Climax a sex. Jak mít sex s menopauzou?

Mnoho žen věří, že menopauza a sex jsou neslučitelné věci.Když nastane menopauza, žena očekává psychologické a fyzické změny, které ovlivňují pár, zejména jejich intimní život. Projevuje se podrážděnost, proměnlivá nálada, časté návaly horka, nespavost, bolesti hlavy, deprese a další příznaky. Z tohoto důvodu poctivé pohlaví věří, že intimní život jim již není k dispozici, ale je to tak? V tomto článku se dozvíte, zda mít sex po menopauze nebo ne, a také o tom, jak mít sex s menopauzou..

Climax a intimní život - co je normální a co ne?

Climax se vyskytuje v životě každé ženy. Nejsou to jen změny nálady, návaly horka a další. Hlavní věc je, že se období žen zastaví a ona si uvědomí, že její krása začíná mizet. Ne všechno je však tak špatné. A s nástupem menopauzy chce majitelka slabšího pohlaví lásku a sex. Ale je sex možný při menopauze? Mnoho lidí věří, že pojmy „sex“ a „menopauza“ jsou naprosto neporovnatelné. Ale není tomu tak! Sexuální terapeuti se domnívají, že je bezpodmínečně nutné mít sex po menopauze! Zkusme společně pochopit tento problém.

S nástupem 45-50 let si žena začíná všímat, že v jejím těle dochází k určitým změnám. Ovlivňuje to také váš sexuální život. A proto se mnoho žen obává, zda mají sex s menopauzou? Bude to ještě více škodit tělu? Musíte pochopit, že všechny tyto změny jsou normální. Nežádoucí změny lze vyřešit pomocí několika tipů. Ale o tom později.

Co lze považovat za „normální sexuální život“? Na tuto otázku neexistuje žádná konkrétní odpověď. Protože tato definice je pro každou osobu jedinečná. Hlavní věc je, že vám a vašemu partnerovi je v posteli dobře. Pokud vy a váš partner nechcete intimitu, ale je vám příjemné trávit čas spolu, mluvit, líbat a procházet se v parku, pak je to v pořádku. Problém nastává, když jeden partner má sexuální apetit a druhý není..

Co ovlivňuje sexuální život ženy během menopauzy?

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit sexuální život ženy tak či onak, když prochází menopauzou. Zde je seznam:

 • Snížená sexuální touha;
 • Bolest a nepohodlí během pohlavního styku;
 • Nedostatek orgasmu;

Stojí za to mluvit o každém problému a způsobu jeho řešení podrobněji..

Snížená sexuální touha

Některé ženy si této změny nevšimnou. U některých se několikanásobně znásobí. A to kvůli skutečnosti, že žena sportuje. Může to být Pilates, fitness, aerobik, jóga a další. Ale většina spravedlivého sexu si stěžuje na pokles sexuální touhy. Nemají takovou touhu po sexu s menopauzou. Může to být způsobeno:

 • Množství estrogenu v krvi. Jeho úroveň se postupně snižuje a to vyvolává návaly horka. Žena se začíná potit, zejména v noci. Nálada se mění několikrát denně, což negativně ovlivňuje sexuální život..
 • Cítím se neatraktivní. Hormonální pozadí ženy se mění, a proto může mít nadváhu, hojný růst vlasů na obličeji a těle nebo naopak velkou ztrátu. Vyskytují se také kožní problémy.
 • Zdravotní problémy. Například močová inkontinence, prolaps nebo prolaps dělohy. Žena se stydí, a proto odmítá intimitu.

Jak vyřešit tento problém?

Na světě neexistuje žádná taková cesta, která by tento problém okamžitě vyřešila. Ale to neznamená, že nemáte šanci dostat svůj sexuální apetit zpět. Nejprve v sobě najděte atraktivní stránky, pamatujte si, jaké komplimenty jste dostali od zástupců opačného pohlaví. Možná máte krásný úsměv, hypnotizující pohled nebo příjemný hlas..

Pokud máte zdravotní potíže, navštivte svého lékaře. Pomůže vám vyrovnat se s tímto nepohodlí a nebudete muset během sexu zažívat pocity hanby. To platí také pro návaly horka, pocení, deprese. Přibrali jste na váze? Nic špatného. Stačí správně upravit stravu. Přestaňte jíst tučné jídlo.

Zaregistrujte se na tanec. Začněte cvičit jógu, fitness nebo jiný sport. To vám dodá sebevědomí a začnete se cítit atraktivní. Existují také speciální cviky, které udržují pánevní svaly v dobré kondici..

Bolest a nepohodlí během pohlavního styku

Pokud žena vede pasivní životní styl, změní se také pružnost její dělohy a pochvy, což může při pohlavním styku přinést nepříjemné pocity. Může také docházet k vaginální suchosti, svědění nebo pálení. Nezoufejte. Nemusíte se vzdát potěšení předem, stačí přistupovat k přípravě sebe a svého těla opatrněji..

Jak vyřešit tento problém?

Chcete bojovat proti vaginální suchosti a nepohodlí? Přestaňte používat intimní chemikálie. Co je míněno. Opláchněte čistou vodou bez mýdla, protože zasychá. V případě potřeby použijte hypoalergenní mýdlo, zejména na intimní oblast. Toaletní papír by měl být pouze bílý. Umyjte si spodní prádlo hypoalergenním práškem a po praní dobře opláchněte.

Po celou dobu menopauzy mejte sex. Dokonce i několik měsíců bez sexu je vagína tenká a suchá. Postupně atrofuje. Proto žena během intimity začíná pociťovat nepohodlí. Získejte vaginální dilatátor. Prodávají se v sadách. Používají se k postupnému trénování těla, aby normálně reagovalo na pohlavní styk. V jakékoli lékárně nebo sexuálním obchodě si kupte umělé mazivo nebo, jak se také říká, mazivo. Pokud selže vše ostatní, kontaktujte svého gynekologa.

Nedostatek orgasmu

Nejdůležitější je užívat si sexu. S nástupem menopauzy je však obtížnější užívat si intimního života. Je spojena s hormonálními změnami, sníženou citlivostí klitorisu, depresí.

Řešení

Diverzifikujte svůj sexuální život. Přejděte do obchodu se sexem a vyzkoušejte něco nového. Tam určitě najdete věc, která vám pomůže. Například vibrátor. Zvýší průtok krve do intimní a oblasti. Nezapomeňte si promluvit se svým partnerem. Řekněte mu, že jste dnes neměli orgasmus. To se může stát u každého páru. A není to konkrétně váš ani váš partner. Společně najdete řešení.

Jak si užít sex a další

Zde je několik tipů, díky nimž se nemusíte vzdát svého sexuálního života. Jejich dodržováním naopak získáte ještě větší potěšení a potěšení..

 1. Systematicky sexujte. Nezastavujte pohlavní styk s nástupem menopauzy. Udržujete tak svoji vagínu v dobré kondici..
 2. Když začnete zaznamenávat změny ve vašem cyklu, okamžitě kontaktujte svého gynekologa-endokrinologa, který vám poradí s antikoncepčními pilulkami. Hormony obsažené v těchto přípravcích vám pomohou prodloužit reprodukční věk a budou mít příznivý účinek na mládí. Během styku používejte různé lubrikanty k zvlhčení pochvy..
 3. Začněte sportovat, i když jste to nikdy předtím neudělali. Pokud se stydíte chodit do posilovny, můžete si doma udělat mnoho videonávodů nebo sešitů.
 4. Začněte jíst správně. Snažte se jíst méně masa ve své každodenní stravě a přejděte na lehká jídla obsahující fytoestrogeny.

