Kdy počkat na menstruaci po císařském řezu?

Císařský řez je operace, která se provádí ve 25% případů z celkového počtu porodů, když není možné porodit sama. Po zákroku většinu žen zajímá, jak brzy se měsíční cyklus zotaví. A to je pravda, protože menstruace obnovená včas naznačuje normální průběh pooperačního období a nepřítomnost komplikací..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu?

Měsíc po zahájení operace císařským řezem po obnově ženského těla je každý případ individuální a neexistuje jednotná norma, kterou je třeba dodržovat. Aby se cyklus bez problémů obnovil, musí mladá matka sledovat její pohodu a v případě alarmujících příznaků se obrátit na pozorujícího lékaře..

První menstruace může být bohatá, nejedná se o patologii po operaci dělohy. Cyklus není zpočátku pravidelný a jeho normalizace trvá v průměru 6 měsíců. První zahájená menstruace prochází bez zrání vajíčka a trvá 5-7 dní. V průběhu času se hormonální rovnováha v těle ženy obnoví a začne aktivní fungování vaječníků. Období mezi obdobími by mělo být stejné jako před těhotenstvím a mělo by být 21–35 dnů.

Při kojení

Fungování ženského těla závisí na hormonální rovnováze a prolaktin je hlavní látkou v kojení. Hormon je zodpovědný za produkci mléka a množství jeho produkce je konstantní po celou dobu kojení.

Když se prolaktin uvolňuje v dostatečném množství, pohlavní hormony nezbytné pro fungování vaječníků jsou blokovány, vajíčka nedozrávají a neoplodňují se. Z tohoto důvodu se menstruační cyklus obnoví až na konci kojení..

Šance na rychlejší příchod menstruace se zvyšuje, když se shoduje několik faktorů:

Pozornost! Při kombinaci těchto stavů se zvyšuje pravděpodobnost nejen zahájení pravidelného měsíčního cyklu, ale také nástupu těhotenství. Pokud nechcete porodit další dítě, musí se mladá matka chránit kondomy nebo minipilou nebo nainstalovat spirálu.

S umělým krmením

Kdy obvykle začíná menstruace, pokud ze zvláštních důvodů musela žena odmítnout kojit dítě? V takových případech se menstruační cyklus obnoví mnohem dříve než u matek, které podporují laktaci. Pravidelná menstruace přichází po 1-3 měsících, ale ne od okamžiku císařského řezu, ale ode dne, kdy přestane sekrece lochie.

Je důležité věnovat pozornost nejen nástupu menstruace, ale také povaze výtoku. Mnoho žen po císařském řezu vykazuje známky komplikací - zánětlivého nebo adhezivního procesu, zatímco cyklus se obnovuje pomaleji.

Pokud je menstruace s umělým krmením skromná nebo bolestivá, může to znamenat neschopnost dělohy plně se smrštit kvůli pooperační jizvě. Mladá matka musí konzultovat vyšetření s odborníkem, aby nevyprovokovala vývoj stagnujícího procesu. Bohatá období pozorovaná při umělém krmení kojence, trvající déle než 7 dní v řadě, také vyžadují návštěvu lékaře, protože naznačují poškození dělohy.

Důvody absence menstruace

Operace břicha na děloze je vážným důvodem, aby se nová matka chránila před nadměrnou fyzickou námahou, stresem a přepracováním. Příbuzní ženy by měli převzít část odpovědnosti v domácnosti a péči o dítě, aby dali porodní ženě příležitost plně se zotavit. Pokud po císařském řezu uplynulo požadované období a současně nejsou žádné období, nemůžete odložit návštěvu gynekologa.

Provádění drobků a operace dělohy jsou pro tělo velmi stresující. Proces obnovení menstruačního cyklu se u každé ženy liší a závisí na věku, rozsahu existujícího poškození, kojení nebo umělém krmení dítěte. Důvody absence menstruace mohou být skryty v následujících faktorech:

Rada! Neměli byste čekat na nástup menstruace, pokud od doby operace a uvolnění lochie umělým krmením uplynuly více než tři měsíce. Komplexní vyšetření pomůže zjistit, jaký je důvod absence menstruace, ať už na problém má vliv hormonální nerovnováha, únava nebo komplikace po císařském řezu.

Co ovlivňuje zotavení cyklu?

Jak dlouho trvá pravidelný menstruační cyklus po císařském řezu, závisí na mnoha okolnostech. Pokud lochie již skončila a tělo se zotavilo, mají na obnovení menstruace přímý vliv následující faktory:

Pokud mladá matka dobře jí, odpočívá, není nervózní a je pravidelně sledována gynekologem, menstruační cyklus se obvykle obnoví sám, aniž by došlo ke vzniku zdravotních problémů a komplikací.

Na co by měla menstruace upozornit?

V pooperačním období by mladá matka měla pečlivě sledovat, zda menstruace začala včas a zda je děloha plně očištěna. Faktory ovlivňující jejich množství, pravidelnost výtoku již byly diskutovány, ale je důležité vědět, která menstruace by měla u ženy vyvolávat pochybnosti:

Normálně by měla být menstruace obnovena šest měsíců po operaci umělým krmením. Při kojení dítěte může období amenorey trvat až do samého konce laktace. Pokud po stanovené době nedojde k menstruaci nebo jsou nepravidelné, musíte navštívit lékaře.

Důležité! Vývoj endometriózy (zánět vnitřní vrstvy dělohy) nebo tvorba fibroidů (benigní novotvar v děloze) je indikován příliš krátkými nebo dlouhými obdobími. Normální menstruace by měla trvat v průměru 3–5 dní, odchylky také vyžadují lékařský zásah..

Pokud menstruace po císařském řezu prošla 1-2krát a poté náhle zmizela, příznaky mohou být způsobeny nástupem opakovaného těhotenství. Pokud cyklus není stanoven, šance na početí je považována za vysokou, takže mladá matka musí pečlivě sledovat nástup menstruace, v případě potřeby použít ochranu. Předčasný nástup menstruace, bolestivý, páchnoucí, hojný nebo řídký výtok je důvodem k návštěvě lékaře a k vyšetření.

Jsou vaše menstruace bolestivé po CS

Komentáře uživatelů

 • 1
 • 2

Mám obecně bezbolestnou ocel. I když před porodem ležel první den menstruace a nemohl vstát od bolesti

Mesiky začaly ve 13 letech, byly obecně mírné, bylo to až do věku 18 let, možná s počátkem dospělosti)), které byly bolestivé, první den byl vždy na pilulkách. Nyní, po policistovi, by mělo být 7 případů v řadě, obecně je let normální, dokud tablety nikdy nebyly potřeba, všechno je velmi snesitelné.

Naopak jsem se stal snazším

Při první menstruaci po KS byla přivolána sanitka. Bolest byla taková, jako kdybych byl podruhé císařským řezem bez anestézie? pak jednodušší, ale stále bolestivější než před těhotenstvím

Začal jsem pít antikoncepci a nyní jsem bezbolestný. Předtím mě vždy velmi, velmi rovně bolelo žaludek !

Ještě nepřišli, ale skutečnost, že je to měsíc nebo dva, a voila, mě také začala znepokojovat! Pravděpodobně brzy.

Všechno je lepší, než bylo. Neexistuje žádná taková bolest a všechno jde dobře)

Není bolestivé... postupně pokaždé trochu usrkává žaludek

Měl jsem plné EP, ale moje období se stala mnohem bolestivější a mnohem hojnější. V prvních dnech již zaplavuje

Po prvním císařském řezu přišli téměř bezbolestně, po druhém císařském řezu jsem si ani nevšiml, že začali, dokud jsem netěsnil. ? ale teď po něm nikdy nebyli.

Po 3. to je.

Stejná období jako před těhotenstvím)

Zdá se mi, že policista s tím nemá nic společného. I ep může všechno změnit. Právě jsem začal pociťovat ovulaci častěji v prvním roce, kdy jsem přišel. Teď asi šest měsíců nic takového neexistuje

První měsíce jsem je vůbec necítil, pak mě také začaly bolet dolní část zad a břicho, nohy se pohybovaly k sobě
Ale ketarolová tableta a dvě noshpa tablety pomohou do 30 minut
Měsíce byly velmi bolestivé

Sám toho moc není, ale teď, kurva, onemocnělo, jen jsem umřel na den, předtím jsem se vůbec necítil, ze tří rodů, poslední ex.

No, podle všeho, teď to mám a začínám také cítit něco ne moc příjemného? bolestivější než před porodem.

Já také. Jednou jsem dokonce viděl nos. Před porodem jsem se ani necítila. Ale tohle, i když ne vždy, byl rok. No, mmm, je to v pořádku

A poprvé by měl přijít M.?

Bolí mě celé břicho, zdá se, že to praskne? Ale došlo k selhání cyklu kvůli nervům, asi 3 týdny zpoždění, a pak to začalo normálně a na pár měsíců. Ne bolestivé, doufám, že to bude pokračovat.

Poté, co M začalo normálně, se mi nezdařil cyklus kvůli nervům a zdá se, že O není tak bolestivé

Pak může žaludek stále bolet, protože to bylo poprvé. Měl jsem úplně první bolestivé období. A po měsíčním porodu bolel žaludek menstruace. I když v běžném životě stěží cítím M.

Ne, není to stejně bolestivé. Dokonce bych řekl, že jednodušší než oni byli (předtím jsem kvůli bolesti nemohl 2 dny vstávat z postele), ale teď už žádná bolest není

Co dělat se silnou menstruací po chirurgickém porodu

Mnoho porodních žen odmítá rodit obvyklým přirozeným způsobem, upřednostňuje císařský řez. Někteří k takovému rozhodnutí přistupují při absenci jiné možnosti. Situace může vyžadovat taková opatření v případě, že existuje riziko života pro matku nebo dítě. V tomto případě se chirurgický zákrok provede okamžitě. Někdy je to však důsledek požadavků samotných pracujících žen. Podobný trend je každým rokem pozorován stále více..

Operativní doručování se používá poměrně často

Jak probíhá zotavení

Období zotavení je u každého jiné. Zpočátku je po operaci samozřejmě situace žen v porodu přibližně stejná. Během prvního dne jsou na zvláštních samostatných odděleních.

Bolest po takovém chirurgickém zákroku je normou. Někdy, dokonce i druhý den, je nemožné se otočit na bok, kašlat nebo kýchat bez bolesti. Další obnova probíhá individuálně. U některých je to spojeno s bohatým měsíčním výbojem..

Jaká je rychlost vybíjení

Císařský řez je chirurgický zákrok. Jako každá jiná akce zvenčí ovlivňuje tělo s určitými následky a dokonce i komplikacemi. Operace je pro tělo a jeho systémy stresující. Proto je hojnost první menstruace považována za normu. Jedná se o reakci, ke které dochází v důsledku hormonálních poruch, nervového nebo emočního šoku těla..

U všech žen dochází k obnovení cyklu individuálně.

Je důležité si uvědomit, že to není pravidlo. Z biologického hlediska je člověk čistě individuální bytostí. Adaptační proces po císařském řezu je proto u všech žen odlišný..

Obnovu měsíčního cyklu ovlivňuje mnoho faktorů. Patří sem samotný proces těhotenství a porodu, věk, emoční stav těla, výživa, životní prostředí, faktory prostředí a mnoho dalšího. Proto přichází individualita a jedinečnost tohoto období adaptace..

Pouze norma v tomto případě zůstává nezměněna. Bez ohledu na to, kdy doba plyne, je to následující: hojné vypouštění je považováno za zvláštní případ.

Pokud výtok trvá déle než týden nebo vyměňujete podložku každé dvě hodiny - je čas zaznít alarm a naléhavě zavolat lékaře.

