud složení, vůně, hustota, barva, počet lochií současně nenaznačují komplikace, neměli byste se obávat. I když ani v této situaci nebude na škodu informovat o tom lékaře.

Patologie

Návštěva lékaře je povinná, pokud doba výtoku v poporodním období po císařském řezu překročila normu. Je to buď příliš rychlý konec (méně než 5 týdnů), nebo příliš zdlouhavý proces (více než 10 týdnů). Oba jsou stejně nebezpečné. V prvním případě zbytky mrtvého endometria z nějakého důvodu nemohly vyjít a existuje vysoká pravděpodobnost jejich rozpadu. U příliš dlouhé lochie lze diagnostikovat endometritidu nebo infekční proces v břišní dutině nebo na genitáliích. Je také nebezpečné, pokud výtok po císařském řezu skončil a začal znovu: to také naznačuje určité odchylky v procesu obnovy dělohy.

Žena, která ví, kolik výtoku následuje po císařském řezu s normálním procesem hojení, se nemusí obávat skutečnosti, že tato doba pro ni byla velmi prodloužena nebo naopak uběhla příliš rychle. Ve skutečnosti budete v obou případech muset přijmout příslušná opatření: navštívit lékaře, podrobit se dalším vyšetřením a v případě nemocí nebo komplikací podstoupit, bez ohledu na to, kolik chcete, průběh léčby.

Buď opatrný. Neměli byste být šťastní, pokud se výtok již měsíc po císařském řezu zastavil. Takový rychlý proces velmi často končí zánětem nebo infekcí, která vyžaduje chirurgické čištění dělohy..

Lochy charakter

Po celé období zotavení po operaci se povaha lochie změní. Zpočátku krevní sraženiny zmizí, protože děloha je v tomto okamžiku rozsáhlá, otevřená a krvácející rána. Postupem času se však během procesu hojení změní na hlen, odumřelé buňky epitelu a další zbytky po porodu..

To je také třeba velmi pečlivě sledovat. Pokud například krvavý výtok po císařském řezu nijak neskončí, bude to poplašný signál, že poškozené tkáně z nějakého důvodu nelze regenerovat. Takové případy vyžadují lékařský zásah a léčbu. Proto sledujte povahu svých sráčů a jejich trvání.

 1. Přítomnost krve

Zpočátku by přítomnost krve v lochii neměla u mladých matek vzbuzovat pochybnosti: praskly cévy a poškozené tkáně se uzdravily. Důležitým bodem zde však je právě načasování, kolik dní po císařském řezu dochází ke krvavému výtoku: pokud je více než 7-8, pak je to již neobvyklé a musíte zaznít alarm.

 1. Přítomnost sraženin

V tomto časovém období je to také docela pochopitelné: jsou to buňky již mrtvého endometria a placenty. Po 7-8 dnech odejdou, takže výtok bude tekutější..

 1. Slizniční výtok

Pokud je slizniční výtok v prvních dnech po císařském řezu přidán do krve, je to také norma: tímto způsobem je tělo očištěno od produktů nitroděložního života dítěte.

 1. Růžový výboj

Pokud růžový výtok začne měsíc po císařském řezu, pak proces hojení ještě není dokončen. Možná, že při nějakém mechanickém nárazu došlo k opětovnému poškození zraněných tkání. Velmi často se to stane, pokud je pár netrpělivý a bez čekání na konec období zotavení začne mít sex příliš brzy.

Po 6-7 týdnech bude lochie svou povahou připomínat obyčejné nahnědlé menstruační nátěry: krev se bude srážet a nebude již tak jasná a šarlatová.

 1. Hnisavý výtok

Nebezpečí po císařském řezu je hnisavý výtok, který je prvním příznakem endometria (zánět děložní sliznice). Obvykle mají žlutozelenou barvu, velmi nepříjemně voní a jsou doprovázeny horečkou (kvůli infekci), bolestmi břicha a perinea..

 1. Vodnatá lochie

Mladá matka a vodnatá lochie bez jakéhokoli stínu, téměř průhledná, by měla upozornit. Takto může transudát vyjít - tekutina obsažená v krvi nebo lymfatických cévách. To je špatné, protože to naznačuje poruchu oběhu v této oblasti. Navíc vodnatý výtok po císařském řezu s nepříjemným zápachem, který vydává shnilé ryby, je příznakem charakteristickým pro vaginální dysbiózu (gardnerelóza).

Pokud jste museli rodit císařským řezem, musíte určitě sledovat povahu nástupu výtoku. Právě nečistoty v jejich složení mohou naznačovat konkrétní onemocnění, které bude třeba identifikovat a léčit. To vše často znovu hrozí nemocničními zdmi - a to přesně v okamžiku, kdy je matka tak potřebná pro své dítě. Je mnohem snazší tomuto problému předcházet a užít si nezapomenutelné okamžiky komunikace s dítětem. Kromě charakteru může hodně napovědět i barva výboje..

