Krvácení po škrábání - jak dlouho může výtok po čištění trvat?

Kyretáž děložní dutiny označuje traumatické gynekologické zákroky a je odstraněním horní vrstvy endometria. Postup lze zobrazit v různých případech. Čištění lze provést:

 • s podezřením na polypózové formace vnitřního povrchu sliznice dělohy;
 • s hyperplazií endometria nebo jinými patologickými stavy vyžadujícími tkáňové vyšetření pod mikroskopem;
 • v případě krvácení;
 • odstranit vajíčko atd..

Čištění lze provést také pro diagnostické účely. V závislosti na účelu kyretáže je do značné míry určen čas: kolik krve po kyretáži jde?

Po dokončení čištění začíná období zotavení, během něhož se děloha aktivně stahuje a odstraňuje nahromaděnou tekutinu venku. A krvácení po škrábání je přirozenou reakcí orgánu na zranění, které dostalo. Ale během tohoto období je nutné obzvláště pečlivě sledovat vlastnosti sekrecí, aby nedošlo ke zmeškání nástupu patologických změn.

Kolik krve může jít po kyretáži dělohy? A jaká je v tomto případě varianta normy?

Pokud mluvíme o tom, kolik krve jde po kyretáži, pak je toto období obvykle 5 - 7 dní. Nemá štiplavý zápach. V některých případech se děloha může samočistit déle - až 10 dní - v případě, že žena má zpočátku dlouhé období. Po skončení vylití krve má výtok krvavý charakter a hnědou barvu. Takové vypouštění trvá až 14-21 dní po okamžiku čištění.

Intenzita krvácení klesá každý den. A bez ohledu na to, kolik krve jde, blíží se dokončení, její množství se postupně snižuje, ale nezastaví se náhle.

Kolik krve vyteče, bude také záviset na období menstruačního cyklu, během kterého bylo čištění prováděno..

 • Pokud bylo škrábání provedeno na začátku cyklu, pak vybíjení trvá o něco déle. Stávají se hojnější a mohou zahrnovat velké shluky..
 • Pokud bylo čištění provedeno několik dní před nástupem menstruace, bude výtok relativně malý..

Kolik krve odejde, je také ovlivněno kvalifikací odborníka, který zákrok provedl. Nezapomeňte, že kyretáž se nejčastěji provádí naslepo a operační pole není určeno vizuálně. Kromě toho mohou následující okolnosti prodloužit dobu krvácení po čištění kartáčem:

 • stávající patologie pohlavních orgánů;
 • hormonální poruchy;
 • problémy se srážením.

Co je kyretáž děložní dutiny, proč a jak se provádí?

Škrábání (kyretáž) je postup pro odstranění části vrstvy endometria. Curettage se provádí pro diagnostické a terapeutické účely. V prvním případě jsou buňky endometria odeslány do laboratoře k vyšetření na přítomnost atypických prvků. Diagnóza vnitřní vrstvy dělohy je nezbytná pro těžké krvácení z neznámého důvodu, stejně jako pro zjištění neoplazmat na endometriu. V tomto případě gynekolog používá hysteroskop k vyšetření orgánu a provede škrábání.

Jako terapeutické opatření se čištění provádí v následujících situacích:

 • zánět endometria;
 • polypy;
 • krvácení, včetně během menopauzy;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • patologie děložního čípku;
 • potrat;
 • zmrazené těhotenství;
 • důsledky neúspěšného potratu;
 • přítomnost částic placenty v děloze po porodu.

Před kyretáží je nutné provést CBC, test srážení krve, vyšetření sterů na flóru z pochvy. Tři dny před zákrokem byste měli přestat používat vaginální čípky, výrobky pro intimní hygienu, gely, masti atd. Dva dny před manipulací musíte vyloučit pohlavní styk. Pokud žena užívá léky, měli byste o tom informovat svého lékaře: možná budete muset snížit nebo zrušit jejich užívání. V den operace omezte příjem potravy a tekutin.

Postup se skládá z několika fází:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle. Lékař aplikuje lokální anestetikum, aby odstranil bolest během procedury.
 2. Do děložního čípku se zavede dilatátor a hysteroskop. Gynekolog zkoumá stěny dělohy a hodnotí jejich stav.
 3. Škrábání se provádí pomocí speciálního lékařského nástroje, podobně jako malá lžíce s dlouhou rukojetí - kyreta. Toto zařízení odřízne přebytečnou endometriální tkáň nebo odstraní zbytky embrya po umělém ukončení nebo zmrazeném těhotenství.