Jaký je důvod porušení

První menstruace se zpravidla objevuje u ženy buď na konci období laktace, nebo 1,5-2 měsíce po císařském řezu. Důvod těžkých období může být následující:

 • Po těchto chirurgických zákrocích a období adaptace může dojít k narušení funkce srážení krve. To může sloužit jako objektivní důvod takového propuštění..
Hodně záleží na tom, jak těhotenství pokračovalo.
 • Obecný proces. Stojí za to věnovat pozornost také této problematice. Hojnost menstruace je často způsobena komplikacemi vyvolanými chirurgickým zákrokem..
 • Nedbalost lékařů. Někdy může takový lidský faktor způsobit problémy i po porodu. Kvůli neopatrnosti nebo roztržitosti lékařů může kousek placenty zůstat v děloze porodní ženy. V tomto případě je těžké období pokusem dělohy vytlačit cizí těleso..
 • Proces těhotenství ženy. Je důležité, aby v této fázi nedošlo k žádným odchylkám nebo problémům, protože to může v budoucnu sloužit také jako dostatečný důvod pro selhání měsíčního cyklu a jejich počtu.
 • Obecný stav. Důležitý faktor, který ovlivňuje výboj. Pokud trpíte některými chronickými onemocněními během těhotenství nebo při porodu, může to být dostatečný důvod pro hojnost menstruace. Proto byste se měli předem starat o své zdraví a individuální vlastnosti těla..
Chirurgie může způsobit zánět
 • Zánětlivé procesy. Nejčastěji je tento důvod pozorován přesně po císařském řezu. To zahrnuje také selhání švu.

Důležité! Pokud si všimnete, že krev z výtoku je červená a pocítíte ostrou bolest v podbřišku, okamžitě vyhledejte lékaře. Takové okamžiky mohou sloužit jako příznak divergence švů..

Jaké mohou být komplikace?

Při jakékoli operaci existují rizika a komplikace a císařský řez není výjimkou. Důsledky operace mohou být infekční infekce, zánět přívěsků, vnitřní vrstva dělohy, peri-děložní tkáň, problémy s hojením ran a výskyt adhezí. To zase může ovlivnit další porod a zdraví narozeného dítěte..

Jaká je souvislost mezi kojením a menstruací

Menstruace a kojení jsou dva obtížné procesy v životě každé ženy. Existuje mezi nimi určitá nepopiratelná souvislost. Zejména pokud matka krmí své dítě, pak se její měsíční cyklus zotavuje déle, než kdyby odmítla kojit. Období zotavení se pohybuje od 6 do 24 měsíců dítěte.

Toto video vám pomůže vyrovnat se s těžkým krvácením:

Během menstruace mohou také některé matky pociťovat kvantitativní změnu mléka: je méně. Děti na prsou se budou chovat neklidně a hlasitě. To je způsobeno skutečností, že během takového období adaptace mléko teče pomaleji. Na tom není nic špatného, ​​protože takové projevy obvykle zmizí po 2–3 dnech..

Jak ovlivnit menstruační tok

Stejně jako v jakékoli jiné oblasti, v této věci existuje prevence výskytu silné menstruace po porodu:

 • Konzultace s gynekologem a vyšetření jak během těhotenství, tak po porodu. Tento přístup pomůže vyhnout se komplikacím, které vzniknou v důsledku období těhotenství, nebo vám umožní včas si všimnout příčiny nemoci a včas ji napravit..
 • Během menstruace se snažte snížit fyzickou aktivitu a nepřehánějte se..
 • Stres je jedním z důvodů. Snažte se proto vyhnout se stresovým situacím a být pro vás v příjemném prostředí..
 • Léčte chronické stavy. Jejich potlačení bude mít příznivý účinek nejen na měsíční cyklus, ale na celé tělo jako celek..
V případě jakýchkoli odchylek byste měli okamžitě navštívit lékaře

Jaké je nebezpečí velké ztráty krve

Ztráta krve je vážnou příčinou, která může vyžadovat hospitalizaci. S takovým příznakem nelze váhat. Jedním z možných důsledků je anémie. Je třeba kontrolovat stav ženského těla po císařském řezu. Proto je nejlepší se včas poradit s lékařem a poradit se s gynekologem..

Tento přístup pomůže identifikovat nemoci nebo abnormality v rané fázi, což značně usnadní proces léčby a zotavení. Nezapomeňte, že hodně v této věci závisí na vašem životním stylu, výživě.

Jak a kdy jde menstruace po císařském řezu

Menstruace po císařském řezu přichází po určité době, v závislosti na laktaci: pokud žena začne krmit, cyklus se stabilizuje jeden měsíc po ukončení krmení, a pokud ne, pak již 2 měsíce po operaci. Na menstruaci má vliv mnoho faktorů, které určují komplikace pooperačního období..

Během prvního měsíce by se mladá matka neměla bát výtoku z dělohy, který se nazývá lochia, v budoucnu se sníží a poté přestane. Ztráta velkého množství krve během menstruace může naznačovat děložní krvácení, což je v tomto případě jedna z nejnebezpečnějších situací..

Poprvé po porodu může být menstruace nepravidelná, bohatá, bolestivá, ale 2-4 měsíce po ukončení laktace by se měl cyklus stabilizovat. Jinak musíte navštívit lékaře.

Rozdíly mezi menstruací po císařském řezu a po přirozeném porodu

Měsíčně po císařském řezu a po přirozeném porodu se liší povahou výtoku a stresovými faktory, které ovlivňují hormonální systém, což také ovlivňuje obnovu cyklu. Během operativního porodu prožívá tělo matky velký stres, hodně energie se vynakládá na zotavení, což má vliv na tvorbu menstruačního cyklu.

Během přirozeného porodu probíhá proces fyziologicky a harmonicky, což při normálních komplikacích způsobuje normální hormonální změny.

Právě přítomnost nepříjemných následků v obou případech může významně ovlivnit nástup menstruace a její povahu při porodu. V tomto ohledu hraje hlavní roli laktace a její režim..

A tady je více o tom, jak odstranit žaludek po císařském řezu.

První měsíc po porodu: lochia

Po operativním porodu do měsíce má žena lochii - materiál vyřazený z dělohy ve formě tkání placenty, epitelu a dalších pomocných struktur. Děloha je tedy „očištěna“.

Během operace dochází k intenzivním kontrakcím tohoto orgánu, který odstraňuje většinu prvků z dutiny, proto po císařském řezu dosáhne lochia maximální intenzity během prvních tří až čtyř dnů a poté získá slizký charakter s malou příměsí krve. Během tohoto období jsou hormony odpovědné za ovulaci na nízké úrovni, takže některé procesy po porodu jsou harmonicky dokončeny a jiné začínají - měsíční cyklus.

Pokud matka současně začne kojit dítě, nástup menstruace nenastane. Během měsíce lochie stále vyniká a pak končí. Po císařském řezu se doba trvání a intenzita lochie zvyšuje, tělo déle odstraňuje všechny stavební prvky kolem plodu a čistí děložní dutinu, protože během porodu byla disekována a téměř se neztratila.

Doba vypouštění se může zvýšit na jeden a půl měsíce, během nichž jsou také hormony na nízké úrovni..

Kdy začnou, po kolika dnech

Menstruace po císařském řezu začíná v průměru jeden a půl měsíce po operaci. Když je lochie dokončena, hormonální systém obnoví svou práci, stoupne hladina estrogenu, je možná ovulace. V průměru se to stane 5-7 dní po posledním porodu po porodu..

Jedná se o přirozený proces vyvinutý v průběhu evoluce. Když hladina prolaktinu stoupá, hladina estrogenu klesá, nedochází k ovulaci. To pokračuje, dokud si žena udržuje laktaci. Pokud je krmení na vyžádání, pak se období přirozeného zpoždění menstruace zvyšuje ze šesti měsíců na rok..

Pokud se matka krmí podle plánu, fyziologická neplodnost se sníží na 4 až 6 měsíců. A pokud matka přejde na umělé krmení, může menstruace začít v obvyklých 1-2 měsících.

Kojení však není stoprocentní ochranou proti ovulaci, proto by měla být během kojení používána bariérová antikoncepce, aby se snížilo riziko těhotenství. Hormonální antikoncepce v této situaci bude nežádoucí, protože naruší přirozené hormonální pozadí nezbytné pro obnovení reprodukčního systému a tvorbu laktace.

Kojení není 100% ochranou proti ovulaci

Co bude první, jak půjdou

První období po císařském řezu se budou lišit od období před porodem, obvykle trvají déle. První cyklus odráží dosud ne zcela obnovený reprodukční systém, také došlo k velkým změnám v děloze v důsledku zjizvení, takže první cyklus bude dlouhý a samotné menstruační období budou hojné.

Žena po operaci v prvním cyklu může ztratit až 200 ml krve. Pokud se ztráty zvyšují a vložky je třeba měnit doslova každou hodinu, měli byste se poradit s lékařem - možná to krvácí.

Odmítnutí epitelu po císařském řezu bude o něco hojnější, cévy a celá stěna se po traumatickém zákroku ještě úplně nezotavily. Může se také změnit doba trvání samotného cyklu. Prvních pár měsíců bude „chodit“, to znamená, že změní jeho trvání.

Poté, s úspěšným průběhem období zotavení, se vrátí do normálu, ale s největší pravděpodobností se bude lišit od předchozí možnosti před těhotenstvím. Změní se také pocity ženy v této době. Těhotenství má příznivý vliv na zdraví žen, takže bolest a další nepříjemné pocity se po chvíli sníží. První menstruace bude stále bolestivá kvůli traumatu dutiny. V budoucnu se povaha menstruace stabilizuje.

Menstruace po přirozeném porodu je méně hojná a rychleji se vrací do normálu. Také v prvním cyklu je menší riziko bolesti..

Kolik jdou poprvé, jak dlouho

První menstruace po císařském řezu je nejméně 5–7 dní, možná až 8–9. To je způsobeno rozsáhlým odmítáním epiteliálního krytu, nedávným traumatem krevních cév a svalových prvků. Jak dlouho dlouhá období přijdou, závisí na mnoha faktorech, primárně souvisejících se stavem dělohy a reprodukčních orgánů. Ale obvykle po jednom nebo dvou cyklech se menstruace vrátí k normálu..

Po přirozeném porodu je první menstruace v průměru 5 dní, rychle se zotaví. Pod vlivem prolaktinu v první takové menstruaci může dojít k špinění, protože hormon ovlivňuje dělohu. Po císařském řezu je intenzita ztráty z velké části důsledkem disharmonie hormonálního stavu a poranění děložní sliznice.

Faktory ovlivňující nástup menstruace

Na nástup menstruace má vliv mnoho faktorů jak během samotného těhotenství, tak po porodu, mezi ně patří:

 • během těhotenství;
 • přítomnost komplikací ve třetím trimestru;
 • infekční procesy v genitáliích;
 • ložiska infekce v těle;
 • množství ztráty krve během porodu;
 • přítomnost komplikací během operace;
 • zánětlivá a infekční onemocnění po císařském řezu;
 • doba trvání odmítnutí lochie;
 • přirozená hladina prolaktinu, jeho množství;
 • onemocnění hypofýzy;
 • nemoc štítné žlázy;
 • druh krmení (umělý nebo přírodní);
 • přítomnost adhezí v malé pánvi a v děloze;
 • emoční stav matky;
 • úroveň stresu po operaci.
Adheze v malé pánvi

Všechny tyto faktory negativně ovlivňují menstruační funkci. Všechny nemoci, komplikace i nepříznivé prostředí kolem rodící ženy přispívají k prodloužení období obnovy reprodukční funkce. Může také ovlivnit laktaci, což způsobí její snížení nebo dokonce zastavení. Pak menstruace přijde, ale s negativním vlivem jiných faktorů budou nepravidelné, bolestivé nebo změní svou intenzitu.

Menstruace je dokonce ovlivněna povahou stravy, která je spojena s regeneračním potenciálem těla: přísná dieta po operaci přispěje k delšímu období vzniku menstruace a nadměrná a bohatá výživa zhorší stav ženského těla.

Vlastnosti menstruace po císařském řezu s umělým krmením

Při umělém krmení přichází menstruace po císařském řezu rychleji: první cyklus se může objevit za 1-2 měsíce. Jakmile je lochie odmítnuta, začne ovulace a poté menstruace. To znamená, že do měsíce a půl po porodu může přijít první menstruace..

To je způsobeno nedostatkem ohromujícího účinku prolaktinu na menstruační funkci, protože hormon se neuvolňuje během umělého krmení. Ovlivňuje také tón dělohy a způsobuje její smršťování. To přispěje k odmítnutí epitelu a lochie, takže první menstruace po laktaci bude méně hojná než bez ní..

Menstruace po císařském řezu během kojení

S kojením začne menstruace po císařském řezu poklesem hladiny prolaktinu - v průměru 8 - 9 měsíců po porodu. Pokud se matka krmí na žádost dítěte, zvyšuje se tím jeho vylučování a amenorea přetrvává delší dobu. Pokud žena dodrží harmonogram, bude hladina prolaktinu mírně odlišná a menstruace může přijít dříve, po šesti měsících.

