Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Jaké jsou příčiny vaginálního krvácení?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příčiny krvácení

Vaginální krvácení je obecný termín pro velkou skupinu příznaků, které ženy zažívají v různých situacích az různých důvodů. Špinění se tedy může objevit v různých fázích menstruačního cyklu, může trvat déle, může mít jinou intenzitu atd. Každý stav je charakterizován krvácením z pochvy s přísně definovanými charakteristikami, které umožňují lékaři odlišit jednu nemoc od druhé.

Zvažte příčiny nejčastějších typů vaginálního krvácení u žen.

Jakékoli špinění, které se objeví v intervalu mezi dvěma po sobě jdoucími obdobími, tj. Uprostřed, začátkem nebo druhou polovinou cyklu, může být způsobeno následujícími možnými důvody:

 • Implantační krvácení během početí. Když je vajíčko implantováno do stěny dělohy, může žena mít skvrnité špinění, které trvá několik dní. Takové implantační krvácení se vyvíjí ještě před zpožděním menstruace, kdy žena stále přesně neví o těhotenství, které přišlo. Krvácení z implantátu je normální;
 • Patologie těhotenství. Krvavý výtok u ženy v časném těhotenství může být příznakem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdním těhotenství špinění vždy naznačuje závažnou patologii, například odtržení placenty, hrozbu předčasného porodu atd.;
 • Ovulační krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Ovulační krvácení je obvykle skrovné a špinění má rozmazaný charakter a vyskytuje se striktně uprostřed menstruačního cyklu (10–15 dní po začátku poslední menstruace). Doba trvání takového ovulačního krvácení se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Ženy by si měly pamatovat, že ovulační krvácení je normální variantou a neznamená přítomnost jakékoli patologie;
 • Krvavý výtok během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, prsteny, implantáty, prodloužené injekce atd.) Je normální variantou, protože ženské tělo se „přizpůsobuje“ novému způsobu fungování. Faktem je, že hormonální antikoncepce obsahuje přísně definované množství hormonů, které vstupují do krve. A ženské tělo bylo dříve zvyklé na jinou koncentraci svých vlastních hormonů, v důsledku čehož potřebuje nějaký čas na obnovení. Proto se během prvních 2 až 4 měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce může u ženy objevit nepravidelné krvácení z pochvy. Takový výtok má obvykle rozmazaný charakter a trvá až několik dní. V naprosté většině případů se špinění zastaví několik měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • Vynechání jedné nebo více hormonálních antikoncepčních pilulek. V důsledku vynechání tablet v těle ženy dochází ke ztrátě hormonálního pozadí, což může vyvolat krátké krvácení. Skvrnitý výtok na pozadí vynechané antikoncepční hormonální pilulky se obvykle objeví po několika dnech a trvá velmi krátkou dobu - od hodin do 2 dnů;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Jakákoli spirála pevně přilne k sliznici vnitřní dutiny dělohy, v důsledku čehož se může změnit proces přirozeného oddělení endometria. V jistém smyslu spirála brání oddělení endometria, oddaluje nebo mění povahu menstruačního krvácení. Navíc běžné kovové nebo plastové cívky dráždí stěny dělohy a způsobují její silné kontrakce. Právě takové aktivní kontrakce dělohy mohou vyvolat výskyt krvavého výtoku z pochvy. Špinění se obvykle objeví brzy po menstruaci a trvá několik dní. V přítomnosti konvenční spirály je takový krvavý výtok variantou normy. Pokud žena používá hormonální cívku s progesteronem, pak je mechanismus vývoje krvavého výtoku poněkud odlišný. Díky progesteronu uvolněnému z cívky je děloha tenká a extrémně náchylná k jakémukoli zranění a poranění. Výsledkem je, že po několikaměsíční instalaci hormonální cívky může mít žena během intermenstruačního období nepravidelné krvácení z pochvy. Postupem času se snižují a po 6 až 12 měsících po zavedení hormonální cívky může žena dokonce přestat menstruovat. Na pozadí hormonální spirály je však tento stav variantou normy..

Výše uvedené možné příčiny vzniku krvácení z pochvy jsou fyziologické, to znamená, že jsou reakcí na různé změny v mechanismu fungování ženského těla.