Na konci procedury se u pacientů objeví bolest v podbřišku, která může trvat několik dní. To je normální: děloha se stahuje, čistí. K úlevě od bolesti lze použít analgetika. Rovněž po několik dní se mohou uvolňovat sraženiny, které se každý den snižují a po přibližně 10 dnech by měly úplně zmizet. Po dokončení operace by měl být pohlavní styk vyloučen na měsíc.

Příprava na postup

Jak dlouho zůstat v nemocnici před škrábáním děložní dutiny? Jaká příprava je pro tento postup nutná? Pokud se chirurgický zákrok provádí bez těhotenství, je nejlepší jej provést několik dní před očekávaným obdobím. Ztráta krve bude tedy minimální a tělo se zotaví rychleji. K odstranění polypu se operace provádí okamžitě po skončení menstruace, takže na tenkém endometriu je možné přesně určit umístění polypu.

Postup není urgentní, je naplánován podle plánu. Navzdory skutečnosti, že kyretáž endometria děložní dutiny je menší operací, je nutné provést důkladnou přípravu na zákrok. Pacient je pečlivě vyšetřen a jsou sbírány všechny nezbytné testy: celková krev, bakteriologický nátěr, testy na HIV, syfilis, hepatitida, biochemický krevní test, nátěr na onkocytologii, EKG, krev na Rh faktor a skupinu.

Dva týdny před zákrokem je nutné zrušit všechny farmakologické léky, které žena užívá, aby se vyloučil negativní účinek na systém srážení krve. Dva až tři dny před operací se doporučuje zdržet se sprchování, k hygienickým postupům používat pouze teplou vodu (bez mýdla), přestat mít sex a používat čípky, které se zavádějí do pochvy. 8-12 hodin před kyretáží se musíte vzdát jídla, abyste mohli bezpečně provést anestézii.

Proč je po čištění výtok?

Odříznutí části vnitřní vrstvy dělohy způsobuje krvácení. Čím větší je plocha orgánu zpracována, tím silnější je krev. Toto je norma, protože takový postup dělá děložní vrstvu otevřenou ranou, která se časem zahojí..

Pokud se provádí hysteroskopie pro diagnostické účely, je výtok obvykle skrovný a trvá až 4 dny po kyretáži. Pokud došlo k terapeutické kyretáži, zejména po potratu nebo ukončení těhotenství, je krvácení hojnější a delší. V tomto případě je vhodné užívat hemostatické léky..

ZAJÍMAVOST: škrábání jako jedna z metod čištění dělohy po porodu

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Jaký by měl být výboj po kyretáži a jak dlouho trvá normálně?

Výtok po čištění děložní dutiny probíhá jako normální menstruace. Normálně to trvá asi 10 dní, zpočátku silně krvácí, pak stále více a více špatně. Na konci je po škrábání hnědý výtok, který naznačuje proces hojení dělohy. Poté přestane krvácet a začne „rozmazávat“ světlou barvou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: jak provádět vakuové čištění dělohy po porodu?

Jak dlouho vybíjení trvá? Maximální doba krvácení by neměla přesáhnout 10 dní při užívání hemostatických léků. Přítomnost sraženin v prvních dnech je povolena, ale současně by výtok po čištění dělohy neměl mít nepříjemný zápach. Žlutá nebo zelená barva výtoku naznačuje patologii, přidání bakteriální infekce. Pokud teplota těla stoupne, vyhledejte lékaře.

Léčba po kyretáži

Lékař předepisuje hemostatické a děložní léky. V některých případech může být doporučena některá tradiční medicína. Bylinné odvarky a infuze nepůsobí o nic horší než drogy, nemají žádné kontraindikace a šetří peníze. V závažných případech jsou předepsána antibiotika, může být nutná transfuze krve nebo opakovaná kyretáž. V případě hormonálních poruch je nutná konzultace endokrinologa.

Po operaci se doporučuje speciální strava. Nabídka by měla obsahovat více potravin, které mají pozitivní vliv na tvorbu krve. Patří mezi ně pohanka, červené maso, hovězí játra, granátové jablko. Nedoporučuje se odpočinek v posteli nebo žádná fyzická aktivita (v závislosti na stavu pacienta).

Komplikace po čištění dělohy

Pokud krvácení po škrábání neskončí ani po 10 dnech a bolest přetrvává v děloze a dolní části zad, může to znamenat přítomnost komplikací. V takovém případě byste neměli odkládat návštěvu gynekologa..

