Po seškrábnutí žádný výboj

Operace byla provedena v úterý. První den byl trochu rozmazaný, poslední 3 dny není výtok.

Před 2 lety jsem už měl takovou operaci, ale nalila se týden po ní.

A tentokrát je všechno čisté, zdá se mi, že něco není v pořádku. Lékař předepsal antibiotika a antikoncepci a řekl, že pije od prvního dne. Myslím, že možná neexistuje antikoncepční výtok na pozadí.

Zavolal jsem doktorce, řekla možná, ale nějak nepřesvědčivě. Kdo to byl? Než hrozí. Bojím se zánětlivých procesů.

Žádné čištění po čištění dělohy

Škrábání (čištění) dělohy se týká traumatických gynekologických intervencí, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu. Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá výtok, je to špatný příznak. Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Příčiny

Pokud po kyretáži nedojde k výboji, může být příčinou tohoto stavu právě hematometr. Patologie je akumulace krve v děložní dutině po čištění, v důsledku porušení fyziologického mechanismu evakuace tekutého obsahu orgánu. Podmínka je poměrně vzácná.

Důvodem, proč po kyretáži nedochází ke krvácení, může být křeč svalů cervikálního kanálu. Výsledkem je, že se krk před čištěním úplně uzavřel, čímž se uvolňování krve úplně zastaví.

Absence výtoku po kyretáži se může také vyvinout v důsledku atonie dělohy. Jeho kontraktilní schopnost nestačí k vytlačování krve, která se hromadí po vyčištění. Ve výsledku se zvlní a zesílí. V důsledku toho se v děložní dutině tvoří velké sraženiny, které blokují výstup do cervikálního kanálu..

Je také možné identifikovat patologické důvody porušení odtoku krve z dělohy po kyretáži. Zejména se může jednat o velké polypózové formace na slizničním povrchu cervikálního kanálu. Díky široké základně jsou schopny deformovat výstup a zcela blokovat lumen.

V některých případech lékaři nenaleznou žádné viditelné důvody pro zastavení sekrece.

Příznaky

Výtok po kyretáži dělohy chybí pouze z jednoho důvodu - tvorba hematomů. Odstranění endometriální vrstvy je spojeno s významným orgánovým traumatem. Hematometr po čištění dělohy se může vytvořit v důsledku hromadění neodstraněných fragmentů sliznice a krve v ráně, která je spojuje. Fetální fragmenty mohou navíc zůstat v děložní dutině po kyretáži pro ukončení těhotenství..

 • Silná bolest. Sekrece nahromaděné v děloze po jejím čištění způsobují hyperextenzi stěn, což značně dráždí nervová zakončení. Tělo reaguje zvýšenými kontrakcemi. To je důvod, proč s rozvojem hematomů - patologickým zastavením sekrecí po kyretáži dělohy - žena pociťuje bolest v oblasti lokalizované v dolní části břicha. Svou silou mohou připomínat porodní bolesti..
 • Náhlé zastavení výtoku po čištění dělohy. Právě tento příznak pomáhá gynekologovi provést předběžnou diagnózu..
 • Vývoj lokálního zánětu. Protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie, tento hematometr doprovází vývoj lokálního zánětu. To je také usnadněno snížením imunitní obrany způsobeným provedenou kyretáží. Na pozadí absence krvácení po vyčištění stoupá tělesná teplota, zhoršuje se celkový zdravotní stav a zvyšuje se bolestivost. Po infekci přecházejí sekrece hematometru nahromaděné v děloze do pyometry.

Diagnostika

Pokud žena nemá po lékařské nebo diagnostické kyretáži výtok, stane se předběžnou diagnózou hematometr.

Diagnóza je potvrzena při gynekologickém vyšetření a ultrazvuku. Známky patologie jsou bolestivé, zvětšené a měkké dělohy při palpaci.

Ozvučení je navíc přiřazeno. Postup vypadá takto:

 • žena je na gynekologickém křesle;
 • lékař opatrně vloží tenkou sondu ze speciálního lékařského kovu do děložní dutiny.

Kromě sondování je ženě přiděleno intravaginální ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost tekutého obsahu. Zařízení ale nedokáže určit jeho typ.

Laboratorní testy se provádějí bez selhání. Budou to:

 • nátěry z pochvy a děložního čípku na mikroflóru;
 • bakteriální kultura;
 • PCR.

Testy jsou nezbytné k potvrzení infekce, která téměř ve všech případech doprovází zastavení krvácení. Klinické příznaky zánětu hematometru však nejsou vždy doprovázeny.

V závažných případech je ženě přidělen postup hysteroskopie. Tato technika vám umožňuje provést vizuální vyšetření dělohy. Lékař bude schopen prozkoumat stěny orgánu a posoudit stav sliznice cervikálního kanálu. Kromě toho lze v průběhu zákroku provést léčbu - pokud vyvstane podobná potřeba.

Léčba

Léčba hematomů - stav, při kterém se výtok po čištění zastaví - spočívá v obnovení mechanismů evakuace obsahu dělohy. Poměrně často dochází k vylití tekutého obsahu během diagnostického sondování.

Ale i po vyprázdnění děložní dutiny z nahromaděných sekrecí existuje možnost jejich opětovné akumulace, pokud nebyl odstraněn skutečný důvod pro tvorbu hematomů.

Pokud zpoždění výtoku po čištění způsobilo, že částice plodu zůstaly, pak je ženě předepsáno druhé škrábání nebo vakuová aspirace.

Když polypy cervikálního kanálu nebo submukózní (submukózní) myomatózní uzliny přispívají k zastavení krvácení po čištění, jsou odstraněny. Mohou vytvářet podmínky pro opakování patologie..

Po uvolnění dělohy z akumulace krve jsou přijata terapeutická opatření k obnovení tónu její svalové stěny a zlepšení kontraktilních schopností. Za tímto účelem se používají speciální léky, zejména Oxytocin, stejně jako léky z kategorie antispazmodik.

Bez ohledu na to, zda má žena příznaky zánětu nebo ne, jsou jí předepsána antibiotika.

ZB. Po vyčištění malý výboj

 • 7. července 2013
 • Odpovědi

Naše volba

Pronásledování ovulace: folikulometrie

Doporučeno

První příznaky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova zveřejnila článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - účinek je fantastický?

Irina Shirokova zveřejnila článek v Gynekologii, 19. září 2019

Doporučeno

AMG - anti-Müllerian hormon

Sofya Sokolova zveřejnila článek v časopise Analyses and Surveys, 22. září 2019

Doporučeno

Populární témata

Autor: tanyushka23
Vytvořeno před 6 hodinami

Autor: totowaa
Vytvořeno před 3 hodinami

Autor: Ne
Vytvořeno před 21 hodinami

Autor: Yaroslavka2015
Vytvořeno před 23 hodinami

Autor: Odarka1
Vytvořeno před 21 hodinami

Autor: Alyonka_Pelenka ❤
Vytvořeno před 2 hodinami

Autor: Diehl
Vytvořeno před 3 hodinami

Autor: DéjàEnceinte
Vytvořeno před 4 hodinami

Autor: Nyusya913
Vytvořeno před 18 hodinami

Autor: Mamba
Vytvořeno před 8 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

 • O webu
 • Naši autoři
 • Nápověda k webu
 • Reklamní

Oblíbené sekce

 • Fórum pro plánování těhotenství
 • Grafy bazální teploty
 • Knihovna reprodukčního zdraví
 • Recenze klinik o lékařech
 • Komunikace v klubech pro PDR

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je prosím jako lékařskou pomoc. Stanovení diagnózy a volba léčebné metody zůstává výhradní výsadou vašeho ošetřujícího lékaře!

Proč po škrábání nedochází k žádnému výboji. Výtok po škrábání: jak odlišit normu od patologie

Smirnova Olga (gynekologka, Státní lékařská univerzita, 2010)

Čištění děložní dutiny se provádí z mnoha důvodů, zejména kvůli ukončení těhotenství. Jako každý chirurgický zákrok je doprovázen krvácením. Co by mělo být normální výboj po kyretáži a co se rovná patologii, je popsáno v tomto článku.

Když se provádí škrábání?

Vnitřní tkáň v děložní dutině je slizniční vrstva, která se nazývá endometrium. Z nějakého důvodu je někdy nutné tuto látku zcela nebo zčásti vyčistit. Takové manipulace se provádějí chirurgicky pomocí speciálních lékařských nástrojů (viz foto). Tento proces se týká chirurgického zákroku, a proto má všechny pooperační příznaky a nese velkou zátěž pro tělo..

Škrábání plní terapeutickou a diagnostickou funkci a používá se v těchto případech:

 1. Ředění (hypoplázie) endometria nebo zesílení (hyperplazie).
 2. Přítomnost nebo podezření na maligní nebo benigní novotvar, polypy, fibroidy, fibroidy (přečtěte si o odkazu).
 3. Zánětlivé procesy děložních tkání.
 4. Endometritida, endometrióza.
 5. Cervikální patologie.
 6. Menstruační nepravidelnosti.
 7. Zmrazení embrya.
 8. Potrat.
 9. Dokončení potratu kvůli selhání lékárny nebo vakuové aspirace, když plod nebyl plně získán.
 10. Excize endometriálních částic se často provádí za účelem hysteroskopie a samostatné diagnostické kyretáže (RDV). Pomocí toho se stanoví gynekologické patologie sliznice nebo cervikálního kanálu děložního čípku.
 11. Používá se také jako biopsie - odběr tkáňových částic pro vyšetření atypických buněk.

Neúspěšné čištění

Abortivní kyretáž v případě umělého ukončení těhotenství se používá po dobu 10-12 týdnů a považuje se za nejméně bezpečnou metodu. Provádí se ve dvou fázích. První dilatace zahrnuje rozšíření cervikálního kanálu chirurgickými nástroji nebo speciálními léky (což je méně účinné). Druhá fáze, kyretáž - čištění dutiny a stěn dělohy pomocí kyrety - lékařská chirurgická lžíce. Proces je bolestivý, proto se provádí v celkové anestezii bez kontraindikací.

