Menstruace a váha: proč dnes tučněme a co s tím dělat?

Mnoho žen během menstruace přibralo na váze. Jaký je důvod tohoto jevu a jak mu odolat, se dozvíte dále!

Mnoho žen trpí bolestmi břicha, letargií a výkyvy nálad - to jsou jen 3 nepříjemné vedlejší účinky menstruace. A to není vše: někteří z nás mají pocit, že jsme nafouknutí, a váhy tento nepříjemný pocit potvrzují: postava se zvyšuje o 1 nebo dokonce 2 kilogramy. Ale proč se to děje a je možné něco udělat??

Přírůstek hmotnosti během menstruace: to je důvod

Ne všichni, ale mnozí z nás se během období cítí těžce a zaznamenávají přibývání na váze. Ve většině případů je to kvůli zadržování vody. Kvůli změnám v hormonální rovnováze způsobeným cyklem může tělo začít ukládat vodu až 14 dní před začátkem kritických dnů. Během samotného menstruačního období voda obvykle vyplývá. Proto i když váhy ukazují o jeden nebo dva kilogramy více - nepanikařte! S největší pravděpodobností je to jen voda, kterou tělo drží a sama zmizí..

Kromě zadržování vody samozřejmě existuje ještě další vedlejší účinek, který je obzvláště výrazný během nadcházejícího menstruačního týdne a částečně také během něj: silná chuť k jídlu! Pokud se pod jeho vlivem spotřebuje více kalorií než spálí, nevyhnutelně dojde k přírůstku hmotnosti. Představa, že tělo během menstruace vynakládá více kalorií, je bohužel mýtus. Proto se nám kousek čokolády může dostat na boky a zůstat tam dlouho..

Jak se dnes vypořádat s přírůstkem hmotnosti?

Nejprve špatná zpráva: S retencí vody, kterou vaše tělo spouští před zahájením menstruace, nemůžete nic dělat. Je to zcela přirozené a odchází samo. Co byste tedy měli udělat jako první, pokud se během menstruace cítíte těžký a nafouklý: ignorujte stupnici! Je také užitečné zvolit si volnější oblečení než úzké džíny nebo přiléhavé šaty..

Existuje však několik malých triků, které mohou alespoň mírně snížit zadržování vody nebo způsobit její rychlejší zmizení..

1. Jezte potraviny, které obsahují draslík z druhé poloviny vašeho cyklu (například artyčoky, brokolice a řepa).
2. Vysoký příjem bílkovin a soli je nejčastější příčinou zadržování vody bez nemoci. Proto pokud konzumujete méně živočišných bílkovin a méně soli, můžete potlačit výskyt otoku..
3. Jíst potraviny s esenciálními aminokyselinami, jako je isoleucin (například v čočce, hovězí a kešu ořechy), valin (v ovesných vločkách a vejcích) a methionin (v sóji a tuňáku), pomáhá udržovat vodní rovnováhu v těle.
4. Čaje na otoky s listy břízy nebo kopřivy také pomáhají odstranit přebytečnou vodu, ale tyto čaje byste měli pít pouze ráno, jinak nebudete moci v noci usnout, protože musíte jít na toaletu.
5. Pijte hodně vody: Zní to paradoxně, ale ve skutečnosti pití velkého množství vody pomáhá tělu „dávat“ přebytečnou vodu. Voda také vyplňuje žaludek a podporuje rychlejší sytost, což nás chrání před přejídáním.

Způsoby, jak bojovat se silnou chutí

* Ananas, pomeranče, bobule a jakýkoli druh čerstvého ovoce vám mohou pomoci překonat chuť na cukr.
* Od závislosti na slaném: Ořechy, olivy nebo nakládané okurky jsou podobné slanému občerstvení, ale jsou mnohem zdravější!

Zdravý recept pro ty, kteří trpí silnou chutí: parmezánové chipsy

Otřete kousek parmezánu (nejlepší je hrana), množství určete sami. Vytlačte trochu čerstvého česneku a promíchejte. Podle potřeby přidejte bylinky - jako rozmarýn.

Lžící směsi na plech vyložený papírem na pečení s čajovou lžičkou a lžící vytlačte hrboly do křupava. Pečte v předehřáté troubě (200 stupňů) po dobu 5-7 minut do zlatova.

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, abyste zabránili vysoké chuti k jídlu, je připravit se na to! Nekupujte sladkosti a slané občerstvení, ale raději nakrájejte zeleninu a ovoce předem, připravte zdravou omáčku na zeleninové tyčinky, kupte hummus a celozrnné lupínky. Existuje mnoho možností pro neškodné občerstvení!

Proč váha nezmizí během menstruace, hlavní důvody

Kvůli zvláštnostem ženského hormonálního systému dochází pravidelně k výkyvům hmotnosti. Složení hormonů v ženské krvi se liší v závislosti na fázi cyklu. V luteální fázi, tj. Před menstruací, si většina žen všimne zvýšení hmotnosti.

Proč se váha zvyšuje před menstruací?

Menstruační cyklus každé ženy je rozdělen do fází, ve kterých se mění hormonální změny. V každé fázi cyklu dominují různé hormony.

Menstruační cyklus má tři fáze:

 • menstruační (folikulární);
 • proliferativní (ovulační);
 • sekreční (luteální).

První menstruační fáze začíná prvním dnem menstruace. Krvácí z děložní dutiny v důsledku odmítnutí endometria. Fáze začíná uvolněním gonadoliberinu hypotalamem. Dále se vyrábí follitropin a lutropin. Hladina estradiolu se postupně zvyšuje. Folikuly reagují na hormony a postupně se zvětšují.

Týden po nástupu menstruace začíná ovulační fáze. Dominantní folikul se stále zvětšuje, zbytek prochází obráceným vývojem. V této fázi se do krve uvolňuje luteinizační hormon (LH). Folikul se nadále vyvíjí a začíná produkce hormonů prostaglandinu. Hladiny estradiolu se postupně snižují. Při pohledu do budoucna by bylo hezké konzultovat s gynekology školení v kritických dnech, zejména vakuová cvičení na břicho.

V období mezi ovulací a menstruací dochází k luteální fázi (nebo fázi žlutého tělíska). Folikul se transformuje a stává se žlutým tělem. Produkuje progesteron, estradiol a androgeny. Progesteron se také nazývá těhotenský hormon, je odpovědný za regulaci menstruace a zajištění těhotenství. Úrovně LH klesají. Pokud dojde k těhotenství, žluté tělo nadále produkuje progesteron. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko přestane fungovat. Na tomto pozadí klesá hladina hormonů. V této fázi začíná otok a změny v endometriu.

