Svědění před menstruací: co je způsobeno a jak pochopit příčinu

Výtok spolu se svěděním v pochvě je často jasným příznakem genitální infekce..

Exogenní faktory

Svědění v intimní oblasti nastává v důsledku kombinace vnějších a vnitřních faktorů.

Špatné spodní prádlo je častou příčinou svědění. Faktem je, že normální fyziologie ženského těla předpokládá uvolňování určitého množství tekutiny z pochvy během dne. To je nezbytné pro udržení normální mikroflóry a je to často důsledek reprodukčních procesů..

V různých dobách menstruačního cyklu se může množství normálního výtoku lišit. Často vrcholí uprostřed cyklu během ovulace. Pokud v tomto okamžiku žena nosí nekvalitní syntetické spodní prádlo (zejména v horkém počasí), pak nedostatek mikroventilace vytváří příznivé prostředí pro růst patogenní flóry a zvyšuje riziko svědění.

Dalším faktorem při svědění bez výtoku je alergická reakce. Alergie mohou začít v reakci na výrobky pro intimní hygienu, lubrikanty nebo antikoncepci. Reakce se objevuje lokálně, dráždí stydké pysky a majory a způsobuje otoky, zarudnutí a nepohodlí v oblasti kontaktu s alergeny..

Mezi možné příčiny nepohodlí patří také nevhodná intimní hygiena. Například svědění může být způsobeno praním běžným mýdlem (které má poměrně agresivní alkálie), příliš častým nebo vzácným hygienickým procesem (v průměru stačí 1–2krát denně), jakož i použitím polštářků nebo tamponů ze syntetických materiálů.

Svědění může být také vyvoláno nekonvenčním sexem, jako je orální nebo anální sex. Rektum a ústní dutina obsahují bakterie, které mohou při oslabené imunitě na vaginální sliznici způsobit patologickou reakci. Bakterie způsobující nemoci ve vagině nemusí způsobit žádné příznaky, dokud se přirozená flóra nezačne obnovovat na konci cyklu.

Není to tak vzácný případ, že ve vagině zůstane cizí předmět. Nejčastěji je to hygienický tampon (a svědění často nekončí, taková „zapomnětlivost“ může vést k toxickému šoku s fatálním následkem) nebo kondom, který byl volně nošen.

Příčiny problémů v intimní oblasti někdy nejsou tak zjevné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Například svědění před menstruací může mít neurologickou povahu a může se objevit v reakci na stres, hysterii nebo psychózu. Kvůli hormonálním změnám během menopauzy může žena často pociťovat podobné psychické problémy. Pokud tedy nejsou zjevné problémy s genitáliemi, má smysl vyhledat pomoc psychoterapeuta..

Endogenní faktory

Na začátku menstruace imunita klesá, a proto se u některých pacientů vyskytují závažné příznaky PMS. Svědění před menstruací může nastat bez viditelných vnějších faktorů. Jedním z důvodů je snížení ochranných vlastností vaginální sliznice. Nepohodlí může být zvláště výrazné u žen, které prodělaly virovou infekci.

Genitální infekce jsou další pravděpodobné faktory pro svědění. Nesmí způsobovat zjevné příznaky během celého menstruačního cyklu, ale na konci cyklu mohou způsobit svědění a nepohodlí v perineu. Lze také zaznamenat bělavý slizniční výtok. U plísňové infekce získává konzistence sýrový charakter a způsobuje silné pocity svědění.

Intestinální dysbióza může také způsobit svědění a nepohodlí před menstruací. Střevní a vaginální mikroflóra spolu úzce souvisí, proto, pokud je narušena rovnováha bakterií v jednom z gastrointestinálního traktu, může to také ovlivnit zdraví reprodukčního systému..

Helminthická invaze může také vyvolat výtok a nepohodlí. Bez ohledu na lokalizaci hlístů v těle způsobuje poškození parazitickými červy toxikózu, snížení imunity a zvýšení alergických reakcí. To vše se odráží na zdraví reprodukčního systému..

Dalšími příčinami nepohodlí v intimní oblasti jsou systémová somatická onemocnění. Může to být onemocnění jater, diabetes mellitus, gastrointestinální dysfunkce a mnoho dalších důvodů. Jak již bylo uvedeno výše, stav vaginální mikroflóry je velmi citlivý na funkce těla jako celku, proto jejich oslabení z různých důvodů může způsobit problémy v intimní sféře..

Svědění před menstruací významně snižuje sebevědomí ženy, kazí její náladu a intimní život.

Diagnostika

Chcete-li zjistit příčiny onemocnění, musíte kontaktovat svého gynekologa. Lékař předepisuje soubor studií k určení klinického obrazu a působících negativních faktorů:

 • obecné testy krve a moči;
 • test glukózy v krvi;
 • vyšetření vaginálních nátěrů;
 • analýza hladiny pohlavních hormonů;
 • v případě potřeby biopsie s následným cytologickým vyšetřením.

V závislosti na identifikovaném problému se léčba provádí odstraněním původce onemocnění a odstraněním nepříjemných příznaků. K tomu se používají různé léky, čípky, masti, sprchování atd. Kromě toho se provádí výběr a pokyny k provádění pravidelné intimní hygieny..

Gynekolog také doporučuje přehodnotit výběr spodního prádla, normalizovat denní režim a dokonce upravit stravu. Jedním z negativních faktorů může být například ženská konzumace velkého množství potravin obsahujících laktózu..

Před schůzkou s gynekologem se nedoporučuje uchýlit se k lidovým lékům. Časté sprchování může narušit přirozenou mikroflóru pochvy, zhoršit situaci a použití místních antiseptik vám nedovolí získat adekvátní obraz o nemoci během laboratorních testů.

Prevence

Abyste se vyhnuli problémům v intimní sféře, měli byste dodržovat jednoduchá pravidla pro udržení zdraví žen. V první řadě to zahrnuje pravidelné návštěvy gynekologa (minimálně dvakrát ročně jako rutinní vyšetření). Pokud se objeví bolestivé příznaky, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem..

Kromě toho byste neměli zapomenout na bariérovou antikoncepci. Tímto způsobem můžete chránit svého partnera před infekcí a zabránit velkému počtu nemocí spojených s reprodukčním systémem..

Pravidelné cvičení (ale ne během menstruace) a plán zdravého spánku mohou pomoci posílit nervový systém a snáze zvládat stres, což negativně ovlivňuje celkové zdraví.

Je také důležité každoročně podstoupit komplexní zkoušku (například odborné zkoušky u zaměstnavatele nebo z vlastní iniciativy). To umožní včasné odhalení systémových onemocnění a pokud nebude vyléčeno, bude minimalizován negativní dopad na tělo..

Je také důležité udržovat pravidelnou hygienu genitálií, aniž byste to přeháněli. Mytí by se mělo provádět alespoň jednou denně (vždy) a také po pohlavním styku nebo během menstruace.

Jakou barvu mají stydké pysky před menstruací

V životě každé ženy je menstruační cyklus indikátorem zdraví a nedílnou součástí. Důležitou roli hrají zejména fáze cyklu. Ve skutečnosti se neustále mění hormonální pozadí - výtok před menstruací.

Mírná změna tajemství v barvě, intenzitě se nepovažuje za patologii. Krátce před menstruací v hormonálním pozadí se zvyšuje koncentrace progesteronu a klesá estrogen. Výtok menší leucorrhoea s mírně zakalenou krémovou konzistencí je přijatelný. Jiné nepříjemné příznaky (svědění, pálení, hnilobný zápach) by však neměly být přítomny. Je důležité, aby ženy dokázaly rozpoznat výtok před menstruací, co by mělo být normální..

Normální výtok před menstruací

Výboj podle barvy je normální - bělavý, nažloutlý, nejasný. Je přijatelná kapalná viskózní konzistence. Krátce před menstruací se stydké pysky zvlhčují, což znamená mírné zvýšení objemu leucorrhoea. Stává se, že mazanice přichází s krevními částicemi a je důležité si uvědomit, jaký druh výboje by měl nebo mohl být.

Povaha vaginálních sekrecí se může změnit po dlouhodobém užívání perorálních kontraceptiv (pilulek), což je také přípustné a není považováno za patologii. Mnoho dospívajících dívek zažívá tajemství v předvečer svého období poprvé. Normální výboj je však hustý, kapalný a nijak se neliší ve zvláštním množství.

Normální leucorrhoea před menstruací je čirá nebo bílá. Řekněme, že nažloutlý odstín a to je norma, pokud není žádný zvláštní zápach a nepříjemné bolestivé příznaky. Je také možné vylučování sekrece z bradavek s jasným zvýšením hormonů.

Těhotenství lze rozpoznat podle charakteristického tajemství. Výtok během ovulace je tedy charakterizován výtokem průhledné sliznice a 7-8 dní před očekávanou menstruací - krvavou, ve formě stop. Mnoho žen to zaměňuje s nástupem menstruace, i když se výtok rychle zastaví, když je vajíčko odstraněno do děložní dutiny.

Abychom pochopili, jaký by měl být výtok těsně před menstruací, stojí za to říci, že bez páchnoucího zápachu, jiné jasně vyjádřené negativní projevy. Jinak lze podezření na patologii, když pouze včasné odvolání ke gynekologovi umožní dívkám a ženám, aby se v budoucnu vyhnuly vážným následkům..

Známky a příčiny výskytu patologického výtoku

Patologická oddělení jsou považována za leukorea. Neměli by být zaměňováni s menstruací. Projevy 2-3 dny před menstruací mohou vypadat jako krevní sraženiny, pěna, hlen. V tomto případě dolní část břicha navíc bolí, zanechává nepříjemný zápach.

Leucorrhoea se může lišit v konzistenci, barvě, množství. Hojnost sekrece vylučované před menstruací není důvodem k obavám, pokud není doprovázena nepohodlí a bolestí. Děložní čípek je tedy očištěn od sliznic, nestandardních hormonálních změn v těle, těhotenství. Další znaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • proměnlivá nálada;
 • modifikace vaginální sekrece;
 • otok mléčných žláz;
 • vypouštění hlenu z pochvy, různé složení, množství, barva.

ODKAZ! Normálně, když krvavé tajemství nezanechá déle než 1 den a množství krve je zanedbatelné. Pokud se objeví leucorrhoea s pruhy krve, lze předpokládat známky eroze nebo potratu na začátku těhotenství. Výskyt dalších nepříjemných pocitů by měl upozornit a stát se důvodem k vyhledání lékařské pomoci.

Hlavní důvody vzniku patologických projevů před menstruací:

 • infekční a zánětlivý průběh ledvin, urogenitálního systému;
 • hormonální nerovnováha;
 • dysfunkce endokrinního systému;
 • diabetes mellitus s příchodem silné, hojné leucorrhoea na pozadí porušení kyselosti v dutině, oslabení ochranných sil;
 • gynekologická onemocnění (cervikální dysplázie, endometrióza, hyperplazie endometria);
 • onkologie s vývojem maligního nádoru;
 • dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce bez dávkování.