Čištění zmrazeného těhotenství se provádí stejným způsobem, pokud plod ztuhl a zůstal v děloze, stejně jako pokud došlo k částečnému potratu. Přečtěte si článek na odkazu.

Stává se, že farmaceutický potrat nebo vakuová aspirace neposkytly úplné ukončení těhotenství. Zbývající částice embrya musí být odstraněny, aby se zabránilo sepse sousedních tkání. Tento proces se provádí pomocí čištění.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny

Diagnostická hysteroskopie je doprovázena mírným krvavým nebo hnědým výtokem, spíše jako mazanice.

První nebo dva dny mohou mírně natáhnout žaludek. Pokud bylo účelem manipulace operovat zanícené ohniska, pak krvácení trvá několik dní až týden, v závislosti na tom, která oblast tkáně byla vystavena.

Uvolňování krve po RFE je skromné, často probíhá za den, pokud pacient dodržuje všechna pravidla post-manipulačního období.

Kolik dní je výtok po neúspěšné kyretáži?

Povaha a trvání výtoku po kyretáži děložní dutiny závisí na účelu, pro který byl proveden. Pokud mluvíme o výtoku po neúspěšné kyretáži, pak se bere v úvahu, jak dlouho byl proces prováděn, jak probíhalo těhotenství, věk pacienta, doprovodná onemocnění a kompetence lékaře.

Čištění v 11-12 týdnech těhotenství

Pokud byl potrat proveden v této době, pak budou první dny ztráty krve hojné, někdy dokonce ve formě tmavých sraženin.

To se vysvětluje zvýšením dělohy. V tomto případě se zvětší na 10-12 cm a krk je připraven na maximální uzavření. Proto je škrábání v této fázi ekvivalentní plnohodnotné operaci a zanechává téměř otevřenou ránu velké velikosti, při které je ztráta krve normální. Výtok v důsledku kyretáže dělohy je spojen s její kontrakcí na předchozí velikost, která je doprovázena bolestí a křečemi.

Nepohodlí zmizí za 2-3 dny a samotný výtok může trvat asi 10 dní. Pokud tato symptomatologie nezmizí po dlouhou dobu, měli byste se poradit s odborníkem.

Zmrazené těhotenství

Stejný výtok je pozorován po škrábání zmrazeného těhotenství. Pokud byla smrt plodu objevena včas a proces není komplikován sepsí, pak výtok po čištění dělohy zmizí po 7-10 dnech. Pokud došlo k neúplnému potratu ve druhém trimestru těhotenství, může krvácet po dobu 2-3 týdnů. Několik dní po dokončení operace je ztráta krve bohatá, zbytek dní - ichor.

Toto je jen obecná charakteristika výtoku po čištění dělohy. Jak dlouho jdou a jaké by měly být, určete individuální vlastnosti organismu. U zdravé a mladé ženy v reprodukčním věku je regenerace tkání a rehabilitační období mnohem rychlejší. Diagnostická a terapeutická kyretáž v menopauze je obtížnější.

Příznaky jsou také určeny hormonálním pozadím, které se při jakémkoli zásahu do činnosti reprodukčního systému, stejně jako po těhotenství, začne dramaticky měnit, což může vyvolat jakoukoli patologii a nemoc.

Známky patologie

Pokud se děložní krvácení nezastaví 14 dní po kyretáži, množství krve se nesnižuje a je doprovázeno zvyšující se bolestí a vložka je naplněna za 1-2 hodiny, pak dochází ke komplikacím nebo patologii.

Žádné výtoky po operaci

Na fóru se často diskutuje o tom, proč po kyretáži nedochází k výtoku, nebo se zastaví další den a přetrvávají křeče, někdy doprovázené horečkou. V tomto případě můžeme hovořit o hematometru - akumulaci krevních sraženin v děloze, jejichž cervikální kanál je již uzavřen a jejich vyloučení je nemožné. Tyto sraženiny doslova vnikly do pohlavního orgánu a způsobily silné křeče. Mohou vyvolat sepsi sousedních tkání.

Pokud tedy po škrábání nebo vyčištění zmrazeného těhotenství nedochází k výtoku, okamžitě vyhledejte lékaře a proveďte druhé vyšetření a evakuaci krvavých koncentrací. Nedostatek lékařského zásahu v této situaci vede k vážným následkům. Stojí za to přemýšlet, zda ztráta krve byla nevýznamná a trvala jen jeden den a bolest nadále způsobuje nepohodlí.

Menstruace

Pokud výtok po kyretáži endometria trvá déle než deset dní a není doprovázen bolestí, křečemi, horečkou, jsou růžové, šarlatové nebo krvavé, měli bychom předpokládat začátek menstruace. To znamená, že rehabilitační období bylo úspěšné, menstruační cyklus byl obnoven..

Malý a hojný výboj

Jiná situace, pokud je krvácení buď hojné, nebo slabé, trvá déle než stanovenou dobu, pravidelně táhne žaludek, bolesti se podávají na stranu, záda, pociťuje zimnici a celkovou nevolnost. Tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, procesy eroze, neúčinné odstraňování ložisek endometriózy, polypů a dokonce i novotvarů různých etymologií.

Běžným onemocněním po kyretáži, zejména abortivním, je endometritida, zánět dělohy. Vyvíjí se v důsledku infekce během procesu čištění a špatného antiseptického ošetření, stejně jako v důsledku nedodržování pravidel rehabilitačního období. Je důležité, aby v důsledku operace bylo ženské tělo a imunita oslabeno, jeho odolnost byla nízká, a proto je děložní dutina vystavena nerušenému napadení patogenními organismy. Vyvíjí se tedy zánět..

Výtok může být jak hojný, tak ve formě jejichor, průhledných sliznic s krvavými pruhy, bílých a hnisavých. Jsou doprovázeny nepříjemným zápachem, tažením bolestí v podbřišku a horečkou..

Přítomnost těchto příznaků vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a neodkladnou léčbu..

Žlutý výtok s nebo bez zápachu

Jasně žlutá barva výtoku po manipulaci naznačuje infekci a nástup zánětlivého procesu.

Pokud žena ještě necítí nepříjemný zápach výtoku nebo bolesti, pak to vůbec neznamená blahobyt zotavení dělohy. V takovém případě musíte pro následnou terapii kontaktovat gynekologa..

Pokud je slabý nažloutlý odstín výsledkem postupného snižování intenzity sekrece, není důvod k obavám.

Výtok může také zapáchat v důsledku vývoje zánětu na pozadí infekčních onemocnění. Například bakteriální vaginóza nebo kandidóza (drozd). Jejich příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity ve vaginální oblasti: svědění, pálení. Krvácení po čištění je doprovázeno žlutým, bílým nebo šedým hlenem. Taková onemocnění se přenášejí sexuálně a vyvíjejí se na pozadí narušení složení mikroflóry, které je u žen pooperačním obdobím..

Rehabilitační období

Aby nedošlo k komplikacím po operaci, je důležité dodržovat tato pravidla:

 1. Držte se odpočinku v posteli po dobu nejméně 10 dnů.
 2. Nezvedejte nic těžkého, vyhýbejte se fyzické námaze, stresu a podchlazení.
 3. Eliminujte příjem alkoholu.
 4. Užívejte všechny protizánětlivé a tonické léky, které vám lékař předepsal.
 5. Na chvíli se vzdejte sexu.
 6. Polštářky často měňte a pro speciální intimní hygienu je omyjte přírodními produkty.
 7. Neodkládejte znovu naplánovaný ultrazvuk, abyste včas zabránili komplikacím.

Čištění dělohy je lékařský a diagnostický postup, který se často používá při komplexní léčbě některých gynekologických onemocnění. Stává se, že si ženy stěžují, že po škrábání děložní dutiny výtok dlouho nekončí. To děsí mnoho, protože ne každý přesně ví, jak nastává období zotavení po takovém chirurgickém zákroku. Zvažte, jaký by měl být výtok po čištění dělohy.

Abyste pochopili, proč se po čištění objeví výtok z dělohy, musíte pochopit vlastnosti tohoto léčebného postupu. Čištění dělohy je gynekologická kyretáž břicha, kterou lze provádět jak k léčbě určitých onemocnění, tak k jejich diagnostice. Operace je docela bolestivá a traumatizující, proto se provádí v nemocničním prostředí v celkové nebo lokální anestezii.

Pomocí speciálního gynekologického nástroje, kyrety, lékař zcela odstraní celou povrchovou vrstvu sliznice endometria pokrývající povrch pohlavního orgánu. Takový postup je předepsán až po předběžné diagnóze pro konečnou diagnózu nebo léčbu patologií reprodukčního systému..

Pomocí kyretáže může být pacientka zbavena chronického krvácení z dělohy. Dříve gynekolog provede hysteroskopii, provede škrábání endometria, zjistí přesnou příčinu vzniku nebezpečných příznaků. Čištění dělohy pro terapeutické účely je také předepsáno po potratu, potratu, odstranění plodu se zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím.

Pro nádory, polypy v děloze je předepsána samostatná diagnostická kyretáž. Aby vás výtok z děložní dutiny po RFE neobtěžoval, musíte zaujmout odpovědný postoj k období zotavení po operaci.

Hnědý výtok po kyretáži děložní dutiny je normou. Celá horní vrstva sliznice pokrývající dělohu je mechanicky odstraněna, což po určitou dobu zanechává ránu, která může krvácet.

Výtok může pacienta rušit 3–10 dní po zákroku. Současně stoupá tlak v pohlavním orgánu. Přísné dodržování odpočinku v posteli, omezení fyzické aktivity pomůže snížit nepříjemné příznaky. Nedoporučuje se dlouho sedět, je lepší stát nebo ležet.