Se smíšeným krmením

Při smíšeném krmení si žena udržuje laktaci, ale její intenzita je mnohem nižší, ovulace může nastat neplánovaně dříve - po 4–5 měsících, proto je třeba používat antikoncepci. Také při takovém krmení existuje nižší pravděpodobnost, že k ovulaci nedojde ani za těchto několik měsíců: vejce může „uniknout“ z potlačující hladiny hormonu prolaktinu..

Těžká období: důvody, co dělat

Důvody pro těžké období zahrnují:

 • vývoj endometriózy;
 • pomalé hojení pooperačních ran;
 • pooperační hyperplazie endometria;
 • patologie koagulačního systému;
 • Anémie z nedostatku železa;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • infekce reprodukčního systému;
 • nevyvážená strava;
 • neúplný výtok prvků placenty;
 • proces zjizvení, který ztěžuje normální odmítnutí epitelu (velká jizva, keloidní jizva);
 • zánětlivá onemocnění jiných orgánů malé pánve;
 • novotvar.

Bohatá menstruace po císařském řezu je zpočátku považována za normální, často nemusíte nic dělat. Je-li ztráta krve za den vyšší než 120 mililitrů, budou se tato období považovat za silná.

Pokud zjistíte velkou ztrátu krve, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa. Pozoruhodným znamením takové situace pro ženu bude zvýšená potřeba výměny vložek: pokud jeden nestačí na pár hodin, pak je to alarmující příznak.

Na recepci provede gynekolog:

 • vyšetření ženských pohlavních orgánů v zrcadle;
 • odebrání nátěru z močové trubice a pochvy;
 • pošle na obecné a biochemické krevní testy, ultrazvuk pánevních orgánů;
 • nabídne stanovení rhesus a krevní skupiny;
 • napíše doporučení pro krevní test na závažné infekce.

Rovněž bude pečlivě shromážděna celá historie života, průběh těhotenství a porodu pro komplexní posouzení situace, takže lékař musí bez váhání podrobně odpovědět na všechny otázky. V případě potřeby gynekolog pošle ženu dalším odborníkům: terapeutovi, koloproktologovi, gastroenterologovi, hematologovi a dalším.

Pokud to trvá dlouho

Pokud kritické dny uběhnou po dlouhou dobu, existuje riziko krvácení z dělohy. Normální doba trvání cyklu po císařském řezu je nejméně 3 dny a ne více než 9-10. Pokud dojde ke ztrátě krve déle než týden v trvale velkém množství, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem.

Zdrojem krvácení mohou být cévy v děloze, endometriotické formace, cysty, poraněné pánevní orgány a další formace. Úplné vyšetření, včetně laboratorních a instrumentálních metod, pomůže zjistit příčinu. Časté krvácení způsobené nekompetentními stehy v děloze, zánětem nebo infekcí.

Bolestivý

Bolestivé pocity se často vyskytují u žen po císařském řezu a přetrvávají po několik prvních cyklů, tyto pocity při porodu mohou způsobit:

 • nedostatek spánku, narušený režim;
 • pooperační trauma, pomalé zotavení;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • ohyb dělohy;
 • zánět;
 • proces lepení;
 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • endometritida;
 • zánětlivá onemocnění urogenitálního systému, distální střeva.

Bolestivá období vyžadují čas a návštěvu gynekologa, aby se zjistila příčina. Někdy bolest během menstruace zmizí sama po několika měsících pod vlivem obnovy hormonálních hladin a hojení stehu, ale neměli byste se spoléhat pouze na tento scénář.

Co se považuje za zpoždění menstruace po císařském řezu

Zpoždění menstruace po císařském řezu se považuje za období delší než dva nebo tři měsíce za předpokladu, že žena nekojila. Po 5-6 týdnech končí poslední lochie, od této chvíle je třeba počítat cyklus: pokud menstruace nepřijde, lze to považovat za porušení cyklu.

Ale někdy po císařském řezu se časový interval mezi koncem čištění dělohy a nástupem menstruace zvyšuje a samotná menstruace přichází s větším intervalem než před těhotenstvím. Tato situace se nepovažuje za zpoždění. 2 měsíce po císařském cyklu by měl být obnoven.

Pokud žena kojila po císařském řezu, pak se zpoždění nazývá absence menstruace po dobu dvou měsíců po ukončení krmení. Normálně by měl menstruační tok po ovulaci začít po 3-4 týdnech. 3 měsíce po ukončení krmení se cyklus stabilizuje. Po laktaci se měsíční cykly zřídka zvyšují, protože tento proces je fyziologický a pomáhá normalizovat hormonální pozadí ženy, která porodila.

Pokud po císařském řezu nedojde k menstruaci déle než dva měsíce, je to důvod okamžitě kontaktovat gynekologa.

Příčiny špatné menstruace po císařském řezu, stojí za to znepokojovat

Štíhlá menstruace po císařském řezu může být:

 • endometritida;
 • adnexitida;
 • ohyb dělohy;
 • dyshormonální změny;
 • salpingo-ooforitida;
 • děložní myom;
 • endometrioidní cysty;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • maligní novotvary.

Štíhlá menstruace po císařském řezu se objevuje v prvních několika cyklech po ukončení kojení. V tuto chvíli je obsah prolaktinu v těle stále na vyšší úrovni, což způsobuje mírné odmítnutí epitelu povrchu dělohy, takový výtok se často nazývá rozmazání a neměli byste se tím bát.

Pokud však během následujících cyklů menstruace zůstává stejná, měli byste navštívit lékaře.

U všech nádorových procesů dochází ke kompresi a ischémii tkání dělohy a vaječníků, což způsobuje porušení procesů ovulace a následné deskvamace. Mírné odmítnutí epitelu může být způsobeno hypoplázií sliznice dělohy.

Syndrom hyperprolaktinémie může také způsobit řídký výtok. V hypofýze se tvoří hormonálně aktivní nádor, který produkuje hormon prolaktin. Může blokovat ovulaci a potlačit růst a odmítnutí epitelu, k čemuž dochází častěji, což během menstruace způsobuje skvrnité špinění..

Když celý menstruační cyklus začíná po císařském řezu

Celý menstruační cyklus po císařském řezu začíná 4 týdny po ukončení výtoku z lochie nebo 2 měsíce po operaci. Pokud žena kojí, menstruace se stabilizuje po 2 cyklech po ukončení laktace. Maximální rozmezí pro vznik menstruace je 2 měsíce. V případě vývoje patologií se termíny prodlužují.

Co dělat, když se nepravidelná období táhnou

Pokud se nepravidelná menstruace zpozdí, musíte projít testy a poradit se s gynekologem. Nejprve musíte analyzovat:

 • Životní styl: spánek a odpočinek, stres.
 • Strava, včetně těhotenství: plná nebo ne, ať už je nedostatek vitamínů nebo přísná strava.
 • Gynekologická anamnéza: operace, nemoci reprodukčního systému.
 • Těhotenský kurz, komplikace.
 • Průběh pooperačního období.

Podrobnosti o těchto situacích povedou lékaře ohledně možných problémů. Při jmenování gynekologa budete požádáni:

 • udělat hysteroskopii;
 • provést gynekologické vyšetření;
 • projít šmouhy z pochvy a močové trubice;
 • udělat pánevní ultrazvuk.
Ultrazvuk pánevních orgánů

Bude také užitečné darovat krev pro pohlavní hormony, obecné a biochemické testy. V rámci souběžných patologických stavů je nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy, stav střev a urogenitálního systému. K tomu lze předepsat rektální vyšetření, obecnou analýzu moči a stanovení rychlosti glomerulární filtrace.

Zánětlivé onemocnění a infekce pánve jsou častými příčinami nepravidelné menstruace u žen. K léčbě budou nabízeny hormony, protizánětlivé látky nebo antibiotika. Ženský reprodukční systém v tak citlivém období může být citlivý na jakékoli stresující vlivy, které budou mít vliv na menstruaci, proto se předepisují také sedativa a léky proti úzkosti..

Je nutné normalizovat spánek, odpočinek a výživu. A zahrňte do stravy vitamínové doplňky a antioxidanty (fázová vitaminová terapie A, E a C).

Důvody k návštěvě lékaře

Může se jednat o následující důvody, proč navštívit lékaře ohledně menstruace:

 • nepravidelná (více než 2 měsíce) menstruace;
 • doba krvácení je kratší než tři nebo více než sedm dní;
 • ztráta více než 120 ml krve denně nebo 500 za cyklus;
 • velmi bolestivá menstruace;
 • rozmazaný výtok nepříjemného zápachu a barvy během menstruace a mezi ní;
 • silná bolest při močení, stolici nebo pohlavním styku;
 • velké nebo malé přestávky mezi obdobími;
 • prudké výkyvy v době vybíjení;
 • horečka po dobu delší než 2 týdny bez zjevné příčiny;
 • prudký úbytek tělesné hmotnosti bez dietních omezení;
 • bolest v podbřišku mimo menstruaci.

Tyto příznaky vás mohou upozornit na chronickou progresivní patologii reprodukčního systému:

 • novotvary;
 • zánět;
 • infekce.

A tady je více o možnostech stehů po císařském řezu.

Menstruace po císařském řezu se obnoví po 3–6 měsících a při prodloužené laktaci - i později. Povaha výtoku závisí na tom, jaká byla menstruace před těhotenstvím, a také na tom, jak operace probíhala a poporodní období.

Na podporu těla by žena měla kojit, vést zdravý životní styl, vyhýbat se stresu a správně jíst. Kojení není úplnou ochranou proti menstruaci, proto je třeba v každém případě po císařském řezu používat bariérovou antikoncepci.

Užitečné video

Podívejte se na video o tom, kdy začíná menstruace po císařském řezu:

Hlavní způsoby, jak odstranit břicho po císařském řezu, pokud je velké. Jak dlouho trvá zotavení, je možné ležet na břiše. Jak se zbavit a zhubnout pomocí válečku, zábalů, vysávání. Populární operace břicha po císařském řezu.

Který výtok po císařském řezu bude normální a který bude mít patologickou barvu a vůni. Jak dlouho lochie vydrží, jaký je jejich charakter ve dnech po porodu. Musím si dělat starosti, jestli sraženiny, málo nebo hojné, jasně červené, černé, žluté, začaly a pak skončily.

Co je šev po císařském řezu - svislý, podélný příčný, jejich rysy, jak vypadají, který z nich je lepší. Kolik se šev zahojí po císařském řezu, jak s ním správně zacházet a jak ho rozmazat. Možné komplikace se švem: zanícené, hnisavé, svědění, tvrdé, rozptýlené. Jak dlouho se šev hojí, jak ho odstranit.

Jak se provádí spinální anestézie pro císařský řez, komplikace a následky po ní pro ženu a dítě. Jaká je nejlepší anestézie pro CS - epidurální, obecně. Kontraindikace spinální anestézie. Jak dlouho anestezie trvá, jak dlouho odezní. Co s ním žena cítí.

Co stojí za to vědět a na co se připravit, pokud je plánovaný císařský řez. Jak dlouho operace trvá, jaká je nutná příprava doma i v nemocnici. Průběh operace, její vlastnosti, jak dlouho trvá provedení plánovaného císařského řezu po umístění do nemocnice. Jak se liší od stavu nouze.

Silná bolest během menstruace po císařském řezu

Dnes není porod císařským řezem zdaleka neobvyklý a operace se často neprovádí podle indikací, ale na žádost nastávající matky. Osobně znám ženy, které mají sebevědomí: budou rodit pouze v anestezii, protože se bojí porodních bolestí. Budoucí matky si však nemyslí, že se nemohou vyhnout bolesti v poporodním období, protože císařský řez je chirurgický zákrok, v jehož důsledku je břišní dutina vyříznuta, dítě je odtud vyjmuto a pak je řez šit. Téměř každá žena po císařském řezu prožívá během přirozeného porodu mnohem větší nepohodlí a silnější bolesti než porodící žena.