Kromě fyziologických účinků však existují také patologické příčiny vzniku krvavého výtoku z pochvy, když tento příznak naznačuje jakékoli onemocnění, které má žena.

Patologickými příčinami výskytu dlouhodobého nebo často se opakujícího krvácení (hojného nebo vzácného) v intervalu mezi dvěma menstruačními krváceními jsou následující nemoci:

1. Gynekologická onemocnění:

 • Polypy děložní dutiny nebo děložního čípku;
 • Endometrióza;
 • Různé typy děložních myomů;
 • Rakovina ženských pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo, pochva nebo vaječníky);
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Endometritida;
 • Hyperplazie endometria;
 • Cervicitida;
 • Chronické infekce ženských pohlavních orgánů (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.).

2. Hormonální nerovnováha:
 • zvýšené hladiny prolaktinu v krvi;
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza);
 • zvýšené hladiny pohlavních hormonů v krvi.

3. Nestabilita v práci a koordinace mechanismů regulujících nástup ovulace a produkci pohlavních hormonů vaječníky. Podle staré terminologie se takové špinění u žen nazývalo nefunkční děložní krvácení. Nejčastěji se vyvíjejí u dívek mladších 20 let nebo u žen starších 45 let, protože právě v těchto věkových kategoriích se objevuje nestabilita regulačních systémů a mechanismů, které řídí menstruační cyklus..

Kromě výše uvedených důvodů krvácení z pochvy spojeného s oblastí ženských genitálií může tento příznak vyvolat řada faktorů. Tyto faktory však nesouvisí s oblastí ženských pohlavních orgánů. Následující faktory jsou tedy ne-gynekologické příčiny krvácení z pochvy:
1. Patologie systému srážení krve;
2. Užívání léků ovlivňujících srážení krve (například warfarin, heparin, perorální antikoncepce, nitroděložní tělíska, antidepresiva atd.).

Vzhledem k tomu, že příčiny krvácení z pochvy jsou velmi variabilní, měli byste se poradit s lékařem a nesnažit se problém vyřešit sami..

Jakého lékaře mám kontaktovat s krvavým výtokem?

Pokud se objeví krvavý výtok z pochvy v jakémkoli množství, v jakémkoli odstínu, v kombinaci s dalšími příznaky, je nutné se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud mluvíme o dívce nebo teenagerovi, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Ačkoli krvácení z pochvy může být způsobeno nejen gynekologickými onemocněními, ale také patologií srážení krve, přesto byste se měli nejprve poradit s gynekologem. Koneckonců, gynekologická onemocnění jsou mnohem častěji příčinou krvavého výtoku z pochvy než patologie systému srážení krve. A pokud gynekolog po vyšetření zjistí, že příčinou krvácení je patologie systému srážení krve, odkáže ženu na hematologa (zaregistrujte se).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro krvavé výtoky?

Krvavý vaginální výtok může být vyvolán relativně neškodnými a život ohrožujícími chorobami. Potenciálně bezpečné nemoci jsou ty nemoci, které nemohou v krátké době vést k úmrtí při absenci kvalifikované lékařské péče. A nemoci jsou považovány za nebezpečné, pokud bez lékařské pomoci může žena zemřít doslova během několika příštích hodin nebo dnů..

V případě známek nebezpečných nemocí by tedy žena měla okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizována v nemocnici. A s relativně bezpečnými příčinami krvácení z pochvy musíte plánovaným způsobem navštívit gynekologa a podstoupit všechna nezbytná vyšetření a testy, které lékař předepíše.

Mezi charakteristické příznaky nebezpečného krvácení z pochvy patří jejich časová intenzifikace, kombinace silných bolestí v podbřišku nebo dolní části zad, zvýšené tělesné teploty, prudkého zhoršení celkového zdravotního stavu po výtoku, bledosti, sníženého krevního tlaku a zvýšené srdeční frekvence. Při relativně bezpečném krvavém výboji se blahobyt ženy nikdy nezhorší prudce, rychle, náhle a velmi silně, a to natolik, že doslova omdlí a nebude se moci hýbat, provádět vědomé akce atd..

Je tedy zřejmé, že budeme uvažovat o tom, jaké testy může lékař předepsat na krvácení z pochvy, pouze ve vztahu k relativně bezpečným podmínkám..