Odstín

Normálně by barva lochie po císařském řezu měla být nejprve červená, poté jsou hnědé výtoky (ke konci). Zbytek palety barev by měl upozornit mladou matku a přinutit ji jít do nemocnice na další vyšetření, aby zjistila, zda je vše v pořádku s obnovou jejího těla..

Žluť

Pokud po císařském řezu začal žlutý výtok, mohou indikovat následující procesy po porodu:

 • bledě žlutá, sporá lochie do konce 2-3 týdnů je normou;
 • jasně žlutý, téměř oranžový výtok se nazelenalým nádechem, hnilobný zápach po dobu 4-6 dnů - příznak výrazné, ale právě začínající endometritidy;
 • hojný, slizniční, žlutý výtok po 2 týdnech - známka již latentní a s největší pravděpodobností pořadí zanedbané endometritidy.

Endometritidu nelze léčit samostatně: bude zapotřebí antibiotická léčba nebo dokonce chirurgický zákrok.

Zelenina

Je snadné uhodnout, že zelený výtok, který začal po císařském řezu, je způsoben přítomností hnisu v nich. Indikuje průběh infekčního zánětlivého procesu v děloze. Pouze lékařská prohlídka pomůže určit její příčinu a diagnostikovat onemocnění.

Bílá lochia

Samo o sobě, bez doprovodných příznaků, není bílý výtok, který může začít nějakou dobu po císařském řezu, hrozbou. Jakmile se však objeví určité známky, musíte být na pozoru. Tyto zahrnují:

 • svědění perinea;
 • zarudnutí v intimní oblasti;
 • pokud je výtok s kyselým zápachem;
 • tvarohová konzistence.

V takových případech je pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu nutná bakteriální kultura nebo vaginální nátěr..

Černá

Pokud je po císařském řezu pozorován černý výtok bez zápachu nebo bolesti, měl by se brát jako obvykle. Jsou diktovány hormonálními změnami v krvi po porodu. Odchylka spočívá v tom, že se po operaci objeví nějaký čas.

Abyste se vyhnuli komplikacím období zotavení po císařském řezu, musíte sledovat barvu poporodního výtoku. Může navrhnout problém již v počáteční fázi. To usnadní jeho eliminaci a umožní vám velmi rychle se odrazit po dokončení nezbytného průběhu léčby..

číslo

Mladá matka musí také věnovat pozornost tomu, kolik z ní vyšlo zabijáků, aby mohla posoudit, jak probíhá obnova těla. Pokud po císařském řezu dochází k malému výtoku, zejména v prvních dnech, může to být alarmující signál, že jsou ucpané trubice, děložní kanály, vytvořena krevní sraženina atd..

Neméně nebezpečná je i opačná situace: hojná lochie, která se nezastaví příliš dlouho, je výstražným signálem o nemožnosti úplného zotavení dělohy po operaci. V obou případech musíte podstoupit speciální vyšetření a zjistit, jaký je důvod těchto odchylek..

Každá žena chce, aby poporodní lochie skončila co nejdříve a nic by nezastínilo šťastné mateřství. Neměli byste však být k nim příliš nepřátelští. Mohou sloužit jako alarmující a někdy jediný signál, že ne všechno je v pořádku s obnovou těla a že je třeba přijmout určitá opatření, která mu pomohou. Zvláště by mělo být upozorněno na výtok po císařském řezu s vůní a nerealisticky jasným odstínem. To téměř vždy končí průběhem léčby antibiotiky, což je během kojení velmi nežádoucí, nebo jiným chirurgickým zákrokem..

Po císařském řezu je normou vaginální výtok u ženy. To je způsobeno skutečností, že je třeba obnovit mikroflóru a poškozenou sliznici. Doba propuštění by měla trvat jeden a půl až dva měsíce. Povaha výtoku se však neustále mění v důsledku procesů obnovy v ženských genitáliích..

Během prvního týdne je výtok červený se shnilým zápachem. Jsou spojeny s kontraktilní aktivitou dělohy, při které se z ní uvolňují zbytky placenty a krve. Množství výtoku za den by nemělo překročit 100 ml. Chůze, fyzická aktivita, kojení přispívají ke zvýšené separaci krve. To je způsobeno zvýšením kontraktility dělohy. Tento výtok připomíná těžké období po císařském řezu..

Po týdnu se povaha výboje změní, ztmavnou, zhnědnou. Jejich počet prudce klesá kvůli skutečnosti, že děloha zaujala původní polohu a nedochází k žádným kontrakcím. Trvají však mnohem déle a končí do čtvrtého týdne po císařském řezu..

Měsíc po císařském řezu má výtok vzhled rozmazání a trvá asi týden. Poté se mikroflóra vnitřních pohlavních orgánů zcela obnoví a žena si může všimnout průhledného výtoku, který se pozoruje ne déle než dva týdny. Po dvou měsících od data císařského řezu by se měl veškerý výtok zastavit.