Před menstruací jsou zaznamenány následující příznaky:

 • bolestivost a zvětšení mléčných žláz;
 • otok;
 • bolest hlavy;
 • únava;
 • vyrážky;
 • podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • Deprese;
 • depresivní stav;
 • poruchy trávení;
 • bolest břicha.

Progesteron hraje klíčovou roli při změně fyziologických procesů. Jeho činností je, že se váha zvyšuje před menstruací. Je to způsobeno působením progesteronu na metabolismus a na všechny orgány a systémy těla..

Účinek progesteronu na ženské tělo:

 • uvolněná pojivová tkáň endometria se stává edematózní, hromadí tekutinu a živiny;
 • pomáhá zvyšovat tuky za účelem ochrany plodu a poskytování živin v případě těhotenství;
 • zvyšuje chuť k jídlu, zejména se zvyšuje touha po sacharidovém jídle;
 • děloha se zvětšuje;
 • uvolňuje svaly trávicího traktu, což přispívá k lepšímu vstřebávání živin;
 • zvyšuje se produkce inzulínu, tkáně jsou méně vnímavé, a proto existuje chuť na sladké.

Z důvodu výše uvedeného se před menstruací číslo na vahách zvyšuje. To je dočasné, po nástupu menstruace se váha obvykle vrátí na své obvyklé hodnoty..

Jak menstruace ovlivňuje váhu?

Hormonální změny před menstruací nutí tělo ukládat tekutinu, která během menstruačního krvácení zmizí. Takový otok zmizí 3–5 dní od začátku cyklu. Váš menstruační metabolismus se zpomaluje a vaše chuť k jídlu zůstává brutální, což může vést k nadbytečným kilogramům. Kvůli depresivnímu stavu se mnoho žen snaží rozveselit čokoládou a moukou. Hormonální výkyvy v kombinaci s nepřesnostmi ve stravě jsou hlavními důvody, proč váha během menstruace nezmizí.

Kolik dní před menstruací se váha zvyšuje?

V poslední fázi cyklu se poměr hormonů dramaticky mění. V důsledku snížení hladiny progesteronu se zvyšuje syntéza prostaglandinů. Během tohoto období klesá hladina serotoninu (hormonu štěstí). Na konci fáze jsou hladiny progesteronu a estrogenu na minimu, což způsobí menstruační krvácení, cyklus začíná znovu.

Pod vlivem progesteronu lze na vahách pozorovat nárůst. K tomu dochází na samém konci poslední fáze cyklu, pět až sedm dní před menstruací. Číslo na stupnici se může každý den měnit. Hmotnost je ovlivněna nejen působením progesteronu, ale také zvýšením kalorického obsahu stravy. Pod vlivem hormonů se zvyšuje chuť k jídlu, v důsledku premenstruačního syndromu se dívky opírají o vysoce kalorické a sladké jídlo. Pokud žena pod vlivem hormonu nekontroluje chuť k jídlu, začne zneužívat škodlivé produkty (rychlé občerstvení, pečivo, sladkosti, uzeniny), začne se zotavovat ještě více.

Přírůstek hmotnosti před menstruací

V závislosti na stravě a vlastnostech těla mohou ženy před menstruací různě přibírat. Zvýšení o 1-3 kg je považováno za normu. Pokud žena v tomto období dodržuje dietu, omezuje slanost a sportuje, nemusí přibírat nebo přírůstek hmotnosti bude zanedbatelný (300–500 gramů).

Pokud žena začne rychle přibírat na váze před menstruací a přibere více než tři kilogramy, znamená to hormonální poruchu nebo přejídání. V takových případech stojí za to zkontrolovat stravu a denní rutinu a navštívit lékaře. Do stravy se přidávají pomalé sacharidy (obiloviny, celozrnný chléb, těstoviny z tvrdé pšenice) a čerstvá zelenina a ovoce. Neměli byste dodržovat velmi přísnou dietu. Tělo je během menstruace oslabené, ztrácí se hodně železa, proto je důležité jíst vyváženou stravu.

Je přírůstek hmotnosti během menstruace?

V prvních dnech menstruačního krvácení váha nejenže nezmizí, ale také se zvýší. V této fázi začíná stoupat hladina estrogenu, což přispívá k zadržování sodných solí v těle. Z tohoto důvodu se v prvních dnech menstruace hromadí voda v buňkách, dochází k otokům. V důsledku účinku progesteronu na gastrointestinální trakt mohou nastat problémy s stolicí a zácpa. V počátcích vašeho cyklu mohou tyto problémy přetrvávat, což je další důvod pro přibývání na váze. Pokud se vážíte na začátku cyklu, můžete najít další přírůstek hmotnosti..

Mnoho žen pociťuje slabost během menstruačního krvácení. Fyzická aktivita je v takových případech minimální, metabolismus je pomalý, takže se stále můžete zotavit.

Kolik váhy se zvyšuje během menstruace?

Během menstruace jsou otoky a zácpa, takže váha se může mírně zvýšit. Přírůstek hmotnosti u každé ženy je individuální a může se pohybovat od 0,3 do 2 kilogramů. Kvůli ztrátě krve ztrácí ženské tělo železo. Mnoho žen se snaží kompenzovat ztráty a začíná zvyšovat obsah kalorií ve stravě, někdy upřednostňují sladká, škrobová a tučná jídla..

Kolik váhy trvá po menstruaci?

V prvních dnech menstruačního krvácení stále dochází k hormonálním změnám, takže po dobu 3–5 dnů mohou váhy vykazovat nadhodnocenou hodnotu. Normálně váha klesá na konci krvácení 5-7 dní od začátku cyklu. V této době otok zmizí, stolice se normalizuje. Na konci menstruačního krvácení se ženské tělo stává odolnější pod vlivem hormonů, takže lze zvýšit fyzickou aktivitu. Pomůže vám to rychleji zrychlit metabolismus a ztratit nadbytečné kilogramy, pokud na konci menstruace zmizí..

Jak nepřibrat na váze před menstruací?

Aby na konci cyklu a během menstruace nedošlo k žádnému zisku, stojí za to dodržovat zásady správné výživy. Během premenstruačního syndromu ženy pociťují špatnou náladu škodlivými produkty (čokoláda, mouka, tuky, kalorií).