Pokud má žena malé množství krvavého výtoku přesně uprostřed menstruačního cyklu, lékař nepředepisuje žádná vyšetření a testy, protože taková situace je považována za ovulační krvácení a patří k normálním variantám. To znamená, že žena během ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) může mít skvrnité špinění z pochvy, které trvá několik hodin až dva dny. Ovulační špinění může být tak vzácné, že to vypadá spíše jako pomazání..

Pokud má žena skvrnité špinění ve druhé polovině cyklu (mezi ovulací a další menstruací) a ve stejném cyklu došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak lékař nejprve předepíše krevní test na hCG (zaregistrujte se) a po 4 - 5 dní a ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení), protože tato situace se nejvíce podobá implantačnímu krvácení na samém začátku těhotenství, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy.

Pokud je žena těhotná, ale období je krátké (až 12 týdnů), může výskyt krvavého výtoku naznačovat pokračující potrat nebo mimoděložní těhotenství. V takové situaci předepisuje gynekolog především ultrazvuk pánevních orgánů, který umožňuje odlišit děložní těhotenství od mimoděložního. Pokud je podle výsledků ultrazvuku těhotenství mimoděložní, může lékař k potvrzení diagnózy provedené ultrazvukem dodatečně provést punkci zadního fornixu pochvy. Dále, pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, je žena naléhavě připravena na operaci. Pokud bylo podle výsledků ultrazvuku možné zjistit, že těhotenství je děloha, ale nestabilní, protože v procesu dochází k potratu, může lékař navíc předepsat obecný krevní test, obecný test moči, koagulogram, krevní test na progesteron (přihlášení) a hCG, stejně jako řadu testy na genitální infekce (chlamydie (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), gardnerelóza, kapavka (přihlášení), trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza (přihlášení)).

Pokud se krvácení z pochvy objeví u ženy v pozdním těhotenství, lékař urgentně předepíše pouze obecný krevní test, analýzu faktoru Rh (přihlášení) a krevní skupiny (přihlášení) a naléhavě zahájí léčbu, protože tyto příznaky začínají od 20. týdne těhotenství vždy naznačuje vývoj onemocnění, která jsou nebezpečná pro život matky a plodu, jako je přerušení placenty, předčasný porod atd..

Pokud má žena kovové nebo plastové nehormonální nitroděložní tělísko a pravidelně po skončení menstruace po několik dní dochází k poškrábání skvrn z pochvy, pak lékař předepíše pouze ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru (zaregistrujte se), aby to bylo bezpečné, protože takový stav je normou pro tento typ antikoncepce.

Pokud má žena mezi menstruacemi krvavý vaginální výtok a existuje hormonální nitroděložní tělísko (například Mirena), pak lékař předepíše pouze nátěr na flóru a ultrazvuk, protože takový stav je variantou normy.

Pokud má žena mírné krvácení nebo krvácení, lékař nejprve prozkoumá a vyhodnotí stav děložního čípku a pochvy. Pokud je poškozený děložní čípek (například je viditelná eroze, jakékoli krvácení), musí lékař předepsat nátěr na flóru a také kolposkopii (přihlášení) a nátěr z děložního hrdla pro cytologii (přihlášení). Kromě toho, pokud dojde k erozi nebo zánětu na děložním čípku, může lékař předepsat testy na přítomnost herpetických virů, lidského papilomaviru (zaregistrujte se), cytomegaloviru (zaregistrujte se), viru Epstein-Barr. Pokud na děložním čípku nejsou žádné zranění a známky zánětu a jsou zde mírné skvrny, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení), ultrazvuk pánevních orgánů, diagnostickou kyretáž (přihlášení) a testy na genitální infekce (přihlášení) (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza), kandidóza, gardnerelóza, kapavka, syfilis (zaregistrovat se)).

Pokud podle výsledků vyšetření dojde k poškození děložního čípku nebo pochvy jakýmkoli předmětem, lékař jej odstraní, v případě potřeby mu zašije rány a předepíše sanitaci antiseptikem.