Stojí za to určit příznaky onemocnění, které mohou vést ke změně barvy masti, povahy:

 1. Cervicitida s rozvojem zánětu na sliznici děložního čípku. Známky: Husté, vodnaté, bezbarvé, ale s hnisem, zápachem.
 2. Vaginitida jako zánět se vyvíjí ve sliznici. Známky: pálení stydkých pysků, otoky, bolest v podbřišku s návratem do křížové kosti, výtok těžké nažloutlé leucorrhoea, což naznačuje zvýšení hladiny leukocytů v krvi.
 3. Endometritida se ztenčením stěn dělohy s výtokem zakaleného, ​​páchnoucího výtoku. Příznaky: křeče a pálení při močení, kolika v podbřišku, vysoká horečka. Jak se zánět šíří do vejcovodů, je možné vylučování nazelenalého odstínu.
 4. Bakteriální vaginóza s intenzivní žlutou leukorea a zápachem po shnilých rybách. Během pohlavního styku je v pochvě pocit pálení.
 5. Urogenitální kandidóza způsobená houbou Candida, která může proniknout do genitálií, vede ke zničení vaginální sliznice, močových orgánů. Známky jsou zřejmé: hojnost bělavého, sýrového sekretu před menstruací s nepříjemným zápachem, svěděním, podrážděním.
 6. Eroze děložního čípku se zánětem sliznice děložní dutiny, výskyt bezbarvého výtoku před menstruací nahnědlého odstínu v případě poškození cervikálních tubulů.

Na poznámku! Dlouhodobé nekontrolované používání antibiotik, která mohou potlačit prospěšnou mikroflóru v pochvě, snížit počet laktobacilů, vytvořit optimální prostředí pro rychlé šíření patogenních mikrobů, může vést k množení houby Candida ve vagině.

Slizniční výtok

Normou je tekuté slizniční tajemství, které slouží jako bariéra proti pronikání bakterií do reprodukčního systému. Pokud je v předvečer menstruace transparentní slizniční výtok, zatímco v oblasti pochvy a třísla není svědění, pálení, nepohodlí, pak není nic strašného. Tímto způsobem je hlen produkován tkáněmi děložního čípku, částice jsou odlupovány a vylučovány..

Hnědý, černý výboj

Hnědý a černý výtok lze považovat za normální, pokud obsahuje sraženou krev ve směsi s kyslíkem. To není neobvyklé u žen během ovulace a prvních dnů po početí. Takto se obnovuje endometrium. Hnědé (černé) tajemství opouští 2-3 dny před menstruací, ale není hojné, křečovité.

V ostatních případech byste měli být opatrní. Podobná povaha výtoku se vyskytuje u endometritidy, endometriózy, eroze děložního čípku s vylučováním hlenu s krevními pruhy nebo polypózou, děložního myomu s výskytem sraženin 3-5 dní před menstruací.

Krvavé problémy

Vzhled krvavého výtoku před menstruací s trváním 2-3 dny se nepovažuje za patologii. To se děje u žen užívajících nitroděložní tělísko. Navíc je exsudát nejčastěji hubený. Množství krve v objemu by nemělo překročit 2 ml. Pokud odejde ve velkých objemech, existuje vysoká pravděpodobnost vývoje děložních myomů, dysfunkce vaječníků.

Bílý výboj

Bílé tajemství v předvečer menstruace je normou a nemělo by ženy rozrušovat. Koneckonců, sekrece děložního čípku neustále pracuje a může vytvářet podobnou mikroflóru pro pohyb spermií. Za normálních okolností by sekrece neměla být produkována více než 5 ml denně. I když se stane, že hojný bílý výtok zmizí se zvýšeným obsahem progesteronu bezprostředně po ovulaci.

Pokud existují nějaké odchylky, můžete mít podezření na infekční průběh pochvy, který je způsoben bakteriální vaginózou, když dojde k výtoku bílého výtoku před menstruací nebo drozdi se svěděním, výtoku lehké tvarohové konzistence se zápachem kyselého mléka v předvečer menstruace. To jasně naznačuje infekci houbou Candida..

Žlutý výboj

Vzhled žlutého sekretu před menstruací se nepovažuje za patologii, pokud v intimní oblasti není žádné zvláštní nepohodlí, cizí zápach. Důvodem je užívání léků (rostlinných přípravků), alergie na syntetické spodní prádlo, používání lubrikantů, hormonální rázy, zvýšená práce žláz, sexuální kontakty se zvýšenou koncentrací ženských sekrecí.

Pokud je vzhled žluté sekrece podobný proteinu syrového vajíčka, může být příčinou vývoj infekčního onemocnění. Pokud výtok získal heterogenní konzistenci, můžeme hovořit o zánětu močové trubice, salpingitidě, vaginitidě, erozi děložního čípku nebo jiném pohlavním onemocnění. Tajemství obvykle zmizí s hnisem. Příznaky se zhoršují okamžitě v předvečer menstruace.

Růžový výboj

To je norma, pokud není svědění, pálení. Růžové tajemství může zmizet v předvečer ovulace, 2 týdny před očekávaným obdobím. Pokud období ovulace končí nástupem těhotenství, menstruace se již neobjeví. Pokud se vajíčko začne vylučovat krví, znamená to, že nedochází k těhotenství a brzy můžete očekávat příchod nové menstruace.

V některých případech je růžové tajemství z pochvy známkou endometriózy, endocervicitidy. Pokud je výtok bohatý, teplota vzrostla, v obsahu jsou částice hnisu, nepříjemný zápach, měli byste se poradit s lékařem. Podobná leucorrhoea může být u onkologie, když se stanou slizničními a hojnými, s částicemi krve, hnisu.

Výtok s nepříjemným zápachem

Nepříjemný zápach naznačuje infekční a zánětlivý průběh, zvýšení počtu patogenních mikrobů ve vaginální mikroflóře. Krátce před menstruací začnou pohlavní žlázy aktivně pracovat a vylučovat velké množství hlenu.

Pokud leucorrhoea s vůní shnilých rybích listů, pak je to známka bakteriální vaginózy. Hnilobný zápach je známkou rozpadu tkání, česnekovým pachem chlamýdií. Kromě toho bolí dolní část břicha, během pohlavního styku dochází k pocitu pálení.

Příčiny a léčba svědění před menstruací

Někdy ženy pociťují silné svědění a nepohodlí ve vaginální oblasti. Akutní problém se projeví před nástupem kritických dnů. Je to způsobeno hormonálními změnami, ke kterým dochází v ženském těle. V mírné formě tyto nepříjemnosti nezpůsobují potíže, ale závažné vyžaduje profesionální zacházení. Je důležité zjistit, co tento problém způsobuje, a podle toho zvolit léčbu..

 • 1 Provokující faktory
  • 1.1 Vnější příčiny
  • 1.2 Vnitřní příčiny
 • 2 Jak se vypořádat se svěděním
  • 2.1 Léčba léky
  • 2.2 Odstranění svědění a pálení lidovými metodami
 • 3 Preventivní opatření

Příčiny svědění v intimní oblasti jsou různé. Svědění nebo pálení genitálií se obvykle stávají příznaky nějakého druhu onemocnění. Někdy se však takový syndrom vyskytuje pod vlivem vnějších faktorů spojených se špatnou stravou, dlouhodobými stresovými situacemi atd..

Chcete-li zjistit příčinu tohoto jevu, někdy stačí být pozorný ke svému vlastnímu tělu, ale někdy se bez odborné pomoci neobejdete.

Svědění v pochvě na stydkých pyskech týden před menstruací je vyvoláno vnitřními a vnějšími zdroji. Takové obtěžování je výsledkem kombinovaného působení faktorů: nesprávné a nadměrné používání finančních prostředků pro intimní místa, přítomnost infekce v těle.

Někdy však do každodenního života zasahují vnější zdroje, které vedou k vážnému nepohodlí:

Vaginální výtok během celého cyklu buď zmizí nebo se objeví, jejich množství se zvyšuje a snižuje - to je přirozený proces. Situace se však zhoršuje díky neustálému a dlouhodobému používání syntetického spodního prádla. Rozdíl je v tom, že neumožňuje vstřebávání sekretů a neumožňuje průchod vzduchu. Vytváří se příznivá atmosféra pro vývoj patogenní mikroflóry. Bakterie se množí a vstupují do pochvy a narušují přirozenou flóru

Důvod spočívá v přecitlivělosti na složky produktů pro intimní hygienu, na materiál, z něhož jsou vyráběny antikoncepční prostředky, na maziva. To vše může způsobit vážné nepohodlí před nástupem menstruace. Alergie se projevuje několik dní po použití prostředků a je vyjádřena ve formě svědění, zarudnutí a mírného otoku. Vzhledem k tomu, že jemné místo velmi silně svědí, často se na sliznici tvoří malé rány.

Pro udržení normální mikroflóry v pochvě a perineu je nutné umýt alespoň dvakrát denně, provádět hygienu stydkých pysků. Pro tento postup je perfektní speciální produkt péče o intimní hygienu nebo běžné dětské mýdlo. V tomto případě by měl proud vody proudit z pochvy do konečníku, ale ne naopak. Je také důležité věnovat pozornost materiálu, ze kterého jsou vložky nebo tampony vyrobeny - syntetika může vyvolat alergickou reakci a nepohodlí

Výskyt svědění v perineu je někdy ovlivněn řadou emočních zážitků a stresů. Vyvolávají rozvoj neurotického pálení a svědění. Velmi často se takové nepohodlí objevuje před menopauzou, což je doprovázeno vážným zvýšením libida. Pokud vagina svědí a dlouho nezmizí, musíte navštívit odborníka, abyste se zbavili patologie a získali pomoc od psychiatra

Orální a anální sex v kombinaci se standardním kontaktem může vyvolat nepříznivou flóru do pochvy. Stává se také příčinou narušení pohodlí v intimní oblasti. Existuje silné svědění, hojné výtoky, které se významně zesilují před nástupem kritických dnů

Je důležité si uvědomit, že nadměrná hygiena může problém také zhoršit..

Těžké svědění genitálií naznačuje nástup některých problémů. Důvod se často skrývá uvnitř samotného ženského těla, když se neobejdete bez pomoci odborníka:

FaktorCharakteristický
Špatné spodní prádlo
Alergická reakce
Nesprávná hygiena vnějších pohlavních orgánů
Konstantní stres
Netradiční intimita

V předvečer menstruace se ženské tělo a tělo stávají mnohem citlivějšími na různé patologické faktory. S poklesem imunity během tohoto období se někdy zhoršují chronická onemocnění. Léčení těchto fyziologických projevů je obtížnější než vnějších příčin. První prioritou je zvýšení imunity. Je nutné uklidit stravu, přidat fyzickou aktivitu, chodit na čerstvý vzduch. Schopnost zvládat stres také pomáhá zvyšovat obranyschopnost těla.

Různé infekce také vedou k bolesti a svědění v pochvě. To je spojeno s významným poklesem celkového počtu prospěšných laktobacilů a zvýšením leukocytů. Tento stav se nazývá vaginóza. V pochvě se objevují buňky - ureaplasma, chlamydie a mykoplazma. Nevykazují další příznaky, s výjimkou závažného svědění a mírného zvýšení objemu bílého výtoku..