Curettage může způsobit následující komplikace:

 • Bohaté šarlatové krvácení (velká vložka je za hodinu zcela vyplněna) s velkým počtem sraženin doprovázených silnou nebo středně silnou bolestí v děloze. V tomto případě je možné vyblednutí kůže, ztráta vědomí. V takových případech nedojde k hnědému výtoku, protože příznaky naznačují, že pacient má problémy se srážením krve. Tato situace vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Aby se předešlo takovým případům, před operací se provede test srážlivosti krve..
 • Hematometr je situace, kdy krev nemůže opustit dělohu. Tento obraz je obvykle pozorován při cervikálním spazmu. Známky hematomů jsou zvýšení teploty z 37 ° C, nepříjemný zápach z pochvy, silná bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad. Povinný příznak - v prvních dnech po zákroku byl výběr skrovný nebo vůbec ne.
 • Zánět endometria. Tuto komplikaci doprovázejí teploty výrazně nad 37 ° C - hodnoty mohou dosáhnout 39 ° C. V tomto případě se u pacienta objeví zimnice, bolest v dolní části břicha, celková nevolnost. Endometritida se vyvíjí v důsledku množení patogenních mikroorganismů na vnitřní vrstvě dělohy. Je možný žlutý výboj. Tato situace také vyžaduje hospitalizaci a farmakoterapii..
 • Neplodnost. Nejvzácnější komplikace, která se sotva vyskytuje u žen, které podstoupily očistu dělohy.

Na konci kyretáže komplikace nevzniknou, pokud pacient splní všechna doporučení lékaře. Během období zotavení nemůžete vykonávat těžkou fyzickou práci, sportovat. Je důležité užívat léky předepsané gynekologem (analgetika, hemostatika, antibiotika, aby se zabránilo horečce a růstu patogenních bakterií po kyretáži).

Funkce:

Indikace pro gynekologické čištění jsou:

 • krvácení z děložní dutiny;
 • polypy;
 • po nedobrovolném samovolném potratu;
 • v období po porodu, kdy je potřeba;
 • pokud je nutné oplodněné vajíčko vyjmout;
 • pokud existuje možnost onkologické patologie.

Po dokončení procedury začíná období zotavení endometria, které trvá přibližně 20 dní. Děloha se stahuje a odstraňuje krevní sraženiny z dutiny, takže krvácení po kyretáži je normální proces obnovy. Je však nutné sledovat, jaké to bude trvání a charakter..

Krvácení z dělohy po čištění obvykle vypadá jako pravidelné období a trvá jeden týden. Pokud má žena během menstruace dlouhé období, bude krev po kyretáži více než obvykle, asi 10-12 dní..

Po úplném oddělení endometria je krvácení nahrazeno hnědými sekrety, které trvají v průměru až 17-22 dní. Od okamžiku gynekologického čištění a do konce vylučování krve se množství oddělené krve denně snižuje.

Trvání krvácení je ovlivněno obdobím menstruačního cyklu během čištění. Pokud tedy tento postup není naléhavý, pokusí se lékaři provést v určitých fázích cyklu..

Když se menstruační cyklus vrátí?

Jak dlouho po kyretáži trvá menstruace? Menstruace obvykle přichází po 24 až 35 dnech. Výtok po škrábání by měl současně probíhat jako před zákrokem: bez nadměrného množství sraženin a nepříjemného zápachu, mírného trvání a intenzity, bez rozmazání. Na konci období zotavení výtok zhnědne. Váš menstruační cyklus se zlepší 2-3 měsíce po zákroku. Pokud se tak nestane, měli byste kontaktovat odborníka a zjistit, jak s takovou odchylkou zacházet.

Pokud byla kyretáž prováděna se zmrazeným těhotenstvím až do 12. týdne, začne menstruace za 4-8 týdnů. Pokud plod "zamrzl" ve 2-3 trimestru, menstruace přijde za 6-8 týdnů, stejně jako po potratu. Opakované předčasné krvácení se po vyčištění normálně nevyskytuje. Pokud po nějaké době začne znovu krvácet, lékař doporučí hemostatika a předepíše vyšetření..

Žádné krvácení

Někdy se také stává, že po škrábání děložní dutiny se špinění vůbec neobjeví. Tento příznak je nepříznivý a měl by varovat zdravotníka i samotnou ženu..

Důvodem, proč nedochází k výtoku, mohou být krevní sraženiny, které se tvoří v děložní dutině (hematometr). Někdy se na krku vytvoří modřina, která naruší normální odtok tekutiny z dutiny.

Velmi často se spojuje zánět, pak se bolesti břicha ženy zesilují, teplota stoupá, celková pohoda se zhoršuje.

Tyto změny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Když je možné početí?