Při hojném a ne hojném krvavém výtoku, při absenci poškození děložního čípku, lékař nejprve bez dalšího předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud se podle výsledků ultrazvuku zjistí novotvar v děloze nebo cervikálním kanálu (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, může lékař dodatečně předepsat hysteroskopii nebo magnetickou rezonanci (zaregistrovat se), aby určil lokalizaci a velikost nádoru a ektopické endometriotic foci. U endometriózy mohou být navíc předepsány testy ke stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Lékař může navíc předepsat obecný krevní test, test moči, biochemický krevní test a koagulogram ke stanovení celkového stavu ženského těla.

Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjištěn bohatý krvavý výtok, hyperplazie endometria, potrat v průběhu atd., Lékař předepíše kyretáž.

V případech, kdy má žena krvavý výtok, a ultrazvuk (poznámky), tomografie, testy na infekce (registrace), hysteroskopie, kolposkopie a cytologický test neumožnily detekci novotvarů v genitáliích, endometriózy, endometritidy, syndromu polycystických vaječníků, cervicitidy chronické infekce, které jsou nejčastěji příčinou krvácení, lékař nařídí krevní testy na následující hormony:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).

Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na biomedicínský výzkum.

Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Příčiny krvácení mezi menstruací nebo postmenopauzou - diagnostika a léčba

Gynekologická onemocnění se u žen projevují různými způsoby. Někteří pacienti pociťují svědění nebo pálení, zatímco jiní se obávají bolesti v dolní části břicha při vysoké tělesné teplotě. Ženy často chodí na gynekologické kliniky s hojným nebo řídkým krvácením z pochvy, jehož příčina není vždy spojena s určitou polovinou cyklu.

Co je špinění

Obvykle se z pochvy vylučuje čirý nebo bílý hlen. Jeho barva a konzistence závisí na fázi menstruačního cyklu. Výtok s příměsí krve naznačuje, že byla poškozena vaginální sliznice nebo stěny dělohy. Považuje se za normální, že se krevní sraženiny objevují bezprostředně před menstruací nebo během tvorby cyklu po porodu..

Příčiny

Různé nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou vést ke krvavým sraženinám v hlenu. Pokud je krvácení doprovázeno bolestí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Mohou být jedním ze znaků endometriózy. Suplementace estrogenem často způsobuje předčasné odmítnutí endometria, což vede ke vzniku krevních sraženin. Problémy se štítnou žlázou a nadledvinami mohou ovlivnit proces ovulace a způsobit předčasné měsíční krvácení. Existují následující hlavní důvody vzniku krevních sraženin:

 • Užívání hormonálních léků. Po užití pilulek není bolest, výtok je skrovný.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. V závislosti na typu onemocnění se mohou objevit tažné nebo ostré bolesti, horečka, nevolnost, slabost.
 • Sexuální infekce. Výtok má charakteristický nepříjemný zápach. V doprovodu syndromu menší bolesti, svědění, pálení.
 • Děložní myomy, polypy. V počátečních stádiích onemocnění se krvácení objeví uprostřed cyklu. Na konci období se dočasně zastaví. Pokud se nemoc neléčí, stávají se trvalými.
 • Mimoděložní těhotenství. Tento stav je doprovázen bolestmi v podbřišku různé intenzity. Žena je velmi slabá. Stav mdloby.
 • Endometritida. Bolest v dolní části břicha. U chronické formy onemocnění teplota stoupá.
 • Cervikální eroze. Častěji postupuje skrytě bez výraznějších příznaků. Při sexu se objeví krev.

Krvavý výtok uprostřed cyklu

Před ovulací by hlen neměl obsahovat žádné krevní sraženiny. Hnědý výtok s krví uprostřed cyklu naznačuje, že žena má erozi děložního čípku. Mohou mít charakteristický zápach. Gynekolog bude schopen stanovit přesnou diagnózu při vyšetření. Intermenstruační výtok se považuje za normální u dospívajících a žen, které nedávno porodily. To naznačuje, že tělo se snaží normalizovat cyklus..

Ve druhé polovině cyklu

Několik dní před menstruací se může objevit výtok s krevními pruhy. Budou vzácné, ale začnou se zvyšovat s přiblížením uvolňování vajíčka a oddělením horní vrstvy endometria. Pokud je výtok s nepříjemným zápachem, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku cervikální patologie. Jedním z důvodů vzniku krve ve druhé polovině cyklu je nedostatek progesteronu. Endometrium se předem odlupuje, takže se objevují krvavé sraženiny.