U trichomoniázy, kapavky, genitálního oparu jsou příznaky závažnější: otok, hojný krvavý puchýřovitý výtok s nepříjemným zápachem a svěděním. V předvečer menstruace imunitní systém oslabuje, takže projevy jsou intenzivní

Spolu se svěděním žena často pociťuje nepohodlí v důsledku silného výtoku. Tak se projevuje plísňová infekce. Vyznačuje se sýrovým výbojem. Před kritickými dny zhnědnou a způsobí silné svědění. Necháte-li problém nabrat svůj směr, může se na dlouhou dobu stát společníkem těla.

Vagina a střeva jsou na sobě mnohem více závislé, než by si člověk myslel. Proto může malé porušení jednoho orgánu vyvolat negativní změny v jiném. V takových situacích je třeba dbát na obnovení flóry gastrointestinálního traktu.

Žena často nechtěně zapomene na nalezení tak malého předmětu jako je tampon v pochvě. V takové situaci musíte být velmi opatrní ohledně svého těla a akcí, které podnikáte. To je nesmírně důležité, protože přítomnost cizích předmětů v pochvě, i v krátké době, může způsobit zánět, hojný výtok, který bude doprovázen nepříjemným zápachem a svěděním. Normálně by takové projevy neměly být

Určité parazitické mikroorganismy žijí neustále v tlustém nebo tenkém střevě. Existují formy helmintů, které se samy mohou plazit a snášet vajíčka. Tento proces je jistě doprovázen silným svěděním, které se objevuje při šíření parazitů. Při masivní infekci s nimi může svědění jít do pochvy.

Nepříjemné pocity mohou vyvolat narušení funkce jater, diabetes mellitus. Vývoj a průběh těchto onemocnění někdy vede k hromadění některých produktů rozpadu. To vše může způsobit změny flóry ve střevech a v pochvě.

Stydké pysky jsou oteklé jako před menstruací

Někdy má žena nepříjemné příznaky v genitální oblasti. A ne vždy se přinutí, aby se z rozpaků, strachu nebo studu okamžitě uchýlili k pomoci lékaře. Jedním z těchto příznaků je otok stydkých pysků. Obvykle se pokouší léčit takové onemocnění sami, což ne vždy vede k požadovanému výsledku. A pokud si žena není jistá hlavní příčinou onemocnění, kterou lze snadno odstranit, stojí za to kontaktovat odborníka.

Důležité reprodukční orgány ženy se nacházejí uvnitř a stydké pysky hrají důležitou roli při jejich ochraně. Jsou rozděleny na malé a velké. Malé - chrání vchod do pochvy a jejich edém je často spojován s onemocněním vnitřních pohlavních orgánů. Velké stydké pysky skrývají stydké pysky, jsou zvenčí pokryty silnější vrstvou kůže - takže dodatečně chrání urogenitální systém a jejich otok je často spojován s kožními chorobami a vnějšími patologiemi.

Pokud je jedno stydké pysky oteklé více než druhé, je často detekována cysta bartholinové žlázy, která v mírných případech nezpůsobuje bolest. Pokud však během sedění a chůze dochází k nepohodlí a opuchnutý ret je vysoce citlivý a má bohatý červený odstín, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem, protože se pravděpodobně vyvine absces.

Po pohlavním styku nebo masturbaci se mohou objevit nafouklé pysky. je to způsobeno zvýšenou cirkulací během vzrušení a průtok krve vytváří mírný otok. Tento stav trvá krátkou dobu a sám zmizí..

Pokud však otok trvá déle než 12 hodin, je důležité se poradit s gynekologem.

Otok stydkých pysků má mnoho důvodů, které jsou neškodné a jsou vážným signálem pro vyšetření lékařem. První věcí, kterou by žena měla udělat, jakmile se u ní objeví příznak, je identifikovat možné faktory, které vyvolaly otok a další projevy: zpoždění, výtok nebo bolest v oblasti nádoru.

Edém je často způsoben:

 • alergie;
 • těhotenství;
 • infekce;
 • nekvalitní prádlo;
 • zánět urogenitálního systému;
 • endokrinní onemocnění.

Každý z těchto důvodů vyžaduje individuální přístup k léčbě a v některých případech může zanedbání vést ke komplikacím..

Otok a změna barvy genitálií mohou naznačovat těhotenství. To je způsobeno zvýšením krevního oběhu v pánevní oblasti a aktivním nasycením kyslíkem. Také během tohoto období je možné zvýšení výtoku, což může vést k rozvoji drozdů. Pokud je nepříjemný zápach z výtoku, musíte o tom informovat svého lékaře.

Obvykle je edém stydkých pysků pozorován ve druhém a třetím trimestru těhotenství - když se zvyšuje hmotnost plodu a zvyšuje se tlak.

Někdy může žena pozorovat otoky žil v intimní oblasti, což se obvykle považuje za normu, ale měli byste se poradit se svým lékařem o dalších opatřeních k vyloučení výskytu venózní stázy.

Otok stydkých pysků může být příznakem alergie na prací prášek, sprchový gel, syntetické prádlo, kondomy, vložky nebo jiné výrobky, které byly v přímém kontaktu..

Tento důvod je snadno identifikovatelný, protože příznak se objeví v příštích hodinách po interakci s alergenem a vede k následujícím příznakům:

Tento stav není doprovázen sekrety a zmizí po vyloučení dráždivé látky a užívání antihistaminik. Žena nemusí navštívit lékaře, pokud nezávisle identifikovala příčinu a může ji vyloučit ze svého života.

Rozvoj kandidózy, nebo jak se jí také říká, afty, může být vyvolán mnoha faktory: špatnou hygienou, užíváním antibiotik, hormonální nerovnováhou, syntetickým prádlem.

Příznaky kvasinkové infekce:

 • sýrový výtok s nepříjemným zápachem;
 • otok stydkých pysků;
 • svědění a bolestivost při pohlavním styku nebo močení.

Pokud žena zjistila zánět, měla by podstoupit léčbu nejen ona, ale i její partner, aby se vyloučil relaps. Kontaktování specialisty je nezbytné nejen kvůli jmenování léčby, ale také k identifikaci příčin. Protože kandidóza může být doprovodnou komplikací určitých onemocnění. Pokud jsou tedy pozorovány výše uvedené příznaky, stojí za to vyloučit pohlavní styk před stanovením diagnózy..

V některých případech se drozd vyskytuje před nebo bezprostředně po menstruaci. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn a nemá to vážné následky, pokud se poradíte s lékařem.

Velké stydké pysky mohou bobtnat v důsledku pohlavně přenosných chorob, jako je genitální opar. Může se také vyvinout přímým kontaktem s virem herpes simplex. Jak se zánět šíří, žena pozoruje otoky v intimní oblasti, svědění, zarudnutí a vaginální výtok. Tyto příznaky mají vážné důsledky a vyžadují okamžitou léčbu, než se virus rozšíří dále..

Herpes je velkým nebezpečím pro nenarozené dítě, takže mnoho těhotných žen je vážně vystrašeno, když zjistí otok.

Sexuální kontakt často vyvolává otoky stydkých pysků. Protože sexuální vzrušení vede ke zvýšení krevního oběhu v genitální oblasti. Také oteklé stydké pysky lze pozorovat po sexu, pokud nebylo dostatečné mazání nebo partner preferoval ostřejší tření. Pokud otok zmizí méně než 12 hodin po pohlavním styku, nemusíte se bát. Pokud tento stav přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem..

Intimní oblast může také po porodu nabobtnat. To je způsobeno několika faktory:
silný tlak během porodu; lochia - fyziologické krvácení po porodu; hormonální změny.

Nemoci jako:

Bartholinitis - bartholinová žláza se zapálí a genitálie se začervenají a zvětší se. Zvýšená citlivost a bolest při chůzi.

Vulvovaginitida se vyvíjí na pozadí zánětu tkání stydkých pysků, který se vyvíjí při jejich mechanickém poškození a nedostatečné hygieně.

Vulvitida také vyvolává otoky, vyskytuje se v důsledku silné vlhkosti v genitální oblasti, špatné hygieny, pravidelné výměny partnerů nebo potratů.

Kterékoli z výše uvedených onemocnění způsobuje ženě nepohodlí a vyžaduje léky.

V závislosti na příčině jsou oteklé stydké pysky doprovázeny různými příznaky. To často umožňuje ženě posoudit závažnost jejího stavu..

Zvětšení labie po sexu, porodu nebo vzrušení obvykle nemá žádné příznaky a obvykle nevyžaduje lékařskou péči. Pokud je však levý ret oteklý a bolí více než ten pravý, měli byste věnovat pozornost tomu, zda dochází k zarudnutí a pocitu míče, protože se může objevit cysta nebo zánět bartholinové žlázy.

Oteklé intimní orgány mohou také naznačovat zánětlivý proces vnitřních pohlavních orgánů, počínaje drozdem a končící pohlavně přenosnými infekcemi. Za hlavní příznaky se považují otoky, svědění, bolest, různé vaginální výtoky.

Proto, pokud je ženská genitální oblast oteklá a bolí, stojí za to spěchat navštívit gynekologa, dokud nenastanou komplikace.

Nezapomeňte na sebemenší otok a zarudnutí stydkých pysků a první věcí, kterou musíte udělat po zjištění příznaku, je kontaktovat svého lékaře, který určí, proč jsou stydké pysky oteklé. Gynekolog provede vizuální vyšetření, které objasní další příznaky a také předepíše další diagnostiku k identifikaci cyst nebo zánětu pohlavních orgánů.

Téměř každý stav, který způsobuje bobtnání stydkých pysků, lze léčit léky. Liší se od sebe pouze ve směru působení, v závislosti na příčinách onemocnění..

U plísňových infekcí se ženám podává antifungální látka, jako je flucostat. Je důležité vědět, že pokud se zjistí kandidóza, léčbu provádějí oba partneři, aby se vyloučil relaps..

Jakákoli zánětlivá onemocnění a infekce vyžadují antibakteriální terapii, často se provádí komplexní léčba, která nejen ničí zdroj, ale také zmírňuje příznaky.

Alergická reakce je léčena antihistaminiky a úplnou eliminací alergenu.

Jakákoli léčba by měla být předepsána lékařem, pouze on může určit dávku léků tak, aby onemocnění neprošlo do latentního nebo chronického stadia.

Existují přípravky homeopatického původu, které lze použít při léčbě různých typů zánětů, které jsou doprovázeny otoky stydkých pysků. Bartholinitida nebo genitální opar se úspěšně léčí lékem Hepar Sulphur, který je založen na kombinaci síry a vápníku. účinně bojuje proti zánětu žlázové tkáně.

Candida albicans dobře léčí jakoukoli formu kandidózy, stejně jako kontaktní dermatitidu a alergické reakce. Kalium bichromicum má stejný účinek, který je účinný i při vulvovaginitidě..

Léčba tradičních léků na nádory stydkých pysků nebo stydkých pysků by měla být prováděna pouze po konzultaci s lékařem. Často to není hlavní, ale další lék, který zmírní příznaky díky jeho antiseptickému účinku a hojení ran. Je třeba si uvědomit, že infekci nelze vyléčit pouze pomocí bylin, je nutná antibiotická léčba.