Aby nedošlo k přerůstání nadbytečným tukem před menstruací, stojí za to dodržovat následující zásady výživy:

 • vyloučit polotovary a uzeniny (klobásy, klobásy, sádlo);
 • nejezte tučná jídla;
 • přestat jíst smažené na oleji (zejména brambory);
 • vyloučit sladkosti a mouku;
 • odstranit slanost a občerstvení ze stravy;
 • co nejvíce omezte alkoholické nápoje (přispívají nejen k výskytu otoku, ale jsou také velmi kalorické);
 • přidat do jídelníčku cereálie, čerstvou zeleninu a ovoce;
 • zvýšit stravu potravin obsahujících železo (pohanka, játra, granátová jablka, mořské plody, špenát, ovesné vločky, luštěniny);
 • snížit příjem soli.

V poslední fázi menstruačního cyklu se doporučuje mírné cvičení a cvičení, jako je procházka v parku nebo ranní cvičení. Lehká aktivita, která přináší emoční uspokojení, zvyšuje hladinu serotoninu a snižuje chuť k jídlu. Jóga a meditace fungují dobře pro relaxaci a povznesení.

PMS je často spojena s podrážděností. Pro zvýšení nálady ženy začínají pociťovat stres sladkostí. Pro snížení podrážděnosti se doporučuje pít bylinné čaje se sedativním účinkem (heřmánek, meduňka, máta, kozlík lékařský). Ke snížení otoku mohou být do čajových nápojů přidány diuretické byliny (brusinkový list, řebříček, březové pupeny).

Kolik se žena může zotavit během menstruace nebo před ní, závisí na individuálních vlastnostech těla a stravě. U některých je nárůst 2–3 kilogramy, u jiných zcela chybí. Normální jsou malé odchylky od obvyklých indikátorů hmotnosti. Na konci menstruačního krvácení se váha stabilizuje.

Brutální chuť k jídlu v kritických dnech: bojovat nebo rezignovat

Která žena nezná ten pocit, když v předvečer kritických dnů chcete jíst pořád? A nejen jedna věc, ale všechno. Teď opravdu chci něco sladkého a za půl hodiny - nakládanou okurku. Proč je tak hladový před menstruací? Jak zkrotit chuť k jídlu? A jak se vypořádat s účinky přejídání?

Měsíční cyklus v ženském těle

Během období menstruačního cyklu dochází v ženském těle k neustálým hormonálním změnám. Jsou to ony - hormony -, které regulují schopnost rodit a rodit děti..

Relativně vzato, půl měsíce ženy pociťují příval síly a energie. Zdá se jim, že jsou schopni pohybovat horami! V dnešní době se ženám daří skvěle a vypadají skvěle. To je to, co příroda zamýšlela. Hormon estrogen (estradiol) zuří v krvi a zdá se, že život je dobrý. To bylo v této době, kdy ženy snadno začaly hubnout a klidně pociťovaly omezení jídla a fyzickou aktivitu..

Avšak začíná druhá fáze menstruačního cyklu a hladina hormonu estrogenu klesá. Do arény vstupuje progesteron „těhotenský hormon“. Je to on, kdo připravuje ženské tělo na plodení potomků. Tělo zatím neví, zda přijde těhotenství, ale připravuje se na setkání s plně ozbrojenou.

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací

Lékaři tvrdí, že téměř každá žena chce týden před menstruací jíst více než obvykle. Další věc je, že ne všechny mladé dámy tomu podléhají. Zde jsou nejčastěji ovlivňovány psychologický faktor a faktor sebekázně. Pokud žena žije šťastný život a nic jí nevadí, je pro ni mnohem snazší vypořádat se s projevy premenstruačního syndromu..

Ale zpět k ženám, které jsou připraveny sníst tunu čokolády a všechno ostatní před menstruací..

Ženy popisují svůj stav následovně:

- po celou dobu, kdy chcete jíst (některé sladké, některé sledě, jiné - vše dohromady)

- obličej často bobtná

To se děje pod vlivem hormonu progesteronu. A nejčastěji se jeden drží druhého a zhoršuje stav. Například podlehnete nutkání jíst sladkosti a jíst je. Hladina cukru v krvi, v této době tak nestabilní, začíná skákat ještě více. Chuť k jídlu se ještě zvyšuje. Jíte, pijete, znovu jíte a cítíte se stále horší, protože se zapíná psychologický faktor - víte, že jíte více, než potřebujete, a bojíte se zlepšit. A pak, jak by to mělo štěstí, je žaludek oteklý, dochází k zácpě a váhy ukazují neuspokojivá čísla.

Proč chcete sladkosti nebo buchty před menstruací??

Je to všechno o stejném progesteronu. Pro kvalitní práci potřebuje vysokou hladinu glukózy v krvi, a proto touhu jíst sacharidy. Sladkosti, chléb a různé pečivo jsou koneckonců sacharidy! Jednoduché sacharidy, které okamžitě zvyšují hladinu glukózy v krvi, ale mají mnoho dalších nepříjemných důsledků.

Jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací?

Pijte vitamíny

Pokud neužíváte žádné multivitaminové komplexy, pak vám gynekologové doporučují, abyste začali užívat přípravky obsahující hořčík nebo vápník alespoň 10 dní před začátkem menstruace. A je lepší pít multivitaminové komplexy, které zahrnují hořčík, vitamíny B6, B12, D a další. Nepřestávejte pít vitamíny, jakmile vás PMS pustí. Vitamíny jsou vážná věc a měly by se pít v komplexech.

Zkuste také jíst zeleninu a ovoce. Vlákno a fruktóza v nich mohou pomoci vyrovnat se s čokoládovými chutí.

Vložte do své stravy komplexní sacharidy

Pokud víte, že vás brzy zaplaví chuť na obžerství, přidejte do svého jídelníčku složitější sacharidy. Jedná se o všechny druhy obilovin, těstoviny z tvrdé pšenice, celozrnné lupínky. A nebojte se, že vám bude lépe. Zaměřením na komplexní sacharidy se ušetříte před přejídáním cukrovinek a rohlíků. A z nich roste nadváha..

Gynekologičtí vědci zjistili, že ženy, které do své stravy zahrnovaly komplexní sacharidy, snížily PMS o 50%.

Mastné ryby, tvaroh a další jídla v předvečer menstruace

Kromě komplexních sacharidů byste měli jíst více tučných ryb. Pamatujte, že je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou pro ženské tělo tak nezbytné. Můžete si také vzít lněný olej nebo semínka samotná. Pokud jde o mléčné výrobky, jsou zdrojem vápníku. Obecně platí, že pokud si v první fázi menstruačního cyklu můžete dovolit gastronomické odchylky, včetně kávy a alkoholu, pak by týden před menstruací měla být vaše strava co nejvíce vyvážená. Kofeinu a alkoholu se nejlépe vyhýbejte. Zachovávají tekutinu v těle, a tak se pod vlivem progesteronu s ním příliš aktivně nerozdělí.