 • Ruční slepý steh
 • Jak odstranit celulitidu z nohou
 • Jak zalévat jahody

Neexistují žádné menstruace, ale krvácí se

Po početí mohou ženy pociťovat růžový výtok. Musíte okamžitě konzultovat s lékařem, protože to začíná rozmazávat s hrozbou ukončení těhotenství. Některé ženy mají silné hnědé krvácení. Jsou známkou selhání vaječníků. Při normální fyzické pohodě je vyblednutí růžového odstínu indikátorem následujících odchylek:

 • zánět dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • spirální nekompatibilita;
 • přítomnost nádoru;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • přítomnost nitroděložních cyst.

Po nitroděložních zásazích

Po instalaci nitroděložního tělíska (IUD) se může objevit krvavé tajemství. Normálně by měly být skrovné bez nepříjemného zápachu. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska začne silné krvácení doprovázené bolestí, měli byste se poradit s lékařem. Během postupu byla pravděpodobně vyvolána infekce. Slabé krvácení po potratu je považováno za normální. Úplně sliznice po kyretáži děložní dutiny bude obnovena asi za týden, poté zmizí výtok s krví.

Výtok po požití drog

Vaginální ichor se objevuje u 75% žen v období adaptace těla na kombinovanou perorální antikoncepci. Množství pohlavních hormonů se mění, proto se v průhledném hlenu mohou objevit nečistoty šarlatové barvy. Podobná situace je pozorována po požití nouzové antikoncepce. Některá antibiotika způsobují těžkou dysbiózu, která narušuje vaginální mikroflóru. Vede k exacerbaci chronických onemocnění a krvácení. Vaginální výtok s krevními sraženinami se může objevit u následujících léků:

 • Postinor;
 • Terzhinan;
 • Belara;
 • Polygynax;
 • Cefazolin.

Výtok po porodu

Krvavé tajemství může vyniknout až 8 týdnů po narození dítěte. Alternativním názvem pro tento jev je lochia. Ihned po porodu mají jasnou šarlatovou barvu, ale o 3-4 dny se stávají tmavě hnědými. Postupně se mění barva výboje. Když se děloha úplně uzdraví, zmizí. Prodloužená lochie naznačuje, že v reprodukčním systému existují závažné problémy. Žena by se měla poradit s gynekologem, pokud:

 • výtok obsahuje velké krevní sraženiny;
 • 4-5 dní po porodu šarlatová lochie nepřestává vystupovat v poloze na zádech;
 • krev páchne;
 • krvavé tajemství úplně přestalo vyniknout 1 týden po porodu;
 • horečka a zimnice.

Hlenovitý výtok s pruhy krve během těhotenství

Během prvních 2-3 týdnů těhotenství tělo ještě nemělo čas se přizpůsobit novému stavu. Během tohoto období se mohou objevit narůžovělé krvavé sraženiny. Pokud se krev objeví v 5. nebo 11. týdnu, existuje vysoká pravděpodobnost abrupce placenty a ukončení těhotenství. Žena je poslána na ultrazvukové vyšetření a provede se analýza hormonů. Když je embryo odmítnuto, je uvolňování krvavých sekretů doprovázeno bolestí v podbřišku, připomínající kontrakce.

 • 7 příjemných překvapení pro vašeho milovaného manžela
 • Irská háčkovaná krajka - schémata s videem, technika pletení irské krajky
 • Příprava na ultrazvuk břišních orgánů

Po pohlavním styku

Styk by neměl být doprovázen bolestivými pocity. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, znamená to, že byla poškozena vaginální sliznice. Může to být způsobeno nedostatkem přirozeného mazání. Dalším důvodem vzniku krve po pohlavním styku jsou chronická onemocnění reprodukčního systému. Při erozi může začít krvácení v důsledku přímého kontaktu s poškozenou oblastí děložního čípku.

Před menstruací

Několik dní před koncem cyklu začíná být endometrium odmítnuto. Nádoby prasknou, takže hlen narůžoví. Lékaři považují krvácení mezi obdobími na konci cyklu za normální. Pokud však žena před začátkem menstruace začne silně krvácet, měla by navštívit gynekologa a provést testy na hormony. Takové krvácení je často pozorováno u pacientů s nedostatkem progesteronu.