Předpokládá se, že kokosový olej, který se nanáší ve velkém množství na intimní místa, dobře zmírňuje otoky. Olej snižuje otoky, zmírňuje zuby a bolest.

Populární je také použití přírodního, nezpracovaného jablečného octa. Předpokládá se, že léčí vulvární infekci, zmírňuje svědění a neutralizuje hladinu pH v pochvě..

Každá žena může zaznamenat otoky stydkých pysků, a pokud do 12 hodin nezmizí, je nutné zaznít alarm a poradit se s lékařem.

Abyste tomuto stavu zabránili, musíte dodržovat následující doporučení gynekologů:

 • dodržovat hygienu;
 • používejte pouze své vlastní čisté jednorázové stroje;
 • měňte své spodní prádlo každý den;
 • vyloučit nechráněný sexuální kontakt s cizím člověkem;
 • odmítnout potrat;
 • držet se zdravé výživy;
 • se suchou vagínou před sexuálním kontaktem používejte speciální lubrikanty;
 • včas navštěvovat preventivní prohlídky u gynekologa.

Mnoho žen je obeznámeno s problémem svědění před menstruací. V pochvě se objevují nepohodlí, mění se povaha výtoku, stydké pysky mírně bobtnají.

Drážděná intimní oblast narušuje mír a podkopává sebevědomí. Příčin nepohodlí v slabinách je mnoho a ve většině případů svědění signalizuje vývoj onemocnění..

Alespoň jednou, tváří v tvář skutečnosti, že se před menstruací objeví svědění a pálení, se kterýkoli zástupce spravedlivého sexu zeptá, zda je to normální nebo ne.

Pokud neberete v úvahu nemoc, je třeba nejprve říci o alergických reakcích na textilie z lnu a nekvalitní podložky. Dokonce i prášek, kterým si žena umývá kalhotky, může v jemné zóně vyvolat podráždění..

Jídlo také ovlivňuje stav pohlavních orgánů. Množství sladkostí je špatné pro mikroflóru pochvy. Přebytečné sacharidy se patogenním mikroorganismům líbí a v genitálním traktu se rychle množí.

Varianta normy pro výskyt silného svědění v intimní oblasti může být nedodržování hygienických pravidel. Nepravidelné mytí pohlavních orgánů, pozdní výměna vložek a používání parfémovaných toaletních mýdel způsobují svědění a podráždění v perineu. Je však snadné zabránit nepohodlí, pokud si umyjete genitálie alespoň jednou denně speciálním intimním mýdlem nebo domácím mýdlem.

Se zpožděním menstruace může svědění ve dnech, které předcházejí krvácení, někdy naznačovat těhotenství. Po oplodnění vajíčka získá vaginální hlen hustou konzistenci. Pocit vnitřního nepohodlí vytváří proces čištění genitálního traktu s uvolňováním slizniční látky. Pro potvrzení podezření na těhotenství pomůže speciální test a konzultace s gynekologem.

Pokud je test negativní, ale svědění, pálení a podráždění v předvečer pochvy vás znepokojují, je nutné složit testy a zjistit příčinu.

U žen nad 45 let, které vstupují do menopauzy, bude svědění před menstruací normou. U žen před menopauzou ztrácí krvácení pravidelnost a krátce před začátkem může být pociťováno nepohodlí v oblasti vnějších genitálií. Příznaky, jako jsou tyto, nesignalizují nemoc. Naznačují nedostatek produkce estrogenu. Tento hormon je zodpovědný za normální stav kůže a sliznic genitálií..

Sexuální rozmanitost se střídavými análními a vaginálními kontakty je nebezpečná pro penetraci E. coli a dalších mikrobů do genitálního traktu. Patogenní látky inhibují prospěšnou mikroflóru a způsobují svědění a pálení před menstruací.

Nejčastěji svědění v pochvě obtěžuje ženy kvůli aktivitě kandidálních hub - příčinám drozdů. V podmínkách oslabené imunity se kmeny hub rychle rozvíjejí a dominují prospěšným bakteriím. První příznaky drozdů jsou jen nepohodlí v perineu..

Podezření na kandidózu potvrzuje sýrový bílý výtok s kyselým zápachem.

Uvádíme všechny důvody, proč se svědění může obtěžovat před menstruací:

 • Zánětlivé procesy. Zánět způsobuje nestabilitu MC, vyvolává zpoždění a nepohodlí uvnitř pochvy. Patologie se vyvíjí v důsledku podchlazení nebo nachlazení, utrpěl o něco dříve. Násobení infekce v genitáliích zhoršuje celkovou pohodu a ovlivňuje zdraví intimní oblasti.
 • Genitální opar. Toto onemocnění způsobuje pálení v genitáliích a puchýřkovitou vyrážku v perianální oblasti. Dalším příznakem je zvýšení inguinálních lymfatických uzlin.
 • Hormonální poruchy. Endokrinní a gynekologická sféra spolu úzce souvisí. I sebemenší porucha v hormonálním prostředí způsobuje změny v menstruační funkci. Odtud, týden před nástupem menstruace, se objeví nepohodlí ve formě pálení a svědění..
 • Polycystický vaječník. Toto závažné onemocnění nejen oddaluje příchod kritických dnů, ale také způsobuje nepohodlí ve slabinách a táhne bolesti v podbřišku. Mohou dát do bederní oblasti. Cystické změny ve vaječnících zahrnují krátké a dlouhé zpoždění. Pozdní návštěva lékaře ohrožuje ženu neplodností.
 • Pohlavní choroby. Některé genitální infekce mají dlouhou inkubační dobu. Například bakteriální vaginóza a chlamydie mohou být zpočátku asymptomatické, ale jak postupují, způsobují svědění, hojný bělavý výtok a zpoždění..
 • Střevní dysbióza. Blízké umístění genitální štěrbiny ve vztahu k análnímu otvoru podporuje přenos střevních mikrobů do pochvy. Onemocnění se vyvíjí z různých důvodů, od nefunkčních orgánů a systémů až po metabolické poruchy a hromadění toxinů. Poruchy v těle zvyšují nepohodlí před kritickými dny.
 • Neurologické abnormality. Stres a psycho-emocionální šoky narušují rytmus menstruačního cyklu a negativně ovlivňují nervový systém. Z tohoto důvodu začíná menstruace později a než se objeví, svědí se starosti.
 • Kolpitida. Různé formy onemocnění mění povahu a barvu výtoku. Zbarví se bíle nebo žlutozeleně. Pacienti si stěžují na svědění a zápach z pohlavních orgánů. Vůně dráždí rybí nebo kyselý zápach sekretů.

Silné svědění v intimní oblasti může vyvolat parazitární onemocnění. Když červi vylezou z konečníku a kladou vajíčka, způsobuje to nepohodlí. Událost není vázána na nástup menstruace, právě v předvečer krvácení je citlivá zóna nejvíce náchylná k dráždivým látkám a svědění je silnější..

Léčba vaginálního svědění před menstruací není u všech pacientů stejná. Metodu terapie vybírají gynekologové s přihlédnutím k příčině nepohodlí.

Pokud se žena obává drozdů, budou jí předepsána antimykotika (Mycozon rychle odstraňuje svědění). S exacerbací oparu je problém odstraněn pomocí antivirotik Gerpevir, Acyclovir, Lipos.

Svědění v pochvě spojené s hormonální nerovnováhou je léčeno Ovestinem a Kolpotrofinem. Terbizil, Actovegin a Pimafucin se používají k boji proti bakteriálním infekcím. Alergické svědění ve slabinách účinně vylučuje lék Vagisil.

Externí agenti se aplikují na genitálie dvakrát denně. Pocit pálení v důsledku stresu je eliminován použitím sedativa (Maprotiline, Fluoxetine, Clomipramin).

U kolpitidy se vagina promyje roztoky Citeal, Rotokan, Rivanol. Zrna manganistanu draselného se rozpustí ve vodě a použijí se k sprchování.

S vědomím, proč pacientovo intimní místo svědí před menstruací, může lékař předepsat léky, jako jsou:

 1. Acylact - doporučuje se dát 1 svíčku na noc s průběhem 10 dnů.
 2. Terzhinan - vaginální čípky se používají 1 ks. za den (10krát za sebou).
 3. Clotrimazol - 1 tableta se vstřikuje do pochvy po dobu 6 dnů.
 4. Polygynax - vaginální tobolky se dávají ráno a večer (kurz po dobu 12 dnů).
 5. Metronidazol - tablety se užívají perorálně, 2 ks. po dobu jednoho a půl týdne.

Jedlá soda pomůže ženě zmírnit silné svědění v intimní oblasti. 1 čajová lžička produktu se smíchá se stejným množstvím kuchyňské soli a hodí se do vroucí vody.

Po několika minutách se nádobí vyjme z trouby a obsah se ochladí tak, aby byl teplý. Poté se do roztoku přidá 10 kapek jódu. Připravený přípravek se používá ráno a večer na sprchování. Úleva přichází rychle. Délka léčby je 1 týden.

Můžete také použít vodní infuzi léčivých bylin pro sprchování:

Všechny přísady se užívají v 1 lžičce. a trvejte na vroucí vodě po dobu 20 minut. Při postupech se produkt používá teplý. Frekvence manipulací je 2krát denně. Nepoužívejte sprchu během menstruace, i když vás svědění stále obtěžuje.

Když houba napadne pochvu, lze buničinu z aloe použít k opravě sliznice. Fytomasa je zabalena do gázy a vstřikována jako tampon.

Ze svědění, které vás trápí před menstruací, pomáhá dobře odvar z bazalky:

 1. Vložte 5 listů do smaltované misky a nalijte vodu.
 2. Nádoba se umístí na sporák a vývar se připraví při mírném varu.
 3. Po 20 minutách se produkt vyjme z pece a ochladí se..

Vezměte odvar z bazalky a pijte půl sklenice drogy 3-4krát denně.

Použití lidových prostředků k léčbě svědění a pálení v intimní oblasti je povoleno pouze jako pomocné opatření. Fytopreparáty nemohou zcela nahradit farmakoterapii.

Prevence svědění před menstruací pomůže preventivním opatřením:

 • Zvýšená odolnost proti stresu.
 • Používání kondomů k ochraně před pohlavně přenosnými chorobami.
 • Mít osvědčeného sexuálního partnera.
 • Posílení obecné imunity.
 • Návštěva u gynekologa jednou za šest měsíců. Plánovaná a neplánovaná vyšetření lékařem odhalují nemoci v raných fázích. Je mnohem jednodušší je léčit než pokročilé formy patologií..

Osobní hygiena si zaslouží zvláštní pozornost při řešení problému silného svědění v intimní oblasti. Nadměrná čistota však není pro mikroflóru pochvy o nic méně škodlivá než vzácné mytí pohlavních orgánů (voda odplavuje prospěšné bakterie). Při absenci sexuálního kontaktu stačí umýt jednou denně a nasměrovat proud teplé vody z ohanbí do konečníku.