Množství a doba výtoku u zdravé ženy ovlivňuje řada faktorů:

 1. Fyzický stav ženy. Pokud matka pravidelně sportuje, vaginální výtok se zastaví mnohem rychleji..
 2. Stav ženy po operaci. Zvýšená aktivita, neustálá chůze pomáhá zkrátit dobu výboje.
 3. Kojte své dítě. Tento akt podporuje uvolňování hormonů, které zvyšují kontrakci dělohy.
 4. Frekvence močení. Normální kontrakce dělohy je možná pouze tehdy, když močový měchýř nepřeplňuje. Pokud žena zřídka navštíví toaletu a zadržuje moč, prodlužuje se doba výtoku..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu, záleží pouze na samotné ženě a jejím chování po operaci..

Žlutý výtok po císařském řezu

Řada žen, které podstoupily císařský řez, může mít do dvou měsíců žlutý vaginální výtok. Jsou spojeny se slabou kontraktilní schopností dělohy, ale tento stav není patologický. Také se může objevit žlutý výtok, když se po ukončení císařského řezu objeví červený nebo hnědý výtok. V některých případech žlutý výtok označuje nemoci, které vznikly jako komplikace operace..

Hlavní příčinou je endometritida (zánět vnitřní vrstvy dělohy). Vyskytuje se jako ohnisková léze a šíří se po celé slizniční vrstvě dělohy. Onemocnění se vyskytuje akutně a je doprovázeno endometritidou s charakteristickými příznaky:

 • Bolestivost v podbřišku a perineu;
 • Výtok po císařském řezu s hnilobným zápachem;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Zhoršení celkového stavu.

Během císařského řezu mohla infekce proniknout také do velké žlázy vestibulu pochvy. Žlutý výtok je zaznamenán, pokud lehce zatlačíte na vylučovací kanál žlázy. Výtok se často vyskytuje při chůzi nebo po sprchování. V takových situacích žena nevědomky tlačí na vylučovací potrubí, v důsledku čehož na prádle zůstává žlutá stopa. Charakteristickým rysem onemocnění je mírné zhoršení celkového stavu (slabost, ospalost, únava).

Při vyšetření gynekolog odhalil zvětšení dělohy, měkkou konzistenci a bolestivost při palpaci, otevřený cervikální kanál. Endometritida způsobená infekcí během porodu.

Hnědý výtok po císařském řezu

Hnědý výtok obvykle může doprovázet poporodní období a pokračovat po první měsíc po císařském řezu. S nekomplikovaným průběhem pooperačního období množství výtoku v průběhu času klesá. Pokud do konce měsíce množství vylučované krve neklesne, považuje se tento stav za patologii a žena je podezřelá z nitroděložního krvácení.

Příčinou krvácení po císařském řezu je divergence děložního stehu. Kromě trvání hnědého výtoku může být podezření na krvácení z celkového stavu ženy:

 1. Bledost kůže;
 2. Letargie, únava, ospalost;
 3. Těžkosti při chůzi, zejména na schodech;
 4. Rychlý puls, nízký krevní tlak, zvýšená dechová frekvence.

Pokud si lékař všimne narušeného stavu ženy, předepíše obecný krevní test, který potvrdí přítomnost krvácení (pokles počtu erytrocytů, hemoglobinu). Ultrazvuk také pomáhá diagnostikovat komplikaci, při které se určuje umístění stehu a jeho stav. Rozdíly ve švech jsou z mnoha důvodů:

 • Zvýšená kontraktilní aktivita dělohy, která je způsobena neustálým kojením nebo podáváním léků;
 • Fyzická aktivita ženy v prvních dnech po císařském řezu, zvedání hmotnosti;
 • Nedodržování taktiky provádění chirurgického zákroku nebo používání nekvalitního šicího materiálu chirurgy.

Taktika chování při propuštění po císařském řezu

Po císařském řezu musí žena sledovat její sekreci. Lékaři nedoporučují používat konvenční vložky, protože je obtížné sledovat množství krve vylučované s nimi a nejsou vhodné kvůli zvýšenému průtoku krve. Je zakázáno, aby žena používala tampony v pooperačním období, protože s nimi bude krvácení pokračovat mnohem déle.

Žena musí pravidelně dodržovat pravidla osobní hygieny:

 1. Umyjte se nejméně dvakrát denně;
 2. Četnost návštěv sprchy se může zvýšit v závislosti na počtu návštěv toalety, po defekaci se určitě musíte umýt;
 3. K praní použijte teplou vodu, do které se přidávají odvary z bylin (heřmánek, měsíček);
 4. Koupání ve vaně se nedoporučuje k prevenci zánětlivých onemocnění a ke zkrácení doby a množství krvavého výtoku;
 5. Nepoužívejte sprchové gely nebo mýdla, protože jsou dráždivé a způsobují alergie.

Ženě se také doporučuje, aby neměla sex po dobu dvou měsíců, aby se zabránilo infekci v děloze..