Po menstruaci

Začátek a střed cyklu by neměly být doprovázeny výskytem krvavé sekrece. To je považováno za normální, když po skončení menstruace má výtok mírně načervenalý odstín po dobu 2-3 dnů. Pokud je tajemství neustále přítomno, měla by být žena vyšetřena gynekologem. Silné krvácení mezi obdobími naznačuje přítomnost závažných patologií v těle. Tyto zahrnují:

 • děložní myomy;
 • genitální trauma;
 • rakovina děložního hrdla;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • polypy endometria.

S úrazy genitálií a jakýmikoli jinými chorobami reprodukčního systému nemůžete být léčeni sami. V případě dlouhodobého krvácení byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Nesprávně vybrané čípky a tablety mohou vést k vážným komplikacím. Onemocnění z akutní formy se změní na chronické a bude se později velmi těžko léčit..

Krvavý výtok u žen

Vaginální sekrece je přirozeným projevem fungování ženského reprodukčního systému. Normálně má leucorrhoea průhlednou nebo zakalenou bílou barvu a táhnoucí se slizovitou konzistenci. V závislosti na fázi cyklu jsou silnější a krémovější. Výtok s krví, který není spojen s menstruací, znepokojující a děsivý pro spravedlivé pohlaví. Zda je výskyt krve v leucorrhoea nebezpečný nebo nestojí za obavu?

Norma nebo patologie

Podobný jev může doprovázet hormonální procesy v ženském těle a může být změnou normy. Abychom pochopili, proč krvavá leucorrhoea jde a zda předznamenávají potenciální hrozbu pro zdraví, má smysl podrobně pochopit přirozené případy jejich výskytu..

Nástup puberty

Krvavá vaginální sekrece u dívek mladších 10 let je vždy patologie. Důvodem tohoto jevu mohou být onemocnění urogenitálního systému, zánětlivé procesy zažívacího ústrojí, poruchy puberty.

Důležité! Sexuální sekrece u dívek začíná asi rok před začátkem první menstruace. Před tím by normálně neměl být žádný výboj.

Během puberty mohou být dívky rušeny nežádoucími leucorrhoea s krevními nečistotami. Změny hormonálních hladin vedou k fluktuacím cyklu. Malé krvavé skvrny, obvykle spojené s menstruací, které se mohou objevit nepravidelně - jednou za několik měsíců nebo častěji než jednou za měsíc. Tento proces je v normálních mezích, ale vyžaduje neustálé sledování lékařem. Nadměrné vylučování nebo krvácení místo menstruace naznačuje přítomnost patologických procesů v těle, které je třeba okamžitě diagnostikovat a léčit.

Ovulace

Během ovulace se u žen objevuje mukózní výtok, který se táhne jako hlen s krví. Uprostřed menstruačního cyklu, před opuštěním, vyvolá zralé vajíčko hormonální skok. Je doprovázeno oslabením endometria a prasknutím folikulu obsahujícího krevní kapiláry. Výsledkem je, že se krev mísí s vaginálními sekrety a jde ven. Při ovulaci je tento jev variací normy a není důvodem k obavám, pokud se objeví krvavý menší výtok bez bolesti.

Odkaz: Přítomnost šarlatových nečistot během tohoto období u některých žen a jejich absence u jiných je vysvětlena objemem krve vylučované z folikulu. Někdo ho má méně kvůli menšímu počtu cév a kapilár. Vylučovaný objem krve je tedy tak malý, že zůstává bez povšimnutí a vychází s močí. Sekrece obsahující hnědé sekrece naznačuje, že krev již oxidovala..

Příčinou nepříjemného zápachu ve výtoku, bolesti břicha a boku, horečky, bolesti hlavy a únavy může být důvod k obavám. A také musíte navštívit lékaře, pokud je výtok, který vypadá jako hlen, průhledný a odvádí krev, je příliš hojný a trvá déle než dva dny.

Těhotenství

Vylučování krve u těhotných žen vyžaduje zvláštní pozornost. Takové znamení nemusí nutně znamenat přítomnost patologie nebo ohrožení života plodu. S nástupem oplodnění může výskyt krvavého, ne hojného výtoku z pochvy naznačovat hormonální změny v těle a konsolidaci embrya.

Důležité! Krevní anestézie v jakékoli fázi těhotenství vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem..