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Některé ženy, které čelí patologickým lézím v intimních oblastech, jsou zděšeny a v rozpacích s nutností vyhledat pomoc kvalifikovaného lékaře. Takovým důvodem, proč přijít ke gynekologovi, může být situace, kdy jsou stydké pysky oteklé, a pokud je to doprovázeno zarudnutím, nepříjemným vaginálním výtokem, svěděním a bolestivými příznaky, stane se děsivé slyšet diagnózu.

Znalosti nikdy nejsou zbytečné. A před návštěvou lékaře nebude nadbytečné seznámit se s důvody, které mohou odpovědět na otázku, proč jsou stydké pysky oteklé? Důvody vyvolávající otok této intimní zóny mohou být poměrně rozsáhlé a před pokračováním v úlevě od problému je nutné správně určit zdroj, protože pouze jeho odstraněním se můžete zbavit nepříjemných příznaků.

 1. Jednou z nejčastějších onemocnění, která vyvolává nádor stydkých pysků, je bartholinitida. Tento zánětlivý proces, způsobený infekcí, která pronikla do těla ženy, probíhá v bartholinové žláze a je zatížen hnisavými ložisky. Žláza se nachází přímo u „vstupu“ do pochvy. Cysta, která se předtím vytvořila v žláze a začala hnisat, je také schopna vyvolat podobný projev..

Příznaky tohoto onemocnění mohou být indikovány hyperemií epidermis, která se nachází v bezprostřední blízkosti výstupního kanálu žlázy, v důsledku probíhajícího zánětu. Existuje otok stydkých pysků, jejich oblast se stává bolestivou, zejména nepohodlí se zhoršuje chůzí a pohlavním stykem. Bartholinitidu mohou zhoršit hnisavé abscesy a cysty.

Pokud je onemocnění diagnostikováno v rané fázi, pak je výsledek terapie celkem příznivý, možná i samoléčebný. Jinak bartholinitida přichází k abscesu. Probíhající zánětlivý a hnisavý proces často způsobuje zvýšení tělesné teploty.

Úkolem bartholinové žlázy je vyrábět „lubrikant“ (speciální hlen). Pokud dojde k poruše v jeho práci a sníží se produkce hlenu, způsobí to suchost pohlavních orgánů, což přináší nepohodlí při pohlavním styku a trauma genitálií.

 1. Druhým důvodem, který vyvolává otoky stydkých pysků, je vulvovaginitida (zánětlivý proces v tkáních stydkých pysků). Důvodem jeho vzhledu může být: podráždění stydkých pysků mechanickým kontaktem nebo vaginálním výtokem, které prošlo kompozitní korekcí kvůli nedostatečné nebo nedostatečné hygieně této intimní oblasti. S touto patologií může žena pozorovat otoky genitálií, cítit svědění a další projevy, které vedou k nepohodlí.
 2. Kandidóza je také docela běžná (nebo je také známá jako drozd), která má podobné příznaky. Charakteristickým rysem tohoto onemocnění jsou: sražený vaginální výtok, nepříjemný kyselý zápach, svědění, bolestivé příznaky uvnitř pochvy přímo během pohlavního styku.
 3. Bolest v intimní oblasti a přímo v oblasti stydkých pysků, jejichž otok, jehož příčinu je obtížné zjistit, může být výsledkem progresivní vulvodynie, která je vyvolána dlouhodobým užíváním antibiotik nebo v případě chronické kandidózy.
 4. Pokud jsou stydké pysky oteklé, ale kromě toho bolestivé močení a nepříjemný fetidní výtok zelenožlutého odstínu, kůže svědí, mohou tyto příznaky naznačovat přítomnost jednoho z takových onemocnění, jako je vulvitida (zánět vnějších pohlavních orgánů) nebo vaginitida (zánět pochvy). Tuto patologii by mohla vyvolat nedostatečná hygiena reprodukčních orgánů, potraty, trauma, častá změna sexuálního partnera a mnoho dalších..
 5. Příčinou otoku může být také alergická reakce citlivé pokožky intimních oblastí na tření spodního prádla nebo materiálu výrobku..

Neměli byste si sami předepisovat diagnózu, správnou diagnózu může diagnostikovat pouze kvalifikovaný odborník. Diagnóza je stanovena na základě komplexu gynekologických vyšetření a vyšetření, bakterioskopie. Teprve poté je ze specifického důvodu podepsán terapeutický protokol, který zahrnuje antibakteriální a imunomodulační léky, speciální lékařské postupy a další nezbytná opatření.

Všechno v lidském těle je harmonické, v neposlední řadě roli v životě ženy hrají stydké pysky, které spolu s jejími prsy začínají růst a vyvíjet se během puberty dívky. V západních zemích zastávají názor, že není správné dělit tento orgán na malé a velké stydké pysky, protože třicet procent žen má takzvané malé pysky větší než velké. Proto zde najdete frázi vnitřní stydké pysky - vnitřní, stydké pysky - vnější stydké pysky.

Pokud se obáváte, že jsou stydké pysky oteklé, neměli byste okamžitě zpanikařit. Nejprve stojí za to pochopit důvod takového otoku. Původně bylo stanoveno přírodou, že malé rty bobtnají v procesu sexuálních fantazií, přímé mechanické stimulace reprodukčních orgánů ženy nebo v případě přímého sexuálního kontaktu - a to je absolutní norma. Takový otok není nebezpečný a následně, když sexuální vzrušení opadne, se velikost stydkých pysků vrátí do původního stavu a rozměrových parametrů..

Pokud jsou stydké pysky během vzrušení oteklé, je to nejen bezpečné, ale přináší to i určité výhody, které hostitelku připravují na další intimní život. Tento přirozený fyziologický proces obvykle vymírá po hodině nebo dvou po špičkovém vzrušení, někdy je taková regrese zpožděna o čtyři až dvanáct hodin.

Zvýšený otok vnitřních stydkých pysků lze pozorovat již u dospělé ženy v samotném procesu koitusu a důvodem může být jeho otření pohlavním orgánem partnera. V tomto případě je zpravidla dostatečné použití speciálního antialergenního maziva. Některé dívky se obávají nebezpečí masturbace. Stojí za to je okamžitě uklidnit. Pokud v procesu vzrušení žena nemá drsný účinek na její orgány, který poškozuje epidermis, není se čeho bát. V důsledku spokojenosti se sebou, pokud je splněno výše uvedené, nedochází k hrubnutí nebo zarudnutí kůže, není pozorována změna jejich původních rozměrů. Všechny drby a spekulace jsou spojeny s prostou neznalostí fyziologie.

A nyní stojí za to zjistit, v kterém případě je nutné zaznít poplach a vyhledat lékařskou pomoc.

 • Pokud dojde ke změně konzistence, zápachu nebo barvy vaginálního výtoku.
 • Pokud žena začne pociťovat nepohodlí v oblasti genitálií, svědění (v takové situaci je primárně nutné zajistit, aby jemná pokožka nebyla poškozena prasklinami nebo škrábanci, které lze snadno odstranit při odstraňování chloupků v intimní oblasti).
 • Pokud jsou při palpaci cítit dříve nepozorovaná těsnění.
 • Vzhled různých typů novotvarů na kůži.

V takové situaci byste se neměli zabývat samodiagnostikou a samoléčbou, takové sebevědomí může být docela nebezpečné a vést k nežádoucím následkům. Bylo by rozumnější být vyšetřen porodníkem-gynekologem a získat jeho radu, která by neměla být odložena.

Pokud žena cítí, že její velký ret je oteklý a to přináší určité nepohodlí, neměli byste nechat vše jít samo, sledovat, můžete být schopni samostatně zjistit příčinu otoku.

 • Mohou to být přirozené, fyziologicky založené procesy, které neublíží..
 • Důvod, proč je velký ret oteklý, může být také pohlavně přenosná infekce..
 • Může to být také způsobeno nedostatečnou hygienou genitálií..
 • Infekční a parazitární léze mohou také vyvolat zvětšení vnějších částí intimní zóny..
 • Otok může být vyvolán těsným, nepohodlným oblečením, třením spodního prádla.

Pokud tedy patologie nezmizí, nemůžete to udělat bez pomoci odborníka. A neměli byste odkládat návštěvu lékaře „na později“.

Kůže v oblasti stydkých pysků je obzvláště citlivá, takže pokud žena začne pociťovat svědění v intimní oblasti a stydké pysky jsou oteklé, je rozhodně nutné se na tento problém blíže podívat. Tyto dvě kombinace mohou být příznaky spíše nepříjemných onemocnění, ale pouze lékař může určit správnou příčinu patologie. Pokud tedy podráždění přetrvává a nevzniká například po holení intimní oblasti a je schopno samo zmizet, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Lékař provede vizuální vyšetření a předepíše řadu diagnostických studií, až poté můžeme mluvit o adekvátní diagnóze a jmenování účinné terapie.

Následující patologie může být zdravotním problémem, když jsou stydké pysky svěděné a oteklé a je třeba je řešit lékařsky:

Vulvovaginitida je zánět, který se vyskytuje na vnějších genitáliích. Může se vyvinout v důsledku podráždění způsobeného třením o spodní prádlo (velikost nebo model není vhodný) nebo v důsledku alergické reakce kůže dívky na samotný materiál spodního prádla nebo jeho lem (krajka, klouby, gumičky). Vulvovaginitida se může vyvinout v důsledku aktivní, drsné, poškození kůže, masturbace. Většinou se vyskytuje u dospívajících. A také se může objevit patologie v důsledku infekce, nošení špinavých kalhotek, nedodržování základních pravidel intimní hygieny.

Kromě již uvedených příznaků je toto onemocnění zaznamenáno také následujícími projevy:

 • příznaky bolesti během močení a při chůzi.
 • hyperemie kůže.
 • Mohou být přidány nepřirozené výboje, hlavně zelenožlutého odstínu a nepříjemného zápachu.
 • Výskyt bolestivých příznaků v oblasti vaginálního otvoru může naznačovat vulvodynii. Tuto patologii je obtížné diagnostikovat, protože může zakrýt více než jeden orgán lézí. Vulvodynia je zánětlivý proces zahrnující nervové zakončení vulvy. Kromě problematické diagnostiky se tato patologie vyznačuje také dlouhou dobou terapeutické terapie založené na antibiotikách. Příznaky tohoto onemocnění jsou podobné mnoha chorobám genitální oblasti, včetně pohlavně přenosných infekcí. A správná diagnóza není jen fyziologický problém, ale také psychologický. Koneckonců, nikdo nechce slyšet, že je například nakažený syfilisem.
 • Svědění a oteklé stydké pysky mohou být také způsobeny drozdem (nebo kandidózou), původcem Candidy, parazity houbového původu. V jakémkoli zdravém organismu jsou přítomny v omezeném množství, ale pokud v případě určitých převládajících okolností dojde k jejich kvantitativnímu růstu ovlivňujícímu vaginální mikroflóru, v tomto případě lékaři hovoří o kandidóze.
 • Další symptomatologií může být výskyt bolesti při pohlavním styku a při jeho ukončení. Jejich lokalizací je samotná vagina a vstup do ní. K dispozici je také zarudnutí a podráždění pokožky, dochází k výtoku podobnému tvarohu s nepříjemným kyselým zápachem, který dráždí citlivou pokožku intimní zóny.
 • Gardnerelóza je další možnou příčinou otoku a svědění zevních genitálií. Toto onemocnění lze také nazvat vaginální dysbiózou. Původcem této patologie je parazitický mikroorganismus Gardnella vaginalis.

