Průjem během menstruace - o čem mohou takové příznaky mluvit?

Proč je průjem s menstruací otázkou, která zajímá velké množství dívek. Průjem je často prvním příznakem blížícího se období. V takových dnech průjem nevyžaduje léčbu, odezní sám, stejně jako se vyskytuje. To je hlavní problém, protože zbavit se průjmu během menstruace pomocí léků je někdy velmi obtížné..

U některých žen se průjem objevuje pouze první den menstruace a u některých po celou dobu menstruace. Existuje mnoho důvodů pro tento projev, proto se mnoho žen zajímá, proč se během menstruace objeví průjem, a je to normální.

Příčiny průjmu během menstruace

Rozrušené střevo je vždy spojeno s uvolněnou stolicí. V tomto případě se řídká stolice stává výsledkem infekcí a zánětu v těle. Průjem během menstruace se liší v tom, že není doprovázen vysokou teplotou. Mohou však být přítomny i další vlastnosti, například:

 • nepohodlí v břiše;
 • bolest hlavy;
 • nevolnost.

Průjem během menstruace se projevuje kontrakcemi stěn dělohy. Takové pohyby se rozšířily do okolních orgánů, včetně střev. Pod vlivem této činnosti začíná průjem. V tomto případě je průjem kombinován s bolestivostí v dolní části břicha. Průjem během menstruace může být také způsoben dalšími faktory:

 1. Může se objevit průjem před menstruací v důsledku zvýšení hladiny hormonu prostaglandinu, který může ovlivnit všechny orgány a systémy v těle. Zvláštností tohoto enzymu je to, že působí uvolňujícím způsobem na svalovou tkáň střeva..
 2. Průjem během menstruace se může objevit také pod vlivem změny hormonálních hladin. Tělo ženy během menstruace má tendenci se čistit, a proto střeva začnou vylučovat všechny škodlivé a toxické látky.
 3. Důvodem, proč se během menstruace objeví průjem, jsou někdy onemocnění trávicího systému. Během menstruace je ženské tělo náchylnější k vnějším vlivům, a proto se zhoršují nemoci, které způsobují rozvoj průjmu.
 4. Průjem během menstruace je někdy výsledkem zvýšeného průtoku krve do orgánů urogenitálního systému a břišní dutiny. Se zvýšeným stresem střeva reagují s poruchou.
 5. První den menstruace se může objevit průjem spolu se silnými bolestmi v podbřišku a krvácením. Důvodem těchto projevů je ohyb dělohy. Problém po porodu sám zmizí, protože boky ženy se rozšiřují a děloha zaujímá normální polohu.

Nejběžnějším a hlavním důvodem vzniku průjmu během menstruace jsou hormonální poruchy a poruchy. V takovém případě nebude možné se zbavit průjmu. Úsilí lze zaměřit pouze na snížení symptomů a jejich intenzity.

Uvolněná stolice během menstruace je normální.

Ve většině případů je příčinou průjmu během kritických dnů obvyklý premenstruační syndrom. Proto na konci menstruace syndrom rozrušeného střeva sám zmizí..

Infekce nebo premenstruační syndrom?

Rozrušení žaludku může být důsledkem infekce v těle. Příznaky střevní nebo žaludeční nevolnosti jsou však velmi podobné projevům premenstruačního syndromu. Jediný rozdíl je v tom, že známky infekčního onemocnění se zdají být o něco silnější. Porucha se obecně projevuje následujícími příznaky:

 • volné stolice, které se objevují poměrně často;
 • Silná bolest hlavy;
 • celková slabost v těle;
 • vysoká tělesná teplota;
 • nevolnost;
 • bolestivé pocity v břišní dutině;
 • zvracení.

Uvolněné stolice během menstruace, v kombinaci s uvedenými příznaky, lze pozorovat pouze při extrémně silném průběhu menstruace. V ostatních případech byste se měli bát, protože tyto příznaky by měly být přičítány projevům nemocí. V tomto případě musí být infekce detekována co nejdříve, aby nezpůsobila ještě závažnější poruchu a šíření infekce..
Kromě toho byste měli být znepokojeni, pokud průjem přetrvává i po menstruaci. V tomto případě má barva a vůně výkalů velký význam. Alarmující jsou pruhy krve, zelené a černé inkluze a silný nepříjemný zápach. Pokud jsou tyto příznaky doprovázeny silnými bolestmi břicha, je pravděpodobně průjem způsoben exacerbací onemocnění..

Preventivní opatření

Aby žena zmírnila příznaky průjmu během menstruace, musí dodržovat některá preventivní opatření. Ve druhé polovině menstruačního cyklu byste měli přejít na speciální dietu. Ve stravě musí být přítomny následující potraviny:

 • masové vývary, nejlépe silné;
 • tvaroh;
 • silný černý čaj;
 • pohanka, ovesné vločky;
 • brambory;
 • sušenky;
 • bílý chléb.

Tyto výrobky mají silný zpevňující účinek. Výkaly se stávají těžšími. Měli byste však být opatrní ohledně své stravy a nepřetěžovat střeva příliš těžkým jídlem, jinak může dojít k zácpě a střevní obstrukci..

Součástí stravy je i dočasné vyloučení určitých potravin ze stravy. V období před menstruací je třeba upustit od následujících produktů:

 • zelí;
 • řepa;
 • okurky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • káva;
 • mléčné produkty;
 • džusy;
 • rýže.

Důležité! Nedoporučuje se užívat léky k odstranění průjmu u premenstruačního syndromu, protože mohou poškodit tělo. K úlevě od příznaků je lepší používat lidové recepty. Dobře vám může pomoci například odvar z heřmánku, dubové kůry nebo třezalky..

Případně můžete spolknout několik černých pepřů. K úlevě od bolesti způsobené křečemi ve střevech můžete použít bylinný přípravek No-shpa.

Průjem během opožděných období

Zpožděná menstruace a průjem jsou často spojeny navzájem. Je třeba poznamenat, že kombinace těchto příznaků se neobjevuje jen tak. Průjem a opožděná menstruace se vyskytují v důsledku skutečnosti, že se hormonální pozadí v těle ženy vážně mění. Všechny systémy a orgány se začínají připravovat na těhotenství, a proto se poměry hormonů začínají měnit. Zvýšení progesteronu v krvi má relaxační účinek na střeva a další orgány zažívacího traktu.