Gynekologové doporučují počkat nejméně šest měsíců na početí po neúspěšném ukončení nebo zmrazeném těhotenství. Proč tak dlouho? Tělo potřebuje toto období k rehabilitaci. Je důležité počkat na obnovení menstruačního cyklu, na zavedení reprodukčního systému. Tento čas lze využít k aktivní přípravě na těhotenství, včetně vzdání se špatných návyků, užívání kyseliny listové a udržování zdravého životního stylu. Můžete tak zvýšit šance na předčasné oplodnění a na zdravé dítě..

Kyretáž dělohy je tedy postup, kterému se v mnoha případech nelze vyhnout. Při správné přípravě na manipulaci a implementaci všech doporučení gynekologa bude postup pouze přínosem a nedojde k žádným komplikacím. Výtok po terapeutickém čištění dělohy končí do 10 dnů. Pokud se tak nestane, jsou předepsány hemostatické léky. Obnova menstruačního cyklu trvá několik měsíců a početí můžete začít šest měsíců po potratu nebo kyretáži.

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace. Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok. Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou naznačovat jak vývoj patologického procesu, tak říkat, že zásah nezpůsobil žádné poruchy. V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítnuta a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci. Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť. K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu. První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta. V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení opravných procesů těla. U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem. Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Doba trvání

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní po RFE děložní dutiny krvavý výtok pokračuje. Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení. Za normálních okolností bude vylučování trvat 10 dní: 7. až 8. den je jich velmi málo a desátý úplně zmizí. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po kyretáži se objeví pouze v případě bakteriální infekce. Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy. Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku. Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků. Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Jak dlouho trvá hnědý výboj po seškrábnutí

Kyretáž může být nutná u různých gynekologických onemocnění nebo potratů, diagnostických studií. Lékaři považují tento postup za chirurgický zákrok, který má někdy nepříjemné následky. Vyhodnocení hnědého výtoku po kyretáži dělohy je třeba brát vážně..

Důvody vzhledu

Proč dochází ke krvácení? Během operace je část sliznice dělohy oddělena, případně s obsahem dutiny, to znamená, že dochází ke stejnému procesu jako během menstruace.

Rozdíl je v tom, že v kritické dny dochází k odmítnutí endometria během týdne a proces kyretáže trvá 30-45 minut.

Po operaci lze vnitřní výstelku dělohy přirovnat k krvácející raně, jejíž hojení vyžaduje čas..

Probíhá tedy obnova endometria doprovázená hnědým výtokem po škrábání..

Tento proces ne vždy probíhá dobře, jsou možné komplikace:

 • nástup infekce;
 • zánětlivý proces endometria;
 • zbytky nerozdělené tkáně v děložní dutině.

Potom bude krvácení jiné povahy a doba hojení bude trvat déle..

Doba hojení po kyretáži

Jak dlouho trvá výtok po čištění dělohy? Jiný počet dní v závislosti na důvodu, pro který byla operace provedena.

Pokud byly provedeny diagnostické testy - od dvou do šesti dnů, po potratu deset až dvanáct, kyretáž nerozvíjejícího se těhotenství - od sedmi do tří týdnů, což se považuje za normu.

V prvních dnech po škrábání jsou bohaté, jasně červené..

Později se jejich počet snižuje a barva se stává světlejší..

Na konci období hojení jsou hnědé a v malém množství.

To naznačuje, že tělo obnovuje pohlavní hormony.

Pokud po deseti dnech po operaci krvácení pokračuje, je možné:

 • děloha není zcela očištěna;
 • hormonální pozadí je narušeno. V takovém případě je vyžadováno odborné poradenství;
 • krvácení kvůli špatné srážení krve.

Definice patologie

Patologie v těle je určena nejen časovým intervalem vylučování sekretů, ale také jejich kvalitou.

Měly by být:

 • mírný objem;
 • bez hnilobného zápachu;
 • jednotná hmota bez hrudek.

Barva se mění z červené na začátku léčebného období dělohy na hnědou na jejím konci..

Po vyčištění dokončí hnědý výtok proces obnovy slizničního povrchu orgánu..

Po zákroku se mohou objevit komplikace s následujícími příznaky:

Nepříjemný zápach výtoku.

Při streptokokové nebo stafylokokové infekci dochází k zápachu shnilého vejce.

 1. Doba vypouštění je více než deset dní a se stejnou intenzitou jako na začátku. To naznačuje, že v těle je možná hormonální nerovnováha, bylo provedeno nekvalitní čištění nebo krev dostatečně nesráží.
 2. Velké množství výboje. Jejich objem by měl být každý den zmenšen. K hojnému krvácení po operaci dochází, když: endometritida, trauma stěn dělohy, zbytky patologických tkání nebo embryí v ní.
 3. Neobvyklá barva. Hnědé se žlutým nebo zeleným odstínem naznačují infekční onemocnění, růžové se zánětem orgánů, s bílými částicemi o přítomnosti hnisavého procesu.