Kromě již známých příznaků je tato patologie odlišná:

 • Výskyt bolesti v genitáliích a v oblasti slabin.
 • Je pozorováno bolestivé močení.
 • Výtok se stává vodnatým, získává pěnivý charakter, odstín se stává šedozeleným. Kapalina má nepříjemný zápach shnilých ryb.

Shrneme-li výše uvedené, je třeba se zaměřit na skutečnost, že výsledek léčby do značné míry závisí na tom, jak brzy se pacient obrátil na lékaře o pomoc a jak správná byla léčba..

Ve světle mnoha hub a infekcí, které existují na světě a jsou připraveny „usadit se“ v lidském těle, by měl jakýkoli nepohodlí v intimní oblasti ženu upozornit. Koneckonců existují patologie, které se prozatím neprojevují, a lze je zjistit pouze absolvováním preventivní prohlídky u gynekologa. Jeden by proto neměl zanedbávat takovou příležitost, protože některé léze jsou léčeny jednoduše, zatímco jiné vyžadují více pozornosti, úsilí a času. Pokud tedy žena zjistí, že stydké pysky jsou oteklé a svědící, okamžitě se poraďte s odborníkem. Pouze certifikovaný lékař může určit diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Stojí za zmínku, že tyto příznaky způsobují hostitelce značné nepohodlí. Touha poškrábat svědění vede k tvorbě vředů, které nejen přinášejí bolest, ale slouží také jako „brány“, kterými volně vstupují různé infekce. Touhu poškrábat intimní místo lze také potkat s psychickým nepohodlím, zvláště když je člověk na veřejném místě nebo jsou překážkou klimatické rysy pobytové zóny.

Některé stále nezkušené dívky se bojí situace, kdy jsou jejich rty po sexu oteklé: je v panice a vyděšená. Ve skutečnosti se nestalo nic strašného, ​​protože ženské pysky jsou vybaveny velkým počtem žilních a arteriálních cév, nervových zakončení. Protože se na tomto místě nachází jedna z erotogenních zón ženského těla, jejich zvýšená citlivost vede při jakémkoli laskání nebo jednoduchém dotyku k podráždění nervových receptorů a přívalu krve, který vyvolává otoky rtů genitální oblasti. Kvantitativní nárůst jejich velikosti závisí na individuálních charakteristikách organismu spravedlivého pohlaví.

Neměli byste však patologickou lézi snižovat. Pokud změna velikosti stydkých pysků přímo souvisí pouze s provedeným souložem, neměli byste se obávat, ale pokud otok nezmizí ani po 12 hodinách po pohlavním styku, měli byste přemýšlet o návštěvě lékaře, protože příčinou může být také nemoc.

Ve většině případů není nic špatného na situaci, kdy jsou klitoris a stydké pysky oteklé - může to být důsledek přirozeného sexuálního vzrušení způsobeného sexuálními fantaziemi, partnerskými pohlazeními nebo masturbací. Během období sexuálního potěšení proudí krev do ženských pohlavních orgánů, včetně klitorisu, což způsobuje jejich bobtnání. Jedná se o přirozený proces, který ženě umožňuje připravit se na pohlavní styk. Proto byste se neměli bát oteklého klitorisu a stydkých pysků. Edém ustoupí sám po nějaké době po ukončení pohlavního styku.

Další otázkou je, zda tato symptomatologie přetrvává i po 12 hodinách. Pokud existuje také souběžná patologická symptomatologie, existuje přímá cesta k vyšetření ke gynekologovi a tato návštěva by neměla být odložena, protože takové projevy mohou být způsobeny jak bakteriální infekcí, tak nerovnováhou vaginální mikroflóry způsobenou nesprávným fungováním v poměru různých mikroorganismů.

Těhotenství je zvláštním obdobím v životě ženy, které je způsobeno významnou restrukturalizací těla nastávající matky, ovlivňuje také genitální oblast ženy. Skutečnost, že stydké pysky jsou během těhotenství oteklé, může zjistit jak žena samotná, tak i gynekolog, který ji vyšetřuje. To je patrné zejména během druhého a třetího trimestru. Během tohoto období se zvyšuje průtok krve do oblasti dělohy a stydkých pysků, což je činí více oteklými. Tato situace je zcela normální a je důsledkem fyziologie. Tok krve je transport živin a stopových prvků, které jsou nezbytné pro normální růst a vývoj plodu. Tělo matky se připravuje na porod a průtok krve jsou důležitá fakta v této přípravě, která má usnadnit proces porodu.

Neměli byste však odstraňovat kontrolu nad stavem intimních míst. Pokud je otok spojen s nepřirozeným výtokem a nepříjemným zápachem, je nutné upozornit porodníka - gynekologa, protože takové příznaky mohou být způsobeny infekcí.

Jiné důvody mohou ovlivnit velikost stydkých pysků. Během období porodu klesá aktivita krevního oběhu v oblasti některých orgánů, protože podléhají tlaku dělohy a rostoucímu plodu, který svírá krevní tepny. Důsledky takového vystavení mohou mít tmavá kuličková těsnění (křečové žíly stydkých pysků). Třetina těhotných žen čelí takovéto patologii, ale v normálním průběhu těhotenství po ukončení porodu se křečové žíly vyřeší samy. Někdy může takový míč prasknout a způsobit krvácení..

Otok stydkých pysků během těhotenství není známkou císařského řezu, v některých případech však může takový krok provést porodník-gynekolog..

Aby se situace nekomplikovala, je nutné nosit pohodlné spodní prádlo z přírodních materiálů. Budoucí matka by měla normálně odpočívat, spát pouze na boku, aby mohla volně cirkulovat krev.

Příčinou otoku však může být také infekční onemocnění. V tomto případě se k otoku přidají další nepříjemné jevy. například,

 • Puchýřovitá vyrážka.
 • Svědění a svědění stydkých pysků.
 • Nepříjemné vypouštění.
 • Erozivní - ulcerativní léze sliznice.
 • Zvýšená tělesná teplota.

V případě, že se objeví alespoň jeden z bodů doprovodných příznaků, je nutné informovat lékaře vedoucího k těhotenství. Prozkoumá těhotnou ženu a namazá flóru. Nezapomeňte, že některé infekce jsou velmi nebezpečné, zejména při nošení dítěte. Taková léze může vést k předčasnému porodu, potratu, smrti rodícího se života v děloze, stejně jako k genetickým změnám plodu a jeho následnému postižení..

Jiné infekce mohou představovat menší nebezpečí pro život a zdraví plodu, ale neměly by být tolerovány.

Existují mikroorganismy, které v nás žijí neustále, aniž by ukazovaly svou přítomnost. A pouze soutok určitých faktorů se může stát katalyzátorem jejich reprodukce. Mezi tyto mikroorganismy patří Candida, která vyvolává rozvoj kandidózy. Tato patologie je méně nebezpečná pro průběh těhotenství, ale stále přináší spoustu nepříjemných minut. Stydké pysky jsou oteklé drozdem - to je jeden z příznaků této patologie. Jeho doprovodnou symptomatologií je nutně neobvyklý bílý sýrový výdatný výtok. Tento dráždivý faktor začíná způsobovat svědění v genitáliích. Chcete je neustále škrábat, což vede k ještě většímu otoku, hyperemii a vzniku malých ran, které se mohou stát dalšími „branami“ pro další infekci. Během pohlavního styku a po jeho ukončení může mít žena bolesti v pochvě i mimo ni..

Pokud jsou pozorovány podobné příznaky, stojí za to kontaktovat odborníka a podstoupit nezbytné vyšetření. Moderní terapie drozdů antifungálními léky je docela úspěšná a trvá jen několik dní.

Edém genitálií je známkou zánětu (bartholinitida, vulvitida, vaginitida), stejně jako výsledek fyziologických změn v určité fázi menstruačního cyklu nebo během menopauzy. Měli byste se poradit s gynekologem, abyste zabránili postupu procesu.

Genitální edém je poměrně choulostivý problém. Ne každá žena může diskutovat o takových intimních změnách ve svém těle. Zároveň je otok reprodukčních orgánů možným příznakem zánětlivých a některých dalších změn v oblasti ženských pohlavních orgánů, často k takovému otoku dochází během menopauzy nebo před menstruací. Pokud tento edém přetrvává po dlouhou dobu nebo dokonce roste, měli byste se poradit s gynekologem.

U mnoha žen předchází menstruaci edém různé lokalizace. Před menstruací dochází k významné změně v hormonálním pozadí, což vyvolává zadržování tekutin v těle ženy a podle toho i výskyt edému různé lokalizace. Nejčastěji dochází k otoku stydkých pysků, méně často k pochvě. Ve většině případů takový otok reprodukčních orgánů nevyžaduje speciální terapii. Zmizí spontánně po skončení menstruace.

Avšak výrazný otok vnějších a vnitřních pohlavních orgánů u některých žen je poměrně významný. To vytváří určité nepohodlí během aktivních fyzických pohybů, pohlavního styku, přispívá k dalšímu poškození genitálií, možnému připojení sekundární infekce.

V takové situaci žena dodržuje několik jednoduchých pravidel ke snížení otoku reprodukčních orgánů v předvečer svého období:

 • nepijte velké množství tekutin, zejména v noci;
 • nezneužívejte slaná a kořeněná jídla;
 • nosit volné spodní prádlo;
 • užívat multivitaminové komplexy.

Léčba závažnějšími léky není v tomto případě nutná. Užívání diuretik (léků, které zvyšují vylučování tekutin) není ve většině případů účinné. Některé ženy, u nichž došlo před menstruací k výraznému zhoršení pohody, potřebují hormonální terapii nebo léčbu fytoestrogeny.

V klimakterickém období jsou pozorovány významné změny ve všech orgánových systémech ženského těla a samozřejmě nemohou ovlivnit reprodukční sféru. Změny rovnováhy vody a elektrolytů během menopauzy, které doprovázejí zadržování tekutin v těle, trápí téměř každou ženu. Navenek se může objevit s otokem obličeje a končetin, méně často otoky stydkých pysků a jiných oblastí.

Je jasné, že s menopauzou jsou změny v ženském těle poměrně dlouhodobé, proto není třeba mluvit o spontánním rychlém uzdravení. Obecné změny týkající se stravy a fyzické aktivity během menopauzy nejsou příliš účinné, stejně jako užívání multivitaminových komplexů.

Mnoho žen považuje takové změny v menopauze za přirozený proces a raději snášejí přirozený průběh událostí. S patologicky probíhající menopauzou, doprovázenou významnými a dlouhodobými změnami stavu, je však nutná medikamentózní léčba. Před zahájením této léčby je nutné se poradit s gynekologem nebo kontaktovat klimakterické centrum, ale nevybírejte první dostupný doplněk stravy, který v nejlepším případě nebude mít žádný účinek.

Léčba menopauzy by měla být zahájena užíváním malých dávek takzvaných fytoestrogenů, a pouze pokud jsou neúčinné, jsou to závažné hormonální komplexy.