Kromě přirozených příčin může přítomnost těchto sekretů varovat před takovými podmínkami:

 1. Zánětlivé onemocnění nebo infekce.
 2. Odtržení placenty.
 3. Pravděpodobnost předčasného porodu.
 4. Riziko potratu.

Krvavá vaginální sekrece je charakteristická pro období po porodu. V prvních hodinách po porodu jsou bohaté, vínové. Pak se jejich počet stává vzácnějším. Taková sekrece je pozorována asi 2 měsíce, dokud není regulován menstruační cyklus. Během kojení a bezprostředně po něm lze pozorovat špinavé krvavé výtoky.

U poporodní krvavé sekrece je důležité postupné snižování objemu. Odchylka od normy je důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

Menopauza

S nástupem menopauzy trvá úplné zastavení menstruace asi rok. Během této doby mohou ženy pozorovat hnědou leucorrhoea. Jsou spojeny s nepravidelným cyklem, kdy menstruace nastává každé 2-4 měsíce, v nejneočekávanějším čase.

Leukorea s krvavými nečistotami se může objevit v důsledku poklesu hladiny estrogenu během menopauzy. Stěny pochvy ztrácejí pružnost, sliznice vysychá, což vede k mikrotrhlinám a poškození.

Po skončení tohoto období a s nástupem menopauzy by neměla být krvavá leucorrhoea pozorována.

Potrat

Ihned po umělém ukončení těhotenství je u žen s hnědou krví nevyhnutelně pozorován hojný výtok. Poté získají vzhled pravidelné menstruace s krevními sraženinami..

Signálem patologie může být trvání krvavého výtoku po dobu delší než dva týdny nebo jejich náhlé ukončení v předstihu..

Jiné důvody

Vaginální sekrece s krevními nečistotami není vždy známkou gynekologického onemocnění. Mezi další důvody patří:

 1. Alergie na lněné tkaniny, intimní mýdla, maziva nebo čisticí prostředky. Barva výtoku získává šarlatový odstín bez žil. Výjimkou je období ovulace, kdy je taková konzistence v normálních mezích. A pro alergickou reakci je také charakteristické, že pokud se objeví krvavý výtok, jsou doprovázeny mírným otokem.
 2. Poranění vaginální sliznice po drsném pohlavním styku, nedostatek přirozeného mazání, používání intimních hraček.
 3. Pooperační zotavení.
 4. Mechanické poškození sliznice po gynekologickém vyšetření nebo po rozmazání z děložního čípku. Normálně, ne hojně krvavý a špinavý, projděte po dni.
 5. Instalace nitroděložního tělíska.
 6. Porušení plánu užívání hormonální antikoncepce.
 7. Selhání hormonálních hladin po užití nouzové antikoncepce.
 8. Onemocnění endokrinního systému. Nestabilní hormonální hladiny oslabují buňky endometria.
 9. Užívání léků, které ovlivňují srážení krve.

Známky odchylky od normy

Výše uvedené okolnosti jsou změnou normy pro zdravou ženu. Jakmile se však objeví, neměli bychom opomenout konzultaci s lékařem..

Bloody leucorrhoea je výstražný zvon a indikuje vývoj gynekologických onemocnění nebo urogenitálních infekcí, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 1. Mírně špinící leucorrhoea s krvavými nečistotami, která nekončí týden po menstruaci. Jsou doplněny obecnou slabostí, závratěmi, nevolností..
 2. U žen po sexu dochází k neustálému krvavému špinění.
 3. Intermenstruační krvácení doprovázené bolestí a celkovou nevolností.
 4. Bílý výtok s pruhy krve, nesouvisící s obdobím adaptace na užívání perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska.
 5. Krvavá sekrece u žen s nástupem menopauzy.

Když poprvé najdete krvavý výtok, musíte věnovat pozornost následujícím charakteristikám:

Barva vybití. Může se pohybovat od krvavě červené až vínové až po hnědé a nečistoty leucorrhoea se pohybují od průhledné po zakalenou bílou a žlutou.

Konzistence: Protahování jako hlen potřísněný krví, hustými šmouhami, krvavými vločkami nebo hojnými sraženinami.
Objem: v normálních mezích, více než obvykle, nebo naopak - špatná sekrece.

Délka a fáze menstruačního cyklu: několik dní před menstruací, více než týden po jejich ukončení, více než dva dny uprostřed cyklu.