Pravidelně sexujte. Climax ještě není věta. Lze vyřešit všechny problémy, které se v těle vyskytují. Pokud máte psychologické problémy a sami si s nimi nedokážete poradit, obraťte se na psychologa.

Neboj se! Sex a menopauza jsou kompatibilní! Naučte se přijímat sami sebe, užívejte si života každý den. Nezdržujte se tímto obdobím jako problémem! I během tohoto období můžete mít aktivní sexuální život. S menopauzou můžete mít sex! Užívejte si života a nedovolte, aby vám vrchol vyvrcholil!

Menopauza - aktivní sexuální život není překážkou!

Některé dámy berou slovo „menopauza“ jako větu. Věří, že s nástupem menopauzy ztrácejí sexuální přitažlivost a nemohou mít aktivní sexuální život..

Podle odborníků sex s menopauzou nejen může, ale musí být přítomen v každodenním životě ženy. V této publikaci komplexně argumentujeme o jejich postavení a také vám řekneme, co dělat, aby byl sex během a po menopauze příjemný..

Proč si dámy myslí, že sex po menopauze není nutný

Většina žen blížících se střednímu věku menopauzy (45–50 let) si všimne, že se jejich sexuální život mění. Nechápali podstatu těchto změn a sami si stanovili četná omezení, včetně sexu. Ale co se s tou paní během této doby skutečně stane?

Můžete zdůraznit fyziologické a psychologické aspekty sexuálního života s menopauzou. Každému z nich se budeme podrobně věnovat..

Při komplexním pohledu na toto téma můžeme ukázat, jak jsou menopauza a sex propojeny. Kromě toho odpovíme na otázku, která se týká mnoha lidí, je možné mít sex po menopauze.

Fyziologický aspekt sexu s menopauzou

Je velmi důležité, aby dáma pochopila, že její sexuální chování po celý život nemůže být trvale stejné. Mění se spolu s fyziologickými změnami probíhajícími v těle. V mládí je sexuální touha (libido) zpravidla na velmi vysoké úrovni.

Odborníci to vysvětlují z hlediska fyziologie skutečností, že po nástupu menstruace se tělo každý měsíc připravuje na početí. Proto tělo produkuje dostatečné množství pohlavních hormonů. S přiblížením menopauzy se pohlavní hormony budou produkovat stále méně a ovulace se neobjevuje každý měsíc.

Zároveň klesá sexuální touha. Takové procesy jsou přirozené a nevratné. To ale vůbec neznamená, že nástup menopauzy by měl ukončit sexuální život dámy. Síla touhy u ženy během menopauzy a po ní už samozřejmě nebude stejná jako v mládí, ale ne všechno je tak smutné.

Gynekologové po celém světě prohlašují, že sex s menopauzou je nejen možný, ale naprosto nezbytný. Pravidelný sexuální život během a po menopauze je velmi důležitým aspektem pro udržení fyzického a psychického zdraví ženy. A všechny fyziologické problémy vznikající během menopauzy lze vyřešit moderní medicínou.

Co žena čelí menopauze

Existuje několik hlavních problémů, které zhoršují sexuální život, kterému žena čelí během menopauzy..

Nebudeme jen uvažovat o každém z nich, ale poskytneme užitečné tipy, jak to vyřešit..

Snížená sexuální touha

Tento problém, jak jsme již zmínili, je způsoben skutečností, že tělo postupně produkuje méně pohlavních hormonů. Reprodukční funkce ženy se postupně vytrácí as ní biologický význam sexuální přitažlivosti.

Proto jsou dámy čím dál méně ochotné mít sex. Po menopauze se reprodukční funkce těla úplně zastaví a žena nemusí cítit potřebu intimních vztahů..

S tímto problémem pomůže hormonální substituční léčba, nehormonální látky a speciálně upravená strava. Slovo „dieta“ by v tomto případě mělo být považováno za vyváženou nízkokalorickou stravu. Nabídka by měla zahrnovat zeleninu, ovoce, obiloviny, libové maso, ryby, mořské plody.

Nepohodlí během pohlavního styku

Při sexuálním vzrušení proudí krev do genitálií a uvolňuje mazivo z pochvy. Jmenovitě dostatečné množství maziva zajišťuje dobré klouzání během pohlavního styku. Pokud je mazání málo, žena pociťuje suchost v pochvě, což vede k nepohodlí během nebo po kontaktu a někdy k bolesti.

Změny hormonálních hladin během menopauzy vedou ke změnám na vaginální sliznici - stává se méně pružnou a tenčí. Gynekologové tvrdí, že asi 40% žen po 40 letech pociťuje při pohlavním styku nepohodlí. Odborníci doporučují koupit mazivo - náhradu za přirozené mazání.

Můžete si jej koupit v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu. Maziva jsou na bázi silikonu, vody nebo oleje. Ten může vyvolat podráždění a poškodit kondom. Proto je lepší se rozhodnout pro ty, které jsou na vodní nebo silikonové bázi. Pokud použití maziva problém nevyřeší, musíte navštívit lékaře.

Gynekologové se silnou vaginální suchostí mohou předepisovat vaginální čípky nebo kroužky obsahující estrogen. Pod vlivem tohoto pohlavního hormonu se normalizuje činnost vaginální sliznice a dochází k jejímu zesílení. Vaginální kroužky se zavádějí do pochvy na několik měsíců.

Neustále uvolňují malé množství estrogenu a zajišťují tak vagině správné množství mazání. Čípky obsahují velmi malou dávku estrogenu, který působí na vaginální sliznici.

Dámy by si navíc měly uvědomit, že dlouhodobá absence sexuálního kontaktu vede k tomu, že sliznice se ztenčuje a vysychá. Gynekologové proto doporučují ženám, aby pokračovaly v pravidelném sexuálním životě během a po menopauze..

Je také důležité více dbát na hygienické postupy. Praní běžným mýdlem je škodlivé. Používejte pouze hypoalergenní mýdlo pro intimní hygienu.

Nedostatek orgasmu během menopauzy

Během menopauzy si mnoho žen stěžuje, že je velmi obtížné dosáhnout orgasmu a mnoho sexuálních kontaktů bez něj končí..

Existuje k tomu řada vysvětlení:

 • citlivost klitorisu, který je klíčovým centrem sexuálního potěšení ženy, může zmizet;
 • výrazné snížení hormonů vede k tomu, že orgasmus je nemožný;
 • poruchy vegetativní povahy (návaly horka, zvýšené pocení) a stres neumožňují dámě relaxovat.

Všechny tyto problémy lze vyřešit hormonální substitucí nebo nehormonální terapií. Mohou být předepsány pouze ošetřujícím lékařem. Nemůžete se léčit sami, aby nedošlo ke zhoršení problému.

Psychologický aspekt sexu s menopauzou

Mít sex v každém věku má psychologický aspekt. Ženská atraktivita, sexualita a sebevědomí se rodí nejdříve v hlavě dámy. Poté tyto charakteristiky vysílá do vnějšího prostředí. Nějaký magnetismus se děje. Lidé kolem ní ji začínají považovat za atraktivní a sexy..

Po 40 letech tělo spravedlivého pohlaví mění tvar a tvar. Kůže se stává méně pružnou, hrudník ztrácí svoji dřívější pružnost, v pase a na bocích se objevují tukové záhyby. Pro ostatní tyto změny ještě nemusí být tak nápadné a žena se přestává cítit atraktivní..