Používejte podložky několik dní na zotavení, nikdy tampony.

Po vyčištění dělohy se ani zcela zdravá pacientka necítí dobře, čas od času trpí bolestmi v podbřišku. Takové nepříjemné příznaky přetrvávají po dobu 3–5 dnů..

Škrábání děložní dutiny kyretou vede k poškození krevních cév ve vnitřních pohlavních orgánech. Krvavý výtok může ženu obtěžovat, dokud se tyto kapiláry úplně neobnoví. Nejprve jsou červené, poté hnědé a poté zbarví žlutě..

Procedura škrábání se bude rovnat prvnímu dni menstruačního cyklu a normální kritické dny by se měly objevit za 25-30 dní. Pokud se žlutý výtok po čištění dělohy stane nepříjemným, musíte navštívit lékaře. Takový příznak může naznačovat vývoj hnisavého infekčního onemocnění..

Patologie

Nyní víte, jaký by měl být výtok po čištění dělohy. Hnědý hlen, který se objeví několik dní po zákroku, je považován za dobrý příznak, který signalizuje úspěšné hojení genitálního povrchu pacienta.

Stojí za to být opatrný, pokud se z pochvy objeví příliš hojný výtok, krvácení, hlen se žlutým nebo zeleným nádechem. Pokud po čištění dělohy nedojde k výtoku, není to normální. V tomto případě je nutná další konzultace s gynekologem..

Žlutý výtok po čištění dělohy je příznakem takových nebezpečných patologií, jako je endometritida, cervicitida, salpingo-ooforitida. Ve výtoku může být hnis. Teplota pacienta prudce stoupá, ve slabinách je nesnesitelná bolest.

Pokud se vnitřní vrstva dělohy hojí pomalu, pacient má dlouhý výtok z pochvy. Během tohoto období musíte velmi pečlivě sledovat intimní hygienu, protože se zvyšuje riziko infekce. Pro prevenci užívejte antibakteriální léky předepsané lékařem.

Pokud není vůbec žádná krev nebo jí bylo příliš málo, musíte podstoupit gynekologické vyšetření. Tento příznak může naznačovat křeč v děložním čípku. Současně se krev hromadí v genitáliích a nemůže vyjít ven. Pacient cítí silnou bolest, horečku, může se vyvinout akutní zánět.

Zotavení

Aby proces hojení sliznice dělohy trval minimum času a pacientka neměla žádné komplikace, je třeba dodržovat všechna doporučení lékařů během období zotavení po zákroku.

Pomocí speciálních léků se můžete chránit před infekcí, vyhnout se komplikacím a odstranit bolestivý příznak. Během období zotavení můžete užívat následující kategorie drog:

 • Analgetika. Odstraňte bolest, snižte intenzitu krvácení z pochvy. Doporučuje se užívat 2-3krát denně po dobu 1-3 dnů po chirurgickém zákroku.
 • Antispazmodika. Tento léčivý přípravek pomáhá stahovat hladké svaly vnitřních pohlavních orgánů ženy. To ochrání pacientku před patologickým hromaděním krve v děloze..
 • Antibiotika. Vynikající prevence infekce.

Nejčastěji po čištění dělohy gynekologové doporučují užívat metronizadol. Tyto tablety lze kombinovat s jinými antibiotiky. Z lidových prostředků můžete vypít odvar z kopřivy nebo oregana.

Pokud krvácení nezmizí do 10 dnů, potíže přetrvávají, je nutné provést další vyšetření. Možná se u vás objevuje komplikace, která může extrémně negativně ovlivnit fungování reprodukčního systému.

Během rehabilitačního období je přísně zakázáno:

 • Používejte čípky, vaginální tablety, spreje;
 • Proveďte sprchovací proceduru;
 • Používejte vaginální tampony;
 • Aktivně sportujte, zvedejte břemena.

Po 10-14 dnech období zotavení je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa pro následné vyšetření. Tato doba je dost pro regeneraci sliznice v děloze a pro získání výsledků histologie. Lékař může doporučit, aby pacient podstoupil druhý ultrazvuk..

Krvácející

Po čištění dělohy dochází u některých žen k vnitřnímu krvácení. Taková komplikace se zpravidla vyskytuje u pacientů, kteří trpí špatnou srážením krve. Hlavní příznaky krvácení jsou:

 • Žádný hnědý vaginální výtok
 • Kontinuální vypouštění šarlatové krve sraženinami;
 • Dokonce i velké noční podložky trvají jen 60 minut;
 • Nepohodlí a mírná bolest v oblasti třísla;
 • Bledost, namodralý tón pleti;
 • Útoky závratě až ztráta vědomí.

Pokud zjistíte podobné příznaky, okamžitě se poraďte s lékařem nebo zavolejte sanitku u vás doma..

Absence výtoku po čištění dělohy je patologie, která nese lékařský název hematomeru. Tento stav nastává v důsledku silného křeče děložního čípku. Vaginální výtok je lehký a může mít nepříjemný zápach. Pokud se k tomuto stavu přidá infekce, je pravděpodobné, že u ženy dojde k horečce a silné bolesti..

Abyste se vyhnuli vážným komplikacím po čištění dělohy, pečlivě dodržujte všechna doporučení svého lékaře. Včasné vyšetření problém rychle odstraní bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Tento typ chirurgického zákroku, jako je kyretáž děložní dutiny, se používá v gynekologii pro terapeutické a diagnostické účely. Tento postup se nazývá kyretáž. Spočívá v odstranění funkční (povrchové) vrstvy sliznice v děloze. Navíc je cervikální kanál vyškrábán, nachází se v děložním čípku a spojuje vagínu s dutinou pohlavního orgánu.

Operace se používá k děložnímu krvácení, hyperplazii endometria, polypům děložní sliznice, endometritidě, komplikacím po potratu, k odstranění fragmentů vajíčka a placenty zbývajících po porodu. Pro účely diagnostiky se kyretáž provádí při změnách na děložním čípku nebo sliznici dělohy, při častých a dlouhodobých krvavých výtokech z pochvy mezi menstruací, zmrazeným těhotenstvím, neplodností a přípravou na gynekologické operace. Po vyčištění je výsledný materiál odeslán k výzkumu. Škrábání se používá nejen k diagnostickým a terapeutickým účelům, ale také k potratům.

Důsledky škrábání

Všechny manipulace se provádějí naslepo pomocí speciálních nástrojů, takže je možné jejich porušení. Je důležité rozlišovat mezi přirozeným výtokem a patologickým krvácením po kyretáži..

Stejně jako u jiných operací může mít kyretáž komplikace. Závisí to na zkušenostech lékaře, délce manipulací, důvodech kyretáže, onemocněních pohlavních orgánů, dodržování pravidel asepsy (zpracování materiálů, nástrojů, rukou lékaře), kvalitě operace. Kromě toho se u žen se špatnou srážlivostí krve může objevit krvácení po kyretáži. Prodloužené krvácení může být spojeno s hormonální nerovnováhou.

Normální výboj

U téměř všech žen je po kyretáži pozorováno špinění. Faktem je, že během operace je odstraněna celá povrchová vrstva endometria a děložní dutina se změní na souvislou ránu, která bude po určitou dobu krvácet. Ve skutečnosti se krvácení po diagnostice nebo jiné kyretáži neliší od menstruačního krvácení, při kterém je funkční vrstva sliznice dělohy odmítnuta.

Po škrábání se to může u různých žen lišit. Norma se uvažuje, pokud je výtok mírný, trvá 5-6 dní (ne více než 10), zatímco není nepříjemný zápach.

Postupně jejich intenzita klesá, stírají se a postupně ustávají. Kromě výtoku může po škrábání bolet dolní část břicha a dolní část zad. Tahání bolesti spojené s kontrakcí dělohy.

Patologické krvácení

Komplikace po škrábání se vyskytují z různých důvodů. Jedná se jak o časově náročnou operaci, tak o porušení norem pro zpracování nástrojů, materiálů, rukou chirurga a nekvalitní škrábání, to znamená, že zůstaly fragmenty placenty a patologické sliznice. Při použití hysteroskopu během operace se komplikace vyskytují mnohem méně často. Díky optickému zařízení může lékař vidět dělohu zevnitř a posoudit, jak dobře byla operace provedena. Hysteroskop navíc snižuje riziko poranění pomocí speciálního kyretážního nástroje (kyrety) svalové vrstvy dělohy.

Patologické krvácení lze odlišit od normálního výtoku mnoha způsoby. Komplikace po kyretáži zahrnují následující patologie:

 • Prodloužené krvácení. Vypouštění krve trvající déle než 10 dní se považuje za patologii. Zpravidla jsou spojeny s hormonální nerovnováhou, kyretáží uprostřed cyklu, zbytky patologických tkání v děloze.
 • Endometritida. Zánětlivý proces v endometriální vrstvě se vyvíjí, když v případě nesprávně zpracovaných nástrojů vstoupí do děložní dutiny streptokoky, stafylokoky, gonokoky a další infekční agens. Příčinou zánětu může být přítomnost fragmentů vajíčka a jiného patologického substrátu, který po něm zůstal. V tomto případě má výtok obvykle nepříjemný zápach, podobá se masové barvě, může být buď intenzivní a krvavý, nebo ve formě ichoru. Současně se zvyšuje teplota, jsou pozorovány bolesti v dolní části břicha.
 • Akumulace krve v děloze. Toto onemocnění se nazývá „hematometr“. Krevní sraženiny nelze odstranit z děložní dutiny kvůli uzavření cervikálního kanálu. Hematometr je charakterizován zvýšením teploty, křečovými silnými bolestmi v podbřišku, prudkým zastavením krvavého výtoku 2 dny po operaci.

Po škrábání není vyloučena bolest břicha, jako u normální menstruace.