Neměli byste se bát výtoku po císařském řezu, protože je to normální stav. Je však nutné je sledovat, jejich povahu a množství a v případě nepříjemného zápachu nebo zhoršení celkového stavu okamžitě kontaktovat gynekologa. Výtok ženy po císařském řezu, jak dlouho, závisí také na jejím dodržování všech doporučení porodníka.

Důležité! Pokud šev po operaci hnisá, podívejte se na tento materiál!

Menstruace po císařském řezu

Žena si často může po císařském řezu zaměnit menstruaci s patologickým výtokem..

To je způsobeno skutečností, že neexistuje jasný časový rámec pro obnovení menstruačního cyklu po operativním porodu. Tento proces je čistě individuální a závisí na reakci ženského těla na porod a také na vnějších faktorech:

 • Kojení nebo kojenecká výživa. Při kojení dítěte po dobu jednoho roku může menstruace zcela chybět a zotavit se až po ukončení laktace.
 • Výživa ženy během těhotenství a po něm. Dostatečná výživa pomůže urychlit váš menstruační cyklus.
 • Emoční stav, přítomnost stresových situací v poporodním období. Emoční stres podporuje tvorbu hormonů, které stahují krevní cévy a zabraňují nástupu menstruace.
 • Komplikace, které se objevily během těhotenství nebo po císařském řezu. Obnovu cyklu ovlivňují také běžná onemocnění, která byla přítomna před těhotenstvím. Všechny patologie odkládají nástup menstruace.
 • Životní styl, který žena vedla po celý život a po operaci. Špatné návyky vedou k pozdnímu zotavení cyklu, zatímco fyzická aktivita přispívá k brzké normalizaci menstruace.

Je třeba se obávat menstruace, pokud po ukončení kojení nedojde k menstruaci do tří měsíců a také v případě, že se cyklus neobnoví do šesti měsíců po první menstruaci. V případě nepříjemného zápachu výtoku nebo špinění modřin před a po menstruaci se doporučuje ženě poradit se s lékařem.

Žena po císařském řezu se doporučuje udělat vše pro to, aby se menstruační cyklus obnovil co nejdříve a výtok netrval dlouho. Je nutné zabránit vzniku zánětlivých onemocnění reprodukčního systému, které spočívají v dodržování osobní hygieny a zdržení se pohlavního styku.

Všem ženám po císařském řezu se doporučuje kojit své dítě, protože se jedná o přirozený proces, který má pozitivní vliv na hormonální rovnováhu..

Pokud se ve výtoku vyskytnou odchylky od normy, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa a požádat o radu.

Narození dítěte není jen radostnou, osudovou událostí, ale také obrovským stresem pro tělo porodní ženy. Bez ohledu na to, zda proces porodu probíhal přirozeně nebo chirurgicky, budou regenerační změny v děloze doprovázeny krvácením různé intenzity a stínu. Pojďme zjistit, který výtok po císařském řezu znamená normu a která patologie.

Fyziologické procesy po chirurgickém porodu

Císařský řez (CS) je operace břicha, jejímž účelem je umělý porod. K odstranění plodu dochází řezem v přední břišní dutině a stěně dělohy.

Mnoho žen se mylně domnívá, že lékař spolu s dítětem a placentou během operace také kyretáž.

Curettage je chirurgický zákrok, při kterém se sliznice dělohy odstraní z cizích epiteliálních spojení pomocí vhodného nástroje nebo vakuového systému.

Tento názor je zásadně nesprávný. K čištění vnitřní dutiny dochází spontánně pomocí lochie - slizničních sekretů, které vyplavují poporodní „zbytky“ z vejcovodů. Tento proces je poměrně zdlouhavý, protože během tohoto období děloha spontánně klesá více než 20krát. Ve skutečnosti je dutina a sliznice, které ji obklopují, v pooperačním období zcela obnoveny, ale před aktivací procesů regenerace tkáně tělo vylučuje mrtvé částice, které zbyly z placenty a jiných epitelů, které nejsou odstraněny během císařského řezu a které vycházejí ve formě krevních sraženin a hlenu - mizerný.

Kojení pomáhá produkovat hormon oxytocin, který je nezbytný pro urychlení procesu. Jeho „produkce“ je doprovázena břišním diskomfortem. Produkce této složky u žen, které prošly císařským řezem. Proto může být nutné další podávání hormonu ve formě injekcí..

Podrobný popis výtoku po operaci

Výtok po císařském řezu lze schematicky rozdělit do několika fází:

 1. První pooperační období trvá asi týden a je doprovázeno volumetrickým výbojem jasně červených, vínových a někdy šarlatových sraženin. Ve struktuře látky lze vidět malé krvavé hrudky..
 2. Druhé období může začít již 2. týden po porodu. Množství výtoku je výrazně sníženo a stává se rozmazáním. Vizuálně má látka hnědý odstín a skvrny jsou téměř neviditelné.
 3. Třetí období může trvat asi měsíc. Highlights jsou méně aktivní, spíše jako mazanice. Krvavé pruhy na pozadí obecné nahnědlé sekrece stěží vyniknou. Na konci období získává pigmentace nažloutlý odstín. Takové metamorfózy jsou spojeny s přítomností velkého množství leukocytů ve slizniční látce. Tyto sekrety „umývají“ stěny dělohy a brání rozvoji patogenních bakterií.
 4. Poslední fáze je poznamenána výskytem transparentní látky a označuje zjizvení vnitřního švu a konec procesu obnovy po císařském řezu..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu?