Tento postoj výrazně snižuje její touhu mít sex. Existuje univerzální recept na to, že chcete mít aktivní sexuální život po menopauze? Psychologové dávají velmi jednoduchou, ale všeobjímající radu: neztrácejte ženu uvnitř sebe. Tento pocit musí být podporován všemi možnými způsoby. Ale jak ji získat zpět, pokud dojde k nějakému problému.

Hlavním ovlivňujícím faktorem je vzhled dámy. Proto nezapomeňte sledovat svůj vzhled a postavu. Hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy, často vedou k přibývání na váze. Vyvažte svou stravu a cvičení.

Prvním důvodem tedy může být ztráta vnější atraktivity. Druhým důvodem jsou varování. Mnoho lidí věří, že menopauza a sex jsou neslučitelné, protože již získali status babičky a někdy i několikrát. A „babičky nemají sex.“ Takové myšlenky by měly být okamžitě zameteny stranou a měla by se pamatovat na romantiku: svíčky, krásné prádlo, tlumená hudba.

Třetím důvodem je strach z nechtěného pozdního těhotenství. Menopauza je definována zpětně. Pokud během roku po poslední menstruaci menstruace nezmizela, pak přišla menopauza. Před tím existuje malé riziko otěhotnění. Proto byste se měli chránit. Gynekologové doporučují nasadit nitroděložní tělísko Mirena nebo používat kondomy.

Jak důležitý je sexuální život s menopauzou

Odpověď na otázku přirozeně - je nutný sex během menopauzy, každá žena dává samostatně. Těsně před jakýmkoli rozhodnutím je nutné vzít v úvahu, že pravidelný intimní život přinese nejen potěšení, ale také se stane účinným lékem na závažné projevy, které se vyskytnou během menopauzy.

Psychologické aspekty související s menopauzou a sexem lze korigovat. Dobrou motivací k přijetí nezbytných opatření bude poznání, že vyvrcholení menopauzy je silnější než v mládí. Mnoho obav, které tu byly dříve, skutečně zmizelo a zkušenost se zvýšila.

Pokud vezmeme v úvahu pravidelný sexuální život a menopauzu, je velmi důležité zdůraznit vliv prvního na druhý. Sex v menopauze u žen může ovlivnit zlepšení její pohody.

Sex po menopauze, stejně jako během ní, je schopen:

 • zajistit psychologickou rovnováhu dámy, čímž normalizuje její spánek a předchází depresi;
 • obnovit krevní oběh, včetně intimních orgánů;
 • napněte svaly;
 • aby byla pokožka pružnější.

Ženy, které pravidelně mívají menopauzu, nemají tak nepříjemný příznak jako bloudící bolesti břicha.

Na základě výše uvedeného materiálu můžeme shrnout, že sex během a po menopauze přináší ženě potěšení a zdraví. Je pouze nutné adekvátně přijmout vliv všech ovlivňujících faktorů..

Hlavní věc je, že se dáma miluje a klidně přijímá všechny změny související s věkem. Přejeme všem, kteří vstoupili do klimatického období, aby si užívali každý den, vážili si všeho, co osud dává, a vedli pulzující sexuální život.!

Milé dámy, doufáme, že tyto informace byly pro vás užitečné. Měli jste sex během a po menopauze??

Menopauza Sex: nežádoucí účinky, tipy a léčba

Perimenopauza nastává před ukončením menstruace a je charakterizována návaly horka a dalšími příznaky. Menopauza začíná, když po dobu alespoň jednoho roku neexistuje menstruační cyklus.

Ačkoli jsou zkušenosti každé ženy jiné, přibližně 17–45 procent žen v menopauze říká, že sex může být bolestivý.

Je to normální nebo ne?

Většina žen, kterým již bylo 45-50 let, věnuje pozornost skutečnosti, že jejich sexuální život se mírně odlišoval. Změny probíhající v životě ženy během tohoto období se mohou velmi lišit.
Nejdůležitější je, aby žena jasně pochopila, že všechny tyto změny jsou normální a přirozené. S nežádoucími změnami se můžete vždy vypořádat nebo minimalizovat jejich důsledky..

Normální sexuální život ženy není jasně definován, protože každá žena má pro tento koncept vlastní kritérium. Jediná věc, která stojí za pozornost obou partnerů, je pohodlí. Sexuální život je v pořádku, pokud si oba partneři užívají sex a jsou spokojeni s úrovní sexuální touhy a kvalitou sexuálního života, kterou mají v tuto chvíli..

Je zcela normální, že partneři nechtějí sexuální intimitu a prostě si užívají společný čas. Existují však situace, kdy mají partneři problémy. Například, když jeden z partnerů může chtít sexuální vztahy, ale druhý ne. A tento problém je třeba řešit.

Doporučení lékařů

Gynekologové nejen nemají nic proti pokračující sexuální aktivitě po menopauze, ale nejčastěji svým pacientům důrazně doporučují, aby se toho nevzdali..

Jedinou poznámkou, kterou se snaží každému pacientovi sdělit, je nezapomenout na ochranu. Neschopnost otěhotnět nevylučuje možnost vzniku pohlavně přenosných infekcí, HIV a hepatitidy C..

V premenopauzální fázi je koncepce stále možná. Užívání antikoncepčních prostředků zůstává relevantní po dobu nejméně dvou let po ukončení cyklu, protože v současné době stále existuje možnost nechtěného těhotenství..

Co může ovlivnit sexuální život ženy během menopauzy?

Mezi nejčastější problémy, kterým může žena během menopauzy čelit, patří:

 • Snížená sexuální touha;
 • Pocit bolesti a nepohodlí během pohlavního styku;
 • Nedostatek orgasmu;
 • Erektilní dysfunkce u partnera;

Zbytek článku popisuje každý ze všech problémů a uvádí způsoby jejich řešení..

Může to být také zajímavý článek o tom, kdy a za kolik let začíná menopauza (menopauza) u ženy. Více o tom si můžete přečíst v článku: kdy mohu začít s menopauzou, v jakém věku, jaké jsou hlavní příznaky a příznaky vývoje menopauzy, musím se obrátit na gynekologa o radu v této oblasti a mnoho dalšího.

Psychoterapie

Není pochyb o tom, zda je pro starší ženu důležitý intimní život. Rozhodně důležité, zejména emocionálně. Libido může být ztraceno kvůli napjatým vztahům s mužem, hádkám a zášť. V této situaci by pár měl navštívit terapeuta. Specialista zjistí, jaký faktor způsobil oslabení přitažlivosti, poradí, jak problém odstranit.

Bez vřelého a důvěryhodného vztahu se svým manželem je pro ženu v menopauze těžké udržet si zájem o sexuální život. Odborníci doporučují, aby partneři cestovali společně, trávili volný čas, našli si společné hobby a nešetřili jeden na druhého. Ve stáří je dost času, který lze věnovat komunikaci s milovanou osobou.

Snížená sexuální touha

Určitý počet žen si vůbec nevšimne žádných změn, zatímco jiné mají zvýšený sexuální apetit. Ve většině případů však dospělá žena, která dosáhla menopauzy, zaznamenává mírný pokles sexuální aktivity..

Pokles sexuální touhy je charakteristický pro určitý věk a mohou tím trpět ženy i muži. I když ženy v klimakterickém věku trpí takovými změnami 2-3krát častěji než muži. To platí zejména pro ženy, které dosáhly věku 45–50 let.