Po škrábání

Léčba děložního krvácení po kyretáži spočívá ve snížení ztráty krve, jinak by se mohla vyvinout anémie. K tomu jsou předepsány hemostatické látky a léky, které snižují dělohu. U infekčních onemocnění je předepsán průběh antibiotické léčby. V některých případech může být nutná opakovaná kyretáž, transfuze krve. V případě hormonální nerovnováhy je nutná pomoc endokrinologa.

Kromě farmakoterapie je po kyretáži vyžadována dobrá výživa. Doporučuje se jíst více potravin, které mají pozitivní vliv na tvorbu krve. Patří sem granátové jablko, červené maso, hovězí játra, pohanka..

Video o metodách zastavení děložního krvácení:

Konečně

Ženy potřebují vědět, že výtok krve po diagnostické kyretáži je normální, pokud jeho trvání nepřesahuje 10 dní a podobá se normální menstruaci. Patologii můžete podezřívat pomocí následujících znaků:

 1. Vypouštění se nezastaví, i když od operace uplynulo více než deset dní.
 2. Krvácení je silné a pokračuje několik hodin, polštářky se rychle zaplní (za 1-2 hodiny).
 3. Výtok se náhle zastavil jeden nebo dva dny po kyretáži a objevily se silné bolesti břicha. To může naznačovat tvorbu krevních sraženin v děloze..
 4. Výtok má nepříjemný zápach a barvu, podobnou masovým vločkám, což naznačuje přítomnost infekce.
 5. Zvýšená tělesná teplota.
 6. Silná bolest v podbřišku nezmizí při zmírnění bolesti.
 7. Žena pociťuje slabost, závratě, dokonce ztrátu vědomí.

V těchto případech musíte rychle vyhledat pomoc u lékaře..

Škrábání (čištění) dělohy je low-traumatická operace, během níž gynekolog zcela odstraní celou funkční vrstvu endometria. Výsledný rozsáhlý povrch rány způsobuje krvácení a v některých případech i zánět. Jak dlouho trvá vytékání po seškrábnutí (vyčištění)? Odpověď na tuto otázku zajímá mnoho žen a závisí na různých faktorech..

Norma

Jak dlouho krvavý výtok vydrží po seškrábnutí? Hned je třeba poznamenat, že trvají více než jeden den. Doba regenerace poškozené děložní sliznice závisí na důvodech, které vyvolaly potřebu čištění. Může to být potrat, odstranění zmrazeného embrya, diagnostická nebo terapeutická kyretáž.

Existují však i další okolnosti, které ovlivňují, kolik výtoku může jít po seškrábnutí (čištění) děložní dutiny. Tyto zahrnují:

 • přítomnost / nepřítomnost onemocnění orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita čištění, zejména dodržování pravidel asepsy lékařem;
 • kolik endometria bylo odstraněno, například když je poškrábán pouze cervikální kanál, výtok nebude dlouho trvat.

Výtok bude pokračovat velmi krátkou dobu po diagnostickém čištění dělohy. Pokud mluvíme o tom, kolik dní je, pak ne více než sedm až deset dní.

Krvácení trvá mnohem déle, pokud byla provedena kyretáž dělohy pro potrat. Kolik dní bude v tomto případě trvat propuštění? Průměrná doba trvání je 14 - 21 dní. Zároveň se zvyšuje jejich objem, pokud to porovnáme s množstvím po diagnostické kyretáži.

Zvláště po dlouhou dobu má žena výtok po kyretáži provedené pro zmrazené těhotenství. Pokud mluvíme o tom, jak dlouho jdou, pak jsou to v průměru dva až tři týdny..

Existuje několik nuancí, které naznačují fyziologickou rychlost krvácení:

 • zpočátku je bohatá a obsahuje čerstvou krev;
 • postupně množství výboje klesá a je mnohem lehčí. Takový výboj se nazývá sakrální;
 • blíže ke konci krvácení výtok připomíná „mazanici“, je to jasný signál, že proces obnovy endometria probíhá normálně.

Výtok po vyčištění může dobře vypadat jako hubená hnědá hnědá.

Může to být varianta normy, protože naznačuje kontrakci dělohy a úzkost by neměla způsobit namazání. Pokud se krvácení náhle zastavilo a bolest břicha se zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud bylo čištění dělohy provedeno bezprostředně před nástupem menstruace, pak může výtok probíhat přesně stejně jako obvyklá menstruace. Ale i zde existují časové limity: výtok obvykle netrvá déle než 6 dní.

Patologie

Patologické abnormality týkající se množství výtoku po kyretáži dělohy se vyvíjejí z různých důvodů. Rozhodujícími faktory mohou být:

 • doba čištění a objem odstraněné vrstvy endometria;
 • porušení pravidel aseptiky lékaři, které způsobilo vznik zánětu;
 • špatně provedené škrábání - v takové situaci zůstávají částice vajíčka nebo patologické sliznice v děložní dutině.

Pokud se čištění provádí za účasti hysteroskopu, riziko pooperačních komplikací je mnohem menší. To znamená, že krvavý výboj po kyretáži bude trvat tak dlouho, jak by měl. Zařízení umožňuje gynekologovi vidět vnitřní povrch dělohy s dobrým zvětšením a provádět kyretáž co nejúčinněji, aniž by došlo k náhodnému poranění orgánu.

Patologické krvácení z fyziologické normy lze rozlišit podle následujících znaků:

 • pokud výtok po čištění dělohy trvá velmi dlouho - více než 25 dní -, znamená to, že došlo k hormonálnímu selhání;
 • výtok začal mít štiplavý zápach a v barvě - připomínající maso - takové příznaky naznačují vývoj infekce;
 • pokud krvácení prudce pokleslo a žena začala bolet žaludek, je to známka vývoje hematomů. Krev nenachází cestu z děložní dutiny kvůli křeči cervikálního kanálu.

Infekce dělohy může být indikována nejen změnou výtoku, ale také zvýšením tělesné teploty doprovázeným zvýšenou bolestí v dolní části břicha.

Prodloužené krvácení je příznakem hormonální nerovnováhy. V tomto případě se ženě doporučuje poradit se s gynekologem-endokrinologem.

Vztah mezi vypouštěním a typem čištění

Docela často se ženy zajímají o to, zda existuje vztah mezi tím, jak dlouho trvá výtok, a tím či oním škrábáním. Podobná závislost se odehrává.

Po proceduře potratu mrtvého plodu má žena poměrně silný výtok. Pokud mluvíme o tom, jak dlouho mohou jít, pak v průměru jejich trvání je 1,5-2 týdny - za předpokladu, že potrat byl proveden v raných gestačních obdobích. Pokud je ženě doporučen potrat později, pak samotné krvácení po čištění dělohy bude hojné a prodloužené.

Pro diagnostickou kyretáž je typický mírný krvavý výboj. Jak dlouho trvá krvácení? V průměru to netrvá dlouho. Nejčastěji, pokud nejsou žádné komplikace, se zastaví šestý až desátý den.

Mělo by být zřejmé, že dané podmínky trvání výtoku po čištění dělohy jsou průměrnými ukazateli. Ženské tělo je individuální a ani jeden lékař nebude schopen přesně říci, kolik výtoku po škrábání půjde. Lékař může předpokládat pouze na základě dlouholeté lékařské statistiky..

Ale výtok, který trvá déle než 3-4 týdny, je považován za jednomyslný znak patologie. V takovém případě musí žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit nezbytné diagnostické postupy. Po obdržení všech údajů může gynekolog rozhodnout a v případě potřeby předepsat opakovanou kyretáž..

Nebezpečné příznaky patologie po vyčištění

Bez ohledu na to, jak dlouho krvácení trvá, by žena měla být upozorněna na určité příznaky. Bude to znamenat zhoršení celkového stavu a potřebu neodkladné lékařské péče..

Mezi tyto příznaky patří:

 • tvorba silných bolestivých pocitů křečové povahy, která se šíří nejen do dolní části břicha, ale také do celé břišní dutiny;
 • tahání bolesti lokalizované v dolní části břicha, vyzařující do bederní oblasti, boků a slabin;
 • prudké zastavení krvácení (jakékoli intenzity) - to může být známkou vývoje hematomů a při absenci kvalifikované lékařské péče hrozí rozvoj závažných komplikací;
 • rychlý vzestup tělesné teploty na vysokou míru naznačuje vývoj infekce;
 • neschopnost eliminovat syndrom silné bolesti i užíváním silných spazmolytik;
 • silné krvácení, které se nezmenšuje ani několik hodin po ukončení procedury - plnění jedné vložky za hodinu;
 • výskyt nepříjemného zápachu při vypouštění genitálního traktu;
 • zhoršení celkové pohody.

S rozvojem podobných příznaků se ženě doporučuje urgentní hospitalizace.

Mnoho žen musí čelit poměrně nepříjemným gynekologickým zákrokům. Ale ne každý si je vědom zvláštností takových manipulací a toho, jak by na ně mělo tělo reagovat. Poměrně častým typem gynekologické intervence je tedy kyretáž dělohy, při které je eliminována nejvyšší vrstva sliznice tohoto orgánu. Dnes mluvíme o tom, co se stane poté: kolik krve po vyčištění přejde, po této manipulaci už nemůžete dělat.

Kyretáž dělohy může být diagnostická nebo terapeutická a může být také provedena během potratu. Tento typ gynekologické intervence se provádí výhradně naslepo pomocí řady nástrojů. Pravděpodobnost různých komplikací po jeho zavedení je proto poměrně vysoká. Čtenáři „Populárně o zdraví“ potřebují mít informace o vlastnostech přirozených sekrecí po něm a o pravděpodobných projevech patologie.

Kolik krvácení po kyretáži dělohy ?

U naprosté většiny pacientů dochází po kyretáži ke špinění. Když se takový postup skutečně provádí, povrchové vrstvy endometria se vylučují, jinými slovy, děložní dutina se stává kontinuální ranou... Po čištění tedy krev není překvapením, protože rána bude nějakou dobu krvácet.