Odpověď na tuto otázku přímo závisí na obecném stavu těla matky a míře komplikací během porodu. Ale na základě výše popsaného schématu můžeme zhruba předpokládat jejich trvání. Fyziologické pojmy kontrakce dělohy, zjizvení stehů a obnova sliznic je od 7 do 9 týdnů.

Pokud odmítnutí rozmazání fyziologických tekutin trvá déle než stanovená norma 2 měsíce, ale nedochází k hnilobným změnám, štiplavému zápachu a pocitu pálení a ultrazvuk nevykazuje žádné abnormality, pak můžeme hovořit o významném poklesu hladiny hemoglobinu jak po těhotenství, tak v důsledku obtížné fáze zotavení po císařském řezu. Pro včasnou diagnostiku takové odchylky doporučují lékaři darovat krev z prstu alespoň jednou za dva týdny po operaci.

Nejčastěji je podobná patologie pozorována u žen, které kombinují proces obnovy a kojení. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat pomoc od odborníků, abyste zabránili rozvoji anémie..

Malý nebo žádný výtok po císařském řezu

Není důvod být šťastný, kdyby byl tento proces dokončen mnohem rychleji, než je stanovený termín. Faktem je, že takový jev naznačuje vývoj patologických procesů v děloze a vyžaduje okamžitý lékařský zásah..

Doba trvání výtoku, stejně jako jejich barva a konzistence, umožňují specialistovi diagnostikovat proces obnovy po císařském řezu a možné odchylky od fyziologické normy.

Důvodem absence krvavého výtoku po císařském řezu je ohyb nebo křeč děložního čípku. Taková patologie je plná akumulace odmítnutých tekutin v děložních dutinách, které v procesu stagnace začínají hnisat. Při diagnostice těchto jevů musíte okamžitě kontaktovat odborníka!

Pokud ke konci výtoku došlo dříve než 5 týdnů po operaci, pak tento jev naznačuje nedostatečnou kontrakci děložního svalu. Taková patologie může vést k zadržení odmítnutých částic uvnitř těla a zahájit proces rozpadu. Na základě individuálních charakteristik poporodního období může lékař doporučit porodící ženě, aby se šla očistit.

Dlouhodobá lochie

Pokud výtok po císařském řezu neztrácí na intenzitě po dobu 10 nebo více týdnů, může podobný proces naznačovat nástup vnitřního krvácení nebo rozvoj endometritidy.

Pozornost! Endometritida je extrémně nebezpečné onemocnění charakterizované přítomností zánětlivého procesu ve vnitřní vrstvě děložního endometria. Tento jev vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

V závislosti na délce zánětlivého procesu může být nutné chirurgické čištění pod rouškou silných antibiotik.

Jezírka skončila a začala znovu

Stává se to, prudké zastavení výtoku po císařském řezu, po kterém následuje obnovení. Mezi možnými patologiemi je to nejčastější. Podobný jev je spojen s nedostatečnou kontrakcí děložního čípku a při včasném doporučení specialistovi nebude vyžadovat opakovaný operativní zásah.

Svalovou kontrakci můžete zvýšit speciální masáží a injekcemi oxytocinu..

Co říká barva a konzistence praštěných??

Chirurgická intervence v procesu porodu zahrnuje zdlouhavý proces regenerace, který neprobíhá pod pečlivým dohledem odborníka, ale doma, souběžně s péčí o dítě. Proto je obzvláště důležité sledovat povahu a intenzitu fyziologických tekutin odmítnutých po císařském řezu. Včasně zaznamenané změny pomohou zabránit rozvoji patologických procesů.

Krvavá lochie se sraženinami

V prvních dnech po sekvenci by tyto příznaky neměly způsobovat obavy o porodní ženu. Tyto fyziologické tekutiny jsou spojeny s mechanickým poškozením tkání a cév během kontrakcí. Je nutné pečlivě sledovat dobu trvání tohoto typu lochie po císařském řezu.

Krvavá látka by měla být tělem odmítnuta do 7-8 dnů. Delší výtok a jejich rostoucí objem může naznačovat, že začalo krvácení.!

Sraženiny uvolněné během tohoto období jsou částice mrtvého endometria a zbytky placenty. Jejich trvání by rovněž nemělo překročit 7-8 dní..