Kromě řídké stolice se navíc objevují další příznaky, jako je bolest hlavy, zvětšení prsou, apatie, zvýšená únava těla, ospalost a snížený výkon. Průjem během těhotenství může trvat několik měsíců.

Vědět! Průjem s opožděnou menstruací je jistým znamením těhotenství..

V budoucnu budou výkaly tvrdší, v posledních měsících těhotenství bude pozorována dokonce zácpa. Někdy se průjem objeví před zpožděním menstruace, v tomto případě je příliš brzy na to mluvit o těhotenství. Měli byste počkat 2-3 dny, pokud kritické dny nepřijdou včas, musíte si koupit těhotenský test. Často s průjmem a zpožděním táhne dolní část zad ženy, což je také známkou těhotenství. V prvních týdnech je vajíčko fixováno, proto vznikají bolestivé pocity.

Průjem během ovulace

Výskyt průjmu během ovulace nenaznačuje přímý vztah mezi těmito jevy. Během ovulace se však může objevit průjem v důsledku syndromu dráždivého tračníku..

Tento syndrom se vyskytuje v důsledku zmenšení vzdálenosti mezi vejcem a střevem. V důsledku zvýšeného namáhání střev a břišní dutiny se zvyšuje podráždění těchto orgánů.

Ovulace může také způsobit rychlejší kontrakci střevních stěn, což zase způsobí uvolnění stolice. Zbavit se průjmu, ke kterému dochází během ovulace nebo během premenstruačního syndromu, nebude fungovat.

Jediná věc, kterou lze v tomto případě udělat, je upravit stravu. Některé lidové metody mohou také pomoci. Měli byste však být obzvláště opatrní ohledně příznaků poruchy. Pokud průjem pokračuje po ovulaci, zejména při zvýšení teploty, měli byste navštívit lékaře.

Co provokuje průjem během menstruace a jak jej odstranit

Kritické dny jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, včetně slabosti, migrény, bolesti břicha, podrážděnosti. Některé dívky mají před a během menstruace průjem, což je velmi nepříjemné. Průjem je přirozeným projevem ženského těla během tohoto období, ale může také naznačovat patologické stavy dělohy, střev a močového systému.

 • 1 Příčiny průjmu v kritických dnech
 • 2 Patologické příčiny
 • 3 Kdy navštívit lékaře?
 • 4 Jak zmírnit stav?

Během menstruačního cyklu se v těle ženy mění hormonální pozadí, díky čemuž se funkční vrstva endometria zahušťuje a odlupuje. Gestageny ovlivňují dělohu a ta se začíná stahovat. Tyto změny v těle mohou způsobit průjem. Důvody, které vyvolávají výskyt průjmu v předvečer a během menstruace, jsou uvedeny v následující tabulce.

ZpůsobitPopis
Zvýšené hladiny prostaglandinůHormony ovlivňují kontraktilitu dělohy a dráždí receptory bolesti. Z tohoto důvodu má žena první den menstruace bolesti žaludku a průjem. Střeva mají hladké svaly, které jsou ovlivňovány hormony. Když se uvolní, obsah projde a vyjde z orgánu rychleji než obvykle.
Změna chuťových preferencí, přejídáníBěhem menstruace se u ženy zvyšuje chuť k jídlu nebo se objevují určité potravinové preference, nejčastěji jde o chuť na sladké. Cukr se může stát zdrojem fermentace ve střevech, což může vést k plynům, nadýmání a vodnaté stolici. Jíst velké množství slaných jídel vás nutí pít hodně tekutin. To vede k vnějšímu nebo vnitřnímu otoku, který způsobuje podráždění žaludku
Úzkost, stresPředmenstruační syndrom je charakterizován výskytem podrážděnosti, slzavosti. Stres zvyšuje pohyby střev, což vede k průjmu
Nástup těhotenstvíPo početí, se zpožděním menstruace, se objeví žaludeční nevolnost. To je způsobeno zvýšenou produkcí progesteronu. Hormon ovlivňuje střevní svalstvo. Těhotná žena má zvýšenou chuť k jídlu, což bude mít další účinek
Zvýšený krevní oběh v malé pánviPříval krve do malé pánve se provádí v důsledku zvýšení hladiny hormonů v ženském těle. Během tohoto období děloha bobtná a vyvíjí tlak na střeva, což zvyšuje její aktivitu

Naštvaný žaludek v tuto chvíli není normální, když se objeví nevolnost a zvracení spolu s řídkou stolicí. Infekce trávicího traktu, nemoci močového systému mohou vést k výskytu těchto příznaků. Podrobnosti o příčinách patologické povahy jsou uvedeny v tabulce níže.

ZpůsobitPopis
EndometriózaEndometrióza střeva je přemnožení endometria benigní povahy. Onemocnění se projevuje bolestivostí v podbřišku, falešným nutkáním na stolici, poruchami stolice, zejména průjmem s nečistotami krve během menstruace. Po celou dobu menstruace jsou v břišní oblasti křeče, bolest při močení
Zánět močového měchýřeS nástupem menstruace se cystitida zhoršuje. Zanícený orgán způsobuje více kontrakce dělohy a ovlivňuje střevní motilitu, což vede ke vzniku průjmu
Patologie střevBěhem menstruace se může zhoršit zánět konečníku, tlustého střeva, tenkého střeva, syndrom dráždivého tračníku. Je to způsobeno snížením imunity, zvýšením hladin hormonů
AlgodismenoreaHlavním projevem patologie je silná bolest v břiše. Někdy se k ní přidají nevolnost, zvracení a řídká stolice během menstruace.
Infekce střevV předmenstruačním období klesá obranyschopnost těla, zvyšuje se šance na rozvoj onemocnění. Abyste tomu zabránili, měli byste se vyhnout pochybným potravinám a dodržovat osobní hygienu.
Ohyb dělohyS touto patologií bude na střeva vyvíjen tlak z dělohy. V předvečer menstruace orgán bobtná a vytváří další tlak, který vede k průjmu. Totéž se děje, pokud existuje nádorový proces, například fibroidy. Tlak na střeva je v tomto případě stálý a silný, v důsledku čehož se zvyšuje jeho pohyblivost a dochází k průjmům

V závislosti na stupni ohnutí dělohy se objevuje nejen průjem, ale také zácpa.