Ve skutečnosti tento jev není považován za nebezpečný, je podobný menstruačnímu krvácení, kdy je funkční vrstva sliznic přirozeně odmítána..

Doba krvácení po výskytu kyretáže se může u jednotlivých pacientů lišit. Výskyt mírného výtoku během pěti až šesti dnů (maximálně deseti), který není doprovázen specifickým nepříjemným zápachem, je považován za naprosto normální.

V průběhu času by se závažnost výtoku měla snižovat, staly se, jako by byly, rozmazáním a pak se úplně zastavily..

Kromě vzhledu vylučovaného je normální výskyt bolesti v dolní části břicha a dolní části zad..

Abnormální výtok krve z dělohy po kyretáži

Patologické krvácení lze odlišit od normálního zaměřením na několik znaků.

Můžeme tedy mluvit o komplikacích, pokud výtok trvá déle než deset dní. Podobné příznaky jsou možné u hormonální nerovnováhy, kyretáže, ke které došlo uprostřed cyklu, stejně jako u zbytků patologické tkáně v děloze..

Pokud po zákroku dojde k výtoku s nepříjemným zápachem a neobvyklou barvou, znamená to vývoj komplikací. S rozvojem zánětlivého procesu tedy výtok vypadá jako specifické maso, ale intenzita výtoku může být odlišná (je možný minimální nebo významný krvavý výtok). Zánět je doprovázen horečkou a bolestmi v podbřišku.

Někdy se naopak krvácení zastaví předem, což může také naznačovat patologii, například akumulaci krve v děložní dutině. K této situaci dochází, když krevní sraženiny nemohou opustit dělohu v důsledku uzavření cervikálního kanálu. Zároveň krvavý výtok náhle zmizí, objeví se bolesti v dolní části břicha, které jsou křečové a poměrně silné, zvyšují se teplotní ukazatele.

Kdy běžet k lékaři ?

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

Pokud po seškrábnutí výboj pokračuje déle než deset dní;

Pokud krvácení zesílí a přetrvává po dobu několika hodin (vložka se vyplní za hodinu nebo dvě);

Pokud se výtok náhle zastaví po dni nebo dvou po zákroku, objeví se bolest břicha;

Pokud teplota stoupá;

Pokud výtok nepříjemně páchne;

Pokud je v dolní části břicha silná bolest, která není zmírněna analgetiky;

Pokud máte závratě a slabost.

Co nelze udělat po kyretáži dělohy ?

Do jednoho měsíce po provedení škrábání je nutné odmítnout pohlavní styk. Nepoužívejte také vaginální tampony k absorpci sekretů, je vhodné používat vložky, nebo ještě lépe, domácí gázové vložky. Do měsíce po zákroku je také nutné odmítnout provést sprchování. Je zakázáno navštívit koupel nebo saunu a také se vykoupat.

Také do čtyř týdnů po škrábání byste neměli zvedat závaží a vzdát se všech druhů vážných břemen..

Během tohoto období je lepší se vyvarovat užívání jakýchkoli léků kromě těch, které předepsal lékař. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou je zvláště zakázáno, protože mohou vyvolat krvácení..

Po dobu šesti měsíců po kyretáži se musíte pečlivě chránit antikoncepcí doporučenou lékařem..

Pro úspěšné zotavení po kyretáži děložní dutiny je nutné dodržovat doporučení odborníka a užívat léky předepsané jím. Náhlé zhoršení blahobytu je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud po škrábání nedochází k žádnému výboji. Jak dlouho trvá výtok po seškrábnutí děložní dutiny

Škrábání (čištění) dělohy se týká traumatických gynekologických intervencí, během nichž gynekolog odstraní vnitřní slizniční vrstvu orgánu. Proto je postup nutně doprovázen poměrně silným krvácením. A pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá výtok, je to špatný příznak. Nejčastěji v tomto případě mají lékaři podezření na vývoj hematomů.

Příčiny

Pokud po kyretáži nedojde k výboji, může být příčinou tohoto stavu právě hematometr. Patologie je akumulace krve v děložní dutině po čištění, v důsledku porušení fyziologického mechanismu evakuace tekutého obsahu orgánu. Podmínka je poměrně vzácná.

Absence výtoku po kyretáži dělohy může být způsobena přítomností vrozených anomálií ve struktuře orgánu, nedostatečnou kvalitou práce gynekologa a četnými důvody anorganického původu.

Důvodem, proč po kyretáži nedochází ke krvácení, může být křeč svalů cervikálního kanálu. Výsledkem je, že se krk před čištěním úplně uzavřel, čímž se uvolňování krve úplně zastaví.

Absence výtoku po kyretáži se může také vyvinout v důsledku atonie dělohy. Jeho kontraktilní schopnost nestačí k vytlačování krve, která se hromadí po vyčištění. Ve výsledku se zvlní a zesílí. V důsledku toho se v děložní dutině tvoří velké sraženiny, které blokují výstup do cervikálního kanálu..

Je také možné identifikovat patologické důvody porušení odtoku krve z dělohy po kyretáži. Zejména se může jednat o velké polypózové formace na slizničním povrchu cervikálního kanálu. Díky široké základně jsou schopny deformovat výstup a zcela blokovat lumen.

Nedostatek výtoku po čištění dělohy k potratu může být způsoben opuštěním kousků endometriální tkáně nebo kousků plodu.

V některých případech lékaři nenaleznou žádné viditelné důvody pro zastavení sekrece.

Příznaky

Výtok po kyretáži dělohy chybí pouze z jednoho důvodu - tvorba hematomů. Odstranění endometriální vrstvy je spojeno s významným orgánovým traumatem. Hematometr po čištění dělohy se může vytvořit v důsledku hromadění neodstraněných fragmentů sliznice a krve v ráně, která je spojuje. Fetální fragmenty mohou navíc zůstat v děložní dutině po kyretáži pro ukončení těhotenství..

 • Silná bolest. Sekrece nahromaděné v děloze po jejím čištění způsobují hyperextenzi stěn, což značně dráždí nervová zakončení. Tělo reaguje zvýšenými kontrakcemi. To je důvod, proč s rozvojem hematomů - patologickým zastavením sekrecí po kyretáži dělohy - žena pociťuje táhnoucí bolesti lokalizované v dolní části břicha. Svou silou mohou připomínat porodní bolesti..
 • Náhlé zastavení výtoku po čištění dělohy. Právě tento příznak pomáhá gynekologovi provést předběžnou diagnózu..
 • Vývoj lokálního zánětu. Protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie, tento hematometr doprovází vývoj lokálního zánětu. To je také usnadněno snížením imunitní obrany způsobeným provedenou kyretáží. Na pozadí absence krvácení po vyčištění stoupá tělesná teplota, zhoršuje se celkový zdravotní stav a zvyšuje se bolestivost. Po infekci přecházejí sekrece hematometru nahromaděné v děloze do pyometry.

Diagnostika

Pokud žena nemá po lékařské nebo diagnostické kyretáži výtok, stane se předběžnou diagnózou hematometr.

Diagnóza je potvrzena při gynekologickém vyšetření a ultrazvuku. Známky patologie jsou bolestivé, zvětšené a měkké dělohy při palpaci.

Ozvučení je navíc přiřazeno. Postup vypadá takto:

 • žena je na gynekologickém křesle;
 • lékař opatrně vloží tenkou sondu ze speciálního lékařského kovu do děložní dutiny.

Pokud se nahromadí výtok z děložní dutiny, uvolní se buď krev, nebo hnis.

Kromě sondování je ženě přiděleno intravaginální ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost tekutého obsahu. Zařízení ale nedokáže určit jeho typ.

Laboratorní testy se provádějí bez selhání. Budou to:

 • nátěry z pochvy a děložního čípku na mikroflóru;
 • bakteriální kultura;

Testy jsou nezbytné k potvrzení infekce, která téměř ve všech případech doprovází zastavení krvácení. Klinické příznaky zánětu hematometru však nejsou vždy doprovázeny.

V závažných případech je ženě přidělen postup hysteroskopie. Tato technika vám umožňuje provést vizuální vyšetření dělohy. Lékař bude schopen prozkoumat stěny orgánu a posoudit stav sliznice cervikálního kanálu. Kromě toho lze v průběhu zákroku provést léčbu - pokud vyvstane podobná potřeba.

Léčba

Léčba hematomů - stav, při kterém se výtok po čištění zastaví - spočívá v obnovení mechanismů evakuace obsahu dělohy. Poměrně často dochází k vylití tekutého obsahu během diagnostického sondování.

Ale i po vyprázdnění děložní dutiny z nahromaděných sekrecí existuje možnost jejich opětovné akumulace, pokud nebyl odstraněn skutečný důvod pro tvorbu hematomů.

Pokud zpoždění výtoku po čištění způsobilo, že částice plodu zůstaly, pak je ženě předepsáno druhé škrábání nebo vakuová aspirace.

Když polypy cervikálního kanálu nebo submukózní (submukózní) myomatózní uzliny přispívají k zastavení krvácení po čištění, jsou odstraněny. Mohou vytvářet podmínky pro opakování patologie..

Po uvolnění dělohy z akumulace krve jsou přijata terapeutická opatření k obnovení tónu její svalové stěny a zlepšení kontraktilních schopností. Za tímto účelem se používají speciální léky, zejména Oxytocin, stejně jako léky z kategorie antispazmodik.

Bez ohledu na to, zda má žena příznaky zánětu nebo ne, jsou jí předepsána antibiotika.

Nezapomeňte, že dlouhodobá přítomnost krvavého výtoku v děložní dutině může způsobit rozvoj sepse..