Růžová lochia

Nejčastěji se podobný typ výtoku objeví měsíc a půl po CS. Tento příznak se nenazývá fyziologickou normou, ale nemluví o vývoji patologie. Přítomnost růžového výtoku je spojena s vleklým procesem regenerace slizničních tkání nebo častěji s poraněním povrchu dělohy. Podobná komplikace je spojena s nástupem sexuální aktivity před konečnou opravou tkáně. Nezpůsobuje vážné patologické stavy, ale výskyt růžového výtoku vyžaduje zvýšenou pozornost v otázkách osobní hygieny.

Hnědá lochia

Ženy si často všimnou výskytu těchto výtoků 6-7 týdnů po operaci. Svou strukturou jsou nejblíže obvyklému menstruačnímu nátěru a jsou fyziologickým stadiem procesu obnovy a nenaznačují odchylky.

Žlutý výboj

Tento jev je považován za fyziologický pouze v prvních 2–3 týdnech a pouze v případě, že je skromná konzistence. Oranžová rozmazaná viskózní látka na podložce s pronikavým zápachem naznačuje počáteční fázi vývoje endometritidy, ale hojné žluté sliznice s hnilobnými skvrnami naznačují pokročilé stádium onemocnění, nejčastěji vyžadující chirurgický zákrok.

Černá lochia

Pokud si porodní žena všimla na těsnění hojné černé skvrny, které nemají specifický zápach, pak byste kupodivu neměli vydávat poplach. Tato látka je fyziologickou normou a její přítomnost je dána hormonálními změnami ve složení a kvalitě krve..

Bílý výboj

Takový výtok bez doprovodných příznaků může začít ve fázi dokončení vylučovacího procesu. Ale svědění, zarudnutí, kýčovitá konzistence a charakteristická, kyselá vůně, které se objevují, vyžadují okamžitou diagnózu pomocí nátěru. Tato symptomatologie může naznačovat prodlouženou drozd..

Sliznice po císařském řezu

Hlen, který je jasně viditelný ve výtoku v prvních dnech po císařském řezu, je fyziologickou normou a nemůže v nich být přítomen po dlouhou dobu. Jeho vzhled je spojen s vylučováním produktů nitroděložního života dítěte z těla..

Vodnatá lochie

Když si žena všimne bohaté průhledné kapaliny, která konzistencí připomíná moč a vydává nepříjemný zápach spojený se shnilými rybami, měla by o tom informovat svého gynekologa. Příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Podobné projevy jsou charakteristické pro vážné poranění oběhového systému nebo lymfy. A látkou je transudát, kapalina, která je plní. Příčinou takového nepříjemného výtoku může být také vývoj vaginální dysbiózy..

Hnisavý výtok po císařském řezu

Tento typ fyziologických tekutin je nejnebezpečnější a naznačuje nejen odchylku v období po porodu, ale i vývoj závažného onemocnění uvnitř děložní dutiny - endometritidu. Zelený výtok po císařském řezu se může objevit v kterékoli fázi zotavení. Souběžnými příznaky hnilobných procesů na sliznici jsou často nepříjemný zápach látky, horečka a syndrom akutní bolesti v podbřišku..

Hnisavý výtok nazelenalého odstínu může také naznačovat zavedení infekcí během procesu obnovy po císařském řezu:

Trichomoniasis

Toto onemocnění naznačuje zánět urogenitálního systému. Nejčastěji sexuálně přenosné.

Bakteriální vaginóza

Jedná se o komplex neinfekčních, nezánětlivých patologických změn za účasti anaerobní mikroflóry. Podobný jev může být nejčastěji způsoben prudkou hormonální změnou v těle a dysbiotickým posunem. V počátečních fázích vývoje se onemocnění projevuje jako šedý výtok s ostrým, odmítavým zápachem, svěděním a pálením v oblasti třísla. Přítomnost hustého viskózního výtoku sytě zelené barvy naznačuje zanedbávání nemoci a potřebu používat antibiotika.

Chlamydie nebo kapavka

Tato infekční onemocnění jsou především charakterizována rozmazáním, řídkým vybitím nazelenalého odstínu a hnisavými vlastnostmi. Jsou doprovázeny neustálou bolestí v dolní části břicha a problematickým močením, které se zhoršuje ostrými pocity bolesti.

Colpite

Toto infekční plísňové onemocnění není doprovázeno pouze nazelenalými skvrnami, ale také hojným hlenovitým výtokem hnisavých vlastností smíchaných s krví, silným svěděním a pálením v perineu.

Vezměte prosím na vědomí, že bez ohledu na příčinu výskytu hnisavých látek po císařském řezu vyžadují tyto příznaky okamžitý antibiotický zásah! Zanedbaný problém může ženu přivést na operační stůl kvůli kyretáži.

Výtok s vůní

O kvalitě procesu po porodu může hodně vypovídat nejen barva a konzistence, ale také charakteristický zápach vaginálních tekutin..

Výtok doprovázený charakteristickou vůní během prvních 3–5 dnů po císařském řezu lze považovat za fyziologickou normu.

Přítomnost ostré, „těžké“ vůně v nátěrech je prvním příznakem nástupu zánětlivého procesu v děloze. Obvykle jsou podobné pachy vyvolávány zaváděním a šířením patogenních bakterií.