5-9 dní po čištění je výtok řídký a hnědne.

Pokud po třech týdnech mazání pokračuje, a to i při ostrých bolestech břicha, měli byste se poradit s gynekologem.

S největší pravděpodobností došlo k zánětu ženských orgánů nebo ke komplikacím v důsledku nekvalitního škrábání.

Ukončení nebo absence krvácení

V případě náhlého zastavení nebo absence výtoku je bezpodmínečně nutné vyhledat lékaře.

Jelikož se jedná o vážný důvod k okamžitému vyšetření, zjištění příčin a následné léčby.

Absence krvácení je důsledkem tvorby krevních sraženin v děloze nebo výskytu malého nádoru na děložním čípku, který neumožňuje vylučování sekretů.

Možná budete muset vzít antibiotika nebo opakovat postup škrábání. Obvykle v takové situaci stoupá vysoká teplota, v břiše jsou ostré bolesti..

Výtok po kyretáži děložní dutiny, který vznikl po měsíci, je příležitostí ke konzultaci s gynekologem. Možná se jedná o další menstruaci, ale nelze vyloučit známky počínající infekce ženských reprodukčních orgánů..

V případě jakýchkoli odchylek ve vašem zdraví po čištění je nutné vyhledat pomoc od odborníků. Když se změní vůně, konzistence, krevní sekrece, pokud žlutý výtok bude i nadále rozmazaný po dlouhou dobu po škrábání, v každém případě lékař předepíše správnou léčbu, samoléčba je vyloučena. Normální výtok trvá pět až šest dní bez velké intenzity, nemá nepříjemný zápach.

Pak se jejich objem zmenšuje, získává rozmazaný vzhled a postupně se zastaví. Obecně by toto období nemělo být delší než deset dní. V tomto případě je krvácení doprovázeno bolestmi břicha a dolní části zad, jak se děloha stahuje. A to vše je normou.

Jak dlouho trvá výtok po seškrábnutí děložní dutiny

Výtok po seškrábnutí děložní dutiny je normální a přirozený. Po tomto chirurgickém zákroku se sliznice orgánu změní na nepřetržitou krvácející ránu, což vysvětluje původ krve.

Curettage je chirurgický zákrok prováděný v celkové anestezii k ukončení nežádoucího nebo abnormálního těhotenství ak odstranění mrtvého plodu z dělohy. Postup lze provést také pro diagnostické účely. Výtok po operaci je podobný měsíčnímu, v běžném průběhu se liší pouze objemem tekutiny.

Povaha výtoku po kyretáži děložní dutiny

Po ovulaci, pokud vajíčko není oplodněno spermiemi, dojde k jeho fyziologické evakuaci prostřednictvím odmítnutí funkční vrstvy endometriální výstelky děložní dutiny. Normální výtok v menstruačním cyklu trvá tři až sedm dní, v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla.

S úspěšnou operací a bez komplikací se povaha výboje po kyretáži shoduje s povahou během kritických dnů. Existuje však řada nuancí a rysů děložního krvácení po kyretáži, zejména je mírně prodloužen rozsah jeho trvání, změna povahy a objemu, některé doprovodné příznaky jsou povoleny.

Takže děložní krvácení po potratu s čištěním nebo chirurgickým potratem by nemělo trvat déle než 10 dní, průměrná doba trvání je 5-6 dní. Takový výtok je charakterizován postupným snižováním intenzity: od hojných po vzácné krevní nátěry. Často jsou doprovázeny bolestí lokalizovanou v projekcích pánevních orgánů - tříslech a bederních oblastech.

Existuje malý trik, jak urychlit proces obnovy po operaci. Menstruační cyklus zahrnuje střídavé procesy odmítnutí a opravy děložní výstelky. Při normálním fungování hypofýzy a vaječníků, stejně jako nepřítomnosti hormonálních poruch v důsledku příjmu syntetických hormonů a jiných biologicky aktivních látek, je vhodné provést škrábání první den cyklu, tj. Když začíná menstruace.

Traumatický účinek exogenní povahy se tedy bude shodovat s přirozeným procesem odmítnutí a následné mechanismy obnovy budou aktivnější než v jakémkoli jiném období. Tento trik se vyhne dvojímu traumatickému účinku ovlivnění endometria..

Značky označující normu a patologii regeneračních procesů jsou následující ukazatele:

 1. Barva vybití.
 2. Hojnost.
 3. Doba trvání.
 4. Charakter.

Známkou správné regenerace je přítomnost hnědého výboje. Tento odstín označuje začátek procesů srážení krve v důsledku aktivace fyziologických faktorů srážení..