Škrábání je jednoduše řečeno očista, se kterou se v gynekologii setkává většina žen. Ne každý má pochopit, co přesně je tento postup a jak se to vlastně děje. Ale na druhou stranu je zcela jasné, proč se to dělá a co se stane po něm. Tím nechci říci, že se jedná o nebezpečný postup, ale nepřináší ani žádný užitek. Jaké jsou důsledky a komplikace, kolik dní krvácí, jak rehabilitovat.

Jaký je postup

Ženská děloha je svalnatý orgán, který svým vzhledem vypadá trochu jako hruška. Pomocí děložního čípku a pochvy komunikuje dutina s vnějším prostředím. V dutině se plod vyvíjí a roste po oplodnění vajíčka.

Děložní dutina je chráněna speciální sliznicí - endometriem. Taková ochrana je schopna k sobě připojit již oplodněné vajíčko, což umožňuje okamžitý start do vývoje a života dítěte. Pokud nedojde k oplodnění během celého menstruačního cyklu, endometrium se změní a na konci je zcela odmítnuto, což nazýváme menstruace. S každým cyklem tedy tato sliznice roste nebo je odmítána, v důsledku čehož dochází ke krvácení.

Při škrábání endometria se neodstraní celá vrstva, ale pouze horní. Po nějaké době se znovu obnoví a nadále funguje také - roste a je odmítnut. Kromě toho se provádí další postup pro čištění samotného cervikálního kanálu. Čisticí sliznice jsou odstraněny přesně dříve, než je to možné, po kterém dojde k obnovení a reprodukci práce ženských orgánů.

Všechny přijaté materiály jsou odeslány k dalšímu prozkoumání jako analýza. Je třeba poznamenat, že během procedury by normálně neměla proudit žádná krev..

Existuje konvenční škrábání a rozdělení. Při samostatném postupu se nejprve vyčistí děložní čípek a poté přímo děložní dutina. Během toho je odstraněn přesně ten nádor nebo novotvar, který narušuje normální fungování ženských orgánů..

K dnešnímu dni je známý mírně odlišný přírůstek takového postupu, po kterém je účinek nejpřesnější a nejbezpečnější. Tomu se říká hysteroskopie, upravený postup kyretáže. To lze vysvětlit takovým způsobem, že obvyklé čištění dělohy se provádí slepě, to znamená podle vzorce určitých pohybů, ale bez přesného vidění. V takovém případě může dojít k určitým porušením, zejména kvůli tomu, že se uvnitř mohou tvořit krevní sraženiny.

Hysteroskopie spočívá ve skutečnosti, že zařízení zavedené do děložní dutiny umožňuje vidět její stěny a samotný proces čištění. To je nejen pohodlné, ale také dostatečně bezpečné pro samotnou pacientku, protože neviditelný proces nemusí být vždy úspěšný. Hysteroskopie umožňuje plnou kontrolu nad procesem čištění a jeho výsledky.

V jakých případech je operace přiřazena?

Tento postup se provádí ve dvou případech - když je nutné provést analýzu sliznice dělohy nebo odstranit patologickou formaci v děloze nebo děložním čípku. Takový postup je zpravidla předepsán po speciální diagnóze k léčbě zjištěného problému. Mnoho pacientů si stěžuje, že po operaci krvácení trvá příliš dlouho a to je doprovázeno charakteristickou bolestí.

Jak se vyhnout následkům: příprava na postup

Nejčastěji musí být taková operace naplánována, aby bylo možné vypočítat vhodný čas před a po menstruaci. Zejména je to důležité jen proto, že pokud je načasování nesprávné, může být krvavý výtok poměrně silný a dlouhý a mohou se také uvolňovat krevní sraženiny. Pokud je čas správně vypočítán před a po menstruaci, pak bude samotný postup více než příznivý a rehabilitační období bude mnohem lepší..

Některým pacientkám je předepsáno další vyšetření, aby bylo možné přesně vypočítat, kolik dní zbývá do začátku menstruace. Může to být ultrazvukové vyšetření nebo darování krve pro určité hormony. Procedura se zpravidla provádí 2-3 dny před nástupem menstruace. Pokud vám je tento zákrok předepsán na začátku menstruačního cyklu nebo uprostřed, buďte připraveni na to, aby krev šla poměrně dlouho a v hojných dávkách. Aby nedošlo ke ztrátě velkého množství krve, je lepší předepsat operaci v nejpříznivějším čase..

Kolik krve jde po kyretáži (čištění dělohy), rehabilitační období

Úplné uzdravení obvykle nastává po jednom menstruačním cyklu. Poté je děloha plně obnovena a začíná obvyklý „pracovní“ stav.

Krev nejčastěji proudí několik dní - jako pravidelná menstruace. Pokud je toto období výrazně zpožděno, musíte se poradit s lékařem, možná došlo k nějaké komplikaci. Může to být také krevní sraženiny nebo jen rozmazaný výtok. Pokud je však krvácení silné a dlouhé, je to známka porušení nebo patologie. V případě, že se krvavý výtok zastaví a začne bolest, není to také nic dobrého. Nemělo by to tak být.

Bolest lze obvykle pozorovat pouze během sekrecí nebo mastí a poté by se celkový stav měl naopak zlepšit. Proto, pokud jsou takové příznaky přítomny, je lepší se poradit s lékařem, možná byla operace neúspěšná a něco vedlo k novému porušení funkčnosti dělohy. Pacientům je zpravidla předepsáno ultrazvukové vyšetření a další vyšetření. Pokud vyhledáte pomoc včas, lze křeč rychle odstranit..

Pomoc při léčbě

Mnoho pacientů si stěžuje na bolest během krvavého výtoku. Tato situace je známá, protože ne každá šťastná žena má bezbolestná období. Proto je po ukončení procedury povoleno užívat no-shpa, jednu tabletu třikrát denně. Nejčastěji je také předepsán speciální kurz antibiotické léčby, který pomůže obnovit normální funkčnost a zpomalit průtok krve. Speciální kurz ochrání infekci a zrychlí dobu zotavení. Po desátém dni rehabilitace a užívání předepsaných léků musíte konzultovat s lékařem druhé vyšetření, abyste se ujistili, že operace byla úspěšná a rehabilitační období skončilo.

Můžeme říci, že kyretáž je jednou z nejběžnějších a nejnutnějších operací v gynekologii. To je způsobeno skutečností, že mnoho nemocí nelze vyřešit jiným způsobem a pro nejspolehlivější výsledek se uchylují právě k této metodě léčby. Dosud je takový postup dobře snášen, protože medicína je již obeznámena s téměř všemi nuancemi takového postupu. Pokud vám byla předepsána právě taková léčba, nespěchejte ji odmítnout a nebojte se, protože tato operace nepatří k nejnebezpečnějším a nejškodlivějším.

Možné komplikace

 1. Perforace dělohy - je odstraněna speciálním perforačním nástrojem nebo sondou. To se provádí, když je obtížné rozšířit děložní čípek. Perforace se také provádí v případě závažné deformace dělohy, která se vyznačuje uvolněním stěn dělohy. V tomto případě je léčba předepsána čistě individuálně s další operací a komplexem užívání léků. Nejčastěji se jedná o speciální antibiotika. Pokud perforace přetrvává na konci léčby, provede se speciální operace stehu.
 2. Zánět dělohy - nastává, když byla kyretáž provedena v době zánětu děložního čípku a samotné dělohy. To se může stát, pokud při zjištění charakteristického onemocnění nebyla předepsána vhodná léčba, zejména užívání antiseptik nebo septiků.
 3. Hematometr je akumulace krve v děložní dutině. To je obvykle způsobeno charakteristickým křečemi po kyretáži. Krev, která by měla několik dní odtékat, je zadržována a způsobuje nepohodlí a bolest. Bez ohledu na to, kolik dní uplynulo po kyretáži, v každém případě stojí za to vyhledat radu lékaře, protože špinění by mělo běžet maximálně třetí den.
 4. Poškození sliznice - dochází v důsledku silné kyretáže, když je odstraněna růstová vrstva děložní sliznice. V tomto případě bohužel nový shell již nebude růst. Škrábání musí být proto prováděno opatrně a mimořádně profesionálně..

Všem výše uvedeným komplikacím se lze vyhnout, pokud je operace prováděna velmi pečlivě a správně, včetně všech nezbytných vyšetření a analýz. Pokud je vám tento postup přiřazen poprvé, pak je prostě nutná speciální diagnostika. A první věcí, kterou je třeba udělat, je absolvovat obecný krevní test, může se ukázat, že tento postup je pro vás zcela kontraindikován a budete muset hledat jiné východisko ze situace.

Je třeba si uvědomit, že kyretáž musí být doprovázena hysteroskopií. V tomto případě existuje vysoká pravděpodobnost, že výsledek bude plně oceněn a v případě potřeby ukončen. Jak bylo zmíněno výše, pomocí hysteroskopie můžete vyhodnotit získaný výsledek a získat potřebné informace o provedeném postupu. Pokud samotný postup nebyl proveden účinně a všechny novotvary zůstaly nezměněny, budete muset znovu kyretovat pomocí předběžných antibiotik a jiných léků..

Nezapomeňte, že po škrábání by měla být minimální známka operace. Pokud máte silné bolesti a silné krvácení po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Patologie po čištění: poruchy cyklu

Pokud je po škrábání váš menstruační cyklus znatelně narušen, neměli byste paniku. Přítomnost problému může být pouze tehdy, pokud na konci rehabilitačního období máte znovu opakovaná menstruace nebo se proces obnovy nějak pokazil. Pokud jsou všechny tyto příznaky vyloučeny, ale menstruace přichází pilně v jiné dny v měsíci - je to v pořádku. Bude stačit konzultovat s lékařem další léčbu, jako je užívání bylinných přípravků nebo vitamínů.

Problémem může být pouze významná ztráta krve a všechno ostatní může být v normálních mezích. V každém případě každá žena zaznamenala nepravidelný menstruační cyklus. Pokud tedy před operací nebyly žádné konkrétní počty, pak ani nepřijdou..