Nemoci: bolest břicha a zad, horečka, nevolnost, závratě.

Další příznaky: zápach, svědění, pálení, vyrážky na sliznici a v oblasti ohanbí. I když se alespoň jeden z nich objevil.

Gynekologické patologie a zánětlivé procesy

Přítomnost výtoku krve může varovat před vážným onemocněním a přítomností zánětu v pánevních orgánech.

 1. Genitourinární infekce: kapavka, trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza a další. Příznaky infekčních onemocnění jsou doprovázeny vysokou horečkou, pálením, svěděním a krvavými pruhy při výtoku žen, vyrážkami na sliznici a v oblasti ohanbí.
 2. Zánětlivé procesy: vaginitida a cervicitida. Jejich výskyt vyvolává přítomnost infekcí a houbových chorob. Krvavé nečistoty v sekreci jsou doprovázeny svěděním, nepohodlí ve V-zóně a bolestí.
 3. Cervikální eroze. Nemoc může být téměř bez příznaků kvůli absenci receptorů bolesti v této oblasti. Při zánětlivých procesech dochází k neustálému krvavému výtoku po sexu, bolesti při pohlavním styku.
 4. Endometrióza je přemnožení vrstvy endometria mimo dělohu. Tato patologie je charakterizována sekrecí s nečistotami krve před menstruací, často rušivými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, bolestivou menstruací.
 5. Endometritida je zánět vnitřní výstelky dělohy. Je doprovázena bolestmi břicha, horečkou, sekrecí s krevními pruhy a ichorem.
 6. Syndrom polycystických vaječníků. Endokrinní porucha může způsobit menstruační nepravidelnosti a interferovat s tvorbou a uvolňováním vajíčka. To lze určit podle příznaků, jako jsou: sporé nepravidelné období, androgenní špinění uprostřed cyklu, akné, nadváha.
 7. Myoma. Mezi příznaky onemocnění: nepohodlí při pohlavním styku, slabost, únava, neustále uvolňované mazivo s krvavými skvrnami po sexu.
 8. Polypy a nádory. Příznaky onemocnění jsou podobné jako u jiných zánětlivých procesů: bolestivý styk, bolesti břicha, celková slabost. Známkou rakoviny může být jak intermenstruační krvácení, tak krvácení u žen během menopauzy..
 9. Mimoděložní těhotenství. Vaginální krvácení může být doprovázeno slabostí, nevolností, závratěmi, bolestmi dolní části zad a bolestmi břicha. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Mnoho nemocí v raných stádiích je téměř bez příznaků. Když tedy poprvé zaznamenáte intermenstruační krvácení, které nelze vysvětlit přírodními faktory, stojí za to vyhledat lékařskou pomoc..

Diagnostika a léčba

Neočekávaný výskyt krevních nečistot ve spodním prádle znamená, že je důležité neopomenout návštěvu odborníka. Zvláště pokud jsou doprovázeny bolestivými příznaky.

Pozornost! Zjistit příčinu výskytu krve ve vaginálním sekretu je možné pouze při pečlivé diagnostice a absolvování nezbytných testů. Je téměř nemožné správně určit přítomnost jakékoli patologie sami..

Příznaky mnoha nemocí jsou velmi podobné. Kromě toho není neobvyklé, když se na pozadí jedné nemoci začne rozvíjet další, což komplikuje klinický obraz.

K určení přítomnosti onemocnění nebo zánětlivého procesu bude gynekolog potřebovat podrobnou anamnézu - příznaky, anamnézu malátnosti a popis nástupu problému. A také je vyžadováno úplné gynekologické vyšetření, dodání testů pro laboratorní studie a ultrazvuk pánevních orgánů.

Nalezení krvavých stop ve výboji nemusí být znepokojeno. Pokud k tomu dojde poprvé, měli byste se poradit s lékařem. V budoucnu sledujte postup a zodpovědně zacházejte se symptomy, které vás trápí. Pamatujte, že včasné odhalení nemoci je klíčem k úspěšnému uzdravení..

Jedním z hlavních cílů každé ženy je samozřejmě mateřství. Je to narození dítěte, které je velkým štěstím každé rodiny..Existují však situace, kdy se ženě nedaří otěhotnět nebo mít zdravé dítě.