Dnes není porod císařským řezem zdaleka neobvyklý a operace se často neprovádí podle indikací, ale na žádost nastávající matky. Osobně znám ženy, které mají sebevědomí: budou rodit pouze v anestezii, protože se bojí porodních bolestí. Budoucí matky si však nemyslí, že se nemohou vyhnout bolesti v poporodním období, protože císařský řez je chirurgický zákrok, v jehož důsledku je břišní dutina vyříznuta, dítě je odtud vytaženo a řez je sešit. Téměř každá žena po císařském řezu prožívá během přirozeného porodu mnohem větší nepohodlí a silnější bolesti než porodící žena. Poporodní období je mnohem obtížnější pro ty, kteří rodí „v anestezii“.

Existuje však řada důvodů, kdy žena se vší touhou nemůže porodit sama a musí jít pod nůž. Proto nebudeme strašit ani jednoho, ani druhého poporodní bolestí, ale pokusíme se zjistit, co přesně bolí po císařském řezu, proč a jak se s touto bolestí vyrovnat.

Je zřejmé, že bolest po císařském řezu bude doprovázet porodní ženu během prvních dnů, nebo i mnohem déle, protože podstoupila operaci a pooperační období není bezbolestné. Jaké mohou být příčiny bolesti po císařském řezu?

Důvod první: poporodní šev. Po operaci nebudete po určitou dobu cítit žaludek, protože anestézie pokračuje, ale brzy anestézie pomine a zašitá rána začne neustále bolet. Intenzita těchto bolestivých pocitů do značné míry závisí na vašem prahu bolesti a počtu provedených sekcí. Pokud jste byli testováni poprvé, rány vás budou bolet vážněji a po delší dobu. Bolest stehu obvykle mizí 3-4 dny po operaci, ale další 1-2 týdny budete občas cítit brnění v oblasti jizvy.

Důvod druhý: střeva. Nejnepříjemnějším problémem po císařském řezu je bolest ve střevech z nahromaděného plynu. V důsledku operace je narušena střevní peristaltika, to znamená, že jídlo se pohybuje pomaleji, což způsobuje určité nepohodlí v břiše. Bolest z hromadění plynu je velmi silná a zmizí až po uvolnění plynu. Další příčinou bolesti jsou pooperační adheze, ke kterým dochází po operaci (adheze se tvoří mezi střevními smyčkami a jinými vnitřními orgány a vyvolávají bolest).

Menstruace je fyziologický jev v těle. Jejich frekvence, bolestivost, objem a některé další parametry mohou hodně říci o zdraví ženy. Po porodu menstruace často mění svůj charakter, což mladou matku někdy vážně znepokojuje, zvláště pokud předtím neznala žádné problémy..

Situace v mnoha ohledech závisí na tom, jak těhotenství pokračovalo, jaké manipulace byly provedeny během narození dítěte. Kdy můžete očekávat bolestivé období po porodu, co dělat a kdy potřebujete urgentně běžet k lékaři?

Menstruační cyklus u ženy po porodu se obnoví v závislosti na mnoha faktorech. Vzhled první menstruace za měsíc nebo dva roky je považován za normální. Načasování nástupu závisí na následujících skutečnostech:

 • Zda žena kojí své dítě a jak často. Čím více přestávek mezi kojením, tím rychleji se cyklus zotaví. To je způsobeno produkcí prolaktinu, který inhibuje zrání vajíček a změny v endometriu. A jeho úroveň je přímo úměrná intenzitě kojení..
 • Jak pravidelné byly vaše menstruace dříve. Pokud již před počátkem docházelo k častým poruchám, je pravděpodobnost toho i nyní vysoká.

Můžete také pozorovat opačný obrázek, když se bolest objeví bez zjevného důvodu, sraženiny jsou často fixovány, objem ztráty krve se zvyšuje. To je však přípustné v prvním nebo dvou měsících od začátku obnovy cyklu. Pokud takové negativní změny v cyklu pokračují dále, může to být důkaz patologie. V takových případech je nutné kontaktovat odborníka na vyšetření a zjištění příčiny..

Doporučujeme přečíst si článek o tom, kdy menstruace nastane po porodu. Z toho se dozvíte o období zotavení, povaze menstruačního toku po porodu, potřebě navštívit lékaře.

Žena se neobává, že i před těhotenstvím přinesla menstruace znatelné nepohodlí a musela si vzít analgetika nebo udělat něco jiného. Pokud však dříve nebyly žádné významné bolesti, měli byste zjistit, co může takové stavy způsobit. Není zásadní rozdíl, když se menstruace obnovila po porodu.

Při pravidelném krmení může mít žena menstruaci, a to i měsíc nebo dva po porodu. Tento proces je velmi individuální. Obzvláště často se první kritické dny objeví po 6 - 8 měsících od okamžiku, kdy se drobky objeví. Je to způsobeno snížením intenzity laktace zavedením doplňkových potravin.

Při každé další aplikaci dítěte je bradavka podrážděná, což má za následek reflexní uvolnění oxytocinu a kontrakci dělohy. A během tohoto období může žena pociťovat bolesti v podbřišku. To je zvláště patrné během menstruace, protože prah bolesti citlivosti klesá a děloha, i bez ní, se neustále stahuje, aby si vyčistila dutinu.

Pokud mladá matka jasně najde podobný vzor, ​​nemusíte se obávat, protože to samo o sobě neskrývá žádnou patologii. Po ukončení kojení bolest během menstruace zmizí.

Téměř vždy, několik měsíců po nástupu menstruační funkce, pociťují bolesti v podbřišku ženy, které podstoupily císařský řez. To je způsobeno skutečností, že během menstruace se děloha stahuje, a to i v oblasti jizvy, která se dosud dostatečně nezhojila. Výsledkem je, že menstruace je bolestivá a bohatá, což by nemělo ženu děsit, ale v rozumných mezích.

Totéž se děje, pokud bylo během císařského řezu provedeno další odstranění myomatózních uzlin. Zvláště pokud jsou velké a musíte dodatečně otevřít děložní dutinu.

Méně intenzivní, ale stále existují bolesti po menších objemových zásazích. Například po škrábání, manuálním oddělení placenty atd. Pokud se však spolu s tím objeví i další příznaky, například nepříjemný zápach výtoku, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc..

Během porodu má žena často docela vážné slzy, podvrtnutí vazů a svalů. Po šití může tělo reagovat odlišně jak na materiál na šití, tak na celkový proces hojení. V důsledku toho se ve vagině mohou tvořit stenózy, drsné jizvy, které způsobují bolest, a to i během menstruace, stejně jako při pohlavním styku..

Někdy po porodu, včetně po provedení císařského řezu, s vícečetnými prasknutími děložního čípku může následně dojít ke stenóze cervikálního kanálu. Navenek a dokonce ani při ultrazvukovém vyšetření nebude patologie patrná.

Zúžený cervikální kanál během menstruace přispěje k hromadění menstruační krve, která bude tlačit na stěny a způsobovat bolest. Kromě toho se bolest bude zvyšovat, jak se výtok zintenzivňuje, někdy může být nesnesitelný. V tomto případě je nutný lékařský zásah..

Také se stenózou cervikálního kanálu je jedním z příznaků prodloužený tmavý nátěr po menstruaci. První menstruace po porodu není v takových případech vždy bolestivá, nejčastěji se patologie projeví po šesti měsících nebo roce.

Ovariální nádory nejsou diagnostikovány pokaždé během těhotenství. A někdy žena ví o jejich přítomnosti a odloží léčbu z určitých důvodů. Mohou také způsobit bolest v různé míře závažnosti. Ale v případě cysty si žena všimne, že podobné příznaky se objevují nejen během menstruace, ale také v jiných dnech cyklu. Vždy je nutné si dávat pozor na akutní a atypické bolesti, které mohou naznačovat prasknutí cysty.

Ovariální cysta po porodu

Endometrióza je nejčastější příčinou bolesti v gynekologické praxi. Nemoc je poměrně častá. A v některých případech může porod vyvolat progresi onemocnění nebo dokonce její nástup. Pravděpodobnost je obzvláště vysoká při provádění císařského řezu, po manuálním oddělení placenty a jiných patologických stavů, kdy jsou zapotřebí další zásahy.

Endometriotická bolest je téměř vždy spojena s menstruačním cyklem; objevuje se v předvečer kritických dnů a trvá stále. Často tomu předchází mazání různé závažnosti, a to jak před, tak po menstruaci. Bolest může být lokalizována v dolní části břicha, více vpravo nebo vlevo, může být v perineu atd. V druhém případě dívka často pociťuje nepohodlí při načítání této oblasti (při jízdě na kole, i když jen sedí).

Endometrióza prochází komplexní léčbou - chirurgickým odstraněním ložisek a následnou hormonální terapií.

Myom dělohy působí bolest, když uzlina není vyživována. K tomu nejčastěji dochází, když je velký. Během menstruace se navíc bolest zesílí, protože stahující se děloha vyvolává ještě větší stlačení tkání. Léčba je v tomto případě konzervativní, ale pokud je neúčinná, je nutná operace. Proto je ženě za přítomnosti velkých myomů často nabídnuto současné provedení císařského řezu a odstranění uzlin.

Pokud po vyšetření neexistují žádné objektivní důvody pro vznik bolesti, může se jednat o zvýšení prahu bolesti. Často k tomu dochází po obtížném porodu, který mladé matce přináší jakési psychologické trauma..

Podívejte se na video o menstruaci po porodu:

Pokud byla menstruace bolestivá ještě před porodem, zůstávají po nich často úplně stejné. Například pokud jsou takové stavy spojeny s obecným infantilismem a nedostatečnou odpovědí myometria na prostaglandiny.

Stejným způsobem mohou křečové žíly malé pánve nadále způsobovat bolestivost a nepohodlí v dolní části břicha.

Mnoho lidí věří, že poloha těla dělohy s ohybem zad způsobuje bolestivé a prodloužené období. Ve skutečnosti to není jediný důvod. Ostrý zadní ohyb lze kombinovat s endometrisis, myomem. V těchto případech bude bolest jasnější a silnější, než kdyby děloha byla v klasické poloze..

Po porodu nedochází vždy ke změně jeho sklonu v pánevní dutině. V 80% případů po 6 až 12 měsících děloha znovu získá své charakteristické místo.

Bohatá bolestivá období po porodu, zejména pokud mají nepříjemný zápach nebo v případě, že den předtím došlo k narušení výtoku, mohou naznačovat zánět jak v děloze, tak v malé pánvi.

Proto, s výskytem takových příznaků, stejně jako se zvýšením teploty, výskytem slabosti a dalšími příznaky intoxikace, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pravděpodobnost vyhnutí se komplikacím se tedy zvyšuje..

Po porodu si mnoho žen zvolí jako antikoncepci nitroděložní tělísko. Lze jej navíc nainstalovat i po dobu 5 - 7 dnů. Často to však může být příčina hojných bolestivých období po porodu. Faktem je, že děloha se snaží vytlačit nitroděložní tělísko jako cizí těleso, což vede k jeho intenzivnějším kontrakcím. Proto bolest a zvýšený objem menstruační krve.

Je třeba si uvědomit, že i po laktaci může nové těhotenství dojít během 2 až 3 měsíců. A krvavý výtok, který žena považuje za menstruaci, může být potrat, který začal, nebo hrozba. Toto by mělo být také vzato v úvahu.

Neměli bychom zapomínat na další nemoci nesouvisející s pohlavními orgány, které mohou být příčinou bolestivých období po porodu. Příznaky mohou být nejčastěji zaměňovány v následujících případech:

 • s exacerbací osteochondrózy, pánevní neuritidy a jiné neurologické patologie;
 • v případě exacerbace hemoroidů, jejichž epizody se nejčastěji vyskytují během kritických dnů, a anální trhliny, proktitida atd.;
 • na nemoci a poranění močového měchýře.

Nelze jednoznačně říci, kdy můžete být trpěliví a užít si další pilulku a v jakých situacích musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Koneckonců, i před těhotenstvím mohou být dívčí období docela bolestivá, natolik, že musíte podávat injekce a pít analgetika v baleních. Ale v následujících situacích musíte být na sebe opatrnější:

 • pokud nikdy předtím nebyly takové bolesti a neexistují žádné objektivní důvody pro jejich nástup;
 • v případě, že žena má nějaké útvary v malé pánvi (cysty, myomy atd.);
 • pokud se objeví závratě, slabost, nevolnost;
 • když se objeví zvláštní nepříjemný zápach s menstruačním tokem;
 • pokud bolest není zmírněna užíváním analgetik;
 • v případě, že se stav postupně zhoršuje;
 • bolest na pozadí silné menstruace;
 • pokud existuje podezření na nové těhotenství.