Proč před menstruací ztuhnou

Většina žen si všimne, že v předvečer menstruace se váha zvyšuje o 2-5 kg. Buďte si jisti, že to není tělesný tuk, ale tekutina a ucpaná střeva. V předvečer menstruace se tělo zdráhá rozdělit tekutinu a často se zaznamenává nadýmání a zácpa. A v důsledku toho pocit nadýmání, otoků a nadváhy. Jakmile začne menstruace, tělo se zbaví zbytečných věcí a váha se vrátí k normálu.

Jen nepředpokládejte, že snížením příjmu tekutin se můžete vyhnout přírůstku hmotnosti. Naopak bude pro tělo obtížnější hubnout zbytečně. Dnes se rozhodněte pro bylinné čaje místo černého a dokonce zeleného.

Samozřejmě, pokud jste užili čokoládu a rohlíky, vaše váha se nemusí vrátit k normálu. Nepanikařte! Pamatujete si, že v první fázi menstruačního cyklu mohou ženy dělat všechno? To znamená, že můžete také „odhodit“ čokoládu a chléb. Rostlinná vláknina a mírný příjem bílkovin a sacharidů vám s tím pomohou..

A poslední

S nástupem menstruace zmizí všechny projevy premenstruačního syndromu! Takže musíte bojovat se svou chutí po sladkostech!

Pozornost. Pokud se před menstruací a v prvních dnech kritických dnů cítíte velmi špatně: nevolnost, zvracení, apatie, bolesti hlavy a problémy s krevním tlakem, arytmie atd., Měli byste se poradit s lékařem. Váš estrogen a progesteron mohou být mimo rozsah a je třeba je upravit pomocí léků. Hodně štěstí! být zdravý!

Autorka článku: Alexandra Petrovicheva (psychologka v oblasti výživy). Pomáhám lidem získat harmonii, učit, jak správně jíst, zbavit se závislosti na sladkostech, přejídání a psychické závislosti na jídle.

Proč se během menstruace zvyšuje váha a co dělat

Většina žen si během menstruace všimne zvýšení tělesné hmotnosti. Pravidelné přibývání na váze až 2–3 kilogramy během menstruace je normou: získaná váha obvykle zmizí sama během několika dní. Tento jev lze snadno vysvětlit z lékařského hlediska. Pokud rozumíte mechanismu přibývání na váze, může to být ovlivněno změnou stravovacích návyků a zapojením se do určitých sportů.

 • 1 Proč se váha zvyšuje
  • 1.1 Když se zvyšuje tělesná hmotnost
 • 2 důvody
 • 3 Prevence přírůstku hmotnosti

Kromě přírůstku hmotnosti během kritických dnů si ženy všimnou výskytu otoků, poruch stolice, zvýšené chuti k jídlu: bobtná celé tělo, bobtná, objevuje se tíha a roste žaludek. Tyto příznaky lze pozorovat několik dní před nástupem menstruace. Často se vyskytují bolesti v dolní části břicha, v dolní části zad, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, otoky a citlivost v mléčných žlázách.

Stejně jako ostatní příznaky premenstruačního syndromu není přírůstek hmotnosti stejný a každý je vyjádřen ve větší či menší míře: od 900 gramů do 2–3 kilogramů.

Ženy, které tento týden mívají nadváhu, si mohou myslet, že přibraly na váze i přes pravidelné diety a cvičení. Jakmile však toto období skončí, začne tělesná hmotnost znovu klesat. To vše je důležité vzít v úvahu při přípravě výživového programu, výběru stravy a typu cvičení..

Přírůstky hmotnosti 3-7 dní před menstruací kvůli PMS. Během menstruace přibývá 90% žen v závislosti na věku a fyziologickém období (menopauza, kojení, stav po potratu atd.).

Zvýšení tělesné hmotnosti je spojeno s aktivní produkcí estrogenů během určitých fází menstruačního cyklu (folikulární, luteální). Hormony zadržují ionty sodíku v těle, což zase zadržuje tekutinu, což vede k otoku tkáně.

Proces přibývání na váze je fyziologický a je způsoben řadou faktorů, které se v těle vyskytují. Hlavní teorie, že se během menstruace zvyšuje hmotnost, je genetická.

Bylo prokázáno, že funkce přírůstku hmotnosti je přirozená a je nezbytná pro zajištění reprodukční funkce. Tělo ženy se tedy připravuje na nadcházející těhotenství, dodává přísun živin. Pokud nedojde k oplodnění, začne se zbavovat nahromaděného a váha odchází sama.

Důvody, proč se váha ženy během menstruace zvyšuje:

ZpůsobitMechanismus rozvoje
Akumulace přebytečné tekutinyU žen s těžkou menstruací se hromadí velké množství tekutiny. Tímto způsobem se ženské tělo připravuje na ztrátu tohoto zdroje a předem ho ukládá ve velkém množství.
Změna hormonálních hladinZvýšení progesteronu pomáhá uvolnit dělohu, v důsledku čehož dochází k tlaku na střeva, hromadí se plyny a dochází k zácpě. První nebo druhý den se situace změní, hladina hormonů se normalizuje, zmenší se velikost břicha
Zvýšená chuť k jídluMenstruace je pro ženské tělo stresujícím obdobím. Mnoho z nich je náchylných k zachycení negativních emocí sladkostmi, buchtami a jinými vysoce kalorickými potravinami. Kvůli poklesu hladiny serotoninu se tělo snaží získat ho zvenčí pomocí snadno stravitelných sacharidů, jako je čokoláda, moučné výrobky. Zvýšení koncentrace progesteronu v krvi ovlivňuje výskyt záchvatů hladu
Anémie z nedostatku železaPokles hladiny hemoglobinu a / nebo erytrocytů v krvi pod normální hodnotu. U anémie žena pociťuje pocit hladu a snaží se ji utopit různými jídly a přejídáním. Během menstruace se spolu s krví ztrácí ještě více hemoglobinu, což přispívá ke zhoršení patologického procesu

Abyste zabránili přírůstku hmotnosti, musíte kontrolovat výživu:

 1. 1. Snižte spotřebu soli (podporuje zadržování tekutin v těle), solených ořechů, konzervovaných potravin, omezte používání snadno stravitelných sacharidů (čokoláda, cukrovinky, moučné výrobky - sušenky, pečivo).
 2. 2. Zvyšte množství komplexních sacharidů a bílkovin - obiloviny, čočka, zelenina, kuřecí a křepelčí vejce, libové maso, ryby, ořechy (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu).
 3. 3. Během tohoto období můžete do stravy přidat sušené ovoce, mořské plody, pšeničné otruby..
 4. 4. Je nutné se vyvarovat mastných přísad - klobása, vepřové sádlo, vepřové maso, sýr s vysokým obsahem tuku, majonéza, máslo ve velkém množství (v malém množství jsou nezbytné pro správnou funkci těla).
 5. 5. Je nutné dodržovat vodní režim - ne více než 1,5 litru denně. Vyvarujte se pití alkoholických nápojů, zejména piva.