Po seškrábnutí zmrazeného těhotenství však nejsou neobvyklé komplikace a poruchy v reparačních procesech těla. V tomto případě lze namísto tmavě hnědého výtoku, který signalizuje normální proces srážení, pozorovat příliš hojné a vodnaté žluté děložní krvácení s nepříjemným zápachem.

Po očištění zmrazeného těhotenství se menstruace v průběhu času vrátí k normálu. Doporučujeme však přečíst si o tomto tématu více informací..

Tato barva se vysvětluje uvolněním exsudátu z ran - zánětlivé tekutiny. Je to směs vody a krevních buněk, zejména leukocytů, což naznačuje akutní povahu zánětu.

Přítomnost velkého množství exsudátu v sekrecích je činí vodnatými a naznačuje složitost regeneračního procesu ve tkáni děložní sliznice. Často je infikován řadou bakterií, z nichž značný počet žije v přirozené mikroflóře pochvy..

Zánětlivá tekutina je příznivou živnou půdou; v průběhu své vitální aktivity bakterie uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují nepříjemný zápach sekrecí. Jedná se o poměrně závažnou komplikaci, která vyžaduje povinnou farmakoterapii. Krvácení se nažloutlým nádechem je důvodem k návštěvě lékaře, který by měl předepisovat širokospektrální antibiotika po dobu nejméně 5 dnů.

Zvýšení teploty a příznaky obecné intoxikace těla jsou projevem infekce, která se dostala do těla ženy přes poškozenou sliznici. Pokud je tento stav doprovázen akutní bolestí ve slabinách nebo dolní části zad, je to jasná indikace pro hospitalizaci.

Výtok růžové barvy nejčastěji naznačuje, že koagulační systém těla nefunguje úplně, protože ve výtoku je čerstvá krev z krevního řečiště. V takovém případě možná budete muset konzultovat hematologa, který potřebuje pochopit původ patologie systému hemostázy..

Hojnost

Po vyčištění dělohy by se výtok v hojnosti (při absenci patologických procesů a komplikací) neměl lišit od výtoku během běžné menstruace.

Postupné snižování intenzity děložního krvácení je považováno za normální. Takže do konce týdne po operaci, v nejlepším případě, nedojde téměř k žádnému výboji nebo k malé mazanici. Fyziologický objem krve ztracený v běžných kritických dnech, který je 120–180 ml, by neměl být překročen více než 1,2–1,5krát. Jinak musíte navštívit lékaře kvůli riziku anemických stavů..

Pokud po operaci nedojde k výtoku, je to důvod k obavám. Buď postup nepřinesl očekávaný výsledek a kyretáž nebyla provedena ve správném objemu, nebo se zhoršil jakýkoli patologický proces, který ovlivňuje hlavní orgány endokrinního systému, hypofýzu a vaječníky, což může změnit hormonální pozadí a způsobit zpoždění menstruace..

Doba trvání

Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení. Normálně je výboj po kyretáži omezen na 10 dní. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Charakter

Normální je považován za slizniční krvavý výtok podle typu menstruace, který má specifickou vůni masa, obsahuje částice odmítnutého endometria a kromě krve také velké množství enzymů. Barva je obvykle tmavě červená, hnědá.

Sucidní sekrece žlutého tělíska naznačují patologii a možný nástup onemocnění. Nažloutlá tekutina je exsudát a naznačuje, že proces hojení neprobíhá tak úspěšně, jak bychom si přáli, což může být způsobeno sníženou imunitou ženy nebo různými exogenními faktory. V každém případě se jedná o alarmující signál, protože exsudát je příznivým prostředím pro reprodukci mikroorganismů. Může snadno usazovat například houby rodu Candida nebo chlamydie. Výsledkem bude, že operace povede k výskytu urogenitální infekce a bude vyžadovat farmakoterapii, která prodlouží dobu léčby a další rehabilitaci..

Časté komplikace postupu

Jakékoli chirurgické operace, včetně kyretáže, jsou nebezpečné s možnými komplikacemi. Jakákoli odchylka od klinického obrazu banální menstruace může sloužit jako symptom patologie. Pokud po gynekologickém čištění zjistíte jeden z projevů blížícího se onemocnění, poraďte se s lékařem, protože jakékoli onemocnění postihující orgány ženského reprodukčního systému může být plné neplodnosti.

Mezi běžné komplikace postupu při škrábání děložní dutiny patří:

 • hematometr po čištění;
 • děložní krvácení;
 • endometritida.