A tento jev lze vysvětlit několika skutečnostmi:

 • Množství estrogenu v krvi výrazně klesá, což vyvolává návaly horka. Kromě toho se žena začne silně potit (zejména v noci) a její nálada se mění několikrát denně. Přirozeně to negativně ovlivňuje sexuální aktivitu..
 • Nízká hladina testosteronu může také vyvolat pokles libida. Navzdory skutečnosti, že testosteron je mužský hormon, i malé množství v těle je zodpovědné za sexuální apetit..
 • S nástupem menopauzy čelí žena mnoha změnám, díky nimž se může cítit neatraktivní. Může například trpět nadváhou nebo silným růstem vlasů na obličeji a těle, ztrátou vlasů nebo změnami na pokožce atd..
 • Bohužel nikdo a nic není imunní vůči stárnutí. Stejně tak muž s věkem ztrácí svoji dřívější sexualitu a žena již nepovažuje svého partnera za sexuálně přitažlivého..
 • Sexuální libido lze významně snížit kvůli zdravotním problémům: kvůli močové inkontinenci, prolapsu nebo prolapsu pochvy a dělohy má žena pocit hanby a libido klesá. Žena může často zcela odmítnout sexuální kontakty právě kvůli problémům této povahy..

Co dělat, když mám sníženou sexuální touhu?

Bohužel neexistuje žádné rychlé a univerzální řešení vašeho problému sexuální touhy. Každá žena má však šanci všechno změnit..

 • Žena by měla často myslet na své zásluhy. Například při jaké příležitosti se jí muži nejčastěji pochválili: možná je to její okouzlující úsměv a krásné oči? Proč to tedy nevyužijte hned teď?
 • Žena by měla méně myslet na své nedostatky a zcela se odevzdat svému partnerovi. Všechny problémy se rozplynou, jakmile žena pocítí emoční blízkost, lásku a potěšení.
 • Pokud by se žena začala zlepšovat, měla by upravit stravu. Vyvážená a správná výživa vám pomůže znovu získat původní tvar.
 • Žena by měla sportovat a vést aktivní životní styl, protože díky fyzické aktivitě se zvyšuje sexuální apetit a sebevědomí ženy.
 • Žena by měla zvážit užívání jógy, protože pravidelné cvičení jógy zvyšuje její sexuální touhu. K tomu nemusíte chodit do drahého centra, můžete bezpečně cvičit jógu doma..
 • Žena by měla dělat Kegelova cvičení. Tato technika pomáhá udržovat svaly pánevního dna v dobré kondici. Díky těmto cvičením se pocity obou partnerů pouze zlepší..
 • Žena by se měla rozhodně podělit se svým partnerem o všechny zkušenosti a myšlenky, které ji přemohly. Zároveň je velmi důležité vědět o zkušenostech a samotném partnerovi.
 • Žena by si měla podrobně prostudovat články, které jí pomohou vyrovnat se s příznaky menopauzy, pokud jí způsobí nepohodlí..
 • Žena by měla podrobně studovat problém močové inkontinence během menopauzy a jak s ní zacházet..

Pomoc při léčbě

Moderní léčiva nabízejí mnoho prostředků k udržení plnohodnotného intimního života u starších žen, ke zmírnění klimakterických příznaků.

Hormonální substituční léčba (HRT)

Hormonální léky mohou ovlivňovat mentální, vazomotorické, urologické a sexuální projevy menopauzy a oslabení menopauzy má pozitivní vliv na sex. U žen užívajících hormony klesá pravděpodobnost aterosklerózy, osteoporózy, hypertenze, metabolických poruch, orgasmu lze snáze dosáhnout po menopauze.

Ženy potřebují lékařskou pomoc před 60. rokem života (během menopauzy do 10 let). Hormony se užívají po dobu 2 až 3 let k oslabení vegetativně-vaskulárních, duševních a vazomotorických poruch, po dobu 5 až 7 let k prevenci komplikací menopauzy.

Předepisujte léky, které nahrazují estrogeny. Dávka se vybírá s ohledem na účinnost léku a minimální účinek na tělo, který postupně klesá od premenopauzy po postmenopauze. Během období užívání hormonální substituce by žena měla pravidelně podstupovat cytologická a mamologická vyšetření.

Léčba menopauzy syntetickými hormony je kontraindikována u:

 • nesnášenlivost hormonálních léků;
 • hormonálně závislé maligní nádory dělohy a mléčných žláz;
 • hyperplazie endometria;
 • děložní krvácení;
 • závažné jaterní patologie;
 • těžká arteriální hypertenze;
 • sklon k trombóze a tromboembolismu;
 • ischemie, infarkt, mrtvice;
 • porfyrinové onemocnění.

Režimy HRT

U premenopauzálních žen se užívají dvoufázové hormonální léky (na základě estrogenů a progestinů): Divina, Femoston, Klymen.

Ženám, které podstoupily odstranění dělohy, jsou předepsány léky obsahující pouze estrogen. Tyto léky jsou dostupné v různých dávkových formách:

 • tablety - Estrofem, Estrimax;
 • gely - Divigel, Estrogel;
 • omítky - Dermestril, Klimara.

U postmenopauzálních žen se používají monofázické léky. Během tohoto období také nebudou působit léky se slabým androgenním účinkem: Tibolon, Livial. Podporují libido.

Hormonální substituční léky s včasnou léčbou nejen oslabují klimakterický syndrom, ale mají také pozitivní vliv na stav pokožky, inhibují stárnutí pokožky, zabraňují vzniku patologických stavů souvisejících s věkem, které jsou vzdáleným důsledkem hormonálního narušení..

Aktuální léky

Kromě hormonální substituce se topické léky používají k léčbě poruch urogenitálního systému. Mezi tyto léky patří:

 1. Estrogenové krémy: Ovipol, Ovestin. Jednou denně se vtírá do kůže genitální oblasti a vaginálních stěn. Terapeutický kurz trvá 3 týdny, poté se lék používá k udržení získaného pozitivního výsledku 2 - 3krát týdně. Hormonální krémy účinně zvlhčují vaginální stěny, takže je lze použít jako intimní lubrikanty.
 2. Trioginal kapsle pro vaginální zavedení. Na základě estrogenů, progestinů a nepatogenních mikroorganismů - eubiotik. Lék zabraňuje atrofii vaginálních stěn, udržuje vlhkost genitálního traktu, vytváří zdravou mikroflóru v pochvě.

Alternativní metody

Hormonální léčba není indikována u každé ženy. Pokud je hormonální terapie kontraindikována, lze použít fytohormony - bylinné přípravky na bázi hormonálních sloučenin získaných z určitých rostlin. Tyto sloučeniny jsou bohaté na jetel červený, sójové boby, červený kartáč, cimicifuga, vojtěšku. Na základě těchto rostlin se vytvářejí léky (Klimadinon, Tsi-Klim), které mohou oslabit klimakterické příznaky, normalizovat emoční stav. Fytohormony nemají téměř žádné vedlejší účinky, neovlivňují endometrium a mléčné žlázy.

Pokud nejsou vaginální stěny příliš suché, můžete použít ne hormonální, ale vodní maziva. Výběr farmaceutických maziv je obrovský, používají se těsně před pohlavním stykem. Maziva některých výrobců obsahují stimulanty, které zvyšují průtok krve do genitální oblasti. Je však třeba mít na paměti, že lubrikanty na vodní bázi nejsou léky, ale pouze zvlhčovače. S jejich pomocí je nemožné zabránit atrofickým změnám v pochvě..