Prodloužené hojné vylučování doprovázené kyselou vůní naznačuje zánět sliznice dělohy a nejčastěji je doprovázeno ostrými řeznými bolestmi v podbřišku a v perineu.

Prevence patologických změn

Chirurgický porod je závažná operace břicha, která vyžaduje nejen pooperační zpracování stehů, ale také dodržování zvláštních pravidel osobní hygieny a péče o poraněné oblasti:

 1. V prvním měsíci po císařském řezu se doporučuje ošetření perinea při každé návštěvě toalety. V závislosti na situaci to může být sprcha s dětským mýdlem nebo speciálním přípravkem pro péči, odvar z provázku, heřmánku nebo měsíčku.
 2. Během prvního týdne po operaci mají porodníci přísně zakázáno používat vložky známé ženám. Tento produkt osobní péče vytváří „efekt plenkové vyrážky“ a podporuje vývoj patogenních bakterií. Doporučuje se nahradit obvyklý atribut běžnými plenkami nebo lékárenskou gázou, které mají vynikající „dýchací“ vlastnosti. Doporučuje se však měnit improvizované podložky každé 3-4 hodiny..
 3. Ke zlepšení kontrakce dělohy doporučují gynekologové alespoň v prvním měsíci ležet na břiše po dobu 15-30 minut.
 4. Prvních několik týdnů po chirurgickém porodu se doporučuje přiložit na břicho ledově studenou topnou podložku. Podobný postup je znám mnoha ženám, jejichž pracovní aktivita probíhala přirozeně. Vyhřívací podložka byla aplikována několik hodin najednou a těm, kteří podstoupili sekci, bylo doporučeno ji aplikovat po dobu 5-10 minut až 5krát denně.
 5. Kruhové masážní pohyby budou mít také pozitivní vliv na kontraktilitu svalů dělohy a urychlí proces zotavení po císařském řezu.
 6. Ihned po operaci se porodní ženě doporučuje nosit poporodní zadržovací obvaz.

Dnes ženy stále více používají tento druh manipulace. To je způsobeno skutečností, že většina nastávajících matek dobrovolně zvolí tuto metodu porodu. Podle statistik navíc stále více a více případů s komplikacemi. Lékaři proto stále častěji doporučují použití císařského řezu. Nezáleží na tom, jak přesně se dlouho očekávané dítě narodí. Hlavní věc je, že byl zdravý a operace byla pro ženu úspěšná..

Výtok po císařském řezu je nutností. Poporodní výtok (tzv. Lochie) nezastavuje svou intenzitu během obnovy funkčních schopností dělohy.

Po zkušenosti s porodem je ženská děloha poškozena a aby se mohla vzpamatovat, je zapotřebí určitý čas. Během císařského období se doba rehabilitace několikrát prodlužuje. Po porodu začínají vynikat přísavky, jejichž složení zahrnuje následující látky:

 • Krevní plazma.
 • Hlen z kanálků děložního čípku.
 • Mrtvá tkáň sliznice intimních orgánů.

Po určité době se krvácení zastaví a objem lochie je minimalizován. Jejich složení mění hustotu. Výtok postupně mění svoji barvu, protože se rána po císařském řezu začíná hojit.

Barva se mění postupně:

 • Silně červená barva.
 • Zbarvená červená.
 • Krvavě šedá.
 • Hnědá s červeným odstínem.
 • Hnědý.
 • Světle hnědá.
 • Žlutá.
 • Žlutá s bílým odstínem.
 • Šedokrevný.
 • Průhledný.

Pokud výtok obsahuje hnis, sraženiny zelené barvy nebo po dlouhou dobu nemění barvu a zůstává jasně červený, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka.

Žlutý výtok po císařském řezu

V těchto lochiích je více hlenu, nicméně v některých případech lze pozorovat krvavé pruhy. Žlutý odstín je získán díky vysoké koncentraci leukocytů v lochii. Leukocyty jsou bílé krvinky, které chrání člověka před různými infekčními chorobami. V poporodním období je tělo žen velmi vyčerpané a slabší boje proti patogenním mikrobům, proto je nutné přijmout vhodná opatření k posílení imunity a aktivaci ochranných funkcí.

Poté je výboj minimalizován, mění se jejich intenzita barvy. Žlutá lochie se brzy stane šedavě krvavou a poté průhlednou. To naznačuje, že výtok po císařském řezu se zcela zastavil a pohlavní orgány plně obnovily svou funkčnost..

Ženy po porodu, které podstoupily chirurgické zákroky, se po porodu zotavují déle. Svalová vlákna jsou vážně poškozena, což brání rychlému zotavení dělohy. Nebuďte proto znepokojeni, pokud se po císařském řezu výtok vrátí k normálu déle..