Pokud je to možné, měli byste upřednostňovat fyzickou aktivitu - gymnastiku, jógu, aerobik. Předpokládá se, že cvičení snižuje chuť k jídlu. Je to způsobeno zvýšením hladiny adrenalinu a noradrenalinu v krvi na pozadí svalové práce, což také přispívá ke zvýšení tonusu mozku a pomáhá vyrovnat se s depresí. Toho lze dosáhnout provedením nejméně patnáctiminutových ranních cvičení..

Můžete také dodatečně užívat komplexy vitamínů, zejména ty, které obsahují vitamíny A, E, B; kombinované orální antikoncepce - mohou nejen udržovat váhu, ale také snižovat projevy PMS. Ke konci menstruace opadne, zmizí zácpa a plynatost, normalizuje se trávení a chuť k jídlu, váha se vrátí k normálu.

Zhubnutí před „kritickými dny“: je to v pořádku?

Tento krutý, krutý svět Jako kdybychom během PMS a menstruace měli několik dalších problémů, někdy se k tomu všemu přidávají kilá navíc. Je to normální? Proč se to stalo?

Co když jste se probudili o pár kilogramů těžší než obvykle

Ano, je v pořádku dát si během tohoto období měsíce pár kil navíc. Ve skutečnosti je správnější to nazývat ne množinou, ale kolísáním hmotnosti. „Přidání“ zmizí, jakmile začne nový cyklus. Toto kolísání hmotnosti je způsobeno hormonálními změnami spojenými s fázovými změnami, a proto kilogramy náhle přicházejí odnikud a nikam..

Amplituda těchto výkyvů je u všech žen odlišná. Lékařská literatura této problematice věnovala malou pozornost. Existují odkazy na zvýšení hmotnosti přibližně o jeden a půl kilogramu. Některé ženy si ale stěžují, že přibírají před menstruací a zhubnou tři kilogramy po nich. Vše záleží na vlastnostech vašeho těla.

Pokud jste dodržovali obvyklou stravu a stejnou fyzickou aktivitu jako vždy, a najednou, poté, co jste se dostali na váhu, zjistili jste, že ukazují více, než jste čekali, nespěchejte se zastrašit. Pamatujte, jak brzy čekáte na menstruaci. Pokud před nimi zbývá několik dní - s největší pravděpodobností to je důvod. Za vzhled těchto kilogramů, které se v tomto období intenzivně produkují, je zodpovědný hormon progesteron..

V době ovulace lze pozorovat mírný nárůst hmotnosti, který je také spojen s hormonální aktivitou..

Odkud pocházejí tyto kilá navíc?

To je voda. Čistá voda! Kvůli všem těmto hormonálním změnám před menstruací neochotně opouští vaše tělo. Nejpravděpodobnější na tom je, že látky zadržující vodu jsou právě ty látky, po kterých během PMS toužíte: sůl, cukr a kofein..

Hmotnost během menstruace

Mnoho žen si všimne, že během menstruace se váha zvyšuje. Zvýšení může být 1-3 kg. Současně si můžete všimnout výskytu edému a porušení pohybu střev. Hmotnost začíná růst před menstruací. Po skončení menstruace získané kilogramy zmizí.

Jak menstruace ovlivňuje váhu

Hormonální změny, ke kterým dochází v těle s nástupem menstruace, se projeví na hmotnosti ženy. Ve 2. fázi cyklu se v těle zvyšuje koncentrace progesteronu, hormonu těhotenství. Jeho působením se aktivuje enzym lipoproteinová lipáza, tělo začne extrahovat více živin z přijímané potravy a ukládat tuk.

U některých se váha během menstruace stále zvyšuje. Je to způsobeno nesprávně vytvořenou stravou během nástupu premenstruačního syndromu..

Edém také přispívá k přibývání na váze. Nahromaděná přebytečná tekutina vyvolává pocit těžkosti v břiše, nevolnost. Akumulace vody v mozkových tkáních způsobuje podrážděnost, nervozitu, deprese. Změny hormonálních hladin také vedou ke změnám nálady.

Několik dní po nástupu menstruace se hormonální pozadí stabilizuje, otok zmizí a žena dokáže převzít kontrolu nad chutí a revidovat své stravovací návyky.

Je přírůstek hmotnosti během menstruace

Mnoho pacientů si stěžuje gynekologům, že se váha zvyšuje 1. až 2. den cyklu. Během tohoto období je nežádoucí vážit se kvůli kolísání koncentrace progesteronu, estrogenu, zhoršuje se produkce serotoninu, hormonu odpovědného za dobrou náladu. Když vidíme, že se váha zvyšuje, mnoho lidí se rozčílí a začne se stresem zabývat sladkostmi..

Přírůstek hmotnosti během menstruace je způsoben fyziologií žen. Pokud budete dodržovat dietu, snížíte množství kávy, spotřebovaného silného čaje, vzdáte se alkoholu, pak se objevený nárůst zmizí 5. - 7. den cyklu.

S nástupem menstruace se mění hormonální pozadí a nadbytečné kilogramy postupně odcházejí.

Kolik dní před menstruací se váha zvyšuje

Zvýšení tělesné hmotnosti způsobené hormonálními změnami začíná ve 2. fázi cyklu. Koncentrace progesteronu se po ovulaci postupně zvyšuje. Mnoho lidí si všimne výskytu přírůstku hmotnosti před menstruací dokonce 5-7 dní před jejich nástupem..

Získané libry by měly být pryč do konce období. Pokud se váha nevrátila k normálu, stále se zvyšuje, pak došlo k poruchám stravování. Do této doby vychází přebytečná tekutina v moči, stolice je normalizována.

Kolik váhy se zvyšuje během menstruace

V důsledku zadržování tekutin, zhoršování peristaltiky a změn stravovacích návyků se zvyšuje tělesná hmotnost. Ale neměli byste držet přísnou dietu, všimněte si vzhledu váhy navíc. Jedná se o fyziologické cyklické změny způsobené prudkou změnou hladin hormonů..

Získané kilogramy je možné odepsat na hormonální změny, ke kterým v těle dochází každý měsíc, pouze za předpokladu, že se váha vrátí k původním ukazatelům. Nebojte se, pokud během menstruace váha nezmizí. Začíná se snižovat po 3 dnech cyklu.