Pocit bolesti a nepohodlí během pohlavního styku

Sexuální vzrušení se projevuje ve formě průtoku krve do genitálií a uvolňování maziva z pochvy. Při normálním množství mazání dochází během pohlavního styku k normálnímu klouzání.

Pokud dochází k malému mazání, dochází k pocitu sucha v pochvě, což vede k bolesti a nepohodlí během nebo po pohlavním styku. Asi 40% žen v menopauze má během sexu nepohodlí.

Hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy, vedou ke změnám na vaginální sliznici - tenká a ne tak pružná. Tyto změny mohou způsobit pálení a sucho během pohlavního styku, stejně jako špinění po pohlavním styku..

Jak se zbavit nepohodlí

Hlavním nepohodlí během pohlavního styku během menopauzy je bolest v pochvě způsobená suchostí jejích stěn a atrofickými změnami v genitáliích.

K odstranění tohoto nepohodlí se můžete uchýlit k následujícím řešením problému:

 • během intimní hygieny nepoužívejte výrobky chemické hygieny (při praní prádla odmítejte agresivní výrobky);
 • pružnost pochvy je zajištěna systematickým a pravidelným sexem;
 • použití lubrikantu nebo vaginálních čípků s nízkou hladinou estrogenu zajistí bezbolestnost, pokud jsou intimní s partnerem.

Důležitým podnětem pro bezbolestný sex po menopauze je pozitivní přístup, osvobození a přirozená touha..

Co dělat, pokud bolesti břicha a nepohodlí během sexu během menopauzy (menopauza)

 • Při suchu a nepohodlí v pochvě by žena měla vyloučit kontakt intimní oblasti s chemickými dráždidly. Měli byste se umýt pouze čistou vodou bez použití mýdla nebo hypoalergenního intimního mýdla, používat pouze bílý papír, prádlo umýt hypoalergenními prášky a velmi opatrně je opláchnout. Více o pravidlech intimní hygieny pro ženy se dočtete v tomto článku..
 • Stojí za zmínku, že vagina má schopnost atrofovat, pokud žena dlouho neměla pohlavní styk. Nedostatek sexu vede k suchu vaginální sliznice, navíc se stává tenkou. Proto při pohlavním styku žena pociťuje nepohodlí a bolest. Žena by proto měla pokračovat ve svém sexuálním životě. Může to být sex s partnerem i sebeuspokojení, díky čemuž vagína zůstane elastická a neztratí schopnost produkovat mazání..
 • Žena by si měla koupit vaginální dilatátory, které jsou sadou zaoblených válců. Každý válec je větší než ten předchozí. Za nejužší válec se považuje velikost prstu a největší se rovná velikosti penisu během erekce. Tyto vaginální dilatátory používají ženy trpící vaginismem - silnou bolestí v pochvě během sexu způsobenou častými svalovými kontrakcemi. Hlavním účelem tohoto zařízení je připravit tělo na normální reakci na sexuální kontakt, aniž by to způsobilo bolest a nepohodlí pro ženu i partnera..
 • Partneři by si měli zakoupit lubrikant, který lze zakoupit v jakékoli lékárně. Mazivo se používá jako náhrada přirozeného mazání a díky němu je sexuální kontakt bezbolestný. Mazivo může být na bázi vody, silikonu a oleje. Nejlepší je nepoužívat maziva na bázi oleje, která mohou dráždit a poškodit kondom..
 • Při silné vaginální suchosti může odborník předepsat vaginální čípek ženě, která obsahuje nízkou dávku estrogenu. Tento hormon má příznivý účinek na zesílení vaginální sliznice a na normalizaci její činnosti. Kromě čípků existují také vaginální kroužky. Jsou umístěny do pochvy a ponechány tam několik měsíců. Princip prstence spočívá v tom, že denně uvolňují určité množství estrogenu, čímž poskytují vaginální sliznici správné množství mazání. Estrogeny, které jsou součástí vaginálních čípků a kroužků, stěží vstupují do krevního řečiště. Proto nezpůsobí u ženy nežádoucí účinky..
 • Pokud žena trpí nejen vaginální suchostí, ale také návaly horka nebo zvýšeným pocením, měla by žena diskutovat o hormonální terapii jiné povahy..

Během menopauzy může žena kromě bolesti v podbřišku a dalších bolestivých příznaků pociťovat během menopauzy návaly horka. Tento problém je velmi častý, u některých žen se takové návaly horka během menopauzy stávají vážným problémem, zatímco u jiných žen jsou takové návaly horka během menopauzy méně nápadné, méně výrazné.

Kegelova gymnastika

Kegelova intimní gymnastika se používá k tonizaci svalů pánevní oblasti. Pomocí tréninku se posilují svalové tkáně genitálií, genitální zóna se stává citlivější, žena snadno orgasmuje s menopauzou.

Výsledky Kegelových cvičení jsou:

 • ovládání kontrakcí pánevních svalů během intimního aktu;
 • zvýšené potěšení během sexu, orgasmus po menopauze se stává intenzivnějším;
 • nové a výraznější pocity u žen, které mají sex po menopauze;
 • zbavit se močové inkontinence;
 • snížená pravděpodobnost vaginálního prolapsu.

Technika gymnastiky je založena na pokusech zadržet imaginární proud moči. Žena stlačí genitální svaly, jako by chtěla přestat močit. V první fázi tréninku jsou svaly stlačeny 5krát po dobu 2 až 3 sekund. V další fázi se čas zvýší na 5 sekund, poté na 10 a počet svalových kontrakcí se zvýší na 10. Cvičení můžete provádět tolikrát, kolikrát chcete denně.

Nedostatek orgasmu během menopauzy (menopauza)

Orgasmus je považován za nejdůležitější fázi sexuálního kontaktu. U většiny žen v menopauze je však dosažení orgasmu docela obtížné. Existuje pro to řada důvodů:

Hormonální změny. V těle klesá hladina estrogenu a testosteronu, což výrazně ovlivňuje schopnost dosáhnout orgasmu. Nebo dochází k orgasmu, ale mnohem méně často než dříve.

Citlivost klitorisu, klíčového centra sexuálního potěšení žen, zmizí. Tyto změny mohou být také spojeny se snížením množství estrogenu a také s poruchami vegetativní povahy..

Důvod, proč žena nemůže dosáhnout orgasmu, je také způsoben tím, že ji pronásledují špatné myšlenky, úzkost, deprese nebo stres. Pro ženu je obtížné si užít, protože se nedokáže úplně uvolnit..

Co dělat, pokud během menopauzy nedojde k orgasmu (menopauza)?

 • Můžete jít do obchodu se sexem. Dnes sexuální průmysl nabízí spoustu nových věcí a každá žena si může najít něco, co alespoň mírně zvýší sexuální vzrušení a vrátí orgasmus. Například při použití vibrátoru dochází ke zvýšenému průtoku krve do intimních oblastí a pomocí dilda bude žena schopna vysvětlit svému partnerovi, co jí dává větší potěšení..
 • Můžete vyzkoušet maziva, která mají hřejivý účinek. Tento účinek se projevuje silnějším průtokem krve, což vede ke zvýšenému pocitu sexuálního kontaktu. Ve většině případů ženy dosáhnou požadovaného výsledku, ale existují i ​​ty, které mají při používání těchto lubrikantů pocit nepohodlí a pálení..
 • Můžete začít komunikovat se svým partnerem a začít sdílet své pocity. I když žena tentokrát nedosáhla orgasmu, měli by se na řešení tohoto problému podílet oba partneři..
 • Můžete studovat speciální články a literaturu na téma ženského orgasmu..