Jak dlouho trvá výtok po císařském řezu

Uzávěrka je 56 dní. Před propuštěním ženy po porodu je vyšetřena lékařem na gynekologickém křesle. Během procedury je proveden nátěr a je poskytnuta individuální konzultace.

V některých případech se pár dní poté, co se krvavý výtok přestal obtěžovat, znovu obnoví. To je způsobeno skutečností, že žena může začít menstruovat, jehož trvání je o něco delší než obvykle. Může to také znamenat porušení kontraktilních procesů dělohy..

Pokud se porodnice cítí pozitivní a výtok se nezastaví, měli byste vyhledat radu odborníka. Je také nutné navštívit gynekologa po poporodní době, aby lékař mohl kontrolovat, jak probíhá proces obnovy a zda existují nějaké negativní změny.

V poslední době se císařský řez stal poměrně běžným postupem, který se v praxi velmi často používá. Mnoho dívek dokonce k tomuto kroku přistupuje vědomě, vedeno skutečností, že pro dítě existuje méně nebezpečí a nezáleží na tom, zda se dítě narodilo přirozeně nebo chirurgicky, nejdůležitější je, aby bylo bezpečné a zdravé. Ale během přípravného období si maminka samozřejmě položí několik otázek: „Jaký bude výtok po císařském řezu, menstruace a rehabilitace po operaci?“ Odpovědi na ně existují již dlouho, všechny najdete v tomto článku..

Jaký bude výtok po císařském řezu

Stejně jako po přirozeném porodu má žena po této operaci lochii po porodu. Během prvního týdne po operaci má výtok charakteristickou krvavou barvu a může být bohatý. U některých porodních žen mohou být dokonce jasně červené. V příštích dvou týdnech mají také krvavý charakter, ale jejich barva se změní na červenohnědou a objem se zmenší. Každý den počet lochií klesá a barva je světlejší a světlejší a přibližně po jednom měsíci se úplně zastaví. Vědět, jaký druh výtoku čeká ženu po porodu po operaci, je také důležité si uvědomit, že po maximálně šesti týdnech by měla přestat..

Žlutý slizovitý výtok

Některé matky, které po porodu nalezly v sobě slizniční lochie této barvy, panikaří, ale není se čeho bát. Toto je jedna z jejich variant a takové případy se vyskytují poměrně často. Neměli byste okamžitě konzultovat s lékařem, nejprve musíte věnovat pozornost vůni výtoku. Pokud žena cítí, že je shnilá nebo velmi ostrá, znamená to, že s největší pravděpodobností začal zánětlivý proces a že je naléhavě nutné navštívit odborníka. Je také třeba věnovat pozornost okamžiku, kdy v posledních dnech výtok získá žlutý odstín, a zde je také velmi důležité sledovat jejich vůni..

Nyní je jasné, jaký bude výtok po císařském řezu během 5-6 týdnů ode dne operace. Musíte být na to připraveni a předem se zásobit podložkami. Nepanikařte předem, musíte být jen pozorní.

Rehabilitace po císařském řezu

Stejně jako po přirozeném porodu, po operaci, tělo potřebuje nějaký čas na zotavení, a to je zcela normální. Vzhledem k tomu, že císařský řez je operace, stojí za to si uvědomit, že po něm bude následovat také určité období, které přinese nepříjemnosti. V prvním týdnu po ní bude žena muset jíst určitým způsobem, s výjimkou všech smažených, mastných, kořeněných jídel, stejně jako opustit ty, které mohou způsobit nadýmání.

Nejprve se v oblasti švu objeví bolestivé pocity, ale je to normální, protože během tohoto období se uzdravuje a napíná. Během pobytu v nemocnici o tom může maminka informovat zdravotnický personál a zdravotní sestry mu budou aplikovat léky proti bolesti. Po propuštění se také doporučuje nosit obvaz, aby se děloha stahovala rychleji a vše dobře rostlo..

Zpočátku při pohybu může dojít k nepohodlí a dokonce k bolesti, ale také to není patologie. Ještě předtím, než jim bude dovoleno vstát z postele, dostane žena radu: trochu se rozhýbejte a roztáhněte ruce a nohy. Když poskytují úplnou svobodu pohybu, nezanedbávejte to, protože přirozená aktivita pomůže rozvíjet všechny svaly, včetně těch na břiše, což je důležité po proceduře.

Těžká období po císařském řezu

Velmi často se lochie může náhle zastavit před časem a po několika dnech žena začne mít hojný výtok. Některé matky si mohou myslet, že se jejich menstruační cyklus zlepšuje, ale tento názor je mylný. Ve skutečnosti může poporodní výtok zmizet, ale po krátké době začne znovu. Hlavní podmínkou je, že by neměly trvat déle než 6 týdnů..

Nyní víte, jaký je výtok po císařském řezu, a budete se cítit mnohem sebejistěji a pohodlněji..

Premenstruační syndrom (PMS) je patologický stav spojený s cyklickými změnami v reprodukčním systému ženy. Známky tohoto jevu se vyskytují několik dní před menstruací a zmizí po jejich začátku..