Pokud se během menstruace objeví bolest, je nejprve nutné podstoupit vyšetření a vyšetření gynekologem. Lékař pečlivě určí polohu dělohy a přívěsků, provede výtěry na zánět v pochvě a děložním čípku. V případě potřeby si domluvte další zkoušku. Nejčastěji se jedná o:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (je možné určit přesnou strukturu a umístění vnitřních pohlavních orgánů, přítomnost nebo nepřítomnost výpotku jako důkaz zánětu, detekce cyst, uzlin atd.);
 • laparoskopie v případě podezření na ohniska endometriózy, stejně jako v případech nepochopitelných pro diagnózu;
 • hysteroskopie pro podezření na patologii děložní dutiny (synechie, endometrióza);
 • CT a MRI - zřídka, zejména při identifikaci některých formací k objasnění jejich etiologie;
 • rozšířené vyšetření na genitální infekce (kultury, PCR, ELISA atd.).

V žádném případě by se menstruace neměla stát příčinou zdravotního postižení ženy, není třeba snášet bolest. Moderní lékařské schopnosti mohou významně snížit jakékoli nepohodlí během kritických dnů. Léčba bude nejúčinnější, pokud se zjistí příčina patologických bolestivých stavů. Pokyny k léčbě jsou následující:

 • Analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky, spazmolytika, která je třeba užívat již s menšími bolestmi, pokud mají tendenci se významně zvyšovat. Léky a dávka by měly být používány podle pokynů lékaře. I přes relativní bezpečnost by pravidelné používání mělo být pouze tehdy, je-li indikováno, zvláště pokud žena kojí. Z analgetik můžete použít analgin a jeho analogy, z antispasmodik - drotaverin, no-shpu, z NSAID - indomethacin (můžete v čípcích), ketony a další.
 • Antibakteriální terapie pro jakékoli zánětlivé procesy.
 • Hormonální terapie, která může pomoci snížit bolest při endometrióze a dalších stavech. Nejčastěji se jedná o konvenční orální antikoncepci.
 • Hysteroresektoskopie, během níž je možné odstranit synechie děložní dutiny a cervikálního kanálu, eliminovat stenózu.
 • Laparoskopie za účelem vyříznutí cyst, myomů. Je to také nejlepší způsob první fáze léčby endometriózy, během operace můžete odstranit adheze atd..
 • Klasické chirurgické zákroky jsou nutné u rakoviny, velkých cyst, myomů a v některých dalších případech.

Z obecných doporučení o chování ženy s bolestivými obdobími lze rozlišit následující:

 • v těchto dnech je třeba se vyvarovat fyzické aktivity;
 • někdy pomáhá teplá sprcha nebo předmět aplikovaný na spodní část břicha, ale tímto způsobem můžete vyvolat určité zvýšení výtoku;
 • různé relaxační techniky mohou dechová cvičení snížit práh bolesti citlivosti, pokud je to důvodem.

Doporučujeme přečíst si článek o páchnoucím výtoku po porodu. Z toho se dozvíte o povaze výtoku první den po porodu, první týden a poté, příčiny a příznaky patologie.

Bolest je v každém případě patologický stav, včetně menstruace ženy. V žádném případě byste neměli vydržet a zvyknout si. Velmi bolestivé období u ženy po porodu, zejména pokud to nebylo dříve pozorováno, je jednoznačným důkazem nějakého druhu onemocnění. Lze to pochopit pouze společně s odborníkem, který po stanovení diagnózy zvolí nejvhodnější léčbu..

Jedním z hlavních znaků zdraví ženy, která porodila, je obnovení menstruačního cyklu. Proces porodu výrazně ovlivňuje celkový stav a hladinu hormonů, takže ženské tělo po této události funguje trochu jinak. Vzhledem k tomu, že hormon prolaktin je produkován během kojení, přispívá k tomu, že se menstruace neobnoví ihned po narození dítěte. Mnoho žen se zajímá o otázku, jak bolestivá je menstruace po porodu, a také o tom, kdy k ní dojde.

Menstruace se nazývá měsíční krvácení z dělohy, způsobené destrukcí vnitřní vrstvy dělohy kvůli nedostatku oplodnění. Krvácení pokračuje, dokud není odmítnuto celé endometrium. Po dobu těhotenství se menstruace zastaví a jejich zotavení po porodu nastává u každé ženy jinak..

Dřívější nebo pozdější návrat menstruace je spojen s mnoha faktory. Nejprve je menstruace proces závislý na hormonech, který je ovlivněn laktací, nedostatkem kojení a narozením dítěte, stejně jako léky zavedené během tohoto období..

Všechny změny v těle matky, která se nedávno narodila, se vrátí do normálu za jeden nebo dva měsíce. Žena potřebuje čas na normalizaci hladin hormonů a na odstranění poporodního stresu.

V každém případě se menstruace vyskytuje v jiném období a v průměru s kojením začíná menstruace v období od 2 měsíců do 2 let po porodu..

Pokud je novorozenec zcela na mateřském mléce, existuje možnost, že se předpisy vrátí mnohem později nebo přijdou po ukončení laktace. Je pravda, že dnes mnoho faktorů ovlivňuje tělo kojící matky a dokonce i na pozadí laktace se menstruace může vrátit do měsíce po porodu..

Když je jídlo vašeho dítěte smíšené, menstruace se vám vrátí mnohem rychleji. Při úplném umělém krmení se vrátí do normálu do konce druhého měsíce po narození dítěte. Hladina prolaktinu se postupně snižuje, což vede k obnovení obvyklého menstruačního cyklu..

Mnoho žen, které porodily, pocítí bolestivé pocity po návratu menstruace. Výtok se stává bohatým a prodlouženým a někteří naopak po porodu pociťují bolest. Tyto nebo jiné změny jsou spojeny s individuálními charakteristikami ženského těla, které jsou ovlivňovány mnoha vnějšími a vnitřními faktory.

Matka novorozeného dítěte má velkou odpovědnost a často kvůli neustálému stavu stresu a špatnému spánku dochází k narušení zdraví ženy. Obtížný porod nebo nesprávná denní rutina, podvýživa také ovlivňují průběh menstruace, která může být intenzivnější a bolestivější.

Často dochází k ohybu dělohy, ve kterém je porušena jeho přirozená poloha. Takové dívky před porodem pociťují silnou bolest, protože v důsledku ohybu dochází k hromadění sekrecí, které vyvíjejí tlak na dělohu a odtok krve se zhoršuje. To vysvětluje skutečnost, že v poloze na zádech jsou ženy o něco snazší snášet bolestivé pocity, protože ohyb je narovnaný. V procesu porodu se ohyb dělohy snižuje kvůli jeho roztahování, proto nepříjemné pocity oslabují nebo úplně zmizí. Nejlepším doporučením pro tyto ženy by bylo lehnout si během intenzivních menstruačních křečí..

Fibroidy jsou uzliny ve svalové stěně dělohy. Často způsobuje silné bolesti a těžké menstruace. Když začíná menstruační cyklus, zvyšuje se benigní hmota a zvyšuje se tlak na tkáně, což způsobuje bolest. Intenzita bolestivých pocitů závisí na velikosti myomu, ale nepohodlí je často velmi silné. Pokud se žena během takového období obrátí na lékaře, zbaví se kromě bolesti také myomů.

Hojný a bolestivý výtok po obnovení menstruace může znamenat zánět spojený s různými patologiemi..

Tupá a dlouhodobá bolest břicha během menstruace může být někdy známkou zánětu přívěsků. Toto onemocnění je charakterizováno narušením menstruačního cyklu, které se zotavilo až po porodu..

Příznaky nemoci nejsou tak výrazné, že žena okamžitě běžela k lékaři, takže patologie pomalu postupuje a způsobuje obrovské poškození reprodukčního systému. Pokud je bolestivost během menstruace doprovázena zvýšením teploty, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc..

Bolest během menstruace se objevuje v důsledku nerovnováhy prostaglandinů a progesteronu. Kontrakce stěn dělohy se zvyšují v důsledku zvýšené koncentrace prostaglandinů, což vede k silným bolestivým pocitům.

Bolestivá menstruace po císařském řezu se může objevit iu těch, kteří je nikdy nezažili. Je to způsobeno chirurgickým zákrokem a změnami v děložní dutině nebo vaječnících. V takových případech je nutná návštěva lékaře. Zpravidla se zvyšuje množství menstruační krve, někdy teplota stoupá. Bolest je často spojena s následujícími problémy:

 • endometrióza;
 • výskyt adhezí;
 • endometritida;
 • kýla po operaci.

Faktor bolesti může být spojen s hojením stehu, když bolest obtěžuje ženu a po menstruaci.

Různé důvody ovlivňují vzhled menstruace po narození dítěte, zde hodně záleží na stavu reprodukčního systému. První menstruační tok je často nepravidelný, protože tělo nemusí mít čas na doplnění své síly. Trvání cyklu u žen při porodu se neustále mění, zvyšuje se objem menstruační krve a také se objevují bolesti břicha.

Úplně první menstruace je ve většině případů bohatá. To se považuje za normální, pokud netrvají déle než dva týdny. Výskyt závratí, nevolnosti nebo ztráty síly v tomto okamžiku naznačuje porušení reprodukčního systému ženy.

Pokud je cyklus nestabilní dva nebo tři měsíce, musíte navštívit gynekologa. Jakékoli jeho porušení má koneckonců vážné následky. U zdravé ženy se cyklus musí v krátké době nutně vrátit k normálu. Pokud tomu tak není, signalizuje bolest během menstruace problémy..

Ženy si často všimnou, že povaha výtoku se mění po narození dítěte. Menstruace je méně bolestivá a snižuje se její trvání. To se skutečně děje a je to způsobeno skutečností, že se mění hormonální pozadí porodní ženy a vyrovnává se také ohyb dělohy.

Skutečné příčiny PMS nejsou plně pochopeny, ale nepochybně existuje souvislost mezi menstruací a podrážděností žen, výkyvy nálady, bolestivostí a špatným zdravím. Alespoň jeden z příznaků PMS se objevuje téměř u každé ženy po porodu..

Pokud se bolesti nelze vyhnout, lze ji během menstruace zmírnit..

Denní intimní péče po porodu se mírně liší. Je zakázáno používat tampony během menstruace, protože to naruší volný tok sekrecí. Hladké polštářky mohou velmi dráždit sliznici, zvláště pokud jsou na nich stehy.

Je nutné zvolit vložky s plochým, hladkým povrchem, bez vůní a nezapomeňte je měnit každé čtyři hodiny.

Použití speciálních intimních gelů se nedoporučuje. Dětské mýdlo je vhodné pro každodenní praní. Mít sex by mělo být odloženo nejméně o 6 týdnů po narození dítěte, protože v této době existuje vysoké riziko vstupu infekce do dělohy.

Bolest během menstruace pomůže zmírnit lidové léky, včetně různých odvarů nebo infuzí léčivých bylin.

Smíchejte ve stejném poměru heřmánek, šalvěj, máta peprná a třezalka tečkovaná. Nalijte vroucí vodu a nechte ji vařit. Tento čaj blahodárně působí na zdraví žen a zmírňuje bolesti během menstruace. Lidové léky založené na těchto bylinách mají spazmolytické a protizánětlivé účinky..

Trvejte na tom, že čtyři lžičky surovin ve sklenici vroucí vody po dobu jedné hodiny. Infuzi užívejte třikrát denně před jídlem.

K lžičce heřmánku přidejte 0,5 lžičky nasekaného limetkového květu a trochu třezalky. Směs zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat. Pijte během dne jako čaj.

Obnova zdraví žen po porodu závisí na celkovém blahu ženy, její stravě a každodenním režimu. Normální menstruační cyklus je známkou dobře koordinované práce orgánů reprodukčního systému, proto byste měli věnovat pozornost povaze výtoku, jejich objemu a vašim pocitům současně.

Bolest se objevuje nejen během porodu, ale také po císařském řezu. Šev po císařském řezu bolí na kůži a na děloze a také se obává bolesti z kontrakcí dělohy. To vše způsobuje nepříjemné emoce a může to mít špatný vliv na poporodní zotavení těla..

Po operaci bude první věcí, které musí žena čelit, bolest. V prvních dnech je obzvláště silný..