Navzdory skutečnosti, že mnoho žen je obeznámeno s procedurou kyretáže, jen málo z nich plně rozumí procesu obnovy. U některých to projde bez problémů, zatímco jiné čelí komplikacím. V každém případě je výtok po kyretáži děložní dutiny nevyhnutelným jevem. Jejich povaha je indikátorem vnitřního stavu hlavního reprodukčního orgánu..

Doba a frekvence výtoku v pooperačním období pomáhá pacientovi zaznamenat nástup jakékoli vnitřní patologie. Pokud z nějakého důvodu existují odchylky od přípustné normy, měli byste vyhledat pomoc. Příznaky komplikací budou vyjádřeny délkou, konzistencí a barvou slizničního výtoku. Kromě toho se zesílí bolestivý syndrom. Abychom dobře porozuměli typu ženského tajemství během tohoto období, je důležité mít představu o tom, jak se škrábání provádí.

Nekomplikovaná operace

V lékařském jazyce se škrábání nazývá abrazi. Podstatou tohoto procesu je odstranění jeho obsahu z dělohy spolu s vnitřní slizniční vrstvou. Operace se provádí v nemocnici pomocí speciálního vybavení. Manipulace je předepsána v těchto případech:

 • neočekávané ukončení těhotenství;
 • silné krvácení;
 • odstranění placentárních zbytků po porodu;
 • pro diagnostické účely;
 • s polypy;
 • hyperplazie pohlavního orgánu.

Děloha po kyretáži (kliknutím zobrazíte)

Operace se provádí v celkové anestezii, pokud to není pro pacienta kontraindikováno. Na začátku procedury gynekolog zvětší lumen děložního čípku dilatátorem a poté provede kyretáž. Když těhotenství vybledne, zbytky embrya a placenty jsou odstraněny. V případě zastavení krvácení očistěte dělohu od krevních sraženin.

Diagnostika je předepsána pro dlouhodobé krvácení, narušení menstruačního rytmu, detekci polypu endometria a další poruchy sliznice dělohy. Během takové manipulace je odebráno škrábání a odesláno k analýze do laboratoře. Výsledek zkoušky naznačuje příčinu patologického krvácení. Po diagnostické kyretáži se také objeví vaginální sekrece..

Procedura je naplánována 2 nebo 3 dny před začátkem menstruace. Pokud potřebujete zastavit krvácení, operace se provádí během něj..

Normální povaha výboje po oděru

Po operaci byste měli kontrolovat, kolik výboje jde po kyretáži. To je způsobeno odstraněním živé tkáně z dělohy. Složitost chirurgického zákroku, individuální povaha hormonů a srážení krve navíc ovlivňují vaginální sekreci. Navzdory tomu existuje taková povaha normálního výboje:

 • doba trvání není delší než 10 dní;
 • krvavý výtok se postupně zastaví;
 • neustálá bolest v dolní části břicha.

Studie ukazují, že ženy mají svůj vlastní měsíční rytmus, který závisí na přirozeném fungování vaječníků. Provedení manipulace bezprostředně před menstruací, doba výtoku po kyretáži nebude delší než 1 týden. Tento přístup zachrání ženu před dlouhodobým nepohodlí..

V závislosti na tom, jaký druh výboje by měl být po seškrábnutí, je určen stupeň zotavení. Dobrým znakem normální povahy ženských sekrecí je hnědý hlen. To naznačuje, že krev se začíná srážet a proces hojení probíhá. V průběhu času se hlen rozmazává a po 7 dnech úplně zmizí. V některých případech je růžový vaginální hlen také považován za normální..

Výtok způsobující úzkost

Někdy po seškrábnutí je ženský výtok nepřirozený
charakter, jmenovitě:

 • mít páchnoucí zápach;
 • příliš tekutý;
 • nadměrně hojný;
 • nažloutlý.

Masový výboj po kyretáži naznačuje, že proces hojení je opožděný. Obvykle mají příliš tekutou konzistenci a jsou v hojných dávkách..

Pokud po kyretáži nedojde k výtoku, znamená to, že se v děloze nahromadily krevní sraženiny. Oni zase často způsobují zánětlivý proces v pohlavním orgánu. Zvýšení teploty a bolest v dolní části břicha jsou prvními příznaky onemocnění. Žena by si měla všimnout, kolik dní měla tento stav. V takovém případě může být nutná druhá operace a lékařské ošetření. Je velmi důležité, aby pacientka sledovala své pocity. Měli byste kontaktovat odborníka, pokud:

 • tělesná teplota nad 38 stupňů;
 • vypouštění se zastavilo;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • hojné množství ženského tajemství;
 • vybíjení trvá dlouho;
 • prudká změna barvy hlenu;
 • nepříjemný zápach;
 • nepřirozená hustota;
 • pocit nevolnosti (bolest hlavy, celková slabost v těle).

Patologický výtok po hysteroskopii může být žlutý, což naznačuje infekci. Takový chirurgický výsledek je velmi nebezpečný. Pouze při používání antibiotik se vaginální žlutý hlen zastaví.

Kromě toho mají ženské sekrece způsobené komplikacemi často nepříjemný zápach. Tato skutečnost ukazuje, že infekce vstoupila do děložní dutiny..

Výsledek léčby závisí na tom, jak dlouho pacient sleduje nestandardní vaginální hlen. Čím dříve požádá o pomoc, tím rychleji proběhne obnova orgánů..

Možné důsledky škrábání

Při provádění kyretáže k diagnostice děložní dutiny jsou možné následující nepříjemné následky:

 • silné krvácení;
 • vnitřní zánět stěn dělohy a vaječníků;
 • mechanické propíchnutí stěny;
 • poranění děložního čípku;
 • alergie po anestezii;
 • neplodnost;
 • mimoděložní těhotenství.

V závislosti na tom, jaký druh výboje se objevil po operaci, budou další akce pacienta. Specialista předepíše další vyšetření pomocí ultrazvukového vyšetření a provede analýzu k identifikaci infekce. Tyto kroky pomáhají gynekologovi stanovit přesnou patologii s cílem předepsat průběh léčby. V některých případech se ke kontrakci dělohy doporučují speciální cvičení. Poslušnost a aplikace doporučení lékaře je klíčem k rychlému zotavení těla po kyretáži.

Nebezpečným následkem po kyretáži je hojné děložní krvácení. Je to způsobeno špatnou srážením krve nebo nízkým hemoglobinem.

Často se po oděru objeví endometritida způsobená zánětem děložní sliznice. Mikrob se tam může dostat různými způsoby, zejména z pochvy. Pak bude mít výtok žlutou barvu a páchnoucí zápach. Kromě toho bude mít pacient horečku a bolesti břicha..

Ačkoli jsou komplikace alarmující u žen, jsou léčeny. Proto neustálé sledování vašich sekrecí po škrábání pomůže předcházet mnoha problémům. A znalost faktů je polovina boje proti nemocem..

Škrábání děložní dutiny se provádí v řadě případů pro diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění. Tento postup je méně traumatický, ale po jeho provedení potřebuje pacient období zotavení. Žena by měla být připravena na to, že po vyčištění dělohy bude krvácet. Jak dlouho to bude trvat, závisí na účelu, za jakým a za jakých okolností byl postup proveden..

Co je kyretáž děložní dutiny, proč a jak se provádí?

Škrábání (kyretáž) je postup pro odstranění části vrstvy endometria. Curettage se provádí pro diagnostické a terapeutické účely. V prvním případě jsou buňky endometria odeslány do laboratoře k vyšetření na přítomnost atypických prvků. Diagnóza vnitřní vrstvy dělohy je nezbytná pro těžké krvácení z neznámého důvodu, stejně jako pro zjištění neoplazmat na endometriu. V tomto případě gynekolog používá hysteroskop k vyšetření orgánu a provede škrábání.

Jako terapeutické opatření se čištění provádí v následujících situacích:

 • zánět endometria;
 • polypy;
 • krvácení, včetně během menopauzy;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • patologie děložního čípku;
 • potrat;
 • zmrazené těhotenství;
 • důsledky neúspěšného potratu;
 • přítomnost částic placenty v děloze po porodu.

Před kyretáží je nutné provést CBC, test srážení krve, vyšetření sterů na flóru z pochvy. Tři dny před zákrokem byste měli přestat používat vaginální čípky, výrobky pro intimní hygienu, gely, masti atd. Dva dny před manipulací musíte vyloučit pohlavní styk. Pokud žena užívá léky, měli byste o tom informovat svého lékaře: možná budete muset snížit nebo zrušit jejich užívání. V den operace omezte příjem potravy a tekutin.

Postup se skládá z několika fází:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle. Lékař aplikuje lokální anestetikum, aby odstranil bolest během procedury.
 2. Do děložního čípku se zavede dilatátor a hysteroskop. Gynekolog zkoumá stěny dělohy a hodnotí jejich stav.
 3. Škrábání se provádí pomocí speciálního lékařského nástroje, podobně jako malá lžíce s dlouhou rukojetí - kyreta. Toto zařízení odřízne přebytečnou endometriální tkáň nebo odstraní zbytky embrya po umělém ukončení nebo zmrazeném těhotenství.

Na konci procedury se u pacientů objeví bolest v podbřišku, která může trvat několik dní. To je normální: děloha se stahuje, čistí. K úlevě od bolesti lze použít analgetika. Rovněž po několik dní se mohou uvolňovat sraženiny, které se každý den snižují a po přibližně 10 dnech by měly úplně zmizet. Po dokončení operace by měl být pohlavní styk vyloučen na měsíc.

Proč je po čištění výtok?

Tento článek hovoří o typických způsobech řešení vašich otázek, ale každý případ je jedinečný! Pokud ode mě chcete vědět, jak vyřešit váš konkrétní problém - položte otázku. Je to rychlé a zdarma !