Uvolněná stolice během menstruace je zřídka vyvolána patologií. Tento jev obvykle zmizí bezprostředně po ukončení krvácení a není doprovázen dalšími příznaky dysfunkce gastrointestinálního traktu..

Za normálních okolností se během menstruace zaznamenává řídká stolice až třikrát denně. Pokud průjem trvá 2 dny nebo déle, vyhledejte svého lékaře.

Pokud se průjem téměř neustále objevuje v předvečer kritických dnů nebo během nich, pak stačí upravit stravu, abyste se tohoto stavu zbavili.

Je třeba si dávat pozor, když je průjem doprovázen nevolností, zvracením, silnými bolestmi břicha a hypertermií. Odchylkou od normy jsou tmavé výkaly s nepříjemným zápachem, stejně jako příměsi hlenu a krve. V takovém případě by měl lékař předepsat vhodné laboratorní testy ke stanovení diagnózy..

Pokud je kromě výskytu tekuté stolice žena také nevolná, měli byste se poradit s gynekologem, příčinou takových příznaků může být těhotenství.

Průjem na začátku cyklu není patologie, proto se nedoporučuje užívat žádné léky k léčbě tohoto onemocnění. Uvolněná stolice se pozoruje nejvýše 3krát denně a nezpůsobuje nepohodlí.

Ale průjem je stále nepohodlný a abyste zabránili podráždění žaludku nebo zmírnili stav, můžete udělat následující:

 • Pijte valeriánový extrakt pro PMS, protože průjem je způsoben stresem.
 • Omezte fyzickou aktivitu. Intenzivní pohyby zvyšují pohyblivost střev. Doporučuje se trávit více času vleže, chůze na čerstvém vzduchu je povolena.
 • Vezměte antispazmodika (No-Shpa). Eliminuje křeče a bolestivé pocity.
 • Pijte bylinné čaje, jako je řebříček, heřmánek nebo dubová kůra. Mají antibakteriální, stahující účinek na zažívací trakt. Vezměte 2 lžíce. l. suroviny ve sklenici vody. Po dobu 15 minut se produkt napustí ve vodní lázni, po ochlazení se musí filtrovat a vypít. Maximální dávka za den je 3-4 lžíce. l.

Je důležité sledovat stravu nejen během menstruace, ale také týden před jejich nástupem. Je třeba dodržovat tato pravidla:

 • Jezte čerstvé dušené nebo vařené jídlo.
 • Snižte příjem cukru a soli.
 • Omezte potraviny způsobující průjem: kefír, švestky, banány, švestky, okurky, jablka, sušené meruňky, rozinky, řepa.
 • Vzdejte se mastných, smažených, kořeněných jídel.
 • Jezte často, ale v malých porcích. Poslední jídlo by mělo být několik hodin před spaním..
 • Vařte kaši ve vodě bez přidání cukru a oleje. Je povoleno jíst ovesné vločky, rýži, pohanku.
 • Přidejte do stravy silný čaj, želé, lehké polévky, nízký podíl tvarohu, libové maso, sušený bílý chléb.
 • Omezte konzumaci horkého čaje, kávy a studené vody. Tyto nápoje stimulují střeva..

Menstruační průjem: příčiny a léčba

Jak zmírnit průjem během menstruace?

Pokud jsou příčiny průjmu spojeny s přirozenými příčinami ženského těla, nespěchejte a okamžitě si vezměte pilulky na průjem, jako je "Loperamid" nebo "Imodium". Nezapomeňte, že menstruace a její charakteristické projevy nejsou nemoc nebo její příznaky. Protiprůjmové léky v tomto případě mohou působit opačným směrem a způsobit zácpu. Maximální možnou dávkou je prášek Polysorb.

Kromě toho, že tento lék je enterosorbent, to znamená, že doslova magnetizuje toxiny, škodlivé látky a mikroorganismy, což přispívá k jemnému čištění a zastavení záchvatu průjmu. Užívání přípravku "Polysorb" během menstruace také není špatné, protože působí čistícím způsobem, pomáhá bojovat proti zánětu, který se objevil na obličeji, snižuje mastnotu pokožky a minimalizuje alergické vyrážky.

Můžete to však udělat bez prášku

Každá žena může zcela eliminovat průjem nebo úplně odložit nepříjemné příznaky tím, že věnuje pozornost stravě a rytmu života. Dieta pro menstruaci je velmi účinný lék, který působí nejen na výskyt průjmu, ale také umožňuje překonat další potíže charakteristické pro kritické dny.

Tři až čtyři dny před nástupem menstruace je lepší vzdát se těžkých, slaných nebo sladkých potravin, snížit spotřebu potravin, které stimulují peristaltiku a způsobují kvašení: řepa, jablka, fermentované mléčné výrobky první svěžesti, odmítnout sušené ovoce, například sušené švestky. V dnešní době není třeba tělo překvapovat zkoušením nových potravin. I když jste na dovolené v exotické zemi, odložte ochutnávku alespoň na pár dní. Nezvyklé jídlo již dráždí střeva a během menstruace bude téměř úplně silným faktorem vyvolávajícím průjem.

Jíst cizí jídla, riskujete vážné překvapení gastrointestinálního traktu a provokování fermentačních procesů

Musíte dát přednost kaši vařené ve vodě, polévkám, libovému masu, vypít pár šálků čaje denně, která má ukotvení

Je důležité nepít teplé nápoje, protože vysoká teplota vody vyvolává průjem. Bylinné tinktury vykazují dobrý účinek, který zabrání rozvoji průjmu.

Můžete použít následující bylinky, které mají antibakteriální, sedativní a stahující účinky:

 • heřmánek;
 • řebříček;
 • Dubová kůra.

Kterákoli z vybraných bylin musí být vařena ve vroucí vodě - dvě polévkové lžíce vyžadují dvě stě mililitrů vody. Nálev se uzavře víčkem a ochladí se na příjemnou teplotu, poté se vypije ve třech nebo čtyřech dávkách ve stejných podílech.

Existují i ​​jiné způsoby, jak minimalizovat potíže s menstruací. Dobře funguje extrakt z kozlíku lékařského, který lze vypít večer a poté první nebo druhý den menstruace před spaním. Valerian normalizuje psycho-emocionální stav, umožní vám lépe spát a nedovolí, aby se průjem vyvinul na pozadí násilných emocí.