Jakýkoli zánětlivý proces se projevuje otokem, zarudnutím a bolestivostí. Léčba závisí na konkrétním mikrobiálním agens způsobujícím zánět, zahrnuje antimikrobiální terapii a širokou škálu symptomatických léčení.

Edém stydkých pysků je známkou zánětlivých lézí zevních pohlavních orgánů. Kromě toho dochází k zarudnutí, mírnému svědění a mírnému zvýšení výtoku z genitálního traktu. Léčba ve většině případů zahrnuje použití nízkých dávek antibiotik ve formě čípků nebo mastí. Předpokladem je pečlivé dodržování všech složek intimní hygieny.

Někdy je edém stydkých pysků spojen se zánětlivými změnami v sekrečních žlázách. Toto onemocnění se nazývá bartholinitida. Kromě významného zvýšení velikosti a otoku stydkých pysků nejsou zaznamenány další příznaky. Při léčbě se používají antibakteriální a protizánětlivé léky.

Vaginální edém není vždy vizuálně patrný, obvykle u zánětlivých procesů (kolpitida), dominují příznaky jako bolest a nepohodlí při pohlavním styku, výrazné zvýšení výtoku z genitálního traktu, jeho mukopurulentní povaha, výrazné svědění v perineální oblasti. Léčba kolpitidy je lepší neodkládat na dlouhou dobu, protože proces nezmizí spontánně. Naopak dochází k postupnému nárůstu klinických příznaků, například před menstruací. Terapie kolpitidy zahrnuje použití antimikrobiálních látek ve formě čípků, zavlažování pohlavních orgánů bylinnými odvarky, povinný sexuální odpočinek a dodržování intimní hygieny.

Příliš aktivní nebo agresivní pohlavní styk může vést k traumatickému poškození vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. Mezi vnějšími znaky je často zaznamenán pouze vulvární edém. Zároveň žena pociťuje nepohodlí a různou intenzitu bojových pocitů v perineu..

V takové situaci je nutné dodržovat sexuální odpočinek několik dní. Vnější pohlavní orgány lze léčit odvarem z léčivých bylin (heřmánek, měsíček), které působí protizánětlivě. V budoucnu by se ke snížení negativních důsledků měly před pohlavním stykem používat speciální maziva..

Zvýšení objemu stydkých pysků může být známkou křečových žil, které se často projevují během těhotenství nebo prudkým nárůstem tělesné hmotnosti, endometriózy a nádorových procesů dělohy. Zvyšuje se velikost vnějších pohlavních orgánů a jejich městnavá hyperemie (se modravým nádechem). Léčba je zaměřena na prevenci progrese procesu.

Pokud má pacient oteklé stydké pysky, lékař se určitě zeptá, zda existují další stížnosti.

V situaci, kdy jsou současně pozorovány otoky a svědění stydkých pysků, otoky stydkých pysků a výtoky, jsou nejprve vyrážky, nejprve je provedeno vyšetření na infekce, včetně genitálií.

U primárního syfilisu tedy může mít charakteristický projev chancre atypickou formu.

V tomto případě je určen hustý edém velkých stydkých pysků, který po tlaku nezanechává deprese.

Edém stydkých pysků často doprovází vulvovaginitidu u žen způsobenou genitálním oparem, chlamydií, kandidózou a jinými nemocemi.

Kromě edému budou v takových případech existovat další příznaky charakteristické pro tyto patologie..

Například edém stydkých pysků s drozdem je doprovázen zarudnutím sliznic, sýrovým výtokem.

Edém sliznice stydkých pysků může doprovázet bakteriální vaginózu, nespecifickou vaginitidu a další podobné stavy.

Specifickým onemocněním, při kterém je otok vnitřních stydkých pysků u vchodu do pochvy, je bartholinitida.

Tento zánět bartholinové žlázy je obvykle jednostranný.

Alergický těžký edém stydkých pysků - častý projev u žen s alergií na genitálie (tzv. Alergická kontaktní vulvovaginitida).

Nejčastěji se vyskytuje při používání vaginálních pilulek, krémů, čípků, léčivých nebo antikoncepčních prostředků, neobvyklých značek mýdla, produktů pro intimní hygienu atd..

Nejčastěji se tato reakce vyvíjí na jodových přípravcích (Betadin) a spermicidu nonoxynol-9.

Alergická léze je také způsobena drozdem - houby rodu Candida jsou silnými alergeny (pacienti si stěžují na otoky stydkých pysků a bílý výtok zrnitého vzhledu).

Pokud po sexu s použitím kondomu dojde k reakci, jako je otok stydkých pysků, v močové trubici a podnebí, se svěděním a zarudnutím, možnou příčinou je alergie na latexový produkt.

Mnohem vzácnější možností, při které je zaznamenán otok klitorisu a stydkých pysků, stejně jako extragenitální projevy (bronchospazmus, kopřivka a dokonce anafylaktický šok), je alergie na sperma..

K této reakci může z nějakého neznámého důvodu dojít i po několika letech sexuálních vztahů se stejným partnerem..

Předpokládá se, že alergeny jsou glykoproteiny sekrece semenných váčků a prostaty, smíchané se spermatem během pohlavního styku.

Proto ani vasektomie u sexuálního partnera problém nevyřeší..

Mezi faktory přispívající k této formě alergie patří:

 • dědičná predispozice;
 • použití nitroděložního tělíska;
 • stresové situace;
 • těhotenství atd..

Docela často se ženy zajímají o otázku, proč stydké pysky během těhotenství bobtnají.

Pokud neexistují žádné další stížnosti a edém není příliš výrazný, je stav pravděpodobně způsoben hormonální aktivitou, průtokem krve do pánevní oblasti a přípravou těla na porod.

Patologický edém během těhotenství se vyvíjí na pozadí křečových žil stydkých pysků v důsledku zvýšení zátěže v důsledku rostoucího plodu.

Čím starší je žena, tím vyšší je riziko vzniku této formy křečových žil.

V takové situaci je důležité včas konzultovat lékaře, aby bylo možné porušení posoudit a napravit..

Otok stydkých pysků po porodu je obvykle traumatický.

Fyziologicky způsobeno mírným otokem stydkých pysků před menstruací, v klimakterickém období.

Existuje tedy mnoho důvodů a pouze lékař po provedení diagnostického vyšetření může odpovědět na otázku, proč jsou stydké pysky oteklé..

Diagnóza zahrnuje:

Při stavu, jako je otok stydkých pysků, je léčba předepsána až po zjištění příčiny, která ji způsobila.

Někdy se eliminace formace provádí aspirací (následovanou analýzou) tekutiny z edematózní oblasti.

Přítomnost infekčního procesu zahrnuje použití antibakteriálních a / nebo antifungálních léků.

Traumatický edém po sexu je obvykle krátkodobý a sám odezní..

Chcete-li zmírnit stav, můžete na zraněnou oblast aplikovat chlad..

Největší potíže s odpovědí jsou způsobeny otázkou, jak odstranit edém stydkých pysků alergické povahy a zabránit jeho rozvoji v budoucnu..

První pomoc zahrnuje užívání antialergických léků, ale pro dosažení dlouhodobého účinku je nutné eliminovat dráždivý faktor - odmítnutí určitých značek gelů, vložek atd. Na intimní hygienu.

Použití kondomů lze tedy nahradit užíváním kombinované orální antikoncepce, instalací vaginálního kroužku Novaring, systému Mirena atd..

V případě alergie na sperma je naopak nutné používat kondomy (i když jsou možné situace s alergií na kloub na latexovou tkáň a sperma).

Lékař také může doporučit užívání antihistaminik bezprostředně před pohlavním stykem..

U křečových žil stydkých pysků během těhotenství jsou zobrazeny následující:

 • odpočinek se zvýšenou polohou nohou;
 • kompresní punčochy;
 • místní oteplování;
 • užívání paracetamolu jako anestetika atd..

Můžete podstoupit komplexní vyšetření, získat podrobná doporučení od odborníků na řešení problému otoku stydkých pysků v naší dermatovenerologické ambulanci.

Chcete-li podrobněji posoudit situaci a tak říkajíc co nejhlouběji, musíte vědět, že stydké pysky jsou rozděleny na velké a malé. Důvody pro některé a pro jiné proto mohou být zcela odlišné:

 • Uvnitř velkých stydkých pysků jsou velké stydké pysky skryty, ohraničují "vchod" do pochvy, takže pokud se stydké pysky zvětšují, je to často spojeno s vnitřními pohlavními orgány.
 • Velké stydké pysky (stydké pysky) jsou pokryty kůží a otoky mohou být způsobeny spíše podmínkami pokožky a někdy bobtnají ze zcela přirozených důvodů.

Přečtěte si více o tom všem níže..

K tomu může dojít jak kvůli infekci, tak kvůli neinfekčním onemocněním, stejně jako z fyziologických důvodů, například při stimulaci během pohlavního styku:

 • Alergie jsou téměř nejzřejmější příčinou. GPG mohou bobtnat, svědit a zarudnout v důsledku alergické reakce na intimní gel / mýdlo, prádlo, prací prášek, kondicionér nebo každodenní rutinu. Je třeba také mít na paměti, že pokud se MPG dotklo prádla, mohou ze stejného důvodu bobtnat..
 • Kontaktní dermatitida. Ve svých projevech je podobný alergii, ale vyskytuje se pouze v místě, kde došlo ke kontaktu s nepříznivým faktorem. Provokatéři tohoto onemocnění mohou být: těsné syntetické spodní prádlo, hluboká depilace oblasti bikin a hypotermie.

Z tohoto důvodu se mohou objevit malá těsnění - křečové žíly stydkých pysků. To je poměrně častý jev a se zdravým těhotenstvím po porodu křečové žíly zmizí. Abyste se co nejvíce chránili před takovými důsledky těhotenství, potřebujete:

Pokud na povrchu stydkých pysků uvidíte ránu, která ale nesvědí, nesvědí a nijak se neprojevuje, může to být jeden ze znaků syfilisu - tvrdý chancre.

Již jsme zmínili výše, že PGM mohou bobtnat v důsledku alergické reakce na gel, prášek, spodní prádlo atd. Často je otok PGM normou, což ukazuje na sexuální vzrušení ženy. Edém je způsoben tokem krve do genitálií a zmizí po logickém ukončení styku.

Někdy po sexu však ženy pociťují mírné nepohodlí, protože PGM se po průchodu sexuálního vzrušení okamžitě nevrátí do normálu. V takovém případě není třeba vydávat poplach, často k tomu dochází kvůli prodloužené sexuální hře nebo drsnému sexu. Po několika hodinách (obvykle kolem 12) by se však vše mělo vrátit do normální velikosti, pokud ne, pak ano, navštivte svého lékaře. Může to být způsobeno porušením reprodukčního systému.