Erektilní dysfunkce u partnera

Věk ovlivňuje sexuální výkonnost nejen žen, ale i mužů. Podle statistik je ve 40% případů stále obtížnější dosáhnout erekce u mužů ve věku 57 let a starších. Partner tedy také trpí sexuálně..

Je obzvláště důležité nepřestat sexovat, protože i dvou nebo tříměsíční pauza může během sexu způsobit vaginální suchost a bolest..

Co dělat, pokud má váš partner erektilní dysfunkci?

 • Žena by měla přesvědčit svého partnera, aby se poradil s odborníkem. K dnešnímu dni bylo vyvinuto dost technik, které mohou vrátit erekci muži jakéhokoli věku.
 • Žena by měla svého partnera podporovat a být k němu pozorná. Vzhledem k tomu, že erektilní dysfunkce může být traumatizující a podpora a porozumění milovaného člověka může pomoci vyrovnat se s tím.
 • Žena by měla být více osvobozena, pokud jde o experimentování. Díky tomu do vztahu nejen přinese chuť, ale také dokáže vzrušit partnera. Rutinní sex, i když je to příjemné, nakonec zruší libido obou partnerů.
 • Sexuální kontakt nemusí být vzorem vagíny a penisu. Ženy i muži mají na těle mnoho erotogenních zón. Někdy stačí masírovat jen jeden ušní lalůček a tím můžete potěšit svého partnera.

Neúčinné a experimentální léky

Byliny a přípravky jsou vynikající bez lékařského předpisu. Účinek těchto široce inzerovaných léků není zcela znám, takže nikdo neví, jaká bude reakce těla u té či oné osoby. Před použitím jednoho z těchto léků, který je údajně zaměřen na zlepšení sexuálního života, byste se měli poradit s odborníkem.

Testosteronová náplast. Podle výše uvedených údajů může nízká hladina testosteronu v krvi ženy způsobit snížení sexuální touhy. Na základě těchto údajů vyvinuli specialisté speciální kožní náplast, která uvolňuje malé dávky testosteronu do krve..

V praxi se tyto záplaty ukázaly jako docela účinné. Po jejich použití u žen se však objevily charakteristické vedlejší účinky, vyjádřené akné, mastnou pokožkou, vysokým krevním tlakem, sníženým tónem hlasu, nadváhou a nadměrným růstem vlasů na těle a na obličeji atd. Z tohoto důvodu nejsou testosteronové náplasti tak široce distribuovány, a v některých případech dokonce ukončena. Antidepresiva. Hlavním rysem poměrně velkého počtu antidepresiv je jejich schopnost potlačovat libido. Ve skupině podobných drog však existovala látka, která by mohla zvýšit sexuální touhu u žen. Tento lék se nazývá Wellbutrin..

Studie, která zahrnovala malou skupinu žen, ukázala pozitivní výsledky. V tuto chvíli nebyl Wellbutrin schválen jako lék, který může pomoci při léčbě sexuální touhy, protože účinek tohoto léku se nemusí objevit u všech žen a ne vždy..

Je velmi důležité svěřit výběr jakéhokoli léku ke zvýšení sexuální touhy svému lékaři gynekologovi, protože při nezávislé volbě takového léku se nezkušený člověk může setkat s řadou vedlejších účinků v důsledku nesprávného užívání léku nebo nevhodného léku.

Může žena otěhotnět během menopauzy, během menopauzy?

Takové situace jsou samozřejmě možné, i když k nim dochází velmi zřídka. Z času na čas ve zprávách můžete slyšet zprávy, že padesátiletá nebo šedesátiletá žena porodila dítě..

Žena má všechny šance na otěhotnění, i když již začala vykazovat první známky blížícího se menopauzy. A to se může stát během prvních několika let poté, co žena přestala menstruovat..

Pokud tedy žena neplánuje těhotenství, měla by se chránit během pohlavního styku, dokud odborník neřekne úplné zastavení fungování vaječníků. To naznačuje, že žena již nemá šanci otěhotnět. Lékaři často předepisují hormonální léky na menopauzu, jmenovitě hormonální antikoncepční pilulky, které v mnoha případech slouží nejen jako účinná antikoncepce, ale také se používají k odstranění bolesti v podbřišku, častého a hojného výtoku z pochvy a dalších bolestivých příznaků menopauzy. Více o takovém problému a o tom, jak se ho zbavit, se dočtete v článku: hormonální antikoncepční pilulky pro menopauzu, hormonální OK během menopauzy, jaký účinek mají hormonální antikoncepce během menopauzy a v jakých případech lékař předepisuje průběh hormonální léčby během menopauzy.

Jako antikoncepci můžete použít kondom, spermicid nebo nitroděložní tělísko. Většina žen pije antikoncepci po celý život a pije je i po menopauze několik let.

Specialista může předepsat tyto pilulky, pokud má žena s nástupem menopauzy problémy s pravidelností cyklu a délkou menstruace nebo má silné krvácení z dělohy. Více o tomto problému se můžete dočíst v článku: krvavý (hnědý) výtok během menopauzy, příčiny silného výtoku během menopauzy, jaký výtok během menopauzy lze považovat za normální.

Musím se bránit?

Pokles plodnosti neznamená, že se můžete vzdát antikoncepce. Používání kondomů je povinné. Tato ochrana zabraňuje pronikání infekcí.

Správně vybrané perorální kontraceptiva pro menopauzu nejen předcházejí těhotenství, ale také pomáhají předcházet rozvoji mnoha nemocí. Je také třeba mít na paměti, že riziko těhotenství je vyloučeno pouze u žen po menopauze. Kondomy lze zlikvidovat, pouze pokud existuje pouze jeden a prokázaný sexuální partner.

Jak stará může žena mít sex??

Mnoho mladých dívek a starších žen si může myslet, že sexuální vztahy mezi partnery ve věku 65-70 let jsou již dávno zapomenuty. To však není tak úplně pravda.

Výzkum z roku 2009 zjistil, že 51% žen ve věku 50 až 59 let mělo v uplynulém roce alespoň jeden pohlavní styk. A 54% žen ve stejném věku bylo zapojeno do sebeuspokojení.

42% žen ve věku od 60 do 69 let mělo v uplynulém roce alespoň jedno pohlaví. A 46% žen stejného věku pracovalo na uspokojení sebe sama.

27% žen ve věku 70 až 79 let mělo za poslední rok alespoň jeden pohlavní styk. A 36% žen ve stejném věku bylo zapojeno do uspokojování sebe sama.

U žen starších 80 let mělo pouze 8% alespoň jeden pohlavní styk v uplynulém roce. A 20% žen ve stejném věku bylo zapojeno do sebeuspokojení.

Ukazuje se, že sexuální aktivita každý rok klesá, ale nikdy nedosahuje nuly..

Vlastnosti ženského libida v klimakterickém období

Zvažme tento problém podrobněji a pokusme se odpovědět na otázku: „Existuje sex po menopauze a během ní?“

Proč se sex v menopauze zdá zbytečný?

Podle výsledků výzkumu mají problémy se sexuální aktivitou během menopauzy nejčastěji ženy z postsovětského prostoru. Na Západě a v Evropě není tento problém, i když existuje, tak výrazný jako mezi ruskými dámami. Proč se to stalo? Podle psychologů má vzdělání velký význam. Mnoho pacientů opakuje osud svých matek a babiček, které považovaly sexuální život za nepřijatelný během menopauzy.