Také v prvních dnech menstruace není podporována aktivita, která způsobuje zvýšenou intestinální motilitu. Na jeden nebo dva dny je lepší se vzdát sportu nebo fyzické aktivity, maximem je pohodová procházka.

S bolestivou menstruací musí žena maximálně odložit všechny záležitosti a zajistit si pohodlí a klid.

Průjem během menstruace: mám jít k lékaři?

Již jsme zjistili, že krátkodobý průjem na pozadí menstruace je přirozený proces, který by u ženy neměl vyvolávat strach. Stává se však také, že dyspeptické poruchy získávají alarmující charakter a nebude nadbytečné diskutovat o problému s lékařem. Stojí za to navštívit nemocnici, pokud:

 1. Průjem nezmizí do tří dnů (z přirozených důvodů nemůže průjem trvat déle).
 2. Uvolněná stolice zahrnuje krvavý výtok, zeleň, pěnící, příliš tmavý nebo zbarvený, silný nepříjemný zápach.
 3. Průjem je spojen s zvracením, horečkou, závratěmi, silnými bolestmi břicha.

Již jsme zjistili, že v některých případech nejsou příčiny průjmu vůbec ženské povahy, ale patologické změny v těle. Vzhledem k tomu, že menstruace přichází k ženám pravidelně a měsíčně, není divu, že v tuto chvíli může nastat počáteční nebo akutní forma jakéhokoli onemocnění..

Jaké kroky je třeba podniknout k léčbě průjmu?

Průjem během menstruace čistí střeva od škodlivých látek. Samo o sobě to není patologie. Během tohoto období prospívá ženskému tělu. Průjem během menstruace však způsobuje nepohodlí, což ženě ztěžuje normální život..

Léčba průjmu během menstruace je nemožná bez úpravy stravy. V boji proti příznakům zažívacích potíží zahrňte do své stravy následující potraviny:

 • sušenky mají upevňovací vlastnosti;
 • rýžová jídla vařená ve vodě chrání sliznici trávicího systému;
 • masový vývar;

silný čaj pomáhá zbavit se tekutého průjmu.

Vyhněte se jídlům stimulujícím střeva před menstruací.

Léky na průjem je lepší se vzdát. Jejich užívání může jen zhoršit stav ženy v kritických dnech..

Pravděpodobností průjmu můžete snížit dodržováním správné stravy. Trávicí systém je v tomto období obzvláště citlivý a okamžitě reaguje na dráždivé složky, které přicházejí s jídlem..

Nemocné ženě se doporučuje užívat dostatek tekutin, aby se zabránilo dehydrataci. Denní objem vypité tekutiny musí být alespoň 2 litry. Vyhněte se kávě, protože dráždí střeva.

Věnujte pozornost stravě. Doporučuje se snížit porce jídla, aby se usnadnil proces trávení

Aktivní životní styl může negativně ovlivnit funkci střev. Pokud se objeví známky průjmu, musíte se vzdát sportu.

Nástup menstruace není nejlepší čas na řešení důležitých problémů. Mnoho žen během tohoto období ztrácí emoční stabilitu. Ovlivňuje fungování trávicího systému..

Snažte se nenavštěvovat japonské nebo čínské restaurace, které podávají jídlo neobvyklé pro náš žaludek..

Chcete-li odstranit průjem, musíte provést speciální cvičení. Pomáhají posilovat střevní stěny.

Průjem a opožděná menstruace

Zpožděná menstruace a průjem jsou často spojeny navzájem. Je třeba poznamenat, že kombinace těchto příznaků se neobjevuje jen tak. Průjem a opožděná menstruace se vyskytují v důsledku skutečnosti, že se hormonální pozadí v těle ženy vážně mění. Všechny systémy a orgány se začínají připravovat na těhotenství, a proto se poměry hormonů začínají měnit. Zvýšení progesteronu v krvi má relaxační účinek na střeva a další orgány zažívacího traktu.

V budoucnu budou výkaly tvrdší, v posledních měsících těhotenství bude pozorována dokonce zácpa. Někdy se průjem objeví před zpožděním menstruace, v tomto případě je příliš brzy na to mluvit o těhotenství. Měli byste počkat 2-3 dny, pokud kritické dny nepřijdou včas, musíte si koupit těhotenský test.

Zpoždění menstruace a průjem jsou nejčastěji známkou těhotenství, které je doprovázeno zvracením, nestabilní teplotou. Zpožděný průjem zmizí sám o sobě po 5-7 dnech bez bolesti. Nezapomeňte však - průjem, který není způsoben menstruací, může vyvolat vznik komplikací. Dívka by neměla panikařit, je třeba zvážit vylučovanou stolici, v případě potřeby se poraďte s odborníkem.

Vědět! Průjem s opožděnou menstruací je jistým znamením těhotenství..

To vede k tomu, že střeva mají relaxační účinek a instinktivně dochází k odstranění všeho škodlivého z těla. Pokud je střevní porucha před menstruací, která je zpožděna o několik dní, doprovázena příznaky jako nevolnost, bolest hlavy, ospalost, rychlá únava, pak by nemělo být pochyb o nadcházejícím těhotenství.

Kalendář kritických dnů může zabloudit z několika důvodů. U některých během změny počasí tělo mírně posune menstruační období o několik dní dopředu nebo dozadu, například při prudkém chladu může menstruace začít o tři až čtyři dny později. Zpoždění může být navíc důsledkem emočního šoku, deprese, nervového zhroucení..

Průjem doprovázený nevolností při opožděné menstruaci může naznačovat těhotenství

Jak se zbavit průjmu během menstruace?

Průjem během menstruace se vyskytuje asi u 30% žen. Důvody tohoto jevu jsou různé, od fyziologických charakteristik těla až po otravu nebo intoxikaci. Z článku se dozvíte, proč se během menstruace vyskytuje průjem a jak s ním zacházet..

Průjem během menstruace, různé nemoci

Než se budete divit, proč se během menstruačního průjmu musíte seznámit s vlastnostmi tohoto procesu. Průjem může být chronický nebo akutní. Akutní se vyvíjí náhle, rychle končí a nejčastěji probíhá bez komplikací. Onemocnění, které získalo chronickou formu, se stává nebezpečným pro jeho nositele. Mučí to ženu několik měsíců..