Dále ze závažnějších důvodů:

  Kandidóza je poměrně časté onemocnění, v ženském „světě“ je známá spíše jako drozd. Svrbení, otoky, bolest při sexu a močení, stejně jako sražený bílý výtok z pochvy jsou hlavními příznaky onemocnění. Vzhledem k tomu, že muži i ženy jsou náchylní k onemocnění, měli by být léčeni oba partneři. Nejviditelnějším způsobem, jak se nakazit, je pohlavní styk. Kromě toho může dojít k infekci, pokud nosíte něčí spodní prádlo. Katalyzátorem rozvoje onemocnění může být snížení imunity, hormonální poruchy, nedodržování vyvážené stravy, stejně jako syntetické nekvalitní spodní prádlo. V důsledku kandidózy jsou stydké pysky oteklé a svědící. Je také možné pozorovat všechny tyto příznaky během menstruace a před menstruací..

Odborníky zabývajícími se těmito problémy jsou gynekolog nebo dermatovenerolog. Na schůzku můžete jít jak ve své běžné poliklinice s registrací, tak na soukromých klinikách. Naštěstí máme v této oblasti dostatek dobrých profesionálů..

Pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, měli byste navštívit lékaře. A nedoufejte, že vše projde samo. Zvláště pokud chcete mít zdravé děti nebo dokonce mít vlastní děti.

Váš lékař bude schopen provést úplnou analýzu vašeho stavu a určit správnou diagnózu. Na základě čeho předepíše potřebnou léčbu.

Existuje obrovské množství různých druhů medu. prostředky. Jedná se však hlavně o fungicidní, antibakteriální a antivirová činidla:

 • Jedním z nejoblíbenějších antifungálních léků je Flucostat (stojí od 205 do 377 rublů). Obvykle se užívá jednou denně, 50 - 150 mg. Jak dlouho vám lékař řekne, abyste si vzal, obvykle dva až čtyři týdny. Během těhotenství je však tento lék zakázán..
 • Pokud jsou zjištěny alergické příčiny otoku stydkých pysků, mohou být předepsána antihistaminika. Jedním z nich je Amisole (stojí asi 170 rublů), musí se brát pyrorálně. Nemělo by se podávat více než 1 g léku denně.
 • Antiseptická činidla zahrnují hlavně topické masti nebo tinktury. Například betadin (náklady od 154 do 777 rublů) by měl být používán třikrát denně a aplikován na rušivé oblasti pokožky. Abyste nezkazili prádlo, můžete použít kalhotky..

Odborníci také často předepisují léky, které stimulují imunitní systém..

Buďte velmi pozorní ke svému tělu, abyste se vyhnuli všemožným problémům. To samozřejmě platí pro všechny, ale zvláště bych rád vyzdvihl dívky v plodném věku. Vy, stejně jako kdokoli jiný, musíte sledovat zdraví svých intimních orgánů, pokud chcete mít v budoucnu děti..

Můžete se také podívat na video, kde vám lékař řekne, kolik procent je infikováno oparem, jak můžete tuto nemoc vyléčit.

Kromě otoku stydkých pysků mohou související infekce nebo jiné zdravotní problémy způsobit následující příznaky:

 • citlivost nebo pocit tepla ve vnější genitální oblasti;
 • hrbolky nebo hrbolky na stydkých pyskech;
 • hořící;
 • svědění;
 • bolest;
 • zarudnutí;
 • silný nebo nepříjemný vaginální zápach;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Mezi běžné příčiny otoku stydkých pysků patří následující.

Asi 75% žen v určitém období svého života zažilo nebo bude mít kvasinkovou infekci.

Mezi příznaky kvasinkové infekce patří:

 • hořící;
 • svědění;
 • otok;
 • bílý výtok, který může být hustý a hrudkovitý.

Podmínky, které zvyšují vaše riziko vzniku kvasinkové infekce, zahrnují těhotenství, nekontrolovaný diabetes a oslabený imunitní systém.

Kromě toho mohou určité léky, včetně steroidů, antibiotik a antikoncepčních pilulek, zvyšovat riziko..

Bakteriální vaginóza postihuje přibližně 30% žen v plodném věku. Toto onemocnění se stává důsledkem bakteriální nerovnováhy v pochvě..

Mezi příznaky bakteriální vaginózy patří otok stydkých pysků, zelený nebo šedý výtok a rybí zápach. Mnoho žen s bakteriální nerovnováhou však nemusí mít žádné příznaky..

Mezi rizikové faktory bakteriální vaginózy patří:

 • sprchování;
 • mít nového sexuálního partnera;
 • mít více sexuálních partnerů.

Trichomoniasis je sexuálně přenosná infekce (STI), která postihuje přibližně 3% žen v plodném věku. Mnoho žen s tímto stavem nevykazuje žádné příznaky, ale ty, které ano, mohou pozorovat následující:

 • podráždění a svědění v pochvě;
 • bolestivé močení;
 • oteklé stydké pysky;
 • vaginální zápach;
 • žluto-šedý výboj.

V anamnéze sexuálně přenosných infekcí a sexu s více partnery se zvyšuje riziko vzniku trichomoniázy.

Pokud v oblasti vnějších genitálií nejsou žádné infekce, naznačuje to, že otok může být způsoben kontaktem stydkých pysků s dráždivými látkami nebo alergeny..

Mezi látky, které mohou vyvolat otoky, patří:

 • chemikálie nebo tkaniny;
 • vůně v mýdlech nebo detergentech;
 • latexové kondomy;
 • spermicidy.

Bartholinovy ​​žlázy jsou umístěny na obou stranách vaginálního otvoru. Tyto žlázy se mohou ucpat a způsobit otok uvnitř a vně pochvy..

I když otok v takových případech obvykle nezpůsobuje další příznaky, může vést k infekci a v důsledku toho k bolesti a tvorbě hnisu..

Asi 2% žen trpí cystami bartholinové žlázy. Tyto cysty se obvykle objevují u žen ve věku dvaceti let a jak stárnou, riziko vzniku tohoto stavu se postupně snižuje..

Sexuální styk bez dostatečného přirozeného nebo umělého mazání může vést k nadměrně drsnému tření.

Toto tření může poškodit vaginální oblast a stydké pysky, způsobit otoky a nepohodlí..

K určení příčin otoku stydkých pysků lze použít následující:

 • anamnéza a sexuální vztahy;
 • úplný seznam pozorovaných příznaků;
 • fyzikální diagnostika;
 • tampón z pochvy nebo vulvy;
 • odebrání vzorku tkáně;
 • Analýza moči.

V závislosti na získaných výsledcích a jednotlivých příznacích mohou být provedeny další diagnostické postupy..

Žena by měla navštívit lékaře, pokud se otok stydkých pysků časem zhoršuje nebo je doprovázen alespoň jedním z následujících příznaků:

 • hrbolky nebo hrbolky na stydkých pyskech;
 • svědění;
 • silná nebo přetrvávající bolest;
 • přetrvávající nepříjemný zápach z pochvy;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Volba léčby oteklých stydkých pysků závisí na základní příčině. Možnosti léčby mohou zahrnovat následující.

Steroidní krémy mohou být užitečné, pokud je otok způsoben pohlavním stykem nebo alergiemi.

Ženy s kvasinkovými infekcemi potřebují volně prodejné antifungální léky, které lze užívat perorálně nebo přímo na postiženou oblast.

Pokud je otok stydkých pysků způsoben bakteriální infekcí, jako je bakteriální vaginóza nebo trichomoniáza, budou léčena antibiotika.

Cysty bartholinové žlázy nevyžadují vždy léčbu. V některých případech však žena může potřebovat antibiotika, chirurgické čištění nebo dokonce odstranění tkáně..

Domácí léky na nafouklé stydké pysky mohou zahrnovat následující.

 • Studené obklady. Aplikováním studených obkladů na stydké pysky lze snížit otok. Tento postup by se měl opakovat několikrát denně..
 • Sedací koupele. Cysty bartholinové žlázy lze léčit sedacími koupelemi. Tento postup zahrnuje nalezení ženy ve vaně naplněné trochou ohřáté vody. Užívání sedací koupele několikrát denně po dobu čtyř dnů nebo více může pomoci vypustit malé cysty.
 • Probiotika. Některé studie ukázaly, že probiotické doplňky mohou léčit nebo předcházet vaginálním infekcím. Pravidelná konzumace potravin bohatých na probiotika, jako je přírodní kefír nebo jogurt, může být v tomto ohledu prospěšná..
 • Jablečný ocet. 1-2 lžíce jablečného octa smíchané se sklenicí vody je oblíbeným domácím prostředkem k léčbě plísňových infekcí. Takové porce musíte vypít až třikrát denně..
 • Česnek. Česnek je přírodní antifungální látka, která se často používá k léčbě vaginálních infekcí. Zatímco účinnost této byliny vyžaduje další studium, jedna studie potvrdila výhody vaginálního krému s česnekem a tymiánem v boji proti kvasinkovým infekcím..
 • Snížený příjem cukru. Předpokládá se, že strava s vysokým obsahem cukru může hrát roli při relapsu kvasinkových infekcí. Proto se ženě za takových podmínek doporučuje omezit konzumaci cukru, zpracovaných potravin a ovocných šťáv..
 • Eliminace alergenů a dráždivých látek. Pokud je otok stydkých pysků způsoben určitými chemikáliemi, lze problém vyřešit okamžitě po odstranění alergenů a dráždivých látek. Mezi tyto výrobky patří mýdla, čisticí prostředky, oděvy a kondomy..

Existuje několik preventivních opatření, která může žena přijmout, aby zabránila otoku stydkých pysků. Mezi tato opatření patří:

 • zdravá hygiena;
 • používání tamponů místo tamponů;
 • odmítnutí doučování;
 • nosit volné oblečení;
 • nosit bavlněné spodní prádlo;
 • po WC, stírání zepředu dozadu;
 • odmítnutí používat aromatizované výrobky;
 • užívání antibiotik pouze v případě potřeby;
 • užívání probiotik;
 • používání bariérových metod antikoncepce;
 • používání umělých maziv během sexu.

Oteklé stydké pysky ve většině případů nenaznačují nebezpečné onemocnění. Pokud však žena pociťuje otok, který nezmizí nebo je doprovázen dalšími příznaky, měla by navštívit lékaře..

Existuje celá řada terapeutických nástrojů pro oteklé stydké pysky. Po prozkoumání a určení příčiny lékař zvolí ty nejvhodnější. Kromě toho existuje několik účinných strategií léčby, které žena může použít doma..

Aby se zabránilo rozvoji oteklých stydkých pysků a vzniku dalších problémů s genitáliemi, měla by žena dodržovat hygienu, používat antikoncepci a také odmítat používat oblečení a hygienické výrobky, které mohou způsobit podráždění nebo alergie..

Zpoždění menstruace děsí každou dívku (ženu), zvláště pokud je přítomen bílý výtok, protože důvody tohoto stavu se mohou lišit. Trvání cyklu každé ženy, která nemá vážné zdravotní problémy, je individuální, ale v průměru je jeho trvání 26-32 dní.

ZpůsobitPopis
Snížení ochranné úrovně imunitního systému
Sexuální infekce
Kolpitida
Střevní dysbióza
Přítomnost cizího předmětu
Drozd a plísňové chorobyBěhem těchto patologií žena cítí pocit pálení v perineu v důsledku poškození vulvy
Helminthiasis nemoci
Jiné nemoci somatické povahy