Určitě vám budou předepsány léky proti bolesti. Nemůžeš to vydržet. To negativně ovlivňuje regeneraci těla po operaci a zpomaluje ji. Tón přední břišní stěny se snižuje, aby chránil bolavé místo.

Kýly se mohou v budoucnu tvořit. 3. den se ženy obvykle vzdají úlevy od bolesti. Dokud nejsou stehy odstraněny, znepokojuje vás bolest v oblasti pooperačního stehu na pokožce. To se stane 7-8. Den..

Asi měsíc bude v oblasti švu nepohodlí, svědění, pálení. Porušení citlivosti však přetrvává déle. Až 3-4 měsíce. Ale my jsme všichni jednotlivci a doba trvání bolesti se může lišit..

Svislý šev od pupku dolů k hrudi bolí o něco déle než vodorovný šev v oblasti bikin.

Šev na přední břišní stěně však není jedinou příčinou bolesti. Děloha bolí, jak se stahuje.

Žaludek může být narušen v důsledku hromadění plynů ve střevech. Zvláště pokud jste porušili doporučenou dietu.

Pokud se vytvoří adheze, povede to dlouhodobě k rozvoji chronické pánevní bolesti. Má přitažlivou povahu. Proto je po operaci nutné zapojit se do prevence adhezí..

Endometrióza je další příčinou chronické bolesti pánve po císařském řezu.

Pokud je poporodní období komplikováno hnisavými septickými onemocněními, pak to také způsobí bolest. Ale normálně by taková bolest neměla být. Při zánětu dělohy se objevuje intenzivní bolest v dolní části břicha. Zároveň se výtok stává špinavou barvou s nepříjemným zápachem, teplota stoupá a slabost se obává.

Během císařského řezu byly řezány tkáně, krevní cévy a nervy. Přední břišní stěna je poškozena: kůže, podkožní tkáň, svaly a děloha jsou také zraněni. Způsobuje to bolest.

V reakci na poranění tkáně uvolňuje tělo do krve hormony, které spazmují krevní cévy. Plusem je, že krvácení se zastaví, mínus je, že se zhoršuje krevní oběh a výživa poškozených tkání.

Metabolické produkty - kyseliny se hromadí v tkáních, které je dále poškozují a zvyšují bolest.

Pokud se komplikace spojí a proces hojení tkáně je narušen, může to bolet několik měsíců.

 • V některých případech se jizva po odstranění stehů rozcházejí. Jsou vyžadovány denní obvazy a někdy dokonce i sekundární stehy.
 • Pokud dojde k negativní reakci těla na šicí materiál, mohou se vytvořit ligatury píštěle. Nejprve se v oblasti švu vytvoří bolestivý uzlík horký na dotek a poté z něj vyteče hnis skrz vytvořený otvor. Tato situace také vyžaduje dohled lékaře..
 • Hematomy v podkožní tkáni a pod aponeurózou. Způsobují bolest. Mohou vést k hnisání švu a jeho divergenci. Pokud se v oblasti švu objeví zarudnutí, otok, bolest a hnis, navštivte svého lékaře.

Šev po letech bolí a táhne se. To se stane, když:

 • endometrióza kožní jizvy. Sliznice dělohy vstupuje do jizvy a roste tam. Způsobuje bolest, která se během menstruace zhoršuje..
 • jizva neuroma. Když v jizvě kůže začnou nepravidelně klíčit poškozená nervová zakončení. Nejúčinnější léčbou těchto stavů je reoperace a excize jizev.
 • kýla pooperační jizvy. Jizva je slabé místo v přední břišní stěně. Pokud má vady, mohou se v průběhu času tvořit kýly. Jejich léčba je pouze chirurgická. V rámci prevence doporučují lékaři v prvních 2 měsících upustit od zvedání závaží a intenzivní fyzické aktivity.

Po císařském řezu zůstává steh nejen na kůži, ale také na děloze. Je to on, kdo ukládá ženě mnoho života po porodu..

Hojení děložního stehu trvá 6-8 týdnů. Další 1-1,5 roku pro jeho finální formaci.

Klíčení pojivové tkáně jizvy svalovými vlákny. Je však stanoveno, že žena během tohoto období nebude trpět zánětlivými onemocněními dělohy a nebude mít potraty. Jinak to bude trvat déle.

Abyste se nepoškodili, nemůžete během prvních 2 měsíců po operaci:

 • mít sexuální život
 • zvedat závaží
 • chodit do posilovny a věnovat se intenzivní fyzické aktivitě
 • vzít koupelny

Mnoho lidí neví, že mírná fyzická aktivita, speciálně vybraný komplex gymnastických cvičení po císařském řezu, přispěje k nejrychlejšímu hojení stehů, sníží bolest, sníží dělohu a urychlí zotavení těla. Je zapotřebí odpočinku. Dostatečně se vyspat. Buďte častěji venku.

Je velmi důležité jíst správně s povinným zařazením masa do stravy. Protein je nezbytný pro hojení a opravy tkání.

Porod císařským řezem je v první řadě obyčejná operace břicha se všemi následnými následky, během nichž se provádí řez tkání a cév.

Ztráta krve je třikrát vyšší než při normálním porodu. Před operací s nastávající matkou musí projednat všechny komplikace, které mohou nastat. Žena, která porodí císařským řezem, podepíše souhlas s operací.

Pokud je v bezvědomí, pak je v tomto případě požádáno o povolení příbuzného. Je nutné plánovat další těhotenství po císařském řezu nejdříve o tři roky později, předpokládá se, že pouze během této doby jizva, která se vytvořila na děloze, dosáhne optimálního stavu, aby vydržel a porodil zdravé dítě bez ohrožení zdraví.

Proto je v prvních dvou měsících nutné zcela vyloučit pohlavní styk, aby nedošlo k přenosu infekcí, a proto je nutné používat antikoncepci.

Pomalu obnovte své tělo, kontrolujte všechny změny v menstruačním cyklu, podrobte se ultrazvukovým vyšetřením, které vyhodnotí stav švu. Velmi úplný obraz o tloušťce a stavu tkáně stehu poskytuje postup - hysteroskopie. Teprve po úplném uzdravení a obnovení těla můžete myslet na bratra nebo sestru pro dítě.

Proces hojení začíná okamžitě. Každý den se naše děloha začíná stahovat. Dokonce i během pobytu v nemocnici lékaři často předepisují léky na kontrakci dělohy. Normálně by se děloha měla stahovat na 1 cm denně..

Během hojení musí dojít k výtoku, jinak se jim říká lochie. V žádném případě by neměli být zaměňováni s menstruací. Zpočátku jsou červené, velmi často jsou v takových sekretech sraženiny, neměli byste se bát, proces hojení je normální.

Pokud vše půjde dobře, pak výboj zhoustne, ztmavne a zmenší se jeho množství. Na samém konci se stanou lehkými a úplně se zastaví. Když lochie zmizí, předpokládá se, že jizva na děloze se uzdravila a tělo vstoupilo do normálního rytmu.

Žena musí bezpodmínečně dodržovat povahu a proces čištění dělohy..

Zde je několik faktorů, které by vás měly upozornit:

 1. Pokud se výtok náhle zastavil, před 6. týdnem po porodu. Koneckonců, pokud se přísavky náhle zastavily, znamená to, že byla narušena kontraktilní schopnost dělohy, což naznačuje její nedostatečné čištění. Buď došlo k křeči děložního čípku, tj. děložní čípek se uzavřel a výtok nevychází. Akumulace lochie uvnitř může být příčinou nástupu zánětlivého procesu nebo poporodní endometritidy
 2. První den velmi slabý výboj. Je to také signál špatného čištění dělohy..
 3. Silná bolest v dolní části břicha. Samozřejmě bude v každém případě přítomna jen bolest, ale pokud jsou takové povahy, že je nemožné vstát nebo se pohybovat, musíte vyhlásit poplach.
 4. Pokud potřebujete vyměnit vložku každé 2 hodiny, sbírejte ji ve velkých množstvích, s krevními sraženinami. V tomto případě může hrozit nitroděložní krvácení. Samozřejmě nezapomínáme na individualitu každého organismu, ale váš lékař by měl vědět o množství výtoku.
 5. Nepříjemný, štiplavý zápach. Vždy věnujeme pozornost vůni kurva. Je to velmi důležité. Přítomnost zápachu naznačuje pronikání bakterií do těla, kde se na nechráněném povrchu rány velmi rychle vyvíjí zánětlivý proces, který někdy nelze zastavit pouze výběrem antibiotik a používá se také chirurgický zákrok - škrábání děložní dutiny.
 6. Lochy barva. Nemělo by to být syté šarlatové nebo světlé barvy. Pokud je krev při uvolnění jasně červená, považuje se to za poruchu srážení a otevření vnitřního krvácení. Je nutná okamžitá hospitalizace. Pokud je přítomný alespoň jeden z těchto příznaků, je to důvod pro kontaktování gynekologa. První dny po porodu se určitě pokuste vyprázdnit střeva a močový měchýř. Obsah v nich tlačí na dělohu a vede ke stagnaci sekrecí, vytváří se příznivé prostředí pro růst bakterií, které vedou k zánětlivému procesu..

Normální lochie je známkou toho, že je vše v pořádku..

Když lochie zmizí, předpokládá se, že jizva na děloze se uzdravila a tělo vstoupilo do normálního rytmu. Nyní můžete počkat na skutečnou menstruaci.

Načasování nástupu menstruačního cyklu je zvlášť pro každého. Čas jejich výskytu závisí na:

 1. Věk rodící ženy. Mladší lidé se hojí rychleji a začínají menstruaci dříve..
 2. Celkový fyzický stav těla. Anémie je častá po císařském řezu kvůli ztrátě krve během porodu.
 3. Pokud během těhotenství došlo k různým patologiím.
 4. Váš psycho-emocionální stav také hraje důležitou roli při obnově menstruačního cyklu..

Pokud z nějakého důvodu náhle nemáte laktaci a nekojíte, pak v tomto případě nastane menstruační cyklus po císařském řezu do 8 týdnů po porodu. Obecně se to považuje za normu, když se první menstruace po císařském řezu objeví za 2-3 měsíce. Lékaři doporučují navštívit lékaře po 2 měsících od operace.

Kojení se doporučuje všem ženám, které porodily obvyklým způsobem a porodily děti císařským řezem. Pokud vaše dítě aktivně konzumuje mateřské mléko, pak čas nástupu první menstruace během kojení přijde o něco později.

To je způsobeno skutečností, že během laktace v ženském těle se hormon prolaktin stává velmi aktivním. Prolaktin inhibuje aktivitu dalších hormonů nacházejících se ve vaječnících. Zdá se, že jsou v ospalém stavu, vajíčka nedozrávají a nejsou žádná období.

Gynekologové velmi často pozorovali, že při aktivním kojení se menstruace nemusí objevit po dobu jednoho roku. A pokud vše pokračuje jako obvykle, jakmile začneme krmit naše rostoucí dítě něčím novým a zavádět další doplňková jídla, začne menstruační cyklus.

Na základě výše uvedeného můžeme při odpovědi na vzrušující otázku, když během kojení dojde k císařskému řezu po císařském řezu, říci, že v průměru menstruační cyklus začíná 4-5 měsíců po operaci.

Nebojte se, pokud je první menstruace dostatečně bohatá. To je považováno za normu. Pečlivě sledujeme náš stav, žádný fyzický nebo emoční stres. Nechte celý svět počkat se svými problémy.

Nyní se musíte starat pouze o sebe a své dítě. Pokud se váš stav zhorší, musíte navštívit gynekologa. Menstruační cyklus se upravuje v prvních 3-4 měsících po porodu. V extrémních případech by se cyklus měl po šesti měsících stát plně formovaným a pravidelným. Pokud se tak nestane, vyhledejte pomoc od odborníků.

Štíhlá období jsou také důvodem k obavám a mohou být způsobena jizvou na děloze, která brání úplné kontrakci. A mohou se dobře vytvořit stagnující procesy. A silnou menstruaci lze srovnat s dalším neštěstím - děložním krvácením, které slouží také jako důvod pro povinné hledání pomoci u zdravotnického zařízení.

Během vybíjení je nežádoucí používat nové aromatické vložky a ještě více tamponů. Lékaři často doporučují používat sterilní gázu. Podle barvy a dokonce i vůně výtoku můžete určit, že se něco pokazilo a je nutná okamžitá lékařská péče.