Existuje několik druhů průjmů:

 • hypersekreční, se vyvíjí se snížením množství absorbovaných solí a vody ze střeva;
 • osmolární, dochází v důsledku poruch trávení, zbytky potravy jsou přítomny ve stolici;
 • hypokinetický, vyvolaný pomalým průchodem výkalů střevem;
 • hyperexudativní, důkaz střevního zánětu;
 • hyperkinetická, spojená se zvýšenou intestinální peristaltikou.

Typ chronického průjmu je důležitý při výběru metod jeho léčby. Samodiagnostika v takových případech nepomůže, protože bez speciálního vyšetření nebudete moci zjistit, jakým typem průjmu trpíte.

Příčiny průjmu před menstruací

Průjem během menstruace ženy překvapuje, proč krásná polovina lidstva nechápe, proč k ní dochází. A tento příznak není nejčastější. Průjem před menstruací není ve většině situací nebezpečný. Je to vyvoláno změnou hormonálních hladin..

Na konci menstruačního cyklu je progesteron produkován dělohou. Tato látka je nezbytná k uvolnění hladkého svalstva svalů, změkčení dělohy a přípravě na těhotenství. Kromě endometria ovlivňuje hormon střeva.

Orgán se začíná uvolňovat a pacient trpí průjmem.

Průjem po několika menstruačních cyklech lze nahradit zácpou. Takové jevy jsou naprosto normální a zmizí po 3-4 dnech. Neexistuje žádná specifická léčba průjmu během menstruace. Chcete-li zastavit křeče, můžete pít ne-shpa.

Nejlepším způsobem, jak tento proces zastavit, je užívat léky, které zmírňují křeče..

Jak léčit průjem během menstruace?

Chcete-li zastavit průjem během menstruace, musíte dodržovat správný denní režim a dodržovat následující tipy:

 • Vyvarujte se mastných a příliš slaných potravin. Konec menstruačního cyklu není nejlepším obdobím pro kulinářské experimenty. Zkuste jíst již osvědčená lehká jídla. Dlouhé setkání s přáteli a hostiny je také lepší odložit.
 • Snížit porci jídla. Žaludek a střeva zdravého člověka nebudou dobře reagovat, pokud místo malých porcí pokrmu obsahují kilogram koláče. Snažte se proto jíst často, ale v malých dávkách..
 • Pijte hodně čisté vody. Čaje, džusy a želé obsahují látky, které odvádějí tekutinu z těla. Místo toho je nahraďte čistou převařenou vodou..

Jezte čerstvou zeleninu a ovoce. Nejméně ze všech zatěžují zažívací trakt, takže je užitečné je jíst během menstruace a nemoci..

Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, průjem během menstruace velmi rychle vymizí. Chytání specializovaných pilulek na průjem nestojí za to, protože mohou zvýšit projevy průjmu. V takových situacích je lepší si okamžitě pamatovat hlavní důvody nástupu nemoci, tj..

o uvolnění svalů a křečí způsobené hormony a poté vyberte vhodné tablety. Nedoporučuje se uchýlit se k tradiční medicíně, protože mnoho poplatků a bylin stimuluje proces trávení a zvyšuje průtok krve.

Jejich užívání povede k tomu, že příznaky průjmu se stanou výraznějšími a množství výtoku se zvýší..

Kdy navštívit lékaře?

Průjem, který nezmizí až do konce menstruačního cyklu, je budíčkem pro ženu. To znamená, že tělo je náchylné ke střevní infekci. Podobné závěry lze vyvodit, pokud žena kromě průjmu zvrací násilně. Pokud se na pozadí toho zvýší množství výtoku, musíte okamžitě kontaktovat kliniku.

Signál alarmu je změna barvy stolice na tmavší. Pokud je ve stolici krev a velké množství hlenu, musíte jít na kliniku. V lékařském zařízení podstoupí žena ultrazvuk pánevních orgánů, aby přesněji určila problém, který vedl k průjmu, zvracení a dalším příznakům. Pacient bude také odeslán k darování krve k analýze..

Příčiny a příznaky

Jak již bylo uvedeno, hormonální nerovnováha je považována za hlavní provokující faktor při výskytu poruch fungování gastrointestinálního traktu před menstruací. Ovlivňuje všechny orgány a systémy. Poruchy jsou v tomto případě spojeny s trávicím procesem, mají vzhled nadýmání a průjmu.

Obvykle takový patologický příznak vede k myšlence na otravu jídlem nebo nějaký druh nemoci, ale v předmenstruačním období jsou důvody pro výskyt řídké stolice:

 • účinek hormonu progesteronu, jmenovitě zvýšení jeho množství;
 • křečové procesy ve střevech;
 • relaxace svalových vláken a zvýšení průtoku krve do malé pánve;
 • syndrom zvaný syndrom dráždivého tračníku;
 • změny tónu dělohy;
 • reflexní poruchy trávení.

Menstruace ve druhé fázi cyklu je doprovázena uvolněním vajíčka a vyladěním těla pro budoucí těhotenství. Dochází ke změnám tónu svalových vláken dělohy a trubiček a snížení tónu svalů pochvy. V souvislosti s vývojem vajíčka a zvýšeným tonusem je střevo ovlivňováno ve formě zvýšení jeho peristaltiky. To vše se stává důvodem, proč se jídlo zadržuje ve střevech po kratší dobu, dochází k porušení procesu trávení a vstřebávání tekutin, což vysvětluje situaci výskytu průjmu před menstruací.

Pokud se průjem objeví před menstruací, nemusíte paniku, protože ve většině případů zmizí po 1-3 dnech.

Kolísání progesteronu má významný vliv na gastrointestinální trakt. U některých žen se ve druhé fázi menstruačního cyklu často objevují změny chuti k jídlu, které vedou ke vzniku průjmu. Mohou v daném časovém období použít ta jídla, která jim dosud nechutnala. Výsledkem je, že se trávicí systém nedokáže tak rychle přizpůsobit těmto změnám a začnou se projevovat nepohodlí, nadýmání a průjem..

Předmenstruační období je často doprovázeno porušením trávicího procesu, který má reflexní povahu. Jeho vzhled lze vyprovokovat:

 • hormonální změny;
 • reflexní změny;
 • změny v obvyklé stravě a stravě.

V tomto případě žena začne být obtěžována bolestí, pro svou povahu jsou podobné menstruaci. Jsou lokalizovány v dolní části břicha, ale mohou také vyzařovat do pupku. Rysem syndromu dráždivého tračníku je, že se průjem před menstruací objeví ráno, postupem času se mění zácpou. I při častém nutkání provést defekaci existuje pocit, že střeva nejsou zcela vyprázdněna.