Za další složku psychologické nálady pacienta lze považovat snížení fyzické aktivity. Samozřejmě, ani od partnera, ani od sebe samého již nelze očekávat dřívější agilitu. Sex už nemůže být denně a tak horký jako dřív. Sexuální styk však může zůstat vzrušující a žádoucí, pokud si to oba partneři přejí..

Důležité! Důvody pro odmítnutí intimity jsou nejčastěji více psychologické než fyziologické.!

Důvod odmítnutí sexu je u každého pacienta jiný. Zvažme tedy nejčastější důvody odmítnutí intimity s menopauzou:

 • Žena muže nechce. To je hlavní důvod, proč se v klimakterickém období vzdát intimity. Nedostatek sexuální touhy je způsoben poklesem hladiny ženských hormonů, které jsou zodpovědné za libido. Samozřejmě, když není touha, sexuální život není nutný, ale pokud se vrátíte libido, život bude opět naplněn jasnými barvami a budete se cítit žádoucí, mladí a krásní!
 • Nepříjemné pocity. Nedostatek hormonů je zodpovědný za nepohodlí i za nedostatek touhy. Pokles hladiny estrogenu způsobuje vyčerpání vaginálních sliznic, což vede k suchu, svědění a v některých případech k bolesti.
 • Fyzické a emoční vyčerpání. V menopauze se pacient stává méně otužilým. Rychleji se unaví, objeví se podrážděnost, apatie a depresivní nálada. Přítomnost doprovodných onemocnění, jako jsou kloubní patologie, onemocnění páteře a kardiovaskulárního systému, nepřidává na síle. Neustálá únava nedává podnět k intimitě a dáma nejčastěji intimitu jednoduše odmítá.
 • Nespokojenost s jejich vzhledem. Prudce se objevující vrásky, ochablost pokožky a nedokonalost postavy se pro mnoho žen po menopauze stávají záminkou pro odmítnutí intimních vztahů. Rychlé stárnutí způsobuje psychické nepohodlí a odmítnutí sebe sama.

Důležité! Jakýkoli z těchto důvodů lze eliminovat jak pomocí léků, tak pomocí lidových metod, které v kombinaci s psychoterapií vracejí radost ze sexuální intimity.!

Otázka menopauzy a sexu je individuální volbou. Samozřejmě, zda žena potřebuje sex s menopauzou, musí se rozhodnout sama, ale při tomto výběru musíte pochopit, že intimní život může nejen rozjasnit každodenní život a zlepšit náladu, ale také pomoci vyrovnat se s předčasným stárnutím.

Emoční vedlejší účinky

Fyzické příznaky menopauzy mohou také způsobit emoční vedlejší účinky. Změny hladin hormonů mohou narušit spánek a náladu a způsobit únavu, úzkost, podrážděnost a depresi.

Snížená sexuální touha nebo neschopnost užívat si sexu může také vést ke ztrátě sebeúcty.

Tyto vedlejší účinky mohou být stejně oslabující jako fyzické účinky, zejména pokud jde o sex.

V době stresu nebo smutku lidé často ztrácejí zájem o činnosti, které by jinak byly příjemné. V tomto ohledu může bolest a nepohodlí ztěžovat sex..

Mnoho fyzických změn, ke kterým dochází při stárnutí, může také zhoršit emocionální příznaky menopauzy.

Pokud je ovlivněno sexuální vzrušení nebo citlivost, některé ženy se sexuální aktivitě úplně vyhnou, což může zhoršit příznaky.

Mezi nejčastější emoční vedlejší účinky, které interferují se sexem, patří:

 • Úzkost, nervozita nebo nejistota
 • Podrážděnost
 • Nedostatek koncentrace a motivace
 • Únava
 • Deprese
 • Pocity ztráty a lítosti
 • Ztráta sexuální touhy
 • Ztráta sebevědomí
 • Cítím se bezcenný a bezmocný

Jedna studie zjistila, že 70 procent žen s vyvrcholením, které zažily bolest během sexu, uvedlo, že problém také způsobil napětí u jejich partnera..

Ne všechny ženy mají negativní emoční příznaky spojené s menopauzou. Některé ženy získávají extra moudrost, sebevědomí. Ti, kteří mají negativní příznaky, by měli mluvit s lékařem, pokud narušují zdravou sexuální aktivitu nebo každodenní život.

Existuje nadhodnocené libido s menopauzou??

Často se stává, že pacienti pociťují naléhavou potřebu intimity během postmenopauzálního období. Nejčastěji se stává skutečným šokem, zejména pro ty dámy, které se dříve nelišily ve speciální sexualitě. To může být pro mnoho pacientů dokonce zastrašující. Zvýšené libido může nastat v důsledku přirozené i patologické povahy..

Přirozené příčiny zahrnují osvobození od strachu z otěhotnění. Když přijde ženská menopauza a po dobu delší než jednoho roku neprobíhá žádné měsíční období, pacientka ví, že se již nemůže chránit, což znamená, že sex může být mnohem zajímavější a citlivější. Osvobození v postmenopauze je normální jev a lékaři ho vítají, protože intimní vztahy mohou výrazně prodloužit mládí dámy.

Někdy může zvýšené libido také naznačovat patologické důvody. Takže touha roste v důsledku různých endokrinních onemocnění, nádorů hypofýzy nebo vaječníků, poruch nervového systému. Pokud se intimita stane jedinou touhou, musíte si domluvit schůzku s lékařem a pouze ona může přinést ženě radost.

Důležité! I během menopauzy musíte myslet na své zdraví. Nezapomeňte, že časté změny sexuálních partnerů mohou vést k nepříjemným onemocněním.!

Psychologické aspekty problémů

Sexuální život s menostázou trpí z psychologických důvodů. Kořeny problémů často pramení z komplexů a předsudků..

 1. Někdy je pro ženu velmi těžké vycházet ani tak z fyzických projevů útlumu reprodukce, ale ze změn, které ovlivňují její vzhled. Snížení hormonální funkce vyvolává intenzivnější projev změn souvisejících s věkem. Přestává cítit mladé, neatraktivní obrazy vadnutí, které se jí objevují v hlavě, protože velmi často je zvykem vytvářet paralelu mezi menostázou a stáří. Ztrácí pocit přitažlivosti, žena ztrácí sebevědomí, začíná se stydět za své tělo a vyhýbá se svému partnerovi. Výsledkem je, že sex během menopauzy ztrácí svůj jas a pikantnost..
 2. Intimní život s menopauzou někdy trpí zakořeněnou vnitřní vírou. V hloubi podvědomí mnoha krásných dam panuje přesvědčení, že sexuální život je pro mladé lidi potěšením, a protože je porod dokončen, pak se tato stránka života dostala také do cíle..
 3. Velmi často se hloubka pocitů během menostázy zhoršuje v důsledku negativního dopadu klimakterického syndromu na činnost nervového systému. Stavy podobné neuróze, pro které je období menopauzy známé, vám neumožňují relaxovat a užívat si potěšení, a v závažných případech se kvůli depresi v menopauze úplně ztratí jakýkoli zájem o intimitu. Je možné se radovat z milování ve stavu apatie, rozrušení nebo zášti vůči celému světu? Odpověď je zřejmá.

Sex a menopauza - pravda a mýtus

Sexuální vztahy po menopauze jsou rozdmýchávány mnoha mýty, které se často stávají důvodem odmítnutí intimity ve stáří. Ženy prostě nevědí, jak mít sex s menopauzou, protože i oni se stydí zeptat se na to lékaře. Zvažte mýty a realitu ohledně sexu po menopauze:

Mýtus 1. Žena nemůže během menopauzy zažít libido a orgasmus. Její tělo se mění natolik, že můžete zapomenout na radosti sexuálního života..