Odříznutí části vnitřní vrstvy dělohy způsobuje krvácení. Čím větší je plocha orgánu zpracována, tím silnější je krev. Toto je norma, protože takový postup dělá děložní vrstvu otevřenou ranou, která se časem zahojí..

Pokud se provádí hysteroskopie pro diagnostické účely, je výtok obvykle skrovný a trvá až 4 dny po kyretáži. Pokud došlo k terapeutické kyretáži, zejména po potratu nebo ukončení těhotenství, je krvácení hojnější a delší. V tomto případě je vhodné užívat hemostatické léky..

Jaký by měl být výboj po kyretáži a jak dlouho trvá normálně?

Výtok po čištění děložní dutiny probíhá jako normální menstruace. Normálně to trvá asi 10 dní, zpočátku silně krvácí, pak stále více a více špatně. Na konci je po škrábání hnědý výtok, který naznačuje proces hojení dělohy. Poté přestane krvácet a začne „rozmazávat“ světlou barvou.

Jak dlouho vybíjení trvá? Maximální doba krvácení by neměla přesáhnout 10 dní při užívání hemostatických léků. Přítomnost sraženin v prvních dnech je povolena, ale současně by výtok po čištění dělohy neměl mít nepříjemný zápach. Žlutá nebo zelená barva výtoku naznačuje patologii, přidání bakteriální infekce. Pokud teplota těla stoupne, vyhledejte lékaře.

Komplikace po čištění dělohy

Pokud krvácení po škrábání neskončí ani po 10 dnech a bolest přetrvává v děloze a dolní části zad, může to znamenat přítomnost komplikací. V takovém případě byste neměli odkládat návštěvu gynekologa..

Curettage může způsobit následující komplikace:

 • Bohaté šarlatové krvácení (velká vložka je za hodinu zcela vyplněna) s velkým počtem sraženin doprovázených silnou nebo středně silnou bolestí v děloze. V tomto případě je možné vyblednutí kůže, ztráta vědomí. V takových případech nedojde k hnědému výtoku, protože příznaky naznačují, že pacient má problémy se srážením krve. Tato situace vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Aby se předešlo takovým případům, před operací se provede test srážlivosti krve..
 • Hematometr je situace, kdy krev nemůže opustit dělohu. Tento obraz je obvykle pozorován při cervikálním spazmu. Známky hematomů jsou zvýšení teploty z 37 ° C, nepříjemný zápach z pochvy, silná bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad. Povinný příznak - v prvních dnech po zákroku byl výběr skrovný nebo vůbec ne.
 • Zánět endometria. Tuto komplikaci doprovázejí teploty výrazně nad 37 ° C - hodnoty mohou dosáhnout 39 ° C. V tomto případě se u pacienta objeví zimnice, bolest v dolní části břicha, celková nevolnost. Endometritida se vyvíjí v důsledku množení patogenních mikroorganismů na vnitřní vrstvě dělohy. Je možný žlutý výboj. Tato situace také vyžaduje hospitalizaci a farmakoterapii..
 • Neplodnost. Nejvzácnější komplikace, která se sotva vyskytuje u žen, které podstoupily očistu dělohy.

Na konci kyretáže komplikace nevzniknou, pokud pacient splní všechna doporučení lékaře. Během období zotavení nemůžete vykonávat těžkou fyzickou práci, sportovat. Je důležité užívat léky předepsané gynekologem (analgetika, hemostatika, antibiotika, aby se zabránilo horečce a růstu patogenních bakterií po kyretáži).

Když se menstruační cyklus vrátí?

Jak dlouho po kyretáži trvá menstruace? Menstruace obvykle přichází po 24 až 35 dnech. Výtok po škrábání by měl současně probíhat jako před zákrokem: bez nadměrného množství sraženin a nepříjemného zápachu, mírného trvání a intenzity, bez rozmazání. Na konci období zotavení výtok zhnědne. Váš menstruační cyklus se zlepší 2-3 měsíce po zákroku. Pokud se tak nestane, měli byste kontaktovat odborníka a zjistit, jak s takovou odchylkou zacházet.

Pokud byla kyretáž prováděna se zmrazeným těhotenstvím až do 12. týdne, začne menstruace za 4-8 týdnů. Pokud plod "zamrzl" ve 2-3 trimestru, menstruace přijde za 6-8 týdnů, stejně jako po potratu. Opakované předčasné krvácení se po vyčištění normálně nevyskytuje. Pokud po nějaké době začne znovu krvácet, lékař doporučí hemostatika a předepíše vyšetření..

Když je možné početí?

Gynekologové doporučují počkat nejméně šest měsíců na početí po neúspěšném ukončení nebo zmrazeném těhotenství. Proč tak dlouho? Tělo potřebuje toto období k rehabilitaci. Je důležité počkat na obnovení menstruačního cyklu, na zavedení reprodukčního systému. Tento čas lze využít k aktivní přípravě na těhotenství, včetně vzdání se špatných návyků, užívání kyseliny listové a udržování zdravého životního stylu. Můžete tak zvýšit šance na předčasné oplodnění a na zdravé dítě..

Mnoho žen musí čelit poměrně nepříjemným gynekologickým zákrokům. Ale ne každý si je vědom zvláštností takových manipulací a toho, jak by na ně mělo tělo reagovat. Poměrně častým typem gynekologické intervence je tedy kyretáž dělohy, při které je eliminována nejvyšší vrstva sliznice tohoto orgánu. Dnes mluvíme o tom, co se stane poté: kolik krve po vyčištění přejde, po této manipulaci už nemůžete dělat.

Kyretáž dělohy může být diagnostická nebo terapeutická a může být také provedena během potratu. Tento typ gynekologické intervence se provádí výhradně naslepo pomocí řady nástrojů. Pravděpodobnost různých komplikací po jeho zavedení je proto poměrně vysoká. Čtenáři „Populárně o zdraví“ potřebují mít informace o vlastnostech přirozených sekrecí po něm a o pravděpodobných projevech patologie.

Kolik krvácení po kyretáži dělohy ?

U naprosté většiny pacientů dochází po kyretáži ke špinění. Když se takový postup skutečně provádí, povrchové vrstvy endometria se vylučují, jinými slovy, děložní dutina se stává kontinuální ranou... Po čištění tedy krev není překvapením, protože rána bude nějakou dobu krvácet.

Ve skutečnosti tento jev není považován za nebezpečný, je podobný menstruačnímu krvácení, kdy je funkční vrstva sliznic přirozeně odmítána..

Doba krvácení po výskytu kyretáže se může u jednotlivých pacientů lišit. Výskyt mírného výtoku během pěti až šesti dnů (maximálně deseti), který není doprovázen specifickým nepříjemným zápachem, je považován za naprosto normální.

V průběhu času by se závažnost výtoku měla snižovat, staly se, jako by byly, rozmazáním a pak se úplně zastavily..

Kromě vzhledu vylučovaného je normální výskyt bolesti v dolní části břicha a dolní části zad..

Abnormální výtok krve z dělohy po kyretáži

Patologické krvácení lze odlišit od normálního zaměřením na několik znaků.

Můžeme tedy mluvit o komplikacích, pokud výtok trvá déle než deset dní. Podobné příznaky jsou možné u hormonální nerovnováhy, kyretáže, ke které došlo uprostřed cyklu, stejně jako u zbytků patologické tkáně v děloze..

Pokud po zákroku dojde k výtoku s nepříjemným zápachem a neobvyklou barvou, znamená to vývoj komplikací. S rozvojem zánětlivého procesu tedy výtok vypadá jako specifické maso, ale intenzita výtoku může být odlišná (je možný minimální nebo významný krvavý výtok). Zánět je doprovázen horečkou a bolestmi v podbřišku.

Někdy se naopak krvácení zastaví předem, což může také naznačovat patologii, například akumulaci krve v děložní dutině. K této situaci dochází, když krevní sraženiny nemohou opustit dělohu v důsledku uzavření cervikálního kanálu. Zároveň krvavý výtok náhle zmizí, objeví se bolesti v dolní části břicha, které jsou křečové a poměrně silné, zvyšují se teplotní ukazatele.

Kdy běžet k lékaři ?

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

Pokud po seškrábnutí výboj pokračuje déle než deset dní;

Pokud krvácení zesílí a přetrvává po dobu několika hodin (vložka se vyplní za hodinu nebo dvě);

Pokud se výtok náhle zastaví po dni nebo dvou po zákroku, objeví se bolest břicha;

Pokud teplota stoupá;

Pokud výtok nepříjemně páchne;

Pokud je v dolní části břicha silná bolest, která není zmírněna analgetiky;

Pokud máte závratě a slabost.

Co nelze udělat po kyretáži dělohy ?

Do jednoho měsíce po provedení škrábání je nutné odmítnout pohlavní styk. Nepoužívejte také vaginální tampony k absorpci sekretů, je vhodné používat vložky, nebo ještě lépe, domácí gázové vložky. Do měsíce po zákroku je také nutné odmítnout provést sprchování. Je zakázáno navštívit koupel nebo saunu a také se vykoupat.

Také do čtyř týdnů po škrábání byste neměli zvedat závaží a vzdát se všech druhů vážných břemen..

Během tohoto období je lepší se vyvarovat užívání jakýchkoli léků kromě těch, které předepsal lékař. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou je zvláště zakázáno, protože mohou vyvolat krvácení..

Po dobu šesti měsíců po kyretáži se musíte pečlivě chránit antikoncepcí doporučenou lékařem..

Pro úspěšné zotavení po kyretáži děložní dutiny je nutné dodržovat doporučení odborníka a užívat léky předepsané jím. Náhlé zhoršení blahobytu je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc.

Mnoho žen se vícekrát dostalo do situace, kdy se dovolená shodovala s tímto obdobím. Je dobré, pokud existuje příležitost přizpůsobit dovolenou době cyklu nebo změnit plány a jít do hor, ne k moři.