Co dělat a jaké testy podstoupit

V některých případech se trávení vrátí k normálu již první den menstruace, někdy však ženy po dlouhou dobu trpí řídkou stolicí. Pokud pravidelně trpíte průjmem před menstruací, tento stav způsobuje značné nepohodlí, je nejlepší navštívit lékaře.

Chcete-li zjistit, zda je onemocnění spojeno s menstruací, měli byste podstoupit vyšetření:

 • Předejte test moči.
 • Darujte krev pro hCG, abyste vyloučili možné těhotenství.
 • Darujte výkaly na koprogram.
 • Proveďte ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Získejte rentgenové nebo CT vyšetření břicha.

Nezapomeňte kontaktovat gynekologa a podstoupit vyšetření na gynekologickém křesle.

Pokud je těhotenství potvrzeno testem nebo analýzou a průjem přetrvává, měla by žena pečlivě sledovat její stav..

Naléhavě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • Při průjmu jsou výkaly vodnaté, hojné, pohyby střev se vyskytují častěji 6krát denně.
 • Ve výkalech se objevila krev, hlen.
 • Teplota těla stoupá, teploměr ukazuje nad 38 ° C.
 • Na těle se objevila vyrážka.
 • Silná bolest břicha v jakékoli oblasti.
 • Točení a bolest hlavy, sucho v ústech, bušení srdce.

Činnosti jsou zaměřeny na eliminaci patologických příznaků

Pokud poruchy trávicího procesu v premenstruačním období nevedou k výskytu nepříjemných pocitů u ženy, pak v tomto případě nelze přijmout žádná opatření, která by zmizela. Pokud je průjem doprovázen nevolností, měl by být před užitím jakéhokoli léku proveden těhotenský test. Tuto potřebu vysvětluje skutečnost, že se tvoří plod v prvním trimestru těhotenství (zejména v prvních týdnech), který je velmi citlivý na léky a jejich negativní účinek může způsobit odchylky ve vývoji..

Při současném výskytu průjmu a křečí v břiše je nejlepší volbou užívat antispazmodické léky, jako je No-shpy. Tyto léky mají schopnost eliminovat bolest a obnovit normální schopnost střeva peristaltiku.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že se můžete zbavit průjmu před menstruací bez užívání léků. Musíte pouze dodržovat tyto jednoduché pokyny, například:

 • Je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny za den. To pomůže obnovit rovnováhu vody a minerálů v těle. Je povoleno pít čaje, kompoty, nesycenou vodu.
 • Vyvarujte se konzumace neznámých potravin a potravin, které mohou dráždit střeva.
 • Přednost by měla mít kaše vařená ve vodě, sýr a neslazený chléb.
 • Musíte jíst pouze čerstvě připravená jídla.

Shrnutím předložených informací je nutné konstatovat, že příčiny průjmu v premenstruačním období mohou být velmi rozmanité. Boj proti němu bude účinný, pouze pokud bude stanoven provokující faktor jeho vzhledu. Nejlepší možností je proto vyhledat radu lékaře, který může zvolit nejlepší způsoby, jak se s tímto poměrně nepříjemným příznakem vypořádat..

Zde jsou téměř všechny informace o tom, jak může být průjem spojen s předmenstruačním obdobím a proč se objevuje. Doufáme, že vám bude užitečný a pomůže vám najít odpovědi na otázky, které vás zajímají..

Léčba

K obnovení poškozených funkcí trávicího systému lékaři předepisují léky jako Imodium. Tento lék pomáhá zlepšit fungování celého střeva, poté se tekutina lépe vstřebává do jeho stěn. Imodium zlepšuje celkový stav. Abychom si byli jisti rychlou úlevou, vezmeme lék, musí být správný (dávky a frekvence podávání), výkaly se vrátí do normální konzistence a žena se postupně zbaví průjmu.

Probiotika jsou specifické přípravky, které obsahují „prospěšné bakterie“. Pomáhají tělu rychleji bojovat s patogenní flórou. Probiotika vstupují do střev spolu s fermentovanými mléčnými výrobky, nacházejí se ve velkém množství v ovoci a zelenině (proto jsou jogurty a kefír tak prospěšné pro zdraví). Léky s touto složkou jsou předepsány pro prodloužený průběh poruchy trávení, protože abyste cítili jejich účinek, musíte užívat probiotika po dlouhou dobu.

Lékař často předepisuje enterosorbenty. Jedná se o fondy, které jsou schopné absorbovat toxiny a patogenní mikroorganismy s následným vylučováním přirozenými cestami. Známé aktivní uhlí patří k enterosorbentům, které mohou být užitečné při otravě, zvracení, průjmech, kolitidě, vředech, gastritidě atd. Hlavní věcí není přehánět to s délkou přijetí, protože existuje riziko zácpy..

Antibiotika se předepisují, pokud byl průjem vyprovokován vlivem bakterií a žena si stěžuje na mnoho dalších příznaků (bolest žaludku, nevolnost atd.). Cílem antibiotické terapie je zničit všechny patogenní mikroorganismy, které jsou přítomny ve střevech a dalších břišních orgánech. Léky jsou vybírány v přísném poměru k příčinám průjmu, protože antibiotikum může způsobit alergie a zhoršit stav kvůli zničení prospěšné mikroflóry.

Koneckonců, průjem, stejně jako nevolnost se zvracením, mohou vést k dehydrataci. Pokud se ošetřující lékař rozhodne předepsat pacientovi lék, je třeba se domluvit za přísného dodržování všech jeho předpisů

Je důležité obnovit rovnováhu vody a solí, protože spolu s intenzivní řídkou stolicí ztrácí tělo hodně vody a živin. Kvůli průjmu musíte hodně pít, nejen vodu, ale také speciální řešení, která se prodávají v lékárně, nebo si je můžete snadno vyrobit sami

Na 1 litr vody musíte vzít: 8 čajových lžiček cukru, 1 čajovou lžičku soli a přidat čerstvě vymačkaný džus ze 2 pomerančů. Roztok by měl být teplý, užívá se každých 15 minut, 100 mililitrů.