Pokud kilogramy zůstanou po skončení menstruace, je vhodné k normalizaci stavu přidat fyzickou aktivitu a upravit stravu. Někdy po skončení menstruace dochází k mírnému nárůstu. Zvýšení hmotnosti o 300 g není problém, ale pokud se dívka každý měsíc zlepší, pak za rok můžete klidně přibrat 3,6 kg.

Přírůstek hmotnosti před menstruací

Před nástupem menstruace se žena může zotavit. Neexistují žádné zavedené normy, každý organismus je individuální. Zvýšení až o 1 kg může beze stopy zmizet. To je považováno za přijatelné kolísání hmotnosti a nemělo by to být důvodem k obavám..

Mnoho lidí si všimne, že tělesná hmotnost ve 2. fázi cyklu se zvyšuje o 2-3 kg. Takový přírůstek hmotnosti před menstruací je považován za fyziologický, pokud se po jejich dokončení stav normalizuje a na stupnicích se objeví obvyklá hodnota.

Ženám, které každý měsíc přibírají více než 3 kg, lékaři doporučují sledovat stravu a přehodnotit svůj životní styl. Takové ostré výkyvy vyvolávají výskyt strií na pokožce..

Proč se váha zvyšuje před menstruací

Lidé, kteří rozumějí ženské fyziologii, se nedoporučují starat se o každý přidaný kilogram v předvečer menstruace. Existuje několik důvodů, pod jejichž vlivem se dívky zlepšují:

 • zadržování tekutin;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • dietní změny (zvýšení množství jednoduchých sacharidů a potravin zadržujících tekutiny).

Progesteron je těhotenský hormon, pod jeho vlivem se v těle spouští procesy akumulace rezerv. Živiny se vstřebávají aktivněji a zvyšuje se chuť k jídlu. Takto se ženské tělo připravuje na možné těhotenství..

Ve fázi 2 se výstelka dělohy pokouší akumulovat vlhkost. Kapalina však nemůže zůstat pouze ve sliznicích, šíří se přes existující tukovou tkáň. Také pod vlivem progesteronu začíná močit přetrvávat. Následující orgány ze všeho nejvíce bobtnají:

 • sliznice dělohy;
 • hýždě;
 • stehna, lýtka;
 • žaludek;
 • obličej (nasolabiální oblast).

Akumulace tekutin je nezbytná, aby během menstruace tělo nezačalo trpět dehydratací. 1-2 dny před menstruací, za předpokladu, že nedošlo k oplodnění, klesá obsah progesteronu a hladina estrogenu se začíná zvyšovat. Otok během tohoto období však nezmizí. Estrogeny přispívají k zadržování sodíku v buňkách, díky čemuž se v nich hromadí voda.

Po uvolnění vajíčka začíná produkce prolaktinu. Jeho přebytek vede k zadržování vody. Pro ženy, které zvýšily hladinu prolaktinu, je těžké zhubnout, všechny nabyté kilogramy zůstávají.

Kolik váhy trvá po menstruaci

Vážení v den začátku menstruace se nedoporučuje. Během zadaného období otok stále nezmizí, takže čísla na stupnicích mohou být rozrušená. I mírné zvýšení hmotnosti během menstruace je přípustné, protože během tohoto období pokračují hormonální změny.

Indikátory se začnou vracet k normálu 3. až 5. den cyklu. 5. až 7. den se metabolismus normalizuje, nahromaděná voda zcela opouští tělo. To pomáhá stabilizovat váhu.

Jak nepřibrat na váze před menstruací

U dívek s nadváhou po každých kritických dnech je vhodné přehodnotit svůj životní styl. Zvláštní pozornost by měla být věnována fázi 2 cyklu. Pokud omezíte chuť k jídlu a nezapomenete na potřebu mírné fyzické aktivity, pak z toho nebudete mít žádný zisk. Při dodržování následujících doporučení se u žen nezvyšuje hmotnost. Odborníci na výživu s gynekology radí:

 • minimalizovat spotřebu rychlých sacharidů;
 • odmítnout jídlo, jehož konzumace vede k zadržování vody v těle: uzené maso, nakládaná zelenina, klobásy a další škodlivé produkty;
 • zvýšit fyzickou aktivitu;
 • kontrolní hmotnost.

Odborníci na výživu doporučují vyloučit z nabídky pečivo, cukrovinky, čokoládu. Můžete poskytnout tělu sacharidy s obilovinami, ovocem, zeleninou, obilným chlebem.

Ženy, které přibývají na váze před kritickými dny, se toho snaží zbavit pomocí vyčerpávajícího tréninku. Výsledkem je, že tělo prožívá stres, zvyšuje se potřeba serotoninu. Nejjednodušší způsob, jak přimět hormon k produkci štěstí, je sníst sladkost. S nedostatkem vůle můžete získat začarovaný kruh.

Emocionálně uspokojivé mírné cvičení může snížit chuť k jídlu. Během období aktivity se produkuje adrenalin a norepinefrin. Tyto hormony zvyšují tonus mozku, uvolňují depresivní náladu a aktivují proces štěpení tuků. Mírné cvičení přispívá k tomu, že váha bude stát před menstruací. Mírné zvýšení hmotnosti může být vyvoláno edémem, nikoli zvýšením objemu tukové tkáně.

Závěr

Všimněte si, že se během menstruace zvyšuje váha, neměli byste být rozrušení. Je nutné určit velikost přírůstku a zjistit, jak se mění tělesná hmotnost po skončení menstruace. Jeho nárůst je fyziologický proces, jehož vzhled je vyvolán hormonálními změnami v těle..

Proč se vám před menstruací mnohem lépe??

Proč se zlepšuješ před menstruací? Tuto otázku si kladou některé dámy, které žárlí na svou váhu. Tento problém existuje téměř u všech žen. Pokud chcete zhubnout v plážové sezóně, počítá se každý gram vaší vlastní hmotnosti. A tady doslova několik dní před tím, než měsíční stupnice ukazují docela zklamaná čísla. Některé ženy si dokonce všimnou nadýmání před menstruací..

Aby přírůstek hmotnosti v „červených dnech kalendáře“ nevedl k panice, musíte zjistit, proč se během tohoto období zotavujete.

Přírůstek hmotnosti v důsledku tělesných tekutin

Před menstruací dochází v těle ženy k hormonálním změnám. Vedou ke všem negativním důsledkům, včetně hmotnosti. Ženy v tomto období si také stěžují na bolesti v podbřišku, výkyvy nálady, nepohodlí v mléčných žlázách, v bederní oblasti. To je způsobeno hormony estrogen a progesteron. Vrchol produkce progesteronu nastává právě 20. - 24. den menstruačního cyklu. Během tohoto období se tělo zbavuje tekutiny, která do něj vstupuje pomaleji. Trvá to, je tu pocit těžkosti a otoku.