První menstruace obvykle zmizí bez zralého vajíčka, protože tělo se ještě dostatečně nezotavilo. Menstruace bude poměrně intenzivní, doba trvání může být 7 dní. V budoucnu se rovnováha spolu s vaším tělem postupně obnoví, vaječníky začnou pracovat a doba menstruace bude stejná jako před porodem.

Obvykle, vždy po porodu, i když byly provedeny pomocí císařského řezu, se cyklus vyrovná, bolestivá období zmizí, nervové projevy premenstruačního syndromu zmizí. Časové rozpětí od jednoho období k druhému se může změnit, ale časový rámec by měl zůstat stejný - 21 až 35 dnů. Nezáleží na tom, zda jste byli operováni nebo neměli menstruační cyklus, zdravá žena by se měla plně zotavit, stejně jako před porodem.

Odborníci se domnívají, že období zotavení pro menstruační cyklus je čtyři až šest měsíců po první menstruaci. Je to menstruace, ne poporodní výtok. Pokud tomu tak není, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře a prodiskutovat s ním vaše obavy..

Musíte také věnovat pozornost hojnosti menstruace, pokud je to pro první tři cykly považováno za normu, později příliš bohatou menstruaci po porodu nebo se vyskytuje příliš často, pak je to také důvod pro návštěvu kliniky.

Obnova menstruačního cyklu po císařském řezu vždy trvá déle, kvůli jizvě na děloze, ale v průběhu času se cyklus stává konstantní a stabilní. Nemyslete si, že pokud jsou na těle dělohy jizvy, bude menstruace bolestivá. Při normálním hojení menstruace přechází jako obvykle, aniž by to ženu znepokojovalo.

Základní doporučení při absenci obnovy menstruačního cyklu po císařském řezu.

Nikdy byste neměli zapomenout na ty kolosální zátěže těla během těhotenství. Pak operace, kojení. Všechny tyto faktory způsobují nedostatek živin pro normální fungování vaječníků. Proto je hlavní radou normální vyvážená strava..

S narozením dítěte se přidávají další potíže s jeho vývojem, tedy zátěž nervového systému. Kdykoli je to možné, musíte věnovat pozornost správnému odpočinku a vyhnout se zvýšené únavě..

S oslabeným tělem se často naše stará chronická onemocnění vstřebávají, zvláště pokud patologie souvisely s endokrinním systémem. Jejich exacerbace může být také spojena se zpožděním nástupu menstruačního cyklu..

Pokud po provedení císařského řezu během kojení menstruace nenastane do jednoho roku, musíte kontaktovat předporodní kliniku.

Nejčastější komplikací po císařském řezu je endomyometritida nebo zánět dělohy. I když jsou v porodnici porodním ženám nutně předepsána léčba antibiotiky, protože během operace došlo k přímému kontaktu vnitřních orgánů se vzduchem, kde je jednoduše nemožné dosáhnout úplné sterility. Užívání antibiotik po operaci je povinná profylaxe zánětlivých procesů..

V budoucnu si žena musí být jistá, že bude pečlivě sledovat stav svého ženského zdraví. Žádné podchlazení, které je vždy plné zánětlivých procesů. Musíte také sledovat intimní hygienu..

Není nutné hromadit hodně moči v močovém měchýři, začíná vyvíjet tlak na dělohu. Během menstruace není třeba se sprchovat nebo používat tampony. Sexuální život je vhodné zahájit nejdříve dva měsíce po porodu..

Koneckonců, nezapomeňte na skutečnost, že uvnitř je krvácející rána, na které se drží škodlivé bakterie. Jakákoli zánětlivá onemocnění jsou po operaci velmi, velmi nebezpečná..

Pokud náhle během menstruace ucítíte nepříjemný zápach, nezapomeňte se obrátit na svého lékaře. To je považováno za první známku endometritidy. To je důvod, proč gynekologové doporučují nepoužívat vonné vložky. A samozřejmě, pokud máte bolesti břicha a horečku, musíte zaznít poplach.

K normální tvorbě menstruačního cyklu po císařském řezu musí žena vynaložit určité úsilí. Nedbalý přístup ke svému zdraví je plný dokonce smrtelných následků.

Nejprve tedy potřebujeme dodržování určitého režimu. Toto doporučení navíc nepoškodí matku ani její dítě. Každý má prospěch.

Zadruhé, pokud je to možné, musíte se pokusit dostatečně spát, pokud to v noci nefunguje, pak si během dne odpočiňte. Neodmítejte žádnou pomoc od své rodiny a přátel.

Za třetí, jedná se o procházky na čerstvém vzduchu, udělejte si čas, klidně se projděte s dítětem v parku. Běh po supermarketu s vozíkem a kočárkem se nepočítá jako procházka.

Po porodu byste neměli okamžitě držet dietu, i když je dítě krmeno z lahve. A opravdu chceme světu co nejrychleji ukázat naše bezvadné formy, obléknout si naše oblíbené těsné džíny nebo něco jiného atraktivního, na co jsme během těhotenství dokonce trochu zapomněli. Musíme jíst výživně a kvalitně a pokud možno s vitamíny.

Pravděpodobně by tento bod měl být na prvním místě. Protože, jak všichni víme, všechny nemoci pocházejí z nervů.

Po porodu po operaci je doba rehabilitace a zotavení pro ženu samozřejmě delší a bolestivější než po obvyklých, ale při náležité pozornosti a péči nepříjemné následky zotavení po císařském řezu také časem zmizí..

A na konci článku bych chtěl popřát všem ženám, aby se milovaly, upravovaly a pečovaly, staraly se o své tělo a zdraví. Protože často velmi často na sebe zapomínáme a snažíme se potěšit všechny kolem. Starat se o sebe, být zdraví, krásní a milovaní je náš hlavní životní úkol. Pokud jsme zdraví, naše dítě bude šťastné.

Gratulujeme - stali jste se matkou! I když nejde o první porod, událost je v životě ženy důležitá. Narození druhého, třetího, čtvrtého dítěte se očekává s minimem a někdy s velkou obavou. Například když matka dvou divošských chlapců čeká, až se v rodině objeví kouzelná malá princezna. Ale pak se stal zázrak, začal nový život. Nechci to ničím zatemňovat. Ale často, jak po přirozeném porodu, tak po operaci, se žena obává bolesti břicha.

Císařský řez je operace, i když není komplikovaná, ale stále chirurgickým zákrokem v lidském těle. Proto je bolest v rehabilitačním období poté, co je přirozená.

„Tým“ lékařů pro císařský řez zahrnuje dva chirurgy, anesteziologa, asistenta anesteziologa, sestru na operačním sále, sestru a někdy i lékaře dítěte

Po přirozeném porodu nepropadejte panice. Když dítě prochází porodními cestami, svaly ženy po dlouhou dobu pociťují silné napětí. Vede k objevení se bolesti, která zmizí bez léčby během 2-3 dnů. Zároveň byste neměli zcela ignorovat výslednou malátnost. Pokud se u Vás vyskytne nepohodlí, navštivte lékaře. Pouze on určí, zda je bolest ve vašem případě fyziologická nebo patologická.

S největší pravděpodobností v důsledku kontrakce dělohy a návratu k původní velikosti. Všechny svaly dělohy jsou v stálém tónu a stahují se díky hormonu oxytocinu produkovanému tělem ženy. Proces kontrakce je bolestivý. V průměru se děloha vrátí do stavu „před těhotenstvím“ do dvou týdnů. Pokud byl porod proveden císařským řezem, může bolest ženu trápit asi měsíc. Během operace se tkáně dělohy skutečně odříznou a znovu sešijí. Zůstává jizva, která způsobuje bolestivou bolest. Kromě toho kontrakce svalů dělohy přitahuje nezhojený čerstvý steh a přináší další nepohodlí.

Posloupnost akcí pro císařský řez

Další příčinou bolesti může být škrábání dělohy prováděné v porodnici. Je to povinné pro všechny porodící ženy. Před propuštěním z nemocnice podstoupí všechny mladé matky v přísném pořadí ultrazvukové vyšetření zaměřené na identifikaci kousků epitelu zbývajících v děloze, velkých krevních sraženin. Když jsou detekovány, ženě jsou předepsány léky, které mohou zvýšit kontrakce dělohy a přispět k úniku cizích těles.

Všechny důvody pro výskyt bolesti břicha lze rozdělit na fyziologické a patologické.

 1. Produkce hormonu oxytocinu v těle ženy, díky níž se děloha aktivněji stahuje, což způsobuje bolestivé pocity. Produkce se zvyšuje při aplikaci novorozence na prsa.
 2. Bolest se objevuje během močení a je charakterizována pocitem pálení - proces močení se obnoví po porodu. Nepohodlí zmizí po 3-4 dnech.
 3. Divergence kyčelního kloubu. To je možné při dodání. Rekonstrukce kyčelního kloubu je individuální proces, který trvá až 5 měsíců.
 4. Jizvy a stehy bolí po císařském řezu nebo epiziotomii - chirurgický řez perinem a vaginální stěnou během obtížného porodu, který usnadní průchod dítěte.
 5. Přeplněný močový měchýř vyvíjí tlak na dělohu, což je bolestivé. Porodním ženám se proto doporučuje, aby šly na toaletu bez čekání na nutkání. Nějakou dobu po porodu nemusí mít žena vůbec chuť jít na toaletu. To je způsobeno snížením tónu močového měchýře a zmizením tlaku na dělohu.
 1. Pokud je placenta částečně ponechána, může v děloze začít zánětlivý proces. Kousky placenty ulpívající na stěnách dělohy začínají hnít, což představuje hrozbu pro zdraví ženy. V takovém případě budete potřebovat hospitalizaci pod dohledem lékaře..
 2. Endometritida. Diagnostikuje se častěji po císařském řezu. Během operace se infekce může dostat do děložní dutiny. Je doprovázeno zvýšením teploty, hojným výtokem s krevními sraženinami. Pokud se tyto příznaky objeví, je návštěva lékaře povinná. Žena může jít na kliniku, kde byla během těhotenství pozorována. A ještě lépe - v nemocnici, kde porodila.
 3. Poporodní zánět děložních přívěsků - salpingo-ooforitida. Oslabená imunita a období po porodu jsou predisponující faktory. Zpočátku je bolest malá, ale postupně se zvyšuje, zvyšuje. V takovém případě byste měli okamžitě navštívit lékaře..
 4. Porodní trauma, posunutí obratlů. V tomto případě se bolest dolní části zad přidává k bolesti v dolní části břicha. Obvykle k tomu dochází, když je zátěž na páteři, například při fyzických cvičeních. Je nutná návštěva lékaře, který diagnostikuje a předepíše postup.
 5. Nesprávné fungování gastrointestinálního traktu. Nevyvážená výživa během kojení, stres, nedostatek spánku vedou ke zvýšené produkci plynů, k fermentačním procesům. Což zase vede k nepohodlí v břiše. Pokud po vyloučení těžkých potravin, které způsobují zažívací potíže a nadýmání ze stravy, nedojde k úlevě do dvou týdnů, měli byste se poradit se svým lékařem.

Důležité! Pokud se objeví následující příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc:

 1. Trvání bolesti je více než 1,5–2 týdny;
 2. Zvýšená intenzita bolesti;
 3. Zvýšená tělesná teplota;
 4. Cítíte se dobře, slabost.

Poporodní období je období, během kterého se obnovují orgány a systémy, které prošly během těhotenství změnami. Tento proces se nazývá involuce. Obvykle se vyskytuje za 6 až 8 týdnů. A první dny po porodu je involuce doprovázena bolestí. Porodní kanál bude bolet několik dní (břicho a perineum, kam dítě prošlo). Pokud během porodu byla žena „roztrhaná“ nebo byla provedena epiziotomie, pak se šití zahojí 7-10 dní. V průměru může žena během prvního měsíce po porodu pociťovat mírné bolesti břicha a bolesti. To je považováno za normu. Pokud však uplynulo více než 30 dní nebo vás bolí žaludek tak silně, že na sebe nemůžete zapomenout, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od lékaře..