Hematometr a krvácení

Neustálý výtok po kyretáži může brzy získat charakter rozsáhlého děložního krvácení. Taková patologie je způsobena porušením hemostázového systému těla v důsledku nedostatečnosti jednoho nebo více faktorů srážení krve..

Pokud se výtok nezastaví déle než 10 dní, je to plné rozvoje anémie s akutním nedostatkem hemoglobinu. Výsledkem je, že žena trpí hypoxií. Je pozorována bledost kůže, ospalost, únava, zvýšení srdeční frekvence.

Dotyčný stav je charakterizován hojným a prodlouženým výtokem. Pokud se krvácení nezastaví, dojde po 2 týdnech k akutní hypoxii. Buňky a tkáně v podmínkách nedostatku kyslíku začnou podléhat nekróze. Nejcitlivější mozkové buňky budou trpět jako první. Aby se tomu zabránilo, mělo by být po operaci organizováno monitorování vlastního stavu..

V tomto konkrétním případě je diagnostickým kritériem pro vývoj krvácení z dělohy počet použitých hygienických prostředků (vložek a tamponů) denně - více než deset.

Hematometr - retence krve v děložní dutině, která se tvoří v důsledku křeče jejího děložního čípku. Komplikace se rychle vyvíjí okamžitě po zákroku. V dutině orgánu se tvoří velká krevní sraženina, což je příznivé prostředí pro reprodukci mikroorganismů. K vyřešení problému je nutné otevřít cervikální kanál. To lze provést lékařsky (pomocí antispazmodik) nebo chirurgicky. Po otevření kanálu je pro profylaxi předepsán další cyklus antibiotik..

Endometritida

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Tento patologický proces je způsoben penetrací infekce do děložní dutiny z přirozené mikroflóry genitálního traktu nebo v důsledku exogenní infekce.

Hnisavý výtok s nepříjemným zápachem se považuje za příznaky endometritidy, u ženy se vyvine bolestivý syndrom v projekcích pánevních orgánů a objeví se horečka. Patologie je léčena širokospektrými antibiotiky. V pokročilém případě existuje vysoké riziko vzniku neplodnosti a chronického zánětu orgánů ženského urogenitálního systému..

Jak se vyhnout komplikacím

Důvody pro vznik komplikací zahrnují snížení imunity v pooperačním období a hormonální poruchy v důsledku poškození orgánů reprodukčního systému. Abyste se vyhnuli nebezpečným následkům, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • dodržujte odpočinek v posteli (alespoň jeden týden po operaci);
 • vyhnout se psycho-emocionálnímu a fyzickému stresu;
 • vyhnout se podchlazení;
 • přísně dodržujte pokyny ošetřujícího lékaře;
 • užívat multivitaminové komplexy a imunomodulátory;
 • opakujte ultrazvukové kontroly včas, abyste sledovali procesy opravy.

Hnědý výtok po čištění dělohy

Hnědý výtok po kyretáži (kyretáž, čištění) dělohy je normální jev. Nezapomeňte, že čištění dělohy je invazivní chirurgický zákrok doprovázený různými komplikacemi..

Přítomnost hnědého výtoku po kyretáži je považována za fyziologickou normu, ale v některých případech může naznačovat vývoj patologie.

Příčiny výboje

Postup čištění spočívá v úplném odstranění horní (funkční) vrstvy endometria dělohy. Po kyretáži u ženy dojde ke krvácení připomínajícímu menstruaci. Rozdíl je v tom, že během kyretáže je sliznice odstraněna během krátké doby - doba procedury není delší než 20-40 minut. Závisí to na účelu, pro který byla žena přiřazena k čištění dělohy..

V některých případech se škrábání provádí uprostřed menstruačního cyklu. Pokud je postup načasován tak, aby se kryl s nástupem menstruace, je vnitřní povrch dělohy po čištění otevřenou krvácející ranou. Vyžaduje zotavení, které trvá určitou dobu - přibližně jeden menstruační cyklus - 1 měsíc. Během období regenerace endometriálních tkání u ženy je pozorován hnědý výtok.

Proces obnovy endometria po kyretáži dělohy však není vždy plynulý. Komplikace po čištění se mohou stát:

 • vývoj sekundární bakteriální infekce;
 • zánět endometria;
 • zánět iniciovaný zbývajícími částmi embrya nebo jeho tkání, stejně jako kousky sliznice.

Doba trvání

Hnědý výtok po kyretáži dělohy, i při absenci komplikací, může trvat 10-20 dní. Gynekologové připouštějí přítomnost krvácení různé intenzity po dobu 14-21 dnů po čištění, pokud se žena neobává bolesti a konzistence a vůně výtoku jsou normální. Vše závisí na důvodech, proč bylo čištění provedeno - může to být potrat, diagnostická kyretáž, zmrazené těhotenství nebo onemocnění dělohy.