Retence tekutin je jedním z nejčastějších příznaků premenstruačního syndromu. Postihuje asi 70% žen v plodném věku a téměř všechny těhotné ženy. Existuje lékařská teorie, že pomalé zbavování se tekutin během těchto období je obrannou reakcí těla. Připravuje se tedy na možné nebo již těhotenství a chrání tělo před dehydratací..

Retence tekutin v těle se také zhoršuje závislostí na slaných pokrmech. Aby se zabránilo dvojí zátěži těla během menstruace, je lepší jít na slanou dietu asi 10 dní před nimi..

Vyloučení polotovarů, uzenin, konzervovaných potravin pomůže vyřešit problém. Obsahují hodně soli. Alkohol, soda a cukrovinky také zadržují vodu v těle.

Mnoho žen dává přednost tomu, aby neměnily stravu, ale používaly diuretické léky. Je lepší to nedělat, ale nahradit léky přírodními produkty z chladničky. Rajčata, brusinky a brusinkový džus, citron, ananas, granátové jablko, červená řepa, petržel, česnek, ředkev mají diuretický účinek. Jíst tyto potraviny v předvečer menstruace vám pomůže vyplavit přebytečnou vodu z těla a vyhnout se přibývání na váze..

Mohou existovat další důvody, proč váha roste v předvečer kritických dnů..

Zpět na Zmista Ztráta hmotnosti v důsledku zvýšené chuti k jídlu

Žena s PMS si nemusí všimnout, jak rychle zametá sušenky, sladkosti, koláče a jiné dobroty. Na vině jsou všechny stejné hormonální změny v těle. Z nárůstu hmotnosti tedy lze vinit pouze toho, kdo si je zcela jistý neměnností svého jídelníčku. Zvýšená chuť k jídlu je dalším „společníkem“ premenstruačního syndromu. Proč se to stalo?

Existuje teorie, podle které se v předmenstruačním období u žen zrychluje metabolismus a zvyšuje se potřeba kalorií. Podvědomě vyprázdňují ledničku a snaží se tuto mezeru zaplnit..

Přesvědčivější teorií, že zvýšená chuť k jídlu před menstruací je Příprava těla na možné těhotenství. Příroda všechny mechanismy promyslela velmi dobře. Před menstruací se zvyšuje koncentrace určitých ženských hormonů (byly již zmíněny výše). Ovlivňují centrum hladu v mozku a mění jeho práci. Proto zvýšená chuť k jídlu. To znamená, že příroda zajistila, že před možným těhotenstvím nebude mít tělo nedostatek živin, což zajistí plod.

Proto byste neměli být překvapeni nadhodnocenými ukazateli hmotnosti: mechanismus malého přírůstku hmotnosti před kritickými dny je přirozeně promyšlen.

Zpět na zmist

To může být také důvod, proč ženy v předvečer menstruace přidávají od 1 do 3 kg. A právě tady tyto notoricky známé hormony fungují. Pod jejich vlivem se uvolňuje střevní svalstvo, jeho peristaltika není tak účinná, nutkání používat toaletu se stává méně častým. To je také obranný mechanismus přírody. Tělo se připravuje na možné těhotenství. Aby přežití embrya bylo dlouhé, tělo „vypíná“ hladké svaly, protože je to ona, která je v děloze. Mnoho žen proto také zaznamenává zácpu jako jeden z projevů PMS. A protože se střeva vylučují méně často, je to také možný přírůstek hmotnosti. Z tohoto důvodu se před menstruací objeví nadýmání..

Lze řešit opožděné pohyby střev. Nejlepší je začít s fyzickými cvičeními: proti zácpě vám dobře pomůže skákání přes švihadlo a známé cvičební „kolo“. Bude mít příznivý účinek na střevní peristaltiku a kruhové hladění dolní části břicha tlakem, stejně jako užívání jedné čajové lžičky olivového nebo slunečnicového oleje na prázdný žaludek. K lékům na zácpu se vyplatí se uchýlit pouze v krajních případech. Za prvé, mohou být návykové, střeva jsou „zelená“ a již nebudou fungovat sama. Za druhé, laxativa mají velmi silný účinek, který lze najít mimo domov, což způsobuje velké nepříjemnosti..

Zpět na zmistuYak, abyste se vyhnuli dalším kilogramům?

Každá žena si položí tuto otázku. Tomuto problému se lze vyhnout ještě před menstruací. S největší pravděpodobností bude minimální příspěvek na oteklou dělohu stále existovat, ale aby se zabránilo "přilepení" 2-3 kg nadváhy lze zabránit. K tomu stačí dodržet několik jednoduchých doporučení..

Jak bylo uvedeno výše, je třeba se vyvarovat slaných potravin. Vaše strava musí být obohacena o čerstvou zeleninu a ovoce, ořechy, zrna. Je však lepší vzdát se kávy ve prospěch zeleného čaje..

Síla vůle ještě nebyla zrušena. Pokud jsou neočekávané hodnoty váhy před kritickými dny velmi rozrušující, musíte zapnout vyrovnanost naplno a co nejméně zřídka hledat kuchyňské chutné věci. Během období „chutného zhoršení“ je lepší nebýt doma. Procházky v parku, město, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích je skvělou alternativou k obžerství doma. Fyzická aktivita dělá zázraky. Dokáže pomoci s takovým problémem, jako je přibývání na váze..

Gynekologům na recepci žen se často doporučuje užívat perorální antikoncepci. Prakticky vylučují všechny projevy premenstruačního syndromu. Tablety obsahují určité dávky pohlavních hormonů, které zabraňují jejich výkyvům během menstruačního cyklu. Podle statistik si většina spravedlivé poloviny všimne zlepšení jejich stavu: přestávají být obtěžováni bolestmi v podbřišku, nedochází k žádným nepředvídatelným změnám hmotnosti. Proto mohou být hormonální pilulky dobrým způsobem, jak s tímto problémem bojovat. Nyní farmaceutický průmysl vyrábí léky nové generace, z jejichž příjmu se nezvyšuje hmotnost, ale naopak ano. Před užitím hormonálních pilulek je nutná konzultace s lékařem. Je možné, že budete muset vyzkoušet několik možností, než najdete nejvhodnější.

Aby se předešlo problémům s nadváhou v předvečer menstruace, odborníci na hubnutí vám doporučují nevážit se často - stačí to udělat jednou za měsíc po menstruaci. Pak váhy ukážou přesnou váhu..