Během těhotenství se děloha zvětšuje 25krát. A po porodu se musí zmenšit a vrátit do předchozího stavu. K návratu do předchozího stavu dochází pomocí kontrakcí způsobených hormonem oxytocinem, jako je to při porodu. Žena cítí kontrakci dělohy ve formě bolesti v dolní části břicha. To přímo souvisí s kojením. Když dítě nasává prsa, aktivněji se produkuje hormon oxytocin, děloha se začíná silněji stahovat. Pokud nemáte mléko nebo kojíte z jakéhokoli jiného důvodu, neměli byste se bát, že se děloha nemůže zmenšit. Oxytocin se produkuje nejen při kojení dítěte, ale také když dítě vezmete do náruče, promluvte si s ním.

I pouhý rozhovor se svým dítětem zvyšuje produkci hormonu oxytocinu.

Proces návratu dělohy do předchozího stavu obecně trvá až jeden a půl měsíce. Nejnepříjemnější pocity pro porodící ženu jsou první tři až čtyři dny po porodu. Čím častěji si žena přiloží dítě k prsu, tím rychleji se nepohodlí zbaví. Ke zmírnění stavu pomůže:

 • vaše chápání procesu a pozitivní přístup;
 • dýchání jako při porodu;
 • teplo a tlak na břicho;
 • břišní masáž;
 • časté vyprazdňování močového měchýře;
 • užívání léků proti bolesti;
 • homeopatické léky.

Poporodní komplikace, jako je pupeční kýla, se často vyskytují, pokud existuje genetická predispozice. Hlavní důvody výskytu jsou:

 • opakované těhotenství;
 • nadváha;
 • chirurgické zákroky na břišních orgánech.

Pupeční kýla nenastane náhle. Existují tři fáze vývoje. V první fázi herniální vak pravidelně vyčnívá v oblasti pupku. Například při fyzické námaze. Ve druhé fázi je vyboulení pravidelné. Když je však žena ve stoje, kýla se sama upraví. A také žena může nezávisle korigovat herniální vak prstem ve stoje, aniž by pociťovala bolest nebo nepohodlí. Ve třetí fázi dochází k nevratným procesům, kolem pupečního prstence se objevují adheze. Žena zažívá nepohodlí v oblasti pupku. A pokud je v prvních dvou fázích kýla přemístitelná a přístupná léčbě (například antispazmodiky), pak ve třetí fázi již není opravitelná. To znamená, že jeho léčba je možná pouze chirurgicky..

Rozdíly mezi třemi fázemi pupeční kýly

Ve třetí fázi existuje možnost sevření kýly. Vyskytuje se při fyzické námaze, je charakterizována akutní bolestí v pupku. Pokud máte podezření na sevřenou kýlu, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Po porodu je ženské tělo oslabené. Přesvědčte se sami, nosení dítěte po dobu devíti měsíců, stres a bezesné noci během těhotenství a po porodu. To vede ke snížení imunity. A proto i u ženy, která není náchylná k alergiím, vede kapátko ke stimulaci porodu nebo antibiotika k rozvoji alergické reakce ve formě kopřivky. Dalším důvodem vzniku vyrážky je změna hormonálních hladin. Zvýšení hladiny hormonu progesteronu během těhotenství vyvolává alergie.

Mezi příznaky kopřivky patří:

 • silné svědění a pálení na místech, kde se vyrážka zastaví;
 • zvýšená podrážděnost, poruchy spánku a nadměrná excitabilita nervového systému;
 • vyrážky na povrchu kůže ve formě samostatných puchýřů a splývajících skvrn.

V počáteční fázi vývoje onemocnění je vyrážka lokalizována na břiše. Kůže v této oblasti byla již během těhotenství oslabena silným protahováním. V budoucnu se kopřivka objeví na jiných částech těla, včetně obličeje.

Tělu moc neškodí. Nebezpečí spočívá v přechodu do chronické formy. Pokud se tedy objeví příznaky, je nutné se poradit s odborníkem a podstoupit léčbu pod jeho dohledem. Antihistaminika jsou obvykle předepsána lékařem, aby se zbavila kopřivky. Léčba bude účinná při identifikaci a eliminaci příčiny onemocnění. Pokud je dítě kojeno, musí žena informovat lékaře. Během laktace je zakázáno používat antihistaminika, ale doporučuje se následující.

Za prvé, dodržování hypoalergenní stravy. Vyloučení potravin způsobujících alergie ze stravy. I když žena na ně před porodem nereagovala. Nebezpečné produkty:

 • citrusové a chutné ovoce;
 • ovoce a bobule červené barvy;
 • kuřecí vejce;
 • smetanové máslo;
 • plnotučné mléko;
 • sladkosti, pečivo, kakao a čokoláda;
 • ořechy;
 • tučné maso a ryby;
 • výrobky mope.

Zadruhé, omezení kontaktu s domácími zvířaty a rostlinami. Kromě toho nosit oblečení vyrobené z přírodních materiálů (syntetika zvýší svědění) a používat kosmetiku označenou jako „hypoalergenní“.

Ošetřující lékař může předepsat adsorbenty: polysorb, aktivní uhlí, enterosgel. Nezapomeňte, že je můžete užívat ne déle než 10-14 dní, protože odstraňují nejen škodlivé látky, ale také minerály a vitamíny nezbytné pro normální život. Po užívání adsorbentu se doporučuje vypít probiotika.

Nejbezpečnější léčbou kopřivky jsou léky a tradiční medicína. Použití krémů a tření z heřmánku, šalvěje, šňůry. Chcete-li zmírnit svědění, můžete se vykoupat s odvarem z dubové kůry, heřmánku.

Pro přípravu odvaru 5 lžíce. l. sušené byliny nebo směs bylin se nalijí litrem vroucí vody a trvají hodinu. Potom se tento bujón filtruje a přidá do lázně. Musíte si vzít lázeňské koupele na čtvrt hodiny několikrát týdně. Po ukončení procedury musíte opláchnout čistou vodou, zejména důkladně opláchnout prsa.

Mějte na paměti, že se můžete vykoupat nejdříve 5-8 týdnů po přirozeném porodu. Nejprve by žena měla zastavit vylučování - lochii, ke které dochází u každého v různých dobách. Po dokončení výdeje určitě navštivte gynekologa. Buď dovolí koupání v koupelně, nebo doporučí zdržet se takového potěšení v závislosti na stupni zotavení ženského těla.

Kopřivka, která se objeví v poporodním období, obvykle zmizí po obnovení imunity ženy a jejím hormonálních hladinách se vrátí k normálu. Pokud nezmizí po dlouhou dobu, měli byste znovu navštívit ošetřujícího lékaře, který vám předepíše úplné vyšetření..

V některých případech žena pociťuje pohyby břicha i po porodu. Po týdnu, po dvou pocitech, je to, jako by se dítě stále pohybovalo uvnitř. Zde je to, co píšou na fórech.

Po porodu mám neustálé pocity, že se mi někdo pohybuje v žaludku. Byl tam COP. Poslední dny se zintenzivnily. Co je to? Má to někdo? Je to samozřejmě na jedné straně legrační, ale na druhé straně je to nějak divné. Nemůžu mít druhé těhotenství, takže už s časem kopu z celé své touhy...

https://forum.materinstvo.ru/lofiversion/index.php/t789358.html

Po porodu jsem nadále pociťoval zvláštní děs v děloze..

První den po porodu - děloha se stahuje a vrací do normálu - třes je jasný. Pak bylo ticho... Měsíc po porodu jasně cítím otřes jako pata v břiše... Šok, strach, zmatek....

Po N-té době se situace opakuje... Nebudete tomu věřit, stále někdy cítím buď lehké otřesy, nebo jako bych lehce držel ruku v břiše...

https://www.baby.ru/blogs/post/139740205–9567752/

Vědci tento jev vysvětlují tím, že porod neproběhl tak, jak by si rodící žena přála. Například nouzovým císařským řezem. Řekněme, že maminka plánovala porod sama, ale zdravotní problémy ji donutily jít do nemocnice sanitkou. A už tam lékaři provedli urgentní chirurgický zákrok. Výsledkem je, že zde je dítě a mladá matka ještě nevěří ve své mateřství. I prostý nesouhlas s datem narození vede k takovým fantomovým pohybům..

Lékařské ošetření v tomto případě nepomůže. Přijetí hotové dodávky jako skutečnosti usnadňuje přímá komunikace s dítětem, péče o něj, krmení.

Podle jiné verze si žena zaměňuje pohyby způsobené přirozenou kontrakcí dělohy s pocity z pohybů dítěte. Koneckonců, donedávna se v ní opravdu pohybovalo dítě. Nové pocity jí jen připomínají ty staré.

Z hlediska psychologie existuje také vysvětlení - žena se bojí zůstat bez pozornosti. Za posledních 9 měsíců si zvykla na péči, obklopeni péčí a teď se bojí zůstat bez opuštěnosti, nikomu k ničemu.

Prozaičtější verzí jsou obyčejné plyny. Kvůli oslabení břišních svalů žena jasně cítí pohyb během průchodu plynů střevem, obvykle si toho nevšimne.

V každém případě, pokud se takové pocity objeví, je lepší se poradit s lékařem, který vyšetří a určí přesnou příčinu jejich výskytu..

Necitlivost nebo ztráta citlivosti kůže nastává po jakémkoli chirurgickém zákroku doprovázeném tkáňovým řezem, včetně po císařském řezu. Citlivost povrchu kůže zajišťují nervová zakončení, která na ni zasahují. Během operace je proveden řez do všech vrstev kůže, tkání a svalových vláken břišní stěny. Samotná děloha je řezaná. Výsledkem je poškození nervových vláken. Obnova jejich vazeb trvá od šesti měsíců do roku..

Pokud jsou malé větve periferních nervů zraněny, citlivost se zpravidla plně obnoví v průběhu času. Ve vzácných případech, kdy necitlivost v oblasti jizvy do určité míry stále přetrvává, to pacienta prakticky neobtěžuje. Úroveň a rozsah poškození periferních nervů a nervových zakončení může neurolog objasnit pouze vyšetřením neurologického stavu. Chirurgové obvykle pacienty zřídka varují před možností lokálních senzorických poruch v důsledku bezprostředního chirurgického traumatu..

Kumalagova Natalia Mitrofanovna, lékařka nejvyšší kvalifikační kategorie

https://infodoctor.ru/otvet/?t=57279

Bohužel v některých případech může oblast kůže nad jizvou nebo jizva samotná zůstat se sníženou citlivostí. Termín a možnost návratu citlivosti jsou individuální a závisí na genetické predispozici, na kvalitě provedené operace.

Během období porodu je žena často rušena plyny. Po císařském řezu se jednoduchá starost změní na vážné obtěžování. Operace ovlivňuje práci všech orgánů a systémů, zejména gastrointestinálního traktu. Používané léky proti bolesti zpomalují činnost střev, narušují peristaltiku (pohyby střev k pohybu potravy). V důsledku toho se hromadí plyn a v dolních střevech dochází k silné bolesti. Nesprávná výživa se také stává příčinou zvýšené tvorby plynů. Po operaci byste neměli jíst slaná, kořeněná jídla, potraviny, které provokují nadýmání (zelí, luštěniny, banány, hrozny, švestky), potraviny, které vedou k zácpě (sýr, rýže, těstoviny, krupice).

Nadýmání ženu bolí, snižuje její život

Pokud dojde k nadýmání, měli byste navštívit lékaře, který poradí s dietou a v případě potřeby předepíše léky, které lze užívat během kojení. Nebuďte stydliví a leskněte se nad problémem s nadýmáním nebo potížemi s plynem. Někdy stačí použít výstupní trubku plynu v prvních hodinách po operaci, abyste se nemučili, a v budoucnu vás plyny už nebudou obtěžovat. Čím dříve žena začne chodit nebo se jen pohybovat v posteli, tím vyšší je pravděpodobnost, že problém vyřeší sama.

Během prvního měsíce po porodu může mladá matka pociťovat bolesti břicha různých etymologií. S přirozenými příčinami zmizí samy, aniž by vyžadovaly léčbu. S patologickou bolestí může být nutné léčení až do hospitalizace. V každém případě by se žena měla poradit s lékařem, pokud se objeví břišní potíže, aniž by činila nezávislá rozhodnutí o svém zdraví..

Koagulace je nejpopulárnějším a nejúčinnějším postupem při léčbě eroze děložního čípku. V důsledku léčby se v oblasti bývalé eroze (v té či oné oblasti ošetření) vytvoří neobvyklý útvar zvaný strup.