Jak zmírnit stav

Pokud je průjem důsledkem PMS, můžete tento stav ulevit sami doma. Lékaři doporučují během tohoto období:

 • eliminovat stresové situace;
 • snížit úroveň fyzické aktivity;
 • pijte odvar z divoké růže a tansy;
 • upřednostňujte zlomková a vyvážená jídla.

Do stravy se přidávají fixační potraviny. Musíte jíst tvaroh, silný černý čaj, sušenky. Tento stav by neměl být doprovázen zvracením. V opačném případě by mělo být podezření na intoxikaci těla..

Abyste zabránili dehydrataci, musíte dodržovat pitný režim. Můžete pít sladký čaj nebo čistou vodu.

Léčba tohoto problému je vybrána v závislosti na příčině jeho původu. Pokud průjem jednoduše doprovází kritické dny, můžete ke zmírnění stavu užít tabletu No-shpy nebo Drotaverin, která uleví od bolestivých pocitů a normalizuje funkci střev. Kromě toho můžete vypít několik tablet aktivního uhlí, aby absorbovaly všechny škodlivé látky.

Pokud není podezření na otravu, je lepší nebrat speciálně určené léky na průjem, protože mohou negativně ovlivnit tělo během menstruace.

Abyste snížili bolest, můžete pít No-shpu

Jedním z důvodů, proč je průjem před menstruací nezdravá strava během tohoto období. Proto je téměř nemožné se ho zbavit, aniž byste změnili své gastronomické návyky. Dobré produkty pro tuto chvíli jsou:

 • sušenky;
 • rýže vařená ve vodě;
 • různé vývary;
 • Ovesná kaše;
 • silný čaj.

Chodit do restaurací a učit se nové pokrmy se nejlépe odkládá na několik dní, kdy je trávicí prostředí méně zranitelné. Kromě toho byste se měli vzdát nezdravých mastných, smažených potravin a jíst více zeleniny. Jídla a výrobky jsou vybírány tak, aby měly větší posilující účinek než odpočinek.

Výrobky, které se upevňují

Průjem během menstruace způsobuje nepohodlí, proto k jeho odstranění, zmírnění příznaků, odborníci doporučují dodržovat dietu:

 • vyloučit ze stravy mastná, kořeněná, smažená jídla;
 • jíst více zeleniny, ovoce;
 • změnit množství spotřebovaných potravin - snížit porce, ale zvýšit jejich počet;
 • konzumovat více tekutiny, je možné užívat bylinné odvarky;
 • zvýšit množství mírné fyzické aktivity;
 • zbavte se dráždivých faktorů ve formě stresu, těžké fyzické námahy, nervových poruch.

Uvolněné stolice můžete odstranit pomocí fixačních produktů:

 • Černý čaj;
 • bohaté masové vývary;
 • tvaroh;
 • krutony z bílého chleba;
 • pohanka, rýže, ovesné vločky.

V případech, kdy je průjem doprovázen záchvaty nevolnosti, zvracení, měli byste se poradit s odborníkem. Tento stav může být známkou vážné otravy. Po zjištění příčiny tohoto stavu odborník doporučí dívce správnou a adekvátní terapii.

Při průjmu musíte zaměřit své úsilí na obnovení stavu. Ke zmírnění stavu potřebujete:

 • minimalizovat dopad stresu;
 • zdržet se konzumace nezdravých potravin, například mastných, smažených, příliš slaných, kořeněných;
 • přestat kouřit a konzumovat a nápoje obsahující alkohol;
 • upřednostňujte lehkou fyzickou aktivitu.

Jakékoli léky se užívají pouze po dohodě s lékařem a v nezbytných případech. Zahrňte do své stravy čerstvé ovoce a zeleninu. Výrobky musí být čerstvé a vysoce kvalitní. Kromě toho by měl existovat pitný režim. Omezte kofein.

Můžete jíst tvaroh a krekry. Pijte silný čaj místo kávy. Cukrovinky musí být vyloučeny. Pokud je příznak doprovázen bolestí břicha, musíte co nejvíce odpočívat a zaujmout vodorovnou polohu. U menstruace byste měli upřednostňovat pouze pozitivní emoce..

Proč se během menstruace vyskytuje průjem?

"Když začne moje menstruace, můj žaludek se zbláznil." Po celou dobu mě trápí nadýmání, rozrušení střev, uvolněné stolice. Je to normální obecně nebo je čas navštívit gastroenterologa? “ Mnoho žen si stěžuje na menstruační průjem. Ale proč se během menstruace objeví průjem, doktoři to opravdu nemohou vysvětlit. Předpokládá se, že ženy mají bolesti žaludku, dochází ke střevnímu rozrušení v důsledku změn hormonálních hladin během menstruace. Pokud v anamnéze není žádné gastrointestinální onemocnění, pak žaludek bolí kvůli nadměrné produkci prostaglandinů. Způsobují také průjem..

Důvodem jsou prostaglandiny

Proč se průjem obává během menstruace? Je to proto, že prostaglandin je lipid, který tělo používá k prevenci ztráty krve a stimulaci srážení. Stahuje krevní cévy ve svalech, což způsobuje jejich zmenšení. Ženám se podává syntetický typ prostaglandinu k vyvolání porodu. Po ovulaci jsou stěny vaší dělohy naplněny prostaglandiny.

Když se endometrium zhroutí, uvolní se prostaglandiny, které pošlou zprávu tkáni hladkého svalstva dělohy: „Zmenšit!“

Velké množství těchto látek způsobuje bolestivé křeče. Když prostaglandiny vstoupí do krevního řečiště, vyšlou signál „sevření“ každému kousku měkké svalové tkáně, který najdou. První den menstruace proto začnete trpět průjmem..

Jak vidíte, gastrointestinální trakt a reprodukční systém jsou propojeny. To je hlavní důvod, proč ženy se syndromem dráždivého tračníku trpí:

 • Bolestivé menstruační křeče
 • Premenstruační dysforická porucha;
 • Poruchy žaludku, střev.

V důsledku vlivu prostaglandinů má žena zácpu a průjem. Vědci také našli souvislost mezi syndromem dráždivého tračníku a endometriózou.

Jaké jsou další důvody?

Pokud máte dlouhodobé průjmy, které trvají 14 dní, jsou nejpravděpodobnějšími viníky infekce, stres nebo užívání nových léků.