Příroda v ženském těle všechno promyslela velmi dobře. Pokud v předvečer menstruace přibíráte na váze, je to nutné. Experimenty s tělem by měly být prováděny velmi opatrně..

Racionální výživa a přiměřená fyzická aktivita pomohou v předmenstruačním období nepřibrat kilá a vyhnout se takovým problémům, jako je nadýmání před menstruací.

I když k takovému obtěžování došlo, nezoufejte. To je důvod, proč na sobě po menstruaci pracovat ve vylepšeném režimu..

Proč se během menstruace zvyšuje váha a co dělat

Většina žen si během menstruace všimne zvýšení tělesné hmotnosti. Pravidelné přibývání na váze až 2–3 kilogramy během menstruace je normou: získaná váha obvykle zmizí sama během několika dní. Tento jev lze snadno vysvětlit z lékařského hlediska. Pokud rozumíte mechanismu přibývání na váze, může to být ovlivněno změnou stravovacích návyků a zapojením se do určitých sportů.

 • 1 Proč se váha zvyšuje
  • 1.1 Když se zvyšuje tělesná hmotnost
 • 2 důvody
 • 3 Prevence přírůstku hmotnosti

Kromě přírůstku hmotnosti během kritických dnů si ženy všimnou výskytu otoků, poruch stolice, zvýšené chuti k jídlu: bobtná celé tělo, bobtná, objevuje se tíha a roste žaludek. Tyto příznaky lze pozorovat několik dní před nástupem menstruace. Často se vyskytují bolesti v dolní části břicha, v dolní části zad, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, otoky a citlivost v mléčných žlázách.

Stejně jako ostatní příznaky premenstruačního syndromu není přírůstek hmotnosti stejný a každý je vyjádřen ve větší či menší míře: od 900 gramů do 2–3 kilogramů.

Ženy, které tento týden mívají nadváhu, si mohou myslet, že přibraly na váze i přes pravidelné diety a cvičení. Jakmile však toto období skončí, začne tělesná hmotnost znovu klesat. To vše je důležité vzít v úvahu při přípravě výživového programu, výběru stravy a typu cvičení..

Přírůstky hmotnosti 3-7 dní před menstruací kvůli PMS. Během menstruace přibývá 90% žen v závislosti na věku a fyziologickém období (menopauza, kojení, stav po potratu atd.).

Zvýšení tělesné hmotnosti je spojeno s aktivní produkcí estrogenů během určitých fází menstruačního cyklu (folikulární, luteální). Hormony zadržují ionty sodíku v těle, což zase zadržuje tekutinu, což vede k otoku tkáně.

Proces přibývání na váze je fyziologický a je způsoben řadou faktorů, které se v těle vyskytují. Hlavní teorie, že se během menstruace zvyšuje hmotnost, je genetická.

Bylo prokázáno, že funkce přírůstku hmotnosti je přirozená a je nezbytná pro zajištění reprodukční funkce. Tělo ženy se tedy připravuje na nadcházející těhotenství, dodává přísun živin. Pokud nedojde k oplodnění, začne se zbavovat nahromaděného a váha odchází sama.

Důvody, proč se váha ženy během menstruace zvyšuje:

ZpůsobitMechanismus rozvoje
Akumulace přebytečné tekutinyU žen s těžkou menstruací se hromadí velké množství tekutiny. Tímto způsobem se ženské tělo připravuje na ztrátu tohoto zdroje a předem ho ukládá ve velkém množství.
Změna hormonálních hladinZvýšení progesteronu pomáhá uvolnit dělohu, v důsledku čehož dochází k tlaku na střeva, hromadí se plyny a dochází k zácpě. První nebo druhý den se situace změní, hladina hormonů se normalizuje, zmenší se velikost břicha
Zvýšená chuť k jídluMenstruace je pro ženské tělo stresujícím obdobím. Mnoho z nich je náchylných k zachycení negativních emocí sladkostmi, buchtami a jinými vysoce kalorickými potravinami. Kvůli poklesu hladiny serotoninu se tělo snaží získat ho zvenčí pomocí snadno stravitelných sacharidů, jako je čokoláda, moučné výrobky. Zvýšení koncentrace progesteronu v krvi ovlivňuje výskyt záchvatů hladu
Anémie z nedostatku železaPokles hladiny hemoglobinu a / nebo erytrocytů v krvi pod normální hodnotu. U anémie žena pociťuje pocit hladu a snaží se ji utopit různými jídly a přejídáním. Během menstruace se spolu s krví ztrácí ještě více hemoglobinu, což přispívá ke zhoršení patologického procesu

Abyste zabránili přírůstku hmotnosti, musíte kontrolovat výživu:

 1. 1. Snižte spotřebu soli (podporuje zadržování tekutin v těle), solených ořechů, konzervovaných potravin, omezte používání snadno stravitelných sacharidů (čokoláda, cukrovinky, moučné výrobky - sušenky, pečivo).
 2. 2. Zvyšte množství komplexních sacharidů a bílkovin - obiloviny, čočka, zelenina, kuřecí a křepelčí vejce, libové maso, ryby, ořechy (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu).
 3. 3. Během tohoto období můžete do stravy přidat sušené ovoce, mořské plody, pšeničné otruby..
 4. 4. Je nutné se vyvarovat mastných přísad - klobása, vepřové sádlo, vepřové maso, sýr s vysokým obsahem tuku, majonéza, máslo ve velkém množství (v malém množství jsou nezbytné pro správnou funkci těla).
 5. 5. Je nutné dodržovat vodní režim - ne více než 1,5 litru denně. Vyvarujte se pití alkoholických nápojů, zejména piva.

Pokud je to možné, měli byste upřednostňovat fyzickou aktivitu - gymnastiku, jógu, aerobik. Předpokládá se, že cvičení snižuje chuť k jídlu. Je to způsobeno zvýšením hladiny adrenalinu a noradrenalinu v krvi na pozadí svalové práce, což také přispívá ke zvýšení tonusu mozku a pomáhá vyrovnat se s depresí. Toho lze dosáhnout provedením nejméně patnáctiminutových ranních cvičení..

Můžete také dodatečně užívat komplexy vitamínů, zejména ty, které obsahují vitamíny A, E, B; kombinované orální antikoncepce - mohou nejen udržovat váhu, ale také snižovat projevy PMS. Ke konci menstruace opadne, zmizí zácpa a plynatost, normalizuje se trávení a chuť k jídlu, váha se vrátí k normálu.

Luteinizační hormon je v lidském těle zodpovědný za práci pohlavních žláz. Zvýšení hladiny tohoto indikátoru naznačuje potřebu vyšetření a jmenování další léčby.