Skutečný. Má žena po menopauze orgasmus? Žena v každém věku může mít orgasmus a sex je možný až do stáří.

Jaká je normální velikost vaječníků u žen s menopauzou, existují folikuly?

Mýtus 2. Změna hormonálních hladin vede k ochablosti celého organismu a intimní život se stává pouze škodlivým.

Skutečný. Sex ve stáří příznivě působí na kardiovaskulární systém, posiluje svaly, normalizuje nervový systém a vyhlazuje nepříjemné příznaky menopauzy.

Mýtus 3. S nástupem menopauzy nemůžete otěhotnět. Jakmile se menstruace zastaví, můžete to udělat bez antikoncepce.

Skutečný. Po celém světě existuje řada případů těhotenství u starších žen. Odmítnutí antikoncepce je možné na základě rozhodnutí lékaře během pozdního postmenopauzálního období a za přítomnosti stálého sexuálního partnera.

Důležité! Vědci dospěli k závěru, že ženy, které pravidelně mají sex ve stáří, vypadají mnohem mladší než jejich vrstevnice!

Léčba nepohodlí

Jak jsme již zjistili, mnoho žen si během menopauzy popírá sex z řady důvodů. Je třeba poznamenat, že jejich přítomnost není větou, stačí dodržovat následující doporučení:

 • Při přibírání na váze byste měli revidovat stravu směrem k nízkotučným potravinám, jíst více zeleniny a ovoce a kontrolovat množství kalorií. Měli byste také vést aktivnější životní styl: věnujte se sportu (můžete si vybrat například jógu), denně procházejte. Musíte vypít nejméně 1,5 litru vody.
 • Kontraindikací nejsou ani suché sliznice. Stačí použít umělá maziva. Jedná se o gely, které se používají před pohlavním stykem..
 • Můžete se zbavit dalších nepříjemných příznaků komplexním způsobem pomocí hormonální substituční terapie, která je užitečná pro menopauzální syndrom. Jedná se o speciální přípravky, které obsahují estrogen, progesteron, základní minerály, vitamíny. Kompenzují nedostatek přirozeného ženského hormonu a obnovují normální fungování jiných orgánů a systémů.

Pouze lékař může předepsat konkrétní HRT lék. Za tímto účelem provede komplexní průzkum a určí klíčové ukazatele.

Je abstinence oprávněná?

Četné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že většina žen odmítá sex jednoduše proto, že je akceptován. Po 50 letech je podle nich milování prostě škoda, bojí se odsouzení svého manžela, dětí, příbuzných nebo dokonce sousedů. Stereotyp je samozřejmě silný, ale popřít si celý život kvůli předsudkům je přinejmenším hloupé. Pamatujte si, že sex s menopauzou není škodlivý a pro tělo dokonce prospěšný!

Studie ukázaly, že sex ve stáří hraje obrovskou roli v délce života u žen i mužů. Při pravidelném milování se snižuje riziko vzniku různých patologií a stabilní emoční pozadí má pozitivní vliv na celkovou pohodu. Ovlivňuje sex menopauzu, určitě ano! A to je třeba poznamenat pouze v pozitivním směru.

Snížená sexuální touha

Po 40 letech se hormonální pozadí snižuje, což rytmy sexuálního života upravuje. Za sexuální touhu (libido) jsou zodpovědné ženské pohlavní hormony estrogeny. S menopauzou se jejich sekrece snižuje, což vede ke snížení libida.

Mohou však existovat výjimky, když se libido během menopauzy zvyšuje. Může to být normální, ale přesto, když se takový příznak objeví, stojí za to kontaktovat gynekologa a podstoupit vyšetření: zvýšení libida může naznačovat přítomnost nádoru produkujícího hormony v reprodukčních orgánech..

Snížení libida je fyziologická reakce, ale to vůbec neznamená, že by člověk měl zastavit intimní život..

Hlavní klady

Mnoho pacientů má tedy své vlastní argumenty proti, ale často ani nepřemýšlí o argumentech „pro“, a to:

 • Posílení svalů pochvy;
 • Spalování kalorií navíc;
 • Prevence srdečních chorob;
 • Prevence hypertenze a hypotenze;
 • Prevence bolesti zad;
 • Zvýšená imunita;
 • Prevence nemocí urogenitálního systému;
 • Prevence diabetes mellitus;
 • Posílení nervového systému.

Ale co když žena, i když zná všechny kladné stránky sexu během menopauzy, jednoduše nechce milování? Tento problém lze také vyřešit a jeho vyřešení často nevyžaduje velké úsilí. Takže otázka, zda je možné mít sex s menopauzou, byla vyřešena, nyní zbývá rozhodnout, jak tuto intimitu znovu chtít.

Jak vrátit touhu po intimitě?

Za prvé, při absenci libida musíte navštívit lékaře. Je to specialista, který pro vás bude moci zvolit účinný prostředek k obnovení sexuální touhy. Lékaři nejčastěji předepisují léky, které obsahují estrogen, ale nemusí to být nutně hormonální terapie. Vzhledem k tomu, že užívání hormonálních léků v postmenopauze je považováno za iracionální, lékaři se snaží předepisovat bylinné a homeopatické léky pacientům, kteří nemají žádné kontraindikace.

Chcete-li vrátit touhu, můžete se uchýlit k receptům tradiční medicíny. Úspěšná léčba se provádí jetelem lučním, náhorní dělohou, červeným štětcem a jinými bylinami, které obsahují fytoestrogeny. Pocit bolesti a nepohodlí během pohlavního styku lze zmírnit pomocí speciálních lubrikantů, které zvlhčují vaginální stěny a vracejí příjemné pocity během sexu.

Důležité! Jakákoli léčba by měla být předepsána lékařem na základě výsledků vyšetření a testů.!

Komplexy vitamínů mohou také mít příznivý účinek na libido pacienta. Potřebné stopové prvky si poradí se suchým genitálním traktem, dodají vitalitu a sílu. Kromě komplexů je třeba věnovat zvláštní pozornost správné výživě. Vyvážená strava nasytí tělo minerály a vitamíny o nic horší než farmaceutické přípravky.

Pokud jste ocenili výhody sexu během menopauzy a rozhodli jste se nevzdávat intimity, musíte pochopit, že antikoncepce je samostatný problém. Pravděpodobně ne každá žena po 50 letech chce znovu otěhotnět, a abyste tomu zabránili, měli byste dodržovat některá pravidla antikoncepce.

Je možné otěhotnět

K zodpovězení této otázky je nutné podrobněji studovat mechanismus vývoje menopauzy. Jakmile dojde k hormonálnímu selhání v ženském těle na pozadí snížení produkce progesteronu a estrogenu, nastanou globální změny ve vaječníkové dutině: počet folikulů klesá, anovulační cykly jsou stále častější, menstruační krvácení se objevuje stále méně.

Nedostatek sexu může vést k negativním důsledkům

Postmenopauza nastává rok po poslední menstruaci. Před jeho počátkem je možné početí, protože ovulace, i když vzácná, ale přesto se stává, vajíčka dozrávají, což znamená, že existuje riziko otěhotnění.

Spodní kalhotky pro dospívající dívky Obvykle si vzala svou dceru stejně jako sama sebe, ale děti často sledují jasné reklamy a v tomto věku téměř hysterické, protože Kotex Young je určen speciálně pro teenagery.