Infekce

Infekce bakteriemi, viry nebo parazity mohou také způsobit průjem během menstruace. Průjem způsobený virovou infekcí se nazývá „žaludeční chřipka“, i když ve skutečnosti je způsoben rotavirem. Mezi bakterie, které způsobují průjem, patří E. coli a salmonella. Můžete se nakazit jídlem nebo pitím, dotýkat se kontaminovaného povrchu nebo blízkým kontaktem s infikovanou osobou.

Abyste se chránili před podrážděným žaludkem, umyjte si ruce před jídlem, po použití toalety.

produkty

Umělá sladidla (jako je sorbitol) mohou vést k řídké stolici, pokud je konzumujete příliš mnoho. Sladidla přitahují vodu do vašich střev, takže vaše stolice je více vodnatá. Potravinové alergie, nesnášenlivost laktózy nebo nesnášenlivost lepku způsobují průjem. Nadměrný příjem potravy, zejména kořeněná jídla, nadměrná konzumace alkoholu také způsobují průjem během menstruace.

Stres

Stres, neustálá nervozita během menstruace mohou způsobit průjem. Stres narušuje funkci střev a zrychluje průchod potravy. Tělu zbývá méně času na absorpci vody, což vede k vodnaté stolici.

Léky

V důsledku užívání léků s menstruací se někdy objeví průjem. Z antibiotik začíná průjem několik dní po zahájení léčby a ustane po ukončení léčby. Některé léky na cukrovku, srdeční choroby a rakovinu mohou také vést k průjmu. Poraďte se svým lékařem o tom, které léky užíváte, mohou být spojeny s průjmem.

Útoky průjem v období trvajícím déle než 2 týdny jsou jasným znamením zdravotního problému.

Zjistěte, co může být příčinou, u svého lékaře. Potenciální podezření zahrnují syndrom dráždivého tračníku, zánětlivá onemocnění, špatný průtok krve, problémy s absorpcí živin, dlouhodobá infekce nebo alergie na potraviny.

Jak zlepšit trávení

Co dělat, když se pokaždé, když máte menstruaci, objeví podrážděný žaludek a průjem? Nejprve musíte upravit prostaglandiny tak, aby z vás neudělaly otroka toalety. Například antikoncepční pilulky snižují množství prostaglandinu produkovaného ve vašem těle. Pokud pilulky nejsou pro vás, pomůže vám dieta a užívání ibuprofenu.

Lék Ibuprofen pomáhá při zánětlivých procesech v děloze a střevech. Kromě zmírnění menstruačních příznaků je účinným inhibitorem prostaglandinu.

Regulace hormonů je důležitou součástí zbavování se řídké stolice během menstruace. Klíčové je snížení celkového PMS detoxikací dominantního estrogenu, rovnováhy kortizolu a regulace inzulínu.

Výživa

Vychutnejte si pestrou protizánětlivou stravu, která zmírní vaše nepříjemné příznaky:

 • Světlá jídla - od červené a fialové až po nejtmavší zelenou.
 • Předem namočená nebo naklíčená zrna, jako je quinoa, proso, pohanka nebo amarant a bezlepkový chléb.
 • Bezmléčná jídla jako kokosové mléko, mandlové mléko, kokosový kefír, kokosový jogurt a solené kešu „sýry“.
 • Jídla plná omega-3 mastných kyselin, jako jsou chia semínka, konopná semínka, lněná semínka, losos, makrela, sardinky a další mastné ryby.
 • Nerafinovaná sladidla, jako je surový med, javorový sirup třídy B, kokosový cukr nebo melasa.

V případě střevních poruch se snažte nepít kávu. Raději pijte hodně čisté vody nebo zeleného čaje.

Drogy

Ke zmírnění průjmů a nadýmání použijte Immodium s loperamidem plus simethikon. Loperamid pomáhá při řídké stolici a simethikon pomáhá při benzinu. Při průchodu potravy střevem se voda obvykle vstřebává. Při průjmu fungují střeva příliš rychle na to, aby bylo absorbováno dostatek vody. Kapalina proto zůstává ve stolici, takže je řídká a vodnatá..

Loperamid přivádí střevní peristaltiku na normální úroveň. To je důležité, protože průjem snižuje vaši schopnost absorbovat vodu a živiny..

Attapulgit absorbuje přebytečné tekutiny ve střevech, což pomáhá ztěžovat stolici. Lze použít až 2 dny. Vizmut snižuje zánět tím, že zabíjí určité bakterie, které mohou způsobit průjem, a blokuje uvolňování více tekutin do střev.

Adstringentní byliny

Když se u vás vyskytne průjem, mohou vám velmi pomoci svíravé bylinky. Mohou také pomoci snížit menstruační tok..

 • Red Raspberry Leaf je adstringentní bylina, která zpomaluje průjem a silné krvácení. Jedná se o výživné tonikum, které vám pomůže cítit se znovu pod napětím..
 • Meadowsweet je vynikající svíravá bylina, kterou lze užívat ve formě čaje. Uklidňuje zažívací trakt, rychle odstraňuje tekuté výkaly.

Pokud hledáte dlouhodobé detoxikační řešení, tyto bylinky jsou velmi užitečné.

Omega-3 doplňky

Studie ukazují, že omega-3 mohou pomoci normalizovat menstruační cyklus. Po 3 měsících užívání kombinované denní dávky 550 mg EPA a 205 mg DHA z rybího tuku klesá počet menstruačních křečí, bolestí zad a břicha.

Kdy navštívit lékaře

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud:

 • máte horečku nad 38,5 ° C;
 • silná bolest břicha, krvavý průjem nebo černá stolice;
 • vaše stolice jsou šedé, bílé nebo mastné;
 • užíváte antibiotikum nebo jiný nový lék;
 • zvracení se připojilo k průjmu;
 • každý den dochází k více než 6 tekutým pohybům střev;
 • slabost, žízeň, závratě, sucho v ústech, vzácné močení;
 • průjem trval více než 48 hodin.

Pokud se situace nezlepší, zavolejte svého lékaře. Průjem obvykle zmizí za den nebo dva. Pokud si však všimnete některého z výše uvedených příznaků, vyhledejte co nejdříve svého lékaře. V závislosti na situaci může lékař doporučit další léčbu, včetně léků na předpis.

Menstruace je součástí ženského menstruačního cyklu, je to něco, co je vlastní ženské přirozenosti. Předpokládá se, že tento měsíční jev lze přirovnat k ženskosti, schopnosti otěhotnět a porodit dítě.