Existují však i další faktory, které mají přímý dopad na délku krvácení. To:

 • přítomnost dalších patologií orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita provedené manipulace;
 • celkový objem odstraněného endometria.

Po diagnostické kyretáži půjde hnědý výtok nejméně: maximálně 10 dní. Po potratu budou delší - lze je pozorovat 14–21 dní. A pokud vezmeme v úvahu objem, pak to bude významnější než po diagnostickém čištění dělohy. Nejdelší výtok by se však měl očekávat po seškrábnutí děložní dutiny, aby se odstranilo zamrzlé těhotenství. V tomto případě může lehké krvácení trvat až tři týdny..

Existuje několik kritérií, na která se gynekologové spoléhají při hodnocení rychlosti a odchylky špinění..

 • Během prvních několika hodin po čištění dělohy jsou hojné a červené barvy, což představuje typické krvácení..
 • Poté se výboj zesvětlí a zmenší objem.
 • Před dokončením výběr zhnědne a připomíná „mazanici“. Jeho vzhled naznačuje začátek obnovy cyklické produkce pohlavních hormonů a dokončení regenerace vrstvy endometria..

Norma a patologie

Známkou dobře provedené kyretáže děložní dutiny je nejen doba hnědého výtoku, ale také jejich kvalita. Při absenci patologie by měli mít následující vlastnosti:

 • mají malý objem a průměrný stupeň hustoty;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • neobsahují sraženiny.

Pokud je na začátku výtoku téměř úplně totožný s krví, pak se blíží ke konci období zotavení zhnědnou.

Pokud byla kyretáž děložní dutiny provedena v rozporu s pravidly asepsy a antiseptiky nebo žena během období zotavení nedodržovala doporučení lékařů, mohou se vyvinout různé komplikace.

Pokud má hnědý výtok také štiplavý nepříjemný zápach, může tento příznak naznačovat následující:

 • vývoj infekce způsobené jak oportunní, tak patogenní patogenní flórou s tvorbou endometritidy, stejně jako vzestupná infekce;
 • hematometr;
 • zbytky částí vajíčka v děloze a jejich nekróza.

Při dlouhodobém hnědém výboji - více než 21 dní - při zachování významného objemu lze předpokládat:

 • vývoj hormonálního narušení;
 • špatně provedené škrábání;
 • máte problémy se srážením krve.

Významné množství hnědého výboje je také patologie, protože by se mělo snižovat. Vývoj děložního krvácení, typický pro hematomy, je indikován nutností vyměnit hygienickou vložku každé dvě až tři hodiny. Kromě toho jsou ve složení výtoku přítomny také sraženiny. Tento příznak může také signalizovat trauma na stěnách dělohy..

Pokud je hnědý výtok nažloutlý nebo zelený, jedná se o příznak bakteriální infekce. Růžově hnědá je typickým příznakem zánětu. Když se ve složení výtoku objeví bílé skvrny, můžeme hovořit o nástupu hnisání. Výtok z genitálního traktu na konzistenci masa s ostrým zápachem signalizuje endometritidu.

Navštivte lékaře

Pokud hnědý výtok po škrábání neodpovídá fyziologické normě ani ve vzhledu, ani v objemu, doporučuje se ženě v blízké budoucnosti navštívit kancelář gynekologa.

Hnědý výtok po čištění dělohy je obzvláště nebezpečný, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty;
 • syndrom dlouhodobé bolesti, který nelze odstranit léky proti bolesti;
 • zhoršení celkové pohody.

Úplné zastavení krvácení během několika hodin nebo dnů po zákroku se také stává nebezpečným znamením. Důvodem tohoto stavu je hematometr - akumulace krve v děložní dutině způsobená zastavením jejího fyziologického odtoku. K tomu může dojít v důsledku křeče děložního čípku, stejně jako v přítomnosti patologie srážení krve. Dalšími známkami hematomů jsou silná bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty.

Hnědý výtok, který se objeví měsíc po čištění dělohy, je důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou to být buď příští menstruace, nebo známky pokročilé infekce ženského reprodukčního systému..

Pokud máte po kyretáži jakékoli pochybnosti o svém zdraví, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Když se změní vůně, konzistence hnědého výtoku, měl by se léčit pouze gynekolog a měla by být vyloučena samoléčba.

Obecná informaceV různých obdobích měsíčního cyklu může mít žena výtok, který se liší konzistencí a množstvím. V závislosti na celkovém stavu těla se může také měnit jejich vůně a barva.